Mongolia 2016


Khurkhree National Premier League
MFF Tsom
Khurkhree 1st League

Khurkhree National Premier League

Final Table:

 1.Erchim                      18  17  0  1  70-12  51  [C]       Champions
 2.Khangarid                   18  14  1  3  54-23  43
 3.Khoromkhon                  18  10  2  6  42-25  32
 4.Ulaanbaataryi Unaganuud     18  10  2  6  40-28  32
 5.Deren                       18   8  1  9  28-27  25
 6.FC Ulaanbaatar              18   6  5  7  33-41  23
 7.Selenge Press FC            18   6  4  8  43-40  22
 8.Ulaanbaatar City            18   6  3  9  32-32  21  [P]
------------------------------------------------------
 9.SM Bayangol FC              18   2  3 13  24-57   9  [P]  [*]  Relegated
10.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18   0  1 17   9-90   1            Relegated

[*] Bayangol FC were renamed Shine Mongol Bayangol FC during August

Round 1
[May 7]
Selenge Press          1-3 Erchim                 
Mazaalaynuud           1-6 Ulaanbaatar City       
Deren                  4-1 FC Ulaanbaatar         
[May 8]
Unaganuud              2-1 Khangarid              
Khoromkhon             7-1 Bayangol               

Round 2
[May 14]		
Bayangol               1-1 Mazaalaynuud           
Erchim                 2-1 Deren                  
Ulaanbaatar City       1-1 Selenge Press          
[May 15]
FC Ulaanbaatar         1-2 Unaganuud              
Khangarid              2-0 Khoromkhon             

Round 3
[May 21]
Selenge Press          7-0 Mazaalaynuud           
Deren                  1-0 Ulaanbaatar City       
Unaganuud              0-1 Erchim                 
[May 22]
Khoromkhon             1-1 FC Ulaanbaatar         
Khangarid              5-1 Bayangol               

Round 4
[May 28]
Bayangol               2-3 Selenge Press          
Mazaalaynuud           0-1 Deren                  
Erchim                 0-2 Khoromkhon             
[May 29]
Ulaanbaatar City       1-0 Unaganuud              
FC Ulaanbaatar         2-2 Khangarid              

Round 5
[Jun 4]
Deren                  1-2 Selenge Press          
FC Ulaanbaatar         4-1 Bayangol               
Unaganuud              7-1 Mazaalaynuud           
[Jun 5]
Khoromkhon             2-0 Ulaanbaatar City       
Khangarid              0-4 Erchim                 

Round 6
[Jun 11]
Bayangol               1-3 Deren                  
Erchim                 8-0 FC Ulaanbaatar         
Mazaalaynuud           1-6 Khoromkhon             
[Jun 12]
Ulaanbaatar City       1-2 Khangarid              
Selenge Press          2-5 Unaganuud              

NB: rounds 7 and 8 postponed; round 7 played after round 12, round 8 after round 14

Round 9
[Jul 8]
Khoromkhon             3-1 Unaganuud              
Erchim                 8-0 Mazaalaynuud           
[Jul 9]
FC Ulaanbaatar         2-2 Selenge Press          
Khangarid              2-0 Deren                  
[Jul 24]
Ulaanbaatar City       2-2 Bayangol               

Round 10
[Jul 30]
Ulaanbaatar City       7-1 Mazaalaynuud           
FC Ulaanbaatar         2-1 Deren                  
Erchim                 6-1 Selenge Press          
[Jul 31]
Khangarid              6-2 Unaganuud              
Bayangol               1-5 Khoromkhon             

Round 11
[Aug 6]
Deren                  0-3 Erchim                 
Selenge Press          1-2 Ulaanbaatar City       
Mazaalaynuud           0-4 Bayangol               
[Aug 7]
Khoromkhon             2-3 Khangarid              
Unaganuud              2-2 FC Ulaanbaatar         

Round 12
[Aug 13]
Erchim                 3-1 Unaganuud              
Mazaalaynuud           0-8 Selenge Press          
[Aug 14]	 
Bayangol               0-6 Khangarid              
FC Ulaanbaatar         3-2 Khoromkhon             
Ulaanbaatar City       1-4 Deren                  

NB: Bayangol FC were renamed Shine Mongol Bayangol FC during August

Round 7
[Aug 28]
FC Ulaanbaatar         1-1 Ulaanbaatar City       
Khangarid              7-0 Mazaalaynuud           
Khoromkhon             0-0 Selenge Press          
Unaganuud              1-0 Deren                  
[Aug 31] 	
Erchim                 1-0 Bayangol               

Round 13
[Sep 3]
Selenge Press          6-2 Bayangol               
Deren                  4-0 Mazaalaynuud           
[Sep 4]
Khoromkhon             0-4 Erchim                 
Unaganuud              0-2 Ulaanbaatar City       
Khangarid              2-0 FC Ulaanbaatar         

Round 14
[Sep 10]
Bayangol               2-1 FC Ulaanbaatar         
Selenge Press          2-2 Deren                  
[Sep 11]
Mazaalaynuud           1-6 Unaganuud              
Erchim                 5-1 Khangarid              
Ulaanbaatar City       1-3 Khoromkhon             

Round 8
[Sep 14]
Bayangol               1-1 Unaganuud              
[Sep 15]
Deren                  0-2 Khoromkhon             
[Sep 21]
Mazaalaynuud           1-3 FC Ulaanbaatar         
[Sep 22]
Selenge Press          0-2 Khangarid              
[Sep 28] 	 
Ulaanbaatar City       1-2 Erchim                 

Round 15 
[Sep 17]
FC Ulaanbaatar         1-6 Erchim                 
Khangarid              2-1 Ulaanbaatar City       
Unaganuud              2-1 Selenge Press          
[Sep 18]
Deren                  2-1 Bayangol               
Khoromkhon             4-1 Mazaalaynuud           

Round 16
[Sep 24]
Deren                  0-4 Unaganuud              
Mazaalaynuud           0-2 Khangarid              
[Sep 25]
Ulaanbaatar City       1-2 FC Ulaanbaatar         
Bayangol               1-5 Erchim                 
Selenge Press          1-2 Khoromkhon             

Round 17
[Oct 1]
Khoromkhon             0-3 Deren                  
Unaganuud              2-1 Bayangol               
[Oct 2]
Erchim                 5-1 Ulaanbaatar City       
FC Ulaanbaatar         5-0 Mazaalaynuud           
[Oct 3]
Khangarid              6-2 Selenge Press          

Round 18
[Oct 8]
Mazaalaynuud           1-4 Erchim                 
Bayangol               2-3 Ulaanbaatar City       
[Oct 9]
Selenge Press          3-2 FC Ulaanbaatar         
Deren                  1-3 Khangarid              
Unaganuud              2-1 Khoromkhon             

Final Table:

 1.Erchim                      18  17  0  1  70-12  51  [C]       Champions
 2.Khangarid                   18  14  1  3  54-23  43
 3.Khoromkhon                  18  10  2  6  42-25  32
 4.Ulaanbaataryi Unaganuud     18  10  2  6  40-28  32
 5.Deren                       18   8  1  9  28-27  25
 6.FC Ulaanbaatar              18   6  5  7  33-41  23
 7.Selenge Press FC            18   6  4  8  43-40  22
 8.Ulaanbaatar City            18   6  3  9  32-32  21  [P]
------------------------------------------------------
 9.SM Bayangol FC              18   2  3 13  24-57   9  [P]  [*]  Relegated
10.Ulaanbaataryi Mazaalaynuud  18   0  1 17   9-90   1            Relegated

[*] Bayangol FC were renamed Shine Mongol Bayangol FC during August


MFF Tsom

1/8 Finals
[Sep 21]
Unaganuud              4-4 Deren                  [2-4 pen]
[Sep 23]
Khoromkhon             3-0 Erchim                 
[Sep 24]
Athletic 220           9-1 Gepro                  
[Sep 26]
Beşiktaş               1-5 Goyo                   
[Sep 27]
Selenge Press          2-4 Khangarid              
[Sep 29]
Soëmbyn Barsuud        1-3 Şaryn Gol              
[Sep 30]
Ulaanbaatar City       8-4 FC Ulaanbaatar         
[Oct 1]
Western                7-0 Titan                  

Quarterfinals
[Oct 4]
Deren                  3-0 Goyo                   
[Oct 5]
Western                3-4 Khoromkhon             [aet]
Şaryn Gol              0-4 Ulaanbaatar City       
[Oct 6]
Athletic 220           2-7 Khangarid              

Semifinals [Oct 11]
Deren                  0-0 Khoromkhon             [aet, 3-2 pen]
Ulaanbaatar City       1-2 Khangarid              

Final [Oct 13]
Deren                  0-3 Khangarid              

NB: 8th cup win (3 in "Borgio Tsom", 5 in MFF Cup ("Kholboony Tsom"))
    for Khangarid in their 13th final; first ever final for Deren

Khurkhree 1st League

Table (Sep 1):

 1.Goyo FC                     16  14  1  1  58- 7  43  Promoted
 2.Athletic 220 FC             17  12  3  2  75-31  39  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Soëmbyn Barsuud             17  10  1  6  47-27  31  [R]
 4.Şaryn Gol                   17  10  0  7  50-33  30
 5.Arvis                       17   9  2  6  51-29  29
 6.Beşiktaş                    16   7  2  7  70-40  23
 7.Western                     17   6  5  6  50-52  23
 8.Gepro FC                    16   3  0 13  35-64   9
------------------------------------------------------
 9.Baganuur KhK                17   3  0 14  29-123  9
10.DMYu                        16   2  0 14  32-91   6

Final Standings:

 1.Goyo FC                     18  16  1  1         49  Promoted
 2.Athletic 220 FC             18  13  3  2         42  Promoted
------------------------------------------------------
 3.Soëmbyn Barsuud             18  11  1  6         34  [R]
 4.Şaryn Gol                   18  11  0  7         33
 5.Arvis                       18   9  2  7              29
 6.Beşiktaş                    18   8  2  8         26
 7.Western                     18   6  5  7         23
 8.Gepro FC                    18   4  0 14         12
------------------------------------------------------
 9.Baganuur KhK                18   3  0 15          9  Relegated
10.DMYu                        18   2  0 16          6  Relegated


2015

2017

list of champions


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 4 May 2017

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2016/17
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.