Channel Islands 2009/10


Inter-Island Club Competitions

Guernsey
Jersey


Inter-Island Club Competitions

Upton Park Cup
Jeremie Cup | Wheway Memorial Trophy Upton Park Cup NB: between league champions of Guernsey and Jersey [Apr 17] Belgrave Wanderers 1-3 St Paul's Jeremie Cup Preliminary Round [Aug 22] Trinity 3-2 St Peter [Sep 1] St Martin's (Gsy) 3-0 Rovers [Sep 5] Northerners 4-2 Vale Recreation Rangers 5-2 Rozel Rovers Sylvans 1-3 Grouville [aet] Quarterfinals [Sep 9] Northerners 4-0 Guernsey Athletics [Sep 12] Belgrave Wanderers 1-4 St Paul's Rangers 4-3 Trinity [aet] St Martin's (Gsy) 4-2 Grouville Semifinals [Sep 26] Rangers 1-12 St Paul's [Oct 31] Northerners 1-4 St Martin's (Gsy) Final [Apr 10] St Martin's (Gsy) 1-2 St Paul's Wheway Memorial Trophy Preliminary Round [Aug 29] St. Paul's 5-1 St Martin's (Gsy) [Sep 1] Rozel Rovers 1-2 St Peter [Sep 2] Northerners 4-0 Belgrave Wanderers [Sep 23] Grouville 1-0 Trinity Quarterfinals [Sep 2] Portuguese Club 2-1 First Tower United [Sep 5] Jersey Scottish 1-2 St Paul's [Sep 26] St Peter 1-3 Northerners [Oct 17] Grouville 3-0 St Ouen Semifinals [Feb 6] St Paul's 2-0 Northerners [Feb 16] Portuguese Club 1-1 Grouville [aet, 4-2 pen] Final [Apr 20] St Paul's 2-1 Portuguese Club NB: by winning this final St Paul's completed the clean sweep of all six trophies available to them in the 2009/10 season; a unique achievement for a Jersey club and only one short of the Channel Islands record set by Sylvans in 1997 who won all 7 trophies available to them that season.

Guernsey

Division 1 | Division 2

Division 1

Final Table:

 1.Belgrave Wanderers      21 17  1  3  79- 30 52  Champions
 2.Saint Martin's AC       21 16  2  3  75- 28 50
 3.Northerners AC          21 10  3  8  51- 42 33
 4.Vale Recreation         21  9  3  9  34- 37 30
 5.Guernsey Rangers F&AC   21  9  2 10  42- 45 29
 6.Guernsey Athletics      21  8  2 11  31- 46 26
 7.Sylvans S&FC            21  4  2 15  23- 59 14
 8.Rovers AC               21  3  1 17  13- 61 10

[Aug 25]
St Martin's         1-2 Northerners       

[Aug 29]
Rovers              0-1 Guernsey Athletics 
Sylvans             3-1 Guernsey Rangers  
Vale Recreation     1-3 Belgrave Wanderers

[Sep 8]
Belgrave Wanderers  5-0 Sylvans             
St Martin's         4-3 Guernsey Rangers   

[Sep 12]
Northerners         6-1 Vale Recreation 

[Sep 22]
Belgrave Wanderers  5-1 Guernsey Rangers    
Vale Recreation     2-0 Guernsey Athletics
[Sep 23]
Northerners         3-0 Sylvans             
St Martin's         3-1 Rovers 

[Sep 26]
Rovers              2-0 Sylvans

[Oct 10]
Guernsey Athletics  0-4 Northerners       
Rovers              0-3 Belgrave Wanderers 
Sylvans             1-3 St Martin's        
Vale Recreation     1-3 Guernsey Rangers   

[Oct 16]
Northerners         7-5 Belgrave Wanderers 
[Oct 18]
Guernsey Athletics 0-12 St Martin's         
Guernsey Rangers    2-3 Rovers 
Sylvans             1-1 Vale Recreation 

[Oct 24]
Belgrave Wanderers  3-2 St Martin's       
Guernsey Athletics  3-0 Sylvans             
Guernsey Rangers    2-2 Northerners       
Rovers              0-2 Vale Recreation 

[Nov 7]
Northerners         4-0 Rovers
Sylvans             2-8 Belgrave Wanderers

[Dec 5]
Guernsey Athletics  1-3 Belgrave Wanderers  

[Dec 12]
Belgrave Wanderers  4-0 Vale Recreation     
Guernsey Rangers    0-2 St Martin's       
Northerners         0-3 Guernsey Athletics  
Sylvans             2-3 Rovers              

[Dec 19]
Guernsey Athletics  0-1 Guernsey Rangers    
Rovers              1-5 Northerners        
St Martin's         4-3 Belgrave Wanderers  
Vale Recreation     3-0 Sylvans             

[Dec 26]
Belgrave Wanderers  3-0 Rovers              
Guernsey Rangers    2-1 Vale Recreation 

[Jan 16]
Belgrave Wanderers  2-1 Northerners         
Guernsey Rangers    3-1 Sylvans             

[Jan 19]
Northerners         2-3 St Martin's        

[Jan 23]
Belgrave Wanderers  5-1 Sylvans             
Northerners         2-2 Guernsey Rangers    
[Jan 24]
Guernsey Athletics  1-0 Rovers              
Vale Recreation     1-2 St Martin's       

[Jan 30]
Northerners         2-1 Rovers 
St Martin's         0-1 Guernsey Rangers   
Sylvans             1-3 Guernsey Athletics
Vale Recreation     1-2 Belgrave Wanderers 

[Feb 3]
Guernsey Rangers    1-7 Belgrave Wanderers 
St Martin's         2-1 Vale Recreation     

[Feb 6]
Guernsey Athletics  0-3 Belgrave Wanderers 
Guernsey Rangers    6-0 Rovers 
Sylvans             0-6 St Martin's        

[Feb 16]
Rovers              0-3 St Martin's         
Vale Recreation     2-2 Northerners        

[Feb 20]
Belgrave Wanderers  4-1 Guernsey Rangers  
Northerners         1-2 Guernsey Athletics
Rovers              0-4 Sylvans
St Martin's         5-5 Vale Recreation

[Feb 27]
Guernsey Athletics  1-1 Rovers
Guernsey Rangers    5-2 Northerners       
St Martin's         1-1 Belgrave Wanderers
Vale Recreation     2-0 Sylvans

[Mar 2]
Vale Recreation     1-0 Rovers
[Mar 3]
Sylvans             0-1 Northerners       

[Mar 6]
Northerners         1-2 Belgrave Wanderers
Rovers              0-2 Vale Recreation
St Martin's         4-1 Guernsey Athletics
Sylvans             2-1 Guernsey Rangers  

[Mar 9]
St Martin's         4-0 Sylvans

[Mar 13]
Belgrave Wanderers  5-0 Rovers
Guernsey Athletics  4-0 Guernsey Rangers  
Northerners         1-5 St Martin's       

[Mar 16]
St Martin's         3-1 Guernsey Athletics
[Mar 17]
Vale Recreation     1-2 Northerners       

[Mar 20]
Belgrave Wanderers  3-5 Guernsey Athletics
Guernsey Rangers    0-1 Vale Recreation
Rovers              1-6 St Martin's       
Sylvans             4-1 Northerners       

[Mar 24]
Vale Recreation     2-1 Guernsey Athletics

[Mar 28]
Guernsey Athletics  2-3 Vale Recreation
Rovers              0-5 Guernsey Rangers  

[Apr 8]
Guernsey Rangers    2-1 Guernsey Athletics
[Apr 10]
Sylvans             1-1 Guernsey Athletics

Final Table:

 1.Belgrave Wanderers      21 17  1  3  79- 30 52  Champions
 2.Saint Martin's AC       21 16  2  3  75- 28 50
 3.Northerners AC          21 10  3  8  51- 42 33
 4.Vale Recreation         21  9  3  9  34- 37 30
 5.Guernsey Rangers F&AC   21  9  2 10  42- 45 29
 6.Guernsey Athletics      21  8  2 11  31- 46 26
 7.Sylvans S&FC            21  4  2 15  23- 59 14
 8.Rovers AC               21  3  1 17  13- 61 10

Division 2

Final Table:

 1.St. Martin's 2          24 21  2  1 107- 33 65
 2.Vale Recreation 2       24 14  3  7  88- 44 45
 3.Belgrave Wanderers 2    24 15  0  9  90- 61 45
 4.Centrals FC             24 12  1 11  78- 85 37
 5.Guernsey Rangers 2      24 11  2 11  68- 63 35
 6.Bavaria Nomads          24 10  3 11  50- 47 33
 7.Northerners 2           24 10  2 12  45- 66 32
 8.Sylvans 2               24  5  4 15  42- 79 19
 9.Rovers 2                24  0  3 21  17-107  3

[Aug 22]    
Bavaria Nomads      2-1 Centrals          
[Aug 23]    
Rovers              3-3 St Martin's   
Guernsey Rangers    3-2 Sylvans
[Aug 26]  
St Martin's         5-0 Centrals          
Sylvans             1-4 Vale Recreation  
[Aug 29]   
Guernsey Rangers    1-3 Bavaria Nomads    
[Aug 30]     
Belgrave Wanderers  5-8 Northerners       
Rovers              3-7 Vale Recreation
[Sep 1]
Sylvans             2-2 Guernsey Rangers  
[Sep 5]
Centrals            3-0 Northerners       
Vale Recreation     3-1 Bavaria Nomads    
[Sep 7]
Guernsey Rangers    1-4 Northerners    
[Sep 12]
Rovers              0-4 Bavaria Nomads   
[Sep 15]
Belgrave Wanderers  4-2 Sylvans
Vale Recreation     5-0 Centrals          
[Sep 16]
Northerners         1-0 Rovers
St Martin's         4-0 Guernsey Rangers  
[Sep 19]
Guernsey Rangers    2-0 Rovers
Northerners         3-3 Vale Recreation
St Martin's         4-1 Belgrave Wanderers
Sylvans             1-3 Centrals         
[Sep 26]
Centrals            4-3 Guernsey Rangers  
Sylvans             5-2 Northerners       
Bavaria Nomads      0-3 St Martin's       
[Sep 30]
Belgrave Wanderers 11-0 Centrals 
St Martin's         4-0 Sylvans
Vale Recreation     1-1 Guernsey Rangers  
[Oct 3]
Bavaria Nomads      3-0 Northerners     
[Oct 4]
Rovers              0-3 Sylvans      
[Oct 8]
Northerners         2-5 Belgrave Wanderers
Vale Recreation     2-3 St Martin's   
[Oct 13]
Belgrave Wanderers  6-0 Guernsey Rangers  
Northerners         1-7 St Martin's  
Vale Recreation     6-1 Sylvans
[Oct 17]
Centrals            8-3 Rovers
Sylvans             0-6 Bavaria Nomads 
[Oct 25]
Sylvans             1-3 St Martin's      
[Oct 31]
Rovers              0-9 Belgrave Wanderers
[Nov 7]
St Martin's         4-1 Bavaria Nomads 
[Nov 8]
Guernsey Rangers    7-4 Centrals       
[Nov 11]
St Martin's         2-1 Vale Recreation
[Nov 15]
Centrals            2-5 St Martin's     
Rovers              0-4 Guernsey Rangers 
[Nov 19]
Northerners         2-3 Guernsey Rangers 
Vale Recreation    11-0 Rovers 
[Nov 21]
Centrals            5-2 Bavaria Nomads  
[Nov 28]
Bavaria Nomads      2-5 Guernsey Rangers  
[Dec 12]
Centrals           12-0 Sylvans
Belgrave Wanderers  4-3 Bavaria Nomads     
[Dec 13]
Guernsey Rangers    2-6 Vale Recreation
Rovers              0-1 Northerners    
[Dec 19]
Northerners         2-3 Bavaria Nomads     
[Dec 20]
Rovers              3-3 Centrals  
Sylvans             1-4 Belgrave Wanderers 
[Dec 28]
St Martin's         4-0 Northerners    
[Jan 2]
Guernsey Rangers    1-3 Belgrave Wanderers
[Jan 3]
Sylvans             6-1 Rovers
[Jan 11]
Belgrave Wanderers  5-1 Vale Recreation
[Jan 16]
Bavaria Nomads      4-2 Vale Recreation
[Jan 19]
Vale Recreation     4-1 Guernsey Rangers  
[Jan 23]
Centrals            6-1 Belgrave Wanderers
St Martin's         2-1 Bavaria Nomads   
[Jan 26]
St Martin's         9-0 Rovers
Vale Recreation     5-0 Sylvans
[Jan 30]
Bavaria Nomads      0-0 Rovers 
[Feb 2]
Northerners         2-6 Centrals  
[Feb 6]
Belgrave Wanderers  3-2 Bavaria Nomads   
[Feb 7]
Rovers              2-5 Centrals 
[Feb 8]
Northerners         3-1 Vale Recreation
[Feb 9]
Belgrave Wanderers  1-2 St Martin's 
[Feb 13]
Guernsey Rangers    7-0 Centrals          
Sylvans             1-1 Bavaria Nomads 
[Feb 16]
Belgrave Wanderers  0-4 Guernsey Rangers  
[Feb 20]
Centrals            3-1 Bavaria Nomads      
[Feb 27]
Northerners         1-0 Bavaria Nomads     
[Mar 3]
St Martin's         7-0 Centrals 
[Mar 4]
Northerners         1-1 Sylvans
[Mar 6]
Centrals            4-1 Belgrave Wanderers
Vale Recreation     0-1 Bavaria Nomads      
[Mar 11]
Belgrave Wanderers  2-0 Sylvans
St Martin's         8-1 Rovers
Vale Recreation     3-0 Northerners       
[Mar 13]
Sylvans             1-2 St Martin's       
Vale Recreation     3-0 Rovers
Guernsey Rangers    0-3 Bavaria Nomads          
[Mar 15]
Northerners         3-0 Centrals          
[Mar 18]
St Martin's         6-4 Guernsey Rangers  
[Mar 21]
Guernsey Rangers    5-2 St Martin's   
[Mar 27]
Rovers              1-3 Bavaria Nomads        
[Mar 28]
Guernsey Rangers    3-0 Northerners       
St Martin's         8-5 Belgrave Wanderers
[Mar 31]
Vale Recreation     5-4 Belgrave Wanderers
Centrals            6-4 Sylvans
[Apr 3]
Bavaria Nomads      2-4 Belgrave Wanderers
[Apr 4]
Centrals            2-5 Vale Recreation
Rovers              0-3 Northerners       
Sylvans             5-4 Guernsey Rangers  
[Apr 10]
Centrals            1-5 Vale Recreation
Rovers              0-3 Belgrave Wanderers
Bavaria Nomads      2-2 Sylvans
[Apr 12]
Vale Recreation     2-2 St Martin's       
Belgrave Wanderers  2-3 Northerners       
Guernsey Rangers    5-0 Rovers
[Apr 15]
Belgrave Wanderers  4-3 Vale Recreation
Sylvans             3-0 Rovers
[Apr 20]
Belgrave Wanderers  3-0 Rovers
[Apr 22]
Northerners         1-8 St Martin's    
[Apr 26]
Northerners         2-0 Sylvans

Final Table:

 1.St. Martin's 2          24 21  2  1 107- 33 65
 2.Vale Recreation 2       24 14  3  7  88- 44 45
 3.Belgrave Wanderers 2    24 15  0  9  90- 61 45
 4.Centrals FC             24 12  1 11  78- 85 37
 5.Guernsey Rangers 2      24 11  2 11  68- 63 35
 6.Bavaria Nomads          24 10  3 11  50- 47 33
 7.Northerners 2           24 10  2 12  45- 66 32
 8.Sylvans 2               24  5  4 15  42- 79 19
 9.Rovers 2                24  0  3 21  17-107  3



Jersey

Premiership | Championship | Lower Levels | Cup Competitions 

Premiership

Final Table:
 
 1.Saint Paul's            16 13  3  0  58-  7 42  Champions
 2.Grouville               16 10  4  2  39- 14 34
 3.Trinity                 16  7  3  6  30- 23 24
 4.Portuguese Club         16  6  5  5  30- 22 23
 5.Saint Ouen              16  5  6  5  24- 24 21
 6.Saint Peter             16  5  6  5  17- 32 21
 7.Jersey Scottish         16  3  6  7  31- 27 15
-------------------------------------------------
 8.Rozel Rovers            16  3  3 10  16- 55 12  Relegated
 9.First Tower United      16  1  2 13  12- 53  5  Relegated

[Aug 22]
Portuguese Club     1-2 Grouville          
St Paul's           0-0 Jersey Scottish    
 
[Aug 29]
St Peter            1-0 St Ouen            
Trinity             3-2 Portuguese Club    

[Sep 12]
First Tower United  0-1 St Peter           

[Sep 22]
Jersey Scottish     0-1 St Peter           

[Sep 26]
Grouville           3-0 Trinity            
Rozel Rovers        0-2 First Tower United 
St Ouen             2-2 Jersey Scottish    

[Oct 1]
Jersey Scottish     6-0 First Tower United 

[Oct 3]
Grouville           1-0 St Ouen            
St Peter            1-1 Rozel Rovers       
Trinity             0-1 St Paul's          
    
[Oct 10]
Portuguese Club     4-2 Jersey Scottish    
Rozel Rovers        1-0 St Ouen            
St Paul's           3-0 Grouville          

[Oct 17]
Grouville           1-1 Jersey Scottish    
Portuguese Club     5-1 First Tower United 
St Ouen             0-0 Trinity            
St Paul's           7-0 St Peter           
    
[Oct 22]
Jersey Scottish     2-2 Trinity

[Oct 24]
First Tower United  1-2 St Ouen            
Rozel Rovers        0-6 St Paul's          
St Peter            1-1 Portuguese Club    

[Nov 5]
Jersey Scottish     1-2 Rozel Rovers       

[Nov 7]
First Tower United  0-3 Trinity            
St Ouen             2-2 Portuguese Club    
St Peter            0-3 Grouville          
    
[Nov 21]
Grouville           4-0 First Tower United 
Portuguese Club     3-0 Rozel Rovers       
St Ouen             1-3 St Paul's          
Trinity             2-0 St Peter           

[Nov 28]
Portuguese Club     0-4 Trinity            
St Paul's           7-1 First Tower United 
St Peter            3-1 Jersey Scottish    

[Dec 5]
Trinity             6-2 Rozel Rovers       

[Dec 12]
First Tower United  0-3 Rozel Rovers       

[Jan 16]
St Ouen             0-4 Grouville          
First Tower United  1-4 Jersey Scottish    
Rozel Rovers        1-1 St Peter           
St Paul's           2-1 Trinity            

[Jan 23]
Rozel Rovers        0-5 Grouville          

[Jan 30]
St Ouen             4-1 Rozel Rovers       

[Feb 6]
St Ouen             2-2 St Peter           

[Feb 9]
Jersey Scottish     2-2 Grouville           
Portuguese Club     0-2 St Paul's           

[Feb 13]
First Tower United  1-5 Portuguese Club    
Grouville           3-3 Rozel Rovers       
St Peter            0-5 St Paul's          
Trinity             1-3 St Ouen            

[Feb 20]
Portuguese Club     1-1 St Peter           
St Ouen             4-3 First Tower United 
St Paul's          12-0 Rozel Rovers       
Trinity             3-2 Jersey Scottish    


[Feb 27]
First Tower United  0-4 St Paul's          
Rozel Rovers        1-2 Trinity            

[Mar 2]
Jersey Scottish     0-2 St Ouen             

[Mar 6]
First Tower United  1-4 Grouville          
St Paul's           2-1 Portuguese

[Mar 9]
Jersey Scottish     2-2 St Paul's           

[Mar 13]
Rozel Rovers        0-3 Portuguese Club    
St Paul's           1-1 St Ouen            
St Peter            3-2 Trinity            

[Mar 27]
Grouville           0-1 St Paul's          
Portuguese Club     1-1 St Ouen            
Rozel Rovers        1-6 Jersey Scottish    
Trinity             0-0 First Tower United 

[Apr 8]
Jersey Scottish     0-1 Portuguese Club   

[Apr 10]
St Peter            1-1 First Tower United 
Trinity             1-2 Grouville          

[Apr 17]
Grouville           0-0 Portuguese

[Apr 20]
Grouville           5-1 St Peter           

Final Table:
 
 1.Saint Paul's            16 13  3  0  58-  7 42  Champions
 2.Grouville               16 10  4  2  39- 14 34
 3.Trinity                 16  7  3  6  30- 23 24
 4.Portuguese Club         16  6  5  5  30- 22 23
 5.Saint Ouen              16  5  6  5  24- 24 21
 6.Saint Peter             16  5  6  5  17- 32 21
 7.Jersey Scottish         16  3  6  7  31- 27 15
-------------------------------------------------
 8.Rozel Rovers            16  3  3 10  16- 55 12  Relegated
 9.First Tower United      16  1  2 13  12- 53  5  Relegated

Championship

Final Table:

 1.Jersey Wanderers        18 18  0  0  71- 13 54  Promoted
 2.St Clement              18 12  2  4  50- 26 38  Promoted
-------------------------------------------------
 3.Sporting Academics      18 10  1  7  44- 36 31
 4.St Lawrence             18  9  2  7  39- 22 29
 5.St John                 18  7  4  7  26- 27 25
 6.St Brelade              18  6  6  6  34- 40 24
 7.Magpies                 18  6  2 10  30- 44 20
 8.Beeches Old Boys        18  5  2 11  33- 54 17
 9.St Martin/SCF           18  4  0 14  23- 49 12
10.Jersey Nomads           18  2  3 13  22- 61  9

[Aug 22]
Beeches OB          1-1 St Brelade         
Jersey Wanderers    7-0 Jersey Nomads     
St John             1-1 Sporting Academics
St Martin/SCF       2-3 Magpies            

[Aug 29]
Magpies             0-2 St Clement         
Sporting Academics  7-0 Jersey Nomads     
St Brelade          1-6 Jersey Wanderers
St Martin/SCF       0-2 St John            

[Sep 1]
St Lawrence         0-1 St Clement         

[Sep 12]
Jersey Nomads       1-3 St Clement         
Jersey Wanderers    2-0 St John            
Sporting Academics  4-2 Beeches OB         
St Lawrence         5-2 Magpies            
St Martin/SCF       0-2 St Brelade         
 
[Sep 26]
Jersey Nomads       2-6 St Martin/SCF       
Jersey Wanderers    3-0 St Clement         
Magpies             3-1 Beeches OB         
St Brelade          2-0 St John            
St Lawrence         1-2 Sporting Academics 

[Oct 3]
Jersey Nomads       1-4 St John            
Sporting Academics  1-4 St Brelade         
St Clement          6-0 Beeches OB         
St Lawrence         2-0 St Martin/SCF       

[Oct 10]
Beeches OB          1-9 Jersey Wanderers

[Oct 24]
Magpies             0-1 Jersey Nomads     
St Brelade          2-2 St Lawrence       
St Clement          2-0 St John            
St Martin/SCF       0-2 Sporting Academics 

[Nov 7]
Jersey Nomads       2-2 St Brelade         
Jersey Wanderers    2-1 St Lawrence       
Sporting Academics  2-4 St Clement         
St John             3-2 Magpies            
St Martin/SCF       5-2 Beeches OB         

[Nov 14]
Beeches OB          8-1 Jersey Nomads     
Magpies             0-3 Sporting Academics 
St Brelade          1-7 St Clement         

[Nov 21]
Jersey Nomads       1-7 St Lawrence       
Sporting Academics  1-7 Jersey Wanderers
St Brelade          5-2 Magpies            
St John             1-3 Beeches OB         
St Martin/SCF       0-2 St Clement         

[Nov 28]
Jersey Wanderers    abd St Martin/SCF       [abandoned at 3-0 at half-time;
St Lawrence         3-0 Beeches OB           replay Jan 23]

[Dec 5]
Beeches OB          3-4 Magpies            
Sporting Academics  0-2 St Lawrence       
St Martin/SCF       3-1 Jersey Nomads     

[Dec 12]
Beeches OB          4-2 Sporting Academics 
Magpies             0-3 St Lawrence       
St Brelade          5-1 St Martin/SCF       
St Clement          1-5 Jersey Nomads     

[Jan 16]
Beeches OB          1-4 St Lawrence       
Jersey Nomads       2-3 Sporting Academics 
Jersey Wanderers    5-2 St Brelade         
    
[Jan 23]
Jersey Wanderers    6-2 St Martin/SCF       [replay Nov 28]

[Jan 30]
Magpies             2-0 St Martin/SCF       
Sporting Academics  2-1 St John            
St Brelade          1-1 Beeches OB         
St Clement          2-1 St Lawrence       

[Feb 6]
Beeches OB          1-2 St Clement         
Jersey Wanderers    3-1 Magpies            
St Brelade          1-2 Sporting Academics 
St John             4-3 Jersey Nomads     
St Martin/SCF       2-1 St Lawrence       
 
[Feb 13]
St Clement          1-2 Jersey Wanderers
St John             1-0 St Martin/SCF       

[Feb 20]
Magpies             0-3 Jersey Wanderers 
St Lawrence         2-2 St John             

[Feb 27]
Jersey Nomads       1-1 Magpies            
Jersey Wanderers    5-1 Beeches OB         
Sporting Academics  5-0 St Martin/SCF       
St John             2-2 St Clement         

[Mar 6]
Beeches OB          2-1 St Martin/SCF       
Magpies             1-0 St John            
St Brelade          1-1 Jersey Nomads     
St Clement          1-4 Sporting Academics 
St Lawrence         0-3 Jersey Wanderers

[Mar 20]
Jersey Nomads       0-1 Beeches OB         
Sporting Academics  3-5 Magpies            
St Clement          7-1 St Brelade         
St John             2-1 St Lawrence       
St Martin/SCF       1-5 Jersey Wanderers

[Apr 3]
St John             0-0 St Brelade         

[Apr 10]
Beeches OB          1-2 St John            
Jersey Wanderers    1-0 Sporting Academics 
Magpies             1-3 St Brelade         
St Clement          4-0 St Martin/SCF       
St Lawrence         3-0 Jersey Nomads     

[Apr 17]
St Clement          3-3 Magpies            
St John             1-2 Jersey Wanderers
St Lawrence         1-0 St Brelade         

[Apr 24]   
Jersey Nomads       o/w Jersey Wanderers    [awarded 0-0 win to Wanderers]

Final Table:

 1.Jersey Wanderers        18 18  0  0  71- 13 54  Promoted
 2.St Clement              18 12  2  4  50- 26 38  Promoted
-------------------------------------------------
 3.Sporting Academics      18 10  1  7  44- 36 31
 4.St Lawrence             18  9  2  7  39- 22 29
 5.St John                 18  7  4  7  26- 27 25
 6.St Brelade              18  6  6  6  34- 40 24
 7.Magpies                 18  6  2 10  30- 44 20
 8.Beeches Old Boys        18  5  2 11  33- 54 17
 9.St Martin/SCF           18  4  0 14  23- 49 12
10.Jersey Nomads           18  2  3 13  22- 61  9


Lower Levels

Division 1

Table:

 1.Grouville Res           16 14  1  1  51- 17 43  Champions
 2.St Ouen Res             16 11  3  2  39- 19 36
 3.St Paul's Res           15  8  3  4  48- 25 27
 4.First Tower Utd Res     16  7  4  5  37- 29 25
 5.Jersey Wanderers Res    16  4  5  7  38- 37 17
 6.Rozel Rovers Res        15  5  2  8  20- 30 17
 7.Jersey Scottish Res     16  4  3  9  21- 39 15
-------------------------------------------------
 8.Sporting Acs Res        16  3  2 11  23- 62 11  Relegated
 9.St Peter Res            16  1  5 10  25- 44  8  Relegated

Division 2

Table:

 1.Trinity Res             16 12  2  2  65- 16 38  Promoted
 2.Portuguese Res          16 11  2  3  49- 20 35  Promoted
-------------------------------------------------
 3.St Clement Res          15  8  1  6  42- 42 25
 4.St Martin/SCF Res       16  8  1  7  30- 59 25
 5.St John Res             16  8  1  7  48- 35 22  [-3]
 6.St Lawrence Res         16  7  2  7  36- 32 22  [-1]
 7.Magpies Res             15  6  1  8  36- 34 19
 8.St Brelade Res          16  4  0 12  20- 51 12
 9.Beeches OB Res          16  1  2 13  17- 54  2  [-3]

Division 3

Table:

 1.Grouville C             16 13  0  3  82- 16 39  Champions
 2.Rozel Rovers C          15 10  1  4  49- 22 31
 3.St John C               16  9  2  5  40- 42 29
 4.Jersey Wanderers C      13  8  2  3  22- 18 26
 5.Magpies C               15  7  0  8  34- 34 21
 6.St Ouen C               14  4  5  5  24- 28 17
 7.St Peter C              16  5  1 10  16- 27 16
 8.St Clement C            14  3  0 11  22- 65  9
 9.Sporting Acs C          15  2  1 12  20- 57  6  [-1]


Cup Competitions

Le Riche Cup

Preliminary Round
[Oct 6] 
St Lawrence         6-2 Beeches OB    
[Oct 13]   
Jersey Scottish     2-0 St Clement
[Oct 15]  
St Martin/SCF       0-2 Jersey Nomads
 
First Round [Oct 31] 
First Tower United  3-0 Jersey Nomads
Jersey Scottish     2-1 Jersey Wanderers
Portuguese Club     2-1 Grouville
Sporting Academics  1-0 St Lawrence         [aet]
St Ouen             4-1 St Brelade
St Paul's          12-0 Magpies
St Peter            0-1 St John
Trinity             3-1 Rozel Rovers

Quarterfinals [Jan 23]  
St Ouen             3-2 Jersey Scottish     
Sporting Academics  3-3 First Tower United  [aet, 5-3 pen]
St John             1-5 St Paul's           
Trinity             2-3 Portuguese Club     

Semifinals
[Feb 16] 
Sporting Academics  1-5 St Paul's          
[Feb 23] 
Portuguese Club     4-1 St Ouen             

Final [Mar 23] 
Portuguese Club     0-4 St Paul's          

P W Touzel Memorial Trophy 

Preliminary Round 
[Oct 10]   
St Lawrence         1-2 Magpies
[Oct 17]  
St John             2-1 Beeches OB   [aet] 

Quarterfinals [Mar 13]
Jersey Nomads       1-3 Jersey Wanderers
St Clement          1-0 Magpies
St John             2-0 Sporting Academics
St Brelade          2-1 St Martin/SCF

Semifinals [Mar 27]   
St Clement          0-4 Jersey Wanderers
St John             2-1 St Brelade          

Final [Apr 13]   
Jersey Wanderers    2-0 St John             

Trinity Shield

Semifinals
[Jan 2]
St Martin           1-6 St Saviour      
[Jan 4]
St Lawrence          -  St Clement

Final [May]



2008/09

2010/11

list of champions

list of champions lower divisions Guernsey

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Mark Le Cornu and John Treleven for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mark Le Cornu (marksunwaye at jerseymail.co.uk) and John Treleven (johntr11 at jerseymail.co.uk)
Last updated: 16 Mar 2012

(C) Copyright Mark Le Cornu, John Treleven and RSSSF 2008/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.