Switzerland 1964/65


Nationalliga A

1  Lausanne-Sports            	26   15   6   5   61  32   36 Champion
2  BSC Young Boys Bern       	26   14   4   8   59  43   32
3  Servette FC Genève         	26   14   3   9   59  30   31
4  Grasshopper Club Zürich  	26   11   7   8   54  47   29
5  FC Lugano                 	26    9  11   6   29  30   29
6  FC La Chaux-de-Fonds     	26   12   3  11   52  39   27
7  FC Luzern                	26    9   9   8   33  38   27
8  FC Basel                 	26   11   5  10   44  54   27
9  FC Sion                  	26   10   5  11   42  34   25
10 FC Zürich                	26    8   7  11   41  38   23
11 FC Grenchen               	26    6   9  11   35  43   21
12 FC Biel-Bienne           	26    8   5  13   35  56   21
-------------------------------------------------------------
13 AC Bellinzona            	26    5   9  12   21  42   19 Relegated
14 FC Chiasso             	26    6   5  15   22  61   17 Relegated

Topscorers :

1. Blättler Rolf		19  Grasshopper-Club
   Kerkhoffs Pierre (NED)	19  Lausanne-Sports
3. Daina André			17  Servette Genève
4. Quentin René			16  FC Sion
5. Bertschi Heinz		14  FC La Chaux-de-Fonds
6. Frigerio Roberto		13  FC Basel 
7. Wechselberger Ernst (GER)	12  FC Luzern 
   Nemeth Valer			12  Servette Genève
9. Grünig Kurt			11  BSC Young Boys
10.Ipta	Werner (GER)		10  Grasshopper-Club
   Kunz	Georg			10  Grasshopper-Club
   Eschmann Norbert		10  Lausanne-Sports


Nationalliga B

1  Urania-Genève-Sport      	26   16   5   5   59  30   37 Promoted Champion
2  Young Fellows Zürich      	26   14   6   6   48  32   34 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Thun                   	26   11   8   7   60  52   30
4  FC Porrentruy           	26   11   8   7   40  40   30
5  FC Aarau                	26   12   5   9   59  42   29
6  Cantonal Neuchâtel        	26   12   4  10   49  39   28
7  FC Winterthur            	26   11   6   9   43  40   28
8  SC Brühl St.Gallen        	26   10   6  10   47  47   26
9  Le Locle-Sports         	26   10   6  10   48  50   26
10 FC Solothurn             	26    9   5  12   42  48   23
11 FC Moutier               	26    6  10  10   40  51   22
12 FC Baden                 	26    6   8  12   41  49   20
-------------------------------------------------------------
13 FC Bern                 	26    7   4  15   36  46   18 Relegated
14 FC Schaffhausen          	26    4   5  17   30  76   13 Relegated

Topscorers :

1. Gloor Hans			18  FC Aarau
2. Lüthi Bruno			17  FC Thun
   Amez-Droz Roland		17  FC Solothurn
4. Thommes Heinz		16  Brühl St.Gallen
5. Anker Francis		15  Urania
6. Lenherr Roland		14  FC Aarau
7. Robbiani Giulio		13  Urania
8. Thimm Joachim (GER)		12  Le Locle 
   Weibel Anton			12  Brühl St.Gallen
10.Roth	René			11  FC Moutier
   von Burg Peter		11  Young Fellows


Réserves [Second teams]

Group A (teams of LNA)
1. Grasshopper Club Zürich  	26   17   5   4   98  33   39 Champion
2. FC Zürich                	25   17   3   5   68  49   37
3. Servette FC Genève         	26   15   5   6   77  45   35
4. FC Grenchen               	26   15   3   8   65  54   33
5. BSC Young Boys Bern       	26   12   6   8   72  46   30
6. FC Basel                 	26   10   8   8   56  48   28
7. FC Lugano                 	25   11   5   9   50  63   27
8. FC Biel-Bienne           	26   11   3  12   63  66   25
9. FC Luzern                	26    7   7  12   47  70   21
10.FC Sion                  	26    7   6  13   63  64   20
11.FC La Chaux-de-Fonds     	26    7   6  13   67  78   20
12.AC Bellinzona		26    4   6  16   40  85   14
13.Lausanne-Sports            	26    5   3  18   51  70   13
14.FC Chiasso             	26    4   4  18   26  72   12


Group B (teams of LNB)
1. Young Fellows Zürich      	22   17   2   3   65  24   36 Champion
2. FC Solothurn             	22   14   3   5   59  32   33
3. Cantonal Neuchâtel        	22   14   0   8   56  33   28
4. FC Schaffhausen          	22   11   4   7   62  41   26
5. FC Winterthur            	22   10   3   9   62  44   23
6. FC Aarau                	22   10   2  10   43  35   22
7. Brühl St.Gallen        	22    8   3  11   55  58   19
8. FC Thun                   	22    7   3  12   50  58   17
9. FC Porrentruy           	22    8   1  13   49  70   17
10.Urania-Genève-Sport      	22    7   3  12   43  65   17
11.FC Moutier               	22    4   8  14   37  70   12
12.FC Bern                 	22    4   4  14   42  93   12


1st League

Group West
1. Etoile Carouge		24   15   4   5   61  33   34
2. FC Fribourg			24   12   9   3   39  19   33 (1)
3. Forward Morges		24   14   5   5   47  31   33 (1)
-------------------------------------------------------------
4. Xamax-Sports			24   12   8   4   49  37   32		 
5. FC Raron			24   11   7   6   47  37   29
6. Vevey-Sports			24   10   5   9   55  52   25
7. CS Chênois			24    9   5  10   39  32   23
8. Yverdon-Sport		24    9   5  10   39  48   23
9. FC Versoix			24    6   7  11   36  46   19
10.Martigny-Sports		24    6   7  11   23  30   19
11.Stade Lausanne		24    7   5  12   40  56   19
-------------------------------------------------------------
12.ES Malley			24    5   6  13   38  52   16 Relegated
13.FC Renens			24    2   3  19   22  62    7 Relegated

(1) Play-off for 2nd place
FC Fribourg		3-0 Forward Morges	[in Yverdon]

Group Central
1. FC Langenthal	      	24   15   6   3   43  21   36
2. SC Burgdorf			24   16   3   5   50  23   35
-------------------------------------------------------------
3. Minerva Bern			24   14   6   4   45  21   34
4. SR Delémont			24    9   7   8   40  40   25
5. Concordia Basel		24    8   6  10   39  39   22
6. FC Emmenbrücke		24    8   6  10   38  40   22
7. FC Alle			24    9   4  11   39  43   22
8. FC Wohlen			24   10   2  12   45  50   22
9. Nordstern Basel		24    7   7  10   29  41   21
10.FC Olten			24    7   6  11   36  39   20
11.FC Fontainemelon		24    7   6  10   34  54   20
-------------------------------------------------------------
12.FC Breitenbach		24    7   3  14   46  50   17 Relegated
13.FC Gerlafingen		24    6   4  14   32  55   16 Relegated

Group East
1. FC St.Gallen	        	24   16   4   4   79  41   36
2. Blue Stars ZH		24   15   5   4   52  36   35
-------------------------------------------------------------
3. FC Wettingen			24   15   3   6   64  30   33
4. SC Zug			24    9   8   7   53  47   26
5. Red Star ZH			24   10   6   8   48  43   26
6. FC Widnau			24    9   6   9   32  38   24
7. Polizei ZH			24    9   5  10   43  49   23
8. FC Vaduz			24    9   4  11   44  62   22
9. FC Locarno			24    5   9  10   31  34   19
10.FC Dietikon			24    8   3  13   36  43   19
11.FC Rohrschach		24    6   6  12   33  52   18
-------------------------------------------------------------
12.FC Bodio 			24    5   7  12   37  54   17 Relegated
13.FC Turgi 			24    4   6  14   30  53   14 Relegated

Promotion 1.L-LNB

Final round
SC Burgdorf		3-0 FC Fribourg
Blue Stars ZH		3-1 Etoile Carouge
FC Langenthal		1-1 FC St.Gallen

Etoile Carouge		0-2 FC Langenthal
FC Fribourg		2-3 Blue Stars ZH
FC St.Gallen		4-2 SC Burgdorf

SC Burgdorf		1-2 Etoile Carouge
FC Langenthal		4-4 Blue Stars ZH
FC St.Gallen		1-0 FC Fribourg

Blue Stars ZH		1-0 SC Burgdorf
Etoile Carouge		2-3 FC St.Gallen
FC Fribourg		0-3 FC Langenthal

Table :
1  FC St.Gallen		4   3 1 0    9- 5   7 Promoted/1.L Champion
   Blue Stars ZH	4   3 1 0   11- 7   7 Promoted
3  FC Langenthal	4   2 2 0   10- 5   6
4  SC Burgdorf		4   1 0 3    6- 7   2
5  Etoile Carouge	4   1 0 3    5- 9   2
6  FC Fribourg		4   0 0 4    2-10   0


Promotion 2.L-1.L

Group 1
Kickers Luzern		1-0 1-2 Amriswil
Amriswil		6-0 5-3 Chur
Chur			1-2 4-1 Kickers Luzern
 FC Amriswil is promoted in 1.L

Group 2
Juventus ZH		0-6 0-2 Industrie ZH
Industrie ZH		1-4 3-2 Küsnacht ZH
Küsnacht ZH		3-0 3-0 Juventus ZH
 FC Küsnacht ZH is promoted in 1.L

Group 3
Schöftland		1-3 2-2 Trimbach
Trimbach		1-1 2-2 Breite Basel
Breite Basel		0-2 2-1 Schöftland 
 FC Trimbach is promoted in 1.L

Group 4
US Bienne-Boujean	3-1 0-1 Mendrisio
Aegerten		0-1 0-1 US Bienne-Boujean
Mendrisio		0-1 5-3 Aegerten
 US Bienne-Boujean is promoted in 1.L

Group 5
Villars-sur-Glâne	1-0 3-2 Sierre
Meyrin			3-3 3-0 Villars-sur-Glâne
Sierre			1-0 1-6 Meyrin
 FC Meyrin is promoted in 1.L

Group 6
Stade Nyonnais		0-2 1-1 Montreux-Sports
Hauterive		1-1 2-4 Stade Nyonnais
Montreux-Sports		4-2 n/p Hauterive
 Montreux-Sports is promoted in 1.L



Cup 1964-65


1st principal round

[Sep 12-13]
- Region Ostschweiz :
FC Arbon		9-2 FC Romanshorn
FC Rebstein		0-3 FC Glarus
- Region Zürich :
FC Küsnacht ZH		3-2 Industrie Zürich		[aet]
FC Seefeld ZH		0-1 Post Zürich
FC Thayngen		0-2 FC Altstetten ZH
SV Höngg		1-2 Juventus Zürich
FC Wetzikon		3-1 FC Bauma
FC Lachen		2-2 FC Uzwil			[aet]
FC Uzwil		1-2 FC Lachen			[Replay Sep 20]
SC Veltheim		1-1 FC Oberwinterthur		[aet]
FC Oberwinterthur	2-0 SC Veltheim			[Replay Sep 20]
- Region Bern :
Victoria Bern		2-1 FC Morat
Sparta Bern		2-3 Helvetia Bern
FC Courtemaîche		3-4 FC Court
Aegerten-Brügg		2-3 US Bienne-Boujean
Madretsch Biel		8-2 FC Welschenrohr
- Region Solothurn :
FC Wolfwil		2-5 FC KLus-Balstahl		[Sep 6]
FC Wangen bei Olten	0-6 FC Trimbach
Region Nordwestschweiz :
FC Röschenz		3-1 FC Riehen
BSC Old Boys Basel	4-1 FC Aesch
- Region Aargau
FC Buchs AG		6-2 FC Klingnau
FC Reinach		5-6 SC Schöftland		[aet]
SC Zofingen		4-2 FC Schönenwerd
- Region Innerschweiz :
SC Cham			4-1 FC Baar
Kickers Luzern		3-0 FC Ibach
- Region Ticino
US Verscio		3-5 US Giubiasco
FC Melano		3-0 Mendrisio
- Region Romande :
FC Onex			3-0 CS International GE
FC Bursins		1-5 Stade Nyonnais
FC Orbe			0-1 FC Assens
FC Villeneuve		1-5 FC Bulle
FC Lalden		3-2 FC Sierre
Stade Payerne		2-0 Central Fribourg
FC Boudry		2-1 FC Fleurier
FC Hauterive		6-3 Etoile Sporting La Chaux-de-Fonds
 Teams of 1.L byes


2nd principal round

[Sep 26-27]
FC Arbon		2-5 FC Rorschach
FC Glarus		2-3 FC Vaduz
FC Lachen		4-3 FC Widnau
FC Wetzikon		1-2 FC Wohlen
FC Küsnacht ZH		3-2 Red Star ZH			[aet]
FC Oberwinterthur	1-4 FC Dietikon
Blue Stars ZH		1-2 Polizei Zürich
FC Wettingen		3-0 Post Zürich
FC Altstetten ZH	1-4 FC Turgi
FC St.Gallen		2-2 Juventus Zürich		[aet]
FC St.Gallen		3-1 Juventus Zürich		[Replay Oct 6]
FC Locarno		4-0 SC Cham
Kickers Luzern		3-0 SC Zug
FC Bodio		2-4 US Giubiasco		[aet]
SC Burgdorf		4-0 FC Olten
FC Emmenbrücke		6-1 Melano
BSC Old Boys Basel	1-0 FC Gerlafingen
FC Röschenz		2-3 Concordia Basel
SC Zofingen		2-3 FC Alle
FC Fontainemelon	2-3 SC Schöftland
FC Breitenbach	       11-1 FC KLus-Balstahl
SR Delémont		1-0 FC Buchs AG
Nordstern Basel		0-3 FC Trimbach
Madretsch Biel		2-3 Xamax-Sports		[aet]
FC Court		0-8 Yverdon-Sport
FC Renens		2-0 Victoria Bern
Minerva Bern		6-0 FC Boudry
US Bienne-Boujean	4-2 FC Langenthal
FC Hauterive		6-2 ES Malley
Stade Payerne		1-4 Stade Lausanne
Helvetia Bern		0-2 Forward Morges
Martigny-Sports		3-1 FC Assens
Etoile Carouge		4-3 FC Bulle
FC Raron		2-1 FC Onex
FC Fribourg		3-2 CS Chênois
FC Versoix		2-2 Stade Nyonnais		[aet]
Stade Nyonnais		9-1 FC Versoix			[Replay Oct 1st]
Vevey-Sports		8-0 FC Lalden
 Teams of LNA and LNB byes


3th principal round

[Oct 10-11]
FC Basel		6-1 FC Locarno
Xamax			1-4 FC Biel-Bienne
FC Baden		2-3 FC Vaduz
AC Bellinzona		2-0 Kickers Luzern
FC Raron		1-4 Urania-Genève-Sport
FC Moutier		1-4 Minerva Bern
SC Burgdorf		1-1 FC Thun			[aet]
FC Thun			1-2 SC Burgdorf			[Replay]
FC Wohlen		3-4 FC Aarau
FC Winterthur		0-2 FC Wettingen
Servette Genève	       12-2 Vevey-Sports
FC Chiasso		1-0 Concordia Basel
FC La Chaux-de-Fonds   14-1 Forward Morges
Etoile Carouge		2-1 Cantonal Neuchâtel
FC Fribourg		0-1 SR Delémont			[aet]
FC Solothurn		0-2 FC Trimbach
FC Schaffhausen		3-0 FC Rorschach
US Bienne-Boujean	1-2 FC Bern
Lausanne-Sports		9-0 Martigny-Sports
Old Boys Basel		1-4 FC Luzern
FC St.Gallen		3-6 Grasshopper Club Zürich
FC Renens		0-7 FC Sion
FC Emmenbrücke		3-0 US Giubiasco
FC Küsnacht ZH		1-5 Young Fellows Zürich
FC Porrentruy		4-1 FC Breitenbach		[aet]
BSC Youg Boys Bern	3-1 FC Alle
FC Dietikon		0-8 FC Zürich
FC Lugano		6-0 SC Schöftland
FC Grenchen		3-1 FC Hauterive
FC Lachen		1-5 SC Brühl St.Gallen
Yverdon-Sport		5-1 FC Versoix
FC Le Locle		1-1 Stade Lausanne		[aet]
Stade Lausanne		4-5 Le Locle-Sports		[Replay]
Polizei Zürich		5-2 FC Turgi

1/16

[Oct 31-Nov 1st]
FC Basel		3-1 FC Bern
Lausanne-Sports 	3-1 FC Biel-Bienne
FC Vaduz (LIE)		1-4 FC Luzern
Grasshopper Club ZH	2-0 AC Bellinzona
FC Sion			2-1 Urania-Genève-Sport
FC Emmenbrücke		1-2 Young Fellows Zürich
Minerva Bern		2-1 SC Burgdorf
FC Porrentruy 		2-0 FC Aarau
FC Wettingen		1-4 BSC Youg Boys Bern
FC Zürich		0-1 FC Lugano
FC Grenchen		0-6 Servette Genève
FC Chiasso		2-1 Brühl St.Gallen
Yverdon-Sport		3-6 FC La Chaux-de-Fonds	[aet]
Le Locle-Sports 	3-0 Etoile Carouge
SR Delémont		3-0 FC Trimbach
Polizei Zürich		1-0 FC Schaffhausen

1/8

[Dec 5-6]
FC Basel		3-2 Lausanne-Sports 
FC Luzern		2-4 Grasshopper Club Zürich
FC Sion			2-0 Young Fellows Zürich	[aet]
Minerva Bern		3-0 FC Porrentruy 
Servette Genève		8-0 FC Chiasso
FC La Chaux-de-Fonds	2-3 Le Locle-Sports
SR Delémont		1-1 Polizei Zürich		[aet]
Polizei Zürich		2-4 SR Delémont			[Replay Dec 27; aet]
[Dec 27]
BSC Youg Boys Bern	2-1 FC Lugano


1/4

[Dec 27]
FC Basel		3-1 Grasshopper Club Zürich	[aet]
FC Sion			4-1 Minerva Bern
Servette Genève		2-1 Le Locle-Sports
[Jan 10, 1965]
SR Delémont		0-2 BSC Youg Boys Bern


Semifinals

March 7 at St.Jakob Stadion in Basel
FC Basel		2-3 FC Sion
 [52 Frigerio, 70 Odermatt; 1 Perroud, 35 Georgy, 55 Stockbauer]

March 14 at Wankdorf Stadion in Bern
BSC Youg Boys Bern	0-2 Servette Genève
 [3 Nemeth, 55 Schindelholz]


Final
April 19 at Wankdorf Stadion in Bern   
FC Sion				2-1 Servette FC Genève
 [13 Georgy, 84 Gasser; 90 Daina]


1963/64.

1965/66.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2004/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.