European Competitions 1995-96

About this document

Index | 1994-95 | 1996-97


Champions' Cup 1995-96

Preliminary Round (Aug 9 & 23)
SV Austria Salzburg      Aut  Steaua Bucuresti         Rom   0-0  0-1  0-1
Grasshopper-Club Zürich  Sui  Maccabi Tel-Aviv         Isr   1-1  1-0  2-1
Rangers                  Sco  Anorthosis of AmmóchostasCyp   1-0  0-0  1-0
Legia Warszawa           Pol  IFK Göteborg             Swe   1-0  2-1  3-1
Dinamo Kyiv              Ukr  AaB (Aalborg)            Den   1-0  3-1  4-1a
Rosenborg BK             Nor  Besiktas                 Tur   3-0  1-3  4-3
RSC Anderlecht           Bel  Ferencvárosi TC          Hun   0-1  1-1  1-2b
Panathinaikos            Gre  Hajduk Split             Cro   0-0  1-1 *1-1c
a AaB later admitted to Champions' League after Dinamo Kyiv was excluded because
  of an alleged bribery attempt in their first
  Champions' League match at home to Panathinaikos
b 2nd leg in Szeged
c 2nd leg in Rijeka
Byes: Ajax, Juventus, FC Nantes-Atlantique, Borussia Dortmund, Real Madrid,
Blackburn Rovers, FC Porto, Spartak Moskva

UEFA Champions' League (Sep 13, Sep 27, Oct 18, Nov 1, Nov 22, Dec 6)


Consists of four groups of four clubs playing each other home and away.
Three points are awarded for a win, one point for a draw. Teams level on
points are seperated by aggregate score (including away goals) in games
against each other, and then overall goal difference in all group matches.
The top two teams in each group qualify for the Quarter-Finals. 


Group A
Sep 13: FC Nantes-Atlantique     (0) 0  FC Porto                 (0) 0
Sep 13: Dinamo Kyiv v. Panathinaikos - match annulled*
Sep 27: Panathinaikos            (2) 3  FC Nantes-Atlantique     (0) 1
Sep 27: FC Porto                 (1) 2  AaB (Aalborg)            (0) 0
Oct 18: FC Porto                 (0) 0  Panathinaikos            (1) 1
Oct 18: FC Nantes-Atlantique     (1) 3  AaB (Aalborg)            (0) 1
Oct 25: AaB (Aalborg)            (1) 2  Panathinaikos            (1) 1
Nov 1:  Panathinaikos            (0) 0  FC Porto                 (0) 0
Nov 1:  AaB (Aalborg)            (0) 0  FC Nantes-Atlantique     (1) 2
Nov 22: FC Porto                 (1) 2  FC Nantes-Atlantique     (2) 2
Nov 22: Panathinaikos            (2) 2  AaB (Aalborg)            (0) 0
Dec 6:  FC Nantes-Atlantique     (0) 0  Panathinaikos            (0) 0
Dec 6:  AaB (Aalborg)            (1) 2  FC Porto                 (0) 2

                          P  W  D  L  F  A Pts
PANATHINAIKOS             6  3  2  1  7  3 11  
FC NANTES-ATLANTIQUE      6  2  3  1  8  6  9
FC Porto                  6  1  4  1  6  5  7
AaB (Aalborg)             6  1  1  4  5 12  4
Panathinaikos and FC Nantes qualify

* Dinamo Kiev allegedly tried to bribe the referee, Lopez Nieto of Spain, in the first round
  home match with Panathinaikos which they won 1-0 (half-time 0-0). AaB (Aalborg) who had 
  been eliminated by Dinamo in the preliminary round were given Dinamo's place. UEFA excluded
  Dinamo Kiev for three years (including 1995/96) from European tournaments. The ban was
  lifted on 19th April 1996, the official UEFA explanation was that it was to avoid hindering
  the development of Ukrainian football.

Group B
Sep 13: Legia Warszawa           (0) 3  Rosenborg BK             (0) 1
Sep 13: Blackburn Rovers         (0) 0  Spartak Moscow           (1) 1
Sep 26: Spartak Moscow           (1) 2  Legia Warszawa           (0) 1
Sep 26: Rosenborg BK             (1) 2  Blackburn Rovers         (0) 1
Oct 18: Legia Warszawa           (1) 1  Blackburn Rovers         (0) 0
Oct 18: Rosenborg BK             (2) 2  Spartak Moscow           (0) 4
Nov 1:  Blackburn Rovers         (0) 0  Legia Warszawa           (0) 0
Nov 1:  Spartak Moscow           (3) 4  Rosenborg BK             (0) 1
Nov 22: Rosenborg BK             (2) 4  Legia Warszawa           (0) 0
Nov 22: Spartak Moscow           (1) 3  Blackburn Rovers         (0) 0
Dec 6:  Legia Warszawa           (0) 0  Spartak Moscow           (1) 1
Dec 6:  Blackburn Rovers         (4) 4  Rosenborg BK             (1) 1

                           P  W  D  L  F  A Pts
SPARTAK MOSKVA             6  6  0  0 15  4 18
LEGIA WARSZAWA             6  2  1  3  5  8  7
Rosenborg BK               6  2  0  4 11 16  6
Blackburn Rovers           6  1  1  4  5  8  4 
Spartak Moskva and Legia Warszawa qualify

Group C
Sep 13: Steaua Bucuresti         (0) 1  Rangers                  (0) 0
Sep 13: Borussia Dortmund        (1) 1  Juventus                 (2) 3
Sep 27: Juventus                 (2) 3  Steaua Bucuresti         (0) 0
Sep 27: Rangers                  (0) 2  Borussia Dortmund        (1) 2
Oct 18: Borussia Dortmund        (0) 1  Steaua Bucuresti         (0) 0
Oct 18: Juventus                 (3) 4  Rangers                  (0) 1
Nov 1:  Steaua Bucuresti         (0) 0  Borussia Dortmund        (0) 0
Nov 1:  Rangers                  (0) 0  Juventus                 (1) 4
Nov 22: Rangers                  (1) 1  Steaua Bucuresti         (1) 1
Nov 22: Juventus                 (0) 1  Borussia Dortmund        (1) 2
Dec 6:  Steaua Bucuresti         (0) 0  Juventus                 (0) 0
Dec 6:  Borussia Dortmund        (1) 2  Rangers                  (1) 2

                           P  W  D  L  F  A Pts
JUVENTUS                   6  4  1  1 15  4 13  
BORUSSIA DORTMUND          6  2  3  1  8  8  9
Steaua Bucuresti           6  1  3  2  2  5  6
Rangers                    6  0  3  3  6 14  3
Juventus and Borussia Dortmund qualify

Group D
Sep 13: Ajax                     (1) 1  Real Madrid              (0) 0
Sep 13: Grasshopper-Club Zürich  (0) 0  Ferencvárosi TC          (0) 3
Sep 27: Ferencvárosi TC          (0) 1  Ajax                     (0) 5
Sep 27: Real Madrid              (0) 2  Grasshopper-Club Zürich  (0) 0
Oct 18: Ajax                     (1) 3  Grasshopper-Club Zürich  (0) 0
Oct 18: Real Madrid              (3) 6  Ferencvárosi TC          (0) 1
Nov 1:  Grasshopper-Club Zürich  (0) 0  Ajax                     (0) 0
Nov 1:  Ferencvárosi TC          (1) 1  Real Madrid              (0) 1
Nov 22: Real Madrid              (0) 0  Ajax                     (0) 2
Nov 22: Ferencvárosi TC          (2) 3  Grasshopper-Club Zürich  (1) 3
Dec 6:  Ajax                     (2) 4  Ferencvárosi TC          (0) 0
Dec 6:  Grasshopper-Club Zürich  (0) 0  Real Madrid              (0) 2

                           P  W  D  L  F  A Pts
AJAX                       6  5  1  0 15  1 16
REAL MADRID                6  3  1  2 11  5 10
Ferencvárosi TC            6  1  2  3  9 19  5
Grasshopper-Club Zürich    6  0  2  4  3 13  2 
Ajax and Real Madrid qualify

Quarter-Finals (Mar 6 & 20)
Legia Warszawa           Pol  Panathinaikos            Gre   0-0  0-3  0-3
Borussia Dortmund        Ger  Ajax                     Ned   0-2  0-1  0-3
FC Nantes-Atlantique     Fra  Spartak Moskva           Rus   2-0  2-2  4-2
Real Madrid              Esp  Juventus                 Ita   1-0  0-2  1-2

Semi-Finals (Apr 3 & 17) 
Ajax                     Ned  Panathinaikos            Gre   0-1  3-0  3-1
Juventus                 Ita  FC Nantes-Atlantique     Fra   2-0  2-3  4-3


Final, Stadio Olimpico, Roma, 22 May 1996, att 80000 

Juventus                 (1) 1  Ajax                     (1) 1
12' 1-0  J: Ravanelli
41' 1-1  A: Litmanen
after extra time, Juventus won 4-2 on penalties

Juventus (trainer Lippi)
    Peruzzi; Ferrara, Torricelli, Vierchowod, Pessotto; Conte (Jugovic 44),
    Paulo Sousa (Di Livio 57), Deschamps, Del Piero; Vialli, Ravanelli
    (Padovano 77)
Ajax (trainer Van Gaal)
    Van der Sar; Silooy, Blind, Davids, F.de Boer (Scholten 68); R.de Boer
    (Wooter 91), Litmanen, Musampa (Kluivert 46); Finidi, Kanu, Bogarde
Referee: Diaz Vega (Spain)

Penalty shoot-out
    Ajax: Davids (stopped), Litmanen, Scholten, Silooy (stopped)
    Juventus: Ferrara, Pessotto, Padovano, Jugovic

Index | Cup Winners' Cup | UEFA Cup | Super Cup | ECC 1994-95 | ECC 1996-97


Cup Winners' Cup 1995-96

Preliminary Round (Aug 10 & 24)
Tiligul Tiraspol         Mol  FC Sion                  Sui   0-0  2-3  2-3
Vác FC-Samsung           Hun  Sileks Kratovo           Mac   1-1  1-3  2-4
TPS (Turku)              Fin  KS Teuta (Durrës)        Alb   1-0  0-3  1-3
FC Vaduz                 Lie  SK Hradec Kralove        Tch   0-5  1-9  1-14
Apoel (Lefkosía)         Cyp  Neftchi (Baku)           Azb   3-0  0-0  3-0
Wrexham                  Wal  Petrolul Ploiesti        Rom   0-0  0-1  0-1
Valletta                 Mlt  Inter Slovnaft Br'slava  Svk   0-0  2-5  2-5
Shakhtar Donetsk         Ukr  Linfield                 Nir   4-1  1-0  5-1
Zalgiris Vilnius         Lit  NK Mura (Murska Sobota)  Slo   2-0  1-2  3-2
GKS Katowice             Pol  Ararat Erevan            Arm   2-0  0-2  2-2  4-5p
FK Obilic (Beograd)      Yug  Dinamo Batumi            Geo   0-1  2-2  2-3
Derry City               Irl  Lokomotiv Sofia          Bul   1-0  0-2  1-2
Maccabi Haifa            Isr  KI (Klaksvík)            Far   4-0  2-3  6-3
Dinamo-93 Minsk          Bls  Molde FK                 Nor   1-1  1-2  2-3
CS Grevenmacher          Lux  KR (Reykjavik)           Isl   3-2  0-2  3-4
DAG-Liepaya              Lat  Lantana-Marlekor Tallinn Est   3-0  0-0  3-0a
a Lantana won 2-1 but fielded an ineligible player, match awarded 3-0 to DAG.
Byes: Real Zaragoza, Parma, Paris Saint-Germain, Borussia Mönchengladbach,
RC Deportivo La Coruña, Everton, Sporting CP (Lisboa), Dinamo Moskva,
Club Brugge KV, Feyenoord, Trabzonspor, SK Rapid (Wien), AEK (Athína), 
FC København, Halmstads BK, Celtic

First Round (Sep 14 & 28)
SK Rapid (Wien)          Aut  Petrolul Ploiesti        Rom   3-1  0-0  3-1
DAG-Liepaya              Lat  Feyenoord                Ned   0-7  0-6  0-13
KR (Reykjavik)           Isl  Everton                  Eng   2-3  1-3  3-6
Dinamo Moskva            Rus  Ararat Erevan            Arm   3-1  1-0  4-1
Sporting CP (Lisboa)     Por  Maccabi Haifa            Isr   4-0  0-0  4-0
Molde FK                 Nor  Paris Saint-Germain      Fra   2-3  0-3  2-6
Zalgiris Vilnius         Lit  Trabzonspor              Tur   2-2  0-1  2-3
AEK (Athína)             Gre  FC Sion                  Sui   2-0  2-2  4-2
SK Hradec Kralove        Tch  FC København             Den   5-0  2-2  7-2
Club Brugge KV           Bel  Shakhtar Donetsk         Ukr   1-0  1-1  2-1
KS Teuta (Durrës)        Alb  Parma                    Ita   0-2  0-2  0-4
Apoel (Lefkosía)         Cyp  RC Deportivo La Coruña   Esp   0-0  0-8  0-8
Dinamo Batumi            Geo  Celtic                   Sco   2-3  0-4  2-7
Inter Slovnaft Br'slava  Svk  Real Zaragoza            Esp   0-2  1-3  1-5
Borussia Mönchengladbach Ger  Sileks Kratovo           Mac   3-0  3-2  6-2a
Lokomotiv Sofia          Bul  Halmstads BK             Swe   3-1  0-2  3-3*
a  2nd leg in Skopje

Second Round (Oct 19 & Nov 2)
Sporting CP (Lisboa)     Por  SK Rapid (Wien)          Aut   2-0  0-4  2-4  aet
Everton                  Eng  Feyenoord                Ned   0-0  0-1  0-1
Borussia Mönchengladbach Ger  AEK (Athína)             Gre   4-1  1-0  5-1
Dinamo Moskva            Rus  SK Hradec Kralove        Tch   1-0  0-1  1-1  3-1p
Halmstads BK             Swe  Parma                    Ita   3-0  0-4  3-4a
Paris Saint-Germain      Fra  Celtic                   Sco   1-0  3-0  4-0
Real Zaragoza            Esp  Club Brugge KV           Bel   2-1  1-0  3-1
Trabzonspor              Tur  RC Deportivo La Coruña   Esp   0-1  0-3  0-4
a 1st leg in Göteborg

Quarter-Finals (Mar 7 & 21)
Borussia Mönchengladbach Ger  Feyenoord                Ned   2-2  0-1  2-3a
Dinamo Moskva            Rus  SK Rapid (Wien)          Aut   0-1  0-3  0-4
Parma                    Ita  Paris Saint-Germain      Fra   1-0  1-3  2-3
RC Deportivo La Coruña   Esp  Real Zaragoza            Esp   1-0  1-1  2-1
a 1st leg at the Rheinstadion, Düsseldorf

Semi-Finals (Apr 4 & 18)
Feyenoord                Ned  SK Rapid (Wien)          Aut   1-1  0-3  1-4
RC Deportivo La Coruña   Esp  Paris Saint-Germain      Fra   0-1  0-1  0-2


Final, Stade Roi Baudouin, Bruxelles, 8 May 1995
Paris Saint-Germain      (1) 1  SK Rapid (Wien)          (0) 0
28' 1-0  P: N'Gotty

Paris Saint-Germain
    Lama, Le Guen, N'Gotty, Roche, Fournier (Llacer 78), Djorkaeff, Bravo,
    Colleter, Guerin, Loko, Raí (Dely Valdes 12)
SK Rapid (Wien)
    Konsel, Ivanov, Schöttel, Hatz, Guggi, Kühbauer, Heraf, Stöger,
    Marasek, Jancker, Stumpf (Barisic 46)

Index | Champions' Cup | UEFA Cup | Super Cup | CWC 1994-95 | CWC 1996-97


UEFA Cup 1995-96

Preliminary Round (Aug 8 & 22)
SK Sturm (Graz)          Aut  Slavia Praha             Tch   0-1  1-1  1-2
*Skonto Riga             Lat  Maribor Branik           Slo   1-0  0-2  1-2
*AS La Jeunesse d'Esch   Lux  FC Lugano                Sui   0-0  0-4  0-4
*Slovan Bratislava       Svk  NK Osijek                Cro   4-0  2-0  6-0a
*Dundalk                 Irl  Malmö FF                 Swe   0-2  0-2  0-4b
*Crusaders               Nir  Silkeborg IF             Den   1-2  0-4  1-6
Afan Lido                Wal  RAF Yelgava              Lat   1-2  0-0  1-2
Raith Rovers             Sco  *GÍ (Gotu)               Far   4-0  2-2  6-2
FC Slavia (Sofia)        Bul  Olympiakos (Peraías)     Gre   0-2  0-1  0-3
*Zimbru Chisinau         Mol  Hapoel Tel-Aviv          Isr   2-0  0-0  2-0
*Sparta Praha            Tch  Galatasaray              Tur   3-1  1-1  4-2
Omonia (Lefkosía)        Cyp  Sliema Wanderers         Mlt   3-0  2-1  5-1
1.FC Kosice              Svk  Újpesti TE               Hun   0-1  1-2  1-3
Universitatea Craiova    Rom  *Dinamo Minsk            Bls   0-0  0-0  0-0  1-3p
Fenerbahçe               Tur  KS Partizani (Tiranë)    Alb   2-0  4-0  6-0e
*Vardar Skopje           Mac  Samtredia                Geo   1-0  2-0  3-0
*Kepez (Gäncä)           Azb  FK Austria (Wien)        Aut   0-4  1-5  1-9
Apollon (Athína)         Gre  *SCT Olimpija (Ljubljana)Slo   1-0  1-3  2-3
*Crvena Zvezda (Beograd) Yug  Neuchâtel Xamax          Sui   0-1  0-0  0-1
*Hibernians (Paola)      Mlt  Chornomorets Odesa       Ukr   2-5  0-2  2-7
*KS Tirana               Alb  Hapoel Beer-Sheva        Isr   0-1  0-2  0-3
Dinamo Bucuresti         Rom  *FC Levski (Sofia)       Bul   0-1  1-1  1-2  aet
Zaglebie Lubin           Pol  *Shirak Gyumri           Arm   0-0  1-0  1-0
FC Botev (Plovdiv)       Bul  *Dinamo Tbilisi          Geo   1-0  1-0  2-0
Örebro SK                Swe  Avenir Beggen            Lux   0-0  0-3  0-3c 
*TPV (Tampere)           Fin  Viking FK (Stavanger)    Nor   0-4  1-3  1-7
*Bangor City             Wal  Widzew Lódz              Pol   0-4  0-1  0-5
Shelbourne               Irl  *IA (Akranes)            Isl   0-3  0-3  0-6
Glenavon                 Nir  FH (Hafnarfjörður)       Isl   0-0  1-0  1-0d
Brøndby IF               Den  *Inkaras-Grifas Kaunas   Lit   3-0  3-0  6-0
Lillestrøm SK            Nor  *Flora Tallinn           Est   4-0  0-1  4-1
Motherwell               Sco  MyPa (Anjalankoski)      Fin   1-3  2-0  3-3*
FC Tirol Innsbruck       Aut  RC Strasbourg            Fra   1-1  1-6  2-7f
Karlsruher SC            Ger  Girondins Bordeaux       Fra   0-2  2-2  2-4f
* indicates national champions competing in the cup
a 2nd leg in Zagreb
b 1st leg in Drogheda on Aug 9, 2nd leg on Aug 23
c 2nd leg drawn 1-1 but Örebro fielded an ineligible player, match awarded 3-0
  to Avenir.
d 2nd leg on Aug 23
e 1st leg in Izmir
f UEFA Intertoto Cup Semi-Finals
Byes: Lazio, Milan, Roma, Internazionale, Olympique Lyonnais, AJ Auxerroise,
RC Lens, AS Monaco, Werder Bremen, SC Freiburg, 1.FC Kaiserslautern,
Bayern München, Real Betis Balompie, FC Barcelona, Sevilla, Manchester United,
Nottingham Forest, Liverpool, Leeds United, SL Benfica, Vitória SC (Guimarães),
SC Farense, Lokomotiv Moskva, Rotor Volgograd, Spartak Vladikavkaz, 
Standard Liège, Eendracht Aalst, Lierse SK, Roda JC (Kerkrade), PSV (Eindhoven)

First Round (Sep 12 & 26)
FK Austria (Wien)        Aut  *Dinamo Minsk            Bls   1-2  0-1  1-3
Milan                    Ita  Zaglebie Lubin           Pol   4-0  4-1  8-1
Hapoel Beer-Sheva        Isr  FC Barcelona             Esp   0-7  0-5  0-12
Rotor Volgograd          Rus  Manchester United        Eng   0-0  2-2 *2-2
Lazio                    Ita  Omonia (Lefkosía)        Cyp   5-0  2-1  7-1
Neuchâtel Xamax          Sui  Roma                     Ita   1-1  0-4  1-5
MyPa (Anjalankoski)      Fin  PSV (Eindhoven)          Ned   1-1  1-7  2-8a
*Vardar Skopje           Mac  Girondins Bordeaux       Fra   0-2  1-1  1-3
Olympiakos (Peraías)     Gre  Maribor Branik           Slo   2-0  3-1  5-1
RC Strasbourg            Fra  Újpesti TE               Hun   3-0  2-0  5-0
Vitória SC (Guimarães)   Por  Standard Liège           Bel   3-1  0-0  3-1
Fenerbahçe               Tur  Real Betis Balompie      Esp   1-2  0-2  1-4
RC Lens                  Fra  Avenir Beggen            Lux   6-0  7-0 13-0
*Sparta Praha            Tch  Silkeborg IF             Den   0-1  2-1 *2-2
Lierse SK                Bel  SL Benfica               Por   1-3  1-2  2-5
Sevilla                  Esp  FC Botev (Plovdiv)       Bul   2-0  1-1  3-1
FC Lugano                Sui  Internazionale           Ita   1-1  1-0  2-1
Viking FK (Stavanger)    Nor  AJ Auxerroise            Fra   1-1  0-1  1-2
SC Farense               Por  Olympique Lyonnais       Fra   0-1  0-1  0-2
Glenavon                 Nil  Werder Bremen            Ger   0-2  0-5  0-7b
Bayern München           Ger  Lokomotiv Moskva         Rus   0-1  5-0  5-1
Malmö FF                 Swe  Nottingham Forest        Eng   2-1  0-1  2-2*
Chornomorets Odesa       Ukr  Widzew Lódz              Pol   1-0  0-1  1-1  6-5p
AS Monaco                Fra  Leeds United             Eng   0-3  1-0  1-3
Brøndby IF               Den  Lillestrøm SK            Nor   3-0  0-0  3-0
Raith Rovers             Sco  *IA (Akranes)            Isl   3-1  0-1  3-2
SC Freiburg              Ger  Slavia Praha             Tch   1-2  0-0  1-2
*Slovan Bratislava       Svk  +1.FC Kaiserslautern     Ger   2-1  0-3  2-4
*FC Levski (Sofia)       Bul  SC Eendracht Aalst       Bel   1-2  0-1  1-3
Spartak Vladikavkaz      Rus  Liverpool                Eng   1-2  0-0  1-2
*Zimbru Chisinau         Mol  RAF Yelgava              Lat   1-0  2-1  3-1
Roda JC (Kerkrade)       Ned  *SCT Olimpija (Ljubljana)Slo   5-0  0-2  5-2
a 1st leg in Lahti
b 1st leg on Sep 13, 2nd leg on Sep 27u

Second Round (Oct 17 & 31)
Brøndby IF               Den  Liverpool                Eng   0-0  1-0  1-0
Leeds United             Eng  PSV (Eindhoven)          Ned   3-5  0-3  3-8
AJ Auxerroise            Fra  Nottingham Forest        Eng   0-1  0-0  0-1
Raith Rovers             Sco  Bayern München           Ger   0-2  1-2  1-4a
Werder Bremen            Ger  *Dinamo Minsk            Bls   5-0  1-2  6-2
+1.FC Kaiserslautern     Ger  Real Betis Balompie      Esp   1-3  0-1  1-4
Olympique Lyonnais       Fra  Lazio                    Ita   2-1  2-0  4-1
Roma                     Ita  SC Eendracht Aalst       Bel   4-0  0-0  4-0
RC Strasbourg            Fra  Milan                    Ita   0-1  1-2  1-3
FC Barcelona             Esp  Vitória SC (Guimarães)   Por   3-0  4-0  7-0
Sevilla                  Esp  Olympiakos (Peraías)     Gre   1-0  1-2 *2-2  aet
SL Benfica               Por  Roda JC (Kerkrade)       Ned   1-0  2-2  3-2
FC Lugano                Sui  Slavia Praha             Tch   1-2  0-1  1-3
Chornomorets Odesa       Ukr  RC Lens                  Fra   0-0  0-4  0-4
*Sparta Praha            Tch  *Zimbru Chisinau         Mol   4-3  2-0  6-3
+Girondins Bordeaux      Fra  Rotor Volgograd          Rus   2-1  1-0  3-1
a 1st leg in Edinburgh

Third Round (Nov 21 & Dec 5)
PSV (Eindhoven)          Ned  Werder Bremen            Ger   2-1  0-0  2-1
Bayern München           Ger  SL Benfica               Por   4-1  3-1  7-2
Nottingham Forest        Eng  Olympique Lyonnais       Fra   1-0  0-0  1-0
Brøndby IF               Den  Roma                     Ita   2-1  1-3  3-4
Milan                    Ita  *Sparta Praha            Tch   2-0  0-0  2-0
+Girondins Bordeaux      Fra  Real Betis Balompie      Esp   2-0  1-2  3-2
Sevilla                  Esp  FC Barcelona             Esp   1-1  1-3  2-4
Slavia Praha             Tch  RC Lens                  Fra   0-0  1-0  1-0  aet

Quarter-Finals (Mar 5 & 19)
FC Barcelona             Esp  PSV (Eindhoven)          Ned   2-2  3-2  5-4
Slavia Praha             Tch  Roma                     Ita   2-0  1-3 *3-3  aet
Milan                    Ita  +Girondins Bordeaux      Fra   2-0  0-3  2-3
Bayern München           Ger  Nottingham Forest        Eng   2-1  5-1  7-2

Semi-Finals (Apr 2 & 16)
Bayern München           Ger  FC Barcelona             Esp   2-2  2-1  4-3
Slavia Praha             Tch  +Girondins Bordeaux      Fra   0-1  0-1  0-2


Final 1st Leg, Olympiastadion, München, 1 May 1996, att 62000

Bayern München           (1) 2  +Girondins Bordeaux    (0) 0
34' 1-0  M: Helmer
60' 2-0  M: Scholl

Bayern München
    Kahn, Matthäus (Frey 54), Helmer, Babbel, Hamann, Sforza, Kreuzer,
    Scholl, Ziege, Klinsmann, Papin (WiteTchk 70)
Girondins Bordeaux
    Huard, Friis-Hansen, Dogon, Grenet, Lizarazu, Lucas, Croci, Dutuel,
    Richard Witschge, Bancarel, Tholot (Anselin 90)


Final 2nd Leg, Parc Lesure, Bordeaux, 15 May 1996, att 36000

+Girondins Bordeaux      (0) 1  Bayern München           (0) 3
53' 0-1  M: Scholl
65' 0-2  M: Kostadinov
76' 1-2  G: Dutuel
78' 1-3  M: Klinsmann
Bayern won 5-1 on aggregate

Girondins Bordeaux
    Huard, Bancarel, Friis-Hansen, Dogon, Lizarazu (Anselin 31), Croci
    (Dutuel 57), Lucas (Grenet 81), Zidane, Richard Witschge, Tholot, Dugarry
Bayern München
    Kahn, Matthäus, Babbel, Helmer, Strunz, Sforza, Frey (Zickler 60), 
    Scholl, Ziege, Klinsmann, Kostadinov (Witeczek 75)

Index | Champions' Cup | Cup Winners' Cup | Super Cup | UEFA 1994-95 | UEFA 1996-97


Super Cup 1996

1st leg, Parc des Princes, Paris, 15 Jan 1997, att 29519

Paris Saint-Germain      (0) 1  Juventus                 (4) 6
 5' 0-1  J: Porrini
22' 0-2  J: Padovano
36' 0-3  J: Ferrara
40' 0-4  J: Padovano
53' 1-4  P: Raí (pen)
64' RED  P: Fournier
83' 1-5  J: Lombardo
89' 1-6  J: Amoruso

Paris Saint-Germain
    Lama, Domi (Leonardo 55), Le Guen, N'Gotty, Algerino (Kenedy 34), Fournier,
    Guerin, Leroy, Raí, Loko, Dely Valdes (Pouget 61)
Juventus
    Peruzzi; Torricelli, Ferrara (Iuliano 73), Porrini, Pessotto, Deschamps,
    Di Livio, Zidane, Tacchinardi (Lombardo 67), Padovano (Amoruso 73), Del Piero

2nd Leg, Palermo, 5 Feb 1997, att 35100

Juventus                 (1) 3  Paris Saint-Germain      (0) 1
36' 1-0  J: Del Piero
64' 1-1  P: Raí (pen)
70' 2-1  J: Del Piero
90' 3-1  J: Vieri
Juventus won 9-2 on aggregate

Juventus
    Peruzzi, Torricelli (Porrini 72), Ferrara, Montera, Pessotto, Di Livio,
    Tacchinardi (Lombardo 67), Zidane, Jugovic, Del Piero, Padovano (Vieri 67)
Paris Saint-Germain
    Lama, Kenedy, Le Guen, Domi, Algerino, Cauet, Leonardo (Allou 80), Guerin
    (Leroy 75), Raí, Dely Valdes, Loko (Calenda 90)

Index | Champions' Cup | Cup Winners' Cup | UEFA Cup | Super Cup 1995


About this document

Thanks to Hubert Schmiedl for additional information

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and James Ross for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans

Last updated: 15 Jan 2010

Copyright © 1995/2010 Karel Stokkermans and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.