Armenia 2000

Final Table:

 1.Araks Ararat           28  19  4  5  65-33  61  [*4]  Champions
 2.Ararat Yerevan         28  18  5  5  50-23  59
 3.Shirak Gyumri          28  17  7  4  64-21  58
 4.MIKA Ashtarak          28  15  4  9  45-31  49  [*3]
 5.Zvartnots AAL Yerevan  28  11  8  9  44-41  41  [*2]  Excluded
 6.Kilikia Yerevan        28   9  3 16  49-56  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Lernagorts Kapan       28   3  3 22  29-82  12
-------------------------------------------------
 8.Dinamo Yerevan         28   1  4 23  19-78   7  [*1]

[*1] play in Abovyan
[*2] play in Voskehat
[*3] play in Yerevan
[*4] Tsement were renamed Araks

NB: FK Yerevan and Erebuni withdrew before the season; because of this,
    Kilikia kept their place and Lernagorts Kapan were promoted.

Round 1 [Mar 25]
Shirak    13-1 Lernagorts
  [Artiom Bernetsian 3, 47, 68, 81, 87p, Tigran Davtian 18, 33, Artur 
   Petrosian 23, 28, 57, 84, Eduard Vardanian 64, 73; Ashot Avetisian 78]
Ararat     2-1 Kilikia    
  [Hamlet Mkhitarian 55p, Tigran Yesayan 86p; Sergei Erzrumian 56]
Araks      2-0 Mika      
  [Haik Harutunian 12, Shirak Sarikian 75]
Zvartnots  2-0 Dinamo   
  [Sargis Nazarian 25, 70p]

Round 2 [Apr 4]
Lernagorts 4-2 Dinamo
  [Anushavan Pahlevanian 8p, 26, 77, Alen Movsisian 79; Hrachik Mikaelian 32, 
   Suren Chakhalian 37]
Mika       4-1 Zvartnots  
  [Armen Markosian 19, Samvel Nikolian 44, 70, Gor Hovhannisian 78; Mher 
   Avanesian 57]
Kilikia    1-3 Araks   
  [Artavazd Karamian 8; Artak Minasian 45, Shirak Sarikian 74,
   Norik Chokhoyan 89]
Shirak     1-0 Ararat   
  [Karen Aleksanian 10]

Round 3 [Apr 14]
Ararat     5-0 Lernagorts
  [Tigran Yesayan 27, Aleksandr Tadevosian 33, Hovik Antonian 35, Osman 
   Tamoyan 53, Robert Tamrazian 63]
Araks      0-2 Shirak 
  [Tigran Davtian 38, Artiom Bernetsian 62]
Zvartnots  3-1 Kilikia  
  [Mher Avanesian 17, 80, Nver Khachatrian 62; Artak Hovhannisian 65]
Dinamo     0-1 Mika      
  [Armen Markosian 13]

Round 5 [Apr 30]
Araks      4-0 Lernagorts
  [Tigran Hovhannisian 37, Norik Hokhoyan 57, Haik Harutunian 71, 80]
Zvartnots  4-0 Ararat 
  [Arsen Avetisian 50, Sargis Nazarian 58, Sevada Arzumanian 70, 84]
Dinamo     1-1 Shirak 
  [Suren Chakhalian 15; Artur Petrosian 18]
Mika       2-0 Kilikia
  [Grigor Mkrtchian 58, Samvel Nikolian 87]

Round 6 [May 9]
Lernagorts 1-3 Kilikia
  [Armen Sahakian 17; Harutiun Harutunian 49, Nshan Erzrumian 60, Arman Karamian 87]
Shirak     0-0 Mika
Ararat     1-0 Dinamo
  [Tigran Yesayan 32]
Araks      2-0 Zvartnots
  [Tigran Hovhannisian 23, Ara Hakobian 30]

Round 7 [May 18]
Zvartnots  3-1 Lernagorts 
  [Arsen Avetisian 37, Mher Avanesian 55, 90; Armen Grigorian 74]
Dinamo     0-6 Araks 
  [Shirak Sarikian 26, 57, Aram Hairapetian 35, Haik Harutunian 38, 75, Ara Hakobian 50]
Mika       0-1 Ararat
  [Ara Adamian 90]
Kilikia    awd Shirak      [awarded 0-3 as Kilikia dns (in protest to cup semifinal)]

Round 8 [May 23]
Lernagorts 0-4 Shirak 
  [Ararat Harutiunian 11, Gagik Margarian 16, Artur Petrosian 32, Artiom Bernetsian 72]
Kilikia    1-2 Ararat 
  [Artavazd Karamian 65; Tigran Yesayan 17, 68]
Mika       2-2 Araks
  [Samvel Nikolian 70p, Armen Petikian 81; Ara Hakobian 24, 63]  
Dinamo     1-3 Zvartnots
  [Hrachik Mikaelian 52; Levon Mkrtchian 4, Sargis Nazarian 20, Arsen Avetisian 87]

Round 9 [May 31] 
Dinamo     4-2 Lernagorts  
  [Gor Atabekian 24, Tigran Gspeyan 40, Arsen Meloyan 52, Suren Chakhalian 72; 
  Anushavan Pahlevanian 20, Ara Markosian 86]
Zvartnots  2-0 Mika 
  [Mkrtich Hovhannisian 52, Vahram Lobian 89]
Araks      3-2 Kilikia 
  [Ara Hakobian 21, 65, Haik Harutiunian 24; Sergei Erzrumian 44, Arman Karamian 63] 
Ararat     0-1 Shirak 
  [Gagik Margarian 86]

Round 10 [Jun 8] 
Lernagorts 1-2 Ararat
  [Anushavan Pahlevanian 24; Ara Nigoyan 36p, Emil Mesropian 90]
Shirak     6-0 Araks 
  [Kolia Epranosian 19, 62, Ararat Harutiunian 56, Artur Petrosian 65, 78, 
   Karen Aleksanian 87]
Kilikia    1-1 Zvartnots 
  [Nshan Erzrumian 6; Nver Khachatrian 49]
Mika       5-1 Dinamo
  [Samvel Nikolian 20, Karen Muradian 24, Abraham Khashmanian 49, Varazdat Avetisian 68,
   Gor Hovhannisian 72; Artur Galstian 30] 

Round 11 [Jun 13] 
Mika       2-0 Lernagorts
  [Samvel Nikolian 12p, Gor Hovhannisian 76]
Dinamo     2-4 Kilikia 
  [Artur Galstian 27, Vardan Bichakhchian 47; Nshan Erzrumian 43, 62, Sergei Erzrumian 59,
   Arman Karamian 80]
Zvartnots  1-1 Shirak
  [Arsen Avetisian 86; Tigran Davtian 81] 
Araks      0-2 Ararat 
  [Hovhannes Antonian 23, Tigran Yesayan 59]

Round 4 [originally scheduled Apr 23] 
[Jun 17]
Lernagorts 1-3 Mika 
  [Vahram Hovhannisian 44; Samvel Nikolian 23, 40p, Varazdat Avetisian 36]
Kilikia    3-1 Dinamo 
  [Arman Karamian 11, Artavazd Karamian 35, Sergei Erzrumian 82; Suren Chakhalian 42p] 
Shirak     1-3 Zvartnots 
  [Artiom Bernetsian 78; Sargis Nazarian 26, 35, Nver Khachatrian 33]
[Jul 9] 
Ararat     3-3 Araks 
  [Ara Nigoyan 24, Hovhannes Antonian 73, Tigran Yesayan 85; Ara Hakobian 45, 47, 
   Haik Hakobian 86] 

Round 12 
[Jun 21] 
Ararat     0-0 Zvartnots
Kilikia    0-3 Mika
  [Varazdat Avetisian 18, Samvel Nikolian 32p, 59] 
[Jun 24] 
Shirak     3-0 Dinamo
  [Artur Petrosian 59, 88, Tigran Davtian 71] 
[Aug 4]
Lernagorts 1-4 Araks
  [Armen Sahakian 13p; Ara Hakobian 6, Haik Hakobian 33, 48, Haik Harutunian 45p]

Round 13 
[Jun 29] 
Kilikia    3-2 Lernagorts 
  [Andranik Zanazanian 39, Sergei Erzrumian 42, Gurgen Manukian 88; Ara Markosian 7, 
   Vahram Hovhannisian 90]
MIKA       1-0 Shirak 
  [Abraham Khashmanian 22]
Dinamo     1-6 Ararat 
  [Gor Atabekian 71; Artur Minasian 20, Aleksandr Tadevosian 65, Ara Nigoyan 77,
   Ara Adamian 84, Osman Tamoyan 87, Arshak Amirian 88]
[Jul 1]
Zvartnots  2-2 Araks
  [Sargis Nazarian 75, Artiom Vardanian 90; Shirak Sarikian 5, Ara Hakobian 43]

Round 14 
[Jul 5] 
Lernagorts 1-2 Zvartnots 
  [Armen Sahakian19; Arsen Avetisian 50, Sargis Nazarian 67pen]
Ararat     2-1 MIKA Ashtarak 
  [Tigran Yesayan 76p, Hovhannes Antonian 89; Armen Markosian 81]
Shirak     2-1 Kilikia 
  [Artur Petrosian 52, Karen Aleksanian 64; Sergei Aghababian 82] 
[Aug 15]
Araks      1-0 Dinamo
  [Aram Hakobian 50]
 
Round 15
[Jul 15] 
Ararat     1-0 Kilikia 
  [Ara Nigoyan 73pen]
Araks      0-1 MIKA
  [Grigor Mkrtchian 89] 
[Aug 4]
Zvartnots  1-0 Dinamo
  [Sargis Nazarian 42p]
[Aug 8]
Shirak     5-1 Lernagorts
  [Ararat Harutunian 9p, Artur Petrosian 48, 85, Kolya Epranosian 70, Aram Tumasian 90;  
   Armen Sahakian 80p]
 
Round 16 
[Jul 23] 
Lernagorts 0-0 Dinamo 
MIKA       2-1 Zvartnots
  [Samvel Nikolian 6, 55; Mher Avanesian 58]
Kilikia    1-2 Araks
  [Arman Karamian 41; Karen Asatrian 12, Artak Minasian 30]
[Jul 24] 
Shirak     1-1 Ararat
  [Karen Aleksanian 54; Tigran Yesayan 11]

Round 17 
[Jul 29]
Araks      2-1 Shirak
  [Haik Hakobian 23, Hovhannes Nazarian 89; Karen Aleksanian 86]
Zvartnots  3-3 Kilikia 
  [Levon Mkrtchian 17, Mher Avanesian 42, Nver Khachatrian 69; Sergei Erzrumian 3,  
   Arman Karamian 66, Nshan Erzrumian 74]
Dinamo     0-1 MIKA 
  [Albert Achemian 58]
[Jul 30]
Ararat     2-1 Lernagorts
  [Tigran Yesayan 12, Hovakim Hovakimian 26; Anushavan Pahlevanian 28]
 
Round 18 
[Sep 16]
Lernagorts 2-2 MIKA 
  [Mkrtich Hovhannesian 30, Anushavan Pahlevanian 34; Albert Achemian 55, Samvel 
   Nikolian 65p]
[Sep 17]
Kilikia    5-1 Dinamo 
  [Artavazd Karamian 9, Arman Karamian 38, 60, 71, 80; Vardan Bichakhchian 65]
Shirak     0-0 Zvartnots 
Ararat     2-0 Araks 
  [Tigran Yesayan 41, 89]
 
Round 19 [Sep 7]
Araks      3-1 Lernagorts
  [Ara Hakobian 11p, Artak Minasian 37, Aram Hakobian 85; Armen Sahakian 77]
Zvartnots  1-1 Ararat
  [Sevada Arzumanian 18; Tigran Yesayan 29]
Dinamo     1-4 Shirak 
  [Vardan Bichakhchian 5; Feliks Khojoyan 18, Kolia Epranosian 31, 74, Artur Petrosian 51]
MIKA       5-3 Kilikia
  [Sargis Nordikian 18, 55, Armen Markosian 53, Samvel Nikolian 75, 87; Artavazd Karamian 
   60, 73, Sergei Aghababian 86]
 
Round 20 [Sep 12]
Lernagorts 1-0 Kilikia 
  [Ara Markosian 62]
Shirak     2-1 MIKA 
  [Tigran Davtian 47, Hovhannes Demirchian 73; Artur Kocharian 56p]
Ararat     4-1 Dinamo 
  [Ara Adamian 15, 60, Tigran Yesayan 62, 82p; Hrachya Mikaelian 51]
Araks      4-2 Zvartnots 
  [Haik Harutunian 31, Ara Hakobian 45, 53, Haik Hakobian 47; Nver Khachatrian 60, Sargis 
   Nazarian 87]
 
Round 21 [Sep 21]
Zvartnots  3-0 Lernagorts 
  [Mikael Ghasaboghlian 3, Nver Khachatrian 60, Mher Avanesian 87]
Dinamo     0-5 Araks 
  [Ara Hakobian 39p, 70, 89, Shirak Sarikian 41, Aram Hakobian 67]
MIKA       0-1 Ararat
  [Emil Mesropian 55]
Kilikia    2-2 Shirak
  [Artavazd Karamian 39, Andranik Zanazanian 42; Aram Tumasian 24, Gagik Margarian 67]
 
Round 22 [Sep 30]
Lernagorts 1-2 Shirak
  [Mkrtich Hovhannesian 32; Karen Aleksanian 10, Aram Tumasian 89]
Kilikia    3-1 Ararat 
  [Artavazd Karamian 30, 70, Arman Karamian 54; Tigran Yesayan 72]
MIKA       0-0 Araks
Dinamo     1-1 Zvartnots 
  [Vardan Bichakhchian 2; Levon Mkrtchian 90]
 
Round 23 [Oct 15]
Dinamo     1-1 Lernagorts
  [Arsen Meloyan 79p; Anushavan Pahlevanian 35]
Zvartnots  awd MIKA        [awarded 0-3 as Zvartnots dns]
Araks      3-0 Kilikia 
  [Ara Hakobian 7, 31, Haik Harutunian 71]
Ararat     0-0 Shirak 
 
Round 24 [Oct 22]
Lernagorts 0-2 Ararat
  [Aleksandr Tadevosian 3, Tigran Yesayan 71]
Shirak     0-1 Araks 
  [Aram Hakobian 15]
Kilikia    1-3 Zvartnots 
  [Artavazd Karamian 57; Nver Khachatrian 16, Sargis Nazarian 44, Mher Avanesian 86]
MIKA       2-1 Dinamo 
  [Albert Achemian 8, Artur Kocharian 59; Virab Meitikhanian 69]
 
Round 25 [Oct 29]
MIKA       2-0 Lernagorts
  [Gor Hovhannesian 39, Abraham Khashmanian 66]
Dinamo     0-5 Kilikia 
  [Artavazd Karamian 21, Arman Karamian 29, 31, 60, Gurgen Manukian 64]
Zvartnots  2-3 Shirak
  [Nver Khachatrian 30, Levon Mkrtchian 77; Kolia Epranosian 21, 39, Ararat Harutunian 89]
Araks      2-1 Ararat
  [Artak Minasian 52, Ara Hakobian 90; Hovhannes Antonian 31]
 
Round 26 [Nov 4]
Lernagorts 3-5 Araks   
  [Armen Sahakian 33, 35, 70pen; Ara Hakobian 8, 16, 32, Haik Hakobian 59, 63]
Ararat     2-0 Zvartnots 
  [Hovhannes Antonian 4, Hamlet Mkhitarian 50]
Shirak     1-0 Dinamo
  [Ararat Harutiunian 67pen]
Kilikia    3-2 MIKA 
  [Artavazd Karamian 6, 72pen, Vahagn Baghoyan 87; Abraham Khashmanian 23,
   David Grigorian 60]

Round 27 [Nov 11]
Kilikia    1-0 Lernagorts 
  [Karen Zakarian 61]
MIKA       awd Shirak      [awarded 0-3 as MIKA dns]
Dinamo     awd Ararat      [awarded 0-3; neither team showed] 
Zvartnots  awd Araks       [awarded 0-3 as Zvartnots dns]
NB: Ararat, Zvartnots, Dinamo and MIKA (and promoted Armenikum) refused to play,
    demanding 'fair play' and claiming referees penalise them repeatedly in favour 
    of Araks - who won the title due to the awards; Zvartnots excluded as it was
    their second no show (after round 23)

Round 28 [Nov 16]
Lernagorts awd Zvartnots   [awarded 3-0 as Zvartnots were excluded] 
Araks      awd Dinamo      [awarded 3-0 as Dinamo dns]
Ararat     awd MIKA        [awarded 3-0 as MIKA dns]
Shirak     2-1 Kilikia 
  [Artur Petrosian 18, Karen Aleksanian 82; Arman Karamian 50]
NB: Dinamo and MIKA refused to play, Zvartnots were excluded; Ararat apparently
    withdrew their protest, had their unplayed round 27 match awarded in their 
    favour, and so squeezed into second place in the final table

Final Table:

 1.Araks Ararat           28  19  4  5  65-33  61  [*4]  Champions
 2.Ararat Yerevan         28  18  5  5  50-23  59
 3.Shirak Gyumri          28  17  7  4  64-21  58
 4.MIKA Ashtarak          28  15  4  9  45-31  49  [*3]
 5.Zvartnots AAL Yerevan  28  11  8  9  44-41  41  [*2]  Excluded
 6.Kilikia Yerevan        28   9  3 16  49-56  30
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Lernagorts Kapan       28   3  3 22  29-82  12
-------------------------------------------------
 8.Dinamo Yerevan         28   1  4 23  19-78   7  [*1]

[*1] play in Abovyan
[*2] play in Voskehat
[*3] play in Yerevan
[*4] Tsement were renamed Araks

NB: FK Yerevan and Erebuni withdrew before the season; because of this,
    Kilikia kept their place and Lernagorts Kapan were promoted.

    
For the 2001 season, after various postponements of the season and the
stepping down of the FA's president, no clubs were relegated and 5 promoted:
the top-4 of the 2nd division (Armenikum Yerevan, who changed name to Pyunik,
Gharabagh Yerevan, Lori Vanadzor and Kotaik Abovian) as well as Banants
Kotaik (last in the top level in the transitionsal spring season 1995).


Scorers 

Ara Hakobian          (Araks Ararat)      21 goals 

Tigran Yesayan        (Ararat Yerevan)    17 goals 

Samvel Nikolian       (Mika Ashtarak)     15 goals 
Artur Petrosian       (Shirak Gyumri)     15 goals 
Arman Karamian        (Kilikia Yerevan)   15 goals  

Artavazd Karamian     (Kilikia Yerevan)   13 goals 

Sargis Nazarian       (Zvartnots Yerevan) 11 goals 

Haik Harutiunian      (Araks Ararat)       9 goals 
Mher Avanesian        (Zvartnots Yerevan)  9 goals 

Artiom Bernetsian     (Shirak Gyumri)      8 goals 
Anushavan Pahlevanian (Lernagorts Kapan)   8 goals 
Nver Khachatrian      (Zvartnots Yerevan)  8 goals 
Armen Sahakian        (Lernagorts Kapan)   8 goals 

Kolia Epranosian      (Shirak Gyumri)      7 goals 
Karen Aleksanian      (Shirak Gyumri)      7 goals 
Haik Hakobian         (Araks Ararat)       7 goals 
Hovhannes Antonian    (Ararat Yerevan)     7 goals 

Sergei Erzrumian      (Kilikia Yerevan)    6 goals 
Tigran Davtian        (Shirak Gyumri)      6 goals 
Shirak Sarikian       (Araks Ararat)       6 goals 

Arsen Avetisian       (Zvartnots Yerevan)  5 goals (Ararat - 1) 
Nshan Erzrumian       (Kilikia Yerevan)    5 goals 
Aram Hakobian         (Araks Ararat)       5 goals 
Ararat Harutiunian    (Shirak Gyumri)      5 goals 

Artak Minasian        (Araks Ararat)       4 goals 
Ara Nigoyan           (Ararat Yerevan)     4 goals 
Ara Adamian           (Ararat Yerevan)     4 goals 
Suren Chakhalian      (Dinamo Yerevan)     4 goals 
Vardan Bichakhchian   (Dinamo Yerevan)     4 goals 
Armen Markosian       (Mika Ashtarak)      4 goals 
Gor Hovhannisian      (Mika Ashtarak)      4 goals 
Abraham Khashmanian   (Mika Ashtarak)      4 goals 
Levon Mkrtchian       (Zvartnots Yerevan)  4 goals 

Aleksandr Tadevosian  (Ararat Yerevan)     3 goals 
Varazdat Avetisian    (Mika Ashtarak)      3 goals 
Albert Achemian       (Mika Ashtarak)      3 goals 
Gagik Margarian       (Shirak Gyumri)      3 goals 
Aram Tumasian         (Shirak Gyumri)      3 goals 
Sevada Arzumanian     (Zvartnots Yerevan)  3 goals 
Hrachik Mikaelian     (Dinamo Yerevan)     3 goals 
Ara Markosian         (Lernagorts Kapan)   3 goals 

Eduard Vardanian      (Shirak Gyumri)      2 goals 
Osman Tamoyan         (Ararat Yerevan)     2 goals 
Emil Mesropian        (Ararat Yerevan)     2 goals 
Hamlet Mkhitarian     (Ararat Yerevan)     2 goals 
Grigor Mkrtchian      (Mika Ashtarak)      2 goals 
Sargis Nordikian      (Mika Ashtarak)      2 goals 
Artur Kocharian       (Mika Ashtarak)      2 goals 
Norik Hokhoyan        (Araks Ararat)       2 goals 
Tigran Hovhannisian   (Araks Ararat)       2 goals 
Gor Atabekian         (Dinamo Yerevan)     2 goals 
Artur Galstian        (Dinamo Yerevan)     2 goals 
Arsen Meloyan         (Dinamo Yerevan)     2 goals 
Vahram Hovhannisian   (Lernagorts Kapan)   2 goals 
Mkrtich Hovhannisian  (Lernagorts Kapan)   2 goals 
Sergei Aghababian     (Kilikia Yerevan)    2 goals 
Andranik Zanazanian   (Kilikia Yerevan)    2 goals 
Gurgen Manukian       (Kilikia Yerevan)    2 goals 

Arshak Amirian        (Ararat Yerevan)     1 goal 
Robert Tamrazian      (Ararat Yerevan)     1 goal 
Artur Minasian        (Ararat Yerevan)     1 goal 
Hovakim Hovakimian    (Ararat Yerevan)     1 goal  
Karen Muradian        (Mika Ashtarak)      1 goal 
Armen Petikian        (Mika Ashtarak)      1 goal 
David Grigorian       (Mika Ashtarak)      1 goal 
Vahram Lobian         (Zvartnots Yerevan)  1 goal 
Mkrtich Khacatrian    (Zvartnots Yerevan)  1 goal 
Artiom Vardanian      (Zvartnots Yerevan)  1 goal 
Mikael Ghasaboghlian  (Zvartnots Yerevan)  1 goal 
Aram Hairapetian      (Araks Ararat)       1 goal 
Karen Asatrian        (Araks Ararat)       1 goal 
Hovhannes Nazarian    (Araks Ararat)       1 goal 
Harutiun Harutiunian  (Kilikia Yerevan)    1 goal 
Artak Hovhannisian    (Kilikia Yerevan)    1 goal 
Vahagn Baghoyan       (Kilikia Yerevan)    1 goal 
Karen Zakarian        (Kilikia Yerevan)    1 goal 
Tigran Gspeyan        (Dinamo Yerevan)     1 goal 
Virab Meitikhanian    (Dinamo Yerevan)     1 goal 
Ashot Avetisian       (Lernagorts Kapan)   1 goal 
Armen Grigorian       (Lernagorts Kapan)   1 goal 
Alen Movsisian        (Lernagorts Kapan)   1 goal 
Felix Khojoyan        (Shirak Gyumri)      1 goal 
Hovhannes Demirchian  (Shirak Gyumri)      1 goal 


  
Armenia Cup 2000 (Independence Cup)

FIRST ROUND [Mar 18 and 29]
SHIRAK Gyumri         1-0 4-0 Dinamo-2 Yerevan (D2)    [1st leg Mar 19, 2nd leg Mar 20]
  [Tigran Hovanesian 30]
  [Aram Tumanian 1p, Tigran Davtian, 8, Artur Petrosian33, Artiom Bernetsian 62]
KILIKIA Yerevan         w/o   Lori Vanadzor (D2)
DINAMO Yerevan        1-0 2-0 FIMA Yerevan (D2)        [1st leg Mar 19, 2nd leg Mar 30]
   [Armen Armenakian 13] 
   [Artiom Adamian 83, Vardan Bichakhchian 84]
Dvin Artashat (D2)   1-10 0-7 ZVARTNOTS Yerevan        [1st leg Mar 19, 2nd leg Mar 30]
  [Artur Petrosian 20; Andranik Zanazanian 26, Haik Gevorkian 35, Haik 
   Narimanian 40, 73, Levon Mkrtchian 49, Sargis Nazarian 51, 67, 70, Mher 
   Avanesian 60, 86]
  [Haik Gevorgian 17, Askanaz Pachajian 24, 30, 73, 89, Sargis Nazarian 48, 70]
ARAKS Ararat          8-0 4-0 Kotaik Abovyan (D2)
  [Armen Sargsian 37, 50, 65, Haik Harutunian 47, Tigran Hovanesian 58, Hovik 
   Nazarian 77, 82, Norik Hokhoyan 88]
  [Hovhannes Nazarian 20, Aram Hakobian 61, Haik Hakobian 65, 74]
Karabakh Yerevan (D2) 1-1 1-8 MIKA Ashtarak
  [Ararat Ghazarian 32; Arsen Dallakian 10]
  [Grigor Mkrtchian 44, 53, Abraham Khashmanian 45, 83, Samvel Nikolian 61, 
   Gor Hovhannisian 66, 77, Armen Sahakian 89; Ararat Ghazarian 11]
Nairi Yerevan (D2)      w/o   LERNAGORTS Kapan
ARARAT Yerevan        2-0 4-0 Armenicum Yerevan (D2)
  [Hamlet Mkhitarian 50p, Alexander Tadevosian 74]
  [Eghishe Tadevosian 57og, Arsen Avetisian 60, Edgar Safarian 62, Arshak 
   Amirian 70]

NB: Lori and Nairi withdrew.

Quarterfinals [Apr 9 and 19]
Shirak Gyumri         1-1 0-1 KILIKIA Yerevan
  [Artur Petrosian 35; Artavazd Karamian 50]
  [Arman Karamian 88]
ZVARTNOTS Yerevan     3-0 1-2 Dinamo Yerevan
  [Nver Khachatrian 33, Mkrtich Hovhannisian 35, Vahram Lobian 47] 
  [Mher Avanesian 85, Sargis Nazarian 88; Vahan Babayan 90]
MIKA Ashtarak         0-1 2-0 Araks Ararat             [1st leg Apr 18, 2nd leg Apr 22]
  [Romik Khachatrian 55]
  [Armen Markosian 35, Gor Hovhannesian 80]
Lernagorts Kapan      0-4 n/p ARARAT Yerevan           [2nd leg Apr 16]
  [Varazdat Avetisian 6, Ara Adamian 33, Tigran Esayan 47p, 52]
   
Semifinals [May 4 and 13]
ZVARTNOTS Yerevan     1-0 abd Kilikia Yerevan          [2nd leg May 14]
  [Nver Khachatrian 21]
  [Kilikia walked off in 51' at 0-0]
Ararat Yerevan        1-1 3-4 MIKA Ashtarak
  [Tigran Yesayan 25; Samvel Nikolian 8]
  [Albert Achemian 44, 50, Arsen Dallakian 63, Abraham Khashmanian 74; 
   Tigran Yesayan 41, Hovhannes Antonian 71, Ara Nigoyan 82p]


Final [Abovian, Kotaik stadium, May 27; att: 4,500] 
Mika Ashtarak           2-1   Zvartnots Yerevan
  [Grigor Mkrtchian 33, Sarkis Nordikian 75; Mher Avanesian 44]

Zvartnots: Eduard Yeritsian, Haik Narimanian, Levon Mkrtchian, Gevorg Mirijanian, 
           Artak Adamian (Sargis Nazarian 25), Haik Gevorgian (c), Vahram Lobian 
           (Mkrtich Hovhannisian 80), Artur Asoyan, Sevada Arzumanian, Nver Khachatrian,
           Mher Avanesian. Coach: Samvel Ghasaboghlian. 
Mika: Tigran Aslanian, Armen Petikian, Arsen Dallakian, Aram Avanesian, Haik Babayan 
      (Sargis Nordikian 61), Razmik Hairapetian (Karen Muradian 54), Armen Markosian, 
      Grigor Mkrtchian, Abraham Khashmanian (c), Samvel Nikolian (Gor Hovhannisian 84),
      Albert Achemian. Coach: Eduard Margarov. 
Referee: Karen Nalbandian. 
Yellow cards: Gevorg Mirijanian 2, Albert Achemian 15, Haik Gevorgian 55, Haik Babayan 60 
Red card: Gevorg Mirijanian 89. 


Armenia 2000 Second Level

Final Table:

 1.Armenikum Yerevan      16  12  3  1  55-12  39
 2.Gharabagh Yerevan      16  12  2  2  36-14  38
 3.Lori Vanadzor          16   9  2  5  34-24  29
 4.Kotaik Abovian         16   9  1  6  36-27  28
 5.Arpa Eghegnadzor       16   7  5  4  28-16  26
 6.Dinamo-2 Yerevan       16   5  3  8  23-32  18
 7.FIMA Yerevan           16   3  3 10  25-35  12
 8.Tavush Ijevan          16   2  4 10  22-52  10
 9.Gyumri                 16   1  1 14  11-58   4

NB: Alashkert Martuni withdrew just before the season.

Round 1 
[Apr 21] 
Lori       4-0 Tavush 
  [Edik Malkhasian 44, Gevorg Baroyan 57, 71, Vahe Davtian 89] 
Gharabagh  4-0 Kotaik
  [Marat Hovhannisian 4, Ararat Ghazarian 51, 68, 70]
Arpa       0-0 Dinamo-2
[May 3]
FIMA       1-6 Armenikum
  [Tigran Hakobian 74; Emil Avdalian 21, 32, Vadim Kagramanov 40, 47, 77, 
   Arman Manukian 60]
Gyumri     bye

Round 2 [Apr 28] 
Armenikum  3-0 Arpa
  [Vadim Kagramanov 29, 38, 77]
Kotaik     2-2 FIMA
  [Vahe Tadevosian 17, 85; Tigran Hakobian 18, 76] 
Tavush     2-2 Gharabagh
  [Samvel Khachatrian 16, Aramais Khachatrian 88; Arman Babayan 7, 36] 
Gyumri     0-4 Lori
  [Hakob Mamulian 28, 58, Ararat Papian 30, Vcaspur Hovhannisian] 
Dinamo-2   bye

Round 3 [May 6] 
Gharabagh  5-0 Gyumri 
  [Ararat Ghazarian 12, 47, Marat Hovhannisian 18, 43, 85]
FIMA       5-0 Tavush 
  [Artak Margarian 8, Tigran Hakobian 41, 47, David Sargsian 44, Armen Aslanian 89]
Dinamo-2   0-3 Armenikum 
  [Vadim Kagramanov 7, 21, 86] 
Arpa       2-1 Kotaik 
  [Vahe Tadevosian 40, Norair Grigorian 81; Ara Margarian 60}
Lori       bye

Round 4 [May 14] 
Tavush     1-3 Arpa 
  [Armen Khasikian 1; Harutiun Vardanian 20, 49, Martin Sargsian 82]
Kotaik     1-2 Dinamo-2
  [Artiom Voskanian 81; Nikolai Aghasian 49, Galust Petrosian 50] 
Lori       1-0 Gharabagh 
  [Arman Aloyan 59] 
Gyumri     1-0 FIMA 
Armenikum  bye

Round 5 [May 21]
Dinamo-2   4-1 Tavush
  [Vahan Babayan 26, Artur Vanesian 61, Ashot Sedrakian 74, Galust Petrosian 81;
   Abel Minasian 39]
Arpa       3-0 Gyumri
  [Martin Sargsian 60, 61, 64]
FIMA       0-3 Lori 
  [Hakob Mamulian 40, 51, Vahan Torosian 82]
Armenikum  3-0 Kotaik 
  [Vadim Kagramanov 34, 86, Armen Arakelian 65]
Gharabagh  bye

Round 6 [May 28] 
Lori       2-0 Arpa 
  [Vaspur Hovhannisian 12, Vahan Torosian 46]
Tavush     0-6 Armenikum 
  [Edgar Grigorian 18, Vadim Kagramanov 34, 87, Emil Avdalian 83, Romik Simonian 89,
   David Bakunts 90] 
Gharabagh  1-0 FIMA 
  [Artiom Adamian 68]
Gyumri     2-2 Dinamo-2 
  [Arkadi Harutiunian 47, Karapet Parkitian 79; Edgar Davtian 20, Abel Minasian 22]
Kotaik     bye

Round 7 [Jun 4] 
Armenikum  8-0 Gyumri 
Arpa       1-1 Gharabagh 
Dinamo-2   0-2 Lori 
Kotaik     6-1 Tavush 
FIMA       bye

Round 8 [Jun 11] 
Lori       2-2 Armenikum 
  [Gagik Harutiunian 10, Vahan Torosian 24; Eghishe Tadevosian 19, Emil Avdalian 29] 
Gyumri     0-2 Kotaik 
  [Liparit Markosian 18, Tigran Davtian 50] 
FIMA       1-1 Arpa 
  [Albert Nersisian 44; Martin Sargsian 43]
Gharabagh  2-1 Dinamo-2 
  [Galust Petrosian 20, Marat Hovhannisian 65; Artiom Adamian 53]
Tavush     bye

Round 9 [Jun 18] 
Dinamo-2   3-1 FIMA 
Armenikum  4-2 Gharabagh 
Kotaik     4-3 Lori 
Tavush     6-2 Gyumri 
Arpa       bye

Rounds 10-18 not available

Final Table:

 1.Armenikum Yerevan      16  12  3  1  55-12  39
 2.Gharabagh Yerevan      16  12  2  2  36-14  38
 3.Lori Vanadzor          16   9  2  5  34-24  29
 4.Kotaik Abovian         16   9  1  6  36-27  28
 5.Arpa Eghegnadzor       16   7  5  4  28-16  26
 6.Dinamo-2 Yerevan       16   5  3  8  23-32  18
 7.FIMA Yerevan           16   3  3 10  25-35  12
 8.Tavush Ijevan          16   2  4 10  22-52  10
 9.Gyumri                 16   1  1 14  11-58   4

NB: Alashkert Martuni withdrew just before the season.


1999.

2001.

list of champions.

all-time table.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Gurgen Mahari for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Gurgen Mahari (gmahari@arminco.com)
Last updated: 19 Apr 2001

(C) Copyright Gurgen Mahari and RSSSF 2000/01
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.