Switzerland 1949/50

Nationalliga A                                                        

 1.Servette FC Genève          	26   16   3   7   73  41   35 Champion
 2.FC Basel                    	26   14   5   7   48  40   33
 3.Lausanne-Sports            	26   12   8   6   57  35   32
 4.FC Chiasso                	26   13   5   8   45  39   31
 5.FC La Chaux-de-Fonds      	26   12   7   7   56  53   31
 6.FC Zürich                 	26   12   4  10   59  46   28
 7.FC Grenchen               	26   10   7   9   43  44   27
 8.AC Bellinzona              	26   11   4  11   43  44   26
 9.FC Lugano                 	26    9   6  11   47  45   24
10.Young Fellows Zürich       	26   10   4  12   48  50   24
11.FC Locarno               	26   10   4  12   40  47   24
12.FC Biel-Bienne           	26    8   6  12   45  42   22
-------------------------------------------------------------
13.FC St.Gallen             	26    7   2  17   40  79   16 Relegated
14.FC Bern                  	26    4   3  19   31  70   11 Relegated

Topscorers :

1. Fatton Jacques		32  Servette Genève 
2. Zanetti Ledio		20  FC Zürich
3. Ballaman Robert		18  FC Biel-Bienne
1. Fatton Jacques		32  Servette Genève 
2. Zanetti Ledio		21  FC Zürich
3. Ballaman Robert		18  FC Biel-Bienne
4. Antenen Charles		17  FC La Chaux-de-Fonds
5. Friedländer Hans-Peter 	15  Lausanne-Sports
6. Hasler Robert		14  FC Lugano
   Maillard II René		14  Lausanne-Sports
8. Stäuble Gottlieb		13  FC Basel
   Ernst Bruno			13  FC Locarno
   Bertsch Kurt			13  FC St.Gallen
11.Lusenti Gerhard		12  AC Bellinzona
   Nikolic Milorad (YUG)	12  Lausanne-Sports
   Tamini Jean			12  Servette Genève 
   Righetti II Josef		12  FC Grenchen
   Fink Walter			12  Young Fellows
16.Sobotka Georges (CZE)	11  FC La Chaux-de-Fonds
17.Kauer  Adrien		10  FC Lugano
   Hermann Jean-Pierre		10  FC La Chaux-de-Fonds
   Schneiter Walter		10  FC Zürich
   Andres Erich			10  FC Zürich
   Bosshard Walter		10  FC Zürich


Nationalliga B 
                                                       
 1.Cantonal Neuchâtel         	26   19   5   2   86  35   43 Promoted Champion
 2.BSC Young Boys Bern       	26   19   2   5   95  43   40 Promoted
-------------------------------------------------------------
 3.Grasshopper Club Zürich     	26   15   4   7   81  35   34
 4.Nordstern Basel            	26   12   4  10   44  46   28
 5.FC Aarau                  	26   12   3  11   47  50   27
 6.Urania Genève-Sport      	26    8   9   9   39  36   25
 7.FC Fribourg               	26   10   5  11   38  44   25
 8.Mendrisiostar              	26    9   6  11   38  47   24
 9.Etoile La Chaux-de-Fonds  	26    9   5  12   53  60   23
10.FC Luzern                 	26    8   7  11   50  67   23
11.FC Moutier               	26   10   3  13   32  57   23
12.SC Zug                   	26    6   8  12   42  57   20
-------------------------------------------------------------
13.FC Thun                   	26    6   3  17   40  68   15 Relegated
14.SC Brühl St.Gallen          	26    7   0  19   30  70   14 Relegated

Topscorers :

1. Beerli Walter		30  BSC Young Boys
2. Oberer Traugott		21  Cantonal
3. Stoll Albert			20  BSC Young Boys
4. Facchinetti André		19  Cantonal
5. Perroud Marc			18  Etoile-Sporting
   Bickel I Alfred		18  Grasshopper-Club
7. Berbig Eduard		17  Grasshopper-Club
8. Conte Giovanni		16  Grasshopper-Club
9. Sidler Fritz			14  SC Zug
10.Hartmann Guido		12  FC Fribourg
11.Taddei Libero		11  FC Aarau
   Riva IV Ferdinando		11  Mendrisio
   Rossi Charles		11  FC Thun
   Grütter Hans			11  BSC Young Boys
15.Monnard Numa			10  Cantonal


Réserves [Second teams]

Group East
1. FC Lugano                 	24   17   4   3   72  26   37 (x)
-------------------------------------------------------------
2. AC Bellinzona              	24   15   3   6   73  39   33
3. FC Chiasso                	24   13   5   6   58  41   31
4. FC Luzern                 	24   12   3   9   60  71   27
5. FC Locarno               	24    9   8   7   48  40   26
6. Grasshopper Club Zürich     	24    8   5  11   52  58   21
7. FC Zürich                 	24    9   3  12   48  54   21
8. FC St.Gallen             	24    8   4  12   46  55   19 (x)
9. SC Brühl St.Gallen          	24    7   5  12   35  45   19
10.FC Aarau                  	24    5   9  10   35  48   19
11.Young Fellows Zürich       	24    8   4  12   47  63   19 (x)
12.SC Zug                   	24    7   4  13   39  59   18
13.Mendrisiostar              	24    6   7  11   48  74   18 (x)


Group West
1. Servette FC Genève          	24   12   7   5   60  36   31
-------------------------------------------------------------
2. Lausanne-Sports            	24   12   7   5   60  36   31
3. BSC Young Boys Bern       	24   11   5   8   60  49   27
4. FC Thun                   	24   12   3   9   59  66   27
5. Nordstern Basel            	24   11   3  10   55  58   24 (x)
6. FC Bern                  	24    9   6   9   59  56   23 (x)
7. FC Basel                    	24   10   4  10   60  66   23 (x)
8. FC Fribourg               	24    9   5  10   48  48   22 (x)
9. FC Grenchen               	24    7   8   9   51  47   21 (x)
10.Urania Genève-Sport      	24    8   4  12   51  68   20
11.FC La Chaux-de-Fonds      	24    8   5  11   41  51   19 (xx)
12.FC Biel-Bienne           	24    4   8  12   45  74   16
13.Cantonal Neuchâtel         	24    6   4  14   43  59   15 (x)

 (x) 1 play  with 0-0 and 0 pts
(xx) 2 plays with 0-0 and 0 pts


Final [June 11 in Bern]
Servette Genève		3-0 FC Lugano
 [Wyler, Belli (2)]


1st League

East
1. FC Winterthur         	22   19   3   0   55  26   41 Promoted
-------------------------------------------------------------
2. FC Wil			22   15   2   5   53  29   32
3. FC Schaffhausen		22   14   3   5   68  33   31
4. FC Uster			22   12   1   9   43  43   25
5. FC Baden			22    9   6   7   49  36   24
6. Red Star Zürich		22    9   3  10   30  27   21
7. FC Arbon			22    6   9   7   39  39   21
8. SC Schöftland		22    7   4  11   43  53   18
9. FC Altstetten ZH		22    5   5  12   32  51   15
10.Blue Stars Zürich		22    6   2  14   44  65   14
-------------------------------------------------------------
11.FC Kreuzlingen		22    3   6  13   27  47   12 Relegated
-------------------------------------------------------------
12.FC Emmenbrücke		22    3   4  15   18  52   10 Relegated

Central
1. Concordia Basel         	22   18   2   2   73  18   38 promoted
-------------------------------------------------------------
2. FC Lengnau			22   10   7   5   46  32   27
3. Helvetia bern		22    9   8   5   46  34   26
4. SC Derendingen		22    8   8   6   39  33   24
5. FC Solothurn			22    9   6   7   32  44   24
6. FC Olten			22    7   9   6   40  29   23
7. SC Kleinhüningen		22    6  10   6   40  35   22
8. FC Porrentruy		22    7   8   7   39  40   22
9. Saint-Imier-Sports		22    6   5  11   33  56   17
-------------------------------------------------------------
10.FC Birsfelden		22    4   7  11   30  46   15 (1)
11.FC Pratteln			22    3   9  10   24  45   15 (1)
-------------------------------------------------------------
12.SC Zofingen			22    4   3  15   32  62   11 Relegated

(1) Play-off for 11th place
FC Birsfelden		0-1 3-5 FC Pratteln

West
1. ES Malley         		22   18   2   2   73  17   38
-------------------------------------------------------------
2. Vevey-Sports			22   12   2   8   42  30   26
3. CS International GE		22    9   7   6   42  27   25
4. CS La Tour-de-Peilz		22    9   6   7   37  39   24
5. Stade Nyonnais		22    8   6   8   29  35   22
6. Montreux-Sports		22    8   5   9   24  30   21
7. FC Sierre			22    7   6   9   45  37   20
8. Ambrosiana Lausanne		22    8   4  10   34  41   20
9. Yverdon-Sport		22    6   7   9   33  41   19
-------------------------------------------------------------
10.Central-Fribourg		22    5   8   9   33  44   18 (2)
11.Stade Lausanne		22    7   4  11   30  41   18 (2)
-------------------------------------------------------------
12.Gardy-Jonction GE		22    3   7  12   21  61   13 Relegated

(2) Play-off for 11th place
Central Fribourg	2-0 2-4 2-1 Stade Lausanne	[3th match in Payerne]


Promotion 1.L-LNB
ES Malley		0-1 FC Winterthur
FC Winterthur		2-1 Concordia Basel
Concordia Basel		3-2 ES Malley
 FC Winterthur is 1.League champion
 FC Winterthur and Concordia Basel are promoted in LNB


Relegation 1.L-2.L
Emmenbrücke, Zofingen and Gardy-Jonction GE

Play-off
FC Kreuzlingen		1-2 Birsfelden
Stade Lausanne		1-0 FC Kreuzlingen
Birsfelden		n/p Stade Lausanne
 FC Kreuzlingen is relegated in 2.L	


Promotion 2.L-1.L

Martigny-Sports		5-1 FC Bulle
Forward Morges		0-2 Martigny-Sports
FC Bulle		n/p Forward Morges
 Martigny-Sports is promoted in 1.L

Le Locle		2-5 Viktoria Bern
US Bienne-Boujean	3-1 Le Locle-Sports
Viktoria Bern		1-1 US Bienne-Boujean
Play-off:
Viktoria Bern		2-1 US Bienne-Boujean	[in Solothurn]
 Viktoria Bern is promoted in 1.L

FC Amriswil		4-1 FC Oerlikon
FC Oerlikon		2-2 FC Wetzikon		[Protest; awd 3-0]*
FC Wetzikon		1-0 FC Amriswil
2nd round
FC Amriswil		2-1 FC Oerlikon
FC Oerlikon		1-1 FC Wetzikon
FC Wetzikon		2-3 FC Amriswil
* The protest was annuled, the results of 2nd round were annuled
and the final standing is :
1. FC Wetzikon		3  1 1 0  3-2  3 Promoted
2. FC Amriswil		3  1 0 1  4-2  2
3. FC Oerlikon		3  0 1 1  3-6  1

FC Trimbach		2-0 Kickers Luzern
Kickers Luzern		4-0 Melide
Melide			3-1 FC Trimbach		[abd]
2nd round
FC Trimbach		3-1 Melide
Kickers Luzern		3-5 FC Trimbach
Melide			n/p Kickers Luzern
 FC Trimbach is promoted in 1.L



Cup 1949/50


1st principal round

[Sep 11]
SV Ceresio Schaffhausen	4-0 FC Frauenfeld
FC Uzwil		2-1 FC Gossau
FC Chur			4-1 FC Ems
FC Widnau		2-0 FC Amriswil
FC Lachen		3-2 FC Schmerikon
FC Adliswil		4-0 FC Schlieren ZH
FC Oerlikon ZH		8-0 FC Albisrieden
Post Zürich		1-2 Ballspielclub Zürich
SV Seebach		0-2 FC Töss
FC Tössfeld		1-2 FC Rüti ZH
FC Aegerten-Brügg	4-4 Victoria Bern		[aet]
Victoria Bern		6-2 Aegerten-Brügg		[Replay Sep 25]
FC Tavannes		6-3 FC Luterbach
FC Selzach		2-4 Wacker Grenchen
Ticino Bern		1-8 US Bienne-Boujean
FC Langnau im E.	3-1 Grünstern Ipsach
FC Köniz		5-1 FC Interlaken
SC Bümpliz		4-1 Bözingen 34
Black Stars Basel	1-0 FC Gerlafingen		[aet]
FC Allschwil		1-1 FC Gelterkinden		[aet]
FC Gelterkinden		1-2 FC Allschwil 		[Replay Sep 18]
FC Riehen		5-0 FC Reinach
FC Courtemaîche		3-2 SC Binningen
FC Trimbach		6-2 FC Suhr
FC Lenzburg		2-1 FC Brugg
FC Weisslingen		1-4 Polizei Zürich
FC Altdorf		4-1 Luzerner SC
FC Renens		4-0 FC Orbe
Racing Lausanne		0-1 FC Vallorbe
Forward Morges		2-0 Stade Payerne
Martigny-Sports	       14-0 FC Aigle
FC Broc			drw FC Bulle			[aet]
FC Bulle		2-0 FC Broc			[Replay Sep 25]
CA Genève		drw CS Chênois			[aet]
CS Chênois		2-1 CA Genève			[Replay Sep 25]
FC Saint-Maurice	2-0 FC Monthey
FC Auvernier		1-5 Floria La Chaux-de-F.
FC La Neuveville	3-2 Comète Peseux
	

2nd principal round

[Oct 2]
CS International GE	2-0 CS Chênois
FC Renens		2-1 Gardy-Jonction GE
FC Vallorbe		0-5 ES Malley
Forward Morges		1-0 FC Sierre
Martigny-Sports		1-2 Ambrosiana Lausanne
Stade Lausanne		3-6 FC Saint-Maurice
Floria La Chaux-de-F.	1-0 Yverdon-Sport
Stade Nyonnais		4-1 FC Bulle
FC La Neuveville	5-3 Saint-Imier-Sports
Victoria Bern		1-4 Vevey-Sports
CS La Tour-de-Peilz	2-0 FC Köniz
Montreux-sports		3-1 SC Bümpliz
FC Langnau im E.	3-6 Central Fribourg
FC Lengnau		5-0 US Bienne-Boujean
FC Solothurn		5-0 Wacker Grenchen
FC Birsfelden		4-1 Black Stars Basel
FC Allschwil		0-3 FC Porrentruy
FC Riehen		2-3 FC Pratteln			[aet]
FC Trimbach		6-4 Concordia Basel		[aet]
SC Derendingen		1-0 Lenzburg
FC Adliswil		0-0 FC Olten			[aet]
FC Olten		5-1 FC Adliswil			[Replay Oct 16]
Polizei Zürich		2-0 SC Zoffingen
FC Uster		5-0 FC Oerlikon ZH
SC Schöftland		2-0 Ballspielclub Zürich
Red Star ZH		4-4 FC Töss			[aet]
FC Töss			1-2 Red Star ZH			[Replay Oct 16]
Blue Stars Zürich	4-0 FC Lachen
FC Rüti ZH		3-3 FC Altstetten ZH		[aet]
FC Altstetten ZH	4-2 FC Rüti ZH			[aet; Replay Oct 16]
FC Winterthur		6-0 SV Ceresio Schaffhausen
FC Uzwil		2-6 FC Schaffhausen
FC Chur			4-6 FC Wil
FC Arbon		1-2 FC Widnau
FC Altdorf		0-1 FC Kreuzlingen
FC Baden		4-0 Lamone Sportiva
GC Bisca		2-0 FC Emmenbrücke
FC Courtemaîche		1-5 SC Kleinhüningen


3th principal round

[Oct 30]
Grasshopper Club ZH	9-1 FC Uster
FC Porrentruy		1-2 FC Basel
SC Brühl St.Gallen	1-3 FC Wil
Nordstern Basel		3-0 FC Birsfelden
AC Bellinzona		9-1 Polizei Zürich
FC Widnau		1-2 SC Zug
FC Biel-Bienne		4-1 SC Schöftland
FC Thun			1-2 FC Lengnau
FC Bern			4-3 La Neuveville
Vevey-Sports		9-2 Floria Ol.La Chaux-de-Fonds 
FC Grenchen		5-1 FC Pratteln
Lausanne-Sports		4-1 CS International Genève
Red Star Zürich		1-1 FC St.Gallen		[aet]
Red Star Zürich		1-2 FC St.Gallen		[Replay Oct 30]
FC Lugano		9-0 GC Biasca
Young Fellows Zürich	4-0 FC Olten
FC Locarno		2-1 FC Altstetten ZH
SC Kleinhüningen	0-1 FC Aarau
FC Baden		4-1 FC Solothurn
FC Luzern		4-0 FC Winterthur
FC Schaffhausen		1-0 FC Chiasso
Blue Stars Zürich	0-3 Mendrisiostar
FC Kreuzlingen		0-6 FC Zürich
FC Saint-Maurice	0-3 Servette FC Genève
Forward Morges		0-1 Urania-Genève-Sport
FC Fribourg		3-0 SC Derendingen
Central Fribourg	2-4 FC La Chaux-de-Fonds	[aet] 
Etoile Sp.La Chaux-de-F.2-1 Montreux-sports		[aet]
Ambrosiana Lausanne	2-0 Stade Nyonnais
Cantonal Neuchâtel	1-0 FC Renens
FC Trimbach		3-4 BSC Young Boys Bern
Helvetia Bern		1-1 FC Moutier			[aet]
FC Moutier		2-1 Helvetia Bern		[Replay Nov 13]			
ES Malley		4-3 CS La Tour-de-Peilz		[aet]


1/16

[Nov 27]
Grasshopper Club ZH	1-2 FC Basel
FC Wil			1-0 Nordstern Basel
FC Biel-Bienne		2-0 FC Lengnau
FC Bern			1-0 Vevey-Sports
FC Grenchen         	1-4 Lausanne-Sports
FC St.Gallen		1-0 FC Lugano
Young Fellows Zürich	5-1 FC Locarno
FC Aarau                1-2 FC Baden
FC Luzern		3-1 FC Schaffhausen
Servette FC Genève	4-2 Urania-Genève-Sport		[aet]
FC Fribourg		3-1 FC La Chaux-de-Fonds 
Etoile Sp.La Chaux-de-F.3-2 Ambrosiana Lausanne		[aet]
Cantonal Neuchâtel	2-1 BSC Young Boys Bern
FC Moutier              0-4 ES Malley
AC Bellinzona		ppd SC Zug
AC Bellinzona		5-0 SC Zug			[Dec 18]
Mendrisiostar           ppd FC Zürich
Mendrisiostar           2-6 FC Zürich			[Dec ?]


1/8

[Jan 9]
FC Wil			2-5 FC Basel
AC Bellinzona		3-0 FC Biel-Bienne
FC Bern			2-4 Lausanne-Sports	
FC St.Gallen         	2-3 Young Fellows Zürich 	[aet]
FC Baden		3-0 FC Luzern
FC Zürich            	2-3 Servette Genève		[aet]
FC Fribourg		4-2 Etoile La Chaux-de-Fonds 
Cantonal Neuchâtel	2-1 ES Malley


1/4

[Feb 5]
FC Basel		2-0 AC Bellinzona
Lausanne-Sports		2-1 Young Fellows Zürich 
FC Baden		3-4 Servette Genève		[aet]
FC Fribourg             3-5 Cantonal Neuchâtel 		[aet]


Semifinals

March 5 at Schützenmatte Stadion in Basel
FC Basel		0-1 Lausanne-Sports
 [85 Maillard II]

March 5 at Stade des Charmilles in Genève
Servette FC Genève	1-3 Cantonal Neuchâtel FC
 [48 Fatton; 65 Unternährer, 73 86 Facchinetti]

 
Final

April 10 at Wankdorf Stadion in Bern
Lausanne-Sports		1-1 Cantonal Neuchâtel FC	[aet]
 [82 Hüssy; 81 Mella]  

Final-Replay 

May 18 at Wankdorf Stadion in Bern 
Lausanne-Sports		4-0 Cantonal Neuchâtel FC 
 [10 59 Friedländer, 21 Lanz, 84 Bocquet]  



1948/49.

1950/51.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2005/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.