Haiti 2018


Championnat National D1 2018
Coupe des Champions 2018
Championnat National D2 2018

Championnat National D1 2018

Ouverture | Clôture | Aggregate Table

Tournoi d'Ouverture

Regular Stage | Playoff

Ouverture Regular Stage

Final Table:

 1.AS Capoise (Cap-Haïtien)               15  10  4  1  24-10  34   Qualified
 2.AS Mirebalais                          15   7  6  2  19- 6  27   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tempête FC (Saint-Marc)                15   6  6  3  16-10  24   Qualified
 4.Don Bosco FC (Pétion-Ville)            15   5  7  3  18-14  22   Qualified
 5.Baltimore SC (Saint-Marc)              15   6  4  5  10-13  22   Qualified
 6.Real Hope Football Acad. (Cap-Haïtien) 15   5  6  4  12-10  21   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FICA (Cap-Haïtien)                     15   5  5  5  14-14  20
 8.Cavaly AS (Léogâne)                    15   5  4  6  15-14  19
 9.Ouanaminthe FC                         15   4  7  4  11-13  19
10.Valencia (Léogâne)                     15   5  4  6  10-17  19
11.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15   4  6  5  12-11  18
12.Petit-Goâve FC                         15   3  7  5  10-16  16
13.Arcahaie FC                            15   4  4  7   9-16  16
14.Racing FC (Gonaïves)                   15   2  8  5  13-14  14
15.Cosmopolites SC (Delmas)               15   4  2  9  13-19  14
16.AS Sud-Est (Jacmel)                    15   4  2  9  12-21  14

Round 1
[Feb 17]
Real Hope      1-1 Petit-Goâve    
[Feb 18]
Ouanaminthe    1-1 Arcahaie       
Racing G       0-3 Cosmopolites   
Tempête        2-1 Valencia       
ASSE           0-1 Baltimore      
Don Bosco      2-2 FICA           
Cavaly         1-1 Racing CH      
AS Capoise     0-3 Mirebalais     

Round 2
[Feb 24]
Racing CH      1-1 Ouanaminthe    
[Feb 25]
Mirebalais     abd ASSE           [abandoned at 2-0 at half-time due to rain]
Petit-Goâve    1-2 AS Capoise     
Valencia       1-0 Don Bosco      
Arcahaie       0-0 Racing G       
Cosmopolites   2-1 Real Hope      
FICA           0-0 Tempête        
Baltimore      2-1 Cavaly         
[Feb 26]
Mirebalais     awd ASSE           [awarded 3-0, ASSE dns for second half]

Round 3
[Mar 3]
AS Capoise     1-0 Cavaly         
[Mar 4]
Valencia       1-0 FICA           
Ouanaminthe    0-0 Petit-Goâve    
ASSE           1-0 Racing CH      
Racing G       1-2 Mirebalais     
Tempête        1-0 Cosmopolites   
Real Hope      0-0 Baltimore      
Don Bosco      1-2 Arcahaie       

Round 4
[Mar 7]
Real Hope      0-0 Don Bosco      
[Mar 8]
Cavaly         2-1 ASSE           
Arcahaie       0-1 Cosmopolites   
Petit-Goâve    0-0 Valencia       
Mirebalais     0-0 Tempête        
Racing CH      0-0 Racing G       
AS Capoise     0-0 Ouanaminthe    
Baltimore      1-2 FICA           

Round 5 [Mar 11]
Cavaly         1-0 Real Hope      
Mirebalais     1-1 Petit-Goâve    
Ouanaminthe    0-0 Racing G       
ASSE           0-1 Arcahaie       
Cosmopolites   0-0 Valencia       
Baltimore      1-0 Racing CH      
FICA           0-1 AS Capoise     
Don Bosco      3-0 Tempête        

Round 6
[Mar 17]
Cosmopolites   1-2 FICA           
Racing G       awd Don Bosco      [awarded 3-0; abandoned in 16']
[Mar 18]
Arcahaie       0-2 Mirebalais     
Valencia       1-0 ASSE           
Petit-Goâve    1-0 Cavaly         
Racing CH      0-1 Real Hope      
AS Capoise     2-0 Baltimore      
Tempête        2-2 Ouanaminthe    

Round 7
[Mar 24]
Cavaly         3-0 Cosmopolites   
FICA           3-0 Arcahaie       
[Mar 25]
ASSE           1-1 Racing G       
Petit-Goâve    0-0 Tempête        
Ouanaminthe    2-1 Valencia       
Mirebalais     1-0 Racing CH      
Baltimore      0-0 Don Bosco      
Real Hope      1-3 AS Capoise     

Round 8
[Mar 28]
Racing G       5-0 Petit-Goâve    
ASSE           1-1 Real Hope      
Racing CH      2-2 AS Capoise     
[Mar 29]
Valencia       2-1 Arcahaie       
FICA           0-1 Ouanaminthe    
Cosmopolites   0-1 Baltimore      
Don Bosco      2-1 Mirebalais     
Tempête        2-1 Cavaly         

Round 9
[Mar 31]
Real Hope      1-0 Racing G       
[Apr 1]
Mirebalais     2-0 FICA           
Ouanaminthe    0-1 Cosmopolites   
Petit-Goâve    0-2 Racing CH      
Arcahaie       1-1 Tempête        
Cavaly         1-4 Don Bosco      
Baltimore      0-2 Valencia       
AS Capoise     2-0 ASSE           

Round 10
[Apr 7]
Racing G       0-0 AS Capoise     
[Apr 8]
Ouanaminthe    1-0 Cavaly         
Arcahaie       1-0 Baltimore      
Valencia       0-0 Mirebalais     
Cosmopolites   0-1 Petit-Goâve    
Don Bosco      1-0 ASSE           
Tempête        1-0 Real Hope      
FICA           1-0 Racing CH      

Round 11
[Apr 14]
AS Capoise     4-0 Valencia       
Petit-Goâve    2-2 FICA           
[Apr 15]
Mirebalais     1-1 Cosmopolites   
ASSE           4-1 Ouanaminthe    
Cavaly         1-1 Racing G       
Real Hope      2-0 Arcahaie       
Racing CH      1-1 Don Bosco      
Baltimore      0-0 Tempête        

Round 12 [Apr 22]
Racing G       1-1 Baltimore      
Ouanaminthe    1-0 Mirebalais     
Arcahaie       1-0 Petit-Goâve    
Valencia       awd Cavaly         [abandoned at 0-3 in 90+1' due to pitch invasion; result stood]
Tempête        4-0 ASSE           
Cosmopolites   0-1 Racing CH      
FICA           1-1 Real Hope      
Don Bosco      1-1 AS Capoise     

Round 13
[Apr 25]
Real Hope      2-0 Valencia       
Baltimore      1-0 Ouanaminthe    
[Apr 26]
Racing G       awd Tempête        [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in injury time due to crowd trouble]
Petit-Goâve    0-0 Don Bosco      
Cavaly         0-0 Mirebalais     
ASSE           2-0 FICA           
AS Capoise     4-2 Cosmopolites   
Racing CH      1-1 Arcahaie       

Round 14 [Apr 29]
Mirebalais     3-0 Baltimore      
Cosmopolites   1-2 Don Bosco      
Petit-Goâve    2-0 ASSE           
Arcahaie       0-1 Cavaly         
Ouanaminthe    0-1 Real Hope      
FICA           1-0 Racing G       
Tempête        0-1 AS Capoise     
Valencia       0-2 Racing CH      

Round 15
[May 5]
Racing G       1-1 Valencia       
Real Hope      0-0 Mirebalais     
[May 6]
Racing CH      1-0 Tempête        
Don Bosco      1-1 Ouanaminthe    
Baltimore      2-1 Petit-Goâve    
Cavaly         0-0 FICA           
AS Capoise     1-0 Arcahaie       
ASSE           2-1 Cosmopolites   

Final Table:

 1.AS Capoise (Cap-Haïtien)               15  10  4  1  24-10  34   Qualified
 2.AS Mirebalais                          15   7  6  2  19- 6  27   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Tempête FC (Saint-Marc)                15   6  6  3  16-10  24   Qualified
 4.Don Bosco FC (Pétion-Ville)            15   5  7  3  18-14  22   Qualified
 5.Baltimore SC (Saint-Marc)              15   6  4  5  10-13  22   Qualified
 6.Real Hope Football Acad. (Cap-Haïtien) 15   5  6  4  12-10  21   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.FICA (Cap-Haïtien)                     15   5  5  5  14-14  20
 8.Cavaly AS (Léogâne)                    15   5  4  6  15-14  19
 9.Ouanaminthe FC                         15   4  7  4  11-13  19
10.Valencia (Léogâne)                     15   5  4  6  10-17  19
11.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15   4  6  5  12-11  18
12.Petit-Goâve FC                         15   3  7  5  10-16  16
13.Arcahaie FC                            15   4  4  7   9-16  16
14.Racing FC (Gonaïves)                   15   2  8  5  13-14  14
15.Cosmopolites SC (Delmas)               15   4  2  9  13-19  14
16.AS Sud-Est (Jacmel)                    15   4  2  9  12-21  14

Ouverture Playoff

Quarterfinals

First Legs
[May 9]
Real Hope      2-1 Tempête        
[May 10]
Baltimore      1-0 Don Bosco      

Second Legs [May 13]
Tempête        2-0 Real Hope      
Don Bosco      0-0 Baltimore      

Semifinals

First Legs
[May 16]
Baltimore      0-0 AS Capoise     
[May 17]
Tempête        1-1 Mirebalais     

Second Legs [May 20]
AS Capoise     1-0 Baltimore      
Mirebalais     2-0 Tempête        

Final

First Leg [May 24]
Mirebalais     0-0 AS Capoise     

Second Leg [May 27]
AS Capoise     1-0 Mirebalais     
  [Djoulès Valcourt 49]


Tournoi de Clôture

Regular Stage | Playoff

Clôture Regular Stage

Final Table:

 1.Arcahaie FC                            15  11  2  2  16- 6  35   Qualified
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                15   6  6  3  12- 7  24   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Don Bosco FC (Pétion-Ville)            15   7  3  5  20-18  24   Qualified
 4.FICA (Cap-Haïtien)                     15   7  2  6  20-13  23   Qualified
 5.Real Hope Football Acad. (Cap-Haïtien) 15   6  5  4  17-11  23   Qualified
 6.Baltimore SC (Saint-Marc)              15   7  1  7  11-11  22   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cosmopolites SC (Delmas)               15   6  4  5  11-19  22
 8.Ouanaminthe FC                         15   5  6  4  10- 8  21
 9.AS Mirebalais                          15   6  3  6  11-12  21
10.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15   5  5  5  16-12  20
11.Cavaly AS (Léogâne)                    15   5  5  5  16-14  20
12.Racing FC (Gonaïves)                   15   6  1  8  13-11  19
13.AS Capoise (Cap-Haïtien)               15   5  3  7  12-16  18
14.AS Sud-Est (Jacmel)                    15   5  3  7  16-22  18
15.Valencia (Léogâne)                     15   3  4  8   7-17  13
16.Petit-Goâve FC                         15   2  3 10   6-17   9

Round 1
[Sep 1]
Cosmopolites   1-0 Racing G       
[Sep 2]
Baltimore      1-0 ASSE           
Mirebalais     1-0 AS Capoise     
FICA           2-1 Don Bosco      
Arcahaie       1-0 Ouanaminthe    
Valencia       0-0 Tempête        
Racing CH      0-0 Cavaly         
[Sep 4]
Petit-Goâve    0-0 Real Hope      

Round 2
[Sep 8]
Don Bosco      2-1 Valencia       
AS Capoise     2-0 Petit-Goâve    
[Sep 9]
ASSE           1-0 Mirebalais     
Real Hope      6-1 Cosmopolites   
Racing G       0-1 Arcahaie       
Ouanaminthe    0-0 Racing CH      
Cavaly         1-0 Baltimore      
Tempête        2-1 FICA           

Round 3
[Sep 15]
Racing CH      2-1 ASSE           
[Sep 16]
Petit-Goâve    0-1 Ouanaminthe    
Arcahaie       2-0 Don Bosco      
Mirebalais     2-0 Racing G       
FICA           2-1 Valencia       
Cavaly         3-0 AS Capoise     
Cosmopolites   1-0 Tempête        
Baltimore      0-1 Real Hope      

Round 4
[Sep 19]
ASSE           2-1 Cavaly         
Don Bosco      1-1 Real Hope      
[Sep 20]
Cosmopolites   1-0 Arcahaie       
Valencia       awd Petit-Goâve    [awarded 0-3; abandoned at 0-1 in 72' due to crowd trouble]
Tempête        1-0 Mirebalais     
Racing G       abd Racing CH      [abandoned at half-time due to insufficient security]
Ouanaminthe    2-1 AS Capoise     
FICA           1-0 Baltimore      
[Nov 1]
Racing G       1-0 Racing CH      [replay]

Round 5
[Sep 22]
Real Hope      2-2 Cavaly         
[Sep 23]
Petit-Goâve    1-1 Mirebalais     
Racing G       2-0 Ouanaminthe    
Arcahaie       2-1 ASSE           
Valencia       0-1 Cosmopolites   
Racing CH      1-0 Baltimore      
AS Capoise     3-1 FICA           
Tempête        abd Don Bosco      [abandoned at 0-0 in 15' due to heavy rain]
[Oct 31]
Tempête        0-0 Don Bosco      [replay]

Round 6
[Sep 29]
FICA           0-1 Cosmopolites   
[Sep 30]
Cavaly         1-0 Petit-Goâve    
Ouanaminthe    0-0 Tempête        
Real Hope      0-0 Racing CH      
Baltimore      0-1 AS Capoise     
Don Bosco      2-1 Racing G       
[Nov 1]
Mirebalais     0-1 Arcahaie       
ASSE           2-0 Valencia       

Round 7
[Oct 6]
Cosmopolites   0-0 Cavaly         
[Oct 7]
Valencia       1-1 Ouanaminthe    
Racing G       2-0 ASSE           
Arcahaie       0-0 FICA           
Racing CH      0-1 Mirebalais     
Tempête        1-0 Petit-Goâve    
Don Bosco      2-0 Baltimore      
AS Capoise     1-0 Real Hope      

Round 8
[Oct 10]
Petit-Goâve    1-0 Racing G       
AS Capoise     2-1 Racing CH      
[Oct 11]
Mirebalais     2-1 Don Bosco      
Baltimore      4-2 Cosmopolites   
Real Hope      2-0 ASSE           
Ouanaminthe    1-0 FICA           
Arcahaie       1-0 Valencia       
Cavaly         1-1 Tempête        

Round 9
[Oct 14]
Cosmopolites   1-1 Ouanaminthe    
Valencia       abd Baltimore      [abandoned at halt-time due to crowd trouble]
Racing G       2-0 Real Hope      
ASSE           1-1 AS Capoise     
Tempête        0-1 Arcahaie       
Don Bosco      4-3 Cavaly         
FICA           3-0 Mirebalais     
[Oct 18]
Racing CH      3-1 Petit-Goâve    
[Nov 8]
Valencia       0-1 Baltimore      [replay]

Round 10
[Oct 20]
Real Hope      1-0 Tempête        
[Oct 21]
Petit-Goâve    0-1 Cosmopolites   
ASSE           3-2 Don Bosco      
Cavaly         1-0 Ouanaminthe    
Mirebalais     0-0 Valencia       
AS Capoise     0-0 Racing G       
Racing CH      2-1 FICA           
Baltimore      1-0 Arcahaie       

Round 11 [Oct 28]
Valencia       1-0 AS Capoise     
Ouanaminthe    2-0 ASSE           
Racing G       0-1 Cavaly         
Arcahaie       2-1 Real Hope      
Tempête        2-1 Baltimore      
Don Bosco      2-0 Racing CH      
FICA           2-0 Petit-Goâve    
Cosmopolites   0-1 Mirebalais     

Round 12
[Nov 3]
AS Capoise     1-2 Don Bosco      
[Nov 4]
Petit-Goâve    0-1 Arcahaie       
Cavaly         0-1 Valencia       
Mirebalais     0-0 Ouanaminthe    
ASSE           1-1 Tempête        
Racing CH      5-0 Cosmopolites   
Baltimore      1-0 Racing G       
Real Hope      0-0 FICA           

Round 13 [Nov 11]
Mirebalais     2-1 Cavaly         
FICA           5-0 ASSE           
Valencia       1-0 Real Hope      
Cosmopolites   0-0 AS Capoise     
Arcahaie       2-1 Racing CH      
Tempête        1-0 Racing G       
Ouanaminthe    0-0 Baltimore      
Don Bosco      0-0 Petit-Goâve    

Round 14
[Nov 16]
Real Hope      1-0 Ouanaminthe    
ASSE           3-0 Petit-Goâve    
AS Capoise     awd Tempête        [awarded 0-3; abandoned at 0-0 in second half]
Cavaly         1-1 Arcahaie       
Racing G       2-1 FICA           
Don Bosco      1-0 Cosmopolites   
Racing CH      1-1 Valencia       
[Nov 22]
Baltimore      1-0 Mirebalais     

Round 15
[Dec 2]
Valencia       n/p Racing G       [Racing refused to play, claiming their players
Mirebalais     1-2 Real Hope       had been attacked]
Tempête        0-0 Racing CH      
Ouanaminthe    2-0 Don Bosco      
Petit-Goâve    0-1 Baltimore      
FICA           1-0 Cavaly         
Arcahaie       1-0 AS Capoise     
Cosmopolites   1-1 ASSE           
[Dec 11]
Valencia       awd Racing G       [awarded 0-3; refixtured at Port-au-Prince, Valencia dns]

Final Table:

 1.Arcahaie FC                            15  11  2  2  16- 6  35   Qualified
 2.Tempête FC (Saint-Marc)                15   6  6  3  12- 7  24   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Don Bosco FC (Pétion-Ville)            15   7  3  5  20-18  24   Qualified
 4.FICA (Cap-Haïtien)                     15   7  2  6  20-13  23   Qualified
 5.Real Hope Football Acad. (Cap-Haïtien) 15   6  5  4  17-11  23   Qualified
 6.Baltimore SC (Saint-Marc)              15   7  1  7  11-11  22   Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cosmopolites SC (Delmas)               15   6  4  5  11-19  22
 8.Ouanaminthe FC                         15   5  6  4  10- 8  21
 9.AS Mirebalais                          15   6  3  6  11-12  21
10.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   15   5  5  5  16-12  20
11.Cavaly AS (Léogâne)                    15   5  5  5  16-14  20
12.Racing FC (Gonaïves)                   15   6  1  8  13-11  19
13.AS Capoise (Cap-Haïtien)               15   5  3  7  12-16  18
14.AS Sud-Est (Jacmel)                    15   5  3  7  16-22  18
15.Valencia (Léogâne)                     15   3  4  8   7-17  13
16.Petit-Goâve FC                         15   2  3 10   6-17   9

Clôture Playoff

Quarterfinals

First Legs [Dec 6]
Real Hope      1-0 FICA           
Baltimore      1-1 Don Bosco      

Second Legs [Dec 9]
FICA           1-2 Real Hope      [aet]
Don Bosco      1-1 Baltimore      [aet, 4-3 pen]

Semifinals

First Legs
[Dec 13, Parc Saint Victor, Cap-Haïtien]
Real Hope      0-2 Arcahaie       
[Dec 13, Parc Sainte Thérèse, Pétion-Ville]
Don Bosco      0-0 Tempête        

Second Legs
[Dec 16, Parc National du Drapeau, Arcahaie]
Arcahaie       1-0 Real Hope      
[Dec 16, Parc Levelt, Saint-Marc]
Tempête        1-1 Don Bosco      

Final

First Leg [Dec 20, Parc Sainte Thérèse, Pétion-Ville]
Don Bosco      0-0 Arcahaie       

Second Leg [Dec 23, Parc National du Drapeau, Arcahaie]
Arcahaie       0-0 Don Bosco      [aet, 5-5 pen; abandoned due to darkness]

Playoff [Dec 27, Parc Levelt, Saint-Marc]
Arcahaie       1-2 Don Bosco      
  [Samuel Desroche 54; Canès Jean Charles 67, Naël Wellofsky Elysée 88]


Aggregate Table

 1.AS Capoise (Cap-Haïtien)               30  15  7  8  36-26  52
 2.Arcahaie FC                            30  15  6  9  25-22  51  [P]
 3.AS Mirebalais                          30  13  9  8  30-18  48
 4.Tempête FC (Saint-Marc)                30  12 12  6  28-17  48
 5.Don Bosco FC (Pétion-Ville)            30  12 10  8  38-32  46
 6.Real Hope Football Acad. (Cap-Haïtien) 30  11 11  8  29-21  44
 7.Baltimore SC (Saint-Marc)              30  13  5 12  21-24  44
 8.FICA (Cap-Haïtien)                     30  12  7 11  34-27  43
 9.Ouanaminthe FC                         30   9 13  8  21-21  40
10.Cavaly AS (Léogâne)                    30  10  9 11  31-28  39
11.Racing Club Haïtien (Port-au-Prince)   30   9 11 10  28-23  38
12.Cosmopolites SC (Delmas)               30  10  6 14  24-38  36  [P]
13.Racing FC (Gonaïves)                   30   8  9 13  26-25  33
-----------------------------------------------------------------
14.AS Sud-Est (Jacmel)                    30   9  5 16  28-43  32       Relegated
15.Valencia (Léogâne)                     30   8  8 14  17-34  32  [P]  Relegated
16.Petit-Goâve FC                         30   5 10 15  16-33  25       Relegated

Promoted: Violette Athlétic Club, Triomphe FC de Liancourt, América des Cayes


Coupe des Champions 2018

NB: between winners Ouverture and Clôture

[Dec 30, Parc Saint-Victor, Cap-Haïtien]
AS Capoise     1-0 Don Bosco      
  [Marc Robenson Beldor 81]


Championnat National D2 2018

Phase Finale

Semifinals
[Dec 26, final Zône Nord, Parc Levelt, Saint-Marc]
Triomphe       0-0 Accolade GM    [aet, 4-3 pen]
[Dec 27, final Zône Sud, Stade Sylvio Cator, Port-au-Prince]
Violette       2-0 América        

Third Place Match [Dec 31, Stade Sylvio Cator, Port-au-Prince]
América        4-0 Accolade GM    

NB: América des Cayes promoted

Final [Dec 31, Stade Sylvio Cator, Port-au-Prince]
Violette       2-0 Triomphe       
  [Peterson Junior Joseph 60, 74]

NB: both finalists promoted

2017

2019

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 28 Feb 2019

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2018/19
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.