Guatemala (Women) 2012/13


Liga Nacional de Fútbol Femenino de Guatemala

Apertura 2012 | Clausura 2013

Apertura 2012

Tables:

Grupo 1
 1.Unifut Rosal                   8   5  2  1  49- 7  17  Qualified
 2.Deportivo Retalhuleu           7   4  2  1  33- 6  14  Qualified
 3.Amatitlán                      8   3  3  2  27-14  13  Qualified
 4.Deportivo Xela                 7   2  3  2  33- 6   9  Qualified
 5.San Sebastián DV               8   0  0  8   2-107  0
NB: total goal difference +4

Grupo 2
 1.Jutiapanecas                   8   8  0  0  74- 0  24  Qualified
 2.Guastatoya                     8   5  0  3  22-24  15  Qualified
 3.Santiago de los Caballeros     8   4  1  3  15-32  13  Qualified
 4.Pares                          8   1  2  5   8-22   5  Qualified
 5.Santa Isabel VN                8   0  1  7   6-47   1

Quarterfinals

First Legs
[Oct 27]
Amatitlán                   2-1 Guastatoya  
[Oct 28]
Pares                       0-1 Unifut-Rosal
Dep. Xela                   0-1 Jutiapanecas   
Santoago de los Caballeros  1-3 Dep. Retalhuleu             
 
Second Legs
[Nov 3]
Unifut-Rosal                5-0 Pares
Jutiapanecas                2-1 Dep. Xela 
[Nov 4]
Dep. Retalhuleu             7-0 Santiago de los Caballeros
Guastatoya                  1-5 Amatitlán 
 
Semifinals

First Legs
[Nov 10]
Amatitlán                   2-2 Jutiapanecas
[Nov 14]
Dep. Retalhuleu             0-2 Unifut-Rosal
 
Second Legs [Nov 18]
Jutiapanecas                3-0 Amatitlán
Unifut-Rosal                4-2 Dep. Retalhuleu             
 
Third Place Match [Nov 24]
Amatitlán                   2-2 Dep. Retalhuleu             [5-4 pen]
 
Final 

First Leg [Nov 24]  
Unifut-Rosal                2-5 Jutiapanecas

Second Leg [Dec 1]
Jutiapanecas                1-4 Unifut-Rosal                [2-4 pen]
 

Clausura 2013

Tables:

Grupo 1
 1.Unifut Rosal                  10   6  3  1  42- 4  21  Qualified
 2.Deportivo Xela                 9   6  2  1  31- 7  20  Qualified
 3.Deportivo Retalhuleu           9   4  5  0  18- 7  17  Qualified
 4.Deportivo Escuintla           10   3  3  4  23-18  12  Qualified
 5.Muniguate                     10   3  0  7   6-40   9  [*]
 6.Santa Isabel II               10   0  1  9   6-50   1
[*] Muniguate replaced Deportivo Valdez, who withdrew before the start of the Clausura

Grupo 2
 1.Jutiapanecas                  10  10  0  0  60- 6  30  Qualified
 2.Amatitlán                     10   7  0  3  51-16  21  Qualified
 3.Guastatoya                    10   5  1  4  31-24  16  Qualified
 4.Pares                         10   5  0  5  30-22  15  Qualified
 5.Deportivo Cobán               10   2  1  7  16-33   7
 6.Deportivo Cuilapa             10   0  0 10   3-90   0

Round 1
[Jan 26]
Santa Isabel II             0-8 Xela                        
[Jan 27]
Dep. Retalhuleu             3-1 Escuintla                   
Pares                       1-2 Guastatoya                  
Amatitlán                  14-0 Cuilapa                     
Jutiapanecas               10-0 Cobán                       
[Feb 8]
Unifut-Rosal                9-0 Muniguate                   
 
Round 2 [Feb 2,3]
Muniguate                   0-3 Dep. Retalhuleu             
Xela                        1-0 Unifut-Rosal                
Jutiapanecas                4-1 Pares                       
Guastatoya                  0-2 Amatitlán                   
Cobán                       7-1 Cuilapa                     
Escuintla                   7-0 Santa Isabel II             
 
Round 3  
[Feb 9]
Amatitlán                   0-1 Jutiapanecas                
[Feb 10]                                                    
Cuilapa                     0-7 Guastatoya                  
Pares                       2-1 Cobán                       
Xela                        1-1 Escuintla                   
Dep. Retalhuleu             2-2 Unifut-Rosal            
[Mar 9]
Santa Isabel II             1-2 Muniguate                    

Round 4 [Feb 17]
Pares                       1-5 Amatitlán                   
Muniguate                   0-8 Xela                        
Dep. Retalhuleu             4-0 Santa Isabel II             
Guastatoya                  4-2 Cobán                       
Unifut-Rosal                4-0 Escuintla                   
Jutiapanecas                9-0 Cuilapa                     
 
Round 5 [Feb 24]
Xela                        1-1 Dep. Retalhuleu             
Escuintla                   4-1 Muniguate                   
Unifut-Rosal                9-0 Santa Isabel II             
Cuilapa                     1-2 Pares                       
Cobán                       0-6 Amatitlán                   
Guastatoya                  0-6 Jutiapanecas                

Round 6 
[Mar 16]
Escuintla                   1-1 Dep. Retalhuleu             
[Mar 17]
Xela                        3-0 Santa Isabel II             
Muniguate                   0-7 Unifut-Rosal                
Cobán                       1-3 Jutiapanecas                
Guastatoya                  3-2 Pares                       
Cuilapa                    0-10 Amatitlán                   
 
Round 7
[Mar 23]
Santa Isabel II             3-7 Escuintla                   
[Mar 24]
Xela                        0-3 Unifut-Rosal                
Dep. Retalhuleu             2-0 Muniguate                   
Amatitlán                   5-2 Guastatoya                  
Pares                       1-3 Jutiapanecas                
Cuilapa                     0-4 Cobán                       
 
Round 8 [Apr 7]
Unifut-Rosal                1-1 Dep. Retalhuleu             
Escuintla                   2-4 Xela                        
Muniguate                   2-1 Santa Isabel II             
Jutiapanecas                7-1 Amatitlán                   
Guastatoya                 11-1 Cuilapa                     
Cobán                       0-2 Pares                       

Round 9
[Apr 13]
Santa Isabel II             1-1 Dep. Retalhuleu             
[Apr 14]
Escuintla                   0-0 Unifut-Rosal                
Cobán                       0-0 Guastatoya                  
Cuilapa                    0-12 Jutiapanecas                
Amatitlán                   3-4 Pares                       
[Apr 28]
Xela                        5-0 Muniguate                   
 
Round 10
[Apr 20]
Santa Isabel II             0-7 Unifut-Rosal                
[Apr 21]
Jutiapanecas                5-2 Guastatoya                  
Amatitlán                   5-1 Cobán                       
Muniguate                   1-0 Escuintla                   
[Apr 28]
Pares                      14-0 Cuilapa                     
[date?]
Dep. Retalhuleu              -  Xela                        [presumably Retalhuleu won]

Tables:

Grupo 1
 1.Unifut Rosal                  10   6  3  1  42- 4  21  Qualified
 2.Deportivo Xela                 9   6  2  1  31- 7  20  Qualified
 3.Deportivo Retalhuleu           9   4  5  0  18- 7  17  Qualified
 4.Deportivo Escuintla           10   3  3  4  23-18  12  Qualified
 5.Muniguate                     10   3  0  7   6-40   9  [*]
 6.Santa Isabel II               10   0  1  9   6-50   1
[*] Muniguate replaced Deportivo Valdez, who withdrew before the start of the Clausura

Grupo 2
 1.Jutiapanecas                  10  10  0  0  60- 6  30  Qualified
 2.Amatitlán                     10   7  0  3  51-16  21  Qualified
 3.Guastatoya                    10   5  1  4  31-24  16  Qualified
 4.Pares                         10   5  0  5  30-22  15  Qualified
 5.Deportivo Cobán               10   2  1  7  16-33   7
 6.Deportivo Cuilapa             10   0  0 10   3-90   0

Quarterfinals 

First Leg [May 5]
Jutiapanecas                4-0 Escuintla                   
Amatitlán                   0-5 Xela                        
Dep. Retalhuleu             3-3 Guastatoya                  
Unifut-Rosal                3-1 Pares                       

Second Legs
[May 11]
Escuintla                   1-3 Jutiapanecas                
Pares                       0-5 Unifut-Rosal                
[May 12]
Xela                        2-2 Amatitlán                   
Guastatoya                  3-3 Dep. Retalhuleu             [3-2 pen]
 
Semifinals

First Legs [May 19]
Guastatoya                  1-5 Unifut-Rosal                
Xela                        1-1 Jutiapanecas                
 
Second Legs [May 26]
Unifut-Rosal               11-1 Guastatoya                  
Jutiapanecas                6-2 Xela                        
 
Third Place Match [Jun 9]
Xela                        8-3 Guastatoya
 
Final [Jun 9]
Unifut-Rosal                1-2 Jutiapanecas  
 



2011/12

2013/14

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Hans Schöggl
Last updated: 15 Aug 2013

(C) Copyright Hans Schöggl and RSSSF 2012/13
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.