Andorra 2007/08

Lliga de Primera Divisiˇ 

Fase Regular

Final Table:

 1.Don Pernil Santa Coloma       14 11  3  0  58- 4  36  [Santa Coloma]
 2.Const. Buiques Ranger's FC    14 10  3  1  37-16  33  [Andorra la Vella]
 3.Matecosa UE Sant JuliÓ        14  9  3  2  46-11  30  [Sant JuliÓ de Lˇria]
 4.FC Lusitans La Posa           14  9  0  5  34-13  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Fustes del Pas CE Principat   14  5  2  7  20-33  17  [Andorra la Vella] 
 6.UE Engordany                  14  3  1 10  17-61  10  [*2] [Engordany]
 7.CM Inter Escaldes             14  2  1 11  11-32   7  [*1] [Escaldes-Engordany]
 8.SE Casa del Benfica           14  0  1 13   4-57   1

[*1] CM = Construccions Modernes
[*2] SE = Serralleria Estrella 
[*1] CM = Construccions Modernes
[*2] SE = Serralleria Estrella 

Round 1 [Sep 23]
Lusitans     1-4 Sant JuliÓ  
  [Franclin 90+; Alejandro (3), Yael 61]
Engordany   0-11 Santa Coloma
  [Juli FernÓndez 10pen, VÝctor RodrÝguez, GenÝs Garcia 32, Danilo 34pn,
   Teba 51, └lex RodrÝguez 71, Rodrigo (4), Maicon]
Ranger's     3-2 Inter
  [Justo Ruiz 81pen, Hugo 88, Sebas 92; Jordi Huguet 15, 25pen] 
Principat    3-0 Benfica     
  [Fabio, Nico, AnÝbal]

Round 2 [Sep 30]
Santa Coloma 2-0 Lusitans    
  [VÝctor RodrÝguez 25, Jorge Leitao 38og (also credited to
   GenÝs Garcia, or Carlos Barros (og)]
Inter        0-3 Sant JuliÓ   
  [Edu 19, Pacha 30, Valentin 83]
Principat    2-5 Ranger's     
  [Felipe, AnÝbal 87; Justo Ruiz (3, 1 pen), Hugo (2)]
Benfica      0-1 Engordany    
  [John Edouard 54]

Round 3 [Oct 7]
Sant JuliÓ   3-0 Benfica              [abandoned at 3-0 in 86' due
  [Alejandro 14, 56, Lucho]            to pitch invasion; result stood]
Lusitans     2-0 Inter
  [Luanda, Filipe Martins]       
Principat    3-2 Engordany   
  [Fabio, Jorge, Dani 50; Joan Marc (2-1), ┴ngel (2-2)]
Ranger's     2-2 Santa Coloma 
  [Ruivo 17, 69; Poro (pen), Juli Fernßndez 71pen]

Round 4 [Oct 21]
Sant JuliÓ   6-0 Principat    
  [Xinos 35, Jael 45+, Alejandro 3-0, 90, Pacha 67, Edu 69]
Engordany    2-3 Ranger's
  [Sebastian (2); ?, Marchelo (og), ?]
Santa Coloma 4-0 Inter   
  [Beto 15, 80, GenÝs 20, Rodrigo 65]  
Benfica      1-6 Lusitans 
  [? (pen); Felipe 15, Ra˙l, LuÝs (3), Enrique Sampaio]

Round 5 [Oct 28]
Principat    0-2 Lusitans    
  [Felipe, Luis 82]
Ranger's     1-1 Sant JuliÓ   
  [Sebas 25; Alejandro 18]
Inter        1-2 Engordany  
  [? 39; VÝctor 25, 60]
Santa Coloma 7-0 Benfica
  [Danilo (3), Rodri (2), Beto (2)]
 
Round 6
[Nov 4]
Lusitans     2-0 Ranger's  
  [Teixeira Ferreira 32, Enrique 80]  
Engordany    1-4 Sant JuliÓ
  [Sebastian 51; Christian Xinos 4, Alejandro 14, 31, Javi Sotillos 74]
Benfica      1-3 Inter                [abandoned at 1-3 in 74'; result
  [Duarte 65; Ricardo 25, Tortosa 27, Joao 72]        apparently stood]
[Nov 8]
Principat    0-4 Santa Coloma 
  [Danilo 43, 67, Beto 69, Garcia 87]

Round 7 [Nov 11]
Engordany    0-5 Lusitans    
  [Franclin (2), Luanda (2), Henrique Sampaio]
Inter        0-1 Principat    
  [Fabio 85]
Sant JuliÓ   0-1 Santa Coloma 
  [Beto 34]
Ranger's     7-0 Benfica     

Round 8 [Nov 25]
Sant JuliÓ   1-0 Lusitans     
  [Wagner 23]
Sta. Coloma 11-0 Engordany   
Inter        0-2 Ranger's
Benfica      1-3 Principat    

Round 9 [Dec 2]
Lusitans     0-1 Santa Coloma
Sant JuliÓ   5-0 Inter    
Ranger's     3-2 Principat    
Engordany    1-1 Benfica      

Round 10 [Dec 16]
Inter        2-4 Lusitans     
Engordany    2-4 Principat    
Santa Coloma 1-1 Ranger's    
Benfica     0-10 Sant JuliÓ   

Round 11 [Jan 20]
Principat    2-2 Sant JuliÓ   
Ranger's     4-1 Engordany   
Inter        0-3 Santa Coloma 
Lusitans     2-0 Benfica     

Round 12 [Feb 17]
Lusitans     2-0 Principat    
Sant JuliÓ   1-2 Ranger's     
Engordany    2-1 Inter       
Benfica      0-6 Santa Coloma 

Round 13 [Feb 24]
Ranger's     1-0 Lusitans     
Sant JuliÓ   5-2 Engordany 
Santa Coloma 4-0 Principat    
Inter        2-0 Benfica     

Round 14 [Mar 2]
Lusitans     8-1 Engordany   
Principat    0-0 Inter        
Santa Coloma 1-1 Sant JuliÓ 
Benfica      0-3 Ranger's     

Final Table:

 1.Don Pernil Santa Coloma       14 11  3  0  58- 4  36  [Santa Coloma]
 2.Const. Buiques Ranger's FC    14 10  3  1  37-16  33  [Andorra la Vella]
 3.Matecosa UE Sant JuliÓ        14  9  3  2  46-11  30  [Sant JuliÓ de Lˇria]
 4.FC Lusitans La Posa           14  9  0  5  34-13  27
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Fustes del Pas CE Principat   14  5  2  7  20-33  17  [Andorra la Vella] 
 6.UE Engordany                  14  3  1 10  17-61  10  [*2] [Engordany]
 7.CM Inter Escaldes             14  2  1 11  11-32   7  [*1] [Escaldes-Engordany]
 8.SE Casa del Benfica           14  0  1 13   4-57   1

[*1] CM = Construccions Modernes
[*2] SE = Serralleria Estrella 


Play-off Pel TÝtol

Final Table:

 1.Don Pernil Santa Coloma       20 14  5  1  69-10  47  Champions  [Santa Coloma]
 2.Matecosa UE Sant JuliÓ        20 12  5  3  59-19  41  [Sant JuliÓ de Lˇria]
 3.Const. Buiques Ranger's FC    20 12  4  4  47-30  40  [Andorra la Vella]
 4.FC Lusitans La Posa           20 10  1  9  44-29  31

Round 15 [Mar 9]
Sant JuliÓ   2-1 Santa Coloma
Lusitans     2-4 Ranger's 

Round 16 [Mar 30]
Lusitans     1-1 Sant JuliÓ
Ranger's     0-1 Santa Coloma

Round 17 [Apr 6]
Ranger's     1-4 Sant JuliÓ
Santa Coloma 1-0 Lusitans

Round 18 [Apr 13]
Ranger's     3-2 Lusitans
Santa Coloma 1-1 Sant JuliÓ

Round 19 [Apr 20]
Sant JuliÓ   2-4 Lusitans
Santa Coloma 2-2 Ranger's

Round 20 [Apr 27]
Sant JuliÓ   3-0 Ranger's
Lusitans     1-5 Santa Coloma

Final Table:

 1.Don Pernil Santa Coloma       20 14  5  1  69-10  47  Champions  [Santa Coloma]
 2.Matecosa UE Sant JuliÓ        20 12  5  3  59-19  41  [Sant JuliÓ de Lˇria]
 3.Const. Buiques Ranger's FC    20 12  4  4  47-30  40  [Andorra la Vella]
 4.FC Lusitans La Posa           20 10  1  9  44-29  31


Play-off pel Descens

Final Table:

 5.Fustes del Pas CE Principat   20  9  3  8  33-37  30  [Andorra la Vella] 
 6.CM Inter Escaldes             20  6  2 12  23-37  20  [*1] [Escaldes-Engordany]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UE Engordany                  20  4  1 15  21-79  13  Relegation Playoff  [*2] [Engordany]
-------------------------------------------------------
 8.SE Casa del Benfica           20  2  1 17  13-68   7  Relegated

Round 15 [Mar 9] 
Inter        4-0 Engordany
Benfica      3-1 Principat

Round 16 
[Mar 29]
Benfica      1-2 Inter
[Mar 30]
Principat    4-0 Engordany

Round 17 [Apr 6]
Principat    1-1 Inter
Engordany    1-3 Benfica

Round 18 [Apr 13]
Engordany    1-3 Inter
Principat    3-0 Benfica

Round 19 [Apr 20]
Inter        2-1 Benfica
Engordany    0-3 Principat            [abandoned at 0-3 in 46', as Engordany
                                       was left with 7 players; result stood]
Round 20 [Apr 27]
Inter        0-1 Principat
Benfica      1-2 Engordany

Final Table:

 5.Fustes del Pas CE Principat   20  9  3  8  33-37  30  [Andorra la Vella] 
 6.CM Inter Escaldes             20  6  2 12  23-37  20  [*1] [Escaldes-Engordany]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.UE Engordany                  20  4  1 15  21-79  13  Relegation Playoff  [*2] [Engordany]
-------------------------------------------------------
 8.SE Casa del Benfica           20  2  1 17  13-68   7  Relegated


Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 18]
Engordany    2-3 Extremenya

Second Leg [May 25]
Extremenya   0-3 Engordany

NB: Engordany remain at 1st level



Copa Constituciˇ 2008

Qualifying Match [Jan 17]
Inter Escaldes B   2-3 Sporting Escaldes

First Elimination Round 
[Jan 19]
FC Encamp          lt  UE Santa Coloma
[Jan 20]
FC Lusitans B      lt  UE Extremenya
AtlŔtic d'Escaldes bt  CE Principat B  
[Jan 21]
Ranger's FC B      bt  Sporting Escaldes

Second Elimination Round [Jan 27]
Ranger's FC B      1-5 CE Principat
UE Extremenya      7-1 FC Casa Benfica
AtlŔtic d'Escaldes 0-3 Inter Escaldes
UE Santa Coloma    1-2 UE Engordany

Quarterfinals
[Feb 6]
CE Principat       lt  FC Santa Coloma
[Feb 10]
Inter Escaldes     1-2 Ranger's FC  
UE Extremenya      0-6 UE Sant JuliÓ
  [Lucho, Fabrizio (3), PÚrez, Alejandro]
UE Engordany       0-1 FC Lusitans
  [Luanda 81]

Semifinals [May 18]
UE Sant JuliÓ      6-1 Ranger's FC  
  [Alejandro 19pen, Fabrizio 23, 4-0, 90, Xinos 55, Yael 73;
   Justo Ruiz 88pen]
FC Lusitans        1-1 FC Santa Coloma            [aet, 4-3 pen]
  [Riera 90+1; Juli FernÓndez 86]

Final [May 24]
UE Sant JuliÓ      6-1 FC Lusitans        


Super Cup 2008 [Sep 14, Aixovall]
FC Santa Coloma    3-0 UE Sant JuliÓ  
  [Beto 32, 75, Rodrigo 76]


Second Level 2007/08


Segona Divisiˇ

Final Table:

 1.UE Santa Coloma               16 14  2  0  66-11  44  Promoted  [Santa Coloma]
-------------------------------------------------------
 2.Pas de la Casa UE Extremenya  16 14  0  2  42-13  42  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Encamp                     16  9  3  4  38-14  30
 4.FC Lusitans La Posa B         16  7  2  7  39-30  23
 5.Fustes del Pas CE Principat B 16  6  0 10  35-39  18  [Andorra la Vella]
 6.AtlŔtic Club d'Escaldes       16  5  2  9  30-33  17  [Escaldes-Engordany]
 7.Const. Buiques Ranger's FC B  16  4  3  9  24-48  15  [Andorra la Vella]
 8.Sporting Club Escaldes        16  4  0 12  33-66  12  [Escaldes-Engordany]
 9.CM Inter Escaldes B           16  2  2 12  17-70   8  [Escaldes-Engordany]

NB: FC Santa Coloma B were renamed UE Santa Coloma (and are eligible
    for promotion now)

Round 1
[Sep 22]
Encamp       2-2 S. Coloma   
[Sep 23]
Inter B      2-2 Ranger's B  
Extremenya   3-2 Principat B  
[Sep 24]
AtlŔtic      2-0 Lusitans B  
Sporting     bye

Round 2 
[Sep 29]
Principat B  2-0 Inter B      
Lusitans B   0-1 Encamp    
[Sep 30] 
AtlŔtic      0-4 Extremenya  
[Oct 1]
S. Coloma    5-1 Sporting   
Ranger's B   bye

Round 3
[Oct 6]
S. Coloma    5-0 Lusitans B  
[Oct 7] 
Encamp       0-1 Extremenya   
Sporting     1-5 Ranger's B  
[Oct 8]
AtlŔtic      5-1 Inter B     
Principat B  bye

Round 4 [Oct 14]
Ranger's B   1-2 S. Coloma   
Principat B  0-1 Sporting    
Lusitans B   0-1 Extremenya    
Encamp       6-0 Inter B  
AtlÚtic      bye
 
Round 5 
[Oct 20]
S. Coloma    2-0 Extremenya  
[Oct 21]
AtlŔtic      4-1 Sporting    
Inter B      0-3 Lusitans B  
[Dec 19]
Principat B  7-2 Ranger's B 
Encamp       bye

Round 6 
[Oct 28]   
Sporting     1-3 Encamp       
S. Coloma    5-1 Principat B 
Ranger's B   0-8 AtlŔtic  
[Oct 29]   
Extremenya   3-0 Inter B 
Lusitans B   bye

Round 7 
[Nov 3]
Lusitans B   4-1 Sporting 
[Nov 4]
Inter B      0-6 S. Coloma    
Encamp       1-1 Ranger's B 
AtlŔtic      3-2 Principat B  
Extremenya   bye

Round 8 
[Nov 11]
Sporting     0-3 Extremenya    
Principat B  0-4 Encamp   
Ranger's B   1-6 Lusitans B 
[Nov 12]  
S. Coloma    2-0 AtlŔtic
Inter B      bye

Round 9 
[Nov 17]
Inter B      4-2 Sporting   
Lusitans B   4-3 Principat B 
[Nov 18]
AtlŔtic      0-1 Encamp      
Extremenya   3-1 Ranger's B   
S. Coloma    bye

Round 10 
[Nov 24]
S. Coloma    1-1 Encamp  
[Nov 25]
Lusitans B   2-2 AtlŔtic   
Ranger's B   0-3 Inter B      
Principat B  0-3 Extremenya
Sporting     bye

Round 11 
[Dec 1]
Sporting    1-11 S. Coloma    
[Dec 2]
Inter B      2-4 Principat B  
Encamp       3-2 Lusitans B
[Dec 3]
Extremenya   1-0 AtlŔtic     
Ranger's B   bye

Round 12 
[Dec 15]    
Ranger's B   0-3 Sporting   
[Dec 16]     
Extremenya   1-0 Encamp  
[Feb 9] 
Inter B      1-1 AtlŔtic       
[Apr 13]
Lusitans B   1-3 S. Coloma    
Principat B  bye

Round 13 
[Feb 16]
S. Coloma    6-2 Ranger's B  
Extremenya   4-0 Lusitans B 
[Feb 17]
Sporting     4-6 Principat B 
[Feb 18]
Inter B      0-8 Encamp      
AtlŔtic      bye

Round 14 
[Feb 23]
Extremenya   0-6 S. Coloma    
[Feb 24]
Ranger's B   1-0 Principat B  
Lusitans B   8-1 Inter B      
[Feb 25]
Sporting     4-3 AtlŔtic     
Encamp       bye

Round 15 
[Mar 1]
Principat B  1-3 S. Coloma   
[Mar 2]
Inter B      0-6 Extremenya   
Encamp       4-0 Sporting
AtlŔtic      2-4 Ranger's B
Lusitans B   bye

Round 16 
[Mar 8]
Principat B  3-0 AtlŔtic      
Sporting     2-5 Lusitans B 
[Mar 9]
S. Coloma    3-0 Inter B      
[Mar 10]
Ranger's B   1-0 Encamp       
Extremenya   bye
 
Round 17 
[Mar 29]
AtlŔtic      0-4 S. Coloma   
[Mar 30]
Lusitans B   1-1 Ranger's B   
[Mar 31]
Extremenya   6-0 Sporting   
[Apr 14]
Encamp       1-4 Principat B     
Inter B      bye

Round 18 
[Apr 5]
Sporting    11-3 Inter B    
[Apr 6]  
Principat B  0-3 Lusitans B   
Encamp       3-0 AtlŔtic     
Ranger's B   2-3 Extremenya    
S. Coloma    bye

Final Table:

 1.UE Santa Coloma               16 14  2  0  66-11  44  Promoted  [Santa Coloma]
-------------------------------------------------------
 2.Pas de la Casa UE Extremenya  16 14  0  2  42-13  42  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.FC Encamp                     16  9  3  4  38-14  30
 4.FC Lusitans La Posa B         16  7  2  7  39-30  23
 5.Fustes del Pas CE Principat B 16  6  0 10  35-39  18  [Andorra la Vella]
 6.AtlŔtic Club d'Escaldes       16  5  2  9  30-33  17  [Escaldes-Engordany]
 7.Const. Buiques Ranger's FC B  16  4  3  9  24-48  15  [Andorra la Vella]
 8.Sporting Club Escaldes        16  4  0 12  33-66  12  [Escaldes-Engordany]
 9.CM Inter Escaldes B           16  2  2 12  17-70   8  [Escaldes-Engordany]

NB: FC Santa Coloma B were renamed UE Santa Coloma (and are eligible
    for promotion now)



Promotion/Relegation Playoff

First Leg [May 18]
Engordany    2-3 Extremenya

Second Leg [May 25]
Extremenya   0-3 Engordany

NB: Extremenya remain at 2nd level

2006/07.

2008/09.

list of champions.

list of final tables.

all-time table.

list of final placings.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Jan Alssema for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Alssema (alcides@casema.nl)
Last updated: 29 Mar 2010

(C) Copyright Jan Alssema and RSSSF 2007/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.