Zimbabwe Women 2014

National Super League

Reported Final (?!) Table:

 1.Flame Lily             20  17  2  1  60- 7  53
 2.Black Rhinos Queens    18  16  1  1  72- 6  49
 3.Auckaland Queens       20   7  6  7  24-23  27
 4.Tenax Queens           16   5  7  4  27-23  22
 5.Conduit Academy        14   6  3  5  18-15  21
 6.Mufakose Queens        12   5  4  3  18-14  19 
 7.Cyclone Stars          11   6  0  5  14-17  18
 8.Chipembere Queens      14   5  3  6  14-18  18
 9.Faith Drive Queens     16   5  3  8  30-38  18
10.Hwange Ladies          19   5  3 11  19-32  18
11.ZRP Harare Province    19   3  4 12  26-51  13
12.Inline Academy          7   4  0  3  14- 9  12
13.Aces Academy            9   1  0  8  13-32   3
14.Borrow Jets            10   0  2  8   4-31   2

NB: various arithmetical inconsistencies
 
Availale Results:

[Jul 5]
Borrow Jets             0-0 Hwange Ladies
Chipembere Queens       1-0 ZRP Harare Province
Tenax Queens            3-3 Faith Drive Queens
[Jul 6]
Auckaland Queens        1-0 Conduit Academy
Mufakose Queens         lt  Cyclone Stars
[date?]
Hwange Ladies           1-2 Auckaland Queens
[Jul 26]
Borrow Jets             0-1 Chipembere Queens
Faith Drive Queens      1-3 Mufakose Queens
Flame Lily Queens       4-1 Conduit Academy
Harare Province         4-3 Auckaland Queens
Inline Academy          2-1 Hwange Ladies
Tenax Queens            8-1 Aces Academy
[Aug 13]
Auckaland Queens        1-0 Chipembere Queens
Conduit Academy         3-0 Cyclone Stars           [walkover]
Faith Drive Queens      2-1 Hwange Ladies
Flame Lily Queens       6-1 ZRP Harare Province
Inline Academy          3-0 Borrow Jets             [walkover]
Tenax Queens            1-1 Mufakose Queens
[Sep 2]
Hwange Ladies           2-2 Tenax Queens
[Sep 6]
Black Rhinos Queens     2-0 Flame Lily Queens
Cyclone Stars           3-1 ZRP Harare Province
[Sep 9]
Tenax Queens            0-3 Black Rhinos Queens
[Sep 13]
Auckaland Queens        3-3 Borrow Jets
Chipembere Queens      0-13 Black Rhinos Queens
Conduit                 3-0 ZRP Harare
[Sep 14]
Mufakose Queens         1-0 Auckaland Queens
[Sep 19]
Flame Lily Queens       4-0 Faith Drive Queens
[Sep 27]
Black Rhinos Queens     1-1 Auckaland Queens
Faith Drive Queens      2-2 Conduit
[Oct 4]
Aces Academy            0-1 ZRP Harare
Chipembere Queens       2-1 Hwange
Tenex                   2-0 Auckaland Queens
[Oct 12]
Burrow Jets             0-4 Flame Lily
Inline Academy          3-0 Chipembere Queens
Inline Academy          0-3 Flame Lily
[Oct 18]
Conduit Academy         0-3 Black Rhinos Queens
Cylone Stars            2-0 Hwange Ladies
[Oct 19]
Chipembere Queens       3-1 Faith Dive
Flame Lilly             1-0 Auckaland
Mufakose Queens         1-1 Hwange Ladies
[Oct 25]
Auckaland Queens        1-1 Flame Lily
Black Rhinos Queens     3-1 Hwange
Conduit Academy         0-0 Tenax
[Oct 26]
Auckaland Queens        2-2 Tenax
[Nov 1]
Aces Academy            0-6 Faith Drive
Cylone Stars            4-0 Burrow Jets
Flame Lilly             8-0 ZRP Harare
Inline Academy          1-2 Auckaland
Mufakose Queens         1-2 Black Rhinos Queens
[Nov 8]
Auckaland Queens        0-3 Black Rhinos Queens
ZRP Harare              5-0 Aces Academy
[Nov 9]
Cylone Stars            2-1 Conduit Academy
[Nov 16]
Black Rhinos Queens     3-0 Tenax
Faith Drive             1-1 Auckaland Queens
ZRP Harare              0-0 Tenax
[Nov 29]
Borrow Jets             w/o Black Rhinos Queens           [Borrow Jets no show]
[dates?]
Hwange                  1-3 Black Rhinos Queens
Hwange                  3-2 ZRP Harare
[Dec 6]
Hwange                  0-3 Flame Lily
[Dec 7]
ZRP Harare              0-5 Black Rhinos Queens
[Dec 13]
Hwange                  2-1 Chipembere Queens
[Dec 17]
Flame Lily              3-0 Hwange
[Dec 18]
Auckaland Queens        0-1 Hwange



NetOne Charity Shield

Preliminary Round [Jan 25]
Auckaland Queens        2-1 Conduit Academy         [aet]
Flame Lily Queens       4-1 Aces Youth Soccer       [aet]
  [Dorothy Shamuyarira 6, Faith Tambooneyi 94, 112, Ruvimbo Chipiro 107;
   Tatenda Marambanyika 86]
Masvingo Queens         0-7 Tenax Queens
New Orleans             3-0 Borrow Jets Queens
  [Yolanda Chuma 12, Abigal Tawanda 19, Nomsa Moyo 43]

Quarterfinals [Feb 1]
Auckaland Queens        3-5 Inline Academy          [aet]
  [Mavis Chirandu 12, 31, Lincy Mpaya 87; Sibo Nleya 27, Rudo Neshamba 38, 3-4,
   Judith Lunga 61pen, Privilegde Mupeti 3-5]
New Orleans             0-7 Black Rhinos
   [Violet Bepete (3), Kudakwashe Basopo, Shupi Juwao, Rutendo Makore, Prisca Khumalo (og)]
Cyclone Stars           2-0 Flame Lily Queens
  [Colleta Jesinau 17, 42]
Tanex Queens            1-6 Mufakose Queens

Semifinals [Mar 1]
Black Rhinos            6-0 Mufakose Queens
Cyclone Stars           1-2 Inline Academy
 
Final [Jul 5]
Black Rhinos            2-2 Inline Academy          [aet, 4-5 pen]
 


Division One

NB: second level
 
Central Region

Reported Final Table:

 1.Airforce Chapungu FC   18  18  0  0  96- 1  54
 2.Ndlovu Queens FC       18  15  0  3  78-12  45
 3.ZPS Shurugwi FC        18  13  1  4  43-16  40
 4.Mvuma Queens           18  10  0  8  32-38  30
 5.GCC Chipembere         18   9  0  9  25-37  27
 6.Shumba Queens FC       18   8  0 10  26-50  24
 7.Phoenix Queens         18   7  1 10  10-34  22
 8.Green Mambas Queens    18   7  0 11  42-22  21
 9.Ingwe Queens FC        18   1  0 17   3-54   3
10.Zhanira Girls FC       18   1  0 17   3-54   3

NB: goals do not add up

Northern Region

Reported Table (Jul 2):

 1.ZRP Morris Depot        9   9  0  0  56- 5  27
 2.Weerams                 9   8  1  0  70- 3  25
 3.Support Unit           10   7  1  2  28-12  22
 4.Herentals College       9   6  2  1  47- 9  20
 5.Silver Queens           9   6  1  2  20-10  19
 6.Cyclone Starlets        8   6  0  2  28-11  18
 7.Lexus Queens           10   4  2  4  15-26  14
 8.Black Mambas            9   3  2  4  11-17  11
 9.Sodbury                 8   3  1  4  16-22  10
10.Auckaland Jnrs          9   2  3  4   6-28   9
11.Mvurwi Queens           8   2  0  6  10-35   6
12.Field Rulers            9   1  0  8   7-40   3
13.Super Diaspora          9   1  0  8   6-46   3
14.Sharpshooters           8   0  2  6   3-28   2
15.Maningi                 8   0  1  7   4-35   1

Southern Region

Top of Table (Nov 2):

 1.Cowdray Park                                33 
 2.ZRP Bulawayo                                26
 3.Inline Juniors                              24

 

2013

2015

list of champions and cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 16 Jul 2015

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2014/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.