Switzerland 1978/79

Nationalliga A - Qualifying Phase

1  FC Zürich                  	22   13   6   3   51  19   32
2  Servette FC Genève      	22   12   6   4   56  23   30
3  Grasshopper Club Zürich   	22    9   9   4   35  24   27
4  FC Basel                  	22   10   6   6   36  29   26
5  BSC Young Boys Bern      	22   11   4   7   39  34   26
6  FC St.Gallen              	22   11   4   7   34  34   26
-------------------------------------------------------------
7  Neuchâtel Xamax          	22    8   8   6   42  33   24
8  CS Chênois              	22    9   4   9   30  32   22
9  Lausanne-Sports           	22    6   3  13   28  40   15
10 FC Chiasso               	22    5   3  14   20  46   13
11 FC Nordstern Basel      	22    2   8  12   19  44   12
12 FC Sion                  	22    3   5  14   20  52   11

Topscorers :

1. Decastel Michel		11  Neuchâtel Xamax
   Hamberg Piet	(NED)		11  Servette Genève
   Labhart Christian		11  FC St.Gallen
   Risi Peter			11  FC Zürich
   Stomeo Luigi (ITA)		11  FC St.Gallen
6. Botteron René		10  FC Zürich 
   Zwahlen Thomas		10  BSC Young Boys
8. Manai Ali (TUN)		 9  CS Chênois
   Schnyder Marc		 9  Servette Genève
10.Degen Helmuth		 8  Nordstern Basel
   Sulser Claudio		 8  Grasshopper Club
   Zappa Gianpietro		 8  FC Zürich
   Zwicker Hanspeter		 8  FC Zürich

Nationalliga A - Final Group                              (*)

1  Servette FC Genève         	10   10   0   0   23   5   20  15  35 Champion
2  FC Zürich                	10    6   1   3   19  14   13  16  29
3  Grasshopper Club Zürich   	10    3   3   4   11  13    9  14  23
4  FC St.Gallen              	10    2   3   5    8  11    7  13  20
5  BSC Young Boys Bern      	10    1   4   5    5  17    6  13  19
6  FC Basel                  	10    2   1   7   18  24    5  13  18

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

Topscorers (total) :
 
1. Risi Peter			16  FC Zürich
2. Hamberg Piet	(NED)		15  Servette Genève
3. Stomeo Luigi (ITA)		14  FC St.Gallen
   Botteron René		14  FC Zürich 
5. Zwicker Hanspeter		13  FC Zürich
   Labhart Christian		13  FC St.Gallen
7. Pfister Hansjörg		11  Servette Genève
   Schnyder Marc		11  Servette Genève
9. Lauscher Detlev (GER)	10  FC Basel
   Zwahlen Thomas		10  BSC Young Boys
11.Barberis Umberto		 9  Servette Genève
   Sulser Claudio		 9  Grasshopper Club
   Zappa Gianpietro		 9  FC Zürich


Nationalliga A - Relegation Group                         (*)

1  CS Chênois                	10    3   7   0   21  14   13  11  24
2  FC Sion                   	10    5   4   1   15   8   14   6  20
3  FC Chiasso                	10    5   3   2   16  10   13   7  20
4  Lausanne-Sports            	10    5   2   3   20  16   12   8  20
5  Neuchâtel Xamax 	    	10    2   1   7   11  19    5  12  17
---------------------------------------------------------------------
6  Nordstern Basel      	10    1   1   8    8  24    3   6   9 Relegated

(*) halved points qualifying phase (rounded up)

Topscorers (total) :

1. Seiler Walter		14  Lausanne-Sports
2. Decastel Michel		12  Neuchâtel Xamax
3. Degen Helmuth		11  Nordstern Basel
   Mustapha Yagcha (MOR)	11  CS Chênois
   Tachet Pierre-Albert		11  CS Chênois
6. Diserens Georges		10  Lausanne-Sports
   Manai Ali (TUN)		10  CS Chênois
8. Cucinotta Franco (ITA)	 9  FC Chiasso


Nationalliga B

1  FC La Chaux-de-Fonds      	30   18   7   5   71  31   43 Promoted Champion
2  FC Luzern                 	30   17   9   4   62  36   43 Promoted
3  FC Lugano                 	30   17   7   6   51  31   41 (1) Promoted
4  FC Winterthur            	30   16   9   5   58  32   41 (1)
-------------------------------------------------------------
5  FC Frauenfeld             	30   10  12   8   46  39   32
6  FC Aarau                	30   12   8  10   44  39   32
7  FC Bern                  	30   11  10   9   41  41   32
8  Vevey-Sports              	30   11   6  13   47  41   28
9  FC Fribourg              	30    9   9  12   37  33   27
10 AC Bellinzona           	30   10   7  13   47  49   27
11 FC Grenchen                	30    9   9  12   27  32   27
12 SC Kriens                  	30   10   7  13   38  48   27
13 FC Biel-Bienne              	30    9   8  13   35  55   26
14 FC Wettingen               	30    8   9  13   40  48   25
-------------------------------------------------------------
15 Etoile Carouge	     	30    5  11  14   42  53   21 Relegated 
16 Young Fellows Zürich       	30    3   2  25   21  99    8 Relegated

(1) Promotion Play-off [June 27 in Luzern]
FC Lugano		1-0 FC Winterthur	[aet]
 [119pen Hitzfeld]


Nationalliga C [Second teams]

No promotion and no relegation

1  Grasshopper Club Zürich	22   14   6   2   56  26   34 Champion
2  CS Chênois			22   14   4   4   61  20   32
3  Neuchâtel Xamax          	22   13   6   3   51  27   32
4  Servette FC Genève       	22   12   6   4   52  35   30
5  FC Basel                  	22    9   5   6   52  39   23
6  FC Zürich             	22    9   5   8   44  36   23
7  FC Sion                	22    9   2  11   36  47   20
8  BSC Young Boys            	22    5   6  11   36  51   16
9  FC St.Gallen            	22    5   4  11   29  46   14
10 FC Chiasso			22    3   8  11   31  68   14
11 Lausanne-Sports          	22    5   2  14   28  50   12
12 Nordstern Basel		22    1   6  14   26  57    8

Gast-Anlage-AG Cup / Coupe Investissement Gast SA
[Second teams]

Group 1
1  Servette FC Genève       	 9    7   1   1   26   2   15
-------------------------------------------------------------
2  FC St.Gallen            	10    7   0   3   30  18   14
3  Grasshopper-Club       	10    5   0   5   18  21   10
4  FC Basel                  	 9    4   0   5   20  24    8
5  FC Zürich             	10    3   2   5   14  25    8
6  BSC Young Boys		10    1   1   8   13  31    3

Group 2
1  CS Chênois			 9    8   0   1   31  12   16
-------------------------------------------------------------
2  FC Sion                	 9    6   1   2   27  14   13
3  Nordstern Basel		10    5   2   3   24  19   12
4  Neuchâtel Xamax          	10    3   3   4   22  28    9
5  FC Chiasso			10    2   2   6   13  25    6
6  Lausanne-Sports          	10    1   0   9    7  26    2

Final
CS Chênois		6-2 Servette Genève	[in Carouge]



1.League

Group 1
1  FC Raron			26   16   8   2   58  21   40 Promoted
2  Stade Lausanne		26   15   5   7   59  42   35
-------------------------------------------------------------
3  FC Renens			26   13   6   7   47  32   32
4  Martigny-Sports		26   12   6   8   44  36   30
5  ES Malley			26   10   6  10   51  46   26
6  FC Orbe			26   11   4  11   61  58   26 
7  Stade Nyonnais		26    9   8   9   38  39   26
8  FC Boudry			26   10   6  10   38  43   26
9  FC Leytron			26   10   5  11   57  50   25
10 FC Meyrin			26    8   8  10   33  40   24
11 FC Monthey			26    8   7  11   28  40   23
12 FC Visp			26    9   4  13   31  41   22
-------------------------------------------------------------
13 Yverdon-Sport		26    9   3  14   31  48   21 Relegated
14 Le Locle-sports		26    3   2  21   24  64    8 Relegated


Group 2
1  SR Delémont			26   18   7   1   60  24   43
2  FC Bulle			26   13   7   6   45  35   33
------------------------------------------------------------- 
3  FC Lerchenfeld		26   11   8   7   45  31   30 
4  FC Solothurn			26   11   7   8   41  30   29
5  US Boncourt			26   11   7   8   38  32   29
6  Aurore Bienne		26   10   8   8   30  30   28
7  Central Fribourg		26    8  10   8   41  41   26
8  FC Köniz			26    9   7  10   31  36   25
9  FC Laufen			26    6  10  10   26  34   22
10 FC Fétigny			26    6  10  10   41  53   22
11 FC Herzogenbuchsee		26    6   9  11   35  51   21
12 SC Derendingen		26    5  10  11   20  33   20
-------------------------------------------------------------
13 FC Dürrenast			26    6   6  14   36  47   18 Relegated
14 Rapid Ostermundigen		26    5   8  13   41  53   18 Relegated


Group 3
1  SV Muttenz			26   17   4   5   54  26   38
2  FC Baden			26   16   5   5   49  37   37 Promoted
-------------------------------------------------------------
3  FC Schaffhausen		26   16   4   6   55  27   36
4  FC Turicum ZH		26   11   9   6   46  38   31
5  FC Birsfelden		26   10   9   7   45  39   29
6  SC Brühl St.Gallen		26   13   2  11   50  46   28
7  FC Suhr			26   11   5  10   46  43   27
8  Blue Stars ZH		26   10   7   9   48  46   27
9  FC Allschwil			26    8   6  12   31  43   22
10 FC Glattbrugg		26    7   5  14   37  47   19
11 FC Unterstrass		26    5   8  13   36  54   18
12 FC Gossau			26    4  10  12   30  50   18
-------------------------------------------------------------
13 Red Star ZH			26    6   5  15   44  56   17 Relegated
14 Concordia Basel		26    5   7  14   34  53   17 Relegated


Group 4
1  FC Locarno			26   13   9   4   43  23   35
2  FC Ibach			26   16   3   7   46  30   35
-------------------------------------------------------------
3  Mendrisiostar		26   13   8   5   49  28   34
4  SC Zug			26   12   7   7   53  37   31
5  FC Balzers			26   13   4   9   58  44   30
6  FC Vaduz			26   10   8   8   50  43   28
7  FC Stäfa			26   11   6   9   32  28   28
8  FC Emmenbrücke		26    8  10   8   42  36   26
9  FC Morbio			26    9   6  11   36  44   24
10 FC Zug			26    9   4  13   37  47   22
11 FC Rüti			26    7   7  12   31  36   21
12 SC Emmen			26    6   8  12   29  62   20
-------------------------------------------------------------
13 FC Chur			26    5   7  14   31  48   17 Relegated
14 Giubiasco			26    5   3  18   33  64   13 Relegated


Promotion 1.L-LNB

1st round
SV Muttenz		0-1 2-5 FC Ibach
FC Baden		1-0 2-2 FC Locarno
FC Bulle		0-1 2-3 FC Raron
Stade Lausanne		2-3 0-1 SR Delémont

Semifinals
FC Ibach		1-3 1-3 FC Raron
FC Baden		1-0 1-1 SR Delémont

Final
FC Baden		0-1 FC Raron
FC Raron and FC Baden are promoted in LNB


Relegation from 1.L in 2.L
Yverdon-Sport, Le Locle, Rapid Ostermundingen, Dürrenast, 
Red Star ZH, Concordia Basel, FC Chur and Giubiasco.


Promotion 2.L-1.L

Group 1
Armonia Lugano		0-1 1-0 Küsnacht ZH
Altstätten SG		2-2 4-2 Uzwil
Uzwil			4-0 0-0 Armonia Lugano
Küsnacht ZH		2-1 0-1 Altstätten SG
Uzwil			1-0 2-0 Küsnacht ZH
Armonia Lugano		2-3 n/p Altstätten SG
 Uzwil and Altstätten SG are promoted in 1.L

Group 2
Oberentfelden 		2-1 3-3 Sursee
Tössfeld		2-0 1-0 Brüttisellen
Sursee			4-1 6-2 Tössfeld
Brüttisellen		1-3 0-4 Oberentfelden
Oberentfelden		1-0 0-2 Tössfeld
Brüttisellen		2-1 0-2 Sursee
 Oberentfelden and Sursee are promoted in 1.L

Group 3
Binningen		2-1 n/p Langenthal
Klus-Balstahl		1-2 n/p Lengnau
Lengnau			7-1 1-2 Binningen
Langenthal		2-2 0-1 Klus-Balstahl
Klus-Balstahl		0-1 2-2 Binningen
Langenthal		2-2 0-3 Lengnau
 Lengnau and Binningen are promoted in 1.L

Group 4
Saint-Imier		2-0 n/p Gland
Düdingen		2-0 1-1 Saint-Imier
Gland			1-2 1-4 Düdingen
 Düdingen is promoted in 1.L
Group 5
Bagnes			0-3 1-2 Montreux-Sports
Montreux-Sports		3-0 1-2 Plan-les-Ouates
Plan-les-Ouates		2-0 4-1 Bagnes
Play-off
Montreux-Sports		1-0 Plan-les-Ouates		[in Lausanne]
 Montreux-Sports is promoted in 1.L




Cup 1978/79


1st principal round

[Aug 5-6]
Etoile Espagnol		2-1 FC Bussigny
Forward Morges		2-4 FC Orbe	
FC Saint-Prex		3-4 Stade Lausanne
Signal Bernex		4-2 FC Renens
FC Assens		4-5 Stade Nyonnais		[aet]
FC Saint-Maurice	2-2 FC Raron			[aet; 3-4 pen]
FC Savièse		2-2 Martigny-Sports		[aet; 4-3 pen]
Montreux-Sports		0-2 FC Bulle
FC Courtepin		1-2 Rapid Ostermundingen
FC Portalban		0-6 FC Lerchenfeld Thun
FC Frutigen		0-4 FC Köniz
Stade Payerne		0-1 FC Fétigny
SC Düdingen		4-2 FC Dürrenast		[aet]
FC Siviriez		2-1 Central Fribourg
FC Bôle			0-9 Le Locle-Sports
Superga Chaux-de-Fonds	3-1 Yverdon-Sport
FC Moutier		0-1 Aurore Bienne
FC Courtemaîche		0-2 US Boncourt
FC Courgenay		1-3 SR Delémont
FC Aesch		0-5 SV Muttenz
BSC Old Boys Basel	0-2 FC Allschwil
FC Binningen		1-2 FC Birsfelden
Black Stars Basel	1-5 Concordia Basel
FC Sursee		3-1 FC Bremgarten
FC Buchs AG		0-4 FC Baden
SC Schöftland		3-1 FC Langenthal
FC Deitingen		2-1 FC Solothurn		[aet]
FC Biberist		1-3 FC Gerlafingen
SC Burgdorf		2-0 SC Derendingen
FC Hergiswil		3-3 SC Emmen			[aet; 3-4 pen]
FC Seefeld ZH		2-4 SC Zug			[aet]
FC Wädenswil		2-3 FC Zug
FC Perlen		0-3 FC Ibach
SC Cham			0-4 FC Emmenbrücke
FC Goldau		0-3 FC Locarno
Gambarogno		0-5 FC Morbio
Tenero			2-3 Mendrisiostar
SC Balerna		3-0 US Giubiasco
FC Flawil		1-3 FC Unterstrass ZH		[aet]
FC Schwammendingen	2-5 FC Glattbrugg
FC Kilchberg		1-3 Red Star ZH
FC Küsnacht ZH		1-0 FC Schaffhausen
FC Volketswil		3-2 FC Stäfa ZH
FC Töss			1-2 FC Tössfeld
FC Hinwil		1-3 FC Rüti ZH
FC Oberwinterthur	1-2 FC Eschenbach
FC Kreuzlingen		3-4 Brühl St.Gallen
FC Weinfelden-Bürglen	6-1 FC Vaduz
FC Bad Ragaz		1-4 FC Balzers
FC Vernier		1-2 ES Malley			[aet]
FC Collex-Bossy		3-2 FC Meyrin			[aet]
FC Bagnes-Le Châble	4-2 FC Monthey
FC Conthey		2-3 FC Visp
FC Brüttisellen		0-3 Blue Stars ZH
FC Glattfelden		3-0 Turicum ZH
FC Lamboing		0-1 SV Lyss
FC Kirchberg		4-4 FC Herzogenbuchsee		[aet; 4-3 pen]
FC Estavayer-le-Lac	0-4 FC Boudry
FC Brugg		3-1 FC Suhr
SV Sissach		4-4 FC Laufen
La Rondinella		2-1 Marin-Sports
FC Rebstein		1-2 FC Chur			[aet]
FC Mels			1-0 FC Gossau SG
FC Aigle		3-2 FC Leytron


2nd principal round

[Aug 12-13]
NLB - 1.L
FC Lerchenfeld Thun	2-2 FC Fribourg			[aet; 5-4 pen]
FC Raron		0-2 Vevey-Sports
US Boncourt		1-1 FC Biel-Bienne		[aet; 1-4 pen]
SR Delémont		0-2 FC La Chaux-de-Fonds
ES Malley		0-3 Etoile Carouge
FC Birsfelden		0-4 FC Bern
FC Morbio		1-2 FC Luzern
FC Locarno		3-1 AC Bellinzona
Red Star ZH		4-3 Young Fellows ZH
Blue Stars ZH		0-5 FC Winterthur
NLB - 2.L
SV Lyss			1-3 FC Aarau
FC Sursee		0-1 FC Wettingen
SC Burgdorf		0-1 FC Grenchen
FC Kirchberg		0-4 SC Kriens
SC Balerna		1-7 FC Lugano
FC Weinfelden-Bürglen	1-2 FC Frauenfeld
1.L - 1.L
FC Visp			1-2 FC Bulle
Le Locle-Sports		3-2 FC Boudry
FC Baden		3-1 SV Muttenz
FC Zug			0-3 SC Emmen
Mendrisiostar		3-1 FC Emmenbrücke
SC Zug			2-4 FC Ibach
FC Unterstrass ZH	2-1 Brühl St.Gallen
1.L - 2.L
FC Orbe			6-0 Superga La Chaux-de-Fonds
FC Siviriez		2-1 FC Fétigny
Etoile Espagnol		0-3 Stade Lausanne
SC Schöftland		2-3 Rapid Ostermundingen
FC Brugg		4-1 FC Köniz
FC Laufen		2-1 FC Gerlafingen
FC Allschwil		3-0 FC Deitingen
Concordia Basel		0-4 SC Düdingen
FC Rüti ZH		2-1 FC Küsnacht ZH
FC Balzers		7-2 FC Glattfelden
FC Bagnes-Le Châble	4-1 Stade Nyonnais
1.L - 3.L
Aurore Bienne		0-1 La Rondinella La Neuveville		[aet]
FC Eschenbach		1-2 FC Chur
1.L - 4.L
FC Mels			1-3 FC Glattbrugg
2.L - 2.L
FC Savièse		6-1 FC Aigle
Signal Bernex		2-1 FC Collex-Bossy
2.L - 3.L
FC Volketswil		1-4 FC Tössfeld


3th principal round

[Aug 19-20]
FC Biel-Bienne		4-2 FC Lerchenfeld Thun
FC Savièse		2-4 FC La Chaux-de-Fonds
FC Grenchen		2-1 FC Bern			[aet]
FC Siviriez		2-9 Etoile Carouge
SC Kriens		4-1 FC Lugano
FC Luzern		3-0 FC Wettingen
FC Laufen		0-3 FC Baden
Mendrisiostar		0-0 FC Frauenfeld		[aet; 4-3 pen]
Stade Lausanne		2-1 FC Bulle
SC Düdingen		3-5 FC Aarau
Signal Bernex		2-7 Vevey-Sports
FC Unterstrass ZH	1-2 FC Chur
FC Rüti ZH		1-3 FC Winterthur
FC Tössfeld		1-4 FC Glattbrugg
FC Allschwil		1-3 FC Ibach
FC Locarno		1-1 FC Balzers			[aet; 4-2 pen]
La RondinellaNeuveville	3-1 FC Bagnes-Le Châble
FC Brugg		1-3 Rapid Ostermundingen
SC Emmen		1-5 Red Star ZH
FC Orbe			2-0 Le Locle-Sports
 Teams of LNA byes


1/16 finals

[Oct 6-7]
FC Biel-Bienne		1-3 Lausanne-Sports
FC La Chaux-de-Fonds	1-4 CS Chênois
FC Grenchen		1-3 Etoile Carouge		[aet]
SC Kriens		1-3 FC Chiasso
FC Luzern		2-0 FC Baden
Mendrisiostar		2-5 Nordstern Basel
Stade Lausanne		1-0 FC Aarau
Vevey-Sports		1-2 BSC Young Boys		[aet]
FC Chur			0-4 FC Winterthur
FC Glattbrugg		0-7 FC Basel
FC Ibach		1-6 FC St.Gallen
FC Locarno		1-4 Grasshopper-Club
La RondinellaNeuveville 1-4 Servette Genève		[aet]
Rapid Ostermundingen	1-6 Neuchâtel Xamax
Red Star ZH		1-6 FC Zürich
FC Orbe			3-3 FC Sion			[aet; 0-3 pen]


1/8 finals

[Dec 9-10]
Etoile Carouge		0-3 Servette Genève
Nordstern Basel		3-1 Stade Lausanne
BSC Young Boys		2-0 FC Chiasso
FC Winterthur		1-1 CS Chênois			[aet]
CS Chênois		4-1 FC Winterthur		[Replay Dec 17]
FC St.Gallen		3-1 Grasshopper-Club
Neuchâtel Xamax		2-1 FC Luzern			[aet]
FC Zürich		1-3 FC Basel
[Dec 17]
FC Sion			0-4 Lausanne-Sports

1/4 finals

[March 20]
CS Chênois		1-1 Lausanne-Sports		[aet]
Lausanne-Sports		0-2 CS Chênois			[Replay]
Nordstern Basel		0-2 Servette Genève
BSC Young Boys Bern	2-0 FC St.Gallen
Neuchâtel Xamax		5-0 FC Basel


Semifinals

April 14 at Stade des Charmilles in 
Servette FC Genève	3-2 Neuchâtel Xamax FC
 [4 Schnyder, 87 91 Hamberg; 7 Weiler, 29 Rub]

April 14 at Wankdorf  Stadion in Bern
BSC Young-Boys Bern	1-0 CS Chênois			[aet]
 [105 Hussner]


Final

June 4 at Wankdorf  Stadion in Bern
Servette FC Genève	1-1 BSC Young-Boys Bern 	[aet]
 [53 Pfister; 78 Hussner]

Final-Replay

June 20 at Wankdorf  Stadion, Bern   
Servette FC Genève	3-2 BSC Young-Boys Bern
 [28 Weber, 63 Barberis, 68 Hamberg; 11 Schmidlin, 32 Hussner]


1977/78.

1979/80.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.


About this document

With thanks to Luc Nackaerts

Prepared and maintained by Erik Garin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Erik Garin (garinerik@hispeed.ch)
Last updated: 26 Jan 2007

(C) Copyright Erik Garin and RSSSF 2001/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.