African Club Competitions 1991

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • About this document

    1990|1992


    Champions' Cup 1991

    Preliminary Round
    ASF Fianarantsoa         Mad  Saint Louis              Sey   4-1  0-0  4-1
    Brewery                  Eth  Jadidka                  Som      w/o       x
    Denver Sundowns          Swa  Gaborone United          Bot   0-1  1-0  1-1  4-2p
    Ifodje Atakpamé          Tog  Sahel SC                 Nig   0-0  1-3  1-3
    RL Defence Force         Les  Pamba                    Tan   0-3  0-0  0-3
    AS Tempête Mocaf         CAf  Petro Atlético           Ang   2-4  0-4  2-8
    x Jadidka withdrew before 1st leg
    
    First Round
    Al Ahly                  Egy  Brewery                  Eth      w/o       x
    Al Ittihad               Lby  ASEC (Abidjan)           IvC   0-2  0-0  0-2
    Al Merreikh              Sud  Nakivubo Villa SC        Uga   1-0  0-1  1-1  7-8p
    Club Africain            Tun  Requins de l'Atlantique  Ben   5-1  2-1  7-2
    FC Lupopo                Zai  JAC (Port-Gentil)        Gab   1-1  0-0  1-1*y
    Gor Mahia                Ken  Zimbabwe Highlanders     Zim   1-0  0-4  1-4
    Hearts of Oak            Gha  Petro Atlético           Ang   4-2  1-3  5-5*
    Inter Club               CoB  Vital'O                  Bdi   2-1  0-1  2-2*
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  Old Edwardians           SLe   3-0  0-2  3-2
    JS Kabylie               Alg  Elect Sports             Chd   6-0  0-1  6-1
    Matchedje (Maputo)       Moz  Pamba SC                 Tan   1-1  0-1  1-2
    Nkana Red Devils         Zam  ASF Fianarantsoa         Mad   6-0  w/o     z
    Port Autonome (Dakar)    Sen  Djoliba AC               Mli   0-0  0-1  0-1
    Sahel SC                 Nig  WAC Casablanca           Mor   0-0  1-3  1-3
    Sunrise Flacq United     Mts  Denver Sundowns          Swa   6-0  1-2  7-2
    Union Douala             Cam  Etoile Filante           BuF   3-0  2-1  5-1
    x Brewery withdrew before 1st leg
    y JAC were later moved back to Libreville
    z ASF Fianarantsoa withdrew after 1st leg
    
    Second Round
    Al Ahly                  Egy  Zimbabwe Highlanders     Zim   3-1  1-0  4-1
    Club Africain            Tun  Djoliba AC               Mli   2-0  0-0  2-0
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  JAC (Port-Gentil)        Gab   5-0  2-1  7-1
    JS Kabylie               Alg  WAC Casablanca           Mor   1-0  0-3  1-3
    Nakivubo Villa SC        Uga  Pamba SC                 Tan   4-1  1-2  5-3
    Nkana Red Devils         Zam  Sunrise Flacq United     Mts   4-1  0-2  4-3
    Petro Atlético           Ang  ASEC (Abidjan)           IvC   1-0  0-1  1-1  1-3p
    Union Douala             Cam  Vital'O                  Bdi   2-0  0-0  2-0
    
    Quarterfinals
    Al Ahly                  Egy  Nakivubo Villa SC        Uga   2-0  0-2  2-2  2-4p
    Club Africain            Tun  WAC Casablanca           Mor   2-0  0-1  2-1
    Iwuanyanwu (Owerri)      Nga  ASEC (Abidjan)           IvC   3-0  0-3  3-3  6-5p
    Union Douala             Cam  Nkana Red Devils         Zam   2-1  0-1  2-2*
    
    Semifinals
    Club Africain            Tun  Nkana Red Devils         Zam   3-0  1-4 *4-4
    Nakivubo Villa SC        Uga  Iwuanyanwu (Owerri)      Nga   3-2  1-1  4-3
    
    Final (Nov 23 and Dec 14)
    El Menzah, Tunis and Nakivubo Stadium, Kampala
    Club Africain            Tun  Nakivubo Villa SC        Uga   6-2  1-1  7-3
      [Lofti Mhaissi 30, 49, Sami Touati 44, Adel Sellimi 57,
       Faouzi Rouissi 79, 84; Suleiman Kato 33, Majid Musisi 81]
      [Idi Butambuze 71; Sami Touati 51]
      [details 1st leg:
       Club Africain: Hammami - Adel Rouissi (64 Elmi), Magharia, Mhaissi,
                      Bergaoui, Nasri, Samir Sellimi, Lofti Rouissi, Adel Sellimi, 
                      Touati (70 Bouhali), Faouzi Rouissi.
       Villa: Mukasa - Hasule, Semugabi, Higenyi, Nkemba, Nkria, Musisi, Kivumbi,
              Nsaba, Tebesigwa (46 Mukaiabala), Kato.
       ref: H. Kouassi (Togo); att; 40,000;
       red card: Semugabi (Villa) 73.]
      [details 2nd leg:
       Villa: Mukasa - Hasule, Kyagulanyi, Nkemba, Higenyi, Nkria, Kivumbi 
              (71 Semukula), Nsaba (51 Butambuze), Musisi, Mukaiabala, Kato.
       Club Africain: Hammami - Adel Rouissi, Magharia, Mhaissi, Bergaoui, Nasri,
                      Samir Sellimi, Lofti Rouissi, Adel Sellimi, Touati
                      (56 Bouhali (74 Abdelhak)), Faouzi Rouissi. 
       ref: B. Sene (Senegal); att: 25,000.]
    
    Topscorers:
    Faouzi Rouissi and Adel Sellimi (both Club Africain)  6 goals
    Ndunguidi (Petro Atlético), Mohamed Hedi Abdelhak (Club Africain) and
    Majid Musisi (Nakivubo Villa) all 5 goals
    

    Cup Winners' Cup 1991

    Preliminary Round
    Olympic Niamey           Nig  Forces Armées CA         CAf   5-1  3-1  8-2
    Plaisance                Sey  Rivatex                  Ken   1-3  0-3  1-6
    Primeiro de Agosto       Ang  Black Africa             Nam   7-0  2-1  9-1
    Small Simba              Tan  Highlanders              Swa   1-0  1-3  2-3
    
    First Round
    AS Marsa                 Tun  Ports Authority          SLe   5-0  w/o     x
    ASFA Yennenga            BuF  Asante Kotoko            Gha   1-0  0-1  1-1  3-2p
    Arsenal                  Les  FC Inter-Star            Bdi   2-0  w/o     y
    BFV FC                   Mad  Kampala City Council     Uga   1-0  1-3  2-3
    Dragons de l'Ouémé       Ben  BCC Lions                Nga   2-0  0-3  2-3
    Dynamos (Harare)         Zim  Maxaquene (Maputo)       Moz   5-1  2-0  7-1
    Gagnoa SC                IvC  Stade Malien             Mli   2-0  0-2  2-2  5-4p
    Ground Force             Eth  Al Medina                Lby      w/o       z
    Highlanders              Swa  Al Ittihad               Sud   1-1  0-0  1-1*
    ASC Linguère             Sen  Entente Sétif            Alg   1-0  1-7  2-7
    Olympic Niamey           Nig  Prévoyance Yaoundé       Cam   2-0  1-3 *3-3
    Primeiro de Agosto       Ang  Diables Noirs            CoB   0-0  1-2  1-2
    Renaissance              Chd  Al Mokaoulun             Egy   0-1  0-3  0-4
    Rivatex                  Ken  Power Dynamos            Zam   1-0  2-4  3-4
    Semassi Sokodé           Tog  DC Motema Pembe          Zai   0-0  1-2  1-2
    Shell FC                 Gab  Stationery Stores        Nga   2-0  1-1  3-1
    x Ports Authority disqualified
    y Arsenal withdrew after 1st leg
    z Ground Force withdrew before 1st leg
    
    Second Round
    Al Mokaoulun             Egy  Kampala City Council     Uga   2-0  0-1  2-1
    ASFA Yennenga            BuF  AS Marsa                 Tun   3-1  0-1  3-2
    BCC Lions                Nga  Al Medina                Lby   2-0  0-0  2-0
    DC Motema Pembe          Zai  Olympic Niamey           Nig   2-1  1-2  3-3  4-3p
    Diables Noirs            CoB  Dynamos (Harare)         Zim   0-2  1-1  1-3
    Entente Sétif            Alg  SC Gagnoa                IvC   4-0  1-2  5-2
    Power Dynamos            Zam  Al Ittihad               Sud   2-1  2-0  4-1
    Shell FC                 Gab  FC Inter-Star            Bdi   1-0  1-3  2-3
    
    Quarterfinals
    ASFA Yennenga            BuF  Power Dynamos            Zam   1-1  0-0  1-1*
    DC Motema Pembe          Zai  Entente Sétif            Alg   2-1  0-2  2-3
    Dynamos (Harare)         Zim  BCC Lions                Nga   1-1  0-3  1-4
    FC Inter-Star            Bdi  Al Mokaoulun             Egy   0-0  0-0  0-0  5-4p
    
    Semifinals
    BCC Lions                Nga  Entente Sétif            Alg   1-0  1-1  2-1
    Power Dynamos            Zam  FC Inter-Star            Bdi   2-1  2-2  4-3
    
    Final (Nov 17 and Dec 1)
    Surulere National Stadium, Lagos and Independence Stadium, Lusaka
    BCC Lions (Gboko)        Nga  Power Dynamos            Zam   3-2  1-3  4-5
      [Mancha 13, Angwa 55, Zaki 85; Nyirenda 16, Makwaza 76]
      [Watiyakeni 41, Sikanyka 58, Makwaza 68; Chilufya 27og]
      [details 1st leg:
       BCC Lions: Adedara  Agum, Bologi, Afioma, Sampam  Mancha, Fuludu, Igwilo,
                  Nwanko  Jebba (Ayinla 69), Angwe (Zaki 57). Coach: S.Amodu.
       Power Dynamos: Mwamba  Soko, Watiyakeni, Chilufya, Mumba  Katongo 
                      (Kafula 87), Siame, Chiyengi (Sikanyka 65), Makwaza  
                      Nyirenda, Chansa. Coach: A.Choda.
       ref: Naciri (Morocco); att: 50,000]
      [details 2nd leg:
       Power Dynamos: Mwamba  Soko, Watiyakeni, Chilufya, Mumba  Siame, Chiyengi,
                      Simambe, Makwaza  Nyirenda, Chansa. Coach: A.Choda.
       BCC Lions: Adedara  Elijah, Ugwu, Pilaakya, Afioma  Mancha, Fuludu 
                  (Azodo), Igwilo, Zaki  Jebba, Angwe. Coach: S.Amodu.]
    
    
    

    About this document

    With thanks to Josef Bobrowsky and Vincent Leon for providing additional information

    Prepared and maintained by Eric Boesenberg for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Eric Boesenberg
    Last updated: 9 Jul 2009

    (c) Copyright Eric Boesenberg and RSSSF 1996/2009
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.