Zambia 2019/20


Super League
Provincial Cups

Super League

Final Table:

 1.Nkana (Kitwe)                       27  14  8  5  35-18  50       Champions
 2.Forest Rangers (Ndola)              27  14  8  5  32-19  50
 3.Green Eagles (Choma)                27  13  9  5  34-19  48
 4.NAPSA Stars (Lusaka)                27  14  6  7  36-22  48
 5.ZESCO United (Ndola)                27  13  8  6  38-23  47  [C]
 6.Power Dynamos (Kitwe)               27  12  8  7  34-19  44
 7.Zanaco (Lusaka)                     27  12  8  7  37-26  44
 8.Kabwe Warriors                      27  12  5 10  29-29  41
 9.Lusaka Dynamos                      27  11  7  9  33-28  40
10.Red Arrows (Lusaka)                 27  11  7  9  26-28  40
11.Green Buffaloes (Lusaka)            27  10  8  9  28-27  38
12.Nkwazi (Lusaka)                     27   6 14  7  18-20  32
13.Buildcon (Ndola)                    27   8  8 11  29-35  32
14.Lumwana Radiants                    27   8  7 12  21-22  31
--------------------------------------------------------------
15.Kansanshi Dynamos                   27   6 10 11  19-24  28  [P]  Relegated
16.Mufulira Wanderers                  27   4  5 18  17-39  17       Relegated
17.Nakambala Leopards (Mazabuka)       27   4  5 18  15-45  17       Relegated
18.Kabwe Youth Academy                 27   3  5 19  16-54  14  [P]  Relegated

NB: on Jul 30, the FAZ decided to end the league on Aug 6; the last seven
    rounds were cancelled.

Round 1
[Aug 31]
Kabwe Youth Academy     1-2 Buildcon                
  [Ian Sililo 66; Alidor Kayembe 45, Biramahire Abeddy 56]
Mufulira Wanderers      0-2 NAPSA Stars             
  [Danny Silavwe 31, Bornwell Mwape 88]
Nkwazi                  1-0 Forest Rangers          [awarded 0-3, originally 1-0; Nkwazi used
  [Erick Chomba 47]                                  ineligible player (Shaderick Mayembe)]
Kansanshi Dynamos       1-0 Power Dynamos           
  [Isaac Ngoma 55]
Green Eagles            1-1 Kabwe Warriors          
  [Kennedy Musonda 27; Spencer Sautu 31og]
Zesco United            1-0 Zanaco                  
  [Enock Sabamukumana 56]
Red Arrows              1-0 Nakambala Leopards      
  [Bruce Musakanya 50]
[Sep 1]
Nkana                   2-0 Green Buffaloes         
  [Idris Mbombo 57, 75]
Lusaka Dynamos          1-0 Lumwana Radiants        
  [Chris Mugalu 72pen]

Round 2
[Sep 8]
Zanaco                  2-0 Green Eagles            
  [Chitiya Mususu 12, Rogers Kola 53]
[Sep 14]
Forest Rangers          1-1 Kabwe Youth Academy     
  [Adams Zikiru 75; Ian Sililo 15]
Buildcon                0-1 Nkana                   
  [Idris Mbombo 13]
Kabwe Warriors          1-0 Nkwazi                  
  [Ali Sadiki 78]
Power Dynamos           2-0 Lusaka Dynamos          
  [Benson Sakala 49, Larry Bwalya 90]
Lumwana Radiants        0-1 Red Arrows              
  [James Chamanga 13]
[Sep 15]
NAPSA Stars             1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Simon Nkhata 79]
Green Buffaloes         1-0 Mufulira Wanderers      
  [Friday Samu 49]
[Sep 18]
Nakambala Leopards      0-3 Zesco United            
  [Jesse Were 15pen, 45, 53]

Round 3
[Sep 21]
Nkwazi                  3-2 Zanaco                  
  [Eric Choomba 18, 64, Jeff Banda 30; Tafazdzwa Rusike 47, Roger Kola 90+1]
Buildcon                2-2 Forest Rangers          
  [Alidor Kayembe 23, Biramahire Abeddy 90pen; Adams Zikiru 27, Patrick Ilongo 47]
Red Arrows              2-1 Power Dynamos           
  [James Chamanga 69, Andrew Tololwa 90; Linos Makwaza Jr 31]
Zesco United            2-1 Lumwana Radiants        
  [Jesse Were 41, Thabani Kamusoko 79; Emmanuel Manda 44]
Kabwe Youth Academy     2-2 Kabwe Warriors          
  [Daniel Chama, Tresor Ilunga; Derrick Mwansa, Patrick Kasunga]
Kansanshi Dynamos       1-0 Green Buffaloes         
  [Royd Alfonso 72]
Green Eagles            3-2 Nakambala Leopards      
  [Andrew Kwiliko 12, Kennedy Musonda 33, Joseph Mwandilila 36;
   Chisenga Lukwembe 26, Junior Zulu 46]
[Sep 22]
Lusaka Dynamos          0-1 NAPSA Stars             
  [Thomas Banda 45+2]
Nkana                   2-3 Mufulira Wanderers      
  [Obeddy Masumbuko 46, Idris Mbombo 48; Davies Kamanga 6, Kwame Attrum 52pen, 90]

Round 4
[Sep 25]
Zanaco                  2-0 Kabwe Youth Academy     
  [Charles Zulu 12, 57]
[Sep 28]
Nakambala Leopards      1-1 Nkwazi                  
  [Felix Bulaya 36; Jeff Banda 46]
Mufulira Wanderers      0-2 Kansanshi Dynamos       
  [Royd Alfonso 9, Norbert Chisala 90]
[Sep 29]
Kabwe Warriors          0-1 Buildcon                
  [Isaac Shamujompa 14]
Forest Rangers          1-0 Nkana                   
  [Peter Mwangani 75]
Green Buffaloes         2-1 Lusaka Dynamos          
  [Leonard Mulenga 62, Chilimba Moonga 65; Chris Mugalu 89]
NAPSA Stars             0-0 Red Arrows              
[Oct 12]
Lumwana Radiants        0-1 Green Eagles            
[Feb 16]
Power Dynamos           2-2 Zesco United            
  [Luka Chamanga 1, Kennedy Musonda 71; John Chingandu 43, John Makwatta 53]

Round 5
[Oct 5]
Forest Rangers          2-0 Kabwe Warriors          
  [Adams Zikiru 24, Laurent Muma 50]
Buildcon                0-0 Zanaco                  
Nkana                   1-1 Kansanshi Dynamos       
  [Idris  Mbombo 70pen;  Lazarus Zulu 64]
Green Eagles            3-1 Power Dynamos           
  [Kennedy Musonda 38, 42, Shadreck Mulungwe 76; Martin Kayuwa 88]
Red Arrows              2-0 Green Buffaloes         
  [Evans Musonda 27, James Chamanga 38]
Kabwe Youth Academy     0-2 Nakambala Leopards      
  [Elias Maguri 59, 85]
Nkwazi                  0-0 Lumwana Radiants        
[Oct 6]
Lusaka Dynamos          3-0 Mufulira Wanderers      
  [Marvin Jere 2, Chris Mugalu 43pen, Moussa Lemisa 52]
Zesco United            3-2 NAPSA Stars             
  [Umaru Kasumba 18, Clement Mwape 65, Quadri Kola 81; Bornwell Mwape 30, 85]

Round 6
[Oct 19]
Mufulira Wanderers      0-2 Red Arrows              
  [Evans Musonda 5, James Chamanga 44]
Kabwe Warriors          2-2 Nkana                   
  [Jimmy Ndhlovu 58, Derrick Chanda 86; Simon Mulenga 56, Idris Mbombo 74]
Power Dynamos           0-0 Nkwazi                  
Nakambala Leopards      2-0 Buildcon                
  [John Ngoma 33, Elias Maguri 85]
Kansanshi Dynamos       1-1 Lusaka Dynamos          
  [Emmanuel Phiri 80; Willy Stephanus 35]
Lumwana Radiants        3-0 Kabwe Youth Academy     
  [Emmanuel Manda 34, Martin Dzilah 69, Chanida Zulu 86]
[Oct 20]
NAPSA Stars             1-1 Green Eagles            
  [Bornwell Mwape 2; Gozon Mutale 50]
Green Buffaloes         1-3 Zesco United            
  [Friday Samu 54; Winston Kalengo 32, 37, 51]
Zanaco                  1-0 Forest Rangers          
  [Tafadzwa Rusike 24pen]

Round 7
[Oct 12]
Forest Rangers          2-1 Nakambala Leopards      
[Oct 24]
Buildcon                1-0 Lumwana Radiants        
  [Isaac Shamujompa 80]
Nkana                   1-0 Lusaka Dynamos          
  [Ronald Kampamba 85]
Nkwazi                  0-1 NAPSA Stars             
  [Austin Banda 80]
Red Arrows              2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Bruce Musakanya 5pen, 90; Emmanuel Phiri 66]
Zesco United            2-0 Mufulira Wanderers      
  [Thabani Kamusoko 37, Jesse Were 53]
[Oct 26]
Kabwe Youth Academy     2-0 Power Dynamos           
  [Moro Amenu 13, Daniel Chama 78]
[Dec 4]
Green Eagles            1-0 Green Buffaloes         
  [Shadreck Mulungwe 90+3]
[Jan 8]
Kabwe Warriors          1-0 Zanaco                  
  [Akakulubwelwa Mwachiyaba 65pen]

Round 8
[Oct 27]
Green Buffaloes         2-0 Nkwazi                  
  [Stephen Kabamba 30, Friday Samu 52]
Kansanshi Dynamos       1-2 Zesco United            
  [Emmanuel Phiri 65; Anthony Akumu 31, Thabani Kamusoko 46]
Lumwana Radiants        1-0 Forest Rangers          
  [Emmanuel Manda 58]
Lusaka Dynamos          1-1 Red Arrows              
  [Babe Basile 90; James Chamanga 85]
Nakambala Leopards      0-1 Kabwe Warriors          
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 4]
[Nov 9]
Mufulira Wanderers      1-2 Green Eagles            
  [Mise Katente 52; Gozon Mutale 71, Hosea Silwimba 75]
Power Dynamos           1-1 Buildcon                
  [Christian Ntouba 53; Eric Kabulo 69]
NAPSA Stars             3-0 Kabwe Youth Academy     
  [Collins Sikombe 5, Laudit Mavugo 56, 60]
[Jan 15]
Zanaco                  2-1 Nkana                   
  [Ernest Mbewe 7, Kebson Kamanga 54; Fred Tshimenga 65]

Round 9
[Oct 30]
Nkana                   3-0 Red Arrows              
  [Kelvin Mubanga 5, Harun Shakava 37, Ronald Kampamba 47]
Forest Rangers          0-1 Power Dynamos           
  [Fredrick Mulambia 51]
Buildcon                0-1 NAPSA Stars             
  [Daniel Silavwe 7]
Zesco United            4-1 Lusaka Dynamos          
  [Jesse Were 17, 60, 63, Anthony Akumu 57; Babe Basile 66]
Nkwazi                  0-0 Mufulira Wanderers      
Kabwe Warriors          1-3 Lumwana Radiants        
  [Felix  Nyaende 3; Dominic Chanda 46og, Martin Dzilah 58, 83]
Kabwe Youth Academy     1-2 Green Buffaloes         
  [Daniel Chama; Eddie Sinyangwe, George Ngoma]
[Dec 11]
Green Eagles            2-0 Kansanshi Dynamos       
  [Tapson Kaseba 38, 73]
[Jan 22]
Zanaco                  5-1 Nakambala Leopards      
  [Rodgers Kola 9pen, 24, 27pen, Lassa Kiala 65, 67; Felix Bulaya 47]

Round 10
[Nov 2]
NAPSA Stars             0-0 Forest Rangers          
Nakambala Leopards      0-1 Nkana                   
  [Kelvin Mubanga 60]
Power Dynamos           0-1 Kabwe Warriors          
  [Jimmy Ndhlovu 43]
Kansanshi Dynamos       0-0 Nkwazi                  
Mufulira Wanderers      1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Rahim Osumanu 84]
Green Buffaloes         2-1 Buildcon                
  [Jack Chirwa 37pen, 81; Moses Phiri 50]
Red Arrows              0-2 Zesco United            
  [Jesse Were 16, 32]
[Dec 14]
Lumwana Radiants        1-1 Zanaco                  
  [Chaniza Zulu 5; Chitiya Mususu 18]
[Dec 24]
Lusaka Dynamos          1-0 Green Eagles            

Round 11
[Dec 7]
Nakambala Leopards      0-2 Lumwana Radiants        
  [Emmanuel Manda 35, Richard Zulu 70]
Green Eagles            1-1 Red Arrows              
  [Amity Shamande 3; James Chamanga 30]
[Dec 11]
Zanaco                  0-3 Power Dynamos           
  [Larry Bwalya 37, 47, Fredrick Mulambia 60]
[Dec 14]
Kabwe Warriors          1-3 NAPSA Stars             
  [Jimmy Ndhlovu 15; Collins Sikombe 5, Doisy Soko 41, Laudit Mavugo 65]
Kabwe Youth Academy     3-2 Kansanshi Dynamos       
  [Daniel Chama 44, 60, 87pen; Wilford Sikanyika 30, Nasha Kaya 51]
Nkana                   1-0 Zesco United            
  [Idris Mbombo 78]
[Dec 15]
Forest Rangers          0-0 Green Buffaloes         
Buildcon                2-1 Mufulira Wanderers      
  [Chanda  Mushili 15, Moses Phiri 45; Kamal Jafaru 56]
[Dec 18]
Nkwazi                  0-0 Lusaka Dynamos          

Round 12
[Nov 23]
Zesco United            0-0 Green Eagles            
Red Arrows              1-0 Nkwazi                  
  [Jeff Banda 53og]
Mufulira Wanderers      1-2 Forest Rangers          
  [Rahim Osumanu 20; Adams Zikiru 48, Peter Mwaangani 82pen]
Lusaka Dynamos          3-0 Kabwe Youth Academy     
  [Emmanuel Habasimbi 40, Baba Basile 73, 83]
NAPSA Stars             3-2 Zanaco                  
  [Doisy Soko 5, Collins Sikombe 45, Luka Banda 82; Moussa Souleymanou 27,
   Roger Kola 64]
Lumwana Radiants        0-2 Nkana                   
  [Idris Mbombo 10, 54]
Kansanshi Dynamos       1-1 Buildcon                
  [Royd Alfonso 64; Moses Phiri 68]
[Nov 24]
Green Buffaloes         1-0 Kabwe Warriors          
  [Paul Simpemba 59]
Power Dynamos           2-0 Nakambala Leopards      
  [Lameck Kafwaya 10, Fredrick Mulambia 54]

Round 13
[Nov 20]
Zanaco                  1-1 Green Buffaloes         
  [Chitiya Mususu 72; Paul Simpemba 73]
[Nov 30]
Kabwe Warriors          2-1 Mufulira Wanderers      
Kabwe Youth Academy     1-1 Red Arrows              
Lumwana Radiants        0-1 Power Dynamos           
Nakambala Leopards      1-1 NAPSA Stars             
Nkana                   0-0 Green Eagles            
[Dec 1]
Forest Rangers          1-0 Kansanshi Dynamos       
Buildcon                2-2 Lusaka Dynamos          
[Jan 15]
Nkwazi                  1-0 Zesco United            
  [Eric Choomba 16]

Round 14
[Dec 21]
Zesco United            3-0 Kabwe Youth Academy     
  [Winston Kalengo 4, 18, Quadri Kola 90]
Green Eagles            0-0 Nkwazi                  
NAPSA Stars             2-1 Lumwana Radiants        
  [Collins Sikombe 7, Bonwell Mwape 23; Musonda Siame 71]
Green Buffaloes         0-1 Nakambala Leopards      
  [Patrick Ngoma 85]
Red Arrows              1-2 Buildcon                
  [Francis Simwanza 84; Benjamin Nenkavu 2, 55]
Mufulira Wanderers      1-1 Zanaco                  
  [Jamal Jefaru 36; Emmanuel Okutu 11]
Lusaka Dynamos          0-1 Forest Rangers          
  [Laurent Muma 45]
Kansanshi Dynamos       0-1 Kabwe Warriors          
  [Winstone Mhango 14]
[Dec 22]
Power Dynamos           3-0 Nkana                   
  [Luka Chamanga 43, Dave Daka 51, Fredrick Mulambia 65]

Round 15
[Dec 28]
Power Dynamos           1-0 NAPSA Stars             
  [Fredrick Mulambia 23]
Lumwana Radiants        0-1 Green Buffaloes         
  [Moonga Chilimba 84]
Nakambala Leopards      1-0 Mufulira Wanderers      
  [Lameck Nyangu 90pen]
Kabwe Youth Academy     1-6 Green Eagles            
  [Maonga Kabuku 83; Levy Zulu 19og, Ronald Chibwe 21, Kennedy Musonda 51,
   Spencer Sautu 53, Andrew Kwiliko 75, Shadreck Mulungwe 83]
Kabwe Warriors          4-2 Lusaka Dynamos          
  [Winston Mhango 1, Twiza Chaibela 12, Jimmy Ndhlovu 67, Akakulubelwa Mwachiaba 85;
   Baba Basile 22, Emmanuel Habasimbi 36]
[Dec 29]
Nkana                   1-0 Nkwazi                  
  [Shadreck Musonda 15pen]
Forest Rangers          1-1 Red Arrows              
  [Cedric Djeugoue 45; James Chamanga 90]
[Jan 22]
Buildcon                1-2 Zesco United            
  [Mpho Mathekgane 82; Eric Kabulo 27og, Winston Kalengo 57]
[Feb 12]
Zanaco                  2-0 Kansanshi Dynamos       
  [Chitiya Mususu 23, Rodgers Kola 89]

Round 16
[Jan 3]
Nkwazi                  2-0 Kabwe Youth Academy     
  [Jeff Banda 67, Emmanuel Chabula 86]
[Jan 4]
Green Eagles            2-0 Buildcon                
  [Ronald Chibwe 56, Spencer Sautu 87]
Mufulira Wanderers      0-1 Lumwana Radiants        
  [Emmanuel Manda 76]
Zesco United            0-1 Forest Rangers          
  [Mbelenge  Ngulakwey 33]
Kansanshi Dynamos       abd Nakambala Leopards      [abandoned at 0-0 at half-time
Green Buffaloes         0-0 Power Dynamos            due to heavy rain]
NAPSA Stars             0-1 Nkana                   
  [Kelvin Mubanga 85]
[Jan 5]
Kansanshi Dynamos       1-0 Nakambala Leopards      [second half]
  [Royd Alfonso 58pen]
Lusaka Dynamos          3-1 Zanaco                  
  [Ocean Mushure 18, Baba Basile 22, Aubrey Funga 65; Moussa Souleymanou 20]
Red Arrows              0-1 Kabwe Warriors          
  [Jimmy Ndhlovu 18]

Round 17
[Jan 11]
Nkana                   1-0 Kabwe Youth Academy     
  [Fred Tshimenga 84]
NAPSA Stars             2-2 Green Buffaloes         
  [Simon Nkhata 44, Luka Banda 68; Gideon Sichone 17, Stephen Kabamba 53]
Lumwana Radiants        1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Chaniza Zulu 62]
Nakambala Leopards      0-2 Lusaka Dynamos          
  [Baba Basile 4, Aubrey Funga 40]
Forest Rangers          0-1 Green Eagles            
  [Spencer Sautu 62]
Buildcon                1-1 Nkwazi                  
  [Erick Owusu 60; Michael Bwalya 73]
[Jan 12]
Power Dynamos           2-0 Mufulira Wanderers      
  [Dave Daka 33, 50]
[Jan 29]
Kabwe Warriors          2-1 Zesco United            
  [Jimmy Ndhlovu 47, Heritier Nkonko 90; Jesse Were 81]
[Feb 19]
Zanaco                  2-1 Red Arrows              
  [Moses Phiri 66, Rodgers Kola 72; Jacob Phiri 34]

Round 18
[Jan 18]
NAPSA Stars             4-0 Mufulira Wanderers      
  [Collins Sikombe 18, Tapson Kaseba 30, 90, Doisy Soko 38]
Green Buffaloes         2-2 Nkana                   
  [Moses Nyondo 47og, Friday Samu 67; Martin Dzilah 12, Richard Ocran 90]
Forest Rangers          2-2 Nkwazi                  
  [Adams Zikiru 10, Lameck Silwaba 42; Webster Muzaza 8og, Eric Choomba 30]
Buildcon                2-0 Kabwe Youth Academy     
  [Chanda Mushili 77, 90]
Power Dynamos           0-0 Kansanshi Dynamos       
Kabwe Warriors          0-1 Green Eagles            
  [Spencer Sautu 65]
Lumwana Radiants        0-1 Lusaka Dynamos          
  [Baba Basile 2]
Nakambala Leopards      1-2 Red Arrows              
  [Felix Bulaya; James Chamanga 41pen, 71]
[Jan 19]
Zanaco                  3-0 Zesco United            
  [Chitiya Mususu 3, Rodgers Kola 9, 20]

Round 19
[Jan 25]
Kansanshi Dynamos       2-0 NAPSA Stars             
  [Jacob Ngulube 29, Wilford Sikanyika 90]
Kabwe Youth Academy     0-1 Forest Rangers          
  [Lameck Silwaba 4]
Nkwazi                  1-1 Kabwe Warriors          
  [Kenneth Kasanga 13; Ali Sadiki 11]
Red Arrows              0-1 Lumwana Radiants        
  [Abbas Abeofah 80]
[Jan 26]
Lusaka Dynamos          2-1 Power Dynamos           
  [Baba Basile 9, Faustin Bakodila 30og; Larry Bwalya 11]
Nkana                   3-0 Buildcon                
  [Duke Abuya 7, Kelvin Mubanga 43, Shadreck Musonda 68]
[Feb 5]
Zesco United            0-0 Nakambala Leopards      
Mufulira Wanderers      0-0 Green Buffaloes         
[Jul 29]
Green Eagles            0-1 Zanaco                  
  [Roger Kola 35pen]

Round 20
[Feb 1]
Mufulira Wanderers      0-0 Nkana                   
Forest Rangers          4-3 Buildcon                
  [Webster Muzaza 7, 38, Adams Zikiru 57, 90pen; Donald Teguru 10, Kamal Jafaru 80,
   Joseph Kanema 82]
Green Buffaloes         1-0 Kansanshi Dynamos       
  [Friday Samu 43]
Kabwe Warriors          0-1 Kabwe Youth Academy     
  [Stephen Chulu 79]
NAPSA Stars             0-0 Lusaka Dynamos          
Nakambala Leopards      0-0 Green Eagles            
[Feb 2]
Power Dynamos           0-1 Red Arrows              
  [James Chamanga 2]
[Mar 4]
Lumwana Radiants        0-0 Zesco United            
[Jul 26]
Zanaco                  0-0 Nkwazi                  

Round 24
[Feb 8]
Lusaka Dynamos          1-1 Nkana                   
  [Willie Stephanus 88; Idris Mbombo 11]
Power Dynamos           4-0 Kabwe Youth Academy     
  [Davy Daka 14, Kennedy Musonda 53, 58, 62]
NAPSA Stars             0-1 Nkwazi                  
  [Stephen Mutama 37]
Lumwana Radiants        0-0 Buildcon                
Kansanshi Dynamos       1-0 Red Arrows              
  [Eric Yema 77]
Green Buffaloes         0-1 Green Eagles            
  [Ronald Chibwe 69]
[Feb 9]
Zanaco                  3-2 Kabwe Warriors          
  [Lassa Kiala 6, Belchance Makiase 48, Rodgers Kola 90+1; Jimmy Ndhlovu 24, Ali Sadiki 73]
Nakambala Leopards      1-3 Forest Rangers          
  [Lubinda Mundia 89; Quadri Kola 59, Adams Zikiru 60, 65]
Mufulira Wanderers      0-2 Zesco United            
  [Winston Kalengo 84, John Makwatta 88]

Round 21
[Feb 15]
Nkana                   0-1 Forest Rangers          
  [Adams Zikiru 66pen]
Buildcon                0-2 Kabwe Warriors          
  [Mathews Nkowani 55, Saty Phiri 57]
Lusaka Dynamos          2-2 Green Buffaloes         
  [Baba Basile 75, Chris Mugalu 79; Friday Samu 1, Buchizya Mfune 90]
Kabwe Youth Academy     0-0 Zanaco                  
Red Arrows              1-0 NAPSA Stars             
  [James Chamanga 86pen]
Nkwazi                  3-0 Nakambala Leopards      
  [Stephen Mutama 22, 81, Eric Choomba 85pen]
Green Eagles            2-2 Lumwana Radiants        
  [Anos Tembo 45, Amity Shamende 88; Dominic Changwa 52, 72]
[Feb 16]
Kansanshi Dynamos       1-1 Mufulira Wanderers      
  [Royd Alfonso; Douglas Muwowo]
[Mar 1]
Zesco United            1-1 Power Dynamos           
  [Tafadzwa Rusike 34; Mwinkeu Kazembe 45+2]

Round 22
[Feb 22]
Kansanshi Dynamos       0-0 Nkana                   
Kabwe Warriors          0-0 Forest Rangers          
Lumwana Radiants        1-1 Nkwazi                  
  [Kelvin Bingala 8; Pride Mwansa 32]
Mufulira Wanderers      0-2 Lusaka Dynamos          
  [Baba Basile 71, 77]
Nakambala Leopards      1-1 Kabwe Youth Academy     
  [Kennedy Lungu 14; Bless Bakai 45]
Power Dynamos           2-1 Green Eagles            
  [Lameck Kafwaya 44, Larry Bwalya 90; Ronald Chibwe 76]
Green Buffaloes         1-2 Red Arrows              
  [Chilimba Moonga 25; James Chamanga 11, 72]
Zanaco                  2-0 Buildcon                
  [Moses Phiri 24, Lassa Kiala 45]
[Feb 23]
NAPSA Stars             2-1 Zesco United            
  [Aaron Kabwe 40, Collins Sikombe 52; John Makwatta 89]

NB: round 24 played before round 21; round 25 played before round 23

Round 25
[Feb 29]
Red Arrows              0-2 Lusaka Dynamos          
  [Baba Basile 29, Aubrey Funga 71]
Green Eagles            2-1 Mufulira Wanderers      
  [Liniker Mwikisa 64, Ronald Chibwe 76; Angel Lubamba]
Nkwazi                  0-2 Green Buffaloes         
  [Friday Samu 2, Moonga Chilimba 34]
Kabwe Warriors          2-0 Nakambala Leopards      
  [Jimmy Ndhlovu 27, Mathews Nkowani 41]
[Mar 1]
Kabwe Youth Academy     2-3 NAPSA Stars             
  [Stephen Chulu 20, Maonga Kabuku 90; Bornwell Silengo 13, Collins Sikombe 46,. 71]
Forest Rangers          2-1 Lumwana Radiants        
  [Quadri Kola 29pen, 67; Emmanuel Manda 90+2]
[Jul 19]
Buildcon                1-1 Power Dynamos           
  [Chanda Mushili 46; Biston Banda 16]
Zesco United            1-1 Kansanshi Dynamos       
  [Jesse Were 73; Mwila Phiri 50og]
[Jul 22]
Nkana                   3-0 Zanaco                  
  [Crispin Mulenga 46, Kelvin Mubanga 51, Idris Mbombo 84]

Round 23
[Mar 7]
Nkana                   1-0 Kabwe Warriors          
  [Idris Mbombo 71]
Lusaka Dynamos          2-1 Kansanshi Dynamos       
  [Baba Basile 35pen, Aubrey Funga 81; Jacob Ngulube 18]
Red Arrows              0-3 Mufulira Wanderers      
  [Bwalya Chella 32, Bernard Mapili 42, Angel Lubamba 45]
Green Eagles            1-2 NAPSA Stars             
  [Ronald Chibwe 9; Dickson Chapa 42, Danny Silavwe 64]
Nkwazi                  0-0 Power Dynamos           
[Mar 8]
Kabwe Youth Academy     0-1 Lumwana Radiants        
  [Dominic Changwa 45]
Zesco United            1-1 Green Buffaloes         
  [Jesse Were 2; Martin Phiri 53]
[Jul 18]
Forest Rangers          n/p Zanaco                  [awarded 0-3, Forest dns; award
[Jul 22]                                             revoked Aug 6]
Buildcon                awd Nakambala Leopards      [awarded 3-0, Nakambala dns]
[Aug 9]
Forest Rangers          0-0 Zanaco                  

NB: on Jul 30, the FAZ decided to end the league on Aug 6, after all
    clubs would have completed round 27; at the end of that supposedly
    final round, it was announced Forest Rangers won their appeal and
    their match against Zanaco was refixtured

Round 26
[Jul 31]
NAPSA Stars             2-0 Buildcon                
  [Collins Sikombe 6, 73pen]
[Aug 1]
Lusaka Dynamos          0-1 Zesco United            
  [Paso Mayenge 40og]
Lumwana Radiants        0-1 Kabwe Warriors          
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 27]
Red Arrows              2-2 Nkana                   
  [Joseph Phiri 1, James Chamanga 57; Idris Mbombo 68, 73]
[Aug 2]
Green Buffaloes         awd Kabwe Youth Academy     [awarded 3-0, Kabwe Youth dns]
Mufulira Wanderers      0-1 Nkwazi                  
  [Davy Kalandanya 20]
Nakambala Leopards      awd Zanaco                  [awarded 0-3, Nakambala dns]
[Aug 3]
Kansanshi Dynamos       0-0 Green Eagles            
Power Dynamos           2-1 Forest Rangers          
  [Luka Chamanga 16, 59; Adams Zikiru 82pen]

Round 27 [Aug 6]
Buildcon                3-1 Green Buffaloes         
  [Chanda Mushili 29, 47, David Nshimirima 85; Youremember Banda 80]
Forest Rangers          1-0 NAPSA Stars             
  [Lameck Silwaba 71]
Nkana                   awd Nakambala Leopards      [awarded 3-0, Nakambala dns]
Nkwazi                  1-1 Kansanshi Dynamos       
  [Edward Mwamba 90+4; Enock Chingwere 31]
Kabwe Warriors          awd Power Dynamos           [awarded 0-3, Kabwe dns]
Green Eagles            2-0 Lusaka Dynamos          
  [Amity Shamende 45, Michael Mwenya 73pen]
Kabwe Youth Academy     awd Mufulira Wanderers      [awarded 0-3, Kabwe Youth dns]
Zanaco                  1-1 Lumwana Radiants        
  [Roger Kola 90; Dominic Changwa 49]
Zesco United            1-1 Red Arrows              
  [Jesse Were 90pen; James Chamanga 57pen]

Final Table:

 1.Nkana (Kitwe)                       27  14  8  5  35-18  50       Champions
 2.Forest Rangers (Ndola)              27  14  8  5  32-19  50
 3.Green Eagles (Choma)                27  13  9  5  34-19  48
 4.NAPSA Stars (Lusaka)                27  14  6  7  36-22  48
 5.ZESCO United (Ndola)                27  13  8  6  38-23  47  [C]
 6.Power Dynamos (Kitwe)               27  12  8  7  34-19  44
 7.Zanaco (Lusaka)                     27  12  8  7  37-26  44
 8.Kabwe Warriors                      27  12  5 10  29-29  41
 9.Lusaka Dynamos                      27  11  7  9  33-28  40
10.Red Arrows (Lusaka)                 27  11  7  9  26-28  40
11.Green Buffaloes (Lusaka)            27  10  8  9  28-27  38
12.Nkwazi (Lusaka)                     27   6 14  7  18-20  32
13.Buildcon (Ndola)                    27   8  8 11  29-35  32
14.Lumwana Radiants                    27   8  7 12  21-22  31
--------------------------------------------------------------
15.Kansanshi Dynamos                   27   6 10 11  19-24  28  [P]  Relegated
16.Mufulira Wanderers                  27   4  5 18  17-39  17       Relegated
17.Nakambala Leopards (Mazabuka)       27   4  5 18  15-45  17       Relegated
18.Kabwe Youth Academy                 27   3  5 19  16-54  14  [P]  Relegated

NB: on Jul 30, the FAZ decided to end the league on Aug 6; the last seven
    rounds were cancelled.

Promoted: Indeni FC, Prison Leopards, Young Green Eagles, Kitwe United

Topscorers:
16 James Chamanga (Red Arrows)
15 Baba Basile (Lusaka Dynamos)
14 Idris Mbombo (Nkana)
   Jesse Were (Zesco)
13 Rodgers Kola (Zanaco)

Round 28 [not played]
Lumwana Radiants         -  Nakambala Leopards      
NAPSA Stars              -  Kabwe Warriors          
Green Buffaloes          -  Forest Rangers          
Kansanshi Dynamos        -  Kabwe Youth Academy     
Lusaka Dynamos           -  Nkwazi                  
Mufulira Wanderers       -  Buildcon                
Power Dynamos            -  Zanaco                  
Red Arrows               -  Green Eagles            
Zesco United             -  Nkana                   

Round 29 [not played]
Green Eagles             -  Zesco United            
Kabwe Warriors           -  Green Buffaloes         
Kabwe Youth Academy      -  Lusaka Dynamos          
Nakambala Leopards       -  Power Dynamos           
Nkana                    -  Lumwana Radiants        
Nkwazi                   -  Red Arrows              
Buildcon                 -  Kansanshi Dynamos       
Forest Rangers           -  Mufulira Wanderers      
Zanaco                   -  NAPSA Stars             

Round 30 [not played]
Green Buffaloes          -  Zanaco                  
Lusaka Dynamos           -  Buildcon                
Zesco United             -  Nkwazi                  
Green Eagles             -  Nkana                   
Kansanshi Dynamos        -  Forest Rangers          
Mufulira Wanderers       -  Kabwe Warriors          
NAPSA Stars              -  Nakambala Leopards      
Power Dynamos            -  Lumwana Radiants        
Red Arrows               -  Kabwe Youth Academy     

Round 31 [not played]
Kabwe Warriors           -  Kansanshi Dynamos       
Kabwe Youth Academy      -  Zesco United            
Nkana                    -  Power Dynamos           
Nkwazi                   -  Green Eagles            
Buildcon                 -  Red Arrows              
Forest Rangers           -  Lusaka Dynamos          
Lumwana Radiants         -  NAPSA Stars             
Nakambala Leopards       -  Green Buffaloes         
Zanaco                   -  Mufulira Wanderers      

Round 32 [not played]
Green Buffaloes          -  Lumwana Radiants        
Kansanshi Dynamos        -  Zanaco                  
Lusaka Dynamos           -  Kabwe Warriors          
NAPSA Stars              -  Power Dynamos           
Red Arrows               -  Forest Rangers          
Zesco United             -  Buildcon                
Green Eagles             -  Kabwe Youth Academy     
Mufulira Wanderers       -  Nakambala Leopards      
Nkwazi                   -  Nkana                   

Round 33 [not played]
Buildcon                 -  Green Eagles            
Forest Rangers           -  Zesco United            
Kabwe Warriors           -  Red Arrows              
Kabwe Youth Academy      -  Nkwazi                  
Nkana                    -  NAPSA Stars             
Lumwana Radiants         -  Mufulira Wanderers      
Nakambala Leopards       -  Kansanshi Dynamos       
Power Dynamos            -  Green Buffaloes         
Zanaco                   -  Lusaka Dynamos          

Round 34 [not played]
Green Buffaloes          -  NAPSA Stars             
Green Eagles             -  Forest Rangers          
Kabwe Youth Academy      -  Nkana                   
Kansanshi Dynamos        -  Lumwana Radiants        
Lusaka Dynamos           -  Nakambala Leopards      
Mufulira Wanderers       -  Power Dynamos           
Nkwazi                   -  Buildcon                
Red Arrows               -  Zanaco                  
Zesco United             -  Kabwe Warriors          


Provincial Cups 2019/20

Copperbelt Provincial Cup
Lusaka Provincial Cup
Muchinga Provincial Cup
Northern Province Provincial Cup
North-Western Province Provincial Cup
Southern Province Provincial Cup

Copperbelt Provincial Cup 2019/20

Round 1 [First Legs Dec 18; Second Legs Jan 8] 
Damiano FC              0-3 1-1 Luanshya United        
Police Blue Eagles      0-0 1-3 Jumolo FC          
Hewale                  1-2 0-2 ZAMTAN Celtics          
Mac Annie               2-0 1-2 Gourocks Community
MCM Smelter             4-0 0-0 Namapamba Evergreen
Mufulira Blackpool      4-0 1-0 Chiwempala Stars      
Mufulira Eagles         3-0 3-3 Chililabombwe United
Scaw Rangers            2-1 2-0 Kasompe FC
Young Nchanga           1-1 1-1 ZESCO Red Phase     [ZESCO on pen]
Chillis Sundowns        0-3 0-3 Rainbow Rangers
Chimwemwe Chiefs        1-0 2-2 Kalulushi Zebras
Young Mwaiseni          1-0 0-3 Butondo Western Tigers      
Young Mighty Wanderers  4-1 0-0 Impala
Young Forest Rangers    4-1 0-0 Superstars
Young Power             6-1 agg Sunflower
Afri Sports             3-0 0-3 Ronald Ross United  [RRU on pen]     
Young Konkola Blades    2-4 0-1 Ndola United
Mwaiseni                1-0 0-3 Zanji
Kalulushi Modern Stars  3-0 1-0 Chifulu Bullets
Young Nkana             1-0 1-2 Roan United         [Young Nkana on pen]
Lime Hotspurs           1-2 0-3 Quattro
Nsansa                  0-0 0-1 Lubambe Community   
Neelkanth Lime          1-0 1-1 Miseshi Blue Stars
Mufulira Police         2-0 1-1 Ganerton Athletics
Chifubu Pirates         0-2 0-2 Mufulira Mining
Zambezi Portland        3-0 3-0 Zacks United
Geokas Curve            2-4 0-0 Copperbelt Buffaloes
Tag-Urgan Ndola         0-0 0-7 Konkola Blades
Antelope Milling        1-1 0-0 Ingwe               [Ingwe on pen]
Chingola Leopards       1-0 3-0 Beanal
Mufulira United         0-1 0-1 Chingola Blue Stars [aka Police]      
Konkola Military Police 4-2 0-0 Chambishi Yo.       
 
NB: for unknown reasons, Mufulira Eagles were replaced by Roan United in the
    1/16 finals
 
1/16 Finals

First Legs [Jan 22]
Zambezi Portland        0-0 Roan United
Konkola Blades          6-1 Mufulira Police
Chingola Police         4-0 Mac Annie
Chingola Leopards       5-0 Ingwe
Young Power             2-0 Copperbelt Buffaloes   
Mufulira Blackpool      2-0 Zanji
Ndola United            1-0 Konkola Mine Police
ZESCO Red Phase         0-1 Young Nkana
Ronald Ross United      3-1 Scaw Rangers
Lubambe Community       2-2 Quattro
Mufulira Mining         1-0 ZAMTAN Celtics  
Young Mighty Wanderers  2-2 Jumolo FC
Kalulushi Modern Stars  4-0 Young Forest Rangers
Rainbow Rangers         2-1 MCM Smelters
Butondo Western Tigers  0-3 Luanshya United
Neelkanth Lime          2-1 Chimwemwe Chiefs    
 
Second Legs [Jan 29]
Roan United             lt  Zambezi Portland
Mufulira Police         0-1 Konkola Blades
Mac Annie                -  Chingola Police         [Police on agg]
Ingwe                    -  Chingola Leopards       [Leopards on agg]  
Copperbelt Buffaloes     -  Young Power             [Young Power on agg]
Zanji                    -  Mufulira Blackpool      [Blackpool on agg]
Luanshya United         awd Butondo Western Tigers  [Butondo dns, awarded 3-0]
Konkola Mine Police     0-2 Ndola United            
Young Nkana              -  ZESCO Red Phase         [Young Nkana did not lose]
Scaw Rangers            0-0 Ronald Ross United
Quattro                 bt  Lubambe Community
ZAMTAN Celtics           -  Mufulira Mining         [Mining did not lose]      
Jumolo FC               bt  Young Wanderers
Young Forest Rangers     -  Kalulushi Modern Stars  [Modern Stars on agg]
MCM Smelters             -  Rainbow Rangers         [Smelters on agg] 
Chimwemwe Chiefs         -  Neelkanth Lime          [Neelkanth on agg] 
 
1/8 Finals [Feb 12]
Ndola United            bt  Mufulira Mining
Luanshya United         0-0 Young  Power            [5-4 pen] 
Chingola Police          -  Young Nkana
Jumolo FC               bt  Zambezi Portland
Konkola Blades          bt  MCM Smelters 
Quattro                  -  Neelkanth Lime
Ronald Ross United      lt  Mufulira Blackpool
Chingola Leopards        -  Kalulushi Modern Stars
 
Quarterfinals [Feb 18]
Ndola United            2-1 Luanshya United
Mufulira Blackpool      bt  N.N.
Jumolo FC               bt  N.N.
Konkola Blades          bt  N.N.
 
Semifinals
[Mar 4?]
Konkola Blades          2-2 Mufulira Blackpool      [5-3 pen]
[Mar 12]
Ndola United            2-0 Jumulo FC
          
Final [tba, Nkana stadium]
Ndola United             -  Konkola Blades

Lusaka Provincial Cup 2019/20

Round 1 [Dec 1]
Welcome                 3-2 Kafue Eagles
Lusaka City Market      1-1 ZNS Builders Br. Eagles [4-2 pen]
Lusaka Tigers           0-0 George United           [3-4 pen]
Happy Hearts            2-0 Good Time Steel
Fountain of Hope        0-0 Winford Sports Academy  [5-4 pen]
Bauleni Super Eagles    drw Riflemen                [0-3 pen]
China Harbour           2-2 Nampundwe               [2-4 pen]
Paramilitary            3-0 Kabide
Young Green Buffaloes   1-2 Young Napsa
Sable Bulls             0-0 Young Zanaco            [5-6 pen]
ZICO Sports             1-0 Irwin Rangers
State House             2-2 Kanyama Lions           [4-3 pen]
Jack Chileshe           1-0 Manzi Valley
Chilanga Stars          0-1 Jack Brave Warriors
Sharp Keys              0-0 Mikango Youth           [0-3 pen]
Lusaka City Council     2-2 Young Red Arrows        [4-5 pen]
Romeki                  1-2 Airport Warriors
Misisi Youth            3-0 Sambukas
City of Lusaka          2-0 Kabwata Dynamos
Shamuel Academy         awd Chainda Bombers         [awarded to Shamuel; abandoned at 1-0]
Chongwe United          0-1 Chirundu United
Lusaka Foundation       bt  Vector Academy
Betaron Shooting Stars  bt  Summit

Round 2 [Jan 1] 
Bauleni Super Eagles    0-0 Betaron Shooting Stars  [3-2 pen]
Kanyama Lions FC        1-1 Young Arrows            [4-2 pen]
George United FC        1-1 Matero United           [4-3 pen]
Happy Hearts            1-2 Paramilitary FC
Chawama Eagles FC       3-1 Chawama United
Nampundwe FC            1-0 Shamuel Academy      
Welcome FC              5-0 Lusaka Foundation
Young ZANACO FC         6-1 Lusaka Tigers
ZNS Builders Br. Eagles 2-2 Mikango Youth FC        [6-7 pen]
Chirundu FC             w/o Jack Brave Warriors
State House             0-0 Airport Warriors FC     [4-5 pen]
Sable Bulls FC          2-1 Vector Sports
Lusaka City Market FC   6-2 ZICO Sports
Young NAPSA             1-2 Misisi Youth Academy
City of Lusaka FC       5-2 Fountain of Hope
Jack Chileshe           0-0 Riflemen                [1-3 pen]

1/8 Finals [Feb 2]
Bauleni Super Eagles     -  Airport Warriors FC
City of Lusaka FC       8-0 Kanyama Lions FC  
Riflemen                1-0 Young ZANACO FC
Misisi Youth Academy    abd Chawama Eagles FC
Chirundu FC              -  Paramilitary FC 
Mikango Youth FC         -  Nampundwe FC 
George United FC         -  Lusaka City Market FC  
Sable Bulls FC           -  Welcome FC
 
Muchinga Provincial Cup 2019/20

Round ?

First Legs [Dec 4]
Isoka Young Stars FC     -  Young Madalas
 
NB: Tazara Express reached semifinals to be played Jan 25

Northern Province Provincial Cup 2019/20

Round 1

First Leg [Dec 18]
Tazara Blue Stars       0-0 Saint Luke's FC
Kasama Seedlings        abd Mpaji Youth Stars       [abandonded at 1-1 in 80']
Mwamba Young Stars      1-2 Super Strikers
Lunte                   0-2 Mporokoso United FC
Mporokoso Medics        1-2 Chandamali
Mporokoso Flying Eagles 1-0 Chishimba Green Eagles         
Ernest Youth Academy    n/p ZAM United              [field not marked and unfit to play]
Luyeye                  0-2 Malalo Police FC
Kasama Hotspurs         1-0 Kalampa
KAKA                    0-1 Mpulungu United FC 
Mpulungu Youth          2-7 Ndeke FC
Mbala Mid Sport         0-1 Abercrom Breweries
Masamaba Hope Rise      0-0 Senga Youth Stars
Real Songa              0-5 Nseluka Rangers
Songa Youth Stars       0-2 Ngoli
Pride Stars             1-0 Munthali
Mungwi Hotspurs         4-0 James Katuna
Mulala Systemizers      1-5 Springs of Hope
Kungu                   2-2 Kateshi Coffee Bullets    
Misamfu Agro            1-2 Mpande Youth Academy
Milima Pirates          0-1 Chintelelwe FC        
Kasama United YA        1-0 Kasama ZESCO Chiefs
Kampoko                 0-5 Lwansase       
Chiombo                 o/w Miracle Fisheries       [Chiombo dns]
 
Second Legs  [Dec 22-27?]
James Katuna            1-5 Mungwi Hotspurs
Kasama ZESCO Chiefs     2-1 Ksama United Youth Ac.  [3-2 pen]
other results nor known
 
Round 2 [Jan ?]

Mpande Youth Academy    1-3 Mungwi Hotspurs
other results not known
 
Round 3

First Legs [Jan 29]
Mpokoroso United FC     3-2 Lwansase FC
Mporokoso Flying Eagles 0-0 Mpulungu United FC     
Ndeke FC                8-1 Ngoli
Kateshi Coffee Bullets  3-1 Mungwi Hotspurs 
Chintelewe FC           2-2 Saint Luke's FC
Malalo Police FC        3-0 Super Strikers
 
Second Legs [Feb 5]
Lwansase FC             1-0 Mpokoroso United FC     [8-7 pen]   
Mpulungu United FC      3-0 Mporokoso Flying Eagles
Ngoli                   1-4 Ndeke FC
Mungwi Hotspurs         3-0 Kateshi Coffee Bullets
Saint Luke' FC          2-1 Chintelewe FC           
Super Strikers          2-1 Malalo Police FC
 
NB: Chintelewe FC and Mpokoroso United FC qualified as best losers

Quarterfinals
[Feb 8]
Saint Luke's FC         0-3 Mpokoroso United FC   
Malalo Police FC        0-1 Chintelelwe FC       
[Feb 9]
Lwansase FC             0-2 Mpulungu United FC    
Ndeke FC                4-1 Mungwi Hotspurs 
 
Semifinals [Mar 14,15, Kasama stadium]
Chintelelwe FC           -  Ndeke FC
Mpulungu United FC       -  Mpokoroso United FC

North-Western Province Provincial Cup 2019/20

Round 1
[Dec 4]
Mufumbwe Marketeers FC  bt  Solwezi Airport FC 
[Dec 5]
Mufumbwe United FC      bt  Solwezi United
[Dec 11]
Kasempa Correctional FC bt  Lumwana Celtic FC
Kasempa Police FC        -  Zangamenu Bullets
 
Round 2
[Dec 14]
ZESCO Mufumbwe          bt  Kandemba Dynamos (Solwezi)
[Dec 15]
Kasempa Correctional FC drw Mumena Lions            [Kasempa on pen]
Mufumbwe United FC      2-1 Manyama EXplosives  
Mufumbwe Marketeers FC  drw Mumbeshi ZNS FC         [Marketeers on pen] 
 
1/8 Finals
[Dec ?]
Kasempa Correctional FC bt  Congrats
[Dec 24]
Kisasa Utd. (Kalumbila)  -  Kasempa Correctional FC
[Dec 27]
ZESCO Solwezi           drw Mufumbwe United FC      [6-7 pen]
 
Quarterfinals
[Jan 4]
ZESCO Mufumbwe          0-1 FQM FC
[Jan 5]
Mufumbwe United FC      0-1 Flying Stars (Solwezi)

Southern Province Provincial Cup 2019/20

Start: Dec 14

Group 1
Livingstone Pirates
Zesco Victoria Falls
Maramba Stars
Blue Arrows
Livingstone Youth Football Academy
Eastlands Football Academy
Come All
NAPSA Linda
GMH Academy
Mama T
True Vision
Zimba United

Group 2
Kalomo Jetters
Zambeef Sinazongwe      
Maamba Energy Stars
Young Pirates
Musanza Police
Green Scheme
Sinazeze United
Macha United
Cheaters FC
Choma FC
Liverpool
Barts
 
Group 3
New Monze Swallows
Chikuni Coops
Choma Football Stars
Lima Stars
Monze United
Show Stars
Pemba Dynamos
Munyumbwe Elephants
Magoye United
Mwanachingwala
Seed United
Gwembe United
 
Group 4
Kascol Rangers
Mazabuka United
Chikankata Diggers
Young Muza
Flying Eagles
Chisuwo
Yara
Red Lions
Hiltop Rangers
Riverdale
Delta
Paprika Hotspurs
Credit Dunga
 
First Round

Group 1

Round 1 [Dec 14,15]
NAPSA Linda             2-1 Come All
Blue Arrows             3-0 Zimba United
Livingstone Pirates     bt  Mama T
Maramba Stars           0-1 Eastlands Football Academy   
Livingstone Youth        -  GMH Academy
True Visison            lt  Zesco Victoria Falls     
 
Round 2
[Feb 9]
Livingstone Youth       0-0 Blue Arrows             [4-5 pen]
Maramba Stars           0-0 NAPSA Linda             [9-10 pen]   
Zesco Victoria Falls    lt  Livingstone Pirates
[played later]
GMH Academy             lt  Eastlands Football Academy
 
Semifinals
[Mar 14]
Blue Arrows              -  Maramba Stars
[Mar 15]
Livingstone Pirates      -  Eastlands Football Academy          
 
Group 2

Round 1 [Dec 14,15]
Liverpool               lt  Macha United
Young Pirates           bt  Green Scheme
Sinazeze United         lt  Musanza Police
Zambeef Sinazongwe      2-0 Cheeters
Choma United FC         0-0 Maramba Energy Stars    [1-2 pen]
Barts                    -  Kalomo Jetters    
 
Round 2
[Feb 9]
Choma United FC         bt  Zambeef Sinazongwe  
Musanza Police           -  Macha United
Barts                    -  Maramba Energy Stars
[Feb 12]
Kalomo Jetters          drw Young Pirates           [4-1 pen]
 
Group 3

Round 1 [Dec 14,15]
New Monze Swallows      bt  Pemba Dynamos
Choma Football Stars    2-0 Chikuuni Coops FC
Gwembe United           bt  Magoye United
Mwanachingwala           -  Lima Stars
Munyumbwe Elephants      -  Show Stars
Seed United             bt  Monze United
 
Round 2 [Feb 9]
Choma Football Stars     -  Mwanachingwala 
Gwembe United            -  New Monze Swallows
Show Stars               -  Munyumbwe Elephants
Lima Stars               -  Seed United    
   
Group 4

Round 1 [Dec 14,15]
Hilltop Rangers          -  Red Lions
Mazabuka United          -  Paprika Hotspurs
Chisuwo Rangers         bt  Riverdale
Chikangata Diggers      lt  Kascol Rangers
Young Muza              bt  Yara
Delta                   bt  Flying Eagles  
 
Round 2 [Feb 9]
Mazabuka United          -  Chisuwo Rangers  
Kascol Rangers           -  Delta
Paprika Hotspurs         -  Hilltop Rangers
Red Lions                -  Young Muza



2018/19

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Hans Schöggl for data on provincial cups (source: https://www.globalnpo.org/ZM/Lusaka/185649005384941/Misisi-Youth-Soccer—Academy)

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 12 Aug 2020

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.