Argentina - Mendoza 1923

 

 

 

 

 

Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L    P
----------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     16  14   0   2   28  [Championship playoff]
 2. Independiente Rivadavia	     16  14   0   2   28  [Championship playoff]
----------------------------------------------------------
 3. Tracción y Talleres		     16  13   0   3   26
 4. Atlético Palmira		     15  10   0   5   20
 5. Pacífico			     14   7   2   5   16
 6. Sportivo Godoy Cruz		     17   6   3   8   15
 7. La Vanguardia		     16   4   1  11    9
 8. Sportivo Maipú		     15   3   2  10    8
 9. Racing FC			     16   3   0  13    6
----------------------------------------------------------
10. Correos y Telégrafos	     17   2   0  15    4  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
Round 1	
[May 13]
Atlético Palmira		3-2	Gimnasia y Esgrima
Tracción y Talleres		3-1	Pacífico
Correos y Telégrafos		1-4	Sportivo Maipú
[May 27]
Independiente Rivadavia		5-0	Racing FC
Sportivo Godoy Cruz		4-0	La Vanguardia
 
Round 2	
[Jun 10]
Tracción y Talleres		1-0	Independiente Rivadavia
Sportivo Maipú			1-3	Atlético Palmira
[Jun 17]
Racing FC			l-w	Pacífico			[missing score]
[Jun 24]
Gimnasia y Esgrima		4-0	Sportivo Godoy Cruz
La Vanguardia			1-5	Correos y Telégrafos
 
Round 3	
[Jul 15]
Pacífico			w-l	Correos y Telégrafos		[missing score]
Sportivo Godoy Cruz		l-w	Tracción y Talleres		[missing score]
[Jul 22]
Independiente Rivadavia		4-0	Gimnasia y Esgrima
Atlético Palmira		w-l	Racing FC			[missing score]
La Vanguardia			1-6	Sportivo Maipú
 
Round 4	
[Jul 29]
Gimnasia y Esgrima		3-1	Racing FC
Sportivo Maipú			d-d	Pacífico			[missing score]
Correos y Telégrafos		0-3	Atlético Palmira
[Aug 5]
Tracción y Talleres		w-l	La Vanguardia			[missing score]
[Aug 12]
Sportivo Godoy Cruz		0-2	Independiente Rivadavia
 
Round 5	
[Aug 12]
Atlético Palmira		0-3	Tracción y Talleres
[Aug 19]
Pacífico			0-0	Sportivo Godoy Cruz
Racing FC			0-1	Sportivo Maipú
[Aug 26]
Independiente Rivadavia		8-0	Correos y Telégrafos
La Vanguardia			2-3	Gimnasia y Esgrima
 
Round 6	
[Jul 26]
Sportivo Godoy Cruz		1-0	Racing FC
[Sep 3]
Independiente Rivadavia		3-0	La Vanguardia
[Sep 10]
Gimnasia y Esgrima		5-2	Sportivo Maipú
Atlético Palmira		w-l	Pacífico			[missing score]
Correos y Telégrafos		0-5	Tracción y Talleres
 
Round 7	
[Sep 30]
Sportivo Maipú			0-0	Sportivo Godoy Cruz
Racing FC			2-0	Correos y Telégrafos
[Oct 7]
La Vanguardia			l-w	Atlético Palmira		[missing score]
[Oct 14]
Tracción y Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			l-w	Independiente Rivadavia		[missing score]
 
Round 8	
[Oct 7]
Correos y Telégrafos		0-4	Gimnasia y Esgrima
[Oct 14]
Atlético Palmira		w-l	Sportivo Godoy Cruz		[missing score]
[Oct 21]
Independiente Rivadavia		2-1	Sportivo Maipú
Pacífico			3-1	La Vanguardia
Racing FC			1-4	Tracción y Talleres
 
Round 9
[Oct 28]
Gimnasia y Esgrima	       wp-lp	Pacífico
Sportivo Godoy Cruz		w-l	Correos y Telégrafos		[missing score]
[Nov 11]
Independiente Rivadavia		4-2	Atlético Palmira
La Vanguardia			1-0	Racing FC
Sportivo Maipú			0-3	Tracción y Talleres
 
Round 10
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		5-0	Atlético Palmira
Pacífico			0-5	Tracción y Talleres
La Vanguardia			1-1	Sportivo Godoy Cruz
Sportivo Maipú			l-w	Correos y Telégrafos		[missing score]
Racing FC			0-4	Independiente Rivadavia
 
Round 11
[unknown]
Independiente Rivadavia		2-0	Tracción y Talleres
Atlético Palmira		w-l	Sportivo Maipú			[missing score]
Pacífico			3-1	Racing FC
Sportivo Godoy Cruz		0-4	Gimnasia y Esgrima
Correos y Telégrafos		l-w	La Vanguardia			[missing score]
 
Round 12
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		3-1	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		4-0	Sportivo Godoy Cruz
Sportivo Maipú			l-w	La Vanguardia			[missing score]
Racing FC			l-w	Atlético Palmira		[missing score]
Correos y Telégrafos		l-w	Pacífico			[missing score]
 
Round 13
[unknown]
Independiente Rivadavia		3-1	Sportivo Godoy Cruz
Atlético Palmira		w-l	Correos y Telégrafos		[missing score]
Pacífico			w-l	Sportivo Maipú			[missing score]
La Vanguardia			w-l	Tracción y Talleres		[missing score]
Racing FC			0-9	Gimnasia y Esgrima
 
Round 14
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		5-2	La Vanguardia
Tracción y Talleres		w-l	Atlético Palmira		[missing score]
Sportivo Godoy Cruz		w-l	Pacífico			[missing score]
Sportivo Maipú			?-?	Racing FC			[missing score]
Correos y Telégrafos		?-?	Independiente Rivadavia		[missing score]
 
Round 15
[unknown]
Tracción y Talleres		w-l	Correos y Telégrafos		[missing score]
Pacífico			?-?	Atlético Palmira		[missing score]
La Vanguardia			2-8	Independiente Rivadavia
Sportivo Maipú			?-?	Gimnasia y Esgrima		[missing score]
Racing FC			0-1	Sportivo Godoy Cruz
 
Round 16
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		4-0	Tracción y Talleres
Independiente Rivadavia		?-?	Pacífico			[missing score]
Atlético Palmira		?-?	La Vanguardia			[missing score]
Sportivo Godoy Cruz		4-0	Sportivo Maipú
Correos y Telégrafos		l-w	Racing FC			[missing score]
 
Round 17	
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		w-l	Correos y Telégrafos		[missing score]
Tracción y Talleres		?-?	Racing FC			[missing score]
Sportivo Godoy Cruz		?-?	Atlético Palmira		[missing score]
La Vanguardia			?-?	Pacífico			[missing score]
Sportivo Maipú			l-w	Independiente Rivadavia		[missing score]
 
Round 18	
[unknown]
Atlético Palmira		0-3	Independiente Rivadavia
Tracción y Talleres		?-?	Sportivo Maipú			[missing score]
Pacífico			?-?	Gimnasia y Esgrima		[missing score]
Racing FC			w-l	La Vanguardia			[missing score]
Correos y Telégrafos		l-w	Sportivo Godoy Cruz		[missing score]
 
 
 
 
 
Table:		
 
No. Team 			      G   W   D   L    P
----------------------------------------------------------
 1. Gimnasia y Esgrima		     16  14   0   2   28  [Championship playoff]
 2. Independiente Rivadavia	     16  14   0   2   28  [Championship playoff]
----------------------------------------------------------
 3. Tracción y Talleres		     16  13   0   3   26
 4. Atlético Palmira		     15  10   0   5   20
 5. Pacífico			     14   7   2   5   16
 6. Sportivo Godoy Cruz		     17   6   3   8   15
 7. La Vanguardia		     16   4   1  11    9
 8. Sportivo Maipú		     15   3   2  10    8
 9. Racing FC			     16   3   0  13    6
----------------------------------------------------------
10. Correos y Telégrafos	     17   2   0  15    4  [Relegated]
 
 
 
 
 
 
Championship Playoff
 
 
[Jan 20, 1924]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Independiente Rivadavia			[Suspended in 86]
  [Fosatti 86]
 
Gimnasia y Esgrima:	Folkenand; E.González, Ayora; Ferro, Agüero, Irisarri;
			C.González, Fosatti, J.González, V.González, Conil.
Indep. Rivadavia:	Médicce; Benegas, Cerutti; Avila, Oliva, Portillo;
			Boveri, Deibe, Odino, Giménez, Andía.
 
Referee:		A.Mac Kay.
 
 
.Note: Gimnasia y Esgrima champion 1923.
 
 
 
 
 

Competencia Cup - 1923

First Round
[unknown]
Pacífico			3-1	Sportivo Maipú
Atlético Palmira	       wp-lp    La Vanguardia
Tracción y Talleres		5-1	Sportivo Godoy Cruz
Independiente Rivadavia		2-2	Gimnasia y Esgrima
Racing FC		   	3-2	Correos y Telégrafos
 
 
First Round Replay
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		1-0	Independiente Rivadavia	
 
 
Second Round
[unknown]
Tracción y Talleres		2-0	Racing FC
Atlético Palmira		0-3	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			bye
 
 
Third Round
[unknown]
Tracción y Talleres		1-2	Gimnasia y Esgrima
Pacífico			bye
 
 
Final
[unknown]
Pacífico			3-3	Gimnasia y Esgrima
 
 
Final Replay
[unknown]
Gimnasia y Esgrima		3-2	Pacífico	
 
 
 
 
 

list of champions

1922

1924


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Many thanks to Gabriel Robert who provided this information.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 30 Jul 2015

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.