Switzerland (Women) 2001/02

Ligue Nationale A 

Final Table:

 1. FC Sursee              18 14  3  1  69-13 45  Champions
 2. FC Bern		   18 13  2  3  70-16 41
 3. FC Zuchwil             18 12  3  3  39-22 39
 4. FC Schwerzenbach       18 12  2  4  50-24 38
 5. FC Rapid Lugano        18  8  3  7  34-26 27
 6. FC Bad Ragaz           18  8  2  8  44-46 26
 7. FC Malters             18  4  6  8  35-49 18
 8. SV Seebach ZH          18  4  3 11  37-68 15
 9. FC Staad		   18  1  1 16  13-61  4  Relegated
10. SK Root                18  1  1 16  13-79  4  Relegated

Round 1 [Aug 18,19]
SK Root			2-6 SV Seebach
FC Staad		0-6 FC Sursee
FC Malters		3-3 FC Schwerzenbach
FC Zuchwil		3-2 FC Rapid Lugano
FC Bad Ragaz		0-4 FC Bern

Round 2 [Aug 26]
FC Schwerzenbach	8-0 SK Root
FC Sursee		2-2 FC Zuchwil
FC Rapid Lugano		1-1 FC Malters
FC Bern			6-0 FC Staad
SV Seebach		1-6 FC Bad Ragaz

Round 3 [Aug 29]
SK Root			1-3 FC Rapid Lugano
FC Zuchwil		2-1 FC Bern
FC Malters		1-4 FC Sursee
SV Seebach		0-5 FC Schwerzenbach
FC Bad Ragaz		3-0 FC Staad

Round 4 [Sep 15]
FC Sursee		6-0 SK Root
FC Bern			9-0 FC Malters
FC Rapid Lugano		3-2 SV Seebach 
FC Staad		1-3 FC Zuchwil  
FC Schwerzenbach	4-2 FC Bad Ragaz 

Round 5 
[Sep 23]
SK Root			0-5 FC Bern			  
SV Seebach		0-8 FC Sursee 
FC Malters		5-1 FC Staad	 
FC Bad Ragaz		2-3 FC Zuchwil
[Mar 9]
FC Schwerzenbach	4-0 FC Rapid Lugano 

Round 6
[Sep 29]
FC Rapid Lugano  	6-1 FC Bad Ragaz 
FC Sursee  		1-1 FC Schwerzenbach  
FC Zuchwil 		0-0 FC Malters 
FC Staad  		0-1 SK Root  
[Mar 10]
FC Bern 		4-2 SV Seebach ZH    

Round 7
[Oct 6]
FC Bad Ragaz 		5-2 FC Malters 
SK Root  		2-4 FC Zuchwil 
[Oct 7]
FC Rapid Lugano  	3-1 FC Sursee  
SV Seebach ZH 		3-0 FC Staad   
[Mar 20]
FC Schwerzenbach 	1-2 FC Bern    
 
Round 8
[Oct 13]
FC Malters 		3-0 SK Root  
[Oct 14]
FC Bern 		0-0 FC Rapid Lugano   
FC Staad  		0-2 FC Schwerzenbach 
FC Sursee  		5-2 FC Bad Ragaz  
FC Zuchwil 		2-1 SV Seebach ZH 
 
Round 9
[Oct 17]
FC Sursee      		3-1 FC Bern
SV Seebach ZH		2-2 FC Malters
FC Schwerzenbach 	0-1 FC Zuchwil
FC Bad Ragaz		3-0 SK Root
[Nov 4]
FC Rapid Lugano		4-0 FC Staad

Round 10
[Oct 27]
FC Schwerzenbach 	3-2 FC Malters 
[Oct 28]  
SV Seebach ZH 		2-2 SK Root  
FC Sursee  		4-0 FC Staad   
FC Rapid Lugano  	0-1 FC Zuchwil  
FC Bern 		7-1 FC Bad Ragaz 

Round 11 [Mar 24]  
SK Root  		1-4 FC Schwerzenbach 
FC Zuchwil 		0-1 FC Sursee   
FC Malters 		1-1 FC Rapid Lugano  
FC Staad  		0-4 FC Bern  
FC Bad Ragaz 		6-4 SV Seebach ZH   

Round 12
[Apr 3]  
FC Rapid Lugano  	2-0 SK Root
FC Sursee  		8-0 FC Malters
FC Bern 		0-1 FC Zuchwil
FC Staad		1-2 FC Bad Ragaz
[Apr 10]
FC Schwerzenbach	5-2 SV Seebach ZH		 	 

Round 13 
[Apr 14]  
SK Root  		0-5 FC Sursee    
SV Seebach ZH 		0-2 FC Rapid Lugano   
FC Zuchwil 	 	4-1 FC Staad  
FC Bad Ragaz 		0-2 FC Schwerzenbach 
[May 22]
FC Malters 		2-3 FC Bern

Round 14 [Apr 28]
FC Bern 		7-0 SK Root  
FC Sursee  		5-1 SV Seebach ZH 
FC Staad  		1-4 FC Malters  
FC Rapid Lugano  	1-2 FC Schwerzenbach  
FC Zuchwil 		0-0 FC Bad Ragaz

Round 15
[May 17]
SV Seebach ZH 	       3-11 FC Bern  
FC Bad Ragaz 		2-1 FC Rapid Lugano 
[May 18]
SK Root  		1-2 FC Staad  
FC Schwerzenbach 	0-4 FC Sursee   
FC Malters 		1-3 FC Zuchwil  
 
Round 16 [May 26]  
FC Zuchwil 		7-1 SK Root   
FC Sursee  		2-1 FC Rapid Lugano  
FC Bern 		2-0 FC Schwerzenbach  
FC Staad  		2-2 SV Seebach ZH  
FC Malters 		2-2 FC Bad Ragaz

Round 17 [Jun 2]  
SK Root  		1-5 FC Malters 
FC Rapid Lugano  	0-3 FC Bern 
SV Seebach ZH 		4-2 FC Zuchwil  
FC Schwerzenbach 	3-2 FC Staad   
FC Bad Ragaz 		0-3 FC Sursee   

Round 18 [Jun 8]
FC Bern 		1-1 FC Sursee   
FC Malters 		1-2 SV Seebach ZH 
FC Staad  		2-4 FC Rapid Lugano   
FC Zuchwil 		1-3 FC Schwerzenbach 
SK Root  		1-7 FC Bad Ragaz 

Final Table:

 1. FC Sursee              18 14  3  1  69-13 45  Champions
 2. FC Bern		   18 13  2  3  70-16 41
 3. FC Zuchwil             18 12  3  3  39-22 39
 4. FC Schwerzenbach       18 12  2  4  50-24 38
 5. FC Rapid Lugano        18  8  3  7  34-26 27
 6. FC Bad Ragaz           18  8  2  8  44-46 26
 7. FC Malters             18  4  6  8  35-49 18
 8. SV Seebach ZH          18  4  3 11  37-68 15
 9. FC Staad		   18  1  1 16  13-61  4  Relegated
10. SK Root                18  1  1 16  13-79  4  Relegated

Goalscorers :
22  M. Di Fonzo
22  C. Theiler
13  K. Meier  
13  S. Gaillard
13  L.Dickenmann


Switzerland (Women) Cup 2001/02

Second Preliminary Round 
[Sep 5-15]
FC Pfäffikon ZH  2.L.		6-0 FC Gossau SG  2.L.		
FC Weinfelden-Bürglen  2.L.	1-3 FC Ruggell  1.L.		
FC Münchwilen  2.L.		0-3 FC Kirchberg SG  1.L.	[forfait]
FC Effretikon  2.L.		3-4 FC Wetzikon  2.L.		
FC Diepoldsau  2.L.		0-6 FC Widnau  1.L.		
FC Seuzach  2.L.		7-1 SC Wipkingen  2.L.		
FC Uzwil  2.L.			0-14 FC Richterswil  1.L.	
FC Einsiedeln  2.L.		4-6 FC Eschenbach  2.L.	
FC Ebnat-Kappel  2.L.		4-3 SC Veltheim  1.L.		
FC Wädenswil  2.L.		1-9 FC Schlieren  1.L.		
FC Thusis/Cazis  2.L.		0-3 FC Münsterlingen  1.L.	[forfait]
FC Wohlen  2.L.			1-4 FC Therwil  1.L.		
FC Wohlhusen  2.L.		6-0 FC Muri AG  2.L.		
FC Attiswil   2.L.		4-2 FC Amicitia-Riehen  2.L.	
FC Niederbipp  2.L.		0-7 FC Concordia BS  1.L.	
FC Escholzmatt-Marbach  2.L.	1-8 SC Schwyz  1.L.		
FC Spreitenbach  1.L.		0-2 FC Schattdorf  1.L.	
SV Sissach  2.L.		0-3 FC Aarau  1.L.		
FC Hochdorf  2.L.		2-5 FC Breitenbach  1.L.	
FC Azzurri Biel  2.L.		2-8 FC Steckholz  2.L.		
FC Conthey  2.L.		0-5 FC Alterswil  1.L.		
FC Etoile-Sporting  1.L.	3-1 Lausanne-Sports  1.L.	
FC St.Niklaus  2.L.		0-1 FC Salgesch  1.L.		
Ependes-Arconciel  2.L.		7-3 FC Renens  2.L.		
FC Bözingen 34  2.L.		1-10 SC Worb  1.L.		
FC Visp West  2.L.		0-5 FC Martigny-Sports  1.L.
SC Berg  2.L.			1-3 FC Wittenbach  1.L.
[Sep 19]
FC Adliswil  2.L.		0-8 FC Dietikon  1.L.
Signal FC  1.L.		    	3-0 FC Gurmels  1.L.		[forfait]
FC Bethlehem  2.L.		0-3 SC Wohlensee  1.L.		[forfait]

Third Preliminary Round [Oct 13,14]
FC Franches-Montagnes   	0-15 FC Yverdon-Sport
FC Wolhusen  			5-6 SC Schwyz       
FC Breitenbach  		1-4 FC Concordia BS     
FC Therwil  			8-9 FC Ostermundigen    
FC Ependes/Arconciel   		1-7 FC Salgesch    
SC Worb  			0-6 FC Rot-Schwarz     
FC Ebnat-Kappel   		0-5 FC Blue Stars ZH      
FC Wittenbach   		1-4 FC Bülach     
FC Pfäffikon  			1-11 FC St. Gallen     
FC Richterswil  		4-1 FC Rapperswil-Jona       
FC Zollikofen   		0-8 FC Vétroz       
FC Wetzikon   			0-6 FC Kirchberg     
FC Schlieren  			2-3 FC Aarau      
FC Martigny-Sports   		2-1 FC Signal       
FC Eschenbach   		1-13 FC Baden     
FC Widnau   			2-1 US Giubiasco      
SC Wohlensee   			3-1 CS Chênois      
FC Attiswil   			1-2 FC Alterswil     
FC Seuzach  			0-3 FC Lachen/Altendorf      
FC Münsterlingen  		2-4 FC Ruggell      
FC Steckholz   			2-5 FC Etoile-Sporting      
FC Dietikon 1  			2-0 FC Schattdorf

First Round [Nov 10,11]
SC Schwyz  			2-4 FC Bülach   
FC Richterswil  		0-6 FC Bad Ragaz  
FC St. Gallen  			1-5 FC Schwerzenbach  
FC Dietikon  			4-3 FC Blue Stars ZH  
FC Ruggell  			1-7 SV Seebach ZH  
FC Aarau   			2-3 FC Staad   
FC Widnau   			0-4 FC Rapid Lugano   
FC Concordia BS   		2-1 FC Kirchberg   
FC Rot-Schwarz   		0-6 FC Sursee   
FC Etoile-Sporting  		1-5 FC Lachen/Altendorf  
FC Salgesch   			0-10 FC Vétroz  
FC Yverdon-Sport   		0-2 FC Zuchwil   
FC Baden   			1-9 FC Malters  
SC Wohlensee   			1-9 SK Root   
FC Alterswil   			0-8 FC Bern  
FC Martigny-Sports   		1-10 FC Ostermundigen  

Second Round [Mar 16,17]
FC Bad Ragaz			1-1 FC Schwerzenbach	[5-4 pen]
FC Concordia BS   		0-1 FC Rapid Lugano
FC Sursee 			3-0 FC Zuchwil
FC Vétroz			0-4 FC Malters
FC Lachen/Altendorf		1-11 SV Seebach ZH 
FC Ostermundigen		0-2 SK Root
FC Bülach 			1-3 FC Staad
FC Dietikon  			0-5 FC Bern

Quarterfinals [Apr 6,7]
FC Rapid Lugano			3-1 FC Bad Ragaz
FC Sursee 			2-0 FC Malters
SV Seebach ZH			2-4 SK Root
FC Staad			1-8 FC Bern


Semifinals [Apr 24]
SK Root				0-4 FC Bern
  [43 Wenger, 44 71 82 Gaillard]
FC Sursee 			5-1 FC Rapid Lugano
  [8 Dickenmann, 23 52 Gassmann, 25 75 Di Fonzo; 49 Ruggia]


Final [May 12 in Basel, St.Jakob Park] 
FC Sursee		        2-1 FC Bern
  [4 Gassmann, 81 Dätwyler; 91 Wenger]
  [Sursee: Brunner, Hofstetter, Müller, Achermann, Kaufmann, 
           Dätwyler, Dickenmann, Gassmann, Sommer, Di Fonzo 
           (16 Baumann), Villiger (88 Graber).
   Bern: Chamot, Schärer, Vonlanthen, Berz, Kessi, Wenger, 
         Meyer, Löffel (81 Biswanger), Comte, Gaillard 
         (73 Gerber), Theiler (60 Marti).]



Junior-Women Cup

Semifinals [May 26]
FC Wängi		0-2 SC Worb
FC Villmergen		2-3 SC Balerna

Final [Jun 8 in Zuchwil]
SC Balerna		0-5 SC Worb
 [24 40 51 Sandra Schärer, 31 43 Angela Schöni]


Second Level 2001/02

Ligue Nationale B 

Ost Group

Round 1
18/19.08.01
FC St.Gallen		0-1 FC Blue Stars
FC Bülach		6-4 FC Rapperswil-Jona
US Giubiasco		1-1 FC Lachen/Altendorf

Round 2
22.08.01
FC Lachen/Altendorf	0-3 FC Blue Stars
26.08.01	
FC Rapperswil-Jona	1-5 US Giubiasco
FC St.Gallen		7-2 FC Bülach

Round 3
02.09.01
FC Blue Stars	       13-1 FC Rapperswil-Jona
FC St.Gallen		5-3 FC Lachen/Altendorf
FC Bülach		2-4 US Giubiasco	

Round 4
29.08.01
FC Lachen/Altendorf	7-2 FC Rapperswil-Jona
08.09.01
US Giubiasco		5-1 FC St.Gallen
09.09.01
FC Bülach		1-1 FC Blue Stars

Round 5
15.09.01
US Giubiasco		1-2 FC Blue Stars
FC Lachen/Altendorf	2-1 FC Bülach
FC Rapperswil-Jona	1-7 FC St.Gallen

Round 6
23.09.01 
FC Blue Stars ZH 	4-0 FC St. Gallen    
17.10.01
FC Rapperswil-Jona  	4-3 FC Bülach  
18.11.01 
FC Lachen/Altendorf  	1-1 US Giubiasco  

Round 7
29.09.01 
FC Bülach  		1-3 FC St. Gallen  
FC Blue Stars ZH 	6-1 FC Lachen/Altendorf  
US Giubiasco  	       11-0 FC Rapperswil-Jona  

Round 8
07.10.01  
FC St. Gallen 		1-1 US Giubiasco
24.10.01
FC Blue Stars ZH 	1-1 FC Bülach
15.11.01 
FC Rapperswil-Jona  	0-1 FC Lachen/Altendorf  
    
Round 9
21.10.01  
FC Rapperswil-Jona  	0-7 FC Blue Stars ZH 
FC Lachen/Altendorf     1-2 FC St. Gallen
US Giubiasco		2-1 FC Bülach

Round 10
28.10.01  
FC St. Gallen 		7-1 FC Rapperswil-Jona  
FC Bülach  		2-1 FC Lachen/Altendorf   
FC Blue Stars ZH 	7-0 US Giubiasco

Round 11
04.11.01
FC Blue Stars ZH 	2-1 FC St. Gallen
FC Rapperswil-Jona	2-7 FC Bülach 
FC Lachen/Altendorf   	2-1 US Giubiasco

Round 12
24.03.02  
FC Lachen/Altendorf  	1-9 FC Blue Stars
ZH US Giubiasco  	2-1 FC Rapperswil-Jona
FC Bülach  		0-2 FC St. Gallen

Round 13
07.04.02  
FC Bülach		1-3 FC Blue Stars ZH
FC St. Gallen 		2-2 US Giubiasco
FC Rapperswil-Jona  	1-3 FC Lachen/Altendorf

Round 14
14.04.02  
US Giubiasco  		2-2 FC Bülach
15.05.02
FC Lachen/Altendorf  	3-0 FC St. Gallen
29.05.02
FC Rapperswil-Jona  	0-6 FC Blue Stars ZH
  
Round 15
21.04.02  
FC Blue Stars ZH 	3-0 US Giubiasco
FC Bülach  		3-3 FC Lachen/Altendorf
FC St. Gallen 		2-0 FC Rapperswil-Jona

Round 16
28.04.02  
FC St. Gallen 		2-2 FC Blue Stars ZH
FC Bülach  		0-2 FC Rapperswil-Jona
US Giubiasco  		4-1 FC Lachen/Altendorf

Round 17
05.05.02 
FC Blue Stars ZH 	8-1 FC Lachen/Altendorf  
FC Rapperswil-Jona  	3-0 US Giubiasco 
FC St. Gallen 		4-1 FC Bülach
   
Round 18
11.05.02  
FC Blue Stars ZH       10-1 FC Bülach
US Giubiasco  		2-5 FC St. Gallen
FC Lachen/Altendorf  	3-0 FC Rapperswil-Jona 

Round 19
26.05.02  
FC Blue Stars ZH 	3-0 FC Rapperswil-Jona   
FC St. Gallen 		3-1 FC Lachen/Altendorf  
FC Bülach  		2-2 US Giubiasco

Round 20
02.06.02
US Giubiasco  		3-1 FC Blue Stars ZH  
FC Lachen/Altendorf  	2-1 FC Bülach  
FC Rapperswil-Jona  	2-2 FC St. Gallen 

Final Table:
  
 1. FC Blue Stars   	   20  16  3  1  92-15  51  Promoted
 2. FC Sankt Gallen        20  11  4  5  56-35  37
 3. US Giubasco            20   8  6  6  49-39  30
 4. FC Lachen/Altendorf    20   8  3  9  38-53  27
 5. FC Bülach              20   3  5 12  38-61  14  Relegation Playoff
 6. FC Rapperswil-Jona     20   3  1 16  25-95  10  Relegated


West Group

Round 1
18/19.08.01
FC Rot Schwarz Thun	3-2 FC Ostermundigen
FC Baden		4-1 FC Vétroz
22.08.01
Yverdon Sports		4-0 CS Chênois

Round 2
26.08.01
FC Vétroz		2-2 Yverdon-Sports
FC Rot Schwarz Thun	4-4 FC Baden
FC Ostermundigen	3-0 CS Chênois

Round 3
29.08.01
FC Baden		1-3 FC Ostermundigen
Yverdon Sports		6-3 FC Rot Schwarz Thun
CS Chênois		2-5 FC Vétroz	

Round 4
01.09.01
FC Baden		0-3 Yverdon Sports
02.09.01
FC Ostermundigen	3-2 FC Vétroz			
FC Rot Schwarz Thun	9-2 CS Chênois			

Round 5
15.09.01
Yverdon Sports		3-1 FC Ostermundigen
CS Chênois		2-7 FC Baden
FC Vétroz		4-9 FC Rot Schwarz Thun

Round 6
23.09.01
FC Vétroz		2-3 FC Baden
CS Chênois		0-3 Yverdon Sports
30.10.01
FC Ostermundigen	3-3 FC Rot Schwarz Thun

Round 7
29.09.01 
CS Chênois		1-3 FC Ostermundigen  
FC Yverdon-Sport  	1-2 FC Vétroz 
FC Baden  		5-2 FC Rot-Schwarz Thun
 
Round 8
07.10.01 
FC Rot-Schwarz  	2-3 FC Yverdon-Sport  
FC Ostermundigen  	3-1 FC Baden  
FC Vétroz 		8-3 CS Chênois   

Round 9
17.10.01
FC Vétroz 		2-1 FC Ostermundigen
FC Yverdon-Sport	2-1 FC Baden
21.10.01
CS Chênois		0-6 FC Rot-Schwarz 

Round 10
27.10.01 
FC Baden  		3-1 CS Chênois 
FC Rot-Schwarz  	1-3 FC Vétroz  
28.10.01 
FC Ostermundigen  	1-1 FC Yverdon-Sport

Round 11
04.11.01
FC Ostermundigen  	4-6 FC Rot-Schwarz
FC Vétroz   		4-3 FC Baden  		
CS Chênois 		1-1 FC Yverdon-Sport

Round 12
24.03.02  
CS Chênois 		1-3 FC Ostermundigen
FC Yverdon-Sport  	1-2 FC Vétroz
FC Baden  		5-2 FC Rot-Schwarz

Round 13 
07.04.02  
FC Ostermundigen  	1-3 FC Baden
FC Rot-Schwarz  	3-1 FC Yverdon-Sport
FC Vétroz 		0-1 CS Chênois

Round 14
14.04.02 
FC Vétroz 		1-2 FC Ostermundigen
CS Chênois 		2-2 FC Rot-Schwarz
FC Yverdon-Sport  	0-0 FC Baden
  
Round 15
21/23/24.04.02
FC Baden  		2-3 CS Chênois
FC Ostermundigen  	3-2 FC Yverdon-Sport 
FC Rot-Schwarz  	2-1 FC Vétroz

Round 16
28.04.02  
FC Rot-Schwarz  	0-1 FC Ostermundigen
FC Baden  		4-3 FC Vétroz
FC Yverdon-Sport  	3-0 CS Chênois

Round 17
15.05.02 
FC Vétroz 		2-2 FC Yverdon-Sport  
FC Rot-Schwarz  	3-4 FC Baden   
18.05.02
FC Ostermundigen  	3-0 CS Chênois

Round 18
11.05.02  
FC Baden  		0-0 FC Ostermundigen
22.05.02  
FC Yverdon-Sport  	2-2 FC Rot-Schwarz  
CS Chênois 		0-4 FC Vétroz

Round 19
26.05.02  
FC Ostermundigen  	4-1 FC Vétroz 
FC Rot-Schwarz  	6-2 CS Chênois 
FC Baden  		2-0 FC Yverdon-Sport

Round 20
02.06.02 
FC Yverdon-Sport  	1-0 FC Ostermundigen   
CS Chênois 		1-5 FC Baden   
FC Vétroz 		1-5 FC Rot-Schwarz  

Final Table:

 1. FC Baden               20 11  3  6  57-40  36  Promoted
 2. FC Ostermundigen       20 11  3  6  44-32  36
 3. Yverdon-Sport          20  9  6  5  41-27  33
 4. FC Rot Schwarz Thun    20  9  4  7  73-55  31
 5. FC Vétroz              20  8  2 10  50-53  26  Relegation Playoff
 6. CS Chênois             20  2  2 16  22-80   8  Relegated

Relegation Playoff
08 and 15.06.02
FC Vétroz		3-0 0-0  FC Bülach
 Bülach is relegated in 1.L


Third Level 2001/02

1.Liga

Group 1 (Region Zürich)

1. FC Widnau        	16  12 2  2  50-22  38 Promoted
2. FC Kirchberg        	16  12 2  2  47-22  38
3. FC Ruggell       	16   9 2  5  45-39  29
4. FC Schwerzenbach 2   16   9 1  6  60-29  28   
5. FC Münsterlingen     16   6 1  9  35-46  19
6. FC Schlieren       	16   5 1 10  34-42  16
7. FC Richterswil       16   4 2 10  31-55  14 
8. FC Wittenbach       	16   3 4  9  33-56  13
9. SC Veltheim        	16   4 1 11  13-37  13 Relegated
10.FC Rüthi        	Forfait		       Relegated


Group 2 (Region Innerschwyz)
   
1. FC Therwil		18  15 1  2  63-19  46 Promoted
2. FC Bern 2       	18  14 1  3  55-20  43
3. FC Schattdorf       	18  12 1  5  58-32  37
4. SK Root 2       	18  10 2  6  50-36  32
5. FC Dietikon       	18  10 1  7  36-36  31
6. FC Concordia BS      18   9 0  9  38-32  27
7. FC Aarau        	18   7 0 11  36-37  21
8. SC Schwyz        	18   4 2 12  23-46  14 
9. FC Spreitenbach    	18   3 0 15  10-55   9 Relegated
10.FC Breitenbach       18   1 2 15  23-79   5 Relegated


Group 3 (Region Bern)
 
1. FC Alterswil        	18  15 0  3  57-24  45 Promoted
2. SC Worb        	18  13 0  5  64-32  39
3. SC Wohlensee        	18  10 1  7  74-52  31
4. FC Martigny-Sports	18   9 0  9  69-63  27
5. FC Signal       	18   8 2  8  39-40  26
6. FC Gurmels        	18   7 3  8  35-33  24
7. Lausanne-Sports      18   7 1 10  49-46  22
8. FC Etoile-Sporting	18   6 2 10  45-65  20
9. Yverdon-Sport FC	18   5 1 12  29-65  16 Relegated
10.FC Salgesch        	18   4 2 12  32-73  14 Relegated

Play-off for promotion from 2.L in 1.L

Winners of regional groups :
AFV	FC Villmergen
FVBJ	Bethlehem BE and Franches Montagnes
IFV	FC Wolhusen
FVNWS	SV Sissach
OFV	FC Amriswil
SKFV	FC Niederbipp
FVRZ	Pfäffikon ZH 
AFF	Vuisternens/Mézières
AVF	FC Visp
ACVF	FC ABAG

Vuisternens/Mézières	1-5 FC Visp
FC ABAG			5-2 Vuisternens/Mézières
FC Visp			2-0 FC ABAG
 1. FC Visp

SV Sissach		0-0 FC Niederbipp
Franches Montagnes	1-3 SV Sissach
FC Niederbipp		9-1 Franches Montagnes
 1. FC Niederbipp

FC Villmergen		1-3 2-5 FC Wolhusen

FC Wolhusen, FC Visp, FC Niederbipp, FC Amriswil, 
Bethlehem BE and Pfäffikon ZH are promoted in 1.L



Women U-16 Championship for Regional Selections 2001/02


[Sep 12]
Fribourg		11-1 Vaud 
Bern			1-1 Nordwestschweiz
Genève 			1-1 Valais 
Innerschweiz		3-0 Ticino
Ostschweiz		4-0 Zürich

[Sep 26]
Valais 			1-0 Fribourg 
Vaud 			2-4 Bern
Nordwestschweiz		5-3 Genève 
Aargau			0-0 Innerschweiz
Ticino 			1-2 Ostschweiz

[Oct 10]
Nordwestschweiz		1-2 Valais 
Fribourg 		3-10 Bern
Genève 			1-1 Vaud 
Zürich			2-0 Aargau
Innerschweiz		2-1 Ostschweiz
 
[Nov 7] 
Bern			5-0 Valais 
Vaud 			0-3 Nordwestschweiz
Genève 			1-0 Fribourg 
Ostschweiz		4-2 Aargau
Ticino			1-2 Zürich

[April 2]
Nordwestschweiz		2-0 Bern
Ticino			1-2 Innerschweiz
Zürich			6-0 Ostschweiz
Vaud 			3-7 Fribourg
Valais			n/p Genève

[April 17]
Fribourg 		3-3 Valais 
Bern			6-0 Vaud 
Genève			1-2 Nordwestschweiz
Innerschweiz		8-5 Aargau
Ostschweiz		4-3 Ticino

[May 1]
Valais 			0-1 Nordwestschweiz
Bern			3-0 Fribourg 
Vaud 			7-1 Genève 
Aargau			2-2 Zürich
Ostschweiz		2-1 Innerschweiz

[May 15] 
Fribourg 		1-0 Nordwestschweiz
Vaud 			2-3 Valais 
Innerschweiz		1-4 Zürich
Ticino			1-1 Aargau
Genève			0-3 Bern		[Forfait]

[May 29]
Valais			4-0 Bern
Nordwestschweiz		3-0 Vaud		[Forfait]
Fribourg		2-0 Genève
Aargau			1-6 Ostschweiz
Zürich			1-0 Ticino


Group 1
1.Bern			10  7 1 2  36-12  22
2.Nordwestschweiz	10  7 1 2  22-11  22                   
3.Valais		 9  5 2 2  21-15  17
4.Fribourg		10  4 1 5  30-26  13
5.Genève		 9  1 2 6   8-25   5
6.Vaud			10  1 1 8  18-46   4


Group 2
1.Zürich		8  6 1 1  20-10  19                  
2.Ostschweiz		8  6 0 2  23-16  18
3.Innerschweiz		8  3 1 4  19-18  10
4.Ticino		8  2 1 5  13-16   7
5.Aargau		8  0 3 5  12-27   3


Final [June 15 in Huttwil]
Bern			4-1 Zürich
 [1 F.Seiler, 9 Ch.Neuhaus, 52 L.Locher, 56 S.Gerber; 23 W.Bernauer]


2000/01

2002/03

list of champions

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 17 Oct 2004

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/04
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.