Argentine Interleague Championship 1950

 

 
 
 
 
 
 
Final Round - Venue Mendoza
 
 
 
First Stage
[Nov 18]
Goya			5-0	Chubut			[at Independiente Rivadavia]
  [Soto(2), Quintana(3)]
Tucumán			6-2	Comodoro Rivadavia	[at Independiente Rivadavia]
  [Herrera, Flores(4), Salazar; López, Paez]
Salta			3-2	San Luis		[at Andes Talleres]
  [C.Díaz(3); Ferraresi(2)]
Córdoba			9-0	Neuquén			[at Andes Talleres]
  [Murúa, Mazariego, Barrera(2), Cuello(3), López, Wendt]
San Juan		6-0	Río Negro		[at Parque Mayo, San Juan]
  [Muñoz, Figueroa, Gómez(3), Maravilla]
Chilecito		2-4	Ledesma			[at Parque Mayo, San Juan]
  [Chancalay, Lazarte; Ponce, Peppe, Correa, Morales]
 
 
Second Stage
[Nov 19]
Junín			3-2	Catamarca		[at Gimnasia y Esgrima]
  [Pelli, J.Tablada, H.Tablada; Agüero, Salcedo]
Mendoza			6-1	Posadas			[at Gimnasia y Esgrima]
  [Giarrizo(2), Godoy(3), Cipolla; Mesa]
Entre Ríos		8-2	Villa Angela		[at Andes Talleres]
  [Gey(2), Bootz, Roseaux(3), Barci, Vernando; Gutiérrez, H.Gómez]
Tucumán			6-2	Goya			[at Andes Talleres]
  [Flores, Herrera(2), Sosa(2), Zalazar; Soto(2)]
Rosario			3-0	La Pampa		[at Leonardo Murialdo]
  [Rao, Di Mateo, Villagra]
Santiago del Estero	3-4	Formosa			[aet][at Deportivo Maipú]
  [Campos, Ibañez(2); Alvarez, D'Avalos, Bernal, Roman]
Salta			0-2	Córdoba			[at Atlético San Martín]
  [Cuello, J.M.López]
San Juan		3-0	Ledesma			[at Parque Mayo, San Juan]
  [Merino, Maravilla, Muñoz]
 
 
Quarterfinals
[Nov 21]
Junín			0-4	Mendoza			[at Gimnasia y Esgrima]
  [Sosa, Godoy(2), Giarrizo]
Formosa			2-3	Rosario			[at Gimnasia y Esgrima]
  [Bedoya, Bernal; Barjacola(2), Velázquez o/g]
[Nov 22]
Córdoba 		5-1	Tucumán			[at Gimnasia y Esgrima]
  [A.López(2), Cuello, Murúa, J.López; Flores]
San Juan		2-1	Entre Ríos		[at Gimnasia y Esgrima]
  [Muñoz, Maravilla; Gey]
 
 
Semifinals
[Nov 24]
Mendoza		    [15]2-2[3]	Rosario			[aet][at Gimnasia y Esgrima] [defined by corner kicks]
  [Godoy, Sosa; Di Mateo(2)]
Córdoba			3-2	San Juan		[at Gimnasia y Esgrima]
  [A.López, Barrera, Murúa; Leiva, Muñoz]
 
 
Third place match
[Nov 26]
San Juan		3-4	Rosario			[aet][at Gimnasia y Esgrima]
  [Moyano, Leiva, Pacheco; Rao, Di Mateo, Alarcón, Roldán o/g] 
 
 
Final
[Nov 26]
Mendoza			2-1	Córdoba			[at Gimnasia y Esgrima]
  [R.García, Sosa; Murúa] 
 
 
 
 
Note:
 
Chilecito - Province of La Rioja
Junín - Province of Buenos Aires
Rosario - Province of Santa Fe
Goya - Province of Corrientes
Villa Angela - Province of Chaco
Posadas - Province of Misiones
Ledesma - Province of Jujuy
 
 
 

list of champions

1948/49

1952


About this document

Source:  Newspaper:  Los Andes.

Prepared and maintained by Pablo Ciullini for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Pablo  Ciullini (P_A_Ciullini@hotmail.com)
Last updated: 17 Jul 2012

(C) Copyright Pablo Ciullini and RSSSF 2012
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.