Montenegro 2011/12


Prva Crnogorska Fudbal Liga
Kup Crne Gore
Druga Liga

Prva Crnogorska Fudbal Liga

Final Table:

 1.Budućnost (Podgorica)    33  25  5  3  82-27  80  Champions
 2.Rudar (Pljevlja)         33  23  8  2  60-20  77
 3.Zeta (Golubovci)         33  17  9  7  55-40  60
 4.Mogren (Budva)           33  15  9  9  54-37  54
 5.Petrovac (Petrovac)      33  13  9 11  36-39  48
 6.Lovćen (Cetinje)         33  10 10 13  34-42  40
 7.Mladost (Podgorica)      33  10  7 16  32-45  37
 8.Sutjeska (Nikšić)        33   9  9 15  29-36  36
 9.Grbalj (Radanovići)      33   9  7 17  28-49  34
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
10.Dečić (Tuzi)             33  10  4 19  34-51  34  Relegation Playoff
11.Berane (Berane)          33   8  5 20  32-54  28  [-1]  Relegation Playoff
---------------------------------------------------
12.Bokelj (Kotor)           33   5  6 22  21-57  21  Relegated

Promotion/Relegation Playoff

First Legs [Jun 3]
Dečić           0-0 Jedinstvo   
Berane          1-2 Mornar

Second Legs [Jun 7]
Jedinstvo       2-0 Dečić
Mornar          3-0 Berane     

Mornar and Jedinstvo promoted, Dečić and Berane relegated


Kup Crne Gore

NB: no extra time played.

1/16 Finals 
[Aug 24]
OFK Petrovac (Petrovac, 1)    2-0 Iskra (Danilovgrad, 2)
  [Zvicer 9, Jovanović 31]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   2-0 Dečić (Tuzi, 1)
  [Jovović 5, Boričić 18]
Mornar (Bar, 2)               4-2 Berane (Berane, 1)
  [Lukateli 8, Merdović 12, Kujović 44, Paljokić 90; Peličić 18, Grdinić 60]
Kom (Podgorica, 2)            0-3 Budućnost (Podgorica, 1)
  [Radonjić 4, Kalezić 9, Nikač 56]
Zabjelo (Podgorica, 2)        0-2 Sutjeska (Nikšić, 1)
  [Krivokapić 54, M. Nikolić 79]
Igalo (Igalo, 2)              2-2 Grbalj (Radanovići, 1)        [2-4 pen]
  [Kovačević 19, Vučković 78; Milić 58, Mićić 75]
Ibar (Rožaje, 2)              0-2 Mladost (Podgorica, 1)
  [Rolović 30, Krkeljić 49]
Otrant (Ulcinj, 3)            0-4 Bokelj (Kotor, 1)
  [Ivan Pavićević 31, 73, Petković 43, Kaluđerović 90]
Polimlje (Murino, 3)          1-2 Zeta (Golubovci, 1)
  [Milović 73; Burzanović 13, Orlandić 86]
Drezga (Piperi, 3)            1-3 Lovćen (Cetinje, 1)
  [Krivokapić 50; S. Vujović 14, 49, Banović 26]
Bratstvo (Cijevna, 2)         3-1 Jezero (Plav, 2)
  [Spasojević 2, 28, 49; Radončić 24]
Arsenal (Tivat, 3)            2-1 Petnjica (Petnjica, 2)
  [Bjedov 21, Darko Fatović 88; Deletić 17]
Brskovo (Mojkovac, 3)         1-0 OFK Bar (Bar, 2)
  [Janketić 83]
[Aug 25]
Blue Star (Podgorica, 3)      0-2 Čelik (Nikšić, 2)
  [Vujačić 64, Bojić 71pen]
Rudar (Pljevlja, 1)           bye
Mogren (Budva, 1)             bye

1/8 Finals 

First Legs [Sep 14]
Bokelj (Kotor, 1)             3-0 Budućnost (Podgorica, 1)
  [Todorović 40, Bakoč 43, Kaluđerović 69]
Rudar (Pljevlja, 1)           1-1 Grbalj (Radanovići, 1)
  [Stojanović 22pen; Novaković 69]
Sutjeska (Nikšić, 1)          2-0 Zeta (Golubovci, 1)
  [Marković 30pen, Radulović 83og]
Mogren (Budva, 1)             2-0 Mornar (Bar, 2)
  [Ćulafić 10, Bakić 70]
Lovćen (Cetinje, 1)           0-1 Čelik (Nikšić, 2)
  [Ćuzović 54]
Mladost (Podgorica, 1)        2-0 Bratstvo (Cijevna, 2)
  [Rolović 40, Merdović 52]
Petrovac (Petrovac, 1)        0-0 Brskovo (Mojkovac, 3)
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   3-0 Arsenal (Tivat, 3)
  [Čindrak 10, Jovanović 17, Fetahović 86]

Second Legs [Sep 28]
Budućnost (Podgorica, 1)      2-0 Bokelj (Kotor, 1)
  [Đikanović 17, Bošković 81pen]
Grbalj (Radanovići, 1)        1-3 Rudar (Pljevlja, 1)
  [Nikolić 84; Ivica Jovanović 30, Stojanović 46pen, Rustemović 63]
Zeta (Golubovci, 1)           3-0 Sutjeska (Nikšić, 1)
  [Korać 1, Kalačević 2, Božović 90]
Mornar (Bar, 2)               0-2 Mogren (Budva, 1)
  [Ratko Zec 12, Ranđelović 77]
Čelik (Nikšić, 2)             1-0 Lovćen (Cetinje, 1)
  [Bojić 30pen]
Bratstvo (Cijevna, 2)         4-3 Mladost (Podgorica, 1)
  [Popović 44pen, Spasojević 45, 80, Bulatović 85; Vučić 23, Čabarkapa 35, 
   Rolović 59]
Brskovo (Mojkovac, 3)         0-2 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Muhović 22, 44]
Arsenal (Tivat, 3)            1-4 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)
  [Radojičić 42; Jovanović 25, Kasapi 27, Vuković 30, Čindrak 36]

Quarterfinals

First Legs [Oct 19]
Mogren (Budva, 1)             1-4 Rudar (Pljevlja, 1)
  [Ranđelović 40; Stojanović 3, Ivica Jovanović 17,90, I. Ivanović 63]
Petrovac (Petrovac, 1)        0-0 Mladost (Podgorica, 1)
Bokelj (Kotor, 1)             0-1 Čelik (Nikšić, 2)
  [Bojić 80]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   1-0 Zeta (Golubovci, 1)
  [Kasumović 45]

Second Legs [Nov 2]
Rudar (Pljevlja, 1)           0-0 Mogren (Budva, 1)
Mladost (Podgorica, 1)        1-3 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Tomić 29; Jovanović 42, Zvicer 57, Živković 69]
Čelik (Nikšić, 2)             1-1 Bokelj (Kotor, 1)
  [Brnović 65; Junčaj 79]
Zeta (Golubovci, 1)           2-2 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)
  [Korać 58,88; Kasapi 74pen, Kasumović 86]

Semifinals

First Legs [Mar 28]
Rudar (Pljevlja, 1)           2-0 Petrovac (Petrovac, 1)
  [Ivica Jovanović 69pen, Stojanović 70]
Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)   1-0 Čelik (Nikšić, 2)
  [Stajić 78]

Second Legs [Apr 25]
Petrovac (Petrovac, 1)        1-1 Rudar (Pljevlja, 1)
Čelik (Nikšić, 2)             3-0 Jedinstvo (Bijelo Polje, 2)

Final [May 23]
Čelik (Nikšić, 2)             2-1 Rudar (Pljevlja, 1)

Druga Liga


Final Table:

 1.Čelik (Nikšić)           33  25  5  3  72-14  80  Promoted
---------------------------------------------------
 2.Mornar (Bar)             33  19  7  7  55-26  64  Promotion Playoff
 3.Jedinstvo (Bijelo Polje) 33  18  7  8  50-23  61  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Zabjelo (Podgorica)      33  15  5 13  47-46  50
 5.Bratstvo (Cijevna)       33  14  6 13  44-40  48
 6.Igalo (Igalo)            33  12  8 13  25-27  44
 7.Jezero (Plav)            33  11  9 13  26-35  42
 8.OFK Bar                  33  12  4 17  44-54  40
 9.Iskra (Danilovgrad)      33  11  6 16  31-47  39
10.Ibar (Rožaje)            33  10  8 15  35-42  38
---------------------------------------------------
11.Kom (Podgorica)          33   9 10 14  35-47  37  Relegated
12.Petnjica                 33   3  3 27  15-78  12  Relegated



2010/11

2012/13

list of champions

list of cup winners

list of foundation dates


About this document

Thanks to Martin Arenlind

Prepared and maintained by Dragoljub JovanoviŠ and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Dragoljub JovanoviŠ and Karel Stokkermans
Last updated: 2 Feb 2021

(C) Copyright Dragoljub JovanoviŠ, Karel Stokkermans and RSSSF 2011/21
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.