Switzerland 2006/07

 
First Level (Super League)

Final Table:

 1.FC Zürich               36 23  6  7  67-32  75  Champions
 2.FC Basel                36 22  8  6  77-40  74  UEFA Cup (Cup)
 3.FC Sion                 36 17  9 10  57-42  60  UEFA Cup
 4.BSC Young Boys Bern     36 17  8 11  52-42  59  UEFA Cup
 5.FC Sankt Gallen         36 14 13  9  47-44  55
 6.Grasshopper-Club Zürich 36 13 11 12  54-41  50
 7.FC Thun                 36 10  7 19  30-58  37
 8.FC Luzern               36  8  9 19  31-58  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Aarau                36  6  8 22  28-55  26  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
10.FC Schaffhausen         36  4 13 19  27-58  25  Relegated

Round 1 [Jul 19]
Grasshoppers  0-0 Sion
Young Boys    1-1 Basel
  [Carlos Varela 38; Ivan Ergic 45]
Schaffhausen  1-1 Sankt Gallen
  [Francisco Neri 66pen; Francisco Aguirre 8]
Aarau         1-1 Thun
  [Goran Antic 26; Lukas Dosek 24]
Luzern        0-3 Zürich
  [Alhassane Keita 5, 45, Clederson ‘César’ de Souza 38]

Round 2
[Jul 22]
Basel         3-0 Schaffhausen
  [Mile Sterjovksi 4, Scott Chipperfield 81, Mladen Petric 90+]
Zürich        3-0 Aarau
  [Alhassane Keita 7, 44, ‘Rafael’ Caetano De Araujo 89]
[Jul 23]
Thun          0-0 Young Boys
Sion          3-2 Luzern
  [Carlos Alberto Alves Garcia ‘Carlitos’ 19, Sanel Kuljic 24, 26;
   Nordine Sam 45, Jean-Michel Tchouga 68]
[Jul 25]
Sankt Gallen  0-0 Grasshoppers

Round 3
[Jul 29]
Schaffhausen  0-2 Zürich
  [‘Rafael’ Caetano De Araujo 12, Almen Abdi 90+]
Grasshoppers  4-1 Thun
  [Antonio Carlos Dos Santos 6, 30pen, 36, Mbala Mbuta Biscotte 78;
   Leandro Fonseca79]
Aarau         1-3 Sion
  [Djamel Mesbah 18pen; Alberto Regazzoni 29, Sanel Kuljic 56, 65pen]
[Jul 30]
Sankt Gallen  3-2 Basel
  [Francisco Aguirre 9, 44, 52; Mladen Petric 48, Ivan Ergic 86]
Young Boys    3-2 Luzern
  [Hakan Yakin 23, Marcos Roberto Pereira dos Santos ‘Marquinhos’ 24, 
   Daniel ‘Joao Paulo’ 78; Michael Diethelm 49,
   Anderson Luiz Pinheiro ‘Paquito’ 81]

Round 4
[Aug 5]
Luzern        2-1 Aarau
  [Mario Cantaluppi 36pen, Anderson Luiz Pinheiro ‘Paquito’ 84;
   Gürkan Sermeter 33]
Zürich        3-1 Young Boys
  [Almen Abdi 10, ‘Rafael’ Caetano De Araujo 15,
   Clederson ‘César’ de Souza 54pen; Carlos Varela 25]
Basel         2-3 Grasshoppers
  [Daniel Majstorovic 30pen, Mladen Petric 81; Sreto Ristic 37,
   Antonio Carlos Dos Santos 47, Michael Renggli 49]
[Aug 6]
Thun          1-0 Schaffhausen
  [Adriano Pimenta Faria 80]
Sion          4-0 Sankt Gallen
  [Carlos Alberto Alves Garcia ‘Carlitos’ 47, Sanel Kuljic 57pen, 76,
   Mohammed Diallo 84]

Round 5
[Aug 12]
Sankt Gallen  3-1 Zürich
  [Alexander Tachie-Mensah 35, 46, Jiri Koubsky 45;
   Alexandre Alphonse 62]
Schaffhausen  0-1 Aarau
  [Fernando Carreño 22]
[Aug 13]
Grasshoppers  2-0 Luzern
  [Sreto Ristic 8, Eduardo Ribeiro 34]
Young Boys    2-1 Sion
  [Stève Gohouri 8, 49; Emanuele Di Zenzo 9]
Basel         4-1 Thun
  [Ivan Ergic 27, Mladen Petric 29, Zdravko Kuzmanovic 32,
   Scott Chipperfield 45; Armand Deumi 73]

Round 6
[Aug 19]
Zürich        2-1 Grasshoppers
  [Clederson ‘César’ de Souza 40pen, Xavier Margairaz 48;
   Veroljub Salatic 89]
Luzern        1-1 Schaffhausen
  [Jean-Michel Tchouga 79; Francisco Neri 27] 
[Aug 20]
Sion          4-2 Basel
  [Emanuele Di Zenzo 2, Virgile Reset 8, Alberto Regazzoni 50, 66pen;
   Franz Burgmeier 9, Daniel Majstorovic 45pen]
Aarau         0-1 Young Boys
  [Stève Gohouri 53]
[Aug 21]
Thun          0-2 Sankt Gallen
  [Alexander Tachie-Mensah 2, 45]

Round 7
[Sep 9]
Grasshoppers  3-1 Aarau
  [Diego Leon 30, Eduardo Ribeiro 35, David Blumer 85;
   ‘Rogerio’ Luiz Da Silva 63] 
Schaffhausen  1-0 Young Boys
  [Ljubo Milicevic 90+og]
[Sep 10]
Sankt Gallen  1-0 Luzern
  [Alexander Tachie-Mensah 84]
Thun          0-1 Sion
  [Sanel Kuljic 44]
Basel         2-1 Zürich
  [Mladen Petric 2, 47; ‘Rafael’ Caetano De Araujo 20]

Round 8
[Sep 16]
Zürich        5-0 Thun
  [Alexandre Alphonse 6, 58, Alain Portmann 33og, Hannu Tihinen 65,
   Kresimir Stanic 89]
[Sep 17]
Aarau         awd Sankt Gallen           [awarded 0-3, originally 4-0]
[Sep 18]
Schaffhausen  1-3 Sion
  [Carlos Da Silva 90+; Goran Obradovic 8, 76, Sanel Kuljic 40pen]
Young Boys    1-3 Grasshoppers
  [Thomas Häberli 45; Scott Lee Sutter 10, Sreto Ristic 18, 
   Antonio Carlos Dos Santos 29] 
Luzern        2-0 Basel
  [Koji Nakata 62og, Anderson Luiz Pinheiro ‘Paquito’ 78]

Round 9
[Sep 23]
Sion          2-2 Zürich
  [Goran Obradovic 36, Alvaro Saborio 90+;
   ‘Rafael’ Caetano De Araujo 49, Xavier Margairaz 63]
Basel         3-1 Aarau
  [Delron Buckley 40, Mladen Petric 62, 78; Goran Antic 17]
Grasshoppers  5-0 Schaffhausen
  [Sreto Ristic 31, Antonio Carlos Dos Santos 45pen,
   Roberto Gonçalves Pinto 60, Veroljub Salatic 64,
   Mbala Mbuta Biscotte 80]
[Sep 24]
Thun          1-1 Luzern
  [Hector Tapia 15; Anderson Luiz Pinheiro ‘Paquito’ 33]
Sankt Gallen  2-1 Young Boys
  [Alexander Tachie-Mensah 40, Francisco Aguirre 86pen;
   Thomas Häberli 44]

Round 10
[Oct 3]
Thun          2-1 Aarau
  [Milaim Rama 50, Hector Tapia 60; Goran Antic) 62] 
Sankt Gallen  3-1 Schaffhausen
  [Alexander Tachie-Mensah 34, Francisco Aguirre 36, 71;
   Hervé Bochud 56]
[Oct 4]
Sion          2-2 Grasshoppers 
  [Sanel Kuljic 25, Jocelyn Ahoueya 67; Antonio Carlos Dos Santos 62pen,
   ‘Weligton’ Robson Pena de Oliveira 68]
Zürich        2-1 Luzern
  [‘Rafael’ Caetano De Araujo 15, Blerim Dzemaili 26;
   Edmond N'Tiamoah 33]
[Nov 9]
Basel         2-2 Young Boys
  [Felipe Salvador  Caicedo 62, ‘Cristiano’ dos Santos Rodrigues 86;
   Jun  Shi 54, Marcos Roberto Pereira dos Santos ‘Marquinhos’ 56]

Round 11
[Oct 14]
Aarau         0-4 Zürich
  [‘Rafael’ Caetano  De Araujo 27, 51, 57, Xavier Margairaz 77]
Grasshoppers  4-1 Sankt Gallen
  [Eduardo Ribeiro 2, Michel Renggli 6, Sreto Ristic 10,
   Diego Leon 90+; David Marazzi 43]
Luzern        1-1 Sion
  [Jean-Michel Tchouga 24; Gelson Fernandes 90+]
[Oct 15]
Schaffhausen  4-2 Basel
  [Daniel Tarone 26, 31, Daniel Sereinig 43, Yannick Kamanan 90;
   Koji Nakata 34, Mladen Petric 54]
Young Boys    5-0 Thun
  [Daniel ‘Joao Paulo’ 27, Mario Raimondi 45, 73, Thomas Häberli 54, 66]

Round 12
[Oct 21]
Zürich        0-1 Schaffhausen
  [Adrian Fernandez 76]
Thun          0-1 Grasshoppers
  [Sreto Ristic 61]
Sion          2-1 Aarau
  [Alvaro Alberto  Saborio 59, Sanel  Kuljic 80; Goran Antic 14]
[Oct 22]
Luzern        3-1 Young Boys
  [Lucien Mettomo 17, 47, Mario Cantaluppi 44; Carlos Varela 2]
Basel         2-1 Sankt Gallen
  [Ivan Rakitic 30, Ivan Ergic 60; Francisco Aguirre 73pen]

Round 13
[Oct 28]
Grasshoppers  1-2 Basel
  [Matthias Langkamp 67; Mladen Petric 10, Zdravko Kuzmanovic 25]
Young Boys    2-0 Zürich
  [Daniel ‘Joao Paulo’ 12, Thomas Häberli 15] 
Sankt Gallen  5-1 Sion
  [Jiri Koubsky 6, Francisco Aguirre 13, Alexander Tachie-Mensah 64, 82,
   Marcos Agustin Gelabert 75; Alberto Regazzoni 10]
[Oct 29]
Aarau         0-1 Luzern
  [Edmond N'Tiamoah 58]
[Nov 8]
Schaffhausen  0-0 Thun

Round 14
[Nov 4]
Zürich        2-1 Sankt Gallen
  [Xavier Margairaz 45, Christian Pouga 88; Alexander Tachie-Mensah 64]
Aarau         1-0 Schaffhausen
  [Gürkan Sermeter 61]
[Nov 5]
Sion          1-0 Young Boys
  [Carlos Alberto Alves Garcia ‘Carlitos’ 63]
Thun          1-1 Basel
  [Rama Milaim 38; ‘Eduardo’ Adelino Da Silva 80]
[Nov 8]
Luzern        0-1 Grasshoppers
  [‘Eduardo’ Ribeiro dos Santos 80]

Round 15
[Nov 18]
Grasshoppers  0-1 Zürich
  [‘Eudis’ Silva Da Souza 12]
Schaffhausen  1-1 Luzern
  [Adrian  Fernandez 82; Mario Cantaluppi 84pen]
Basel         3-1 Sion
  [Mile Sterjovski 1, Mladen Petric 31, 82; Sanel Kuljic 89]
[Nov 19]
Young Boys    2-1 Aarau
  [Xavier Hochstrasser 65, Marcos Pereira 85; 
   ‘Tiago’ Coelho Branco Calvano 90+og]
Sankt Gallen  1-2 Thun
  [Francisco Aguirre 27; Selver Hodzic 35, Nelson Ferreira 55]

Round 16
[Nov 25]
Young Boys    3-2 Schaffhausen
  [Hakan Yakin 67, 83, Daniel ‘Joao Paulo’ 73; Daniel Tarone 72,
   Francisco Valmerino 84]
Luzern        0-1 Sankt Gallen
  [Alexander Tachie 19]
[Nov 26]
Aarau         1-0 Grasshoppers
  [Paulo Menezes 89]
Sion          3-0 Thun
  [Sanel Kuljic 38, Carlos Alberto Alves Garcia ‘Carlitos’ 66,
   Virgile Reset 90]
Zürich        3-2 Basel
  [‘Eudis’ Silva Da Souza 44, Blerim Dzemaili 45, Xavier Margairaz 71;
   Mile Sterjovski 69, Felipe Caicedo 73]

Round 17
[Dec 2]
Thun          0-2 Zürich
  [Blerim Dzemaili 12, Gökhan Inler 90+]
Sankt Gallen  1-0 Aarau
  [Mijat Maric 81]
[Dec 3]
Grasshoppers  1-2 Young Boys
  [Sreto Ristic 69; Hakan Yakin 51pen, 58]
Sion          2-2 Schaffhausen
  [Alvaro Saborio 48, 78; Cesar ‘Fernando’ De Souza 21, 41]
[Dec 4]
Basel         3-0 Luzern
  [Ivan Ergic 2, Ivan Rakitic 55, Scott Chipperfield 71]

Round 18
[Dec 9]
Young Boys    3-0 Sankt Gallen
  [Hakan Yakin 10pen, Thomas Häberli 14, David Chiumiento 33]  
Zürich        2-1 Sion
  [Xavier Margairaz 69, Hannu Tihinen 75; Alvaro Saborio 22]
Schaffhausen  3-3 Grasshoppers  
  [Francisco Valmerino 2, Jens Truckenbrod 13, Daniel Tarone 61;
   Roland Schwegler 30, 67, 72]
[Dec 10]
Aarau         2-3 Basel         
  [Hocine Achiou 45, Reto Zanni 67og; Mladen Petric 25,
   Zdravko Kuzmanovic 35]
Luzern        2-1 Thun          
  [Jean-Michel Tchouga 64, 82; Leandro Fonseca 7]

Round 19
[Feb 10]
Sankt Gallen  1-0 Aarau
Grasshoppers  0-0 Zürich
[Feb 11]
Young Boys    0-3 Basel
Schaffhausen  1-2 Thun
Luzern        2-0 Sion

Round 20
[Feb 17]
Zürich        1-0 Young Boys
Thun          0-2 Grasshoppers
Basel         1-0 Luzern
[Feb 18]
Aarau         3-2 Schaffhausen
Sion          0-2 Sankt Gallen

Round 21
[Feb 24]
Grasshoppers  1-0 Aarau
Luzern        2-0 Zürich
[Feb 25]
Schaffhausen  0-1 Sankt Gallen
Young Boys    3-1 Thun
Sion          0-0 Basel

Round 22
[Mar 3]
Sankt Gallen  0-0 Luzern
Young Boys    2-0 Sion
[Mar 4]
Aarau         0-0 Thun
Grasshoppers  1-5 Basel
Schaffhausen  0-4 Zürich

Round 23
[Mar 10]
Zürich        2-2 Aarau
Thun          3-1 Sankt Gallen
Basel         0-0 Schaffhausen
[Mar 11]
Luzern        1-1 Young Boys
Sion          1-1 Grasshoppers

Round 24
[Mar 17]
Grasshoppers  5-0 Luzern
Thun          0-1 Zürich
[Mar 18]
Schaffhausen  0-1 Sion
Aarau         0-1 Basel
Sankt Gallen  1-1 Young Boys

Round 25
[Mar 31]
Luzern        0-0 Schaffhausen
Young Boys    1-0 Grasshoppers
[Apr 1]
Zürich        awd Sankt Gallen           [awarded 3-0, originally 0-0;
Sion          1-1 Aarau                   Sankt Gallen fielded suspended player]
Basel         4-1 Thun

Round 26
[Apr 7]
Schaffhausen  0-1 Young Boys
Sankt Gallen  0-0 Grasshoppers
Thun          1-3 Sion
[Apr 9]
Aarau         4-1 Luzern
Zürich        0-1 Basel

Round 27
[Apr 14]
Luzern        1-2 Thun
Young Boys    1-1 Aarau
Basel         3-3 Sankt Gallen
[Apr 15]
Grasshoppers  1-2 Schaffhausen
Sion          1-2 Zürich

Round 28
[Apr 17]
Sankt Gallen  0-0 Basel
[Apr 18]
Zürich        2-1 Sion
Aarau         1-1 Young Boys
Schaffhausen  1-1 Grasshoppers
Thun          2-1 Luzern

Round 29
[Apr 21]
Grasshoppers  1-1 Sankt Gallen
Young Boys    2-0 Schaffhausen
[Apr 22]
Basel         4-2 Zürich
Luzern        1-0 Aarau
Sion          2-1 Thun

Round 30
[Apr 28]
Grasshoppers  1-2 Young Boys
Aarau         0-2 Sion
[Apr 29]
Thun          0-2 Basel
Schaffhausen  0-0 Luzern
Sankt Gallen  2-2 Zürich

Round 31
[May 5]
Basel         2-0 Aarau
Zürich        0-0 Thun
Luzern        1-6 Grasshoppers
[May 6]
Sion          3-0 Schaffhausen
Young Boys    1-1 Sankt Gallen

Round 32 [May 9]
Aarau         0-3 Zürich
Grasshoppers  0-0 Sion
Schaffhausen  2-2 Basel
Sankt Gallen  2-0 Thun
Young Boys    3-1 Luzern

Round 33
[May 12]
Sion          2-0 Young Boys
Zürich        0-0 Schaffhausen
Thun          1-0 Aarau
[May 13]
Basel         3-0 Grasshoppers
Luzern        1-1 Sankt Gallen

Round 34 [May 16]
Thun          0-1 Young Boys
Sankt Gallen  1-1 Schaffhausen
Basel         2-0 Sion
Aarau         0-0 Grasshoppers
Zürich        2-0 Luzern

Round 35
[May 19]
Young Boys    2-3 Zürich
Luzern        0-3 Basel
Sankt Gallen  0-3 Sion
Grasshoppers  0-3 Thun
[May 20]
Schaffhausen  0-2 Aarau

Round 36 [May 24]
Zürich        2-0 Grasshoppers
Aarau         1-1 Sankt Gallen
Thun          2-0 Schaffhausen
Basel         2-0 Young Boys
Sion          2-0 Luzern

Final Table:

 1.FC Zürich               36 23  6  7  67-32  75  Champions
 2.FC Basel                36 22  8  6  77-40  74  UEFA Cup (Cup)
 3.FC Sion                 36 17  9 10  57-42  60  UEFA Cup
 4.BSC Young Boys Bern     36 17  8 11  52-42  59  UEFA Cup
 5.FC Sankt Gallen         36 14 13  9  47-44  55
 6.Grasshopper-Club Zürich 36 13 11 12  54-41  50
 7.FC Thun                 36 10  7 19  30-58  37
 8.FC Luzern               36  8  9 19  31-58  33
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.FC Aarau                36  6  8 22  28-55  26  Relegation Playoff
-------------------------------------------------
10.FC Schaffhausen         36  4 13 19  27-58  25  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 30]
Bellinzona    1-2 Aarau

Second Leg [Jun 3]
Aarau         3-1 Bellinzona

NB: Aarau remain at 1st level, Bellinzona at 2nd level



Schweizer Cup 2006/07


1. Qualifikationsrunde 1. Liga 
[Jul 29] 
FC La Tour / Le Pâquier     0-2 FC Meyrin
   [Raphaël De Oliveira 23, Alexandre Valente 57]
[Aug 1]
FC Fribourg                 2-1 FC Laufen                  [aet]
   [Pedro Miguel da Silva ‘Jordão’ 10, Pierre Cheminade 118;
   Arjan Peco 45]
FC Echallens                2-2 SV Muttenz                 [aet, 5-6 pen] 
   [Fabio Grosso 5, Xavier Pittet 58; Mirco Maissen 44pen, Pierluigi Spallino 70]
[Aug 2]
SC Dornach                  4-1 CS Chênois
  [Pascal Herger 3, Marco Infantino 33, Blerim Halimi 45,
   Dario Omeroglu 81; Marcos Linares 15]
FC Red Star ZH              5-2 FC Solothurn
  [Kevin Benz 5, Marco Mastroberardino 45, Balu Ndoy Bokanga 47,
   Adrian Winter 79, Philipp Reiffer 87; Patrick Hasler 40pen,
   Deniz Mendi 83]
FC Seefeld ZH               3-2 FC Grenchen                [aet] 
  [Alek Mjekici 90+, Mat o Maric 105, Cristian Perez 110;
   Marc Hügli 9, Patrick Funaro 115]
FC Herisau                  4-2 FC Brugg
  [Giuseppe Gambino 56pen, Markus Musey 58, 60, Adriano Vallini 90+;
   Matthias Scherer 66, Vojan Cvijanovic 83]
Stade Nyonnais              1-0 SC Düdingen
  [Jonathan Atkinson 56]
FC Bex                      2-0 ES FC Malley LS
  [Christophe Guemoun 68, Frabrice Mendo’o 77]
FC Martigny-Sports          1-0 FC Serrières NE 
FC Bulle                    1-0 FC Biel-Bienne
  [Sébastien Barberis 4]
FC Olten                    2-5 FC Wangen b.O.
  [Hamit Hasani 58, Alessandro Rizzo 71; Blerim Bekteshi 10,
   Edgar Dias 14, Kol Karica 53, Boris Rajic 54, Elias Haller 90+]
Chur 97                     1-0 FC Baden
  [Agron Beqiri 57]
FCKickers Luzern            3-2 FC Rapperswil-Jona
  [Genesio Colatrella 14, Giovanni Izzo 54, Alessandro Chirico 90+;
   Kerim Hacioglu 60, 67]
SC Zofingen                 0-1 GC Biaschesi
  [Cristian Lamanna 57]
FC Kreuzlingen              2-2 SC Cham                    [aet, 3-5 pen] 
  [Mirco Graf 7, Ingo Backert 45; Maurizio Melina 3, 80pen]
FC Münsingen                1-3 Zug 94                     [aet]
  [Martin Herren 77; Ricardo Garcia 56, Igor Tadic 96, Sandro Waser 98] 
FC Gossau                   2-1 FC Mendrisio-Stabio        [aet]
  [Thomas Knöpfel 50, 116; Matteo Tondi 89]

2. Qualifikationsrunde 1. Liga 
[Aug 9] 
FC Bulle                    3-2 FC UGS
GC Biaschesi                1-1 Chur 97                    [aet, 4-3 pen] 
  [Salvador Mira 18; Fulvio Fedi 5] 
Zug 94                      2-1 FC Red Star ZH
  [Boris Jevremovic 58, Davide Palatucci 77; Jérôme Oswald 90+] 
SV Muttenz                  1-3 FC Fribourg
  [Ermir Amiti 23; Fabrice Tayau 73, 84pen, Jorge Arganaraz 90+] 
SC Cham                     2-0 FC Seefeld ZH
  [Michael Budmiger 67, 86] 
FC Herisau                  3-2 FC Gossau                  [aet]
  [Anes Zverotic 45, Markus Musey 87, Oktay Sebebli 97;
   Philipp Züger pen, Thomas Knöpfel 82] 
FC Meyrin                   3-0 FC Bex
  [Dusko Kuzmanovic 68, 72, Ilja Todic 78pen] 
FC Naters                   5-2 FC Martigny-Sports
Stade Nyonnais              2-0 Etoile-Carouge FC
  [Jonathan Atkinson 4, Hervé Rickli 17] 
FC Wangen b.O.              3-2 SC Dornach                 [aet]
  [Luan Gashi 59, Husein Music 68, Dominik Fabbricatore 103;
   Marco Mihalj 75, 76] 
FC Kickers Luzern           1-1 FC Tuggen                  [aet, 6-5 pen]
  [Michael Rüetschli 1; Hajriz Junuzi 54pen]

1/32 Finals
[Aug 25] 
FC Herisau                  1-3 FC Locarno                 [aet] 
  [Roger Baumann 35; Dante Adrian Senger 50, 93, Davide Giovannari 117]
Zug 94                      1-1 FC Wil 1900                [aet, 5-6 pen]
  [Igor Tadic 77; Agim Nushi 71] 
CS Romontois                1-1 ES Belfaux                 [aet, 6-5 pen] 
  [Jeoffrey Gobet 70; Francey 27]   
FC Alle                     1-2 SR Delémont 
  [Wilson Cardoso 69; Thomas Haberthür 63, 90+ pen] 
FC Kickers Luzern           1-5 FC Wohlen 
  [Patrick Schilter 59; Flavio Gastaldi 1, Alain Schultz 8, 51,
   Giuseppe Rapisarda 21, Goran Karanovic 33] 
[Aug 26]
FC Schötz                   0-2 FC Baulmes 
  [Dario Drago 8, Nicolas Weber 58] 
FC Fribourg                 1-9 SC Kriens
  [Sébastien Zambaz 22; Marco Schneuwly 18, 58, 63, Michael Keller 37,
   Sven Lüscher 45, 51, 54, Nicolas Kehrli 65, Roland Bättig 82] 
SV Schaffhausen             2-5 AC Lugano 
  [Silvan von Ow 56, Berke Uerek 90; Henan Faria Silveira 20, 34,
   Emmanuel Domo 39, Kamel Boughanem 57, Andre' Madureira Rito 85] 
FC Einsiedeln              0-14 FC St. Gallen 
  [Michael Urwyler 6og, Jiri Koubsky 19, 72,
   Francisco Aguirre 20, 40, 52, 55, Marc Zellweger 51, 77,
   Alexander Tachie-Mensah 59, 88, 89, Marcos Gelabert 63pen,
   Jürgen Gjasula 74] 
FC Kölliken                 0-8 FC Luzern 
  [Fabian Lustenberger 19, 52, Christophe Lambert 31,
   Jean-Michel Tchouga 40, 83, Edmond Ntiamoah 56, Sokol Maliqi 60,
   Luis Calapes 81] 
FC Phönix Seen             0-11 FC Zürich 
  [Blerim Dzemaili 11, Rafael Caetano De Araujo 36,
   Xavier Margairaz 37, 54, Clederson César de Souza 45,
   Kresimir Stanic 58, 66, 89, Alexandre Alphonse 63,
   Gökhan Inler 69, Almen Abdi 87] 
FC Wangen b.O.              1-0 FC Concordia BS 
  [Thomas Bigler 5] 
Le Locle Sports             0-1 Yverdon-Sport FC 
  [Rogerio Barbosa Cerino 13] 
FC Signal                   1-3 FC Meyrin 
  [Mourade Hechiche 24; Bruno De Aguiar 37, 57, Ilja Todic 85] 
FC Hünibach                 1-6 FC La Chaux-de-Fonds 
  [Stucki 40pen; Edgar Yrusta 25, Alhassane Touré 37, 63,
   Ahmed Bouziane 73, Raphaël Darbellay 74, Fidan Syla 90+] 
FC Le Mont                  0-1 Servette FC 
  [Julian Esteban 82] 
FC Brunnen                  5-1 FC Bellach 
  [Suter 3, Mirsad Suljevic 61, Schwimmer 72, Shpetim Emini 74, 84;
   Oliver Steiner 12]            
FC Liestal                  1-6 FC Basel 
  [Tobias Wahl 70; Cristiano dos Santos Rodrigues 8, 12, 27,
  Delron Buckley 19, Ivan Ergic 20, Daniel Majstorovic 66]
FC Ascona                   1-5 AC Bellinzona 
  [Da Silva Santana 48pen; Davide Belotti 1,
   Cristian-Florin Ianu 12, 62, 84, Luca Cremona 24]
FC Rapid Lugano             0-9 FC Schaffhausen 
  [Jens Truckenbrod 8, Pascal Renfer 31, Franciscoo Neri 37,
   Mounir El Haimour 66, Daniel Senn 71, Enzo Todisco 79, 85,
   Hervé Bochud 80 89]
[Aug 27]
FC Naters                   1-3 FC Sion 
  [Samuel Lochmatter 90+; Gelson Fernandes 27, 57, Goran Obradovic 77] 
SC Bümpliz 78               0-4 FC Lausanne-Sport 
  [Eudis Silva Da Souza 20, Victor Correia 78, Antoine Rey 81,
   Marco Antonio Balthazar 90] 
FC Monthey                  0-1 BSC Young Boys 
  [Mario Raimondi 70]
FC Staad                    1-2 SC YF Juventus 
  [Michael Ramseier 10; Marek Fundakowski 27, Angelo Fumarola 47]
SC Baudepartement BS        1-1 FC Nordstern               [aet, 4-5 pen] 
  [Zengin 44; Rajic 49]
GC Biaschesi                1-5 Grasshopper-Club Zürich 
  [Omar Rossi 13; Demba Touré 10, 37, Gerardo Seoane 35,
   David Blumer 67, Diego León 88]
SC Cham                     1-3 FC Aarau 
  [Marinko Jurendic 13; Goran Antic 16, 68, Djamel Mesbah 76pen]
Stade Nyonnais              0-6 FC Thun
  [Roman Friedli 5, Julian Bühler 36, 64, Nelson Ferreira 48,
   Milaim Rama 82, Adriano Pimenta Faria 84] 
FC Bazenheid                0-1 FC Chiasso 
  [Rodriguez Gelson De Souza 76]
FC Flums                   0-12 FC Winterthur 
  [Pascal Thrier 7, Boban Maksimovic 10pen, 19, 34,
   Kwabena Agouda 21, 57, Tomo Barlecaj 48, Magnum Paulino 67,
   Ricardo Velludo 75, Pascal Castillo 78, Moshe Ohayon 87, 90] 
SV Lyss                     8-1 FC Perly-Certoux  
  [Reto Rüttimann 8, Lucien Kellerhals 14pen, Yanick Heiniger 26,
   Urs Lerch 29, Pascal Kissling 36, Henry Alexander Acosta 68, 90+,
   Hakan Bucak 78; Lorice Giraud 47] 
FC Bulle                    2-2 Neuchâtel Xamax FC         [aet, 2-4 pen]
  [Daniel Greco 53, 76; Raphaël Nuzzolo 33, Kader Mangane 90]

1/16 Finals
[Sep 29]
Neuchâtel Xamax FC          0-3 BSC Young Boys
  [Mario Raimondi 6, Daniel João Paulo 22, Thomas Häberli 41] 
FC Locarno                  0-1 FC Schaffhausen 
   [Pascal Renfer 3pen]
AC Bellinzona               0-1 FC Chiasso
   [Ikechukwu Kalu 55]
[Sep 30] 
FC Meyrin                   2-3 FC Thun 
  [Ilja Todic 48pen, Raphaël De Oliveira 82; Selver Hodzic 44,
   Adriano Pimenta Faria 55, Hector Tapia 77] 
FC Wangen b.O.              1-4 FC Zürich 
  [Luan Gashi 36; Almen Abdi 6, 77, Rafael Caetano De Araujo 56, 
   Xavier Margairaz 76] 
FC Wohlen                   1-3 FC Winterthur 
  [André Grüter 5; Sandro Lombardi 65, Yassin Mikari 69,
   Fidelis Junior Santana Da Silva ‘Juninho Santana’ 86] 
FC Brunnen                  0-5 FC Wil 1900 
  [Silvio Carlos de Oliveira 24, Moreno Costanzo 67, 90,
   Allmir Ademi 81, Tomas Mica 86] 
FC Nordstern                0-4 FC St. Gallen 
  [Marc Zellweger 38, Milos Malenovic 52, David Marazzi 82,
   Sandro Marini 90] 
FC Lausanne-Sport           0-1 FC Aarau                   [aet]
  [Rogerio Luiz Da Silva 96] 
[Oct 1] 
SC Kriens                   0-4 FC Luzern 
  [Edmond N'Tiamoah 23, Jean-Michel Tchouga 36, 81, David Andreoli 75] 
AC Lugano                   0-4 FC Basel 
  [Delron Buckley 40, Felipe Caicedo 77, Mladen Petric 88,
   Franz Burgmeier 90+] 
SV Lyss                     1-3 SR Delémont 
  [Anthony Sirufo 63og; Foued Soltani 29, 67, Charles-André Doudin 77] 
FC La Chaux-de-Fonds        1-3 FC Sion 
  [Jérôme Schneider 18; Sanel Kuljic 48, 75, 88] 
Yverdon-Sport FC            2-2 Servette FC                [aet, 3-1 pen] 
  [Danijel Milicevic 44, Ekhosuehi Master Edorisi ‘Edo’ 56;
   Julian Esteban 20, 61] 
SC YF Juventus              3-4 Grasshopper-Club Zürich
  [Marcos De Azevedo 74, Nehemi Dakaouri 77, 80; Richmond Rak 20,
   Mbala Mbuta Biscotte 22, Diego Leon 36, Demba Touré 54]
[Oct 11]
CS Romontois                0-0 FC Baulmes                 [aet, 2-4 pen]
 
1/8 Finals
[Nov 11]
Yverdon-Sport FC            2-5 FC Zürich
  [Danijel Milicevic 21, 48; Xavier Margairaz 3,
   ‘Rafael’ Caetano De Araujo 14, ‘Eudis’ Silva Da Souza 27,
   Clederson ‘César’ de Souza 51pen, Sébastien Kollar 90]
Grasshopper-Club Zürich     1-0 FC Thun 
  [‘Eduardo’ Ribeiro dos Santos 60]
[Nov 12]
FC Luzern                   2-0 FC Schaffhausen
  [Jean-Michel Tchouga 20, Sokol Maliqi 56] 
BSC Young Boys              3-0 FC Sion
  [Hakan Yakin 5, Jun Shi 40, Carlos Varela 58] 
FC Baulmes                  2-3 FC Basel                   [aet]                      
  [Dario Drago 50, Patrizio Passcucci 71; Felipe Caicedo 73,
   Mladen Petric 80, Mile Sterjovski 103]
FC Winterthur               1-2 FC Aarau
  [Ricardo Costa 26; Moshe Ohayon 68og, Hocine Achiou 87] 
SR Delémont                 1-3 FC St. Gallen
  [‘Macio’ Carlos Barbosa de Oliveira 59; Francisco Aguirre 4, 89,
   Francesco Di Jorio 13] 
FC Chiasso                  2-2 FC Wil 1900                [aet, 2-4 pen]
  [‘Douglas’ Freitas Cardozo Rodrigues 30pen,
   Rodriguez ‘Gelson’ De Souza 100; Agim Nushi 53, Luca Dimita 119]

Quaterfinals 
[Mar 14]
FC Zürich                   1-0 FC St. Gallen 
FC Basel 1893               1-0 FC Aarau 
FC Luzern                   3-1 Grasshopper-Club Zürich 
[Mar 15]
FC Wil 1900                 2-1 BSC Young Boys

Semifinals [Apr 26]
FC Wil 1900                 1-3 FC Basel
FC Zürich                   2-3 FC Luzern

Final [May 28, Stade de Suisse, Bern; att: 30,000]
FC Basel                    1-0 FC Luzern
  [Majstorovic 90+3pen]


Second Level 2006/07


Second Level (Challenge League)

Final Table:

 1.Neuchâtel Xamax             34 23  7  4  73-28  76  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.AC Bellinzona               34 21  7  6  58-26  70  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SC Kriens                   34 20  7  7  65-36  67
 4.FC Chiasso                  34 16 10  8  55-39  58
 5.FC Concordia                34 17  6 11  59-49  57  [Basel]
 6.FC Winterthur               34 17  4 13  60-47  55
 7.Servette FC                 34 15  8 11  63-51  51  [Genève]
 8.FC Wil 1900                 34 12 10 12  56-50  46
 9.FC Vaduz                    34 12 10 12  57-52  46
10.FC La Chaux-de-Fonds        34 13  7 14  51-47  46
11.Yverdon-Sport FC            34 12  6 16  45-60  42
12.AC Lugano                   34 11  8 15  42-46  41
13.FC Lausanne-Sport           34 10  9 15  44-51  39
14.FC Locarno                  34 10  9 15  42-60  39
15.SR Delémont                 34  9  6 19  39-63  33
16.FC Wohlen                   34  7 10 17  39-64  31
-----------------------------------------------------
17.FC Baulmes                  34  7  9 18  30-63  30  Relegated
18.SC Young Fellows Juventus   34  4  7 23  29-75  19  Relegated  [Zürich]

Round 1 
[Jul 21]
Bellinzona        2-1 Chiasso
  [Cristian Florin Ianu 48, 90; RomanoThoma 36]
YF Juventus       1-1 Lausanne
  [Antonio Marcos  De Azevedo 18; ‘Eudis’ Silva Da Souza 7]
[Jul 22]
Delémont          3-3 Wil
  [Fouad Soltani 9, Johnny Szlykowicz 53, Lulzim Hushi 79pen;
   Markus Gsell 3, Ivan Previtali 31, Samel Sabanovic 50]
Vaduz             4-2 Servette
  [Juan Manuel  Sara 12, 80, Odirlei  De Souza 30, Yoann  Langlet 88;
   Julian  Esteban 48, Talel  Chedly 62]
Kriens            2-1 Wohlen
  [Ante  Curic 1, Valon  Duzhmani 88; André  Grüter 84]
Yverdon           2-1 Winterthur
  [Mouellé Koum 37, Vagner Gomes 42; Boban Maksimovic 33] 
Lugano            2-0 Locarno
  [Emmanuel Domo 27, Kamel Boughanem 29]
Baulmes           0-2 Concordia
  [Michel Sprunger 28, Aleksandar Gavric 41]
[Aug 23]
La Chaux-de-Fonds 0-2 Neuchâtel
  [Matar Coly 61, 65]

Round 2
[Jul 28]
Neuchâtel         3-0 Bellinzona
  [Moreno Merenda 15, Christophe Jaquet 66, Massimo Lombardo 80]
Concordia         0-2 Lugano
  [Kamel Boughanem 36, Mattia Croci-Torti 44]
Servette          2-0 Delémont
  [Julian Esteban 20, Aleksandar Bratic 62]
[Jul 29]
Kriens            2-0 Yverdon
  [Giuseppe Nocita 48, Michael Keller 71]
Winterthur        3-0 Baulmes
  [Yassin Mikari 34, Kwabena Agouda 58, Tomo Barlecaj 86]
Wohlen            1-2 Wil
  [Enrico Schirinzi 86; Ivan Previtali 23, Kristian Nushi 56]
Locarno           awd La Chaux-de-Fonds    [awarded 0-3, originally 2-1]
  [Stefano Jelmorini 31, Petrit Frrokaj 38; Sid-Ahmed Bouziane 6pen]
Chiasso           1-1 YF Juventus
  [Rodrigues ‘Gelson’ De Souza 28; Mohamed Coubageat 90+pen]
[Jul 30]
Lausanne          1-1 Vaduz
  [‘Eudis’ Silva Da Souza 41; Pape Omar Faye 56]

Round 3
[Aug 4]
YF Juventus       0-3 Xamax
  [Elvir Melunovic 27, Moreno  Merenda 70pen, 83]
[Aug 5]
Wil               1-0 Servette
  [Samel Sabanovic 81]
Delémont          2-4 Lausanne
  [Johnny Szlykowicz 46, 70; Rafael Mauro Da Silva 20, 39, 86,
   Yane Bugnard 57]
Vaduz             2-3 Chiasso
  [Juan Manuel Sara 13, Bruno Sutter 18;
   Gilson Luiz Pinheiro ‘Juninho’ 21pen, 70,
   Rodrigues ‘Gelson’ De Souza 86]
Yverdon           0-0 Wohlen
La Chaux-de-Fonds 1-2 Concordia
  [Bruno  Valente 62; Alessandro Iandoli 30pen, Aleksandar Gavric 57]
Bellinzona        2-0 Locarno
  [Cristian Todea 68pen, Cristian Florin Ianu 88]
Lugano            1-0 Winterthur
  [Kamel Boughanem 76]
[Aug 6]
Baulmes           1-2 Kriens
  [Nicolas Weber 85pen; Nesret Ljimani 7, Giuseppe Nocita 77]

Round 4
[Aug 11]
Concordia         0-0 Bellinzona
[Aug 12]
Winterthur        1-0 La Chaux-de-Fonds
  [Yassin Mikari 18] 
Wohlen            1-5 Servette
  [Flavio Gastaldi 33; Julian Esteban 8, 32pen, 68, Samir Boughanem 71,
   Talel Chedly 77]
Yverdon           1-1 Baulmes
  [Alex Nyarko 47; Boniface Njohole Renatus 61]
Locarno           0-0 YF Juventus 
Chiasso           2-1 Delémont 
  [Gilson Luiz Pinheiro ‘Juninho’ 20, Giuseppe Riccio 57pen;
   Mickael Humbert 67]
Kriens            1-0 Lugano
  [Marco Schneuwly 50]
Lausanne          2-1 Wil
  [Marco Antonio Balthazar 28, ‘Eudis’ Silva Da Souza 45;
   Rafael Mauro Da Silva 56og]
[Sep 12]
Neuchâtel         1-1 Vaduz
  [Matar Coly 29; Juan Manuel Sara 5]

Round 5
[Aug 17]
YF Juventus       0-2 Concordia
  [Michel Sprunger 11, Josip Colina 68]
[Aug 19]
Wil               0-5 Chiasso
  [Ikechukwu Kalu 3, 54, 59, Giuseppe Riccio 36pen, Matteo Vanetta 52]
Vaduz             2-2 Locarno
  [Bruno Sutter 29, Luis Guillermo Alastra 44;
   Mariano Angel Hassell 38, 68]
Wohlen            2-2 Baulmes
  [Stefan Iten 23, Alain Schultz 86; Jean-Charles Dubois 6,
   Dario Drago 39]
Servette          4-3 Lausanne
  [Matias Vitkieviez 38, 41, Julian Esteban 47, 78; Yane Bugnard 23,
   Marco Antonio Balthazar 26, ‘Eudis’ Silva Da Souza 36]
Lugano            1-1 Yverdon
  [Emmanuel Domo 90+; Rogerio Barbosa 25]
La Chaux-de-Fonds 3-0 Kriens
  [Jérôme Schneider 70, Bruno Valente 88, Marco Malgioglio 90+pen]
Bellinzona        1-1 Winterthur
  [Cristian Florin Ianu 30; Moshe Ohayon 75]
[Aug 20]
Delémont          2-3 Neuchâtel
  [Johnny Szlykowicz 65, Claude Stadelmann 72; Matar Coly 14, 30,
   Moreno Merenda 70]

Round 6
[Sep 9]
Wohlen            0-2 Lausanne 
  [‘Eudis’ Silva Da Souza 71, Victor Correia 90]
Concordia         3-2 Vaduz 
  [Florian Onken 11, Ali Özcakmak 63, 74; Pape Omar Faye 64,
   Odirlei Gaspar De Souza 68]
Winterthur        3-0 YF Juventus
  [Boban Maksimovic 45, 69pen, Yassin Mikari 82]
Yverdon           0-3 La Chaux-de-Fonds 
  [Sid-Ahmed Bouziane 25, Bruno Valente 52, Marco Malgioglio 68pen]
Neuchâtel         2-3 Wil 
  [Johnny Szlykowicz 15, Raphael Nuzzolo 90+; Luca Dimita 36, 45,
   Markus Gsell 54]
Chiasso           4-0 Servette
  [Rodrigues ‘Gelson’ De Souza 48, 55, Ikechukwu Kalu 65,
   Douglas Freitas 86]
Locarno           2-1 Delémont
  [Mariano Angel Hassell 10, Ivan Burla 69; Claude Stadelmann 16]
[Sep 10]
Baulmes           2-1 Lugano
  [Jean-Charles Dubois 4, 65; Kamel Boughanem 5pen]
Kriens            2-3 Bellinzona 
  [Michael Keller 28, Markus Meier 53; Cristian Florin Ianu 46,
   Saidu Alade Adeshina 60, 90]

Round 7
[Sep 15]
Lausanne          1-1 Chiasso
  [Yves Miéville 27; Ikechukwu Kalu 45]
YF Juventus       0-1 Kriens 
  [Giuseppe Nocita 86]
[Sep 16]
Wil               3-0 Locarno 
  [Samel Sabanovic 31, Luca Dimita 44, Allmir Ademi 90+]
Vaduz             5-2 Winterthur 
  [Christian Wieczorek 8, Pape Omar Faye 18, Florian Sturm 41, 49,
   Odirlei Gaspar De Souza 71; Kwabena Agouda 80, Boban Maksimovic 90pen]
La Chaux-de-Fonds 0-1 Baulmes
  [Patrizio Pascucci 22]            
Lugano            1-1 Wohlen
  [Feliciano Magro 81; Ian Hunziker 27]
Bellinzona        1-0 Yverdon
  [Saidu Alade Adeshina 27] 
[Sep 17]
Delémont          0-2 Concordia
  [Alessandro Iandoli 25, 60pen] 
Servette          1-1 Neuchâtel
  [Julian Esteban 51; Raphael Nuzzolo 90+]

Round 8
[Sep 22]
Concordia         1-0 Wil 
  [Josip Colina 80]
[Sep 23]
Kriens            1-0 Vaduz
  [Ante Curic 6]
Wohlen            2-2 Chiasso
  [Fabio Digenti 23, Alain Schultz 90+; Felipe Giacomini 17,
   Rodrigues ‘Gelson’ De Souza 70]
Winterthur        6-1 Delémont
  [Tomo Barlecaj 11, 21, 33, 47, 68, Ricardo Velludo 28;
   Fouad Soltani 6]
Locarno           1-0 Servette
  [Orazio Ferranti 80]
Yverdon           1-0 YF Juventus
  [Mouellé Koum 68] 
Lausanne          1-3 Neuchâtel
  [‘Eudis’ Silva Da Souza 60; Matar Coly 34, Moreno Merenda 54]
[Sep 24]
Baulmes           1-0 Bellinzona
  [David Geijo 30]
Lugano            1-2 La Chaux-de-Fonds
  [Kamel Boughanem 25; Marco Malgioglio 28, Sid-Ahmed Bouziane 55]

Round 9
[Sep 27]
Vaduz             3-3 Yverdon
  [Juan Manuel Sara 4, 80, Pape Omar Faye 15; Mouellé Koum 3,
   Master Edorisi Ekhosuehi 9, Adrian Moser 56]
[Oct 7]
La Chaux-de-Fonds 2-2 Wohlen            
  [Sid-Ahmed Bouziane 28pen, Bastian Nicoud 58; Fabio Digenti 35,
   Slavisa Dugic 44]
YF Juventus       0-3 Baulmes            
  [Patrizio Pascucci 25, Dario Drago 65, Yann Verdon 66]
Chiasso           3-2 Neuchâtel
  [Giuseppe Riccio 25pen, Ikechukwu Kalu 59, Douglas Freitas 89;
   Massimo Lombardo 43, Stéphane Besle 85]
[Oct 8]
Wil               0-2 Winterthur
  [Ricardo Velludo 19, Fidelis Junior Santana Da Silva ‘Juninho Santana’ 83]
Delémont          0-1 Kriens
  [Nicolas Kehrli 90+] 
Bellinzona        0-1 Lugano            
  [Marko Sucic 21]
Servette          1-1 Concordia 
  [Julian Esteban 66; Raul Marcelo Bobadilla 46]
Lausanne          2-1 Locarno            
  [Yane Bugnard 40, Antoine Rey 64; Damian Matias Cirillo 88]

Round 10
[Oct 13]
Kriens            6-1 Wil
  [Owusu Benson 13pen, Giuseppe Nocita 30, 46, Markus Meier 41,
   Michael Keller 44, Ante Curic 90+; Allmir Ademi 42pen]
[Oct 14]
Concordia         2-1 Lausanne
  [Michel Sprunger 72, Aleksandar Gavric 90+; Marco Antonio Balthazar 9]
Wohlen            0-2 Neuchâtel
  [Abdou Kader Mangane 59, Raphael Nuzzolo 86]
La Chaux-de-Fonds 1-3 Bellinzona
  [Jérôme Schneider 3; Saidu Alade Adeshina 9,
   Olasunkanmi Akande Ajide 25, Cristian Florin Ianu 64]
Winterthur        2-1 Servette
  [Yohan Kely Viola 87, Boban Maksimovic 90+pen; Julian Esteban 76]
Yverdon           3-2 Delémont
  [Mouellé Koum 42, 77, Master Edorisi Ekhosuehi 71; 
   Salah Iddine Khlifi 13, Anthony Sirufo 90+]
Locarno           0-0 Chiasso
Lugano            2-2 YF Juventus
  [Luiz Fernando Rodrigues 39, Feliciano Magro 48;
   Mohamed Coubageat 56, Roberto Alvarez 68]
[Oct 15]
Baulmes           0-3 Vaduz
  [Marco Ritzberger 10, Juan Manuel Sara 26, Pape Omar Faye 65]

Round 11
[Oct 21]
YF Juventus       0-3 La Chaux-de-Fonds
  [Raphael Darbellay 36, Jérôme Schneider 57, Marco Malgioglio 63pen]
Vaduz             1-0 Lugano
  [Florian Sturm 14]
Bellinzona        4-0 Wohlen
  [Andrea Locatelli 23, 35, Davide Belotti 39, Sanel Sehic 90]
[Oct 22]
Wil               4-2 Yverdon
  [Luca Dimita 7, Kristian Nushi 33, 51, Lukas Schenkel 44;
   Danijel Milicevic 75, Mouellé Koum 82]
Chiasso           1-1 Concordia
  [Ikechukwu Kalu 5; Josip Colina 79]
Neuchâtel         4-1 Locarno
  [Abdou Kader Mangane 13, Matar Coly 40, Massimo Lombardo 49,
   Raphael Nuzzolo 62; Claudio Arnold 90+]
Servette          4-2 Kriens
  [Julian Esteban 26, Talel Chedly 28, 67, Youssef Wissam 90+; 
   Marco Schneuwly 38, Fabrizio Nogueira Nascimento ‘Piu’ 63]
Lausanne          2-2 Winterthur
  [Marco Antonio Balthazar 5, Yane Bugnard 83; Sandro Lombardi 46,
   Fidelis Junior Santana Da Silva ‘Juninho Santana’ 62]
Delémont          1-0 Baulmes
  [Thomas Haberthür 90+]

Round 12
[Oct 27]
Concordia         4-2 Locarno
  [Michel Sprunger 6, Ali Özcakmak 20, Raul Marcelo Bobadilla 56, 73;
   Massimo Immersi 58, Davide Giovannari 76]
[Oct 28]
Wohlen            2-2 YF Juventus
  [Slavisa Dugic 37, Bruno Heiniger 41; Angelo Fumarola 45,
   Marjan Solomun-Egg 78]
Winterthur        0-2 Neuchâtel
  [Moreno Merenda 21, Kader Mangane 24]
La Chaux-de-Fonds 1-0 Delémont
  [Alhassane Toure 1]
Kriens            4-1 Chiasso
  [Fabrizio Nogueira Nascimento ‘Piu’ 9, Sven Lüscher 20,
   Owusu Benson 45Ppen, Giuseppe Nocita 73; Fabio Ferraresi 26]
Yverdon           1-1 Lausanne
  [Patrick Eseosa 87; Cédric Mora 69]
Bellinzona        0-0 Vaduz
[Oct 29]
Baulmes           1-0 Servette
  [Raphaël Cottens 55]
Lugano            2-2 Wil
  [Emmanuel Domo 2, Luiz Fernando Rodrigues 65; Samel Sabanovic 21,
   Tomas Mica 81]

Round 13
[Nov 4]
YF Juventus       1-0 Bellinzona
  [Carmine Pascariello 55]
[Nov 5]
Wil               1-1 Baulmes
  [Agim Nushi 12; Dario Drago 30]
Locarno           3-1 Wohlen
  [Damian Matias Cirillo 57pen, Mariano Hassell 63,
   Dante Adrian Senger 65; Slavisa Dugic 19]
Chiasso           1-1 Winterthur
  [Ikechukwu Kalu 42; Yohan Kely Viola 80]
Vaduz             3-2 La Chaux-de-Fonds
  [Benjamin Fischer 54, Daniel Hasler 77, Florian Sturm 90+;
   Marco Malgioglio 14, Bruno Valente 30]
Neuchâtel         1-0 Concordia
  [Asim Sehic 90+]
Delémont          1-0 Lugano
  [Charles André Doudin 62]
Servette          4-1 Yverdon
  [Geoffrey Treand 30, Frédéric Besseyre 52, 59, Julian Esteban 77;
   Eddy Barea 52og]
Lausanne          0-2 Kriens
  [Fabrizio Nogueira Nascimento ‘Piu’ 2, 37]

Round 14
[Nov 18]
YF Juventus       0-1 Delémont
  [Reto Friedli 89]
Wohlen            2-2 Vaduz
  [Enrico Schirinzi 17, Gilberlandio Rolin da Silva ‘Gil’ 62;
   Juan Manuel Sara 52, 88]
Yverdon           1-2 Neuchâtel
  [Adrian Moser 48; Kader Mangane 61, 66]
[Nov 19]
Lugano            4-1 Lausanne
  [Emmanuel Domo 47, Kamel Boughanem 66, 80,
   Luiz Fernando Rodrigues 72; Yves Miéville 26]
Kriens            4-0 Locarno
  [Marco Schneuwly 32, Sven Lüscher 81, Owusu Benson 90, 90+]
Chiasso           1-1 Baulmes
  [Daniel Alejandro Carrara 75; Dario Drago 35]
Bellinzona        1-0 Wil
  [Senad Lulic 4]
Winterthur        0-2 Concordia
  [Raul Marcelo Bobadilla 5, 35]
La Chaux-de-Fonds 1-2 Servette
  [Fidan Syla 53; Tibert Pont 4, Geoffrey Treand 26]

Round 15
[Nov 25]
Concordia         1-2 Wohlen
  [Alessio  Passerini 19og; Danijel Knezevic 50,
   Gilberlandio Rolin da Silva ‘Gil’ 90+]
Servette          1-1 Lugano
  [Oscar Londono 86; Emmanuel Domo 52]
[Nov 26]
Chiasso           3-0 Yverdon
  [Giuseppe Riccio 23, Ikechukwu Kalu 34,
   Rodrigues ‘Gelson’ De Souza  83]
Lausanne          0-0 Baulmes           
Locarno           0-1 Winterthur
  [Yohan Kely Viola 27]
Vaduz             2-1 YF Juventus
  [Bruno  Sutter 39, Henrique  Bem 58; Roberto  Alvarez 81]
Wil               1-1 La Chaux-de-Fonds
  [Ifet Taljevic 83; Sid-Ahmed Bouziane 26]
Neuchâtel         1-1 Kriens
  [Kader Mangane 80pen; Sven Lüscher 57]
Delémont          0-2 Bellinzona
  [Olasunkanmi Ajide 48, Cristian Florin Ianu 64]

Round 16
[Dec 2]
YF Juventus       2-2 Wil
  [Carmine Pascariello 25pen, Sven Jegge 64; Luca Dimita 53,
   Lukas Schenkel 78]
Wohlen            2-1 Winterthur
  [Gilberlandio Rolin da Silva ‘Gil’ 75, André Grüter 90;
   Boban Maksimovic 55]
Yverdon           1-1 Locarno
  [Adrian Moser 8; Remy Frigomosca 24]
[Dec 3]
Lugano            1-3 Chiasso
  [Feliciano Magro 86; Ikechukwu Kalu 32, Matteo Vanetta 51,
   Rodrigues ‘Gelson’ De Souza 63]
Baulmes           0-0 Neuchâtel
Bellinzona        1-1 Servette
  [Cristian Florin Ianu 27; Tibert Pont 79]
Kriens            2-1 Concordia
  [Marco Schneuwly 86, Nesret Ljimani 90+; Raul Marcelo Bobadilla 53]
La Chaux-de-Fonds 2-3 Lausanne
  [Fidan Syla 43, Bruno Valente 76; Mauro Rafael Da Silva 18,
   Yves  Miéville 48, Yane Bugnard 73]
Vaduz             2-0 Delémont
  [Juan Manuel Sara 26, 45pen]

Round 17
[Dec 9]
Concordia         4-0 Yverdon
  [Aleksandar Gavric 39, 41, Marco Mathys 50, 66]
[Dec 10]
Winterthur        0-1 Kriens
  [Erwin Barmettler 11]   
Servette          4-3 YF Juventus
  [Julian Esteban 18, 80pen, Geoffrey Treand 28, Frédéric Besseyre 56;
   Luca Ferricchio 14, 36, Mohamed Coubageat 77]
Locarno           5-1 Baulmes
  [Ivan Burla 4, Dante Adrian Senger 26, 36, 79,
   Mariano Angel Hassell 90; Achille Njanke 37]
Wil               1-0 Vaduz
  [Luca Dimita 66]
Lausanne          3-3 Bellinzona
  [Luca Scalisi 18, Antoine Rey 25, Marco Antonio Balthazar 66;
   Senad Lulic 20, Cristian Florin Ianu 82, Nicola Colacino 84]
Chiasso           2-0 La Chaux-de-Fonds
  [‘Douglas’ Freitas Cardozo Rodrigues 59pen, Christophe Virlogeux 87og]
Delémont          1-2 Wohlen
  [Lionel Schott 49; Fabio Digenti 28, Alessio Passerini 34]  
[Mar 25]
Neuchâtel         2-0 Lugano
 
Round 18
[Feb 17]
Chiasso           0-1 Bellinzona
Wil               8-1 Delémont
Wohlen            1-2 Kriens
[Feb 18]
Lausanne          3-0 YF Juventus
Winterthur        2-1 Yverdon
Locarno           1-0 Lugano
Servette          3-1 Vaduz
Concordia         2-1 Baulmes
Neuchâtel         3-2 La Chaux-de-Fonds

Round 19
[Feb 24]
YF Juventus       0-1 Chiasso
Yverdon           0-1 Kriens
[Feb 25]
Wil               0-1 Wohlen
La Chaux-de-Fonds 1-1 Locarno
Lugano            1-1 Concordia
Vaduz             3-0 Lausanne
Bellinzona        1-1 Neuchâtel
Delémont          1-1 Servette
[Mar 25]
Baulmes           0-4 Winterthur

Round 20
[Mar 3]
Wohlen            2-1 Yverdon
[Mar 4]
Locarno           0-2 Bellinzona
Lausanne          0-3 Delémont
Kriens            2-1 Baulmes
Chiasso           1-1 Vaduz
Winterthur        1-2 Lugano
Concordia         3-2 La Chaux-de-Fonds
Servette          2-0 Wil
Neuchâtel         0-1 YF Juventus

Round 21
[Mar 10]
YF Juventus       1-2 Locarno
[Mar 11]
Wil               1-1 Lausanne
Lugano            0-1 Kriens
La Chaux-de-Fonds 0-0 Winterthur
Bellinzona        2-0 Concordia
Vaduz             1-1 Neuchâtel
Baulmes           2-4 Yverdon
Servette          0-0 Wohlen
Delémont          2-1 Chiasso

Round 22
[Mar 16]
Concordia         4-1 YF Juventus
Neuchâtel         3-1 Delémont
[Mar 17]
Winterthur        0-2 Bellinzona
Locarno           1-2 Vaduz
Yverdon           1-0 Lugano
[Mar 18]
Baulmes           2-0 Wohlen
Lausanne          1-0 Servette
Chiasso           2-1 Wil
Kriens            2-2 La Chaux-de-Fonds

Round 23
[Mar 31]
YF Juventus       0-1 Winterthur
Vaduz             0-3 Concordia
Wil               2-0 Neuchâtel
Bellinzona        1-1 Kriens
Lausanne          1-0 Wohlen
[Apr 1]
La Chaux-de-Fonds 2-0 Yverdon
Lugano            1-0 Baulmes
Delémont          1-1 Locarno
Servette          1-1 Chiasso

Round 24
[Apr 5]
Concordia         3-3 Delémont         
Winterthur        2-0 Vaduz
[Apr 6]
Baulmes           0-1 La Chaux-de-Fonds
[Apr 7]
Wohlen            0-2 Lugano
Kriens            5-0 YF Juventus      
Yverdon           0-1 Bellinzona       
Locarno           1-1 Wil
Chiasso           1-0 Lausanne         
[Apr 9]
Neuchâtel         2-0 Servette         

Round 25
[Apr 14]
YF Juventus       3-4 Yverdon          
Bellinzona        6-1 Baulmes          
Vaduz             2-2 Kriens
Chiasso           3-0 Wohlen
Neuchâtel         3-0 Lausanne         
[Apr 15]
Wil               3-0 Concordia        
La Chaux-de-Fonds 2-1 Lugano
Delémont          3-2 Winterthur       
Servette          2-0 Locarno          

Round 26 [Apr 18]
Locarno           2-0 Lausanne         
Concordia         3-2 Servette         
Yverdon           4-2 Vaduz
Lugano            3-1 Bellinzona       
Wohlen            2-2 La Chaux-de-Fonds
Kriens            1-1 Delémont         
Winterthur        1-3 Wil
Baulmes           1-1 YF Juventus      
Neuchâtel         2-0 Chiasso          

Round 27
[Apr 21]
YF Juventus       3-2 Lugano
Vaduz             5-1 Baulmes          
Bellinzona        4-0 La Chaux-de-Fonds
Neuchâtel         4-0 Wohlen
Lausanne          1-1 Concordia        `
[Apr 22]
Wil               1-1 Kriens
Delémont          0-1 Yverdon          
Chiasso           3-1 Locarno          
Servette          2-3 Winterthur       

Round 28
[Apr 27]
Concordia         1-2 Chiasso
[Apr 28]
Wohlen            1-2 Bellinzona
Winterthur        2-1 Lausanne
La Chaux-de-Fonds 1-2 YF Juventus
Locarno           2-2 Neuchâtel
Kriens            1-2 Servette
Lugano            2-1 Vaduz
[Apr 29]
Baulmes           1-1 Delémont
Yverdon           3-2 Wil

Round 29
[May 4]
Neuchâtel         3-0 Winterthur
Chiasso           0-0 Kriens
Locarno           2-1 Concordia
Lausanne          0-1 Yverdon
YF Juventus       1-2 Wohlen
[May 5]
Wil               2-2 Lugano
Vaduz             0-2 Bellinzona
Servette          3-1 Baulmes
[May 6]
Delémont          1-3 La Chaux-de-Fonds

Round 30 [May 9]
Winterthur        3-0 Chiasso
Wohlen            4-2 Locarno
Concordia         1-2 Neuchâtel
La Chaux-de-Fonds 1-0 Vaduz
Lugano            2-0 Delémont
Bellinzona        4-1 YF Juventus
Kriens            1-0 Lausanne
Yverdon           1-2 Servette
Baulmes           0-2 Wil

Round 31
[May 12]
Concordia         1-7 Winterthur
Wil               0-2 Bellinzona
Vaduz             3-3 Wohlen
Lausanne          4-0 Lugano
Servette          3-1 La Chaux-de-Fonds
Locarno           3-2 Kriens
Neuchâtel         3-1 Yverdon
[May 13]
Baulmes           0-1 Chiasso
Delémont          3-0 YF Juventus

Round 32 [May 16]
Wohlen            2-3 Concordia
Winterthur        4-1 Locarno
Baulmes           2-1 Lausanne
YF Juventus       1-2 Vaduz
La Chaux-de-Fonds 1-1 Wil
Yverdon           3-2 Chiasso
Lugano            3-3 Servette
Bellinzona        1-0 Delémont
Kriens            1-2 Neuchâtel

Round 33 [May 19]
Locarno           2-1 Yverdon
Chiasso           2-0 Lugano
Delémont          1-0 Vaduz
Winterthur        1-0 Wohlen
Neuchâtel         5-0 Baulmes
Servette          0-3 Bellinzona
Wil               4-0 YF Juventus
Concordia         3-1 Kriens
Lausanne          0-1 La Chaux-de-Fonds

Round 34
[May 24]
La Chaux-de-Fonds 4-1 Chiasso
[May 25]
Yverdon           2-1 Concordia
Vaduz             1-0 Wil
[May 26]
Lugano            1-3 Neuchâtel
Bellinzona        0-3 Lausanne
Kriens            7-1 Winterthur
Baulmes           2-2 Locarno
Wohlen            0-1 Delémont
YF Juventus       1-5 Servette

Final Table:

 1.Neuchâtel Xamax             34 23  7  4  73-28  76  Promoted
-----------------------------------------------------
 2.AC Bellinzona               34 21  7  6  58-26  70  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.SC Kriens                   34 20  7  7  65-36  67
 4.FC Chiasso                  34 16 10  8  55-39  58
 5.FC Concordia                34 17  6 11  59-49  57  [Basel]
 6.FC Winterthur               34 17  4 13  60-47  55
 7.Servette FC                 34 15  8 11  63-51  51  [Genève]
 8.FC Wil 1900                 34 12 10 12  56-50  46
 9.FC Vaduz                    34 12 10 12  57-52  46
10.FC La Chaux-de-Fonds        34 13  7 14  51-47  46
11.Yverdon-Sport FC            34 12  6 16  45-60  42
12.AC Lugano                   34 11  8 15  42-46  41
13.FC Lausanne-Sport           34 10  9 15  44-51  39
14.FC Locarno                  34 10  9 15  42-60  39
15.SR Delémont                 34  9  6 19  39-63  33
16.FC Wohlen                   34  7 10 17  39-64  31
-----------------------------------------------------
17.FC Baulmes                  34  7  9 18  30-63  30  Relegated
18.SC Young Fellows Juventus   34  4  7 23  29-75  19  Relegated  [Zürich]

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 30]
Bellinzona        1-2 Aarau

Second Leg [Jun 3]
Aarau             3-1 Bellinzona

NB: Aarau remain at 1st level, Bellinzona at 2nd level




2005/06.

2006/07 (3rd level).

2006/07 (4th level).

2007/08.

list of champions.

list of final tables 1898-1930.

list of final tables since 1930.

all-time table.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of super cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and Antonio Zea for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com) and Antonio Zea (ZJA70@aol.com)
Last updated: 2 Aug 2007

(C) Copyright Karel Stokkermans, Anthony Zea and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.