Kazakhstan 2008

Premier Liga

Final Table:

 1.FK Aqtöbe                 30  20  7  3  61-18  67  Golden Match
   Tobil Qostanay            30  20  7  3  58-21  67  Golden Match
 3.Yertis Pavlodar           30  18  8  4  58-28  62
 4.Qaysar Qizilorda          30  13 10  7  29-22  49
 5.MegaSport Almati          30  12  6 12  33-38  42
 6.Jetisu Taldiqorghan       30  11  8 11  28-27  41
 7.Shakhtyor Qaraghandi      29  11 13  5  41-26  37  [-9]
 8.FK Almati                 30  10  7 13  33-39  37
 9.Oqjetpes Kökshetau        30  10  5 15  32-48  35
10.Qayrat Almati             30   9 10 11  25-28  34  [-3]
11.FK Astana                 30   8 11 11  37-33  32  [-3]
12.Ordabasi Shimkent         30   7  9 14  25-44  30
----------------------------------------------------
13.Yesil-Bogatyr Petropavl   30   4 12 14  21-42  24  [*]  Relegated
14.Energetik-2 Yekibastuz    30   5  8 17  21-43  23  Relegated
15.FK Atirau                 30   3 10 17  22-54  19  [*]  Relegated
 -.Vostok Öskemen            29  10  5 14  35-48  35  [*]  Relegated

[*] Yesil-Bogatyr, Atirau and Vostok later remained in the league
    as three Almati clubs (MegaSport, Almati, Qayrat) were excluded
    for 2009; FK Astana were renamed Lokomotiv Astana. 

NB: Astana and Qayrat 3 points deducted;
    Shakhtyor 9 points deducted;
    Vostok thrown out of league after round 25 and their remaining
      matches awarded 0-3 losses

NB: Yekibastuzets Yekibastuz were apparently renamed Energetik-2
      Yekibastuz;
    promoted side Qazaqmis Sätbayev were apparently replaced by 
      relegated side Oqjetpes Kökshetau

Round 1 
[Mar 8]
Qaysar        1-0 Shakhtyor  
Almati        1-1 Yesil-Bogatyr
Oqjetpes      awd Vostok             [awarded 0-3, originally 1-1]
Ordabasi      0-0 Atirau
MegaSport     2-1 Jetisu             [award of 0-3 due to MegaSport
Yertis        1-1 Tobil               fielding 2 supposedly ineligible
[Mar 9]                               players (Muminov and Kalmuratov)
Energetik-2   2-4 Aqtöbe              revoked]
Qayrat        0-0 Astana

Round 2
[Mar 15]
Qaysar        1-0 Atirau
Ordabasi      0-2 Yesil-Bogatyr       
Oqjetpes      awd Aqtöbe             [awarded 0-3, originally 2-2]
MegaSport     0-0 Astana             [awarded 0-3 due to MegaSport
Energetik-2   1-3 Almati              fielding 2 supposedly ineligible 
Jetisu        1-0 Tobil               revoked]
[Mar 16]            
Qayrat        0-0 Shakhtyor     
Yertis        2-3 Vostok

Round 3
[Mar 30]
Yesil-Bogatyr 0-1 Jetisu
Astana        1-1 Yertis
Vostok        0-0 Qayrat
Shakhtyor     awd Oqjetpes           [awarded 3-0, originally 2-1]
Aqtöbe        1-0 Qaysar
Atirau        0-0 Energetik-2
Almati        1-2 Ordabasi
[Mar 31]
MegaSport     2-2 Tobil        
 
Round 4 [Apr 5]
Yesil-Bogatyr 0-2 Tobil
Astana        0-0 Jetisu
Vostok        1-2 MegaSport
Shakhtyor     3-1 Yertis
Aqtöbe        3-0 Qayrat
Atirau        0-0 Oqjetpes
Almati        0-1 Qaysar
Ordabasi      2-1 Energetik-2

Round 5
[Apr 13]
Qaysar        1-0 Ordabasi
Oqjetpes      0-2 Almati
Yertis        0-0 Aqtöbe
MegaSport     1-0 Shakhtyor
Jetisu        1-0 Vostok
Tobil         2-0 Astana
Energetik-2   0-0 Yesil-Bogatyr
[Apr 14]
Qayrat        1-0 Atirau

Round 6 [Apr 19]
Yesil-Bogatyr 0-0 Astana
Vostok        0-2 Tobil         
Shakhtyor     1-0 Jetisu        
Aqtöbe        1-0 MegaSport     
Atirau        1-2 Yertis        
Qayrat        1-0 Almati
Ordabasi      1-1 Oqjetpes      
Energetik-2   0-1 Qaysar        

Round 7 
[Apr 27]
Qaysar        1-0 Yesil-Bogatyr
Oqjetpes      2-1 Energetik-2   
Qayrat        3-0 Ordabasi
Yertis        1-0 Almati
Astana        0-0 Vostok
Jetisu        2-1 Aqtöbe
Tobil         2-1 Shakhtyor
[Apr 28]
MegaSport     0-0 Atirau

Round 8 [May 3]
Yesil-Bogatyr 2-1 Vostok
Shakhtyor     1-1 Astana
Aqtöbe        1-1 Tobil         
Atirau        1-0 Jetisu        
MegaSport     0-1 Almati
Ordabasi      0-1 Yertis        
Energetik-2   0-0 Qayrat        
Qaysar        1-2 Oqjetpes      

Round 9 [May 11]
Oqjetpes      2-0 Yesil-Bogatyr
MegaSport     0-1 Ordabasi
Tobil         3-0 Atirau
Qayrat        1-1 Qaysar
Yertis        3-0 Energetik-2
Vostok        1-1 Shakhtyor
Jetisu        2-0 Almati
Astana        1-0 Aqtöbe

Round 10 [May 17]
Oqjetpes      2-0 Qayrat
Yesil-Bogatyr 0-0 Shakhtyor
Ordabasi      0-0 Jetisu
Energetik-2   0-1 MegaSport
Qaysar        0-1 Yertis
Almaty        1-3 Tobil
Atirau        0-0 Astana
Aqtöbe        3-0 Vostok

Round 11
[May 31]
Qayrat        0-0 Yesil-Bogatyr
[Jun 1]
Yertis        2-1 Oqjetpes
Vostok        0-0 Atirau
Jetisu        3-0 Energetik-2
MegaSport     0-1 Qaysar
[Jun 2]
Shakhtyor     0-0 Aqtöbe
Astana        3-0 Almati
Tobil         1-1 Ordabasi

Round 12
[Jun 7]
Almati        0-1 Vostok
[Jun 8]
Qaysar        2-1 Jetisu
Qayrat        1-0 Yertis
Energetik-2   0-1 Tobil
Atirau        2-2 Shakhtyor
Oqjetpes      2-0 MegaSport
Ordabasi      1-0 Astana
Yesil-Bogatyr 1-1 Aqtöbe

Round 13
[Jun 13]
MegaSport     1-0 Qayrat
Yertis        3-0 Yesil-Bogatyr
Jetisu        2-0 Oqjetpes  
[Jun 14]
Aqtöbe        3-0 Atirau
Shakhtyor     1-1 Almaty
Tobil         1-1 Qaysar
Astana        3-2 Energetik-2
Vostok        3-3 Ordabasi

Round 14
[Jun 17]
Yertis        4-0 MegaSport
Qayrat        3-1 Jetisu
[Jun 22]
Yesil-Bogatyr 2-2 Atirau
Ordabasi      0-0 Shakhtyor
Energetik-2   1-2 Vostok
Qaysar        1-1 Astana
Oqjetpes      1-1 Tobil
Almati        0-1 Aqtöbe

Round 15
[Jun 25]
Jetisu        2-3 Yertis
[Jun 28]
Shakhtyor     0-1 Energetik-2
Tobil         2-1 Qayrat
Astana        3-1 Oqjetpes
Vostok        2-1 Qaysar
MegaSport     1-0 Yesil-Bogatyr
Aqtöbe        5-1 Ordabasi
Atirau        3-1 Almati

Round 16  
[Jul 12]
Yertis        1-0 Jetisu        
Yesil-Bogatyr 0-2 MegaSport     
Qayrat        1-1 Tobil         
Oqjetpes      2-1 Astana        
Qaysar        2-1 Vostok        
Energetik-2   1-1 Shakhtyor     
[Jul 13]
Almati        2-1 Atirau   
[Aug 28]
Ordabasi      1-4 Aqtöbe           

Round 17
[Jul 19]
Aqtöbe        3-0 Almati        
[Jul 20]
Atirau        2-0 Yesil-Bogatyr 
Vostok        1-0 Energetik-2
Astana        0-0 Qaysar        
Jetisu        1-1 Qayrat        
MegaSport     1-1 Yertis        
[Jul 21]
Shakhtyor     2-1 Ordabasi      
Tobil         2-0 Oqjetpes      

Round 18 
[Jul 26]
Almati        3-3 Shakhtyor     
Qaysar        3-2 Tobil         
[Jul 27]
Qayrat        1-0 MegaSport     
Oqjetpes      2-0 Jetisu        
Yesil-Bogatyr 0-1 Yertis        
Energetik-2   2-1 Astana        
Ordabasi      1-2 Vostok        
Atirau        2-4 Aqtöbe        

Round 19 
[Jun 18]
Shakhtyor     2-0 Atirau
Tobil         3-0 Energetik-2
[Aug 2]
Vostok        2-0 Almati        
Aqtöbe        2-1 Yesil-Bogatyr 
Yertis        3-1 Qayrat        
Astana        2-0 Ordabasi      
Jetisu        1-0 Qaysar        
MegaSport     5-0 Oqjetpes      

Round 20 [Aug 10]
Energetik-2   0-0 Jetisu        
Ordabasi      1-2 Tobil         
Yesil-Bogatyr 2-1 Qayrat        
Oqjetpes      0-1 Yertis        
Almati        2-1 Astana        
Qaysar        2-0 MegaSport     
Aqtöbe        3-0 Shakhtyor     
Atirau        1-4 Vostok        

Round 21
[Aug 23]
MegaSport     2-1 Energetik-2
[Aug 24]
Shakhtyor     3-1 Yesil-Bogatyr
Astana        7-1 Atirau
Tobil         2-1 Almati
Jetisu        0-1 Ordabasi
Yertis        2-1 Qaysar
Qayrat        2-1 Oqjetpes
[Sep 24]
Vostok        awd Aqtöbe             [awarded 0-3, originally 2-3] 

Round 22 [Aug 31]
Shakhtyor     2-1 Vostok             [match declared void due to
Energetik-2   1-1 Yertis              evidence of match fixing;
Qaysar        0-0 Qayrat              Shakthyor 9 points deducted,
Ordabasi      2-2 MegaSport           Vostok thrown out of league
Almati        2-2 Jetisu              with remaining matches awarded
Yesil-Bogatyr 2-2 Oqjetpes            0-3 losses against them]
Aqtöbe        3-1 Astana 
Atirau        0-5 Tobil

Round 23
[Sep 13]
Qayrat        1-0 Energetik-2
[Sep 14]
Astana        2-3 Shakhtyor  
Vostok        8-2 Yesil-Bogatyr 
Jetisu        1-0 Atirau
Almati        3-1 MegaSport
Oqjetpes      1-1 Qaysar
Tobil         1-0 Aqtöbe
Yertis        4-0 Ordabasi

Round 24 [Sep 20]
Shakhtyor     1-0 Tobil         
Vostok        awd Astana             [awarded 0-3, originally 1-0]        
Energetik-2   3-1 Oqjetpes      
Yesil-Bogatyr 0-0 Qaysar
Almati        2-2 Yertis        
Ordabasi      1-0 Qayrat        
Atirau        2-3 MegaSport
Aqtöbe        3-0 Jetisu        

Round 25
[Sep 28]
Yertis        3-0 Atirau        
Oqjetpes      2-1 Ordabasi
Astana        1-2 Yesil-Bogatyr 
Qaysar        4-0 Energetik-2   
Jetisu        0-0 Shakhtyor     
Almati        1-0 Qayrat        
Tobil         awd Vostok             [awarded 3-0, originally 2-1]        
[Sep 29]
MegaSport     0-3 Aqtöbe        

Round 26 [Oct 16]
Atirau        2-2 Qayrat       
Yesil-Bogatyr 0-0 Energetik-2  
Ordabasi      0-2 Qaysar       
Almati        4-1 Oqjetpes     
Aqtöbe        3-3 Yertis       
Shakhtyor     2-2 MegaSport    
Vostok        awd Jetisu             [awarded 0-3]
Astana        0-1 Tobil        

Round 27
[Oct 19]
Qayrat        0-1 Aqtöbe       
[Oct 20]
Energetik-2   2-1 Ordabasi     
Tobil         2-1 Yesil-Bogatyr
Jetisu        1-1 Astana       
Yertis        2-2 Shakhtyor    
MegaSport     awd Vostok             [awarded 3-0]
Oqjetpes      3-2 Atirau       
Qaysar        0-0 Almati       

Round 28
[Oct 24]
Qayrat        awd Vostok             [awarded 3-0]
[Oct 25]
Energetik-2   1-0 Atirau       
Jetisu        1-1 Yesil-Bogatyr
Yertis        5-2 Astana       
Tobil         6-1 MegaSport    
Oqjetpes      0-1 Shakhtyor    
Qaysar        0-0 Aqtöbe       
Ordabasi      0-0 Almati       

Round 29 [Nov 1]
Atirau        0-0 Qaysar       
Yesil-Bogatyr 1-1 Ordabasi     
Aqtöbe        1-0 Oqjetpes     
Astana        0-1 MegaSport    
Almati        1-0 Energetik-2  
Vostok        awd Yertis             [awarded 0-3]
Tobil         2-0 Jetisu       
Shakhtyor     3-0 Qayrat       

Round 30 [Nov 5]
Shakhtyor     5-0 Qaysar       
Yesil-Bogatyr 0-1 Almati       
Vostok        awd Oqjetpes           [awarded 0-3]
Atirau        0-2 Ordabasi     
Jetisu        1-0 MegaSport    
Tobil         2-1 Yertis       
Aqtöbe        1-1 Energetik-2  
Astana        2-1 Qayrat       

Final Table:

 1.FK Aqtöbe                 30  20  7  3  61-18  67  Golden Match
   Tobil Qostanay            30  20  7  3  58-21  67  Golden Match
 3.Yertis Pavlodar           30  18  8  4  58-28  62
 4.Qaysar Qizilorda          30  13 10  7  29-22  49
 5.MegaSport Almati          30  12  6 12  33-38  42
 6.Jetisu Taldiqorghan       30  11  8 11  28-27  41
 7.Shakhtyor Qaraghandi      29  11 13  5  41-26  37  [-9]
 8.FK Almati                 30  10  7 13  33-39  37
 9.Oqjetpes Kökshetau        30  10  5 15  32-48  35
10.Qayrat Almati             30   9 10 11  25-28  34  [-3]
11.FK Astana                 30   8 11 11  37-33  32  [-3]
12.Ordabasi Shimkent         30   7  9 14  25-44  30
----------------------------------------------------
13.Yesil-Bogatyr Petropavl   30   4 12 14  21-42  24  [*]  Relegated
14.Energetik-2 Yekibastuz    30   5  8 17  21-43  23  Relegated
15.FK Atirau                 30   3 10 17  22-54  19  [*]  Relegated
 -.Vostok Öskemen            29  10  5 14  35-48  35  [*]  Relegated

[*] Yesil-Bogatyr, Atirau and Vostok later remained in the league
    as three Almati clubs (MegaSport, Almati, Qayrat) were excluded
    for 2009; FK Astana were renamed Lokomotiv Astana. 

NB: Astana and Qayrat 3 points deducted;
    Shakhtyor 9 points deducted;
    Vostok thrown out of league after round 25 and their remaining
      matches awarded 0-3 losses

NB: Yekibastuzets Yekibastuz were apparently renamed Energetik-2
      Yekibastuz;
    promoted side Qazaqmis Sätbayev were apparently replaced by 
      relegated side Oqjetpes Kökshetau

Golden Match [Nov 20]
Aqtöbe        1-1 Tobil              [aet, 4-2 pen]
  [Smakov 69pen; Golban 49]



Kazakhstan Republic Cup 2008

1/16 Finals [Apr 9]
Kaspiy Aqtauz                 0-2 Yertis Pavlodar       
Aqjayiq Oral                  3-2 Oqjetpes Kökshetau
Qazaqmis Sätbayev             0-3 Tobil Qostanay      
FK Aqtöbe-Jas                 1-2 Energetik Pavlodar
FK Astana                     1-0 Bolat-AMT Temirtau
Qarasay Sarbazdari Qaskeleng  0-1 Yesil-Bogatyr Petropavl    
Ili-Saulet (Iliyskiy rayon)   1-4 Vostok Öskemen   
Qaysar Qizilorda              2-0 Asbest Jetiqara      
Shakhtyor Qaraghandi         11-0 Gornyak Hromtau  
FK Taraz                      1-2 Qayrat Almati 
Avangard-SKO Petropavl        1-3 Jetisu Taldiqorghan      
Spartak Semey                 0-6 Ordabasi Shimkent 
Aqsu Stepnogorsk              0-3 FK Almati
Ayjarik Shimkent              1-2 MegaSport Almati    
FK Aqtöbe                     bye FK Atirau  

1/8 Finals [Apr 23]
FK Aqtöbe                     5-0 FK Atirau     
Yertis Pavlodar               3-1 Aqjayiq Oral     
Tobil Qostanay                4-0 Energetik Pavlodar
FK Astana                     0-2 Yesil-Bogatyr Petropavl    
Vostok Öskemen                1-0 Qaysar Qizilorda   
Shakhtyor Qaraghandi          1-1 Qayrat Almati             [aet, 5-4 pen]
Jetisu Taldiqorghan           2-1 Ordabasi Shimkent         [aet]
FK Almati                     4-1 MegaSport Almati    

Quarterfinals 

First Legs [May 7]
Qayrat Almati                 0-1 FK Aqtöbe 
Vostok Öskemen                4-1 Yertis Pavlodar    
Tobil Qostanay                4-1 Jetisu Taldiqorghan   
Yesil-Bogatyr Petropavl       0-3 FK Almati     

Second Legs [May 14]
FK Aqtöbe                     2-0 Qayrat Almati 
Yertis Pavlodar               2-0 Vostok Öskemen            
Jetisu Taldiqorghan           0-2 Tobil Qostanay               
FK Almati                     1-1 Yesil-Bogatyr Petropavl 

Semifinals 

First Legs [Oct 28]
Tobil Qostanay                1-1 FK Aqtöbe                      
Vostok Öskemen                2-2 FK Almati     

Second Legs [Nov 12]
FK Aqtöbe                     1-0 Tobil Qostanay                 
FK Almati                     5-2 Vostok Öskemen                 

Final [Nov 16]
FK Aqtöbe                     3-1 FK Almati               
            

Second Level 2008


Final Table:

 1.Qazaqmis Sätbayev              26  20  1  5  54-21  61  Promoted
 2.FK Taraz                       26  19  4  3  61-14  61  Promoted
---------------------------------------------------------
 3.Spartak Semey                  26  13  8  5  50-35  47
 4.Ile-Saulet (Almatinskaya obl.) 26  13  5  8  44-31  44
 5.Avangard-SKO Petropavl         26  13  1 12  43-48  40  [2 1 0 1 4-4; 2 ag]
 6.FK Aqtöbe-JAS                  26  13  1 12  54-53  40  [2 1 0 1 4-4; 1 ag]
 7.Asbest Jetiqara                26  11  4 11  37-41  37
 8.Aqsu Stepnogorsk               26  10  7  9  39-38  37
 9.Kaspiy Aqtau                   26  11  1 14  42-55  34
10.Aqjayiq Oral                   26  10  1 15  35-47  31
11.Bolat-AMT Temirtau             26   9  4 13  50-49  31
12.Qarasay Sarbazdari Qaskeleng   26   6  6 14  27-38  24
13.Ayjarik Shimkent               26   7  8 11  49-49  23  [-6]
14.Gornyak Hromtau                26   1  1 24  11-77   4

NB: Gornyak withdrew at half-way stage and had all remaining
      matches awarded 0-3 against them;
    Ayjarik 6 points deducted for failing to show in round 27

Round 1 [May 1]
Bolat-AMT     0-0 Aqsu
Qazaqmis      1-0 Qarasay
Taraz         5-1 Aqjayiq
Ayjarik       4-2 Gornyak
Kaspiy        3-1 Asbest
Aqtöbe-JAS    3-2 Avangard
Spartak       0-0 Ile-Saulet

Round 2 [May 4]
Bolat-AMT     0-0 Qarasay
Qazaqmis      2-0 Aqsu
Taraz         4-0 Gornyak
Ayjarik       0-2 Aqjayiq
Kaspiy        2-1 Avangard
Aqtöbe-JAS    1-0 Asbest
Spartak       bye Ile-Saulet

Round 3 [May 12]
Aqjayiq       0-3 Kaspiy
Gornyak       1-3 Aqtöbe-JAS 
Aqsu          1-0 Taraz
Qarasay       3-2 Ayjarik   
Ile-Saulet    1-2 Qazaqmis 
Spartak       3-2 Bolat-AMT  
Avangard      0-1 Asbest

Round 4 [May 15]
Aqjayiq       0-2 Aqtöbe-JAS
Gornyak       0-3 Kaspiy
Aqsu          2-2 Ayjarik   
Qarasay       1-1 Taraz
Spartak       4-1 Qazaqmis 
Ile-Saulet    3-0 Bolat-AMT
Avangard      bye Asbest  

Round 5 [May 24]
Taraz         2-0 Spartak
Ayjarik       1-1 Ile-Saulet
Kaspiy        1-0 Aqsu
Aqtöbe-JAS    2-0 Qarasay
Asbest        4-2 Aqjayiq    
Avangard      2-1 Gornyak
Bolat-AMT     0-2 Qazaqmis

Round 6 [May 27]
Taraz         1-0 Ile-Saulet
Ayjarik       2-3 Spartak
Kaspiy        1-0 Qarasay
Aqtöbe-JAS    4-3 Aqsu
Asbest        2-0 Gornyak
Avangard      2-1 Aqjayiq  
Bolat-AMT     bye Qazaqmis  

Round 7 [Jun 6]
Aqsu          2-1 Asbest
Qarasay       1-2 Avangard
Spartak       2-0 Kaspiy
Ile-Saulet    2-4 Aqtöbe-JAS
Bolat-AMT     0-2 Taraz
Qazaqmis      1-0 Ayjarik 
Aqjayiq       0-1 Gornyak 

Round 8 [Jun 9]
Aqsu          2-1 Avangard
Qarasay       0-2 Asbest
Spartak       3-1 Aqtöbe-JAS
Ile-Saulet    2-1 Kaspiy
Bolat-AMT     2-2 Ayjarik 
Qazaqmis      2-1 Taraz
Aqjayiq       bye Gornyak 

Round 9 [Jun 18]
Kaspiy        2-1 Bolat-AMT 
Aqtöbe-JAS    1-4 Qazaqmis  
Asbest        2-2 Spartak  
Avangard      4-1 Ile-Saulet
Aqjayiq       2-1 Aqsu     
Gornyak       1-1 Qarasay
Taraz         1-1 Ayjarik 

Round 10 [Jun 21]
Kaspiy        1-2 Qazaqmis
Aqtöbe-JAS    1-2 Bolat-AMT
Asbest        2-0 Ile-Saulet  
Avangard      4-1 Spartak  
Aqjayiq       2-4 Qarasay  
Gornyak       1-5 Aqsu     
Taraz         bye Ayjarik 

Round 11 [Jul 1]
Spartak       2-1 Aqjayiq 
Ile Saulet    3-1 Gornyak
Bolat-AMT     4-3 Asbest
Qazaqmis      6-1 Avangard
Taraz         2-0 Kaspiy
Ayjarik       5-1 Aqtöbe-JAS
Aqsu          3-0 Qarasay

Round 12 [Jul 4]
Spartak       6-1 Gornyak
Ile Saulet    2-0 Aqjayiq 
Bolat-AMT     5-0 Avangard
Qazaqmis      1-0 Asbest
Taraz         4-1 Aqtöbe-JAS
Ayjarik       5-2 Kaspiy
Aqsu          bye Qarasay

Round 13 [Jul 13]
Asbest        0-0 Taraz
Avangard      awd Ayjarik            [awarded 3-0, Ayjarik dns]
Aqjayiq       3-4 Bolat-AMT 
Gornyak       0-2 Qazaqmis
Aqsu          2-2 Spartak
Qarasay       1-1 Ile-Saulet
Kaspiy        1-4 Aqtöbe-JAS

Round 14 [Jul 16]
Asbest        2-2 Ayjarik
Avangard      1-4 Taraz
Aqjayiq       0-2 Qazaqmis
Gornyak       2-3 Bolat-AMT 
Aqsu          0-0 Ile-Saulet
Qarasay       0-0 Spartak
Kaspiy        bye Aqtöbe-JAS

NB: Gornyak withdrew at half-way stage and have all remaining
    matches awarded 0-3 against them

Round 15 [Aug 3]
Ayjarik       6-1 Asbest     
Taraz         3-0 Avangard     
Qazaqmis      2-0 Aqjayiq
Bolat-AMT     awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Ile-Saulet    3-1 Aqsu
Spartak       2-0 Qarasay 
Aqtöbe-JAS    bye Kaspiy

Round 16 [Aug 6]
Taraz         3-0 Asbest     
Ayjarik       1-2 Avangard     
Bolat-AMT     1-2 Aqjayiq
Qazaqmis      awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Spartak       0-0 Aqsu
Ile-Saulet    3-1 Qarasay 
Aqtöbe-JAS    7-2 Kaspiy

Round 17 [Aug 15]
Gornyak       awd Spartak            [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       1-0 Ile Saulet
Avangard      4-3 Bolat-AMT    
Asbest        2-1 Qazaqmis     
Aqtöbe-JAS    1-3 Taraz        
Kaspiy        3-3 Ayjarik      
Qarasay       bye Aqsu         

Round 18 [Aug 17]
Gornyak       awd Ile Saulet         [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       3-1 Spartak  
Avangard      2-1 Qazaqmis     
Asbest        2-1 Bolat-AMT    
Aqtöbe-JAS    1-1 Ayjarik      
Kaspiy        0-5 Taraz        
Qarasay       2-3 Aqsu  

Round 19 [Aug 25]
Qazaqmis      4-0 Kaspiy  
Bolat-AMT     3-1 Aqtöbe-JAS   
Ile-Saulet    3-0 Asbest       
Spartak       1-0 Avangard     
Qarasay       1-1 Aqjayiq   
Aqsu          awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Ayjarik       bye Taraz   

Round 20 
[Aug 28]
Qazaqmis      4-0 Aqtöbe-JAS   
Bolat-AMT     5-2 Kaspiy  
Ile-Saulet    4-0 Avangard     
Spartak       2-2 Asbest       
Qarasay       awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Aqsu          3-1 Aqjayiq 
[Aug 29]  
Ayjarik       2-4 Taraz   

Round 21
[Sep 3]
Aqtöbe-JAS    2-1 Spartak 
Kaspiy        0-1 Ile-Saulet 
[Sep 5]
Avangard      1-1 Aqsu  
Asbest        1-0 Qarasay 
Ayjarik       3-2 Bolat-AMT    
Taraz         3-0 Qazaqmis
Gornyak       bye Aqjayiq  

Round 22
[Sep 6]
Aqtöbe-JAS    2-3 Ile-Saulet 
Kaspiy        2-3 Spartak
[Sep 8] 
Avangard      1-0 Qarasay 
Asbest        2-0 Aqsu  
Ayjarik       0-2 Qazaqmis
Taraz         2-0 Bolat-AMT    
Gornyak       awd Aqjayiq            [awarded 0-3, Gornyak withdrew]

Round 23 [Sep 16]
Ile-Saulet    2-1 Taraz    
Spartak       2-1 Ayjarik   
Qarasay       1-2 Kaspiy    
Aqsu          2-1 Aqtöbe-JAS   
Gornyak       awd Asbest             [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       2-1 Avangard  
Qazaqmis      bye Bolat-AMT   

Round 24 [Sep 19]
Ile-Saulet    1-1 Ayjarik 
Spartak       1-1 Taraz    
Qarasay       3-2 Aqtöbe-JAS   
Aqsu          1-3 Kaspiy    
Gornyak       awd Avangard           [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       2-1 Asbest  
Qazaqmis      2-1 Bolat-AMT   

Round 25 [Sep 27]
Aqtöbe-JAS    3-1 Aqjayiq    
Kaspiy        awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Ayjarik       0-2 Aqsu   
Taraz         1-0 Qarasay      
Qazaqmis      1-1 Spartak      
Bolat-AMT     3-1 Ile-Saulet 
Asbest        bye Avangard     

Round 26 [Sep 30]
Aqtöbe-JAS    awd Gornyak            [awarded 3-0, Gornyak withdrew]
Kaspiy        1-2 Aqjayiq    
Ayjarik       2-1 Qarasay      
Taraz         4-0 Aqsu   
Qazaqmis      2-1 Ile-Saulet 
Bolat-AMT     2-3 Spartak      
Asbest        2-1 Avangard    

Round 27 [Oct 8]
Qarasay       2-1 Bolat-AMT 
Aqsu          0-3 Qazaqmis   
Gornyak       awd Taraz              [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       awd Ayjarik            [awarded 3-0, Ayjarik dns]
Avangard      3-1 Kaspiy      
Asbest        1-2 Aqtöbe-JAS 
Ile-Saulet    bye Spartak       

Round 28 [Oct 11]
Qarasay       2-1 Qazaqmis   
Aqsu          2-2 Bolat-AMT 
Gornyak       awd Ayjarik            [awarded 0-3, Gornyak withdrew]
Aqjayiq       0-1 Taraz  
Avangard      2-1 Aqtöbe-JAS 
Asbest        0-3 Kaspiy      
Ile-Saulet    3-2 Spartak  

Final Table:

 1.Qazaqmis Sätbayev              26  20  1  5  54-21  61  Promoted
 2.FK Taraz                       26  19  4  3  61-14  61  Promoted
---------------------------------------------------------
 3.Spartak Semey                  26  13  8  5  50-35  47
 4.Ile-Saulet (Almatinskaya obl.) 26  13  5  8  44-31  44
 5.Avangard-SKO Petropavl         26  13  1 12  43-48  40  [2 1 0 1 4-4; 2 ag]
 6.FK Aqtöbe-JAS                  26  13  1 12  54-53  40  [2 1 0 1 4-4; 1 ag]
 7.Asbest Jetiqara                26  11  4 11  37-41  37
 8.Aqsu Stepnogorsk               26  10  7  9  39-38  37
 9.Kaspiy Aqtau                   26  11  1 14  42-55  34
10.Aqjayiq Oral                   26  10  1 15  35-47  31
11.Bolat-AMT Temirtau             26   9  4 13  50-49  31
12.Qarasay Sarbazdari Qaskeleng   26   6  6 14  27-38  24
13.Ayjarik Shimkent               26   7  8 11  49-49  23  [-6]
14.Gornyak Hromtau                26   1  1 24  11-77   4

NB: Gornyak withdrew at half-way stage and had all remaining
      matches awarded 0-3 against them;
    Ayjarik 6 points deducted for failing to show in round 27

2007

2009

list of champions.

list of 2nd level champions.

list of cup winners.

list of topscorers.


About this document

Source: Kazakhstan Football Federation

Prepared and maintained by Mike Dryomin for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Mike Dryomin (mikad@online.ru)
Last updated: 11 Aug 2010

(C) Copyright Mike Dryomin and RSSSF 2008/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.