Copa San Isidro de Curuguaty


Played biannually between the winners of the tournaments for Selecciones de la Organización del Fútbol del Interior (O.F.I., Uruguay) and that for Selecciones de la Unión del Fútbol del Interior (U.F.I., Paraguay)


Palmares

edition year winners                        runners-up
   1    1956 Flores (OFI)                   Liga Central (UFI)
   2    1959 Río Negro (OFI)                Villeta (UFI)
   3    1963 Colonia (OFI)                  Ypacaraí (UFI)
   4    1966 Tacuarembó (OFI)               Coronel Oviedo (UFI)
   5    1978 Federación Misionera (UFI)     Cerro Largo (OFI)
   6    1980 Federación Misionera (UFI)     Tacuarembó (OFI)
   7    1982 Maldonado (OFI)                Villarrica (UFI)
   8    1984 San Pedro (UFI)                Rocha (OFI)
   9    1988 Paysandú (OFI)                 Liga Paranaense (UFI)
  10    1990 Ypacaraí (UFI)                 Florida (OFI)
  11    1992 Liga del Sud (UFI)             Lavalleja (OFI)           
  12    1994 Maldonado Capital (OFI)        Caaguazú (UFI)  
  13    1996 Liga Paranaense (UFI)          Maldonado Interior (OFI)
  14    1998 Itaugüá (UFI)                  Cerro Largo (OFI)     
  15    2000 San José (OFI)                 Carapegüá (UFI) 
  16    2002 Limpio (UFI)                   Durazno (OFI)
  17    2004 San José de los Arroyos (UFI)  Durazno (OFI)
  18    2006 Pirayú (UFI)                   Maldonado (OFI)
  19    2008 Colonia (OFI)                  Caaguazú (UFI)  
  20    2010 Caacupé (UFI)                  Artigas (OFI)

Palmares

11 UFI (Paraguay);
  2 Federación Misionera
  1 San Pedro, Ypacaraí, Liga del Sud, Liga Paranaense,
    Itaugüá, Limpio, San José de los Arroyos, Pirayú, Caacupé
 9 OFI (Uruguay):
  2 Colonia, Maldonado
  1 Flores, Paysandú, Río Negro, San José, Tacuarembó

List of Finals

1956 29- 4  Liga Central      1-2 Flores            [Gómez - Robinson, Durán]
     20- 5  Flores            2-1 Liga Central      [Berois, Robinson - ?]
 
1959  ?- ?  Río Negro         3-0 Liga Villeta      [Marín, Fachín, Balbi]
     12- 6  Liga Villeta      1-4 Río Negro         [? - Fachín 2, Marín, Saúl Castillo]

1963  2- 6  Liga Ypacaraíense 1-0 Colonia           [Yegros]
     10- 6  Colonia           3-2 Liga Ypacaraíense [?-?]
     NB: Colonia replaced Cerro Largo.  Trophy awarded to Colonia by mutual agreement.

1966  8-11  Tacuarembó        2-0 Liga Ovetense     [Granada, Rodríguez]
      2-12  Liga Ovetense     1-2 Tacuarembó        [Paniagua - Umpiérrez, Granada]
 
1978 21- 4  Liga Misionera    1-0 Cerro Largo       [Coronel]  
     15- 5  Cerro Largo       0-3 Liga Misionera    [Cañete 2, Ortiz]

1980 20- 4  Fed. Misionera    2-1 Tacuarembó        [? - ?]
      ?- ?  Tacuarembó        3-2 Fed. Misionera    [Carlos Silva 2, Ramos - Píriz,
     Federación Misionera 3-2 on penalties           Silva Cantera (og)]

1982 10- 4  Maldonado         1-0 Liga de Villarica [Pizzani] 
     15- 4  Liga de Villarica 1-0 Maldonado 
     Maldonado 4-3 on penalties

1984  5- 4  Rocha             3-1 Liga Sampedrense  [Méndez, Pertusso, De Los Santos - 
                                                     González]
      ?- 4  Liga Sampedrense  3-0 Rocha             [?] 

1988  ?- ?  Liga Paranaense   bt  Paysandú
     24- 4  Paysandú          3-1 Liga Paranaense
            Paysandú won the trophy

1990 28- 4  Florida           0-1 Liga Ypacaraíense [Lugo] 
      ?- 5  Liga Ypacaraíense 1-1 Florida           [Meza - Fernández]

1992 26- 4  Liga Sureña       2-0 Lavalleja         [Pedro Velázquez 34, 68]
      3- 5  Lavalleja         1-4 Liga Sureña       [Gustavo "Topo" Bayarres 10; Pedro Velázquez 23,
                                                     Adolfo Oviedo 43pen, 53, Darío Monzón 65]

1994  ?- ?  Ligas de Caaguazú 0-4 Maldonado         [Nocetti, Sosa, Pedrozo, Cano]
      ?- ?  Maldonado         5-2 Liga de Caaguazú  [Elbio Hernández 2, Borges 2, Sosa -
                                                     García, Galdín]

1996  ?- ?  L. Fed. Maldonado 2-2 Liga Paranaense   [Villar 2 - Arzamendía 2]
      ?- ?  Liga Paranaense   abd L. Fed. Maldonado [? - ?]
      NB: 2nd leg abandoned at 1-1 in 83' because Ligas Federadas de Maldonado had only
          6 players left, following 5 red cards; Liga Paranaense awarded the trophy]

1998  ?- ?  Liga Itaugüeña    1-1 Cerro Largo       [Alaingalde - Bemi]
      ?- ?  Cerro Largo       1-3 Liga Itaugüeña    [? - ?]

2000 11- 6  San José          1-1 Liga Carapegüeña  [Adrián Suárez 59 - Richard González 56]
     18- 6  Liga Carapegüeña  1-1 San José          [Romero 87 - Dany Veiga 89]
     San José 4-2 on penalties  

2002 21- 4  Liga Limpeña      5-4 Durazno
      5- 5  Durazno           0-0 Liga Limpeña

2004 17- 4  Durazno           2-0 San José de los Arroyos
     25- 4  San José d.l.A.   4-1 Durazno
 
2006 30- 4  Pirayú            1-2 Maldonado         [Juan Arce 45 - Gerardo Rojas 5, Manuel Alonso 15]
     14- 5  Maldonado         1-2 Pirayú            [Rubén Lima 29 - Fidel Estigarribia 16, Joel Irala 67]
     Pirayú 4-2 on penalties

2008 12- 4  Colonia           3-1 Caaguazú          [Gastón Mignone 10, 20, Piero Cesarotti 90+2; Julio Cáceres 37pen]
     26- 4  Caaguazú          1-1 Colonia           [Sergio Vera 16; Adrián Perazza 81] 
 
2010 25- 4  Caacupé           1-1 Artigas           [Luis Saldívar; Rubén González]   [at 4 de Octubre, Atyrá]
      2- 5  Artigas           0-2 Caacupé           [Luis Saldívar, Derlis Quiñónez] 


About this document

With thanks to Juan Pablo Andrés, Julio Andrés Campopiano, Francisco Connio, Leonardo Vaz Rodríguez and Héctor Sicco for providing information

Prepared and maintained by Francisco Fernández for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Francisco Fernández (ffernandez@espectador.com.uy)
Last updated: 7 May 2010

(C) Copyright Francisco Fernández and RSSSF 2000/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.