Albania Cup (Kupa e ShqipŰrisŰ) 2006/07

First Round [Aug 27]
Egnatia                   3-0 Skrapari
  [Troka 14, Lami 48, 57] 
Iliria                    4-0 Olimpik (Tirana) 
  [R.Maloku 13, Zhuli 16, Kola 42, Kaziu 55]
PŰrparimi                 w/o Olimpik (Plug)      [Plug dns]
Dajti                     5-0 ălirimi
  [Begolli 42, Haxhiraj 64, Meta 67, 80, Kryemadhi 75]
Polišani                  2-1 NaftŰtari
  [Sula 10, Kanani 75pen; Kaja 60]
Velešiku                  2-1 Korabi 
  [A.Hysa 51, Tatica 64; F.Hysa 27]
Butrinti                  2-1 KŰlcyra             [aet]
  [Ruci 89, Hakarepi 110; Ruka 11] 
Gramozi                   2-1 Pojani (KoršŰ)
  [Shupe 18, Sadiku 23; Rexhepi 79og]
PŰrmeti                   3-2 Minatori Memaliaj 
  [Karalliu 34, K.Kruti 48, Hajredini 58; K.Merdani 10, Jaupi 70pen]
Cakrani                   2-1 Albpetrol           [aet]
  [Kalemi 10, Byzyka 115; Shpata 16]
Delvina                   3-0 Bylis
  [Mehmeti 11, Kotolloshi 75, Zejnati 85] 
Maliqi                    3-0 Domosdova  
  [Pino 19pen, Ymerllari 51, Gjipali 68]

Second Round 
[Sep 10]
Egnatia                   2-1 Velešiku
  [Karaj 50, L.Tosku 52; Bushati 65] 
Iliria                    2-0 Polišani
  [Redion Maloku 38, Erlis Beqja 64]  
Butrinti                  w/o Maliqi              [Maliqi dns]
Gramozi                   2-1 Delvina             [aet]
  [Marcos Paulo Do Santos 20, Elvis Peci 109; Kotolloshi 90]
PŰrmeti                   0-0 Cakrani             [aet, 2-3 pen]
[Sep 13]
PŰrparimi                 lt  Dajti 

Round 3

First Legs [Sep 20]
Egnatia                   0-5 Besa 
  [Herbert Endede Elokan 18, Emiliano Veliaj 39, Parid Xhihani 43, 62,
   Timothe Ebanda 55]
Iliria                    2-3 Dinamo 
  [?, ?; Qorri (2), Ishka]
Sopoti                    2-2 Shkumbini 
  [Elezi 81pen, Rama 90; Laert Ndoni 55, 70]
Dajti                     1-1 Elbasani  
  [etaj 62; Eniset Eyanga 7]
Laši                      1-2 Kastrioti 
  [Rigers Turtulli 5pen; Alpin Gallo 34, James Osusi 70pen]
Tepelena                  1-1 SkŰnderbeu 
  [Roland Gaba 87pen; Erdis FrashŰri 82]
Turbina                   7-2 Pogradeci
  [Anton Uka 10, Sula 25, Matios Metaj 41, ăela 52, Andi Shtrepi 58, 79,
   Haxhillari 70, Binishi 78, Armando ăekrezi 90]
Burreli                   0-0 Flamurtari 
Cakrani                   1-0 Tirana 
  [Kalemi 2]
Gramozi                   1-2 Partizani 
  [Sadiku 55; Elis Bakaj 28, Taulant Aga 72]
BesŰlidhja                2-0 LuftŰtari 
  [Klevis Roshi 45, Mario Basriu 67]
Bilisht-Sport             1-0 Apolonia 
  [Demiri 50]
Gramshi                   0-1 Teuta 
  [Edlir Gega 51]
Butrinti                  1-3 Vllaznia
  [Drazen Miliš 55, Myrtaj 73, Gilman Lika 87, Arjon Hoti 89]
Erzeni                    5-1 Tomori 
  [Edar BŰrzezi 1, ăipi 11pen, Renato Arapi 32, Shera 65, Muša 86,
   Joni Ndoja 90]
Ada                       2-1 Lushnja 
  [Mustafa 67, Shtupina 75; Elton Duri 60]

Second Legs [Sep 27]
Tirana                    3-0 Cakrani 
  [Dosti 17og, Eldorado Merkoši 58, Hamdi Salihi 83]
Partizani                 2-2 Gramozi 
  [Elis Bakaj 22, Agripino Serafin Junior 51; 
   Marcos Paulo Do Santos 21, 70]
LuftŰtari                 5-0 BesŰlidhja          [aet]
  [Arlind Nora 53, Olgert Stafa 73, Raimond Shala 93og, Olgert Stafa 98,
   Dhjogen Muca 114]
Vllaznia                  7-1 Butrinti 
  [Xhevair Sukaj 7, Gilman Lika 29, Edmond Doši 37, Franc Ahi 47,
   Gertian Durishti 49, Uliks Kotrri 78, Drazen Miliš 80; Mehmeti 61]
Apolonia                  2-0 Bilishti Sport 
  [Rezart Hyso 43, 45]
Tomori                    2-0 Erzeni
  [Delibashi 35, Erdet Shinko 55]
Teuta                     5-1 Gramshi
  [Bledar Mancaku 30pen, 70, 71, 85, Bledar Hodo 55; Gega 40]
Lushnja                   5-1 Ada 
  [Bardhyl Elezi 1, Saimir Xhagalliu 32, 39, Mikel Canka 44, Zeqo 61;
   Shtupina 53pen]
Elbasani                  1-0 Dajti 
  [Endri Dalipi 50pen]
Dinamo                    3-0 Iliria
  [Klodian Asllani 10, El Hadji Gudjabi 39, 64]
Shkumbini                 7-0 Sopoti 
  [Klemant Xhyra 10, 54, Alban Muša 21, Dorian Bubeqi 24, 
   Arsen Beqiri 26, 40, Nevian Cani 74]
Pogradeci                 2-2 Turbina 
  [Ardian Sekseri 24og, Kopi ăerepi 76; Anton Ukaj 10, Andi Shtrepi 64]
Flamurtari                5-1 Burreli 
  [Sasa Delain 13, Djibril Sisoko 25, 42, Uka 53og, Veliu 61;
   Gezim Kolia 86]
SkŰnderbeu                w/o Tepelena            [Tepelena dns]
Besa                      1-0 Egnatia
  [Dritan Krasniqi 84]
Kastrioti                 1-1 Laši 
  [Rezart Maho 80; Denis Mustafaraj 88]

Round 4

First Legs [Oct 25]
Turbina                   2-0 Elbasani
  [Andi Shtrepi 39, Anton Uka 46]
Flamurtari                1-4 Shkumbini           [in Ballsh]
  [Fjodor Xhafa 20; Roland Dervishi 10, 27pen, 83, 85]
SkŰnderbeu                2-3 Dinamo
  [Mario Ngjela 14, Erdis Frasheri 72; Ilir Qorri 8,
   El Hadji Goudjabi 12, Daniel Drabaj 16og]
Kastrioti                 3-0 Besa
  [January Ziambo 66, Orjand Abazaj 76, Renaldo Kalari 83]
Erzeni                    1-2 Tirana
  [Florenc Arapi 55; Klodian Duro 85, Eldorado Merkoši 89]
Apolonia                  1-2 Teuta
  [Devis Mema 55; Vila 65, Endrit Vrapi 76]
Lushnja                   0-1 Partizani
  [Agripino Serafim Da Silva Junior 54]
LuftŰtari                 1-1 Vllaznia
  [Bashkim Gaxhaj 57; Drazen Milic 87]

Second Legs [Nov 22]
Elbasani                  0-0 Turbina 
Shkumbini                 1-0 Flamurtari          [in LushnjŰ] 
  [Dorian Bubeqi 50]
Dinamo                    1-0 SkŰnderbeu          [in Shijak]
  [El Hadji Goudjabi 29]
Besa                      4-0 Kastrioti  
  [Alban Dragusha 3, Franšois Herbert Endene Elokan 22,
   Elvis Kraja 37, Parid Xhihani 40]
Tirana                    2-0 Erzeni 
  [Hamdi Salihi 36, 50]
Teuta                     0-0 Apolonia
Partizani                 1-0 Lushnja             [in KamŰz]
  [Elis Bakaj 79]
Vllaznia                  3-0 LuftŰtari  
  [Xhevair Sukaj 43, 87, Franc Ahi 65]

Quarterfinals

First Legs [Feb 14]
Shkumbini                 4-0 Turbina
  [Albano Byzhyti 12, 89, Arsen Beqiri 36, Erjon Rizvanolli 59]
Besa                      1-2 Dinamo
  [Parid Xhihani 73; Julian Ahmataj 2pen, Robert Grizha 85og]
Teuta                     2-1 Tirana
  [Endrit Vrapi 21, Albion Blloku 89; Klodian Duro 9]
Vllaznia                  1-1 Partizani 
  [Nikolla Vukcevic 32; Pavlin Dhembi 38]

Second Legs 
[Feb 28]
Dinamo                    0-2 Besa
  [Amarildo Belisha 78, Parid Xhihani 90+2]
[Mar 7]
Turbina                   1-2 Shkumbini
  [Andi Shtrepi 75; Erjon Rizanolli 72, Astrit Nexha 77]
Tirana                    2-2 Teuta
  [Orjand Abazaj 13, Vioresin Sinani 50; Bledi Shkembi 32pen,
   Stavrion Lako 53]
Partizani                 0-0 Vllaznia

Semifinals

First Legs [Apr 11]
Teuta                     0-0 Partizani
Shkumbini                 3-3 Besa
  [Roland Dervishi 9, 25, Sokol Cela 85; Emiljano Veliaj 39, 69, Renato Arapi 92]

Second Legs [Apr 25]
Besa                      1-1 Shkumbini
  [Nuhiji 59; Erjon Rizvanolli 85]
Partizani                 1-1 Teuta
  [Pavlin DhŰmbi 5; Qazim Buna 15]

Final [May 16, Qemal Stafa, TiranŰ; att: 65000]
Besa                      3-2 Teuta
  [Parid Xhihani 1, Amarildo Belisha 41, Emiljano Veliaj 68; 
   Daniel Xhafa 8, Emanuel Nana Bikoula 89og]
  [Besa: Bledar Dura, Robert Grizha, Driton Krasniqi, Alban Dragusha,
     Renato Arapi, Emiljano Veliaj (Erand Hoxha 75), Emanuel Nana Bikoula,
     Amarildo Belisha, Franšois Herbert Endene Elokan, Piko Malek Binogol
     (Timothe Ebanda 72), Parid Xhihani (Arben Nuhiji 66); coach: Ylli
     Teliti; subs not used: Arjon Mustafa, Elvis Kaja, Ilirjan MŰrtiri;
   Teuta: Xhevair Kapllani, Erind Tetova, Endrit Vrapi, Erbim Fagu
     (Entonio Pashaj 53), Qazim Buna (Oerd Kotja 69), Bledi ShkŰmbi,
     Marenglen Kapaj, Daniel Xhafa, Bekim Kuli (Bledar Hodo 69), 
     Bledar Manšaku, Emiljano Vila; coach: Sulejman Starova; subs not
     used: Alfred Osmani, Arjan ZŰre, Julian Brahja, Aleksander Kovac;
   ref: Albano Janku; Denis Rexha, Arben Pregja (all TiranŰ);
   yellow cards: Endrit Vrapi, Renato Arapi, Qazim Buna, Bledar Manšaku,
                 Robert Grizha]

NB: Besa's first ever cup win in their seventh final!


Super Cup 2007 [Aug 17, Qemal Stafa, TiranŰ]
Tirana                    4-2 Besa
  [Devi Muka 6,  Nevil Dede 49, Klodian Duro 70, Orjand Abazaj 90;
   Erand Hoxha 16, Emiliano Veliaj 35]
  [SK Tirana: 12 Isli Hidi, 2 Elvis Sina (14 Orjand Abazaj 57),
     4 Nevil Dede, 5 Erand Xhafa, 24 Endrit Vrapi, 10 Devi Muka,
     23 Hetlen ăapja, 20 Jetmir Sefa (19 Egert Bakalli 61),
     5 Jahmir Hyka, 21 Klodian Duro, 15 Daniel Xhafaj 
     (11 Indrit Fortuzi 80); coach: Sulejman Starova;
     subs not used: Blendi Nallbani, Gentian Hajdari, Erald Deliallisi,
     Florenc Arapi, Eldorado Merkoši;
   Besa: 12 Suad Zendeli, 15 Erand Hoxha (22 Driton Krasniqi 71),
     78 Zekrija Ramadani, 3 Renato Arapi, 26 Albert Duro, 6 Andi Lila,
     20 Enkeleid Alikaj (7 Emanuel Nana Bikoula 61), 11 Abdullah Isshaka
     Salihi, 28 Emiliano Veliaj, 99 Franšois Herbert Endene Elokan 
     (21 Bledar Manšaku 66), 9 Parid Xhihani; coach: Silviu Dumitrescu;
     unused subs: Bledar Duro, Ilirjan Mertiri, Arben Nuhiji]


2005/06.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Giovanni Nappi for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Giovanni Nappi (dxpdis@tin.it)
Last updated: 7 Sep 2007

(C) Copyright Giovanni Nappi and RSSSF 2006/07
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author . All rights reserved.