Sweden - Svenska Mästerskapet 1901-1925


1901 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1910 | 1911 | 1912 | 1913 | 1914 | 1915 | 1916 | 1917 | 1918 | 1919 | 1920 | 1921 | 1922 | 1923 | 1924 | 1925

list of champions


1901

Semifinals
[Sep 7]
Örgryte IS (Team 2)         1-0 Göteborgs IF
[Sep 8]
Örgryte IS                  0-3 AIK   
 
Final [Sep 8]
AIK                         w/o Örgryte IS (Team 2)

1903

Semifinals [Aug 1]
Göteborgs IF                4-3 Örgryte IS
Göteborgs FF                5-1 Krokslätts IF
 
Final [Aug 2]
Göteborgs IF                5-2 Göteborgs FF 

1904

Qualifying Round
[Jul 24]
Djurgårdens IF              4-0 IF Drott (Stockholm)
AIK                         6-2 IK Göta
Stockholms IK               3-2 Westermalms IF
[Jul 28]
Norrmalms SK                3-0 IF Sleipner
[Aug 3]
GUIF                        3-2 Verdandi VoLF
[Aug 14]
IFK Stockholm               2-5 IFK Uppsala
 
1/8 Finals
[Aug 4]
Östermalms IF               3-0 Mariebergs IK
[Aug 7]
WENN Swithiod               4-1 Södermalms IK
[Aug 10]
Örgryte IS                  4-1 Göteborgs IF 
[Aug 14]
IFK Norrköping              4-1 IFK Eskilstuna
[Aug 28]
AIK                         3-1 Stockholms IK
GUIF                        1-0 IF Nord
Djurgårdens IF              2-0 Norrmalms SK
Gefle IF                    1-0 IFK Uppsala
 
Quarterfinals 
[Aug 15]
Östermalms IF               2-1 WENN Swithiod
[Sep 11]
GUIF                        1-2 AIK
Gefle IF                    0-1 Djurgårdens IF 
[Sep 18]
Örgryte IS                  5-0 IFK Norrköping
 
Semifinals [Sep 25]
Djurgårdens IF              3-2 AIK
Östermalms IF               2-3 Örgryte IS
 
Final [Oct 16]
Djurgårdens IF              1-2 Örgryte IS     

1905

Qualifying Round 1
[Jun 4]
Väsby FK (Höganäs)         10-2 IF Swithiod  (Hälsingborg)
GF Idrott                   2-0 IS Göta
IFK Hälsingborg             8-0 Malmö Läroveks IF
IFK Hudiksvall              1-0 Hudiksvall IF
[Jun 12]
Söderhamns SK               3-5 WENN Elnar
[Jun 18]
IFK Köping                  7-0 Enighet (Köping) 
IFK Örebro                  7-4 IFK Arboga
Västerås FK                 3-1 IFKL Västerås 
IFK Sala                    4-3 IF Norden                   [declared void]
[Jul 4]
Södermalms IK               5-2 Stockholms IK
[Jul 6]
Göteborgs IF                2-0 Krokslätts IK
[Jul 7]
AIK                         9-1 Westermalms IF
[Jul 10]
IK Vikingen                 3-2 GAIS
[Jul 11]
IFK Norrköping              3-1 IK Sleipner
[Jul 12]
Örgryte IS                  4-1 IFK Göteborg      
Norrköpings GK              1-1 IK Amatoren
[Jul 14]
Mariebergs IK               9-0 Norrmalms SK
Gävle SGF                   1-1 IFK Gävle
[Jul 15]
Gefle IF                    3-0 Sandvikens IF
[Jul 16]
IK Stjärnan (Sandviken)     2-0 IF Drott (Gävle)
[Jul 21]
IFK Stockholm               5-5 Djurgårdens IF   
[Jul 25]
IF Swithiod                 2-1 IK Göta
[Aug 1]
Östermalms IF               3-3 IFK Uppsala
[Aug 6]
Verdandi VoLF               n/p GUIF                        [both teams disqualified]

Qualifying Round 1 Replays
[Jul 9]
IFK Sala                    2-1 IF Norden 
[date ?]
Norrköpings GK              1-0 IK Amatoren
[Jul 24]     
IFK Stockholm               2-0 Djurgårdens IF   
[Aug 1]
Gävle SGF                   2-0 IFK Gävle
[Aug 4]
Östermalms IF               w/o IFK Uppsala
 
Qualifying Round 2
[date ?]
GF Idrott                   2-0 IFK Hälsingborg
[Jul 8]
Gävle SGF                   2-3 SK Stjärnan (Sandviken)
[Jul 9]
IFK Sala                   0-14 IFK Köping
IFK Örebro                  w/o Västerås FK 
Söderhamns IF              14-0 WENN Ellnar  
Stränge IF                  3-0 IFK Hudiksvall
[Jul 20]
Örgryte IS                  3-0 IK Vikingen
[Jul 28]
Södermalms IK               2-1 Mariebergs IK
[Jul 30]
AIK                         6-1 WENN Swithiod
[Aug 15]      
IFK Stockholm               4-3 Östermalms IF
[Aug 20]
IFK Norrköping              2-0 Norrköpings GK
 
1/8 Finals [Aug 27]
Örgryte IS                  4-2 Götebrgs IF
Väsby FK (Höganäs)          4-0 GF Idrott
Gefle IF                    2-1 IK Stjärnan (Sandviken)     [aet; annulled]
Säderhamns IF               w/o Strands IF  
AIK                         4-2 Söderhamns IK
IFK Stockholm               2-2 IFK Norrköping   
IFK Eskilstuna              5-2 IF Svea
IFK Köping                  9-1 IFK Örebro 

1/8 Final Replays [Sep 10]
Gefle IF                    3-0 IK Stjärnan (Sandviken)
IFK Norrköping              1-2 IFK Stockholm
 
Quarterfinals
[Sep 10]
Örgryte IS                  9-0 Väsby FK (Höganäs)
IFK Köping                  1-5 AIK
[Sep 17]
Gefle IF                    3-1 Söderhamns IF
[Sep 24]
IFK Stockholm               6-0 IFK Eskilstuna
 
Semifinals [Oct 15]
Örgryte IS                  w/o Gefle IF
IFK Stockholm               4-4 AIK                         [aet]

Semifinal Replay [Oct 22]
IFK Stockholm               3-0 AIK
 
Final [Oct 29]
IFK Stockholm               1-2 Örgryte IS

1906

Quarterfinals [Sep 9]
Örgryte IS                  w/o Malmö BK
IFK Köpng                   0-6 IFK Eskilstuna
Djurgårdens IF              8-0 IFK Norrköping
Söderhamns IF               1-3 Gefle IF
 
Semifinals [Sep 23]
Örgryte IS                  3-1 IFK Eskilstuna
Djurgårdens IF              3-2 Gefle IF
 
Final [Oct 7]
Djurgårdens IF              3-4 Örgryte IS

1907

1/8 Finals
[Aug 25]
Verdandi VoLF               3-3 IFK Köping
Gefle IF                    8-1 Söderhamns IF
IFK Kalmar                  0-1 Väsby FK (Höganäs)
IFK Norrköping              0-5 IFK Stockholm
Sandvikens AIK              1-2 IFK Uppsala
AIK                         1-5 IFK Eskilstuna
Djurgårdens IF              9-1 IFK Västerås     
[Aug 30]
IFK Göteborg                0-8 Örgryte IS

1/8 Final Replay [Sep 1]
IFK Köping                  2-1 Verdandi VoLF
 
Quarterfinals [Sep 8]
IFK Eskilstuna              8-0 Djurgårdens IF      
Gefle IF                    3-5 IFK Uppsala
Örgryte IS                 16-0 Väsby FK (Höganäs)
IFK Köping                  2-2 IFK Stockholm
 
Quarterfinal Replay [Sep 15]
IFK Stockholm               5-0 IFK Köping
 
Semifinals
[Sep 22]
IFK Uppsala                 9-0 IFK Eskilstuna
[Sep 29]
Örgryte IS                  7-3 IFK Stockholm
 
Final [Oct 6]
IFK Uppsala                 1-4 Örgryte IS    

1908

Qualifying Round [Aug 16]
IF Svea                     w/o IFK Arboga
Malmö BOIS                  3-0 Väsby FK (Höganäs)
 
1/8 Finals [Aug 23]
IFK Stockholm               5-2 IF Svea
IFK Köping                  0-1 Djurgårdens IF   
Sandvikens AIK              2-3 IFK Uppsala
Strands IF                  3-5 IFK Gävle                   [aet]
Karlskrona AIF              0-9 Malmö BoIS
IFK Eskilstuna              2-5 IFK Göteborg
IK Sleipner                 4-0 IFK Kalmar
Örgryte IS                  1-3 AIK                         [annulled; AIK used ineligible players]

1/8 Final Replay [Sep 13]
AIK                         3-2 Örgryte IS
 
Quarterfinals
[Sep 13]
IFK Gävle                   1-7 IFK Stockholm
IFK Uppsala                 4-1 Djurgårdens IF   
Malmö BoIS                  3-3 IFK Göteborg                [aet]   
[Sep 27]
IK Sleipner                 1-0 AIK

Quarterfinal Replay [Sep 20]
IFK Göteborg                5-2 Malmö BoIS

Semifinals [Oct 4]
IFK Stockholm               2-3 IFK Uppsala                 [aet]   
IFK Göteborg               10-0 IK Sleipner
 
Final [Oct 11]
IFK Göteborg                4-3 IFK Uppsala   

1909

Qualifying Round 1
[Aug 22]
Verdandi VOIF               1-0 IFK Norrköping
B 1909 Gävle                w/o IFK Falun
[Aug 26]
Mariebergs IK               1-1 Eriksdals IF
[Aug 27]
IFK Eskilstuna              3-2 IF Svea

Qualifying Round 1 Replay [Sep 1]
Mariebergs IK               3-1 Eriksdals IF
 
Qualifying Round 2
[Aug 29]
IFK Eskilstuna              w/o Verdandi VOIF  
Sandvikens AIK              3-2 Strands IF
Hälsingborgs IF             4-1 IF Vikingen
IFK Norrköping              w/o IFK Kalmar
[Sep 5]
IFK Karlstad                1-2 IFK Uddevalla
B 1909 Gävle                0-6 Mariebergs IK
 
1/8 Finals
[Aug 29]
Örgryte IS                  6-4 IFK Stockholm
[Sep 12]
IFK Gävle                   w/o IFK Boden
IFK Eskilstuna              0-5 Djurgårdens IF   
AIK                         4-0 Mariebergs IK
IFK Göteborg                7-3 IFK Uddevalla
IFK Norrköping             11-0 IK Sleipner
IFK Uppsala                11-2 Sandvikens AIK
Malmö BOIS                  1-4 Hälsingborgs IF
 
Quarterfinals [Sep 26]
Djurgårdens IF              3-0 AIK
Örgryte IS                  3-1 IFK Göteborg
IFK Norrköping              4-3 Hälsingborgs IF             [aet]
IFK Gävle                   2-3 IFK Uppsala
 
Semifinals [Oct 10]
Örgryte IS                  5-1 IFK Uppsala
Djurgårdens IF              6-0 IFK Norrköping
 
Final [Oct 17]
Örgryte IS                  8-2 Djurgårdens IF   

1910

1/8 Finals
[Aug 21]
IFK Malmö                   2-3 Hälsingborgs IF
IFK Norrköping              4-1 IK Sleipner
IFK Gävle                   0-4 IFK Stockholm
Örgryte IS                  0-2 Djurgårdens IF   
IFK Uppsala                 3-2 AIK
IFK Köping                  5-4 Mariebergs IK               [aet]
IFK Eskilstuna              3-3 IF Svea                     [aet]
IFK Göteborg                abd Rantens IF                  [abandoned at 3-1 due to heavy rain]

1/8 Final Replays [Aug 28]
IF Svea                     1-0 IFK Eskilstuna
IFK Göteborg               10-1 Rantens IF
 
Quarterfinals [Sep 4]
Hälsingborgs IF             1-6 IFK Göteborg
IFK Stockholm               3-3 IFK Norrköping
Djurgårdens IF              2-0 IFK Uppsala
IFK Köping                  5-2 IF Svea

Quarterfinal Replay [Sep 11]
IFK Norrköping              4-0 IFK Stockholm
 
Semifinals [Sep 25]
IFK Göteborg                7-1 IFK Norrköping
Djurgårdens IF              4-0 IFK Köping            
 
Final [Oct 16]
IFK Göteborg                3-0 Djurgårdens IF     

1911

Qualifying Round
[Jun 18]
Göteborgs FF                5-0 Rantens IF
IFK Malmö                   6-0 IFK Kalmar
IFK Eskilstuna              w/o Vikingarnas FK
[Jun 30]
Gefle IK                    2-6 IFK Gävle
[Jul 2]
IFK Västerås                1-1 Mariebergs IK

Qualifying Round Replay [Aug 13]
Mariebergs IK               1-1 IFK Västerås

Qualifying Round Second Replay [Aug 20]
IFK Västerås                1-0 Mariebergs IK             
 
1/8 Finals
[Aug 6]
IFK Malmö                   3-2 IFK Gävle
[Aug 13]
Djurgårdens IF              4-2 Örgryte IS
IFK Köping                  1-3 IFK Norrköping
IFK Uppsala                 8-2 Hälsingborgs IF
Göteborgs FF                1-4 Westmalms IF
[Aug 20]
IFK Eskilstuna              4-1 IF Svea
IFK Stockholm               6-2 Eriksdals IF
[Aug 27]
AIK                         4-1 IFK Västerås
 
Quarterfinals [Sep 3]
AIK                         5-0 IFK Eskilstuna
IFK Norrköping              2-1 IFK Malmö
IFK Stockholm               3-2 Djurgårdens IF              
IFK Uppsala                 4-3 Westmalms IF  
 
Semifinals [Sep 24]
AIK                         3-1 IFK Stockholm
IFK Norrköping              1-3 IFK Uppsala
 
Final [Oct 8]
AIK                         3-2 IFK Uppsala

1912

Qualifying Round 1
[Jun 14]
GAIS                        2-1 IK Wega
[Jun 16]
Jonsereds GIF               o/w IFK Karlstad
IF Heimdal                  2-1 Uppsala Studenters IF
 
Qualifying Round 2   
[Aug 4]
Örgryte IS                  w/o Göteborgs FF 
IFK Göteborg               10-1 IFK Karlstad
Hälsingborgs IF             2-0 GAIS
IF Svea                     1-2 Köpings IS
IK Sleipner                 1-1 IFK Västerås                [aet]
Sandvikens AIK              8-2 IF Heimdal
[Aug 7]
Gefle IF                    4-0 IFK Gävle
[Aug 14]
Johanneshofs IF             abd Mariebergs IK               [abandoned at 2-1]

Qualifying Round 2 Replays
#[Aug 11]
IFK Västerås                4-1 IK Sleipner
[Aug 28]
Johenneshofs IF             0-3 Mariebergs IK
 
1/8 Finals [Aug 18]
AIK                        10-0 Köpings IS
Djurgårdens IF              1-1 IFK Stockholm
IFK Eskilstuna              4-1 IFK Västaerås
IFK Göteborg                3-0 IFK Malmö
IFK Norrköping              0-1 Mariebergs IK
Gefle IF                    1-3 Sandvikens AIK
IFK Uppsala                 1-3 Westermalms IF
Hälsingborgs IF             3-3 Örgryte IS

1/8 Final Replays [Aug 25]
IFK Stockholm               0-1 Djurgårdens IF           
Örgryte IS                  5-2 Hälsingborgs IF
 
Quarterfinals [Sep 1]
AIK                         2-0 Mariebergs IK
Sandvikens AIK              1-2 Djurgårdens IF           
Westermalms IF              1-6 IFK Eskilstuna
Örgryte IS                  4-2 IFK Göteborg         
 
Semifinals [Sep 22]
Djurgårdens IF              4-0 IFK Eskilstuna
Örgryte IS                  1-0 AIK
 
Final [Oct 13]
Djurgårdens IF              0-0 Örgryte IS

Final Replay [Nov 10]
Örgryte IS                  2-2 Djurgårdens IF   
        
Second Final Replay [Nov 17]
Djurgårdens IF              3-1 Örgryte IS      

1913

Qualifying Round
[May 4]
Hälsingborgs IF             8-0 Karlskrona AIF
IS Halmia                   1-2 GAIS
[May 25]
IFK Norrköping              0-1 Johanneshofs IF
 
1/8 Finals   
[Aug 1]
Örgryte IS                  7-2 GAIS
[Aug 3]
Sandvikens AIK              2-4 AIK
Djurgårdens IF              4-2 Köpings IS
Hälsingborgs IF             1-2 IFK Göteborg
Gefle IF                    1-2 IFK Uppsala
IFK Eskilstuna              2-3 IFK Västerås 
Johanneshofs IF             3-3 IK Sleipner
Westermalms IF              3-1 Mariebergs IK

1/8 Final Replay [Aug 10]
IK Sleipner                 0-1 Johanneshofs IF
 
Quarterfinals [Aug 24]
AIK                         3-0 IFK Västerås
Djurgårdens IF              2-1 IFK Uppsala
IFK Göteborg                1-2 Johanneshofs IF
Örgryte IS                  5-0 Westermalms IF
 
Semifinals
[Sep 21]
Djurgårdens IF              5-1 Johanneshofs IF
Örgryte IS                  1-1 AIK

Semifinal Replay [Sep 28]
AIK                         1-1 Örgryte IS

Semifinal Second Replay [Oct 19]
AIK                         1-5 Örgryte IS
 
Final [Nov 2]
Örgryte IS                  3-2 Djurgårdens IF 

1914

Qualifying Round 1
[Jul 3]
Klara SK                    4-2 Södermalms IK
GAIS                        5-1 IK Wega
IK City                     0-3 IF Verdandi
[Jul 5]
Husqvarna IF                0-4 IS Halmia
 
Qualifying Round 2 
[Jul 12]
Hälsingborgs IF             7-2 IFK Malmö
[Jul 24]
IF Verdandi                 3-3 IFK Eskilstuna
[Jul 26]
GAIS                        1-2 IS Halmia
Sandvikens AIK              3-1 IFK Gävle
Gefle IF                    w/o IF Heimdal
[Aug 2]
Klara SK                    0-1 Mariebergs IK
IFK Stockholm               2-1 Köpings IS                  [aet]
IK Sleipner                 2-1 IFK Norrköping

Qualifying Round 2 Replay
IFK Eskilstuna              1-2 IF Verdandi   
 
1/8 Finals
[Aug 9]
AIK                         3-3 Westermalms IF
[Aug 30]
Hälsingborgs IF             3-0 IS Halmia
Mariebergs IK               2-1 Djurgårdens IF 
[Sep 6]
IK Sleipner                 1-3 IFK Stockholm
IFK Uppsala                 1-1 Johanneshofs IF
Gefle IF                    1-3 Sandvikens AIK
IF Verdandi                 1-1 IFK Västerås
Örgryte IS                  1-1 IFK Göteborg

1/8 Final Replays
[Aug 30]
AIK                         2-1 Westermalms IF
[Sep 13]
Johanneshofs IF             2-3 IFK Uppsala
IFK Västerås                2-1 IF Verdandi
Örgryte IS                  5-1 IFK Göteborg
 
Quarterfinals [Sep 20]
AIK                         4-0 IFK Västerås
Örgryte IS                  1-5 Hälsingborgs IF
IFK Stockholm               6-4 Mariebergs IK
Sandvikens AIK              1-2 IFK Uppala
 
Semifinals   
[Oct 4]
AIK                         1-0 IFK Stockholm
[Oct 18]
Hälsingborgs IF             1-0 IFK Uppsala
 
Final [Nov 1]
AIK                         7-2 Hälsingborgs IF    

1915

Qualifying Round 1
[Jun 30]
Djurgårdens IF              5-0 IF Swithiod
[Jul 1]
Westermalms IF              2-1 Klara SK
[Jul 2]
IK City                     4-1 IF Verdandi
[Jul 4]
IK Sirius                   3-1 Johanneshofs IF
[Sep 6]
IK Sleipner                 1-3 IFK Stockholm 
 
Qualifying Round 2
[Jul 16]
IFK Gävle                   0-2 Gefle IF
[Jul 18]
Westermalms IF              4-3 Köpings IS
Djurgårdens IF              2-0 IK Sirius
IFK Eskilstuna              5-0 IK City
GAIS                       10-0 IK Wega
IFK Norrköping              1-3 IK Sleipner
IFK Göteborg                w/o Jönköpings IS
[Jul 25]
IS Halmia                   w/o IFK Mamö
 
1/8 Finals
[Aug 8]
AIK                         3-1 Mariebergs IK
Djurgårdens IF              7-0 IFK Stockholm
IFK Göteborg                2-3 GAIS
IK Sleipner                 0-1 Hälsingborgs IF
IFK Eskilstuna              1-1 IFK Västerås
Gefle IF                    0-3 Sandvikens AIK
IFK Uppsala                 0-1 Westermalms IF
IS Halmia                   1-3 Örgryte IS

1/8 Final Replay [Aug 15]
IFK Västerås                1-1 IFK Eskilstuna

1/8 Final Second Replay [Aug 22]
IFK Eskilstuna              4-2 IFK Västerås    
 
Quarterfinals [Sep 5]
AIK                         4-0 Sandvikens AIK
Djurgårdens IF              0-0 Hälsingborgs IF
IFK Eskilstuna              2-2 GAIS
Örgryte IS                  5-1 Westermalms IF

Quarterfinal Replays
[Sep 12]
Hälsingborgs IF             2-2 Djurgårdens IF     
[Sep 19]
GAIS                        2-3 IFK Eskilstuna

Quarterfinal Second Replay [Sep 26]
Djurgårdens IF              2-1 Hälsingborgs IF
 
Semifinals [Oct 3]  
Djurgårdens IF              2-1 AIK
Örgryte IS                  4-0 IFK Eskilstuna
 
Final [Oct 17]
Djurgårdens IF              4-1 Örgryte IS  

1916

Qualifying Round 1
[Jul 21]
Hammarby IF                 1-0 Mariebergs IK
[Jul 23]
IFK Stockholm               3-2 IFK Malmö
 
Qualifying Round 2
[Jul 27]
IF Verdandi                 1-0 IK City
[Aug 4]
Hemmary IF                  3-2 IFK Stockholm
[Aug 6]
IFK Norrköping              3-0 IK Sleipner
IK Sirius                   3-2 IFK Uppsala
IS Halmia                   3-2 IFK Halmstad                [aet]
IFK Gävle                   2-0 Gefle IF                    [aet]
IFK Västerås                2-0 Köpings IS
IFK Göteborg                7-2 IFK Uddevalla
 
1/8 Finals
[Aug 10]
Djurgårdens IF              7-1 Hammarby IF
[Aug 11]
IFK Eskilstuna              3-0 IF Verdandi
IFK Göteborg                4-0 GAIS
IFK Gävle                   0-4 Sandvikens AIK
[Aug 13]
AIK                         7-1 IFK Västerås       
Hälsingborgs IF             6-1 IS Halmia
Örgryte IS                  4-1 Westermalms IF
[Aug 20]
IFK Norrköping              5-1 IK Sirius   
 
Quarterfinals
[Sep 3]
AIK                         7-3 Hälsingborgs IF
Djurgårdens IF              2-1 IFK Norrköping
[Sep 10]
IFK Göteborg                w/o Sandvikens AIK
Örgryte IS                  3-2 IFK Eskilstuna
 
Semifinals [Sep 24]
AIK                         2-1 IFK Göteborg
Örgryte IS                  0-2 Djurgårdens IF    

Final [Oct 22]
AIK                         3-1 Djurgårdens IF  

1917

Qualifying Round 1
[Jul 24]
Järva IS                    2-1 IFK Stockholm
[Jul 25]
IFK Uppsala                 3-1 IF Vesta
Johanneshofs IF             2-3 Mariebergs IK
[Jul 29]
IS Halmia                   1-4 GAIS
IF Verdandi                 3-2 IFK Västerås 
Köpings IS                  1-0 IK City
IF Elfsborg                 2-1 IFK Uddevalla
 
Qualifying Round 2
[Aug 1]
IK Sirius                   2-0 IFK Uppsala
Hammarby IF                 2-2 Westermalms IF
Gefle IF                    w/o IFK Gävle
[Aug 2]
IFK Malmö                   4-1 Malmö FF
[Aug 5]
IF Elfsborg                 0-0 GAIS
Mariebergs IK               4-1 Järva IS
Köpings IS                  0-1 IF Verdandi
IK Sleipner                 w/o IF Gothia    

Qualifying Round 2 Replays
[Aug 5]
Hammarby IF                 3-1 Westermalms IF
[date ?]
GAIS                        bt  IF Elfsborg 
 
1/8 Finals
[Aug 12]
AIK                         5-1 Örgryte IS
IFK Eskilstuna              1-0 IF Verdandi
IFK Göteborg                2-0 GAIS
IFK Norrköping              2-1 IK Sleipner
Gefle IF                    3-4 Sandvikens AIK
Hammarby IF                 1-1 IK Sirius
[Aug 14]
Djurgårdens IF              3-2 Mariebergs IK

1/8 Finals Replay [Aug 26]
IK Sirius                   3-0 Hammarby IF
    
Quarterfinals [Sep 2]
AIK                         2-0 IFK Eskilstuna
Sandvikens AIK              1-6 Djurgårdens IF    
Hälsingborgs IF             1-1 IFK Göteborg
IFK Norrköping              3-3 IK Sirius

Quarterfinal Replays [Sep 9]
IFK Göteborg                6-0 Hälsingborgs IF
IK Sirius                   3-0 IFK Norrköping
 
Semifinals
[Sep 23]
IK Sirius                   0-1 AIK
[Oct 21]
Djurgårdens IF              0-0 IFK Göteborg

Semifinal Replay [Nov 4]
IFK Göteborg                1-2 Djurgårdens IF    
 
Final [Nov 11]
Djurgårdens IF              3-1 AIK 

1918

Qualifying Round 1
[Jun 27]
IF Vesta                    3-2 IFK Uppsala
Westermalms IF              4-0 Järva IS
[Jun 28]
Tranebergs IF               2-4 Johanneshofs IF
[Jun 30]
Jönköpings IS               6-2 IFK Uddevalla
IFK Västerås                0-5 Västerås IK
IK City                     2-0 Köping IS
[Jul 3]
Gefle IF                    2-1 IFK Gävle
[Jul 5]
IFK Stockholm               8-0 Hammarby IF
[Jul 28]
Landskrona BoIS             5-2 Malmö FF
IF Elfsborg                 2-1 IS Halmia                   [aet]
 
Qualifying Round 2
[Jul 28]
Västerås IK                 1-0 Johanneshofs IF
Jönköpings IS               1-6 GAIS
IFK Stockholm               0-3 Mariebergs IK
Gefle IF                    5-2 IF Vesta
IK Sleipner                 5-0 Westermalms IF
[Aug 4]
IK City                     4-1 IF Verdandi
[Aug 7]
IFK Malmö                   1-1 Landskrona BoIS
[Aug 11]
Örgryte IS                  7-0 IF Elfsborg

Qualifying Round 2 Replay [Aug 9]
Landskrona BoIS             2-3 IFK Malmö     

1/8 Finals
[Aug 18]
Hälsingborgs IF             4-1 IFK Malmö
IFK Eskilstuna              4-2 IK Sleipner
IFK Norrköping              5-0 IK City
Sandvikens AIK              2-3 IK Sirius
Västerås IK                 3-2 Djurgårdens IF    
AIK                         2-4 Örgryte IS
[Aug 21]
IFK Göteborg                5-3 GAIS
[Aug 25]
Gefle IF                    1-3 Mariebergs IK 
 
Quarterfinals [Sep 1]
IFK Norrköping              1-3 Hälsingborgs IF
IFK Göteborg                2-0 Örgryte IS
Mariebergs IK               3-0 IFK Eskilstuna
IK Sirius                   1-0 Västerås IK
 
Semifinals [Sep 22]
Mariebergs IK               1-2 Hälsingborgs IF
IFK Göteborg                6-1 IK Sirius
 
Final [Oct 6]
IFK Göteborg                5-0 Hälsingborgs IF

1919

Qualifying Round 1
[Jun 10]
Järva IS                    0-0 Tranebergs IF
[Jun 12]
Westermalms IF              2-0 Värtans IK
IF Linnéa                   5-0 IF Olympia  
[Jun 13]
Gefle IF                    6-0 IFK Gävle
Replay [Jun 14]
Järva IS                    2-1 Tranebergs IF
[Jun 20]
Hammarby IF                 5-0 IFK Stockholm
 
Qualifying Round 2
[Jun 11]
IFK Malmö                   2-0 Malmö FF
[Jun 12]
IK City                     0-2 IF Verdandi
IF Vesta                    1-1 IFK Uppsala
[Jun 13]
GAIS                        5-2 IK Virgo
[Jun 15]
IFK Uddevalla               3-0 Uddevalla IS
Köpings IS                  3-0 IFK Västerås    
[Jun 29]
Landskrona BoIS             2-0 IFK Hässleholm
[Jul 8]
IF Linnéa                   3-2 Järva IS                    [aet]
[Jul 10]
Hammarby IF                 2-1 Westermalms IF
[Jul 13]
Gefle IF                    2-4 Sandvikens AIK
[Jul 20]
Jönköpings IS               6-2 Kalmar IS
 
Qualifying Round 2 Replay [Jun 18]
IFK Uppsala                 2-1 IF Vesta

Qualifying Round 3
[Jul 13]
IFK Malmö                   5-2 Landskrona BoIS
[Jul 15]
AIK                         0-2 Hammarby IF
[Jul 16]
Djurgårdens IF              4-0 IF Linnéa
[Jul 27]
IFK Uddevalla               3-2 IF Elfsborg
IS Halmia                   1-1 GAIS
IK Sleipner                 8-0 Jönköpings IS
Köpings IS                  2-0 IF Verdandi
[Aug 3]
Sandvikens AIK              7-1 IFK Uppsala

Qualifying Round 3 Replay [Aug 3]
GAIS                        3-0 IS Halmia
 
1/8 Finals
[Aug 9]
Mariebergs IK               2-1 Västerås IK  
[Aug 10]
Hälsingborgs IF             7-1 IFK Malmö
Köpings IS                  0-1 IFK Eskilstuna
IFK Norrköping              3-1 IK Sleipner
Örgryte IS                  0-0 IFK Uddevalla
IK Sirius                   0-0 Sandvikens AIK
[Aug 12]
Djurgårdens IF              1-1 Hammarby IF
[Aug 13]
GAIS                        3-0 IFK Göteborg

1/8 Final Replays
[Aug 17]
IFK Uddevalla               2-1 Örgryte IS
Sandvikens AIK              2-1 IK Sirius
[Aug 29]
Hammarby IF                 1-2 Djurgårdens IF              [aet]
 
Quarterfinals [Sep 7]
Djurgårdens IF              2-0 Sandvikens AIK
IFK Norrköping              1-3 GAIS
Hälsingborgs IF             5-1 IFK Uddevalla
IFK Eskilstuna              2-1 Mariebergs IK
 
Semifinals [Sep 28]
Djurgårdens IF              1-0 IFK Eskilstuna
GAIS                        7-1 Hälsingborgs IF
 
Final [Oct 19]
Djurgårdens IF              1-4 GAIS

1920

Qualifying Round 1
[Jun 21]
Järva IS                    3-2 IF Olympia
[Jun 22]
IK Wega                     2-2 IK Virgo
Stockholms BK               4-0 Värtans IK
IFK Västerås                0-3 Västerås IK
IF Vesta                    3-1 Uppsala IF
Jönköpings IS               1-2 Husqvarna IF

Qualifying Round 1 Replay [Jul 18]
IK Virgo                    2-3 IK Wega
 
Qualifying Round 2  
[Jul 15]
Westermalms IF              2-3 Stockholms BK               [aet]
Tranebergs IF               2-7 IF Linnéa
[Jul 16]
AIK                         3-0 IFK Stockholm
[Jul 18]
Gefle IF                    0-0 Skutskärs IF                [aet]
IF Elfsborg                 1-3 Fässbergs IF
Örgryte IS                  4-0 IS Halmia
Landskrona BoIS             3-2 Malmö FF
IFK Hälsingborg             2-0 IFK Hässleholm
Kalmar IS                   4-1 Husqvarna IF
Örebro SK                   3-0 Västerås IK   
Tunafors SK                 4-2 IFK Arboga
Köpings IS                  6-0 IF Verdandi
[Jul 20]
IF Vesta                    0-4 IK Sirius
Järvis IS                   1-3 Hammarby IF
[Jul 25]
IK Sleipner                 3-1 IK City
[Jul 28]
IK Wega                     0-3 IFK Göteborg

Qualifying Round 2  Replay [Jul 25]
Skutskärs IF                3-1 Gefle IF
 
Qualifying Round 3
[Jul 28]
AIK                         6-1 Hammarby IF
[Aug 1]
Örebro SK                   1-1 Fässbergs IF                [aet]
IK Sleipner                 3-1 Kalmar IS                   [aet]
Köpings IS                  3-1 Tunafors SK
Skutskärs IF                1-3 IK Sirius
[Aug 3]
IF Linnéa                   3-1 Stockholms BK
[Aug 4]
IFK Hälsingborg             1-1 Landskrona BoIS
[Aug 5]
IFK Göteborg                1-1 Örgryte IS

Qualifying Round 3 Replays [Aug 8]
Fässbergs IF                1-2 Örebro SK
Landskrona BoIS             1-9 IFK Hälsingborg
[Aug 12]
Örgryte IS                  0-2 IFK Göteborg
 
1/8 Finals
[Aug 8]
IFK Eskilstuna              8-0 Köpings IS
Sandvikens AIK              2-0 IK Sirius
[Aug 10]
IFK Norrköping              0-4 IK Sleipner
[Aug 13]
Djurgårdens IF              5-1 Mariebergs IK
[Aug 15]
Hälsingborgs IF             0-0 IFK Hälsingborg 
Örebro SK                   0-2 IFK Uddevalla
[Aug 17]
AIK                         5-0 IF Linnéa
[Aug 19]
IFK Göteborg                2-1 GAIS

1/8 Final Replay [Aug 22]
IFK Hälsingborg             0-0 Hälsingborgs IF             [aet]

1/8 Final Second Replay [Aug 29]
Hälsingborgs IF             2-1 IFK Hälsingborg
 
Quarterfinals
[Sep 19]
Hälsingborgs IF             1-2 Djurgårdens IF       
IFK Uddevalla               4-1 IFK Eskilstuna
[Oct 3]
IFK Göteborg                2-0 Sandvikens AIK
AIK                         1-1 IK Sleipner

Quarterfinal Replay [Oct 10]
IK Sleipner                 5-2 AIK
 
Semifinals [Oct 17]
Djurgårdens IF              1-0 IFK Göteborg
IK Sleipner                 2-0 IFK Uddevalla
 
Final [Oct 24]
Djurgårdens IF              1-0 IK Sleipner

1921

Qualfying Round 1
[May 19]
Landskrona BOIS             3-1 GAK Enighet
[May 22]
IS Halmia                   5-1 Halmstads BK
Kalmar IS                   1-3 IFK Norrköping
Köpings IS                  0-0 IFK Västerås
Örebro SK                   0-3 Västerås IK 
Uddevalla IS                2-0 IF Elfsborg         
[May 24]
Majornas IK                 0-2 IK Virgo
[May 25]
Husqvarna IF                3-8 Jönköpings IS
Gefle IF                    2-2 Brynäs IF
[May 27]
Örgryte IS                  5-0 IK Wega
[May 29]
Vänerborgs IF               5-0 IF Heimer
IFK Hälsingborg             3-0 IFK Malmö
Skutskärs IF                2-2 Strands IF
[May 31]
GAIS                        2-3 Fassbergs IF
IF Verdandi                 0-3 Tunafors SK
[Jun 3]
IF Vesta                    3-0 Uppsala IF
[Jun 5]
Katrineholm AIK             1-3 IK City
Malmö FF                    3-1 IFK Hässleholm
[Jun 13]
Reymersholms IK             3-2 Westermalms IF
[Jun 14]
Järva IS                    2-2 IF Olympia                    [aet]
[Jun 16]
Värtans IK                  3-1 IFK Stockholm
[Jun 17]
Mariebergs IK               2-3 Tranebergs IF
[Jun 22]
Hammarby IF                 5-0 Sundybergs IK
[Jun 29]
IF Linnéa                   3-2 Stockholms BK

Qualfying Round 1 Replays
[Jun 5]
Strands IF                  0-2 Skutskärs IF
[Jun 28]
IF Olympia                  6-2 Järva IS
 
Qualifying Round 2 
[Jul 6]
IF Olympia                  1-1 Tranebergs IF               [aet]
IF Vesta                    1-2 Reymersholms IK
[Jul 7]
IF Linnéa                   4-0 Värtans IK
[Jul 12]
IK City                     1-1 Tunafors SK
[Jul 13]
Brymäs IF                   7-2 Skutskärs IF
[Jul 17]
Uddevalla IS                1-4 Vänersborgs IF
[Jul 20]
IFK Västerås                0-4 Västerås IK
[Jul 22]
Fässbergs IF                4-0 IK Virgo

Qualifying Round 2 Replay
[Jul 6]
Tranebergs IF               1-0 IF Olympia
Replay [Jul 18]
Tunafors SK                 1-2 IK City
 
Qualifying Round 3
[Aug 7]
Brynäs IF                   0-3 IF Linnéa
IFK Norrköping              0-1 Tranebergs IF
Jönköpings IS               2-3 IFK Hälsingborg
Vänersborgs IF              1-1 IS Halmia
Västerås IK                 2-0 IK City
[Aug 9]
Örgryte IS                  2-0 Fässbergs IS
[Aug 10]
Hammarby IF                 2-2 Reymersholms IK
Landskrona BOIS             6-4 Malmö FF

Qualifying Round 3 Replays [Aug 14]
IS Halmia                   0-1 Vänersborgs IF
Reysmersholms IK            1-3 Hammarby FF
 
Qualifying Round 4 [Aug 17]
Hammarby IF                 1-0 Tranebergs IF
 
1/8 Finals
[Aug 14]
IK Sirius                   0-3 Djurgårdens IF
Hälsingborgs IF             4-0 IFK Hälsingborg
IFK Eskilstuna              1-0 IF Linnéa
IK Sleipner                 6-1 Landskrona BoIS
AIK                         1-2 Västerås IK
[Aug 21]
Sandvikens AIK              0-2 Hammerby IF
Vänerborgs IF               1-1 IFK Uddevalla
[Aug 24]
IFK Göteborg                0-0 Örgryte IS

1/8 Final Replays
[Aug 24]
IFK Uddevalla               4-3 Vänerborgs IF
[Aug 31]
Örgryte IS                  1-0 IFK Göteborg      
 
Quarterfinals
[Sep 4]
Hammaby IF                  0-1 IFK Eskilstuna
IK Sleipner                 2-1 IFK Uddevalla
Örgeryte IS                 2-0 Djurgårdens IF
[Sep 11]
Hälsingborgs IF             8-1 Västerås IK
 
Semifinals [Sep 25]
IFK Eskilstuna              2-1 Hälsingborgs IF
Örgryte IS                  1-2 IK Sleipner
 
Final [Oct 16]
IFK Eskilstuna              2-1 IK Sleipner

1922

Qualifying Round 1
[May 17]
IFK Malmö                   4-1 GAK Enighet
[May 18]
IK City                     2-0 IF Verdandi
IK Virgo                    4-1 IK Wega
Uppsala IF                  1-1 IF Vesta
[May 21]
IFK Hässleholm              1-1 IFK Kristianstad
IF Heimer                   1-0 IFK Vänersborg
Skara IF                    0-1 IF Elfsborg
IS Halmia                   2-1 Halmstads BK
Katrineholms AIK            4-0 Tunafors SK
IFK Norrköping              1-0 Motala AIF
Köpings IS                  5-1 IFK Västerås          
IFK Arboga                  1-1 Örebro SK                   [aet]
Jönköpings IS               5-2 Husqvarna IF
Arvika IS                   2-8 IF Göta
IFK Åmål                    2-0 Uddevalla IS
[May 26]
Westermalms IF              3-2 Stockholms BK
[May 29]
IFK Stockholm               1-2 Sundybergs IK
[May 31]
IF Olympia                  0-1 Mariebergs IK
[Jun 16]
Järva IS                    1-2 Lidingö IF
[Jun 20]
Värtans IK                  4-1 Råsunda IS   

Qualifying Round 1 Replays
[May 29]
IF Vesta                    1-2 Uppsala IF
[Jun 5]
IFK Kristianstad            2-1 IFK Hässleholm
Örebro SK                   0-1 IFK Arboga

Qualifying Round 2
[Jul 4]
Tranebergs IF               3-2 Westermalms IF
[Jul 7]
Sundybergs IK               1-2 Värtans IK
[Jul 9]
Skutskärs IF                0-1 Brynäs IF
Gefle IF                    1-2 Sandvikens IF
IK Virgo                    3-2 Fässbergs IF                [aet]
IF Heimer                   3-1 Vänersborgs IF
IFK Hälsingborg             1-4 IFK Kristianstad
[Jul 10]
Lidingö IF                  2-1 Reymersholms IK
 
Qualifying Round 3
[Jul 22]
Mariebergs IK               2-2 Tranebergs IF               [aet]
[Jul 23]
IF Linnéa                   0-4 IK Sirius
AIK                         4-1 IFK Norrköping
Uppsala IF                  1-2 Värtans IK
Kalmar IS                   1-6 Malmö FF
Landskrona BoIS             5-2 IFK Kristianstad
IFK Malmö                   5-2 Jönköpings IS
Sandvikens IF               3-1 Strands IF
Brynäs IF                   2-4 Sandvikens AIK
GIF Sundsvall               1-3 Lidingö IF
IF Göta                     0-1 IFK Åmål  
IS Halmia                   0-2 IFK Göteborg
GAIS                        4-1 IF Elfsborg
IF Heimer                   2-3 IK Virgo
Katrineholms AIK            2-1 IFK Arboga
IK City                     4-2 Köpings IS                  [aet]
 
Qualifying Round 4
[Jul 30]
Landskrona BoIS             2-0 Malmö FF
IFK Malmö                   3-2 Tranebergs IF
Värtans IK                  2-1 IK Sirius
Sandvikens AIK              5-2 Sandvikens IF
IK City                     2-0 Katrineholms AIK
GAIS                        7-3 IFK Åmål  
[Jul 31]
AIK                         1-0 Lidingö IF                  [aet]
[Aug 7]
IK Virgo                    0-3 IFK Göteborg
 
1/8 Finals
[Aug 13]
Västerås IK                 1-1 IK City
Hammarby FF                 5-0 IFK Eskilstuna
Landskrona BoIS             4-3 IK Sleipner
Sandvikens AIK              2-2 Värtans IK
[Aug 18]
AIK                         0-2 Djurgårdens IF
[Aug 20]
GAIS                        4-0 IFK Malmö
Hälsingborgs IF             4-0 IFK Göteborg
IFK Uddevalla               0-2 Örgryte IS                  [aet]   

1/8 Final Replays [Aug 20]
IK City                     2-1 Västerås IK
Värtans IK                  2-0 Sandvikens AIK
 
Quarterfinals [Aug 27]
IK City                     1-2 Djurgårdens IF
GAIS                        8-0 Landskrona BoIS
Värtans IK                  1-3 Hammarby IF
Örgryte IS                  2-0 Helösingborgs IF
 
Semifinals [Sep 17]
Djurgårdens IF              2-4 GAIS                        [aet]
Hammarby FF                 2-1 Örgryte IS
 
Final [Oct 8]
Hammarby FF                 1-3 GAIS

1923

Qualifying Round 1 [Jul 15]
IF Heimer                  10-0 Jannelunds SK
 
Qualifying Round 2 [Jul 22]
AIK                         2-0 IK Sirius
IFK Uddevalla               3-2 IF Heimer                   [aet]
Sandvikens AIK              3-1 GIF Sundsvall
Domnarvets IF               0-2 Strands IF
IK Sleipner                11-0 Boxholms IF
IFK Eskilstuna              4-2 Västerås IK
IS Halmia                   1-2 IFK Göteborg
Kalmar IS                   0-4 IFK Malmö    
 
1/8 Finals [Aug 12]
Östermalms IF               0-1 AIK
Hälsingborgs IF             4-1 Landskrona BoIS
IFK Eskilstuna              3-1 Hammarby FF
IFK Malmö                   3-0 Djurgårdens IF
Strands IF                  1-8 Sandvikens AIK
IK Sleipner                 6-1 IK City
IFK Uddevalla               w/o Örgryte IS
IFK Göteborg                n/p GAIS                        [both clubs withdrew]
 
Quarterfinals [Sep 9]
AIK                         7-3 IFK Uddevalla 
IFK Eskilstuna              3-1 Sandvikens AIK
Helsinborgs IF              0-3 IFK Malmö
IK Sleipner                 bye
 
Semifinals [Sep 23]
IFK Malmö                   1-2 AIK
IFK Eskilstuna              5-3 IK Sleipner
 
Final [Oct 21]
AIK                         5-1 IFK Eskilstuna              [aet]

1924

Qualifying Round [Aug 10]
Stränge IF                  1-2 Söderhamns IF               [aet]
 
1/8 Finals
[Aug 10]
Geflde IF                   1-8 Sandvikens AIK
IS Halmia                   0-1 Jönköpings IS
Söderhamns IF               1-1 Östermalms IF
[Oct 26]
IK City                     7-4 Avesta

1/8 Final Replay [Oct 26]
Östermalms IF               1-0 Söderhamns IF
 
Quarterfinals
[Oct 26]
Jönköpings IS               5-4 Degerfors IF                [aet]
[Nov 2]
Östermalms IF               1-3 IK City
Fässbergs IF                2-1 IFK Uddevalla
IK Sirius                   w/o Sandvikens AIK
 
Semifinals [Nov 9]
IK City                     0-3 IK Sirius
Jönköpings IS               1-4 Fässbergs IF
 
Final [Jun 14]
Fässbergs IF                5-0 IK Sirius 

1925

Round 1 [Jun 21]
BK Derby                    2-1 Jönköpings IS
Karlstads BK                4-0 Tranebergs IF
 
Round 2        
[Jun 28]
BK Derby                    4-0 Karlstads BK
[Jul 12]
Strands IF                  2-3 Brynäs IF
 
Semifinals [Jul 19]
BK Derby                    3-0 IFK Uddevalla
Brynäs IF                   4-0 IK City
 
Final [Aug 2]
Brynäs IF                   4-2 BK Derby
 

list of champions


About this document

Sources: wikipedia

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 13 Jan 2022

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2022
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.