Zilveren Voetbal (Rotterdam) 1901-1956


Following their relegation from the Eerste Klasse West at the end of the 1900/01 season, which left Rapiditas as the only top flight club from the city of Rotterdam, Sparta invited five clubs (Dutch champions H.V.V. from Den Haag, Belgian league runners-up Beerschot from Antwerpen, newly promoted H.F.C. from Haarlem, and city rivals Rapiditas and Olympia) for a tournament played just before the start of the 1901/02 season. There was a trophy at stake, a silver football, to be contested annually, which was to become the property of the first club to win it three times in succession or five times overall.
H.V.V. won the first three editions, at each occasion as reigning Dutch champions, so De Groote Haagsche were handed the trophy to keep in 1903 and a new Zilveren Voetbal was commissioned. That was played for on twenty occasions (the 1914 edition was cancelled due to general mobilisation after the outbreak of World War I) before H.B.S. won it for the fifth time in 1924; thus also the second trophy ended up in Den Haag, owned by De Kraaien.
By then, many similar pre-season tournaments had been set up in the country, and clubs from Amsterdam did not enter anymore (Ajax and Blauw Wit had been the last participants from the capital in 1917, when a record 24 clubs entered the competition, before D.W.V. took part in the final edition in 1956) and those from Antwerpen and Haarlem very rarely; instead, participation was dominated by clubs from Rotterdam, Den Haag, nearby towns like Dordrecht and Schiedam, and clubs from the south and east of the Netherlands. In the thirteen years it was contested, the third Zilveren Bal was only twice taken out of Rotterdam before Feijenoord obtained permanent ownership, beating Sparta in a final that was to settle the destination of the trophy one way or the other.
The tournament continued to be played annually, also during World War II, but the advent of professional football in the Netherlands put an end to it after the 1954 edition, as the organisers were committed to amateurism. A final edition was played in Rotterdam in 1956 between eight amateur clubs, before it was moved to Den Haag, where the tournament languished for three more decades as an amateur event (last held in 1985) before the fourth and final Zilveren Voetbal was handed to H.V.V. in 1998.
A somewhat peculiar epilogue followed more than half a century after the last edition in Rotterdam, when the two record winners, Feyenoord (as they are spelled since 1971) and Sparta Rotterdam (who added the name of their home city to their official denomination in 2004) organised a match at Spangen on 5 January 2011 to "restore the tradition". Never mind that the original tournament never was a one-off match or allowed the entrance of professional clubs - or indeed the controversy ("Bosselaar") surrounding the closing match of the 1956 edition. The 2011 match finished 4-2 for Feyenoord but was not repeated, thanks at least in part to vocal public outrage generated by football historians.

All tournaments below were held in Rotterdam (at the various grounds of Sparta), with two exceptions: the 1907 edition was played in Haarlem because the accommodation of Sparta was undergoing renovation (H.V.V. would have liked to organise it in Den Haag, but the Z.V.C. (Zilveren Voetbal Commissie, the organising committee) preferred the financial arrangements offered in Haarlem) and the 1909 edition was moved to Den Haag because of an outbreak of cholera in Rotterdam.


Palmares

Year  Winners                       Runners-Up
first trophy
1901  H.V.V. (Den Haag)         8-0 Rapiditas (Rotterdam)     
1902  H.V.V. (Den Haag)         3-0 Volharding (Amsterdam)    
1903  H.V.V. (Den Haag)         3-1 Sparta (Rotterdam)        
second trophy
1904  Velocitas (Breda)         4-3 Sparta (Rotterdam)        [aet]
1905  H.B.S. (Den Haag)         3-1 Sparta (Rotterdam)        
1906  H.V.V. (Den Haag)         7-2 H.F.C. (Haarlem)          
1907  H.B.S. (Den Haag)         6-0 Achilles (Rotterdam)      [in Haarlem]
1908  Quick (Den Haag)          4-2 Haarlem                   
1909  Quick (Den Haag)          3-1 V.O.C. (Rotterdam)        [in Den Haag]
1910  Sparta (Rotterdam)        5-0 H.B.S. (Den Haag)         
1911  V.O.C. (Rotterdam)        1-0 Quick (Den Haag)          
1912  Haarlem                   2-1 H.F.C. (Haarlem)          
1913  Sparta (Rotterdam)        3-0 D.F.C. (Dordrecht)        
1914    not contested
1915  Quick (Den Haag)          1-0 H.B.S. (Den Haag)         
1916  Willem II (Tilburg)       1-0 Ajax (Amsterdam)          
1917  Willem II (Tilburg)       2-1 Sparta (Rotterdam)        [aet]
1918  H.B.S. (Den Haag)         1-1 V.O.C. (Rotterdam)        [aet; H.B.S. on lots]
1919  H.B.S. (Den Haag)         7-2 D.F.C. (Dordrecht)        
1920  H.V.V. (Den Haag)         4-0 Sparta (Rotterdam)        
1921  Willem II (Tilburg)       4-1 Stormvogels (IJmuiden)   
1922  Hermes D.V.S. (Schiedam)  2-0 A.D.O. (Den Haag)         
1923  Sparta (Rotterdam)        2-0 V.O.C. (Rotterdam)        
1924  H.B.S. (Den Haag)         2-0 Feijenoord (Rotterdam)  
third trophy
1925  Sparta (Rotterdam)        2-0 D.H.C. (Delft)            
1926  Feijenoord (Rotterdam)     3-2 Willem II (Tilburg)     
1927  Excelsior (Rotterdam)     5-0 Feijenoord (Rotterdam)    
1928  Feijenoord (Rotterdam)     4-1 H.B.S. (Den Haag)        
1929  Sparta (Rotterdam)        6-1 Excelsior (Rotterdam)       
1930  Feijenoord (Rotterdam)     2-0 Sparta (Rotterdam)        
1931  Hermes D.V.S. (Schiedam)  4-1 Feijenoord (Rotterdam)    
1932  Xerxes (Rotterdam)        3-3 Feijenoord (Rotterdam)     [aet; 2-2, 2-2, 2-1 pen]
1933  Feijenoord (Rotterdam)     2-1 Willem II (Tilburg)     
1934  Sparta (Rotterdam)        6-3 Willem II (Tilburg)          
1935  Sparta (Rotterdam)        4-1 Excelsior (Rotterdam)         
1936  A.D.O. (Den Haag)         5-0 Sparta (Rotterdam)              
1937  Feijenoord (Rotterdam)     3-1 Sparta (Rotterdam)     
fourth trophy
1938  A.D.O. (Den Haag)         4-2 Hermes D.V.S. (Schiedam)    
1939  Feijenoord (Rotterdam)     2-1 A.D.O. (Den Haag)         
1940  Overmaas (Rotterdam)      5-0 D.F.C. (Dordrecht)         
1941  N.E.C. (Nijmegen)          1-1 Heracles (Almelo)         [2-1 pen]
1942  Feijenoord (Rotterdam)     2-1 Quick (Den Haag)        
1943  Sportclub Enschede        4-2 Neptunus (Rotterdam)         
1944  R.F.C. (Rotterdam)        5-2 Sportclub Enschede             
1945  B.V.V. (Den Bosch)        4-1 D.F.C. (Dordrecht)             
1946  B.V.V. (Den Bosch)        4-2 Heracles (Almelo)             
1947  H.V.V. (Den Haag)         1-1 S.V.V. (Schiedam)         [3-2 pen]
1948  Feijenoord (Rotterdam)     3-3 Stormvogels (IJmuiden)     [aet; 1-1, 3-2 pen]
1949  Emma (Dordrecht)          3-0 Eindhoven                 
1950  B.V.V. (Den Bosch)        3-2 Eindhoven                 
1951  Sparta (Rotterdam)        1-1 Eindhoven                 [aet; 2-1 pen]
1952  Eindhoven                 3-2 Stormvogels (IJmuiden)         
1953  A.D.O. (Den Haag)         1-1 Xerxes (Rotterdam)        [aet; 2-2, 2-1 pen]
1954  V.V.V. (Venlo)            3-1 Xerxes (Rotterdam)        
1955    not contested
1956  H.V.V. (Den Haag)         2-1 C.V.V. (Rotterdam)        

Number of Wins (54 editions 1901-1956; number of lost finals between square brackets)

 8 [ 8] Sparta (Rotterdam)
 8 [ 4] Feijenoord (Rotterdam)

 7      H.V.V. (Den Haag)

 5 [ 3] H.B.S. (Den Haag)

 3 [ 3] Willem II (Tilburg)
 3 [ 2] Quick (Den Haag)
 3 [ 2] A.D.O. (Den Haag)
 3      B.V.V. (Den Bosch)  

 2 [ 1] Hermes D.V.S. (Schiedam)

 1 [ 3] Eindhoven
 1 [ 3] V.O.C. (Rotterdam)
 1 [ 2] Excelsior (Rotterdam)
 1 [ 2] Xerxes (Rotterdam)
 1 [ 1] Haarlem 
 1 [ 1] Sportclub Enschede 
 1      Emma (Dordrecht)
 1      N.E.C. (Nijmegen)
 1      Overmaas (Rotterdam) 
 1      R.F.C. (Rotterdam)
 1      Velocitas (Breda)
 1      V.V.V. (Venlo)

   [ 4] D.F.C. (Dordrecht)  
   [ 3] Stormvogels (IJmuiden)   
   [ 2] Heracles (Almelo) 
   [ 2] H.F.C. (Haarlem)  
   [ 1] Achilles (Rotterdam)
   [ 1] Ajax (Amsterdam)   
   [ 1] C.V.V. (Rotterdam)  
   [ 1] D.H.C. (Delft)   
   [ 1] Neptunus (Rotterdam) 
   [ 1] Rapiditas (Rotterdam) 
   [ 1] S.V.V. (Schiedam)    
   [ 1] Volharding (Amsterdam)   


Zilveren Voetbal (Den Haag) 1957-1985 (list of finals)

Notes

H.V.V. (1901-1903) are the only club to have won the tournament three times in succession.
Feijenoord (1930-1933), Sparta (1934-1937) and Eindhoven (1949-1952) all reached four consecutive finals.
Among the clubs reaching multiple finals, only H.V.V. (7) and B.V.V. (3) never lost one.

Two foreign clubs, both from Antwerpen, participated in the tournament: Beerschot on nine occasions between 1901 and 1932, only once (1910) winning a tie, and Antwerp once (in 1906, losing their only match).

To settle drawn matches, originally 15 minutes extra time were played, split into two halves of 450 seconds each; if the match was still drawn, this was followed by sudden death extra time. After the 1913 semifinal between D.F.C. and H.F.C. had required nearly 75 minutes of extra time, causing the postponement of the final, it was decided to abolish sudden death extra time at the 1915 tournament and replace it by the drawing of lots. One year later also regular extra time was scrapped for all matches other than the final.
To reduce the element of chance, the drawing of lots was replaced by penalty shoot-outs, first used in 1930. These consisted of three penalties each, with one club taking three first before the second club did so; therefore, if the first club had converted all three spot kicks and the first player of the second club missed his, the shoot-out was over with 3-0; likewise, if the first club missed all three, the second needed to convert just one to win 0-1. If both clubs scored the same number of penalties, this procedure was repeated ad nauseam; one tie, between R.F.C. and B.V.V. in the first round in 1945, required six such series of three penalties each (in total, 35 penalties were taken) before the winners were known.


1901

Participants (6):
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)       [Dutch champions]
Olympia             (Rotterdam)
Rapiditas           (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)

Round 1 [Sep 21]
H.V.V.              4-0 H.F.C.              [HT 0-0]
Sparta              2-1 Olympia             [HT 1-1]
Beerschot           bye
Rapiditas           bye

Semifinals [Sep 22]
Sparta              1-2 H.V.V.              [HT 0-2]
Rapiditas           4-0 Beerschot           [HT 2-0]

Final [Sep 22]
H.V.V.              8-0 Rapiditas           [HT 2-0]

1902

Participants (13, of which 12 actually played):
Achilles            (Rotterdam)
Ajax                (Leiden)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)       [Dutch champions]
R.A.P.              (Amsterdam)      [did not show]
Rapiditas           (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Volharding          (Amsterdam)

Round 1 [Sep 7]
Achilles            0-1 H.V.V.              
Rapiditas           2-3 Haarlem             
Hercules            0-2 Volharding          
H.B.S.              awd R.A.P.              [awarded 5-0, R.A.P. dns]
H.F.C.              1-2 Ajax (L)            
Beerschot           bye
D.F.C.              bye
Sparta              bye
NB: instead of the match between H.B.S. and R.A.P. a friendly was played:
Sparta/Olympia XI   1-0 H.B.S.              

Round 2 [Sep 13]
D.F.C.              3-1 Haarlem             
Beerschot           1-2 Sparta              
Ajax (L)            0-3 H.V.V.              
Volharding          2-0 H.B.S.              

Semifinals [Sep 14]
Sparta              1-6 H.V.V.              
Volharding          awd D.F.C.              [awarded 8-0, D.F.C. walked off at 3-2]

Final [Sep 14]
H.V.V.              3-0 Volharding          [HT 2-0]

1903

Participants (13):
Ajax                (Leiden)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)       [Dutch champions]
Olympia             (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
Rapiditas           (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
Vitesse             (Arnhem)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 6]
Rapiditas           3-1 Quick (H)           
Olympia             3-4 Haarlem             
Velocitas (B)       7-0 Hercules            
Sparta              1-0 H.F.C.              
H.V.V.              7-0 H.B.S.              
Ajax (L)            bye
Beerschot           bye
Vitesse             bye

Round 2 [Sep 20]
Velocitas (B)       1-2 H.V.V.              [asdet; first 15 min extra time goalless]
Rapiditas           3-1 Haarlem             
Ajax (L)            2-0 Beerschot           
Sparta              4-0 Vitesse             

Semifinals [Sep 27]
Rapiditas           1-4 H.V.V.              
Sparta              2-0 Ajax (L)            

Final [Sep 27]
H.V.V.              3-1 Sparta              [HT 1-0]

NB: by winning the tournament for the third time in succession,
    H.V.V. obtain permanent ownership of the trophy.

Number of Wins first trophy (3 editions 1901-1903)

 3 H.V.V. (Den Haag)

1904

Participants (12, of which 11 actually played):
Ajax                (Leiden)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)       [Dutch champions]
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)        [did not show]
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Rapiditas           (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 4]
Quick (H)           1-0 Ajax (L)            
Hercules            4-0 Haarlem             
D.F.C.              2-0 H.B.S.              
Rapiditas           w/o H.F.C.              [H.F.C. withdrew]
Beerschot           bye
H.V.V.              bye
Sparta              bye
Velocitas (B)       bye
NB: instead of the match between Rapiditas and H.F.C. a match was played
    for the Van Hasseltkrans:
Sparta              4-0 Rapiditas           

Round 2 [Sep 11]
Sparta              2-0 D.F.C.              
Hercules            1-3 Quick (H)           
Beerschot           1-2 H.V.V.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Rapiditas           0-1 Velocitas (B)       [asdet] (first 15 min extra time goalless)

Semifinals [Sep 18]
Sparta              2-1 H.V.V.              
Velocitas (B)       2-0 Quick

Final [Sep 18]
Velocitas (B)       4-3 Sparta              [aet; HT 0-3; FT 3-3]

1905

Participants (17):
Ajax                (Leiden)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
Celeritas           (Rotterdam)
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
G.V.C.              (Wageningen)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)
H.F.C. II           (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)       [Dutch champions]
Quick               (Den Haag)
Rapiditas           (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 3]
Sparta              3-1 Celeritas           
V.O.C.              3-1 Concordia           
H.B.S.              5-1 Haarlem             
Rapiditas           3-4 Velocitas           [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Quick (H)           3-0 G.V.C.              
H.V.V.              3-2 Hercules            
D.F.C.              2-0 H.F.C.              
Ajax (L)            bye
Beerschot           bye
H.F.C. II           bye

Round 2 [Sep 10]
Quick (H)           1-0 Velocitas           
H.V.V.              1-2 H.B.S.              
Ajax (L)            1-4 D.F.C.              
V.O.C.              2-0 Beerschot           
Sparta              2-1 H.F.C. II           [aet]

Intermediate Round [Sep 10]
Quick (H)           1-6 H.B.S.              

Semifinals [Sep 17]
Sparta              2-0 D.F.C.              
V.O.C.              1-2 H.B.S.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)

Final [Sep 17]
H.B.S.              3-1 Sparta              [HT 1-1]

1906

Participants (18):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Leiden)
Antwerp             (Antwerpen, Belgium)
Concordia           (Delft)
G.V.C.              (Wageningen)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)       [Dutch champions]
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Quick               (Kampen)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
Vitesse             (Arnhem)
V.O.C.              (Rotterdam)
Voorwaarts          (Den Haag)
Wilhelmina          (Den Bosch)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 9]
Sparta              4-1 A.F.C.              
V.O.C.              0-2 H.F.C.              
H.B.S.              3-0 Wilhelmina          
Hercules            2-1 Voorwaarts          [aet]
H.V.V.              1-0 Quick (K)           
Quick (H)           6-0 G.V.C.              
Ajax (L)            3-0 Haarlem             
Velocitas           1-3 Concordia           [aet]
Antwerp             bye
Vitesse             bye

Round 2 [Sep 16]
Sparta              2-3 H.B.S.              
H.F.C.              5-2 Concordia           
Antwerp             1-3 Ajax (L)            
Vitesse             0-2 Hercules            
Quick (H)           1-2 H.V.V.              

Intermediate Round [Sep 16]
H.F.C.              3-1 H.B.S.              

Semifinals [Sep 23]
H.V.V.              2-1 Ajax (L)            [aet]
H.F.C.              3-0 Hercules            

Final [Sep 23]
H.V.V.              7-2 H.F.C.              [HT 6-0]

1907

NB: played in Haarlem (H.F.C. ground) due to renovation of Sparta ground;
    this was the first edition in which the "Revue der Sporten" offered
    a cup (Revue-beker) to the most successful second class club.

Participants (14, of which 13 actually played):
Achilles            (Rotterdam)
Ajax                (Leiden)
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)
Quick               (Nijmegen)        [did not show]
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)
Volharding          (Amsterdam)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 8]
H.B.S.              3-2 Ajax (L)            [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Haarlem             3-2 V.O.C.              
Volharding          1-5 Achilles            
H.F.C.              2-4 Hercules            [aet]
Velocitas (B)       awd Quick (N)           [awarded 5-0, Quick (N) dns]
D.F.C.              2-1 Concordia           
Quick (H)           bye
Sparta              bye

NB: by progressing to round 2, Achilles obtained the Revue-beker
    (the only other contender was Concordia).

Round 2 [Sep 15]
Achilles            4-1 D.F.C.              
Sparta              4-1 Velocitas (B)       
Haarlem             0-1 Hercules            [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Quick (H)           1-2 H.B.S.              

Semifinals [Sep 22]
Achilles            2-1 Hercules            [aet]
Sparta              1-2 H.B.S.              

Final [Sep 22]
H.B.S.              6-0 Achilles            [HT 2-0]

1908

Participants (12):
Achilles            (Rotterdam)
Ajax                (Amsterdam)
Ajax                (Leiden)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)       [Dutch champions]
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)
't Zesde            (Breda)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 6]
Sparta              2-1 Achilles            [aet]
V.O.C.              2-0 't Zesde            
H.B.S.              7-1 Ajax (L)            
H.F.C.              2-0 Ajax (A)            
Quick (H)           3-2 Haarlem             
Beerschot           bye
Velocitas (B)       bye

NB: Haarlem qualified for round 2 as lucky losers (after a draw between 
    the five defeated clubs).

Round 2 [Sep 13]
Sparta              0-2 V.O.C.              
Haarlem             3-1 Velocitas (B)       
Quick (H)           6-2 H.F.C.              
H.B.S.              5-3 Beerschot           [aet]

NB: by progressing to the semifinals, V.O.C. obtained the Revue-beker.

Semifinals [Sep 20]
H.B.S.              0-1 Quick (H)           
V.O.C.              1-4 Haarlem             

Silver Medal Match [Sep 20]
Sparta              8-1 Velocitas (B)       

Final [Sep 20]
Quick (H)           4-2 Haarlem             [HT 2-2]

NB: the two finalists had already met in the first round two weeks before!

1909

NB: played in Den Haag (Quick and H.B.S. grounds) due to cholera outbreak
    in Rotterdam.

Participants (10, of which 9 actually played):
A.F.C.              (Amsterdam)
Ajax                (Leiden)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)
Quick II            (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)      [Dutch champions]
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)
't Zesde            (Breda)          [did not show]

NB: 't Zesde had been drawn to play Ajax (L) in the first round, but were
    not allowed to travel after a case of cholera in Breda; because of
    this, V.O.C., who had originally been on a bye, played Ajax instead.

Round 1 [Sep 5]
V.O.C.              7-1 Ajax (L)            
Quick (H)          12-2 A.F.C.              
Quick (H) II        2-0 H.F.C.              
Sparta              bye
Velocitas (B)       bye
H.B.S.              bye

Round 2 [Sep 12]
Sparta              0-1 Velocitas (B)       
H.B.S.              0-6 Quick (H)           
V.O.C.              bye
Quick (H) II        bye

Semifinals [Sep 19]
Quick (H)           5-3 Quick (H) II        
Velocitas (B)       1-2 V.O.C.              

NB: by progressing to the final, V.O.C. obtained the Revue-beker.

Final [Sep 19]
Quick (H)           3-1 V.O.C.              [HT 2-1]

1910

Participants (11):
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Kampong             (Utrecht)
N.O.A.D.            (Breda)
Quick               (Den Haag)
Quick II            (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 4]
V.O.C.              3-0 Quick (H) II        
Haarlem             2-1 N.O.A.D. (B)        
Beerschot           4-1 Kampong             
Velocitas (B)      0-10 Quick (H)           
Sparta              6-1 H.F.C.              
H.B.S.              bye

Round 2 [Sep 11]
Sparta              3-1 Quick (H)           
V.O.C.              4-1 H.B.S.              
Beerschot           0-3 Haarlem             

NB: H.B.S. qualified for the semifinals as lucky losers (after a draw between 
    the three defeated clubs).

Semifinals [Sep 18]
Sparta              2-0 V.O.C.              
Haarlem             1-2 H.B.S.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)

NB: as Haarlem had done two years earlier, H.B.S. reached the final after
    having been eliminated but reprieved as lucky losers.

Final Revuebeker [Sep 18]
N.O.A.D. (B)        2-1 Quick (H) II        

Final [Sep 18]
Sparta              5-0 H.B.S.              [HT 1-0]

1911

Participants (8):
Ajax                (Amsterdam)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)      [Dutch champions]
Sparta II           (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 3]
Sparta II           2-3 Quick (H)           
V.O.C.              1-0 H.F.C.              
Ajax (A)            1-3 Haarlem             
Sparta              2-0 H.B.S.              

Semifinals [Sep 10]
Quick (H)           1-0 Haarlem             [aet]
Sparta              1-3 V.O.C.              

Final Revuebeker [Sep 17]
Sparta II           1-0 N.O.A.D. (B)        
NB: this match was already fixtured on Aug 26, before the first round was
    played; N.O.A.D. presumably played as holders; in 1912, N.O.A.D.
    merged with Advendo into N.A.C.

Final [Sep 17]
V.O.C.              1-0 Quick (H)           [HT 0-0]

1912

Participants (12, of which 11 actually played):
Concordia           (Delft)          [did not show]
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
Haarlem II          (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
Sparta              (Rotterdam)      [Dutch champions]
Sparta II           (Rotterdam)
U.V.V.              (Utrecht)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.V.A.              (Amsterdam)
't Zesde            (Breda)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 8]
Sparta II           1-2 H.B.S.              
Haarlem II          1-3 't Zesde            [aet]
V.O.C.              1-2 H.F.C.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Sparta              0-3 D.F.C.              
Concordia           bye
Haarlem             bye
U.V.V.              bye
V.V.A.              bye

Round 2 [Sep 15]
H.F.C.              awd Concordia           [awarded 5-0, Concordia dns]
H.B.S.              4-2 V.V.A.              
Haarlem             3-1 D.F.C.              
U.V.V.              1-0 't Zesde            
NB: instead of the match between H.F.C. and Concordia a friendly was played:
Sparta              1-0 H.F.C.              

NB: by progressing to the semifinals, U.V.V. obtained the Revue-beker.

Semifinals [Sep 22]
H.B.S.              2-3 H.F.C.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Haarlem             3-1 U.V.V.              

Friendly [Sep 22]
Sparta              4-2 R.A.P.              

Final [Sep 22]
Haarlem             2-1 H.F.C.              [HT 1-0]

1913

Participants (12):
Blauw Wit           (Amsterdam)
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)      [Dutch champions]
U.V.V.              (Utrecht)
V.O.C.              (Rotterdam)
't Zesde            (Breda)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, sudden death extra time was played.

Round 1 [Sep 7]
V.O.C.              3-2 Concordia           
't Zesde            0-1 Blauw Wit           
Sparta              4-2 Haarlem             
U.V.V.              2-1 H.V.V.              
D.F.C.              bye
H.B.S.              bye
H.F.C.              bye
Quick (H)           bye

NB: by progressing to round 2, Blauw Wit obtained the Revue-beker
    (the only other contender was Concordia).

Round 2 [Sep 14]
H.B.S.              2-1 Blauw Wit           
V.O.C. II           2-3 H.F.C. II           [aet]
U.V.V.              1-2 D.F.C.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)
Sparta              6-1 Quick (H)           

NB: extra time between U.V.V. and D.F.C. lasted 51 minutes;
    this round coincided with matches for the Dutch cup, in which five
    of the above clubs played as well: H.F.C. away at W.F.C. (Winschoten),
    D.F.C. at home to S.V.V., H.B.S. hosting V.O.C., and Quick (H) at home
    to Achilles (Assen); H.F.C. and V.O.C. decided to enter their first
    teams in the Dutch cup and their reserve sides in the matches above,
    while D.F.C., H.B.S. and Quick (H) entered their first teams in the
    matches for the Zilveren Bal and their reserve sides in the cup.

Semifinals [Sep 21]
Sparta              4-1 H.B.S.              
H.F.C.              1-2 D.F.C.              [asdet] (first 15 min extra time goalless)

NB: extra time between H.F.C. and D.F.C. lasted 74.5 minutes; because of
    this, it was agreed to postpone the final; after this tournament,
    sudden death extra time was replaced by drawing lots.

Final [Oct 12] (postponed from Sep 21)
Sparta              3-0 D.F.C.              [HT 1-0]

1915

Participants (11):
Ajax                (Leiden)
D.F.C.              (Dordrecht)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)      [Dutch champions]
V.O.C.              (Rotterdam)
V.O.C. II           (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: a draw was followed by extra time of 2x7.5 minutes; if the match was
    still drawn after that, lots were drawn.

Round 1 [Aug 29]
V.O.C. II           1-2 Quick (H)           
H.B.S.              2-0 Xerxes              
Sparta              3-0 Ajax (L)            
D.F.C.              bye
Haarlem             bye
Hercules            bye
V.O.C.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 5]
V.O.C.              1-2 H.B.S.              [aet]
D.F.C.              2-3 Quick (H)           
Hercules            1-1 Willem II           [aet, Willem II on lots]
Sparta              3-1 Haarlem             

Semifinals [Sep 12]
H.B.S.              1-1 Willem II           [aet, H.B.S. on lots]
Sparta              1-2 Quick (H)           [aet]

Semifinal Revuebeker [Sep 12]
V.O.C. II           1-1 Xerxes              [aet, Xerxes on lots]

Final Revuebeker [Sep 19]
Xerxes              0-1 Ajax (L)            

Final [Sep 19]
Quick (H)           1-0 H.B.S.              [HT 0-0]

1916

Participants (19):
Ajax                (Amsterdam)
Ajax                (Leiden)
Blauw Wit           (Amsterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
D.F.C. II           (Dordrecht)
D.V.S.              (Rotterdam)
Go Ahead            (Deventer)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
H.V.C.              (Amersfoort)
H.V.V.              (Den Haag)
M.V.V.              (Maastricht)
N.A.C.              (Breda)
Quick               (Den Haag)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)        [Dutch champions]

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Sep 3]
D.F.C. II           0-2 H.B.S.              
Ajax (L)            1-6 D.V.S.              
D.F.C.              1-0 N.A.C.              
Hercules            3-0 Blauw Wit           
Sparta              2-1 Robur et Velocitas  
V.O.C.              3-1 H.V.C.              
Willem II           1-1 Haarlem             [Willem II on lots] 
Ajax (A)            bye
Go Ahead            bye
H.V.V.              bye
M.V.V.              bye
Quick (H)           bye

Round 2 [Sep 10]
H.V.V.              0-2 D.V.S.              
Quick (H)           0-1 H.B.S.              
V.O.C.              1-0 D.F.C.              
Sparta              1-0 Go Ahead            
Ajax (A)            bye
Hercules            bye
M.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 3 [Sep 10]
M.V.V.              0-1 Willem II           
Ajax (A)            2-2 Hercules            [Ajax (A) on lots]
V.O.C.              1-0 D.V.S.              
Sparta              3-2 H.B.S.              

NB: by progressing to the semifinals, Ajax (A) obtained the Revue-beker.

Semifinals [Sep 17]
V.O.C.              1-4 Willem II           
Sparta              0-3 Ajax (A)            

Final [Sep 17]
Willem II           1-0 Ajax (A)            [HT 0-0]

1917

Participants (24):
Ajax                (Amsterdam)
Be Quick            (Groningen)
Blauw Wit           (Amsterdam)
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
Dordrecht           (Dordrecht)
D.V.S.              (Rotterdam; played in Vlaardingen)
Feijenoord           (Rotterdam)
Go Ahead            (Deventer)       [Dutch champions]
G.V.C.              (Wageningen)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
Hermes              (Schiedam)
M.V.V.              (Maastricht)
P.E.C.              (Zwolle)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
Sparta              (Rotterdam)
Sparta II           (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
U.V.V.              (Utrecht)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn;
    only in the final, extra time was played.

Round 1 [Sep 2]
Concordia           1-0 S.V.V.              
Sparta II           1-0 Hermes              
R.F.C.              0-3 Dordrecht           
Sparta              1-0 Quick (H)           
H.B.S.              0-0 Hercules            [H.B.S. on lots]
Feijenoord           0-0 D.V.S.              [D.V.S. on lots]
V.O.C.              3-1 Robur et Velocitas  
D.F.C.              1-2 Ajax (A)            
Be Quick (G)        bye
Blauw Wit           bye
Go Ahead            bye
G.V.C.              bye
M.V.V.              bye
P.E.C.              bye
U.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 9]
D.V.S.              1-0 Be Quick (G)        
Sparta II           1-2 Concordia           
U.V.V.              0-2 Blauw Wit           
H.B.S.              0-1 Willem II           
Sparta              2-0 Go Ahead            
G.V.C.              0-3 Ajax (A)            
V.O.C.              2-0 M.V.V.              
P.E.C.              0-1 Dordrecht           

Round 3 [Sep 9]
D.V.S.              2-1 Concordia           
Willem II           3-0 Dordrecht           
Sparta              1-0 V.O.C.              
Blauw Wit           0-0 Ajax (A)            [Ajax (A) on lots]

Semifinals [Sep 16]
Sparta              2-0 D.V.S.              
Ajax (A)            0-2 Willem II           

Final Revuebeker [Sep 16]
Sparta II           2-1 P.E.C.              

Final [Sep 16]
Willem II           2-1 Sparta              [aet; HT 1-1; FT 1-1]

1918

NB: participation restricted to 16 clubs; as 22 clubs had registered, a
    draw was held excluding 6 clubs (it is unknown which ones; Feijenoord
    presumably was one; no clubs from Amsterdam had inscribed); starting
    from this year, the Revue-beker was awarded to the losing finalists.

Participants (16):
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
Dordrecht           (Dordrecht)
G.V.C.              (Wageningen)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
M.V.V.              (Maastricht)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sparta II           (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
U.D.                (Deventer)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn;
    only in the final, extra time was played.

Round 1 [Sep 1]
R.F.C.              1-1 Quick (H)           [R.F.C. on lots]
Sparta II           0-4 S.V.V.              
V.O.C.              3-0 Concordia           
Dordrecht           0-1 H.B.S.              
M.V.V.              3-1 D.F.C.              [awarded to D.F.C.; M.V.V. had fielded
Sparta              5-0 G.V.C.               an ineligible player]
U.D.                3-1 Velocitas (B)       
Willem II           2-0 Hercules            

Round 2 [Sep 8]
S.V.V.              0-2 H.B.S.              
V.O.C.              4-0 U.D.                
D.F.C.              1-1 Willem II           [Willem II on lots]
Sparta              3-1 R.F.C.              

Semifinals [Sep 15]
Sparta              0-0 V.O.C.              [V.O.C. on lots]
Willem II           1-2 H.B.S.              

NB: by losing their semifinal, Willem II missed out on the chance to
    win the tournament for the third time in succession and thus claim
    permanent ownership of the (second) trophy. 

Final [Sep 15]
H.B.S.              1-1 V.O.C.              [aet, H.B.S. on lots; HT 0-0; FT 1-1]

NB: as losing finalists, V.O.C. obtained the Revue-beker.

1919

Participants (15):
B.V.V.              (Den Bosch)
Concordia           (Delft)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Hercules            (Utrecht)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
U.D.                (Deventer)
U.V.V.              (Utrecht)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Aug 31]
R.F.C.              2-2 D.F.C.              [D.F.C. on lots]
Feijenoord           1-2 S.V.V.              
Quick (H)           0-0 V.U.C.              [V.U.C. on lots]
Sparta              3-3 Concordia           [Sparta on lots]
V.O.C.              1-1 U.D.                [U.D. on lots]
Hercules            0-3 B.V.V.              
U.V.V.              1-1 Willem II           [Willem II on lots]
H.B.S.              bye

Round 2 [Sep 7]
D.F.C.              1-0 S.V.V.              
V.U.C.              1-3 Willem II           
H.B.S.              3-1 U.D.                
Sparta              1-3 B.V.V.              

Semifinals [Sep 14]
Willem II           2-2 H.B.S.              [H.B.S. on lots]
D.F.C.              2-1 B.V.V.              

Final [Sep 14]
H.B.S.              7-2 D.F.C.              [HT 4-2]

NB: as losing finalists, D.F.C. obtained the Revue-beker.

1920

Participants (15):
A.D.O.              (Den Haag)
B.V.V.              (Den Bosch)
Concordia           (Delft)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Quick II            (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1
[Sep 5]
H.B.S.              1-3 A.D.O.              
Concordia           1-1 Quick (H) II        [Concordia on lots]
S.V.V.              0-2 V.U.C.              
V.O.C.              3-0 R.F.C.              
Sparta              1-0 C.V.V.              
Feijenoord           4-2 D.F.C.              
[Sep 12] (postponed from Sep 5)
H.V.V.              1-0 Quick (H)           
B.V.V.              bye

NB: due to the postponement of the match between H.V.V. and Quick (H),
    B.V.V. were required to play an "afmattingswedstrijd" against local
    club Excelsior before meeting the winners of the postponed match
    in round 2.

Afmattingswedstrijd [Sep 12]
Excelsior           1-1 B.V.V.              

Round 2 [Sep 12]
Feijenoord           1-0 V.U.C.              
V.O.C.              0-0 A.D.O.              [A.D.O. on lots]
Sparta              2-0 Concordia           
H.V.V.              2-1 B.V.V.              

Semifinals [Sep 19]
Feijenoord           1-2 H.V.V.              
Sparta              2-1 A.D.O.              

Final [Sep 19]
H.V.V.              4-0 Sparta              [HT 2-0]

NB: as losing finalists, Sparta obtained the Revue-beker.

1921

NB: Bredania (Breda) registered late; as consolation, they were invited
    to play a friendly match against Sparta on the second match day;
    the inscription of Hermes D.V.S. (Schiedam), created when Hermes
    (Schiedam) and D.V.S. (Rotterdam) merged in 1919, was rejected due
    to an old disagreement between Sparta and Hermes.

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Philips S.V.        (Eindhoven)
Quick               (Den Haag)
Quick II            (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Stormvogels         (IJmuiden)
S.V.V.              (Schiedam)
U.D.                (Deventer)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Sep 4]
Feijenoord           3-0 A.D.O.              
Quick (H) II        0-1 H.B.S.              
Philips S.V.        3-1 S.V.V.              
V.O.C.              2-0 U.D.                
Sparta              0-3 Stormvogels         
Quick (H)           0-0 Excelsior           [Excelsior on lots]
H.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 11]
Feijenoord           1-1 Excelsior           [Excelsior on lots]
V.O.C.              0-5 H.V.V.              
Willem II           4-0 H.B.S.              
Philips S.V.        2-3 Stormvogels         

Friendly [Sep 11]
Sparta              2-0 Bredania            

Semifinals [Sep 18]
Excelsior           0-1 Stormvogels         
Willem II           1-0 H.V.V.              

Final [Sep 18]
Willem II           4-1 Stormvogels         [HT 2-0]

NB: as losing finalists, Stormvogels obtained the Revue-beker.

1922

Participants (16):
A.D.O.              (Den Haag)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Feijenoord II        (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
O.D.S.              (Dordrecht)
Philips S.V.        (Eindhoven)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
Velocitas           (Breda)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1
[Sep 3]
Feijenoord           5-2 V.U.C.              
Excelsior           0-3 H.B.S.              
Feijenoord II        0-0 O.D.S.              [O.D.S. on lots]
V.O.C.              1-3 Hermes D.V.S.       
Sparta              2-1 S.V.V.              
Quick (H)           0-1 A.D.O.              
[Sep 10]
H.V.V.              2-0 Velocitas (B)       
Willem II           1-1 Philips S.V.        [Philips S.V. on lots]

Round 2 [Sep 10]
Hermes D.V.S.       1-1 O.D.S.              [Hermes D.V.S. on lots]
Sparta              0-0 A.D.O.              [A.D.O. on lots]
Feijenoord           0-1 H.B.S.              
H.V.V.              1-0 Philips S.V.        

Semifinals [Sep 17]
H.B.S.              1-1 Hermes D.V.S.       [Hermes D.V.S. on lots]
H.V.V.              0-1 A.D.O.              

Final [Sep 17]
Hermes D.V.S.       2-0 A.D.O.              [HT 1-0]

NB: as losing finalists, A.D.O. obtained the Revue-beker.

1923

NB: participation restricted to 12 clubs.

Participants (12):
A.D.O.              (Den Haag)
Bredania            (Breda)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn;
    all matches 2x30 minutes except for the final (2x45).

Round 1 [Sep 9]
Excelsior           0-4 A.D.O.              
H.B.S.              3-0 S.V.V.              
Sparta              1-1 Bredania            [Bredania on lots]
Feijenoord           3-0 Hermes D.V.S.       
H.V.V.              bye
Quick (H)           bye
V.O.C.              bye
Willem II           bye

NB: in spite of winning the draw, Bredania renounced on entering the second
    round citing competition obligations, leaving their place to Sparta,
    who went on to win the trophy, thus improving on Haarlem (1908) and
    H.B.S. (1910), who had both reached the final after being eliminated.

Round 2 [Sep 16]
V.O.C.              2-1 Feijenoord           
Quick (H)           1-2 A.D.O.              
Sparta              6-2 H.V.V.              
Willem II           3-1 H.B.S.              

Semifinals [Sep 16]
V.O.C.              2-1 A.D.O.              
Sparta              3-2 Willem II           

Final [Sep 23]
Sparta              2-0 V.O.C.              [HT 0-0]

NB: as losing finalists, V.O.C. obtained the Revue-beker.

1924

Participants (12):
A.D.O.              (Den Haag)
Bredania            (Breda)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)      [Dutch champions]
H.B.S.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Wilhelmina          (Den Bosch)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Sep 7]
Feijenoord           3-0 Hermes D.V.S.       
Excelsior           1-2 D.F.C.              
Sparta              0-1 A.D.O.              
V.O.C.              0-2 S.V.V.              
Bredania            bye
H.B.S.              bye
H.V.V.              bye
Wilhelmina          bye

Round 2 [Sep 14]
H.V.V.              2-2 D.F.C.              [H.V.V. on lots]
H.B.S.              4-1 S.V.V.              
Wilhelmina          2-0 A.D.O.              
Feijenoord           1-0 Bredania            

Semifinals [Sep 14]
H.V.V.              1-1 H.B.S.              [H.B.S. on lots]
Feijenoord           2-0 Wilhelmina          

Final [Sep 21]
H.B.S.              2-0 Feijenoord           [HT 1-0]

NB: as losing finalists, Feijenoord obtained the Revue-beker.

NB: by winning the tournament for the fifth time since 1903,
    H.B.S. obtain permanent ownership of the (second) trophy.

Number of Wins second trophy (20 editions 1904-1924)

 5 H.B.S. (Den Haag)
 3 Quick (Den Haag)
   Sparta (Rotterdam)
   Willem II (Tilburg)
 2 H.V.V. (Den Haag)
 1 Haarlem 
   Hermes D.V.S. (Schiedam)
   Velocitas (Breda)
   V.O.C. (Rotterdam)

1925

Participants (12):
A.D.O.              (Den Haag)
Bredania            (Breda)
D.F.C.              (Dordrecht)
D.H.C.              (Delft)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Haarlem             (Haarlem)
H.B.S.              (Den Haag)       [Dutch champions]
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Sep 6]
Excelsior           0-2 D.H.C.              
A.D.O.              1-2 Quick (H)           
D.F.C.              2-1 Feijenoord           
V.O.C.              2-3 H.B.S.              
Sparta              4-1 Bredania            
H.V.V.              2-2 Haarlem             [Haarlem on lots]

Round 2 [Sep 13]
D.H.C.              3-2 Quick (H)           
D.F.C.              0-3 H.B.S.              
Haarlem             bye
Sparta              bye

Semifinals [Sep 13]
Sparta              1-0 Haarlem             
D.H.C.              2-1 H.B.S.              

Final [Sep 20]
Sparta              2-0 D.H.C.              [HT 0-0]

NB: as losing finalists, D.H.C. obtained the Revue-beker.

1926

Participants (12):
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
D.H.C.              (Delft)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Unitas              (Gorinchem)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Sep 5]
H.V.V.              3-2 D.H.C.              
Unitas              1-1 C.V.V.              [C.V.V. on lots]
Feijenoord           3-2 H.B.S.              
Sparta              1-0 Excelsior           
V.O.C.              2-5 V.U.C.              
D.F.C.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 12]
Feijenoord           3-0 C.V.V.              
Willem II           4-1 D.F.C.              
Sparta              1-0 V.U.C.              
H.V.V.              bye

Semifinals [Sep 12]
Feijenoord           3-0 H.V.V.              
Sparta              1-3 Willem II           

Final [Sep 19]
Feijenoord           3-2 Willem II           [HT 2-0]

NB: as losing finalists, Willem II obtained the Revue-beker.

1927

Participants (8):
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn;
    on the first two match days, only three tournament matches were played;
    between the second and the third of those, two olympic test matches
    were held.

Round 1
[Aug 28]
V.O.C.              2-0 H.V.V.              
Excelsior           5-1 H.B.S.              
Sparta              4-2 D.F.C.              
[Sep 4]
Feijenoord           4-2 Willem II           

Semifinals [Sep 4]
V.O.C.              1-2 Excelsior           
Sparta              1-1 Feijenoord           [Feijenoord on lots]

Olympic Test Matches [Aug 28]
Olympic XI Rood     5-3 Olympic XI Blauw    
Olympic XI Groen    1-1 Olympic XI Wit      [Wit declared winners]

Olympic Test Matches [Sep 4]
Olympic XI Groen    2-0 Olympic XI Blauw    
Olympic XI Rood     3-0 Olympic XI Wit      

Final [Sep 11]
Excelsior           5-0 Feijenoord           [HT 3-0]

NB: as losing finalists, Feijenoord obtained the Revue-beker.

1928

Participants (10):
A.D.O.              (Den Haag)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)      [Dutch champions]
H.B.S.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, lots were drawn.

Round 1 [Aug 26]
V.O.C.              2-0 Hermes D.V.S.       
Excelsior           3-3 H.B.S.              [H.B.S. on lots]
Sparta              0-1 A.D.O.              
Feijenoord           4-3 V.U.C.              
Willem II           bye
H.V.V.              bye

Round 2 [Sep 2]
Willem II           0-3 H.V.V.              
A.D.O.              0-1 H.B.S.              
V.O.C.              bye
Feijenoord           bye

Semifinals [Sep 2]
V.O.C.              0-1 Feijenoord           
H.V.V.              1-2 H.B.S.              

Final [Sep 9]
Feijenoord           4-1 H.B.S.              [HT 2-0]

NB: as losing finalists, H.B.S. obtained the Revue-beker.

1929

Participants (13, of which 12 actually played):
A.D.O.              (Den Haag)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Fortuna             (Vlaardingen)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
P.E.C.              (Zwolle)         [did not show]
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
V.U.C.              (Den Haag)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: P.E.C. withdrew because of an outbreak of alastrim (variola minor).

Round 1 [Aug 25]
Excelsior           6-1 Xerxes              
V.O.C.              2-3 Hermes D.V.S.       
Sparta              2-1 Fortuna (V)         
Heracles            1-2 A.D.O.              
Feijenoord           w/o P.E.C.              
't Gooi             bye
V.U.C.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 1]
Excelsior           3-1 Hermes D.V.S.       
Sparta              3-0 V.U.C.              
't Gooi             0-1 A.D.O.              
Feijenoord           3-2 Willem II           

Semifinals [Sep 1]
Excelsior           3-0 A.D.O.              
Sparta              4-1 Feijenoord           

Final [Sep 8]
Sparta              6-1 Excelsior           [HT 2-0]

NB: as losing finalists, Excelsior obtained the Revue-beker.

1930

Participants (14):
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Fortuna             (Vlaardingen)
Go Ahead            (Deventer)       [Dutch champions]
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Velocitas           (Groningen)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated;
    all matches 2x30 minutes except for the final (2x45).

Round 1 [Aug 31]
V.O.C.              0-2 Quick (H)           
Fortuna (V)         3-0 Excelsior           
H.V.V.              0-2 Xerxes              
Beerschot           0-1 D.F.C.              
Feijenoord           3-0 Velocitas (G)       
Sparta              4-2 Hermes D.V.S.       
Go Ahead            bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 7]
Sparta              6-2 Fortuna (V)         
Xerxes              1-1 Quick (H)           [3-2 pen]
Willem II           1-2 Go Ahead            
Feijenoord           4-1 D.F.C.              

Semifinals [Sep 7]
Sparta              5-2 Xerxes              
Feijenoord           8-1 Go Ahead            

NB: final not played on Sep 14 due to international match in Brussels between
    Belgium and the Netherlands at the occasion of the opening of the Heysel
    stadium.

Final [Sep 21]
Feijenoord           2-0 Sparta              [HT 1-0]

NB: as losing finalists, Sparta obtained the Revue-beker.

1931

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Fortuna             (Vlaardingen)
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.F.C.              (Haarlem)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 30]
Excelsior           1-1 Fortuna (V)         [2-3 pen]
V.O.C.              2-3 A.D.O.              
Quick (H)           0-1 Hermes D.V.S.       
Sparta              1-3 Xerxes              
D.F.C.              bye
Feijenoord           bye
H.F.C.              bye
Heracles            bye
H.V.V.              bye
Willem II           bye

Intermediate Round [Aug 30]
Heracles            5-0 Fortuna (V)         
Xerxes              1-1 Hermes D.V.S.       [2-2, 1-2 pen]
A.D.O.              bye
D.F.C.              bye
Feijenoord           bye
H.F.C.              bye
H.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 6]
Feijenoord           2-0 D.F.C.              
H.F.C.              1-2 Willem II           
H.V.V.              1-3 A.D.O.              
Heracles            2-2 Hermes D.V.S.       [1-2 pen]

Semifinals [Sep 6]
Feijenoord           4-1 Willem II           
A.D.O.              1-2 Hermes D.V.S.       

Final [Sep 13]
Hermes D.V.S.       4-1 Feijenoord           [HT 2-0]

1932

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Beerschot           (Antwerpen, Belgium)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
Gouda               (Gouda)
Heracles            (Almelo)
Hercules            (Utrecht)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: the Z.V.C. omitted to invite Excelsior; no extra time was played following
    a draw, except for the final; instead, a penalty shoot-out followed in which
    both clubs took 3 penalties; if both scored the same number of penalties,
    this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 28]
Xerxes              3-2 V.O.C.              
Feijenoord           3-0 Gouda               
H.V.V.              0-1 Quick (H)           
A.D.O.              1-1 Beerschot           [1-0 pen]
Hercules            1-2 Heracles            
Sparta              4-1 Hermes D.V.S.       
D.F.C.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 4]
Sparta              1-0 Quick (H)           
Feijenoord           3-0 Willem II           
Heracles            1-2 D.F.C.              
Xerxes              4-2 A.D.O.              

Semifinals [Sep 4]
Sparta              1-3 Feijenoord           
Xerxes              2-2 D.F.C.              [1-0 pen]

Final [Sep 11]
Xerxes              3-3 Feijenoord           [aet; 2-2, 2-2, 2-1 pen; HT 1-2; FT 3-3]

1933

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Be Quick            (Groningen)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Heracles            (Almelo)
Hercules            (Utrecht)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
L.O.N.G.A.          (Tilburg)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 27]
Excelsior           5-3 R.F.C.              
Xerxes              4-1 Quick (H)           
V.O.C.              2-1 L.O.N.G.A.          
Hercules            0-1 Hermes D.V.S.       
Feijenoord           4-2 A.D.O.              
Sparta              4-0 Heracles            
Be Quick (G)        bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 3]
Excelsior           1-3 Be Quick (G)        
V.O.C.              1-2 Willem II           
Feijenoord           0-0 Hermes D.V.S.       [Feijenoord on pen]
Sparta              3-1 Xerxes              

Semifinals [Sep 3]
Willem II           2-2 Be Quick (G)        [2-1 pen]
Sparta              0-6 Feijenoord           

Final [Sep 10]
Feijenoord           2-1 Willem II           [HT 1-0]

1934

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Be Quick            (Groningen)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 26]
V.O.C.              2-1 Quick (H)           
Xerxes              4-0 Hermes D.V.S.       
H.V.V.              3-3 Willem II           [Willem II on pen]
Sparta              2-2 Excelsior           [Sparta on pen]
Overmaas            3-0 H.B.S.              
Feijenoord           3-2 A.D.O.              
Be Quick (G)        bye
D.F.C.              bye

Round 2 [Sep 2]
Overmaas            5-2 Be Quick (G)        
Sparta              3-1 V.O.C.              
Xerxes              3-4 Willem II           
Feijenoord           2-2 D.F.C.              [D.F.C. on pen]

Semifinals [Sep 2]
Sparta              3-2 Overmaas            
Willem II           3-3 D.F.C.              [Willem II on pen]

Final [Sep 9]
Sparta              6-3 Willem II           [HT 3-0]

1935

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Be Quick            (Groningen)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
L.O.N.G.A.          (Tilburg)
O.D.S.              (Dordrecht)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 25]
Hermes D.V.S.       1-3 O.D.S.              
Excelsior           3-0 V.O.C.              
Xerxes              2-2 D.F.C.              [D.F.C. on pen]
Sparta              2-1 H.V.V.              
Feijenoord           0-0 Quick (H)           [Quick (H) on pen]
Willem II           2-5 A.D.O.              
L.O.N.G.A.          bye
Be Quick (G)        bye

Round 2 [Sep 1]
Sparta              3-2 Quick (H)           
Be Quick (G)        3-5 A.D.O.              
O.D.S.              2-3 L.O.N.G.A.          
Excelsior           3-2 D.F.C.              

Semifinals [Sep 1]
Sparta              2-1 A.D.O.              
Excelsior           1-0 L.O.N.G.A.          

Final [Sep 8]
Sparta              4-1 Excelsior           [HT 3-1]

1936

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Be Quick            (Groningen)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)      [Dutch champions]
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
L.O.N.G.A.          (Tilburg)
Sparta              (Rotterdam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 30]
C.V.V.              2-2 V.O.C.              [V.O.C. on pen]
Be Quick (G)        3-3 H.V.V.              [Be Quick (G) on pen]
Xerxes              2-3 D.F.C.              
Feijenoord           1-2 L.O.N.G.A.          
Excelsior           1-3 Heracles            
Sparta              2-0 Hermes D.V.S.       
A.D.O.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 6]
A.D.O.              2-0 Be Quick (G)        
V.O.C.              2-5 D.F.C.              
Willem II           1-1 L.O.N.G.A.          [Willem II on pen]
Sparta              3-1 Heracles            

Semifinals [Sep 6]
A.D.O.              1-0 D.F.C.              
Sparta              3-0 Willem II           

Final [Sep 13]
A.D.O.              5-0 Sparta              [HT 2-0]

NB: by losing the final, Sparta missed out on the chance to win the 
    tournament for the fifth time since 1924 and thus claim permanent 
    ownership of the (third) trophy. 

1937

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
Excelsior           (Rotterdam)
Feijenoord           (Rotterdam)
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
V.O.C.              (Rotterdam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 29]
Excelsior           1-1 H.V.V.              [Excelsior on pen]
V.O.C.              2-2 Hermes D.V.S.       [Hermes D.V.S. on pen]
Willem II           1-2 S.V.V.              
Sparta              4-1 Quick H
R.F.C.              3-5 D.F.C.              
C.V.V.              1-0 A.D.O.              
Feijenoord           bye
Heracles            bye

Round 2 [Sep 5]
Sparta              2-1 D.F.C.              
Feijenoord           1-0 Hermes D.V.S.       
C.V.V.              2-4 S.V.V.              
Excelsior           0-2 Heracles            

Semifinals [Sep 5]
Sparta              2-1 S.V.V.              
Feijenoord           2-2 Heracles            [Feijenoord on pen]

NB: as both Feijenoord and Sparta had won the tournament four times
    between 1925 and 1936, the semifinal results ensured this was the
    last tournament at which the third trophy was at stake.

Final [Sep 12]
Feijenoord           3-1 Sparta              [HT 3-0]

NB: by winning the tournament for the fifth time since 1924,
    Feijenoord obtain permanent ownership of the (third) trophy.

Number of Wins third trophy (13 editions 1925-1937)

 5 Feijenoord (Rotterdam)
 4 Sparta (Rotterdam)
 1 A.D.O. (Den Haag)
   Excelsior (Rotterdam)
   Hermes D.V.S. (Schiedam)
   Xerxes (Rotterdam)

1938

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
B.V.V.              (Den Bosch)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
D.O.S.              (Utrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)      [Dutch champions]
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
K.F.C.              (Koog aan de Zaan)
Overmaas            (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 28]
Overmaas            0-2 A.D.O.              
Sparta              1-1 D.F.C.              [2-1 pen]
D.O.S.              1-1 K.F.C.              [3-0 pen]
Heracles            2-2 C.V.V.              [1-1, 1-0 pen]
H.V.V.              1-1 B.V.V.              [B.V.V. on pen]
Feijenoord           0-1 S.V.V.              
Hermes D.V.S.       bye
Willem II           bye

NB: the penalty shoot-out between H.V.V. and B.V.V. was only decided after 
    four series of 3 penalties each; in total 24 penalties were taken.

Round 2 [Sep 4]
D.O.S.              1-1 B.V.V.              [B.V.V. on pen]
Heracles            1-3 A.D.O.              
Hermes D.V.S.       4-2 Willem II           
Sparta              3-1 S.V.V.              

Semifinals [Sep 4]
A.D.O.              3-3 B.V.V.              [A.D.O. on pen]
Sparta              0-2 Hermes D.V.S.       

NB: all three matches of B.V.V. were drawn and decided on penalties.

Final [Sep 11]
A.D.O.              4-2 Hermes D.V.S.       [HT 0-0]

1939

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
B.V.V.              (Den Bosch)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
N.E.C.              (Nijmegen)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 27]
C.V.V.              1-5 Quick (H)           
Overmaas            0-0 H.V.V.              [Overmaas on pen]
Willem II           1-0 B.V.V.              
S.V.V.              3-0 Hermes D.V.S.       
N.E.C.              1-3 A.D.O.              
Sparta              0-1 Heracles            
D.F.C.              bye
Feijenoord           bye

Round 2 [Sep 3]
Overmaas            4-1 Quick (H)           
D.F.C.              1-2 S.V.V.              
Feijenoord           4-1 Heracles            
A.D.O.              3-0 Willem II           

Semifinals [Sep 3]
Overmaas            2-2 Feijenoord           [Feijenoord on pen]
S.V.V.              0-7 A.D.O.              

Final [Sep 10]
Feijenoord           2-1 A.D.O.              [HT 2-0]

1940

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)      [Dutch champions]
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
H.V.V.              (Den Haag)
Neptunus            (Rotterdam)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Sep 1]
R.F.C.              1-1 H.V.V.              [R.F.C. on pen]
A.D.O.              2-2 C.V.V.              [A.D.O. on pen]
Hermes D.V.S.       3-2 Sparta
Heracles            1-3 Willem II
Feijenoord           0-0 D.F.C.              [1-2 pen]
S.V.V.              2-3 Neptunus            
Overmaas            bye
Quick (H)           bye

Round 2 [Sep 22] (postponed from Sep 8)
R.F.C.              1-2 Hermes D.V.S.       
Overmaas            2-1 Willem II
Quick (H)           1-3 A.D.O.              
Neptunus            1-1 D.F.C.              [D.F.C. on pen]

Semifinals [Sep 22] (postponed from Sep 8)
Overmaas            2-1 Hermes D.V.S.       
A.D.O.              0-2 D.F.C.              

Final [Jun 8, 1941] (postponed from Sep 15)
Overmaas            5-0 D.F.C.              [HT 2-0]

1941

Participants (10):
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
Heracles            (Almelo)         [Dutch champions]
H.V.V.              (Den Haag)
N.E.C.              (Nijmegen)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Sep 7]
Sparta              4-2 Quick (H)           
S.V.V.              0-0 D.F.C.              [1-2 pen]
Feijenoord           1-0 H.V.V.              
Heracles            2-0 R.F.C.              
N.E.C.              6-1 Overmaas            

Intermediate Round [Sep 7]
Sparta              2-0 D.F.C.              

Semifinals [Sep 14]
Sparta              2-3 N.E.C.              
Feijenoord           2-3 Heracles            

Final [Sep 14]
N.E.C.              1-1 Heracles            [2-1 pen (no extra time played); HT 0-1]

1942

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
N.E.C.              (Nijmegen)
Neptunus            (Rotterdam)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 16]
Overmaas            1-1 Quick (H)           [Quick (H) on pen]
Neptunus            1-1 S.V.V.              [Neptunus on pen]
R.F.C.              0-3 D.F.C.              
Xerxes              2-2 Heracles            [Xerxes on pen]
Sparta              2-1 B.V.V.              
Feijenoord           2-0 N.E.C.              
H.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Aug 23]
H.V.V.              0-0 Quick (H)           [Quick (H) on pen]
Willem II           1-1 D.F.C.              [Willem II on pen]
Neptunus            1-2 Feijenoord           
Sparta              1-2 Xerxes              

Semifinals [Aug 23]
Quick (H)           1-1 Willem II           [3-1 pen]
Feijenoord           2-0 Xerxes              

NB: Quick (H) reached the final without winning a match, after winning three
    penalty shoot-outs in succession.

Final [Aug 30]
Feijenoord           2-1 Quick (H)           [HT 0-0]

1943

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
N.E.C.              (Nijmegen)
Neptunus            (Rotterdam)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 15]
R.F.C.              4-1 Quick (H)           
Neptunus            2-2 S.V.V.              [Neptunus on pen]
't Gooi             3-1 N.E.C.              
Xerxes              1-1 Heracles            [Xerxes on pen]
Sparta              0-1 B.V.V.              
Feijenoord           2-0 Willem II           
Sportclub Enschede  bye
Overmaas            bye

Round 2 [Aug 22]
R.F.C.              1-0 Overmaas            
Neptunus            2-2 B.V.V.              [Neptunus on pen]
Sportclub Enschede  1-1 't Gooi             [1-0 pen]
Feijenoord           3-2 Xerxes              

Semifinals [Aug 22]
R.F.C.              2-3 Neptunus            
Feijenoord           0-1 Sportclub Enschede  

Final [Aug 29]
Sportclub Enschede  4-2 Neptunus            [HT 0-0]

1944

NB: apart from holders Sportclub Enschede no clubs located more than hundred
    kilometres away from Rotterdam were admitted.

Participants (12):
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
H.V.V.              (Den Haag)
Overmaas            (Rotterdam)
Quick               (Den Haag)
R.C.H.              (Heemstede)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
S.V.V.              (Schiedam)
V.I.O.S.            (Den Haag)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 20]
R.F.C.              1-0 S.V.V.              
Overmaas            1-0 't Gooi             
Xerxes              1-2 Quick (H)           
Sparta              0-1 Sportclub Enschede  
Feijenoord           4-3 H.V.V.              
R.C.H.              bye
V.I.O.S.            bye

NB: S.V.V. qualified for round 2 as lucky losers (after a draw between 
    the five defeated clubs).

Round 2 [Aug 27]
Sportclub Enschede  3-0 V.I.O.S.            
R.F.C.              2-1 Overmaas            
R.C.H.              2-1 Quick (H)           
Feijenoord           1-1 S.V.V.              [S.V.V. on pen]

NB: the penalty shoot-out between Feijenoord and S.V.V. was only decided
    after four series of 3 penalties each.

Semifinals [Aug 27]
Sportclub Enschede  3-0 R.C.H.              
R.F.C.              3-0 S.V.V.              

NB: R.F.C. and S.V.V. had already played each other one week before in
    the opening match of the tournament.

Final [Sep 3]
R.F.C.              5-2 Sportclub Enschede  [HT 1-2]

1945

Participants (14):
Be Quick            (Zutphen)
B.V.V.              (Den Bosch)
D.F.C.              (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
Hermes D.V.S.       (Schiedam)
N.E.C.              (Nijmegen)
Neptunus            (Rotterdam)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Willem II           (Tilburg)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 26]
Neptunus            2-0 Be Quick (Z)        
Sparta              0-2 Sportclub Enschede  
D.F.C.              5-1 Heracles            
Feijenoord           0-1 N.E.C.              
R.F.C.              0-0 B.V.V.              [B.V.V. on pen]
Xerxes              2-2 't Gooi             ['t Gooi on pen]
Hermes D.V.S.       bye
Willem II           bye

NB: the penalty shoot-out between R.F.C. and B.V.V. was only decided after the
    sixth series of 3 penalties each; in total 35 penalty kicks were taken.

Round 2 [Sep 2]
Hermes D.V.S.       0-1 D.F.C.              
't Gooi             2-2 Willem II           ['t Gooi on pen]
N.E.C.              1-1 Neptunus            [Neptunus on pen]
Sportclub Enschede  1-1 B.V.V.              [B.V.V. on pen]

Semifinals [Sep 2]
D.F.C.              1-1 't Gooi             [D.F.C. on pen]
Neptunus            0-0 B.V.V.              [B.V.V. on pen]

NB: both B.V.V. and 't Gooi drew all their three matches up to and including
    the semifinal; B.V.V. reached the final without winning a match, just as
    Quick (H) had done in 1942.

Final [Sep 9]
B.V.V.              4-1 D.F.C.              [HT 2-1]

1946

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Neptunus            (Rotterdam)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
S.V.V.              (Schiedam)
Unitas              (Gorinchem)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 25]
R.F.C.              2-2 Emma                [R.F.C. on pen]
Heracles            2-2 't Gooi             [Heracles on pen]
Sparta              1-0 H.V.V.              
S.V.V.              3-0 Sportclub Enschede  
Feijenoord           2-4 Unitas              
Neptunus            0-0 Eindhoven           [Eindhoven on pen]
B.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Sep 1]
Sparta              2-2 B.V.V.              [B.V.V. on pen]
Eindhoven           3-1 S.V.V.              
R.F.C.              2-1 Willem II           
Unitas              1-1 Heracles            [Heracles on pen]

Semifinals [Sep 1]
B.V.V.              0-0 Eindhoven           [B.V.V. on pen]
R.F.C.              1-2 Heracles            

NB: as in 1945, B.V.V. reached the final without winning a match.

Final [Sep 8]
B.V.V.              4-2 Heracles            [HT 3-0]

1947

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Neptunus            (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
S.V.V.              (Schiedam)
Unitas              (Gorinchem)
V.V.V.              (Venlo)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 24]
Willem II           3-3 Emma                [Emma on pen]
S.V.V.              2-1 Eindhoven           
Feijenoord           2-2 V.V.V.              [V.V.V. on pen]
Neptunus            2-4 't Gooi             
Sportclub Enschede  0-1 B.V.V.              
Sparta              0-2 Heracles            
H.V.V.              bye
Unitas              bye

Round 2 [Aug 31]
Unitas              0-1 't Gooi             
V.V.V.              0-1 H.V.V.              
S.V.V.              2-1 Emma                
B.V.V.              3-1 Heracles            

Semifinals [Aug 31]
H.V.V.              2-1 't Gooi
S.V.V.              2-2 B.V.V.              [2-2, 3-2 pen]

NB: by losing the penalty shoot-out, B.V.V. missed out on the chance to
    win the tournament for the third time in succession and thus claim
    permanent ownership of the (fourth) trophy. 

Final [Sep 7]
H.V.V.              1-1 S.V.V.              [3-2 pen (no extra time played); HT 0-0]

NB: first ever final contested by two clubs from the Tweede Klasse.

1948

Participants (13):
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
R.F.C.              (Rotterdam)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
S.V.V.              (Schiedam)
V.V.V.              (Venlo)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw, except for the final; instead,
    a penalty shoot-out followed in which both clubs took 3 penalties; if both
    scored the same number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 22]
R.F.C.              0-3 Emma                
Sparta              3-3 V.V.V.              [Sparta on pen]
Eindhoven           2-2 Heracles            [Heracles on pen]
Sportclub Enschede  1-0 S.V.V.              
't Gooi             2-2 H.V.V.              [1-1, 1-0 pen]
Feijenoord           bye
Stormvogels         bye
Willem II           bye

Round 2 [Aug 29]
Sparta              0-1 't Gooi             
Heracles            1-3 Stormvogels         
Feijenoord           2-0 Emma                
Sportclub Enschede  0-2 Willem II           

Semifinals [Aug 29]
't Gooi             1-2 Stormvogels         
Feijenoord           3-0 Willem II           

Final [Sep 5]
Feijenoord           3-3 Stormvogels         [aet; 1-1, 3-2 pen; HT 2-0; FT 2-2]

1949

Participants (14):
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
R.C.H.              (Heemstede)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
S.V.V.              (Schiedam)       [Dutch champions]
V.V.V.              (Venlo)
Wageningen          (Wageningen)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 21]
Sparta              0-0 Emma                [1-2 pen]
Feijenoord           3-1 Stormvogels         
Wageningen          2-0 H.V.V.              
Heracles            3-2 't Gooi             
S.V.V.              3-4 Eindhoven           
Sportclub Enschede  1-1 V.V.V.              [V.V.V. on pen]
R.C.H.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Aug 28]
Emma                1-0 Wageningen          
Feijenoord           0-0 Heracles            [Feijenoord on pen]
R.C.H.              0-2 Willem II           
Eindhoven           2-1 V.V.V.              

Semifinals [Aug 28]
Emma                3-0 Feijenoord           
Willem II           1-2 Eindhoven           

Final [Sep 4]
Emma                3-0 Eindhoven           [HT 1-0]

1950

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
H.B.S.              (Den Haag)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Maurits             (Geleen)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
S.V.V.              (Schiedam)
Willem II           (Tilburg)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 20]
S.V.V.              1-2 Stormvogels         
Sparta              3-1 't Gooi             
Sportclub Enschede  0-3 B.V.V.              
H.B.S.              5-3 Heracles            
Emma                1-2 Eindhoven           
Feijenoord           0-1 H.V.V.              
Maurits             bye
Willem II           bye

Round 2 [Aug 27]
H.V.V.              0-3 Eindhoven           
Sparta              4-1 Stormvogels         
Maurits             0-0 B.V.V.              [1-2 pen]
H.B.S.              4-2 Willem II           

Semifinals [Aug 27]
Sparta              2-3 Eindhoven           
B.V.V.              5-1 H.B.S.              

Final [Sep 3]
B.V.V.              3-2 Eindhoven           [HT 1-0]

1951

Participants (14):
B.V.V.              (Den Bosch)
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Maurits             (Geleen)
Neptunus            (Rotterdam)
Quick               (Nijmegen)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
V.V.V.              (Venlo)

NB: no extra time was played following a draw, except for the final; instead,
    a penalty shoot-out followed in which both clubs took 3 penalties; if both
    scored the same number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 19]
Sparta              1-0 H.V.V.              
Neptunus            2-5 Eindhoven           
V.V.V.              4-1 't Gooi             
Heracles            2-2 Maurits             [3-3, 1-1, 0-1 pen]
Feijenoord           2-0 Sportclub Enschede  
B.V.V.              2-2 Stormvogels         [0-3 pen]
Emma                bye
Quick (N)           bye

Round 2 [Aug 26]
Eindhoven           2-0 Emma                
Stormvogels         2-2 Quick (N)           [Quick (N) on pen]
Sparta              0-0 Maurits             [Sparta on pen]
Feijenoord           2-1 V.V.V.              

Semifinals [Aug 26]
Eindhoven           3-1 Quick (N)           
Sparta              2-0 Feijenoord           

Final [Sep 1]
Sparta              1-1 Eindhoven           [aet; 2-1 pen; HT 1-1; FT 1-1]

1952

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
B.V.V.              (Den Bosch)
Eindhoven           (Eindhoven)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
V.V.V.              (Venlo)
Wageningen          (Wageningen)
Willem II           (Tilburg)        [Dutch champions]

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 17]
Emma                3-1 A.D.O.              
Stormvogels         6-0 H.V.V.              
V.V.V.              1-1 Heracles            [0-3 pen]
Sparta              4-0 Sportclub Enschede  
Feijenoord           1-2 't Gooi             
Wageningen          0-2 Eindhoven           
B.V.V.              bye
Willem II           bye

Round 2 [Aug 24]
Emma                0-1 Stormvogels         
B.V.V.              0-2 Heracles            
Sparta              1-3 Eindhoven           
't Gooi             2-2 Willem II           ['t Gooi on pen]

Semifinals [Aug 24]
Stormvogels         1-0 Heracles            
Eindhoven           0-0 't Gooi             [Eindhoven on pen]

Final [Aug 31]
Eindhoven           3-2 Stormvogels         [HT 0-2]

1953

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
Eindhoven           (Eindhoven)
Elinkwijk            (Utrecht)
Emma                (Dordrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
Quick               (Nijmegen)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
V.V.V.              (Venlo)
Wageningen          (Wageningen)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw, except for the final; instead,
    a penalty shoot-out followed in which both clubs took 3 penalties; if both
    scored the same number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 16]
Xerxes              3-1 Emma                
Feijenoord           1-1 Elinkwijk            [Elinkwijk on pen]
Stormvogels         4-1 V.V.V.              
Heracles            1-0 Sportclub Enschede  
Sparta              0-0 Wageningen          [Sparta on pen]
Eindhoven           1-1 't Gooi             [Eindhoven on pen]
A.D.O.              bye
Quick (N)           bye

Round 2 [Aug 23]
A.D.O.              1-0 Elinkwijk            
Eindhoven           3-2 Quick (N)           
Xerxes              2-1 Stormvogels         
Sparta              0-2 Heracles            

Semifinals [Aug 23]
A.D.O.              0-0 Eindhoven           [2-1 pen]
Xerxes              3-1 Heracles            

Final [Aug 30]
A.D.O.              1-1 Xerxes              [aet; 2-2, 2-1 pen; HT 1-0; FT 1-1]

1954

Participants (14):
A.D.O.              (Den Haag)
De Baronie          (Breda)
D.O.S.              (Utrecht)
Elinkwijk            (Utrecht)
Feijenoord           (Rotterdam)
't Gooi             (Hilversum)
Heracles            (Almelo)
H.V.V.              (Den Haag)
Sparta              (Rotterdam)
Sportclub Enschede  (Enschede)
Stormvogels         (IJmuiden)
V.V.V.              (Venlo)
Wageningen          (Wageningen)
Xerxes              (Rotterdam)

NB: no extra time was played following a draw; instead, a penalty shoot-out
    followed in which both clubs took 3 penalties; if both scored the same
    number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 15]
Stormvogels         6-1 H.V.V.              
Sparta              0-0 A.D.O.              [Sparta on pen]
Xerxes              2-0 Elinkwijk            
Sportclub Enschede  0-2 V.V.V.              
Feijenoord           1-0 't Gooi             
De Baronie          1-0 Wageningen          
D.O.S.              bye
Heracles            bye

Round 2 [Aug 22]
Sparta              1-0 Stormvogels         
Xerxes              2-0 De Baronie          
Feijenoord           2-0 Heracles            
D.O.S.              1-2 V.V.V.              

Semifinals [Aug 22]
Sparta              1-2 Xerxes              
Feijenoord           1-1 V.V.V.              [1-2 pen]

Final [Aug 29]
V.V.V.              3-1 Xerxes              [HT 1-0]

1956

Participants (8):
Brabantia           (Eindhoven)
C.V.V.              (Rotterdam)
D.W.V.              (Amsterdam)
H.B.S.              (Den Haag)
H.V.V.              (Den Haag)
Neptunus            (Rotterdam)
Robur et Velocitas  (Apeldoorn)
U.V.V.              (Utrecht)

NB: restricted to amateur clubs; no extra time was played following a draw;
    instead, a penalty shoot-out followed in which both clubs took 3 penalties;
    if both scored the same number of penalties, this procedure was repeated.

Round 1 [Aug 19]
C.V.V.              2-0 H.B.S.              
Neptunus            1-4 U.V.V.              
Brabantia           0-0 H.V.V.              [2-3 pen]
D.W.V.              1-0 Robur et Velocitas  

Semifinals [Aug 19]
C.V.V.              1-0 U.V.V.              
H.V.V.              2-0 D.W.V.              

Final [Aug 26]
H.V.V.              2-1 C.V.V.              [HT 1-1]

NB: after the final a friendly was played (as main attraction of the day)
    between two professional clubs:

[Aug 26]
Sparta              5-4 Sportclub Enschede  

NB: originally a match between Sparta and Feijenoord had been planned, but
    Feijenoord refused to play due to a conflict with Sparta, whose former
    player Tinus Bosselaar had moved to Feijenoord in 1954 but wanted to
    use a clause in his contract that he could return to Sparta (without
    a transfer fee) if he so requested before Jul 1, 1956; because of this,
    Sportclub Enschede were invited instead.  One shudders to think what
    the amateur-minded members of the Zilveren Voetbal Commissie must have
    thought about this farce.  Eventually an arbitration committee ruled
    in favour of Bosselaar and Sparta.  

Number of Wins fourth trophy (18 editions 1938-1956)

 3 B.V.V. (Den Bosch)  
   Feijenoord (Rotterdam)
 2 A.D.O. (Den Haag)
   H.V.V. (Den Haag)
 1 Eindhoven
   Emma (Dordrecht)
   N.E.C. (Nijmegen)
   Overmaas (Rotterdam) 
   R.F.C. (Rotterdam)
   Sparta (Rotterdam)
   Sportclub Enschede 
   V.V.V. (Venlo)


Zilveren Voetbal (Den Haag) 1957-1985 (list of finals)

About this document

Sources: numerous newspaper articles available through Delpher

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 11 Jul 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.