French Guyana 2013/14


Division d'Honneur
Cup Tournaments
Promotion d'Honneur

Note that the point system in French Guyana is 4/win, 2/draw, 1/loss.


Division d'Honneur

Final Table:

 1.US Matoury         22  14  5  3  37-12  69  Champions
 2.ASC Le Geldar      22  13  4  5  39-15  65
 3.ASU Grand Santi    22  10  7  5  38-23  59  Relegated
 4.ASC Agouado        22  11  3  8  25-32  58
 5.CSC de Cayenne     22   8  8  6  24-22  56
 6.US Macouria        22   7  9  6  32-27  54
 7.USL Montjoly       22   8  5  9  35-42  49  [-2]
 8.Cosma Foot         22   5  9  8  21-28  46
 9.US Sinnamary       22   6  6 10  27-34  44  [-2]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.EF Iracoubo        22   7  1 14  21-39  44
---------------------------------------------
11.AJ Saint-Georges   22   5  6 11  30-40  43  Relegation Playoff
12.AOJ Mana           22   3  7 12  17-32  38  Relegated

NB: ASU Grand Santi relegated as punishment for forfeits in the youth competition;
    due to this, Iracoubo escaped the relegation playoff and AJ Saint-Georges
    direct relegation

Round 1 
[Sep 6]
AJ St.-Georges        0-0 CSC Cayenne           
[Sep 7]
US Macouria           4-1 USL Montjoly          
US Matoury            0-0 US Sinnamary          
EF Iracoubo           1-0 Cosma Foot            
[Sep 8]
ASC Agouado           1-0 ASC Le Geldar         
[Oct 12]
ASU Grand Santi       2-2 AOJ Mana              

Round 2
[Sep 20]
USL Montjoly          3-2 AJ St.-Georges        
[Sep 21]
AOJ Mana              1-0 EF Iracoubo           
ASC Le Geldar         1-0 ASU Grand Santi       
US Sinnamary          1-1 ASC Agouado           
Cosma Foot            1-1 US Macouria           
CSC Cayenne           1-4 US Matoury            

Round 3
[Oct 4]
US Matoury            3-0 USL Montjoly          
[Oct 5]
ASC Le Geldar         1-0 AOJ Mana              
AJ St.-Georges        1-1 Cosma Foot            
US Macouria           0-1 EF Iracoubo           
ASU Grand Santi       3-1 US Sinnamary          
[Oct 6]
ASC Agouado           0-2 CSC Cayenne           

Round 4
[Oct 19]
USL Montjoly          1-2 ASC Agouado           
AOJ Mana              1-1 US Macouria           
Cosma Foot            0-1 US Matoury            
EF Iracoubo           1-0 AJ St.-Georges        
US Sinnamary          0-0 ASC Le Geldar         
[Oct 27]
ASU Grand Santi       3-0 CSC Cayenne           

Round 5
[Nov 8]
AJ St.-Georges        1-0 US Macouria           
[Nov 9]
ASC Le Geldar         1-1 CSC Cayenne           
US Matoury            4-0 EF Iracoubo           
ASC Agouado           1-1 Cosma Foot            
US Sinnamary          2-1 AOJ Mana              
[Nov 10]
ASU Grand Santi       1-0 USL Montjoly          

Round 6
[Nov 22]
USL Montjoly          1-1 ASC Le Geldar         
[Nov 23]
US Macouria           0-0 US Matoury            
EF Iracoubo           0-3 ASC Agouado           
CSC Cayenne           3-1 US Sinnamary          
AOJ Mana              1-1 AJ St.-Georges        
Cosma Foot            3-2 ASU Grand Santi       

Round 7
[Nov 29]
US Matoury            4-3 AJ St.-Georges        
[Nov 30]
ASC Le Geldar         1-2 Cosma Foot            
CSC Cayenne           2-1 AOJ Mana              
ASU Grand Santi       5-3 EF Iracoubo           
US Sinnamary          3-3 USL Montjoly          
[Dec 1]
ASC Agouado           1-0 US Macouria           

Round 8
[Dec 6]
USL Montjoly          0-1 CSC Cayenne           
[Dec 7]
Cosma Foot            0-2 US Sinnamary          
AOJ Mana              0-0 US Matoury            
EF Iracoubo           ann ASC Le Geldar         [result of 0-1 annulled after
AJ St.-Georges        3-0 ASC Agouado            protest]
US Macouria           1-1 ASU Grand Santi       
[Mar 29]
EF Iracoubo           0-2 ASC Le Geldar         [replay]

Round 9
[Dec 14]
US Sinnamary          0-1 EF Iracoubo           
CSC Cayenne           0-0 Cosma Foot            
USL Montjoly          1-0 AOJ Mana              
ASC Le Geldar         0-0 US Macouria           
[Dec 15]
ASU Grand Santi       0-0 AJ St.-Georges        
[Mar 22]
ASC Agouado           0-1 US Matoury            

Round 10
[Dec 20]
AJ St.-Georges        1-0 ASC Le Geldar         
[Dec 21]
US Macouria           0-2 US Sinnamary          
AOJ Mana              1-2 ASC Agouado           
US Matoury            0-0 ASU Grand Santi       
Cosma Foot            0-3 USL Montjoly          
EF Iracoubo           0-1 CSC Cayenne           

Round 11
[Jan 4]
Cosma Foot            0-0 AOJ Mana              
[Jan 10]
CSC Cayenne           1-1 US Macouria           
[Jan 11]
US Sinnamary          awd AJ St.-Georges        [awarded 0-3, originally 1-2]
ASC Le Geldar         0-2 US Matoury            
USL Montjoly          3-1 EF Iracoubo           
ASU Grand Santi       2-3 ASC Agouado           

Round 12
[Jan 24]
AJ St.-Georges        1-2 USL Montjoly          
[Jan 25]
EF Iracoubo           1-2 AOJ Mana              
ASC Agouado           0-0 US Sinnamary          
US Macouria           1-2 Cosma Foot            
[Feb 26]
US Matoury            0-0 CSC Cayenne           
[May 1]
ASU Grand Santi       0-1 ASC Le Geldar         

Round 13
[Jan 29]
USL Montjoly          1-4 US Matoury            
[Feb 1]
AOJ Mana              0-2 ASC Le Geldar         
CSC Cayenne           3-1 ASC Agouado           
[Mar 8]
Cosma Foot            2-2 AJ St.-Georges        
EF Iracoubo           1-2 US Macouria           
[May 4]
US Sinnamary          1-3 ASU Grand Santi       

Round 14
[Feb 7]
AJ St.-Georges        1-2 EF Iracoubo           
[Feb 8]
US Macouria           3-1 AOJ Mana              
ASC Agouado           1-2 USL Montjoly          
US Matoury            3-1 Cosma Foot            
CSC Cayenne           1-1 ASU Grand Santi       
[Apr 27]
ASC Le Geldar         2-1 US Sinnamary          

Round 15
[Feb 21]
CSC Cayenne           2-0 ASC Le Geldar         
[Feb 22]
US Macouria           2-2 AJ St.-Georges        
EF Iracoubo           0-2 US Matoury           
AOJ Mana              1-3 US Sinnamary          
USL Montjoly          1-1 ASU Grand Santi       
Cosma Foot            0-1 ASC Agouado           

Round 16
[Mar 1]
US Sinnamary          0-2 CSC Cayenne           
ASC Le Geldar         3-0 USL Montjoly          
US Matoury            0-2 US Macouria           
ASU Grand Santi       3-0 Cosma Foot            
AJ St.-Georges        2-3 AOJ Mana              
[Apr 26]
ASC Agouado           3-0 EF Iracoubo           

Round 17
[Mar 14]
AJ St.-Georges        0-1 US Matoury            
[Mar 15]
USL Montjoly          3-2 US Sinnamary          
AOJ Mana              0-0 CSC Cayenne           
US Macouria           4-1 ASC Agouado           
EF Iracoubo           1-2 ASU Grand Santi       
[May 3]
Cosma Foot            1-2 ASC Le Geldar         
 
Round 18
[Mar 28]
CSC Cayenne           1-1 USL Montjoly          
[Mar 29]
US Matoury            2-0 AOJ Mana              
ASC Agouado           2-1 AJ St.-Georges        
US Sinnamary          0-0 Cosma Foot            
[Mar 30]
ASU Grand Santi       1-1 US Macouria           
[May 8]
ASC Le Geldar         5-2 EF Iracoubo           

Round 19
[Apr 5]
Cosma Foot            2-0 CSC Cayenne           
[May 10]
AJ St.-Georges        1-5 ASU Grand Santi       
US Matoury            2-0 ASC Agouado           
AOJ Mana              1-4 USL Montjoly          
[May 11]
US Macouria           0-3 ASC Le Geldar         
EF Iracoubo           0-1 US Sinnamary          

Round 20
[May 17]
CSC Cayenne           1-2 EF Iracoubo           
ASC Agouado           1-0 AOJ Mana              
ASC Le Geldar         5-1 AJ St.-Georges        
USL Montjoly          1-3 Cosma Foot            
[May 18]
US Sinnamary          1-3 US Macouria           
ASU Grand Santi       2-1 US Matoury            
 
Round 21
[May 24]
AOJ Mana              1-1 Cosma Foot            
US Macouria           2-1 CSC Cayenne           
US Matoury            0-1 ASC Le Geldar         
AJ St.-Georges        2-5 US Sinnamary          
[May 25]
ASC Agouado           1-0 ASU Grand Santi       
EF Iracoubo           awd USL Montjoly          [awarded 3-0, originally 0-0]

Round 22 [Jun 7]
CSC Cayenne           1-2 AJ St.-Georges        
US Sinnamary          1-3 US Matoury            
USL Montjoly          4-4 US Macouria           
AOJ Mana              0-1 ASU Grand Santi       
Cosma Foot            1-1 EF Iracoubo           
ASC Le Geldar         8-0 ASC Agouado           
 
Final Table:

 1.US Matoury         22  14  5  3  37-12  69  Champions
 2.ASC Le Geldar      22  13  4  5  39-15  65
 3.ASU Grand Santi    22  10  7  5  38-23  59  Relegated
 4.ASC Agouado        22  11  3  8  25-32  58
 5.CSC de Cayenne     22   8  8  6  24-22  56
 6.US Macouria        22   7  9  6  32-27  54
 7.USL Montjoly       22   8  5  9  35-42  49  [-2]
 8.Cosma Foot         22   5  9  8  21-28  46
 9.US Sinnamary       22   6  6 10  27-34  44  [-2]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.EF Iracoubo        22   7  1 14  21-39  44
---------------------------------------------
11.AJ Saint-Georges   22   5  6 11  30-40  43  Relegation Playoff
12.AOJ Mana           22   3  7 12  17-32  38  Relegated

NB: ASU Grand Santi relegated as punishment for forfeits in the youth competition;
    due to this, Iracoubo escaped the relegation playoff and AJ Saint-Georges
    direct relegation

Promotion/Relegation Playoff

First Leg [Jul 10]
AJ St.-Georges        1-2 SC Kouroucien         
 
Second Leg [Jul 15]
SC Kouroucien         2-1 AJ St.-Georges        
  
NB: SC Kourocuien promoted, AJ St.-Georges relegated; however, possibly
    ASC Agouado will be forcibly relegated, which presumably would leave
    AJ St-.Georges at the top level

Cup Tournaments 2013/14

Coupe de Guyane 2014 | Coupe de France 2013 | Various Cups 2013


Coupe de Guyane 2014

Preliminary Round [Jan 17]
CSC de Cayenne        1-0 ASC JOB
ASC Bonhomme          0-4 ASC Corossony

Round 1
[Jan 18]
Kourou FC             1-2 SC Kourou             [aet]
AS St.-Elie           2-1 AOJ Mana
AJ Balata Abriba      1-2 Olympique de Cayenne  
FC Renaissance        5-1 AS Red Star
[Feb 14]
USL Montjoly          2-3 ASC Roura             [aet]
[Feb 15]
US Macouria           5-0 RCM
Avenir Jeunesse Mana  1-0 EJ Balate
ASC Kawina            4-0 AJS Maroni
EF Iracoubo           1-0 US Matoury
ASC Remire            3-3 Dynamo de Soula       [aet, 3-0 pen]
US Sinnamary          1-2 AFC Montsinery
AJ St.-Georges        2-0 CSC de Cayenne
ASC Black Stars       2-1 AASC Corossony
[Mar 8]
ASU Grand Santi       1-0 ASCO
[Mar 9]
ASC Agouado           0-1 Le Geldar de Kourou
[Mar 15]
Cosma Foot            2-1 ASL Sport Guyanais

1/8 Finals
[Mar 22]
ASC Black Stars       2-2 AS St.-Elie           [aet, 3-0 pen]
ASC Roura             2-1 Olympique de Cayenne
AFC Montsinery        1-2 EF Iracoubo           
AJ St.-Georges        0-0 ASC Remire            [aet, 1-3 pen]
SC Kourou             2-1 Avenir Jeunesse Mana  
ASU Grand Santi       1-3 US Macouria           
[Mar 23]
Cosma Foot            3-0 FC Renaissance        
[Mar 26]
Le Geldar de Kourou   2-1 ASC Kawina            

Quarterfinals
[Apr 4]
ASC Remire            0-0 SC Kourou            [aet, 2-0 pen]
[Apr 12]
ASC Roura             2-3 ASC Black Stars       
Le Geldar de Kourou   1-0 EF Iracoubo
US Macouria           1-0 Cosma Foot

Semifinals
[May 14]
Le Geldar de Kourou   2-1 ASC Black Stars
[May 15]
ASC Remire            awd US Macouria          [awarded Remire, originally 1-2]
 
Final [Jun 13]
Le Geldar de Kourou   7-1 ASC Remire            


Coupe de France 2013

Preliminary Round 
[Aug 31]
ASC Agouado           2-0 AJS Maroni
AFC Montsinery        0-1 ASL Sport Guyanais
EF Iracoubo           0-1 ASC Le Geldar
ASC Remire            0-2 AJ St.-Georges  
[Sep 7]
ASU Grand Santi       4-1 Olympique
 
Round 1
[Aug 31]
FC Renaissance        awd AS St.-Elie           [Renaissance forfeited]
[Sep 1]
EJ Balate             0-1 AS Red Star
Avenir Jeunesse       awd ADACS                 [ADACS forfeited] 
[Sep 13]
AJ St.-Georges        1-2 US Macouria
[Sep 14]
Kourou FC             2-3 ASC Roura      
ASC JOB               0-2 ASCO
AOJ Mana              5-1 ASC Corossony
US Matoury            1-1 SC Kourou             [aet, 7-6 pen]
Cosma Foot            8-0 RCM
Dynamo de Soula       0-2 ASU Grand Santi
ASC Le Geldar         2-0 USL Montjoly
CSC Cayenne           awd AS Nou Mem            [Nou Mem forfeited]
US Sinnamary          2-0 ASC Agouado
ASC Black Stars       2-0 ASL Sport Guyanais
AJ Balata Abriba      awd ASC de Favard         [Favard forfeited] 
[Sep 15]
ASC Bonhomme          1-8 ASC Kawina

1/8 Finals
[Sep 27]
Red Star              0-4 Balata Abriba
[Sep 28]
Mana                  0-1 Black Stars
Macouria              3-1 Avenir Jeunesse
Sinnamary             9-1 St.-Elie
Kawina                5-0 ASCO
Cosma Foot            0-1 Geldar
Roura                 2-3 CSCC
[Sep 29]
Grand Santi           0-1 Matoury   

Quarterfinals
[Oct 11]
CSCC                  0-1 Black Stars
[Oct 12]
Balata Abriba         0-6 Kawina
Matoury               3-1 Sinnamary             [aet]
Geldar                1-1 Macouria              [aet, 4-5 pen]   
 
Semifinals 
[Oct 23]
US Matoury            2-1 US Macouria           [aet]
[Oct 26]
ASC Kawina            2-1 AS Black Stars        [aet]

Final [Oct 30]
US Matoury            4-0 ASC Kawina

Various Cups 2013

Coupe des Savanes 2013

Quarterfinals
[Aug 14]
Kourou FC             1-0 ASC Corossony
[Aug 15]
AS St.-Elie           0-6 US Sinnamary
ASC Geldar            awd AOJ Mana              [awarded 3-0]  
[Aug 21]
EF Iracoubo           2-5 SC Kouroucien                       
 
Semifinals
[Aug 17]
US Sinnamary          0-0 ASC Geldar            [3-2 pen]
[Aug 25]
Kourou FC             0-0 SC Kouroucien         [3-1 pen] 
 
Final [Aug 31]
US Sinnamary          4-1 Kourou FC   

Coupe U.N.A.F. 2013

Semifinals [Aug 22]
CSC Cayenne           1-0 US Matoury
Cosma Foot            0-0 ASC Geldar            [4-3 pen]
 
Final [Aug 24]
Cosma Foot            0-1 CSC Cayenne 
 
Coupe Municipal de Cayenne 2013

Round 1 [Sep 17]
Olympique             1-3 AJ St.-Georges
CSC Cayenne           3-1 ASL Sport Guyanais
 
Semifinals
[Sep 24]
CSC Cayenne           bt  AJ St.--Georges
[Sep 25]
AS Red Star           lt  ASC Bonhomme       

Final [Oct 16]
CSC Cayenne           6-0 ASC Bonhomme 

Promotion d'Honneur

Poule Centre/Est | Poule Ouest

Poule Centre/Est

Final Table:

 1.ASC Black Stars    22  17  2  3  61-20  75  Promoted
---------------------------------------------
 2.ASC Remire         22  15  6  1  61-22  73
 3.ASCJ Originaires   22  14  2  6  53-36  66
 4.AJ Balata Abriba   22  13  2  7  47-35  63
 5.ASL Sport Guyanais 22   9  4  9  33-28  53
 6.ASC De Roura       22   8  5  9  35-34  51
 7.Olympique Cayenne  22   8  5  9  35-44  51
 8.AFC Montsinery     22   6 10  6  45-39  50
 9.FC Renaissance     22   5  3 14  34-67  39  [-1]
10.Dynamo de Soula    22   4  5 13  27-48  38  [-1]
11.AS Red Star        22   4  4 14  18-42  37  [-1]
12.USL Montjoly 2     22   4  2 16  28-62  35  [-1]
 -.ASC Bonhomme       excluded or withdrew

Poule Ouest

Table (Jun 10):

 1.Kourou FC          21  14  3  4  51-21  66  Promoted
---------------------------------------------
 2.SC Kourou          21  14  4  3  49-17  66  [-1]
 3.ASC Corossony      21  12  1  8  52-40  57  [-1]
 4.AJS Maroni         21  10  3  8  46-29  53  [-1]
 5.EJ Balate          20   8  6  6  41-31  50
 6.AJ Mana            20   8  3  9  35-40  45  [-2]
 7.AS Saint-Elie      21   3  3 15  22-57  33
 8.R.C.M.             21   2  1 18  17-78  27  [-1]

NB: SC Kouroucien qualified for Promotion/Relegation Playoff, presumably
    after defeating ASC Remire


2012/13.

list of champions French Guyana.

list of cup winners French Guyana.

list of d.o.m. cup winners.


About this document

Source: http://www.franceguyane.fr/actualite/sports/

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 31 Jul 2014

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2013/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.