Zambia 2020/21


Super League
Division One

Super League

Table:

 1.Zanaco (Lusaka)                     18   9  5  4  32-17  32
 2.ZESCO United (Ndola)                17   9  4  4  20-13  31
 3.Lusaka Dynamos                      18   7  9  2  21-13  30
 4.Prison Leopards (Kabwe)             18   8  5  5  22-13  29  [P]
 5.Forest Rangers (Ndola)              17   7  7  3  20-13  28
 6.Kabwe Warriors                      18   7  6  5  21-20  27
 7.Buildcon (Ndola)                    18   7  4  7  21-20  25
 8.Green Eagles (Choma)                18   5  9  4  17-16  24
 9.Red Arrows (Lusaka)                 18   6  5  7  17-18  23
10.Nkwazi (Lusaka)                     18   5  8  5  11-13  23
11.Power Dynamos (Kitwe)               17   5  7  5  14-13  22
12.Nkana (Kitwe)                       15   6  2  7  17-21  20  [C]
13.Green Buffaloes (Lusaka)            18   3  9  6  16-17  18
14.NAPSA Stars (Lusaka)                16   3  9  4  16-18  18
--------------------------------------------------------------
15.Indeni (Ndola)                      18   3  9  6  17-21  18  [P]
16.Lumwana Radiants                    18   3  9  6  11-17  18
17.Young Green Eagles (Kafue)          18   3  9  6   8-21  18  [P]
18.Kitwe United                        18   0  8 10   6-23   8  [P]

Round 1
[Oct 30]
Kitwe United            0-3 Prison Leopards         
  [Francis  Zulu 10, Simon Nkandu 17, Junior Zulu 79]
[Oct 31]
Kabwe Warriors          0-1 Green Eagles            
  [Anos Tembo 4]
Green Buffaloes         0-0 Red Arrows              
Zanaco                  2-0 Indeni                  
  [Roger Kola 45pen, Moses Phiri 65]
Lumwana Radiants        1-1 Nkwazi                  
  [Julius Situmbeko 33; Pride Mwansa 27]
Buildcon                0-0 Lusaka Dynamos          
Forest Rangers          2-0 Nkana                   
  [Adams Zikiru 4, Webster Muzaza 28]
[Nov 1]
NAPSA Stars             1-1 Zesco United            
  [Laudit Mavugo 90; Clement Mwape 11]
Power Dynamos           1-0 Young Green Eagles      
  [Luka Chamanga 51]

Round 2 [Nov 4]
Prison Leopards         0-0 Power Dynamos           
Young Green Eagles      1-1 Buildcon                
  [Adamson Mulao 35; Emmanuel Okutu 65]
Red Arrows              1-0 Kitwe United            
  [James Chamanga 35]
Lusaka Dynamos          1-1 NAPSA Stars             
  [Dickson Chapa 36og; Jacob Ngulube 35]
Indeni                  0-0 Green Buffaloes         
Zesco United            0-1 Forest Rangers          
  [Adams Zikiru 27]
Green Eagles            1-0 Zanaco                  
  [Anos Tembo 35]
Nkana                   0-0 Lumwana Radiants        
Nkwazi                  1-2 Kabwe Warriors          
  [Steven Mutama 27; Eric Kabulo 10, Dominic Chanda 30]

Round 3
[Nov 7]
Prison Leopards         0-1 Red Arrows              
  [Felix Bulaya 46]
Power Dynamos           0-1 Buildcon                
  [Praise Tonha 20]
NAPSA Stars             0-0 Young Green Eagles      
Kitwe United            2-2 Indeni                  
  [Evans  Musonda (2); Graven Chitalu, Tranquilin Mwepu]
Forest Rangers          1-1 Lusaka Dynamos          
  [Adams Zikiru 90; Emmanuel Habashimba 90+2]
Lumwana Radiants        0-1 Zesco United            
  [Adrian Chama 75]
Kabwe Warriors          0-1 Nkana                   
  [Idris Mbombo 90]
[Nov 8]
Green Buffaloes         1-1 Green Eagles            
  [Jack Chirwa 58pen; Hosea Silwimba 90]
Zanaco                  1-1 Nkwazi                  
  [Abraham Siankombo 89; Langson Mbewe 26]

Round 4
[Nov 18]
Buildcon                2-0 NAPSA Stars             
  [Conlyde Luchanga 68, Mwansa Nsofwa 89]
Young Green Eagles      0-0 Forest Rangers          
[Nov 21]
Indeni                  1-0 Prison Leopards         
  [Graven Chitalu 27]
Green Eagles            1-0 Kitwe United            
  [Anos Tembo 74]
Lusaka Dynamos          1-1 Lumwana Radiants        
  [Ocean Mushure 77; Felix Nyaende 86]
Nkwazi                  0-0 Green Buffaloes         
Red Arrows              0-1 Power Dynamos           
  [Lameck Kafwaya 51]
Zesco United            2-0 Kabwe Warriors          
  [Kelvin Mubanga 65, 89]
[Nov 22]
Nkana                   1-1 Zanaco                 
  [Fred Tshimenga 58; Moses Phiri 2] 

Round 5
[Nov 18]
Prison Leopards         1-0 Green Eagles            
  [Francis Zulu 4]
Green Buffaloes         5-0 Nkana                   
  [Friday Samu 26, 54, Martin Phiri 58, Fredrick Mwimanzi 88,
   Youremember Banda 90]
[Nov 25]
Red Arrows              0-0 Indeni                  
Zanaco                  3-1 Zesco United            
  [Moses Phiri 10, Baba Basile 58, Roger Kola 82; Kelvin Mubanga 89]
Kabwe Warriors          0-0 Lusaka Dynamos          
Kitwe United            0-0 Nkwazi                  
Lumwana Radiants        0-0 Young Green Eagles      
[Dec 16]
Forest Rangers          2-1 Buildcon                
  [Moro Amenu 68, Quadri Kola 75; Emmanuel Okutu 12]
Power Dynamos           2-2 NAPSA Stars             
  [Benson Sakala 76, Benson Chali 90+4; Jacob Ngulube 80, Laudit Mavugo 83]

Round 6
[Nov 28]
Nkwazi                  0-0 Prison Leopards         
Young Green Eagles      0-2 Kabwe Warriors          
  [Jimmy Ndlovu, Cephas Mulombwa]
Lusaka Dynamos          3-0 Zanaco                  
  [Aubrey Funga 42, Colins Sikombe 69, Emmanuel Chabula 90]
[Nov 29]
Buildcon                1-2 Lumwana Radiants        
  [Kamal Jafaru 67; Felix Nyaende 4, 52]
Indeni                  1-0 Power Dynamos           
  [Tranquilin Mwepu 53]
Zesco United            1-1 Green Buffaloes         
  [Enock Sakala Jnr 90; Jack Chirwa 62]
[Dec 16]
Nkana                   2-0 Kitwe United            
  [Idris Mbombo 30, 43]
[Jan 20]
NAPSA Stars             2-2 Forest Rangers          
  [Enock Sakumukama 43, Doisy Soko 68; Amenu Moro 50, Webster Muzaza 90]
[Jan 27]
Green Eagles            2-0 Red Arrows              
  [Gozon Mutale 43, Anos Tembo 80]

Round 7
[Dec 2]
Red Arrows              1-2 Nkwazi                  
  [Charles Muntanga 7og; Eric Choomba 30, Pride Mwansa 35]
Kabwe Warriors          3-3 Buildcon                
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 21, 41, Natasha Lukupa 71; Gerald Chisha 17,
   Willmore Hatembo 60, Isaac Shamujompa 90+2]
Zanaco                  6-1 Young Green Eagles      
  [Roger Kola 7, 34, 42, Baba Basile 31, Moses Phiri 76, Albert Kangwanda 82;
   Greenwell Witika 80]
Kitwe United            0-1 Zesco United            
  [Enock Sakala 76]
Green Buffaloes         0-0 Lusaka Dynamos          
[Dec 24]
Power Dynamos           0-1 Forest Rangers          
  [Quadri Kola 45]
[Dec 26]
Indeni                  2-2 Green Eagles            
  [Tiki Chiluba 12, 24; Michael Mwenya 44pen, Ronald Chibwe 78]
[Dec 30]
Prison Leopards         2-0 Nkana                   
  [Tshite Mweshi 14, David Obashi 81]
[Jan 13]
Lumwana Radiants        1-0 NAPSA Stars             
  [Van Basten Neba 89]

Round 8
[Dec 5]
Zesco United            1-0 Prison Leopards         
  [Donashano Malama 29]
Nkwazi                  1-0 Indeni                  
  [Steven Mutama 78]
Young Green Eagles      1-0 Green Buffaloes         
  [Adamson Mulao 90]
Buildcon                1-0 Zanaco                  
  [Wilmore Haatembo 55]
[Dec 6]	 
Lusaka Dynamos          1-1 Kitwe United            
  [Collins Sikombe 90; Teddy Osok 2]
[Jan 13]
Nkana                   2-1 Red Arrows              
  [Obert Masumbuko 48, Diamond Chikwekwe 77; Francis Simwanza 30]
[Jan 27]
Forest Rangers          0-0 Lumwana Radiants        
NAPSA Stars             1-2 Kabwe Warriors          
  [Doisy Soko 4; Nester Likupa 45+1, Akakulubelwa  Mwachiyaba 88]
[Feb 10]
Green Eagles            0-0 Power Dynamos           

Round 9
[Dec 9]
Zanaco                  2-1 NAPSA Stars             
  [Baba Basile 21, Moses Phiri 50; Jacob Ngulube 42]
Power Dynamos           1-0 Lumwana Radiants        
  [Katenga Ngeleka 45og]
Green Eagles            0-0 Nkwazi                  
Indeni                  2-0 Nkana                   
  [Jimmy Dzingai 20og, Graven Chitalu 59]
Green Buffaloes         1-2 Buildcon                
  [Friday Samu 41; Isaac Shamujompa 14pen, Kamal Jafaru 82]
Prison Leopards         4-2 Lusaka Dynamos          
  [Tshite Mweshi 2, David Obashi 38, Rodwell Yolamu 73, Derick Mukombozi 84;
   Taddy Etekiama 60, Aubrey Funga 85]
Kitwe United            0-0 Young Green Eagles      
Red Arrows              0-0 Zesco United            
[Dec 27]
Kabwe Warriors          2-1 Forest Rangers          
  [Akakulubelwa Mwachiyaba 35, Mathews  Nkowani 90; Quadri Kola 62]

Round 10
[Dec 12]
Zesco United            3-2 Indeni                  
  [John Chingandu 45, Moses Soko 59og, Logic Chingandu 90; Tranquilin Mwepu 46,
   Djunese Kanda 80]
Lusaka Dynamos          4-1 Red Arrows              
  [Collins Sikombe 26, 90pen, Ocean MUshure 49, Aubrey Funga 71; Felix Bulaya 44]
Nkwazi                  1-3 Power Dynamos           
  [Eric Choomba 18; Biston Banda 13, Benson Sakala 54, Chaniza Zulu 56]
Lumwana Radiants        2-3 Kabwe Warriors          
  [Cletus Mulolani 53, Emmanuel Manda 80; Ali Sadiki 5, 44, Jimmy Ndhlovu 12]
NAPSA Stars             1-0 Green Buffaloes         
  [Emmanuel Mayuka 18]
Young Green Eagles      0-2 Prison Leopards         
  [Landu Maite 4, Junior Zulu 50]
Forest Rangers          0-0 Zanaco                  
[Dec 13]
Buildcon                2-1 Kitwe United            
  [Isaac Shamujompa 76pen, Emmanuel Mwiinde 90; Motela Mulembya 46]
Nkana                   3-1 Green Eagles            
  [Fred Tshimenga 3, Idris Mbombo 6, Harrison Chisala 45; Shadreck Mulungwe 17]

Round 11
[Dec 18]
Green Eagles            0-0 Zesco United            
[Dec 19]
Green Buffaloes         1-1 Forest Rangers          
  [Chipili Mungule 16; Quadri Kola 28]
Red Arrows              2-0 Young Green Eagles      
  [Paul Katema 2, Felix Bulaya 82]
Indeni                  0-1 Lusaka Dynamos          
  [Collins Sikombe 35]
Prison Leopards         1-0 Buildcon                
  [David Obashi 8]
[Dec 20]
Power Dynamos           1-1 Kabwe Warriors          
  [Alex Ngonga 58pen; Mathews Nkowane 28]
Zanaco                  4-0 Lumwana Radiants        
  [Moses Phiri 21, 44, Abraham Siankombo 62, 89]
[Feb 3]
Kitwe United            0-0 NAPSA Stars             
[Feb 4]
Nkwazi                  0-2 Nkana                   
  [Emmanuel Mwiinde 17, Ackim Mumba 90]

Round 12
[Jan 8]
Kabwe Warriors          1-2 Zanaco                  
  [Twiza Chaibela 2; Ziyo Tembo 16, Ernest Mbewe 56]
[Jan 9]
Lumwana Radiants        1-0 Green Buffaloes         
  [Felix Nyaende 13]
Buildcon                1-2 Red Arrows              
  [Brian Mwila 24; Francis Simwanza 20, James Chamanga 33]
Young Green Eagles      1-1 Indeni                  
  [Andrew Phiri 68; Moses Phiri 89]
[Jan 10]
NAPSA Stars             2-1 Prison Leopards         
  [Emmanuel Mayuka 38pen, Simon Nkhata 90; David Obashi 16]
Forest Rangers          4-0 Kitwe United            
  [Shadreck Malambo 28, Quadri Kola 51, 89, Moses Lolozi 55og]
[Jan 20]
Zesco United            0-1 Nkwazi                  
  [Christopher Zulu 57pen]
[Feb 3]
Lusaka Dynamos          2-1 Green Eagles            
  [Taddy Etekiama 7, Derrick Bulaya 85; Warren Kunda 40]
[Feb 27]
Nkana                    -  Power Dynamos           

Round 13
[Dec 27]
Power Dynamos           2-1 Zanaco                  
  [Godfrey  Ngwenya 23, 70pen; Moses Phiri 45]
[Jan 15]
Nkwazi                  0-0 Lusaka Dynamos          
[Jan 16]
Green Buffaloes         2-0 Kabwe Warriors          
  [Aubrey Chela 68, 78]
Indeni                  0-1 Buildcon                
  [Brian Mwila 82]
Kitwe United            0-0 Lumwana Radiants        
Prison Leopards         2-0 Forest Rangers          
  [Francis Zulu 2, Kobe Chipeta 90]
Red Arrows              2-2 NAPSA Stars             
  [James Chamanga 25, Joseph Phiri 41; Emmanuel Mayuka 10, 61pen]
[Jan 17]
Green Eagles            1-1 Young Green Eagles      
  [Shaderick Mulungwe 23; Boniface Sunzu 13ög]
Nkana                   1-2 Zesco United            
  [Ronald Kampamba 54; Thabani 19, Winston Kalengo 81]

Round 14
[Jan 22]
Zanaco                  3-0 Green Buffaloes         
  [Gideon Sichone 4og, Roger Kola 44, Abraham Siankombo 78]
[Jan 23]
NAPSA Stars             1-1 Indeni                  
  [Jimmy Mukeya 13; Heritier Nkonko 32]
Lusaka Dynamos          2-0 Nkana                   
  [Taddy Etekiama 15, Lubamba Moyela 60]
Kabwe Warriors          1-0 Kitwe United            
  [Twiza Chaibela 57]
Young Green Eagles      2-1 Nkwazi                  
  [Kingsley Fichite 61, Samson Mwila 88; Kenneth Kasanga 51]
Lumwana Radiants        0-0 Prison Leopards         
Forest Rangers          2-1 Red Arrows              
  [Webster Muzaza 76, Lameck Silwaba 78; Joseph Phiri 65]
[Jan 24]
Buildcon                1-1 Green Eagles            
  [Gerald Chisha 9; Gozon Mutale 46]
[Feb 17]
Zesco United            2-1 Power Dynamos           
  [Thabani Kamusoko 27, Enock Sakala Jnr 71; Luka Chamanga 6]

Round 15
[Jan 30]
Kitwe United            0-0 Zanaco                  
Power Dynamos           0-0 Green Buffaloes         
Zesco United            2-0 Lusaka Dynamos          
  [Jesse Were 8, John Chingandu 18]
Prison Leopards         1-1 Kabwe Warriors          
  [David Obashi 90; Ali Sadiki 11]
Nkwazi                  1-0 Buildcon                
  [Nelson Mwila 40]
Red Arrows              1-0 Lumwana Radiants        
  [Alassane Diarra 16]
Indeni                  2-2 Forest Rangers          
  [Heritier Nkonko 18, Cedric Djeugoue 30og; Clifford MUlenga 60, Mannaseh Soko 86]
Green Eagles            1-1 NAPSA Stars             
  [Hosea Silwiba 78; Jacob Ngulube 27]
[Jan 31]
Nkana                   4-0 Young Green Eagles      
  [Simon Mulenga 4, 11, 16, Emmanuel Mwiinde 64]

Round 16
[Feb 6]
Green Buffaloes         3-1 Kitwe United            
  [Martin Phiri 20, 67, Aubrey Chella 81; Edward Lungu 24]
Young Green Eagles      1-0 Zesco United            
  [Muma Mumba 50]
Lumwana Radiants        2-2 Indeni                  
  [Dominic Chungwa 18, 53; Tranquilin Mwepu 48, 75]
Forest Rangers          1-0 Green Eagles            
  [Quadri Kola 17] 
Kabwe Warriors          1-0 Red Arrows              
  [Jimmy Ndhlovu 42]
Zanaco                  3-2 Prison Leopards         
  [Roger Kola 42, 59pen, Abraham Siankombo 84; Landu Miete 14, 17]
[Feb 7]
NAPSA Stars             1-0 Nkwazi                  
  [Jacob Ngulube 2]
Buildcon                3-1 Nkana                   
  [Brian Mwila 24, 89, Shadreck Musonda 48pen; Simon Mulenga 12]
Lusaka Dynamos          2-1 Power Dynamos           
  [Derrick Bulaya 35. Emmanuel Chabula 65; Spencer Sautu 33]

Round 17
[Feb 13]
Indeni                  0-0 Kabwe Warriors          
Zesco United            3-1 Buildcon                
  [Thabani Kamusoko 23, Brian Mwila 48og, Enock Sakala Jr 90; Najeeb Abbas 7]
Prison Leopards         2-2 Green Buffaloes         
  [Tshite Mweshi 33, 63; Fredrick Mwimanzi 58, Aubrey Chella 68]
Red Arrows              1-1 Zanaco                  
  [Joseph Phiri 75; Moses Phiri 72]
Green Eagles            2-1 Lumwana Radiants        
  [Amity Shamende 42pen, Collins Mulenga 47; Musonda Siame 76]
Nkwazi                  1-0 Forest Rangers          
  [Pride Mwansa 10]
[Feb 14]
Lusaka Dynamos          0-0 Young Green Eagles      
Power Dynamos           1-1 Kitwe United            
  [Godfrey Ngwenya 26; Edward Lungu 71]
[tba]
Nkana                    -  NAPSA Stars             

Round 18
[Feb 20]
Nkwazi                  0-0 Lumwana Radiants        
Prison Leopards         1-0 Kitwe United            
  [David Obashi 33]
Indeni                  1-3 Zanaco                  
  [Tranquilin Mwepu 70; Roger Kola 30, 61, Abraham Siankombo 68]
Green Eagles            2-2 Kabwe Warriors          
  [Amity Shamende 33pen, Ceaser Hakaluba 61; Field Kandela 45+3,
   Clement Mundia 46pen]
Red Arrows              3-0 Green Buffaloes         
  [James Chamanga 12, 21, Kayembe Alidor 32]
[Feb 21]
Young Green Eagles      0-0 Power Dynamos           
Lusaka Dynamos          1-0 Buildcon                
  [Duncan Otieno 90]
[tba]
Zesco United             -  NAPSA Stars             
Nkana                    -  Forest Rangers          

Round 19
[Feb 26]
Kitwe United             -  Red Arrows              
[Feb 27]
NAPSA Stars              -  Lusaka Dynamos          
Green Buffaloes          -  Indeni                  
Zanaco                   -  Green Eagles            
Kabwe Warriors           -  Nkwazi                  
[Feb 28]
Buildcon                 -  Young Green Eagles      
Forest Rangers           -  Zesco United            
[Mar 3]
Power Dynamos            -  Prison Leopards         
Lumwana Radiants         -  Nkana                   


Table:

 1.Zanaco (Lusaka)                     18   9  5  4  32-17  32
 2.ZESCO United (Ndola)                17   9  4  4  20-13  31
 3.Lusaka Dynamos                      18   7  9  2  21-13  30
 4.Prison Leopards (Kabwe)             18   8  5  5  22-13  29  [P]
 5.Forest Rangers (Ndola)              17   7  7  3  20-13  28
 6.Kabwe Warriors                      18   7  6  5  21-20  27
 7.Buildcon (Ndola)                    18   7  4  7  21-20  25
 8.Green Eagles (Choma)                18   5  9  4  17-16  24
 9.Red Arrows (Lusaka)                 18   6  5  7  17-18  23
10.Nkwazi (Lusaka)                     18   5  8  5  11-13  23
11.Power Dynamos (Kitwe)               17   5  7  5  14-13  22
12.Nkana (Kitwe)                       15   6  2  7  17-21  20  [C]
13.Green Buffaloes (Lusaka)            18   3  9  6  16-17  18
14.NAPSA Stars (Lusaka)                16   3  9  4  16-18  18
--------------------------------------------------------------
15.Indeni (Ndola)                      18   3  9  6  17-21  18  [P]
16.Lumwana Radiants                    18   3  9  6  11-17  18
17.Young Green Eagles (Kafue)          18   3  9  6   8-21  18  [P]
18.Kitwe United                        18   0  8 10   6-23   8  [P]

Topscorers:
10 Roger Kola (Zanaco)  
 9 Moses Phiri (Zanaco) 
 7 Quadri Kola (Forest Rangers) 
 6 David Obashi (Prison Leopards)
   Abraham Siankombo (Zanaco) 

Division One

Table:

 1.Konkola Blades                      18  11  4  3  28-11  37  [P]
 2.Kansanshi Dynamos                   18   9  8  1  21- 6  35  [R]
 3.City of Lusaka                      18   9  7  2  19-10  34  [P]
 4.Chambishi                           18   8  7  3  14- 5  31
--------------------------------------------------------------
 5.Kafue Celtic                        18   8  5  5  24-13  29
 6.Nchanga Rangers (Chingola)          18   7  6  5  24-19  27
 7.Livingstone Pirates                 18   6  8  4  17-15  26  [P]
 8.Kabwe Youth Academy                 18   7  4  7  17-17  25  [R]
 9.Gomes                               18   6  7  5  11-12  25
10.Mufulira Wanderers                  18   6  6  6  18-18  24  [R]
11.Zesco Malaiti Rangers               18   5  8  5  14-15  23
12.Mpulungu Harbour                    18   4  7  7  12-22  19
13.FC MUZA (Mazabuka)                  17   4  7  6  18-16  19
14.Trident (Kalumbila)                 17   4  5  8  14-19  17  [P]
--------------------------------------------------------------
15.National Assembly (Lusaka)          18   1 11  6   5-11  14
16.Kashikishi Warriors (Luapula)       17   3  5  9  11-23  14  [P]
17.Police College                      17   3  5  9  10-24  14
18.Zesco Shockers                      18   1  6 11   6-27   9

Round 1
[Oct 31]
Gomes                   0-2 Kansanshi Dynamos       
  [Kingsley Mukuka (2)]
Nchanga Rangers         1-0 Konkola Blades          
  [Friday Kaonga]
Mpulungu Harbour        1-1 Zesco Malaiti Rangers   
Chambishi               1-0 MUZA                    
  [Mathew Simbeye]
[Nov 1]
Mufulira Wanderers      1-1 Trident                 
Zesco Shockers          0-0 Kabwe Youth Academy     
Livingstone Pirates     1-1 National Assembly       
Police College          0-3 Kafue Celtic            
  [Bwalya Tembo (2), Peter Chikola]
Kashikishi Warriors     0-2 City of Lusaka          
  [Lubinda Mundia, Charles Katongo]

Round 2 [Nov 4]
Kafue Celtic            5-0 Kashikishi Warriors     
City of Lusaka          1-1 Mufulira Wanderers      
National Assembly       0-0 Police College          
Trident                 0-2 Nchanga Rangers         
Kansanshi Dynamos       1-1 Livingstone Pirates     
Konkola Blades          0-1 Chambishi               
Kabwe Youth Academy     0-0 Gomes                   
MUZA                    5-2 Mpulungu Harbour        
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Zesco Shockers          

Round 3 [Nov 7,8]
Kashikishi Warriors     0-1 Mufulira Wanderers      
Kafue Celtic            2-0 National Assembly       
Nchanga Rangers         1-2 City of Lusaka          
Police College          0-0 Kansanshi Dynamos       
Chambishi               3-0 Trident                 
Livingstone Pirates     2-1 Kabwe Youth Academy     
Mpulungu Harbour        0-0 Konkola Blades          
Gomes                   0-1 Zesco Malaiti Rangers   
Zesco Shockers          0-1 MUZA                    

Round 4
[Nov 21]
National Assembly       0-0 Kashikishi Warriors     
City of Lusaka          1-0 Chambishi               
Zesco Malaiti Rangers   1-1 Livingstone Pirates     
Kansanshi Dynamos       1-0 Kafue Celtic            
Kabwe Youth Academy     2-0 Police College          
Konkola Blades          3-1 Zesco Shockers          
Mufulira Wanderers      2-0 Nchanga Rangers         
[Nov 22]
MUZA                    1-0 Gomes                   
Trident                 1-1 Mpulungu Harbour        

Round 5
[Nov 25]
Kashikishi Warriors     1-1 Nchanga Rangers         
National Assembly       0-0 Kansanshi Dynamos       
Chambishi               2-0 Mufulira Wanderers      
Kafue Celtic            1-0 Kabwe Youth Academy     
Police College          2-1 Zesco Malaiti Rangers   
Livingstone Pirates     0-0 MUZA                    
Gomes                   1-1 Konkola Blades          
[Nov 26]
Mpulungu Harbour        0-2 City of Lusaka          
Zesco Shockers          1-0 Trident                 

Round 6
[Nov 28]
MUZA                    1-1 Police College          
Kabwe Youth Academy     0-1 National Assembly       
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Kafue Celtic            
City of Lusaka          2-1 Zesco Shockers          
[Nov 29]
Kansanshi Dynamos       1-1 Kashikishi Warriors     
Trident                 2-2 Gomes                   
Konkola Blades          2-1 Livingstone Pirates     
Mufulira Wanderers      0-1 Mpulungu Harbour        
Nchanga Rangers         0-0 Chambishi               

Round 7 [Dec 2,3]
Kafue Celtic            1-0 MUZA                    
National Assembly       0-0 Zesco Malaiti Rangers   
Kansanshi Dynamos       4-0 Kabwe Youth Academy     
Zesco Shockers          1-1 Mufulira Wanderers      
Police College          0-2 Konkola Blades          
Mpulungu Harbour        1-1 Nchanga Rangers         
Livingstone Pirates     1-1 Trident                 
Kashikishi Warriors     0-1 Chambishi               [abandoned at 0-1 in 55' on Dec 3
Gomes                   1-0 City of Lusaka           and finished on Dec 4]

Round 8
[Dec 5,6]
MUZA                    1-1 National Assembly       
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Kansanshi Dynamos       
Chambishi               1-1 Mpulungu Harbour        
Nchanga Rangers         7-0 Zesco Shockers          
Mufulira Wanderers      1-0 Gomes                   
City of Lusaka          1-1 Livingstone Pirates     
Konkola Blades          1-0 Kafue Celtic            
Trident                 2-0 Police College          
[Dec 23]
Kabwe Youth Academy     3-1 Kashikishi Warriors     

Round 9
[Dec 9]
Kabwe Youth Academy     2-1 Zesco Malaiti Rangers   
National Assembly       1-1 Konkola Blades          
Kansanshi Dynamos       1-0 MUZA                    
Livingstone Pirates     1-0 Mufulira Wanderers      
Kafue Celtic            1-0 Trident                 
[Dec 10]
Kashikishi Warriors     3-0 Mpulungu Harbour        
Zesco Shockers          0-0 Chambishi               
Gomes                   0-2 Nchanga Rangers         
Police College          1-1 City of Lusaka          

Round 10
[Dec 12]
Konkola Blades          0-1 Kansanshi Dynamos       
Trident                 1-0 National Assembly       
[Dec 13]
Zesco Malaiti Rangers   2-1 Kashikishi Warriors     
Mpulungu Harbour        1-0 Zesco Shockers          
MUZA                    1-1 Kabwe Youth Academy     
Chambishi               0-0 Gomes                   
Nchanga Rangers         1-1 Livingstone Pirates     
Mufulira Wanderers      2-0 Police College          
City of Lusaka          1-1 Kafue Celtic            

Round 11
[Dec 19]
Police College          0-2 Nchanga Rangers         
Kashikishi Warriors     1-0 Zesco Shockers          
Kansanshi Dynamos       1-0 Trident                 
National Assembly       0-1 City of Lusaka          
Zesco Malaiti Rangers   1-1 MUZA                    
[Dec 20]
Kabwe Youth Academy     0-2 Konkola Blades          
Kafue Celtic            3-1 Mufulira Wanderers      
Livingstone Pirates     1-0 Chambishi               
Gomes                   1-0 Mpulungu Harbour        

Round 12
[Jan 9]
City of Lusaka          0-0 Kansanshi Dynamos       
MUZA                    0-0 Kashikishi Warriors     
Trident                 1-2 Kabwe Youth Academy     
Mufulira Wanderers      1-1 National Assembly       
Zesco Shockers          0-1 Gomes                   
Konkola Blades          3-1 Zesco Malaiti Rangers   
[Jan 10]
Nchanga Rangers         2-1 Kafue Celtic            
  [Ivin Mulenga 7,  Kunda Nkandu 10; James Chilimina 83]
Mpulungu Harbour        0-0 Livingstone Pirates     
Chambishi               1-0 Police College          
  [Terry Mwanshi 87]

Round 13
[Jan 16]
MUZA                    0-2 Konkola Blades          
  [Owen Tembo 26, Victor mubanga]
Kansanshi Dynamos       1-1 Mufulira Wanderers      
  [Samuel Chiteta 85; Bwalya Chela 90+5]
National Assembly       0-0 Nchanga Rangers         
Livingstone Pirates     1-0 Zesco Shockers          
  [Davison Siuluta 49]
[Jan 17]
Kafue Celtic            0-2 Chambishi               
  [Kelvin Chomba 48, 66]
Police College          2-0 Mpulungu Harbour        
Kashikishi Warriors     0-0 Gomes                   
Kabwe Youth Academy     1-0 City of Lusaka          
  [Lewis Maimba 8]
Zesco Malaiti Rangers   1-0 Trident                 
  [Benson Sakala 70]

Round 14
[Jan 23]
Chambishi               0-0 National Assembly       
Gomes                   1-0 Livingstone Pirates     
Mpulungu Harbour        1-1 Kafue Celtic            
Konkola Blades          4-1 Kashikishi Warriors     
[Jan 24]
City of Lusaka          1-0 Zesco Malaiti Rangers   
Mufulira Wanderers      1-0 Kabwe Youth Academy     
Nchanga Rangers         0-1 Kansanshi Dynamos       
Zesco Shockers          1-2 Police College          
[tba]
Trident                  -  MUZA                    

Round 15
[Jan 30]
National Assembly       0-1 Mpulungu Harbour        
Kafue Celtic            1-1 Zesco Shockers          
Kansanshi Dynamos       2-1 Chambishi               
Konkola Blades          1-0 Trident                 
[Jan 31]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Mufulira Wanderers      
Kashikishi Warriors     2-0 Livingstone Pirates     
Kabwe Youth Academy     1-1 Nchanga Rangers         
Police College          0-1 Gomes                   
MUZA                    1-2 City of Lusaka          
  [N.N.; Clement Shimonde,Chisenga Lukwembe]

Round 16
[Feb 6]
Mufulira Wanderers      3-2 MUZA                    
Zesco Shockers          0-0 National Assembly       
Nchanga Rangers         2-1 Zesco Malaiti Rangers   
Chambishi               1-0 Kabwe Youth Academy     
[Feb 7]
Livingstone Pirates     4-1 Police College          
City of Lusaka          0-0 Konkola Blades          
Gomes                   1-1 Kafue Celtic            
Trident                 2-0 Kashikishi Warriors     
Mpulungu Harbour        1-0 Kansanshi Dynamos       

Round 17
[Feb 13]
Kafue Celtic            2-0 Livingstone Pirates     
  [Maxwell Mulutula, Peter Chikola]
Zesco Malaiti Rangers   0-0 Chambishi               
Konkola Blades          2-1 Mufulira Wanderers      
  [Emmanuel Mwaba (2); Joseph Mumbi]
National Assembly       0-1 Gomes                   
  [Mwenya Kampamba (pen)]
MUZA                    4-0 Nchanga Rangers         
  [Mandra Muleya, Biuma Kashitu, Bobo Angwenga, Andrew Phiri]
[Feb 14]
Trident                 1-1 City of Lusaka          
  [Kelvin Ngoma; Emmanuel Kalala]
Kabwe Youth Academy     2-0 Mpulungu Harbour        
  [Progress Malama, Keagan Bwalya]
Kansanshi Dynamos       4-0 Zesco Shockers          
  [Justin Kangombe, Scotch Mwanza (pen), Eric Yema, Royd Alufonso]
[Feb 24]
Kashikishi Warriors      -  Police College          

Round 18
[Feb 17]
Kabwe Youth Academy     2-0 Zesco Shockers          
  [Thomas Likafi 43; Malambo Mupeta 60]
[Feb 20]
Trident                 2-1 Mufulira Wanderers      
  [Felix Sinkamba, Jonathan Tanganyika; Benard Mapili]
Kafue Celtic            1-1 Police College          
  [Peter Chikola; Misheck Luwisha]
Kansanshi Dynamos       1-1 Gomes                   
  [Scotch Mwanza (pen); Fabian Kapumba]
MUZA                    0-0 Chambishi               
Zesco Malaiti Rangers   2-1 Mpulungu Harbour        
  [Gift Lukwesa, Jackson Mphande; Chisopa Malama]
City of Lusaka          1-0 Kashikishi Warriors     
  [Emmanuel Kalala]
Konkola Blades          4-1 Nchanga Rangers         
  [Emmanuel Mwaba (2), Owen Tembo; Victor Mubanga]
National Assembly       0-1 Livingstone Pirates     
  [Evan Yengayenga]

Table:

 1.Konkola Blades                      18  11  4  3  28-11  37  [P]
 2.Kansanshi Dynamos                   18   9  8  1  21- 6  35  [R]
 3.City of Lusaka                      18   9  7  2  19-10  34  [P]
 4.Chambishi                           18   8  7  3  14- 5  31
--------------------------------------------------------------
 5.Kafue Celtic                        18   8  5  5  24-13  29
 6.Nchanga Rangers (Chingola)          18   7  6  5  24-19  27
 7.Livingstone Pirates                 18   6  8  4  17-15  26  [P]
 8.Kabwe Youth Academy                 18   7  4  7  17-17  25  [R]
 9.Gomes                               18   6  7  5  11-12  25
10.Mufulira Wanderers                  18   6  6  6  18-18  24  [R]
11.Zesco Malaiti Rangers               18   5  8  5  14-15  23
12.Mpulungu Harbour                    18   4  7  7  12-22  19
13.FC MUZA (Mazabuka)                  17   4  7  6  18-16  19
14.Trident (Kalumbila)                 17   4  5  8  14-19  17  [P]
--------------------------------------------------------------
15.National Assembly (Lusaka)          18   1 11  6   5-11  14
16.Kashikishi Warriors (Luapula)       17   3  5  9  11-23  14  [P]
17.Police College                      17   3  5  9  10-24  14
18.Zesco Shockers                      18   1  6 11   6-27   9


2019/20

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Kalumiana Kalumiana for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Kalumiana Kalumiana
Last updated: 25 Feb 2021

(C) Copyright Kalumiana Kalumiana and RSSSF 2020/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.