Argentina - Provincia de Mendoza

 


Liga Mendocina de Fútbol

Year 	Champions					Runners up
1922  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1923  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1924  	Independiente Rivadavia				Tracción y Talleres
1925  	Independiente Rivadavia				Tracción y Talleres
1926  	Independiente Rivadavia				Atlético Palmira
1927  	Independiente Rivadavia				J.N.Lencinas
1928  	Independiente Rivadavia				Atlético Palmira
1929  	Independiente Rivadavia				Tracción y Talleres
1930  	Atlético Palmira				Independiente Rivadavia
1931  	Gimnasia y Esgrima				J.N.Lencinas
1932  	Independiente Rivadavia				Gimnasia y Esgrima
1933  	Gimnasia y Esgrima				Gutiérrez Sport Club
1934  	Nacional FC					Gimnasia y Esgrima
1935  	Independiente Rivadavia				Andes Talleres
1936  	Independiente Rivadavia				Gimnasia y Esgrima
1937  	Gimnasia y Esgrima				Jorge Newbery
1938  	Independiente Rivadavia				Gimnasia y Esgrima
1939  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1940  	Independiente Rivadavia				Deportivo Maipú
1941  	Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico		Gimnasia y Esgrima
1942  	Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico		Deportivo Maipú
1943  	Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico		Deportivo Maipú
1944  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Independiente Rivadavia
1945  	Independiente Rivadavia				Godoy Cruz Antonio Tomba
1946  	Andes Talleres					Independiente Rivadavia
1947  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Gimnasia y Esgrima
1948  	Atlético Argentino				Atlético San Martín
1949  	Gimnasia y Esgrima				Atlético Argentina
1950  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Gimnasia y Esgrima
1951  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Gimnasia y Esgrima
1952  	Gimnasia y Esgrima				Atlético Argentino
1953  	Deportivo Maipú					Gutiérrez Sport Club
1954  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Andes Talleres
1955  	Andes Talleres					Godoy Cruz Antonio Tomba
1956  	Andes Talleres					Atlético San Martín
1957  	Boca Juniors					Atlético San Martín
1958  	Deportivo Maipú					Gimnasia y Esgrima
1959  	Atlético Argentino				Independiente Rivadavia
1960  	Independiente Rivadavia				Gimnasia y Esgrima
1961  	Independiente Rivadavia				Atlético San Martín
1962  	Independiente Rivadavia				Atlético Argentino
1963  	Atlético San Martín				Atlético Argentino
1964  	Gimnasia y Esgrima				Huracán Las Heras
1965  	Independiente Rivadavia				Godoy Cruz Antonio Tomba
1966  	Atlético San Martín				Atlético Argentino
1967  	Independiente Rivadavia				Atlético San Martín
1968  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Atlético Argentino
1969  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1970  	Independiente Rivadavia				Atlético San Martín
1971  	Andes Talleres					Independiente Rivadavia
1972  	Independiente Rivadavia				Atlético San Martín
1973  	Atlético de San Martín				Gimnasia y Esgrima
1974  	Gimnasia y Esgrima				Godoy Cruz Antonio Tomba
1975  	Atlético San Martín				Independiente Rivadavia
1976  	Independiente Rivadavia				Atlético San Martín
1977  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1978  	Independiente Rivadavia				Gimnasia y Esgrima
1979  	Atlético San Martín				Independiente Rivadavia
1980  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1981  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1982  	Gimnasia y Esgrima				Andes Talleres
1983  	Gimnasia y Esgrima				Atlético San Martín/Deportivo Maipú
1984  	Huracán Las Heras				Gimnasia y Esgrima
1985  	Deportivo Maipú					Atlético San Martín
1986  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1987  	Atlético San Martín				Atlético Argentino
1988  	Gutiérrez Sport Club				Atlético San Martín
1989  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Independiente Rivadavia
1990  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Huracán Las Heras
1991  	Gimnasia y Esgrima				Centro Deportivo Rivadavia
1992  	Atlético San Martín				Independiente Rivadavia
1992/93 Independiente Rivadavia				Godoy Cruz Antonio Tomba
1993/94 Independiente Rivadavia				Godoy Cruz Antonio Tomba
1995    Atlético Argentino				Leonardo Murialdo
1996    Atlético Argentino				Chacras de Coria
1997/98 Gimnasia y Esgrima				Chacras de Coria
1998/99 Chacras de Coria				Huracán Las Heras/Godoy Cruz Antonio Tomba
1999/00 Chacras de Coria				Deportivo Guaymallén
2000 	Deportivo Guaymallén				Andes Talleres
2001 	Gimnasia y Esgrima				Atlético Palmira
2002 	Deportivo Guaymallén				Atlético Palmira
2003 	Deportivo Maipú					Atlético Palmira
2004 	Deportivo Guaymallén				Huracán Las Heras
2005 	Deportivo Guaymallén				Gutiérrez Sport Club
2006 	Huracán Las Heras				Gutiérrez Sport Club
2007 	Huracán Las Heras				Centro Empleados de Comercio
	Independiente Rivadavia	[Formativo]		Godoy Cruz Antonio Tomba
2008 	Leonardo Murialdo				Huracán Las Heras
	Deportivo Guaymallén [Formativo]		Independiente Rivadavia
2009 	Atlético San Martín				Andes Talleres
2010    Independiente Rivadavia				Centro Deportivo Rivadavia
2011    Huracán Las Heras				Andes Talleres
2012    Godoy Cruz Antonio Tomba			Centro Empleados de Comercio
2013    Luján Sport Club				Centro Empleados de Comercio
2014    Centro Empleados de Comercio			Independiente Rivadavia
2014/15

Number of Titles (95; 2 titles in both 2007 and 2008)

25  Independiente Rivadavia		

20  Gimnasia y Esgrima		

 9  Godoy Cruz Antonio Tomba	

 8  Atlético Argentino [includes Nacional FC and Nacional FC/Vélez/Pacífico]		
 8  Atlético San Martín		

 5  Deportivo Guaymallén		

 4  Andes Talleres			
 4  Deportivo Maipú			
 4  Huracán Las Heras		 

 2  Chacras de Coria		

 1  Atlético Palmira		
 1  Boca Juniors	
 1  Centro Empleados de Comercio			 
 1  Gutiérrez Sport Club		
 1  Leonardo Murialdo		
 1  Luján Sport Club


Copa Competencia

Year 	Champions					Runners up
1923  	Gimnasia y Esgrima				Pacífico
1924  	Independiente Rivadavia				Pacífico
1925  	Independiente Rivadavia				Tracción y Talleres
1927  	Tracción y Talleres				Gimnasia y Esgrima
1929  	Independiente Rivadavia				Pacífico
1932  	Independiente Rivadavia				Jorge Newbery
1933  	Gimnasia y Esgrima				Independiente Rivadavia
1938  	Gimnasia y Esgrima				Huracán Bombal
1941  	Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico		Atlético Palmira/San Martín

Number of Titles (9)

 4  Independiente Rivadavia

 3  Gimnasia y Esgrima

 1  Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico
 1  Tracción y Talleres

 

Campeonato de Honor (unofficial tournament)

Year 	Champions					Runners up
1936  	Nacional FC					Independiente Rivadavia	

Number of Titles (1) 

 1  Nacional FC

Torneo Preparación (unofficial tournament)

Year 	Champions					Runners up
1942  	Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico		Andes Talleres
1945  	Godoy Cruz Antonio Tomba			Deportivo Maipú
1946  	Andes Talleres					Huracán Las Heras
1949  	Gimnasia y Esgrima				Gutiérrez Sport Club
1950  	Atlético San Martín				Independiente Rivadavia
1956  	  not defined
 
Number of Titles (5)

 1  Andes Talleres
 1  Atlético San Martín
 1  Gimnasia y Esgrima
 1  Godoy Cruz Antonio Tomba
 1  Nacional FC/Vélez Sarsfield/Pacífico

Torneo Vendimia (unofficial tournament)

Year 	Champions
1967    Independiente Rivadavia
1968    Atlético Argentino
1969    Godoy Cruz Antonio Tomba
1970    Godoy Cruz Antonio Tomba
1971    Independiente Rivadavia
1972    Gimnasia y Esgrima
1973    Gimnasia y Esgrima
1974    Independiente Rivadavia
1975    Independiente Rivadavia
1976    Gimnasia y Esgrima
1977    Huracán Las Heras
1978    Gimnasia y Esgrima
1981      not defined
1983    Gimnasia y Esgrima
1989    Huracán Las Heras
1990    Godoy Cruz Antonio Tomba
1991    Centro Deportivo Rivadavia
1992    Leonardo Murialdo
 
Number of Titles (17)
 
 5  Gimnasia y Esgrima
 4  Independiente Rivadavia
 3  Godoy Cruz Antonio Tomba
 2  Huracán Las Heras
 1  Atlético Argentino
 1  Centro Deportivo Rivadavia
 1  Leonardo Murialdo

 

About this document

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 18 Dec 2014

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2011/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.