Kazakhstan - List of Champions


NB: until the break-up of the Soviet Union, the Kazakh championship was played for in a regional league without the presence of the clubs representing the republic at the national levels. In 1980 and 1981, one 3rd level 'Zone' comprised mostly clubs from Kazakhstan but a few from towns outside such as Frunze (now Bishkek); only from the 1982 season on did Kazakhstan have an 'own' 3rd level Zone.
as Kazakh SSR
Year    Champions                           Runners-Up                          Third
NB: note that in most seasons, the best Kazakh clubs did not play at the republic level,
    which in later seasons corresponded to the 3rd or 4th tier of the Soviet football pyramid

1936    Sbornaya Alma-Aty                   Sbornaya Aktyubinsk XI
1937    Dinamo Alma-Ata                     Dinamo Chimkent                     Dinamo Semipalatinsk             
1938    Dinamo Alma-Ata                     Sbornaya Chimkent 
1939-45  no championship
1946    Dinamo Alma-Ata                     Lokomotiv Jambul                    Metallurg Vostka Chimkent
1947    Lokomotiv Jambul                    Trudovye reservy Aktyubinsk         Dinamo Karaganda
1948    Trudovye rezervy Alma-Ata           Trudovye reservy Aktyubinsk      
1949    Dinamo Karaganda                    Dinamo Jambul                       Dinamo Aktyubinsk
1950    Sbornaya Alma-Aty                   Sbornaya Chimkent                   Sbornaya Jambul
1951    Metallurg Chimkent                  Iskra Alma-Ata                      Dinamo Semipalatinsk   
1952    Metallurg Chimkent                  Lokomotiv Jambul                    Neftanik Gurev
1953    Metallurg Chimkent                  Neftanik Gurev                      Dinamo Alma-Ata
1954    Dinamo Alma-Ata                     Dinamo Semipalatinsk                Metallurg Chimkent
1955    Dinamo Alma-Ata                     Dinamo Akmolinsk                    Neftanik Gurev
1956    Sbornaya Alma-Aty                   Sbornaya Gurev                      Sbornaya Pavlodar
1957    Stroitel Alma-Ata                   Spartak Alma-Ata                    Shakhtyor Karaganda    
1958    Spartak Alma-Ata                    Shakhtyor Saran'                    Trudovye reservy Karaganda
1959    Spartak Alma-Ata                    Dinamo Jambul                       Yenbek Semipalatinsk
1960    Yenbek Guryev                       Avangard Jambul                     Spartak Pavlodar
1961    Avangard Petropavlovsk              Vostok Ust-Kamenogorsk              ADK Alma-Ata
1962    ADK Alma-Ata                        Metallurg Temirtau                  GSK Semipalatinsk
1963    Tselinnik Semipalatinsk             ADK Alma-Ata                        Stroitel Gurev
1964    ADK Alma-Ata                        Metallurg Temirtau                  Gornak Kentau
1965    ADK Alma-Ata                        Metallurg Temirtau                  Rentgen Aktyubinsk
1966    Aktyubinets Aktyubinsk              Avtomobilist Alma-Ata               Gornak Jezkangan
1967    Torpedo Kokchetav                   Gornak Kentau                       Irtysh Semipalatinsk 
1968    Gornyak Jezkangan                   Shakhtyor Saran'                    Neftanik Sevchenko   
1969    Shakhtyor Saran'                    Lokomotiv Alma-Ata                  Neftanik Novyj Uzen
1970    Stroitel Temir-Tau                  Traktor Pavlodar                    Leningorets Leninogorsk
1971    Yenbek Jezkangan                    Metallist Petropavlovsk             Metalurg Balkhas
1972    Traktor Pavlodar                    Metallurg Ermak                     Trud Shevchenko
1973    Yenbek Jezkangan                    Shakhtyor Yekibastuz                Bulat Temirtau
1974    Gornyak Nikol'sky                   Khimik Stepnogorsk                  Shakhtyor Yekibastuz      
1975    Metallurg Chimkent                  Aktyubinets Aktyubinsk              Metallist Petropavlovsk
1976    Khimik Stepanogorsk                 Burevestnik Kustanay                Trud Shevchenko
1977    Khimik Stepanogorsk                 Trud Shevchenko                     Gornak Karazal
1978    Trud Shevchenko                     Maszavod Ust-Kamenogorsk            Khimik Stenogorsk
1979    Khimik Stepanogorsk                 Meliorator Chimkent
1980    Meliorator Chimkent                 Gornak Karazal                      Vostokmas Ust-Kamenogorsk
1981    Burevestnik Kustanay                Gornak Karazal                      Fosforit Karatau
Zone 7 (3rd level, included teams from other republics)
1980    Traktor Pavlodar      
1981    Aktyubinets Aktyubinsk   
Zone 8 (3rd level)
1982    Shakhtyor Karaganda                 Meliorator Chimkent                 Khimik Jambul
1983    Shakhtyor Karaganda                 Traktor Pavlodar                    Meliorator Chimkent
1984    Tselinnik Tselinograd               Shakhtyor Karaganda                 Khimik Jambul                
1985    Meliorator Chimkent                 Tselinnik Tselinograd               Traktor Pavlodar
1986    Meliorator Chimkent                 Khimik Jambul                       Tselinnik Tselinograd            
1987    Meliorator Chimkent                 Traktor Pavlodar                    Khimik Jambul
1988    Traktor Pavlodar                    Alga Frunze                         Energetik Kustanay
1989    Traktor Pavlodar                    Alga Frunze                         Tselinnik Tselinograd  
1990    Vostok Ust'-Kamenogorsk
1991    Aktyubinets Aktyubinsk
as independent championship
1992    Kairat Almaty
1993    Ansat Pavlodar
1994    Yelimay Semipalatinsk
1995    Yelimay Semipalatinsk
1996    Taraz Jambul
1997    Irtysh Pavlodar
1998    Yelimay Semipalatinsk
1999    Irtysh Bastau Pavlodar  
2000    Zhenis Astana
2001    Zhenis Astana
2002    Irtysh Pavlodar  
2003    Irtysh Pavlodar  
2004    Kairat Almaty         
2005    Aktobe LenTo
2006    FK Astana (1964)
2007    FK Aktobe
2008    FK Aktobe
2009    FK Aktobe
2010    Tobil Qostanay
2011    Shakhtyor Qaraghandi  
2012    Shakhtyor Qaraghandi  
2013    FK Aktobe   
2014    FK Astana (2009)
2015    FK Astana (2009)
2016    FK Astana (2009)
2017    FK Astana (2009)
2018    FK Astana (2009)

Number of Championships (27; since 1992)
 
 5 FK Aktobe (includes Aktobe LenTo)
   FK Astana (2009)
   Irtysh Pavlodar (includes Irtysh Bastau and Ansat)

 3 FK Astana (1964) (includes Zhenis Astana)
   Yelimay Semipalatinsk

 2 Kairat Almaty    
   Shakhtyor Qaraghandi  
   
 1 Taraz Jambul
   Tobil Qostanay

NB: a first club called FK Astana was founded in 1964, temporarily called Zhenis, and demoted to
      the second level in 2009, temporarily called Namis, later renamed FK Astana 64 and dissolved
      after the 2014 season;
    a second club called FK Astana was formed in 2009 (called Lokomotiv until 2011) by the merger 
      and subsequent relocation of two clubs from Almaty (Megasport and FK Almaty).

About this document

With thanks to Hans Schöggl and Roberto Di Maggio

Source (for period until 1992): [Tra 02]

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 2 Nov 2018

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 1996/2018
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.