Madagascar 2021/22


Pro League 2021/22
Telma Coupe de Madagascar 2021
Ligue des Champions 2021

Pro League 2021

Conference Nord | Conference Sud | Championship Playoff

Conference Nord

Final Table:

 1.Fosa Juniors Elite FC                 14  12  2  0  36-10  38                              Qualified
 2.AS Fanalamanga                        14   5  5  4  15-13  20  [P]  [4 2 1 1 4-3 7]        Qualified
 3.COSFA                                 14   5  5  4  15-16  20       [4 2 0 2 2-2 6]        Qualified
 4.Ajesaia                               14   6  2  6  23-18  20       [4 1 1 2 3-4 4]        Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.USCA Foot                             14   5  4  5  23-20  19
 6.AS JET-Kintana FC                     14   3  6  5  14-20  15
 7.Tia Kitra                             14   3  4  7  13-29  13
----------------------------------------------------------------
 8.Five FC                               14   1  4  9   8-21   7                              Relegated

Round 1
[Dec 4]
USCA Foot                  2-4 Fosa Juniors Elite         
Five FC                    1-1 COSFA                      
[Dec 5]
Ajesaia                    6-1 Tia Kitra                  
AS JET-Kintana FC          0-0 AS Fanalamanga             

Round 2
[Dec 11]
Ajesaia                    3-1 AS JET-Kintana FC          
[Dec 12]
Fosa Juniors Elite         2-0 Five FC                    
USCA Foot                  3-2 AS Fanalamanga             
Tia Kitra                  0-0 COSFA                      

Round 3
[Dec 18]
Five FC                    1-1 USCA Foot                  
AS Fanalamanga             1-1 Ajesaia                    
[Dec 19]
Tia Kitra                  1-2 Fosa Juniors Elite         
AS JET-Kintana FC          0-2 COSFA                      

Round 4
[Jan 8]
AS JET-Kintana FC          1-1 Five FC                    
[Jan 9]
Tia Kitra                  1-0 USCA Foot                  
Fosa Juniors Elite         0-0 AS Fanalamanga             
COSFA                      1-0 Ajesaia                    

Round 5
[Jan 15]
Five FC                    1-2 Ajesaia                    
[Jan 16]
AS Fanalamanga             0-0 Tia Kitra                  
USCA Foot                  2-0 AS JET-Kintana FC          
COSFA                      2-4 Fosa Juniors Elite         

Round 6
[Jan 22]
COSFA                      1-0 USCA Foot                  
[Jan 23]
AS Fanalamanga             1-0 Five FC                    
Fosa Juniors Elite         3-0 Ajesaia                    
Tia Kitra                  1-1 AS JET-Kintana FC          

Round 7
[Feb 8]
Ajesaia                    1-2 USCA Foot                  
AS JET-Kintana FC          1-1 Fosa Juniors Elite         
[Feb 9]
COSFA                      0-1 AS Fanalamanga             
[Feb 10]
Five FC                    1-0 Tia Kitra                  

Round 8 [Feb 13]
AS JET-Kintana FC          2-0 Tia Kitra                  
Five FC                    0-1 AS Fanalamanga             
Ajesaia                    0-2 Fosa Juniors Elite         
USCA Foot                  1-1 COSFA                      

Round 9
[Feb 19]
AS Fanalamanga             3-3 AS JET-Kintana FC          
[Feb 20]
COSFA                      2-1 Five FC                    
Fosa Juniors Elite         3-1 USCA Foot                  
Tia Kitra                  2-1 Ajesaia                    

Round 10
[Feb 26]
Ajesaia                    2-1 AS Fanalamanga             
[Feb 27]
USCA Foot                  1-1 Five FC                    
Fosa Juniors Elite         3-0 Tia Kitra                  
COSFA                      0-0 AS JET-Kintana FC          

Round 11
[Mar 5]
USCA Foot                  1-1 Ajesaia                    
AS Fanalamanga             1-0 COSFA                      
[Mar 6]
Tia Kitra                  1-0 Five FC                    
Fosa Juniors Elite         2-1 AS JET-Kintana FC          

Round 12
[Mar 12]
COSFA                      4-4 Tia Kitra                  
AS Fanalamanga             1-2 USCA Foot                  
[Mar 13]
Five FC                    1-5 Fosa Juniors Elite         
AS JET-Kintana FC          1-5 Ajesaia                    

Round 13
[Mar 19]
AS JET-Kintana FC          abd USCA Foot                  [abandoned at 0-0 in 12'
Ajesaia                    1-0 Five FC                     due to waterlogged pitch]
[Mar 20]
AS JET-Kintana FC          1-0 USCA Foot                  [remaining 78']
Fosa Juniors Elite         3-0 COSFA                      
Tia Kitra                  0-2 AS Fanalamanga             

Round 14 [Mar 26]
Ajesaia                    0-1 COSFA                      
AS Fanalamanga             1-2 Fosa Juniors Elite         
Five FC                    0-2 AS JET-Kintana FC          
USCA Foot                  7-2 Tia Kitra                  
 
Final Table:

 1.Fosa Juniors Elite FC                 14  12  2  0  36-10  38                              Qualified
 2.AS Fanalamanga                        14   5  5  4  15-13  20  [P]  [4 2 1 1 4-3 7]        Qualified
 3.COSFA                                 14   5  5  4  15-16  20       [4 2 0 2 2-2 6]        Qualified
 4.Ajesaia                               14   6  2  6  23-18  20       [4 1 1 2 3-4 4]        Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.USCA Foot                             14   5  4  5  23-20  19
 6.AS JET-Kintana FC                     14   3  6  5  14-20  15
 7.Tia Kitra                             14   3  4  7  13-29  13
----------------------------------------------------------------
 8.Five FC                               14   1  4  9   8-21   7                              Relegated

Conference Sud

Final Table:

 1.ASSM Elgeco Plus                      14   7  7  0  28-14  28       [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]  Qualified
 2.CFFA                                  14   8  4  2  23-10  28  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]  Qualified
 3.Disciples FC                          14   6  4  4  27-17  22  [*3]                        Qualified
 4.A Dato FC                             14   5  6  3  14-14  21  [*1]                        Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Zanak'Ala FC                          14   5  4  5  18-17  19
 6.Mama FCA                              14   4  4  6   9-15  16  [*2]
 7.3FB Toliara                           14   1  5  8  16-34   8
----------------------------------------------------------------
 8.AS JFC Capricorne                     14   1  4  9  14-28   7  [P]                         Relegated
[*1] AS Adema and Dato FC merged into A Dato FC
[*2] FCA Ilakaka and Mama FC merged into Mama FCA
[*3] CS-DFC were renamed Disciples FC

Round 1
[Dec 4]
AS JFC Capricorne          1-2 Zanak'Ala FC               
[Dec 5]
Elgeco Plus                2-1 Disciples FC               
A Dato FC                  1-0 CFFA                       
3FB Toliara                2-2 Mama FCA                   

Round 2
[Dec 11]
Elgeco Plus                2-1 AS JFC Capricorne          
A Dato FC                  0-1 Zanak'Ala FC               
[Dec 12]
CFFA                       3-1 3FB Toliara                
Mama FCA                   0-2 Disciples FC               

Round 3
[Dec 18]
CFFA                       3-1 AS JFC Capricorne          
[Dec 19]
Elgeco Plus                1-1 A Dato FC                  
3FB Toliara                5-3 Disciples FC               
Zanak'Ala FC               0-1 Mama FCA                   

Round 4
[Jan 8]
Disciples FC               2-1 CFFA                       
[Jan 9]
3FB Toliara                0-2 A Dato FC                  
[Jan 26]
Mama FCA                   1-0 AS JFC Capricorne          
[Feb 23]
Zanak'Ala FC               0-1 Elgeco Plus                

Round 5
[Jan 15]
A Dato FC                  0-0 Disciples FC               
[Jan 16]
Zanak'Ala FC               0-2 CFFA                       
Elgeco Plus                0-0 Mama FCA                   
AS JFC Capricorne          0-0 3FB Toliara                

Round 6
[Jan 22]
Disciples FC               1-1 AS JFC Capricorne          
[Jan 23]
CFFA                       1-1 Elgeco Plus                
Mama FCA                   1-0 A Dato FC                  
[Mar 16]
3FB Toliara                0-5 Zanak'Ala FC               

Round 7
[Feb 8]
AS JFC Capricorne          1-1 A Dato FC                  
CFFA                       1-0 Mama FCA                   
[Feb 9]
Zanak'Ala FC               0-3 Disciples FC               
[Mar 23]
3FB Toliara                1-1 Elgeco Plus                

Round 8
[Feb 12]
A Dato FC                  1-0 Mama FCA                   
[Feb 13]
AS JFC Capricorne          0-3 Disciples FC               
Zanak'Ala FC               2-1 3FB Toliara                
Elgeco Plus                0-0 CFFA                       

Round 9
[Feb 19]
CFFA                       1-0 Zanak'Ala FC               
[Feb 20]
Disciples FC               1-1 A Dato FC                  
Mama FCA                   0-2 Elgeco Plus                
3FB Toliara                1-1 AS JFC Capricorne          

Round 10
[Feb 26]
A Dato FC                  0-0 Elgeco Plus                
[Feb 27]
Mama FCA                   0-0 Zanak'Ala FC               
[Mar 2]
Disciples FC               3-0 3FB Toliara                
[Mar 17]
AS JFC Capricorne          0-1 CFFA                       

Round 11
[Mar 5]
A Dato FC                  3-1 AS JFC Capricorne          
[Mar 6]
Disciples FC               2-2 Zanak'Ala FC               
Elgeco Plus                8-3 3FB Toliara                
Mama FCA                   0-0 CFFA                       

Round 12
[Mar 12]
CFFA                       5-0 A Dato FC                  
Mama FCA                   1-0 3FB Toliara                
[Mar 13]
Disciples FC               1-2 Elgeco Plus                
Zanak'Ala FC               1-0 AS JFC Capricorne          

Round 13 [Mar 20]
AS JFC Capricorne          3-6 Elgeco Plus                
Disciples FC               3-0 Mama FCA                   
Zanak'Ala FC               3-3 A Dato FC                  
3FB Toliara                2-2 CFFA                       

Round 14 [Mar 27]
A Dato FC                  1-0 3FB Toliara                
AS JFC Capricorne          4-3 Mama FCA                   
Elgeco Plus                2-2 Zanak'Ala FC               
CFFA                       3-2 Disciples FC               

Final Table:

 1.ASSM Elgeco Plus                      14   7  7  0  28-14  28       [2 0 2 0 1-1 2; 1 ag]  Qualified
 2.CFFA                                  14   8  4  2  23-10  28  [P]  [2 0 2 0 1-1 2; 0 ag]  Qualified
 3.Disciples FC                          14   6  4  4  27-17  22  [*3]                        Qualified
 4.A Dato FC                             14   5  6  3  14-14  21  [*1]                        Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Zanak'Ala FC                          14   5  4  5  18-17  19
 6.Mama FCA                              14   4  4  6   9-15  16  [*2]
 7.3FB Toliara                           14   1  5  8  16-34   8
----------------------------------------------------------------
 8.AS JFC Capricorne                     14   1  4  9  14-28   7  [P]                         Relegated
[*1] AS Adema and Dato FC merged into A Dato FC
[*2] FCA Ilakaka and Mama FC merged into Mama FCA
[*3] CS-DFC were renamed Disciples FC

Championship Playoff

NB: to be played as knock-out tournament between the top-4 of both conferences

Quarterfinals

First Legs [Apr 10] 
Disciples FC               0-0 AS Fanalamanga             
COSFA                      0-0 CFFA                       
A Dato FC                  1-1 Fosa Juniors Elite         
Ajesaia                    0-0 Elgeco Plus                

Second Legs
[Apr 23]
AS Fanalamanga             0-1 Disciples FC               
CFFA                       1-0 COSFA                      
[Apr 24]
Fosa Juniors Elite         0-0 A Dato FC                  [6-7 pen; no extra time played]
Elgeco Plus                1-2 Ajesaia                    

Semifinals

First Legs
[May 7]
Ajesaia                    1-1 Disciples FC               
[May 8]
A Dato FC                  1-1 CFFA                       

Second Legs
[May 21]
Disciples FC                -  Ajesaia                    
[May 22]
CFFA                        -  A Dato FC                  

Final [May 28, Antananarivo]


2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 19 May 2022

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.