African Club Competitions 1996

  • Champions' Cup
  • Cup Winners' Cup
  • CAF Cup
  • Super Cup
  • About this document

    1995|1997


    Champions' Cup 1996

    Preliminary Round
    Toffa                    Ben  Mighty Barolle           Lbr   0-0  w/o     x
    Saint George             Eth  Sunshine                 Sey   1-0  1-2 *2-2
    Boavista Praia           CVI  ASC Sonalec              Mtn      w/o       y
    Forces Armées            CAf  Fantastique              Bdi   0-4  w/o     x
    Postel 2000              Chd  Cheminots                CoB   2-0  1-1  3-1
    Fobar                    Mad  Mbabane Highlanders      Swa   0-0  1-2  1-2
    CS Saint-Denis           Reu  Majantja                 Les   7-0  3-1 10-1
    Express FC               Uga  Sunrise Flacq United     Mts   1-0  1-3  2-3
    Young Africans           Tan  APR FC                   Rwa   1-0  0-3  1-3
    Township Rollers         Bot  Black Africa             Nam   2-1  0-4  2-5
    x Toffa and Forces Armées withdrew after 1st leg
    y teams from Mauritania were disqualified because their federation was in
      debt to CAF
           
    First Round
    COD Meknès               Mor  Semassi Sokodé           Tog   1-0  1-2 *2-2
    ASFA Yennenga            BuF  Goldfields (Obuasi)      Gha   1-4  1-1  2-5
    JS Kabylie               Alg  Boavista Praia           CVI   2-0  2-1  4-1
    ASEC (Abidjan)           IvC  Postel 2000              Chd   4-0  1-0  5-0
    ASC Diaraf               Sen  AS Kaloum Star           Gui   0-0  1-1 *1-1
    Shooting Stars           Nga  Mangasport               Gab   4-0  1-2  5-2
    Dynamos (Harare)         Zim  Gor Mahia                Ken   1-0  1-0  2-0
    Mufulira Wanderers       Zam  Mbabane Highlanders      Swa   3-0  1-0  4-0
    Orlando Pirates          SAf  CS Saint-Denis           Reu   2-0  2-3  4-3
    Zamalek                  Egy  Sunrise Flacq United     Mts   3-1  1-2  4-3
    AS Bantous               Zai  APR FC                   Rwa   1-0  0-2  1-2
    Petro Atlético           Ang  Black Africa             Nam   2-0  1-1  3-1
    Al Hilal                 Sud  Saint George             Eth   0-0  0-1  0-1
    CS Sfaxien               Tun  Mighty Barolle           Lbr       w/o       x
    Desportivo Maputo        Moz  Cape Town Spurs          SAf       w/o       x
    Racing Bafoussam         Cam  Fantastique              Bdi   1-1  w/o     y
    x Mighty Barolle and Cape Town Spurs withdrew before 1st leg
    y Racing Bafoussam withdrew after 1st leg
    
    Second Round
    CS Sfaxien               Tun  Saint George             Eth   3-0  0-1  3-1
    COD Meknès               Mor  Goldfields (Obuasi)      Gha   1-0  0-0  1-0
    JS Kabylie               Alg  Fantastique              Bdi   0-0  1-0  1-0
    ASEC (Abidjan)           IvC  ASC Diaraf               Sen   1-1  0-0  1-1*
    Shooting Stars           Nga  Dynamos (Harare)         Zim   5-1  1-3  6-4
    Mufulira Wanderers       Zam  Orlando Pirates          SAf   1-1  0-1  1-2
    Zamalek                  Egy  Desportivo Maputo        Moz       w/o       x
    APR FC                   Rwa  Petro Atlético           Ang   2-0  0-3  2-3
    x Desportivo Maputo withdrew before 1st leg
    
    Quarterfinals 
    Orlando Pirates          SAf  Shooting Stars           Nga   1-0  0-1  1-1  3-4p
    Zamalek                  Egy  COD Meknès               Mor   2-0  2-2  4-2
    CS Sfaxien               Tun  ASC Diaraf               Sen   5-0  1-3  6-3
    Petro Atlético           Ang  JS Kabylie               Alg   1-1  0-1  1-2
    
    Semifinals 
    JS Kabylie               Alg  Shooting Stars           Nga   1-1  0-1  1-2
    CS Sfaxien               Tun  Zamalek                  Egy   1-0  0-1  1-1  3-4p
    
    Final (Nov 30 and Dec ?)
    Shooting Stars           Nga  Zamalek                  Egy   2-1  1-2  3-3  4-5p
      [Patrick 34, Babalade 63; T.Mustapha 89]
      [?, ?; ?]
      [details 1st leg:
       Shooting Stars: Bauwa – Awoyemi, Teberen, Babalade (Ovie Ighofose 75), Sam
                       Pam Jr – Madueme, Mancha, Udi – Patrick, Alatishe 
                       (S.Abacha 60’), Ogaya. Coach: Ahmodu.
       Zamalek: N.El-Sayed – M.Gamal, Abdelhadi, A.Kacem, T.Mustapha – I.Nasser, 
                Is.Youssef, O.Nabih, M.Sabry (M.Nabil 70’) – K.Kaci-Saïd, El-Kass.
                Coach: Werner Olk.
       ref: Mc Leod (South Africa); att: 30,000]
    

    Cup Winners' Cup 1996

    Preliminary Round
    Mogas 90                 Ben  Air Mauritanie           Mtn      w/o       x
    Rayon Sport              Rwa  Ethiopia IC              Eth   3-1  1-3  4-4  5-4p
    Red Star                 Sey  SS Saint-Louisienne      Reu   0-0  1-2  1-2
    Notwane                  Bot  Mhlambanyatsi Rovers     Swa   2-0  2-0  4-0
    MP Tigers                Nam  Real Rovers              Les   1-2  2-1  3-3  4-1p
    x teams from Mauritania were disqualified because their federation was in
      debt to CAF
    
    First Round
    ASKO Kara (Lomé)         Tog  Stade (Abidjan)          IvC   2-1  1-4  3-5
    FUS Rabat                Mor  Mogas 90                 Ben   5-0  0-1  5-1
    Canon Yaoundé            Cam  Ascot                    Chd   1-0  1-0  2-0
    Olympique Béja           Tun  ASF Bobo Dioulasso       BuF   6-0  2-1  8-1
    ASF Douanes              Sen  Great Olympics           Gha      w/o       x
    CR Belouizdad            Alg  Horoya AC (Conakry)      Gui   5-2  0-2  5-4
    AS Aviação               Ang  Mbilinga FC              Gab   1-1  2-4  3-5
    Etoile du Congo          CoB  Katsina United           Nga   2-3  2-1  4-4*y
    Chapungu                 Zim  SC Simba                 Tan   0-1  w/o      z
    Al Mokaoulun             Egy  Rayon Sport              Rwa   2-1  0-0  2-1
    Pretoria City            SAf  SS Saint-Louisienne      Reu   5-0  3-1  8-1
    Fire Brigade SC          Mts  Notwane                  Bot   0-1  1-1  1-2
    Vital 'O                 Bdi  Costa do Sol             Moz   0-1  2-3  2-4
    Rivatex                  Ken  Al Mourada               Sud   1-2  1-1  2-3
    AC Sodigraf              Zai  Posta                    Uga      w/o       x
    MP Tigers                Nam  Zamsure                  Zam      w/o       x
    x Great Olympics, Posta and Zasmure withdrew before 1st leg
    y 2nd leg originally abandoned at 1-0 to Etoile
    z Chapungu withdrew after 1st leg
    
    Second Round
    Stade (Abidjan)          IvC  FUS Rabat                Mor   1-1  0-2  1-3
    Canon Yaoundé            Cam  Olympique Béja           Tun      w/o       x
    ASF Douanes              Sen  CR Belouizdad            Alg   0-0  0-2  0-2
    Mbilinga FC              Gab  Katsina United           Nga   3-0  0-3  3-3  2-3p
    SC Simba                 Tan  Al Mokaoulun             Egy   3-1  0-2  3-3*
    Pretoria City            SAf  Notwane                  Bot   2-1  3-0  5-1
    Costa do Sol             Moz  Al Mourada               Sud   3-0  4-3  7-3
    AC Sodigraf              Zai  MP Tigers                Nam   7-0  3-0 10-0
    x Olympique Béja withdrew before 1st leg
    
    Quarterfinals 
    CR Belouizdad            Alg  Pretoria City            SAf      w/o       x
    Canon Yaoundé            Cam  Costa do Sol             Moz   0-0  2-2 *2-2
    FUS Rabat                Mor  Al Mokaoulun             Egy   0-0  0-1  0-1
    AC Sodigraf              Zai  Katsina United           Nga   2-0  0-0  2-0
    x Pretoria City withdrew before 1st leg 
    
    Semifinals 
    CR Belouizdad            Alg  AC Sodigraf              Zai   1-1  0-1  1-2
    Al Mokaoulun             Egy  Canon Yaoundé            Cam   2-1  1-1  3-2
    
    Final (Nov 24 and Dec 6)
    AC Sodigraf              Zai  Al Mokaoulun             Egy   0-0  0-4  0-4
      [Ali Ashour 7, 54pen, Ouda 25, 74]
      [details 1st leg:
       Sodigraf: Babale – Ndeto, Kissombe, Monzo, Kimoto (Nsimba 79) – Ndjoli,
                 Muzinga, Makabi (Mukua 71) – Mbayo (Tshibanda 35), Tondelua.
                 Coach: Mukeba.
       Mokaoulun: Ah.Saber – Haithem, Ahmed Saïd, Abdelbaki, El Aref – Ouda,
                  Tamer Mustapha (Hussein Ahmed 90), Ali Ashour, Abdel-Satar Sabry
                  – Tamer El Nahas, Mohamed Abdel Fatah. Coach: Krüger.
       ref: Boucetta (Tunisia); att: 10,000]
      [details 2nd leg:
       Mokaoulun: Ah.Saber – Abdelbaki, Haisam (A.H.Ismaïl 83), Ahmed Saïd, 
                  El Aref - Ouda, Tamer Mustapha, Ali Ashour, Abdel-Satar Sabry –
                  Abdel Fatah (Zizo 57), Tamer El Nahas (Abdelhadi 75).
                  Coach: Krüger.
       Sodigraf: Babale – Ndeto, Kissombe, Monzo, Nsimba – Makenga (Muzinga 38),
                 Makabi (Ndjoli 65), Pumpa, Tshibanda – K. Mbayo, Engebe 
                 (Tondelua 46). Coach: Mukeba.
       ref: Falla Ndoye (Senegal); att: 40,000]
    

    CAF Cup 1996

    Preliminary Round
    Eleven Men in Flight     Swa  Blue Waters              Nam   4-2  1-3  5-5*
    Meat Commission          Bot  Defence Force XI         Les   4-2  0-0  4-2
    
    First Round
    Kiyovu Sports            Rwa  Patronage Sainte Anne    CoB   4-2  0-4  4-6
    KAC Marrakech            Mor  ASC Garde Nationale      Mtn      w/o       x
    Etoile Filante           BuF  MC Oran                  Alg   1-1  1-3  2-4
    Ferroviário              Moz  Mebrat Hail              Eth   2-0  0-0  2-0
    FC 105 (Libreville)      Gab  Unisport Bafang          Cam   0-0  0-4  0-4
    Etoile Filante           Tog  Enugu Rangers            Nga   1-0  1-6  2-6
    SO Armée                 IvC  Dragons de l'Ouémé       Ben   2-0  1-0  3-0
    Entente Sotrac Ouakam    Sen  Etoile du Sahel          Tun   1-4  1-2  2-6
    ASFAG (Conakry)          Gui  Junior Professionals     Lbr   2-1  1-3  3-4
    Ports Authority          SLe  Real Tamale United       Gha      w/o       y
    FC Inter-Star            Bdi  AS Vita Club             Zai   1-1  0-4  1-5
    Blue Waters              Nam  Primeiro Agosto          Ang   1-2  1-4  2-6
    Breweries                Ken  Uganda Electricity Board Uga   2-0  0-1  2-1
    Small Simba              Tan  Hay al Arab              Sud   1-1  0-0  1-1*
    Meat Commission          Bot  Mamelodi Sundowns        SAf   0-3  1-4  1-7
    US Stade Tamponnaise     Reu  Kabwe Warriors           Zam      w/o       y
    x teams from Mauritania were disqualified because their federation was in
      debt to CAF
    y Real Tamale United and Kabwe Warriors withdrew before 1st leg
    
    Second Round
    Patronage Sainte Anne    CoB  KAC Marrakech            Mor   0-0  0-2  0-2
    MC Oran                  Alg  Ferroviário              Moz   4-1  0-2  4-3
    Unisport Bafang          Cam  Enugu Rangers            Nga   1-1  1-0  2-1
    SO Armée                 IvC  Etoile du Sahel          Tun   2-1  1-3  3-4
    Junior Professionals     Lbr  Ports Authority          SLe      w/o       x
    AS Vita Club             Zai  Primeiro Agosto          Ang   3-0  0-1  3-1
    Breweries                Ken  Hay al Arab              Sud   0-0  1-0  1-0
    Mamelodi Sundowns        SAf  US Stade Tamponnaise     Reu   1-2  0-0  1-2
    x winner was to be determind in a single match in Freetown, Sierra Leone,
      due to civil war in Liberia; Junior Professionals withdrew 
    
    Quarterfinals 
    Etoile du Sahel          Tun  Unisport Bafang          Cam   4-1  0-1  4-2
    US Stade Tamponnaise     Reu  KAC Marrakech            Mor   0-0  0-1  0-1
    MC Oran                  Alg  AS Vita Club             Zai   2-0  0-2  2-2  1-3p
    Breweries                Ken  Ports Authority          SLe   1-0  0-1  1-1  4-2p
    
    Semifinals 
    KAC Marrakech            Mor  Breweries                Ken   4-1  0-1  4-2
    Etoile du Sahel          Tun  AS Vita Club             Zai   2-0  1-2  3-2
    
    Final (Nov 17 and 30)
    Etoile du Sahel          Tun  KAC Marrakech            Mor   3-1  0-2  3-3*
      [Ghodbane 24, Baccouche 30pen, Bouazizi 36; Zebdi 5]
      [Amrani 14, Dmiai 43]
      [details 1st leg:
       Etoile: R.Salhi – Baccouche, Chouchane, M.Ben Sassi, Boukadida (Bargui 77),
               Clayton – Ghodbane, Beya, Bouazizi - Ben Younès, Jelassi 
               (Raouène 50). Coach: Dos Santos.
       KACM: Kaddour – Atlas, Iddaoudi, Oulhadj, Ghouraf – K.Salhi, Dmiai, Guisser,
             Neguidi (El Tizly 46) – Zebdi, Bedraoui. Coach: Youmir.
       ref: Faye (Gambia); att: 20,000;
       yellow cards: Bouazizi 32, M. Ben Sasi 45 (Etoile), Oulhadj 16, Guisser 38,
                     El Tizly 53 (KAC)]
      [details 2nd leg:
       KACM: Kaddour – Atlas, El Ghouti, Oulhadj, Ghouraf – K.Salhi, Dmiai,
             Guisser – Zebdi, Bedraoui, Amrani (Bassam 65). Coach: Youmir.
       Etoile: R.Salhi – Baccouche, Chouchane, Boukadida (Raouène 45), Braham, 
               Clayton – Ghodbane (M.Ben Sassi 83), Beya, Bouazizi – Ben Younès
               (Bargui 75), Jelassi. Coach: Dos Santos.
       ref: Olaniyan (Nigeria); att: 15,000;
       yellow cards: Ghouraf 10, Salhi 25, Guisser 59 (KAC), Baccouche 14 (Etoile)]
    

    Super Cup 1996

    Final (Feb 14, 1997)
    Cairo
    Zamalek                  Egy  Al Mokaoulun             Egy   0-0  4-2p
      [Zamalek: N.El Sayed (H.El Sayed 61) – Abdelhady, A.Kacem, M.Gamal – 
                T.Mustapha, M.Sabry, Is.Youssef (K.Kaci Saïd 88), O.Nabih, Maree –
                El Ghandour (El Kas 67), A.Mansour. Coach: Werner Olk.
       Mokaoulun: Saber (Mamdouh 120) – Abdel Baky, Ah.Saïd, H.Husseim – El Aref,
                  Zizo, Marai, Ouda, Ali Ashour – Abdel Fatah (Abdel Satar Sabey 87),
                  El Nahas (Atef Abdel Hardy 110). Coach: Krüger.
       ref: El Shinawy (Egypt); att: 50,000;
       yellow cards: T.Mustapha 16 (Zamalek), Zizo 45, El Nahas 95 (Mokaoulun).]
    
    

    About this document

    With thanks to Charl Gerber and Vincent Leon for providing information.

    Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

    Author: Karel Stokkermans
    Last updated: 9 Jul 2009

    (c) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 1996/2009
    You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.