European Competitions 1996-97

Champions' Cup
Cup Winners' Cup
UEFA Cup
Super Cup

About this document

Index| 1995-96| 1997-98


Champions' Cup 1996-97

Qualifying Round (Aug 7 and 21)
Maccabi Tel-Aviv         Isr  Fenerbahçe               Tur   0-1  1-1  1-2
Rangers                  Sco  Alania Vladikavkaz       Rus   3-1  7-2 10-3
Panathinaikos            Gre  Rosenborg BK             Nor   1-0  0-3  1-3  aet
IFK Göteborg             Swe  Ferencvárosi TC          Hun   3-0  1-1  4-1a
Widzew Lódz              Pol  Brřndby IF               Den   2-1  2-3 *4-4
Grasshopper-Club Zürich  Sui  Slavia Praha             Cze   5-0  1-0  6-0
Club Brugge KV           Bel  Steaua Bucuresti         Rom   2-2  0-3  2-5
SK Rapid (Wien)          Aut  Dinamo Kyiv              Ukr   2-0  4-2  6-2
a 1st leg at Norrköpings Idrottsparken, Norrköping
Preliminary Round losers progress into the UEFA Cup First Round.
Byes: Juventus, Milan, AJ Auxerroise, Borussia Dortmund, Atlético Madrid, Ajax,
Manchester United, FC Porto

Champions' League (Sep 11, Sep 25, Oct 16, Oct 30, Nov 20, Dec 4)
Consists of four groups of four clubs playing each other home and away.
Three points are awarded for a win, one point for a draw. Teams level on
points are seperated by aggregate score (including away goals) in games
against each other, and then overall goal difference in all group matches.
The top two teams in each group qualify for the Quarter-Finals. 


Group A 
Sep 11: AJ Auxerroise           0 (0)     Ajax                    1 (1)
Sep 11: Grasshopper-Club Zürich 3 (2)     Rangers                 0 (0)
Sep 25: Rangers                 1 (0)     AJ Auxerroise           2 (0)
Sep 25: Ajax                    0 (0)     Grasshopper-Club Zürich 1 (0)
Oct 16: AJ Auxerroise           1 (1)     Grasshopper-Club Zürich 0 (0)
Oct 16: Ajax                    4 (2)     Rangers                 1 (0)
Oct 30: Rangers                 0 (0)     Ajax                    1 (1)
Oct 30: Grasshopper-Club Zürich 3 (2)     AJ Auxerroise           1 (0)
Nov 20: Rangers                 2 (0)     Grasshopper-Club Zürich 1 (0)
Nov 20: Ajax                    1 (1)     AJ Auxerroise           2 (1)
Dec 4:  AJ Auxerre              2 (2)     Rangers                 1 (1)
Dec 4:  Grasshopper-Club Zürich 0 (0)     Ajax                    1 (1)
    
                          P  W  D  L  F  A Pts
AJ Auxerroise             6  4  0  2  8  7 12
Ajax                      6  4  0  2  8  4 12
Grasshopper Club          6  3  0  3  8  5  9
Rangers                   6  1  0  5  5 13  3

Group B 
Sep 11: Atlético Madrid         4 (2)     Steaua Bucuresti        0 (0)
Sep 11: Borussia Dortmund       2 (1)     Widzew Lodz             1 (0) 
Sep 25: Widzew Lodz             1 (1)     Atlético Madrid         4 (2)
Sep 25: Steaua Bucuresti        0 (0)     Borussia Dortmund       3 (2) 
Oct 16: Atlético Madrid         0 (0)     Borussia Dortmund       1 (0) 
Oct 16: Steaua Bucuresti        1 (0)     Widzew Lodz             0 (0) 
Oct 30: Widzew Lodz             2 (1)     Steaua Bucuresti        0 (0)
Oct 30: Borussia Dortmund       1 (1)     Atlético Madrid         2 (2)
Nov 20: Widzew Lodz             2 (2)     Borussia Dortmund       2 (1)
Nov 20: Steaua Bucuresti        1 (0)     Atlético Madrid         1 (1)
Dec 4:  Atlético Madrid         1 (0)     Widzew Lodz             0 (0)
Dec 4:  Borussia Dortmund       5 (3)     Steaua Bucuresti        3 (1)
       
                          P  W  D  L  F  A Pts
Atlético Madrid           6  4  1  1 12  4 13
Borussia Dortmund         6  4  1  1 14  8 13
Widzew Lodz               6  1  1  4  6 10  4
Steaua Bucuresti          6  1  1  4  5 15  4

Group C 
Sep 11: SK Rapid (Wien)         1 (0)    Fenerbahçe              1 (1)
Sep 11: Juventus                1 (1)    Manchester United       0 (0)
Sep 25: Manchester United       2 (2)    SK Rapid (Wien)         0 (0)
Sep 25: Fenerbahçe              0 (0)    Juventus                1 (1) 
Oct 16: SK Rapid (Wien)         1 (1)    Juventus                1 (1)
Oct 16: Fenerbahçe              0 (0)    Manchester United       2 (0) 
Oct 30: Manchester United       0 (0)    Fenerbahçe              1 (0)
Oct 30: Juventus                5 (3)    SK Rapid (Wien)         0 (0) 
Nov 20: Manchester United       0 (0)    Juventus                1 (1)
Nov 20: Fenerbahçe              1 (0)    SK Rapid (Wien)         0 (0) 
Dec 4:  SK Rapid (Wien)         0 (0)    Manchester United       2 (1)
Dec 4:  Juventus                2 (1)    Fenerbahçe              0 (0) 
    
                          P  W  D  L  F  A Pts
Juventus                  6  5  1  0 11  1 16
Manchester United         6  3  0  3  6  3  9
Fenerbahçe                6  2  1  3  3  6  7
SK Rapid (Wien)           6  0  2  4  2 12  2

Group D 
Sep 11: IFK Göteborg            2 (1)    Rosenborg BK            3 (1)
Sep 11: Milan                   2 (1)    FC Porto                3 (0)
Sep 25: FC Porto                2 (1)    IFK Göteborg            1 (0)
Sep 25: Rosenborg BK            1 (1)    Milan                   4 (3)
Oct 16: IFK Göteborg            2 (0)    Milan                   1 (0)
Oct 16: Rosenborg BK            0 (0)    FC Porto                1 (0)
Oct 30: FC Porto                3 (2)    Rosenborg BK            0 (0)
Oct 30: Milan                   4 (3)    IFK Göteborg            2 (2)
Nov 20: FC Porto                1 (0)    Milan                   1 (0)
Nov 20: Rosenborg BK            1 (0)    IFK Göteborg            0 (0)
Dec 4:  IFK Göteborg            0 (0)    FC Porto                2 (0)
Dec 4:  Milan                   1 (1)    Rosenborg BK            2 (1)

                          P  W  D  L  F  A Pts
FC Porto                  6  5  1  0 12  4 16
Rosenborg BK              6  3  0  3  7 11  9
Milan                     6  2  1  3 13 11  7
IFK Göteborg              6  1  0  5  7 13  3
FC Porto qualify

Quarter-Finals (Mar 5 & 19)
Borussia Dortmund        Ger  AJ Auxerroise            Fra   3-1  1-0  4-1
Ajax                     Ned  Atlético Madrid          Esp   1-1  3-2  4-3  aet
Rosenborg BK             Nor  Juventus                 Ita   1-1  0-2  1-3
Manchester United        Eng  FC Porto                 Por   4-0  0-0  4-0

Semi-Finals (Apr 9 & 23)
Borussia Dortmund        Ger  Manchester United        Eng   1-0  1-0  2-0
Ajax                     Ned  Juventus                 Ita   1-2  1-4  2-6

Final, Olympia-Stadion, München, 28 May 1997, att 59000

Borussia Dortmund        (2) 3    Juventus               (0) 1
29' 1-0  B: Riedle
34' 2-0  B: Riedle
64' 2-1  J: Del Piero
71' 3-1  B: Ricken

Borussia Dortmund (trainer Hitzfeld)
    Klos, Kohler, Sammer, Kree, Reuter, Lambert, Paulo Sousa, Heinrich,
    Möller (Zorc 89), Riedle (Herrlich 67), Chapuisat (Ricken 70)
Juventus (trainer Lippi)
    Peruzzi, Porrini (Del Piero 46), Ferrara, Montero, Iuliano, Di Livio,
    Jugovic, Deschamps, Zidane, Boksic (Tacchinardi 88), Vieri (Amoruso 73)
Referee: Puhl (Hungary)

Index| Cup Winners' Cup| UEFA Cup| Super Cup| ECC 1995-96| ECC 1997-98


Cup Winners' Cup 1996-97

Qualifying Round (Aug 8 and 22)
Chemlon Humenné          Svk  KS Flamurtari (Vlorë)    Alb   1-0  2-0  3-0
FC Sion                  Sui  Kareda-Sakalas Siauliai  Lit   4-2  0-0  4-2
SCT Olimpija (Ljubljana) Slo  FC Levski (Sofia)        Bul   1-0  0-1  1-1  4-3p
Crvena Zvezda (Beograd)  Yug  Heart Of Midlothian      Sco   0-0  1-1 *1-1
Garabag (Agdam)          Azb  MyPa (Anjalankoski)      Fin   0-1  1-1  1-2  aet
Kotaik Abovyan           Arm  AEK (Lárnaka)            Cyp   1-0  0-5  1-5
Constructorul Chisinau   Mol  Hap. Ironi Rishon-Lezion Isr   1-0  2-3 *3-3
Valletta                 Mlt  Gloria Bistrita          Rom   1-2  1-2  2-4
MPKC Mozyr               Bls  KR (Reykjavik)           Isl   2-2  0-1  2-3a
Shelbourne               Irl  SK Brann                 Nor   1-3  1-2  2-5
Llansantffraid           Wal  Ruch Chorzów             Pol   1-1  0-5  1-6b
Kispest-Honvéd           Hun  Sloga Jugomagnat Skopje  Mac   1-0  1-0  2-0
NK Varteks (Varazdin)    Cro  US Luxembourg            Lux   2-1  3-0  5-1
FC Universitate Riga     Lat  FC Vaduz                 Lie   1-1  1-1  2-2  2-4p
Glentoran                Nir  Sparta Praha             Cze   1-2  0-8  1-10
Dinamo Batumi            Geo  HB (Tórshavn)            Far   6-0  3-0  9-0
Tallinna Sadam           Est  Niva Vinnytsya           Ukr   2-1  0-1  2-2*
a 2nd leg played Aug 21
b 1st leg at The Racecourse Ground, Wrexham
Byes: Fiorentina, Paris Saint-Germain, Nîmes Olympique, FC Barcelona, 
1.FC Kaiserslautern, PSV (Eindhoven), SL Benfica, Liverpool, KSV Cercle
Brugge, AEK (Athína), Lokomotiv Moskva, Galatasaray, AGF (Ĺrhus),
SK Sturm Graz, AIK (Stockholm).

First Round (Sep 12 & 26)
Nîmes Olympique          Fra  Kispest-Honvéd           Hun   3-1  2-1  5-2
SK Sturm Graz            Aut  Sparta Praha             Cze   2-2  1-1  3-3*
Constructorul Chisinau   Mol  Galatasaray              Tur   0-1  0-4  0-5
1.FC Kaiserslautern      Ger  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   1-0  0-4  1-4  aet
MyPa (Anjalankoski)      Fin  Liverpool                Eng   0-1  1-3  1-4
FC Sion                  Sui  Niva Vinnytsya           Ukr   2-0  4-0  6-0
AGF (Ĺrhus)              Den  SCT Olimpija (Ljubljana) Slo   1-1  0-0  1-1*
KSV Cercle Brugge        Bel  SK Brann                 Nor   3-2  0-4  3-6
Lokomotiv Moskva         Rus  NK Varteks (Varazdin)    Cro   1-0  1-2 *2-2
KR (Reykjavik)           Isl  AIK (Stockholm)          Swe   0-1  1-1  1-2
FC Barcelona             Esp  AEK (Lárnaka)            Cyp   2-0  0-0  2-0
SL Benfica               Por  Ruch Chorzów             Pol   5-1  0-0  5-1
AEK (Athína)             Gre  Chemlon Humenné          Svk   1-0  2-1  3-1
Gloria Bistrita          Rom  Fiorentina               Ita   1-1  0-1  1-2
Batumi                   Geo  PSV (Eindhoven)          Ned   1-1  0-3  1-4
FC Vaduz                 Lie  Paris Saint-Germain      Fra   0-4  0-3  0-7
   
Second Round (Oct 17 & 31)
SK Brann                 Nor  PSV (Eindhoven)          Ned   2-1  2-2  4-3
SCT Olimpija (Ljubljana) Slo  AEK (Athína)             Gre   0-2  0-4  0-6
FC Barcelona             Esp  Crvena Zvezda (Beograd)  Yug   3-1  1-1  4-2
Galatasaray              Tur  Paris Saint-Germain      Fra   4-2  0-4  4-6
Fiorentina               Ita  Sparta Praha             Cze   2-1  1-1  3-2
FC Sion                  Sui  Liverpool                Eng   1-2  3-6  4-8
Nîmes Olympique          Fra  AIK (Stockholm)          Swe   1-3  1-0  2-3
SL Benfica               Por  Lokomotiv Moskva         Rus   1-0  3-2  4-2

Quarter-Finals (Mar 6 & 20)
SL Benfica               Por  Fiorentina               Ita   0-2  1-0  1-2
Paris Saint-Germain      Fra  AEK (Athína)             Gre   0-0  3-0  3-0
SK Brann                 Nor  Liverpool                Eng   1-1  0-3  1-4
FC Barcelona             Esp  AIK (Stockholm)          Swe   3-1  1-1  4-2

Semi-Finals (Apr 10 & 24)
FC Barcelona             Esp  Fiorentina               Ita   1-1  2-0  3-1
Paris Saint-Germain      Fra  Liverpool                Eng   3-0  0-2  3-2

Final, Feyenoord Stadion, Rotterdam, 14 May 1997, att 52000
FC Barcelona             (1) 1  Paris Saint-Germain      (0) 0
 37' 1-0 B: Ronaldo (pen)

FC Barcelona 
    Baia, Ferrer, Abelardo, Popescu (Amor 46), Sergi, Guardiola, De La Peńa
    (Stoitchkov 85), Fernando Couto, Luis Enrique (Pizzi 89), Figo, Ronaldo 
Paris Saint-Germain 
    Lama, Fournier (Algerino 58), N'Gotty, Le Guen, Domi, Leroy, Guerin (Dely 
    Valdes 69), Rai, Cauet, Loko (Pouget 78), Leonardo

Index| Champions' Cup| UEFA Cup| Super Cup| CWC 1995-96| CWC 1997-98


UEFA Cup 1996-97

Preliminary Round (Jul 17 and 24)
*AS La Jeunesse d'Esch   Lux  Legia Warszawa           Pol   2-4  0-3  2-7
*Lantana-Marlekor TallinnEst  IBV (Vestmannaeyjar)     Isl   2-1  0-0  2-1
FK Becej                 Yug  NK Mura (Murska Sobota)  Slo   0-0  0-2  0-2
Zalgiris-ESBW Vilnius    Lit  Crusaders                Nir   2-0  1-2  3-2
Newtown                  Wal  *Skonto Riga             Lat   1-4  0-3  1-7
Dinamo-93 Minsk          Bls  Tiligul Tiraspol         Mol   3-1  1-1  4-2
Hutnik Kraków            Pol  Khazri (Baku)            Azb   9-0  2-2 11-2
*Portadown               Nir  FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug   0-1  1-4  1-5
FC Jazz (Pori)           Fin  *GÍ (Gotu)               Far   3-1  1-0  4-1
*IA (Akranes)            Isl  *Sileks Kratovo          Mac   2-0  0-1  2-1
Bohemians (Dublin)       Irl  *Dinamo Minsk            Bls   1-1  0-0  1-1*
*FC Haka (Valkeakoski)   Fin  Flora Tallinn            Est   2-2  1-0  3-2
*Barry Town              Wal  Dinaburg (Daugavpils)    Lat   0-0  2-1  2-1
*Dinamo Tbilisi          Geo  CS Grevenmacher          Lux   4-0  2-2  6-2
Maccabi Haifa            Isr  *FK Partizan (Beograd)   Yug   0-1  1-3  1-4
*HIT Gorica              Slo  Vardar Skopje            Mac   0-1  1-2  1-3
*NK Croatia (Zagreb)     Cro  *KS Tirana               Alb   4-0  6-2 10-2
Beitar Jerusalem         Isr  Floriana                 Mlt   3-1  5-1  8-2
*Pyunik Yerevan          Arm  HJK (Helsinki)           Fin   3-1  2-5  5-6  aet
B71 (Sandur)             Far  *Apoel (Lefkosía)        Cyp   1-5  2-4  3-9
*Neftchi (Baku)          Azb  FC Lokomotiv (Sofia)     Bul   2-1  0-6  2-7
*Zimbru Chisinau         Mol  Hajduk Split             Cro   0-4  1-2  1-6
*St. Patrick's Athletic  Irl  *Slovan Bratislava       Svk   3-4  0-1  3-5
FC Teuta (Durrës)        Alb  1.FC Kosice              Svk   1-4  1-2  2-6
Anorthosis of AmmóchostasCyp  Shirak Gyumri            Arm   4-0  2-2  6-2
*Sliema Wanderers        Mlt  Margveti Zestafoni       Geo   1-3  3-0  4-3
*FC Slavia (Sofia)       Bul  *Inkaras-Grifas Kaunas   Lit   4-3  1-1  5-4
Segesta Sisak            Cro  Örebro SK                Swe   4-0  1-4  5-4a
Linzer ASK               Aut  Rotor Volgograd          Rus   2-2  0-5  2-7a
KamAZ-Chally (N. Chelny) Rus  En Avant Guingamp        Fra   2-0  0-4  2-4a aet
Lierse SK                Bel  Karlsruher SC            Ger   2-3  0-3  2-6a
Standard Ličge           Bel  FC Nantes-Atlantique     Fra   2-1  1-0  3-1a
Uralmash Yekaterinburg   Rus  Silkeborg IF             Den   1-2  1-0  2-2*a
* indicates national champions competing in the cup
a UEFA Intertoto Cup Semi-Finals (Jul 27 & 31)
Byes to Qualifying Round: Iraklis (Thessaloníki), Spartak Moskva,
Dinamo Moskva, Torpedo Moskva, CSKA Moskva, Trabzonspor, Besiktas, OB (Odense),
Lyngby FC, FC Tirol Innsbruck, Grazer AK, Helsingborgs IF, Halmstads BK,
Malmö FF, Neuchâtel Xamax, FC Aarau, SK Sigma Olomouc, Celtic, Aberdeen, 
Molde FK, FK Bodř/Glimt, Chornomorets Odesa, BVSC-Dreher, 
National Bucuresti, Rapid Bucuresti.
Byes to 1st Round: Lazio, Roma, Parma, Internazionale, AS Monaco, FC Metz,
RC Lens, Montpellier HSC, Valencia, RCD Espanyol, CD Tenerife, Bayern München, 
FC Schalke 04, Borussia Mönchengladbach, Hamburger SV, Feyenoord, Roda JC
(Kerkrade), Sporting CP (Lisboa), Boavista, Vitória SC (Guimarăes), Newcastle
United, Aston Villa, Arsenal, RSC Anderlecht, Germinal Ekeren, RWD Molenbeek,
Olympiakos (Peiraías).

Qualifying Round (Aug 6 and 20)
1.FC Kosice              Svk  Celtic                   Sco   0-0  0-1  0-1
Legia Warszawa           Pol  *FC Haka (Valkeakoski)   Fin   3-0  1-1  4-1
Rapid Bucuresti          Rom  FC Lokomotiv (Sofia)     Bul   1-0  1-0  2-0
*Sliema Wanderers        Mal  OB (Odense)              Den   0-2  1-7  1-9
Iraklis (Thessaloníki)   Gre  *Apoel (Lefkosía)        Cyp   0-1  1-2  1-3
*NK Croatia (Zagreb)     Cro  Spartak Moskva           Rus   3-1  0-2  3-3*
*FK Partizan (Beograd)   Yug  National Bucuresti       Rom   0-0  0-1  0-1
*Dinamo Tbilisi          Geo  Molde FK                 Nor   2-1  0-0  2-1
Lyngby FC                Den  NK Mura (Murska Sobota)  Slo   0-0  2-0  2-0
Halmstads BK             Swe  Vardar Skopje            Mac   0-0  1-0  1-0
Dinamo Moskva            Rus  FC Jazz (Pori)           Fin   1-1  3-1  4-2
Zhalgiris Vilnius        Lit  Aberdeen                 Sco   1-4  3-1  4-5
BVSC-Dreher              Hun  *Barry Town              Wal   3-1  1-3  4-4  2-4p
Helsingborgs IF          Swe  Dinamo-93 Minsk          Bls   1-1  3-0  4-1
Hajduk Split             Cro  Torpedo Moskva           Rus   1-0  0-2  1-2
FC Aarau                 Sui  *Lantana-Marlekor TallinnEst   4-0  0-2  4-2
*Dinamo Minsk            Bls  Besiktas                 Tur   2-1  0-2  2-3a
HJK (Helsinki)           Fin  Chornomorets Odesa       Ukr   2-2  0-2  2-4
Grazer AK                Aut  FK Vojvodina (Novi Sad)  Yug   2-0  5-1  7-1b
Anorthosis of AmmóchostosCyp  Neuchâtel Xamax          Sui   1-2  0-4  1-6
SK Sigma Olomouc         Cze  Hutnik Kraków            Pol   1-0  1-3  2-3
*IA (Akranes)            Isl  CSKA Moskva              Rus   0-2  1-4  1-6
*FC Slavia (Sofia)       Bul  FC Tirol Innsbruck       Aut   1-1  1-4  2-5
*Slovan Bratislava       Svk  Trabzonspor              Tur   2-1  1-4  3-5
*Skonto Riga             Lat  Malmö FF                 Swe   0-3  1-1  1-4
Beitar Jerusalem         Isr  FK Bodř/Glimt            Nor   1-5  1-2  2-7
Standard Ličge           Bel  Karlsruher SC            Ger   1-0  1-3  2-3c
Rotor Volgograd          Rus  En Avant Guingamp        Fra   2-1  0-1  2-2*c
Segesta Sisak            Cro  Silkeborg IF             Den   1-2  1-0  2-2*c
a first leg in Molodechno
b first leg in Kapfenberg
c UEFA Intertoto Cup Finals
Byes: Lazio, Roma, Parma, Internazionale, AS Monaco, FC Metz,
RC Lens, Montpellier HSC, Valencia, RCD Espanyol, CD Tenerife, Bayern München,
FC Schalke 04, Borussia Mönchengladbach, Hamburger SV, Feyenoord, Roda JC
(Kerkrade), Sporting CP (Lisboa), Boavista, Vitória SC (Guimarăes), Newcastle
United, Aston Villa, Arsenal, RSC Anderlecht, Germinal Ekeren, RWD Molenbeek,
Olympiakos (Peiraías).


First Round (Sep 10 & 24)
Consists of 29 Preliminary Round winners, 8 Champions' Cup Preliminary Round
losers and 27 clubs given byes to the First Round.

#Brřndby IF              Den  FC Aarau                 Sui   5-0  2-0  7-0
CSKA Moskva              Rus  Feyenoord                Ned   0-1  1-1  1-2
*Apoel (Lefkosía)        Cyp  RCD Espanyol             Esp   2-2  0-1  2-3
+En Avant Guingamp       Fra  Internazionale           Ita   0-3  1-1  1-4
OB (Odense)              Den  Boavista                 Por   2-3  2-1  4-4*a
#Ferencvárosi TC         Hun  Olympiakos (Peiraías)    Gre   3-1  2-2  5-3
Newcastle United         Eng  Halmstads BK             Swe   4-0  1-2  5-2
Aberdeen                 Sco  *Barry Town              Wal   3-1  3-3  6-4
Hutnik Kraków            Pol  AS Monaco                Fra   0-1  1-3  1-4
Roma                     Ita  Dinamo Moskva            Rus   3-0  3-1  6-1
Celtic                   Sco  Hamburger SV             Ger   0-2  0-2  0-4
CD Tenerife              Esp  #Maccabi Tel-Aviv        Isr   3-2  1-1  4-3b
#Panathinaikos           Gre  Legia Warszawa           Pol   4-2  0-2  4-4*
Arsenal                  Eng  Borussia Mönchengladbach Ger   2-3  2-3  4-6c
Chornomorets Odesa       Ukr  National Bucuresti       Rom   0-0  0-2  0-2
Torpedo Moskva           Rus  *Dinamo Tbilisi          Geo   0-1  1-1  1-2
FK Bodř/Glimt            Nor  Trabzonspor              Tur   1-2  1-3  2-5
#Club Brugge KV          Bel  Lyngby FC                Den   1-1  2-0  3-1
Rapid Bucuresti          Rom  +Karlsruher SC           Ger   1-0  1-4  2-4
Aston Villa              Eng  Helsingborgs IF          Swe   1-1  0-0  1-1*
RC Lens                  Fra  Lazio                    Ita   0-1  1-1  1-2
Spartak Moskva           Rus  +Silkeborg IF            Den   3-2  2-1  5-3
Malmö FF                 Swe  #Slavia Praha            Cze   1-2  1-3  2-5
Germinal Ekeren          Bel  Grazer AK                Aut   3-1  0-2  3-3*d
Montpellier HSC          Fra  Sporting CP (Lisboa)     Por   1-1  0-1  1-2
Valencia                 Esp  Bayern München           Ger   3-0  0-1  3-1
#Dinamo Kyiv             Ukr  Neuchâtel Xamax          Sui   0-0  1-2  1-2
RWD Molenbeek            Bel  Besiktas                 Tur   0-0  0-3  0-3
Parma                    Ita  Vitória SC (Guimarăes)   Por   2-1  0-2  2-3e
#Alania Vladikavkaz      Rus  RSC Anderlecht           Bel   2-1  0-4  2-5
FC Schalke 04            Ger  Roda JC (Kerkrade)       Ned   3-0  2-2  5-2
FC Tirol Innsbruck       Aut  FC Metz                  Fra   0-0  0-1  0-1
#Indicates national champions eliminated from the Champions' Cup
+Indicates Intertoto Cup Final winners
a 2nd leg at Estádio da Luz, Lisboa
b 2nd leg on Sep 25
c 2nd leg at Müngersdorfer Stadion, Köln, Sep 25
d 2nd leg in Kapfenberg
e Vitória originally drawn at home in 1st leg, venues reversed

Second Round (Oct 15 & 29)
*Dinamo Tbilisi          Geo  Boavista                 Por   1-0  0-5  1-5
Legia Warszawa           Pol  Besiktas                 Tur   1-1  1-2  2-3
#Slavia Praha            Cze  Valencia                 Esp   0-1  0-0  0-1
Hamburger SV             Ger  Spartak Moskva           Rus   3-0  2-2  5-2a
Vitória SC (Guimarăes)   Por  RSC Anderlecht           Bel   1-1  0-0  1-1*
+Karlsruher SC           Ger  Roma                     Ita   3-0  1-2  4-2
Helsingborgs IF          Swe  Neuchâtel Xamax          Sui   2-0  1-1  3-1
RCD Espanyol             Esp  Feyenoord                Ned   0-3  1-0  1-3
#Club Brugge KV          Bel  National Bucuresti       Rom   2-0  1-1  3-1
Borussia Mönchengladbach Ger  AS Monaco                Fra   2-4  1-0  3-4
Internazionale           Ita  Grazer AK                Aut   1-0  0-1  1-1  5-3p b
Aberdeen                 Sco  #Brřndby IF              Den   0-2  0-0  0-2
FC Metz                  Fra  Sporting CP (Lisboa)     Por   2-0  1-2  3-2
#Ferencvárosi TC         Hun  Newcastle United         Eng   3-2  0-4  3-6
FC Schalke 04            Ger  Trabzonspor              Tur   1-0  3-3  4-3
Lazio                    Ita  CD Tenerife              Esp   1-0  3-5  4-5
a  1st leg on Oct 16
b  2nd leg in Kapfenberg

Third Round (Nov 19 & Dec 3)
CD Tenerife              Esp  Feyenoord                Ned   0-0  4-2  4-2
AS Monaco                Fra  Hamburger SV             Ger   3-0  2-0  5-0
Brřndby IF               Den  Karlsruher SC            Ger   1-3  5-0  6-3
Helsingborgs IF          Swe  RSC Anderlecht           Bel   0-0  0-1  0-1
FC Metz                  Fra  Newcastle United         Eng   1-1  0-2  1-3
Club Brugge KV           Bel  FC Schalke 04            Ger   2-1  0-2  2-3
Internazionale           Ita  Boavista                 Por   5-1  2-0  7-1
Valencia                 Esp  Besiktas                 Tur   3-1  2-2  5-3

Quarter-Finals (Mar 4 & 18)
Newcastle United         Eng  AS Monaco                Fra   0-1  0-3  0-4
CD Tenerife              Esp  Brřndby IF               Den   0-1  2-0  2-1  aet
FC Schalke 04            Ger  Valencia                 Esp   2-0  1-1  3-1
RSC Anderlecht           Bel  Internazionale           Ita   1-1  1-2  2-3

Semi-Finals (Apr 8 & 22)
CD Tenerife              Esp  FC Schalke 04            Ger   1-0  0-2  1-2  aet
Internazionale           Ita  AS Monaco                Fra   3-1  0-1  3-2

Final 1st Leg, Parkstadion, Gelsenkirchen, 7 May 1997, att 56000

FC Schalke 04            (0) 1  Internazionale           (0) 0
 70' 1-0  S: Wilmots

FC Schalke 04
    Lehmann, Tohn, De Kock, Linke, Eigenrauch, Nemec, Müller,
    Anderbrügge, Büskens (Max 67), Latal, Wilmots
Internazionale
    Pagliuca, Bergomi, Paganin, Galante, Pistone, Zanetti, Fresi (Berti 62),
    Sforza, Winter, Zamorano, Ganz

Final 2nd Leg, Giuseppe Meazza Stadium, Milan, 21 May 1997, att 83000

Internazionale           (0) 1  FC Schalke 04            (0) 0   aet
  84' 1-0  I: Zamorano
Schalke won 4-1 on penalties

Internazionale
    Pagliuca, Bergomi (Angloma 71), Fresi, Paganin, Pistone, Djorkaeff,
    Sforza (Winter 81), Ince, Zanetti (Berti 120), Ganz, Zamorano
FC Schalke 04
    Lehmann, Linke, Thon, De Kock, Eigenrauch, Büskens, Latal (Held 100),
    Müller (Anderbrügge 97), Nemec, Wilmots, Max

Penalty shoot-out
    Schalke: Anderbrügge, Thon, Max, Wilmots scored
    Internazionale: Zamorano (shot saved), Djorkaeff, Winter (wide)

Index| Champions' Cup| Cup Winners' Cup| Super Cup| UEFA 1995-96| UEFA 1997-98


Super Cup 1997

1st leg, Nou Camp, Barcelona, 8 Jan 1998, att 50000

FC Barcelona             (1) 2  Borussia Dortmund        (0) 0
   8' 1-0  B: Luis Enrique
  61' 2-0  B: Rivaldo (pen)

FC Barcelona
    Hesp, Bogarde, Albert Celades, Reiziger (Abelardo 70), Ferrer, Sergi,
    De la Peńa, Rivaldo (Giovanni 86), Luis Enrique, Luis Figo
    (Stoitchkov 86), Anderson
Borussia Dortmund       
    Klos, Kree, Schneider (Reinhardt 46), Binz, Heinrich, But (Zorc 77),
    Ricken, Freund, Tanko (Chapuisat  58), Kirovski, Decheiver

2nd leg, Westfalendstadion, Dortmund, 11 Mar 1998, att: 32500

Borussia Dortmund        (0) 1  FC Barcelona             (1) 1
   8' 0-1  B: Giovanni
  64' 1-1  D: Heinrich

Borussia Dortmund       
    Klos, Schneider, Freund (Mehnert 20), Zorc, Kohler (Kirovski 73),
    Kree, Heinrich, Ricken, Binz, Decheiver, Chapuisat (Gambo 46)
FC Barcelona
    Hesp, Ferrer, Bogarde, Nadal, Sergi, Luis Figo, Albert Celades (Amor 79),
    Luis Enrique (Ciric 89), Anderson (Oscar García 71), Giovanni, Rivaldo


About this document

Additional data thanks to Ambrosius Kutschera and Hubert Schmiedl

Prepared and maintained by James M. Ross for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: James M. Ross
Last updated: 13 Nov 2006

Copyright © 1996/2006 James M. Ross and RSSSF
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.