Ethiopia 2004/05

Premier League

Final Table:

 1.St. George SA (Addis Abeba)        26 20  4  2  56-16 64  Champions  [aka Kedus Giorgis]
 2.Trans Ethiopia (Tigray)            26 13  7  6  36-25 46
 3.Awassa City (S. People)            26 13  5  8  32-24 44  [aka Awassa Kenema]
 4.Banks SC (Addis Abeba)             26 11  8  7  38-19 41  [aka Bankoch]  
 5.Defence (Addis Abeba)              26 11  7  8  28-21 40  [aka Mekelakeya]
 6.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26 11  4 11  36-28 37  [aka Ethiopian Bunna]
 7.Muger Cement (Oromiya)             26  9  9  8  27-23 36  [aka Muger Cemento]
 8.Harar Beer Bottling FC (Harari)    26  9  9  8  22-27 36  [aka Harar Bira]
 9.Metehara Sugar (Oromiya)           26  9  7 10  27-28 34  [aka Metehara Seqwar]
10.Wonji Sugar (Oromiya)              26  9  7 10  32-39 34  [aka Wonji Seqwar]
11.Guna Trading (Tigray)              26  8  8 10  29-42 32  [aka Guna Nigd]
12.EEPCO (Addis Abeba)                26  7 10  9  34-27 31  [aka Mebrat Hail]
-----------------------------------------------------------
13.Adama City (Oromiya)               26  4  5 17  18-48 17  Relegated  [aka Adama Kenema]
14.Arba Minch Textile (S. People)     26  1  4 21   9-57  7  Relegated  [aka Arba Minch Cherka Cherk]

Round 1 [Oct 31]
Awassa City        21 Defence    
Metehara Sugar     02 Eth. Coffee 
Adama City         12 Trans Ethiopia
St. George         1-1 Guna Trading   
Harar Beer         00 EEPCO           
Wonji Sugar        00 Muger Cement   
Arba Minch Textile 1-1 Banks   

Round 2
[Nov 3]
Harar Beer         1-0 Trans Ethiopia
Awassa City        1-0 Metehara Sugar
Arba Minch Textile 0-2 Muger Cement     
Eth. Coffee        3-4 Guna Trading
Wonji Sugar        1-0 St. George   
Defence            3-0 Adama City
[Nov 5]
EEPCO              1-1 Banks      

Round 3
[Nov 6]
Defence            30 Harar Beer 
Eth. Coffee        30 Wonji Sugar
[Nov 7]
Adama City         02 Awassa City   
Arba Minch Textile 01 St. George      
Muger Cement       11 EEPCO      
Banks              01 Trans Ethiopia   
Metehara Sugar     0-1 Guna Trading   

Round 4
[Nov 13]
St. George         30 EEPCO       
Banks              1-0 Defence   
[Nov 14]
Eth. Coffee        30 Arba Minch Textile  
Wonji Sugar        23 Metehara Sugar    
Adama City         11 Harar Beer   
[Feb 24]
Trans Ethiopia     2-1 Muger Cement
Guna Trading       0-1 Awassa City 

Round 5 [Nov 17]
Trans Ethiopia     2-1 St. George        
Awassa City        4-0 Harar Beer    
Guna Trading       21 Wonji Sugar 
Defence            01 Muger Cement   
Eth. Coffee        20 EEPCO  
Metehara Sugar     2-0 Arba Minch Textile    
Banks              4-0 Adama City          

Round 6 
[Jan 8]
EEPCO              20 Metehara Sugar
Banks              11 Harar Beer
[Jan 9?]
Awassa City        00 Wonji Sugar
Muger Cement       00 Adama City         
[Jan 30]
Guna Trading       2-1 Arba Minch Textile
Trans Ethiopia     3-1 Eth. Coffee
St. George         10 Defence        

Round 7 [Jan 10-14]
St. George         20 Adama City    
Harar Beer         0-0 Muger Cement   
Eth. Coffee        0-0 Defence  
Trans Ethiopia     2-0 Metehara Sugar  
Guna Trading       0-0 EEPCO        
Awassa City        1-1 Banks            
Wonji Sugar        2-1 Arba Minch Textile

Round 8 [Jan 16]
Wonji Sugar        1-0 EEPCO     
Trans Ethiopia     3-3 Guna Trading
Adama City         0-1 Eth. Coffee
Defence            2-0 Metehara Sugar
Muger Cement       2-1 Banks               
St. George         2-1 Harar Beer    
Arba Minch Textile 0-0 Awassa City

Round 9 [Jan 20]
Eth. Coffee        0-1 Harar Beer
Banks              1-1 St. George     
Muger Cement       3-1 Awassa City      
Wonji Sugar        2-1 Trans Ethiopia
Metehara Sugar     4-0 Adama City
Guna Trading       0-1 Defence
EEPCO              1-0 Arba Minch Textile

Round 10 
[Jan 23]
Eth. Coffee        1-1 Banks
St. George         1-0 Muger Cement        
Metehara Sugar     0-2 Harar Beer 
Arba Minch Textile 1-2 Trans Ethiopia  
[Jan 26]
Adama City         2-1 Guna Trading      
Defence            3-1 Wonji Sugar
[Feb 26,27]
EEPCO              0-0 Awassa City

Round 11
[Feb 6]
St. George         6-1 Awassa City
Muger Cement       1-2 Eth. Coffee
Banks              1-0 Metehara Sugar
EEPCO              1-1 Trans Ethiopia
[dates?]
Harar Beer         1-0 Guna Trading
Adama City         0-0 Wonji Sugar     
Arba Minch Textile 0-2 Defence

Round 12 
[Feb 17]
EEPCO              1-1 Defence  
Adama City         1-0 Arba Minch Textile
Harar Beer         2-1 Wonji Sugar  
Guna Trading       1-0 Banks
Muger Cement       1-1 Metehara Sugar
Eth. Coffee        0-2 St. George    
[Feb 21]
Trans Ethiopia     1-0 Awassa City      

Round 13 
[Feb 26,27]
Arba Minch Textile 1-1 Harar Beer
Banks              2-0 Wonji Sugar
[date?]
Guna Trading       2-1 Muger Cement     
[Mar 2]
St. George         2-1 Metehara Sugar 
Trans Ethiopia     0-0 Defence     
[Mar 3]
Awassa City        1-0 Eth. Coffee   
EEPCO              4-0 Adama City          

Round 14 
[Mar 19,20]
Defence            0-2 Awassa City  
Eth. Coffee        1-2 Metehara Sugar 
Trans Ethiopia     1-0 Adama City      
Guna Trading       0-3 St. George       
EEPCO              3-1 Harar Beer    
Muger Cement       2-0 Wonji Sugar     
[May 22] 
Banks              3-0 Arba Minch Textile 
  
Round 15
[Mar 23]
Metehara Sugar     1-0 Awassa City        
[Mar 24]
Trans Ethiopia     1-0 Harar Beer        
Muger Cement       2-1 Arba Minch Textile 
Guna Trading       1-0 Eth. Coffee       
St. George         2-2 Wonji Sugar        
Adama City         0-1 Defence
Banks              1-0 EEPCO

Round 16
[Mar 26]
Harar Beer         1-0 Defence
Wonji Sugar        3-0 Eth. Coffee
EEPCO              0-1 Muger Cement  
Trans Ethiopia     1-0 Banks
Guna Trading       1-1 Metehara Sugar     
[Mar 27]
Awassa City        2-0 Adama City
[May 12]
St. George         3-0 Arba Minch Textile  

Round 17
[Apr 2]
EEPCO              0-2 St. George 
Awassa City        1-0 Guna Trading
Harar Beer         1-1 Adama City
[Apr 3]
Metehara Sugar     4-4 Wonji Sugar       
Muger Cement       1-1 Trans Ethiopia
Arba Minch Textile 0-2 Eth. Coffee    
Defence            3-2 Banks    

Round 18
[Apr 6]
Wonji Sugar        5-0 Guna Trading
Muger Cement       0-1 Defence
Arba Minch Textile 0-2 Metehara Sugar
[Apr 7]
Harar Beer         1-0 Awassa City    
EEPCO              1-0 Eth. Coffee 
Adama City         0-2 Banks
[Jun 5]
St. George         4-3 Trans Ethiopia  

Round 19 
[Apr 9,10]
Metehara Sugar     2-2 EEPCO
Harar Beer         1-1 Banks
Wonji Sugar        0-2 Awassa City
Adama City         1-3 Muger Cement 
Arba Minch Textile 1-1 Guna Trading
[Apr 16]
Defence            0-1 St. George
[Apr 17]
Eth. Coffee        1-0 Trans Ethiopia  

Round 20
[Apr 19]
EEPCO              4-1 Guna Trading
[Apr 21]
Adama City         0-3 St. George       
Defence            0-3 Eth. Coffee    
Metehara Sugar     0-0 Trans Ethiopia
[date?]
Muger Cement       0-1 Harar Beer
[May 24]
Banks              4-0 Awassa City  
[Jun 18]
Arba Minch Textile awd Wonji Sugar            [awarded 0-2, Arba Minch dns]

Round 21
[Apr 23,24]
EEPCO              0-1 Wonji Sugar  
Guna Trading       1-3 Trans Ethiopia
Metehara Sugar     0-0 Defence     
Harar Beer         0-5 St. George      
[Apr 26]
Banks              0-0 Muger Cement            
[May 14]
Eth. Coffee        4-1 Adama City
[May 20]
Awassa City        6-0 Arba Minch Textile

Round 22
[May 3]
Harar Beer         1-1 Eth. Coffee   
St. George         2-0 Banks
Trans Ethiopia     1-1 Wonji Sugar 
Adama City         0-0 Metehara Sugar 
[May 4]
Defence            1-1 Guna Trading 
Arba Minch Textile 0-7 EEPCO
[May 12]
Awassa City        0-2 Muger Cement   

Round 23 
[May 7,8]
Muger Cement       0-0 St. George           
Harar Beer         0-1 Metehara Sugar 
Trans Ethiopia     3-0 Arba Minch Textile 
Guna Trading       2-1 Adama City
Wonji Sugar        0-0 Defence
Awassa City        2-1 EEPCO
[May 9]
Banks              1-0 Eth. Coffee     

Round 24
[May 12]
Trans Ethiopia     1-1 EEPCO
[May 17]
Awassa City        0-2 St. George     
[May 18]
Guna Trading       0-0 Harar Beer
[May 22]
Eth. Coffee        2-0 Muger Cement
Wonji Sugar        2-6 Adama City 
[May 24]
Defence            1-0 Arba Minch Textile 
[May 28,29]
Metehara Sugar     1-0 Banks

Round 25 
[May 19]
Defence            3-3 EEPCO  
[May 28,29]
Awassa City        2-0 Trans Ethiopia
[May 29]
St. George         4-3 Eth. Coffee 
[Jun 1]
Arba Minch Textile 2-1 Adama City
Wonji Sugar        1-0 Harar Beer   
Banks              4-1 Guna Trading 
Metehara Sugar     2-0 Muger Cement

Round 26
[May 22]
Metehara Sugar     0-2 St. George
[Jun 1]
Defence            2-1 Trans Ethiopia 
[Jun 4,5]
Wonji Sugar        0-5 Banks
Muger Cement       3-3 Guna Trading
Eth. Coffee        1-1 Awassa City
Adama City         2-1 EEPCO
Harar Beer         4-0 Arba Minch Textile 

Final Table:

 1.St. George SA (Addis Abeba)        26 20  4  2  56-16 64  Champions  [aka Kedus Giorgis]
 2.Trans Ethiopia (Tigray)            26 13  7  6  36-25 46
 3.Awassa City (S. People)            26 13  5  8  32-24 44  [aka Awassa Kenema]
 4.Banks SC (Addis Abeba)             26 11  8  7  38-19 41  [aka Bankoch]  
 5.Defence (Addis Abeba)              26 11  7  8  28-21 40  [aka Mekelakeya]
 6.Ethiopian Coffee (Addis Abeba)     26 11  4 11  36-28 37  [aka Ethiopian Bunna]
 7.Muger Cement (Oromiya)             26  9  9  8  27-23 36  [aka Muger Cemento]
 8.Harar Beer Bottling FC (Harari)    26  9  9  8  22-27 36  [aka Harar Bira]
 9.Metehara Sugar (Oromiya)           26  9  7 10  27-28 34  [aka Metehara Seqwar]
10.Wonji Sugar (Oromiya)              26  9  7 10  32-39 34  [aka Wonji Seqwar]
11.Guna Trading (Tigray)              26  8  8 10  29-42 32  [aka Guna Nigd]
12.EEPCO (Addis Abeba)                26  7 10  9  34-27 31  [aka Mebrat Hail]
-----------------------------------------------------------
13.Adama City (Oromiya)               26  4  5 17  18-48 17  Relegated  [aka Adama Kenema]
14.Arba Minch Textile (S. People)     26  1  4 21   9-57  7  Relegated  [aka Arba Minch Cherka Cherk]

Topscorer:
Medhne Tadesse (Trans)   19 

Player of the Year: Degu Debebe (St. George)
Coach of the Year: Micho (St. George)
Fair Play winners: Guna Trading

Promoted: Nyala and Air Force

NB: Agricultural Marketing and Mechare apparently just missed out on
    promotion; the league was extended to 16 clubs for 2005/06 by
    allowing relegated teams Adama City and Arba Minch Textile to
    enter again; however, Arba Minch Textile declined for financial
    reasons.


Cup 2004/05

NB: 43 participants: 14 from Premier League, 18 from National League
                     and 11 regional clubs

Earlier Rounds
Banks              4-2 Eth. Coffee
EEPCO              3-1 Banks                  [quarterfinal?]
St. George        10-0 Shonie Star (Southern region champions)
St. George         4-0 Metehara Sugar
St. George         1-0 Harar Beer             [quarterfinal]

Semifinals [Jun 19]
Awassa City        2-0 EEPCO
Muger Cement       3-3 St. George             [aet, 5-4 pen]

Final [Jun 21]
Awassa City        2-2 Muger Cement           [aet, Awassa on pen]


Super Cup 2005 [Oct 6 and 9, both legs in Addis Abeba!]
St. George     2-0 2-0 Awassa City
  [Mulualem, Biniam]
  [Efrem Zeru 44, Fikru Tefera 89]




2003/04

2005/06

list of champions

list of cup winners

list of super cup winners


About this document

Source: Ethio Sports; with many thanks to Meaza and An from Kaza Inchis

Prepared and maintained by Alemu Bekele and Mamo Gebrehiwot for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Alemu Bekele (alemubekelem@yahoo.com) and Mamo Gebrehiwot (MamoGHiwot@msn.com)
Last updated: 1 Nov 2005

(C) Copyright Alemu Bekele, Mamo Gebrehiwot and RSSSF 2004/05
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.