European Competitions 1994-95

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • UEFA Cup
  • Super Cup
  • About this document

    Index| 1993-94| 1995-96


    Champions' Cup 1994-95

    Preliminary Round
    AEK (Athens)             Gre  Rangers                  Sco   2-0  1-0  3-0
    Avenir Beggen            Lux  Galatasaray              Tur   1-5  0-4  1-9x
    Legia Warsaw             Pol  Hajduk Split             Cro   0-1  0-4  0-5
    Maccabi Haifa            Isr  SV Austria Salzburg      Aut   1-2  1-3  2-5
    Paris Saint-Germain      Fra  Vac FC-Samsung           Hun   3-0  2-1  5-1y
    Silkeborg IF             Den  Dinamo Kiev              Ukr   0-0  1-3  1-3
    Sparta Prague            Cze  IFK Gothenburg           Swe   1-0  0-2  1-2z
    Steaua Bucharest         Rom  Servette FC Geneva       Sui   4-1  1-1  5-2
    x 2nd leg in Izmir
    y 2nd leg in Budapest
    z 1st leg in Jablonec
    Byes: FC Barcelona, Manchester United, Spartak Moscow, Bayern Munich, SL Benfica,
    RSC Anderlecht, Ajax, AC Milan
    
    
    UEFA Champions' League 
    
    Group A
    FC Barcelona             (1) 2  Galatasaray              (1) 1
    Manchester United        (1) 4  IFK Gothenburg           (1) 2
    Galatasaray              (0) 0  Manchester United        (0) 0
    IFK Gothenburg           (0) 2  FC Barcelona             (1) 1
    IFK Gothenburg           (0) 1  Galatasaray              (0) 0
    Manchester United        (1) 2  FC Barcelona             (1) 2
    FC Barcelona             (2) 4  Manchester United        (0) 0
    Galatasaray              (0) 0  IFK Gothenburg           (0) 1
    Galatasaray              (0) 2  FC Barcelona             (1) 1
    IFK Gothenburg           (1) 3  Manchester United        (0) 1
    FC Barcelona             (0) 1  IFK Gothenburg           (0) 1
    Manchester United        (2) 4  Galatasaray              (0) 0
    
                               P  W  D  L  F  A Pts
    IFK GOTHENBURG             6  4  1  1 10  7  9
    FC BARCELONA               6  2  2  2 11  8  6
    Manchester United          6  2  2  2 11 11  6
    Galatasaray                6  1  1  4  3  9  3
    Gothenburg and Barcelona qualify
    
    
    Group B
    Dinamo Kiev              (0) 3  Spartak Moscow           (2) 2
    Paris Saint-Germain      (1) 2  Bayern Munich            (0) 0
    Bayern Munich            (1) 1  Dinamo Kiev              (0) 0
    Spartak Moscow           (1) 1  Paris Saint-Germain      (0) 2
    Dinamo Kiev              (1) 1  Paris Saint-Germain      (1) 2
    Spartak Moscow           (0) 1  Bayern Munich            (1) 1
    Bayern Munich            (2) 2  Spartak Moscow           (2) 2
    Paris Saint-Germain      (0) 1  Dinamo Kiev              (0) 0
    Bayern Munich            (0) 0  Paris Saint-Germain      (0) 1
    Spartak Moscow           (0) 1  Dinamo Kiev              (0) 0
    Dinamo Kiev              (1) 1  Bayern Munich            (1) 4
    Paris Saint-Germain      (2) 4  Spartak Moscow           (0) 1
    
                               P  W  D  L  F  A Pts
    PARIS SAINT-GERMAIN        6  6  0  0 12  3 12
    BAYERN MUNICH              6  2  2  2  8  7  6
    Moscow Spartak             6  1  2  3  8 12  4
    Dinamo Kiev                6  1  0  5  5 11  2
    PSG and Bayern qualify
    
    
    Group C
    RSC Anderlecht           (0) 0  Steaua Bucharest         (0) 0
    Hajduk Split             (0) 0  SL Benfica               (0) 0
    SL Benfica               (2) 3  RSC Anderlecht           (0) 1
    Steaua Bucharest         (0) 0  Hajduk Split             (0) 1
    SL Benfica               (1) 2  Steaua Bucharest         (0) 1
    Hajduk Split             (1) 2  RSC Anderlecht           (0) 1
    Steaua Bucharest         (1) 1  SL Benfica               (0) 1
    RSC Anderlecht           (0) 0  Hajduk Split             (0) 0
    SL Benfica               (1) 2  Hajduk Split             (0) 1
    Steaua Bucharest         (0) 1  RSC Anderlecht           (1) 1
    RSC Anderlecht           (0) 1  SL Benfica               (0) 1
    Hajduk Split             (0) 1  Steaua Bucharest         (3) 4
    
                               P  W  D  L  F  A Pts
    SL BENFICA                 6  3  3  0  9  5  9
    HAJDUK SPLIT               6  2  2  2  5  7  6
    Steaua Bucharest           6  1  3  2  7  6  5
    RSC Anderlecht             6  0  4  2  4  7  4
    Benfica and Hajduk Split qualify
    
    
    Group D
    Ajax                     (0) 2  AC Milan                 (0) 0
    SV Austria Salzburg      (0) 0  AEK (Athens)             (0) 0  in Vienna
    AEK (Athens)             (1) 1  Ajax                     (1) 2
    AC Milan                 (1) 3  SV Austria Salzburg      (0) 0
    AEK (Athens)             (0) 0  AC Milan                 (0) 0
    SV Austria Salzburg      (0) 0  Ajax                     (0) 0  in Vienna
    Ajax                     (0) 1  SV Austria Salzburg      (0) 1
    AC Milan                 (0) 2  AEK (Athens)             (1) 1  in Trieste
    AEK (Athens)             (1) 1  SV Austria Salzburg      (2) 3
    AC Milan                 (0) 0  Ajax                     (1) 2  in Trieste
    Ajax                     (1) 2  AEK (Athens)             (0) 0
    SV Austria Salzburg      (0) 0  AC Milan                 (1) 1  in Vienna
    
                               P  W  D  L  F  A Pts
    AJAX                       6  4  2  0  9  2 10
    AC MILAN                   6  3  1  2  6  5  5  2pts deducted
    SV Austria Salzburg        6  1  3  2  4  6  5
    AEK (Athens)               6  0  2  4  3  9  2
    Ajax and Milan qualify
    
    
    Quarter-Finals
    FC Barcelona             Esp  Paris Saint-Germain      Fra   1-1  1-2  2-3
    Bayern Munich            Ger  IFK Gothenburg           Swe   0-0  2-2 *2-2
    Hajduk Split             Cro  Ajax                     Ned   0-0  0-3  0-3
    AC Milan                 Ita  SL Benfica               Por   2-0  0-0  2-0
    
    Semi-Finals
    Bayern Munich            Ger  Ajax                     Ned   0-0  2-5  2-5
    Paris Saint-Germain      Fra  AC Milan                 Ita   0-1  0-2  0-3
    
    
    Final, Ernst Happel Stadium, Vienna, 24 May 1995
    
    Ajax                     (0) 1  AC Milan                 (0) 0
    85' 1-0  A: Kluivert
    
    Ajax (trainer Van Gaal)
        Van der Sar, Reiziger, Blind, Rijkaard, F.de Boer, Seedorf (Kanu 54),
        Litmanen (Kluivert 69), Davids, Finidi, R.de Boer, Overmars
    AC Milan (trainer Capello)
        Rossi, Panucci, Baresi, Desailly, Maldini, Donadoni, Boban (Lentini 86),
        Albertini, Costacurta, Massaro (Eranio 90), Simone
    Referee: Craciunescu (Romania)
    

    Index| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup| ECC 1993-94| ECC 1995-96


    Cup Winners' Cup 1994-95

    Preliminary Round
    Bangor                   Nir  Tatran Presov            Svk   0-1  0-4  0-5
    Barry Town               Wal  Zalgiris Vilnius         Lit   0-1  0-6  0-7
    FK Bodo/Glimt            Nor  Olimpija Riga            Lat   6-0  0-0  6-0x
    Fandok Bobruisk          Bls  SK Tirana                Alb   4-1  0-3  4-4*
    Ferencvarosi             Hun  F91 Dudelange            Lux   6-1  6-1 12-2
    Floriana                 Mlt  Sligo Rovers             Irl   2-2  0-1  2-3
    IBK (Keflavik)           Isl  Maccabi Tel-Aviv         Isr   1-2  1-4  2-6
    Norma Tallinn            Est  Maribor Branik           Slo   1-4  0-10 1-14
    FC Pirin (Blagoevgrad)   Bul  FC Schaan                Lie   3-0  1-0  4-0
    B71 (Sandur)             Far  HJK (Helsinki)           Fin   0-5  0-2  0-7
    Tiligul Tiraspol         Mol  Omonia (Nicosia)         Cyp   0-1  1-3  1-4
    Viktoria Zizkov          Cze  IFK Norrkoping           Swe   1-0  3-3  4-3
    x 1st leg in Oslo
    Byes: Besiktas, UC Sampdoria, Brondby IF, Chelsea, NK Croatia (Zagreb),
    AJ Auxerre, CSKA Moscow, Dundee United, Gloria Bistrita, Real Zaragoza,
    Grasshopper-Club Zurich, Chernomorets Odessa, FK Austria (Vienna), Arsenal,
    Panathinaikos, FC Porto, LKS Lodz, Club Brugge KV, Feyenoord, SV Werder Bremen
    
    First Round
    Besiktas                 Tur  HJK (Helsinki)           Fin   2-0  1-1  3-1
    FK Bodo/Glimt            Nor  UC Sampdoria             Ita   3-2  0-2  3-4x
    Brondby IF               Den  SK Tirana                Alb   3-0  1-0  4-0
    Chelsea                  Eng  Viktoria Zizkov          Cze   4-2  0-0  4-2y
    NK Croatia (Zagreb)      Cro  AJ Auxerre               Fra   3-1  0-3  3-4
    CSKA Moscow              Rus  Ferencvarosi             Hun   2-1  1-2  3-3  6-7p
    Dundee United            Sco  Tatran Presov            Svk   3-2  1-3  4-5
    Gloria Bistrita          Rom  Real Zaragoza            Esp   2-1  0-4  2-5z
    Grasshopper-Club Zurich  Sui  Chernomorets Odessa      Ukr   3-0  0-1  3-1
    Maribor Branik           Slo  FK Austria (Vienna)      Aut   1-1  0-3  1-4
    Omonia (Nicosia)         Cyp  Arsenal                  Eng   1-3  0-3  1-6
    FC Pirin (Blagoevgrad)   Bul  Panathinaikos            Gre   0-2  1-6  1-8
    FC Porto                 Por  LKS Lodz                 Pol   2-0  1-0  3-0
    Sligo Rovers             Irl  Club Brugge KV           Bel   1-2  1-3  2-5
    Zalgiris Vilnius         Lit  Feyenoord                Ned   1-1  1-2  2-3
    Maccabi Tel-Aviv         Isr  SV Werder Bremen         Ger   0-0  0-2  0-2
    x 1st leg in Oslo
    y 2nd leg in Jablonec
    z 2nd leg in Valencia
    
    Second Round
    Besiktas                 Tur  AJ Auxerre               Fra   2-2  0-2  2-4
    Brondy IF                Den  Arsenal                  Eng   1-2  2-2  3-4
    Club Brugge KV           Bel  Panathinaikos            Gre   1-0  0-0  1-0
    Chelsea                  Eng  FK Austria (Vienna)      Aut   0-0  1-1 *1-1
    Feyenoord                Ned  SV Werder Bremen         Ger   1-0  4-3  5-3
    FC Porto                 Por  Ferencvarosi             Hun   6-0  0-2  6-2
    UC Sampdoria             Ita  Grasshopper-Club Zurich  Sui   3-0  2-3  5-3
    Tatran Presov            Svk  Real Zaragoza            Esp   0-4  1-2  1-6
    
    Quarter-Finals
    Arsenal                  Eng  AJ Auxerre               Fra   1-1  1-0  2-1
    Club Brugge KV           Bel  Chelsea                  Eng   1-0  0-2  1-2
    Feyenoord                Ned  Real Zaragoza            Esp   1-0  0-2  1-2
    UC Sampdoria             Ita  FC Porto                 Por   0-1  1-0  1-1  4-3p
    
    Semi-Finals
    Arsenal                  Eng  UC Sampdoria             Ita   3-2  2-3  5-5  3-2p
    Real Zaragoza            Esp  Chelsea                  Eng   3-0  1-3  4-3
    
    
    Final, Parc des Princes, Paris, 10 May 1995, att 42000
    
    Real Zaragoza            (0) 2  Arsenal                  (0) 1  aet
     68' 1-0 Z: Esnaider
     76' 1-1 A: Hartson
    120' 2-1 Z: Nayim
    
    Real Zaragoza
        Cedrun, Belsue, Caceres, Aguado, Solana, Poyet, Aragon, Pardeza,
        Higuera (Sanjuan 77 (Geli 111)), Nayim, Esnaider
    Arsenal
        Seaman, Dixon, Adams, Linighan, Winterburn (Morrow 47), Keown (Hillier 46),
        Parlour, Schwarz, Merson, Wright, Hartson
    

    Index| Champions' Cup| UEFA Cup| Super Cup| CWC 1993-94| CWC 1995-96


    UEFA Cup 1994-95

    Preliminary Round
    FC Aarau                 Sui  NK Mura (Murska Sobota)  Slo   1-0  1-0  2-0
    Inter Slovnaft Br'slava  Svk  MyPa (Anjalankoski)      Fin   0-3  1-0  1-3
    Anorthosis of Famagusta  Cyp  FC Shumen                Bul   2-0  2-1  4-1
    Aris (Salonika)          Gre  Hapoel Beer-Shiva        Isr   3-1  2-1  5-2
    *Bangor City             Wal  *IA (Akranes)            Isl   1-2  0-2  1-4
    FC Copenhagen            Den  *FC Jazz (Pori)          Fin   0-1  4-0  4-1
    CSKA (Sofia)             Bul  *Ararat Yerevan          Arm   3-0  0-0  3-0
    FH (Hafnarfjordur)       Isl  *Linfield                Nir   1-0  1-3  2-3
    Fenerbahce               Tur  *Turan Tauz              Azb   5-0  2-0  7-0
    Gornik Zabrze            Pol  *Shamrock Rovers         Irl   7-0  1-0  8-0
    *GI (Gotu)               Far  Trelleborgs FF           Swe   0-1  2-3  2-4
    CS Grevenmacher          Lux  *Rosenborg BK            Nor   1-2  0-6  1-8
    Inter Cardiff            Wal  GKS Katowice             Pol   0-2  0-6  0-8
    Kispest-Honved           Hun  *Zimbru Chisinau         Mol   4-1  1-0  5-1
    Lillestrom SK            Nor  Shakhtyor Donetsk        Ukr   4-1  0-2  4-3
    *Dinamo Minsk            Bls  *Hibernians (Paola)      Mlt   3-1  3-4  6-5  aet
    Motherwell               Sco  HB (Torshavn)            Far   3-0  4-1  7-1
    OB (Odense)              Den  *Flora Tallinn           Est   3-0  3-0  6-0
    *SCT Olimpija (Ljubljana)Slo  *FC Levski (Sofia)       Bul   3-2  2-1  5-3
    Portadown                Nir  *Slovan Bratislava       Svk   0-2  0-3  0-5
    *ROMAR Mazeikiai         Lit  AIK (Stockholm)          Swe   0-2  0-2  0-4
    *Skonto Riga             Lat  Aberdeen                 Sco   0-0  1-1 *1-1
    Slavia Prague            Cze  Cork City                Irl   2-0  4-0  6-0
    *Dinamo Tbilisi          Geo  Universitatea Craiova    Rom   2-0  2-1  4-1
    *KS Teuta (Durres)       Alb  *Apollon (Limassol)      Cyp   1-4  2-4  3-8
    Valletta                 Mlt  Rapid Bucharest          Rom   2-6  1-1  3-7
    *FK Vardar (Skoplje)     Mac  Bekescsabai Elore        Hun   1-1  0-1  1-2
    * indicates national champions competing in the cup
    Byes: CS Maritimo, Admira Wacker, Athletic Bilbao, Royal Antwerp, Newcastle
    United, FC Sion, Bayer Leverkusen, PSV (Eindhoven), Blackburn Rovers, Boavista,
    Girondins Bordeaux, Borussia Dortmund, AS Cannes, Juventus, Internazionale,
    Aston Villa, 1.FC Kaiserslautern, SS Lazio, SSC Napoli, Eintracht Frankfurt,
    Olympiakos (Pireus), Olympique Marseille, RSC Charleroi, Real Madrid,
    Sporting CP, RC Deportivo La Coruna, Rotor Volgograd, FC Nantes-Atlantique,
    RFC Seraing, Dinamo Moscow, FC Tirol Innsbruck, Tekstilschik Kamyshin,
    Trabzonspor, Dinamo Bucharest, FC Twente (Enschede), Vitesse (Arnhem),
    AC Parma
    
    First Round
    FC Aarau                 Sui  CS Maritimo              Por   0-0  0-1  0-1
    Admira Wacker            Aut  Gornik Zabrze            Pol   5-2  1-1  6-3
    AIK (Stockholm)          Swe  Slavia Prague            Cze   0-0  2-2 *2-2
    Anorthosis of Famagusta  Cyp  Athletic Bilbao          Esp   2-0  0-3  2-3
    Royal Antwerp            Bel  Newcastle United         Eng   0-5  2-5  2-10
    *Apollon (Limassol)      Cyp  FC Sion                  Sui   1-3  3-2  4-5  aet
    Bayer Leverkusen         Ger  PSV (Eindhoven)          Ned   5-4  0-0  5-4
    Blackburn Rovers         Eng  Trelleborgs FF           Swe   0-1  2-2  2-3
    Boavista                 Por  MyPa (Anjalankoski)      Fin   2-1  1-1  3-2
    Girondins Bordeaux       Fra  Lillestrom SK            Nor   3-1  2-0  5-1
    Borussia Dortmund        Ger  Motherwell               Sco   1-0  2-0  3-0
    AS Cannes                Fra  Fenerbahce               Tur   4-0  5-1  9-1
    CSKA (Sofia)             Bul  Juventus                 Ita   0-3x 1-5  1-8
    GKS Katowice             Pol  Aris (Salonika)          Gre   1-0  0-1  1-1  4-3p
    Internazionale           Ita  Aston Villa              Eng   1-0  0-1  1-1  3-4p
    *IA (Akranes)            Isl  1.FC Kaiserslautern      Ger   0-4  1-4  1-8y
    *Linfield                Nir  OB (Odense)              Den   1-1  0-5  1-6
    *Dinamo Minsk            Bls  SS Lazio                 Ita   0-0  1-4  1-4
    SSC Napoli               Ita  *Skonto Riga             Lat   2-0  1-0  3-0
    *SCT Olimpija (Ljubljana)Slo  Eintracht Frankfurt      Ger   1-1  0-2  1-3
    Olympiakos (Pireus)      Gre  Olympique Marseille      Fra   1-2  0-3  1-5
    Rapid Bucharest          Rom  RSC Charleroi            Bel   2-0  1-2  3-2
    Real Madrid              Esp  Sporting CP (Lisbon)     Por   1-0  1-2 *2-2
    *Rosenborg BK            Nor  RC Deportivo La Coruna   Esp   1-0  1-4  2-4  aet
    Rotor Volgograd          Rus  FC Nantes-Atlantique     Fra   3-2  0-3  3-5
    RFC Seraing              Bel  Dinamo Moscow            Rus   3-4  1-0  4-4*
    *Slovan Bratislava       Svk  FC Copenhagen            Den   1-0  1-1  2-1
    *Dinamo Tblisi           Geo  FC Tirol Innsbruck       Aut   1-0  1-5  2-5
    Tekstilschik Kamyshin    Rus  Bekescsabai Elore        Hun   6-1  0-1  6-2z
    Trabzonspor              Tur  Dinamo Bucharest         Rom   2-1  3-3  5-4
    FC Twente (Enschede)     Ned  Kispest-Honved           Hun   1-4  3-1  4-5
    Vitesse (Arnhem)         Ned  AC Parma                 Ita   1-0  0-2  1-2
    x 1st leg finished 3-2 to CSKA but CSKA fielded an ineligible player and the
      match was awarded 0-3 to Juventus.
    y 1st leg in Reykjavik
    z 1st leg in Moscow
    
    Second Round
    Admira Wacker            Aut  AS Cannes                Fra   1-1  4-2  5-3
    AIK (Stockholm)          Swe  AC Parma                 Ita   0-1  0-2  0-3
    Boavista                 Por  SSC Napoli               Ita   1-1  1-2  2-3
    GKS Katowice             Pol  Girondins Bordeaux       Fra   1-0  1-1  2-1
    1.FC Kaiserslautern      Ger  OB (Odense)              Den   1-1  0-0  1-1*
    Kispest-Honved           Hun  Bayer Leverkusen         Ger   0-2  0-5  0-7
    CS Maritimo              Por  Juventus                 Ita   0-1  1-2  1-3
    Dinamo Moscow            Rus  Real Madrid              Esp   2-2  0-4  2-6
    FC Nantes-Atlantique     Fra  Tekstilschik Kamyshin    Rus   2-0  2-1  4-1x
    Newcastle United         Eng  Athletic Bilbao          Esp   3-2  0-1  3-3*
    Rapid Bucharest          Rom  Eintracht Frankfurt      Ger   2-1  0-5  2-6
    FC Sion                  Sui  Olympique Marseille      Fra   2-0  1-3 *3-3
    *Slovan Bratislava       Svk  Borussia Dortmund        Ger   2-1  0-3  2-4
    FC Tirol Innsbruck       Aut  RC Deportivo La Coruna   Esp   2-0  0-4  2-4
    Trabzonspor              Tur  Aston Villa              Eng   1-0  1-2 *2-2
    Trelleborgs FF           Swe  SS Lazio                 Ita   0-0  0-1  0-1
    x 2nd leg in Moscow
    
    Third Round
    Athletic Bilbao          Esp  AC Parma                 Ita   1-0  2-4  3-4
    RC Deportivo La Coruna   Esp  Borussia Dortmund        Ger   1-0  1-3  2-3  aet
    GKS Katowice             Pol  Bayer Leverkusen         Ger   1-4  0-4  1-8
    OB (Odense)              Den  Real Madrid              Esp   2-3  2-0  4-3
    Trabzonspor              Tur  SS Lazio                 Ita   1-2  1-2  2-4
    Admira Wacker            Aut  Juventus                 Ita   1-3  1-2  2-5
    Eintracht Frankfurt      Ger  SSC Napoli               Ita   1-0  1-0  2-0
    FC Nantes-Atlantique     Fra  FC Sion                  Sui   4-0  2-2  6-2
    
    Quarter-Finals
    Bayer Leverkusen         Ger  FC Nantes-Atlantique     Fra   5-1  0-0  5-1
    Eintracht Frankfurt      Ger  Juventus                 Ita   1-1  0-3  1-4
    SS Lazio                 Ita  Borussia Dortmund        Ger   1-0  0-2  1-2
    AC Parma                 Ita  OB (Odense)              Den   1-0  0-0  1-0
    
    Semi-Finals
    Bayer Leverkusen         Ger  AC Parma                 Ita   1-2  0-3  1-5
    Juventus                 Ita  Borussia Dortmund        Ger   2-2  2-1  4-3x
    x 1st leg in Milan
    
    
    Final 1st Leg, Ennio Tardini Stadium, Parma, 3 May 1995, att 22062
    
    AC Parma                 (1) 1  Juventus                 (0) 0
     5' 1-0  P: D.Baggio
    
    AC Parma
        Bucci, Benarrivo (Mussi 9), Couto, Di Chiara, Minotti, Apolloni, Pin,
        D.Baggio, Sensini, Zola (Fiore 89), Asprilla
    Juventus
        Rampulla, Fusi (Del Piero 72), Di Livio, Tacchinardi, Jarni, Carrera
        (Marocchi 46), Sousa, Deschamps, R.Baggio, Vialli, Ravanelli
    
    
    Final 2nd Leg, San Siro Stadium, Milan, 17 May 1995, att 80754
    
    Juventus                 (1) 1  AC Parma                 (0) 1 
    33' 1-0  J: Vialli
    54' 1-1  P: D. Baggio
    Parma won 2-1 on aggregate
    
    Juventus
        Peruzzi, Torricelli, Jarni, Ferrara, Porrini, Sousa, Di Livio (Carrera 81), 
        Marocchi (Del Piero 74), Vialli, R.Baggio, Ravanelli
    AC Parma
        Bucci, Benarrivo (Mussi 46), Di Chiara (Castellini 80), Minotti, Susic, 
        Couto, Fiore, Crippa, D.Baggio, Zola, Asprilla
    

    Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| Super Cup| UEFA 1993-94| UEFA 1995-96


    Super Cup 1995

    1st leg, La Romareda, Zaragoza, 6 Feb 1996, att: 17500
    
    Real Zaragoza            (1) 1  Ajax                     (0) 1
    28' 1-0  Z: Aguado
    70' 1-1  A: Kluivert
    
    
    2nd leg, Olympic Stadium, Amsterdam, 28 Feb 1996, att: 23000
    
    Ajax                     (1) 4  Real Zaragoza            (0) 0
    43' 1-0  A: Bogarde
    54' 2-0  A: Finidi
    65' 3-0  A: Blind (pen)
    69' 4-0  A: Blind (pen)
    Ajax won 5-1 on aggregate
    

    Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup 1994| Super Cup 1996


    About this document

    Thanks to Ambrosius Kutschera and Hubert Schmiedl for additions and corrections

    Prepared and maintained by James M. Ross for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: James M. Ross
    Last updated: 13 Nov 2006

    (c) Copyright James M. Ross and RSSSF 1995/2006
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.