African Club Competitions 1990

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • About this document

    1989|1991


    Champions' Cup 1990

    Preliminary Round
    AC Sotema                Mad  Defence Force XI         Bot   1-0  1-2 *2-2
    AS Kaloum Star           Gui  Benfica                  GBi   2-0  1-0  3-0
    ASKO Kara (Lomé)         Tog  ASFA Yennenga            BuF   1-0  2-0  3-0
    Al Ittihad               Lby  Olympic Niamey           Nig   6-1  0-2  6-3
    Arsenal                  Les  Denver Sundowns          Swa   1-0  3-0  4-0
    Dragons de l'Ouémé       Ben  Mighty Barolle           Lbr   0-0  0-3  0-3
    FC Inter-Star            Bdi  Petro Atlético           Ang   2-0  0-3  2-3
    MBC                      Som  Saint Louis              Sey   1-0  2-4  3-4
    Malindi                  Tan  Mukungwa                 Rwa   0-0  1-2  1-2
    Renaissance              Chd  SCAF Tocages             CAf   2-2  0-1  2-3
    
    First Round
    AFC Leopards             Ken  Saint Louis              Sey   4-2  3-3  7-5
    AS Sogara                Gab  Etoile du Congo          CoB   0-2  0-1  0-3x
    Al Ahly                  Egy  Al Ittihad               Lby   5-0  3-0  8-0
    Al Hilal                 Sud  Mukungwa                 Rwa   4-0  2-0  6-0
    Asante Kotoko            Gha  Freetown United          SLe   4-0  1-1  5-1
    CS Imana                 Zai  Africa Sports            IvC   1-0  0-3  1-3
    ASC Diaraf               Sen  Iwuanyanwu (Owerri)      Nga   1-0  0-3  1-3
    Dynamos (Harare)         Zim  Petro Atlético           Ang   1-1  1-1  2-2  5-4p
    Espérance                Tun  Stade Malien             Mli   2-0  1-0  3-0
    FAR Rabat                Mor  AS Kaloum Star           Gui   4-0  1-1  5-1
    Ferroviário (Maputo)     Moz  Arsenal                  Les   1-0  0-2  1-2
    JS Kabylie               Alg  ASKO Kara (Lomé)         Tog   6-0  4-0 10-0
    Nkana Red Devils         Zam  Express FC               Uga   3-1  1-0  4-1
    Racing Bafoussam         Cam  SCAF Tocages             CAf   2-1  0-0  2-1
    Raja Casablanca          Mor  Mighty Barolle           Lbr   2-0  1-2  3-2
    Sunrise Flacq United     Mts  AC Sotema                Mad   4-1  0-2  4-3
    x AS Sogara were dissolved in 1995
    
    Second Round
    Africa Sports            IvC  Iwuanyanwu (Owerri)      Nga   1-1  2-3  3-4
    Al Ahly                  Egy  Espérance                Tun   0-0  0-0  0-0  2-4p
    Arsenal                  Les  Nkana Red Devils         Zam   0-3  1-5  1-8
    Dynamos (Harare)         Zim  Al Hilal                 Sud   2-1  0-1  2-2*
    Etoile du Congo          CoB  JS Kabylie               Alg   2-2  0-2  2-4
    FAR Rabat                Mor  Asante Kotoko            Gha   3-3  0-1  3-4
    Racing Bafoussam         Cam  Raja Casablanca          Mor      w/o       x
    Sunrise Flacq United     Mts  AFC Leopards             Ken   1-1  0-3  1-4
    x Raja Casablanca withdrew before 1st leg
    
    Quarterfinals
    AFC Leopards             Ken  JS Kabylie               Alg   2-1  0-3  2-4
    Al Hilal                 Sud  Asante Kotoko            Gha   2-2  1-2  3-4
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  Espérance                Tun   2-1  1-1  3-2
    Racing Bafoussam         Cam  Nkana Red Devils         Zam   0-1  1-2  1-3
    
    Semifinals
    Asante Kotoko            Gha  JS Kabylie               Alg   1-0  0-2  1-2
    Nkana Red Devils         Zam  Iwuanyanwu (Owerri)      Nga   1-0  1-0  2-0
    
    Final (Nov 30 and Dec 22)
    Stade Olympique ("5 juillet"), Algiers and Independence Stadium, Lusaka
    JS Kabylie               Alg  Nkana Red Devils         Zam   1-0  0-1  1-1  5-3p
      [Rahmouni 47pen]
      [Amos Bwalya 80pen]
      [details 1st leg:
       JSK: Amara  Sadmi, Adghigh, Rahmouni, Meftah, Karouf  Ladjadj (Benkaci),
            Adane, Sab  At Tahar, Medane. Coaches: Stefan Zywotko, Ali Fergani.
       Nkana: Shonga  Chizumira, Modon, Malitoli, Phiri  Amos Bwalya, Chishimba,
              Muselepete, Sakala, Masela  Kenneth Malitoli, Sikawze (Kazika).
              Coach: Moses Simwala.
       ref: Badara Sne (Senegal); att: 70,000;
       yellow cards: Medane, Sab (JSK), Chishimba, Modon, Malitoli, Kazika, 
                     Chizumora (Nkana)]
      [details 2nd leg:
       Nkana: Shonga  Chishimba, Chizumira, Modon, Malitoli, Amos Bwalya 
              Muselepete, Kabwe (Kunda), Sakala, Masela  Kenneth Malitoli, 
              Chambeshi (Sikawze). Coach: Moses Simwala.
       JSK: Amara  Sadmi, Adghigh (Hafaf), Meftah, Karouf  Ladjadj, Adane, Sab 
            (At Tahar)  Djahnit, Medane. Coaches: Stefan Zywotko, Ali Fergani.
       ref: Idrissa Sarr (Mauritania); att: 35,000;
       yellow cards: Chizumora, Muselepete (Nkana), Amara, Djahnit (JSK)]
    

    Cup Winners' Cup 1990

    Preliminary Round
    Anse-aux-Pins            Sey  Pamba SC                 Tan   0-5  1-12 1-17
    Desportivo Maputo        Moz  RL Defence Force         Les   2-0  2-0  4-0
    Liberté FC               Nig  FC Tourbillon            Chd   0-0  1-2  1-2
    Moneni Pirates           Swa  Vital'O                  Bdi   0-0  1-6  1-6
    
    First Round
    Al Merreikh              Sud  Al Suguar                Lby   3-0  n/p     x
    BCC Lions                Nga  Entente II (Lomé)        Tog   1-0  1-1  2-1
    Breweries                Ken  Nakivubo Villa SC        Uga   0-0  2-1  2-1
    Darryn Textiles          Zim  Red Arrows               Zam   1-4  0-1  1-4
    Desportivo Maputo        Moz  Ferroviário de Huila     Ang   0-1  1-0  1-1  5-3p
    AS Fonctionnaires        BuF  MAS Fès                  Mor   0-1  0-2  0-3
    Mankona (Guéckédou)      Gui  AS Sotra                 IvC   0-2  0-2  0-4
    LPRC Oilers              Lbr  East End Lions           SLe   0-0  0-1  0-1
    Olympique Real           CAf  Requins de l'Atlantique  Ben   1-0  0-1  1-1  3-4p
    Pamba SC                 Tan  BTM Antananarivo         Mad   0-0  1-2  1-2
    Rayon Sports             Rwa  Diables Noirs            CoB   1-0  0-3  1-3
    AS Real Bamako           Mli  Hearts of Oak            Gha   1-2  0-2  1-4
    Relizane                 Alg  Club Africain            Tun   1-4  0-2  1-6
    FC Tourbillon            Chd  Petrosport FC            Gab   0-0  0-2  0-2
    US Ouakam                Sen  Tonnerre Yaoundé         Cam   2-0  1-0  3-0
    Vital'O                  Bdi  FC Kalamu                Zai   1-1  1-1  2-2  5-3p
    x Al Suguar withdrew after 1st leg
    
    Second Round
    Breweries                Ken  BTM Antananarivo         Mad   1-1  0-0  1-1*
    Desportivo Maputo        Moz  Red Arrows               Zam   3-2  0-0  3-2
    Diables Noirs            CoB  BCC Lions                Nga   2-0  0-3  2-3
    East End Lions           SLe  Vital'O                  Bdi   0-0  0-2  0-2
    MAS Fès                  Mor  Club Africain            Tun   1-0  0-4  1-4
    Petrosport FC            Gab  Al Merreikh              Sud   2-0  0-2  2-2  3-4p
    Requins de l'Atlantique  Ben  US Ouakam                Sen   0-0  0-1  0-1
    AS Sotra                 IvC  Hearts of Oak            Gha   1-1  1-2  2-3
    
    Quarterfinals
    BTM Antananarivo         Mad  Al Merreikh              Sud   0-0  0-1  0-1
    Desportivo Maputo        Moz  Vital'O                  Bdi   1-0  1-2 *2-2
    Hearts of Oak            Gha  Club Africain            Tun   2-0  0-2  2-2  5-6p
    US Ouakam                Sen  BCC Lions                Nga   0-1  1-3  1-4
    
    Semifinals
    Al Merreikh              Sud  Club Africain            Tun   1-0  0-1  1-1  3-4p
    Desportivo Maputo        Moz  BCC Lions                Nga   2-1  1-6  3-7
    
    Final (Nov 24 and Dec 8)
    Surulere National Stadium, Lagos and El Menzah Stadium, Tunis
    BCC Lions (Gboko)        Nga  Club Africain            Tun   3-0  1-1  4-1
      [Fuludu 38pen, Agum 84, Igwilo 89]
      [Lofti Mhassi 77; Angwe 36]
      [details 1st leg:
       BCC Lions: Abbingi  Agum, Elijah, Ugwu, Afiomah  Igwilo, Cassidy (Toyin
                  Ayinla), Fuludu, Kpakor (Alumum Aule)  Angwe, Humphrey Jebba.
                  Coach: Amadou Teby Shaibu.
       Club Africain: Tayche  Bergaoui, Sadi, Adel Rouissi, Amdouni  Sellimi, 
                      Abdelhak, Nasri, Yaacoubi  Touati (Bouhali), Faouzi Rouissi.
                      Coach: Faouzi Benzarti.
       ref: Ali Hadih (Tanzania); att: 30,000;
       yellow card: Tayche (Club Africain);
       red cards: Yaacoubi (Club Africain), Cassidy, Ayinla (BCC Lions)]
      [details 2nd leg:
       BCC Lions: Abbingi  Agum, Elijah, Ugwu, Ndubueze, Afiomah  Igwilo, Toyin
                  Ayinla, Fuludu (Cassidy)  Angwe, Humphrey Jebba (Kpakor). 
                  Coach: Amadou Teby Shaibu.
       Club Africain: Mazghaoui  Bergaoui, Adel Rouissi (Sadi), Amdouni, Lofti
                      Mhassi  Sellimi, Lofti Rouissi, Nasri, Mehri (Abdelhak) 
                      Touati, Faouzi Rouissi. Coach: Faouzi Benzarti.
       ref: M. Cadressen (Mauritius); att: 50,000;
       yellow cards: Sellimi, Amdouni (Club Africain), Agum, Fuludu, Abbingi, 
                     Ugwu (BCC Lions);
       red cards: Agum, Angwe (BCC Lions), Mhassi (Club Africain).]
    
    
    

    About this document

    With thanks to Josef Bobrowsky and Vincent Leon for providing additional information

    Prepared and maintained by Eric Boesenberg for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Eric Boesenberg
    Last updated: 9 Jul 2009

    (c) Copyright Eric Boesenberg and RSSSF 1996/2009
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.