European Competitions 1968-69

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • Inter-Cities Fairs Cup
  • About this document

    Index| 1967-68| 1969-70


    Champions' Cup 1968-69

    Additional Match Details
    
    First Round
    Manchester City          Eng  Fenerbahce               Tur   0-0  1-2  1-2
    RSC Anderlecht           Bel  Glentoran                Nir   3-0  2-2  5-2    
    Waterford United         Irl  Manchester United        Eng   1-3  1-7  2-10x  
    Real Madrid              Esp  AEL (Limassol)           Cyp   6-0  6-0 12-0y
    Floriana                 Mlt  Lahden Reipas            Fin   1-1  0-2  1-3z   
    AS Saint-Etienne         Fra  Celtic                   Sco   2-0  0-4  2-4    
    AEK (Athens)             Gre  AS La Jeunesse d'Esch    Lux   3-0  2-3  5-3    
    Valur (Reykjavik)        Isl  SL Benfica               Por   0-0  1-8  1-8    
    Rosenborg BK             Nor  SK Rapid Vienna          Aut   1-3  3-3  4-6    
    1.FC Nuremberg           FRG  Ajax                     Ned   1-1  0-4  1-5    
    Steaua Bucharest         Rom  Spartak Trnava           Tch   3-1  0-4  3-5    
    Malmo FF                 Swe  AC Milan                 Ita   2-1  1-4  3-5    
    FC Zurich                Sui  AB (Copenhagen)          Den   1-3  2-1  3-4    
    Red Star (Belgrade) walkover, FC Carl Zeiss Jena withdrew
    FC Levski (Sofia), Ferencvarosi, Dinamo Kiev and Ruch Chorzow withdrew
    (teams from Bulgaria, East Germany, Hungary, Poland and the Soviet Union 
    withdrew in protest to a redraw by UEFA of the first round keeping clubs 
    from Eastern and Western Europe apart, after western countries had 
    threatened a boycot due to the Soviet invasion in Czechoslovakia; clubs 
    from Czechoslovakia, Romania and Yugoslavia remained in the competition;
    original fixtures had included Ferencvaros vs Celtic and Levski vs Milan)
    
    x 1st leg in Dublin
    y 2nd leg in Madrid
    z 1st leg in Gzira, 2nd leg in Helsinki
    
    Second Round
    Manchester United        Eng  RSC Anderlecht           Bel   3-0  1-3  4-3
    SK Rapid Vienna          Aut  Real Madrid              Esp   1-0  1-2 *2-2
    Celtic                   Sco  Red Star (Belgrade)      Yug   5-1  1-1  6-2
    Lahden Reipas            Fin  Spartak Trnava           Tch   1-9  1-7  2-16x
    AEK (Athens)             Gre  AB (Copenhagen)          Den   0-0  2-0  2-0
    Ajax                     Ned  Fenerbahce               Tur   2-0  2-0  4-0
    x 1st leg in Wien
    Byes: AC Milan, SL Benfica
    
    Quarter-Finals
    Manchester United        Eng  SK Rapid Vienna          Aut   3-0  0-0  3-0
    AC Milan                 Ita  Celtic                   Sco   0-0  1-0  1-0
    Ajax                     Ned  SL Benfica               Por   1-3  3-1  4-4  [3-0aet]x
    Spartak Trnava           Tch  AEK (Athens)             Gre   2-1  1-1  3-2
    x playoff in Paris
    
    Semi-Finals
    AC Milan                 Ita  Manchester United        Eng   2-0  0-1  2-1
    Ajax                     Ned  Spartak Trnava           Tch   3-0  0-2  3-2
    
    
    Final, Bernabeu Stadium, Madrid, 28 May 1969, att 31000
    
    AC Milan                 (2) 4  Ajax                     (0) 1
     7' 1-0  M: Prati
    40' 2-0  M: Prati
    60' 2-1  A: Vasovic (pen)
    67' 3-1  M: Sormani
    75' 4-1  M: Prati
    
    AC Milan (trainer Rocco)
        Cudicini; Malatrasi, Anquilletti, Schnellinger, Rosato, Trappattoni;
        Lodetti, Rivera; Hamrin, Sormani, Prati
    Ajax (trainer Michels)
        Bals; Suurbier (Muller), Hulshoff, Vasovic, Van Duivenbode; Pronk,
        Groot (Nuninga); Swart, Cruijff, Danielsson, Keizer
    Referee: De Mendibil (Spain)
    
    Additional Match Details
    

    Index| Cup Winners' Cup| Fairs Cup| ECC 1967-68| ECC 1969-70


    Cup Winners' Cup 1968-69

    First Round
    KS Partizani (Tirane)    Alb  Torino                   Ita   1-0  1-3  2-3
    Club Brugge KV           Bel  West Bromwich Albion     Eng   3-1  0-2  3-3*
    Dunfermline Athletic     Sco  Apoel (Nicosia)          Cyp  10-1  2-0 12-1
    Randers (Freja)          Den  Shamrock Rovers          Irl   1-0  2-1  3-1
    Girondins Bordeaux       Fra  1.FC Cologne             FRG   2-1  0-3  2-4
    Cardiff City             Wal  FC Porto                 Por   2-2  1-2  3-4
    Olympiakos (Pireus)      Gre  KR (Reykjavik)           Isl   2-0  2-0  4-0x
    Crusaders                Nir  IFK Norrkoping           Swe   2-2  1-4  3-6
    US Rumelange             Lux  Sliema Wanderers         Mlt   2-1  0-1  2-2*y
    ADO (Den Haag)           Ned  Grazer AK                Aut   4-1  2-0  6-1
    FC Lugano                Sui  FC Barcelona             Esp   0-1  0-3  0-4
    Slovan Bratislava        Tch  FK Bor                   Yug   3-0  0-2  3-2
    Altay                    Tur  SFK Lyn                  Nor   3-1  1-4  4-5
    Dinamo Bucharest walkover, Raba Vasas ETO withdrew
    FC Spartak (Sofia), 1.FC Union Berlin, Gornik Zabrze and Dinamo Moscow
    withdrew (teams from Bulgaria, East Germany, Hungary, Poland and the
    Soviet Union withdrew in protest to a redraw by UEFA of the first round
    keeping clubs from Eastern and Western Europe apart, after western
    countries had threatened a boycot due to the Soviet invasion in
    Czechoslovakia; clubs from Czechoslovakia, Romania and Yugoslavia
    remained in the competition)
    x 2nd leg in Thessaloniki
    y 1st leg in Esch
    
    Second Round
    Randers (Freja)          Den  Sliema Wanderers         Mlt   6-0  2-0  8-0
    Dunfermline Athletic     Sco  Olympiakos (Pireus)      Gre   4-0  0-3  4-3
    SFK Lyn                  Nor  IFK Norrkoping           Swe   2-0  2-3  4-3
    ADO (Den Haag)           Ned  1.FC Cologne             FRG   0-1  0-3  0-4
    FC Porto                 Por  Slovan Bratislava        Tch   1-0  0-4  1-4
    Dinamo Bucharest         Rom  West Bromwich Albion     Eng   1-1  0-4  1-5
    Byes: Torino, FC Barcelona
    
    Quarter-Finals
    Dunfermline Athletic     Sco  West Bromwich Albion     Eng   0-0  1-0  1-0
    FC Barcelona             Esp  SFK Lyn                  Nor   3-2  2-2  5-4x
    Torino                   Ita  Slovan Bratislava        Tch   0-1  1-2  1-3
    1.FC Cologne             FRG  Randers (Freja)          Den   2-1  3-0  5-1
    x 2nd leg in Barcelona
    
    Semi-Finals
    Dunfermline Athletic     Sco  Slovan Bratislava        Tch   1-1  0-1  1-2
    1.FC Cologne             FRG  FC Barcelona             Esp   2-2  1-4  3-6
    
    
    Final, St Jakob Stadium, Basle, 21 May 1969, att 19000
    
    Slovan Bratislava        (3) 3  FC Barcelona             (1) 2
    
     2' 1-0  SB: Cvetler
    16' 1-1  B: Zaldua
    30' 2-1  SB: Hrivnak
    42' 3-1  SB: Jan Capkovic
    52' 3-2  B: Rexach
    
    Slovan Bratislava
        Vencel; Filo, Horvath, Hrivnak; Zlocha, Hrdlicka, Josef Capkovic; Cvetler,
        Moder (Hatar), Jokl, Jan Capkovic
    FC Barcelona
        Sadurni; Franch (Pereda), Eladio, Rife; Olivella, Zabalza, Pellicer;
        Castro (Mendoza), Zaldua, Fuste, Rexach
    

    Index| Champions' Cup| Fairs Cup| CWC 1967-68| CWC 1969-70


    Inter-Cities Fairs Cup 1968-69

    Additional Match Details
    
    First Round
    Chelsea                  Eng  Morton                   Sco   5-0  4-3  9-3
    Newcastle United         Eng  Feyenoord                Ned   4-0  0-2  4-2
    Wacker Innsbruck         Aut  Eintracht Frankfurt      FRG   2-2  0-3  2-5
    Wiener Sport-Club        Aut  Slavia Prague            Tch   1-0  0-5  1-5
    Beerschot VAV            Bel  DWS (Amsterdam)          Ned   1-1  1-2  2-3
    Standard CL (Liege)      Bel  Leeds United             Eng   0-0  2-3  2-3
    Daring CB                Bel  Panathinaikos            Gre   2-1  0-2  2-3
    FC Trakia (Plovdiv)      Bul  Real Zaragoza            Esp   3-1  0-2  3-3*
    FC Slavia (Sofia)        Bul  Aberdeen                 Sco   0-0  0-2  0-2
    Rangers                  Sco  FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug   2-0  0-1  2-1
    Athletic Bilbao          Esp  Liverpool                Eng   2-1  1-2  3-3x aet
    Atletico Madrid          Esp  KSV Waregem              Bel   2-1  0-1  2-2*
    Olympique Lyonnais       Fra  Academica Coimbra        Por   1-0  0-1  1-1x aet
    FC Metz                  Fra  Hamburger SV             FRG   1-4  2-3  3-7
    Aris (Salonika)          Gre  Hibernians (Paola)       Mlt   1-0  6-0  7-0
    Bologna                  Ita  FC Basle                 Sui   4-1  2-1  6-2
    SSC Napoli               Ita  Grasshopper-Club Zurich  Sui   3-1  0-1  3-2
    FK Skeid                 Nor  AIK (Stockholm)          Swe   1-1  1-2  2-3
    DOS (Utrecht)            Ned  Dundalk                  Irl   1-1  1-2  2-3  aet
    Legia Warsaw             Pol  TSV 1860 Munich          FRG   6-0  3-2  9-2
    Sporting CP (Lisbon)     Por  Valencia                 Esp   4-0  1-4  5-4
    Leixoes SC               Por  FC Arges (Pitesti)       Rom   1-1  0-0  1-1*
    Vitoria FC (Setubal)     Por  Linfield                 Nir   3-0  3-1  6-1
    Hannover 96              FRG  B1909 (Odense)           Den   3-2  1-0  4-2
    Rapid Bucharest          Rom  OFK Belgrade             Yug   3-1  1-6  4-7  aet
    Lausanne-Sports          Sui  Juventus                 Ita   0-2  0-2  0-4
    Goztepe                  Tur  Olympique Marseille      Fra   2-0  0-2  2-2x aet
    NK Olimpija (Ljubljana)  Yug  Hibernian                Sco   0-3  1-2  1-5
    NK Dinamo (Zagreb)       Yug  AC Fiorentina            Ita   1-1  1-2  2-3
    FC Hansa Rostock         GDR  OGC Nice                 Fra   3-0  1-2  4-2
    x Athletic Bilbao, Olympique Lyonnais and Goztepe progressed on a coin toss
    1.FC Lokomotive Leipzig walkover, KB (Copenhagen) withdrew
    Ujpesti Dozsa walkover, US Luxembourg withdrew
    
    Second Round
    Leeds United             Eng  SSC Napoli               Ita   2-0  0-2  2-2x aet
    Chelsea                  Eng  DWS (Amsterdam)          Ned   0-0  0-0  0-0x aet
    KSV Waregem              Bel  Legia Warsaw             Pol   1-0  0-2  1-2
    Aberdeen                 Sco  Real Zaragoza            Esp   2-1  0-3  2-4
    Hibernian                Sco  1.FC Lokomotive Leipzig  GDR   3-1  1-0  4-1
    Rangers                  Sco  Dundalk                  Irl   6-1  3-0  9-1
    Panathinaikos            Gre  Athletic Bilbao          Esp   0-0  0-1  0-1
    Aris (Salonika)          Gre  Ujpesti Dozsa            Hun   1-2  1-9  2-11
    Juventus                 Ita  Eintracht Frankfurt      FRG   0-0  0-1  0-1  aet
    Sporting CP (Lisbon)     Por  Newcastle United         Eng   1-1  0-1  1-2
    Vitoria FC (Setubal)     Por  Olympique Lyonnais       Fra   5-0  2-1  7-1
    Hamburger SV             FRG  Slavia Prague            Tch   4-1  1-3  5-4
    AIK (Stockholm)          Swe  Hannover 96              FRG   4-2  2-5  6-7
    Goztepe                  Tur  FC Arges (Pitesti)       Rom   3-0  2-3  5-3
    OFK Belgrade             Yug  Bologna                  Ita   1-0  1-1  2-1
    FC Hansa Rostock         GDR  AC Fiorentina            Ita   3-2  1-2  4-4*
    x Leeds United and DWS (Amsterdam) progressed on a coin toss
                                                                                    
    Third Round                                                                     
    Leeds United             Eng  Hannover 96              FRG   5-1  2-1  7-2     
    Athletic Bilbao          Esp  Eintracht Frankfurt      FRG   1-0  1-1  2-1
    Real Zaragoza            Esp  Newcastle United         Eng   3-2  1-2  4-4*
    DWS (Amsterdam)          Ned  Rangers                  Sco   0-2  1-2  1-4
    Legia Warsaw             Pol  Ujpesti Dozsa            Hun   0-1  2-2  2-3
    Vitoria FC (Setubal)     Por  AC Fiorentina            Ita   3-0  1-2  4-2
    Hamburger SV             FRG  Hibernian                Sco   1-0  1-2 *2-2
    OFK Belgrade             Yug  Goztepe                  Tur   3-1  0-2  3-3*
    
    Quarter-Finals
    Leeds United             Eng  Ujpesti Dozsa            Hun   0-1  0-2  0-3
    Newcastle United         Eng  Vitoria FC (Setubal)     Por   5-1  1-3  6-4x
    Rangers                  Sco  Athletic Bilbao          Esp   4-1  0-2  4-3
    Goztepe walkover, Hamburger SV withdrew
    x 2nd leg in Lisboa
    
    Semi-Finals
    Rangers                  Sco  Newcastle United         Eng   0-0  0-2  0-2
    Goztepe                  Tur  Ujpesti Dozsa            Hun   1-4  0-4  1-8
    
    
    Final 1st Leg, St. James Park, Newcastle, 29 May 1969, att 60000
    
    Newcastle United         (0) 3  Ujpesti Dozsa            (0) 0
    63' 1-0  NU: Moncur
    72' 2-0  NU: Moncur
    83' 3-0  NU: Scott
    
    Newcastle United
        McFaul; Craig, Clark, Gibb, Burton, Moncur, Scott, Robson, Davies,
        Arentoft, Sinclair (Foggon)
    Ujpesti Dozsa
        Szentmihalyi; Kaposzta, Solymosi, Bankuti, Nosko, E.Dunai, Fazekas,
        Gorocs, Bene, A.Dunai, Zambo
    
    
    Final 2nd Leg, Dozsa-Stadion, Budapest, 11 Jun 1969, att 37000
    
    Ujpesti Dozsa            (2) 2  Newcastle United         (0) 3
    31' 1-0  UD: Bene
    44' 2-0  UD: Gorocs
    46' 2-1  NU: Moncur
    50' 2-2  NU: Arentoft
    74' 2-3  NU: Foggon
    Newcastle won 6-2 on aggregate
    
    Ujpesti Dozsa
        Szentmihalyi; Kaposzta, Solymosi, Bankuti, Nosko, E.Dunai, Fazekas,
        Gorocs, Bene, A.Dunai, Zambo
    Newcastle United
        McFaul; Craig, Clark, Gibb, Burton, Moncur, Scott (Foggon), Arentoft,
        Robson, Davies, Sinclair
    
    Additional Match Details
    

    Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| ICFC 1967-68| ICFC 1969-70


    About this document

    Additional data thanks to Ambrosius Kutschera and Hubert Schmiedl

    Prepared and maintained by James M. Ross for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: James M. Ross
    Email: jmr@zfe1.demon.co.uk
    Last updated: 6 Feb 2008

    (c) Copyright James M. Ross and RSSSF 1995/2008
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.