European Competitions 1997-98

Champions' Cup
Cup Winners' Cup
UEFA Cup
Super Cup

About this document

Index| 1996-97| 1998-99


Champions' Cup 1997-98

Preliminary Round (Jul 23 and 30)
Derry City               Irl  Maribor Branik           Sln   0-2  0-1  0-3
1.FC Kosice              Svk  ÍA (Akranes)             Isl   3-0  1-0  4-0
Partizan (Beograd)       Yug  Croatia Zagreb           Cro   1-0  0-5  1-5
Valletta                 Mlt  Skonto Riga              Lat   1-0  0-2  1-2
Pyunik Yerevan           Arm  MTK (Budapest)           Hun   0-2  3-4  3-6
Crusaders                Nir  Dynamo Tbilisi           Geo   1-3  1-5  2-8
Sileks Kratovo           Mac  Betar Jerusalem          Isr   1-0  0-3  1-3
Steaua Bucuresti         Rom  CSKA Sofia               Bul   3-3  2-0  5-3
Constructorul Chisinau   Mol  MPKC Mozyr               Bls   1-1  2-3  3-4
Lantana Tallinn          Est  FC Jazz (Pori)           Fin   0-2  0-1  0-3
GI (Gotu)                Far  Rangers                  Sco   0-5  0-6  0-11
Neftchi Baku             Aze  Widzew Lodz              Pol   0-2  0-8  0-10
Dinamo Kyiv              Ukr  Barry Town               Wal   2-0  4-0  6-0
Sion                     Sui  Jeunesse d'Esch          Lux   4-0  1-0  5-0
Anorthosis Famagusta     Cyp  Kareda Siauliai          Lit   3-0  1-1  4-1
Byes: Parma, Barcelona, Paris Saint-Germain, Bayer Leverkusen, Feyenoord,
Sporting CP (Lisboa), Newcastle United, Galatasaray, Besiktas, Olympiakos
(Pireus), Austria Salzburg, Spartak Moskva, Lierse SK, Brřndby IF,
IFK Göteborg, Rosenborg BK (Trondheim), Sparta Praha.
Qualified for league stage: Borussia Dortmund, Juventus, Real Madrid,
AS Monaco, Bayern München, PSV (Eindhoven), FC Porto, Manchester United.

Qualification Round (Aug 13 and 27)
MTK (Budapest)           Hun  Rosenborg BK (Trondheim) Nor   0-1  1-3  1-4x
Besiktas                 Tur  Maribor Branik           Sln   0-0  3-1  3-1
Sion                     Sui  Galatasaray              Tur   1-4  1-4  2-8
Olympiakos               Gre  MPKC Mozyr               Bls   5-0  2-2  7-2
Austria Salzburg         Aut  Sparta Praha             Cze   0-0  0-3  0-3
IFK Göteborg             Swe  Rangers                  Sco   3-0  1-1  4-1
FC Barcelona             Esp  Skonto Riga              Lat   3-2  1-0  4-2
Brřndby IF               Den  Dinamo Kyiv              Ukr   2-4  1-0  3-4
Newcastle United         Eng  Croatia Zagreb           Cro   2-1  2-2  4-3  aet
Feyenoord                Ned  FC Jazz (Pori)           Fin   6-2  2-1  8-3
Bayer Leverkusen         Ger  Dynamo Tbilisi           Geo   6-1  0-1  6-2
1.FC Kosice              Svk  Spartak Moskva           Rus   2-1  0-0  2-1
Steaua Bucuresti         Rom  Paris Saint-Germain      Fra   3-0  0-5  3-5y
Widzew Lodz              Pol  Parma                    Ita   1-3  0-4  1-7
Betar Jerusalem          Isr  Sporting CP (Lisboa)     Por   0-0  0-3  0-3
Anorthosis Famagusta     Cyp  Lierse SK                Bel   2-0  0-3  2-3
x 1st leg abandoned at 3-2 on Aug 13 in 67th minute due to floodlight failure,
  replayed on Aug 14
y 1st leg finished 3-2 but awarded 3-0 after PSG fielded a suspended player

Qualified for league stage: Borussia Dortmund, Juventus, Real Madrid,
AS Monaco, Bayern München, PSV (Eindhoven), FC Porto, Manchester United.
 
Champions' League
Consists of six groups of four clubs playing each other home and away.
Three points are awarded for a win, one point for a draw. Teams level on
points are seperated by aggregate score (including away goals) in games
against each other, and then overall goal difference in all group matches.
The group winners and the two best number two qualify for the Quarter-Finals. 


Group A 
Sep 17: Galatasaray             0 (0)     Borussia Dortmund       1 (0)
Sep 17: Sparta Praha            0 (0)     Parma                   0 (0)
Oct  1: Parma                   2 (2)     Galatasaray             0 (0)
Oct  1: Borussia Dortmund       4 (1)     Sparta Praha            1 (0)
Oct 22: Parma                   1 (0)     Borussia Dortmund       0 (0)
Oct 22: Sparta Praha            3 (1)     Galatasaray             0 (0)
Nov  5: Galatasaray             2 (0)     Sparta Praha            0 (0)
Nov  5: Borussia Dortmund       2 (0)     Parma                   0 (0)
Nov 27: Parma                   2 (1)     Sparta Praha            2 (0)
Nov 27: Borussia Dortmund       4 (2)     Galatasaray             1 (0)
Dec 10: Sparta Praha            0 (0)     Borussia Dortmund       3 (1)
Dec 10: Galatasaray             1 (0)     Parma                   1 (0)

                          P  W  D  L  F  A Pts
Borussia Dortmund         6  5  0  1 14  3 15
Parma                     6  2  3  1  6  5  9
Sparta Praha              6  1  2  3  6 11  5
Galatasaray               6  1  1  4  4 11  4

Group B 
Sep 17: Juventus                5 (3)     Feyenoord               1 (0)
Sep 17: 1.FC Kosice             0 (0)     Manchester United       3 (1)
Oct  1: Feyenoord               2 (2)     1.FC Kosice             0 (0)
Oct  1: Manchester United       3 (1)     Juventus                2 (1)
Oct 22: Manchester United       2 (1)     Feyenoord               1 (0)
Oct 22: 1.FC Kosice             0 (0)     Juventus                1 (1)
Nov  5: Feyenoord               1 (0)     Manchester United       3 (2)
Nov  5: Juventus                3 (1)     1.FC Kosice             2 (0)
Nov 26: Feyenoord               2 (0)     Juventus                0 (0)
Nov 27: Manchester United       3 (1)     1.FC Kosice             0 (0)
Dec 10: 1.FC Kosice             0 (0)     Feyenoord               1 (0)
Dec 10: Juventus                1 (0)     Manchester United       0 (0)

                          P  W  D  L  F  A Pts
Manchester United         6  5  0  1 14  5 15
Juventus                  6  4  0  2 12  8 12
Feyenoord                 6  3  0  3  8 10  9
1.FC Kosice               6  0  0  6  2 13  0

Group C 
Sep 17: PSV (Eindhoven)         1 (1)     Dinamo Kyiv             3 (1)
Sep 17: Newcastle United        3 (2)     FC Barcelona            2 (0)
Oct  1: FC Barcelona            2 (0)     PSV (Eindhoven)         2 (0)
Oct  1: Dinamo Kyiv             2 (2)     Newcastle United        2 (0)
Oct 22: PSV (Eindhoven)         1 (1)     Newcastle United        0 (0)
Oct 22: Dinamo Kyiv             3 (2)     FC Barcelona            0 (0)
Nov  5: Newcastle United        0 (0)     PSV (Eindhoven)         2 (1)
Nov  5: FC Barcelona            0 (0)     Dinamo Kyiv             4 (3)
Nov 26: FC Barcelona            1 (1)     Newcastle United        0 (0)
Nov 27: Dinamo Kyiv             1 (1)     PSV (Eindhoven)         1 (0)
Dec 10: PSV (Eindhoven)         2 (0)     FC Barcelona            2 (1)
Dec 10: Newcastle United        2 (2)     Dinamo Kyiv             0 (0)

                          P  W  D  L  F  A Pts
Dinamo Kyiv               6  3  2  1 13  6 11
PSV (Eindhoven)           6  2  3  1  9  8  9
Newcastle United          6  2  1  3  7  8  7
FC Barcelona              6  1  2  3  7 14  5

Group D 
Sep 17: Real Madrid             4 (3)     Rosenborg BK (T'heim)   1 (1)
Sep 17: Olympiakos              1 (1)     FC Porto                0 (0)
Oct  1: FC Porto                0 (0)     Real Madrid             2 (1)
Oct  1: Rosenborg BK (T'heim)   5 (3)     Olympiakos              1 (0)
Oct 22: Rosenborg BK (T'heim)   2 (2)     FC Porto                0 (0)
Oct 22: Real Madrid             5 (2)     Olympiakos              1 (1)
Nov  5: FC Porto                1 (1)     Rosenborg BK (T'heim)   1 (0)
Nov  5: Olympiakos              0 (0)     Real Madrid             0 (0)
Nov 27: Rosenborg BK (T'heim)   2 (1)     Real Madrid             0 (0)
Nov 27: FC Porto                2 (1)     Olympiakos              1 (1)
Dec 10: Real Madrid             4 (2)     FC Porto                0 (0)
Dec 10: Olympiakos              2 (0)     Rosenborg BK (T'heim)   2 (0)

                          P  W  D  L  F  A Pts
Real Madrid               6  4  1  1 15  4 13
Rosenborg BK (Trondheim)  6  3  2  1 13  8 11
Olympiakos                6  1  2  3  6 14  5
FC Porto                  6  1  1  4  3 11  4

Group E 
Sep 17: Bayern München          2 (1)     Besiktas                0 (0)
Sep 17: Paris Saint-Germain     3 (1)     IFK Göteborg            0 (0)
Oct  1: IFK Göteborg            1 (0)     Bayern München          3 (2)
Oct  1: Besiktas                3 (2)     Paris Saint-Germain     1 (0)
Oct 22: Besiktas                1 (1)     IFK Göteborg            0 (0)
Oct 22: Bayern München          5 (2)     Paris Saint-Germain     1 (0)
Nov  5: IFK Göteborg            2 (2)     Besiktas                1 (1)
Nov  5: Paris Saint-Germain     3 (1)     Bayern München          1 (1)
Nov 26: Besiktas                0 (0)     Bayern München          2 (2)
Nov 26: IFK Göteborg            0 (0)     Paris Saint-Germain     1 (0)
Dec 10: Bayern München          0 (0)     IFK Göteborg            1 (0)
Dec 10: Paris Saint-Germain     2 (1)     Besiktas                1 (1)

                          P  W  D  L  F  A Pts
Bayern München            6  4  0  2 13  6 12
Paris Saint-Germain       6  4  0  2 11 10 12
Besiktas                  6  2  0  4  6  9  6
IFK Göteborg              6  2  0  4  4  9  6

Group F 
Sep 17: Sporting CP (Lisboa)    3 (2)     AS Monaco               0 (0)
Sep 17: Bayer Leverkusen        1 (1)     Lierse SK               0 (0)
Oct  1: AS Monaco               4 (1)     Bayer Leverkusen        0 (0)
Oct  1: Lierse SK               1 (0)     Sporting CP (Lisboa)    1 (0)
Oct 22: AS Monaco               5 (1)     Lierse SK               1 (0)
Oct 22: Sporting CP (Lisboa)    0 (0)     Bayer Leverkusen        2 (0)
Nov  5: Lierse SK               0 (0)     AS Monaco               1 (0)
Nov  5: Bayer Leverkusen        4 (1)     Sporting CP (Lisboa)    1 (1)
Nov 26: AS Monaco               3 (0)     Sporting CP (Lisboa)    2 (2)
Nov 26: Lierse SK               0 (0)     Bayer Leverkusen        2 (0)
Dec 10: Sporting CP (Lisboa)    2 (0)     Lierse SK               1 (1)
Dec 10: Bayer Leverkusen        2 (1)     AS Monaco               2 (0)

                          P  W  D  L  F  A Pts
AS Monaco                 6  4  1  1 15  8 13
Bayer Leverkusen          6  4  1  1 11  7 13
Sporting CP (Lisboa)      6  2  1  3  9 11  7
Lierse SK                 6  0  1  5  3 12  1

Quarter-Finals (Mar 4 and 18)
Bayer Leverkusen         Ger  Real Madrid              Esp   1-1  0-3  1-4
Juventus                 Ita  Dinamo Kyiv              Ukr   1-1  4-1  5-2
Bayern München           Ger  Borussia Dortmund        Ger   0-0  0-1  0-1  aet
AS Monaco                Fra  Manchester United        Eng   0-0  1-1 *1-1

Semi-Finals (Apr 1 and 15)
Juventus                 Ita  AS Monaco                Fra   4-1  2-3  6-4
Real Madrid              Esp  Borussia Dortmund        Ger   2-0  0-0  2-0

Final, Amsterdam ArenA, Amsterdam, 20 May 1998, att 50000

Real Madrid              (0) 1    Juventus               (0) 0
67' 1-0  R: Mijatovic

Real Madrid (trainer Heynckes)
    Illgner, Hierro, Sanchis, Panucci, Roberto Carlos, Raúl (Amavisca 90),
    Karembeu, Seedorf, Redondo, Mijatovic (Suker 89), Morientes (Jaime 82)
Juventus (trainer Lippi)
    Peruzzi, Torricelli, Montero, Iuliano, Di Livio (Tacchinardi 46), 
    Deschamps (Conte 78), Davids, Pessotto (Fonseca 71), Zidane, Del Piero,
    Inzaghi
Referee: Krug (Germany)

Index| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup| ECC 1996-97| ECC 1998-99


Cup Winners' Cup 1997-98

Qualifying Round (Aug 14 and 28)
Glenavon                 Nir  Legia Warszawa           Pol   1-1  0-4  1-5
Cwmbran Town             Wal  National Bucuresti       Rom   2-5  0-7  2-12
Zalgiris Vilnius         Lit  Hapoel Beersheba         Isr   0-0  1-2  1-2  aet
Zimbru Chisinau          Mol  Shakhtor Donetsk         Ukr   1-1  0-3  1-4
Dinaburg Daugavpils      Lat  Kepez Ganja              Aze   1-0  1-0  2-0
Kilmarnock               Sco  Shelbourne               Irl   2-1  1-1  3-2
HJK (Helsinki)           Fin  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   1-0  0-3  1-3
Sloga Jugomagnat (Skopje)Mac  NK Zagreb                Cro   1-2  0-2  1-4
FC Balzers               Lie  BVSC (Budapest)          Hun   1-3  0-2  1-5x
Tallinna Sadam           Est  Belshina Bobruisk        Bls   1-1  1-4  2-5
Primorje Ajdovscina      Sln  Union Luxembourg         Lux   2-0  1-0  3-0
Levski Sofia             Bul  Slovan Bratislava        Svk   1-1  1-2  2-3
Dynamo Batumi            Geo  Ararat Yerevan           Arm   0-3  2-0  2-3y
Hibernians               Mlt  ÍBV (Vestmannćyjar)      Isl   0-1  0-3  0-4z
HB (Torshavn)            Far  APOEL (Nicosia)          Cyp   1-1  0-6  1-7w
x 1st leg in Vaduz
y 1st leg Aug 15 finished 4-2 but awarded 0-3 (ineligible player for Batumi)
z 2nd leg Aug 27
w 1st leg in Toftir on Aug 13

Byes: Vicenza, Real Betis (Sevilla), OGC Nice, VfB Stuttgart, Roda JC
(Kerkrade), Boavista (Porto), Chelsea, Kocaelispor, AEK (Athíne),
Sturm Graz, Lokomotiv Moskva, Germinal Ekeren, FC Křbenhavn, AIK
(Stockholm), Tromsř IL, Slavia Praha, FC Luzern.

First Round (Sep 18 and Oct 2)
ÍBV (Vestmannćyjar)      Isl  VfB Stuttgart            Ger   1-3  1-2  2-5
Kocaelispor              Tur  National Bucuresti       Rom   2-0  1-0  3-0
APOEL (Nicosia)          Cyp  Sturm Graz               Aut   0-1  0-3  0-4
Boavista (Porto)         Por  Shakhtor Donetsk         Ukr   2-3  1-1  3-4
Germinal Ekeren          Bel  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   3-2  1-1  4-3
AIK (Stockholm)          Swe  Primorje Ajdovscina      Sln   0-1  1-1  1-2  aet
AEK (Athíne)             Gre  Dinaburg Daugavpils      Lat   5-0  4-2  9-2
Slavia Praha             Cze  FC Luzern                Sui   4-2  2-0  6-2
Hapoel Beersheba         Isr  Roda JC (Kerkrade)       Ned   1-4  0-10 1-14
NK Zagreb                Cro  Tromsř IL                Nor   3-2  2-4  5-6  aet
FC Křbenhavn             Den  Ararat Yerevan           Arm   3-0  2-0  5-0
Belshina Bobruisk        Bls  Lokomotiv Moskva         Rus   1-2  0-3  1-5
Chelsea                  Eng  Slovan Bratislava        Svk   2-0  2-0  4-0
OGC Nice                 Fra  Kilmarnock               Sco   3-1  1-1  4-2
Real Betis (Sevilla)     Esp  BVSC (Budapest)          Hun   2-0  2-0  4-0
Vicenza                  Ita  Legia Warszawa           Pol   2-0  1-1  3-1
   
Second Round (Oct 23 and Nov 6)
Lokomotiv Moskva         Rus  Kocaelispor              Tur   2-1  0-0  2-1
Shakhtor Donetsk         Ukr  Vicenza                  Ita   1-3  1-2  2-5
Tromsř IL                Nor  Chelsea                  Eng   3-2  1-7  4-9
Germinal Ekeren          Bel  VfB Stuttgart            Ger   0-4  4-2  4-6
Real Betis (Sevilla)     Esp  FC Křbenhavn             Den   2-0  1-1  3-1
AEK (Athíne)             Gre  Sturm Graz               Aut   2-0  0-1  2-1
OGC Nice                 Fra  Slavia Praha             Cze   2-2  1-1  3-3*
Primorje Ajdovscina      Sln  Roda JC (Kerkrade)       Ned   0-2  0-4  0-6

Quarter-Finals (Mar 5 and 19)
Roda JC (Kerkrade)       Ned  Vicenza                  Ita   1-4  0-5  1-9
Slavia Praha             Cze  VfB Stuttgart            Ger   1-1  0-2  1-3
AEK (Athíne)             Gre  Lokomotiv Moskva         Rus   0-0  1-2  1-2
Real Betis (Sevilla)     Esp  Chelsea                  Eng   1-2  1-3  2-5

Semi-Finals (Apr 2 and 16)
Vicenza                  Ita  Chelsea                  Eng   1-0  1-3  2-3
VfB Stuttgart            Ger  Lokomotiv Moskva         Rus   2-1  1-0  3-1

Final, Rasunda Stadium, Stockholm, 13 May 1998, att 30216

Chelsea                  (0) 1  VfB Stuttgart            (0) 0
71' 1-0  C: Zola

Chelsea
  De Goey, Petrescu, Leboeuf, Clarke, Poyet (Newton 81), Duberry, Wise,
  Granville, Di Matteo, Vialli, Flo (Zola 71)

VfB Stuttgart
  Wohlfahrt, Schneider (Endress 55), Berthold, Poschner, Yakin, Soldo,
  Hagner (Ristic 79), Haber (Djordjevic 75), Balakov, Bobic, Akpoborie

Index| Champions' Cup| UEFA Cup| Super Cup| CWC 1996-97| CWC 1998-99


UEFA Cup 1997-98

Preliminary Round (Jul 23 and 30)
Dynamo Minsk             Bls  Kolkheti-1913 Poti       Geo   1-0  1-2 *2-2
Hapoel Petah Tikva       Isr  Flora Tallinn            Est   1-0  2-1  3-1
Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr  FC Yerevan               Arm   6-1  2-0  8-1
Inkaras Kaunas           Lit  FC Boby Brno             Cze   3-1  1-6  4-7
MyPa-47 (Anjalankoski)   Fin  Apollon (Limassol)       Cyp   1-1  0-3  1-4
Inter Cable-Tel          Wal  Celtic                   Sco   0-3  0-5  0-8xz
Neuchâtel Xamax          Sui  Tiligul Tiraspol         Mol   7-0  3-1 10-1
CS Grevenmacher          Lux  Hajduk Split             Cro   1-4  0-2  1-6z
Grasshoppers (Zürich)    Sui  Coleraine                Nir   3-0  7-1 10-1
Vojvodina Novi Sad       Yug  Viking IL (Stavanger)    Nor   0-2  2-0  2-2  4-5p
KR (Reykjavik)           Isl  Dinamo Bucuresti         Rom   2-0  2-1  4-1
Bohemians (Dublin)       Irl  Ferencváros              Hun   0-1  0-5  0-6z
FK Jablonec              Cze  Karabagh Agdam           Aze   5-0  3-0  8-0
Birkirkara               Mlt  Spartak Trnava           Svk   0-1  1-3  1-4y
Odra Wodzislaw           Pol  Pobeda Prilep            Mac   3-0  1-2  4-2
Daugava Riga             Lat  Vorskla Poltava          Ukr   1-3  1-2  2-5
SK Brann (Bergen)        Nor  Neftokhimik Burgas       Bul   2-1  2-3 *4-4
CE Principat             And  Dundee United            Sco   0-8  0-9  0-17
HIT Gorica               Sln  Otelul Galati            Rom   2-0  2-4 *4-4
Ujpesti TE               Hun  KI (Klaksvik)            Far   6-0  3-2  9-2
x 1st leg at Ninian Park, Cardiff (not Inter's home ground)
y 1st leg on Jul 22
z 2nd leg on Jul 29
UIC Semifinals (Jul 26/27 and 30)
1.FC Köln                Ger  Montpellier HSC          Fra   2-1  0-1  2-2*
AJ Auxerre               Fra  Torpedo Moskva           Rus   3-0  1-4 *4-4
Hamburger SV             Ger  SC Bastia                Fra   0-1  1-1  1-2  aet
Dinamo Moskva            Rus  MSV Duisburg             Ger   2-2  1-3  3-5
Lokomotiv N. Novgorod    Rus  Halmstads BK             Swe   0-0  0-1  0-1
Istanbulspor             Tur  Olympique (Lyon)         Fra   2-1  0-2  2-3
Byes to Qualifying Round: Trabzonspor, OFI (Iraklion), PAOK (Thessaloniki),
Rapid (Wien), FC Tirol Innsbruck, Alanya Vladikavkaz, Rotor Volgograd,
FC Brugge, Excelsior Mouscron, RSC Anderlecht, Vejle BK, AGF (Aarhus),
Malmö FF, Helsingborg, Örebrö SK, Lillestrřm SK.
Byes to 1st Round: Schalke 04, Internazionale, Lazio, Udinese, Sampdoria,
Deportivo La Coruńa, Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Real Valladolid,
FC Nantes, Girondins Bordeaux, FC Metz, RC Strasbourg, VfL Bochum, Karlsruher
SC, TSV 1860 München, FC Twente, Ajax, Vitesse, SL Benfica, Sporting
Braga, Vitória SC (Guimarăes), Arsenal, Liverpool, Aston Villa, Leicester
City, Fenerbahçe.

Qualifying Round (Aug 12 and 26)
Consists of 20 Preliminary Round winners, 6 UIC Semifinalists and 16 clubs
given byes to the Qualification Round.

Hajduk Split             Cro  Malmö FF                 Swe   3-2  2-0  5-2
RSC Anderlecht           Bel  Vorskla Poltava          Ukr   2-0  2-0  4-0
Neuchâtel Xamax          Sui  Viking IL (Stavanger)    Nor   3-0  1-2  4-2
Rotor Volgograd          Rus  Odra Wodzislaw           Pol   2-0  4-3  6-3
Trabzonspor              Tur  Dundee United            Sco   1-0  1-1  2-1
Rapid (Wien)             Aut  FC Boby Brno             Cze   6-1  0-2  6-3
FC Tirol Innsbruck       Aut  Celtic                   Sco   2-1  3-6  5-7
Helsingborg              Swe  Ferencváros              Hun   0-1  1-0  1-1  3-4p
Vejle BK                 Den  Hapoel Petah Tikva       Isr   0-0  0-1  0-1
Grasshoppers (Zürich)    Sui  SK Brann (Bergen)        Nor   3-0  0-2  3-2
HIT Gorica               Sln  FC Brugge                Bel   3-5  0-3  3-8
PAOK (Thessaloniki)      Gre  Spartak Trnava           Svk   5-3  1-0  6-3
KR (Reykjavik)           Isl  OFI (Iraklion)           Gre   0-0  1-3  1-3
FK Jablonec              Cze  Örebrö SK                Swe   1-1  0-0  1-1*
Apollon (Limassol)       Cyp  Excelsior Mouscron       Bel   0-0  0-3  0-3x
Dynamo Minsk             Bls  Lillestrřm SK            Nor   0-2  0-1  0-3
Ujpesti TE               Hun  AGF (Aarhus)             Den   0-0  2-3  2-3
Alanya Vladikavkaz       Rus  Dnipro Dnipropetrovsk    Ukr   2-1  4-1  6-2
UIC Finals
Halmstads BK             Swe  SC Bastia                Fra   0-1  1-1  1-2  aet
Montpellier HSC          Fra  Olympique (Lyon)         Fra   0-1  2-3  2-4
MSV Duisburg             Ger  AJ Auxerre               Fra   0-0  0-2  0-2
x 2nd leg in Villeneuve d'Ascq (France)
Byes to 1st Round: Schalke 04, Internazionale, Lazio, Udinese, Sampdoria,
Deportivo La Coruńa, Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Real Valladolid,
FC Nantes, Girondins Bordeaux, FC Metz, RC Strasbourg, VfL Bochum, Karlsruher
SC, TSV 1860 München, FC Twente, Ajax, Vitesse, SL Benfica, Sporting
Braga, Vitória SC (Guimarăes), Arsenal, Liverpool, Aston Villa, Leicester
City, Fenerbahçe.

First Round (Sep 16 and 30)
Consists of 21 Qualification Round winners, 16 Champions' Cup Preliminary Round
losers and 27 clubs given byes to the First Round.

Deportivo La Coruńa      Esp  +AJ Auxerre              Fra   1-2  0-0  1-2
#Austria Salzburg        Aut  RSC Anderlecht           Bel   4-3  2-4  6-7
PAOK (Thessaloniki)      Gre  Arsenal                  Eng   1-0  1-1  2-1
#Widzew Lodz             Pol  Udinese                  Ita   1-0  0-3  1-3
#Maribor Branik          Sln  Ajax                     Ned   1-1  1-9  2-10
+Olympique (Lyon)        Fra  #Brřndby IF              Den   4-1  3-2  7-3
#MPKC Mozyr              Bls  #Dynamo Tbilisi          Geo   1-1  0-1  1-2
Real Valladolid          Esp  #Skonto Riga             Lat   2-0  0-1  2-1
Vitória SC (Guimarces)   Por  Lazio                    Ita   0-4  1-2  1-6
RC Strasbourg            Fra  #Rangers                 Sco   2-1  2-1  4-2
#MTK (Budapest)          Hun  Alanya Vladikavkaz       Rus   3-0  1-1  4-1
Schalke 04               Ger  Hajduk Split             Cro   2-0  3-2  5-2
+SC Bastia               Fra  SL Benfica               Por   1-0  0-0  1-0
#Sion                    Sui  #Spartak Moskva          Rus   0-1  1-5  1-6x
OFI (Iraklion)           Gre  Ferencváros              Hun   3-0  1-2  4-2
Sampdoria                Ita  Athletic Bilbao          Esp   1-2  0-2  1-4
Girondins Bordeaux       Fra  Aston Villa              Eng   0-0  0-1  0-1  aet
#Steaua Bucuresti        Rom  Fenerbahçe               Tur   0-0  2-1  2-1
Rotor Volgograd          Rus  Örebrö SK                Swe   2-0  4-1  6-1
#FC Jazz (Pori)          Fin  TSV 1860 München         Ger   0-1  1-6  1-7
Trabzonspor              Tur  VfL Bochum               Ger   2-1  3-5  5-6
#Croatia Zagreb          Cro  Grasshoppers (Zürich)    Sui   4-4  5-0  9-4
Vitesse                  Ned  Sporting Braga           Por   2-1  0-2  2-3
Rapid (Wien)             Aut  Hapoel Petah Tikva       Isr   1-0  1-1  2-1
Internazionale           Ita  Neuchâtel Xamax          Sui   2-0  2-0  4-0
Celtic                   Sco  Liverpool                Eng   2-2  0-0  2-2*
Excelsior Mouscron       Bel  FC Metz                  Fra   0-2  1-4  1-6
FC Twente                Ned  Lillestrřm SK            Nor   0-1  2-1 *2-2
#Betar Jerusalem         Isr  FC Brugge                Bel   2-1  0-3  2-4
Atlético Madrid          Esp  Leicester City           Eng   2-1  2-0  4-1
AGF (Aarhus)             Den  FC Nantes                Fra   2-2  1-0  3-2
Karlsruher SC            Ger  #Anorthosis Famagusta    Cyp   2-1  1-1  3-2
#Indicates national champions eliminated from the Champions' Cup
+Indicates Intertoto Cup Final winners
x the 2nd leg finished 2-2 on Sep 30, but had to be replayed because the goals
  were 8 cm short of the prescribed height; the replay was played on Oct 15

Second Round (Oct 21 and Nov 4)
#Spartak Moskva          Rus  Real Valladolid          Esp   2-0  2-1  4-1
Rotor Volgograd          Rus  Lazio                    Ita   0-0  0-3  0-3
Sporting Braga           Por  #Dynamo Tbilisi          Geo   4-0  1-0  5-0y
Ajax                     Ned  Udinese                  Ita   1-0  1-2 *2-2
FC Metz                  Fra  Karlsruher SC            Ger   0-2  1-1  1-3
RC Strasbourg            Fra  Liverpool                Eng   3-0  0-2  3-2
Internazionale           Ita  +Olympique (Lyon)        Fra   1-2  3-1  4-3
Rapid (Wien)             Aut  TSV 1860 München         Ger   3-0  1-2  4-2x
#MTK (Budapest)          Hun  #Croatia Zagreb          Cro   1-0  0-2  1-2
Schalke 04               Ger  RSC Anderlecht           Bel   1-0  2-1  3-1z
AGF (Aarhus)             Den  FC Twente                Ned   1-1  0-0  1-1*
Athletic Bilbao          Esp  Aston Villa              Eng   0-0  1-2  1-2
+AJ Auxerre              Fra  OFI (Iraklion)           Gre   3-1  2-3  5-4  
#Steaua Bucuresti        Rom  +SC Bastia               Fra   1-0  2-3 *3-3
Atlético Madrid          Esp  PAOK (Thessaloniki)      Gre   5-2  4-4  9-6
FC Brugge                Bel  VfL Bochum               Ger   1-0  1-4  2-4w
x 1st leg Oct 22
y 2nd leg played in Moscow
z 2nd leg Nov 5
w 2nd leg Nov 6

Third Round (Nov 25 and Dec 9)
Rapid (Wien)             Aut  Lazio                    Ita   0-2  0-1  0-3
Sporting Braga           Por  Schalke 04               Ger   0-0  0-2  0-2
FC Twente                Ned  +AJ Auxerre              Fra   0-1  0-2  0-3
#Croatia Zagreb          Cro  Atlético Madrid          Esp   1-1  0-1  1-2
RC Strasbourg            Fra  Internazionale           Ita   2-0  0-3  2-3
#Steaua Bucuresti        Rom  Aston Villa              Eng   2-1  0-2  2-3
Ajax                     Ned  VfL Bochum               Ger   4-2  2-2  6-4x
Karlsruher SC            Ger  #Spartak Moskva          Rus   0-0  0-1  0-1  aet
x 2nd leg Dec 11

Quarter-Finals (Mar 3 and 17)
Ajax                     Ned  #Spartak Moskva          Rus   1-3  0-1  1-4
Internazionale           Ita  Schalke 04               Ger   1-0  1-1  2-1  aet
Lazio                    Ita  +AJ Auxerre              Fra   1-0  2-2  3-2
Atlético Madrid          Esp  Aston Villa              Eng   1-0  1-2 *2-2

Semi-Finals (Mar 31 and Apr 14)
Atlético Madrid          Esp  Lazio                    Ita   0-1  0-0  0-1
Internazionale           Ita  #Spartak Moskva          Rus   2-1  2-1  4-2

Final, Parc des Princes, Paris, 6 May 1998, att 47000

Internazionale           (1) 3  Lazio                    (0) 0
 5' 1-0  I: Zamorano
60' 2-0  I: Zanetti
70' 3-0  I: Ronaldo

Internazionale
  Pagliuca, Colonnese, Fresi, Zanetti, West, Djorkaeff (Moriero 68), Winter
  (Cauet 68), Zé Elias, Simeone, Zamorano (Sartor 72), Ronaldo

Lazio
  Marchegiani, Favalli, Negro, Nesta, Grandoni (Gottardi 55), Fuser,
  Venturin (Almeyda 50), Nedved, Jugovic, Casiraghi, Mancini

Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| Super Cup| UEFA 1996-97| UEFA 1998-99


Super Cup 1998

Monaco, 28 Aug 1998, att: 10000

Chelsea                  (0) 1  Real Madrid              (0) 0
82' 1-0  C: Poyet

Chelsea
    De Goey, Ferrer, Duberry, Leboeuf, Le Saux, Desailly, Wise, Di Matteo
    (Poyet 63), Babayaro, Zola (Brian Laudrup 83), Casiraghi (Flo 89)
Real Madrid
    Illgner, Panucci, Hierro, Sanchis, Roberto Carlos, Karembeu (Morientes 58),
    Seedorf, Redondo, Savio, Raúl, Mijatovic (Jarni 73)



About this document

Thanks to Hubert Schmiedl for additional information

Prepared and maintained by Karel Stokkermans and James M. Ross for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Karel Stokkermans and James M. Ross Last updated: 13 Nov 2006

Copyright © 1997/2006 James M. Ross and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.