Zimbabwe 2017


Premier Soccer League
Chibuku Super Cup 2017

Premier Soccer League

Final Table:

 1.FC Platinum         34  20 12  2  40-15  72       Champions
 2.Dynamos             34  21  7  6  55-26  70
 3.Ngezi Platinum      34  19  8  7  54-30  65
 4.Chicken Inn         34  18  7  9  34-22  61
 5.CAPS United         34  15 13  6  43-29  58  [C]
 6.Highlanders         34  13  8 13  35-35  47
 7.Black Rhinos        34  12 10 12  35-30  46  [P]
 8.How Mine            34  13  7 14  30-36  46       Withdrew
 9.Triangle United     34  11 12 11  37-36  45
10.ZPC Kariba          34  12  9 13  30-32  45
11.Chapungu            34  11 11 12  25-27  44
12.Shabanie Mine       34  10 12 12  29-34  42  [P]
13.Yadah Stars         34  10 10 14  31-40  40  [P]
14.Bulawayo City       34  11  6 17  37-44  39
----------------------------------------------
15.Harare City         34  10  8 16  29-29  38
16.Hwange              34  10  7 17  29-38  37       Relegated
17.Tsholotsho Pirates  34   4 13 17  19-44  25       Relegated
18.Bantu Rovers        34   4  4 26  28-73  16  [P]  Relegated

NB: in Feb 2018, How Mine withdrew from the PSL; because of that,
    Harare City remained at the first level

Round 1
[Apr 1]
Ngezi Platinum         1-0 Black Rhinos           
Chapungu               0-0 Triangle               
ZPC Kariba             1-0 How Mine               
Bantu Rovers           0-5 Chicken Inn            
Tsholotsho             0-0 Hwange                 
Harare City            0-0 Yadah Stars            
[Apr 2]
Dynamos                0-1 FC Platinum            
Shabanie Mine          0-0 CAPS United            
Highlanders            2-0 Bulawayo City          

Round 2
[Apr 7]
Yadah Stars            1-0 ZPC Kariba             
[Apr 8]
FC Platinum            3-2 Bantu Rovers           
Bulawayo City          2-1 Chicken Inn            
Black Rhinos           1-0 Chapungu               
How Mine               1-1 Tsholotsho             
[Apr 9]
CAPS United            2-1 Harare City            
Triangle               2-2 Dynamos                
Highlanders            0-1 Shabanie Mine          
Hwange                 0-3 Ngezi Platinum         

Round 3
[Apr 14]
Shabanie Mine          0-2 Bulawayo City          
Tsholotsho             0-0 Yadah Stars            
[Apr 15]
Chapungu               1-2 Hwange                 
Ngezi Platinum         2-0 How Mine               
[Apr 17]
Bantu Rovers           1-0 Triangle               
[May 17]
Harare City            0-0 Highlanders            
Chicken Inn            0-1 FC Platinum            
[May 18]
ZPC Kariba             2-1 CAPS United            
Dynamos                0-1 Black Rhinos           

Round 4
[Apr 21]
Black Rhinos           3-0 Bantu Rovers           
[Apr 22]
Bulawayo City          1-1 FC Platinum            
How Mine               2-1 Chapungu               
Yadah Stars            1-0 Ngezi Platinum         
[Apr 23]
CAPS United            1-1 Tsholotsho             
Hwange                 0-1 Dynamos                
Highlanders            3-2 ZPC Kariba             
Triangle               0-1 Chicken Inn            
Shabanie Mine          0-0 Harare City            

Round 5
[Apr 26]
Bantu Rovers           2-3 Hwange                 
Chapungu               1-1 Yadah Stars            
FC Platinum            0-0 Triangle               
Harare City            0-0 Bulawayo City          
Ngezi Platinum         2-2 CAPS United            
Tsholotsho             1-2 Highlanders            
ZPC Kariba             2-1 Shabanie Mine          
[Apr 27]
Chicken Inn            0-1 Black Rhinos           
Dynamos                0-1 How Mine               

Round 6
[Apr 29]
Bulawayo City          1-2 Triangle               
CAPS United            4-0 Chapungu               
[Apr 30]
Yadah Stars            0-1 Dynamos                
Shabanie Mine          1-0 Tsholotsho             
Hwange                 0-1 Chicken Inn            
Highlanders            1-0 Ngezi Platinum         
[May 1]
How Mine               1-0 Bantu Rovers           
Harare City            0-1 ZPC Kariba             
[May 2]
Black Rhinos           0-0 FC Platinum            

Round 7
[May 6]
Bantu Rovers           7-2 Yadah Stars            
Chapungu               0-0 Highlanders            
Ngezi Platinum         1-0 Shabanie Mine          
Tsholotsho             0-1 Harare City            
ZPC Kariba             2-0 Bulawayo City          
[May 7]
FC Platinum            1-0 Hwange                 
Chicken Inn            0-1 How Mine               
Triangle               1-1 Black Rhinos           
[Sep 17]
Dynamos                0-1 CAPS United            

Round 8
[May 13]
ZPC Kariba             2-0 Tsholotsho             
Yadah Stars            0-1 Chicken Inn            
Bulawayo City          0-1 Black Rhinos           
How Mine               0-0 FC Platinum            
[May 14]
Harare City            0-1 Ngezi Platinum         
Shabanie Mine          0-0 Chapungu               
Hwange                 0-0 Triangle               
Highlanders            awd Dynamos                [awarded 0-3; abandoned at 1-1 in 42'
[Jun 13]                                           due to crowd trouble]
CAPS United            3-0 Bantu Rovers           

Round 9
[May 20]
Bantu Rovers           1-2 Highlanders            
FC Platinum            2-0 Yadah Stars            
Tsholotsho             1-2 Bulawayo City          
Chapungu               1-0 Harare City            
[May 21]
Dynamos                1-1 Shabanie Mine          
Triangle               2-0 How Mine               
Black Rhinos           3-0 Hwange                 
Ngezi Platinum         2-1 ZPC Kariba             
[Aug 2]
Chicken Inn            3-1 CAPS United            

Round 10
[May 24]
Bulawayo City          1-0 Hwange                 
How Mine               2-1 Black Rhinos           
[May 25]
Highlanders            0-1 Chicken Inn            
Yadah Stars            3-0 Triangle               
ZPC Kariba             0-0 Chapungu               
Shabanie Mine          4-1 Bantu Rovers           
Tsholotsho             1-4 Ngezi Platinum         
Harare City            0-1 Dynamos                
[Aug 16]
CAPS United            2-1 FC Platinum            

Round 11 [May 28]
Bantu Rovers           0-2 Harare City            
Chicken Inn            1-0 Shabanie Mine          
Black Rhinos           1-0 Yadah Stars            
FC Platinum            1-1 Highlanders            [abandoned at 1-1 in 92' due to
Triangle               1-1 CAPS United             crowd trouble; result stood]
Hwange                 0-0 How Mine               
Dynamos                3-1 ZPC Kariba             
Ngezi Platinum         3-2 Bulawayo City          
Chapungu               2-0 Tsholotsho             

Round 12
[Jun 3]
Yadah Stars            2-2 Hwange                 
Tsholotsho             0-1 Dynamos                
ZPC Kariba             3-1 Bantu Rovers           
Bulawayo City          0-1 How Mine               
Harare City            0-1 Chicken Inn            
[Jun 4]
Highlanders            2-0 Triangle               
Ngezi Platinum         0-0 Chapungu               
Shabanie Mine          1-1 FC Platinum            
[Aug 23]
CAPS United            2-1 Black Rhinos           

Round 13
[Jun 14]
Black Rhinos           3-0 Highlanders            
FC Platinum            0-0 Harare City            
Triangle               3-1 Shabanie Mine          
Chicken Inn            2-0 ZPC Kariba             
Chapungu               1-0 Bulawayo City          
[Jun 15]
Bantu Rovers           1-1 Tsholotsho             
How Mine               2-1 Yadah Stars            
Dynamos                3-2 Ngezi Platinum         
[Sep 21]
Hwange                 0-1 CAPS United            

Round 14
[Jun 17]
ZPC Kariba             0-0 FC Platinum            
Tsholotsho             0-1 Chicken Inn            
[Jun 18]
Harare City            2-0 Triangle               
Ngezi Platinum         2-2 Bantu Rovers           
Chapungu               abd Dynamos                [abandoned at 0-4 in 56' due to broken goal post]
Highlanders            3-0 Hwange                 
Bulawayo City          2-1 Yadah Stars            
Shabanie Mine          0-0 Black Rhinos           
[Jul 19]
CAPS United            1-3 How Mine               
[Sep 21]
Chapungu               0-4 Dynamos                [remaining 34']

Round 15
[Jun 24]
FC Platinum            1-0 Tsholotsho             
Chicken Inn            0-0 Ngezi Platinum         
[Jun 25]
Dynamos                4-3 Bulawayo City          
Bantu Rovers           0-1 Chapungu               
Black Rhinos           1-2 Harare City            
Triangle               1-0 ZPC Kariba             
How Mine               0-0 Highlanders            
Hwange                 2-0 Shabanie Mine          
[Jun 27]
Yadah Stars            2-0 CAPS United            

Round 16
[Jun 30]
Dynamos                2-0 Bantu Rovers           
[Jul 1]
Tsholotsho             2-2 Triangle               
Ngezi Platinum         2-1 FC Platinum            
Chapungu               2-0 Chicken Inn            
ZPC Kariba             1-1 Black Rhinos           
[Jul 2]
Harare City            1-1 Hwange                 
Highlanders            1-0 Yadah Stars            
Shabanie Mine          1-0 How Mine               
[Sep 6]
Bulawayo City          1-1 CAPS United            

Round 17
[Jul 8]
Bantu Rovers           0-0 Bulawayo City          
FC Platinum            1-0 Chapungu               
Yadah Stars            0-2 Shabanie Mine          
How Mine               2-1 Harare City            
[Jul 9]
Chicken Inn            0-0 Dynamos                
Triangle               1-0 Ngezi Platinum         
Hwange                 0-1 ZPC Kariba             
Black Rhinos           3-0 Tsholotsho             
[Oct 26]
CAPS United            3-1 Highlanders            

Round 18
[Jul 26]
FC Platinum            3-1 Dynamos                
CAPS United            0-0 Shabanie Mine          
How Mine               0-0 ZPC Kariba             
Yadah Stars            1-0 Harare City            
Chicken Inn            1-0 Bantu Rovers           
Hwange                 4-0 Tsholotsho             
[Jul 27]
Bulawayo City          2-1 Highlanders            
Black Rhinos           2-4 Ngezi Platinum         
Triangle               2-0 Chapungu               

Round 19
[Jul 29]
Bantu Rovers           0-1 FC Platinum            
Harare City            3-2 CAPS United            
Tsholotsho             1-1 How Mine               
ZPC Kariba             0-0 Yadah Stars            
[Jul 30]
Chapungu               3-0 Black Rhinos           
Chicken Inn            1-0 Bulawayo City          
Dynamos                2-1 Triangle               
Ngezi Platinum         4-1 Hwange                 
Shabanie Mine          0-2 Highlanders            

Round 20
[Aug 5]
Black Rhinos           0-1 Dynamos                
Bulawayo City          3-0 Shabanie Mine          
FC Platinum            1-1 Chicken Inn            
How Mine               1-2 Ngezi Platinum         
Yadah Stars            0-0 Tsholotsho             
[Aug 6]
CAPS United            1-0 ZPC Kariba             
Highlanders            0-0 Harare City            
Hwange                 2-0 Chapungu               
Triangle               1-0 Bantu Rovers           

Round 21
[Aug 9]
Bantu Rovers           1-0 Black Rhinos           
Ngezi Platinum         4-1 Yadah Stars            
Harare City            2-0 Shabanie Mine          
Chapungu               0-0 How Mine               
Chicken Inn            2-0 Triangle               
FC Platinum            3-1 Bulawayo City          
Dynamos                2-0 Hwange                 
[Aug 10]
ZPC Kariba             2-0 Highlanders            
Tsholotsho             1-1 CAPS United            

Round 22
[Aug 19]
Black Rhinos           0-1 Chicken Inn            
Bulawayo City          1-0 Harare City            
Yadah Stars            1-0 Chapungu               
[Aug 20]
CAPS United            3-0 Ngezi Platinum         
Triangle               0-1 FC Platinum            
Shabanie Mine          0-1 ZPC Kariba             
[Aug 23]
Highlanders            0-1 Tsholotsho             
[Aug 24]
How Mine               0-6 Dynamos                
[Sep 7]
Hwange                 3-0 Bantu Rovers           

Round 23
[Aug 26]
FC Platinum            1-0 Black Rhinos           
Chapungu               0-0 CAPS United            
ZPC Kariba             2-1 Harare City            
Chicken Inn            1-0 Hwange                 
Ngezi Platinum         3-0 Highlanders            
[Aug 27]
Bantu Rovers           1-3 How Mine               
Triangle               3-1 Bulawayo City          
Tsholotsho             2-1 Shabanie Mine          
Dynamos                2-0 Yadah Stars            

Round 24
[Sep 2]
How Mine               1-2 Chicken Inn            
Yadah Stars            3-1 Bantu Rovers           
Black Rhinos           1-1 Triangle               
Harare City            2-1 Tsholotsho             
Bulawayo City          3-2 ZPC Kariba             
[Sep 3]
CAPS United            0-2 Dynamos                
Highlanders            0-1 Chapungu               
Hwange                 0-1 FC Platinum            
Shabanie Mine          1-0 Ngezi Platinum         

Round 25
[Sep 8]
Ngezi Platinum         2-1 Harare City            
[Sep 9]
FC Platinum            1-0 How Mine               
Black Rhinos           1-1 Bulawayo City          
Chicken Inn            1-2 Yadah Stars            
Chapungu               1-1 Shabanie Mine          
Tsholotsho             0-0 ZPC Kariba             
[Sep 10]
Bantu Rovers           1-3 CAPS United            
Triangle               3-1 Hwange                 
Dynamos                1-1 Highlanders            

Round 26
[Sep 27]
Bulawayo City          0-2 Tsholotsho             
CAPS United            1-0 Chicken Inn            
How Mine               2-1 Triangle               
Hwange                 0-2 Black Rhinos           
Yadah Stars            0-0 FC Platinum            
ZPC Kariba             0-2 Ngezi Platinum         
[Sep 28]
Harare City            1-0 Chapungu               
Highlanders            0-0 Bantu Rovers           
Shabanie Mine          1-1 Dynamos                

Round 27
[Sep 30]
Black Rhinos           1-2 How Mine               
FC Platinum            1-1 CAPS United            
Ngezi Platinum         0-0 Tsholotsho             
[Oct 1]
Bantu Rovers           1-3 Shabanie Mine          
Chapungu               1-0 ZPC Kariba             
Chicken Inn            0-4 Highlanders            
Dynamos                2-1 Harare City            
Hwange                 1-0 Bulawayo City          
Triangle               2-2 Yadah Stars            

Round 28
[Oct 13]
Shabanie Mine          1-1 Chicken Inn            
[Oct 14]
Bulawayo City          0-1 Ngezi Platinum         
Harare City            5-0 Bantu Rovers           
How Mine               0-1 Hwange                 
Tsholotsho             0-3 Chapungu               
Yadah Stars            3-3 Black Rhinos           
ZPC Kariba             1-1 Dynamos                
[Oct 15]
CAPS United            1-0 Triangle               
Highlanders            1-2 FC Platinum            

Round 29
[Oct 18]
Bantu Rovers           2-0 ZPC Kariba             
Chapungu               1-1 Ngezi Platinum         
Dynamos                1-1 Tsholotsho             
FC Platinum            2-0 Shabanie Mine          
How Mine               1-2 Bulawayo City          
Hwange                 0-0 Yadah Stars            
[Oct 19]
Black Rhinos           0-0 CAPS United            
Chicken Inn            2-1 Harare City            
Triangle               1-3 Highlanders            

Round 30
[Oct 27]
Harare City            0-0 FC Platinum            
[Oct 28]
Bulawayo City          1-3 Chapungu               
Ngezi Platinum         2-0 Dynamos                
Yadah Stars            0-1 How Mine               
[Oct 29]
CAPS United            1-1 Hwange                 
Highlanders            2-0 Black Rhinos           
Shabanie Mine          1-1 Triangle               
Tsholotsho             2-1 Bantu Rovers           
ZPC Kariba             0-0 Chicken Inn            

Round 31
[Nov 3]
Chicken Inn            1-0 Tsholotsho             
How Mine               0-1 CAPS United            
[Nov 4]
Black Rhinos           1-1 Shabanie Mine          
FC Platinum            3-0 ZPC Kariba             
Yadah Stars            2-0 Bulawayo City          
[Nov 5]
Bantu Rovers           0-1 Ngezi Platinum         
Dynamos                1-0 Chapungu               
Hwange                 3-0 Highlanders            
Triangle               2-1 Harare City            

Round 32
[Nov 15]
Bulawayo City          0-2 Dynamos                
Ngezi Platinum         2-2 Chicken Inn            
ZPC Kariba             1-1 Triangle               
Harare City            0-1 Black Rhinos           
Chapungu               2-0 Bantu Rovers           
Tsholotsho             0-1 FC Platinum            
CAPS United            1-0 Yadah Stars            
Shabanie Mine          1-0 Hwange                 
[Nov 16]
Highlanders            1-0 How Mine               

Round 33
[Nov 18]
Bantu Rovers           2-3 Dynamos                
FC Platinum            2-1 Ngezi Platinum         
[Nov 19]
Black Rhinos           1-0 ZPC Kariba             
CAPS United            0-0 Bulawayo City          
Chicken Inn            0-0 Chapungu               
How Mine               2-3 Shabanie Mine          
Hwange                 2-0 Harare City            
Triangle               3-0 Tsholotsho             
Yadah Stars            2-1 Highlanders            

Round 34 [Nov 25]
Chapungu               0-2 FC Platinum            
Dynamos                1-0 Chicken Inn            
Bulawayo City          5-0 Bantu Rovers           
Harare City            1-0 How Mine               
Shabanie Mine          2-0 Yadah Stars            [also reported 1-0]
ZPC Kariba             2-0 Hwange                 
Highlanders            1-1 CAPS United            
Tsholotsho             0-0 Black Rhinos           
Ngezi Platinum         0-0 Triangle               

Final Table:

 1.FC Platinum         34  20 12  2  40-15  72       Champions
 2.Dynamos             34  21  7  6  55-26  70
 3.Ngezi Platinum      34  19  8  7  54-30  65
 4.Chicken Inn         34  18  7  9  34-22  61
 5.CAPS United         34  15 13  6  43-29  58  [C]
 6.Highlanders         34  13  8 13  35-35  47
 7.Black Rhinos        34  12 10 12  35-30  46  [P]
 8.How Mine            34  13  7 14  30-36  46       Withdrew
 9.Triangle United     34  11 12 11  37-36  45
10.ZPC Kariba          34  12  9 13  30-32  45
11.Chapungu            34  11 11 12  25-27  44
12.Shabanie Mine       34  10 12 12  29-34  42  [P]
13.Yadah Stars         34  10 10 14  31-40  40  [P]
14.Bulawayo City       34  11  6 17  37-44  39
----------------------------------------------
15.Harare City         34  10  8 16  29-29  38
16.Hwange              34  10  7 17  29-38  37       Relegated
17.Tsholotsho Pirates  34   4 13 17  19-44  25       Relegated
18.Bantu Rovers        34   4  4 26  28-73  16  [P]  Relegated

NB: in Feb 2018, How Mine withdrew from the PSL; because of that,
    Harare City remained at the first level

Second Level champions:
Central Region Division One:  Mutare City Rovers
Eastern Region Division One:  Nichrut FC (Shurugwi)
Northern Region Division One: Herentals FC (Harare)
Southern Region Division One: Bulawayo Chiefs


Chibuku Super Cup 2017

1/8 Finals
[Sep 23]
FC Platinum            0-1 Chapungu
Black Rhinos           2-1 Triangle United
Chicken Inn            awd Yadah Stars            [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in 89' after      
[Sep 24]                                           Chicken Inn walked off]
Dynamos                1-2 Bulawayo City
Highlanders            1-2 Harare City            
Ngezi Platinum         0-1 CAPS United
ZPC Kariba             1-2 Shabanie Mine
How Mine               2-1 Bantu Rovers           [also reported 2-0]
 
Quarterfinals
[Oct 7]
Harare City            1-0 Black Rinos
How Mine               2-1 Chapungu
[Oct 8]
Shabanie Mine          awd CAPS United            [awarded 3-0; abandoned at 1-0 in 65' after
Bulawayo City          1-0 Yadah Stars             assistant referee was insulted by CAPS fans]
 
Semifinals [Oct 22]
Harare City            1-0 Bulawayo City
How Mine               3-1 Shabanie Mine
 
Final [Nov 11, Rufaro Stadium, Harare]
Harare City            3-1 How Mine

2016

2018

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Ian King for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Ian King
Last updated: 29 Nov 2018

(C) Copyright Ian King and RSSSF 2017/18
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.