Netherlands 2011/12 Third to Tenth Level (amateur football)


Final matches for the Dutch amateur championship 2011/2012
Achilles '29 - Spakenburg 3-0
Spakenburg - Achilles '29 2-0
Achilles '29 Dutch amateur champion

Both teams declined promotion to 1st Division

Amateur Supercup 2011/2012  (Aug. 11 in Groesbeek)
Achilles '29 - Leonidas  2-1


Football on Saturday
Topklasse
ARC                      0 - 4 3 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 4 0 - 2 2 - 3 2 - 3 0 - 6 1 - 1 1 - 3 1 - 4 2 - 3 0 - 1 0 - 1     Spakenburg       30 20  5  5  65  84- 44
Barendrecht        1 - 0       0 - 3 0 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 1 4 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 2 0 - 0     Rijnsburgse Boys 30 19  7  4  64  76- 36
Capelle            3 - 1 3 - 2       0 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 1 0 - 1 0 - 4 2 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 0     Katwijk          30 15 10  5  55  77- 40
Excelsior '31      4 - 2 0 - 0 1 - 1       1 - 0 1 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 2 0 - 5 4 - 1 1 - 2 2 - 1     Noordwijk        30 16  7  7  55  66- 43
FC Lisse           5 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 1       0 - 4 1 - 1 3 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 4 4 - 3 2 - 3 5 - 0     GVVV             30 16  5  9  53  70- 56
GVVV               4 - 2 1 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 1       4 - 2 1 - 3 3 - 2 1 - 3 4 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 0 5 - 2 4 - 1     IJsselmeervogels 30 15  3 12  48  67- 50
Harkemase Boys     2 - 3 3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 2 2 - 3 0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 2     sc Genemuiden    30 14  5 11  47  60- 55
HHC                2 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 2 3 - 2       1 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 4 0 - 3 2 - 0     Excelsior '31    30 14  3 13  45  39- 47
IJsselmeervogels   2 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 1 2 - 3 1 - 3 6 - 2 0 - 1       2 - 2 7 - 2 1 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 1     HHC              30 14  3 13  45  48- 59
Katwijk            4 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 1 5 - 2 3 - 1 1 - 2       6 - 1 5 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 1     Capelle          30 11  9 10  42  47- 46
Montfoort          2 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 4       1 - 6 0 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 1     FC Lisse         30 10  8 12  38  48- 56
Noordwijk          2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 0 4 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2       1 - 1 2 - 4 1 - 1 5 - 2     Barendrecht      30  9  9 12  30  38- 39 -6 pnts
Rijnsburgse Boys   2 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 0 7 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 4       4 - 0 0 - 1 3 - 1     Harkemase Boys   30  7  4 19  25  39- 61 rel
SC Genemuiden      2 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 4 2 - 0 1 - 1       0 - 6 2 - 0     SVZW             30  7  4 19  25  36- 72 rel
Spakenburg         6 - 2 1 - 4 4 - 1 2 - 1 5 - 0 0 - 0 4 - 0 6 - 3 2 - 1 4 - 4 4 - 1 2 - 3 5 - 1 3 - 2       5 - 2     Montfoort        30  4  8 18  18  34- 73 rel -2 pnts
SVZW               4 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 4 1 - 4 2 - 5 1 - 1 1 - 6 4 - 4 0 - 1 2 - 1           ARC              30  2  4 24  10  36- 88 rel

Hoofdklasse A
Bennekom                 1 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 2 6 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 2 3 - 1 1 - 3     Jodan Boys       24 15  4  5  49  41- 23 P3 prom
DOVO               1 - 0       0 - 1 2 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 3 5 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 2     Ter Leede        24 12  6  6  42  46- 30 (P3)
Huizen             0 - 0 4 - 1       1 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 0 0 - 6 3 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 0     Quick Boys       24 13  2  9  41  41- 34
Jodan Boys         1 - 0 1 - 0 1 - 2       0 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 0 2 - 2           Huizen           24 12  3  9  39  38- 37 P2
ODIN '59           1 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 0       1 - 3 7 - 2 0 - 1 1 - 2 4 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 0           Sparta Nijkerk   24 10  4 10  34  39- 34
Quick Boys         2 - 0 4 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 2       3 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 3           ODIN '59         24 11  1 12  34  38- 35 P1
SDC Putten         0 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 1 1 - 3       0 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 2 2 - 2     Bennekom         24 10  4 10  34  35- 33
Sparta Nijkerk     4 - 1 4 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 2       2 - 4 2 - 1 4 - 0 2 - 5 2 - 0 3 - 2     Volendam         24 11  1 12  34  39- 49
Sportlust '46      0 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 2 4 - 1 3 - 0       4 - 3 5 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 1     DOVO             24 10  3 11  33  35- 38
Ter Leede          2 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 0     Sportlust '46    24 10  3 11  33  44- 51
Volendam           1 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 5 - 3 0 - 2       2 - 1 3 - 1 0 - 1     Voorschoten`97   24  9  5 10  32  49- 41 rel
Voorschoten '97    2 - 4 1 - 3 6 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 1 4 - 3 1 - 3       1 - 0 6 - 2     Zwaluwen '30     24  7  3 14  24  32- 45 rel
Zwaluwen '30       0 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 2 4 - 3 2 - 1 4 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 2 0 - 2 3 - 2       2 - 1     SDC Putten       24  5  3 16  18  30- 57 rel
Young Boys               0 - 1 3 - 3 1 - 3 0 - 2 0 - 1       1 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 0 
Young Boys withdrawn

Period championship (won by Ter Leede) : ODIN '59-Huizen 1-3  Ter Leede-ODIN '59 0-1  Huizen-Ter Leede 0-5

Hoofdklasse B
Achilles Veen            0 - 1 0 - 3 3 - 3 2 - 3 3 - 0 2 - 3 0 - 1 0 - 5 5 - 0 0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 3     Scheveningen     26 19  3  4  60  59- 30 P3 prom
ASWH               5 - 2       1 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 4 7 - 1 8 - 0 2 - 0 4 - 2 2 - 0 4 - 1 3 - 3     Kozakken Boys    26 19  2  5  59  64- 33 (P3) prom
Excelsior M.       3 - 2 5 - 2       4 - 0 0 - 3 4 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 0     ASWH             26 17  7  2  58  83- 35 P2
Heerjansdam        1 - 2 1 - 3 1 - 2       2 - 4 2 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 4 3 - 3 2 - 1 2 - 4 2 - 3 1 - 5     RVVH             26 16  3  7  51  53- 37 P1
Hoek               3 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 0       2 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1     Excelsior M.     26 13  7  6  46  47- 33
Kloetinge          2 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 0       0 - 3 3 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 1     Hoek             26 14  4  8  46  39- 30
Kozakken Boys      3 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 2 5 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 0 3 - 1     XerxesDZB        26 14  3  9  45  74- 38
LRC                1 - 1 1 - 6 0 - 3 0 - 4 0 - 2 4 - 1 1 - 6       0 - 1 2 - 4 0 - 1 1 - 2 0 - 8 2 - 1     Kloetinge        26  9  4 13  31  36- 54
Nieuw Lekkerland   1 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 4 1 - 3       3 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 2     Zwaluwen         26  9  3 14  30  56- 56
Nivo Sparta        0 - 4 3 - 6 2 - 2 3 - 3 1 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 4       1 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 2     Nivo Sparta      26  6  6 14  24  40- 67
RVVH               3 - 2 3 - 3 1 - 1 6 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 3 5 - 0 1 - 0 4 - 2       2 - 0 0 - 4 3 - 2     Achilles Veen    26  7  2 17  23  42- 61
Scheveningen       4 - 0 2 - 2 4 - 0 8 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0       2 - 0 3 - 1     Nieuw Lekkerland 26  7  2 17  23  34- 56
XerxesDZB          5 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 8 - 1 0 - 3 8 - 0 6 - 0 2 - 0 1 - 4 4 - 0       4 - 3     LRC              26  5  1 20  16  23- 79 rel
Zwaluwen           3 - 4 0 - 4 0 - 0 3 - 2 1 - 1 8 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 5           Heerjansdam      26  2  3 21   9  38- 79 rel

Period championship (won by Kozakken Boys) : RVVH-ASWH 2-1  ASWH-Kozakken Boys 4-3  Kozakken Boys-RVVH 3-2    
                                                                                       Kozakken Boys won because they ended as best team in competition

Hoofdklasse C
ACV                      2 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 3 2 - 0 2 - 1     WHC              26 14  7  5  49  59- 31 P1
Berkum             2 - 1       4 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 4 1 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1 0 - 2     DETO             26 14  7  5  49  42- 34 prom (champ)
csv Apeldoorn      0 - 3 1 - 0       4 - 0 2 - 2 3 - 1 4 - 2 0 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 0     csv Apeldoorn    26 13  9  4  48  52- 32
DETO               1 - 0 1 - 1 0 - 0       1 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 0 2 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1     ONS Sneek        26 13  4  9  43  51- 31
Drachtster Boys    0 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 1       0 - 1 0 - 3 0 - 3 0 - 6 3 - 0 0 - 0 5 - 5 0 - 0 0 - 1     ACV              26 11 10  5  43  37- 23 P2
DVS '33 Ermelo     0 - 3 1 - 0 3 - 4 0 - 0 4 - 0       2 - 2 6 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 1 0 - 2 3 - 0     DVS '33 Ermelo   26 11  7  8  40  52- 46
Flevo Boys         0 - 0 2 - 1 2 - 5 0 - 0 6 - 2 7 - 1       2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1     Flevo Boys       26  9  9  8  36  55- 42
Nunspeet           0 - 2 2 - 1 1 - 5 0 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 3       3 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 5     Berkum           26 10  6 10  36  35- 37 P3
ONS Sneek          0 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 0       7 - 0 0 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 4     Nunspeet         26 10  5 11  35  40- 52
Oranje Nassau      2 - 1 1 - 0 1 - 4 2 - 5 2 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2       1 - 4 2 - 2 0 - 2 2 - 2     Staphorst        26  9  5 12  32  49- 48
Staphorst          0 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 4 4 - 0 3 - 0 0 - 4 4 - 1 2 - 4 4 - 1       2 - 3 3 - 4 0 - 4     VVOG             26  7  7 12  28  29- 36
Urk                0 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 3       4 - 2 2 - 0     Urk              26  6  6 14  24  40- 54 rel
VVOG               0 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 2       1 - 1     Oranje Nassau    26  4  9 13  21  31- 67 rel
WHC                5 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 2 4 - 2 4 - 2 1 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 1           Drachtster Boys  26  2  7 17  13  24- 63 rel
Playoff for 1st place ; WHC - DETO  1-2

Period championship (won by Berkum) : WHC-ACV 0-3  Berkum-WHC 4-4  ACV-Berkum 1-2

Promotion playoff :
1/2 final : Berkum-Ter Leede 1-2 and 3-4   Harkemase Boys-Kozakken Boys 0-4 and 1-4
Final     : Kozakken Boys-Ter Leede  5-1   Kozakken Boys promoted to TOPklasse

Playoff 1st class - Hoofdklasse
Heinenoord-VVZ '49      4-2  VVZ '49-Heinenoord          0-1  Voorschoten '97-Heinenoord  1-2   Heinenoord promoted, Voorschoten '97 relegated
Alexandria '66-Roda '46 5-2  Roda '46-Zwaluwen '30       3-2  Zwaluwen '30-Alexandria '66 0-1   Alexandria '66 promoted, Zwaluwen '30 relegated
VVGZ-FC Rijnvogels      1-1  Achilles Veen-VVGZ          5-0  FC Rijnvogels-Achilles Veen 0-2   Achilles Veen keeps place in Hoofdklasse
Roda Boys/B.-Deltasport 1-2  Nw. Lekkerland-Roda Boys/B. 6-1  Deltasport-Nieuw Lekkerland 0-2   Nieuw Lekkerland keeps place in Hoofdklasse
Go Ahead K.-Viboa       5-2  Viboa-VVA '71               0-2  VVA '71-Go Ahead K.         3-2   VVA '71 promoted
PKC '83-SDV Barneveld   1-5  VVOG-PKC '93                7-0  SDV Barneveld-VVOG          0-1   VVOG keeps place in Hoofdklasse
Oeverzwaluwen-NSC       1-2  Urk-Oeverzwaluwen           1-3  NSC-Urk                     2-0   NSC promoted, Urk relegated


District West I
1st class A
Ajax                     2 - 1 5 - 0 7 - 0 2 - 0 5 - 0 8 - 0 4 - 1 3 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 1 5 - 1     Ajax             26 15  8  3  53  77- 33 P3 prom
CSW                1 - 3       1 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 4     VVZ '49          26 14  7  5  49  61- 41 (P3)
DVVA               2 - 2 2 - 3       0 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 4     Zuidvogels       26 14  5  7  47  59- 42
Eemdijk            0 - 4 2 - 0 0 - 2       3 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 0 2 - 0 0 - 4 0 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1     Swift            26 14  5  7  47  55- 40
HBOK               2 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 2       4 - 1 4 - 4 1 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 5 1 - 4     SVL              26 12  6  8  42  48- 41
Lelystad '67       3 - 3 3 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1       0 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 3 0 - 0     VVA '71          26 11  7  8  40  37- 31 P1 prom
Marken             1 - 1 3 - 3 3 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 5       1 - 3 1 - 2 4 - 1 5 - 3 4 - 0 4 - 3 1 - 2     Roda '46         26 12  3 11  39  41- 46 P2
De Merino's        2 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 0       2 - 5 0 - 2 3 - 6 0 - 1 1 - 3 0 - 1     Eemdijk          26 10  6 10  36  36- 51
Roda '46           2 - 4 0 - 4 2 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 3       4 - 5 0 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 4     CSW              26  9  5 12  32  46- 54
SVL                1 - 1 4 - 0 4 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 1       2 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 0     De Merino's      26  8  5 13  29  36- 44
Swift              0 - 3 3 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 0 0 - 2 3 - 0       2 - 0 2 - 3 5 - 0     Marken           26  8  4 14  28  50- 64
VVA '71            2 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 1       2 - 1 1 - 1     Lelystad '67     26  6  8 12  26  38- 49 rel
VVZ '49            3 - 2 4 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2       2 - 2     HBOK             26  5  6 15  21  31- 52 rel
Zuidvogels         5 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 2 5 - 0 3 - 1 3 - 3 5 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 2           DVVA             26  3  7 16  16  29- 56 rel

Promotion playoff matches see above West 1  1st class

2nd class A
Aalsmeer                 0 - 0 7 - 0 4 - 0 5 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 2 1 - 0 3 - 0 5 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 0     Castricum        26 18  5  3  59  80- 32 P1 prom
AFC                0 - 1       1 - 4 2 - 0 4 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 1     Aalsmeer         26 15  7  4  52  61- 30 P2
Amstelveen         2 - 3 0 - 4       0 - 3 0 - 0 1 - 1 5 - 2 1 - 5 1 - 3 4 - 3 7 - 4 2 - 4 1 - 4 1 - 1     AMVJ             26 14  7  5  49  52- 35 (P1)
AMVJ               2 - 2 2 - 0 1 - 1       6 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 0     Zandvoort        26 17  1  8  47  59- 38 P3 -5 pnts
BOL                1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 3       0 - 1 2 - 2 6 - 4 1 - 1 1 - 2 5 - 1 1 - 8 1 - 3 2 - 2     AFC              26 14  3  9  45  53- 32
Castricum          2 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 3 5 - 1       3 - 1 2 - 0 5 - 1 2 - 2 9 - 4 3 - 0 7 - 1 6 - 0     WV-HEDW          26 13  2 11  41  63- 45
Hellas Sport       1 - 1 1 - 4 5 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 1       2 - 7 0 - 2 4 - 3 2 - 5 0 - 3 1 - 3 2 - 3     Monnickendam     26 11  4 11  37  56- 41
Monnickendam       1 - 2 1 - 2 5 - 0 6 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 0       2 - 2 1 - 4 7 - 0 0 - 4 0 - 3 1 - 2     ZOB              26 12  5  9  36  52- 50 -5 pnts
Opperdoes          0 - 2 1 - 3 4 - 3 1 - 2 3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1       0 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 5     Opperdoes        26  8  6 12  30  37- 52
Overbos            1 - 1 4 - 3 3 - 2 0 - 0 1 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 1       3 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 3     Overbos          26  6  7 13  25  38- 59
TOB                6 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 4 1 - 5 0 - 1 8 - 4 2 - 1       3 - 4 2 - 5 1 - 2     Hellas Sport     26  7  2 17  23  44- 66 rel
WV-HEDW            1 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 2 3 - 1 4 - 2 3 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 1 5 - 0       0 - 1 4 - 5     BOL              26  5  8 13  23  37- 70 rel
Zandvoort          1 - 3 1 - 0 4 - 2 1 - 5 5 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 1 7 - 0 7 - 0 2 - 1       1 - 0     Amstelveen       26  4  7 15  19  46- 79 rel
ZOB                1 - 1 0 - 0 4 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 5 1 - 4 0 - 3 4 - 1 4 - 2 2 - 2 4 - 2 2 - 0           TOB              26  5  2 19  17  52-101 rel

2nd class B
AH '78                   1 -10 3 - 2 3 - 0 4 - 2 0 - 2 5 - 0 1 - 4 1 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 0     Valleivogels     26 16  5  5  53  51- 28 prom
Benschop           1 - 1       3 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 3 2 - 1     IJFC             26 17  1  8  52  69- 36
Beursbengels       2 - 1 2 - 2       1 - 3 4 - 0 1 - 1 4 - 0 0 - 4 3 - 2 3 - 4 2 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 2     Benschop         26 14  7  5  49  57- 34 P2 prom
CJVV               4 - 2 0 - 0 0 - 0       4 - 3 1 - 2 5 - 1 1 - 2 7 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 1     AH '78           26 13  3 10  42  53- 53 P3
DESTO              2 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 0       4 - 3 1 - 0 4 - 7 3 - 1 0 - 4 2 - 1 6 - 1 2 - 1 1 - 4     Geinoord Nieuweg.26 13  2 11  41  45- 49 P1 prom
Geinoord Nieuwegein0 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 1 3 - 2       2 - 0 1 - 4 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 6 2 - 0 1 - 0     UVV              26 11  6  9  39  61- 54
Hercules           2 - 5 0 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 2       1 - 6 1 - 1 2 - 3 1 - 3 1 - 9 3 - 3 1 - 1     Nieuwland        26 10  7  9  37  54- 53
IJFC               1 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 1 1 - 2 6 - 0       1 - 0 0 - 1 1 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 1     Beursbengels     26 10  5 11  35  47- 46
Loosdrecht         0 - 1 2 - 3 3 - 2 0 - 4 2 - 2 4 - 0 0 - 5 6 - 2       3 - 2 3 - 1 3 - 4 2 - 3 0 - 1     DESTO            26  9  6 11  33  49- 55
Nieuwland          1 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 4 4 - 5 0 - 4 3 - 2       2 - 2 6 - 1 1 - 1 3 - 2     Unicum           26 10  3 13  33  58- 65
Odysseus '91       2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 5       0 - 1 3 - 5 3 - 4     CJVV             26  8  6 12  30  44- 45 rel
Unicum             2 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 1 3 - 1 1 - 5 0 - 2 1 - 3 7 - 3 3 - 1 0 - 0       1 - 2 1 - 2     Loosdrecht       26  8  3 15  27  47- 62 rel
UVV                5 - 5 0 - 1 3 - 2 3 - 0 2 - 2 5 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 3 2 - 2 4 - 1 4 - 4       1 - 3     Odysseus '91     26  6  8 12  26  43- 50 rel
Valleivogels       4 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 3 1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 0 5 - 1           Hercules         26  4  4 18  16  31- 79 rel

Period-championship 2A / 2B:
Round 1: SV Zandvoort-Marken    0-0 and 0-1  AH '78-AMVJ          2-0 and 0-3
         Aalsmeer-Geinoord Nwg. 2-2 and 1-3  Lelystad'67-Benschop 2-2 and 0-3
Round 2: Marken-AMVJ            5-0 and 4-0  Benschop-Geinoord N. 1-0 and 1-1   Benschop promoted, Lelystad'67 relegated, Marken keeps place in 1st class
Playoff for extra promotion place (because of dissolved Young Boys) between losers of round 2: Geinoord-AMVJ 2-1     Geinoord promoted

3rd class A
AFC '34                  0 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 9 0 - 3 1 - 7 0 - 3 2 - 5 0 - 4 0 - 5 3 - 5 1 - 3 1 - 3     OSV              24 21  1  2  64 100- 27 P1 prom
Asonia             1 - 1       2 - 1 4 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 6 3 - 2 5 - 5 2 - 1 1 - 3           Jong Holland     24 18  3  3  57  95- 26 P2
Dindua             2 - 0 4 - 2       3 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 3 3 - 1 3 - 5 1 - 2 3 - 2     ZCFC             24 14  5  5  47  66- 38 P3
GeuzenMiddenmeer   2 - 0 1 - 0 1 - 0       1 - 9 2 - 6 0 - 3 1 - 1 0 - 6 1 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 3           HCSC             24 13  5  6  44  69- 42 (P1)
HCSC               3 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 1       5 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 3     Wieringermeer    24 12  4  8  40  62- 46
IJmuiden           1 - 1 6 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 2       0 - 2 2 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 8     Kadoelen         24 11  6  7  39  52- 46
Jong Holland       3 - 0 8 - 1 0 - 2 4 - 1 0 - 1 6 - 1       2 - 1 3 - 2 5 - 0 2 - 0 12- 1 3 - 1           IJmuiden         24 10  4 10  34  55- 62
Kadoelen           7 - 3 2 - 2 4 - 3 5 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 8       0 - 3 1 - 5 0 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 0     Asonia           24  8  6 10  30  45- 67
OSV                4 - 1 5 - 1 4 - 0 8 - 0 4 - 2 7 - 1 4 - 1 6 - 1       4 - 1 2 - 2 6 - 1 4 - 0           Dindua           24  7  5 12  26  44- 51
Sporting Noord     3 - 3 2 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 9 1 - 4 3 - 4       1 - 3 4 - 0 3 - 5           Zaandijk         24  6  4 14  22  36- 74
Wieringermeer      4 - 1 4 - 3 3 - 1 4 - 3 5 - 3 4 - 1 0 - 4 0 - 3 2 - 3 5 - 0       3 - 0 2 - 2           Sporting Noord   24  5  4 15  19  44- 71 rel
Zaandijk           1 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 5 4 - 6 0 - 3 1 - 1 0 - 2 4 - 0 2 - 2       1 - 1 2 - 2     GeuzenMiddenmeer 24  3  3 18  12  24- 82 rel
ZCFC               2 - 0 5 - 2 2 - 2 7 - 1 4 - 1 6 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 2 3 - 2 3 - 2 7 - 1       5 - 0     AFC '34          24  1  4 19   4  23- 83 rel -3 pnts
Hollandia          5 - 1 0 - 4       1 - 3             1 - 6       2 - 3 4 - 0 1 - 9       1 - 2
Hollandia withdrawn

3rd class B
Argon                    3 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 1 6 - 0 6 - 2 3 - 0     Argon            26 20  3  3  63  77- 30 P1 prom
EDO                4 - 7       1 - 2 0 - 3 0 - 5 3 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 3 2 - 1 6 - 1 3 - 2 2 - 1     NFC/Brommer      26 17  4  5  55  86- 39 P3 prom
Fortius            0 - 5 0 - 2       0 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 5 0 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 2     Haarlem-Kennemerl26 17  4  5  55  67- 46 (P1) prom
Haarlem-Kennemerl. 0 - 1 4 - 2 2 - 2       2 - 6 3 - 2 2 - 0 4 - 1 4 - 1 4 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 0 2 - 2     Jong Hercules    26 12  6  8  42  58- 41
Jong Hercules      1 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 0       0 - 2 6 - 1 2 - 4 2 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 1     Voorland         26 13  2 11  41  68- 53
Kagia              1 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 3 1 - 5       6 - 2 1 - 3 2 - 3 6 - 1 5 - 0 3 - 0 4 - 0 2 - 3     EDO              26 12  2 12  38  57- 66
Koninklijke HFC    1 - 3 4 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 2 0 - 1       1 - 6 2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 6 4 - 3     Fortius          26 12  2 12  38  47- 63
NFC/Brommer        2 - 0 3 - 3 9 - 1 8 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0       4 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 1     Kagia            26 11  3 12  36  65- 46 P2 prom
RKAVIC             3 - 0 1 - 1 0 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 1 6 - 2 0 - 5       1 - 0 6 - 1 3 - 1 0 - 1 4 - 7     RKAVIC           26  9  6 11  33  45- 60
RODA '23           2 - 1 2 - 1 2 - 5 0 - 6 1 - 2 0 - 6 5 - 0 0 - 4 1 - 1       1 - 1 5 - 1 1 - 0 1 - 2     RODA '23         26 10  3 13  33  43- 62
SCW                1 - 1 4 - 0 8 - 2 1 - 2 2 - 5 1 - 3 5 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 1       3 - 2 3 - 3 3 - 0     SCW              26  8  6 12  30  50- 55
Vlug en Vaardig    0 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 3 1 - 5 1 - 3 4 - 4 0 - 1 1 - 1 1 - 2       4 - 2 1 - 1     VVC              26  9  2 15  29  54- 61
Voorland           1 - 2 5 - 2 1 - 2 2 - 4 3 - 1 2 - 2 3 - 2 2 - 4 5 - 2 6 - 1 2 - 1 3 - 1       5 - 2     Koninklijke HFC  26  6  2 18  20  36- 82 rel
VVC                1 - 4 5 - 2 4 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 0 6 - 0 1 - 3 1 - 2 6 - 2 0 - 4           Vlug en Vaardig  26  1  5 20   8  30- 79 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: BOL-Kagia          1-3 and 1-0    Jong Holland-Haarlem Kennemerland 1-1 and 0-0  Haarlem K. wins on penalties
         ZCFC-Hellas Sp.    3-0 and 0-0    NFC/Brommer-HCSC                  0-0 and 4-0
Round 2: Kagia-Haarlem Kenn.1-0 and 4-1    ZCFC-NFC/Brommer                  1-4 and 1-4  Kagia and NFC/Brommer promoted, BOL and Hellas Sp. relegated

3rd class C
Abcoude                  0 - 1 1 - 5 1 - 2 1 - 1 0 - 8 4 - 1 2 - 3 2 - 8 3 - 3 0 - 6 3 - 6 3 - 1 0 - 5     Meern De         26 20  4  2  63  89- 23 P1 -1 pnt
FC Almere          4 - 1       2 - 2 3 - 2 5 - 1 2 - 3 3 - 3 6 - 0 2 - 1 5 - 3 3 - 3 1 - 3 1 - 1 7 - 1     't Vliegdorp     26 19  2  5  59 106- 58 P2
Altius             5 - 1 4 - 2       1 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 3 3 - 4 4 - 1 11- 1 1 - 3 1 - 4 3 - 2 2 - 2     SVM              26 17  5  4  56  67- 32 (P1)
Cobu Boys          3 - 2 1 - 3 2 - 3       0 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 3     Nita             26 16  6  4  54  77- 40 P3
FC Driebergen      4 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 1       1 - 4 2 - 1 3 - 2 1 - 2 4 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 3     FC Almere        26 14  7  5  49  76- 42
De Meern           11- 0 4 - 2 4 - 0 1 - 0 2 - 3       2 - 2 0 - 0 8 - 0 4 - 1 1 - 1 4 - 2 5 - 0 2 - 1     FC Driebergen    26 12  5  9  40  56- 50 -1 pnt
Nita               5 - 2 2 - 3 2 - 0 2 - 0 5 - 1 1 - 0       2 - 1 1 - 1 7 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 2 3 - 2     Ouderkerk        26 11  4 11  37  64- 68
Ouderkerk          5 - 3 0 - 5 2 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 2       4 - 3 8 - 0 1 - 3 3 - 4 5 - 3 3 - 2     de Posthoorn     26 11  2 13  35  58- 64
De Posthoorn       1 - 0 0 - 2 5 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 6 1 - 4 3 - 1       3 - 1 0 - 1 1 - 4 6 - 2 4 - 3     Altius           26  9  3 14  30  59- 55
Sterrenwijk        0 - 2 0 - 8 1 - 2 3 - 1 0 - 5 1 - 2 0 - 9 4 - 7 2 - 5       1 - 4 1 - 4 5 - 3 1 - 5     Cobu Boys        26  8  5 13  26  46- 53 -3 pnts
SVM                7 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 3 0 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 3 8 - 0       2 - 3 1 - 0 2 - 0     FC Weesp         26  5  5 16  20  47- 72 rel
't Vliegdorp       10- 3 4 - 1 3 - 2 2 - 0 6 - 2 2 - 5 3 - 3 5 - 2 2 - 2 11- 3 5 - 2       5 - 2 7 - 2     Waterwijk        26  5  3 18  18  42- 74 rel
Waterwijk          4 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 6 1 - 3 1 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 2 4 - 5       2 - 1     Abcoude          26  4  2 20  14  42-113 rel
Weesp FC           4 - 5 0 - 0 1 - 0 1 - 5 1 - 4 1 - 5 0 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 1           Sterrenwijk      26  4  1 21  13  42-127 rel

3rd class D
Delta Sports             3 - 1 4 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 3     Renswoude        26 18  4  4  58  65- 34 P2 prom
DEV Doorn          7 - 1       3 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 5 - 3 2 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 2 4 - 4     Woudenberg       26 15  7  4  52  67- 34 P3 prom
DHSC               3 - 2 1 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 4 1 - 0 5 - 0 4 - 3 2 - 1     VRC              26 14  5  7  47  63- 33 (P2) prom
Elinkwijk          1 - 0 3 - 1 1 - 3       2 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 4 0 - 3 4 - 1 4 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 5     JSV Nieuwegein   26 14  4  8  46  57- 33
Jonathan           7 - 5 6 - 0 2 - 0 4 - 1       1 - 0 6 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 2 0 - 4     Jonathan         26 13  5  8  44  63- 33 P1
JSV Nieuwegein     3 - 3 4 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 1       0 - 0 7 - 0 0 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 5     TOV              26 13  3 10  42  53- 40
Lopik              1 - 5 0 -10 2 - 0 0 - 4 0 - 3 1 - 3       3 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 8 0 - 3 0 - 8 1 - 3     VOP              26 12  3 11  39  55- 53
Musketiers         0 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 0       3 - 7 1 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 2     Delta Sports     26 11  5 10  38  52- 52
Renswoude          1 - 2 3 - 2 3 - 0 7 - 2 0 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 1       2 - 1 2 - 0 4 - 3 2 - 1 1 - 2     DEV Doorn        26 10  5 11  35  63- 62
Scherpenzeel       5 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 3 1 - 7 2 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 2       0 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 3     Elinkwijk        26  9  5 12  32  47- 58
TOV                1 - 1 6 - 3 1 - 4 0 - 0 2 - 1 1 - 2 6 - 0 6 - 0 2 - 5 1 - 0       0 - 2 0 - 2 1 - 1     DHSC             26  9  3 14  30  40- 60
VOP                0 - 1 1 - 0 5 - 0 1 - 1 4 - 3 0 - 2 8 - 0 4 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 5       0 - 4 4 - 3     Scherpenzeel     26  7  3 16  24  38- 51
VRC                2 - 1 4 - 2 4 - 0 5 - 0 2 - 0 1 - 0 5 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 3       1 - 1     Musketiers       26  6  6 14  24  34- 65 rel
Woudenberg         3 - 0 5 - 3 4 - 0 2 - 1 0 - 0 4 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 0           Lopik            26  1  2 23   5  17-106 rel
Playoff for 12th place : Scherpenzeel-Musketiers  3-0

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Loosdrecht-VRC     0-2 and 1-2    't Vliegdorp-Jonathan  1-1 and 0-0   't Vliegdorp wins on penalties
         Nita-CJVV          3-1 and 1-1    Woudenberg-SVM         4-1 and 1-1
Round 2: VRC-'t Vliegdorp   4-3 and 2-0    Nita-Woudenberg        0-4 and 3-3   VRC and Woudenberg promoted, CJVV en Loosdrecht relegated

Extra playoff for 1 promotion place won bij Haarlem Kennemerland  (mini tournament, matches of 45 min.)
Haarlem Kenn.-Nita         0-0    ZCFC-'t Vliegdorp  1-3    Nita-ZCFC         0-2
't Vliegdorp-Haarlem Kenn. 2-3    Haarlem Kenn.-ZCFC 3-0    't Vliegdorp-Nita 4-2

4th class A
Alcmaria Victrix         2 - 0 0 - 2 2 - 4 2 - 0 2 - 2 3 - 1 5 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 0 2 - 3 5 - 1           EVC              22 20  2  0  62 101- 13 P1 prom
Alkmaarsche Boys   1 - 3       0 - 4 2 - 2 1 - 0 0 - 5 10- 0 3 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 5 0 - 2 2 - 2           De Zouaven       22 14  2  6  44  83- 40 P3 prom
Blauw Wit (W)      1 - 2 4 - 1       4 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 6 - 0                 Alcmaria Victrix 22 14  1  7  43  52- 36 (P1) prom
De Blokkers        3 - 5 5 - 0 0 - 0       2 - 5 1 - 3 7 - 2 1 - 3 4 - 2 0 - 0 2 - 2 0 - 2                 Blauw Wit (W)    22 12  6  4  42  46- 20
DZS                3 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 7 5 - 2 1 - 2 6 - 1 5 - 3 6 - 3 3 - 2                 DZS              22 13  2  7  41  64- 49 P2
EVC                3 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 0 3 - 1       9 - 0 9 - 0 4 - 0 9 - 0 6 - 1 2 - 0 10- 0           Zeemacht         22 10  4  8  34  55- 47
Fortuna Wormerveer 0 - 4 5 - 4 0 - 0 1 -10 0 - 9 2 - 9       0 - 3 5 - 4 2 - 5 0 - 6 2 - 8 4 - 6           Reiger Boys      22 10  2 10  32  56- 51
Reiger Boys        2 - 3 4 - 1 1 - 3 3 - 1 8 - 1 1 - 6 14- 1       3 - 1 2 - 2 0 - 0 2 - 6 1 - 1           SRC              22  7  1 14  22  42- 68
SRC                0 - 4 2 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 3 1 - 4 7 - 2 1 - 0       1 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 5           De Blokkers      22  5  5 12  19  51- 54 -1 pnt
SVAP '74           0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 0 - 5 4 - 2 0 - 1 2 - 4       1 - 1 3 - 5                 SVAP '74         22  4  5 13  17  31- 62
Zeemacht           3 - 0 7 - 5 0 - 0 3 - 0 4 - 3 2 - 3 3 - 2 2 - 0 5 - 1 5 - 1       1 - 8 5 - 1           Alkmaarsche Boys 22  3  3 16  12  32- 67
De Zouaven         6 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 1 14- 2 1 - 3 8 - 3 3 - 0 3 - 0                       Fortuna Wormerv. 22  3  1 18   7  34-140 -3 pnts
Medemblik                      1 - 5 4 - 1 1 - 4                         3 - 6       3 - 0
Medemblik withdrawn

4th class B
De Dijk                  2 - 5 2 - 0 3 - 3 8 - 1 2 - 5 1 - 2 5 - 1 4 - 3 2 - 4 5 - 2                       Real Sranang     20 15  1  4  46  97- 46 P1 prom
Meteoor            3 - 2       3 - 3 1 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 7 0 - 4 1 - 5 1 - 5 2 - 1 1 - 4 6 - 1           VVA/Spartaan     20 12  3  5  39  55- 31 P3
OFC                2 - 4 4 - 1       3 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 4 5 - 1 0 - 3                 Zaanlandia       20 11  3  6  36  63- 41 P2 prom
PSZ                2 - 4 5 - 3 3 - 0       5 - 1 4 - 5 1 - 2 0 - 1 5 - 2 3 - 2 8 - 2 4 - 2 4 - 4           TABA             20  9  7  4  34  44- 40 (P1)
RCZ                3 - 0 3 - 1 5 - 3 3 - 1       2 - 7 5 - 3 0 - 5 2 - 2 0 - 6 5 - 0                       PSZ              20  9  2  9  29  54- 41
Real Sranang       6 - 4 10- 1 8 - 1 2 - 1 3 - 1       7 - 0 7 - 2 5 - 4 4 - 7 11- 0 9 - 0 9 - 3           Wartburgia       20  8  5  7  29  60- 53
TABA               1 - 1 3 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1       1 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 0 4 - 2 4 - 1           De Dijk          20  9  3  8  27  66- 56 -3 pnts
VVA/Spartaan       2 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 0 0 - 1 13- 2 2 - 3 5 - 5           RCZ              20  7  1 12  19  41- 68 -3 pnts
Wartburgia         4 - 4 3 - 3 5 - 3 2 - 1 5 - 4 4 - 3 3 - 0 2 - 3       1 - 1 8 - 1 1 - 1                 Meteoor          20  6  4 10  18  43- 69 -4 pnts
Zaanlandia         3 - 4 1 - 2 1 - 2 1 - 3 5 - 3 4 - 1 5 - 2 1 - 3 4 - 1       1 - 1 2 - 5                 OFC              20  6  3 11  17  43- 55 -4 pnts
ZSGO/WMS           4 - 8 7 - 3 2 - 5 1 - 5 1 - 2 2 - 4 1 - 2 2 - 4 3 - 3 3 - 5       2 - 1                 ZSGO/WMS         20  1  2 17   5  36-102
Zeeburgia          3 - 1 9 - 0 4 - 2 8 - 1       4 - 1 6 - 1       2 - 1 3 - 2 4 - 2
SV Nieuw West                  3 - 4       5 - 2                   1 - 7 0 - 3
Zeeburgia and SV Nieuw West withdrawn

4th class C
ABN AMRO                 1 - 2 3 - 0 3 - 4 3 - 1 2 - 5 5 - 3 1 - 3 2 - 4 2 - 0 5 - 2 0 - 1 4 - 1 3 - 5     Legmeervogels    26 19  4  3  60  91- 35 P1 -1 pnt
Alliance '22       3 - 2       2 - 4 1 - 6 5 - 2 3 - 1 4 - 4 3 - 1 5 - 7 3 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 5     Hoofddorp        26 17  4  5  55  77- 46 (P1)
Bloemendaal        2 - 0 0 - 2       2 - 4 1 - 4 1 - 3 0 - 8 2 - 3 3 - 2 2 - 4 2 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 2     Buitenveldert    26 17  1  8  52  80- 54 P3
Buitenveldert      4 - 1 4 - 0 3 - 2       4 - 2 1 - 1 2 - 4 4 - 1 6 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 1 7 - 1 6 - 4     HBC              26 14  4  8  46  79- 55
Diemen             2 - 8 0 - 1 3 - 2 3 - 4       1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1     Sporting Martinus26 13  5  8  44  60- 43 P2 prom
HBC                3 - 5 6 - 3 3 - 1 2 - 4 1 - 2       0 - 3 1 - 1 7 - 1 2 - 0 3 - 3 7 - 2 5 - 2 2 - 3     SIZO             26 12  6  8  42  61- 46
Hoofddorp          3 - 2 6 - 0 5 - 2 2 - 4 2 - 1 3 - 5       2 - 0 6 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 2     Alliance '22     26 11  3 12  36  65- 88
Legmeervogels      3 - 1 10- 0 8 - 0 3 - 1 4 - 1 8 - 2 5 - 1       3 - 0 3 - 1 4 - 4 1 - 1 4 - 0 3 - 1     VEW              26 10  4 12  34  70- 72
Olympia Haarlem    2 - 5 6 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 5       2 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 2 1 - 6     ABN AMRO         26 11  0 15  32  75- 71 -1 pnt
RCH                2 - 5 2 - 7 2 - 1 4 - 0 4 - 3 1 - 4 0 - 1 2 - 3 3 - 1       3 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 0     RCH              26 10  1 15  31  45- 55
SIZO               3 - 0 2 - 2 7 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 8 1 - 2 1 - 0 1 - 0       2 - 3 7 - 0 4 - 0     UNO              26  9  2 15  29  45- 77
Sporting Martinus  7 - 6 5 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 1       4 - 0 3 - 5     Olympia Haarlem  26  8  2 16  26  50- 73
UNO                5 - 2 1 - 5 3 - 1 3 - 2 3 - 4 0 - 4 3 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 3       5 - 0     Diemen           26  6  5 15  23  40- 67 rel
VEW                1 - 4 6 - 4 4 - 0 6 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 3 2 - 3 1 - 1 4 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 2           Bloemendaal      26  3  3 20  12  36- 92 rel

4th class D
Bloemenkwartier          1 - 0 0 - 0 0 - 1 0 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 0     Eemboys          26 18  5  3  59  70- 30 P1 prom
DOB                0 - 2       0 - 2 2 - 3 1 - 3 0 - 4 0 - 3 1 - 1 2 - 4 1 - 5 2 - 3 0 - 0 2 - 2 4 - 3     Maarssen         26 17  5  4  56  64- 37 P3 prom
DWSM               0 - 2 2 - 0       0 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 3     Eemnes           26 15  7  4  52  59- 26 (P1)
Eemboys            5 - 1 6 - 0 2 - 0       1 - 3 2 - 6 1 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 4 4 - 0 4 - 1 1 - 1 1 - 1     FC Hilversum     26 15  4  7  49  67- 41 P2 prom
Eemnes             4 - 0 3 - 0 4 - 0 1 - 2       1 - 0 3 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 0     de Meer          26 12  5  9  41  66- 66
Hertha             2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 4       1 - 3 3 - 3 4 - 0 1 - 2 3 - 4 2 - 2 5 - 2 7 - 0     Hertha           26 11  7  8  40  69- 49
FC Hilversum       0 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 3 5 - 2       5 - 2 7 - 3 2 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 1 11- 2     Kockengen        26 12  4 10  40  75- 59
JOS/W'graafsmeer   1 - 1 6 - 0 1 - 1 0 - 5 1 - 4 1 - 1 2 - 0       2 - 2 3 - 5 3 - 4 6 - 2 3 - 2 1 - 2     VVJ              26 10  6 10  36  62- 55
Kockengen          4 - 3 10- 0 2 - 2 3 - 5 0 - 0 4 - 0 1 - 2 5 - 1       1 - 1 7 - 2 3 - 2 3 - 4 7 - 3     Zuidoost United  26  8  5 13  29  50- 77
Maarssen           1 - 0 5 - 0 4 - 0 0 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1       6 - 4 1 - 0 3 - 2 2 - 0     DWSM             26  8  4 14  27  35- 50 -1 pnt
de Meer            6 - 2 6 - 5 4 - 1 1 - 4 0 - 0 4 - 5 2 - 0 3 - 3 6 - 2 1 - 2       4 - 2 2 - 4 3 - 5     JOS/W'graafsmeer 26  5 10 11  25  52- 66
VIOD               2 - 1 3 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 3 0 - 5 3 - 5 2 - 1 0 - 2 3 - 4 0 - 1       2 - 2 3 - 3     Bloemenkwartier  26  6  6 14  24  28- 48
VVJ                4 - 0 7 - 2 4 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 2 7 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 0       2 - 3     VIOD             26  5  7 14  22  35- 58 rel
Zuidoost United    0 - 3 4 - 1 1 - 3 2 - 6 1 - 3 3 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 4           DOB              26  1  3 22   4  24- 94 rel -2 pnts

4th class E
Austerlitz               1 - 1 2 - 4 2 - 1 0 - 6 3 - 1 0 - 6 2 - 4 0 - 6 3 - 6 2 - 1 0 - 3 6 - 3 2 - 5     DVSU             26 18  4  4  58  62- 25 P2 prom
De Bilt            2 - 0       3 - 6 3 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 2 0 - 2 3 - 2     Focus '07        26 15  4  7  49  77- 40 P3 prom
Bunnik '73         3 - 0 0 - 0       1 - 3 5 - 1 1 - 1 2 - 5 0 - 2 4 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 2     HMS              26 14  2 10  44  71- 53 (P2) prom
DOSC               3 - 1 1 - 0 1 - 1       1 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 0 2 - 2 5 - 3 2 - 1 3 - 3 6 - 1 1 - 1     DOSC             26 12  5  9  41  56- 49
DVSU               4 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 1       1 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 0 1 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0     Zwaluwen Utr.'11 26 12  2 12  38  59- 59 P1
EDO (U)            2 - 1 0 - 0 3 - 4 1 - 3 2 - 3       0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 1     Bunnik '73       26 11  5 10  38  50- 50
Focus '07          8 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 4 2 - 1 8 - 2       5 - 1 2 - 0 2 - 1 7 - 0 4 - 2 3 - 1 0 - 2     Vianen           26 10  6 10  36  42- 50
FZO                8 - 3 4 - 1 1 - 3 3 - 0 0 - 5 2 - 1 1 - 3       1 - 4 3 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1     Hees             26 11  2 13  35  46- 44
Hees               0 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 3 3 - 2 1 - 0 2 - 0       1 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 2     SVMM             26 11  2 13  35  48- 57
HMS                5 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 2 4 - 3 3 - 1       1 - 3 2 - 1 2 - 3 1 - 2     SVP              26 10  4 12  34  66- 53
SVMM               4 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 2 5 - 2 4 - 3 0 - 5 2 - 1 0 - 2       2 - 1 1 - 2 1 - 0     FZO              26  9  6 11  33  51- 55
SVP                8 - 0 3 - 0 5 - 1 2 - 3 0 - 2 3 - 0 1 - 1 6 - 0 3 - 4 4 - 2 6 - 3       1 - 4 4 - 2     De Bilt          26  9  6 11  33  32- 44
Vianen             2 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 3       2 - 2     EDO (U)          26  9  4 13  31  38- 56 rel
Zwaluwen Utr. '11  4 - 0 3 - 2 2 - 3 5 - 4 0 - 3 1 - 0 4 - 2 3 - 2 2 - 3 3 - 2 3 - 5 7 - 2 0 - 3           Austerlitz       26  4  2 20  14  37-100 rel

Playoff between winners of periods and teams ended on places 11 and 12 in 3rd class. 1st 2 of groups 1-5 promoted and 1st of group 6
1 Sporting Noord-VVA/Spartaan 5-4  VVC-Alcmaria Victrix 2-2  VVA/Spartaan-VVC       2-6    Alcmaria Victr. promoted, Sp.Noord relegated, VVC keeps place
  Alcmaria Victr.-Sport.Noord 4-2  Sporting Noord-VVC   0-5  Alcm.Victr.-VVA/Sp.    4-3
2 Geuzen/Middenm.-Sp.Martinus 2-2  Zouaven-TABA         3-1  Sp.Martinus-Zouaven    4-1    Sp.Martinus and Zouaven promoted, Geuzen/Middenmeer relegated
  TABA-Geuzen/Middenmeer      1-1  Geuzen/Mid.-Zouaven  1-4  TABA-Sport.Martinus    1-3
3 SCW-Hoofddorp               4-1  Zaanlandia-DZS       3-2  Hoofddorp-Zaanlandia   4-2    Hoofddorp promoted, SCW keeps place in 3rd class
  DZS-SCW                     0-2  SCW-Zaanlandia       1-2  DZS-Hoofddorp          2-3
4 Weesp-Hilversum             0-3  Focus'07-Buitenveld. 7-1  Hilversum-Focus '07    1-1    Hilversum and Focus '07 promoted, Weesp relegated
  Buitenveldert-Weesp         6-2  Weesp-Focus '07      5-6  Buitenveld.-Hilversum  0-1
5 Waterwijk-Eemnes            7-2  DHSC-HMS             1-1  Eemnes-DHSC            0-1    HMS promoted, Waterwijk relegated, DHSC keeps place in 3rd class
  HMS-Waterwijk               3-2  Waterwijk-DHSC       1-2  HMS-Eemnes             4-1
6 Scherpenzeel-Maarssen       1-1  Zwal.Utr.'11-Scherp. 3-1  Maarssen-Zwaluw.Utr'11 3-2    Maarssen promoted, Scherpenzeel relegated

5th class A
Berdos                   5 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 2                             Stormvogels      18 12  3  3  39  59- 22 P1 prom
Bergen             2 - 1       2 - 2 2 - 3 1 - 3 0 - 7 2 - 5 3 - 2 1 - 3 1 - 3                             Flamingo's '64   18 11  3  4  36  55- 35 P3 prom
DEM                1 - 0 4 - 3       2 - 4 2 - 2 6 - 2 6 - 5 2 - 6 3 - 3 2 - 5                             Oosterend        18  8  6  4  30  50- 36 P2
Flamingo's '64     1 - 2 7 - 4 3 - 5       6 - 2 2 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 0                             Berdos           18  8  3  7  27  29- 27 (P1) prom
KFC                0 - 0 1 - 3 8 - 2 1 - 4       1 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 0 1 - 1                             DEM              18  7  4  7  25  43- 54
Oosterend          2 - 3 5 - 0 5 - 1 2 - 2 4 - 2       1 - 5 2 - 2 2 - 2 3 - 3                             Zilvermeeuwen    18  6  6  6  24  33- 35
Stormvogels        1 - 3 6 - 0 1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 2       1 - 2 4 - 2 1 - 1                             VVH Velserbroek  18  5  6  7  21  27- 32
VVH Velserbroek    4 - 0 2 - 0 1 - 1 1 - 4 2 - 1 1 - 3 0 - 7       0 - 1 0 - 1                             KFC              18  5  5  8  20  30- 38
WMC                1 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 0       6 - 2                             WMC              18  3  5 10  14  29- 37
Zilvermeeuwen      2 - 1 6 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 1 1 - 5 1 - 1 2 - 2                                   Bergen           18  4  1 13  13  27- 66

Period championship 5A (won by Flamingo's '64) : Berdos-Oosterend 3-1  Oosterend-Flamingo's '64 1-4  Flamingo's '64 Berdos 3-2

5th class B
FC Ankaraspor            2 - 0 2 - 2 5 - 2 4 - 1 5 - 1 2 - 4 8 - 1 2 - 0 5 - 2 4 - 1                       SDW              20 15  1  4  46  97- 39 P1 prom
DWV                5 - 1       3 - 5 4 - 1 1 - 1 3 - 5 1 - 6 8 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 0                       FC Amsterdam     20 13  3  4  42  98- 45 P2 prom
FC Amsterdam       3 - 3 5 - 2       4 - 2 5 - 0 6 - 3 7 - 5 19- 0 1 - 4 5 - 3 2 - 0                       United sv/DAVO   20 12  0  8  36  75- 39 P3
New Amsterdam      7 - 3 4 - 6 3 - 4       4 - 5 3 - 2 4 - 3 14- 1 1 - 3 0 - 2 3 - 7                       TOG              20 10  3  7  33  46- 39 (P1)
P en T             2 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 1       3 -10 6 - 3 4 - 0 2 - 4 8 - 4 3 - 1                       FC Ankaraspor    20 11  3  6  31  73- 47 -5 pnts
SV Parkstad        2 - 3 3 - 3 3 -10 4 - 8 2 - 0       2 - 6 8 - 1 3 - 3 8 - 3 4 - 3                       P en T           20  9  4  7  31  53- 63
SDW                6 - 1 2 - 2 4 - 3 4 - 1 12- 1 0 - 1       9 - 0 4 - 0 8 - 1 2 - 1                       SV Parkstad      20 10  3  7  30  78- 64 -3 pnts
Sloterdijk         0 - 9 0 - 6 0 - 7 0 - 6 0 - 6 0 - 7 0 - 4       0 - 4 0 - 2 0 -11                       DWV              20  8  4  8  28  60- 43
TOG                2 - 2 4 - 3 2 - 1 2 - 4 1 - 2 2 - 2 1 - 4 9 - 0       1 - 0 0 - 1                       New Amsterdam    20  7  0 13  21  71- 71
Tos Actief         1 - 9 0 - 6 0 - 5 5 - 1 3 - 3 0 - 5 1 - 6 8 - 0 1 - 3       1 - 4                       TOS-Actief       20  4  1 15  13  38- 84
United/DAVO        5 - 2 3 - 1 4 - 2 4 - 2 5 - 1 2 - 3 4 - 5 9 - 0 6 - 0 4 - 1                             Sloterdijk       20  0  0 20   0   3-158

Period championship 5B (won by FC Amsterdam) : TOG-FC Amsterdam 0-6  United/DAVO-TOG 5-3  FC Amsterdam-United/DAVO 5-4

5th class C
ASV Arsenal              0 - 6 2 - 3 2 - 3 4 - 1 2 - 8 1 - 6 3 - 0 3 - 2 6 - 1 0 - 5                       de Vecht         20 19  0  1  57 126- 17 P1 prom
Buitenboys         3 - 1       3 - 3 0 - 1 5 - 2 2 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 2 8 - 3 2 - 3                       NVC              20 15  1  4  46  98- 31 P2 prom
CTO '70            4 - 2 5 - 2       2 - 2 5 - 3 1 - 7 3 - 2 9 - 1 4 - 2 5 - 5 1 - 4                       Buitenboys       20 14  1  5  43  91- 37 P3
DCG                4 - 1 2 - 5 0 - 5       6 - 1 2 - 6 1 - 4 4 - 1 0 - 5 5 - 1 2 - 3                       CTO '70          20 13  3  4  42  73- 42 (P1)
Muiderberg         6 - 3 1 - 2 0 - 1 4 - 1       0 - 5 2 - 2 5 - 5 6 - 2 4 - 1 0 - 3                       Overamstel       20 12  2  6  38  73- 34
NVC                7 - 1 2 - 3 3 - 2 4 - 1 6 - 0       1 - 1 5 - 2 7 - 2 12- 2 0 - 4                       DCG              20  8  1 11  25  55- 61
Overamstel         5 - 1 5 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 1       11- 0 3 - 0 6 - 4 0 - 3                       Muiderberg       20  7  2 11  22  47- 68 -1 pnt
RAP                2 - 1 0 -10 2 - 6 5 - 1 1 - 3 0 - 7 1 -10       6 - 3 3 - 4 1 -11                       ASV Arsenal      20  5  1 14  16  39- 73
Sloten/Rivalen     2 - 2 0 -20 0 - 5 2 - 7 4 - 2 1 - 9 0 - 2 3 - 0       5 - 2 1 -11                       Sloten/Rivalen   20  4  1 15  11  39-106 -2 pnts
Sporting Almere    0 - 4 0 - 9 1 - 8 1 -12 0 - 3 1 - 4 2 - 8 3 - 3 5 - 3       0 -21                       RAP              20  3  2 15  11  36-111
de Vecht           5 - 0 4 - 1 1 - 0 6 - 0 11- 2 1 - 3 6 - 0 10- 2 8 - 0 6 - 2                             Sporting Almere  20  2  2 16   8  38-135

Period championship 5C (won by NVC) : CTO '70-NVC 1-2  Buitenboys-CTO '70 1-2  NVC-Buitenboys 3-3

5th class D
Brederodes               2 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 3 15- 1 2 - 1 1 - 2 1 - 6 1 - 6                             OSM '75          18 12  3  3  39  59- 23 P2 prom
DVSA               9 - 2       1 - 3 2 - 2 1 - 2 11- 0 1 - 3 0 - 0 6 - 0 1 - 0                             VSC              18 11  2  5  35  65- 31 P3
Eminent Boys       3 - 4 3 - 4       3 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0 0 - 1 1 - 6                             DVSA             18 11  2  5  35  64- 32 P1
OSM '75            2 - 0 5 - 1 5 - 1       3 - 1 15- 0 1 - 0 5 - 2 3 - 0 1 - 2                             de Zebra's       18 10  4  4  34  50- 23 (P2) prom
OSO                3 - 0 1 - 3 1 - 4 3 - 0       17- 0 2 - 1 2 - 1 0 - 7 1 - 2                             Veenendaal       18  9  3  6  30  65- 26
SMVC Fair Play     3 - 6 1 - 8 1 - 9 1 - 5 0 - 6       1 -22 2 - 4 0 -11 1 - 4                             OSO              18  9  3  6  30  52- 33
Veenendaal         4 - 2 2 - 3 6 - 1 0 - 0 2 - 2 9 - 1       1 - 2 3 - 1 3 - 1                             Voorwaarts       18  8  1  9  25  30- 33
Voorwaarts         3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 0 - 3 6 - 0 0 - 2       2 - 3 0 - 3                             Eminent Boys     18  6  0 12  18  36- 49
VSC                3 - 1 0 - 4 5 - 1 4 - 4 3 - 0 11- 0 4 - 1 1 - 2       3 - 1                             Brederodes       18  4  2 12  14  44- 58
de Zebra's         0 - 0 5 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 3 9 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 2                                   SMVC Fair Play   18 10  0 18  -1 113-170 -1 pntm

Period championship 5D (won by De Zebra's) : DVSA-De Zebra's 1-1  VSC-DVSA 2-2  De Zebra's-VSC 2-1

Playoff for 1 extra promotion place between nrs. 2 of the 4 groups
Berdos-DVSA      7-2  United/DAVO-CTO'70 1-4  CTO'70-Berdos      3-1
DVSA-United/DAVO 7-1  CTO '70-DVSA       2-1  Berdos-United/DAVO 5-1
Winner was CTO '70 but because they stop with football of Saturday Berdos gets promoted


District West II
1st class B
Alexandria '66           1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0 1 - 0 3 - 3 5 - 3 3 - 3 0 - 0 3 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 0     Smitshoek        26 16  3  7  51  66- 44 prom
FC Breukelen       0 - 3       1 - 2 0 - 0 0 - 4 1 - 1 0 - 0 2 - 1 8 - 1 2 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 1 0 - 0     Deltasport       26 13  7  6  46  32- 31 (P3)
BVCB               2 - 2 2 - 0       0 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 2     Rijnvogels       26 13  3 10  42  56- 46 P2
Deltasport         1 - 1 2 - 1 1 - 0       3 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 5 2 - 1 2 - 1     BVCB             26 12  5  9  38  41- 31 -3 pnts
DSO                1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 0       2 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 3 2 - 2 1 - 1     Nootdorp         26 11  5 10  38  55- 55
FC 's-Gravenzande  2 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 2       4 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 1 0 - 3     RCL              26 10  8  8  38  34- 38
GHC                2 - 1 2 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 1       4 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 3 2 - 1 7 - 1 0 - 1     Alexandria '66   26  9  9  8  36  44- 42 P1 prom
Leonidas           3 - 3 0 - 3 1 - 3 1 - 3 6 - 0 1 - 3 1 - 1       0 - 4 1 - 1 2 - 5 3 - 3 1 - 1 1 - 2     Vitesse Delft    26  9  7 10  34  40- 34
Nootdorp           4 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 3 2 - 0 4 - 2       1 - 2 3 - 3 4 - 1 5 - 6 2 - 1     GHC              26  9  8  9  34  39- 33 -1 pnt
RCL                2 - 2 2 - 4 0 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1       3 - 0 2 - 5 1 - 1 0 - 2     FC 's-Gravenzande26  9  7 10  34  41- 42
Rijnvogels         1 - 2 6 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 2 1 - 3 0 - 0 3 - 2 4 - 3 1 - 3       0 - 1 5 - 3 3 - 0     Spijkenisse      26  9  6 11  33  57- 59
Smitshoek          2 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0 6 - 2 3 - 1 1 - 0 5 - 3 3 - 1 1 - 0 4 - 1       2 - 3 2 - 4     FC Breukelen     26  8  7 11  30  39- 45 P3 -1 pnt
Spijkenisse        3 - 2 3 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 2 4 - 1 0 - 1 8 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 1 4 - 3       2 - 3     DSO              26  7  8 11  29  41- 51 rel
Vitesse Delft      1 - 1 3 - 0 1 - 3 0 - 0 0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 1 6 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 1           Leonidas         26  2  7 17  13  42- 76 rel

Promotion playoff matches see above West 1  1st class

2nd class C
DSVP                     3 - 0 3 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 0     DSVP             26 15  6  5  51  47- 28 P3 prom
DUNO               1 - 1       3 - 2 7 - 2 2 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 2 6 - 0 4 - 2 3 - 3 4 - 2     HVC '10          26 14  7  5  49  52- 36 (P3)
Forum Sport        2 - 5 1 - 0       3 - 1 5 - 1 1 - 1 2 - 0 3 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 3     DUNO             26 15  4  7  49  62- 47
Gouda              0 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 0 0 - 2 2 - 0 1 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 2 1 - 1     Forum Sport      26 12  8  6  44  62- 51
Haaglandia/Winston 1 - 2 3 - 2 1 - 1 2 - 0       2 - 3 3 - 1 1 - 1 4 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 5 3 - 1 1 - 0     Zevenhoven       26 11  9  6  42  60- 35 P2
HVC '10            4 - 3 5 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 1       0 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 4 3 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 2     Haaglandia/Winst.26 12  5  9  41  46- 48
LYRA               2 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 1       4 - 1 0 - 0 5 - 1 1 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 1     LYRA             26 12  4 10  40  38- 26
MVV '27            0 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 2 0 - 1 2 - 0       2 - 3 2 - 5 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 3     Valken '68       26 10 10  6  40  52- 41 P1
Oegstgeest         0 - 3 3 - 5 5 - 2 5 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 4 1 - 2       4 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 3 0 - 4     SVC '08          26  9  4 13  31  45- 45
RAS                1 - 1 2 - 3 3 - 2 0 - 6 2 - 2 1 - 4 1 - 0 0 - 2 3 - 2       5 - 2 4 - 3 0 - 5 1 - 2     Gouda            26  7  9 10  30  33- 40
Roodenburg         0 - 1 4 - 0 3 - 6 1 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 4       0 - 1 2 - 2 0 - 2     MVV '27          26  7  7 12  28  38- 46 rel
SVC '08            3 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 2       1 - 3 2 - 0     RAS              26  8  3 15  27  49- 75 rel
Valken '68         2 - 0 2 - 3 2 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 4 3 - 4 4 - 0 3 - 2 4 - 1 2 - 2       2 - 2     Oegstgeest       26  4  4 18  16  40- 73 rel
Zevenhoven         4 - 0 1 - 3 6 - 3 2 - 0 6 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 0 7 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 0           Roodenburg       26  3  6 17  15  31- 64 rel

2nd class D
CWO                      4 - 1 8 - 2 3 - 1 0 - 4 2 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2 2 - 2 0 - 3 3 - 2     SHO              26 21  4  1  67  90- 16 P1 prom
Den Bommel         2 - 0       1 - 1 5 - 0 1 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 1 3 - 1     Strijen          26 17  4  5  55  64- 30 P2
Gravendeel         4 - 3 1 - 2       1 - 3 1 - 1 1 - 7 2 - 1 1 - 3 1 - 5 2 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 2     Rozenburg        26 16  3  7  51  47- 30 P3
NSVV               2 - 1 1 - 5 2 - 1       2 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 1     Zuidland         26 13  2 11  41  58- 52 (P1)
Pernis             1 - 3 0 - 2 7 - 2 3 - 1       4 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 4 2 - 2 0 - 0 2 - 3     CWO              26 13  1 12  40  53- 53
PPSC               4 - 1 1 - 1 5 - 3 0 - 3 1 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 5 1 - 2     NSVV             26 11  4 11  37  42- 49
Rhoon              4 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 1 0 - 0       0 - 1 1 - 4 1 - 1 1 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 2     Spirit           26 10  6 10  36  45- 43
Rozenburg          2 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 2 6 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 2 1 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 1     Den Bommel       26 10  5 11  35  45- 41
SHO                1 - 2 4 - 0 3 - 1 3 - 0 5 - 0 7 - 0 4 - 0 4 - 0       2 - 1 1 - 1 13- 1 5 - 3 2 - 0     VDL              26  9  7 10  34  45- 53
Spirit             4 - 1 2 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 0 0 - 1 0 - 0       2 - 2 4 - 1 2 - 4 2 - 5     Pernis           26  8  6 12  30  49- 53
Strijen            2 - 3 3 - 2 1 - 0 5 - 3 1 - 4 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 0       1 - 0 7 - 0 5 - 0     PPSC             26  6  7 13  25  39- 55 rel
TOGR               1 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 5 4 - 4 1 - 4 0 - 0 1 - 3 1 - 5       1 - 1 3 - 2     Rhoon            26  6  7 13  25  34- 54 rel
VDL                2 - 3 2 - 4 5 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 7 3 - 2 0 - 4 4 - 2       2 - 2     Gravendeel       26  6  4 16  22  36- 77 rel
Zuidland           0 - 4 5 - 0 6 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 0 6 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 1 4 - 3 2 - 0           TOGR             26  3  6 17  15  38- 79 rel

Period-championship 2C / 2D:
Round 1: FC Breukelen-Strijen    1-1 and 0-0    Valken '68-Zuidland    1-0 and 3-0   FC Breukelen wins on penalties
         Spijkenisse-HVC '10     0-0 and 5-0    Zevenhoven-Rozenburg   2-0 and 2-1
Round 2: FC Breukelen-Valken '68 3-1 and 2-2    Spijkenisse-Zevenhoven 2-1 and 4-2   Valken '68 prom., FC Breukelen releg., Spijkenisse keeps place in 1st class

3rd class A
Be Fair                  4 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 1     TAVV             26 16  3  7  51  63- 38 prom
Berkel             2 - 1       3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 3     Soccer Boys      26 15  5  6  50  59- 35 P2
BSC '68            0 - 2 2 - 4       1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 1     Schoonhoven      26 13  5  8  44  56- 44
CVC Reeuwijk       2 - 3 0 - 2 2 - 2       1 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 2 1 - 6 1 - 3 2 - 1 2 - 2     Perkouw          26 13  4  9  43  46- 39
Floreant           3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2       0 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 2 4 - 1 6 - 1 3 - 0     Berkel           26 11  7  8  40  46- 35 P3
Koudekerk          3 - 0 1 - 1 0 - 3 6 - 1 3 - 2       5 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 5     Floreant         26 11  6  9  39  48- 38
Moerkapelle        0 - 0 1 - 2 6 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 2       1 - 0 0 - 2 1 - 7 2 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 1     CVC Reeuwijk     26 10  7  9  37  40- 49 P1
Perkouw            1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 1       5 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 0 4 - 1     Koudekerk        26 10  6 10  36  56- 50
Rohda '76          1 - 5 1 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 4 4 - 3 6 - 2 0 - 2       1 - 1 4 - 4 1 - 3 2 - 1 2 - 2     Be Fair          26  8  8 10  32  46- 41
Schoonhoven        2 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 4 3 - 1 3 - 0 6 - 2       2 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 0     Zwammerdam       26  8  6 12  30  44- 57
Soccer Boys        3 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 4 5 - 1 2 - 0 1 - 0       1 - 0 3 - 1 7 - 0     Rohda '76        26  8  6 12  30  43- 59
TAVV               2 - 2 2 - 1 3 - 5 1 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 1 2 - 3       3 - 0 2 - 2     BSC '68          26  8  5 13  29  39- 54
WDS                2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 0 0 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 1 3 - 4 1 - 0 1 - 7       2 - 2     WDS              26  7  5 14  26  36- 56 rel
Zwammerdam         2 - 3 1 - 0 6 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 4 3 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 4 0 - 3 2 - 3           Moerkapelle      26  6  3 17  21  30- 57 rel

3rd class B
Die Haghe                0 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 1 6 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 5 - 3     Naaldwijk        26 21  4  1  67  63- 11 P1 prom
Duindorp           0 - 1       1 - 3 1 - 1 6 - 1 4 - 5 5 - 2 2 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 0 1 - 2 8 - 0 2 - 4     Monster          26 17  3  6  54  75- 29 P3 prom
Houtwijk           2 - 0 3 - 2       1 - 1 1 - 3 4 - 1 6 - 0 0 - 7 1 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 1 11- 1 5 - 4     SEV              26 15  4  7  49  71- 33 (P1) prom
KMD                2 - 3 1 - 2 1 - 1       2 - 0 5 - 1 4 - 0 4 - 2 0 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 2 9 - 1 2 - 1     Polanen          26 12  8  6  44  58- 32
Leiden             0 - 1 5 - 3 0 - 1 3 - 5       3 - 2 7 - 0 0 - 1 2 - 2 0 - 3 1 - 5 2 - 5 5 - 0 3 - 0     KMD              26 12  5  9  41  60- 42
Loosduinen         1 - 1 2 - 1 0 - 5 0 - 3 1 - 3       1 - 0 0 - 4 0 - 6 0 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 0 5 - 8     Die Haghe        26 12  5  9  41  43- 39
LSVV '70           0 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 1       2 - 2 0 - 6 1 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 1 0 - 4     Duindorp         26 12  2 12  38  56- 46
Lugdunum           1 - 1 1 - 3 1 - 0 5 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 1       1 - 4 0 - 1 2 - 2 1 - 4 17- 0 4 - 2     Houtwijk         26 11  5 10  38  58- 49
Monster            3 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 3 4 - 3 5 - 1 5 - 0 1 - 2       2 - 0 0 - 0 1 - 0 11- 0 2 - 3     Westlandia       26 11  4 11  37  73- 62
Naaldwijk          5 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 0       1 - 0 4 - 0 3 - 0 6 - 0     Lugdunum         26 11  3 12  36  69- 45 P2
Polanen            2 - 1 4 - 0 1 - 1 4 - 3 3 - 0 6 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 0 0 - 0       0 - 4 6 - 1 1 - 1     Leiden           26  9  2 15  29  53- 63
SEV                3 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 0 5 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 0 1 - 1       12- 0 4 - 0     LSVV '70         26  7  2 17  23  22- 75 rel
VCS                0 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 2 3 - 4 0 - 5 2 - 2 2 - 9 2 - 5 0 - 8 1 - 6 1 -10       1 - 5     Loosduinen       26  5  4 17  19  35- 78 rel
Westlandia         0 - 0 1 - 2 5 - 1 3 - 3 2 - 4 0 - 0 5 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 3 3 - 4 5 - 0 7 - 4           VCS              26  1  1 24   4  23-155 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: RAS-Lugdubum            4-3 and 2-5 aet  Soccer Boys-SEV        0-1 and 0-3
         MVV '27-Berkel          4-2 and 0-1      CVC Reeuwijk-Monster   3-3 and 0-2
Round 2: Lugdunum-SEV            1-2 and 1-1      MVV '27-Monster        1-1 and 1-2   SEV and Monster promoted, MVV '27 and RAS relegated

3rd class C
CION                     1 - 0 0 - 4 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 3 4 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 0     Lombardijen      26 20  2  4  62  79- 35 P2 prom
CVV-Mercurius      2 - 1       1 - 0 1 - 6 3 - 2 0 - 2 3 - 1 3 - 5 3 - 0 3 - 2 2 - 4 0 - 4 5 - 5 2 - 2     Honselersdijk    26 19  4  3  61  69- 29 P3
Honselersdijk      3 - 1 4 - 1       2 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 1 7 - 0 3 - 1     Maense           26 12  6  8  42  52- 39 (P2)
Lombardijen        4 - 1 5 - 1 3 - 2       3 - 1 5 - 0 5 - 3 1 - 2 4 - 3 1 - 2 1 - 0 5 - 1 4 - 0 3 - 0     Neptunus-Schiebr.26 12  6  8  42  57- 47
Maasdijk           4 - 0 6 - 1 1 - 2 4 - 2       0 - 1 7 - 3 0 - 4 6 - 0 1 - 0 1 - 5 0 - 4 0 - 0 2 - 0     Victoria '04     26 11  7  8  40  49- 37
Maense             4 - 0 3 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 1       4 - 2 4 - 2 2 - 4 2 - 3 2 - 0 2 - 0 2 - 3 5 - 0     VVOR             26 12  3 11  39  58- 41 P1
MSV '71            1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 6 0 - 2 1 - 0       1 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0     Maasdijk         26 10  5 11  35  49- 47
Neptunus-Schiebrk. 1 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 3 4 - 0 2 - 2 1 - 4       2 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 4 2 - 1 2 - 2     MSV '71          26 10  5 11  35  41- 50
Rijnmond/Hoogvl.Sp.1 - 3 1 - 5 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 5       2 - 2 5 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 2     CVV-Mercurius    26 10  4 12  34  53- 65
Victoria '04       1 - 0 3 - 0 2 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 0       1 - 1 3 - 2 6 - 0 5 - 1     CION             26  8  7 11  31  42- 53
VVK                2 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 6 1 - 1       0 - 1 0 - 2 0 - 3     Zestienhoven     26  8  5 13  29  43- 62 rel
VVOR               2 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 2 2 - 2 6 - 1 1 - 0 6 - 2       2 - 4 6 - 1     Rijnmond/Hgvl.Sp.26  6  4 16  22  40- 65
Zestienhoven       2 - 3 2 - 5 2 - 2 0 - 4 0 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 1       2 - 2     IJVV de Zwervers 26  6  4 16  22  39- 69 rel
IJVV de Zwervers   5 - 3 2 - 1 3 - 3 0 - 2 3 - 2 0 - 1 0 - 2 2 - 5 4 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 6 2 - 1           VVK              26  5  4 17  19  34- 66 rel
Playoff for 12th place : Rijnmond Hoogvliet Sport-IJVV de Zwervers 6-2

3rd class D
Bernisse                 0 - 4 1 - 2 4 - 3 1 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 2 0 - 7 2 - 2 1 - 5 3 - 3 4 - 1     Hellevoetsluis   26 16  4  6  52  48- 33 P2 prom
Binnenmaas         1 - 1       0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 3 2 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 1 4 - 1     Brielle          26 14  7  5  49  63- 40 P3 prom
Bolnes             3 - 1 1 - 4       1 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 3 1 - 2 0 - 3 2 - 0 3 - 1 6 - 3 1 - 0 4 - 1     SSS              26 14  5  7  47  71- 55 P1
Botlek             2 - 0 3 - 1 1 - 0       1 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 3 0 - 2 5 - 3 3 - 0 5 - 0 5 - 0 2 - 0     Oude Maas        26 15  2  9  47  57- 43 (P2) prom
Brielle            2 - 1 4 - 3 2 - 2 2 - 1       4 - 0 6 - 4 3 - 1 5 - 3 2 - 2 2 - 2 4 - 5 1 - 0 3 - 1     Oud-Beijerland   26 14  4  8  46  45- 35
Hellevoetsluis     4 - 0 1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0       1 - 0 1 - 3 2 - 3 4 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 0     Bolnes           26 13  6  7  45  49- 40
NBSVV              7 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 4       1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 4 6 - 4 2 - 2 4 - 0     Binnenmaas       26 12  4 10  40  46- 40
Oud-Beijerland     0 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 1       1 - 2 1 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 0 1 - 0     NBSVV            26  9  9  8  36  60- 51
Oude Maas          2 - 1 2 - 3 2 - 4 3 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 3 2 - 1       0 - 2 3 - 3 2 - 3 5 - 1 4 - 1     Botlek           26 11  2 13  35  46- 37
Piershil           1 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 3       0 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 1     Rockanje         26  8  9  9  33  43- 46
Rockanje           3 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 1       1 - 4 4 - 0 1 - 1     Piershil         26  7 10  9  31  48- 40 rel
SSS                6 - 2 3 - 1 3 - 3 3 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 3       2 - 2 3 - 1     WFB              26  6  5 15  23  39- 64 rel
WFB                4 - 2 4 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 2 3 - 4 1 - 3 0 - 3 3 - 2 0 - 4       3 - 1     Bernisse         26  5  3 18  18  34- 78 rel
Zinkwegse Boys     2 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 4 1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 3 1 - 3 3 - 4 2 - 5 3 - 3           Zinkwegse Boys   26  1  4 21   7  28- 75 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Rhoon-Oude Maas         2-1 and 1-3 aet  FC Maense-SSS          3-6 and 3-1
         PPSC-Honselersdijk      0-3 and 3-4      VVOR-Brielle           2-0 and 0-4
Round 2: Oude Maas-SSS           2-2 and 2-1      Honselersdijk-Brielle  0-0 and 1-5   Oude Maas and Brielle promoted, Rhoon and PPSC relegated

4th class A
Blauw-Zwart              2 - 1 3 - 1 7 - 1 1 - 0 1 - 3 6 - 0 6 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 0 3 - 1                 DWO              22 19  1  2  58  91- 17 P2 prom
DoCoS              1 - 2       1 - 1 4 - 2 1 - 1 0 - 3 7 - 0 7 - 0 4 - 5 0 - 3 2 - 3 3 - 1                 Blauw-Zwart      22 17  1  4  52  70- 22 P1
DWO                3 - 1 3 - 2       8 - 0 4 - 0 9 - 1 6 - 0 4 - 0 7 - 1 5 - 0 1 - 0 3 - 1                 Leidse Boys      22 13  1  8  40  62- 50 P3
GWS                1 - 2 0 - 0 0 - 7       0 - 6 0 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 3 1 - 3 0 - 4                 Hazerswoudse B.  22 11  4  7  37  60- 34 (P2)
Hazerswoudse Boys  3 - 2 0 - 0 1 - 2 4 - 0       4 - 1 6 - 0 4 - 1 5 - 0 5 - 0 1 - 2 0 - 2                 Woubrugge        22 11  4  7  37  59- 34
Leidse Boys        0 - 4 5 - 2 1 - 3 6 - 2 2 - 1       8 - 1 5 - 2 3 - 0 4 - 1 5 - 1 1 - 3                 VVSB             22 12  1  9  37  52- 38
LVV Football Fact. 0 - 6 1 - 9 0 -10 4 - 2 0 - 6 2 - 3       0 - 5 0 - 2 3 - 3 0 - 2 1 - 4                 SVOW             22 11  1 10  34  51- 62
Oosterheem         2 - 0 1 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 1 8 - 0       2 - 0 4 - 2 0 - 4 2 - 2                 Oosterheem       22  8  2 12  26  44- 64
SVOW               0 - 5 2 - 2 1 - 5 2 - 1 4 - 5 2 - 3 5 - 0 6 - 2       3 - 1 3 - 2 4 - 3                 UVS              22  7  4 11  25  43- 66
UVS                0 - 5 2 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 3 3 - 2 5 - 1 2 - 2 3 - 4       0 - 7 4 - 1                 DoCoS            22  6  6 10  24  52- 42
VVSB               1 - 2 2 - 0 1 - 3 2 - 0 6 - 0 1 - 5 2 - 0 3 - 4 5 - 2 2 - 0       2 - 5                 GWS              22  2  2 18   8  19- 77
Woubrugge          2 - 2 3 - 0 0 - 1 6 - 0 1 - 1 6 - 0 5 - 2 4 - 0 2 - 3 2 - 1 1 - 1                       LVV Footb.Factory22  1  1 20   4  15-112

4th class B
Aarlanderveen            0 - 5 1 - 4 0 - 6 1 - 7 0 - 6 1 - 3 1 - 2 3 - 2 3 - 5 0 - 4 6 - 2 2 - 6 2 - 3     DCV              24 22  1  1  67  96- 17 P1 prom
Alphia             4 - 2       1 - 2 7 - 3 5 - 4 1 - 0 3 - 1 4 - 1 6 - 0 2 - 1 5 - 0 9 - 1 7 - 0 7 - 1     Alphia           24 19  0  5  57  87- 38 P2
DCV                7 - 2 5 - 2       7 - 1 2 - 2 6 - 1 1 - 3 4 - 0 4 - 0 4 - 1 1 - 0 7 - 0 3 - 0 7 - 0     Kamerik          24 15  3  6  48  69- 45 P3 prom
Hermandad          8 - 3 2 - 3 1 - 5       0 - 1 7 - 3 2 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 4 0 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 1     OVS Oudewater    24 14  2  8  44  48- 26 (P1) prom
Kamerik            7 - 1 6 - 3 1 - 5 4 - 1       3 - 1 0 - 3 4 - 3 6 - 1 1 - 0 1 - 3 4 - 1 2 - 1 6 - 2     Linschoten       24 14  2  8  44  60- 48 Pe
Linschoten         5 - 1 6 - 0 0 - 3 2 - 2 2 - 3       3 - 1 1 - 0 4 - 3 1 - 7 2 - 2 5 - 1 3 - 0 10- 2     Siveo '60        24 13  3  8  42  63- 29
Oudewater          2 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 0       6 - 0 4 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2           Sportief         24 12  3  9  39  50- 50
Rijnstreek         3 - 2 0 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 2       4 - 0 0 - 5 0 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 0     Rijnstreek       24  8  4 12  28  40- 53
SDV                2 - 1 0 - 5 0 - 5 1 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 4       2 - 1 3 - 4 2 - 1 2 - 4 2 - 2     Hermandad        24  8  3 13  27  55- 65
Siveo '60          6 - 0 0 - 2 0 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 5 - 0       3 - 0 6 - 1 5 - 2           SDV              24  7  2 15  23  38- 74
Sportief           2 - 2 3 - 2 0 - 4 1 - 1 4 - 3 2 - 3 0 - 4 0 - 5 3 - 2 1 - 0       3 - 0 6 - 2 5 - 1     SVS              24  7  1 16  22  41- 69
SPV '81            0 - 4 0 - 1 0 - 9 0 - 5 1 - 2 1 - 4 1 - 3 1 - 1 2 - 4 2 - 3 2 - 4       1 - 5 1 - 2     Aarlanderveen    24  4  1 19  13  41- 99
SVS                1 - 5 1 - 5 0 - 4 2 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 1 3 - 2       2 - 2     SPV '81          24  0  1 23   1  22- 97
GSV                3 - 2 2 - 7 0 - 5 3 - 6 2 - 5 0 -12 1 - 4       1 - 7 4 - 4 4 - 1 1 - 1
GSV withdrawn

4th class C
BMT                      4 - 2 0 - 8 4 - 1 5 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 3 2 - 6 1 - 1 1 - 1                 Quick Steps      22 18  2  2  55 128- 20 P2 prom -1 pnt
Escamp             1 - 3       0 - 5 3 - 1 7 - 2 1 - 2 4 - 4 0 - 7 8 - 1 3 - 4 3 - 6 0 - 3                 GDA              22 17  3  2  54 108- 20 P1
GDA                0 - 2 8 - 2       8 - 0 8 - 0 2 - 1 4 - 2 5 - 1 8 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 0                 PGS/VOGEL        22 13  5  4  44  83- 38 P3
HDV                1 - 3 3 - 4 2 - 7       4 - 0 2 - 3 2 - 7 0 - 8 6 - 2 1 - 1 3 - 4 0 - 5                 Te Werve         22 13  3  6  42  86- 42 (P2)
HMSH               1 - 9 0 - 4 0 -13 0 - 2       4 - 4 1 - 9 2 - 6 3 - 2 1 - 7 2 - 8 1 - 6                 Vredenburch      22 13  2  7  41  85- 54 Pe
HPSV               1 - 3 1 - 2 0 - 4 4 - 3 7 - 5       3 - 5 0 - 5 5 - 0 2 - 5 3 - 3 3 - 4                 BMT              22 12  4  6  40  55- 50 Pe
PGS/VOGEL          3 - 2 3 - 1 1 - 0 3 - 0 5 - 0 2 - 2       0 - 1 7 - 2 3 - 2 6 - 1 2 - 2                 Wanica Star      22  9  6  7  33  57- 52
Quick Steps        3 - 0 9 - 1 2 - 2 9 - 1 11- 0 6 - 1 3 - 0       13- 1 5 - 1 7 - 0 9 - 1                 Escamp           22  8  1 13  25  58- 78
TAC '90            2 - 3 0 - 4 0 -11 1 - 5 3 - 5 5 - 3 1 -11 1 -13       2 - 7 2 -12 1 - 1                 HPSV             22  5  5 12  20  49- 74
Te Werve           0 - 2 6 - 3 2 - 2 4 - 2 10- 1 3 - 1 1 - 1 0 - 3 11- 1       6 - 1 6 - 2                 HDV              22  4  1 17  13  40- 91
Vredenburch        5 - 0 0 - 3 1 - 2 7 - 0 6 - 0 7 - 0 2 - 1 1 - 5 6 - 0 2 - 1       8 - 4                 HMSH             22  2  1 19   6  31-138 -1 pnt
Wanica Star        3 - 0 6 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 6 1 - 1 7 - 0 0 - 2 0 - 4                       TAC '90          22  1  1 20   4  31-154

4th class D
Ariston '80              4 - 0 1 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 0 1 - 4 1 - 2 9 - 1 3 - 0 7 - 1 1 - 2 3 - 1           Semper Altius    20 17  0  3  51  88- 14 P1 prom
DVC                0 - 6       0 - 4 6 - 5 5 - 4 5 - 0 1 - 8 2 - 4 2 - 3 1 - 4 0 - 1       0 - 3           Haagse Hout      20 14  4  2  46  58- 16 P2 prom
Haagse Hout        3 - 1 6 - 0       2 - 2 4 - 0 9 - 1 2 - 0 0 - 0 4 - 1 5 - 0 1 - 1       2 - 1	   Verburch         20 13  4  3  43  55- 28 P3
HBSS               0 - 1 4 - 1 3 - 2       2 - 4 5 - 2 1 - 2 1 - 5 7 - 0 3 - 3 3 - 1       2 - 1           Ariston '80      20 13  1  6  40  74- 27 (P1) prom
KSD                0 - 4 3 - 2 0 - 3 4 - 3       3 - 2 0 - 6 1 - 1 3 - 1 5 - 1 2 - 4       1 - 2           Wilhelmus        20 12  1  7  37  47- 45 Pe
Marine             1 -10 2 - 2 1 - 3 1 - 7 0 - 3       0 - 9 2 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 3       0 - 5           HBSS             20 10  2  8  32  60- 46
Semper Altius      1 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 6 - 0       4 - 1 10- 2 7 - 0 7 - 0 7 - 2                 KSD              20 10  1  9  31  57- 50
Verburch           2 - 2 5 - 0 1 - 1 5 - 2 3 - 2 5 - 0 0 - 3       3 - 0 2 - 0 1 - 4 7 - 0                 Wassenaar        20  4  2 14  14  35- 80
VUC                0 - 3 3 - 2 1 - 3 2 - 3 0 -10 4 - 1 0 - 5 1 - 2       2 - 2 2 - 3                       DVC              20  3  1 16  10  31- 74
Wassenaar          4 - 8 4 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 6 3 - 1 0 - 7 1 - 8 4 - 2       1 - 4 5 - 0 1 - 5           VUC              20  4  1 15   8  27- 80 -5 pnts
Wilhelmus          2 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 2 2 - 6 6 - 1 0 - 3 1 - 2 4 - 1 7 - 2                             Marine           20  1  1 18   4  20- 92
Hargasport               9 - 2 3 - 6 2 - 2 4 - 4 0 - 0             4 - 1 4 - 0
DVO '32                                                3 - 5 4 - 2 10- 0       0 - 1
Hargasport and DVO '32 withdrawn

4th class E
DEHMusschen              7 - 4 2 - 3 1 - 1 1 - 1 4 - 4 4 - 0 4 - 0 4 - 3 3 - 8 2 - 0 2 - 2 5 - 1           Vlotbrug         24 21  2  1  65  90- 20 P2 prom
DRL                1 - 2       4 - 3 1 - 1 0 - 5 2 - 1 4 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 3 6 - 2 1 - 7 0 - 1           Zuiderpark       24 20  3  1  63  96- 23 P1
Egelantier Boys    1 - 4 2 - 0       2 - 0 1 - 3 5 - 3 2 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 1           Egelantier Boys  24 13  3  8  42  56- 37 P3
GGK                1 - 1 3 - 5 0 - 5       0 - 6 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 4 3 - 0 0 - 1 1 - 0           Poortugaal       24 12  5  7  41  65- 33 (P2)
Poortugaal         3 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 0       1 - 2 6 - 0 1 - 3 6 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 4 4 - 1           DEHMusschen      24 11  6  7  39  71- 54
Real Parbo         3 - 3 2 - 3 1 - 1 14- 2 3 - 5       6 - 1 5 - 1 4 - 4 2 - 4 9 - 1 0 - 3 2 - 1           TransvaliaZW     24 12  3  9  39  58- 55
RFC 2000           2 - 5 3 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 4 2 - 0       5 - 3 2 - 4 0 - 4 5 - 1 0 - 8 2 - 5           Zwartewaal       24 10  5  9  35  55- 51
Simonshaven        4 - 2 4 - 0 0 - 3 1 - 0 1 - 5 4 - 3 6 - 1       5 - 1 1 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 2           Simonshaven      24 10  2 12  32  51- 58
TransvaliaZW       3 - 1 5 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 7 - 1 5 - 3       2 - 4 4 - 1 1 - 6 1 - 1           DRL              24  8  2 14  26  45- 70
Vlotbrug           6 - 3 4 - 0 1 - 0 7 - 0 1 - 1 5 - 0 2 - 0 4 - 0 5 - 0       4 - 0 3 - 1 3 - 1           Real Parbo       24  7  4 13  25  72- 70
WCR                0 - 4 0 - 8 3 - 6 0 - 2 1 - 3 2 - 4 3 - 3 0 - 4 0 - 3 0 - 7       0 - 6 1 - 4           GGK              24  5  5 14  20  28- 68
Zuiderpark         2 - 1 7 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 6 - 2 5 - 1 5 - 1 3 - 1 3 - 1 9 - 1       4 - 1           RFC 2000         24  4  3 17  15  33- 88
Zwartewaal         1 - 6 4 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 1 6 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 3 6 - 1 3 - 5                 WCR              24  1  1 22   1  19-112 -3 pnts

4th class F
DBGC                     3 - 0 4 - 2 4 - 1 8 - 1 2 - 0 5 - 3 4 - 0 5 - 0 6 - 0 2 - 1 4 - 0                 Stellendam       22 18  3  1  57  55- 14 P2 prom
DVV '09            1 - 2       3 - 1 2 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 0 6 - 1 1 - 1 0 - 4 2 - 1                 DBGC             22 18  2  2  56  79- 20 P1 prom
Goudswaardse Boys  2 - 5 4 - 0       2 - 0 1 - 0 2 - 4 0 - 4 3 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2                 SNS              22 12  5  5  41  36- 27 P3 prom
GOZ                2 - 4 5 - 1 2 - 1       3 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 3 1 - 1                 Jonge Spartaan   22 11  6  5  39  48- 33 (P2) prom
Herkingen          0 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 2       0 - 1 0 - 1 0 - 7 1 - 0 0 - 2 0 - 2 0 - 2                 ZBVH             22 10  4  8  34  32- 26
Jonge Spartaan     1 - 4 1 - 3 1 - 1 3 - 0 3 - 0       1 - 2 3 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2                 Melissant        22  9  5  8  32  42- 40
Melissant          1 - 1 3 - 3 0 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 3       2 - 4 3 - 1 1 - 6 0 - 1 1 - 0                 NTVV             22  9  3 10  30  48- 46
NTVV               1 - 6 5 - 1 0 - 4 2 - 0 6 - 1 3 - 3 3 - 2       3 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 2                 DVV '09          22  8  4 10  28  36- 46
OFB                0 - 5 1 - 3 0 - 3 0 - 4 0 - 2 0 - 5 0 - 7 1 - 6       1 - 1 0 - 4 0 - 1                 Goudswaardse B.  22  7  5 10  26  36- 38
SNS                2 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 0 2 - 0       1 - 1 0 - 3                 GOZ              22  7  2 13  23  36- 38
Stellendam         1 - 0 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 1 9 - 0 3 - 0       2 - 0                 Herkingen        22  2  2 18   8   9- 51
ZBVH               1 - 4 2 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 0 4 - 0 0 - 0 0 - 1                       OFB              22  0  1 21   1   7- 85

Playoff between period winners, teams ended on place 11 and 12 in 3rd class and
4 teams in 4th class with the best points/matches average (Vredenburch, Wilhelmus, Linschoten and BMT)
Blauw Zwart-Alphia        1-3    BSC '68-Blauw Zwart         3-0   Alphia-BSC '68             2-3    BSC '68 keeps place in 3rd class
Rohda '76-Leidsche Boys   5-0    Leidsche Boys-Kamerik       1-4   Kamerik-Rohda '76          0-0    Rohda '76 keeps place in 2nd class
OVS Oudewater-Vredenburch 2-2    Hazerswoudse B.-Oudewater   0-1   Vredenburch-Hazerswoudse B.2-9    OVS Oudewater promoted
GDA-Haagse Hout           1-2    LSVV '70-GDA                0-3   Haagse Hout-LSVV '70       3-2    Haagse Hout promoted, LSVV '70 relegated
Leiden-Te Werve          12-2    Te Werve-Verburch           2-2   Verburch-Leiden            2-6    Leiden keeps place in 3rd class
Ariston '80-Wilhelmus     3-1    Wilhelmus-PGS/VOGEL         3-2   PGS/VOGEL-Ariston '80      1-0    Ariston '80 promoted
Zuiderpark-Linschoten     1-2    Rijnm.Hoogvl.Sp.-Zuiderpark 5-3   Linschoten-Rijnm.Hgvl.Sp.  1-1    Rijnmond Hoogvliet Sport keeps place in 3rd class
Zestienhoven-Poortugaal   2-0    Poortugaal-SNS              0-1   SNS-Zestienhoven           2-1    SNS promoted, Zestienhoven relegated
DBGC-BMT                  2-0    BMT-WFB                     2-7   WFB-DBGC                   2-3    DBGC promoted, WFB relegated
Piershil-Jonge Spartaan   0-2    Egelantier Boys-Piershil    4-1   Jong Spartaan-Egelantier B.5-0    De Jonge Spartaan promoted, Piershil relegated

1 extra promotion place (because of the merge of Polanen and Monster) decided by best nr. 2 in the above 10 groups. Won by Kamerik.


District South I
1st class C
Alblasserdam             1 - 4 1 - 2 4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 5 2 - 0 1 - 3 1 - 1     Stedoco          26 20  3  3  63  80- 31 P2 prom
Almkerk            1 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 3 5 - 0 0 - 1 0 - 1     Heinenoord       26 16  3  7  51  60- 31 (P2) prom
De Zwerver         1 - 1 2 - 1       3 - 1 0 - 0 3 - 2 1 - 1 7 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1     VVGZ             26 15  6  5  51  37- 23 P3
GPC Vlissingen     2 - 1 1 - 0 0 - 2       1 - 3 0 - 2 1 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 2 0 - 2 5 - 1 0 - 2 2 - 0     Oranje Wit       26 13  6  7  45  48- 32
Heinenoord         0 - 1 1 - 1 1 - 0 1 - 2       2 - 4 3 - 0 7 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 1     Alblasserdam     26 12  3 11  39  46- 45
Oranje Wit         1 - 1 3 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 3       2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 0     De Zwerver       26 10  8  8  38  40- 33
Rijsoord           2 - 3 6 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 3 2 - 5       0 - 5 0 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 4 0 - 2 2 - 2     Roda Boys/Bomm.  26 11  4 11  37  54- 65 P1
Roda Boys/Bomm.    5 - 2 2 - 3 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 5       4 - 0 1 - 4 0 - 4 2 - 1 1 - 1 6 - 2     Sliedrecht       26 10  6 10  36  54- 44
SC Everstein       0 - 3 0 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 4       0 - 4 1 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 5     GPC Vlissingen   26  9  5 12  32  30- 40
Sliedrecht         1 - 2 1 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 3 3 - 0       3 - 4 6 - 1 1 - 1 0 - 0     Almkerk          26  8  6 12  30  43- 40
Stedoco            4 - 0 2 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 4 - 1 3 - 0 2 - 4 3 - 2       12- 0 2 - 0 3 - 2     Rijsoord         26  8  3 15  27  49- 60 rel
VVC '68            0 - 4 0 - 6 2 - 2 1 - 4 0 - 7 1 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2       0 - 3 0 - 4     Zaamslag         26  6  8 12  26  38- 45 rel
VVGZ               0 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 3 2 - 0       2 - 1     SC Everstein     26  6  8 12  26  35- 52 rel
Zaamslag           2 - 3 1 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 2 3 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 1           VVC '68          26  1  5 20   8  19- 92 rel
Playoff for 12th place : Zaamslag-SC Everstein 5-0

Promotion playoff matches see above West 1  1st class

2nd class E
Arnemuiden               3 - 2 3 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 4 4 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 2 2 - 6 3 - 2 4 - 1     Terneuzense Boys 26 22  2  2  68  77- 20 P2 prom
Bruse Boys         2 - 1       3 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 0 4 - 1 0 - 6 2 - 1 0 - 0     Klundert         26 14  7  5  49  63- 36 (P2)
DFS                2 - 2 3 - 3       0 - 2 2 - 2 1 - 5 2 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 4 4 - 5 2 - 2     Dinteloord       26 13  4  9  43  53- 38 P1
Dinteloord         2 - 2 1 - 3 1 - 0       0 - 1 1 - 3 7 - 3 3 - 1 0 - 1 3 - 2 6 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 0     Duiveland        26 12  5  9  41  54- 44 P3
Duiveland          2 - 3 3 - 0 4 - 4 0 - 3       3 - 1 4 - 0 0 - 2 6 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 2 5 - 1     Bruse Boys       26 11  7  8  40  46- 46
FC Dauwendaele     1 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 0 4 - 1       1 - 2 4 - 1 4 - 3 0 - 3 2 - 2 0 - 4 1 - 3 3 - 3     Arnemuiden       26 12  4 10  40  52- 53
Internos           2 - 1 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1       1 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 2 2 - 3 1 - 0 2 - 3     Zwaluwe          26  8 12  6  36  37- 39
Klundert           4 - 2 5 - 2 8 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 0       1 - 0 4 - 0 4 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 1     SSV '65          26  9  7 10  34  53- 56
Nieuwdorp          5 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 0 2 - 3 3 - 4       2 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 2     FC Dauwendaele   26 10  3 13  33  54- 55
Serooskerke        1 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 4 2 - 2 2 - 1 1 - 1       2 - 3 0 - 1 3 - 1 0 - 3     Serooskerke      26  7  7 12  28  38- 46
SSV '65            1 - 4 3 - 2 6 - 0 0 - 3 1 - 0 1 - 4 1 - 2 3 - 3 5 - 2 1 - 2       0 - 1 4 - 2 0 - 0     Nieuwdorp        26  7  6 13  27  39- 46 rel
Tern.Boys          1 - 0 3 - 1 7 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 0 6 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 2 4 - 0       3 - 1 1 - 0     Internos         26  7  5 14  26  40- 70 rel
Yerseke            4 - 0 1 - 2 0 - 4 0 - 6 0 - 4 4 - 2 7 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 0 1 - 5 0 - 1       1 - 0     Yerseke          26  7  2 17  23  40- 62 rel
Zwaluwe            2 - 2 0 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1           DFS              26  2 11 13  17  38- 73 rel

2nd class F
Altena                   1 - 1 2 - 0 3 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 3 3 - 0 7 - 3 3 - 3     WNC              26 17  2  7  53  83- 55 P1 prom
Ameide             3 - 5       0 - 7 3 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 6     Drechtstreek     26 16  5  5  53  58- 34 P3
DFC                1 - 2 1 - 1       2 - 5 2 - 2 2 - 2 3 - 1 6 - 2 1 - 3 2 - 0 4 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 1     Altena           26 14  6  6  48  61- 46 (P1) prom
Drechtstreek       0 - 0 1 - 0 0 - 1       1 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 2 5 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1     Pelikaan         26 14  3  9  45  52- 31 P2 prom
GDC                1 - 2 4 - 0 2 - 0 0 - 2       1 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 4     DFC              26 12  4 10  40  61- 47
GJS                2 - 3 3 - 3 0 - 3 2 - 2 0 - 0       4 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 1     SV Meerkerk      26 12  4 10  40  52- 44
Groote Lindt       0 - 1 3 - 2 5 - 2 2 - 3 4 - 3 1 - 0       0 - 0 0 - 4 0 - 3 3 - 3 1 - 1 5 - 1 4 - 6     SV Capelle       26 12  3 11  39  53- 58
Hardinxveld        3 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 3 4 - 1 2 - 0 7 - 2       0 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 0 4 - 1 5 - 0     Hardinxveld      26 10  4 12  34  45- 49
Pelikaan           2 - 0 3 - 0 1 - 4 4 - 1 1 - 0 7 - 0 1 - 0 2 - 2       6 - 3 1 - 2 0 - 3 0 - 0 1 - 4     Wieldrecht       26 10  3 13  33  43- 57
Schelluinen        2 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 2 7 - 0 4 - 1 0 - 0       6 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 2     GDC              26  8  7 11  31  38- 44
SV Capelle         1 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 4 3 - 2 0 - 2 2 - 1 4 - 0 0 - 3 5 - 2       5 - 1 5 - 2 1 - 3     GJS              26  8  7 11  31  36- 49 rel
SV Meerkerk        2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 1 1 - 1 7 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 1       4 - 1 4 - 3     Ameide           26  8  3 15  27  34- 58
Wieldrecht         2 - 5 2 - 0 0 - 4 1 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 4 4 - 3 5 - 1       3 - 1     Schelluinen      26  8  2 16  26  51- 59 rel
WNC                6 - 3 5 - 2 3 - 6 0 - 2 3 - 1 5 - 1 5 - 1 4 - 1 3 - 1 4 - 3 4 - 0 4 - 3 2 - 1           Groote Lindt     26  5  3 18  18  40- 76 rel
Playoff for 1th place : WNC-Drechtstreek 1-2 aet

Period-championship 2E / 2F:
Round 1: Zaamslag-Pelikaan       2-3 and 0-3    Klundert-WNC           2-1 and 0-4
         Rijsoord-Duiveland      2-4 and 1-3    Dinteloord-Altena      2-4 and 1-2
Round 2: Pelikaan-WNC            4-2 and 2-2    Duiveland-Altena       2-0 and 1-5   Pelikaan and Altena promoted, Rijsoord and Zaamslag relegated

3rd class A
AZVV                     6 - 0 1 - 3 6 - 3 1 - 3 2 - 2 3 - 0 4 - 2 5 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 0                 Oostkapelle      22 14  7  1  49  58- 19 P2 prom
Bevelanders        0 - 4       1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 1 4 - 3 0 - 2 1 - 4 3 - 2                 De Meeuwen       22 13  8  1  47  50- 19 P3
De Meeuwen         1 - 0 2 - 1       3 - 2 3 - 0 2 - 1 1 - 1 7 - 0 6 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0                 VCK              22 13  7  2  46  53- 26 (P2) prom
De Noormannen      2 - 3 3 - 2 1 - 2       3 - 3 3 - 1 2 - 3 3 - 1 4 - 3 3 - 2 3 - 3 4 - 1                 Heinkenszand     22 13  3  6  42  46- 31 P1 prom
Domburg            2 - 3 2 - 0 0 - 4 1 - 1       1 - 2 1 - 3 3 - 3 3 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 0                 AZVV             22 12  4  6  40  54- 28
's Heer Arendskerke0 - 5 8 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1       1 - 2 4 - 0 0 - 1 1 - 6 1 - 1 3 - 0                 De Noormannen    22  8  6  8  30  55- 56
Heinkenszand       3 - 1 2 - 0 3 - 3 5 - 2 3 - 0 3 - 0       8 - 0 2 - 0 0 - 4 2 - 4 0 - 0                 Domburg          22  7  6  9  27  30- 35
Hoedekenskerke     0 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 5 1 - 1 0 - 4 0 - 1       1 - 2 0 - 2 0 - 7 3 - 2                 Heer Arendskerke 22  7  5 10  26  40- 38
Nieuwland          0 - 1 1 - 3 0 - 0 3 - 3 0 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 1       0 - 3 0 - 3 3 - 1                 Nieuwland        22  5  4 13  19  25- 50
Oostkapelle        0 - 0 5 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 1 5 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 2       4 - 2 3 - 2                 Veere            22  4  5 13  17  27- 43 rel
VCK                3 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1       2 - 2                 Bevelanders      22  3  3 16  12  24- 64 rel
Veere              2 - 2 2 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 2                       Hoedekenskerke   22  2  4 16  10  19- 72 rel

3rd class B
DHV                      2 - 2 3 - 5 7 - 2 1 - 0 5 - 3 3 - 2 6 - 2 2 - 4 4 - 1 3 - 0 3 - 1                 The Gunners      22 16  3  3  51  62- 24 P1 prom
Kapelle            3 - 2       3 - 0 1 - 2 1 - 4 3 - 6 1 - 2 2 - 1 0 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 2                 MZC '11          22 14  4  4  46  58- 40 P2
Krabbendijke       1 - 0 3 - 2       1 - 4 1 - 2 7 - 0 1 - 1 9 - 1 2 - 3 3 - 5 1 - 1 2 - 1                 DHV              22 14  3  5  45  68- 38 P3
MZC '11            0 - 2 3 - 2 4 - 2       3 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 1 4 - 3                 NOAD '67         22 12  4  6  40  55- 34 (P1)
NOAD '67           1 - 2 4 - 2 1 - 1 5 - 1       1 - 3 3 - 0 4 - 2 0 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 2                 Tholense Boys    22 10  4  8  34  39- 36
Rillandia          0 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 6       1 - 3 8 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 1 3 - 1                 Seolto           22  8  4 10  28  44- 42
Seolto             1 - 1 0 - 1 1 - 4 0 - 3 3 - 1 2 - 4       4 - 1 1 - 2 1 - 1 7 - 0 1 - 4                 WHS              22  9  1 12  28  51- 51
SVG                1 - 5 1 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 3 1 - 8       1 - 4 0 - 3 3 - 1 1 - 4                 Rillandia        22  8  5  9  26  47- 51 -3 pnts
The Gunners        5 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 0 4 - 0 4 - 1       2 - 1 6 - 1 4 - 1                 Krabbendijke     22  7  4 11  25  45- 44
Tholense Boys      2 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 2       4 - 0 2 - 0                 Kapelle          22  7  3 12  24  37- 47
Vosmeer            1 - 5 2 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 6 3 - 0       2 - 3                 Vosmeer          22  4  4 14  14  29- 65 rel -2 pnts
WHS                1 - 5 3 - 0 4 - 1 2 - 6 1 - 1 4 - 1 1 - 2 6 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 4                       SVG              22  2  3 17   9  24- 87 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Internos-MZC '11        0-3 and 2-3    VCK-NOAD '67           2-1 and 4-0
         Nieuwdorp-de Meeuwen    3-1 and 0-1    Heinkenszand-DHV       7-0 and 0-2
Round 2: MZC '11-VCK             0-1 and 1-2    Nieuwdorp-Heinkenszand 2-2 and 1-3 aet  VCK and Heinkenszand promoted, Internos and Nieuwdorp relegated

3rd class C
ASH                      2 - 0 1 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 1                 Leerdam Sp. '55  22 15  4  3  49  56- 23 P2 prom
De Alblas          1 - 1       4 - 2 1 - 3 3 - 4 7 - 1 2 - 5 3 - 0 1 - 3 3 - 0 3 - 1 1 - 4                 Tricht           22 15  2  5  47  52- 23 P1
EBOH               1 - 0 3 - 0       3 - 2 3 - 0 3 - 4 0 - 4 2 - 1 1 - 3 4 - 3 1 - 2 3 - 1                 SC Amstelwijck   22 11  5  6  38  42- 29 (P2)
Groot-Ammers       2 - 0 0 - 1 5 - 4       1 - 0 2 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 2 2 - 3                 Heukelum         22 11  4  7  37  50- 37
Herovina           3 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 1       3 - 2 0 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2                 Unitas           22 10  6  6  36  39- 35
Heukelum           1 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 1       0 - 1 4 - 0 2 - 0 5 - 2 3 - 1 1 - 1                 EBOH             22 11  2  9  35  48- 50
Leerdam Sp. '55    4 - 1 2 - 2 4 - 0 0 - 0 3 - 1 2 - 1       5 - 2 3 - 1 6 - 1 3 - 4 0 - 1                 Herovina         22  8  7  7  31  36- 35
MVV '58            2 - 3 0 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 2 0 - 5 0 - 4       2 - 3 3 - 1 0 - 6 1 - 3                 De Alblas        22  8  4 10  28  42- 41
SC Amstelwijck     1 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 4 4 - 1 1 - 1 3 - 0       2 - 0 1 - 4 2 - 0                 Groot-Ammers     22  9  1 12  28  36- 39 P2
Streefkerk         1 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 1 3 - 0 3 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 4       0 - 3 1 - 2                 ASH              22  7  6  9  27  27- 29
Tricht             1 - 0 2 - 1 3 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 0 10- 0 2 - 0 1 - 0       1 - 3                 Streefkerk       22  3  3 16  12  24- 53 rel
Unitas             1 - 0 0 - 3 4 - 4 1 - 3 0 - 3 1 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2 0 - 0 5 - 1                       MVV '58          22  2  0 20   5  19- 77 rel -1 pnt

3rd class D
BVV                      1 - 1 2 - 4 1 - 5 2 - 0 0 - 4 1 - 5 0 -11 0 - 2 3 - 4 2 - 4 2 - 2                 SVW              22 12  5  5  41  39- 24 P1 prom
Giessen            7 - 2       0 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 0 1 - 3 0 - 1 0 - 1                 NOAD '32         22 12  4  6  40  41- 30 (P1)
Good Luck          0 - 1 1 - 0       1 - 4 1 - 3 2 - 0 3 - 1 2 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 2                 Sleeuwijk        22 10  8  4  38  46- 23
GVV '63            1 - 2 2 - 2 3 - 0       3 - 3 0 - 4 2 - 0 0 - 1 3 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 1                 Rijswijkse Boys  22 10  5  7  35  42- 34 P3 prom
NEO '25            9 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 5       5 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 0                 GVV '63          22 10  4  8  34  47- 33 P2
NOAD '32           3 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0       2 - 2 4 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1                 NEO '25          22  8  6  8  30  38- 36
Rijswijkse Boys    3 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 2 1 - 2 4 - 1       1 - 2 1 - 0 2 - 4 2 - 1 4 - 1                 Good Luck        22  7  6  9  27  34- 38
Sleeuwijk          3 - 1 3 - 0 3 - 3 3 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 0       1 - 1 3 - 3 1 - 1 2 - 0                 SSC '55          22  7  6  9  27  37- 44
Sparta '30         3 - 4 0 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 2       1 - 1 0 - 2 1 - 1                 Wilhelmina '26   22  6  8  8  26  27- 30
SSC '55            3 - 1 4 - 5 1 - 1 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1       0 - 3 1 - 0                 Sparta '30       22  7  5 10  25  32- 39 -1 pnt
SVW                3 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 0 6 - 2 3 - 2       2 - 1                 Giessen          22  6  6 10  24  26- 35 rel
Wilhelmina '26     1 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 1                       BVV              22  4  3 15  15  35- 78 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Ameide-GVV '63          3-1 and 2-0    Groot Ammers-NOAD '32  2-2 and 2-4
         GJS-SC Amstelwijck      1-0 and 4-1    Tricht-Rijswijkse B.   3-2 and 2-3   Rijswijkse Boys wins on penalties
Round 2: Ameide-NOAD '32         3-0 and 0-1    GJS-Rijswijkse Boys    1-2 and 3-3   Rijswijkse B. promoted, GJS relegated, Ameide keeps place in 2nd class

4th class A
Apollo '69               2 - 1 4 - 1 0 - 4 3 - 2 2 - 4 0 - 1 1 - 1 2 - 2 7 - 0 2 - 2 1 - 1                 Spui             22 17  4  1  55  54 -21 P3 prom
Borssele           4 - 2       0 - 3 4 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 6 2 - 1                 Wemeldinge       22 17  2  3  53  71- 26 P1 prom
Colijnsplaatse B.  1 - 5 4 - 2       2 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 0 2 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 0                 MZVC             22 16  0  6  48  65- 42 (P3)
Kruiningen         3 - 1 3 - 0 2 - 1       0 - 2 6 - 0 0 - 1 6 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 4 2 - 0                 Kruiningen       22 13  1  8  40  56- 29
Lewedorpse Boys    1 - 3 1 - 0 2 - 2 0 - 3       1 - 5 2 - 2 5 - 1 3 - 2 8 - 0 0 - 3 2 - 1                 Vlissingen       22  9  5  8  32  41- 38
MZVC               1 - 6 6 - 0 3 - 2 2 - 3 3 - 2       4 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 3 3 - 0                 Apollo '69       22  9  4  9  31  49- 43 P2 prom
Spui               2 - 0 3 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 3 3 - 1       6 - 0 3 - 0 6 - 0 3 - 3 3 - 2                 Lewedorpse Boys  22  9  4  9  31  44- 42
SVD                3 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 5 2 - 0 0 - 2 1 - 2       3 - 4 1 - 1 0 - 3 1 - 2                 Colijnsplaatse B.22  8  2 12  26  40- 48
Vlissingen         1 - 2 4 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 0       0 - 0 0 - 1 4 - 2                 Borssele         22  7  3 12  24  31- 50
Waarde             5 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 4 0 - 2 3 - 2 1 - 3       0 - 5 1 - 1                 Wolfaartsdijk    22  7  2 13  23  36- 48
Wemeldinge         1 - 0 3 - 2 9 - 0 1 - 0 4 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 1 4 - 1       4 - 2                 Waarde           22  2  4 16  10  15- 69
Wolfaartsdijk      2 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 3 5 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 5                       SVD              22  1  3 18   6  22- 68

4th class B
Brouwershaven            3 - 4 1 - 7 0 - 4 0 - 3 2 - 1 0 - 9 2 - 3 1 - 2 3 - 4 4 - 2 1 - 7                 De Fendert       22 18  1  3  55  98- 24 P3 prom
Chrislandia        3 - 1       0 - 5 3 - 4 0 - 3 3 - 3 2 - 3 4 - 2 2 - 2 3 - 1 2 - 0 5 - 4                 Kogelvangers     22 17  2  3  52  79- 21 (P3) -1 pnt
De Fendert         7 - 2 6 - 0       2 - 3 3 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 1 6 - 1 6 - 0 10- 0 3 - 0                 SKNWK            22 16  2  4  50  80- 33 P1
Halsteren          10- 0 7 - 0 6 - 0       0 - 2 7 - 0 3 - 3 2 - 0 3 - 1 7 - 1 14- 0 4 - 1                 Halsteren        22 15  1  6  46 102- 28
Kogelvangers       4 - 0 2 - 1 2 - 3 4 - 1       6 - 0 0 - 1 2 - 2 5 - 0 4 - 1 13- 1 3 - 2                 Smerdiek         22 13  2  7  41  81- 41 P2
SC Stavenisse      7 - 1 4 - 2 0 - 6 1 - 0 0 - 4       0 - 3 1 - 2 1 - 2 3 - 1 8 - 1 2 - 3                 SPS              22 13  1  8  40  56- 45
SKNWK              5 - 0 3 - 2 2 - 5 2 - 0 3 - 6 7 - 2       2 - 2 3 - 0 5 - 1 5 - 0 3 - 2                 ZSC '62          22 11  2  9  35  76- 44
Smerdiek           6 - 0 2 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 1 4 - 0 2 - 6       1 - 3 5 - 0 18- 0 6 - 4                 Chrislandia      22  8  2 12  25  49- 65 -1 pnt
SPS                5 - 0 4 - 2 3 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 2       7 - 1 5 - 0 2 - 1                 SC Stavenisse    22  7  1 14  22  39- 65
Vrederust          1 - 0 0 - 4 0 - 4 0 -15 1 - 6 1 - 3 0 - 7 2 - 8 2 - 5       3 - 1 1 - 7                 Vrederust        22  4  0 18  12  22-110
WIK '57            0 - 5 1 - 5 1 -10 0 - 8 0 - 5 0 - 1 1 - 6 0 - 6 0 - 6 0 - 1       0 - 2                 Brouwershaven    22  3  0 19   6  26- 99 -3 pnts
ZSC '62            5 - 0 5 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 2 5 - 1 1 - 0 3 - 5 8 - 1 7 - 0 5 - 1                       WIK '57          22  0  0 22   0   9-142

4th class C
Alliance                 5 - 2 2 - 3 5 - 3 2 - 3 5 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 4 1 - 0 2 - 5 2 - 5                 TSVV Merlijn     22 19  1  2  58 108- 15 P1 prom
Barca              3 - 2       4 - 2 5 - 2 2 - 3 4 - 0 2 - 3 7 - 2 5 - 3 5 - 4 0 - 6 5 - 0                 ONI              22 15  2  5  47  83- 38 P2
Beek Vooruit       4 - 0 1 - 1       4 - 1 3 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 0 0 - 5 7 - 2 0 - 2 5 - 1                 Beek Vooruit     22 14  3  5  45  59- 43 P3 prom
DIA                4 - 0 2 - 2 3 - 4       1 - 0 4 - 2 3 - 5 0 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 4 6 - 6                 Rimboe           22 14  2  6  44  57- 34 (P1)
DVO '60            5 - 3 1 - 0 2 - 2 5 - 2       2 - 0 2 - 5 0 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 1 8 - 1                 Barça            22 12  2  8  38  66- 48
Nordea             1 - 0 0 - 5 0 - 4 1 - 4 1 - 0       1 - 6 1 - 6 2 - 3 1 - 4 0 - 4 1 - 3                 Rust Roest       22 12  1  9  37  73- 34
ONI                2 - 1 2 - 5 7 - 0 9 - 0 4 - 0 5 - 0       3 - 4 2 - 1 3 - 2 3 - 4 7 - 1                 DVO '60          22 11  4  7  37  46- 35
Rimboe             2 - 1 2 - 1 1 - 3 4 - 0 0 - 3 6 - 0 1 - 1       1 - 3 2 - 2 2 - 1 11- 0                 TSC              22  8  5  9  29  44- 61
Rust Roest         5 - 1 0 - 2 6 - 0 8 - 2 1 - 2 9 - 1 2 - 2 1 - 2       2 - 1 0 - 1 5 - 0                 DIA              22  5  2 15  17  50- 87
TSC                2 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 5 0 - 2 3 - 2       1 -13 4 - 2                 Alliance         22  4  0 18  12  38- 70
TSVV Merlijn       7 - 0 5 - 3 1 - 2 8 - 0 3 - 0 9 - 0 5 - 0 2 - 0 2 - 0 6 - 0       7 - 1                 Nordea           22  3  1 18  10  20- 91
TVC Breda          4 - 2 1 - 2 1 - 5 3 - 9 0 - 4 1 - 4 0 - 5 3 - 5 0 - 9 0 - 3 0 -12                       TVC Breda        22  3  1 18   9  33-121 -1 pnt

4th class D
Arkel                    1 - 5 3 - 2 5 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 4 5 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 3                 VVAC             22 16  2  4  50  53- 24 P1 prom
Brakel             1 - 5       9 - 1 4 - 3 5 - 4 0 - 1 2 - 6 0 - 2 0 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 2                 ZBC '97          22 15  3  4  48  68- 29 P3
Dubbeldam          1 - 4 1 - 1       3 - 2 4 - 1 6 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 1 7 - 0 0 - 1 1 - 1                 Peursum          22 13  4  5  43  48- 29 (P1)
HSSC '61           1 - 0 4 - 5 1 - 1       1 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 3 2 - 2 6 - 1 0 - 2 0 - 2                 Papendrecht      22 12  4  6  40  56- 32 P2 prom
Lekvogels          1 - 4 4 - 0 2 - 2 1 - 2       3 - 0 4 - 1 0 - 2 2 - 6 3 - 0 0 - 4 2 - 3                 ODS              22 11  7  4  40  51- 34
Noordeloos         0 - 3 3 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 4       2 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 3                 Arkel            22 11  3  8  36  55- 48
ODS                4 - 0 3 - 3 2 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 2       1 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1                 Dubbeldam        22  7  7  8  28  40- 40
Papendrecht        1 - 3 3 - 2 0 - 1 3 - 1 0 - 6 6 - 0 1 - 0       0 - 4 9 - 1 3 - 1 1 - 0                 Brakel           22  8  2 12  26  50- 58
Peursum            1 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 5 2 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 0       4 - 1 1 - 2 2 - 1                 Lekvogels        22  8  1 13  25  49- 51
SVS '65            2 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 -11 0 - 1       0 - 6 2 - 5                 HSSC '61         22  6  5 11  23  40- 52
VVAC               2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 1 3 - 2 6 - 0 2 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 0       0 - 3                 Noordeloos       22  3  3 16  12  21- 60
ZBC '97            5 - 1 5 - 1 4 - 2 8 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 8 - 0 2 - 3                       SVS '65          22  1  1 20   4  19- 93

4th class E
Asperen                  2 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 2 3 - 5 3 - 3                 Zuilichem        20 15  4  1  48  57- 17 P1 prom -1 pnt
Haaften            3 - 2       2 - 2 2 - 2 1 - 0 5 - 2 4 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 2                 Woudrichem       20 14  3  3  44  50- 21 P2 -1 pnt
Kerkwijk           3 - 2 1 - 2       3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 3                       SV BLC           20 11  4  5  37  59- 26 P3
Olympia '60        2 - 1 2 - 4 1 - 2       2 - 1 4 - 1 4 - 1 5 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 4 9 - 2                 Kerkwijk         20 10  5  5  35  37- 36 (P1)
Rhelico            3 - 1 0 - 4 2 - 3 1 - 5       0 - 3 5 - 1 2 - 4 1 - 5 0 - 0 0 - 3                       Haaften          20  9  5  6  32  40- 35
Sv BLC             3 - 1 6 - 0 5 - 0 1 - 1 5 - 1       1 - 0 4 - 0 4 - 0 2 - 5 0 - 1 2 - 0                 Olympia '60      20  9  2  9  29  42- 43
TEC                1 - 3 2 - 2 2 - 4 3 - 2 2 - 0 0 - 4       2 - 2 4 - 2 2 - 2 0 - 6                       Asperen          20  5  5 10  20  32- 40
Vuren              1 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 9 3 - 3       5 - 1 1 - 2 0 - 3                       Vuren            20  5  5 10  20  32- 52
Well               1 - 0 0 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 3 4 - 1 1 - 3       0 - 3 1 - 4                       Well             20  4  4 12  16  29- 50
Woudrichem         2 - 1 5 - 1 4 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 0 6 - 1 1 - 2 6 - 0       2 - 1 1 - 6                 TEC              20  3  6 11  15  27- 57
Zuilichem          4 - 0 3 - 1 2 - 1 6 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 4 - 0                             Rhelico          20  3  1 16  10  20- 48
CHC/ORCA           0 - 6       3 - 1       5 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 1       1 - 4
CHC/ORCA withdrawn

Playoff between period winners and teams ended on place 11 in 3rd class
Wemeldinge-Smerdiek       1-3    Kapelle-Wemeldinge          4-1   Smerdiek-Kapelle           2-2    Kapelle keeps place in 3rd class
Kogelvangers-Apollo '69   1-2    Veere-Kogelvangers          4-1   Apollo '69-Veere           4-3    Apollo '69 promoted, Veere relegated
ONI-SKNWK                 2-0    SKNWK-MZVC                  0-2   MZVC-ONI                   3-1    MZVC promoted
Peursum-BLC               0-2    Beek Vooruit-Peursum        3-1   BLC-Beek Vooruit           3-3    Beek Vooruit promoted
                                                                        Beek Vooruit wins on penalties
ZBC '97-Woudrichem        2-1    Woudrichem-ASH              0-3   ASH-ZBC '97                1-1    ASH keeps place in 3rd class
Kerkwijk-Sparta '30       1-3 and 1-0                                                                Sparta '30  keeps place in 3rd class
Rimboe-Papendrecht        0-5 and 0-12                                                               Papendrecht promoted


District East
1st class E
AZSV                     3 - 1 2 - 0 5 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 3 5 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 2     DTS Ede          26 18  3  5  57  62- 25 P1 prom
Be Quick '28       0 - 5       1 - 1 3 - 6 0 - 5 3 - 2 3 - 0 1 - 2 0 - 5 0 - 3 1 - 0 0 - 2 2 - 3 0 - 2     SDV Barneveld    26 16  6  4  54  64- 23 P2
DOS '37            1 - 0 1 - 1       1 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 0 2 - 3 1 - 2 2 - 4 0 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 1     NSC              26 15  6  5  51  54- 25 (P1) prom
DOS Kampen         0 - 3 0 - 0 2 - 2       1 - 2 2 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 1     Go Ahead K.      26 16  3  7  51  52- 28 P3
DTS Ede            2 - 0 7 - 0 3 - 2 4 - 1       4 - 2 2 - 0 6 - 0 1 - 1 4 - 3 5 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 0     FC Zutphen       26 15  4  7  49  59- 42
DZC '68            1 - 2 2 - 0 1 - 4 0 - 3 1 - 2       2 - 2 1 - 5 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 1     AZSV             26 14  4  8  46  51- 33
ESC                0 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 3 0 - 2       0 - 3 0 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 0     WVF              26 11  7  8  40  43- 46
FC Zutphen         3 - 3 4 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 3       0 - 1 1 - 1 0 - 0 3 - 2 6 - 0 2 - 1     DOS '37          26 10  6 10  36  40- 43
Go Ahead K.        2 - 0 2 - 1 2 - 3 6 - 1 2 - 0 4 - 0 2 - 0 0 - 1       1 - 5 2 - 3 1 - 2 4 - 0 2 - 0     'd Olde Veste'54 26  9  6 11  33  41- 40
NSC                4 - 2 4 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 2       1 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0     Dos Kampen       26  7  6 13  26  39- 62 -1 pnt
'd Olde Veste '54  1 - 0 4 - 1 6 - 0 0 - 1 1 - 2 5 - 1 5 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 1       2 - 6 1 - 1 1 - 1     ESC              26  5  5 16  20  25- 54 rel
SDV Barneveld      0 - 0 4 - 2 2 - 0 4 - 0 1 - 1 6 - 1 5 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 2 0 - 0       5 - 2 3 - 0     DZC '68          26  5  3 18  18  31- 67 rel
WVF                2 - 1 1 - 0 1 - 2 6 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 8 2 - 1 0 - 1 4 - 0 0 - 0       3 - 1     Zwart Wit '63    26  4  5 17  16  23- 47 rel -1 pnt
Zwart Wit '63      0 - 3 1 - 1 1 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 2           Be Quick '28     26  3  4 19  13  22- 71 rel

Promotion playoff matches see above West 1  1st class

2nd class G
Advendo '57              2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 1     Blauw Geel'55    26 18  3  5  57  62- 30 P2 prom
asv Dronten        1 - 0       2 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 1 6 - 1 2 - 2 6 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 1     Hierden          26 14  5  7  47  50- 38 (P2) prom
Blauw Geel '55     4 - 2 1 - 1       4 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 0 4 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 4 1 - 2 2 - 1     DFS sv           26 12  5  9  41  57- 57
DFS                2 - 1 3 - 1 2 - 1       3 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 5 2 - 0 5 - 1 3 - 3 4 - 3 2 - 3     VSCO '61         26 11  7  8  40  50- 32 P1
't Harde           0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1       1 - 0 2 - 1 1 - 1 0 - 4 3 - 4 4 - 1 1 - 3 2 - 0 3 - 1     't Harde         26 12  3 11  39  45- 46
Hierden            2 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 0 2 - 3 2 - 0 3 - 2     FC Horst         26 11  3 12  36  53- 44
FC Horst           2 - 0 0 - 2 0 - 2 1 - 6 4 - 2 0 - 1       3 - 1 3 - 5 4 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 3     asv Dronten      26 10  6 10  36  52- 45
KHC                2 - 4 2 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 2 1 - 0       6 - 3 2 - 1 3 - 4 1 - 0 3 - 2 0 - 1     Veensche Boys    26 10  6 10  36  41- 51
Lunteren           0 - 1 5 - 4 1 - 3 4 - 1 3 - 1 3 - 3 0 - 4 5 - 3       2 - 0 3 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 1     OWIOS            26 10  5 11  35  42- 54
OWIOS              2 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 2 1 - 2 1 - 8 3 - 3 3 - 0       2 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 2     KHC              26 11  2 13  34  55- 55 P3 prom -1 pnt
Veensche Boys      5 - 3 2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 0 0 - 7 2 - 1 0 - 0       1 - 0 0 - 2 4 - 2     Lunteren         26 10  4 12  34  52- 57 rel
VSCO '61           0 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 1 1 - 1       5 - 0 4 - 0     Advendo '57      26  9  6 11  33  42- 45 rel
Zeewolde           4 - 0 2 - 4 0 - 2 5 - 2 1 - 3 4 - 4 0 - 2 0 - 3 3 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 2       4 - 2     Zeewolde         26  9  1 16  28  43- 56 rel
Zwolsche Boys      2 - 5 2 - 3 2 - 6 1 - 3 3 - 1 3 - 2 1 - 4 1 - 3 2 - 1 0 - 4 0 - 5 3 - 5 5 - 2           Zwolsche Boys    26  6  2 18  20  45- 79 rel

2nd class H
ASC '62                  2 - 2 0 - 3 2 - 0 5 - 3 0 - 4 2 - 3 4 - 1 3 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 0 3 - 0 2 - 1     Sparta E.        26 17  4  5  55  53- 18 P1 prom
AVW '66            3 - 0       4 - 2 1 - 0 3 - 6 1 - 1 4 - 2 2 - 4 0 - 2 3 - 3 1 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 0     ESA              26 14  6  6  48  69- 46 P2
Den Ham            1 - 1 0 - 4       1 - 3 2 - 2 1 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 5 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1     Enter Vooruit    26 15  2  9  47  66- 43 P3
Drienerlo          4 - 0 1 - 1 3 - 0       1 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 3 0 - 4 7 - 0 1 - 5 0 - 3 1 - 4 1 - 3     Vroomshoopse B.  26 13  7  6  46  39- 30 (P1)
Enter Vooruit      5 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 1       0 - 3 4 - 2 0 - 2 4 - 0 3 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2     AVW '66          26 13  6  7  45  55- 39
ESA                4 - 1 2 - 4 3 - 5 4 - 1 0 - 5       3 - 1 0 - 3 3 - 1 2 - 2 8 - 1 2 - 4 3 - 3 1 - 0     Gazelle Nieuwland26 13  4  9  43  47- 46
de Esch            2 - 0 1 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 4 2 - 2       2 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 2 0 - 3 3 - 5 5 - 3     Den Ham          26  8  9  9  33  44- 44
Gazelle Nieuwland  1 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 5 3 - 3 4 - 2       1 - 0 0 - 3 5 - 3 0 - 1 0 - 0 0 - 2     Nieuwleusen SV   26  9  6 11  33  40- 44
SV Nieuwleusen     1 - 1 2 - 3 3 - 1 0 - 3 4 - 2 0 - 1 4 - 3 2 - 1       1 - 0 5 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 2     ASC '62          26  9  5 12  32  39- 50
Oranje Nassau      0 - 4 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 5 1 - 1 3 - 0 1 - 4       1 - 0 0 - 1 3 - 0 1 - 3     Oranje Nassau    26  8  5 13  29  35- 50
OZC                1 - 1 2 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 3 1 - 1 3 - 0       0 - 4 4 - 0 0 - 3     OZC              26  8  4 14  28  41- 61
Sparta E.          3 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 3 6 - 0 1 - 0 1 - 0       3 - 1 0 - 1     Drienerlo        26  8  2 16  26  42- 52 rel
SVVN               0 - 3 0 - 2 3 - 4 2 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 2 0 - 6       2 - 2     SVVN             26  6  7 13  25  35- 59 rel
Vroomshoopse Boys  1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 4 3 - 2 0 - 0 1 - 1           de Esch          26  5  5 16  20  45- 68 rel

Period-championship 2G / 2H:
Round 1: DZC '68-ESA         1-3 and 0-3     Hierden-Vroomshoopse B. 1-1 and 4-2
         KHC-ESC             1-1 and 1-0     Enter Vooruit-VSCO '61  1-4 and 0-4
Round 2: ESA-Hierden         1-2 and 0-1     KHC-VSCO '61            5-1 and 1-1       Hierden and KHC promoted, ESC and DZC '68 relegated

3rd class A
Brakkenstein             3 - 0 1 - 1 4 - 0 1 - 6 1 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 3 1 - 4 2 - 2                 Excelsior Z.     22 20  2  0  62  71- 18 P1 prom
Candia '66         0 - 1       2 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 1                 Lienden          22 12  7  3  43  62- 26 P2
De Treffers        4 - 2 1 - 1       5 - 0 4 - 2 0 - 0 1 - 3 0 - 0 2 - 3 7 - 3 3 - 6 4 - 4                 Ostrabeke        22 11  4  7  37  48- 38 (P1)
Dodewaard          2 - 2 0 - 5 0 - 6       0 - 5 0 - 3 0 - 4 0 - 5 0 - 4 0 - 3 0 - 2 2 - 4                 SKV              22  9  5  8  32  56- 38 P3
Elsweide           1 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 0       2 - 3 3 - 4 0 - 2 2 - 1 5 - 3 1 - 4 2 - 4                 De Treffers      22  8  7  7  31  57- 45
Excelsior Z.       9 - 1 1 - 1 2 - 0 9 - 2 6 - 2       1 - 0 1 - 0 3 - 2 7 - 2 3 - 1 3 - 0                 Candia '66       22  7 10  5  31  36- 29
Kesteren           0 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 5       3 - 7 2 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 1                 Redichem         22  9  3 10  30  45- 44
Lienden            3 - 1 2 - 2 4 - 1 6 - 2 7 - 1 1 - 2 5 - 0       1 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 1                 Elsweide         22 10  0 12  30  48- 58
Ostrabeke          3 - 3 3 - 0 2 - 4 5 - 0 3 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 4       1 - 0 1 - 1 4 - 3                 Kesteren         22  8  3 11  27  36- 52
Redichem           3 - 1 1 - 4 1 - 1 5 - 0 6 - 0 0 - 3 1 - 2 0 - 2 3 - 1       3 - 1 3 - 1                 UNI VV           22  7  3 12  24  42- 48
SKV                5 - 0 1 - 1 2 - 4 10- 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 1       2 - 3                 Brakkenstein     22  6  5 11  23  40- 57 rel
UNI VV             4 - 2 1 - 1 0 - 3 5 - 0 0 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 3 0 - 2 4 - 0 1 - 5                       Dodewaard        22  0  1 21   1  11- 99 rel

3rd class B
BAS                      3 - 1 1 - 0 2 - 2 5 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 3 0 - 0 0 - 1 2 - 7     VIOS V.          26 18  6  2  60  75- 22 P1 prom
DSV '61            1 - 2       1 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 2 1 - 5 1 - 1 0 - 4 0 - 3     VVOP             26 17  7  2  58  67- 28 P2 prom
EFC '58            4 - 3 1 - 2       1 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 5 0 - 5 0 - 2     Terschuurse Boys 26 14  8  4  50  58- 32 (P1)
Hoevelaken         3 - 3 2 - 0 1 - 0       3 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 2 2 - 2 3 - 5 1 - 1 2 - 4     BAS              26 13  6  7  45  59- 38
Hulshorst          1 - 7 0 - 1 2 - 2 1 - 3       2 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 2     Hoevelaken       26 12  7  7  43  44- 38 P3 prom
Oene               1 - 4 2 - 2 1 - 4 0 - 2 0 - 0       0 - 3 4 - 3 2 - 5 3 - 1 1 - 2 1 - 1 0 - 4 1 - 2     Swift '64        26 10  7  9  37  47- 49
Otterlo            2 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 1       4 - 4 0 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 3 3 - 7     Stroe            26  9  7 10  34  49- 44
SDS '55            1 - 0 1 - 2 0 - 0 5 - 2 8 - 0 3 - 3 4 - 1       1 - 4 2 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 5     DSV '61          26  8  9  9  33  40- 44
Stroe              1 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 0 2 - 3 3 - 1       2 - 3 1 - 4 7 - 0 1 - 4 1 - 1     SDS '55          26  7  8 11  29  47- 53
Swift '64          1 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 1 6 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 2 4 - 2       1 - 0 0 - 0 2 - 5 2 - 2     EFC '58          26  7  7 12  28  32- 43
Terschuurse Boys   0 - 0 1 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 0 6 - 6 4 - 1 2 - 3 2 - 0 2 - 0       3 - 2 4 - 1 1 - 1     Otterlo          26  7  6 13  27  34- 54 rel
Vierhouten '82     1 - 3 1 - 4 1 - 3 0 - 1 5 - 4 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 3 5 - 2 1 - 2       1 - 2 1 - 3     Vierhouten '82   26  6  6 14  24  41- 62 rel
VIOS V.            2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 1 5 - 0 4 - 0 3 - 2 6 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 2 5 - 0       2 - 2     Oene             26  3  9 14  18  35- 69 rel
VVOP               2 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 2 6 - 0 2 - 1           Hulshorst        26  2  5 19  11  27- 79 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Advendo '57-VVOP    1-1 and 1-3     FC Lienden-Terschuurse B. 1-0 and 2-5
         SKV-Lunteren        2-1 and 3-1     Hoevelaken-Ostrabeke      3-1 and 1-2
Round 2: VVOP-Terschuurse B. 3-1 and 5-1     SKV-Hoevelaken            0-6 and 2-3       VVOP and Hoevelaken promoted, Lunteren and Advendo '57 relegated

3rd class C
Avereest                 3 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 2 0 - 5 1 - 3 0 - 6 1 - 1 0 - 1 2 - 3 0 - 1                 Bergentheim      22 15  3  4  48  53- 21 P2 prom
Bergentheim        1 - 0       2 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 0 5 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 2 5 - 0 5 - 1                 IJVV             22 13  7  2  46  44- 21 P1
CSV '28            2 - 1 2 - 1       1 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0                 CSV '28          22 13  3  6  42  39- 29 (P2)
Gramsbergen        6 - 1 1 - 3 1 - 0       3 - 3 2 - 1 3 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 0 2 - 1 5 - 1                 Gramsbergen      22 12  5  5  41  48- 37 P3
Hardenberg '85     5 - 1 0 - 4 1 - 2 2 - 0       1 - 1 3 - 0 0 - 3 1 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 0                 SVI              22  9  6  7  33  45- 37
Hatto Heim         1 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 1       6 - 1 3 - 4 2 - 1 1 - 3 1 - 1 3 - 3                 Hatto Heim       22  8  6  8  30  39- 37
HTC                1 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 2 3 - 1 0 - 1       1 - 2 0 - 1 4 - 2 1 - 2 4 - 2                 Marienberg       22  8  5  9  29  38- 32
IJVV               3 - 1 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2       2 - 2 1 - 0 3 - 0 0 - 0                 SC Lutten        22  7  6  9  27  29- 34
SC Lutten          3 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 1 1 - 3       4 - 3 0 - 0 1 - 0                 Hardenberg '85   22  7  4 11  25  33- 40
Marienberg         1 - 0 0 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 1 5 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2       1 - 1 0 - 1                 HTC              22  6  5 11  23  36- 46
SVI                5 - 1 3 - 2 2 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 2 3 - 1 4 - 4       7 - 1                 SVV  '56         22  4  5 13  17  20- 49 rel
SVV '56            1 - 1 0 - 3 1 - 0 2 - 3 0 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0                       Avereest         22  1  3 18   6  18- 59 rel

3rd class D
Blauw Wit '66            1 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 2 5 - 3 1 - 3 3 - 1 0 - 4                 CJV'ers          22 16  3  3  51  71- 29 P1 prom
BZSV  Blauwwitters 1 - 0       2 - 5 0 - 5 3 - 4 2 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 4 1 - 0 2 - 1                 Hulzense Boys    22 14  2  6  44  62- 30 (P1) prom
CJV'ers            3 - 0 3 - 0       2 - 0 1 - 1 7 - 1 1 - 1 6 - 2 4 - 1 1 - 5 5 - 1 1 - 3                 Voorwaarts V.    22 12  5  5  41  60- 35
Denekamp           2 - 2 5 - 2 1 - 1       2 - 1 3 - 0 2 - 6 4 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 2                 Hellendoorn      22 12  4  6  40  45- 31 P3
DES                0 - 2 3 - 0 1 - 2 1 - 1       5 - 0 4 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 1                 Denekamp         22  8  6  8  30  48- 38
DVO '71            2 - 0 4 - 1 0 - 7 1 - 8 2 - 2       3 - 6 0 - 3 3 - 3 0 - 3 0 - 3 3 - 4                 Blauw Wit '66    22  9  3 10  30  33- 35 P2
DZSV               2 - 1 5 - 1 0 - 5 1 - 1 3 - 0 1 - 2       1 - 1 4 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 6                 DES              22  7  7  8  28  35- 35
FC Eibergen        0 - 0 4 - 0 0 - 4 5 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 3       2 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 0                 DZSV             22  8  4 10  28  45- 49
Hellendoorn        1 - 3 4 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 0 4 - 0 2 - 1 5 - 1       1 - 0 4 - 0 2 - 0                 FC Eibergen      22  6  7  9  25  41- 47
Hulzense Boys      3 - 2 1 - 2 1 - 4 2 - 0 4 - 3 6 - 0 2 - 0 5 - 3 0 - 1       3 - 3 8 - 1                 BZSV Blauwwitters22  7  0 15  21  22- 61
SP Teuge           2 - 1 0 - 1 2 - 4 0 - 3 0 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 3 0 - 0 1 - 3       1 - 4                 SC Teuge         22  5  5 12  20  27- 45 rel
Voorwaarts V.      3 - 0 6 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 2 7 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 0                       DVO '71          22  4  2 16  14  25- 79 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Drienerlo-Blauw Wit '66  2-2 and 3-0       CSV '28-Hulzense Boys  0-2 and 3-4
         Gramsbergen-OZC          0-4 and 0-2       Hellendoorn-IJVV       1-1 and 1-3
Round 2: Drienerlo-Hulzense Boys  2-2 and 3-5 aet   OZC-IJVV               3-3 and 3-2    Hulzense B. promoted, Drienerlo relegated, OZC keeps place in 2nd cl.

4th class A
Alverna                  3 - 2 6 - 0 4 - 6 2 - 3 7 - 1 8 - 5 3 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 4 - 0                 DVE-Trajanus     22 18  2  2  56  61- 21 P3 prom
AZ 2000            4 - 4       6 - 4 0 - 3 2 - 4 1 - 2 6 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 5 4 - 5 4 - 0                 vv Ede/Victoria  22 15  2  5  47  73- 40 (P3)
DUNO D             4 - 2 4 - 4       1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 6 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 1                 Wageningen       22 14  3  5  45  81- 44 P2 prom
DVE-Trajanus       5 - 1 1 - 0 5 - 0       3 - 1 2 - 0 5 - 0 5 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 1 6 - 0                 SC Oranje        22 13  5  4  44  63- 43 P1
vv Ede/Victoria    1 - 1 4 - 2 5 - 1 0 - 1       5 - 0 5 - 6 3 - 2 9 - 2 3 - 3 2 - 1 6 - 2                 Oranje Blauw     22 11  4  7  37  57- 43
EMM                0 - 2 6 - 6 2 - 1 2 - 3 1 - 0       0 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 2 2 - 6 0 - 0                 Alverna          22  9  5  8  32  66- 56
ESCA               6 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 3 1 - 4 2 - 0       4 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 3                 DUNO D           22  9  4  9  31  44- 54
Germania           2 - 4 1 - 3 3 - 4 2 - 3 2 - 4 2 - 2 1 - 5       0 - 3 3 - 8 0 -10 3 - 1                 AZ 2000          22  7  3 12  24  56- 61
Oranje Blauw       6 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 0 4 - 1 9 - 0       0 - 2 3 - 3 1 - 1                 ESCA             22  8  0 14  24  49- 61
SC Oranje          3 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 4 3 - 2 2 - 0 8 - 3 2 - 1       5 - 1 2 - 2                 Wodanseck        22  4  4 14  16  30- 57
Wageningen         2 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 6 6 - 2 4 - 2 5 - 1 2 - 3 7 - 1       6 - 2                 EMM              22  3  3 16  12  27- 62
Wodanseck          2 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 4 5 - 1 3 - 4 1 - 3 3 - 4                       Germania         22  3  1 18  10  33- 98

4th class B
Elspeet                  1 - 1 1 - 2 1 - 1 7 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 2 4 - 1 10- 0 0 - 0                 de Glind         22 14  3  5  45  54- 30 P2 prom
EZC '84            2 - 1       1 - 1 4 - 4 9 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 2 7 - 1 1 - 0 6 - 1 3 - 5                 SEH              22 12  3  7  39  69- 38 (P2) prom
de Glind           6 - 0 2 - 1       2 - 0 4 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 3 2 - 4 0 - 3 4 - 0 4 - 3                 VEVO             22 12  2  8  38  56- 35 P1
Harskamp           3 - 1 4 - 0 3 - 1       3 - 2 0 - 4 1 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 3 9 - 1 1 - 0                 Prins Bernhard   22 11  5  6  38  53- 35
de Kieviten        0 - 5 2 - 5 0 - 5 3 - 2       3 - 5 0 - 6 1 - 5 2 - 4 0 - 5 1 - 2 0 - 2                 WZC Wapenveld    22 11  4  7  37  63- 38
Prins Bernhard     0 - 0 2 - 0 0 - 0 1 - 0 3 - 3       1 - 3 1 - 4 1 - 3 2 - 1 5 - 3 1 - 4                 Rood-Wit '58     22 12  1  9  37  69- 46
Rood-Wit '58       2 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 4 2 - 3       5 - 3 3 - 2 2 - 4 5 - 2 2 - 4                 Elspeet          22 10  6  6  36  53- 31
SEH                1 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 1 4 - 1 3 - 4 2 - 0       5 - 1 0 - 3 13- 0 3 - 1                 Harskamp         22 11  2  9  35  57- 39
Veluwse Boys       3 - 0 3 - 1 2 - 7 2 - 3 3 - 1 0 - 0 0 - 3 0 - 3       0 - 3 9 - 1 3 - 3                 EZC '84          22 10  4  8  34  61- 47 P3
VEVO               0 - 1 2 - 3 3 - 3 0 - 4 2 - 0 0 - 2 4 - 3 1 - 1 5 - 2       11- 1 3 - 2                 Veluwse Boys     22  8  2 12  26  51- 62
Wapenveld          0 - 3 0 - 6 1 - 3 0 -13 3 - 2 1 -12 3 -14 1 - 5 2 - 3 0 - 2       1 - 6                 De Kieviten      22  2  2 18   8  30- 87
WZC Wapenveld      2 - 4 4 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 4 5 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 0 10- 1                       Wapenveld        22  2  0 20   6  24-152

4th class C
Bruchterveld             3 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 7 5 - 0 1 - 3 4 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 0     Kloosterhaar     26 22  0  4  66  98- 31 P2 prom
DKB                0 - 2       3 - 1 2 - 1 2 - 5 4 - 2 0 - 4 3 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 5 0 - 3 0 - 0 1 - 1     ZAC              26 19  3  4  60  78- 23 P3 prom
EDON               1 - 1 2 - 4       0 - 1 4 - 2 5 - 0 3 - 1 0 - 0 2 - 0 9 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0     's Heerenbroek   26 17  2  7  53  59- 42 P1
's Heerenbroek     3 - 1 3 : 1 1 - 3       1 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 0 3 - 0     HFC Storica      26 15  2  9  47  99- 68 (P2)
HFC Storica        4 - 0 3 - 4 4 - 2 2 - 6       7 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 2 5 - 2 2 - 4 6 - 3     SCD '83          26 13  5  8  44  60- 34
Kampen             1 - 6 1 : 4 2 - 2 1 - 4 2 - 6       2 - 7 3 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 2 3 - 1     Bruchterveld     26 14  1 11  43  58- 42
Kloosterhaar       0 - 2 5 - 0 4 - 0 6 - 0 5 - 2 8 - 0       5 - 1 1 - 0 2 - 0 7 - 4 6 - 2 3 - 2 2 - 0     EDON             26 12  5  9  40  62- 42 -1 pnt
Lemele             1 - 0 1 - 1 4 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 1 0 - 2       0 - 3 4 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1     DKB              26 12  3 11  39  50- 58
SCD '83            2 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 4 4 - 1 2 - 4 2 - 1       2 - 2 3 - 0 2 - 2 1 - 3 2 - 0     Wilsum           26 11  5 10  38  60- 53
VSW                0 - 5 2 - 4 0 - 5 0 - 2 0 - 4 1 - 7 2 - 7 0 - 5 0 -10       4 - 3 1 - 7 0 - 5 2 - 3     Lemele           26  9  4 13  31  35- 50
Wijthmen           3 - 2 2 - 6 1 - 2 4 - 1 1 -10 2 - 3 0 - 6 1 - 2 0 - 6 2 - 2       1 - 1 3 - 4 1 - 4     Zalk             26  6  3 17  21  34- 61
Wilsum             2 - 3 5 - 3 3 - 1 1 - 2 4 - 5 4 - 1 0 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 1       1 - 2 1 - 1     Wijthmen         26  5  4 17  19  45- 84
ZAC                4 - 0 2 - 0 3 - 1 8 - 0 4 - 1 9 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 1 9 - 1 2 - 0 2 - 0       0 - 2     Kampen           26  5  2 19  17  43-101
Zalk               1 - 2 0 - 1 2 - 6 0 - 4 5 - 4 2 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 3 2 - 3           VSW              26  1  3 22   6  25-117

4th class D
Almen                    6 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 3 3 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 2 5 - 3 0 - 2                       Zelos            20 17  3  0  54  80- 25 P1 prom
DVOV               2 - 2       0 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 2 3 - 1 2 - 2                       DVOV             20 10  6  4  36  41- 31 P2 prom
DVV                2 - 1 1 - 1       3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 7 - 3 0 - 1 1 - 2 0 - 5                       Grolse Boys      20 10  4  6  34  49- 39 P3
SC Eefde           0 - 3 2 - 1 4 - 2       1 - 3 0 - 1 4 - 1 4 - 2 1 - 3 3 - 4 0 - 6                       Almen            20  9  5  6  32  50- 41 (P1)
Grolse Boys        5 - 3 1 - 4 5 - 2 2 - 3       4 - 2 5 - 1 1 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 4                       SKVW             20 10  1  9  31  50- 42
SC Haarlo          4 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 5 2 - 2       1 - 0 4 - 0 1 - 3 5 - 2 3 - 5                       SVDW '75         20  9  3  8  30  49- 51
Harfsen            3 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 2       2 - 0 0 - 6 1 - 0 0 - 8                       Harfsen          20  6  4 10  22  28- 54
Oeken              3 - 3 0 - 1 3 - 3 5 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 3       0 - 1 1 - 1 0 - 3                       SC Haarlo        20  6  3 11  21  34- 47
SKVW               1 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 2 6 - 2 6 - 2       0 - 1 1 - 5                       DVV              20  5  5 10  20  34- 47
SVDW '75           3 - 3 3 - 0 4 - 2 4 - 2 1 - 5 3 - 0 3 - 4 3 - 2 6 - 5       0 - 3                       SC Eelde         20  6  0 14  18  38- 53
Zelos              2 - 1 4 - 2 8 - 2 2 - 1 5 - 2 4 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 3 3 - 3                             Oeken            20  1  8 11  11  31- 54

4th class E
Achilles E               0 - 2 3 - 1 6 - 1 9 - 0 2 - 3 5 - 0 1 - 0 4 - 4 6 - 1 2 - 2 4 - 1                 Juliana '32      22 19  0  3  57  74- 16 P1 prom
ASV '57            4 - 1       4 - 1 3 - 2 14- 1 1 - 3 2 - 0 3 - 3 0 - 6 2 - 1 1 - 1 2 - 2                 Quick '20        22 16  4  2  52  90- 26 P3
SP Daarle          3 - 4 0 - 4       1 - 3 7 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 6 0 - 2                 ASV '57          22 13  5  4  44  75- 36 P2
ENC '09            3 - 7 3 - 5 2 - 5       3 - 1 0 - 5 4 - 2 4 - 1 2 - 9 2 - 5 1 - 6 1 - 3                 Achilles E       22 11  4  7  37  73- 44 (P1)
Haaksbergen        0 - 9 0 - 6 2 - 3 0 - 8       0 - 5 0 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 5 1 - 5 4 - 6                 Sportlust Glanbg.22 10  6  6  36  65- 39
Juliana '32        6 - 0 3 - 2 4 - 0 3 - 0 8 - 0       3 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 0 2 - 0 7 - 0                 Zuid Eschmarke   22 11  3  8  36  56- 58
MVV '69            1 - 1 0 - 7 2 - 0 6 - 0 5 - 0 1 - 7       0 - 0 1 - 1 0 - 1 3 - 4 2 - 0                 SC Rijssen       22  8  6  8  30  43- 46
PW                 2 - 1 1 - 1 3 - 0 8 - 0 4 - 3 0 - 1 2 - 1       0 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1                 PW               22  7  8  7  29  37- 30
Quick '20          4 - 2 3 - 1 5 - 0 5 - 0 8 - 1 5 - 2 8 - 0 2 - 2       1 - 1 4 - 1 9 - 3                 MVV '69          22  8  4 10  28  37- 49
SC Rijssen         1 - 0 2 - 2 2 - 0 6 - 2 6 - 1 1 - 3 0 - 3 2 - 2 0 - 5       0 - 0 4 - 5                 ENC '09          22  5  0 17  15  43- 97
SportlustGlanerbrug3 - 3 1 - 2 7 - 0 5 - 1 9 - 1 1 - 0 4 - 5 3 - 2 0 - 3 4 - 1       1 - 1                 SC Daarle        22  3  2 17  11  31- 69
Zuid Eschmarke     2 - 3 2 - 7 5 - 4 5 - 1 6 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 2                       Haaksbergen      22  0  0 22   0  19-133

Playoff between period winners and team ended on place 11 in class with 14 teams (3B)
Round 1: SC Oranje-DVOV           1-1 and 1-4      Ede/Victoria-Almen      5-1 and 1-2
         Otterlo-SEH              2-3 and 1-1      VEVO-EZC '84            2-2 and 1-2       Otterlo relegated
         Grolse Boys-Wageningen   4-4 and 1-3      Achilles E-HFC Storica  1-2 and 0-4
         Quick '20-s'-Heerenbroek 0-1 and 5-4 aet  ZAC-ASV '57             2-1 and 1-1
Round 2: DVOV-Ede/Victoria        3-0 and 4-1      SEH-EZC '84             5-0 and 3-2       DVOV and SEH promoted
         Wageningen-HFC Storica   4-1 and 3-3      Quick '20-ZAC           2-5 and 1-1       Wageningen and ZAC promoted


District North
1st class E
Blauw Wit '34            5 - 1 2 - 3 3 - 0 0 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 0     HZVV             26 20  4  2  64  78- 23 P1 prom
Buitenpost         3 - 2       2 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 1 4 - 0 0 - 0 0 - 3     Viboa            26 19  4  3  61  62- 25 P2
CVVB               3 - 3 2 - 0       1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 5 3 - 0 2 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 1     PKC '83          26 13  2 11  41  59- 45 (P1)
Drenthina          0 - 1 4 - 1 0 - 3       2 - 1 0 - 3 0 - 4 3 - 3 3 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 2     CVVB             26 12  3 11  39  40- 48
Grijpskerk         3 - 1 0 - 3 0 - 1 1 - 3       0 - 5 1 - 3 4 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 4 1 - 4     Oeverzwaluwen    26 11  5 10  38  43- 49 P3
Holwierde          4 - 1 1 - 2 0 - 0 5 - 2 4 - 2       1 - 5 1 - 1 3 - 2 2 - 6 2 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 3     LTC              26 10  7  9  37  54- 42
HZVV               2 - 0 3 - 0 7 - 1 1 - 1 1 - 1 5 - 0       5 - 0 4 - 0 1 - 1 6 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 2     VC Trynwalden    26 10  5 11  35  53- 48
Leeuward. Zwaluwen 2 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 3 1 - 2 3 - 0 0 - 3       3 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 7 0 - 2 3 - 3     FC Meppel        26 10  5 11  35  46- 44
LTC                8 - 0 1 - 4 4 - 0 0 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 3 5 - 2       2 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 2 1 - 2     Buitenpost       26 10  5 11  35  37- 44
FC Meppel          2 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 1 0 - 2 4 - 0 0 - 2       1 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 4     Holwierde        26 10  4 12  34  48- 55
Oeverzwaluwen      1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 4 4 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 1       0 - 4 1 - 1 0 - 3     Drenthina        26  8  5 13  29  37- 55 rel
PKC'83             2 - 0 1 - 2 1 - 3 5 - 2 2 - 2 6 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 0 4 - 1 4 - 1       2 - 3 0 - 1     Blauw Wit '34    26  7  4 15  25  32- 55 rel
VC Trynwalden      3 - 4 2 - 0 5 - 1 5 - 0 5 - 3 3 - 0 1 - 4 2 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2       2 - 3     Leeuward.Zwaluwen26  5  6 15  21  35- 66 rel
Viboa              4 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 0 4 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 0           Grijpskerk       26  5  5 16  20  37- 62 rel

Promotion playoff matches see above West 1  1st class

2nd class I
Balk                     1 - 1 8 - 0 2 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 1 5 - 2 2 - 1 3 - 0 8 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 2     Balk             26 16  6  4  54  77- 39 P1
BCV                1 - 2       0 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 3 2 - 0 3 - 1 2 - 3 3 - 1 4 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 0     VEV'67           26 13 10  3  49  55- 29 P2 prom
Be Quick D.        0 - 2 0 - 3       0 - 4 3 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 5 1 - 3 0 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 3 3 - 1     Heerenveense Boys26 14  6  6  48  61- 30 (P1)
Broekster Boys     2 - 2 1 - 2 2 - 1       2 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 5     Veenwouden SC    26 14  5  7  47  48- 41 P3
't Fean '58        3 - 5 1 - 3 4 - 1 0 - 2       0 - 4 2 - 2 0 - 3 0 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 4     Broekster Boys   26 12  7  7  43  55- 33
Heerenveense Boys  3 - 1 5 - 0 2 - 1 0 - 2 6 - 0       1 - 2 0 - 0 2 - 0 6 - 1 4 - 2 6 - 1 1 - 1 1 - 3     ONR              26 11  6  9  39  57- 41
Minnertsga         1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 3     BCV              26 11  6  9  39  41- 39
ONR                0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 1       6 - 3 3 - 3 4 - 0 2 - 3 3 - 0 2 - 1     VVI              26 12  2 12  38  56- 54
ONT                2 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 0       5 - 0 3 - 3 3 - 0 1 - 4 1 - 3     ONT              26  7  1 18  32  43- 46
SC Berlikum        0 - 4 1 - 2 3 - 3 0 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 0 2 - 7 2 - 2       2 - 1 1 - 2 1 - 7 2 - 3     't Fean '58      26  7  5 14  26  40- 61
SDS                4 - 3 3 - 2 0 - 3 2 - 8 2 - 1 0 - 3 0 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 5       1 - 0 1 - 4 1 - 0     SDS              26  7  4 15  25  36- 70
SC Veenwouden      0 - 5 2 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 2 0 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 0       0 - 0 3 - 1     Minnertsga       26  5  9 12  24  26- 44 r4el
VEV '67            2 - 2 0 - 2 3 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 2 4 - 2 4 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1       2 - 1     SC Berlikum      26  6  4 16  22  39- 73 rel
VVI                3 - 2 4 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 4 0 - 3 3 - 5 0 - 4 3 - 3           Be Quick D       26  5  3 18  18  26- 60 rel

2nd class J
Aduard 2000              5 - 2 5 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 5 2 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 3 - 2 1 - 2     Noordscheschut   26 19  3  4  60  67- 31 P3 prom
Bant               0 - 1       1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 5 0 - 3 3 - 2 2 - 4 1 - 1 4 - 3 0 - 0 0 - 2 1 - 0     Knickerbockers   26 18  5  3  59  68- 22 P1
DZOH               1 - 1 1 - 0       1 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 3 1 - 2 0 - 2     Omlandia         26 15  5  6  50  63- 36 P2
The Knickerbockers 3 - 1 2 - 0 1 - 0       2 - 0 5 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 1 6 - 0 3 - 1 6 - 0 1 - 2 1 - 1     SC Rouveen       26 12  7  7  43  41- 26 (P3) prom
SC Loppersum       0 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 0       1 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 3 0 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0     de Weide         26 12  5  9  41  43- 38
Lycurgus           2 - 1 5 - 2 3 - 1 0 - 5 0 - 0       2 - 1 0 - 1 1 - 6 0 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 6 1 - 2     Olympia '28      26 13  1 12  40  48- 47
Noordscheschut     3 - 1 4 - 2 4 - 1 0 - 3 1 - 1 4 - 1       1 - 0 3 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2     ZFC Zuidlaren    26 10  5 11  35  43- 47
Olympia '28        2 - 1 4 - 0 1 - 7 2 - 5 1 - 0 7 - 0 1 - 1       2 - 3 1 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 0     SC Loppersum     26  9  7 10  34  36- 36
Omlandia           1 - 3 5 - 0 3 - 0 3 - 1 7 - 1 2 - 5 2 - 0 3 - 2       3 - 3 5 - 0 2 - 3 2 - 0 1 - 0     VHK              26  9  7 10  34  42- 49
SC Rouveen         2 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 0 0 - 1 5 - 0 0 - 2       4 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 0     Aduard 2000      26 10  2 14  32  38- 43
SVN '69            3 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 4 2 - 5 1 - 1 1 - 2       2 - 2 2 - 1 1 - 7     Lycurgus         26  9  4 13  31  43- 65 rel
VHK                3 - 1 2 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1       1 - 0 0 - 3     DZOH             26  7  2 17  23  31- 52 rel
De Weide           2 - 0 2 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 3 4 - 6 1 - 5 3 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 0 1 - 1       2 - 2     Bant             26  5  3 18  18  26- 61 rel
ZFC Zuidlaren      3 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 5 0 - 5 1 - 1 2 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 2           SVN '69          26  3  6 17  15  31- 67 rel

Period-championship 2I / 2J:
Round 1: Drenthina-SC Rouveen       2-1 and 0-2    Heerenveense B.-Omlandia      1-1 and 4-1
         Blauw Wit'34-VEV '67       1-2 and 2-4    Veenwouden-The Knickerbockers 2-1 and 2-1
Round 2: SC Rouveen-Heerenveense B. 1-2 and 0-1    VEV '67-SC Veenwouden         2-0 and 1-2  Rouveen and VEV'67 promoted, Drenthina and Blauw Wit '34 releg.

3rd class A
Bolswardia               0 - 4 4 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 4 1 - 1 4 - 2 5 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 3 4 - 1     CVVO             26 20  3  3  63  71- 23 P1 prom
CVVO               3 - 2       5 - 0 5 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 0     Waterpoort Boys  26 20  1  5  61  67- 27 P3 prom
Delfstrahuizen     4 - 1 0 - 5       1 - 7 1 - 0 6 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 1 0 - 2 1 - 3 5 - 4 0 - 2 3 - 1     Mulier           26 15  4  7  49  58- 38 (P1)
Ens                3 - 2 1 - 3 2 - 0       4 - 5 1 - 4 3 - 3 1 - 5 3 - 3 4 - 0 3 - 0 1 - 3 0 - 3 3 - 3     Nagele           26 12  4 10  40  55- 47
SC Joure           6 - 2 2 - 5 2 - 0 0 - 2       1 - 2 3 - 4 3 - 3 3 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 5 3 - 1     Makkum           26 12  3 11  39  52- 51 P2
Makkum             3 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 3       3 - 0 2 - 1 2 - 2 6 - 0 4 - 0 1 - 5 1 - 0 0 - 1     Ens              26 11  5 10  38  59- 56
Mulier             2 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 2 3 - 1       3 - 0 4 - 1 5 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 0     Nijland          26 10  7  9  37  49- 57
Nagele             5 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 0 4 - 2 5 - 2 1 - 0       0 - 2 2 - 6 4 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 1     Oudehaske        26 11  3 12  36  48- 48
Nijland            1 - 0 0 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 1       2 - 4 2 - 1 1 - 4 0 - 4 4 - 0     Bolswardia       26 10  1 15  31  50- 63
NOK                4 - 1 0 - 2 3 - 3 0 - 3 1 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 0 0 - 2       0 - 3 2 - 4 1 - 3 0 - 1     QVC              26  8  5 13  29  46- 56
Oudehaske          3 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 2 5 - 2 1 - 3 1 - 2 5 - 2 1 - 3       4 - 2 0 - 3 4 - 1     NOK              26  9  1 16  28  36- 62
QVC                0 - 3 2 - 0 4 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 1       1 - 4 0 - 2     SC Joure         26  7  6 13  27  51- 60
Waterpoort Boys    4 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 4 6 - 2       3 - 1     Delfstrahuizen   26  8  3 15  27  45- 65 rel
FC Wolvega         0 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 5 1 - 4 0 - 2 2 - 3 1 - 4 2 - 3 2 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 2           FC Wolvega       26  5  2 19  17  29- 63 rel
Playoff for 12th place : SC Joure-Delfstrahuizen 3-2 aet

3rd class B
Anjum                    1 - 5 0 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 0 2 - 5     Kollum           26 19  5  2  62  84- 38 P1 prom
AVC                4 - 3       1 - 2 1 - 3 1 - 5 3 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 3 6 - 3 3 - 5 2 - 1     Zeerobben        26 14  7  5  49  69- 38 (P1)
Dokkum             1 - 1 3 - 1       3 - 1 2 - 8 3 - 2 2 - 0 1 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 6 1 - 3     Hardegarijp      26 14  5  7  47  63- 39
Hardegarijp        1 - 2 4 - 1 3 - 0       1 - 3 6 - 0 2 - 1 1 - 0 4 - 3 2 - 2 5 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 4     Wykels Hallum    26 11  8  7  41  62- 44
Kollum             3 - 3 3 - 2 4 - 1 2 - 2       3 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 1 6 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1     Rottevalle       26 11  7  8  40  41- 42
Oostergo           6 - 1 3 - 3 4 - 3 3 - 2 2 - 3       2 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 3 3 - 3 4 - 1     Dokkum           26 12  4 10  40  44- 49 P3
Rijperkerk         3 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 4 1 - 2 4 - 1       1 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 0 0 - 4     Oostergo         26 11  5 10  38  69- 59 P2
Rottevalle         2 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 1 2 - 1 4 - 4 2 - 3       1 - 1 1 - 0 4 - 0 2 - 1 0 - 6 1 - 2     SC Stiens        26  9  8  9  35  48- 52
RWF                5 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 0 1 - 2       3 - 4 3 - 1 0 - 3 1 - 1 2 - 3     Rijperkerk       26 10  5 11  35  42- 46
SC Stiens          2 - 2 1 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 1 0 - 0       3 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 0     AVC              26 10  4 12  34  55- 60
Ternaard           0 - 5 0 - 2 0 - 1 2 - 5 2 - 6 0 - 3 2 - 4 1 - 3 1 - 1 1 - 3       4 - 6 2 - 5 1 - 1     RWF              26  8  5 13  29  39- 46
VIOD               4 - 3 2 - 5 2 - 5 0 - 2 1 - 7 2 - 7 1 - 1 2 - 1 2 - 4 1 - 5 5 - 4       3 - 3 2 - 4     VIOD             26  8  5 13  29  55- 81 rel
Wykels Hallum      2 - 0 4 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 3 2 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 1 7 - 3       3 - 3     Anjum            26  5  5 16  20  40- 62 rel
Zeerobben          4 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 2 4 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 3 5 - 0 6 - 0 2 - 0 2 - 2           Ternaard         26  2  3 21   9  33- 88 rel

3rd class C
Corenos                  3 - 6 1 - 1 1 - 1 2 - 4 0 - 5 2 - 0 2 - 0 1 - 4 1 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 1     CSVH             26 18  4  4  58  87- 37 P1 prom
CSVH               2 - 1       3 - 3 6 - 1 3 - 0 2 - 1 4 - 0 5 - 1 1 - 0 9 - 0 8 - 2 2 - 1 0 - 4 7 - 1     SC Scheemda      26 17  2  7  53  73- 48 P3 prom
Eems Boys          1 - 2 0 - 1       0 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 5 2 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 1 4 - 3 6 - 3     Glimmen          26 15  7  4  52  90- 48 P2 prom
Glimmen            9 - 0 4 - 4 6 - 1       1 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 1 4 - 2 3 - 5 2 - 2 3 - 2 6 - 1 8 - 0     Gorecht          26 16  3  7  51  49- 30 (P1)
Gorecht            4 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 3       1 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 0     Middelstum       26 16  2  8  50  66- 46
De Heracliden      2 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 1       3 - 1 2 - 2 1 - 2 3 - 7 5 - 0 2 - 0 0 - 1 7 - 4     Marum            26 12  4 10  40  49- 45
HS '88             3 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 5 0 - 5 3 - 0       1 - 3 2 - 7 0 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 3     de Heracliden    26 11  5 10  38  51- 49
FC LEO             3 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 3 0 - 2 3 - 3 3 - 0       1 - 2 1 - 3 0 - 0 0 - 0 5 - 1 3 - 1     FC LEO FC        26 10  6 10  36  50- 48
Marum              1 - 0 1 - 5 3 - 0 3 - 3 1 - 0 5 - 0 0 - 0 0 - 0       1 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 0 3 - 1     Eems Boys        26  9  6 11  33  51- 58
Middelstum         2 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 5 1 - 2 3 - 0 3 - 2 1 - 2 2 - 0       2 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 0     Noordwolde       26  8  6 12  30  47- 59
Noordwolde         1 - 2 1 - 3 2 - 4 3 - 2 6 - 2 2 - 3 2 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 1       3 - 1 3 - 3 1 - 2     Opende           26  6  4 16  22  35- 60
Opende             2 - 5 4 - 1 3 - 1 1 - 5 0 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 2 2 - 3 1 - 4 1 - 1       2 - 7 2 - 1     Corenos          26  6  3 17  21  37- 70 rel
SC Scheemda        3 - 2 4 - 3 2 - 3 4 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 1 7 - 3 6 - 0 1 - 3 3 - 2 4 - 1       4 - 1     HS '88           26  3  7 16  16  33- 69 rel
SGV                4 - 2 1 - 5 4 - 1 1 - 3 0 - 2 0 - 3 4 - 3 1 - 4 3 - 3 1 - 6 0 - 2 2 - 0 1 - 3           SGV              26  5  1 20  16  40- 91 rel

3rd class D
Borger                   1 - 1 2 - 2 1 - 3 9 - 4 0 - 6 3 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 4 0 - 1     Fit Boys         26 18  5  3  59  84- 30 P1 prom
BSVV               0 - 3       1 - 1 1 - 6 1 - 1 4 - 4 4 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 2     Hollandscheveld  26 17  6  3  57  85- 37 P2
Fit Boys           1 - 0 5 - 0       5 - 1 3 - 4 3 - 0 5 - 0 7 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 0 5 - 3 11- 0 5 - 1     ZZVV             26 16  5  5  53  55- 34 P3
De Griffioen       3 - 0 8 - 1 1 - 2       3 - 5 4 - 3 6 - 2 3 - 2 0 - 1 3 - 1 6 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0     De Griffioen     26 16  3  7  51  78- 43 (P1)
Hollandscheveld    2 - 1 0 - 1 3 - 1 6 - 0       2 - 3 7 - 0 1 - 1 5 - 1 1 - 0 3 - 3 0 - 0 10- 3 3 - 0     Klazienaveen     26 12  4 10  40  69- 44
Klazienaveen       3 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 5 2 - 4       0 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2     SCN              26 11  7  8  40  46- 39
Mussel             1 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 4 0 - 6 0 - 6       0 - 0 0 - 4 0 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 3     BSVV             26 11  7  8  40  46- 58
Onstwedder Boys    1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 6 3 - 1       1 - 3 2 - 3 5 - 3 1 - 1 1 - 1 0 - 3     SJS              26 11  6  9  39  47- 41
SCN                4 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 3       1 - 0 5 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 1     Borger           26  9  4 13  31  47- 55
SJS                4 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 0 3 - 2       6 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 0     Vitesse '63      26  8  6 12  30  45- 45
Smilde '94         1 - 3 2 - 4 1 - 5 1 - 5 0 - 3 2 - 4 2 - 1 0 - 4 0 - 1 2 - 3       1 - 7 1 - 2 0 - 5     Westerlee        26  7  8 11  29  42- 71
Vitesse '63        1 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 1 3 - 1 3 - 4 0 - 4 0 - 0 3 - 1 8 - 3       0 - 2 0 - 3     Onstwedder Boys  26  5  7 14  22  33- 52 rel
Westerlee          1 - 2 3 - 4 0 - 2 3 - 3 2 - 6 0 - 7 1 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 2 3 - 1       3 - 3     Mussel           26  2  3 21   9  22- 85 rel
ZZVV               4 - 3 2 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 3 3 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1           Smilde '94       26  2  3 21   9  35-100 rel

Playoff between winners of period and teams ended on places 11 and 12 of 2nd class
Round 1: Dokkum-Makkum            1-0 and 2-5  SDS-Mulier                  1-3 and 3-1 SDS wins on penalties
         Waterpoort B.-Zeerobben  2-3 and 2-0  Minnertsga-Oostergo         4-2 and 4-1
         Hollandscheveld-Gorecht  6-2 and 0-2  Lycurgus-SC Scheemda        0-2 and 2-5          Lycurgus relegated
         DZOH-De Griffioen        2-1 and 2-4  Glimmen-ZZVV                2-1 and 1-0          DZOH relegated
Round 2: Minnertsga-Waterpoort B. 1-1 and 0-1  SDS-Makkum                  3-1 and 3-1          Waterpoort B prom., Minnertsga releg., SDS keeps place in 2nd cl.
         De Griffioen-Glimmen     1-2 and 1-4  SC Scheemda-Hollandscheveld 4-3 and 2-2          Glimmen and SC Scheemda promoted

4th class A
Arum                     3 - 3 2 - 0 0 - 3 3 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 1 2 - 2     TOP '63          26 20  4  2  64  84- 38 P2 prom
Beetgum            1 - 5       1 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 2 0 - 3 2 - 3 0 - 4 2 - 3 2 - 5 3 - 5 1 - 1 2 - 5     De Walde         26 16  6  4  54  77- 42 P1
Creil              0 - 2 2 - 2       1 - 1 2 - 3 0 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 1 0 - 4 0 - 3 0 - 5 0 - 1 0 - 4     SVM              26 16  5  5  53  65- 26 (P2) prom
DESZ               6 - 4 5 - 2 10- 1       5 - 1 9 - 0 5 - 0 7 - 1 0 - 4 4 - 3 2 - 4 4 - 2 2 - 3 4 - 1     Tonego           26 16  3  7  51  77- 35 P3 prom
DWP                0 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 4       5 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 4 5 - 0 4 - 3 6 - 5 2 - 2 3 - 1     Arum             26 15  5  6  50  54- 38
Espel              0 - 5 1 - 4 1 - 4 1 - 4 3 - 2       4 - 4 1 - 4 0 - 6 0 - 2 1 - 3 0 - 4 4 - 4 3 - 4     DESZ             26 16  1  9  49  91- 51
Foarut             1 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 1       3 - 0 2 - 5 4 - 4 0 - 3 1 - 2 1 - 3 2 - 5     Workum           26 12  5  9  41  59- 46
Rood Geel          1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 4 2 - 1 8 - 0 3 - 1       0 - 4 3 - 1 0 - 4 1 - 2 1 - 3 2 - 1     DWP              26 10  6 10  36  56- 55
SVM                0 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 0 3 - 0 5 - 0       2 - 2 2 - 0 2 - 2 2 - 1 1 - 0     Tollebeek        26  9  3 14  30  59- 65
Tollebeek          2 - 3 7 - 2 2 - 1 3 - 5 0 - 3 5 - 1 4 - 2 6 - 2 1 - 2       2 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 3     Rood Geel        26  9  1 16  28  43- 75
Tonego             1 - 2 7 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 0 5 - 2 8 - 2 1 - 0 4 - 0       0 - 0 2 - 6 3 - 1     Foarut           26  7  4 15  25  38- 68 rel
TOP'63             2 - 1 5 - 2 2 - 0 4 - 1 1 - 0 5 - 0 7 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 2 4 - 3       3 - 3 3 - 2     Beetgum          26  5  4 17  19  45- 83 rel
De Walde           4 - 1 4 - 0 2 - 0 3 - 1 7 - 3 4 - 0 5 - 0 5 - 2 3 - 2 4 - 3 2 - 2 4 - 5       0 - 2     Creil            26  2  4 20  10  20- 64 rel
Workum             2 - 2 1 - 4 3 - 1 2 - 1 2 - 2 5 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 3 5 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1           Espel            26  2  3 21   9  25-107 rel

4th class B
FC Birdaard              3 - 1 3 - 0 2 - 2 5 - 0 2 - 2 2 - 4 0 - 2 2 - 4 5 - 0 3 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 1     Zwaagwesteinde   26 18  6  2  60  67- 35 P3 prom
Blue Boys          3 - 4       1 - 2 0 - 1 0 - 5 1 - 4 3 - 2 1 - 5 2 - 3 1 - 1 4 - 1 5 - 3 3 - 1 1 - 2     Ropta Boys       26 18  5  3  59  70- 19 P1
Drogeham           1 - 0 1 - 2       5 - 2 0 - 4 3 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 0 2 - 0 3 - 8 1 - 3 1 - 2 0 - 3     De Sweach        26 17  3  6  54  56- 35 (P3)
Friese Boys        5 - 1 9 - 0 3 - 1       1 - 1 6 - 0 2 - 2 1 - 4 0 - 0 3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1     WTOC             26 14  5  7  47  74- 33 P2 prom
GSVV               2 - 1 8 - 1 5 - 1 0 - 1       4 - 1 6 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 4     Friese Boys      26 13  7  6  46  57- 29
Marrum             1 - 3 1 - 4 1 - 0 1 - 3 2 - 2       4 - 3 3 - 2 0 - 1 0 - 4 2 - 6 0 - 6 2 - 0 1 - 1     GSVV             26 13  4  9  43  64- 37
Noordbergum        2 - 5 1 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 2       0 - 2 3 - 5 0 - 3 6 - 2 0 - 5 1 - 6 1 - 2     FC Birdaard      26 10  4 12  34  53- 47
Ropta Boys         0 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 1 8 - 0       2 - 1 1 - 0 7 - 0 0 - 0 1 - 0 3 - 3     Wardy            26 10  3 13  33  50- 74
De Sweach          2 - 3 4 - 0 6 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 1       2 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 1     Drogeham         26  9  3 14  30  37- 61
VVT                3 - 0 3 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 0 2 - 2       0 - 1 1 - 5 2 - 0 1 - 3     Marrum           26  8  5 13  29  35- 68
Wardy              1 - 0 4 - 2 1 - 3 0 - 4 1 - 5 1 - 1 4 - 0 0 - 6 3 - 3 3 - 3       3 - 2 4 - 3 2 - 1     VVT              26  5  9 12  24  35- 44
WTOC               3 - 1 7 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 0 8 - 0 1 - 5 4 - 1 1 - 0 5 - 1       3 - 0 1 - 2     Blue Boys        26  7  2 17  23  44- 80 rel
WWS                3 - 3 1 - 0 2 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 4       3 - 3     WWS              26  6  4 16  22  33- 54 rel
Zwaagwesteinde     1 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 1 4 - 2 5 - 2 5 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 3 4 - 1 1 - 1 3 - 2           Noordbergum      26  3  2 21  11  37- 96 rel

4th class C
Ezinge                   0 - 3 0 - 7 1 - 1 3 - 5 2 - 4 1 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 2 1 - 3     Gronitas         26 17  3  6  54  78- 49 prom
De Fivel           2 - 0       1 - 2 1 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 1 7 - 2 2 - 1 5 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2     VVS              26 17  2  7  53  74- 41 P1
GEO                3 - 0 0 - 1       4 - 2 3 - 3 0 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 5 2 - 1 2 - 3 3 - 0     Poolster         26 15  5  6  50  72- 49 P2 prom
Godlinze           5 - 1 2 - 3 2 - 1       1 - 3 0 - 1 0 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 2 4 - 0 1 - 5 3 - 2     VVK              26 14  4  8  46  56- 46 P3 prom
Gronitas           1 - 1 4 - 1 1 - 1 3 - 1       7 - 3 3 - 1 1 - 5 4 - 2 6 - 3 3 - 1 3 - 2 6 - 1 4 - 0     De Pelikanen     26 14  3  9  45  49- 32
OKVC               4 - 0 1 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 3       0 - 4 2 - 2 5 - 1 1 - 1 3 - 4 1 - 1 2 - 4 2 - 2     GEO              26 13  3 10  42  59- 44
De Pelikanen       3 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 1 6 - 0 1 - 2       0 - 2 4 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 0     Veendam 1894     26 12  5  9  41  66- 60
Poolster           4 - 1 0 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 1 0 - 0       1 - 2 6 - 1 2 - 2 7 - 2 5 - 4 4 - 3     De Fivel         26 11  6  9  39  50- 35
Stedum             4 - 1 3 - 1 0 - 6 3 - 5 1 - 6 2 - 2 3 - 1 4 - 5       1 - 2 2 - 4 2 - 3 3 - 3 5 - 3     Godlinze         26  9  5 12  32  51- 53
TEO                3 - 2 2 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 4 3 - 3 0 - 3 0 - 4 4 - 5       0 - 5 1 - 1 0 - 5 0 - 0     OKVC             26  8  8 10  32  50- 57
Veendam 1894       1 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 2 3 - 2 3 - 5 7 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 3       1 - 3 0 - 2 4 - 1     Zuidhorn         26  8  4 14  28  53- 64 rel
VVK                3 - 1 1 - 2 0 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 5 - 1 6 - 2 6 - 0       3 - 2 2 - 1     Stedum           26  7  3 16  24  53- 86 rel
VVS                5 - 1 3 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 3 5 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 2       3 - 2     TEO              26  4  6 16  18  37- 85 rel
Zuidhorn           4 - 1 3 - 1 0 - 2 4 - 4 1 - 2 6 - 0 0 - 0 2 - 5 4 - 2 4 - 1 1 - 2 5 - 1 0 - 8           Ezinge           26  3  3 20  12  29- 76 rel

4th class D
SC Angelslo              2 - 2 0 - 2 4 - 1 5 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 1 5 - 3 5 - 2 3 - 0 3 - 1     Groen Geel       26 20  2  4  62 105- 44 P2 prom
Be Quick 1887      1 - 3       0 - 0 2 - 5 1 - 4 3 - 2 3 - 0 5 - 0 2 - 2 1 - 1 3 - 2 4 - 2 1 - 3 0 - 0     SC Angelslo      26 17  4  5  55  58- 30 P3
CSVC               3 - 0 4 - 0       3 - 2 0 - 3 4 - 1 4 - 2 6 - 3 1 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 2     CSVC             26 16  6  4  54  62- 37 P1prom
Groen Geel         2 - 1 7 - 1 1 - 2       1 - 3 6 - 6 5 - 2 6 - 2 4 - 0 2 - 0 6 - 1 7 - 3 5 - 1 3 - 2     Sleen            26 13  7  6  46  62- 36 (P2) prom
Haulerwijkse Boys  1 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 4       4 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 2 4 - 3 2 - 6 1 - 0 3 - 2     Pesse            26 13  4  9  43  55- 43
Helpman            0 - 1 0 - 3 0 - 4 1 - 7 2 - 3       7 - 1 2 - 4 1 - 4 1 - 3 1 - 4 6 - 4 1 - 1 1 - 1     Be Quick 1887    26 12  6  8  42  48- 48
Mamio              0 - 2 4 - 2 0 - 5 0 - 6 2 - 3 2 - 2       3 - 1 1 - 2 4 - 6 6 - 2 2 - 1 1 - 3 1 - 2     Haulerwijkse Boys26 13  2 11  41  53- 56
NWVV               1 - 1 0 - 1 2 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 1       2 - 3 0 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 2     De Vogels        26  9  3 14  30  52- 53
Pesse              2 - 2 2 - 3 0 - 2 1 - 5 5 - 2 3 - 1 8 - 3 1 - 1       2 - 1 1 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1     VVAK             26  7  7 12  28  35- 49
Sleen              2 - 3 0 - 0 2 - 3 2 - 4 3 - 3 3 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0       1 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 0     NWVV             26  7  7 12  28  39- 64
Sp. Zweeloo        0 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 3 3 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 4       2 - 1 3 - 0 2 - 0     Sp. Zweeloo      26  6  7 13  25  36- 55
Veenhuizen         1 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 3 2 - 0 1 - 5 2 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 1       0 - 2 2 - 0     Mamio            26  7  4 15  25  48- 77
De Vogels          0 - 2 3 - 1 7 - 1 3 - 4 1 - 2 2 - 0 3 - 5 7 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1       1 - 2     Veenhuizen       26  6  3 17  21  38- 69 rel
VVAK               0 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 4 0 - 5 4 - 0 1 - 2 4 - 4           Helpman          26  3  4 19  12  48- 78 rel -1 pnt

Playoff between winners of period and teams ended on place 12 in 3rd class
SC Joure-de Walde        4-3 and 3-2       Sleen-VVS            2-1 and 1-1        WTOC promoted, VIOD relegated, SC Joure keeps place in 3rd class
VIOD-WTOC                1-0 and 0-3       Tonego-Ropta Boys    0-0 and 2-0        VVK and CSVC promoted, Corenos and Onstwedder Boys relegated
Corenos-VVK              1-3 and 3-3       Angelslo-Poolster    1-2 and 1-2        Sleen and Tonego promoted
Onstwedder Boys-CSVC     1-0 and 0-2       SVM-De Sweach        3-0 and 3-1        Poolster and SVM promoted

5th class A
Blokzijl                 2 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 4 5 - 4 2 - 1 4 - 2 6 - 2 5 - 0 1 - 3 1 - 2                 Heeg             22 15  2  5  47  59- 25 prom
EBC                0 - 5       0 - 5 3 - 1 0 - 2 1 - 7 1 - 1 2 - 3 5 - 3 4 - 1 3 - 6 2 - 6                 Blokzijl         22 15  2  5  47  71- 42 P2
Heeg               1 - 2 6 - 1       2 - 1 2 - 4 1 - 0 2 - 0 7 - 1 3 - 1 0 - 0 6 - 1 3 - 3                 HJSC             22 14  5  3  47  54- 29 P1 prom
Hielpen            3 - 4 1 - 0 2 - 5       0 - 0 1 - 6 1 - 1 5 - 0 2 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 0                 IJVC             22 14  3  5  45  76- 41
HJSC               1 - 1 4 - 3 2 - 0 5 - 2       1 - 2 1 - 5 9 - 0 4 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 0                 Leeuwarden       22  8  7  7  31  61- 44
IJVC               3 - 3 2 - 0 1 - 0 4 - 2 1 - 0       4 - 4 3 - 0 6 - 4 4 - 3 9 - 3 1 - 2                 Woudsend         22  9  3 10  30  37- 44
Leeuwarden         7 - 1 7 - 2 1 - 2 6 - 1 1 - 1 2 - 2       1 - 3 4 - 1 5 - 5 3 - 2 3 - 0                 SVBS '77         22  9  2 11  29  48- 64
Oudega             3 - 6 3 - 0 0 - 4 0 - 0 3 - 4 1 -10 2 - 3       2 - 1 3 -11 2 - 4 0 - 1                 Sleat            22  8  3 11  27  61- 59
Scharnegoutum '70  1 - 5 2 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 0       4 - 3 9 - 1 2 - 0                 Scharnegoutum'70 22  8  2 12  26  48- 50
Sleat              2 - 7 7 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 2 - 0 4 - 2 2 - 1       0 - 0 5 - 2                 Hielpen          22  7  5 10  26  37- 48
SVBS '77           0 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 4 2 - 1 4 - 3 5 - 0 1 - 0 5 - 7       2 - 4                 Oudega           22  4  1 17  13  31- 88
Woudsend           0 - 3 3 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 2 2 - 4 2 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 0                       EBC              22  3  1 18   6  31- 80 -4 pnts
Playoff for 1st place (won by Heeg): HJSC-Blokzijl 2-0  Blokzijl-Heeg 1-1  Heeg-HJSC 1-0

5th class B
Blija                    6 - 1 6 - 3 1 - 0 3 - 0 1 - 2 9 - 0 0 - 3 11- 2 2 - 1 4 - 0 6 - 3 0 - 0           Ouwe Syl         24 18  2  4  56 110- 32 P1 prom
Boornbergum '80    1 - 5       6 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 4 6 - 0 2 - 0 3 - 2 3 - 0 7 - 3           V en V '68       24 18  2  4  56  78- 33 P2 prom (champ)
CVO                1 - 6 1 - 4       0 - 7 2 - 2 2 - 4 3 - 2 0 -12 5 - 2 0 - 5 0 - 5 2 - 2 1 - 5           Suameer          24 16  4  4  52  80- 24 (P2) prom
Eastermar          2 - 3 5 - 2 6 - 0       4 - 1 2 - 1 12- 0 3 - 0 5 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1           Blija            24 17  1  6  52  88- 42
SC Flamingo        2 - 7 3 - 4 7 - 0 2 - 3       2 - 3 4 - 4 0 - 3 1 - 3 1 - 3 3 - 2 3 - 3 1 - 5           Eastermar        24 13  4  7  43  69- 28
Holwerd            1 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 3 7 - 1       2 - 1 0 - 9 6 - 0 0 - 7 0 - 1 1 - 5 2 - 3           Boornbergum '80  24 13  3  8  42  66- 61
Lions '66          1 - 3 1 - 2 8 - 5 0 - 6 3 - 3 5 - 4       4 - 3 2 - 2 1 - 3 6 - 0 0 - 2 1 -10           Tzummarum        24 11  5  8  38  68- 53
Ouwe Syl           5 - 2 6 - 1 7 - 0 0 - 0 12- 0 3 - 2 4 - 2       11- 0 0 - 2 1 - 4 4 - 1 3 - 2           Suawoude         24 10  4 10  34  47- 43
SSS '68            1 - 4 1 - 7 1 - 0 0 - 4 2 - 5 2 - 0 4 - 2 0 - 5       0 - 6 1 - 3 0 - 5 0 - 4           Holwerd          24  7  1 16  22  47- 70
Suameer            4 - 2 8 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 2 9 - 0       2 - 2 4 - 1 1 - 2           Lions '66        24  4  4 16  16  54-102
Suawoude           0 - 1 0 - 1 4 - 1 0 - 0 4 - 0 3 - 1 5 - 5 0 - 5 4 - 1 1 - 2       0 - 1 1 - 1           SC Flamingo      24  3  5 16  14  44- 86
Tzummarum          5 - 1 4 - 4 7 - 1 2 - 0 2 - 1 6 - 2 5 - 2 3 - 5 4 - 1 3 - 3 0 - 3       0 - 1           SSS '68          24  4  1 19  13  27-117
V en V '68         4 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 0 5 - 3 3 - 2 2 - 3 8 - 2 0 - 2 3 - 1 4 - 2                 CVO              24  3  2 19  11  31-118
Playoff for 1st place : Ouwe Syl-V en V '68  1-3

5th class C
ASC                      1 - 0 3 - 2 8 - 0 3 - 1 2 - 3 7 - 1 7 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 4 4 - 2 7 - 2           FC Grootegast    24 21  2  1  65 129- 16 P1 prom
FC Grootegast      3 - 2       3 - 0 11- 0 2 - 0 1 - 0 13- 0 3 - 0 5 - 1 11- 2 6 - 0 5 - 0 5 - 1           ASC              24 18  2  4  56  91- 45 P2 prom
Harkema Opeinde    1 - 4 0 - 1       3 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 1 1 - 2 2 - 0 6 - 2 2 - 6 2 - 3 1 - 3           SC Kootstertille 24 14  6  4  48  66- 30 (P1) prom
Jistrum            0 - 5 2 -15 4 - 2       1 - 5 1 - 9 1 - 1 4 - 4 3 - 3 1 - 0 2 - 5 1 - 7 1 - 2           De Lauwers       24 14  5  5  47  67- 26
SC Kootstertille   10- 2 0 - 0 0 - 2 4 - 2       3 - 3 7 - 0 5 - 0 1 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 2           VVSV '09         24 13  2  9  41  65- 49
De Lauwers         1 - 3 2 - 2 1 - 0 6 - 0 0 - 0       4 - 1 2 - 1 3 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 3 1 - 0           VCR              24 12  4  8  40  73- 53
De Monnik          1 - 3 1 - 6 2 - 2 4 - 1 1 - 3 0 - 5       1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 4 0 - 3           Waskemeer        24 11  4  9  37  54- 50
ODV                4 - 5 1 - 9 6 - 1 1 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 2           ODV              24 11  2 11  35  47- 68
TFS                1 - 1 0 - 9 2 - 2 3 - 0 0 - 3 0 - 8 6 - 0 1 - 4       3 - 6 1 - 3 3 - 1 2 - 0           Harkema Opeinde  24  5  5 14  20  39- 61
SC Twijzel         1 - 4 1 -10 8 - 5 6 - 1 2 - 3 1 - 3 5 - 0 2 - 3 2 - 2       2 - 7 1 - 4 3 - 3           SC Twijzel       24  5  3 16  18  58-100
VCR                1 - 3 0 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 2 8 - 0 3 - 3 3 - 1 9 - 3       4 - 2 4 - 5           TFS              24  4  5 15  17  34- 68
VVSV '09           3 - 8 1 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 0 8 - 0 2 - 1 3 - 4 6 - 1       2 - 3           De Monnik        24  2  5 17  10  21- 93 -1 pnt
Waskemeer          1 - 1 1 - 4 1 - 1 5 - 0 0 - 3 1 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 0 7 - 1 0 - 3 2 - 1                 Jistrum          24  2  3 19   9  29-114

5th class D
Elim                     4 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 1 0 - 0 8 - 0 5 - 1 6 - 1 5 - 1 4 - 0 9 - 0                 Elim             22 19  2  1  59 102- 17 P1 prom
Erica '86          1 - 5       5 - 3 4 - 0 10- 1 2 - 0 10- 0 1 - 4 3 - 2 5 - 0 5 - 0 1 - 2                 Tiendeveen       22 16  3  3  51  87- 37 P2
Germanicus         1 - 3 0 - 6       4 - 0 1 - 0 1 - 4 2 - 0 2 - 5 2 - 2 1 - 2 0 - 1 2 - 2 11- 0           Erica '86        22 13  1  8  40  74- 33 (P1)
Nieuw Balinge      1 - 9 0 - 3 1 - 2       1 - 3 1 - 4 3 - 4 1 - 5 2 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 1                 VEV              22 11  5  6  38  33- 36
NKVV               1 - 5 2 - 1 4 - 0 0 - 2       3 - 4 7 - 0 0 - 2 4 - 3   -   2 - 0 3 - 2                 SVBO             22 11  4  7  37  53- 44
SVBO               5 - 2 0 - 4 3 - 2 1 - 1 1 - 1       5 - 0 2 - 4 2 - 2 2 - 3 0 - 2 5 - 4                 VCG              21 10  4  7  30  48- 46 -4 pnts
FC Ter Apel '96    0 - 6 2 - 6 2 - 9 0 - 2 2 - 7 1 - 3       3 - 5 2 - 6 1 - 1 1 - 2 1 - 5 3 - 0           NKVV             21  9  1 11  28  45- 54
Tiendeveen         2 - 2 3 - 2 1 - 2 4 - 0 2 - 4 4 - 2 12- 0       5 - 1 4 - 2 1 - 1 7 - 0 11- 3           Germanicus       22  8  4 10  28  45- 49
Twedo              2 - 6 1 - 1 1 - 6 5 - 0 5 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 3       0 - 2 1 - 2 8 - 3                 Twedo            22  6  6 10  24  55- 59
VCG                0 - 5 3 - 1 0 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 2 7 - 1 2 - 2 5 - 5       5 - 0 2 - 2                 Westerwolde      22  4  5 13  17  42- 79
VEV                0 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 2 1 - 0 3 - 6 1 - 1 6 - 1       2 - 0 5 - 2           Nieuw Balinge    22  3  3 16  12  24- 63
Westerwolde        0 - 6 0 - 3 3 - 3 3 - 3 3 - 0 2 - 5 5 - 1 2 - 5 1 - 5 0 - 3 2 - 2                       FC Ter Apel '96  22  1  2 19   2  22-113 -3 pnts
WKE                      2 -13             3 - 5 2 - 6
WKE withdrawn

5th class E
Boerakker                1 - 9 1 - 1 8 - 0 2 - 3 1 - 2 5 - 3 1 - 4 4 - 0 4 - 3 3 - 6 6 - 2 18- 1 8 - 0     GRC Groningen    26 21  2  3  65 134- 30 P1 prom
Engelbert          0 - 4       2 - 4 3 - 2 3 - 2 3 - 1 7 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1 6 - 1 5 - 2     Noordpool UFC    26 19  2  5  59  89- 38 P2
GRC Groningen      5 - 1 7 - 3       7 - 3 1 - 2 4 - 2 2 - 1 7 - 0 2 - 1 12- 2 4 - 0 10- 1 12- 0 10- 0     Engelbert        26 16  3  7  51  84- 52 (P1)
Niekerk            3 - 3 0 - 0 0 - 5       1 - 8 4 - 3 1 - 0 0 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 4 1 - 1 14- 0 7 - 0     Boerakker        26 16  2  8  50 125- 61
Noordpool UFC      1 - 2 4 - 3 2 - 3 3 - 2       3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 4 1 - 3 3 - 1 3 - 0 6 - 1 3 - 1     Rood Zwart Baflo 26 15  5  6  50  97- 48
Oosterparkers      3 -10 2 - 4 1 - 3 3 - 4 0 - 1       1 - 2 3 - 1 4 - 3 4 - 2 1 - 7 5 - 3 13- 2 3 - 1     VAKO             26 15  4  7  49  86- 52
Pelikaan S         2 - 0 1 - 0 3 - 2 7 - 2 1 - 4 3 - 2       3 - 4 1 - 3 3 - 1 3 - 0 9 - 0 10- 0 6 - 0     Pelikaan S       26 15  1 10  44  78- 47 -2 pnts
Rood Zwart Baflo   2 - 4 6 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 1       3 - 1 4 - 2 0 - 3 3 - 2 12- 1 14- 0     Tolbert          26 14  2 10  44 106- 77
SIOS               1 - 2 2 - 3 0 - 7 0 - 2 2 - 7 5 - 2 4 - 2 1 - 1       1 - 2 1 - 2 2 - 2 7 - 0 3 - 1     Niekerk          26  9  5 12  32  68- 74
Tolbert            8 - 3 0 - 6 1 - 2 4 - 1 2 - 4 7 - 4 3 - 2 2 - 2 5 - 1       6 - 2 3 - 3 19- 0 9 - 2     SIOS             26  8  4 14  28  54- 65
VAKO               0 - 5 2 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 2 2 - 3 4 - 1 2 - 2 9 - 2       3 - 0 8 - 3 6 - 0     Oosterparkers    26  9  1 16  27  80- 86 -1 pnt
Velocitas 1897     1 - 3 2 - 4 1 - 9 1 - 1 1 - 4 3 - 3 1 - 3 0 - 4 4 - 1 1 - 2 2 - 5       11- 1 4 - 2     Velocitas 1897   26  5  5 16  20  58- 92
't Zandt           1 -15 2 - 4 0 -10 1 - 9 0 - 9 0 - 6 0 - 5 2 -11 1 - 3 0 - 6 1 - 8 0 - 6       1 - 1     ZEC              26  1  1 24   4  26-149
ZEC                0 -11 0 - 5 1 - 4 1 - 3 1 - 7 2 - 8 0 - 3 1 -10 1 - 4 3 - 7 1 - 3 1 - 5 4 - 0           't Zandt         26  0  1 25   1  19-233

5th class F
Amicitia VMC             1 - 5 6 - 1 7 - 2 2 - 4 1 - 0 4 - 4 0 - 4 4 - 2 3 - 1 7 - 1 6 - 3 1 - 1           Appingedam       24 20  3  1  63  91- 20 P1 prom
Appingedam         5 - 1       4 - 2 5 - 0 1 - 1 2 - 0 5 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 0 3 - 2 4 - 0           Groningen        24 16  3  5  51 117- 51 P2 prom
Damacota           3 - 1 0 - 2       9 - 1 1 - 4 2 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 8 1 - 4 1 - 4 1 - 1 1 - 4           Neptunia         24 16  2  6  50  61- 26 (P1) prom
DIO Groningen      1 - 2 0 -18 0 - 3       1 - 4 2 - 5 0 -11 0 - 8 1 - 5 4 - 5 3 - 1 0 - 6 0 - 7           WVV              24 14  3  7  45  80- 41
Groningen          6 - 2 0 - 1 7 - 0 19- 1       2 - 2 10- 1 3 - 1 3 - 4 6 - 1 10- 0 6 - 5 5 - 3           Meeden           24 11  4  9  37  67- 61
GVAV-Rapiditas     4 - 0 3 - 3 2 - 2 8 - 3 8 - 4       2 - 0 1 - 2 1 - 0 5 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 5           Siddeburen       24 11  2 11  35  62- 57
Meeden             3 - 0 3 - 1 3 - 3 6 - 1 4 - 4 2 - 0       2 - 4 4 - 3 2 - 0 6 - 0 2 - 0 0 - 3           GVAV-Rapiditas   24 11  4  9  35  63- 52 -2 pnts
Neptunia           3 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 0       4 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 0 2 - 3           Potetos          24 10  3 11  33  67- 56
Potetos            0 - 3 0 - 5 1 - 1 7 - 0 1 - 6 5 - 4 6 - 0 0 - 3       3 - 5 6 - 1 2 - 3 2 - 2           Amicitia VMC     24 10  3 11  33  58- 63
Siddeburen         3 - 0 0 - 3 8 - 0 5 - 1 4 - 1 2 - 5 3 - 3 2 - 4 0 - 3       2 - 0 4 - 3 1 - 3           Wildervank       24 10  1 13  31  59- 60
Wagenborger Boys   2 - 2 0 - 7 5 - 2 9 - 0 1 - 3 1 - 3 0 - 3 0 - 5 1 - 0 0 - 4       2 - 1 2 - 6           Wagenborger Boys 24  5  3 16  18  36- 88
Wildervank         0 - 2 0 - 3 3 - 2 7 - 1 4 - 3 1 - 2 5 - 3 0 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 2       3 - 2           Damacota         24  3  5 16  14  39- 81
WVV                5 - 1 2 - 3 1 - 1 7 - 0 2 - 4 4 - 2 4 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 3 8 - 0 5 - 3                 DIO Groningen    24  1  0 23   0  22-166 -3 pnts

Playoff between winners of period and teams ended on places 11 and 12 in 4th class
Erica '86-ASC             2-5 and 1-2       Mamio-Engelbert      5-3 and 1-2        ASC promoted, Mamio keep place in 4th class
Kootstertille-Tiendeveen  0-0 and 2-1       Foarut-Suameer       4-1 and 1-4        Kootstertille and Suameer promoted, Foarut relegated
                                                 Suameer wins on penalties
Zuidhorn-Groningen        0-1 and 2-3       Blue Boys-HJSC       1-2 and 1-3        Groningen and HJSC promoted, Zuidhorn and Blue Boys relegated
Stedum-Neptunia           1-1 and 1-5       Beetgum-Ouwe Syl     1-0 and 1-3        Neptunia and Ouwe Syl promoted, Stedum and Beetgum relegated
Sp. Zweeloo-Noordpool UFC 2-3 and 4-1       VVT-Blokzijl         3-1 and 2-0        Sp. Zweeloo and VVT keep place in 4th class


Football on Sunday
Topklasse
Achilles '29             2 - 1 6 - 2 3 - 1 0 - 2 5 - 0 0 - 1 4 - 1 4 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 0 2 - 3 0 - 0 4 - 1     Achilles '29     30 23  2  5  71  72- 26
AFC                0 - 4       3 - 2 3 - 4 2 - 2 0 - 2 2 - 4 4 - 5 1 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 0 3 - 0 4 - 2 0 - 0 4 - 0     Haaglandia/Wnst. 30 20  2  8  62  82- 50
Argon              1 - 4 2 - 2       1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 2     WKE              30 16  5  9  53  52- 49
De Treffers        1 - 3 2 - 1 1 - 0       3 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 1 6 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 1     De Treffers      30 14  8  8  50  59- 41
EVV                1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 3       3 - 0 3 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 1 2 - 3     HSC '21          30 13 10  7  49  61- 40
FC Hilversum       1 - 3 1 - 2 0 - 0 1 - 4 3 - 1       1 - 4 1 - 2 1 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 0     EVV              30 13  8  9  47  50- 43
Haaglandia/Winston 1 - 2 5 - 3 4 - 1 2 - 1 2 - 1 5 - 1       3 - 2 4 - 0 4 - 4 2 - 3 2 - 1 5 - 1 4 - 1 3 - 1 3 - 0     Lienden          30 14  4 12  46  49- 40
HBS                0 - 1 1 - 2 9 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 2       3 - 2 0 - 6 1 - 4 2 - 1 4 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 3     Hollandia        30 14  4 12  46  45- 39
Hollandia          1 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 0 3 - 1 6 - 0       0 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0 5 - 3 0 - 0     HBS              30 14  2 14  44  55- 62
HSC '21            0 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 1 0 - 1 2 - 1       1 - 2 0 - 2 3 - 2 3 - 0 4 - 0 2 - 2     AFC              30 10  8 12  38  57- 55
JVC Cuijk          1 - 3 2 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 1       2 - 3 2 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 1     VVSB             30 10  7 13  37  37- 41
Lienden            0 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 1 3 - 1       2 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 0     JVC Cuijk        30 10  7 13  37  44- 49
Quick '20          0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 5 1 - 3 0 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 2       1 - 2 0 - 2 3 - 1     UNA/Brinvast     30  9  5 16  32  48- 62
UNA/Brinvast       0 - 1 3 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 3 4 - 0 2 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 2 5 - 0       0 - 1 2 - 1     FC Hilversum     30  8  7 15  31  35- 60 rel
VVSB               3 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 3 0 - 2 2 - 3 6 - 1 1 - 1       2 - 3     Argon            30  6  7 17  25  38- 63 rel
WKE                1 - 0 0 - 4 2 - 1 1 - 0 5 - 4 3 - 2 4 - 0 1 - 0 0 - 0 2 - 1 4 - 0 0 - 5 5 - 1 5 - 3 1 - 0           Quick '20        30  2  2 26   8  23- 87 rel

Hoofdklasse A
ADO '20                  1 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 1 4 - 2 4 - 0 4 - 1 5 - 0 5 - 0 1 - 1 6 - 1 3 - 0     ADO '20          26 17  7  2  58  68- 26 P2 prom
AFC '34            0 - 1       1 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 1 0 - 3 2 - 4 1 - 4 1 - 1 3 - 3 2 - 1     Leonidas         26 14  7  5  49  53- 33 P1
Alphense Boys      2 - 2 3 - 2       1 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 1 5 - 1 1 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 0 0 - 1 2 - 0     Alphense Boys    26 12  8  6  44  47- 33 (P2)
Chabab             3 - 2 1 - 1 0 - 0       1 - 0 1 - 1 2 - 3 5 - 3 2 - 1 2 - 2 5 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 1     Feyenoord        26 10 10  6  40  54- 40
DHC                3 - 4 5 - 1 1 - 1 5 - 4       0 - 1 4 - 4 1 - 1 0 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 0 2 - 2 6 - 0     RKAVV            26 11  7  8  40  31- 29
Elinkwijk          1 - 3 1 - 1 0 - 1 6 - 1 0 - 0       0 - 2 0 - 4 1 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 1 3 - 1 2 - 2     Chabab           26 10  7  9  37  46- 42 P3 prom
Feyenoord AV       0 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 1       1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 2 6 - 1 3 - 1 2 - 6     de Zouaven       26 10  7  9  37  43- 40
Koninklijke HFC    1 - 2 1 - 0 0 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 4       2 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 1 4 - 0 0 - 0     Nieuwenhoorn     26  9 10  7  37  38- 44
Leonidas           2 - 2 5 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 1 0 - 3 4 - 4       1 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2     Elinkwijk        26  7  8 11  29  33- 42
Nieuwenhoorn       0 - 0 5 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 3       3 - 2 1 - 4 3 - 2 1 - 0     Westlandia       26  8  5 13  29  37- 51
Purmersteijn       1 - 5 1 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 1 3 - 3 0 - 3 0 - 0       0 - 1 2 - 3 1 - 3     DHC              26  6  9 11  27  47- 45
RKAVV              0 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 6 1 - 0 0 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 0       1 - 2 1 - 1     Koninklijke HFC  26  6  9 11  27  37- 49
Westlandia         3 - 5 3 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 1 2 - 0 1 - 3 1 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 1 0 - 1       0 - 2     Purmersteijn     26  5  6 15  21  31- 59 rel
de Zouaven         1 - 3 5 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 1           AFC '34          26  4  6 16  18  31- 63 rel

Period championship (won by Chabab) : Leonidas-Alphense Boys 2-2  Chabab-Leonidas 2-2  Alphense Boys-Chabab 0-1

Hoofdklasse B
Baronie                  0 - 1 2 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2 3 - 1     Gemert           26 16  7  3  55  55- 31 P1 prom
Blauw Geel'38/O.W. 2 - 1       4 - 1 2 - 0 3 - 1 5 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 2     Blauw Geel'38/OW 26 13  5  8  44  49- 34 P3
De Valk            1 - 1 4 - 1       4 - 0 1 - 5 0 - 2 0 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 4 2 - 1 1 - 4 1 - 2 4 - 0     Nuenen           26 12  7  7  43  52- 36 (P1)
DESK               0 - 0 2 - 3 0 - 1       2 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 5 0 - 3 0 - 3 0 - 1 0 - 2 5 - 2     EHC/Heuts        26 12  7  7  43  47- 35 (P2)
Deurne             0 - 1 0 - 5 2 - 3 1 - 1       3 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 1     OJC ROSMALEN     26 12  6  8  42  45- 31
Dijkse Boys        0 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 0 3 - 2       1 - 6 1 - 6 0 - 1 2 - 3 2 - 4 1 - 2 2 - 0 0 - 1     Dongen           26 12  5  9  41  50- 43
Dongen             1 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 0 0 - 3 6 - 2       1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 5 - 1 0 - 3     Groene Ster      26 12  5  9  41  47- 45
EHC/Heuts          2 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 0 0 - 6 5 - 0 0 - 1       1 - 3 3 - 1 2 - 4 2 - 1 4 - 0 1 - 4     Baronie          26  9  9  8  36  39- 34
Gemert             1 - 0 1 - 0 3 - 1 5 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 0 4 - 2       3 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 1 4 - 0     Deurne           26  8  9  9  33  42- 37
Groene Ster        2 - 1 2 - 4 2 - 3 1 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1 2 - 0       1 - 5 0 - 1 2 - 2 2 - 1     SV Venray        26  9  5 12  32  47- 54
Nuenen             0 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 1 4 - 1 0 - 3 1 - 3 2 - 2 3 - 1       1 - 0 0 - 1 5 - 2     SV Meerssen      26  8  4 14  28  35- 46 rel
OJC ROSMALEN       1 - 2 2 - 5 1 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 0       3 - 0 2 - 1     De Valk          26  8  4 14  28  43- 57 P2 rel
SV Meerssen        1 - 3 3 - 1 4 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 1 4 - 0 0 - 0 4 - 4 2 - 3 0 - 2 2 - 2       0 - 1     Dijkse Boys      26  9  3 14  28  33- 57 rel -2 pnts
SV Venray          1 - 3 0 - 3 4 - 3 7 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 0           DESK             26  2  4 20  10  22- 66 rel

Period championship (won by Blauw Geel '33/OW) : Nuenen-EHC/Heuts 3-2  EHC/Heuts-Blauw Geel'33/OW 1-2  Blauw Geel'33/OW-Nuenen 6-1
Relegation comp. (lost by Dijkse Boys) : Dijkse Boys-de Valk 0-2  SV Meerssen-Dijkse Boys 0-4  de Valk-SV Meerssen  not played anymore

Hoofdklasse C
Alcides                  1 - 3 2 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 3 4 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 3 0 - 2           SWZ Boso Sneek   24 16  4  4  52  55- 26 P3 prom
Be Quick 1887      0 - 2       3 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 1 4 - 0 5 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 1 0 - 1           Be Quick 1887    24 14  6  4  48  48- 19 (P3)
Hoogeveen          2 - 1 1 - 2       3 - 1 0 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 3 3 - 4 0 - 2 0 - 3 2 - 4 4 - 2 3 - 2     Alcides          24 14  2  8  44  45- 32 P2
Juliana '31        0 - 1 0 - 2 1 - 0       2 - 2 2 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 4 1 - 2           MSC              24 11  6  7  39  45- 36
Longa '30          1 - 0 1 - 1 6 - 3 2 - 3       3 - 3 1 - 5 4 - 3 1 - 2 0 - 0 3 - 0 0 - 3 3 - 0           Rohda Raalte     24 11  6  7  39  36- 28
MSC                0 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 3 0 - 2       0 - 3 4 - 2 3 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 1 6 - 0 4 - 0     UDI'19/Beter Bed 24 11  3 10  36  33- 45 P1
NEC av             0 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 5 - 1 1 - 3       5 - 0 2 - 2 0 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 2 5 - 1     Longa '30        24  8  7  9  31  39- 48
Rigtersbleek       0 - 2 0 - 1 2 - 2 5 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 2       3 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 3 2 - 2           RKHVV            24  8  5 11  29  51- 55
RKHVV              4 - 2 0 - 6 1 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 2       3 - 1 5 - 0 0 - 1 4 - 0           Juliana '31      24  8  5 11  29  38- 46
Rohda Raalte       5 - 2 0 - 0 2 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1       0 - 0 1 - 2 3 - 0           NEC av           24  6 10  8  28  45- 36
SV Babberich/Liem. 0 - 3 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 4 2 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 2       1 - 4 1 - 2           Rigtersbleek     24  7  7 10  28  37- 48
SWZ Boso Sneek     2 - 0 2 - 0 4 - 1 1 - 0 6 - 0 1 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 5 1 - 2 2 - 0       1 - 1 1 - 1     Hoogeveen        24  5  5 14  20  37- 53
UDI'19/Beter Bed   0 - 1 0 - 2 4 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 1       4 - 0     SV Babberich/Lm. 24  2  4 18  10  19- 56 rel
DIO Groningen      1 - 6 0 - 2       1 - 2                         2 - 2 2 - 9 3 - 4 
DIO Groningen withdrawn

Period championship (won by Be Quick 1887) : UDI'19/Beter Bed-Alcides 0-2  Alcides-Be Quick 1887 1-3  Be Quick 1887-UDI'19/Beter Bed 1-0

Promotion matches Hoofdklasse:
1/2 final : Chabab - UNA  1-2 and 3-0    Blauw Geel'33/OW - Be Quick 1887 1-0 and 0-1 (pen. 4-5)
Final     : Chabab - Be Quick 1887 0-0  (pen.: 5-4)      Chabab promoted to Topklasse

District West I
1st class A
Blauw Wit Amsterdam      3 - 0 5 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 3 0 - 1 4 - 1 2 - 0 4 - 2 0 - 1 3 - 0     EDO              26 15  7  4  52  56- 33 P2 prom
DEM                1 - 1       3 - 2 5 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0     DEM              26 16  4  6  52  46- 33 (P2)
De Dijk            1 - 2 3 - 5       3 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1 6 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 2 3 - 0 1 - 3     Blauw Wit Amst.  26 13  6  7  45  57- 38 P3
DWV                1 - 1 1 - 2 3 - 1       1 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 0 3 - 0 1 - 5 2 - 4 3 - 2 3 - 5 1 - 0     Hercules         26 12  6  8  42  57- 34
EDO                4 - 4 3 - 0 1 - 1 3 - 1       3 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0 2 - 1     Hoogland         26 11  6  9  39  43- 34
Hercules           4 - 0 1 - 2 2 - 1 2 - 3 2 - 1       2 - 0 6 - 2 4 - 0 1 - 3 4 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 0     VVIJ             26 12  3 11  39  47- 52 P1
Hoogland           0 - 1 2 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 2 4 - 1       2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 1 4 - 1 1 - 3     De Dijk          26 11  4 11  37  53- 44
JOS/W'graafsmeer   2 - 0 3 - 2 1 - 0 3 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 2       1 - 2 0 - 1 3 - 3 5 - 0 2 - 3 0 - 2     De Meern         26 10  6 10  36  51- 36
Kennemers          0 - 8 0 - 0 2 - 5 2 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 5 1 - 1       0 - 7 1 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 1     DWV              26 10  3 13  33  43- 56
De Meern           1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 2       1 - 0 1 - 2 3 - 2 4 - 1     JOS/Watergraafsm.26  9  5 12  32  42- 44
Roda '46           4 - 0 0 - 1 0 - 4 0 - 2 2 - 4 0 - 0 0 - 5 0 - 4 8 - 0 2 - 2       5 - 0 1 - 4 2 - 2     Stormvogels      26  8  6 12  30  42- 59
Stormvogels        3 - 5 1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 0 0 - 7 2 - 0       3 - 2 3 - 3     ZAP              26  8  5 13  29  41- 51 rel
VVIJ               3 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 5 2 - 0 3 - 2 3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2       0 - 1     Roda '46         26  7  4 15  25  40- 57 rel
ZAP                1 - 1 2 - 0 2 - 4 4 - 1 2 - 4 2 - 2 0 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 4           Kennemers        26  5  5 16  20  28- 75 rel
Playoff for 1st place:  EDO-DEM 1-0

Period-championship 1A / 1B:
Round 1: Kon. HFC-Neptunus 3-1 and 0-1    DEM-Boshuizen     3-2 and 1-2   DEM wins on penalties
         Blauw Wit Asd-DHC 2-4 and 1-2    VELO-VVIJ         1-2 and 2-1   VVIJ wins on penalties
Round 2: DHC-VVIJ          3-2 and 0-0    Kon. HFC-DEM      5-0 and 0-1   Koninklijke HFC and DHC keep place in Hoofdklasse

2nd class A
Flamingo's '64           3 - 0 2 - 1 2 - 5 2 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 6 3 - 0 1 - 0 2 - 4 4 - 4 2 - 1 2 - 3     Uitgeest         26 15  4  7  49  49- 26 prom
de Foresters       5 - 4       3 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 5 1 - 0 0 - 3 5 - 2 2 - 1 1 - 2 3 - 0 5 - 1 3 - 3     Hellas Sport     26 14  5  7  47  55- 36 P3
FC Den Helder      2 - 1 1 - 4       0 - 1 0 -10 2 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 4 1 - 0 5 - 2 6 - 0 6 - 1 2 - 1     KFC              26 13  7  6  46  68- 35
Hellas Sport       5 - 1 2 - 4 3 - 0       3 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 0     Zilvermeeuwen    26 13  7  6  46  50- 32
KFC                2 - 2 4 - 0 3 - 0 2 - 0       1 - 1 2 - 1 2 - 3 2 - 0 4 - 3 5 - 0 7 - 3 0 - 3 1 - 2     De Foresters     26 13  3 10  42  54- 54
SEW                1 - 2 5 - 2 5 - 0 1 - 3 3 - 4       3 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 3 1 - 3 3 - 6 3 - 1 2 - 3     VSV              26 11  4 11  37  41- 37
SVW '27            2 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 1 0 - 4 1 - 7       1 - 4 4 - 1 6 - 3 4 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 1     SVW '27          26 11  4 11  37  54- 59 P1
Uitgeest           2 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 2       0 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 2     Westfriezen      26 10  6 10  36  60- 55
Vitesse '22        2 - 1 0 - 5 2 - 3 2 - 3 1 - 6 6 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 2 3 - 2 3 - 2 2 - 4 2 - 1     SEW              26  9  7 10  34  60- 49 P2
VSV                4 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0       0 - 2 1 - 2 5 - 1 0 - 3     Zaanlandia       26  8  9  9  33  43- 56
VVW                2 - 0 2 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 0 - 4 1 - 5 1 - 0 0 - 3 1 - 3       2 - 3 1 - 2 1 - 1     Vitesse '22      26  9  2 15  29  51- 74
Westfriezen        1 - 3 0 - 1 7 - 1 0 - 1 2 - 0 0 - 0 5 - 2 3 - 2 5 - 5 3 - 0 4 - 0       5 - 1 1 - 1     VVW              26  7  4 15  25  33- 60 rel
Zaanlandia         3 - 1 5 - 2 1 - 1 0 - 5 1 - 1 2 - 0 2 - 3 0 - 0 5 - 3 0 - 0 1 - 1 1 - 1       0 - 0     FC Den Helder    26  7  5 14  24  44- 66 -2 pnts rel
Zilvermeeuwen      3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 6 - 0 0 - 3 5 - 3 1 - 2 1 - 0 3 - 0 1 - 1           Flamingo's '64   26  7  3 16  24  44- 67 rel

2nd class B
Abcoude                  3 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 2 4 - 1 4 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 2     Magreb '90       26 17  7  2  58  61- 20 P1 prom
CDW                2 - 2       2 - 3 2 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 5 0 - 2     Zeeburgia        26 16  4  6  52  64- 29 (P1) prom
Concordia          1 - 2 4 - 0       6 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 5 2 - 1 1 - 6 1 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 0     NVC              26 13  4  9  43  52- 39
DHSC               1 - 3 1 - 2 7 - 3       2 - 1 1 - 4 4 - 4 3 - 4 1 - 3 5 - 1 4 - 2 0 - 5 1 - 4 2 - 1     SO Soest         26 13  3 10  42  60- 57
Hoofddorp          0 - 1 4 - 1 3 - 1 12- 1       4 - 2 0 - 6 1 - 0 3 - 0 6 - 5 3 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 1     Abcoude          26 12  5  9  41  39- 35
Houten             3 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 4 2 - 1 1 - 4 1 - 0 0 - 3 1 - 2 2 - 1 3 - 1     Hoofddorp        26 13  0 13  39  60- 58
Magreb '90         1 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0       2 - 2 3 - 0 5 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 5 - 2     FC Weesp         26 11  4 11  37  56- 42 P3
NVC                2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 1 1 - 2       1 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 4     RODA '23         26 11  4 11  37  51- 52
RODA '23           1 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 4 4 - 0 0 - 3 0 - 3       2 - 3 4 - 1 2 - 2 0 - 3 3 - 0     Concordia        26 11  2 13  35  41- 51 P2
SO Soest           1 - 2 2 - 1 3 - 2 6 - 4 1 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 2 4 - 2       0 - 2 3 - 0 3 - 2 6 - 1     Houten           26 10  4 12  34  44- 52
VVZA               3 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 3 4 - 1 4 - 3 1 - 2 3 - 4 1 - 1 2 - 2       1 - 4 1 - 3 1 - 3     ZSGO/WMS         26  9  2 15  29  48- 62 rel
FC Weesp           1 - 2 6 - 2 1 - 0 6 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 2 6 - 2 4 - 0 3 - 0       1 - 3 1 - 1     DHSC             26  8  3 15  26  54- 91 -1 pnt rel
Zeeburgia          1 - 0 3 - 1 2 - 0 7 - 0 6 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 4 3 - 3 2 - 2 2 - 0       1 - 2     CDW              26  6  7 13  25  35- 58 rel
ZSGO/WMS           1 - 2 2 - 2 2 - 4 6 - 4 3 - 2 2 - 4 0 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 3 5 - 1 3 - 1 1 - 5           VVZA             26  5  5 16  20  45- 64 rel

Period-championship 2A / 2B:	
Round 1: ZAP-Concordia          1-3 and 4-3  SEW-Zeeburgia        2-4 and 2-2	
         Hellas Sp.-Stormvogels 1-1 and 3-4  FC Weesp-SVW '27     2-0 and 5-3
Round 2: FC Weesp-Stormvogels   0-2 and 1-5  Concordia-Zeeburgia  1-2 and 0-5    Zeeburgia promoted, ZAP relegated, Stormvogels keeps place in 1st class


3rd class A
Andijk                   4 - 2 0 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 1 1 - 3     De Blokkers      26 15  6  5  51  72- 37 P1 prom
Apollo '68         1 - 0       3 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 0     Kolping Boys     26 14  6  6  48  47- 25 (P1)
BKC                4 - 0 1 - 3       1 - 3 2 - 2 4 - 0 0 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 5 2 - 0 0 - 2 3 - 1 3 - 0     SRC              26 13  5  8  44  56- 47 P2
De Blokkers        1 - 1 2 - 0 4 - 2       1 - 1 2 - 4 2 - 4 5 - 1 11- 0 3 - 1 6 - 2 4 - 0 2 - 2 2 - 0     LSVV             26 12  5  9  41  58- 44
KGB                0 - 0 2 - 0 0 - 0 0 - 2       1 - 0 3 - 1 0 - 4 3 - 2 0 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 1     BKC              26 12  2 12  38  50- 46
Koedijk            0 - 2 0 - 0 1 - 4 0 - 3 2 - 1       0 - 4 0 - 4 3 - 1 6 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 1     VVS '46          26 10  6 10  36  46- 41 P3
Kolping Boys       1 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1       0 - 0 2 - 2 0 - 1 1 - 0 5 - 1 2 - 0 1 - 2     Spirit '30       26 11  3 12  36  40- 54
LSVV               4 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 2 6 - 2 2 - 1 1 - 1       2 - 1 7 - 3 1 - 3 4 - 0 2 - 0 2 - 2     Andijk           26 10  5 11  35  39- 42
Spartanen          2 - 0 0 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 2       1 - 3 2 - 3 0 - 1 1 - 1 0 - 1     Koedijk          26 10  5 11  35  42- 46
Spirit '30         1 - 3 1 - 0 1 - 9 1 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 4       2 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 0     KGB              26  9  7 10  34  33- 42
SRC                1 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 1 5 - 2 3 - 3       5 - 4 2 - 0 2 - 2     Woudia           26  8  7 11  31  34- 46 rel
Vrone              0 - 1 2 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 3 2 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 2       1 - 4 3 - 0     Apollo '68       26  8  6 12  30  37- 45 rel
VVS '46            3 - 0 1 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 3 4 - 3 0 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 3       4 - 0     Vrone            26  8  6 12  30  35- 51
Woudia             1 - 1 2 - 5 1 - 2 1 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1           Spartanen        26  6  3 17  21  38- 61 rel
Playoff for 13th place:  Apollo'68 - Vrone 3-4

3rd class B
Alkmaarsche Boys         6 - 2 6 - 4 2 - 2 1 - 4 0 - 2 3 - 1 2 - 5 1 - 4 2 - 2 0 - 1 4 - 3 5 - 0 5 - 2     OFC              26 17  7  2  58  86- 24 P1 prom
Assendelft         2 - 1       4 - 2 3 - 3 0 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 3 1 - 2 2 - 0     Purmerend        26 14  7  5  49  49- 30 P2 prom
Beemster           1 - 0 0 - 1       1 - 2 2 - 4 0 - 1 3 - 3 3 - 4 2 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 1     IVV              26 14  6  6  48  66- 44 P3
HSV                1 - 2 1 - 1 1 - 2       1 - 5 1 - 2 6 - 0 1 - 7 0 - 2 5 - 2 6 - 0 0 - 4 2 - 3 2 - 1     Meervogels '31   26 13  7  6  46  70- 48 (P1)
IVV                3 - 3 2 - 1 3 - 1 2 - 1       1 - 1 2 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 7 - 1 3 - 2 3 - 3 1 - 2     WSV '30          26 13  3 10  42  49- 54
Limmen             1 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 2       0 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 0     Alkmaarsche Boys 26 11  4 11  37  60- 57
Meervogels '31     1 - 2 4 - 0 7 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 1       3 - 2 4 - 2 0 - 2 3 - 3 8 - 0 3 - 2 5 - 0     Velsen           26 10  6 10  36  48- 53
OFC                3 - 0 0 - 0 5 - 0 7 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 1       1 - 1 7 - 2 3 - 0 1 - 1 8 - 1 5 - 0     Limmen           26  9  7 10  34  39- 39
Purmerend          2 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1 5 - 2 1 - 2       1 - 2 1 - 1 1 - 0 2 - 2 4 - 1     Assendelft       26  8 10  8  34  38- 44
Velsen             4 - 4 1 - 1 0 - 1 3 - 0 4 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 5 0 - 2       2 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 2     Velsenoord       26  7  8 11  29  31- 52
Velsenoord         1 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 5 2 - 4 0 - 0 0 - 2 0 - 0       1 - 0 0 - 0 4 - 1     Volendam         26  7  5 14  26  57- 66
Volendam           2 - 4 2 - 2 3 - 3 0 - 1 3 - 4 2 - 2 1 - 3 2 - 6 0 - 0 4 - 2 2 - 3       4 - 1 9 - 3     HSV              26  7  5 14  26  41- 58 rel
WSV '30            3 - 1 2 - 0 5 - 2 4 - 1 0 - 3 1 - 3 1 - 2 1 - 0 2 - 1 4 - 1 0 - 2 3 - 4       2 - 1     Beemster         26  6  4 16  22  40- 65 rel
ZTS                1 - 3 1 - 2 0 - 3 1 - 1 1 - 2 3 - 4 2 - 5 2 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 0           ZTS              26  5  3 18  18  34- 74 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: VVW-Purmerend             2-2 and 0-3  VVS '46-Vitesse '22  4-3 amd 0-2	
         SRC-Meervogels '31        0-1 and 1-2  IVV-Kolping Boys     1-0 and 3-0
Round 2: Purmerend- Meervogels '31 3-0 and 2-1  Vitesse '22-IVV      3-3 and 7-2    Purmerend promoted, VVW relegated, Vitesse '22 keeps place in 2nd class

3rd class C
AGB                      1 - 1 1 - 0 0 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 3 2 - 2 3 - 1     RKDES            26 17  4  5  55  64- 27 P1 prom
Bloemendaal        0 - 2       2 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 5 2 - 0 2 - 2 4 - 5 2 - 1 0 - 1 2 - 4     AGB              26 16  6  4  54  53- 32 P2
DCG                3 - 3 2 - 2       2 - 0 3 - 3 4 - 1 4 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 1     United/DAVO      26 14  6  6  48  64- 44 P3 prom
DSS                1 - 2 1 - 2 0 - 3       1 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 3     Zwanenburg       26 11  7  8  40  51- 48 (P1)
DWS                1 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 0       2 - 4 0 - 6 2 - 5 0 - 2 2 - 3 1 - 3 1 - 7 3 - 2 1 - 1     Sport. Martinus  26 11  5 10  38  51- 50
Hillegom           3 - 2 4 - 4 2 - 0 3 - 3 3 - 1       3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 7 2 - 0 2 - 3 3 - 2 1 - 4     DCG              26  9  6 11  33  47- 44
NFC/Brommer        1 - 2 1 - 3 2 - 2 3 - 3 0 - 1 2 - 1       2 - 1 5 - 2 0 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 1     SV Nieuw West    26  9  6 11  33  52- 59
SV Nieuw West      0 - 1 2 - 1 3 - 5 2 - 5 0 - 0 2 - 2 0 - 3       3 - 1 1 - 5 5 - 3 0 - 2 2 - 2 4 - 3     Onze Gezellen    26 10  4 12  33  49- 56 -1 pnt
Onze Gezellen      1 - 4 2 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 8 - 2 2 - 0 1 - 1       0 - 3 2 - 3 1 - 3 5 - 1 2 - 3     VVA/Spartaan     26  8  7 11  31  42- 40
RKDES              1 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 2 0 - 1 7 - 2 3 - 0       1 - 0 4 - 1 2 - 1 2 - 0     DSS              26  9  4 13  31  43- 43
Sporting Martinus  2 - 3 5 - 0 1 - 0 2 - 1 1 - 2 4 - 1 2 - 2 0 - 5 1 - 2 1 - 3       3 - 3 0 - 0 1 - 1     NFC/Brommer      26  8  7 11  31  43- 46 rel
United/DAVO        2 - 1 3 - 2 3 - 2 0 - 1 2 - 0 4 - 2 1 - 1 3 - 2 9 - 2 1 - 1 2 - 0       3 - 2 1 - 2     Bloemendaal      26  8  5 13  29  41- 53
VVA/Spartaan       1 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 0 7 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 2       1 - 1     Hillegom         26  8  5 13  29  51- 76 rel
Zwanenburg         2 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 4 2 - 2 5 - 3 1 - 2 3 - 5 1 - 1 0 - 2           DWS              26  6  4 16  22  34- 67 rel
Playoff for 13th place:  Hillegom Bloemendaal 3-5

3rd class D
De Bilt                  3 - 4 4 - 0 0 - 2 5 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 1 0 - 2 2 - 4 1 - 1     SDO              26 21  3  2  66  87- 32 P2 prom
's Graveland       2 - 1       2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 4 1 - 2 5 - 0 0 - 3 1 - 3 3 - 1 1 - 4 0 - 0 3 - 4     SV Nieuw Utrecht 26 20  1  5  61  71- 36 P3
Kampong            3 - 2 4 - 1       0 - 2 6 - 1 5 - 2 3 - 6 1 - 1 3 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 1 5 - 1 5 - 3     OSM '75          26 19  1  6  58  77- 43 P1 prom
Legmeervogels      1 - 1 6 - 1 4 - 2       7 - 0 7 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 1 8 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 1     Legmeervogels    26 15  6  5  51  69- 30 (P2)
Maarssen           2 - 6 0 - 0 2 - 3 0 - 3       1 - 3 1 - 5 1 - 0 1 - 4 0 - 4 4 - 6 1 - 3 1 - 3 0 - 3     Waterwijk        26 15  4  7  49  55- 42
Nederhorst         1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 1 1 - 1       1 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 3 3 - 4 2 - 1 1 - 3     Wasmeer          26 12  4 10  40  63- 61
OSM '75            4 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 0 6 - 3       1 - 2 5 - 0 5 - 3 5 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 0     Kampong          26 12  2 12  38  59- 55
PVCV               1 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 3       0 - 1 0 - 5 4 - 0 0 - 1 2 - 4 0 - 2     AFC Quick 1890   26  8  8 10  32  34- 41
AFC Quick 1890     1 - 1 0 - 0 1 - 0 0 - 4 3 - 1 4 - 1 1 - 3 1 - 0       1 - 3 4 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 4     De Bilt          26  8  6 12  30  47- 47
SDO                1 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 3 2 - 0 2 - 1 2 - 1 6 - 2 0 - 0       4 - 1 5 - 0 3 - 2 3 - 1     Nederhorst       26  8  5 13  29  46- 68
SMVC Fair Play     3 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 1 0 - 5 0 - 4 2 - 2 1 - 1 4 - 8       0 - 1 2 - 5 0 - 0     's Graveland     26  7  4 15  25  32- 50 rel
SV Nieuw Utrecht   4 - 3 2 - 1 4 - 1 6 - 1 3 - 1 10- 1 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0       6 - 1 1 - 2     SMVC Fair Play   26  5  3 18  18  42- 83 rel
Wasmeer            0 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 4 - 2 6 - 1 3 - 6 5 - 2 3 - 2 1 - 6 5 - 2 1 - 2       2 - 5     PVCV             26  4  5 17  17  29- 61 rel
Waterwijk          1 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 2 1 - 0 0 - 7 3 - 2 4 - 1 2 - 1           Maarssen         26  1  2 23   5  24- 86 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: DHSC-Legmeervogels        3-0 and 2-1  United/DAVO-ZSGO/WMS       2-1 and 4-2
         AGS-OSM '75               2-3 and 1-1  Nieuw Utrecht-Zwanenburg   3-2 and 2-4
Round 2: Legmeervogels-OSM '75     1-3 and 2-2  United/DAVO-Zwanenburg     4-3 and 3-3 aet    OSM '75 and United/DAVO promoted, DHSC and ZSGO/WMS relegated

4th class A
St. Adelbert             0 - 7 3 - 4 0 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 3 1 - 5 1 - 3 3 - 1 3 - 4 2 - 4     VIOS-W           26 17  7  2  58  57- 24 P1 prom
Alcmaria Victrix   1 - 2       4 - 1 4 - 4 2 - 2 4 - 4 2 - 0 1 - 2 2 - 1 0 - 6 1 - 1 1 - 2 2 - 2 2 - 2     Texel '94        26 14  4  8  46  65- 39 P2
Con Zelo           2 - 0 2 - 1       2 - 3 3 - 2 3 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 2 3 - 0 3 - 0     Hugo Boys        26 12  7  7  43  39- 34 (P1) prom
DTS                5 - 2 2 - 3 5 - 2       4 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 4     DTS              26 12  4 10  40  67- 58
DWOW               1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 3       2 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 1     Schagen          26 10  9  7  39  51- 37
Hollandia T        4 - 1 2 - 4 2 - 2 4 - 4 2 - 0       2 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 3 4 - 1     JVC              26 11  6  9  39  44- 35 P3
Hugo Boys          1 - 1 3 - 2 4 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 1       0 - 0 2 - 0 0 - 2 1 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 1     Con Zelo         26  9  9  8  36  46- 44
JVC                1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 0       2 - 2 0 - 1 1 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 3     Alcmaria Victrix 26  8  8 10  32  57- 57
Schagen            0 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 0       2 - 2 1 - 1 5 - 0 4 - 0 2 - 1     Hollandia T      26  9  4 13  31  52- 61
Texel '94          5 - 2 2 - 3 1 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 3 0 - 3 4 - 2 1 - 1       2 - 1 5 - 0 5 - 1 1 - 2     DWOW             26  6 12  8  30  34- 37
VIOS W.            2 - 1 5 - 2 0 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 0 5 - 1 2 - 0       0 - 0 6 - 1 3 - 1     VZV              26  8  6 12  30  38- 56
VZV                0 - 1 1 - 4 0 - 3 4 - 2 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 1 5 - 2 1 - 3       1 - 1 4 - 3     Zeevogels        26  8  5 13  29  45- 58
WMC                2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 5 2 - 4 6 - 3 0 - 1 0 - 4 2 - 4 0 - 5 4 - 2 2 - 2       3 - 1     WMC              26  8  4 14  28  43- 66
Zeevogels          0 - 1 3 - 0 1 - 3 3 - 3 0 - 0 4 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 7 4 - 2 0 - 2 1 - 0 1 - 4           St. Adelbert     26  6  3 17  21  31- 63 rel

4th class B
ALC                      1 - 1 1 - 0 1 - 1 0 - 6 2 - 1 5 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 3 4 - 3     West Frisia DP   26 17  3  6  54  58- 28 P2
Always Forward     0 - 0       3 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 2 4 - 1 3 - 1 2 - 1 3 - 3 0 - 2 3 - 1 2 - 1 6 - 2     Strandvogels     26 17  3  6  54  56- 45 P1 prom (champ)
Grasshoppers       1 - 0 1 - 7       2 - 4 3 - 0 0 - 4 3 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 0 3 - 1     De Wherevogels   26 14  5  7  47  60- 34 (P1)
Hauwert '65        2 - 2 0 - 0 2 - 5       2 - 1 0 - 2 3 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 1 0 - 1 1 - 2 1 - 2 3 - 2     KSV              26 14  4  8  46  57- 32
HSV Sport 1889     3 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 2       0 - 2 3 - 1 0 - 2 2 - 3 3 - 3 3 - 3 1 - 2 2 - 2 5 - 2     Hauwert '65      26 12  7  7  43  46- 42
KSV                1 - 3 4 - 2 0 - 0 1 - 3 1 - 1       3 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 1 4 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 0     Always Forward   26 12  6  8  42  67- 45 P3 prom
Kwiek '78          3 - 1 0 - 6 6 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 4       0 - 3 0 - 3 2 - 6 1 - 3 1 - 5 2 - 1 5 - 1     De Valken        26 10  4 12  34  58- 57
Medemblik          4 - 1 6 - 2 4 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 4       2 - 4 3 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 4 1 - 2     de Rijp          26 10  4 12  34  48- 56
de Rijp            2 - 1 0 - 3 3 - 1 3 - 3 1 - 3 2 - 2 3 - 3 4 - 3       1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 7 1 - 2     HSV Sport 1889   26  9  6 11  33  53- 52
Strandvogels       2 - 1 4 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3 3 - 2 3 - 0 2 - 0       1 - 0 3 - 2 0 - 5 1 - 0     Medemblik        26 10  2 14  32  54- 63
De Valken          2 - 3 2 - 6 2 - 0 3 - 5 4 - 0 2 - 2 2 - 3 0 - 4 0 - 1 3 - 4       1 - 0 1 - 2 3 - 3     Grasshoppers     26 10  2 14  32  42- 55
West Frisia DP     4 - 0 3 - 1 2 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 0 2 - 1 5 - 0 5 - 1       1 - 1 1 - 0     ALC              26  8  5 13  29  40- 52
De Wherevogels     1 - 4 3 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 2 2 - 2       2 - 2     Winkel           26  6  2 18  20  35- 73
Winkel             1 - 0 1 - 4 0 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 6 3 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 2 2 - 6 0 - 1 0 - 5           Kwiek '78        26  6  1 19  19  42- 82 rel
Playoff for 1st place : West Frisia DP-Strandvogels 1-2

4th class C
Fortius                  0 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 3 - 3 7 - 0 3 - 3 4 - 1 1 - 3 1 - 1 6 - 0 1 - 2     OSV              26 20  2  4  62  73- 31 P1 prom
Fortuna Wormerveer 2 - 0       0 - 0 4 - 1 6 - 1 3 - 2 4 - 1 0 - 1 1 - 0 2 - 3 2 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 2     Hercules Zaandam 26 16  3  7  51  86- 41 (P1)
Hercules Zaandam   1 - 4 1 - 0       3 - 2 5 - 1 3 - 4 5 - 1 4 - 0 5 - 2 1 - 0 2 - 3 5 - 2 10- 1 1 - 3     SVA              26 15  6  5  51  66- 35
Ilpendam           2 - 2 0 - 3 3 - 3       3 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 1 2 - 0 3 - 1 2 - 3     Zaandijk         26 15  2  9  47  56- 33
Meteoor            0 - 2 4 - 3 2 - 6 6 - 4       0 - 1 0 - 0 2 - 1 1 - 4 3 - 2 3 - 1 4 - 3 1 - 5 0 - 5     SDZ              26 13  7  6  46  75- 41 P3
OSV                6 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 1       2 - 0 7 - 0 5 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 1 5 - 0 3 - 1     Fortuna Wormerv. 26 12  6  8  42  62- 38 P2
Saenden            1 - 1 0 - 5 1 - 3 1 - 3 1 - 3 4 - 2       1 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 1 5 - 0 1 - 0     Fortius          26 10  8  8  38  67- 49
SDOB               2 - 2 3 - 2 4 - 2 0 - 0 3 - 4 0 - 2 1 - 1       0 - 0 2 - 3 1 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 6     Ilpendam         26 10  6 10  36  59- 55
SDZ                3 - 1 4 - 3 2 - 2 0 - 4 7 - 1 1 - 2 4 - 0 1 - 1       4 - 0 4 - 1 7 - 1 7 - 0 0 - 2     Meteoor          26 10  2 14  32  46- 83
Sporting Krommenie 2 - 4 2 - 3 0 - 5 2 - 3 5 - 0 0 - 3 3 - 1 2 - 1 0 - 1       1 - 1 3 - 4 1 - 0 1 - 2     Sport. Krommenie 26  9  3 14  30  51- 57
SVA                4 - 3 3 - 1 2 - 3 5 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 2       0 - 0 1 - 1 4 - 1     Saenden          26  8  6 12  30  42- 50
TOG                4 - 8 3 - 3 0 - 5 3 - 6 2 - 2 0 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 4 2 - 5 1 - 5       3 - 0 1 - 4     SDOB             26  8  5 13  29  30- 54
Volewijckers       1 - 5 1 - 1 0 - 9 1 - 5 1 - 2 3 - 6 1 - 5 0 - 2 1 - 9 0 - 8 0 - 6 3 - 3       0 - 9     TOG              26  3  5 18  14  41- 88
Zaandijk           1 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 1 2 - 1           Volewijckers     26  1  3 22   6  22-121 rel

4th class D
Alliance '22             5 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 4 1 - 1 3 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 0 4 - 1 2 - 1 7 - 0     Wijk aan Zee     24 15  4  5  49  62- 38 P3 prom
Beverwijk          0 - 2       2 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 2 2 - 5 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 0 3 - 1 0 - 1           DSOV             24 13  8  3  47  57- 33 P2
DIO                5 - 1 2 - 1       2 - 3 2 - 0 3 - 4 3 - 5 2 - 2 2 - 0 2 - 9 2 - 1 5 - 1 6 - 1 4 - 1     Spaarnwoude      24 11  5  8  38  59- 49 P1
DSK                2 - 1 2 - 2 2 - 2       1 - 3 1 - 1 1 - 3 3 - 3 1 - 1 4 - 4 1 - 3 2 - 0 4 - 2           Schoten          24 10  8  6  38  61- 56
DSOV               4 - 2 4 - 0 1 - 1 3 - 2       1 - 0 6 - 4 2 - 2 1 - 1 6 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 2           HBC              24 10  7  7  37  50- 41
HBC                2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 2       3 - 2 3 - 1 3 - 3 2 - 1 5 - 1 1 - 3 1 - 2           DIO              24 10  6  8  36  66- 51
Olympia Haarlem    0 - 5 2 - 0 0 - 6 1 - 3 1 - 1 0 - 3       1 - 5 0 - 5 1 - 1 2 - 2 0 - 4 0 - 2 3 - 1     Alliance '22     24 11  3 10  36  46- 35 (P3) prom
RCH                4 - 1 2 - 2 4 - 4 1 - 2 0 - 0 2 - 1 10- 2       5 - 1 0 - 5 0 - 2 5 - 2 1 - 3 2 - 4     DSK              24  9  8  7  35  53- 51
Schoten            2 - 1 6 - 2 6 - 4 3 - 6 1 - 3 3 - 1 4 - 3 2 - 2       1 - 1 5 - 3 2 - 2 2 - 2 2 - 1     RCH              24  8  8  8  32  63- 49
Spaarnwoude        0 - 1 3 - 2 1 - 5 2 - 1 2 - 0 3 - 5 3 - 2 3 - 1 6 - 2       7 - 1 1 - 1 1 - 3           VVC              24  8  5 11  29  49- 52
SVIJ               2 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 3 0 - 3 2 - 4 6 - 1 1 - 6 3 - 2 1 - 1       1 - 5 1 - 2           Beverwijk        24  6  4 14  22  36- 58
VVC                2 - 1 0 - 1 2 - 5 3 - 3 1 - 1 1 - 0 7 - 1 1 - 3 0 - 1 3 - 1 4 - 2       2 - 2           SVIJ             24  5  3 16  18  35- 70
Wijk aan Zee       0 - 3 4 - 0 1 - 0 7 - 1 2 - 1 1 - 2 7 - 2 3 - 2 4 - 4 3 - 0 3 - 0 4 - 1                 Olympia Haarlem  24  4  3 17  15  38- 92
Young Boys               4 - 3       4 - 2       0 - 5                   2 - 4 1 - 2      0 - 2
Young Boys withdrawn
Playoff for 1st place in 3rd period (replacing champion Wijk aan Zee): Alliance '22-HBC 3-0

4th class E
Ankaraspor               0 - 1 1 - 2 2 - 4 0 - 2 1 - 4 5 - 0 1 - 3 5 - 3 2 - 1 2 - 0 4 - 3 3 - 1 3 - 2     Geinburgia       26 17  7  2  58  75- 37 P1 prom
ASV Arsenal        3 - 1       5 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1     Diemen           26 16  4  6  52  57- 32 (P1) prom
Buitenveldert      0 - 3 4 - 3       2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 0 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 3     ASV Arsenal      26 14  6  6  48  60- 44
CTO '70            3 - 6 2 - 8 1 - 2       1 - 6 7 - 4 1 - 1 0 - 0 3 - 3 1 - 5 4 - 0 1 - 0 2 - 2 0 - 2     KDO              26 12  7  7  43  61- 41 P2 prom
Diemen             2 - 1 0 - 0 3 - 1 2 - 0       1 - 0 3 - 4 0 - 0 4 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 2 1 - 1     de Meer          26 11  6  9  39  53- 54 P3
FC Amsterdam       3 - 1 3 - 3 2 - 3 5 - 3 2 - 5       0 - 7 1 - 0 5 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 4     Ankaraspor       26 12  1 13  37  58- 54
Geinburgia         4 - 3 6 - 0 5 - 2 3 - 3 4 - 1 5 - 2       0 - 4 3 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 2     Swift            26 10  6 10  36  56- 56
KDO                3 - 0 3 - 0 2 - 1 7 - 3 4 - 3 4 - 4 2 - 5       0 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 3     FC Portugal Adam 26  9  7 10  34  39- 39
de Meer            4 - 3 2 - 1 2 - 2 4 - 2 0 - 4 2 - 1 0 - 3 2 - 2       1 - 1 6 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 2     FC Amsterdam     26 10  3 13  33  57- 64
Ouderkerk          1 - 1 1 - 3 0 - 1 8 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 3       3 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1     Buitenveldert    26  9  4 13  31  38- 55
P en T             2 - 1 2 - 3 0 - 0 2 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 0       2 - 3 3 - 3 2 - 3     RKAV             26  8  6 12  30  49- 49
FC Portugal A'dam  0 - 3 0 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 2 3 - 0 0 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 2       0 - 2 1 - 1     Ouderkerk        26  7  8 11  29  45- 47
RKAV               2 - 3 5 - 4 4 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 0 1 - 3 3 - 0 4 - 0 4 - 0 0 - 2       2 - 2     CTO '70          26  5  6 15  21  48- 85
Swift              1 - 3 1 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 5 1 - 2 3 - 2 0 - 5 2 - 2 6 - 1 4 - 2 6 - 5           P en T           26  4  5 17  17  29- 68 rel

4th class F
Amsvorde                 3 - 3 2 - 3 0 - 5 0 - 2 2 - 4 0 - 0 2 - 2 2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 5 0 - 4 1 - 2     Baarn            26 22  1  3  67  88- 35 P2 prom
AS '80             1 - 1       0 - 2 1 - 4 0 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 7 - 0 6 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 2     Vriendenschaar   26 19  2  5  59  74- 36 (P2)
Baarn              4 - 1 6 - 2       2 - 1 4 - 1 2 - 4 2 - 1 5 - 3 6 - 1 4 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 1 9 - 2     BFC              26 18  3  5  57  84- 36 P3
BFC                4 - 3 4 - 1 1 - 4       5 - 0 2 - 0 1 - 1 4 - 0 7 - 1 3 - 2 3 - 1 1 - 1 7 - 1 8 - 1     Victoria         26 14  3  9  45  64- 32
BVV '31            1 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 3       2 - 2 1 - 1 0 - 4 8 - 4 0 - 3 1 - 0 1 - 2 4 - 4 1 - 0     SV Zeist         26 14  3  9  45  67- 44 P1
't Gooi            1 - 4 2 - 1 1 - 2 2 - 2 3 - 1       0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 0 4 - 1 2 - 3 0 - 5 6 - 1     Hooglanderveen   26 11  6  9  39  51- 34
Hooglanderveen     2 - 0 1 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 1 1 - 0       2 - 0 6 - 0 4 - 1 0 - 0 0 - 2 1 - 1 5 - 2     Laren '99        26 11  4 11  37  39- 44
HVC                1 - 2 3 - 2 1 - 5 0 - 5 3 - 3 2 - 3 3 - 2       2 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 3 3 - 2 5 - 2     't Gooi          26 11  3 12  36  53- 50
KVVA               1 - 0 0 - 8 1 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 6 2 - 4 1 - 2       0 - 4 0 - 7 1 - 6 2 - 6 2 - 6     AS '80           26  8  4 14  28  56- 53
Laren '99          3 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 5 3 - 1 1 - 0 2 - 0 0 - 0 2 - 0       0 - 4 3 - 1 2 - 3 2 - 2     BVV '31          26  7  6 13  27  43- 59
Victoria           4 - 1 1 - 2 0 - 2 2 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 0 8 - 0 1 - 0       5 - 0 2 - 1 6 - 0     HVC              26  8  5 13  26  44- 67 -3 pnts
Vriendenschaar     5 - 3 4 - 2 5 - 3 1 - 2 2 - 1 1 - 0 1 - 0 4 - 2 10- 0 1 - 1 1 - 0       2 - 1 4 - 1     Amsvorde         26  6  6 14  24  37- 60
SV Zeist           1 - 1 2 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 2 6 - 1 3 - 1 7 - 1 3 - 0 0 - 1 2 - 0 2 - 1       5 - 0     Zuidoost United  26  5  4 17  19  48-106
Zuidoost United    0 - 3 0 - 3 3 - 2 1 - 3 5 - 3 1 - 2 3 - 9 2 - 2 3 - 8 0 - 0 4 - 4 0 - 7 5 - 2           KVVA             26  3  0 23   9  29-121 rel

4th class G
Aurora                   0 - 5 1 - 2 3 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 4 3 - 2 2 - 3 1 - 5 2 - 4 1 - 2 2 - 3           HDS              24 17  5  2  56  69- 33 P1 prom
Brederodes         3 - 2       3 - 4 5 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 1 7 - 0 1 - 2 10- 2 4 - 2 1 - 4           Saestum          24 16  3  5  51  72- 33 P3 prom
DWSV               3 - 3 3 - 3       4 - 1 1 - 4 3 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 3 2 - 2 3 - 4 6 - 1 8 - 3 1 - 6     Brederodes       24 15  3  6  48  74- 44 P2
't Goy             0 - 4 1 - 2 2 - 2       2 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 3 6 - 1           Sporting '70     24 13  6  5  45  56- 28 (P1)
HDS                3 - 1 6 - 1 3 - 0 0 - 0       5 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 2 1 - 0 3 - 1 6 - 2 5 - 1           DWSV             24 11  8  5  41  68- 48
MSV '19            1 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 1 1 - 2       1 - 5 3 - 0 0 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 1           Vreeswijk        24 13  1 10  40  55- 60
Saestum            1 - 0 6 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 1 5 - 2       2 - 0 2 - 0 2 - 1 6 - 0 6 - 2 4 - 4           MSV '19          24  9  5 10  32  41- 42
SCH '44            2 - 3 2 - 2 0 - 4 1 - 3 0 - 1 0 - 5 2 - 1       1 - 4 0 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 3           't Goy           24  8  5 11  29  44- 52
Schalkwijk         1 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 6 2 - 3       0 - 0 1 - 4 1 - 2 6 - 0           UVV              24  7  3 14  24  58- 85
Sporting '70       3 - 2 1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 2 2 - 0 3 - 1 5 - 0 3 - 1       1 - 1 7 - 2 4 - 2           Aurora           24  7  2 15  23  48- 61
UVV                6 - 3 0 - 4 2 - 3 1 - 7 5 - 7 1 - 1 1 - 5 7 - 2 4 - 0 2 - 6       2 - 4 3 - 4           SCH '44          24  6  2 16  20  29- 64
Vreeswijk          0 - 5 2 - 0 3 - 2 4 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 0 0 - 0       7 - 2           Zwaluwen Utr.'11 24  4  5 15  17  53- 93
Zwaluwen Utr. '11  1 - 3 2 - 5 3 - 3 2 - 2 2 - 5 3 - 6 1 - 3 0 - 1 2 - 2 0 - 4 7 - 4 2 - 3       2 - 2     Schalkwijk       24  4  4 16  16  36- 60
RUC                                                                            0 - 1 2 - 3
RUC withdrawn

7 playoff groups with 21 winners of periods and 8 teams ended on places 11 and 12 in 3rd class
groupwinners promoted
1 Woudia-West Frisia DP   0-3  Hugo Boys-Woudia          5-2  West Frisia-Hugo Boys 1-2       Hugo Boys promoted, Woudia relegated
2 HSV-Texel '94           5-2  Texel'94-Always Forward   2-3  Always Forward-HSV    1-0       Always Forward promoted, HSV relegated
3 Vrone-Wherevogels       2-1  Wherevogels-JVC           2-3  JVC-Vro ne            0-3       Vrone keeps 3rd class place
4 Volendam-DSOV           2-1  DSOV-Hercules Z.          3-0  Hercules Z.-Volendam  1-3       Volendam keeps 3rd class place
5 NFC/Br.-Fortuna W.      4-1  Fortuna W.-Alliance'22    2-3  Alliance'22-NFC/Br.   2-1       Alliance '22 promoted, NFC/Brommer relegated
6 Bloemendaal-Spaarnwoude 3-2  Spaarnwoude-SDZ           4-2  SDZ-Bloemendaal       1-1       Bloemendaal keeps 3rd class place
7 Brederodes-Diemen       1-1  Vriendenschaar-Brederodes 3-0  Diemen-Vriendenschaar 3-1       Diemen promoted
8 SMVC/Fair Play-BFC      5-1  Sporting'70-KDO           2-3  BFC-Sporting'70       6-0
  KDO-SMVC/Fair Play      5-2  SMVC/Fair Pl.-Sporting'70 5-2  KDO-BFC               2-3       KDO promoted, SMVC/Fair Play relegated
9 's-Graveland-Saestum    1-3  Zeist-De Meer             3-1  Saestum-Zeist         0-0
  De Meer-'s-Graveland    3-1  's-Graveland-Zeist        3-3  De Meer-Saestum       0-2       Saestum promoted, 's-Graveland relegated

In 5th class nrs 1 and 2 promoted and also winners of class period championship
5th class A
AGSV                     2 - 7 8 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 0 1 - 3 5 - 2 2 - 3 0 - 1           ZDH              24 19  1  4  58  81- 35 P1 prom
Dirkshorn          1 - 1       1 - 3 0 - 3 0 - 1 3 - 0 5 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 0 2 - 1           Geel Zwart '30   24 18  1  5  55  68- 38 P3 prom
DWB                1 - 0 2 - 1       1 - 3 0 - 2 6 - 1 2 - 3 1 - 0 1 - 2 1 - 3 8 - 3 1 - 3 1 - 3           Graftdijk        24 17  2  5  53  68- 44 P2 prom
Geel Zwart '30     3 - 2 4 - 3 3 - 0       5 - 4 4 - 1 3 - 1 5 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 4           Succes           24 15  3  6  48  54- 34 (P1)
Graftdijk          4 - 2 3 - 2 7 - 1 0 - 3       4 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 3 1 - 5 3 - 1 3 - 2 4 - 3           Nieuwe Niedorp   24 12  3  9  39  55- 39 (P3) prom
Kaagvogels         1 - 4 0 - 2 0 - 1 0 - 2 0 - 4       0 - 1 2 - 6 1 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 7           De Koog          24 12  2 10  38  48- 43
De Koog            2 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2 3 - 0       3 - 2 4 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 4 3 - 2           Wiron            24  7  7 10  28  43- 42
Nieuwe Niedorp     1 - 1 1 - 2 5 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 2       1 - 0 3 - 2 8 - 2 0 - 1 0 - 2           Sint Boys        24  8  4 12  28  34- 42
Sint Boys          4 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 3       0 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 3           Dirkshorn        24  8  3 13  27  41- 44
Succes             3 - 0 2 - 1 6 - 0 3 - 1 1 - 4 3 - 1 3 - 1 1 - 3 1 - 1       3 - 1 1 - 1 1 - 0           DWB              24  9  0 15  27  39- 65
Watervogels        0 - 3 4 - 0 1 - 4 1 - 4 0 - 4 4 - 4 1 - 3 3 - 5 1 - 1 2 - 1       5 - 4 1 - 3           AGSV             24  7  3 14  24  42- 49
Wiron              1 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 0 2 - 3 4 - 2 2 - 3 1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 2       2 - 2           Watervogels      24  4  5 15  17  39- 86
ZDH                3 - 0 4 - 1 4 - 2 7 - 5 4 - 2 2 - 0 1 - 0 4 - 2 5 - 1 6 - 3 9 - 0 1 - 0                 Kaagvogels       24  1  4 19   7  21- 72

Period championship 5A (won by Graftdijk) :
Succes-Graftdijk 0-2  Nieuwe Niedorp-Succes 1-1  Nieuwe Niedorp-Graftdijk 1-1

5th class B
ASV '55                  0 - 2 0 - 5 3 - 2 1 - 3 3 - 2 3 - 2 0 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 4     Duinrand S       26 20  4  2  64  70- 23 P1 prom
Berdos             7 - 2       4 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 0 5 - 2 1 - 1 4 - 0 2 - 1 0 - 2 6 - 1 1 - 3 2 - 1     Berdos           26 20  3  3  63  77- 25 P2 prom
Bergen             2 - 3 2 - 3       0 - 6 2 - 2 2 - 2 2 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 0 3 - 4 6 - 0 1 - 1 1 - 0     Sporting S       26 13  4  9  43  42- 41 (P1)
Berkhout           5 - 1 1 - 2 1 - 1       0 - 3 1 - 5 2 - 3 2 - 1 3 - 3 2 - 3 1 - 2 3 - 1 3 - 1 4 - 1     RKEDO            26 12  6  8  42  61- 44 (P2) prom
Duinrand S         5 - 2 1 - 2 2 - 0 6 - 1       3 - 0 2 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 0 6 - 1     Victoria O       26 11  9  6  42  43- 32
Dynamo             3 - 1 1 -12 1 - 3 2 - 1 0 - 1       6 - 4 0 - 2 3 - 3 1 - 4 3 - 1 9 - 0 2 - 3 2 - 3     Zwaagdijk        26 11  6  9  39  54- 43
Egmondia           3 - 2 0 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 0       5 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 2 6 - 3 1 - 0 2 - 2     Egmondia         26 11  6  9  39  53- 54 P3
St. George         0 - 0 1 - 2 3 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 6 0 - 2       0 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 1     Bergen           26  9  6 11  33  56- 58
MOC                3 - 5 0 - 1 7 - 3 5 - 1 2 - 4 1 - 5 2 - 3 1 - 3       2 - 3 0 - 1 3 - 4 1 - 2 4 - 1     SSV              26  9  1 16  28  43- 75
RKEDO              5 - 1 1 - 2 4 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 0 9 - 1       3 - 1 4 - 4 3 - 3 3 - 1     Dynamo           26  8  3 15  27  57- 66
Sporting S         3 - 0 2 - 5 3 - 4 3 - 1 0 - 4 2 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2       2 - 0 0 - 0 0 - 2     ASV '55          26  8  2 16  26  42- 80
SSV                5 - 0 2 - 1 0 - 4 0 - 3 2 - 4 4 - 1 2 - 3 1 - 0 6 - 4 2 - 1 1 - 2       1 - 3 1 - 0     Berkhout         26  7  4 15  25  50- 60
Victoria O         5 - 2 0 - 0 4 - 3 1 - 0 0 - 5 2 - 0 1 - 1 6 - 0 2 - 1 0 - 0 0 - 1 3 - 0       0 - 0     St. George       26  6  7 13  25  22- 38
Zwaagdijk          5 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 1 7 - 1 2 - 2 2 - 1 0 - 0 4 - 0 5 - 0 1 - 3 4 - 1 2 - 1           MOC              26  5  3 18  18  51- 82

Period championship 5B (won by Egmondia) :
Sporting S-RKEDO 1-1  Egmondia-Sporting S 3-2  RKEDO-Egmondia 1-3

5th class C
BSM                      1 - 3 1 - 1 1 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 5 0 - 0 2 - 1 2 - 4 1 - 5 1 - 3 0 - 2     Terrasvogels     24 18  3  3  57  79- 27 P3 prom
DIOS               0 - 1       1 - 5 5 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 3 0 - 0 2 - 2 3 - 2 3 - 4 1 - 1 5 - 3     VVH/Velserbroek  24 18  3  3  57  77- 33 prom
Geel Wit           6 - 0 4 - 0       6 - 1 3 - 1 7 - 1 12- 0 2 - 4 8 - 1 7 - 5 5 - 1 0 - 1 5 - 2 4 - 2     Geel Wit         24 17  2  5  53 106- 36 P2
De Germaan         5 - 2 1 - 1 1 - 4       0 - 3 1 - 2 1 - 8 1 - 3 3 - 2 1 - 2 3 - 3 3 - 7 6 - 1 1 - 6     Sloterdijk       24 14  3  7  45  78- 53 (P3)
OSC                3 - 2 7 - 0 1 - 0 4 - 1       5 - 2 0 - 3 5 - 2 5 - 0 0 - 2 2 - 4 1 - 1 7 - 3 2 - 0     OSC              24 12  5  7  36  61- 38 P1 prom -5 pnts
Sloten/Rivalen     3 - 1 3 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 2       3 - 1 1 - 2 4 - 3 0 - 3 2 - 1 3 - 4 2 - 1 2 - 4     Vogelenzang      24 11  2 11  35  54- 50
Sloterdijk         1 - 1 5 - 1 4 - 4 7 - 1 3 - 3 2 - 1       3 - 2 4 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 3           Waterloo         24 10  4 10  34  47- 56
Terrasvogels       4 - 1 4 - 1 1 - 2 6 - 1 2 - 0 4 - 0 4 - 0       4 - 0 5 - 2 2 - 1 5 - 0 3 - 0 1 - 1     Sloten/Rivalen   24 10  1 13  30  43- 56 -1 pnt
THB                1 - 2 3 - 3 0 -13 6 - 3 0 - 0 3 - 1 1 - 8 0 - 3       2 - 0 0 - 3 0 - 4 2 - 2 0 - 7     UNO              24  9  3 12  30  50- 71
UNO                3 - 2 1 - 6 1 - 4 4 - 2 1 - 4 3 - 2 3 - 6 0 - 3 6 - 4       2 - 5 0 - 4 2 - 1 4 - 3     DIOS             24  4  7 13  19  38- 71
Vogelenzang        2 - 0 2 - 1 4 - 1 5 - 2 5 - 4 1 - 2 0 - 2 0 - 4 4 - 0 1 - 1       2 - 3 2 - 3 1 - 3     BSM              24  4  4 16  16  24- 64
VVH/Velserbroek    4 - 0 8 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 0 2 - 2 4 - 1 3 - 3 3 - 0       3 - 1 6 - 1     De Germaan       24  4  2 18  14  44- 91
Waterloo           1 - 1 5 - 0 3 - 1 4 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 7 2 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 2 3 - 2                 THB              24  3  5 16  14  31- 86
Parkstad           6 - 2       4 - 3 4 - 2 1 - 1 2 - 4 3 - 1       6 - 1 7 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 2
Parkstad withdrawn
playoff for 1st place : Terrasvogels - VVH/Velserbroek  0-2

Period championship 5C (won by OSC) :
OSC-Geel Wit 4-0  Geel Wit-Sloterdijk 3-3  Sloterdijk-OSC 0-0

5th class D
Adam Seref Spor          3 - 1 5 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 4 1 - 0 3 - 2 4 - 3 4 - 1 3 - 0 2 - 1                 New Amsterdam    22 17  1  4  52 105- 41 P1 prom
DRC                2 - 3       3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 0 0 - 8 2 - 5 3 - 1 5 - 3 3 - 3 2 - 2                 Kwadijk          22 15  3  4  48  68- 32 P3 prom
FIT                1 - 2 2 - 5       1 - 2 0 - 5 2 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 4 0 - 1 1 - 3 0 - 5                 Adam Seref Spor  22 14  3  5  45  54- 41 (P1)
GeuzenMiddenmeer   3 - 0 2 - 2 4 - 0       1 - 2 1 - 3 3 - 6 3 - 0 3 - 0 6 - 0 4 - 1 0 - 2                 Westzaan         22 14  2  6  44  85- 32 P2 prom
Kwadijk            2 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 2       4 - 3 1 - 3 4 - 1 7 - 0 3 - 1 7 - 0 2 - 1                 Oosthuizen       21 12  4  5  40  82- 37 (P3) prom
New Amsterdam      3 - 5 2 - 1 4 - 0 4 - 2 8 - 3       5 - 2 4 - 1 6 - 2 6 - 0 9 - 2 4 - 2                 GeuzenMiddenmeer 22 11  3  8  36  54- 35
Oosthuizen         3 - 3 2 - 2 6 - 0 0 - 1 2 - 2 3 - 6       6 - 0 13- 2 4 - 0   -   5 - 4                 DRC              22 10  6  6  36  54- 50
Purmerland         1 - 1 0 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 5 2 - 2 1 - 1       0 - 3 3 - 0 5 - 1 1 - 8                 RCZ              22  8  2 12  26  47- 72
RCZ                1 - 5 1 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 3 4 - 2       5 - 2 5 - 1 0 - 6                 Purmerland       22  5  5 12  20  33- 64
Real Sranang       0 - 4 2 - 6 0 - 2 3 - 3 2 - 7 1 - 7 1 - 7 2 - 3 2 - 5       2 - 2 1 - 2                 FIT              22  4  3 15  15  26- 61
Tos Actief         0 - 3 3 - 6 1 - 4 1 - 4 2 - 4 0 -15 2 - 6 2 - 3 3 - 4 2 - 3       1 - 6                 Real Sranang     22  2  2 18   8  27- 93
Westzaan           6 - 0 3 - 2 5 - 2 2 - 0 1 - 3 4 - 3 0 - 2 6 - 0 1 - 1 7 - 0 11- 1                       Tos Actief       21  1  2 18   2  31-108 -3 pnts

Period championship 5D (won by Westzaan) :
Amsterdam Seref Spor-Westzaan 0-3  Oosthuizen-Amsterdam Seref Spor 3-2  Westzaan-Oosthuizen 2-0

5th class E
Allen Weerbaar           4 - 3 0 - 2 4 - 1 4 - 2 3 - 8 3 - 3 5 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 1                       Forza Almere     20 16  2  2  50 100- 29 P1 prom
APGS               1 - 4       1 - 4 1 - 1 1 - 4 0 - 6 1 - 9 1 - 6 2 - 4 0 - 8 1 - 2                       Muiderberg       20 13  5  2  44  91- 27 P2 prom
ASV '65            3 - 6 7 - 0       4 - 3 3 - 0 1 - 5 3 - 2 3 - 2 1 - 0 1 - 5 4 - 2                       TABA             20 11  2  7  35  60- 36 P3
Batavia '90        3 - 0 6 - 1 2 - 1       5 - 0 2 - 3 0 - 5 0 - 5 4 - 1 3 - 3 8 - 2                       Nautilus         20 10  3  7  33  60- 44 (P1) prom
Buitenboys         2 - 2 4 - 0 1 - 2 3 - 1       1 - 4 1 - 7 1 - 5 5 - 2 1 - 2 4 - 5                       ASV '65          20 10  1  9  31  49- 51 (P2)
Forza Almere       2 - 3 9 - 0 4 - 1 8 - 1 7 - 0       2 - 1 5 - 2 7 - 0 3 - 4 10- 0                       Olympia '25      20  9  3  8  30  47- 46
Muiderberg         9 - 0 7 - 1 2 - 2 7 - 0 6 - 1 1 - 1       3 - 1 2 - 1 4 - 2 11- 1                       Allen Weerbaar   20 10  3  7  30  55- 63 -3 pnts
Nautilus           3 - 1 1 - 0 3 - 1 5 - 2 4 - 4 5 - 6 3 - 3       2 - 2 0 - 1 5 - 2                       Batavia '90      20  8  3  9  27  53- 58
Olympia '25        4 - 2 1 - 0 4 - 1 4 - 4 4 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 1       3 - 1 4 - 0                       Buitenboys       20  5  2 13  17  37- 68
TABA               8 - 0 4 - 1 4 - 3 0 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 4       2 - 1                       Voorland         20  4  2 14  14  40- 94
Voorland           2 - 7 3 - 3 5 - 2 1 - 5 1 - 2 1 - 6 4 - 4 2 - 3 4 - 3 1 - 8                             APGS             20  0  2 18   2  18- 94

Period championship 5E (won by Nautilus) :
Nautilus-ASV'65 3-1  ASV'65-TABA 2-1  TABA-Nautilus 1-0

5th class F
Achterveld               1 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2 5 - 0 4 - 2 6 - 0 5 - 1                             Focus '07        18 12  4  2  40  57- 14 P3 prom
DSO Ultrajectum    2 - 1       3 - 3 3 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 1 0 - 0 4 - 2 0 - 1 3 - 3                       Odijk            18 10  6  2  36  48- 25 prom
Faja Lobi KDS      1 - 2 5 - 1       0 - 7 5 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 2 5 - 0 3 - 1                             SVF              18 11  3  4  36  40- 25 P2 prom
Focus '07          1 - 1 2 - 1 4 - 1       3 - 0 1 - 1 6 - 0 3 - 0 3 - 0 3 - 3 3 - 1 3 - 3                 Achterveld       18 10  3  5  33  52- 27 (P3) prom
JSV Nieuwegein     1 - 5 3 - 4 2 - 4 1 - 2       2 - 0 2 - 0 3 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 5                       DSO Ultrajectum  18  9  4  5  31  33- 32 P4
Odijk              5 - 3 5 - 0 3 - 1 1 - 1 7 - 0       3 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 2 5 - 1                       Faja Lobi KDS    18  8  4  6  27  43- 34 P1 prom -1 pnt
Patria             1 - 8 1 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 3 1 - 4       0 - 3 2 - 0 0 - 3 1 - 3                       PVC              18  6  3  9  21  34- 31
PVC                0 - 1 1 - 2 2 - 3 0 - 4 4 - 1 1 - 3 3 - 2       2 - 0 4 - 0 2 - 2                       JSV Nieuwegein   18  6  1 11  19  25- 51
SEC                0 - 3 0 - 2 1 - 4 0 - 9 0 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 6       0 - 2 1 - 3                       Patria           18  2  1 15   7  17- 57
SVF                4 - 2 2 - 0 1 - 0 0 - 1 4 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 4 - 2       3 - 2                       SEC              18  1  1 16   4  11- 64
Hoograven          2 - 2 1 - 2       8 - 4       3 - 3 	     3 - 1       0 - 3
VVU Ardahanspor                                                    4 - 2
Hoograven and VVU Ardahanspor withdrawn
Playoff for 2nd place : Odijk-SVF 2-0

Period championship 5F (won by SVF, Faja Lobi/KDS (nr 2) also promoted)
Faja Lobi/KDS-SVF 4-0  Achterveld-DSO/Ultraj. 2-1  DSO/Ultraj.-Faja Lobi/KDS 1-4
SVF-Achterveld    3-2  SVF-DSO/Ultrajectum    9-1  Faja Lobi/KDS-Achterveld  0-2

Playoff between nrs 2 (and nr 3 of 5F) for 3 promotion places:
Nieuwe Niedorp-Egmondia 1-0  Sloterdijk-Oosthuizen 0-4  TABA-Achterveld 2-3 aet


In 6th class nrs 1 and 2 promoted and also winners of class period championship
6th class A
Callantsoog              2 - 2 2 - 0 2 - 0 8 - 0 6 - 0 2 - 1 4 - 0 1 - 2 4 - 0 1 - 2                       Wieringerwaard   20 14  4  2  46  50- 21 P1 prom
DESS               2 - 1       3 - 1 3 - 2 3 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 0 2 - 3                       Zuidermeer       20 13  5  2  44  38- 22 P2 prom
Flevo              1 - 4 0 - 3       1 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 7 4 - 0 2 - 0 1 - 2                       Callantsoog      20 13  3  4  42  61- 18 P3
Jisp               1 - 1 2 - 3 1 - 4       3 - 1 6 - 2 1 - 3 0 - 5 1 - 2 1 - 4 0 - 2                       DESS             20 11  3  6  36  39- 30 (P1) prom
Oudesluis          0 - 5 1 - 3 1 - 0 4 - 2       5 - 3 2 - 2 3 - 1 1 - 3 3 - 0 2 - 2                       Vesdo            20  9  5  6  32  41- 32 (P2)
TSV Twisk          0 - 4 1 - 2 3 - 0 0 - 1 4 - 2       1 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 1 0 - 1                       WBSV             20  7  6  7  27  42- 36
Vesdo              2 - 5 6 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 3 1 - 0       3 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 2                       Oudesluis        20  7  4  9  25  35- 49
WBSV               1 - 4 2 - 0 6 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 1 1 - 1       1 - 1 3 - 3 1 - 2                       TSV Twisk        20  4  4 12  16  24- 46
Wieringerwaard     3 - 0 2 - 2 5 - 0 6 - 3 2 - 1 1 - 2 3 - 0 4 - 0       3 - 0 4 - 3                       WSW              20  4  3 13  15  18- 41
WSW                0 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 3 2 - 3 0 - 2 0 - 2       0 - 2                       Jisp             20  4  2 14  14  28- 52
Zuidermeer         1 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 0                             Flevo            20  3  3 14  12  22- 51

Period championship 6A (won by DESS) :
DESS-Vesdo 3-0  Vesdo-Callantsoog 2-1  Callantsoog-DESS 1-3

6th class B
DEVO '58                 2 - 3 3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1 18- 1 4 - 3 6 - 1 4 - 2                             Knollendam       18 15  2  1  47  62- 23 P1 prom
Heemstede          0 - 2       1 - 3 6 - 2 5 - 1 5 - 1 6 - 1 3 - 0 10- 2 3 - 0                             Heemstede        18 13  0  5  39  70- 32 P3 prom
Knollendam         4 - 0 4 - 0       3 - 0 3 - 0 4 - 2 1 - 1 4 - 2 4 - 1 4 - 1                             DEVO '58         18 11  4  3  37  56- 28 P2
Muiden             1 - 1 3 - 0 2 - 2       1 - 0 7 - 1 7 - 0 4 - 2 3 - 5 3 - 1                             Muiden           18 11  3  4  36  61- 35 (P1)
Nieuw Sloten       0 - 2 3 - 4 2 - 3 5 - 2       2 - 5 8 - 3 5 - 3 5 - 2 4 - 0                             Nieuw Sloten     18  8  1  9  25  56- 52 (P3) prom
Overamstel         1 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 2 5 - 1       7 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 2                             Overamstel       18  7  2  9  21  48- 55 -2 pnts
RAP                1 - 2 3 -13 3 - 9 1 - 7 3 - 4 11- 2       1 - 3 5 - 1 3 - 1                             WV-HEDW          18  6  2 10  20  48- 70
SDW                3 - 1 2 - 4 1 - 2 4 - 5 2 - 4 4 - 3 6 - 0       1 - 5 1 - 2                             SDW              18  5  0 13  15  41- 55
WV-HEDW            4 - 5 2 - 1 3 - 5 2 - 6 5 - 5 4 - 1 4 - 2 3 - 1       2 - 2                             ZRC/Herenmarkt   18  3  1 14  10  25- 56
ZRC/Herenmarkt     0 - 1 0 - 3 0 - 2 0 - 5 2 - 7 3 - 4 4 - 2 2 - 3 3 - 1                                   RAP              18  3  1 14  10  42-103

Period championship 6B (won by Nieuw Sloten) :
SC Muiden-DEVO '58 1-3  Nieuw Sloten-SC Muiden 5-0  DEVO '58-Nieuw Sloten 1-4

6th class C (1 1/2  competition)
Domstad Majella           9 - 2 4 - 3 1 - 4 1 - 2 0 - 5 2 - 5 4 - 2                                        VV De Dreef      15 11  2  2  35  57- 24 P1 prom
HSV '69             2 - 3       4 - 7 2 - 4 1 - 7 2 - 6 3 - 3 3 - 3                                        VSC              15  9  3  3  25  57- 32 P3 prom -5 pnts
Kismet              5 - 3 2 - 2       3 - 2 4 - 4 0 - 4       2 - 8                                        Kismet           15  8  4  3  23  51- 38 P2 -5 pnts
Oranje Wit          1 - 5 5 - 3 2 - 2       3 - 6 3 - 1 4 - 7                                              Domstad Majella  15  5  2  8  17  36- 44 (P1) prom
VSC                 1 - 1 9 - 2 5 - 3 5 - 1       2 - 4 7 - 2                                              Oranje-Wit       15  5  1  9  16  36- 50 (P3)
VV de Dreef         1 - 0 5 - 1 2 - 3 7 - 2 3 - 2             6 - 5                                        HSV'69           15  0  2 13   2  29- 78
FC Almere           4 - 0 2 - 1 5 - 1 9 - 1 2 - 6 0 - 3       2 - 6
HMS                       5 - 3 1 - 2             4 - 2 3 - 4
FC Almere and HMS withdrawn

Domstad Majella           4 - 4 ----- 3 - 1 ----- -----
HSV '69             -----       ----- ----- 1 - 3 1 - 6
Kismet              5 - 0 5 - 2       4 - 0 ----- -----
Oranje Wit          ----- 3 - 0 -----       ----- 2 - 4
VSC                 3 - 0 ----- 2 - 3 4 - 3       2 - 2
VV de Dreef         3 - 2 ----- 2 - 2 ----- -----

Period championship 6C (won by Domstad Majella) :
Domstad Majella-Kismet 3-0  Kismet-Oranje Wit 8-3  Oranje Wit-Domstad Majella 3-4


District West II
1st class B
ADO Den Haag             4 - 0 2 - 2 4 - 0 2 - 3 0 - 5 1 - 0 1 - 4 3 - 2 2 - 1 4 - 3 2 - 0 5 - 0 1 - 0     Quick            26 17  4  5  55  55- 33 P3 prom
Boshuizen          4 - 2       2 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1     Boshuizen        26 18  0  8  54  66- 44 P1
Excelsior '20      3 - 0 2 - 1       1 - 3 1 - 1 1 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 4 3 - 2 2 - 2     VELO             26 14  2 10  44  59- 44 (P3)
GDA                1 - 2 1 - 3 1 - 2       1 - 2 3 - 1 3 - 2 5 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 5 0 - 2 3 - 2     UVS              26 12  6  8  42  56- 44
HVV                1 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 0       0 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 0     ADO Den Haag     26 13  3 10  42  52- 47
Neptunus-Schiebrk. 2 - 2 2 - 3 1 - 3 2 - 0 4 - 0       1 - 2 2 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 0     Neptunus-Schiebr.26 12  5  9  41  43- 36 P2
Nieuwerkerk        3 - 2 0 - 2 2 - 3 1 - 0 1 - 0 2 - 2       1 - 2 5 - 1 0 - 2 3 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 2     Nieuwerkerk      26 12  5  9  41  41- 39
Pancratius         2 - 1 2 - 4 1 - 1 4 - 5 4 - 0 0 - 3 4 - 1       4 - 1 2 - 2 2 - 3 4 - 2 3 - 2 4 - 4     Pancratius       26 11  5 10  38  60- 55
Papendrecht        1 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 1 1 - 2 1 - 2       1 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 3 0 - 2     SJC              26 10  5 11  35  67- 59
Quick              2 - 1 4 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 1       4 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 0     Excelsior'20     26  9  8  9  35  41- 49
SJC                1 - 1 3 - 6 3 - 3 2 - 2 4 - 3 5 - 2 1 - 2 3 - 0 6 - 1 1 - 2       2 - 2 8 - 1 1 - 2     HVV              26  6  9 11  27  32- 51 rel
UVS                2 - 4 3 - 2 3 - 3 5 - 3 7 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 0       1 - 4 1 - 0     VUC              26  6  9 11  25  37- 42 rel -2 pnts
VELO               2 - 1 3 - 2 4 - 0 4 - 1 4 - 1 1 - 2 5 - 2 3 - 1 4 - 1 0 - 2 5 - 2 1 - 2       4 - 0     GDA              26  7  3 16  24  37- 62 rel
VUC                3 - 0 4 - 2 4 - 0 0 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 4 1 - 1 0 - 3           Papendrecht      26  1  4 21   7  21- 62 rel

Playoff  see West I

2nd class C
Alphen                   3 - 2 4 - 3 0 - 3 2 - 3 1 - 3 1 - 5 3 - 1 2 - 1 0 - 3 2 - 2 6 - 1 1 - 1 3 - 0     RKDEO            26 20  3  3  63  66- 31 P2 prom
Delft              3 - 1       2 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 2 1 - 4 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 0 4 - 2 4 - 1     Wilhelmus        26 16  5  5  53  62- 40 P1
DONK               4 - 1 0 - 0       0 - 4 6 - 1 1 - 3 1 - 5 4 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 1 5 - 0 3 - 1 3 - 3     Delft            26 14  7  5  49  57- 41 P3
Full Speed         2 - 1 1 - 2 2 - 3       3 - 2 4 - 2 0 - 4 0 - 1 3 - 2 0 - 3 3 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 3     Nieuwkoop        26 14  4  8  46  87- 51 (P2)
GONA               5 - 4 2 - 2 1 - 1 3 - 1       3 - 0 6 - 1 2 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 3     GONA             26 11  7  8  40  61- 53
HMSH               5 - 4 1 - 3 2 - 5 6 - 3 4 - 2       2 - 2 2 - 1 0 - 2 2 - 4 3 - 0 5 - 1 1 - 3 5 - 2     HMSH             26 13  1 12  40  62- 61
Nieuwkoop          4 - 1 8 - 0 1 - 2 9 - 0 0 - 2 5 - 6       6 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 0     Olympia          26  9  8  9  35  50- 46
Oliveo             5 - 3 0 - 4 1 - 4 4 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 2       1 - 2 1 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 4 1 - 0     DONK             26 10  4 12  34  54- 54
Olympia            4 - 2 0 - 3 1 - 1 4 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 2 3 - 3       2 - 2 0 - 2 7 - 2 2 - 2 3 - 1     Vredenburch      26  9  5 12  32  45- 73
RKDEO              4 - 0 3 - 1 4 - 0 2 - 1 3 - 3 5 - 1 2 - 5 1 - 0 2 - 0       3 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 2     Oliveo           26  9  4 13  31  47- 58
UDO                0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 2 2 - 2 2 - 3       8 - 1 0 - 4 2 - 3     Full Speed       26  9  1 16  28  50- 71
Vredenburch        3 - 1 1 - 4 2 - 1 3 - 5 1 - 4 1 - 0 4 - 4 4 - 5 1 - 0 0 - 1 2 - 2       2 - 2 4 - 2     UDO              26  6  6 14  24  39- 49
Wilhelmus          2 - 0 1 - 1 4 - 2 6 - 2 1 - 0 0 - 2 4 - 3 2 - 1 2 - 1 0 - 3 3 - 0 0 - 3       4 - 2     Alphen           26  6  4 16  22  50- 73 rel
Woerden            4 - 4 3 - 5 2 - 0 5 - 3 1 - 3 0 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 1 1 - 2 0 - 4           Woerden          26  5  3 18  18  44- 73 rel

2nd class D
DCV                      2 - 2 0 - 2 0 - 0 3 - 4 0 - 2 2 - 2 1 - 4 1 - 0 4 - 4 0 - 1 3 - 3 1 - 5 1 - 1     VOC              26 21  3  2  66  94- 32 P2 prom
Dilettant          2 - 2       2 - 2 5 - 0 2 - 5 1 - 3 0 - 1 0 - 2 0 - 3 2 - 3 2 - 3 1 - 6 3 - 7 1 - 0     PFC              26 18  3  5  57  57- 30 P3 prom
DRL                3 - 2 1 - 1       1 - 0 1 - 0 2 - 5 1 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 1 - 5 3 - 1 0 - 4 1 - 2     Poortugaal       26 15  5  6  50  64- 33 (P2)
JHR                1 - 2 0 - 1 2 - 4       1 - 2 1 - 5 2 - 4 0 - 7 3 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 3 1 - 0     DRL              26 13  3 10  42  52- 50
Kocatepe           3 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 4       1 - 6 3 - 1 1 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 3     Spartaan'20      26 13  2 11  41  54- 50
OVV                2 - 0 5 - 2 0 - 3 1 - 2 0 - 3       0 - 5 0 - 2 2 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 4 0 - 2     TOGB             26 12  7  7  38  47- 42 -5 pnts
PFC                1 - 0 1 - 1 2 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 1       2 - 0 3 - 1 3 - 2 0 - 2 6 - 0 2 - 3 2 - 0     Kocatepe         26 10  5 11  35  47- 52 P1 prom
Poortugaal         4 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 1       2 - 1 1 - 2 2 - 2 6 - 0 1 - 0 2 - 2     Zwervers, cvv    26  9  6 11  33  42- 44
SCO '63            1 - 2 0 - 3 3 - 0 3 - 5 2 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 5       2 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 0     SCO '63          26  9  4 13  31  46- 53
Spartaan '20       3 - 0 3 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 3 6 - 1       2 - 1 3 - 2 2 - 4 1 - 1     UNIO             26  9  3 14  30  47- 69
TOGB               2 - 1 1 - 0 2 - 4 0 - 0 2 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 2 3 - 2       1 - 3 1 - 5 2 - 1     OVV              26  9  1 16  28  46- 60
UNIO               3 - 1 1 - 2 1 - 4 2 - 1 2 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 5       2 - 3 0 - 1     JHR              26  7  3 16  24  35- 59 rel
VOC                5 - 0 4 - 1 3 - 2 5 - 1 5 - 1 7 - 0 1 - 1 2 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 1 6 - 1       0 - 0     Dilettant        26  5  6 15  21  37- 60 rel
cvv Zwervers       3 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 0 4 - 2 1 - 4 3 - 4 3 - 0 0 - 2 2 - 2 4 - 1 3 - 5           DCV              26  3  7 16  16  29- 63 rel

Period-championship 2C / 2D :
Round 1 : VUC-Poortugaal      1-1 and 0-2  HVV-Delft     2-1 and 1-4
          Nieuwkoop-Kocatepe  3-2 and 0-1  PFC-Wilhelmus 2-0 and 2-2  Kocatepe wins on penalties
Round 2 : Poortugaal-Kocatepe 2-2 and 2-2  Delft-PFC     2-1 and 0-4  Kocatepe wins on penalties  Kocatepe and PFC promoted, VUC and HVV relegated

3rd class A
Alkmania                 2 - 3 2 - 4 0 - 2 0 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 0     Voorschoten'97   24 18  3  3  57  57- 26 P2 prom
Concordia          2 - 2       1 - 2 0 - 0 0 - 5 2 - 3 1 - 1 5 - 2 2 - 3 7 - 0 2 - 3 7 - 2 6 - 3 3 - 4     SJZ              24 15  3  6  48  65- 44 P1
DHL                0 - 4 2 - 1       3 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3 4 - 4 1 - 2 2 - 4 1 - 3 2 - 0 2 - 3 0 - 8     ROAC             24 14  6  4  48  59- 39 P3
DOSR               1 - 1 3 - 0 3 - 1       6 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 1 1 - 4 1 - 0 0 - 1 0 - 3     Meerburg         24 13  3  8  42  61- 45 (P2) prom
Foreholte          3 - 0 5 - 2 1 - 1 4 - 3       4 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 4     Foreholte        24  8  8  8  32  52- 48
Lisse              2 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 3 4 - 4       0 - 2 2 - 1 4 - 0 6 - 4 2 - 2 3 - 3 0 - 2           Teylingen        24  8  6 10  30  33- 45
Meerburg           3 - 1 1 - 0 7 - 8 1 - 2 2 - 1 3 - 1       3 - 2 1 - 0 0 - 4 0 - 2 3 - 1 1 - 4           DOSR             24  8  5 11  29  41- 38
Moordrecht         1 - 2 1 - 5 3 - 2 3 - 2 4 - 6 4 - 1 1 - 9       1 - 8 3 - 3 4 - 3 0 - 0 1 - 2 3 - 3     Lisse            24  8  5 11  29  46- 53
ROAC               1 - 0 4 - 4 2 - 0 3 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 0       4 - 4 4 - 5 3 - 1 1 - 0 2 - 4     Concordia        24  7  6 11  27  59- 55
SEP                1 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 4 0 - 4 4 - 0 1 - 4       1 - 7 4 - 3 2 - 5           DHL              24  8  3 13  27  48- 64
SJZ                1 - 0 1 - 5 6 - 1 3 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 3 4 - 0 3 - 2 3 - 2       1 - 1 1 - 2           SEP              24  7  6 11  27  51- 68 rel
Teylingen          1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 7 2 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 3       0 - 2 0 - 3     Alkmania         24  5  6 13  21  32- 42
Voorschoten '97    2 - 1 5 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 1       4 - 2     Moordrecht       24  5  4 15  19  40- 77 rel
SVLY                     3 - 3             2 - 3 7 - 2       3 - 0             3 - 1
SVLY withdrawn

3rd class B
ASW                      5 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 6     XerxesDZB        26 22  2  2  68  89- 25 P2 prom
Bodegraven         1 - 1       2 - 3 0 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 0 3 - 2 0 - 3 1 - 7 1 - 4     VFC              26 18  6  2  60  71- 22 P3 prom
ESTO               2 - 2 0 - 2       3 - 1 2 - 2 3 - 3 1 - 2 4 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 3 3 - 4     VEP              26 13  7  6  46  56- 35 P1
Excelsior R.       2 - 1 1 - 2 8 - 0       6 - 0 5 - 1 3 - 4 3 - 2 6 - 0 3 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 2 0 - 2     SVV              26 11  9  6  42  51- 37 (P2)
GLZ Delfshaven     4 - 2 7 - 0 2 - 1 1 - 0       1 - 0 2 - 1 1 - 3 4 - 1 4 - 1 2 - 3 0 - 2 0 - 5 0 - 2     Excelsior R.     26 12  3 11  39  56- 34
Groeneweg          2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 1       2 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 2 1 - 5 0 - 1 0 - 5 1 - 3     Groeneweg        26 11  5 10  38  44- 50
Hermes DVS         3 - 2 3 - 3 3 - 5 1 - 3 2 - 4 1 - 2       2 - 0 4 - 1 0 - 4 1 - 3 2 - 7 1 - 3 0 - 2     GLZ Delfshaven   26 10  5 11  35  45- 47
Mozaiek            0 - 2 1 - 2 6 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 2       2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 2     Stolwijk         26 10  3 13  33  31- 51
ONA                1 - 0 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 1 6 - 2 1 - 0       1 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 3 0 - 3     Bodegraven       26  9  4 13  31  38- 72
Stolwijk           0 - 1 0 - 1 2 - 2 2 - 4 2 - 0 1 - 1 4 - 3 2 - 1 1 - 0       2 - 0 1 - 0 2 - 1 0 - 4     ONA              26  7  5 14  26  33- 55
SVV                3 - 1 1 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 3 3 - 1       2 - 4 1 - 1 0 - 0     ESTO             26  6  8 12  26  45- 68
VEP                3 - 3 5 - 1 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 3 2 - 2 4 - 1 2 - 0 6 - 0 1 - 2       1 - 4 2 - 0     Mozaiek          26  5  8 13  23  35- 48
VFC                1 - 0 2 - 0 4 - 2 3 - 2 1 - 1 3 - 1 8 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 0       0 - 2     ASW              26  5  7 14  22  33- 46 rel
XerxesDZB          3 - 2 12- 0 4 - 0 2 - 1 2 - 2 7 - 1 5 - 1 4 - 1 3 - 2 4 - 1 4 - 1 4 - 0 1 - 4           Hermes DVS       26  5  4 17  19  43- 80 rel

Period-championship 3A / 3B :
Round 1 : UDO-SVV        1-1 and 0-1  Full Speed-ROAC   1-1 and 2-1
          Meerburg-VEP   3-0 and 1-3  SJZ-VFC           0-0 and 1-2
Round 2 : SVV-Meerburg   2-2 and 3-3  Full Speed-VFC    2-3 and 3-2  Meerburg and VFC win on penalties  Meerburg and VFC promoted, UDO and Full Speed releg.

3rd class C
BMT                      3 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 0 3 - 0 3 - 2 7 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 4 2 - 1           Schipluiden      24 16  4  4  52  65- 30 P1 prom
Den Hoorn          1 - 0       3 - 1 4 - 0 8 - 1 1 - 1 3 - 1 11- 0 0 - 0 6 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 4           Den Hoorn        24 15  4  5  49  84- 34 P3
Erasmus            3 - 2 1 - 4       2 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 1 7 - 0 2 - 3 1 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 2           VCS              24 12  4  8  40  49- 38 P2
GSC ESDO           2 - 2 1 - 4 0 - 2       1 - 0 2 - 1 0 - 2 6 - 0 2 - 3 1 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 2           Erasmus          24 12  4  8  40  49- 39 (P1)
Hoekpolder         0 - 1 2 - 5 3 - 0 2 -10       3 - 1 3 - 1 1 - 0 1 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 3 1 - 1           TAC'90           24 10  8  6  38  53- 38
Laakkwartier       3 - 0 4 - 3 1 - 1 1 - 1 3 - 1       4 - 3 7 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1           Laakkwart.       24 10  4 10  34  49- 44
ODB                0 - 1 1 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 3 3 - 0       4 - 0 2 - 1 4 - 4 4 - 3 2 - 2 7 - 0           Wateringse Veld  24  8  7  9  31  49- 51
Oranjeplein-Postdv.2 - 2 1 - 5 0 - 3 4 - 2 2 - 5 1 - 5 0 - 2       0 - 3 2 - 1 1 - 5 1 - 3 0 - 5           ODB              24  9  3 12  30  50- 47
Schipluiden        5 - 1 4 - 1 4 - 3 1 - 0 6 - 0 3 - 4 2 - 0 6 - 1       4 - 1 1 - 3 4 - 0 1 - 1           Verburch         24  8  6 10  30  39- 59
TAC '90            2 - 0 2 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 1 4 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 2       1 - 2 5 - 0 4 - 4           GSC ESDO         24  8  6 10  29  44- 42 -1 pnt
VCS                2 - 2 1 - 2 0 - 2 2 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 1 1 - 1       2 - 0 1 - 0           BMT              24  8  6 10  29  36- 40 rel -1 pnt
Verburch           1 - 0 0 - 9 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 4 3 - 0 2 - 4 3 - 3 3 - 2       3 - 3           Hoekpolder       24  7  3 14  24  36- 62 rel
Wateringse Veld    1 - 0 1 - 4 3 - 2 0 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 5 2 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 0                 Oranjepl.-Postdv.24  3  1 20  10  22-101 rel

3rd class D
AGE                      2 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 3 2 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 2     Slikkerveer      26 17  8  1  59  76- 36 P1 prom
Antibarbari        0 - 0       6 - 1 0 - 3 1 - 3 0 - 1 6 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 4 3 - 1 2 - 1 1 - 7 1 - 0     OHVV             26 16  8  2  56  61- 33 P2
BZC '95            0 - 2 0 - 5       3 - 5 1 - 1 1 - 8 2 - 2 4 - 4 2 - 5 0 - 4 4 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 4     AGE              26 14  9  3  51  58- 32 (P1)
CKC                2 - 2 2 - 0 1 - 2       1 - 0 0 - 0 2 - 4 2 - 3 2 - 0 1 - 2 4 - 1 5 - 2 3 - 2 7 - 2     WCR              26 15  5  6  50  67- 32 P3
DEHMusschen        0 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 1       2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 3 4 - 4 2 - 0 5 - 2 4 - 0 0 - 1     CKC              26 15  5  6  50  64- 37
DHZ                2 - 2 0 - 5 2 - 1 0 - 1 0 - 1       5 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 3 5 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 1     DEHMusschen      26 13  5  8  44  58- 42
Hekelingen         0 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 5 1 - 4 1 - 2       1 - 5 2 - 2 0 - 6 5 - 3 1 - 3 4 - 0 2 - 1     DHZ              26 10  8  8  38  51- 41
LMO                0 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 0 3 - 0       2 - 3 0 - 0 0 - 0 4 - 3 6 - 2 2 - 2     Antibarbari      26 11  4 11  37  51- 46
OHVV               2 - 1 4 - 1 4 - 2 1 - 1 1 - 2 1 - 0 3 - 3 3 - 2       1 - 1 3 - 1 3 - 2 7 - 0 3 - 2     LMO              26  9  6 11  33  48- 50
Slikkerveer        2 - 2 4 - 3 4 - 2 1 - 1 6 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 0 1 - 3       3 - 1 4 - 1 7 - 2 1 - 1     BZC '95          26  7  6 13  27  41- 75
Sparta (AV)        1 - 3 1 - 2 2 - 3 3 - 5 1 - 6 3 - 1 5 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 2       2 - 1 0 - 1 4 - 3     Sparta (AV)      26  7  1 18  22  42- 68 rel
Swift Boys         0 - 3 0 - 5 1 - 2 1 - 2 2 - 4 1 - 3 3 - 3 3 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 4       6 - 4 2 - 7     Hekelingen       26  5  6 15  21  42- 79
TransvaliaZW       4 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 4 0 - 2 3 - 5 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 4 1 - 2       0 - 4     Swift Boys       26  3  1 22  10  46- 88 rel
WCR                3 - 0 4 - 0 6 - 0 1 - 0 4 - 2 0 - 0 4 - 1 1 - 0 0 - 0 1 - 2 6 - 0 5 - 2 2 - 0           TransvaliaZW     26  2  4 20  10  38- 84 rel

Period-championship 3C / 3D :
Round 1 : JHR-OHVV       1-1 and 3-1  OVV-Den Hoorn     2-2 and 1-0
          VCS-AGE        0-1 and 0-2  Erasmus-WCR       1-2 and 1-2
Round 2 : JHR-AGE        1-1 and 1-2  OVV-WCR           2-2 and 4-1   AGE promoted, JHR relegated, OVV keeps place in 2nd class

4th class A
Altior                   5 - 2 3 - 1 3 - 0 3 - 3 2 - 2 8 - 0 0 - 1 0 - 2 3 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 1           MMO              24 18  6  0  60  81- 26 P2 prom
ASC                0 - 0       0 - 0 2 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 2 5 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 3           Stompwijk        24 17  5  2  56  77- 33 P3 prom
Bernardus          1 - 2 4 - 6       6 - 2 2 - 0 6 - 1 9 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 3 1 - 1 0 - 1 3 - 3           van Nispen       24 16  3  5  51  70- 33 P1
DoCoS              3 - 1 3 - 2 5 - 2       1 - 1 5 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 3 1 - 4 2 - 0 7 - 3 1 - 1           Altior           24 13  6  5  45  50- 30 (P2)
GOL Sport          0 - 1 5 - 5 3 - 1 2 - 2       6 - 0 3 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 3 3 - 2 0 - 3 0 - 3           DoCoS            24 10  7  7  37  57- 58
Kickers'69         0 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 1       5 - 0 1 - 4 1 - 5 3 - 2 2 - 2 1 - 4 0 - 2           SV Warmunda      24 10  5  9  35  46- 46
Leidse Boys        1 - 3 1 - 4 2 - 3 2 - 3 1 - 6 1 - 5       0 - 6 0 - 1 0 - 8 1 - 6 0 - 6 1 - 5           ASC              24  9  5 10  32  51- 50
MMO                2 - 2 3 - 0 4 - 1 6 - 0 7 - 1 2 - 1 8 - 0       3 - 2 5 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 0           Bernardus        24  8  6 10  30  59- 59
van Nispen         2 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 1 7 - 1 4 - 1 5 - 0 2 - 4       4 - 1 1 - 0 2 - 1 5 - 0           Roodenburg       24  9  3 12  27  64- 60 -3 pnts
Rijnland           1 - 3 1 - 3 6 - 1 2 - 4 2 - 2 4 - 1 2 - 0 3 - 4 2 - 1       1 - 5 0 - 1 1 - 3           Rijnland         24  7  1 16  22  53- 65
Roodenburg         2 - 3 2 - 1 7 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 4 5 - 0 2 - 4 1 - 5 5 - 1       4 - 6 6 - 0           Kickers '69      24  6  3 15  21  36- 66
Stompwijk          3 - 0 5 - 0 3 - 2 3 - 3 2 - 1 5 - 0 9 - 2 2 - 2 3 - 1 6 - 3 3 - 0       2 - 1           GOL Sport        24  5  6 13  16  47- 64 -5 pnts
SV Warmunda        0 - 0 0 - 4 2 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 1 8 - 2 0 - 0                 Leidse Boys      24  0  0 24   0  18-119

4th class B
Ammerstol                1 - 2 2 - 1 1 - 4 1 -10 4 - 2 1 - 5 4 - 1 2 - 1 0 - 4 3 - 5 0 - 0                 Gouda            20 15  0  5  45  75- 35 P2 prom
Bergambacht        2 - 1       0 - 2 4 - 0 0 - 5 0 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 4 1 - 6 3 - 0 8 - 0                 NSV '46          20 13  2  5  41  70- 36 P3 prom
Cabauw             5 - 1 1 - 3       5 - 3 0 - 5 3 - 2 1 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 4 0 - 6                       RVC '33          20 12  3  5  39  40- 22 P1
Floreant           5 - 1 3 - 0 1 - 4       1 - 4 2 - 1 1 - 2 0 - 2 1 - 6 3 -10 1 - 0                       Nicolaas Boys    20 11  4  5  37  41- 22 (P2)
Gouda              4 - 1 6 - 0 5 - 3 5 - 2       0 - 1 4 - 3 2 - 1 5 - 1 6 - 1 2 - 1                       Haastrecht       20 11  3  6  36  38- 29 Pe prom
Gouderak           3 - 1 6 - 0 3 - 1 6 - 1 1 - 3       2 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 6 0 - 3                       Lekkerkerk       20  9  2  9  29  36- 31
Haastrecht         6 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 1       2 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 1                       Gouderak         20  7  0 13  21  37- 45
Lekkerkerk         4 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 6 - 2 4 - 3 1 - 2       0 - 3 5 - 3 0 - 1 4 - 1                 Cabauw           20  6  2 12  20  34- 49
Nicolaas Boys      2 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 0       2 - 0 3 - 1                       Bergambacht      20  6  3 11  18  23- 50 -3 pnts
NSV '46            5 - 1 6 - 3 3 - 2 7 - 0 4 - 2 4 - 2 2 - 1 2 - 0 0 - 0       0 - 1 3 - 0                 Floreant         20  5  2 13  17  31- 63
RVC '33            2 - 1 0 - 0 2 - 0 1 - 0 5 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 2                             Ammerstol        20  4  1 15  13  30- 73
SVS Capelle                    0 - 3 1 - 4       2 - 5
SVS Capelle withdrawn

4th class C
ADS                      5 - 1 0 - 3 1 - 8 2 - 3 3 - 2 0 - 4 1 - 0 3 - 3 1 - 5 3 - 2 0 - 3 4 - 4           de Ster          24 24  0  0  72 116- 18 P1 prom
Celeritas          3 - 2       1 - 5 0 - 4 2 - 7 2 - 3 1 - 4 5 - 0 3 - 2 0 - 1 3 - 0 4 - 1 1 - 1           Escamp           24 18  4  2  58  68- 27 P2
Escamp             3 - 1 2 - 0       0 - 0 5 - 1 4 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 2 3 - 1 7 - 2 3 - 1           Gr.Willem II VAC 24 17  3  4  54  89- 27 P3 prom
Graaf Will. II VAC 3 - 0 3 - 0 2 - 2       4 - 1 6 - 2 1 - 0 13- 0 2 - 1 0 - 1 5 - 2 6 - 0 6 - 1           REMO             24 13  4  7  43  70- 43 (P1)
HMC                8 - 2 2 - 2 1 - 2 0 - 2       2 - 0 1 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 4 1 - 3 10- 1 3 - 1           JuVentaS         24 13  3  8  42  48- 35
Houtwijk           6 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 5 1 - 6       1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 -11 1 - 1 4 - 0 1 - 5           HMC              24 11  2 11  35  66- 48
JuVentaS           5 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 4 0 - 3 0 - 2       3 - 1 1 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 2 5 - 4           SVH              24  8  3 13  27  48- 67
Real Zoetermeer    2 - 3 4 - 2 0 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 1       0 - 1 2 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 2           WIK              24  8  3 13  27  53- 74
REMO               9 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 0 5 - 1 2 - 1 3 - 1       2 - 7 7 - 2 2 - 0 9 - 4           Real Zoetermeer  24  7  1 16  22  30- 65
de Stere           5 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 0 2 - 0 6 - 0 3 - 0 10- 0 2 - 0       5 - 0 6 - 0 6 - 2           Celeritas        24  6  3 15  21  38- 63
SVH                5 - 0 3 - 5 2 - 5 0 - 0 3 - 2 6 - 0 0 - 2 2 - 3 1 - 4 1 - 9       3 - 2 1 - 1           Houtwijk         24  6  3 15  18  36- 74 -3 pnts
Toofan             8 - 2 3 - 1 1 - 3 4 - 9 2 - 4 0 - 0 1 - 2 0 - 4 1 - 7 1 -11 1 - 3       4 - 1           ADS              24  5  2 17  17  36- 97
WIK                2 - 1 3 - 0 0 - 4 4 - 3 4 - 3 1 - 4 0 - 1 2 - 1 2 - 3 3 - 6 2 - 4 3 - 0                 Toofan           24  4  1 19  13  38- 98

4th class D
Delfia                   4 - 2 5 - 2 8 - 0 1 - 1 3 - 4 5 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 2                       Quintus          20 14  4  2  46  61- 21 P3 prom
DRGS               2 - 3       5 - 3 1 - 0 0 - 3 0 - 4 1 - 3 0 - 0 3 - 3 5 - 1 1 - 0                       RVA Anadolu      20 14  4  2  46  51- 29 (P3)
Hargasport         1 - 8 3 - 3       2 - 1 1 - 2 3 - 5 0 - 3 2 - 2 4 - 3 3 - 2 1 - 1                       Delfia           20 12  2  6  38  62- 39 P2
Naaldwijk          2 - 5 2 - 2 1 - 3       0 - 1 1 - 2 1 - 5 2 - 5 0 - 2 0 - 2 1 - 2                       SVDPW            20  9  8  3  35  53- 31 P1
Quintus            4 - 1 9 - 1 7 - 0 5 - 1       2 - 4 3 - 0 4 - 0 6 - 3 1 - 0 3 - 2                       Spaland          20  9  7  4  34  38- 32
RVA Anadolu        4 - 1 2 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 0       2 - 2 1 - 1 3 - 2 5 - 2 5 - 3                       Zoetermeer       20  7  5  8  26  41- 38
Spaland            1 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 0       2 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2                       Wippolder        20  7  3 10  24  34- 41
SVDPW              4 - 1 2 - 0 7 - 1 1 - 1 2 - 2 4 - 2 2 - 2       1 - 2 9 - 2 2 - 0                       DRGS             20  5  6  9  21  28- 45
Taurus             3 - 4 0 - 1 4 - 3 4 - 2 2 - 5 2 - 3 3 - 5 1 - 3       0 - 3 3 - 3                       Taurus           20  5  2 13  17  46- 63
Wippolder          0 - 0 2 - 0 4 - 2 6 - 2 1 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 3       0 - 2                       Hargasport       20  4  5 11  17  38- 68
Zoetermeer         2 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 2 4 - 2 2 - 3 7 - 3 2 - 1                             Naaldwijk        20  0  2 18   2  18- 63
Playoff for 1st place : Quintus - RVA Anadolu 2-1

4th class E
Aeolus                   2 - 0 4 - 2 6 - 5 4 - 2 1 - 0 4 - 2 3 - 3 1 - 2 2 - 2 2 - 4 4 - 1                 Steeds Hooger    22 14  2  6  44  69- 32 P2 prom
Blijdorp           4 - 4       0 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 0 5 - 4 2 - 1                 HWD              22 13  3  6  42  48- 28 P3
CWO                7 - 4 2 - 0       5 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 0 5 - 3 7 - 1                 CWO              22 13  1  8  40  64- 37 (P2)
Hillegersberg      4 - 3 4 - 1 1 - 0       2 - 0 3 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 4 7 - 1                 Ommoord          22 11  7  4  40  48- 33 Pe prom
HOVDJSCR           1 - 3 2 - 4 1 - 4 0 - 3       3 - 0 2 - 2 4 - 1 1 - 6 3 - 1 1 - 3 1 - 0                 Hillegersberg    22 10  6  6  36  63- 41
HWD                4 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 1 6 - 1       3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 3 1 - 0                 Blijdorp         22 10  4  8  34  47- 46
NOCKralingen       4 - 2 1 - 4 5 - 4 1 - 1 2 - 2 1 - 2       0 - 4 1 - 3 5 - 0 3 - 1 4 - 1                 Aeolus           22 10  4  8  31  65- 64 P1 -3 pnts
Ommoord            4 - 1 1 - 1 4 - 3 2 - 2 3 - 0 2 - 1 0 - 3       1 - 0 1 - 0 4 - 4 3 - 1                 NOCKralingen     22  7  6  9  27  42- 42
Steeds Hooger      2 - 2 5 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 3       3 - 1 8 - 0 7 - 2                 VOB              22  8  2 12  26  38- 50
VOB                4 - 6 3 - 6 1 - 0 1 - 2 1 - 3 1 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 3       2 - 1 4 - 3                 HOVDJSCR         22  7  2 13  22  39- 60 -1 pnt
Voorwaarts         3 - 4 1 - 4 2 - 4 1 - 4 1 - 4 0 - 4 1 - 1 1 - 4 2 - 4 0 - 4       1 - 2                 Zwarte Pijl      22  4  3 15  15  37- 92
Zwarte Pijl        4 - 2 3 - 3 2 - 2 3 -15 4 - 1 2 - 4 1 - 1 1 - 4 0 -13 1 - 4 3 - 2                       Voorwaarts       22  4  2 16  13  42- 77

4th class F
Abbenbroek               6 - 0 2 - 0 4 - 1 3 - 5 0 - 3 10- 0 2 - 2 4 - 1 4 - 3 2 - 2 1 - 1                 Flakkee          22 17  3  2  54  57- 20 P2 prom
Besiktas           1 - 6       1 - 3 1 - 2 0 - 1 2 - 3 4 - 2 1 -14 0 - 6 0 - 4 1 - 4 3 - 5                 Overmaas         22 14  5  3  47  55- 26 P1
Blankenburg        1 - 1 4 - 1       0 - 5 2 - 8 1 - 2 3 - 2 2 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 6 0 - 2                 RDM              22 12  8  2  44  62- 27 (P2) prom
Coal               0 - 0 9 - 0 2 - 1       0 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 3 3 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 1                 Abbenbroek       22 12  6  4  42  71- 34 Pe prom
FIOS               4 - 3 8 - 2 6 - 0 0 - 1       1 - 4 3 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 4 0 - 1                 FIOS             22 13  3  6  42  64- 32 Pe
Flakkee            3 - 0 1 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 0       6 - 0 3 - 1 2 - 0 6 - 1 1 - 1 3 - 1                 Coal             22 11  2  9  35  45- 29
Maasstad Tediro    2 - 4 5 - 2 1 - 3 0 - 5 2 - 4 1 - 4       4 - 1 0 - 4 3 - 1 1 - 7 4 - 3                 Vierpolders      22  8  6  8  30  36- 47
Meeuwenplaat       1 - 6 5 - 0 7 - 1 1 - 4 1 - 3 2 - 3 5 - 1       3 - 0 7 - 0 2 - 2 2 - 2                 Meeuwenplaat     22 10  4  8  29  70- 42 P3 prom -5 pnts
Overmaas           1 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1 2 - 0 3 - 1       3 - 0 3 - 3 9 - 3                 Pretoria         22  6  1 15  14  26- 59 -5 pnts
Pretoria           0 - 4 3 - 1 3 - 1 0 - 2 0 - 8 0 - 2 1 - 0 1 - 3 0 - 2       1 - 2 1 - 3                 Blankenburg      22  4  2 16  14  26- 68
RDM                2 - 3 7 - 0 4 - 0 1 - 3 1 - 0 6 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2       2 - 0                 Maasstad Tediro  22  4  0 18  11  33- 80 -1 pnt
Vierpolders        1 - 5 1 - 0 2 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 4 2 - 1 0 - 3 2 - 2 2 - 0 1 - 1                       Besiktas         22  1  0 21   2  21-102 -1 pnt

Playoff between winners of periods, teams on places 11 and 12 of 3rd class and
4 teams in 4th class with the best points/matches average (Abbenbroek, FIOS, Ommoord and Haastrecht)
van Nispen-Nicolaas B. 3-1  Nicolaas B.-Alkmania  2-2  Alkmania-van Nispen      1-0                       Alkmania keeps place in 3rd class
SEP-Altior             3-4  NSV '46-SEP           3-4  Altior-NSV '46           2-7                       NSV '46 promoted
RVC '33-Abbenbroek     1-2  Stompwijk '92-RVC '33 4-2  Abbenbroek-Stompwijk '92 0-0                       Stompwijk '92 promoted
REMO-Delfia            2-3  Mozaiek-REMO          3-0  Delfia-Mozaiek           0-1                       Mozaiek keeps place in 3rd class
ESTO-Escamp            2-1  Escamp-RVA Anadolu    3-2  RVA Anadolu-ESTO         2-1  ESTO wins on pen.    ESTO keeps place in 3rd class
SVDPW-FIOS             5-2  FIOS-Gr.Willem II VAC 0-4  Gr.Willem II VAC-SVDPW   3-1                       Graaf Willem II VAC promoted
Aeolus-Ommoord         1-3  Hoekpolder-Aeolus     6-0  Ommoord-Hoekpolder       3-0                       Ommoord promoted, Hoekpolder relegated
BMT-CWO                2-0  CWO-Meeuwenplaat      0-4  Meeuwenplaat-BMT         2-1 aband. BMT withdrawn  Meeuwenplaat promoted, BMT relegated
Overmaas-Haastrecht    1-5  Hekelingen-Overmaas   3-1  Haastrecht-Hekelingen    2-2                       Haastrecht prom.,Hekelingen keeps 3rd class place
Sparta-RDM             2-2  HWD-Sparta            1-2  RDM-HWB                  3-0                       RDM promoted, Sparta relegated

Because of switch of DCV and Quintus to Football on Saturday 2 extra places in 3rd class for 2 best nrs. 2 in playoff groups, Hekelingen and Haastrecht


District Zuid I
1st class C
Best Vooruit             2 - 3 2 - 3 1 - 3 0 - 4 1 - 0 1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 4 - 1 5 - 5 1 - 2 2 - 0     Brabantia        26 17  2  7  53  63- 39 P3 prom
Brabantia          1 - 0       4 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 1 4 - 3 4 - 0 1 - 2 6 - 0 3 - 1 4 - 1     Nemelaer         26 16  4  6  52  57- 31(P3)
EFC                3 - 2 3 - 2       1 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 0 1 - 0     EFC              26 13  5  8  44  38- 31
Geldrop/Houta Bouw 1 - 3 0 - 2 0 - 2       1 - 3 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 2 2 - 0 4 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 1     Vlissingen       26 12  6  8  42  53- 36
Goes               2 - 1 4 - 0 3 - 4 2 - 3       3 - 3 3 - 0 5 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 1 4 - 3     LONGA            26 11  8  7  41  32- 36
IFC                3 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 2 1 - 0       3 - 1 2 - 2 1 - 6 2 - 2 6 - 3 4 - 0 2 - 1 4 - 5     Goes             26 12  4 10  40  49- 30 P1 prom
JEKA               3 - 3 5 - 0 0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 2       1 - 1 4 - 2 3 - 0 3 - 2 3 - 1 3 - 1 1 - 1     Geldrop/Houta B. 26 12  4 10  40  45- 44 P2
LONGA              0 - 1 0 - 4 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 1       0 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 2     JEKA             26 11  5 10  38  43- 37
Nemelaer           2 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 1       5 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 1     IFC              26  9  8  9  35  50- 50
PSV                1 - 3 5 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 0       1 - 2 4 - 0 3 - 1 2 - 2     Best Vooruit     26  9  4 13  31  49- 51
Rood Wit V         1 - 4 1 - 3 0 - 1 0 - 6 1 - 1 0 - 2 0 - 2 5 - 1 1 - 3 2 - 1       0 - 2 1 - 2 3 - 2     PSV              26  9  4 13  31  37- 53 rel
Terneuzen          0 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 2       0 - 1 2 - 5     WSC              26  9  2 15  29  48- 63 rel
Vlissingen         5 - 1 2 - 4 0 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 0 9 - 2 3 - 0 1 - 2       1 - 2     Terneuzen        26  5  5 16  20  30- 61 rel
WSC                1 - 3 0 - 2 1 - 5 3 - 2 0 - 1 4 - 3 0 - 2 0 - 2 2 - 3 4 - 1 3 - 2 3 - 2 2 - 5           Rood Wit V       26  6  1 19  19  34- 66 rel

Period-championship 1C / 1D:
Round 1: De Valk-Someren   0-0 and 1-2 aet   Nemelaer-Meerssen  1-0 and 1-2  Nemelaer wins on penalties
         Geldrop-HVCH      0-3 and 4-4       Heidebloem-Goes    0-4 and 1-4
Round 2: Someren-HVCH      2-1 and 1-0       Nemelaer-Goes      0-2 and 1-3  Someren and Goes promoted, De Valk and Meerssen relegated

2nd class E
Aardenburg               1 - 1 2 - 5 2 - 2 3 - 2 1 - 4 3 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 4 1 - 1 3 - 1 4 - 1     Halsteren        26 19  0  7  57  64- 34 P1 prom
BSC                0 - 3       2 - 0 1 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 1 1 - 0 4 - 2     DOSKO            26 15  6  5  51  55- 32 P2 prom
DOSKO              4 - 2 2 - 1       1 - 0 6 - 0 4 - 3 1 - 1 5 - 4 3 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 1 1 - 2 1 - 1     TSC              26 14  8  4  50  58- 37 P3 prom
EBOH               2 - 2 3 - 2 1 - 1       0 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 3     Unitas           26 14  4  8  46  64- 38 (P1)
Haarsteeg          4 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1       0 - 1 2 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 2 1 - 5 0 - 1     Uno Animo        26 13  4  9  43  54- 48
Halsteren          2 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 0 2 - 0       2 - 1 0 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 3 5 - 0 4 - 3     RCS              26 10  4 12  34  43- 58
Madese Boys        4 - 2 4 - 3 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 3       1 - 2 4 - 0 0 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 3 5 - 2     Roosendaal       26  9  6 11  33  40- 40
Moerse Boys        0 - 0 2 - 0 1 - 2 0 - 0 0 - 1 1 - 2 3 - 2       2 - 4 3 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 4     Moerse Boys      26  9  5 12  32  32- 43
RCS                0 - 4 1 - 0 0 - 4 3 - 2 3 - 1 2 - 4 2 - 2 1 - 2       5 - 1 0 - 6 2 - 2 1 - 0 3 - 0     Aardenburg       26  8  7 11  31  47- 52
RKDVC              3 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 2 0 - 0 4 - 2       2 - 1 5 - 5 1 - 3 3 - 0     BSC              26  9  4 13  31  34- 47
Roosendaal         2 - 1 1 - 1 0 - 3 0 - 0 1 - 2 5 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 0 - 0       2 - 2 0 - 2 1 - 3     RKDVC            26  8  6 12  30  39- 51 rel
TSC                0 - 1 5 - 2 1 - 0 4 - 1 7 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 0 5 - 2 2 - 0 2 - 1       2 - 2 1 - 1     Haarsteeg        26  9  2 15  29  35- 54
Unitas             3 - 3 6 - 0 1 - 1 3 - 0 3 - 2 2 - 3 3 - 0 6 - 0 0 - 4 3 - 1 1 - 2 4 - 1       4 - 0     EBOH             26  5  8 13  23  30- 43 rel
Uno Animo          4 - 0 1 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 1 6 - 2 3 - 2 3 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 4 - 4           Madese Boys      26  6  4 16  22  37- 55 rel

2nd class F
Bladella                 1 - 4 1 - 3 3 - 3 2 - 2 0 - 2 3 - 1 4 - 0 5 - 0 0 - 2 4 - 0 6 - 1 0 - 1 0 - 3     BVV              26 18  5  3  59  65- 26 P1 prom
BVV                2 - 0       2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 0     TEC              26 17  6  3  57  60- 31 P3
Gestel             6 - 1 2 - 4       1 - 6 5 - 1 4 - 1 4 - 0 10- 3 2 - 6 2 - 0 2 - 1 5 - 2 2 - 2 5 - 4     Theole           26 17  3  6  54  62- 37 P2
Marvilde           3 - 3 1 - 3 3 - 0       2 - 2 1 - 1 4 - 4 3 - 0 2 - 4 1 - 2 4 - 0 1 - 4 1 - 6 3 - 1     Marvilde         26 12  7  7  43  60- 45 (P1)
Nulandia           1 - 1 4 - 4 2 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 1 3 - 1 1 - 3 0 - 1     Gestel           26 13  3 10  42  70- 60
Oisterwijk         1 - 3 2 - 2 0 - 2 1 - 2 0 - 2       0 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 3 1 - 1 1 - 3     SC 't Zand       26 12  6  8  42  54- 46
Reusel Sp./Faes Gr 0 - 1 1 - 5 0 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 5       0 - 3 2 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2     RKVVO            26 11  8  7  41  59- 51
RKJVV/v. Dalsen    1 - 1 2 - 4 4 - 2 1 - 3 1 - 3 4 - 1 4 - 0       2 - 2 1 - 1 4 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 6     Nulandia         26 10  9  7  39  46- 47
RKVVO              1 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 0 2 - 4 3 - 2 2 - 1 4 - 1       4 - 2 2 - 2 6 - 3 2 - 0 5 - 1     Bladella         26  7  7 12  28  45- 48
SC 't Zand         2 - 1 0 - 3 6 - 2 1 - 3 0 - 2 0 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 2       2 - 0 5 - 5 1 - 2 0 - 3     RKJVV/v. Dalsen  26  7  4 15  25  44- 64
St.Michielsgestel  0 - 0 0 - 2 1 - 2 0 - 2 1 - 2 2 - 1 0 - 4 0 - 1 0 - 1 2 - 3       1 - 1 1 - 2 1 - 2     Oisterwijk       26  6  7 13  25  37- 59 rel
Taxandria          2 - 1 2 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 4 5 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 0       0 - 3 0 - 4     Taxandria        26  5  7 14  22  46- 72 rel
TEC                4 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 3 5 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 3 1 - 0 2 - 2       2 - 1     Reusel Sp./FaesGr26  4  7 15  19  33- 59 rel
Theole             3 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 0 3 - 0 6 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 2 1 - 4 1 - 1 3 - 1 1 - 1           St Mich.Gestel   26  1  5 20   8  17- 53 rel

Period-championship 2E / 2F:
Round 1: WSC-Theole        0-0 and 3-2       PSV-TSC            2-0 and 0-4
         DOSKO-Marvilde    1-1 and 4-2       Unitas-TEC         1-1 and 0-3
Round 2: WSC-DOSKO         1-2 and 2-2       TSC-TEC            1-0 and 2-1  DOSKO and TSC promoted, PSV and WSC relegated

3rd class A
Alliance                 3 - 3 3 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 5 0 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 0 3 - 1 2 - 0                 Axel             21 16  1  4  49  53- 23 P1 prom
Axel               2 - 4         -   4 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 1                 Internos         22 12  3  7  39  42- 28 (P1)
BVV '63            2 - 8 2 - 3       5 - 4 2 - 2 1 - 2 2 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 2 5 - 1 1 -11                 HVV '24          22 10  6  6  36  52- 32
Cluzona            4 - 3 0 - 4 2 - 1       2 - 2 1 - 6 4 - 2 2 - 0 2 - 5 1 - 3 2 - 1 0 - 3                 Unitas '30       22 10  4  8  34  55- 36
FC Bergen          0 - 1 0 - 3 6 - 2 0 - 3       1 - 1 0 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 3                 Zeelandia Middelb22 10  4  8  34  55- 41 P2
HVV'24             3 - 3 3 - 1 4 - 1 1 - 2 1 - 2       0 - 0 2 - 0 2 - 3 5 - 2 4 - 3 2 - 2                 Alliance         22  9  5  8  32  48- 49 P3 prom
Internos           0 - 2 0 - 2 6 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 2       6 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 1 1 - 0                 Cluzona          22  9  3 10  30  37- 55
Ria W              3 - 1 0 - 1 5 - 1 5 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 3       2 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1                 Victoria '03     22  7  7  8  28  43- 47
SC Gastel          2 - 2 0 - 4 3 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 1       1 - 2 3 - 0 1 - 2                 SC Gastel        22  7  6  9  27  39- 40
Unitas '30         5 - 2 1 - 0 12- 1 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 2       2 - 2 5 - 1                 Ria W            22  8  3 11  27  37- 46
Victoria '03       3 - 3 0 - 4 7 - 1 1 - 1 3 - 4 2 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 2       1 - 1                 FC Bergen        22  6  6 10  24  35- 42 rel
Zeelandia Middelb. 6 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 0 3 - 0 3 - 4 4 - 1 4 - 2 2 - 2                       BVV'63           21  2  2 17   0  32- 89 rel -8 pnts

3rd class B
Boeimeer                 1 - 1 5 - 1 2 - 4 2 - 5 2 - 3 5 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 1 1 - 2 0 - 0                 Boeimeer         22 14  2  6  43  63- 39 prom -1 pnt
DIA                1 - 4       6 - 0 1 - 2 6 - 1 2 - 3 2 - 7 1 - 1 11- 0 0 - 5 2 - 2 0 - 1                 SCO/TOFS         22 14  2  6  42  62- 36 P2 -2 pnts
Dubbeldam          2 - 4 2 - 5       1 - 2 1 - 6 2 - 3 1 - 6 1 - 6 8 - 1 2 - 3 3 - 2 2 - 3                 Terheijden       22 12  4  6  40  58- 34
Gilze              0 - 3 1 - 1 3 - 0       4 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 2 13- 0 2 - 3 1 - 0 2 - 2                 Oosterhout       22 12  3  7  39  68- 39
Groen Wit          2 - 4 3 - 2 3 - 1 2 - 0       1 - 2 2 - 0 5 - 2 4 - 1 1 - 1 4 - 5 1 - 2                 Gilze            22 11  3  8  36  53- 39 P3
Oosterhout         2 - 3 3 - 1 3 - 1 4 - 1 2 - 2       2 - 3 3 - 4 6 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 3                 Groen Wit        22 10  5  7  35  55- 42
Rijen              1 - 2 0 - 1 4 - 1 2 - 0 0 - 0 0 - 6       2 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 3 1 - 3                 Rijen            22 10  3  9  33  50- 38 P1
RKsv RCD           0 - 3 1 - 4 7 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 2 1 - 3       8 - 1 5 - 3 1 - 3 3 - 1                 RKsv RCD         22 10  3  9  32  65- 51 -1 pnt
SAB                1 - 5 1 - 7 2 - 3 0 - 5 0 - 4 0 - 8 0 - 5 0 - 6       0 - 8 0 -10 0 - 3                 Waspik           22  9  5  8  32  51- 54
SCO/TOFS           4 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 0 3 - 2 4 - 0       4 - 0 1 - 1                 DIA              22  9  4  9  31  62- 45 rel
Terheijden         3 - 1 2 - 3 2 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 0 4 - 0       4 - 1                 Dubbeldam        22  4  0 18  12  41- 86 rel
Waspik             3 - 4 2 - 3 6 - 3 3 - 1 1 - 1 2 - 5 1 - 7 2 - 4 8 - 2 1 - 6 2 - 2                       SAB              22  0  0 22   0  10-135 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Haarsteeg-SCO/TOFS        3-0 and 5-1       RKDVC-Alliance     1-0 and 0-4
         Zeelandia/M.-Rijen        3-3 and 2-1       Internos-Gilze     2-1 and 2-3
Round 2: Haarsteeg-Zeelandia /M.   1-0 and 1-2 aet   Alliance-Gilze     1-0 and 3-2  Alliance promoted, RKDVC relegated, Haarsteeg keeps place in 2nd class
               Haarsteeg wins on penalties

3rd class C
Baardwijk                3 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 2 2 - 0 3 - 2 2 - 2 6 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 3                 Zwaluw VFC       22 13  7  2  46  45- 14 P3 p:rom
BMC                6 - 1       1 - 0 1 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 2 4 - 0 0 - 2 1 - 1                 Sarto            22 12  2  8  38  45- 37 P2 prom
DSC                2 - 1 1 - 2       0 - 3 4 - 2 1 - 1 6 - 2 3 - 2 3 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 0                 Helvoirt         22 10  7  5  37  31- 24 (P3)
Emplina            0 - 0 1 - 2 2 - 0       0 - 3 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 4                 BMC              22 11  3  8  36  41- 34 P1
Helvoirt           1 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1       1 - 0 1 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 0 2 - 1 0 - 2                 Emplina          22  9  6  7  33  39- 36
Maliskamp          3 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1       3 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 4 0 - 5                 Baardwijk        22  9  5  8  32  40- 34
Nevelo             0 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 5 4 - 0 3 - 1       4 - 1 1 - 4 3 - 2 0 - 4 0 - 8                 NOAD             22  9  4  9  31  36- 37
NOAD               1 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 4 0 - 0 1 - 0 4 - 1       4 - 3 4 - 1 1 - 2 0 - 4                 DSC              22  7  9  6  30  38- 35
Sarto              3 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 0 1 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 0       4 - 2 4 - 1 1 - 0                 Wilhelmina       22  8  5  9  29  34- 37
Vlijmense Boys     2 - 1 1 - 4 3 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3       1 - 2 0 - 3                 Maliskamp        22  6  7  9  25  29- 34 rel
Wilhelmina         0 - 0 3 - 1 3 - 3 2 - 3 2 - 5 0 - 3 3 - 1 0 - 0 0 - 2 2 - 0       0 - 0                 Nevelo           22  4  3 15  15  32- 59 rel
Zwaluw VFC         1 - 2 4 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 0                       Vlijmense Boys   22  2  6 14  12  20- 49 rel

3rd class D
Acht                     1 - 2 0 - 3 0 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 6 4 - 1 1 - 3 2 - 0 0 - 2 3 - 2                 Nieuw Woensel    22 12  8  2  42  48- 28 P3 prom -2 pnts
Beerse Boys        3 - 0       2 - 1 0 - 2 2 - 0 1 - 1 1 - 0 1 - 0 0 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 1                 SV Valkenswaard  22 13  2  7  41  54- 33 P2 prom
Boxtel             3 - 1 1 - 1       1 - 0 2 - 4 1 - 0 1 - 2 0 - 2 0 - 2 1 - 5 0 - 0 2 - 1                 SBC              22 12  4  6  40  45- 24 P1
GSBW               1 - 1 1 - 1 5 - 0       1 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 2 1 - 1                 Beerse Boys      22  9  6  7  33  25- 22 (P3) prom
Nieuw Woensel      1 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 2       3 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 0 5 - 1 1 - 3 3 - 3                 VOAB             22  8  6  8  30  41- 34
ODC                2 - 2 1 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 1       1 - 0 0 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0 1 - 1                 Unitas '59       22  9  3 10  30  33- 39
RKSV Heeze         1 - 1 0 - 3 0 - 0 2 - 0 0 - 2 4 - 1       1 - 6 0 - 4 1 - 2 3 - 2 2 - 1                 RPC              22  8  5  9  29  36- 34
RPC                0 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 3 2 - 4 4 - 2 0 - 1       1 - 2 2 - 3 1 - 2 0 - 4                 RKSV Heeze       22  8  3 11  27  30- 41
SBC                1 - 3 0 - 1 2 - 2 5 - 0 0 - 0 2 - 0 4 - 1 0 - 1       4 - 3 2 - 1 1 - 2                 ODC              22  6  7  9  25  27- 37
SV Valkenswaard    5 - 2 4 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 3 1 - 2 3 - 1 4 - 1 2 - 1       2 - 3 4 - 1                 Boxtel           22  6  5 11  23  24- 41
Unitas '59         2 - 1 0 - 4 4 - 1 0 - 1 1 - 3 4 - 2 3 - 0 0 - 2 0 - 3 1 - 1       1 - 3                 GSBW             22  4  9  9  21  26- 38 rel
VOAB               3 - 0 1 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 2 5 - 0 1 - 2 1 - 3 3 - 3 1 - 0 4 - 1                       Acht             22  5  6 11  21  28- 46 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Taxandria-Valkenswaard    1-1 and 2-6       Oisterwijk-Helvoirt     3-1 and 1-3  Oisterwijk wins on penalties
         Sarto-SBC                 0-0 and 3-2       BMC-Beerse Boys         1-4 and 2-3
Round 2: Valkenswaard-Sarto        2-4 and 0-2       Oisterwijk-Beerse Boys  0-3 and 0-3  Sarto and Beerse Boys promoted, Oisterwijl and Taxandria relegated

extra playoff for 1 place in 2nd class between round 2 losers
Zeelandia/M.-Gilze 5-5, Zeelandia/M. wins on pen.   Valkenswaard-Oisterwijk 6-4 aet    Final: Zeelandia/M.-Valkenswaard 0-3    Valkenswaard promoted


4th class A
Biervliet                2 - 2 2 - 0 4 - 1 0 - 8 5 - 4 1 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 1 2 - 2 3 - 1                 Jong Ambon       22 18  2  2  56  79- 25 P1 prom
Breskens           0 - 2       1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 3 0 - 4 0 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 5 1 - 1                 Hontenisse       22 15  6  1  51  69- 25 P2
Clinge             0 - 2 1 - 0       4 - 0 1 - 4 0 - 3 4 - 1 1 - 2 0 - 2 0 - 2 2 - 2 6 - 0                 Biervliet        22 13  5  4  44  40- 32 (P1)
Corn Boys          1 - 2 1 - 3 0 - 1       2 - 4 1 - 6 2 - 4 1 - 6 1 - 5 1 - 3 1 - 4 1 - 4                 Patrijzen        22 13  3  6  42  57- 25 P3
Hontenisse         0 - 0 5 - 0 2 - 0 10- 0       1 - 1 1 - 0 2 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 2                 Steen            22 10  5  7  35  57- 38
Hulsterloo         0 - 1 1 - 1 0 - 5 7 - 1 2 - 6       2 - 2 3 - 5 2 - 2 2 -10 1 - 4 0 - 0                 Clinge           22  9  2 11  29  38- 37
IJzendijke         1 - 2 2 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 2 2 - 2       1 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 1                 Oostburg         22  8  4 10  28  34- 43
Jong Ambon         1 - 0 8 - 2 6 - 2 3 - 0 2 - 2 6 - 1 2 - 1       5 - 1 4 - 2 3 - 0 5 - 0                 IJzendijke       22  7  5 10  26  32- 37
Oostburg           2 - 1 3 - 1 1 - 3 6 - 0 2 - 5 1 - 1 0 - 1 2 - 1       0 - 3 0 - 2 1 - 0                 Zeeland Sport    22  6  6 10  24  37- 46
Patrijzen          4 - 0 3 - 0 2 - 1 6 - 0 1 - 1 1 - 1 0 - 1 0 - 2 2 - 2       2 - 1 4 - 0                 Hulsterloo       22  4  9  9  21  46- 61
Steen              2 - 3 3 - 0 3 - 4 6 - 1 2 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 4 4 - 0 2 - 0       2 - 0                 Breskens         22  2  6 14  12  20- 59 rel
Zeeland Sport      1 - 1 1 - 2 0 - 1 5 - 2 1 - 3 3 - 1 4 - 0 2 - 2 5 - 1 2 - 4 4 - 3                       Corn Boys        22  0  1 21   1  18- 99 rel

4th class B
DSE                      1 - 4 2 - 0 0 - 3 1 - 2 1 - 3 3 - 3 0 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 5                 MOC '17          22 16  4  2  52  65- 19 P1 prom
Grenswachters      5 - 2       1 - 0 0 - 2 1 - 6 0 - 1 7 - 0 2 - 1 1 - 4 1 - 3 6 - 1 5 - 0                 METO             22 15  6  1  51  54- 19 (P1) prom
HSC '28            1 - 2 0 - 2       1 - 0 0 - 2 2 - 3 3 - 3 5 - 4 1 - 3 4 - 2 3 - 2 4 - 1                 SC Kruisland     22 11  7  4  40  63- 29
Luctor '88         2 - 1 3 - 0 3 - 2       1 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 3 3 - 1 5 - 1 1 - 1                 Steenbergen      22 11  5  6  38  38- 29
METO               3 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 1       0 - 2 6 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0 3 - 0                 Luctor '88       22 11  4  7  37  45- 35 P3
MOC '17            2 - 1 3 - 1 3 - 0 7 - 2 1 - 1       6 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 9 - 0 3 - 0                 Rood Wit W       22 10  5  7  35  63- 44 P2 prom
ODIO               0 - 3 0 - 2 2 - 4 1 - 3 1 - 2 0 - 2       0 - 3 1 - 5 0 - 2 8 - 1 3 - 1                 Grenswachters    22 10  1 11  30  49- 41 -1 pnt
Rood Wit W         4 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 1 8 - 1       5 - 1 2 - 3 5 - 2 6 - 3                 HSC '28          22  8  1 13  25  41- 49
SC Kruisland       1 - 2 5 - 2 5 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 0 2 - 3 5 - 1       2 - 2 7 - 1 3 - 3                 DSE              22  6  4 12  22  34- 42
Steenbergen        1 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 0 0 - 3       4 - 0 2 - 1                 Walcheren        22  5  6 11  21  37- 51
Vivoo              0 - 7 0 - 4 1 - 4 4 - 3 1 - 6 1 - 7 1 - 3 1 - 8 0 - 8 1 - 5       3 - 2                 ODIO             22  4  3 15  15  33- 70 rel
Walcheren          0 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 0 1 - 5 2 - 2 5 - 3 1 - 1 0 - 1 6 - 1                       Vivoo            22  2  0 20   6  23-117 rel

Period-championship 4A / 4B:
Round 1: Biervliet-Rood Wit W   0-4 and 3-2   Patrijzen-METO   1-1 and 0-1   Luctor '88-Hontenisse     3-2 and 2-2
Round 2: Ria W-Rood Wit W       0-5 and 0-2   METO-Luctor '88  5-0 and 1-0
Final :  Rood Wit W-METO        3-0           Rood Wit W promoted, Ria W relegated

4th class C
Advendo                  1 - 3 4 - 1 5 - 4 3 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 1                 Beek Vooruit     22 16  4  2  52  51- 18 P1 prom
Beek Vooruit       0 - 1       4 - 2 0 - 4 3 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 0                 Hoeven           22 14  4  4  46  55- 21 P2
GSC                0 - 2 0 - 6       2 - 4 1 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 1 1 - 3 4 - 2                 Virtus           22 13  5  4  44  51- 33 (P1) prom
Hoeven             1 - 0 2 - 3 3 - 0       3 - 1 5 - 0 5 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 0 0 - 1 2 - 1                 Advendo          22 12  4  6  40  41- 29 P3
Noordhoek          4 - 1 0 - 0 2 - 2 0 - 3       6 - 2 2 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 3 0 - 0 2 - 0                 TVC Breda        22 10  6  6  36  42- 28
PCP                1 - 1 1 - 3 1 - 3 1 - 1 3 - 1       0 - 2 2 - 1 1 - 1 3 - 5 2 - 5 1 - 4                 RSV              22  8  4 10  28  38- 49
RSV                3 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 3       1 - 2 1 - 2 0 - 0 2 - 3 3 - 2                 Sprundel         22  7  5 10  26  38- 42
Sprundel           0 - 3 1 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 4 0 - 1       2 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 1                 Noordhoek        22  6  7  9  25  34- 39
SSW                3 - 4 0 - 2 0 - 0 0 - 0 1 - 2 1 - 7 4 - 1 1 - 1       1 - 2 2 - 1 5 - 2                 SSW              22  6  5 11  23  28- 38
TVC Breda          2 - 3 0 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 0 5 - 1 3 - 1 1 - 0       2 - 0 8 - 0                 PCP              22  4  5 13  17  38- 58 rel
Virtus             2 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 4 2 - 1 4 - 1 2 - 1       2 - 2                 WDS '19          22  4  4 14  16  35- 66 rel
WDS '19            0 - 4 1 - 4 3 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 2 4 - 3 4 - 5 0 - 1 0 - 3 2 - 8                       GSC              22  2  7 13  13  26- 56 rel

4th class D
Bavel                    1 - 0 2 - 3 0 - 2 4 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 3 5 - 0 0 - 1 5 - 1 0 - 0                 Zundert          22 18  3  1  57  60- 16 P1 prom
Blauw Wit '81      4 - 5       2 - 0 1 - 1 4 - 1 3 - 0 2 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 1                 Bavel            22 11  4  7  37  52- 32 P2
Dussense Boys      2 - 5 2 - 4       2 - 4 5 - 0 4 - 2 0 - 5 1 - 4 3 - 4 2 - 3 4 - 3 2 - 4                 Veerse Boys      22 10  5  7  35  46- 38 (P1)
Irene '58          1 - 5 1 - 1 4 - 2       3 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2 6 - 2 2 - 8                 Blauw Wit '81    22 10  4  8  34  39- 37 P3
Neerlandia '31     2 - 4 1 - 3 5 - 2 0 - 1       2 - 0 3 - 1 2 - 2 0 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 2                 RWB              22  9  7  6  32  52- 43 -2 pnts
Raamsdonk          1 - 2 1 - 2 2 - 3 2 - 1 0 - 0       4 - 1 2 - 2 1 - 0 3 - 1 1 - 3 2 - 3                 Raamsdonk        22 10  2 10  32  39- 44
Right'Oh           1 - 1 2 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2       2 - 2 2 - 0 1 - 3 1 - 1 0 - 1                 VVR              22  8  4 10  28  35- 40
RWB                3 - 2 4 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 3 1 - 2 1 - 2       4 - 3 4 - 2 2 - 2 0 - 4                 Wernhout         22  8  4 10  28  38- 49
Veerse Boys        2 - 1 2 - 0 4 - 1 4 - 4 6 - 1 2 - 3 4 - 2 2 - 2       4 - 1 0 - 0 1 - 3                 Irene '58        22  7  6  9  27  39- 51
VVR                0 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0 6 - 0 1 - 3 0 - 1 3 - 3       3 - 5 0 - 0                 Right'Oh         22  7  5 10  26  35- 35 rel
Wernhout           1 - 2 0 - 2 3 - 0 2 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 5 0 - 2 2 - 0       1 - 3                 Neerlandia '31   22  5  3 14  18  28- 50 rel
Zundert            1 - 0 4 - 0 3 - 0 5 - 1 4 - 0 2 - 3 2 - 1 3 - 1 1 - 0 3 - 0 3 - 0                       Dussense Boys    22  5  1 16  16  43- 71 rel

Period-championship 4C / 4D:
Round 1: Virtus-Bavel      1-1 and 3-2   Advendo-Veerse Boys   2-1 and 2-1   Blauw Wit '01-Hoeven 0-2 and 1-3
Round 2: DIA-Virtus        4-5 and 2-2   Advendo-Hoeven        1-0 and 1-2   Hoeven wins on penalties
Final :  Hoeven-Virtus     1-1, Virtus wins on penalties       Virtus promoted, DIA relegated

4th class E
Audacia                  1 - 3 2 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 5 0 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 0                 CHC/Orka         22 18  3  1  57  53- 18 P1 prom
CHC/Orka           3 - 0       2 - 1 1 - 0 5 - 2 3 - 0 5 - 3 2 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 1 4 - 0                 JongBrabant      22 17  1  4  52  65- 30 (P1) prom
Gloria UC          3 - 4 0 - 1       5 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 3 - 1 5 - 4 1 - 1 1 - 0 7 - 1                 TSV Gudok        22 14  1  7  43  70- 37 P2 prom
Hedel              4 - 2 1 - 3 0 - 4       2 - 3 0 - 9 0 - 1 1 - 3 3 - 8 0 - 3 1 - 1 1 - 2                 Viola            22 11  3  8  36  38- 29
HHC '09            3 - 1 1 - 4 2 - 3 2 - 2       0 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 3 5 - 3 2 - 0 1 - 2                 RKTVV            22 11  2  9  35  47- 41 P3
JongBrabant        1 - 0 1 - 2 3 - 0 7 - 2 2 - 0       2 - 1 4 - 0 5 - 4 1 - 2 2 - 1 2 - 1                 Gloria UC        22 10  3  9  33  55- 38
RKTVV              3 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 2 5 - 3 1 - 1       5 - 1 3 - 2 4 - 2 2 - 1 1 - 3                 Were Di          22  7  7  8  28  36- 31
SVSSS              0 - 1 1 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 3 1 - 5 2 - 1       0 - 2 0 - 0 1 - 1 4 - 1                 HHC '09          22  8  1 13  25  45- 58
TSV Gudok          6 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 4 1 - 2 4 - 0 4 - 1       3 - 0 3 - 0 5 - 3                 Audacia          22  8  1 13  25  34- 47
Viola              3 - 1 0 - 1 1 - 1 5 - 0 4 - 1 0 - 4 1 - 0 3 - 0 2 - 1       1 - 2 3 - 0                 SVSSS            22  6  5 11  23  27- 43
Were Di            1 - 0 0 - 0 3 - 3 1 - 1 5 - 1 7 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 0       2 - 0                 WSJ              22  5  1 16  16  27- 78 rel
WSJ                2 - 2 0 - 4 1 -10 2 - 1 5 - 3 1 - 5 0 - 5 0 - 2 1 - 5 0 - 1 2 - 5                       Hedel            22  1  4 17   7  23- 70 rel

4th class F
Beesd                    0 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 5 3 - 3 4 - 0 5 - 1 2 - 1 0 - 4 1 - 1                 GVV              22 14  6  2  48  65- 29 prom
Buren              2 - 1       0 - 0 5 - 1 2 - 2 2 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 0                 Buren            22 13  8  1  47  45- 17
Den Dungen         1 - 1 1 - 2       2 - 1 3 - 2 0 - 3 0 - 0 4 - 1 2 - 3 9 - 0 1 - 0 1 - 0                 Den Dungen       22 11  5  6  38  47- 29 P1
FC Drunen          0 - 4 1 - 2 4 - 4       1 - 1 4 - 9 2 - 3 1 - 1 1 - 2 4 - 3 3 - 1 1 - 1                 Real Lunet       22 12  2  8  38  48- 43 P2
FC Engelen         1 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 2       1 - 1 0 - 1 1 - 1 6 - 2 7 - 0 4 - 0 5 - 0                 FC Engelen       22  8  9  5  33  50- 32
GVV                3 - 0 1 - 1 1 - 3 2 - 1 2 - 2       4 - 2 4 - 2 4 - 1 2 - 0 5 - 0 3 - 0                 Beesd            22  9  5  8  32  37- 34
Jan van Arckel     1 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 5 3 - 4 2 - 4       3 - 0 0 - 2 3 - 0 3 - 0 0 - 2                 Teisterbanders   22  9  5  8  32  30- 35 P3
Raptim             0 - 0 0 - 6 0 - 2 4 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 1       3 - 1 4 - 2 2 - 2 3 - 3                 SCR              22  8  5  9  29  39- 41
Real Lunet         3 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 0 2 - 0 5 - 1 5 - 0       2 - 1 1 - 3 4 - 1                 Jan van Arckel   22  6  5 11  23  36- 48
Rhelico            1 - 2 1 - 2 0 - 6 0 - 1 2 - 4 1 - 3 2 - 5 0 - 0 2 - 2       0 - 3 1 - 2                 FC Drunen        22  4  8 10  20  41- 54
SCR                2 - 0 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 7 - 3 1 - 4 1 - 3 3 - 0       3 - 2                 Raptim           22  4  8 10  18  30- 52 rel -2 pnts
Teisterbanders     0 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 0 3 - 0 3 - 2 3 - 0 1 - 0                       Rhelico          22  0  2 20   2  17- 71 rel

Period-championship 4E / 4F:
Round 1: Jong Brabant-Real Lunet 8-3 and 5-1   RKTVV-Den Dungen   2-1 and 6-4 aet  Teisterbanders-TSV Gudok  1-2 and 0-7
Round 2: Maliskamp-Jong Brabant  0-2 and 3-1   RKTVV-TSV Gudok    1-1 and 0-4   Jong Brabant wins on penalties
Final :  Jong Brabant-TSV Gudok  3-0           Jong Brabant promoted, Maliskamp relegated

4th class G
Braakhuizen              1 - 2 1 - 1 0 - 1 1 - 4 2 - 0 2 - 5 1 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 2 3 - 1                 Essche Boys      22 13  6  3  45  34- 20 P1 prom
DEES               3 - 2       1 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 4 0 - 2 0 - 2 2 - 4 1 - 0 0 - 2                 Spoordonkse B.   22 11  7  4  40  38- 20 (P1)
EMK                4 - 3 2 - 1       5 - 0 0 - 1 0 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 0 0 - 2                 SCI/GIBO Groep   22 12  4  6  40  37- 20 P2
Essche Boys        1 - 1 2 - 0 2 - 0       1 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 1                 WODAN            22 12  4  6  40  40- 27
Oirschot Vooruit   3 - 2 2 - 0 1 - 4 2 - 0       2 - 0 2 - 0 0 - 1 4 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 0                 Oirschot Vooruit 22 12  2  8  38  39- 31 P3
RKGSV              6 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 1       0 - 1 0 - 3 3 - 1 0 - 0 2 - 3 0 - 4                 EMK              22  8  5  9  29  33- 31
SCI/GIBO Groep     5 - 1 1 - 0 0 - 2 0 - 1 1 - 1 4 - 0       1 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 2 2 - 0                 Wilhelmina Boys  22  8  5  9  29  33- 37
Spoordonkse Boya   0 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 1       2 - 0 1 - 1 3 - 2 0 - 2                 Woenselse Boys   22  8  3 11  27  39- 40
Tongelre           2 - 1 1 - 1 3 - 3 4 - 2 5 - 4 3 - 1 0 - 2 0 - 4       2 - 0 0 - 2 0 - 3                 Tongelre         22  8  2 12  26  37- 54
Wilhelmina Boys    4 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 1 5 - 2       0 - 2 4 - 0                 Braakhuizen      22  6  4 12  22  38- 49
WODAN              2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 5 1 - 1       4 - 1                 RKGSV            22  5  5 12  20  24- 40 rel
Woenselse Boys     2 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 5 4 - 1 0 - 1 3 - 3 1 - 4 5 - 1 1 - 1                       DEES             22  4  3 15  15  22- 45 rel

4th class H
Bergeijk                 3 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0                 Bergeijk         22 13  7  2  46  39- 17 prom
BES                1 - 1       1 - 4 1 - 1 1 - 2 4 - 4 0 - 1 0 - 1 1 - 2 0 - 4 4 - 0 2 - 3                 Dommelen         22 14  3  5  45  46- 24 P2
Dommelen           3 - 0 2 - 3       3 - 1 2 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 0                 HMVV             22 11  8  3  41  37- 17 P1
DOSKO '32          0 - 0 0 - 1 1 - 2       0 - 0 1 - 5 0 - 3 1 - 2 4 - 2 0 - 0 2 - 1 2 - 5                 RKDSV            22  9  6  7  33  33- 28
DOSL               1 - 4 3 - 0 0 - 2 1 - 2       1 - 1 3 - 1 3 - 2 3 - 1 0 - 2 0 - 1 3 - 5                 Steensel         22  9  6  7  33  28- 25 P3
Hilvaria           1 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 0 1 - 1       1 - 1 0 - 2 5 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1                 Hoogeloon        22  8  8  6  32  32- 28
HMVV               1 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 2 5 - 0 1 - 2       4 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 1 4 - 1                 Hilvaria         22  4 11  7  23  36- 36
Hoogeloon          1 - 3 1 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 0 2 - 2 1 - 1       1 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 0                 BES              22  6  5 11  23  30- 40
RKDSV              1 - 1 2 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 0       2 - 0 3 - 0 3 - 0                 DOSKO '32        22  6  5 11  23  24- 35
Steensel           1 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 4       2 - 0 1 - 0                 DOSL             22  6  4 12  22  26- 41
Tuldania           0 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 2       4 - 1                 Tuldania         22  5  5 12  20  20- 40 rel
Waalre             1 - 1 3 - 4 1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 2 2 - 3 0 - 0                       Waalre           22  5  4 13  19  25- 45 rel

Period-championship 4G / 4H:
Round 1: Spoordonkse B.-Dommelen  1-0 and 2-1   Oirschot Vrt.-HMVV     1-1 and 2-1   Steensel-SCI  1-2 and 3-1
Round 2: Boxtel-Spoordonkse B.    3-1 and 1-1   Oirschot Vrt.-Steensel 2-0 and 2-1
Final :  Boxtel-Oirschot Vooruit  1-0           Boxtel keeps place in 3rd class

5th class A
Graauw                   2 - 1 5 - 1 2 - 5 1 - 0 2 - 1 2 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 3                       Philippine       20 14  3  3  45  53- 21 prom
Groede             0 - 3       3 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 0 6 - 0 6 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 4                       Sluiskil         20 13  4  3  43  57- 21 P2 prom
Hoofdplaat         1 - 0 0 - 1       1 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 1                       Graauw           20 14  0  6  42  55- 31 P1
Koewacht           1 - 3 2 - 3 2 - 0       2 - 0 0 - 1 0 - 1 6 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 2                       Schoondijke      20 11  2  7  35  44- 29
Philippine         3 - 0 3 - 0 3 - 2 4 - 1       3 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 1 8 - 0 1 - 2                       Vogelwaarde      20 10  3  7  33  46- 35 P3
Schoondijke        3 - 2 3 - 0 0 - 1 1 - 0 0 - 2       9 - 0 4 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 0                       Koewacht         20  9  2  9  29  39- 26
SDO '63            2 - 3 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 5 5 - 2       3 - 3 0 - 2 2 - 2 3 - 1                       Groede           20  8  4  8  28  35- 25
Sluis              1 - 9 1 - 1 0 - 1 0 - 4 0 - 2 2 - 0 5 - 3       2 - 4 3 - 1 0 - 5                       Hoofdplaat       20  6  4 10  22  19- 35
Sluiskil           2 - 1 2 - 2 5 - 0 0 - 1 2 - 2 5 - 0 7 - 1 4 - 2       6 - 0 2 - 2                       SDO '63          20  5  6  9  21  34- 61
Terhole            1 - 4 0 - 4 0 - 1 1 - 3 1 - 4 0 - 5 1 - 3 0 - 2 2 - 5       1 - 4                       Sluis            20  4  3 13  15  27- 64
Vogelwaarde        3 - 4 1 - 0 2 - 0 2 - 5 2 - 3 2 - 3 6 - 1 1 - 1 0 - 3 3 - 0                             Terhole          20  0  1 19   1  12- 73

5th class B
DZC '09                  0 - 7 0 - 7 2 - 5 0 - 5 0 - 7 0 - 6 2 - 3 0 - 9 0 - 1 2 - 4 1 -11                 Nieuw Borgvliet  22 20  1  1  61  96- 15 P1 prom
FC Moerstraten     6 - 0       4 - 2 3 - 1 0 - 1 1 - 8 0 - 1 4 - 2 2 - 1 4 - 2 4 - 2 2 - 2                 WVV '67          22 15  1  6  46  73- 27 (P1)
Hansweertse Boys   2 - 0 0 - 0       4 - 1 0 - 4 0 - 2 3 - 1 2 - 2 6 - 0 4 - 2 3 - 1 2 - 0                 Lepelstraatse B. 22 14  4  4  46  57- 19 P2 prom
Kwadendamme        5 - 1 4 - 1 2 - 2       2 - 4 1 - 3 0 - 3 1 - 2 3 - 0 4 - 3 1 - 2 1 - 2                 Vosmeer          22 14  2  6  44  57- 41 P3
Lepelstraatse Boys 4 - 0 1 - 2 6 - 0 3 - 0       0 - 4 1 - 0 2 - 2 5 - 0 7 - 0 1 - 2 1 - 0                 FC Moerstraten   22 11  3  8  36  53- 40
Nieuw Borgvliet    6 - 1 3 - 0 7 - 0 2 - 0 1 - 1       6 - 0 6 - 1 8 - 1 5 - 1 6 - 1 2 - 1                 Hansweertse Boys 22  9  3 10  30  45- 50
NVS                0 - 1 3 - 3 5 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 4       4 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 5 0 - 3                 Robur            22  9  1 12  28  44- 59
Renesse            6 - 0 2 - 3 4 - 1 1 - 6 2 - 2 1 - 4 1 - 3       5 - 2 1 - 4 2 - 3 2 - 6                 NVS              22  8  2 12  26  38- 46
Robur              3 - 2 1 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 3 3 - 1 3 - 1 5 - 0       2 - 3 1 - 0 0 - 3                 Kwadendamme      22  2  1  3  23  45- 54
Volharding         3 - 0 0 - 5 2 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 4 1 - 0 2 - 2 3 - 3       3 - 5 0 - 6                 Volharding       22  6  3 13  21  38- 70
Vosmeer            4 - 0 1 - 0 3 - 2 5 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 2 4 - 1 4 - 1 5 - 3       3 - 0                 Renesse          22  5  4 13  19  44- 71
WVV '67            6 - 0 3 - 2 1 - 2 5 - 3 2 - 0 0 - 4 5 - 0 5 - 1 5 - 0 5 - 1 2 - 0                       DZC '09          22  1  0 21   3  12-110

5th class C
Achtmaal                 0 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 1 6 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 4 5 - 1                 De Schutters     22 16  5  1  53  56- 22 P2 prom
De Schutters       3 - 2       3 - 2 1 - 0 1 - 1 3 - 1 5 - 0 3 - 1 0 - 0 1 - 1 4 - 3 5 - 1                 Schijf           22 13  8  1  47  71- 16 P1 prom
DEVO               1 - 1 1 - 6       1 - 0 0 - 0 1 - 5 1 - 0 0 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 5 2 - 0                 SVC              22 13  3  6  42  68- 25 (P2)
DIOZ               1 - 1 4 - 2 2 - 1       1 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 2 3 - 3 1 - 3 2 - 3 8 - 0                 DIOZ             22 12  4  6  40  53- 33 P3
DIVO               0 - 0 0 - 3 5 - 1 1 - 3       3 - 1 3 - 0 4 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 4 6 - 0                 DIVO             22 12  4  6  40  50- 34
NSV                2 - 3 1 - 4 2 - 1 1 - 3 2 - 1       7 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1                 SC Welberg       22  9 11  2  38  43- 32
Oudemolen          2 - 2 0 - 3 0 - 7 0 - 4 0 - 1 0 - 3       0 - 4 1 - 2 0 - 6 0 - 4 2 - 0                 NSV              22  9  6  7  33  44- 36
Rimboe             3 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 2 4 - 5 1 - 1 1 - 1       2 - 2 1 - 6 0 - 5 2 - 1                 DEVO             22  6  4 12  22  33- 47
SC Welberg         1 - 1 2 - 2 2 - 0 3 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1 1 - 1       1 - 1 0 - 0 5 - 1                 Rimboe           22  5  6 11  21  33- 56
Schijf             3 - 1 1 - 1 3 - 1 0 - 1 5 - 0 6 - 1 6 - 0 6 - 1 6 - 1       0 - 0 8 - 0                 Achtmaal         22  3  8 11  17  29- 40
SVC                6 - 0 0 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 0 8 - 0 3 - 0 2 - 5 1 - 1       9 - 0                 Val Aan          22  1  3 18   6  24- 89
Val Aan            0 - 0 0 - 2 3 - 6 2 - 4 1 - 5 1 - 4 6 - 1 4 - 4 1 - 2 0 - 4 1 - 4                       Oudemolen        22  1  2 19   5  11- 85

5th class D
Barça                    1 - 0 5 - 1 2 - 7 1 - 3 9 - 2 3 - 2 1 - 2 7 - 0 4 - 0 4 - 2                       Barca            20 14  1  5  43  59- 32 P3 prom
Be Ready           5 - 0       3 - 1 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 3 8 - 0 7 - 1 1 - 1                       SC Emma          20 13  3  4  42  70- 28 P1 prom
Berkdijk           0 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 3 1 - 9 2 - 2 2 - 3 2 - 0 4 - 1 0 - 1                       Gesta            20 12  4  4  40  59- 33 (P3)
DVVC               2 - 3 1 - 0 3 - 1       8 - 0 0 - 2 3 - 0 1 - 0 7 - 0 3 - 3 2 - 2                       DVVC             20 11  3  6  36  52- 29 P2 prom
Gesta              2 - 0 3 - 2 0 - 0 2 - 1       2 - 0 2 - 2 2 - 1 12- 0 6 - 1 1 - 1                       OMC              20 11  2  7  35  66- 48
OMC                0 - 2 1 - 1 2 - 2 7 - 3 5 - 4       2 - 0 0 - 2 11- 0 5 - 2 4 - 2                       VCW              20 10  4  6  34  52- 33
OVV '67            1 - 4 0 - 0 0 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 4       2 - 2 5 - 2 1 - 1 2 - 2                       Be Ready         20 10  4  6  33  54- 21 -1 pnt
SC Emma            2 - 2 3 - 1 5 - 0 2 - 3 1 - 1 8 - 1 3 - 2       9 - 1 6 - 0 5 - 2                       TPO              20  5  3 12  17  31- 66 -1 pnt
The White Boys     0 - 5 0 -10 0 - 4 1 - 4 0 -10 1 - 5 0 - 5 0 -10       1 - 2 1 - 6                       Berkdijk         20  4  4 12  16  28- 48
TPO                1 - 4 0 - 3 3 - 2 0 - 0 3 - 4 2 - 4 2 - 1 1 - 2 4 - 2       3 - 2                       OVV '67          20  3  6 11  15  28- 41
VCW                0 - 1 3 - 2 4 - 1 1 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 1 4 - 1 3 - 0 5 - 1                             The White Boys   20  0  0 20   0   9-129

5th class E
Broekhoven               6 -12 1 - 3 7 - 2 1 - 7 3 - 1 1 - 4 2 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 3                 Ons Vios         22 17  3  2  54  70- 23 P1 prom
Chaam              7 - 1       3 - 2 3 - 0 0 - 2 9 - 0 5 - 1 2 - 2 5 - 2 2 - 0 2 - 0 6 - 0                 Chaam            22 16  2  4  50  82- 34 P3
EDN '56            8 - 3 1 - 3       2 - 1 3 - 3 2 - 2 2 - 2 3 - 2 1 - 1 5 - 2 3 - 3 2 - 3                 ZIGO             21 15  2  4  47  64- 37 P2 prom
Molenschot         4 - 7 1 - 2 1 - 5       1 - 1 1 - 3 2 - 2 3 - 5 2 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 4                 EDN '56          22 10  8  4  38  65- 42 (P1)
Ons Vios           2 - 1 4 - 1 2 - 2 6 - 1       6 - 1 2 - 3 1 - 4 2 - 0 5 - 0 7 - 2 3 - 1                 SVSOS            22 11  3  8  36  63- 47
Riel               1 - 1 1 - 5 0 - 3 4 - 2 0 - 2       5 - 3 1 - 3 4 - 0 0 - 1 3 - 0 4 - 3                 Broekhoven       22  9  4  9  31  61- 71
SVG                1 - 4 2 - 6 0 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 2       2 - 3 2 - 1 2 - 3 0 - 1   -                   Willem II        22  8  4 10  28  35- 46
SVSOS              5 - 1 1 - 1 1 - 4 6 - 1 0 - 6 3 - 4 3 - 2       1 - 0 6 - 1 3 - 3 2 - 3                 Riel             22  7  4 11  25  42- 61
TSVV Merlijn       1 - 6 1 - 2 2 - 5 1 - 5 0 - 2 5 - 2 2 - 3 1 - 0       2 - 2 0 - 1 0 - 2                 SVG              21  6  3 12  21  40- 56
UVV '40            1 - 4 3 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 5 1 - 7 4 - 4       1 - 2 0 - 6                 UVV '40          22  4  6 12  18  28- 63
Willem II          2 - 3 1 - 5 3 - 2 2 - 1 1 - 2 2 - 1 5 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 2       1 - 2                 Molenschot       22  2  5 15  11  36- 72
ZIGO               3 - 3 3 - 1 3 - 3 5 - 3 0 - 2 3 - 1 3 - 0 4 - 3 6 - 2 4 - 1 3 - 0                       TSVV Merlijn     22  2  4 16  10  29- 63

5th class F
Nieuwkuijk               6 - 0 1 - 2 3 - 4 3 - 0 3 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 0 4 - 1                       SV Reeshof       20 13  6  1  45  45- 20 P1 prom
Nordea             1 - 7       2 - 2 1 - 3 0 - 1 2 - 1 0 - 2 1 - 4 0 - 3 2 - 1 3 - 2                       Nieuwkuijk       20 13  2  5  41  60- 24 P2 prom
OSC '45            0 - 2 2 - 0       2 - 2 3 - 0 7 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 3 0 - 0 2 - 1                       OSC '45          20  9  9  2  36  39- 21 P3 prom
RKKSV              4 - 0 1 - 1 1 - 1       6 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 4 1 - 1 2 - 2 3 - 1                       VCB              20 10  2  8  32  39- 33 (P1) prom
RKVSC              1 -10 0 - 2 1 - 4 0 - 1       1 - 0 0 - 4 2 - 0 1 - 4 2 - 8 0 - 3                       TGG              20  9  3  8  30  44- 31
Rossum             0 - 1 2 - 0 1 - 2 4 - 1 4 - 0       1 - 0 4 - 2 0 - 2 2 - 4 0 - 2                       RKKSV            20  8  5  7  29  41- 36
SC Elshout         0 - 4 0 - 0 1 - 1 1 - 2 5 - 0 5 - 2       1 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0                       SC Elshout       20  8  4  8  28  33- 28
SC Olympus         0 - 3 1 - 0 1 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 2 2 - 4       0 - 3 2 - 3 1 - 4                       SC Olympus       20  8  4  8  28  37- 38
SV Reeshof         2 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 1 4 - 0 3 - 2 3 - 2 0 - 0       0 - 1 4 - 1                       Rossum           20  5  1 14  16  30- 47
TGG                2 - 4 7 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 2 5 - 0 2 - 3 1 - 3       0 - 2                       Nordea           20  4  3 13  13  18- 51 -2 pnts
VCB                4 - 3 3 - 1 1 - 2 4 - 3 2 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 0                             RKVSC            20  3  1 16   8  13- 70 -2 pnts

5th class G
Alem                     2 - 1 6 - 1 6 - 2 4 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 1 0 - 0 5 - 0 2 - 2 4 - 1                 RKTVC            22 16  5  1  53  56- 20 P2 prom
BZS                0 - 6       6 - 0 2 - 3 6 - 0 3 - 2 2 - 1 6 - 0 1 - 2 3 - 2 3 - 1 6 - 2                 Alem             22 16  4  2  52  74- 17 (P2)
Heerewaarden       0 - 7 2 - 4       1 - 4 0 - 2 2 - 1 0 - 5 1 - 0 0 - 4 0 - 1 0 - 2 1 - 4                 SCZ              22 12  6  4  42  55- 30
Hurwenen           0 - 1 2 - 2 6 - 1       2 - 2 1 - 0 0 - 0 4 - 0 2 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 4                 BZS              22 12  3  7  39  60- 42 P3
ISC                0 - 2 0 - 3 4 - 3 0 - 0       0 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 1 1 - 7                 Wadenoijen       22 11  5  6  38  65- 45 P1
MEC '07            2 - 9 1 - 1 1 - 0 5 - 0 1 - 2       2 - 1 4 - 0 2 - 4 1 - 1 1 - 1 3 - 3                 Hurwenen         22  8  8  6  32  44- 38
Ophemert           1 - 0 3 - 4 2 - 3 2 - 4 2 - 2 2 - 1       2 - 3 1 - 2 2 - 4 0 - 2 1 - 3                 ISC              22  8  4 10  28  25- 45
Opijnen            0 - 4 2 - 4 1 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 0 0 - 1       0 - 5 2 - 2 2 - 0 1 - 4                 MEC '07          22  7  5 10  26  36- 41
RKTVC              1 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 1 - 5 3 - 2 6 - 0       2 - 0 4 - 0 2 - 2                 Waalkanters      22  6  5 11  23  26- 41
SCZ                1 - 1 4 - 0 3 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 0 9 - 0 3 - 3 0 - 0       3 - 1 3 - 2                 Ophemert         22  4  3 15  15  33- 57
Waalkanters        1 - 2 1 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 0 0 - 4 0 - 5       1 - 3                 Opijnen          22  3  3 16  12  16- 63
Wadenoijen         3 - 3 2 - 1 4 - 2 1 - 1 4 - 0 1 - 3 3 - 3 6 - 0 2 - 3 2 - 4 2 - 0                       Heerewaarden     22  3  1 18  10  20- 71

5th class H
DBS                      1 - 3 3 - 1 1 - 1 4 - 0 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1                       LSV              20 13  5  2  44  68- 26 P1 prom
De Bocht '80       1 - 0       2 - 1 1 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 2 1 - 4 0 - 0 1 - 1 14- 2                       Eindhoven AV     20 13  3  4  42  66- 33 P3 prom
DVS                1 - 0 2 - 2       3 - 0 9 - 0 1 - 4 3 - 3 1 - 3 0 - 2 1 - 0 4 - 0                       De Bocht '80     20  9  7  4  34  50- 24 (P1)
Eindhoven AV       3 - 3 2 - 1 3 - 1       2 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 6 1 - 3 3 - 2 10- 0                       Nederwetten      20 10  3  7  33  70- 35
ETS                1 - 4 1 - 4 1 - 4 1 -10       0 -14 1 - 9 2 - 5 0 - 4 1 - 3 7 - 4                       Pusphaira        20 10  3  7  33  66- 34
LEW                0 - 3 0 - 0 2 - 2 2 - 4 2 - 1       0 - 0 3 - 6 1 - 2 5 - 0 4 - 0                       DVS              20 10  3  7  33  52- 31 P2
LSV                2 - 2 0 - 1 4 - 1 2 - 1 7 - 0 3 - 1       3 - 0 2 - 1 4 - 2 7 - 0                       DBS              20  8  8  4  32  43- 27
Nederwetten        1 - 0 0 - 0 0 - 1 1 - 4 10- 1 2 - 2 1 - 2       0 - 2 0 - 1 3 - 0                       LEW              20  8  5  7  27  47- 34 -2 pnts
Pusphaira          3 - 3 3 - 2 1 - 4 0 - 1 1 - 2 2 - 3 3 - 6 4 - 4       7 - 0 7 - 2                       Sterksel         20  5  2 13  17  29- 71
Sterksel           2 - 4 0 - 4 1 - 5 2 - 7 4 - 2 1 - 2 0 - 4 1 -10 1 - 8       2 - 1                       ETS              20  2  0 18   6  25-109
Tivoli             0 - 5 3 - 2 0 - 7 1 - 3 4 - 2 0 - 2 2 - 4 0 -12 0 -12 0 - 4                             Tivoli           20  2  1 17   4  20-112 -3 pnts

5th class I
Casteren                 0 - 4 3 - 1 1 - 3 0 - 1 0 - 3 2 - 4 0 - 2 1 - 4 0 - 3 1 - 1 1 - 1                 Hulsel           22 16  5  1  53  65- 24 P2 prom
De Raven           4 - 0       2 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 0 3 - 0                 SDO '39          22 14  5  3  47  59- 30 P3 prom
De Weebosch        1 - 0 2 - 3       0 - 5 1 - 6 3 - 2 1 - 7 2 - 1 1 - 4 3 - 3 0 - 1 3 - 6                 De Raven         22 13  7  2  46  51- 21 (P2)
Hapert             2 - 0 0 - 1 6 - 1       0 - 1 3 - 1 4 - 0 4 - 0 2 - 5 1 - 2 2 - 1 1 - 0                 Hapert           22 13  2  7  41  50- 32 P1 prom
Hulsel             1 - 1 2 - 1 5 - 1 2 - 0       2 - 0 2 - 2 6 - 2 2 - 2 3 - 1 5 - 2 1 - 0                 Netersel         22 11  6  5  39  59- 40
Knegselse Boys     3 - 3 4 - 5 1 - 1 1 - 2 0 - 8       2 - 3 1 - 2 3 - 1 5 - 2 3 - 0 1 - 3                 Terlo            22  9  5  8  32  38- 42
Netersel           4 - 1 3 - 2 5 - 0 3 - 3 1 - 3 2 - 2       5 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 2 4 - 1                 ZSC              22  8  5  9  29  33- 29
Riethoven          2 - 2 0 - 3 4 - 1 4 - 2 3 - 3 2 - 0 0 - 1       0 - 2 2 - 5 1 - 2 1 - 2                 Vessem           22  6  6 10  24  28- 42
SDO '39            4 - 0 0 - 5 3 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 2 5 - 1 2 - 2       4 - 0 4 - 0 0 - 0                 Knegselse Boys   22  5  4 13  19  36- 51
Terlo              1 - 0 0 - 3 4 - 1 1 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 3       1 - 1 1 - 0                 Riethoven        22  5  4 13  19  32- 52
Vessem             1 - 0 0 - 0 3 - 0 2 - 4 2 - 3 3 - 0 1 - 4 2 - 1 1 - 2 1 - 1       0 - 3                 De Weebosch      22  3  2 17  11  25- 76
ZSC                4 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 0 0 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 2 2 - 2                       Casteren         22  1  5 16   8  17- 54

Playoff's (10 groups of 2 and 5 groups of 3), winners promoted / keep place in original class
Sluiskil-Vosmeer    3-3 and 1-0      Lepelstraatse B.-Graauw  1-1 and 2-0                          Sluiskil and Lepelstraatse Boys promoted
Gesta-Walcheren     2-2 and 1-5      DIVO-DVVC                1-1 and 1-3                          DVVC promoted, Walcheren keeps place in 4th class
Chaam-Schijf        0-4 and 1-2      ZIGO-Right 'Oh           3-1 and 2-1                          Schijf and ZIGO promoted, Right 'Oh relegated
Nieuwkuik-BZS       4-1 and 1-0      EDN'56-Braakhuizen       1-2 and 1-4                          Nieuwkuyk promoted, Braakhuizen keeps place in 4th class
Eindhoven-De Raven  2-2 and 1-0      Hapert-DVS               2-0 and 2-2                          Eindhoven and Hapert promoted
WVV '67-Schoondijke  0-0   Hulsterloo-WVV '67  2-0   Schoondijke-Hulsterloo  1-3                   Hulsterloo keeps place in 4th class
SC Emma-SVC          5-2   SVC-PCP             3-4   PCP-SC Emma             1-2                   SC Emma promoted, PCP relegated
Alem-VCB             1-2   SVSSS-Alem          6-2   VCB-SVSSS               0-0                   SVSSS keeps place in 4th class
Wadenoyen-OSC '45    2-3   FC Drunen-Wadenoyen 3-0   OSC '45-FC Drunen       1-0                   OSC '45 promoted
SDO '39-De Bocht '80 3-2   De Bocht '80-DOSL   0-4   DOSL-SDO '39            2-2                   DOSL keeps place in 4th class

Best 3 numbers 2 from groups of 3 teams also to 4th class, so SDO '39 and VCB promoted and FC Drunen keeps its place in 4th class


District Zuid II
1st class D
Bekkerveld               3 - 0 6 - 0 4 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 5 - 0 2 - 3 5 - 5     Schijndel/VITAM  26 16  6  4  54  52- 23 P2 prom
GSV '28            2 - 2       0 - 2 0 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 0 0 - 2 0 - 0 0 - 3 3 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 1     HVCH             26 16  5  5  53  51- 24 P1
Heidebloem/Bovitec 4 - 5 4 - 1       0 - 2 2 - 3 3 - 1 2 - 0 6 - 2 5 - 0 0 - 0 3 - 0 0 - 2 4 - 0 1 - 4     Someren          26 12  9  5  45  39- 21 (P2) prom
HVCH               1 - 1 2 - 0 1 - 0       4 - 1 3 - 0 4 - 0 4 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 0 3 - 0 2 - 0 1 - 1     HVV Helmond      26 13  4  9  43  52- 41
HVV Helmond        4 - 0 4 - 1 1 - 1 0 - 0       4 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 3 3 - 0     Bekkerveld       26 11  8  7  41  64- 45
Laura/Hopel Comb.  2 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 2       2 - 0 1 - 2 2 - 2 2 - 1 0 - 1 0 - 5 3 - 2 2 - 3     OSS '20          26 12  5  9  41  46- 46
NWC                4 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 4 3 - 0 1 - 3       1 - 3 1 - 3 1 - 1 0 - 3 5 - 1 2 - 2 2 - 0     Heidebloem/Bov.  26 11  7  8  40  54- 44 P3
OSS '20            3 - 2 1 - 0 5 - 0 2 - 4 1 - 2 6 - 2 1 - 1       0 - 2 1 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 4 0 - 2     Sparta '25       26 10  8  8  38  48- 45
Schijndel/VITAM    2 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 1 3 - 0       0 - 1 2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 2     TOP              26 10  2 14  32  43- 56
Someren            0 - 0 1 - 0 0 - 0 4 - 1 1 - 2 1 - 3 3 - 0 0 - 0 1 - 0       5 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 3     GSV'28           26  9  5 12  32  29- 42
Sparta '25         2 - 2 2 - 2 2 - 2 0 - 0 2 - 1 4 - 1 5 - 0 1 - 1 0 - 3 1 - 1       3 - 3 2 - 1 4 - 2     V.V. Schaesberg  26  8  4 14  28  42- 55 rel
SVN/Vossenberg     0 - 2 1 - 2 2 - 5 1 - 3 1 - 3 2 - 0 2 - 2 2 - 4 0 - 3 0 - 2 1 - 4       0 - 2 0 - 3     NWC              26  6  6 14  24  33- 53 rel
TOP                2 - 4 0 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 6 2 - 1 1 - 2 1 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 1 5 - 3       2 - 1     Laura/Hopel Comb.26  7  3 16  24  33- 57 rel
VV Schaesberg      0 - 3 1 - 2 2 - 4 0 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 2 1 - 3 0 - 0 1 - 3 1 - 6 4 - 1           SVN/Vossenberg   26  4  2 20  14  35- 69 rel
Playoff for 12th place : NWC-Laura Hopel Comb. 3-2

Period championship see Zuid 1

2nd class G
BSV Limburgia            0 - 0 0 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 1     BSV Limburgia    24 15  6  3  51  46- 21 P3 prom
Caesar/Vos Investm.2 - 2       2 - 0 3 - 0 4 - 2 4 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 1     Caesar/Vos Inv.  24 13  8  3  47  45- 25 (P3) prom
Chevremont         0 - 2 3 - 1       1 - 6 3 - 2 4 - 1 0 - 1 2 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 0 3 - 2 0 - 3     RVU              24 13  7  4  46  45- 31 P2 prom
DVO                0 - 3 2 - 0 4 - 0       0 - 1 1 - 0 2 - 0 7 - 1 1 - 4 2 - 2 3 - 0 3 - 2 2 - 1           DVO              24 13  3  8  42  45- 32
FC Hoensbroek      2 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 1       4 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 0 1 - 1           Scharn           24 11  4  9  37  48- 42 P1
FC Kerkrade - West 0 - 3 1 - 4 0 - 1 2 - 0 2 - 4       1 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 3     Heerlen/IDB      24 12  2 10  37  40- 44 -1 pnt
Heerlen/IDB        2 - 4 0 - 1 1 - 0 1 - 1 5 - 0 2 - 1       2 - 1 1 - 7 4 - 1 2 - 0 1 - 6 3 - 0 1 - 0     Sportcl.Susteren 24 10  5  9  35  47- 39
KVC Oranje         1 - 3 2 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 2       1 - 3 2 - 3 4 - 0 0 - 2 1 - 6           RKSV Minor       24  8  8  8  32  44- 39
RKSV Minor         0 - 3 1 - 1 4 - 1 0 - 4 2 - 4 4 - 2 3 - 1 2 - 0       0 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 2     Chevremont       24 10  1 13  31  36- 48
RVU                1 - 1 2 - 1 4 - 1 0 - 1 2 - 1 3 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 2       1 - 3 2 - 0 1 - 0 1 - 1     FC Hoensbroek    24  8  6 10  30  43- 48
Scharn             2 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 0 4 - 3 1 - 1 5 - 3 0 - 5 3 - 2 1 - 2       1 - 2 2 - 2           SVME             24  4  7 13  19  30- 43 rel
Sportclub Susteren 1 - 2 2 - 2 3 - 2 2 - 1 6 - 3 3 - 0 1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 4 1 - 3       0 - 0 2 - 2     KVC Oranje       24  4  3 17  15  28- 57 rel
SVME               1 - 0 1 - 2 4 - 5 0 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 1 - 1 2 - 7 0 - 2       2 - 2     FC Kerkrade-West 24  4  2 18  14  27- 55 rel
Vinkenslag         3 - 1 5 - 1       1 - 1 1 - 2             0 - 2             2 - 2 2 - 3
Vinkenslag withdrawn

2nd class H
Blerick                  5 - 2 1 - 3 2 - 3 4 - 3 5 - 1 1 - 2 1 - 3 0 - 1 0 - 3 1 - 2 0 - 2 0 - 1 1 - 5     Wittenhorst      26 16  4  6  52  57- 26 P1 prom
Festilent          1 - 1       2 - 1 2 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 2 0 - 3 4 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 6 2 - 2 1 - 0     Venlosche Boys   26 15  6  5  51  56- 37 (P1)
Heeswijk           2 - 1 1 - 2       1 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0 3 - 0 1 - 0 0 - 1     Heeswijk         26 14  5  7  45  50- 25 P2 -2 pnts
Helden             1 - 2 2 - 4 0 - 2       1 - 0 3 - 3 3 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 2 3 - 0 1 - 3 2 - 3     Volharding       26 14  5  7  45  48- 42 -2 pnts
Margriet           3 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3       4 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 0 2 - 2 5 - 0 2 - 2 1 - 3 0 - 0     SSS '18          26 13  4  9  43  44- 34 P3
Mierlo Hout        3 - 1 3 - 1 4 - 2 4 - 4 3 - 0       6 - 0 3 - 2 0 - 3 4 - 6 3 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 3     Wilhelmina '08   26 12  5  9  41  54- 45
RKOSV Achates      2 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 6 - 3       1 - 5 1 - 5 1 - 2 4 - 0 1 - 2 0 - 6 3 - 1     SVC 2000         26 12  2 12  38  45- 30
SSS '18            4 - 0 2 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 0       1 - 0 5 - 1 4 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 3     Mierlo Hout      26 10  5 11  35  61- 66
SVC 2000           4 - 0 3 - 0 1 - 2 3 - 0 1 - 2 4 - 1 1 - 1 3 - 0       0 - 0 0 - 1 2 - 3 3 - 1 3 - 2     Helden           26 10  4 12  34  42- 47
Venlosche Boys     3 - 0 4 - 2 1 - 4 2 - 2 0 - 0 3 - 0 2 - 2 5 - 1 3 - 0       3 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 1     Margriet         26  8  8 10  32  41- 44
Veritas            7 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 1 3 - 0 2 - 0 6 - 4 3 - 0 0 - 3 0 - 1       1 - 1 2 - 0 0 - 2     Veritas          26  9  3 14  30  40- 51 rel
Volharding         5 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 0 5 - 1 1 - 1       4 - 2 0 - 2     RKOSV Achates    26  6  7 13  25  42- 65 rel
Wilhelmina '08     5 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 4 3 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 4 - 2 1 - 3       1 - 2     Festilent        26  7  4 15  25  34- 58 rel
Wittenhorst        5 - 1 5 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 1 3 - 0 4 - 0 4 - 2           Blerick          26  4  2 20  14  32- 76 rel
Playoff for 12th place : RKOSV Achates-Festilent 2-1 aet

Period championship 2G / 2H:
Round 1: NWC-Heeswijk         0-3 and 0-4       RVU-Schaesberg      3-1 and 3-4
         Caesar-Venlosche B.  5-2 and 1-1       SSS '18-Scharn      2-1 and 2-0
Round 2: Heeswijk-Caesar      0-1 and 2-2       RVU-Scharn          2-1 and 2-0  Caesar and RVU promoted, Heeswijk and Schaesberg relegated

3rd class A
Eijsden                  6 - 2 6 - 2 5 - 3 2 - 0 5 - 2 0 - 2 4 - 5 4 - 1 2 - 1 3 - 2 4 - 0                 Eijsden          22 15  2  5  47  61- 34 P2 prom
Leonidas - W       1 - 2       2 - 4 3 - 1 2 - 1 3 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 0                 WDZ              22 12  8  2  44  33- 18 (P2)
RKASV              3 - 3 3 - 0       0 - 0 0 - 2 3 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 5 1 - 2 2 - 1                 RKHSV            22 11  5  6  38  32- 21 P1 prom
RKHBS              0 - 4 0 - 0 1 - 0       1 - 2 4 - 3 1 - 3 2 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0                 Sportclub '25    22 10  3  9  33  35- 27 (P3)
RKHSV              3 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 0       3 - 2 0 - 1 2 - 1 2 - 2 0 - 1 1 - 1 0 - 1                 Willem I         22  9  5  8  32  29- 33
RKTSV              0 - 1 1 - 3 4 - 1 2 - 0 2 - 6       3 - 2 2 - 2 1 - 6 2 - 1 2 - 3 2 - 2                 Voerendaal       22  8  6  8  30  32- 30
Sportclub '25      1 - 3 3 - 0 3 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 1       2 - 0 1 - 2 3 - 4 0 - 1 1 - 3                 SV Simpelveld    22  6  8  8  26  29- 27
Standaard          1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 1 1 - 4       0 - 3 3 - 3 0 - 0 3 - 3                 Leonidas - W     22  7  5 10  26  34- 38
SV Simpelveld      0 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 0 0 - 1       0 - 1 0 - 1 1 - 3                 RKASV            22  7  5 10  26  35- 43
Voerendaal         2 - 0 2 - 1 3 - 3 1 - 2 0 - 3 4 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 0       0 - 2 0 - 1                 Standaard        22  6  7  9  25  26- 37 P3 rel
WDZ                3 - 2 2 - 2 1 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 0       1 - 0                 RKHBS            22  6  5 11  23  26- 37 rel
Willem I           0 - 2 2 - 0 2 - 5 3 - 1 0 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 0                       RKTSV            22  4  3 15  15  34- 61 rel

3rd class B
Almania                  1 - 1 0 - 0 2 - 3 2 - 1 0 - 3 1 - 6 2 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 3 3 - 2                 Sittard          22 12  8  2  44  46- 20 P2 prom
Brevendia          3 - 1       2 - 2 1 - 0 1 - 2 2 - 0 2 - 3 3 - 3 1 - 1 1 - 6 1 - 1 1 - 2                 Vaesrade         22 12  5  5  41  49- 26 P1 prom
Bunde              0 - 2 4 - 1       0 - 3 2 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 4 0 - 0 3 - 1 2 - 5                 FC Geleen Zuid   22 12  3  7  39  47- 38 (P2)
De Ster            1 - 2 0 - 1 2 - 2       2 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 2 6 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 3                 De Ster          22 10  5  7  35  33- 30
FC Geleen Zuid     1 - 3 3 - 1 4 - 1 2 - 0       0 - 2 0 - 0 2 - 0 7 - 4 1 - 4 2 - 2 3 - 1                 Langeberg        22  9  6  7  33  40- 30 P3
Haslou             2 - 0 0 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 1       3 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 3 0 - 2                 PSV '35          22  9  4  9  31  47- 47
Langeberg          3 - 0 1 - 3 3 - 0 2 - 1 2 - 3 1 - 1       1 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 1                 Almania          22  7  6  9  27  28- 41
OVCS               1 - 2 5 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 3 2 - 2 3 - 1       4 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 3                 OVCS             22  7  6  9  26  36- 42 -1 pnt
PSV '35            4 - 2 1 - 0 1 - 0 8 - 0 2 - 1 0 - 0 2 - 5 4 - 1       2 - 2 3 - 0 0 - 3                 Brevendia        22  6  5 11  23  29- 42
Sittard            0 - 0 2 - 1 3 - 0 0 - 0 5 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 0 3 - 1       4 - 0 2 - 1                 Spaubeek         22  6  5 11  23  27- 45 rel
Spaubeek           1 - 1 2 - 0 3 - 1 0 - 2 1 - 4 2 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 4 1 - 1       1 - 5                 Haslou           22  5  6 11  21  20- 27 rel
Vaesrade           2 - 2 2 - 0 2 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 0 4 - 1 3 - 1 1 - 1                       Bunde            22  4  7 11  19  30- 44 rel

Period championship 3A / 3B:
Round 1: KVC Oranje-Geleen Zuid  0-3 and 0-4       Sportclub '25-SVME  3-1 and 3-4
         WDZ-Vaesrade            1-1 and 2-3       Langeberg-RKHSV     2-2 and 0-1
Round 2: Geleen Zuid-Vaesrade    0-1 and 1-1       Sportclub '25-RKHSV 2-3 and 0-1  Vaesrade and RKHSV promoted, KVC Oranje and SVME relegated

3rd class C
Baarlo                   4 - 1 0 - 0 3 - 1 3 - 0 3 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 1 5 - 0 6 - 1 0 - 1           ZSV              24 16  7  1  55  63- 21 P1 prom
DESM               1 - 2       3 - 0 2 - 2 3 - 2 0 - 4 4 - 0 3 - 3 3 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 0 1 - 4           IVO              24 13  5  6  44  50- 31 (P1)
IVO                5 - 1 2 - 1       3 - 1 2 - 1 4 - 3 3 - 0 2 - 2 0 - 0 8 - 1 3 - 1 3 - 2 0 - 2           MMC Weert        24 13  4  7  43  54- 28 P2
Merefeldia         1 - 6 2 - 1 2 - 0       5 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 2 0 - 8 2 - 3 3 - 0 3 - 1 0 - 2           Baarlo           24 12  4  8  37  50- 28 -3 pnts
Mifano             1 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 1       0 - 1 1 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 2 3 - 3 0 - 2           Rood Wit '62     24  9  8  7  35  35- 42
MMC Weert          0 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 1 7 - 0       5 - 0 2 - 1 1 - 2 1 - 1 3 - 0 4 - 0 0 - 1           Sportclub Irene  24 11  1 12  34  35- 48 P3
Panningen          2 - 0 3 - 2 0 - 3 2 - 1 0 - 2 1 - 1       1 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 4 2 - 3 1 - 3           Panningen        24 10  2 12  32  31- 48
RKMSV              1 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 3 1 - 0       2 - 0 0 - 1 0 - 3 0 - 1 0 - 5           RKSV Budel       24  9  4 11  31  39- 32
RKSV Budel         0 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 2 4 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 0       0 - 1 3 - 1 0 - 1 0 - 0           Merefeldia       24  9  4 11  31  48- 55
Rood Wit '62       0 - 4 1 - 1 2 - 3 0 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1       2 - 1 0 - 0 1 - 1           RKMSV            24  7  7 10  28  23- 35 rel
Sportclub Irene    3 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 3 3 - 6 0 - 3       1 - 0 2 - 2           Mifano           24  6  5 13  23  27- 49 rel
SVEB               0 - 1 2 - 1 1 - 4 1 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 2 3 - 0 0 - 2 2 - 5 1 - 3       1 - 2           DESM             24  5  6 13  21  33- 48 rel
ZSV                3 - 2 5 - 0 3 - 0 6 - 6 6 - 0 3 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 1 4 - 1 2 - 2                 SVEB             24  5  5 14  20  29- 52 rel

3rd class D
Avanti '31               0 - 2 1 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 0 3 - 0 0 - 2 3 - 0 4 - 2 1 - 1 1 - 0           DESO/vd Horst    24 20  4  0  64  96- 28 P1 prom
Berghem Sport      1 - 4       2 - 0 1 - 3 1 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 2 0 - 2 2 - 2 4 - 1 2 - 1 3 - 0           Prinses Irene    24 16  3  5  51  77- 37 P2 prom
Boekel Sport       0 - 3 1 - 4       0 - 3 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 6 1 - 2 6 - 0 1 - 0 1 - 2 1 - 0           Berghem Sport    24 14  5  5  47  52- 37 P3 prom
DESO/Van Der Horst 4 - 1 2 - 2 5 - 1       3 - 3 3 - 3 5 - 1 3 - 1 7 - 1 5 - 3 8 - 1 8 - 0 1 - 0           Avanti '31       24 11  4  9  37  47- 40 (P1)
Erp                4 - 0 3 - 3 4 - 3 2 - 3       0 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 3 3 - 0 7 - 2 3 - 1           Rhode            24 10  7  7  37  47- 45
Herpinia           2 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 4 2 - 3       0 - 1 3 - 4 4 - 1 1 - 2 0 - 0 4 - 2 3 - 1           Erp              24  9  7  8  34  56- 47
Nooit Gedacht      1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 4 2 - 3 2 - 2       0 - 3 2 - 4 1 - 0 0 - 0 0 - 5 2 - 0           Nooit Gedacht    24  8  6 10  30  38- 53
Prinses Irene      5 - 2 6 - 0 1 - 0 1 - 4 2 - 1 4 - 0 5 - 0       1 - 2 5 - 1 2 - 1 6 - 1 3 - 2           Ruwaard          24  9  3 12  30  45- 61
Rhode              1 - 3 0 - 2 1 - 1 1 - 4 5 - 1 4 - 0 2 - 2 2 - 2       2 - 4 2 - 2 2 - 2 0 - 2           Vitesse '08      24  8  5 11  29  46- 68
Ruwaard            2 - 1 0 - 2 0 - 3 0 - 0 0 - 1 5 - 4 3 - 4 2 - 6 2 - 2       2 - 1 0 - 1 5 - 1           Herpinia         24  7  3 14  23  41- 55 rel -1 pnt
Stiphout Vooruit   4 - 3 5 - 1 1 - 3 0 - 3 3 - 1 6 - 0 1 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 2       2 - 6 3 - 1           Boekel Sport     24  6  5 13  23  30- 47 rel
Vitesse '08        1 - 4 0 - 4 4 - 0 2 - 7 2 - 2 3 - 0 2 - 7 2 - 6 1 - 1 3 - 4 2 - 0       1 - 0           Stiphout Vooruit 24  6  5 13  23  37- 56 rel
Volkel             3 - 7 1 - 5 1 - 1 1 - 5 1 - 4 2 - 4 2 - 5 4 - 1 1 - 3 2 - 3 1 - 1 0 - 0                 Volkel           24  2  3 19   9  27- 65 rel
Playoff for 10th place:
Herpinia-Boekel Sport 3-1  Boekel Sport-Stiphout Vooruit 1-1 Stiphout Vooruit-Herpinia 1-4  (Herpinia qual. for playoffs, other 2 relegated)

Period championship 3C / 3D:
Round 1: RKOSV Achates-Pr.Irene  3-4 and 0-3    IVO-Veritas            3-5 and 3-5
         MMC Weert-Avanti '31    1-0 and 1-1    Berghem Sport-Baarlo   2-3 and 3-1
Round 2: Prinses Irene-MMC Weert 0-1 and 1-1    Veritas-Berghem Sport  2-3 and 0-1  Berghem Sport and Pr.Irene promoted, RKOSV Achates and Veritas relegated

4th class A
Berg '28                 1 - 1 0 - 4 5 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 1 2 - 3 2 - 1 0 - 0                 Sportcl.Jekerdal 22 15  2  5  47  68- 30 P2 prom
BMR                1 - 0       4 - 0 2 - 0 1 - 2 4 - 1 4 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 0 2 - 0                 BMR              22 14  5  3  47  45- 17 (P2)
DBSV               0 - 1 1 - 0       3 - 1 2 - 1 5 - 0 4 - 1 2 - 2 0 - 0 4 - 2 2 - 4 3 - 0                 RKVVL/Polaris    22 11  8  3  41  55- 29
De Heeg            0 - 2 1 - 7 2 - 4       2 - 2 4 - 2 4 - 3 1 - 1 4 - 2 2 - 1 1 - 2 0 - 1                 DBSV             22 12  5  5  41  50- 32 P3 prom
Heer               1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 0       1 - 3 2 - 3 2 - 4 1 - 0 0 - 1 0 - 3 1 - 1                 SCG              22 10  6  6  36  61- 36 P1
Rapid              3 - 0 0 - 0 0 - 2 6 - 1 0 - 1       0 - 3 2 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 3 0 - 0                 VV Noorbeek      22  9  4  9  31  35- 40
RKVCL              2 - 0 2 - 3 3 - 3 2 - 1 1 - 1 6 - 4       1 - 2 2 - 5 2 - 2 0 - 6 2 - 0                 RKVCL            22  8  3 11  27  45- 55
RKVVL/Polaris      6 - 1 0 - 1 1 - 1 4 - 0 3 - 1 6 - 1 2 - 1       2 - 2 4 - 0 4 - 1 3 - 1                 Berg '28         22  7  6  9  27  30- 40
SCG                2 - 2 0 - 0 2 - 2 3 - 0 5 - 0 10- 0 4 - 3 1 - 3       5 - 2 2 - 1 5 - 1                 Heer             22  6  4 12  22  27- 41
Sportclub Caberg   0 - 5 1 - 1 1 - 2 1 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 3 2 - 2 2 - 5       1 - 7 3 - 1                 Sportclub Caberg 22  6  4 12  22  37- 61 rel
Sportclub Jekerdal 5 - 1 3 - 0 5 - 1 4 - 2 3 - 2 5 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 4       5 - 1                 De Heeg          22  5  2 15  17  30- 61 rel
VV Noorbeek        4 - 0 0 - 3 0 - 5 2 - 1 2 - 0 7 - 1 2 - 0 2 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 1                       Rapid            22  3  3 16  12  29- 70 rel

4th class B
Heerlen Sport            2 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 1 0 - 2 0 - 6 0 - 1 0 - 0 0 - 1 0 - 0 0 - 2                 UOW '02          22 16  5  1  53  54- 14 P3 prom
Heksenberg         4 - 0       0 - 4 2 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 2 4 - 0 2 - 1 6 - 1                 Weltania         22 13  5  4  44  53- 26 (P3)
MSP'03/CafeDeSport 3 - 0 2 - 4       0 - 2 4 - 2 2 - 1 4 - 0 3 - 3 0 - 3 4 - 2 4 - 2 1 - 4                 MSP'03/CafeSport 22 13  1  8  40  51- 40 P1
NEC '92            3 - 1 3 - 4 1 - 3       0 - 4 1 - 0 0 - 2 5 - 0 0 - 1 1 - 0 2 - 3 0 - 2                 Heksenberg       22 12  1  9  36  49- 40 -1 pnt
RKVVM              2 - 1 5 - 3 1 - 0 3 - 2       2 - 0 4 - 2 1 - 2 1 - 1 0 - 1 3 - 1 1 - 5                 RKVVM            22 11  2  9  35  53- 49 P3
Rood Groen LVC'011 3 - 1 1 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 5       1 - 0 2 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 3 2 - 1                 SV Zwart-Wit '19 22  9  4  9  31  34- 26
SV Zwart - Wit '19 4 - 1 2 - 1 3 - 2 0 - 1 0 - 0 0 - 0       5 - 0 0 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 0                 Sylvia           22  8  5  9  29  30- 48
Sylvia             1 - 0 5 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 7 1 - 1 1 - 2       1 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 0                 NEC'92           22  8  1 13  25  30- 38
UOW '02            2 - 0 2 - 1 2 - 0 4 - 1 6 - 0 4 - 6 2 - 0 6 - 0       5 - 1 2 - 0 2 - 1                 Walram           22  6  7  9  25  30- 39
Vijlen             4 - 0 1 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 3 2 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 2       2 - 4 1 - 1                 Vijlen           22  7  3 12  24  27- 40
Walram             1 - 1 1 - 0 1 - 3 1 - 1 5 - 4 1 - 0 0 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 0       2 - 2                 Rood Groen LVC'0122  6  4 12  22  30- 47 rel
Weltania           1 - 0 2 - 0 6 - 1 3 - 0 3 - 2 7 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 2                       Heerlen Sport    22  2  4 16  10  12- 46 rel

Period championship 4A / 4B:
Round 1: SCG-RKVVM       3-2 and 4-2    DBSV-MSP '03     3-3 and 1-1    Weltania-BMR 3-1 and 2-1   (DBSV wins on penalties)
Round 2: Standaard-SCG   1-3 and 1-0    DBSV-Weltania    5-2 and 2-1
Final :  SCG-DBSV        1-4            Weltania promoted, Standaard relegated

4th class C
ADVEO                    2 - 1 1 - 3 2 - 2 1 - 0 4 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 0                 RKFC Lindenheuvel22 18  3  1  57  81- 26 P1
IVS                1 - 5       2 - 3 0 - 6 0 - 1 1 - 1 3 - 0 0 - 2 3 - 4 1 - 2 0 - 1 0 - 2                 Schinnen         22 12  6  4  42  43- 28 (P1)
Passart            0 - 1 3 - 0       2 - 2 5 - 3 2 - 2 2 - 4 1 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 0 4 - 2                 ADVEO            22 11  5  6  38  46- 32
RKFC Lindenheuvel  2 - 0 9 - 0 6 - 2       5 - 5 2 - 0 5 - 0 5 - 1 3 - 2 2 - 0 3 - 0 3 - 1                 RKVV Neerbeek    22 11  3  8  35  45- 29 P2 -1 pnt
RKUVC              3 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 3       0 - 2 0 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 0 3 - 3 2 - 2                 Roosteren        22 10  4  8  34  41- 40 P3
RKVV Neerbeek      3 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 3 2 - 3       3 - 2 1 - 2 0 - 1 5 - 1 3 - 0 0 - 2                 SSOC             22 10  3  9  33  55- 38
Roosteren          3 - 1 2 - 0 3 - 1 3 - 2 0 - 3 1 - 0       1 - 1 2 - 2 1 - 0 4 - 0 2 - 2                 RKUVC            22  9  5  8  31  48- 44 -1 pnt
Schinnen           1 - 1 1 - 0 4 - 2 0 - 3 3 - 3 2 - 3 1 - 1       0 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 0                 Passart          22  9  2 11  29  52- 53
SSOC               0 - 3 10- 2 7 - 1 2 - 4 3 - 1 0 - 0 2 - 0 0 - 3       4 - 1 1 - 2 4 - 0                 Urmondia         22  7  6  9  27  29- 35
Susterse Boys      2 - 5 0 - 0 3 - 2 1 - 5 3 - 2 0 - 5 0 - 6 0 - 5 1 - 6       1 - 1 1 - 6                 Walburgia        22  7  4 11  25  35- 53
Urmondia           1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 1 5 - 0 1 - 1 2 - 1 2 - 2       1 - 1                 Susterse Boys    22  3  5 14  14  23- 69 rel
Walburgia          2 - 2 3 - 0 0 - 7 1 - 4 1 - 2 0 - 4 4 - 3 1 - 3 2 - 1 3 - 2 0 - 2                       IVS              22  1  2 19   5  16- 67 rel

4th class D
Belfeldia                2 - 4 5 - 0 3 - 1 2 - 1 7 - 2 2 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 1 1 - 2 2 - 0                 Swalmen          22 15  4  3  49  61- 29 P2 prom
EMS                1 - 2       2 - 3 1 - 2 0 - 4 3 - 5 2 - 0 2 - 0 6 - 2 0 - 1 3 - 3 2 - 0                 Belfeldia        22 14  0  8  42  50- 41 P3 prom
FC Maasgouw        2 - 0 2 - 4       0 - 3 0 - 6 2 - 1 3 - 5 2 - 0 1 - 3 4 - 3 2 - 5 0 - 0                 SHH              22 11  4  7  37  43- 28 (P2)
HEBES              1 - 2 1 - 3 0 - 1       0 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1                 Linne            22 11  3  8  36  40- 23
Linne              2 - 1 0 - 1 4 - 2 2 - 3       3 - 0 0 - 0 0 - 0 1 - 2 2 - 3 2 - 1 5 - 1                 Sportcl.Leeuwen  22  9  5  8  32  37- 37
Maasbracht         6 - 1 3 - 1 2 - 1 4 - 0 1 - 4       1 - 3 4 - 0 3 - 0 3 - 0 1 - 3 2 - 5                 HEBES            22  9  2 11  29  30- 28
Reuver             2 - 5 1 - 1 3 - 4 2 - 1 0 - 1 2 - 1       2 - 3 1 - 5 3 - 1 0 - 2 1 - 2                 Maasbracht       22  9  2 11  29  45- 47
SHH                2 - 0 7 - 0 1 - 0 0 - 2 2 - 1 0 - 0 2 - 4       2 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 1                 EMS              22  9  2 11  29  46- 50 P1
Sportclub Leeuwen  0 - 1 3 - 1 6 - 3 0 - 2 0 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 5       1 - 1 2 - 2 2 - 1                 SVH '39          22  8  4 10  28  32- 48
SVH '39            2 - 5 3 - 6 1 - 0 1 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 4 2 - 1       1 - 6 1 - 1                 FC Maasgouw      22  8  1 13  25  34- 60
Swalmen            3 - 0 3 - 1 6 - 1 2 - 0 2 - 0 2 - 3 2 - 0 0 - 4 2 - 2 4 - 2       3 - 1                 Reuver           22  7  2 13  23  34- 46 rel
VV Kessel          3 - 4 3 - 2 0 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 3 2 - 6                       VV Kessel        22  6  3 13  21  32- 47 rel

Period championship 4C / 4D:
Round 1: Schinnen-SHH    0-0 and 1-1    Roosteren-EMS         6-1 and 3-2    Belfeldia-Neerbeek 2-2 and 4-0   (SHH wins on penalties)
Round 2: Spaubeek-SHH    0-0 and 0-1    Roosteren-Belfeldia   1-4 and 4-2
Final :  SHH-Belfeldia   0-1            SHH promoted, Spaubeek relegated

4th class E
BEVO                     4 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 4 2 - 2 1 - 6 2 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1                 SC Helmondia     22 19  0  3  57  68- 28 P1 prom
Bruheze            2 - 1       6 - 1 2 - 1 1 - 2 1 - 8 1 - 1 3 - 3 1 - 4 4 - 2 0 - 1 1 - 0                 FC Oda           22 13  4  5  43  56- 30 P3 prom
FC Cranendonck     4 - 1 3 - 2       0 - 1 1 - 1 3 - 2 2 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 0 1 - 3 0 - 0                 MULO             22 10  8  4  38  49- 31 P2
FC Oda             2 - 1 4 - 1 2 - 0       5 - 1 4 - 3 4 - 1 1 - 1 2 - 0 2 - 0 0 - 2 5 - 0                 Maarheeze        22  9  5  8  32  56- 40 (P1)
Heythuysen         0 - 3 0 - 3 2 - 2 2 - 2       0 - 4 1 - 0 1 - 1 2 - 1 0 - 0 1 - 6 0 - 3                 Laar             22  8  6  8  30  55- 36
Laar               4 - 1 7 - 1 0 - 0 3 - 3 0 - 0       1 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0 1 - 3 6 - 1                 RKSVO            22  9  3 10  30  44- 41
Maarheeze          3 - 3 3 - 0 2 - 2 3 - 2 4 - 0 3 - 0       2 - 0 1 - 0 4 - 1 4 - 5 0 - 1                 FC Cranendonck   22  6  8  8  26  31- 38
MULO               8 - 2 1 - 1 4 - 2 3 - 1 1 - 0 1 - 1 3 - 3       0 - 1 4 - 0 1 - 0 3 - 0                 SSE              22  7  4 11  25  27- 44
RKSVO              10- 1 2 - 2 1 - 0 0 - 4 1 - 3 1 - 2 3 - 2 2 - 3       2 - 2 3 - 6 1 - 2                 Heythuysen       22  6  6 10  24  23- 49
Roggel             1 - 1 3 - 2 0 - 0 4 - 2 2 - 3 2 - 1 1 - 7 3 - 2 1 - 3       0 - 3 3 - 2                 Bruheze          22  6  5 11  23  37- 56
SC Helmondia       2 - 1 3 - 0 2 - 1 1 - 5 6 - 0 4 - 2 4 - 3 0 - 1 5 - 1 4 - 1       3 - 1                 Roggel           22  6  4 12  22  29- 55 rel
SSE                1 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 0 2 - 1 5 - 2 0 - 3 0 - 2 2 - 0 0 - 3                       BEVO             22  3  7 12  16  36- 63 rel

4th class F
Egchel                   0 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 6 1 - 2 0 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 2 2 - 2                 Sparta '18       22 17  3  2  54  56- 18 P1 prom
HBSV               2 - 2       1 - 1 1 - 0 3 - 0 0 - 5 4 - 3 1 - 1 6 - 1 1 - 0 5 - 3 1 - 4                 vv VOS           22 11  7  4  40  62- 46 (P1)
Leunen             4 - 1 0 - 3       1 - 2 2 - 2 0 - 3 4 - 3 0 - 3 4 - 0 2 - 0 3 - 2 1 - 1                 MVC'19           22 11  6  5  39  49- 31
Melderslo          2 - 0 0 - 0 2 - 0       0 - 0 0 - 1 3 - 4 0 - 1 1 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 5                 HBSV   .         22 11  6  5  39  48- 37 P3
MVC '19            3 - 1 3 - 1 2 - 1 2 - 1       1 - 4 5 - 2 1 - 1 2 - 0 2 - 2 2 - 3 2 - 0                 VCH              22 10  7  5  37  51- 32 P2
Sparta '18         2 - 0 1 - 2 1 - 0 7 - 2 0 - 0       7 - 0 4 - 2 1 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 0                 Ysselsteyn       22  9  4  9  31  41- 47
Sporting S.T.      2 - 2 4 - 4 1 - 3 0 - 1 1 - 0 2 - 3       2 - 2 5 - 3 4 - 1 2 - 2 5 - 1                 Melderslo        22  8  4 10  28  26- 32
VCH                3 - 1 4 - 2 2 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 0       3 - 0 0 - 1 1 - 1 3 - 3                 Sporting S.T.    22  7  5 10  26  57- 64
Venlo              2 - 4 1 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 3 7 - 1 4 - 3       1 - 1 1 - 3 2 - 3                 Leunen           22  6  5 11  23  35- 44
VVV '03            1 - 1 2 - 5 4 - 3 1 - 3 1 - 0 1 - 3 0 - 6 0 - 6 3 - 1       2 - 3 4 - 2                 VVV'03           22  5  5 12  20  30- 55 rel
vv VOS             5 - 1 1 - 3 5 - 1 1 - 0 2 - 6 3 - 0 4 - 4 3 - 1 4 - 4 5 - 2       3 - 0                 Egchel           22  2  9 11  15  27- 50 rel
Ysselsteyn         2 - 1 1 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 4 - 3 1 - 5 3 - 2 2 - 1 3 - 3                       Venlo            22  3  3 16  12  38- 64 rel

Period championship 4E / 4F:
Round 1: Maarheeze-VCH   0-1 and 3-1    FC Oda-VOS            4-1 and 1-2    HBSV-MULO 2-0 and 2-2
Round 2: RKMSV-Maarheeze 0-0 and 3-1    FC Oda-HBSV           2-2 and 3-1
Final :  RKMSV-FC Oda    0-1            FC Oda promoted, RKMSV relegated

4th class G
DAW                      3 - 0 0 - 1 2 - 3 4 - 0 4 - 3 3 - 0 3 - 0 5 - 0 3 - 0 4 - 1 0 - 0                 DAW              22 18  1  3  55  57- 15 P1 prom
Handel             1 - 2       2 - 2 0 - 0 0 - 1 2 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 1 2 - 4 2 - 2 4 - 3                 SV Milsbeek      22 12  6  4  42  39- 28 P3
Hapse Boys         1 - 3 0 - 1       0 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 3 3 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 0 3 - 1                 MVC              22 11  4  7  37  48- 40 P2 prom
HBV                1 - 5 1 - 0 1 - 1       1 - 3 1 - 2 2 - 0 2 - 2 4 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 2                 Venhorst         22 10  6  6  36  47- 36 (P1) prom
Juliana Mill       1 - 5 5 - 1 1 - 4 2 - 2       1 - 2 2 - 3 5 - 1 2 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 4                 HBV              22  9  5  8  32  33- 32
Montagnards        1 - 3 1 - 2 2 - 0 1 - 2 5 - 2       3 - 4 2 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 1 2 - 1                 Hapse Boys       22  8  4 10  28  36- 36
MVC                0 - 1 4 - 2 3 - 2 2 - 1 1 - 1 5 - 0       1 - 5 4 - 1 4 - 3 1 - 1 4 - 2                 Montagnards      22  7  6  9  27  41- 46
Olympia '18        1 - 0 0 - 1 3 - 0 0 - 4 6 - 0 2 - 2 1 - 4       6 - 1 0 - 1 0 - 5 2 - 0                 Olympia '18      22  7  4 11  25  38- 46
SES                0 - 2 4 - 0 2 - 4 4 - 1 2 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 4       1 - 1 5 - 8 1 - 1                 Handel           22  6  5 11  23  30- 44
SV Milsbeek        1 - 2 4 - 2 3 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 1 0 - 0       1 - 0 1 - 3                 SES              22  5  8  9  23  37- 53
Venhorst           0 - 1 3 - 1 2 - 0 2 - 1 7 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 2 - 2 3 - 3       1 - 0                 Vianen Vooruit   22  5  5 12  20  32- 37 rel
Vianen Vooruit     0 - 2 0 - 1 2 - 2 0 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 2                       Juliana Mill     22  5  4 13  19  35- 60 rel

4th class H
ASV '33                  1 - 3 3 - 1 2 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 4 3 - 1 2 - 2 4 - 3 2 - 2                 EVVC             22 16  4  2  52  76- 24 P1 prom
Avesteyn           2 - 1       0 - 4 0 - 1 3 - 1 3 - 0 0 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 0                 Avesteyn         22 13  0  9  39  34- 24 P3
Boskant            6 - 4 1 - 2       1 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 4 4 - 1                 Cito             22 11  4  7  37  44- 32 (P1)
Cito               0 - 2 1 - 0 2 - 2       1 - 2 5 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 2                 ASV'33           22 11  4  7  37  52- 43
DVG                0 - 3 2 - 1 3 - 3 4 - 1       2 - 1 2 - 8 1 - 2 1 - 1 1 - 2 0 - 3 1 - 0                 FC Schadewijk    22 12  1  9  37  53- 48 P2
ELI                3 - 0 2 - 3 4 - 3 1 - 3 3 - 2       2 - 7 2 - 3 1 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 5                 ELI              22  9  3 10  30  42- 56
EVVC               7 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 0       4 - 1 10- 0 5 - 2 3 - 0 1 - 2                 Vorstenbossche B.22  8  5  9  29  42- 41
FC Schadewijk      1 - 0 0 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 4 0 - 4       7 - 0 2 - 1 6 - 3 2 - 4                 DVG              22  8  4 10  28  34- 45
Mariahout          0 - 5 2 - 0 2 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 3       1 - 1 3 - 4 5 - 2                 Boskant          22  6  8  8  26  41- 39
Nijnsel            2 - 6 0 - 1 0 - 1 3 - 4 5 - 2 1 - 5 0 - 4 2 - 5 2 - 1       1 - 0 1 - 3                 Mariahout        22  6  5 11  23  31- 56
NLC '03            1 - 2 0 - 3 2 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 5 1 - 3 2 - 1 2 - 1 1 - 0       1 - 3                 NLC '03          22  6  1 15  19  33- 52 rel
Vorstenbossche B.  0 - 1 2 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 0 2 - 3 2 - 3 4 - 4 1 - 2 0 - 3 3 - 1                       Nijnsel          22  5  3 14  18  31- 53 rel
Relegation playoff between nrs. 10 :
Round 1: SC Caberg-Vijlen   1-5  Walburgia-Maasgouw 2-0  Bruheze-VVV '03 1-1 (Bruheze wins on pen.)  SES-Mariahout 0-4
Round 2: SC Caberg-Maasgouw 3-4  VVV '03-SES        2-4         SC Caberg and VVV '03 relegated

Period championship 4G / 4H:
Round 1: Venhorst-FC Schadewijk  4-1 and 4-1    Milsbeek-Cito   1-3 and 0-1    Avesteyn-MVC   0-1 and 1-3
Round 2: Herpinia-Venhorst       3-3 and 1-2    Cito-MVC        2-2 and 1-3
Final :  Venhorst-MVC            1-2            MVC promoted, Herpinia relegated

Playoff for 1 extra promotion place:
Round 1: SCG-SHH                 1-6            RKMSV-Venhorst  0-2
Final  : SHH-Venhorst            2-4            Venhorst promoted

5th class A
Daalhof                  3 - 4 3 - 0 0 - 1 3 - 3 1 - 3 1 - 8 5 - 1 2 - 2 3 - 0 0 - 2 7 - 0                 Partij           22 14  4  4  46  57- 31 P3 prom
FC Bemelen         0 - 2       4 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 3 3 - 1 4 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 4 3 - 0                 FC Bemelen       22 13  2  7  41  48- 36 (P3)
Geertruidse Boys   0 - 3 2 - 1       3 - 5 1 - 0 2 - 4 2 - 2 0 - 2 3 - 2 3 - 3 3 - 3 4 - 2                 IBC '03          22 11  5  6  38  40- 26 P1
IBC '03            2 - 0 0 - 2 5 - 1       4 - 0 0 - 2 3 - 4 1 - 1 0 - 0 2 - 1 0 - 1 4 - 2                 Sportclub WVV'28 22 10  5  7  35  40- 31
IASON              5 - 3 4 - 1 0 - 2 0 - 1       0 - 3 0 - 4 0 - 1 1 - 0 1 - 4 1 - 1 2 - 1                 RKBFC            22 10  2 10  32  65- 60
Partij             2 - 1 1 - 2 2 - 2 1 - 3 4 - 1       3 - 1 3 - 2 2 - 2 4 - 2 7 - 2 5 - 1                 Geertruidse Boys 22  9  4  9  31  43- 52
RKBFC              3 - 3 6 - 3 3 - 4 3 - 1 1 - 2 3 - 2       1 - 3 4 - 6 4 - 2 2 - 1 6 - 3                 Daalhof          22  9  3 10  30  53- 43 P2 prom
RKMVC              1 - 7 2 - 0 2 - 0 1 - 1 2 - 3 0 - 0 1 - 2       0 - 2 3 - 4 1 - 1 6 - 2                 Struchter Boys   22  9  2 11  29  45- 45
Sportclub WVV '28  3 - 0 2 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 2 5 - 1 2 - 0       0 - 1 0 - 1 1 - 0                 RKMVC            22  8  4 10  28  42- 43
Struchter Boys     1 - 2 0 - 3 1 - 4 0 - 2 2 - 1 3 - 0 6 - 3 3 - 2 1 - 2       2 - 0 6 - 0                 SV Nyswiller     22  8  5  9  28  32- 36 -1 pnt
SV Nyswiller       0 - 3 0 - 0 1 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 3 3 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1       3 - 0                 IASON            22  8  3 11  27  29- 42 rel
Vilt               2 - 1 0 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 2 1 - 1 3 - 2 0 - 6 2 - 3 3 - 1 2 - 3                       Vilt             22  3  1 18   9  27- 76 rel -1 pnt
Playoff for 1st place in 3rd period : Partij-Spcl. WVV '28 0-4

Period championship 5A (won by Daalhof) :
IBC '03-Daalhof 1-5  Spcl. WVV '29-IBC '03 1-0  Daalhof-Spcl. WVV '28 3-3

5th class B
Abdissenbosch            2 - 0 0 - 0 1 - 3 2 - 3 0 - 3 2 - 1 3 - 0 4 - 1 0 - 7 0 - 3 0 - 5                 De Leeuw         22 16  3  3  51  55- 23 P2 prom
Amstenrade         1 - 0       0 - 2 1 - 2 0 - 0 0 - 0 0 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 1 2 - 4                 Klimmania TC     22 11  6  5  39  51- 29 P1
De Leeuw           4 - 0 4 - 1       3 - 2 3 - 1 2 - 1 2 - 2 3 - 1 3 - 2 1 - 0 4 - 0 3 - 0                 Wijnandia        22 12  2  8  38  49- 31 (P2)
Eikenderveld       2 - 1 1 - 2 0 - 5       3 - 1 1 - 4 1 - 3 1 - 1 5 - 0 0 - 0 1 - 4 0 - 3                 Schimmert        22 10  6  6  36  39- 21
Haanrade           3 - 1 5 - 2 2 - 7 2 - 1       0 - 4 2 - 2 6 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 3 2 - 4                 SCKR             22 11  3  8  35  34- 29 -1 pnt
Kakertse Boys      3 - 1 6 - 1 0 - 2 0 - 2 3 - 0       1 - 5 3 - 1 8 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 2                 Kakertse Boys    22 12  3  7  34  50- 31 P3 prom -5 pnts
Klimmania TC       5 - 2 1 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1 4 - 2       5 - 0 2 - 3 0 - 2 2 - 1 2 - 2                 Haanrade         22  8  7  7  29  42- 46 -2 pnts
Rimburg            0 - 2 0 - 3 3 - 2 5 - 2 1 - 2 2 - 2 3 - 2       1 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 4                 Eikenderveld     22  9  2 11  27  32- 42 -2 pnts
RKSVB              0 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 2 0 - 3 0 - 2 0 - 5 1 - 2       2 - 5 2 - 0 0 - 1                 Abdissenbosch    22  7  1 14  22  27- 50
Schimmert          3 - 2 1 - 1 4 - 0 0 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 2 2 - 2 0 - 0       4 - 0 3 - 0                 Rimburg          22  5  5 12  20  30- 54
SCKR               1 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 2 2 - 0 0 - 2 1 - 0       3 - 1                 Amstenrade       22  4  4 14  16  20- 45 rel
Wijnandia          2 - 0 4 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 2 5 - 1 3 - 2 4 - 0 0 - 1                       RKSVB            22  4  4 14  15  25- 53 rel -1 pnt

Period championship 5B (won by Kakertse Boys) :
Klimmania-Wijnandia 0-0  Kakertse Boys-Klimmania 4-0  Wijnandia-Kakertse Boys 0-1

5th class C
Armada                   5 - 1 1 - 1 3 - 2 5 - 0 5 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 0                 HBC '09          22 18  4  0  58  59- 70 P1 prom
Born               1 - 1       0 - 2 3 - 2 4 - 1 5 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 0 13- 0 4 - 2 2 - 1                 Born             22 14  3  5  45  56- 26 P3 prom
Centrum Boys       2 - 1 1 - 1       0 - 2 2 - 0 3 - 3 1 - 3 1 - 2 5 - 1 5 - 1 1 - 0 4 - 0                 SVM              22 14  3  5  44  53- 25 (P1) -1 pnt
Conventus '03      4 - 1 1 - 2 1 - 3       1 - 1 3 - 0 7 - 3 0 - 6 2 - 1 3 - 1 1 - 0 2 - 1                 Centrum Boys     22 10  5  7  35  40- 28
Doenrade           1 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 1       2 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 1                 Conventus '03    22 10  3  9  33  42- 43 P2
GVCG               1 - 2 0 - 1 2 - 3 4 - 1 0 - 2       2 - 2 0 - 4 2 - 3 2 - 1 4 - 3 2 - 6                 Armada           22  9  4  9  31  42- 32
Havantia           4 - 3 0 - 3 2 - 1 1 - 3 2 - 2 2 - 1       0 - 3 1 - 0 2 - 2 4 - 1 4 - 5                 RKDFC            22 10  1 11  31  39- 55
HBC '09            1 - 0 2 - 0 0 - 0 4 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 0       6 - 1 5 - 0 6 - 0 1 - 0                 Havantia         22  8  4 10  28  44- 53
RKDFC              1 - 2 0 - 1 3 - 2 3 - 2 3 - 2 4 - 1 3 - 2 1 - 1       4 - 2 3 - 6 2 - 5                 Doenrade         22  5  7 10  22  29- 40
Sanderbout         0 - 3 0 - 1 0 - 1 2 - 2 0 - 1 4 - 3 4 - 5 0 - 2 1 - 2       2 - 2 0 - 7                 Slekker Boys     22  6  4 12  22  36- 53
Slekker Boys       1 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 1 3 - 3 3 - 3 2 - 1 0 - 2 4 - 0 4 - 0       0 - 1                 GVCG             22  3  4 15  13  34- 63 rel
SVM                1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 1 5 - 1                       Sanderbout       22  2  4 16   9  25- 74 rel -1 pnt

Period championship 5C (won by Born) :
SVM-Conventus '03 3-1  Conventus '03-Born 0-6  Born-SVM 1-1

5th class D
Grathem                  0 - 5 4 - 3 0 - 0 2 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 3 0 - 5 1 - 3 0 - 2 2 - 1                 RKVB             22 17  4  1  55  67- 17 P1 prom
Haelen             3 - 0       5 - 1 2 - 0 5 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 1 0 - 2 2 - 5 3 - 1 1 - 0                 Haelen           22 18  1  3  55  56- 19 (P1) prom (champ)
Horn               0 - 2 1 - 2       3 - 0 7 - 6 1 - 1 0 - 5 2 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 2 5 - 2                 RKSVN            22 13  4  5  43  53- 33 P3
KOC                2 - 1 0 - 1 0 - 4       0 - 3 0 - 4 0 - 1 0 - 3 0 - 4 3 - 2 2 - 4 0 - 2                 Rood Wit'67/Nyrst22 13  4  5  43  68- 49 P2
Leveroy            2 - 2 0 - 3 0 - 5 0 - 2       1 - 0 0 - 3 1 - 5 0 - 4 0 - 1 0 - 3 1 - 0                 Roermond         22 10  5  7  35  53- 42
RIOS '31           3 - 2 1 - 2 1 - 9 4 - 0 5 - 2       1 - 4 0 - 2 0 - 3 3 - 2 1 - 2 0 - 0                 RKESV            22  9  4  9  31  43- 33
RKESV              1 - 1 0 - 3 2 - 1 4 - 0 5 - 1 1 - 1       1 - 2 1 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 0                 Horn             22  6  5 11  23  53- 53
RKSVN              2 - 1 0 - 3 0 - 0 6 - 2 0 - 0 3 - 1 4 - 3       3 - 2 1 - 4 4 - 4 3 - 0                 RIOS '31         22  6  5 11  23  42- 49
RKVB               2 - 0 2 - 2 1 - 1 6 - 0 6 - 2 4 - 1 1 - 0 3 - 1       1 - 1 4 - 0 4 - 1                 Vesta            22  6  4 12  22  28- 42
Roermond           2 - 2 2 - 0 4 - 1 7 - 0 6 - 0 1 - 8 1 - 1 1 - 3 0 - 3       1 - 1 4 - 1                 Grathem          22  5  6 11  21  28- 50 rel
Rood Wit'67/Nyrst. 5 - 2 0 - 4 8 - 6 6 - 0 5 - 3 4 - 2 4 - 2 1 - 5 3 - 3 6 - 1       5 - 1                 Leveroy          22  3  3 16  12  23- 69 rel
Vesta              1 - 1 2 - 4 3 - 1 3 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 0 2 - 0 1 - 3 1 - 3 2 - 0                       KOC              22  3  1 18  10  12- 70 rel
Playoff for 1st place : Haelen-RKVB 2-2,  Haelen wins on penalties

Period championship 5D (won by RKVB) :
RKVB-Rood Wit '67 2-0  Rood Wit '67-RKSVN 2-4  RKSVN-RKVB 2-2  RKVB wins on penalties

5th class E
America                  3 - 3 2 - 2 0 - 2 4 - 1 0 - 0 1 - 3 0 - 2 0 - 1 4 - 0 0 - 4 4 - 3                 TSC '04          22 14  5  3  47  57- 23 P2 prom
Bieslo             1 - 0       0 - 4 2 - 0 4 - 4 0 - 6 3 - 5 5 - 2 2 - 3 2 - 3 1 - 0 2 - 4                 DEV-Arcen        22 13  6  3  45  52- 25 P3 prom
DEV-Arcen          4 - 0 5 - 2       6 - 1 1 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 0 2 - 1 2 - 1 0 - 1 3 - 2                 S.V. Oostrum     22 11  8  3  41  39- 19 P1 prom
EWC '46            0 - 2 4 - 1 1 - 3       0 - 2 1 - 1 2 - 5 1 - 3 3 - 3 0 - 1 0 - 2 1 - 4                 FCV-Venlo        22  9  6  7  33  45- 35 (P2)
FCV-Venlo          3 - 3 5 - 2 2 - 3 1 - 2       4 - 2 3 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 0 0 - 0                 America          22  9  5  8  32  38- 37
Kronenberg         0 - 1 4 - 2 4 - 3 2 - 0 0 - 1       3 - 2 1 - 1 1 - 1 7 - 1 5 - 0 0 - 2                 SV Quick Boys'31 22  9  3 10  30  39- 60
Meterik            0 - 3 3 - 2 0 - 1 1 - 2 3 - 1 3 - 1       3 - 3 0 - 4 4 - 0 1 - 0 0 - 5                 Meterik          22  9  2 11  29  38- 46
RESIA              1 - 2 1 - 2 0 - 0 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0       0 - 1 2 - 2 1 - 0 1 - 1                 Kronenberg       22  7  6  9  27  45- 34
SV Oostrum         1 - 1 5 - 1 0 - wsds- 0 1 - 1 1 - 0 3 - 0 4 - 0       1 - 2 2 - 2 1 - 1                 RESIA            22  6  8  8  26  29- 34
SV Quick Boys'31   0 - 3 4 - 2 1 - 4 2 - 2 3 - 1 3 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 1       2 - 6 2 - 4                 SV United        22  7  3 12  24  31- 44
SV United          2 - 4 2 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 2 0 - 2 2 - 1 0 - 2 6 - 1       0 - 3                 Bieslo           22  5  2 15  17  41- 72 rel
TSC'04             4 - 1 5 - 1 1 - 3 3 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 1 1 - 0 0 - 0 3 - 2 7 - 0                       EWC '46          22  4  4 14  16  24- 49 rel

Period championship 5E (won by DEV-Arcen) :
Oostrum-FCV 2-0  FCV-DEV-Arcen 1-3  DEV-Arcen-Oostrum 4-1

5th class F
Bavos                    6 - 0 4 - 1 6 - 0 0 - 0 0 - 0 2 - 4 2 - 0 2 - 0 1 - 0 2 - 0 3 - 2                 SJVV             22 15  2  5  47  43- 26 prom
Elsendorp          0 - 3       0 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 7 3 - 0 2 - 1 2 - 2 4 - 1                 Bavos            22 13  5  4  44  53- 23 P2
Grashoek           2 - 0 1 - 1       1 - 1 0 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 1 1 - 2 1 - 1                 Milheezer Boys   22 12  2  8  38  62- 42 P1
Koningslust        0 - 6 5 - 4 4 - 1       1 - 4 2 - 4 2 - 5 4 - 5 1 - 5 3 - 1 0 - 1 2 - 4                 Neerkandia       22 10  4  8  34  43- 36
Lierop             2 - 2 3 - 4 1 - 1 4 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 1 0 - 2 0 - 1                 Lierop           22  9  5  8  32  40- 34
Liessel            0 - 3 1 - 2 2 - 2 3 - 0 1 - 2       2 - 3 1 - 1 0 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 3                 Liessel          22  8  5  9  29  33- 33 P3 prom
Milheezer Boys     3 - 3 2 - 2 5 - 0 2 - 1 3 - 4 2 - 3       2 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 3 1 - 0                 SPV              22  8  5  9  29  31- 36
Neerkandia         0 - 2 2 - 1 4 - 2 0 - 1 1 - 4 0 - 1 2 - 1       3 - 1 6 - 1 1 - 0 3 - 1                 RKPVV            22  8  3 11  26  36- 43 -1 pnt
ONDO               3 - 4 4 - 1 1 - 2 7 - 1 3 - 3 1 - 1 1 -10 3 - 3       1 - 1 5 - 0 3 - 1                 Grashoek         22  6  8  8  26  30- 38
RKPVV              1 - 1 2 - 1 3 - 2 7 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 5 2 - 0 2 - 1       1 - 2 0 - 1                 Elsendorp        22  7  5 10  26  34- 51 rel
SJVV               3 - 1 0 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 0 2 - 3 4 - 0 4 - 0 2 - 1 3 - 1       2 - 1                 ONDO             22  7  4 11  25  45- 45 rel
SPV                2 - 0 1 - 1 0 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 3 3 - 6 1 - 2 1 - 0 1 - 1 2 - 2                       Koningslust      22  4  2 16  14  35- 78 rel

Period championship 5F (won by Liessel) :
Milheezer Boys-Bavos 0-0  Liessel-Milheezer Boys 0-0  Bavos-Liessel 3-4

5th class G
Constantia               5 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 0 7 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 0 - 1 2 - 4 2 - 2                 Excellent        22 17  5  0  56  69- 17 P2 prom
De Zwaluw          1 - 0       1 - 2 3 - 3 2 - 7 2 - 1 2 - 0 1 - 0 1 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 0                 Stormvogels '28  22 15  4  3  49  45- 17 P1 prom
DSV                2 - 0 1 - 1       2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 0 0 - 2 1 - 0 3 - 1 0 - 0                 Constantia       22  9  6  7  33  44- 33 (P2)
Estria             1 - 2 1 - 2 2 - 2       1 - 2 4 - 0 3 - 1 0 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 0 3 - 2                 Estria           22  9  5  8  32  41- 36
Excellent          3 - 0 2 - 0 3 - 0 5 - 2       4 - 1 7 - 0 5 - 1 1 - 1 0 - 0 4 - 2 1 - 0                 VCA              22  8  6  8  30  37- 35
Gassel             1 - 3 0 - 1 3 - 0 0 - 2 1 - 3       3 - 2 1 - 1 3 - 1 2 - 3 2 - 3 4 - 1                 DSV              22  7  8  7  29  24- 28
GVV'57             1 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 4 1 - 6 2 - 2       3 - 3 0 - 4 1 - 4 3 - 3 2 - 3                 De Zwaluw        22  8  5  9  29  33- 40 P3
Heijen             1 - 2 2 - 1 4 - 2 2 - 2 0 - 2 3 - 0 1 - 2       4 - 3 1 - 1 3 - 4 1 - 2                 Heijen           22  7  6  9  27  37- 40
HRC'27             1 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 2 1 - 4 1 - 1 0 - 2 1 - 4       1 - 3 3 - 0 1 - 3                 Toxandria        22  8  2 12  26  39- 60
Stormvogels'28     4 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 1 4 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 0       6 - 0 3 - 1                 Gassel           22  6  4 12  22  36- 49
Toxandria          0 - 5 4 - 4 3 - 0 0 - 3 0 - 5 0 - 5 7 - 2 1 - 2 1 - 0 0 - 1       2 - 1                 HRC '27          22  3  7 12  16  25- 40 rel
VCA                1 - 5 2 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 1 - 3 3 - 0 4 - 1 1 - 1 3 - 0 4 - 1                       GVV '57          22  3  6 13  15  29- 64 rel

Period championship 5G (won by Stormvogels '28) :
Stormvogels '28-Constantia 3-2  Constantia-De Zwaluw 2-1  De Zwaluw-Stormvogels '28 3-4

5th class H
Maaskantse Boys          3 - 1 1 - 3 3 - 4 3 - 1 4 - 1 2 - 6 1 - 4 1 - 1 0 - 6 2 - 3 1 - 3                 VOW              22 18  3  1  57  77- 22 P1 prom
Odiliapeel/BraksGr.0 - 1       0 - 0 0 - 4 1 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2 2 - 1 0 - 3 3 - 1 1 - 1                 Ollandia         22 15  3  4  48  55- 30 (P1)
Ollandia           4 - 0 3 - 2       1 - 0 3 - 1 4 - 2 2 - 0 0 - 3 2 - 0 1 - 1 3 - 2 5 - 2                 Ravenstein       22 12  4  6  40  44- 26
Ravenstein         4 - 1 2 - 1 2 - 2       0 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 0 0 - 1 0 - 2 2 - 1 1 - 2                 RKVV Keldonk     22 12  3  7  39  52- 32 P3
RKVV Keldonk       8 - 1 3 - 1 2 - 0 1 - 0       2 - 0 1 - 2 0 - 2 5 - 0 0 - 3 1 - 1 3 - 4                 SCMH             22 10  1 11  31  47- 46
SBV                6 - 5 3 - 5 3 - 2 3 - 5 2 - 4       3 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 3 0 - 1 1 - 5                 WEC              22  9  4  9  31  37- 46
SCMH               3 - 0 0 - 3 1 - 6 1 - 2 0 - 1 4 - 1       4 - 1 1 - 4 0 - 4 3 - 0 2 - 1                 WHV              22  9  3 10  30  58- 57
SDDL               5 - 5 1 - 4 2 - 3 0 - 3 2 - 3 8 - 4 2 - 4       2 - 1 1 - 2 4 - 2 4 - 2                 SDDL             22  9  3 10  30  56- 55 P2 prom
Ulysses            1 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 5 0 - 7 2 - 0 1 - 5 1 - 4       1 - 5 0 - 4 0 - 1                 Odiliapeel/BrGr  22  7  6  9  27  33- 37
VOW                4 - 2 4 - 1 4 - 0 1 - 1 1 - 3 10- 0 4 - 3 4 - 2 4 - 1       1 - 1 2 - 0                 Ulysses          22  5  2 15  17  22- 59
WEC                3 - 1 0 - 2 1 - 4 4 - 3 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 3       2 - 1                 SBV              22  4  2 16  14  40- 74 rel
WHV                5 - 2 1 - 2 0 - 5 1 - 1 5 - 3 2 - 5 4 - 6 4 - 4 4 - 1 2 - 6 8 - 0                       Maaskantse Boys  22  4  2 16  14  39- 76 rel
Relegation playoff between nrs. 10 :
Round 1: Nyswiller-Rimburg  2-1  Slekker Boys-Grathem 2-1  SV United-Elsendorp 4-2   Gassel-Ulysses 4-2 aet
Round 2: Rimburg-Grathem    2-0  Elsendorp-Ulysses    0-1       Grathem and Elsendorp relegated

Period championship 5H (won by SDDL) :
Ollandia-SDDL 0-1  Keldonk-Ollandia 2-3  SDDL-Keldonk 1-1

Playoff for 1 extra promotion place
Round 1: Ollandia-Constantia   3-2 Oostrum-Milheezer B. 4-1  SVM-RKSVN 1-2  Spcl. WVV'28-Wijnandia 1-1 aet  (Spcl. WVV '28 wins on penalties)
Round 2: Ollandia-Oostrum      2-5 RKSVN-Spcl. WVV '28  1-3
Final :  Spcl. WVV '28-Oostrum 0-4    Oostrum promoted

6th class A
FC Gulpen                5 - 0 5 - 1 2 - 2 1 - 4 2 - 1 6 - 0 4 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 2                       Oranje Boys      20 14  5  1  47  96- 20 P2 prom
Geulsche Boys      3 - 2       1 - 5 1 - 6 0 -10 3 - 1 1 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 5 1 - 3                       SV Hulsberg      20 14  3  3  45  68- 22 P3 prom
Keer               2 - 1 1 - 0       3 - 2 1 - 4 3 - 0 2 - 3 1 - 2 1 - 4 1 - 2 2 - 2                       SV Epen          20 14  2  4  44  58- 28 P1
Mariarade          0 - 4 1 - 5 3 - 0       2 - 8 8 - 0 3 - 0 4 - 3 1 - 8 3 - 5 1 - 2                       FC Gulpen        20 12  2  6  38  55- 35 (P1) prom
Oranje Boys        5 - 1 8 - 1 2 - 2 10- 0       9 - 1 4 - 2 5 - 0 1 - 1 0 - 0 3 - 3                       SVA              20 11  2  7  35  43- 45
RKIVV              3 - 7 4 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 4       2 - 3 0 - 9 0 - 6 1 - 2 1 - 4                       Keer             20  8  3  9  27  37- 36
Sibbe              0 - 2 1 - 1 0 - 4 2 - 2 0 - 4 0 - 3       1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 1                       Wijlre           20  7  4  9  25  49- 48
SV Epen            1 - 2 4 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 1 7 - 1 4 - 0       1 - 1 3 - 1 5 - 2                       Mariarade        20  6  2 12  20  47- 74
SV Hulsberg        6 - 3 5 - 0 1 - 0 3 - 0 2 - 1 5 - 0 3 - 0 2 - 3       6 - 1 5 - 2                       Geulsche Boys    20  5  3 12  18  28- 69
SVA                1 - 0 2 - 0 0 - 3 4 - 1 0 -10 5 - 3 2 - 1 1 - 2 4 - 2       5 - 2                       Sibbe            20  2  5 13  11  18- 56
Wijlre             1 - 2 3 - 5 2 - 2 9 - 3 1 - 3 3 - 0 4 - 0 0 - 3 0 - 3 3 - 0                             RKIVV            20  1  1 18   4  24- 90

Period championship 6A (won by Hulsberg, nr 2. Gulpen also promoted) :
Epen-Gulpen   0-1  Hulsberg-Epen 3-0  Gulpen-Hulsberg 1-2

6th class B
FC RIA                   3 - 1 2 - 0 5 - 0 1 - 3 2 - 0 3 - 2 2 - 4 0 - 4 3 - 2                             SV Brunssum      18 13  4  1  43  48- 19 P1 prom
Jabeek             0 - 6       1 - 2 3 - 1 1 - 3 5 - 2 3 - 1 2 - 2 2 - 4 4 - 2                             FC RIA           18 12  1  5  37  41- 27 P2 prom
Limbricht          1 - 2 0 - 2       0 - 1 1 - 0 6 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 5 1 - 2                             SVE              18 10  2  6  32  46- 36 P3 prom
Obbicht            0 - 0 3 - 2 2 - 1       2 - 2 2 - 2 3 - 2 0 - 3 1 - 5 3 - 0                             Stevensweert     18  8  4  6  28  44- 34 (P1)
Schinveld          0 - 5 1 - 1 1 - 1 3 - 1       2 - 2 3 - 3 1 - 2 4 - 1 3 - 0                             Schinveld        18  7  6  5  27  36- 29
St Joost           0 - 2 1 - 9 1 - 5 1 - 4 1 - 1       1 - 3 0 - 4 5 - 3 4 - 1                             Jabeek           18  7  3  8  24  44- 40
Stevensweert       3 - 0 4 - 1 2 - 1 3 - 3 1 - 3 0 - 4       2 - 2 5 - 2 6 - 0 6 - 0                       Obbicht          18  6  4  8  22  31- 42
SV Brunssum        4 - 0 1 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 1 3 - 1       2 - 2 3 - 1 7 - 0                       Limbricht        18  5  2 11  17  28- 34
SVE                2 - 3 3 - 2 3 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 3 0 - 2       3 - 1                             St Joost         18  3  4 11  13  29- 57
VV Puth            1 - 2 1 - 4 0 - 4 5 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1                                   VV Puth          18  3  2 13  11  23- 52
BVC '28                              2 - 2                         0 -11
BVC '28 withdrawn

Period championship 6B (won by FC Ria, nr 2. SVE also promoted) :
Stevensweert-FC RIA 0-2  SVE-Stevensweert 3-1  FC RIA-SVE 5-0

6th class C
Altweerterheide          2 - 0 2 - 2 5 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 1 3 - 2 0 - 6 0 - 5 0 - 6 1 - 0                 SNA              22 18  2  2  56  70- 10 P2 prom
Boekoel            0 - 1       3 - 3 1 - 0 0 - 5 0 - 3 1 - 0 1 - 2 0 - 5 0 - 2 4 - 4 1 - 2                 RKAVC            22 17  2  3  53  69- 31 P1 prom
Brachterbeek       1 - 2 3 - 1       1 - 0 1 - 3 1 - 3 2 - 2 2 - 5 0 - 4 2 - 3 4 - 2 0 - 1                 SVVH             22 13  3  6  42  72- 40 P3 prom
Crescentia         0 - 1 3 - 0 1 - 2       0 - 0 0 - 2 2 - 2 1 - 0 0 - 5 0 - 3 1 - 1 1 - 2                 Eindse Boys      22 12  4  6  40  50- 39 (P2) prom
Eindse Boys        3 - 1 2 - 2 4 - 3 4 - 0       2 - 1 1 - 0 6 - 0 0 - 4 0 - 0 3 - 0 2 - 1                 Vlodrop          22 12  2  8  38  44- 32
RKAVC              5 - 1 5 - 1 2 - 2 5 - 1 3 - 2       4 - 3 3 - 0 0 - 0 3 - 2 6 - 4 2 - 1                 St Odilienberg   22 11  4  7  37  50- 31
RKHVC              2 - 1 4 - 0 1 - 2 3 - 0 0 - 3 1 - 3       3 - 0 0 - 3 1 - 4 3 - 9 1 - 3                 Brachterbeek     22  7  5 10  26  42- 46
RKSVV              1 - 0 5 - 1 0 - 4 5 - 0 4 - 2 0 - 3 1 - 0       1 - 3 0 - 0 0 - 3 1 - 3                 Altweerterheide  22  7  4 11  25  23- 51
SNA                4 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 7 - 0 0 - 3 8 - 0 3 - 0       3 - 0 2 - 1 1 - 2                 RKSVV            22  7  2 13  23  29- 47
St Odilienberg     1 - 1 5 - 0 0 - 4 4 - 0 3 - 4 4 - 2 5 - 0 0 - 0 0 - 3       2 - 4 2 - 3                 RKHVC            22  4  3 15  15  28- 63
SVVH               2 - 0 5 - 0 2 - 0 8 - 2 3 - 1 5 - 2 6 - 1 2 - 1 0 - 1 1 - 4       1 - 1                 Crescentia       22  3  3 16  12  14- 55
Vlodrop            4 - 0 2 - 2 3 - 1 0 - 1 5 - 2 1 - 5 4 - 0 4 - 1 0 - 3 0 - 1 2 - 3                       Boekoel          22  2  4 16  10  19- 65

Period championship 6C (won by RKAVC, nr 2. Eindse Boys also promoted) :
RKAVC-Eindse Boys 3-0  Eindse Boys-SVVH 6-1  SVVH-RKAVC 2-5

6th class D
GFC'33                   2 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 4 3 - 3 0 - 4 3 - 2 2 - 0 3 - 3 0 - 2                       Racing Boys      20 17  1  2  52  73- 19 P1 prom
Griendtsveen       3 - 1       2 - 5 1 - 0 2 - 1 4 - 0 2 - 2 5 - 2 2 - 1 5 - 2 0 - 0                       Griendtsveen     20 12  5  3  41  51- 28 P2
Hegelsom           1 - 4 2 - 0       0 - 0 2 - 1 9 - 1 1 - 3 5 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 1                       Olympia Boys     20 11  5  4  38  73- 29 P3 prom
Helenaveen         1 - 2 1 - 2 2 - 2       2 - 3 12- 1 2 - 3 2 - 2 3 - 1 5 - 3 0 - 3                       SV Lottum        20 12  2  6  38  65- 45 (P1) prom
Olympia Boys       6 - 6 1 - 1 3 - 1 3 - 0       10- 0 1 - 2 3 - 3 7 - 2 5 - 2 4 - 0                       Hegelsom         20 10  4  6  34  47- 29
Oranje Zwart Helm. 0 - 3 3 - 6 0 - 3 1 - 3 0 -12       0 - 5 0 - 4 3 - 1 2 - 7 1 - 2                       SVSH             20  9  4  7  31  35- 31
Racing Boys        5 - 1 0 - 2 3 - 0 1 - 0 3 - 0 6 - 0       1 - 0 10- 0 2 - 1 4 - 1                       GFC '33          20  7  5  8  26  39- 47
RKDSO              2 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 5 0 - 0 7 - 1 2 - 3       1 - 2 3 - 7 1 - 1                       Helenaveen       20  6  3 11  21  43- 39
S.V. Brandevoort   1 - 2 0 - 7 1 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 1 1 - 5 3 - 4       0 - 3 0 - 2                       RKDSO            20  3  7 10  16  38- 52
SV Lottum          2 - 1 3 - 4 1 - 0 7 - 2 2 - 2 7 - 0 1 - 8 5 - 1 3 - 0       3 - 1                       S.V. Brandevoort 20  3  1 16  10  18- 68
SVSH               4 - 2 1 - 1 1 - 3 2 - 1 0 - 4 6 - 1 4 - 3 0 - 0 4 - 0 0 - 1                             Oranje Zwart Hlm 20  1  1 18   0  18-113 -4 pnts

Period championship 6D (won by Lottum, nr 2. Olympia Boys also promoted) :
SV Lottum-Griendtsveen 4-1  Griendtsveen-Olympia Boys 4-4  Olympia Boys-SV Lottum 3-3

6th class E
Astrantia                1 - 1 1 - 1 3 - 5 4 - 0 3 - 4 1 - 2 2 - 4 3 - 0 0 - 0 5 - 1                       SVOC '01         20 17  2  1  53  59- 13 P1 prom
BVV'27             1 - 0       0 - 1 1 - 0 6 - 2 1 - 2 3 - 2 0 - 6 1 - 1 0 - 1 0 - 1                       SC St Hubert     20 14  2  4  44  57- 22 P3 prom
Fiducia            5 - 2 2 - 2       2 - 2 4 - 0 3 - 3 3 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 3 2 - 0                       Merselo          20 10  4  6  34  50- 46 P2 prom
Holthees           2 - 1 3 - 0 3 - 0       2 - 0 2 - 4 1 - 0 2 - 4 2 - 4 0 - 2 6 - 0                       Holthees         20  9  3  8  30  44- 35 (P1)
Menos              4 - 2 2 - 6 0 - 5 1 - 1       2 - 5 0 - 4 3 - 5 1 - 1 0 - 5 1 - 1                       SIOL             20  8  6  6  30  44- 38
Merselo            1 - 1 4 - 0 3 - 1 3 - 2 0 - 1       3 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 2                       Fiducia          20  8  5  7  29  36- 37
Sambeek            2 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 3 4 - 0 2 - 3       1 - 4 3 - 3 0 - 2 0 - 2                       Sambeek          20  6  5  9  23  34- 41
SC St Hubert       1 - 0 4 - 0 6 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 1 6 - 1       4 - 0 0 - 1 1 - 0                       VIOS'38          20  7  2 11  23  26- 42
SIOL               4 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 4 6 - 3 8 - 1 1 - 1 3 - 2       0 - 3 2 - 2                       Astrantia        20  4  5 11  17  34- 44
SVOC'01            5 - 0 3 - 2 5 - 0 4 - 2 4 - 1 7 - 3 2 - 2 0 - 1 4 - 0       1 - 0                       BVV '27          20  5  3 12  15  26- 44 -3 pnts
VIOS'38            1 - 3 5 - 1 1 - 3 0 - 1 2 - 1 2 - 6 1 - 3 2 - 0 2 - 1 1 - 4                             Menos            20  2  3 15   9  23- 71

Period championship 6E (won by Merselo, nr 2. Holthees also promoted) :
Molthees-Merselo 0-5  St. Hubert-Holthees 2-3  Merselo-St.Hubert 1-5

6th class F
Achilles Reek            5 - 4 3 - 2 2 - 3 1 - 4 4 - 3 0 - 2 0 - 2 6 - 4 2 - 1 3 - 0                       FC Uden          20 17  2  1  53  84- 18 P1 prom
Boerdonk           1 - 1       2 - 4 2 - 3 0 - 8 0 - 5 4 - 1 1 - 2 3 - 4 3 - 0 5 - 2                       FC de Rakt       20 11  5  4  38  61- 42 P3 prom
De Willy's         1 - 0 1 - 0       0 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 5 3 - 2 5 - 1                       Irene            20 12  1  7  37  59- 35 P2 prom
FC de Rakt         2 - 2 3 - 2 3 - 2       1 - 1 3 - 2 5 - 1 6 - 3 1 - 6 4 - 2 11- 1                       OVC '63          20 11  3  6  36  53- 42 (P1) prom
FC Uden            3 - 0 6 - 0 8 - 0 3 - 1       3 - 2 7 - 2 3 - 2 3 - 0 7 - 1 1 - 0                       De Willy's       20 11  0  9  33  45- 45
Irene              1 - 0 2 - 4 3 - 0 2 - 2 2 - 5       2 - 1 1 - 4 4 - 2 6 - 1 3 - 0                       OKSV             20  9  4  7  31  38- 33
Macharen           3 - 3 4 - 2 3 - 6 2 - 4 2 - 5 0 - 6       3 - 2 0 - 4 4 - 1 4 - 2                       Achilles Reek    20  8  3  9  27  41- 44
OKSV               0 - 1 5 - 0 0 - 2 2 - 2 0 - 0 0 - 3 2 - 0       1 - 1 3 - 2 3 - 2                       Macharen         20  8  1 11  25  39- 62
OVC'63             4 - 3 2 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 2 3 - 2       1 - 1 2 - 1                       Boerdonk         20  6  1 13  19  41- 64
SCV'58             4 - 2 2 - 3 2 - 4 1 - 0 1 - 5 0 - 5 1 - 2 1 - 1 1 - 3       2 - 2                       VCO              20  3  1 16  10  32- 69
VCO                0 - 3 4 - 2 1 - 5 4 - 3 0 - 6 2 - 3 2 - 3 1 - 2 2 - 3 5 - 0                             SCV'58           20  2  3 15   9  26- 65

Period championship 6F (won by Irene, nr 2. FC de Rakt also promoted) :
OVC '63-Irene 3-3  FC de Rakt-OVC '63 4-1  Irene-FC de Rakt 3-1

Playoff for 2 extra promotion places (won by SVVH and OVC '63) :
Epen-Stevensweert 1-12  SVHH-Epen --- (Epen withdrawn)  Stevensweert-SVVH 3-3   SVVH wins on penalties
Griendtsveen-Holthees --- (Griendtsveen withdrawn)   Holthees-OVC '63 4-6 aet


District Oost
1st class E
Achilles '12             4 - 1 4 - 0 0 - 1 2 - 1 1 - 1 4 - 7 7 - 0 1 - 3 1 - 6 0 - 2 3 - 0 0 - 2 1 - 3     Bataven          26 16  7  3  55  73- 41 P1 prom
Alverna            0 - 2       2 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 0 3 - 5 2 - 0 1 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 2     Glanerbrug       26 15  3  8  48  57- 36 (P1)
AWC                3 - 0 3 - 3       2 - 4 3 - 1 0 - 2 3 - 1 2 - 2 1 - 3 4 - 1 3 - 1 2 - 2 3 - 2 0 - 0     Rheden           26 15  3  8  48  42- 33 P2
Bataven            3 - 2 0 - 5 5 - 1       8 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 1 4 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 1 3 - 0     AWC              26 13  6  7  45  51- 42
De Zweef           4 - 6 3 - 0 0 - 3 3 - 3       1 - 1 3 - 4 0 - 5 0 - 0 1 - 5 2 - 1 1 - 4 2 - 0 1 - 1     Germania         26 12  7  7  43  53- 42 P3
SC Enschede        0 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 4 5 - 2       0 - 3 2 - 1 6 - 1 1 - 1 4 - 1 0 - 2 2 - 1 3 - 1     SC Enschede      26 11  7  8  40  48- 43
Germania           2 - 0 2 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 3 0 - 0       1 - 0 2 - 0 6 - 2 1 - 3 2 - 1 2 - 2 3 - 2     Alverna          26 11  5 10  38  49- 43
Glanerbrug         3 - 0 3 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 2 3 - 4 2 - 0       2 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 0 4 - 1 3 - 1     SDOUC            26 11  3 12  36  36- 47
Jonge Kracht       2 - 4 4 - 0 0 - 2 1 - 1 0 - 4 0 - 2 0 - 0 0 - 3       2 - 1 1 - 1 2 - 3 2 - 4 3 - 1     Achilles '12     26 11  2 13  35  50- 48
PH                 1 - 3 1 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 2 0 - 0 0 - 3 1 - 3 1 - 4       0 - 2 4 - 0 2 - 2 3 - 0     Voorwaarts T     26  7  7 12  28  35- 50
Rheden             1 - 0 1 - 0 0 - 1 2 - 1 4 - 2 2 - 2 1 - 0 2 - 1 2 - 1 3 - 1       1 - 0 4 - 3 4 - 0     Tubantia         26  7  6 13  27  43- 51 rel
SDOUC              2 - 0 2 - 1 1 - 1 1 - 4 2 - 1 3 - 1 3 - 1 0 - 5 1 - 0 3 - 1 0 - 2       0 - 2 1 - 3     PH               26  7  4 15  25  44- 59 rel
Tubantia           0 - 3 1 - 4 1 - 2 3 - 5 5 - 2 3 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 1       1 - 2     Jonge Kracht     26  6  5 15  23  34- 50 rel
Voorwaarts T       0 - 0 0 - 2 1 - 1 2 - 4 4 - 2 1 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1           De Zweef         26  5  5 16  20  46- 76 rel

Period-championship 1E / 1F:
Round 1: Hoogeveen-SC Erica  4-2 and 4-4    Germania-Rigtersbleek    1-0 and 0-5
         Rheden-FVC          3-4 and 1-3    SC Joure-Glanerbrug      1-7 and 1-6
Round 2: Hoogeveen-FVC       1-1 and 3-0    Rigtersbleek-Glanerbrug  2-2 and 2-1    Hoogeveen and Rigtersbleek keep their place in the Hoofdklasse

2nd class I
Albatross                1 - 5 1 - 3 1 - 5 3 - 3 1 - 2 0 - 0 1 - 5 5 - 2 1 - 6 2 - 5 2 - 1 0 - 2 0 - 1     FC Presikhaaf    26 21  4  1  66  91- 28 P1 prom -1 pnt
SC Bemmel          5 - 2       3 - 1 2 - 2 6 - 0 3 - 0 7 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 2 1 - 0 1 - 0 3 - 2 0 - 1     SC Bemmel        26 14  3  9  45  57- 39 (P1) prom
Concordia-W        1 - 2 0 - 1       1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 1 1 - 5 1 - 1 1 - 1 4 - 5 0 - 0     DVV              26 14  2 10  44  57- 50 P3
DCS                1 - 1 4 - 2 1 - 2       2 - 2 5 - 3 2 - 3 2 - 2 0 - 0 0 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 2 2 - 2     Leones           26 11  9  6  42  57- 43
DIO '30            1 - 1 1 - 2 2 - 3 1 - 2       1 - 4 1 - 2 1 - 2 3 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 0     Varsseveld       26 11  9  6  42  25- 28
DVV                0 - 1 2 - 5 4 - 0 2 - 5 3 - 1       4 - 1 1 - 4 5 - 0 2 - 5 2 - 1 1 - 0 2 - 3 1 - 2     Silvolde         26 12  5  9  41  61- 44 P2 prom
Grol               3 - 7 3 - 3 1 - 3 1 - 3 2 - 2 1 - 1       1 - 3 3 - 4 0 - 4 2 - 0 2 - 1 1 - 2 2 - 1     DCS              26 10  9  7  39  54- 45
Leones             2 - 1 3 - 2 2 - 2 2 - 3 0 - 3 1 - 3 1 - 1       3 - 3 1 - 1 3 - 1 0 - 0 5 - 3 0 - 0     Concordia-W      26  8  9  9  33  43- 46
Orion              2 - 0 3 - 1 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 2       2 - 6 2 - 0 2 - 2 5 - 2 6 - 0     Grol             26  8  7 11  31  41- 59
FC Presikhaaf      4 - 1 3 - 0 3 - 0 3 - 1 5 - 1 1 - 4 2 - 2 5 - 2 7 - 2       3 - 1 8 - 1 1 - 1 2 - 2     Orion            26  6 10 10  28  52- 70
Quick 1888         2 - 1 4 - 1 1 - 5 2 - 2 1 - 2 1 - 2 1 - 3 0 - 7 3 - 1 0 - 3       0 - 1 1 - 1 0 - 0     DIO '30          26  6  8 12  26  37- 53 rel
Rood Wit           1 - 0 1 - 0 3 - 1 4 - 0 0 - 1 0 - 1 1 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 3 0 - 2       3 - 2 1 - 2     Albatross        26  6  4 16  22  38- 65 rel
Silvolde           1 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 1 3 - 1 3 - 1 1 - 1 10- 1 1 - 2 4 - 0 2 - 1       1 - 2     Rood Wit         26  6  4 16  20  29- 46 rel -2 pnts
Varsseveld         2 - 1 0 - 0 0 - 0 2 - 1 0 - 0 1 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 2 0 - 2 0 - 0 2 - 1 1 - 0           Quick 1888       26  5  5 16  20  27- 53 rel

2nd class J
AGOVV                    1 - 2 2 - 1 3 - 0 1 - 0 0 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 0 1 - 0 4 - 1 0 - 3 3 - 3 1 - 5     TVC '28          26 16  7  3  55  57- 34 P1 prom
AJC '96            2 - 1       0 - 1 3 - 3 3 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 0 2 - 3 2 - 3 0 - 3 3 - 2 1 - 0 1 - 2     Victoria '28     26 14  3  9  45  75- 47 P3
ATC '65            2 - 0 1 - 3       0 - 3 0 - 0 2 - 2 0 - 4 4 - 2 2 - 0 4 - 5 1 - 2 1 - 3 1 - 0 1 - 2     Heino            26 14  3  9  45  53- 31 P2
Columbia           0 - 1 3 - 1 2 - 3       2 - 1 3 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 0 1 - 1 1 - 0 0 - 0 2 - 0 0 - 1     WSV              26 12  9  5  45  37- 30 (P1)
Epe                3 - 0 1 - 0 4 - 2 4 - 2       3 - 1 1 - 1 0 - 1 4 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 2 1 - 1     Wijhe '92        26 10  7  9  37  40- 41
Heeten             2 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 2 2 - 2       2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 2 1 - 6 1 - 3 1 - 1 1 - 1     Columbia         26  9  9  8  36  39- 40
Heino              1 - 3 1 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 2 4 - 1       2 - 1 4 - 0 3 - 0 8 - 0 2 - 4 2 - 0 0 - 0     AGOVV            26 11  3 12  36  42- 45
Luctor Et Emergo   2 - 2 1 - 3 7 - 0 6 - 1 3 - 0 4 - 0 4 - 1       6 - 0 2 - 2 0 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1     ATC '65          26 11  3 12  36  42- 54
Markelo            0 - 3 2 - 0 1 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 1 - 0 0 - 3       1 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 1 0 - 0     Luctor Et Emergo 26 10  5 11  35  56- 38
TVC '28            4 - 3 4 - 0 1 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 0 1 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 3 1 - 1 4 - 1 5 - 0     AJC '96          26 11  2 13  35  39- 47
Vaassen            1 - 0 1 - 3 1 - 2 0 - 1 0 - 0 1 - 3 0 - 1 2 - 2 2 - 1 1 - 3       2 - 4 0 - 2 0 - 1     Epe              26  9  7 10  34  38- 41 rel
Victoria '28       5 - 3 4 - 1 2 - 3 2 - 2 6 - 0 2 - 3 4 - 0 4 - 2 6 - 2 1 - 2 7 - 1       2 - 6 3 - 1     Heeten           26  7  7 12  28  38- 52 rel
Wijhe '92          2 - 1 2 - 1 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 4 0 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 2 3 - 2 5 - 1       0 - 2     Vaassen          26  7  3 16  24  34- 56 rel
WSV                2 - 0 1 - 0 2 - 3 2 - 1 2 - 2 2 - 0 1 - 2 2 - 0 1 - 1 2 - 2 0 - 3 2 - 1 1 - 1           Markelo          26  4  6 16  18  22- 56 rel

Period championship 2I / 2J:
Round 1: PH-Heino              2-0 and 3-3       DVV-Tubantia        2-1 and 2-2  aet
         Silvolde-Victoria'28  3-2 and 4-2 aet   WSV-SC Bemmel       0-1 and 1-1
Round 2: PH-Silvolde           0-1 and 0-0       DVV-SC Bemmel       1-2 and 0-2  Silvolde and SC Bemmel promoted, PH and Tubantia relegated

3rd class A
Avanti W.                1 - 1 1 - 1 0 - 3 1 - 3 2 - 4 1 - 5 0 - 5 1 - 3 3 - 4 1 - 2 0 - 3                 DOS '19          22 12  8  2  44  54- 27 P3 prom
De Tubanters 1897  5 - 2       3 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 0 3 - 2 0 - 4 2 - 2 3 - 2 3 - 1 1 - 0                 Vogido           22 13  3  6  42  46- 22 (P3)
DOS '19            2 - 1 6 - 0       1 - 1 1 - 1 1 - 1 2 - 0 4 - 2 5 - 2 3 - 3 0 - 0 3 - 0                 De Tubanters1897 22 12  6  4  42  43- 30
DSVD               4 - 0 0 - 5 1 - 4       3 - 2 1 - 1 2 - 0 0 - 0 3 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1                 KOSC             22 10  7  5  37  43- 29 P1 prom
Eilermark          1 - 1 0 - 0 1 - 5 1 - 0       2 - 4 2 - 0 1 - 3 3 - 1 1 - 0 0 - 2 1 - 4                 WVV '34          22 10  2 10  32  39- 31
Hector             1 - 1 1 - 0 0 - 3 0 - 0 1 - 0       0 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 0 0 - 1 1 - 2                 DSVD             22  9  5  8  32  32- 33
Hengelo            2 - 2 2 - 0 3 - 3 0 - 2 2 - 2 0 - 2       2 - 3 2 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 2                 Twenthe          22  8  4 10  28  35- 32
KOSC               5 - 2 0 - 0 2 - 4 2 - 1 0 - 0 3 - 0 0 - 3       3 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 1                 Hengelo          22  8  3 11  27  37- 39 P2
Oldenzaal          3 - 0 2 - 4 1 - 1 6 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 4 0 - 1       4 - 1 1 - 0 2 - 1                 Oldenzaal        22  8  3 11  27  38- 54
Twenthe            0 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 1 3 - 0 0 - 0 2 - 3 1 - 0 4 - 0       1 - 2 1 - 0                 Eilermark        22  7  5 10  26  27- 39 rel
Vogido             5 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 1 2 - 1 2 - 2 8 - 0 2 - 1       3 - 0                 Hector           22  6  5 11  23  20- 36 rel
WVV '34            2 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 3 2 - 1 5 - 2 2 - 1 1 - 1 7 - 0 2 - 1 1 - 3                       Avanti W.        22  1  5 16   8  22- 64 rel

3rd class B
Beekbergen               0 - 5 6 - 3 5 - 2 2 - 5 3 - 2 1 - 1 4 - 1 6 - 0 1 - 1 2 - 2 1 - 0                 Dieze West       22 16  3  3  51  86- 36 P2 prom
Dieze West         5 - 3       7 - 1 6 - 2 6 - 3 6 - 0 8 - 0 2 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 2 1 - 1                 Robur et Velocit.22 14  3  5  45  56- 29 (P2)
EMMS               5 - 2 2 - 1       1 - 2 1 - 5 0 - 3 1 - 1 3 - 1 6 - 0 2 - 6 1 - 1 1 - 1                 Beekbergen       22 11  6  5  39  58- 44 P1 prom
De Gazelle         3 - 1 4 - 5 3 - 3       3 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 1 1 - 2                 Schalkhaar       22 11  5  6  38  50- 36
Heerde             2 - 2 2 - 5 3 - 3 1 - 1       3 - 3 1 - 3 5 - 1 4 - 0 0 - 2 3 - 1 2 - 2                 Helios           22  9  5  8  32  47- 40 P3
Helios             1 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 2 4 - 1       5 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 1                 Gazelle De       22  9  5  8  32  45- 45
Koninklijke UD     1 - 6 2 - 2 1 - 3 0 - 3 3 - 1 1 - 0       2 - 2 6 - 1 0 - 2 3 - 1 3 - 0                 Kon. UD          22  8  5  9  29  42- 50
Lemelerveld        1 - 1 0 - 1 3 - 0 1 - 3 3 - 3 2 - 0 1 - 2       3 - 0 1 - 5 2 - 2 0 - 1                 EMMS             22  7  5 10  26  46- 54
RDC                0 - 3 2 - 5 1 - 4 3 - 4 1 - 4 0 - 8 2 - 6 3 - 3       0 - 2 2 - 1 0 - 5                 SV Zwolle        22  6  7  9  25  39- 49
Robur et Velocitas 1 - 3 4 - 2 3 - 0 3 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 3 5 - 1       2 - 3 4 - 1                 Heerde           22  6  7  9  24  53- 53 -1 pnt
Schalkhaar         1 - 2 1 - 4 1 - 0 1 - 1 3 - 1 1 - 1 3 - 0 3 - 1 5 - 0 4 - 2       4 - 1                 Lemelerveld      22  4  8 10  20  33- 43 rel
SV Zwolle          2 - 2 3 - 3 0 - 4 1 - 2 2 - 2 3 - 0 4 - 3 2 - 2 4 - 0 1 - 4 2 - 7                       RDC              22  1  1 20   4  19- 95 rel

Period championship 3A / 3B:
Round 1: Heeten-Robur et Vel.      1-1 and 1-4       Vogido-Epe          1-1 and 2-3
         Hengelo-Beekbergen        0-1 and 2-2       Helios D.-KOSC      3-0 and 1-6
Round 2: Robur et Vel.-Beekbergen  1-1 and 1-3       Epe-KOSC            1-1 and 1-2  KOSC and Beekbergen promoted, Epe and Heeten relegated

3rd class C
Doetinchem               0 - 2 0 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 2 0 - 1 1 - 0 1 - 4 4 - 1 4 - 0 2 - 2                 WVC              22 18  1  3  55  77- 28 P2 prom
DVC '26            3 - 0       5 - 0 2 - 0 3 - 1 1 - 1 5 - 0 0 - 0 4 - 2 3 - 0 2 - 0 2 - 0                 DVC '26          22 15  4  3  49  53- 16 (P2) prom
Erica '76          1 - 6 0 - 3       1 - 4 1 - 3 0 - 4 1 - 0 3 - 5 1 - 3 2 - 1 2 - 6 3 - 6                 VIOD             22 13  3  6  42  55- 27 P3
FC Trias           2 - 1 0 - 0 4 - 0       3 - 2 2 - 2 0 - 1 1 - 2 1 - 0 4 - 7 1 - 6 5 - 0                 Ruurlo           22 11  3  8  36  45- 29 P1
Groessen           4 - 3 0 - 4 4 - 2 0 - 2       1 - 1 2 - 0 4 - 8 0 - 1 0 - 2 1 - 5 0 - 6                 VDZ              22 10  2 10  32  38- 40
Neede              3 - 0 1 - 0 3 - 1 0 - 3 1 - 0       3 - 0 4 - 4 3 - 2 5 - 3 2 - 2 2 - 3                 FC Trias         22  9  4  9  31  40- 38
Pax                2 - 1 2 - 1 5 - 1 0 - 0 3 - 1 1 - 0       4 - 0 1 - 1 1 - 3 0 - 3 0 - 5                 Pax              22  9  4  9  31  26- 37
RKZVC              4 - 0 1 - 2 5 - 1 1 - 4 0 - 1 4 - 0 0 - 1       0 - 0 0 - 2 2 - 4 2 - 5                 Neede            22  8  5  9  29  43- 47
Ruurlo             1 - 2 0 - 2 3 - 0 3 - 0 5 - 0 5 - 4 5 - 2 5 - 3       1 - 0 3 - 0 1 - 2                 Doetinchem       22  8  2 12  26  37- 40
VDZ                0 - 2 3 - 2 0 - 1 1 - 0 4 - 0 4 - 2 0 - 0 5 - 2 0 - 0       1 - 0 0 - 5                 RKZVC            22  6  3 13  21  45- 53 rel
VIOD               2 - 1 2 - 2 4 - 0 3 - 1 7 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 4 - 0       0 - 3                 Groessen         22  5  1 16  16  24- 70 rel
WVC                3 - 0 3 - 5 7 - 1 4 - 1 5 - 0 6 - 0 4 - 1 3 - 2 2 - 0 2 - 1 1 - 0                       Erica '76        22  4  0 18  12  23- 81 rel

3rd class D
Arnhemse Boys            2 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 2 1 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1                 Woezik           22 14  4  4  46  54- 20 P1 prom
Beuningse Boys     5 - 1       3 - 1 1 - 4 2 - 5 1 - 1 3 - 3 3 - 1 4 - 2 0 - 2 3 - 1 1 - 5                 Trekvogels       22 12  6  4  42  46- 34 P3 prom
Groesbeekse Boys   0 - 0 1 - 4       1 - 0 2 - 0 2 - 3 0 - 1 1 - 0 1 - 2 3 - 2 0 - 2 1 - 1                 ONA '53          22 13  3  6  42  49- 38 (P1)
Hatert             1 - 1 2 - 0 1 - 1       1 - 2 5 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 3 2 - 0 3 - 1 2 - 1                 SML              22 12  4  6  40  42- 33
ONA '53            4 - 2 2 - 1 2 - 2 5 - 3       0 - 0 2 - 2 1 - 0 4 - 2 5 - 1 3 - 1 0 - 2                 WAVV             22 10  2 10  32  46- 32
Overasseltse Boys  3 - 2 2 - 1 0 - 3 2 - 3 1 - 3       0 - 5 1 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2                 Hatert           22  8  6  8  30  36- 32
SML                2 - 4 1 - 0 2 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 0       2 - 1 2 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 2                 Groesbeekse Boys 22  7  6  9  27  31- 38
Spero              3 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 3 1 - 4       1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 0                 Beuningse Boys   22  7  5 10  26  41- 47
Trekvogels         1 - 0 3 - 0 3 - 3 2 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 3 1 - 1       1 - 0 1 - 2 0 - 0                 Arnhemse Boys    22  6  7  9  25  36- 45 P2
Union              4 - 2 1 - 1 2 - 3 1 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2       1 - 2 0 - 3                 Overasseltse B.  22  6  4 12  22  24- 51
WAVV               4 - 1 2 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 2 5 - 1 6 - 1 6 - 1 0 - 4 2 - 0       0 - 1                 Union            22  5  4 13  19  27- 43 rel
Woezik             1 - 2 4 - 1 3 - 1 3 - 1 3 - 1 4 - 0 2 - 1 2 - 0 6 - 0 6 - 0 2 - 2                       Spero            22  4  5 13  17  25- 44 rel

Period championship 3C / 3D:
Round 1: Albatross-Arnhemse Boys   4-2 and 3-2       VIOD-DIO '30        4-1 and 0-0
         DVC '26-ONA '53           3-1 and 3-0       Trekvogels-Ruurlo   2-1 and 2-3  Trekvogels wins on penalties
Round 2: Albatross-DVC '26         0-2 and 1-1       VIOD-Trekvogels     1-1 and 0-3  DVC '26 and Trekvogels promoted, DIO '30 and Albatross relegated

4th class A
Berghuizen               7 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 0 6 - 1 4 - 1 4 - 3 2 - 1 5 - 0 0 - 0                 Wilhelminaschool 22 16  4  2  52  62- 37 P1 prom
Buurse             1 - 4       6 - 1 6 - 3 3 - 4 0 - 0 3 - 3 2 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 1 2 - 3                 Berghuizen       22 15  4  3  49  57- 28 P2
BWO                0 - 2 3 - 2       4 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 1 5 - 0 7 - 0 0 - 2                 BWO              22 13  4  5  43  60- 38 (P1)
EMOS               2 - 1 4 - 2 3 - 4       2 - 0 5 - 1 4 - 0 0 - 0 0 - 3 5 - 4 2 - 0 2 - 4                 EMOS             22 10  4  8  34  53- 48 P3
Enschedese Boys    1 - 1 0 - 2 3 - 2 6 - 2       2 - 3 1 - 3 1 - 4 0 - 3 3 - 0 2 - 2 2 - 2                 Rood Zwart       22  8  5  9  29  41- 33
GFC                1 - 2 4 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 3       1 - 1 0 - 0 2 - 2 3 - 2 2 - 1 3 - 5                 Suryoye-Mediter. 22  9  4  9  29  55- 53 -2 pnts
De Lutte           0 - 1 4 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 0       1 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 0 4 - 3                 De Lutte         22  7  7  8  28  39- 51
Rood Zwart         1 - 4 2 - 0 2 - 3 3 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 2       7 - 0 2 - 1 0 - 1 1 - 2                 TVV              22  8  2 12  26  48- 55
Suryoye-Mediterran.1 - 2 4 - 3 1 - 1 5 - 5 1 - 2 3 - 2 6 - 1 2 - 1       2 - 0 7 - 3 0 - 2                 Enschedese Boys  22  6  6 10  24  40- 48
TVV                5 - 1 3 - 3 0 - 5 0 - 4 6 - 4 5 - 3 4 - 3 2 - 2 5 - 0       3 - 0 3 - 4                 GFC              22  6  4 12  22  35- 52
Vosta              2 - 3 2 - 2 3 - 5 0 - 1 1 - 1 3 - 4 3 - 3 2 - 2 2 - 7 1 - 2       1 - 3                 Buurse           22  5  6 11  21  47- 55 rel
Wilhelminaschool   2 - 1 1 - 1 3 - 4 1 - 1 3 - 2 2 - 1 6 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 1 6 - 3                       Vosta            22  1  6 15   9  31- 70 rel

4th class B
Almelo                   1 - 2 0 - 1 4 - 2 0 - 2 5 - 2 2 - 2 0 - 2 0 - 0 2 - 0 0 - 1 1 - 5                 Dedemsvaart      22 15  4  3  49  64- 28 P3 prom
Borne              4 - 4       2 - 1 2 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 0 1 - 3 1 - 2 3 - 2                 Wierden          22 15  3  4  48  47- 29 P1
Dedemsvaart        2 - 1 4 - 2       3 - 1 3 - 2 6 - 0 5 - 0 3 - 3 2 - 1 3 - 2 0 - 0 6 - 0                 Borne            22 13  2  7  41  54- 45 P2 prom
Enter              1 - 3 3 - 1 2 - 4       1 - 1 6 - 1 2 - 2 1 - 3 1 - 2 2 - 1 0 - 2 5 - 1                 NEO              22 11  6  5  39  41- 30 (P3)
NEO                1 - 0 2 - 2 4 - 4 2 - 1       4 - 1 2 - 1 1 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 0                 UD W.            22 12  2  8  38  44- 41
Omhoog             1 - 3 1 - 2 1 - 7 2 - 4 3 - 3       5 - 1 2 - 2 1 - 1 3 - 4 2 - 4 4 - 2                 Saasveldia       22  8  5  9  29  47- 45
Reutum             3 - 4 1 - 6 3 - 1 5 - 0 2 - 3 5 - 2       0 - 4 5 - 2 4 - 0 4 - 1 5 - 1                 Enter            22  8  3 11  27  41- 44
Saasveldia         3 - 4 5 - 3 0 - 3 1 - 2 2 - 2 4 - 2 3 - 3       2 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1                 Almelo           22  8  3 11  27  42- 49
De Tukkers         1 - 3 2 - 3 0 - 2 1 - 3 3 - 1 3 - 2 2 - 2 3 - 4       1 - 0 1 - 3 2 - 1                 Reutum           22  7  5 10  26  54- 54
UD W.              6 - 2 3 - 1 2 - 0 0 - 3 1 - 0 2 - 0 4 - 3 4 - 2 3 - 1       2 - 1 2 - 2                 Zenderen Vooruit 22  6  4 12  22  39- 54
Wierden            5 - 1 5 - 4 2 - 2 1 - 1 1 - 2 2 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 0 5 - 1       0 - 3                 De Tukkers       22  5  3 14  18  30- 49
Zenderen Vooruit   3 - 2 3 - 5 0 - 2 2 - 0 1 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 1 3 - 2 2 - 3 0 - 2                       Omhoog           22  2  4 16  10  41- 76 rel

Period championship 4A / 4B:
Round 1: BWO-NEO             0-1 and 4-2     EMOS-Wierden    2-2 and 3-1     Borne-Berghuizen   1-1 and 2-1
Round 2: Eilermark-BWO       3-0 and 3-2     EMOS-Borne      3-2 and 2-4
Round 3: Eilermark-Borne     2-4             Borne promoted, Eilermark relegated

4th class C
AD '69                   1 - 2 2 - 4 5 - 2 0 - 2 3 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0 3 - 1                 FC Eibergen      22 16  2  4  50  55- 26 P2 prom
Ajax B             1 - 5       3 - 4 0 - 2 0 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 2 2 - 6                 Reunie           22 13  4  5  43  47- 25 (P2)
Bon Boys           7 - 0 1 - 1       6 - 0 3 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 4 7 - 0 4 - 0 1 - 1                 Witkampers       22 12  6  4  42  56- 35 P1
Dinxperlo          2 - 2 1 - 0 1 - 1       0 - 4 3 - 1 2 - 3 1 - 1 2 - 4 0 - 1 3 - 2 1 - 2                 Vorden           22 12  3  7  39  44- 40 P3 prom
FC Eibergen        1 - 0 2 - 1 4 - 0 3 - 3       3 - 1 6 - 4 2 - 3 2 - 0 3 - 2 1 - 0 2 - 2                 Bon Boys         22 11  5  6  38  49- 31
Gendringen         1 - 1 3 - 1 0 - 1 4 - 1 2 - 0       3 - 1 3 - 3 0 - 3 2 - 1 7 - 1 1 - 4                 SC Lochem        22 10  8  4  38  47- 30
KSV                3 - 4 4 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 6 0 - 3       0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 1 3 - 0                 AD '69           22  9  5  8  32  36- 38
SC Lochem          1 - 0 5 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 3 3 - 3 3 - 2       1 - 2 1 - 2 1 - 0 1 - 3                 Gendringen       22  8  7  7  31  45- 39
Reunie             0 - 2 3 - 0 0 - 1 3 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 0 1 - 1       2 - 1 5 - 1 3 - 1                 Dinxperlo        22  6  4 12  22  36- 54
Vorden             0 - 2 1 - 1 1 - 0 5 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 2 2 - 5 3 - 2       3 - 0 2 - 2                 KSV              22  4  3 15  15  35- 60
VVG '25            1 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 4 0 - 3 2 - 2 4 - 3 0 - 5 0 - 3 2 - 3       2 - 3                 VVG '25          22  3  2 17  11  23- 60 rel
Witkampers         5 - 0 5 - 1 2 - 1 3 - 0 0 - 2 2 - 2 3 - 0 2 - 2 3 - 3 3 - 2 3 - 1                       Ajax B           22  1  5 16   8  18- 53 rel

4th class D
Angerlo Vooruit          2 - 0 3 - 2 0 - 4 3 - 1 7 - 0 6 - 3 3 - 0 3 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 0                 Brummen          22 14  5  3  47  44- 30 P1 prom
Brummen            2 - 1       1 - 1 3 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 1                 VVO              22 14  4  4  46  50- 24 P3
Etten              0 - 0 0 - 2       6 - 0 1 - 3 3 - 1 0 - 3 2 - 1 3 - 0 2 - 3 3 - 1 1 - 3                 Angerlo Vooruit  22 13  2  7  41  48- 27 (P1)
GSV '38            2 - 0 2 - 2 3 - 2       4 - 1 3 - 4 2 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 0 4 - 2 1 - 5                 HC '03           22 12  1  9  37  39- 33 P2
HC '03             3 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 0       2 - 1 3 - 0 1 - 3 2 - 2 2 - 1 3 - 0 3 - 2                 RKPSC            22  9  5  8  32  45- 33
Kilder             1 - 2 2 - 5 1 - 5 2 - 0 3 - 2       1 - 3 3 - 0 2 - 0 2 - 2 1 - 1 0 - 3                 Loil             22  8  5  9  29  39- 39
Loil               1 - 1 1 - 1 1 - 3 4 - 3 1 - 0 4 - 2       0 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 1                 GSV '38          22  9  2 11  29  40- 52
OBW                1 - 0 1 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 0       0 - 1 0 - 2 2 - 1 0 - 0                 Etten            22  8  3 11  27  41- 41
't Peeske          1 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 2 2 - 0       2 - 1 0 - 2 1 - 3                 Veluwezoom       22  8  3 11  27  28- 49
RKPSC              0 - 6 4 - 0 4 - 0 2 - 0 2 - 3 1 - 1 1 - 3 1 - 0 3 - 1       2 - 2 2 - 2                 OBW              22  7  2 13  23  28- 34
Veluwezoom         1 - 2 1 - 2 3 - 2 4 - 3 2 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 2 2 - 1 0 - 9       0 - 2                 Kilder           22  5  5 12  20  29- 50 rel
VVO                2 - 1 5 - 1 4 - 1 5 - 1 1 - 0 2 - 0 1 - 1 3 - 2 5 - 1 0 - 3 0 - 0                       't Peeske        22  4  5 13  17  24- 43 rel

Period championship 4C / 4D
Round 1: Wilkampers-HC '03   2-3 and 2-2     Vorden-Angerlo Vrt. 2-0 and 1-2     Borne-Berghuizen   1-1 and 2-1
Round 2: HC '03-RKZVC        2-2 and 3-2     Vorden-Reunie       0-0 and 1-0
Round 3: HC '03-Vorden       2-3             Vorden promoted, HC '03 relegated

4th class E
AVIOS                    1 - 7 4 - 1 1 - 2 1 - 0 2 - 3 5 - 0 3 - 0 3 - 2 2 - 1 3 - 1 2 - 1                 Blauw Wit        22 16  5  1  53  83- 25 P1 prom
Blauw Wit          4 - 0       12- 2 3 - 2 6 - 1 3 - 0 3 - 2 5 - 0 1 - 1 4 - 1 2 - 1 5 - 1                 SCD '33          22 12  3  7  39  46- 44 (P1)
Echteld            2 - 2 4 - 3       4 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 3 2 - 3 2 - 4 4 - 0 1 - 0                 SCP              22  9  7  6  34  47- 37
Heumen             0 - 1 1 - 1 4 - 0       1 - 0 0 - 0 1 - 3 4 - 0 1 - 1 1 - 0 6 - 2 2 - 1                 AVIOS            22 11  1 10  34  48- 42
SC Millingen       3 - 2 0 - 2 3 - 2 2 - 2       2 - 1 2 - 3 1 - 1 1 - 0 2 - 3 6 - 1 4 - 0                 Heumen           22  9  6  7  33  46- 36
NSVV FC Kunde      1 - 2 1 - 1 1 - 0 1 - 0 2 - 2       2 - 3 2 - 4 4 - 0 2 - 2 2 - 2 5 - 2                 SCH              22  8  8  6  32  43- 39
SCD '33            1 - 0 1 - 3 4 - 0 3 - 2 1 - 4 2 - 1       3 - 2 2 - 2 2 - 2 5 - 1 2 - 1                 SC Millingen     22  8  6  8  30  41- 37 P3
SCE                2 - 1 3 - 4 1 - 3 2 - 2 1 - 1 2 - 4 2 - 1       3 - 4 2 - 1 5 - 3 6 - 1                 Echteld          22  9  3 10  30  45- 58
SCH                2 - 1 1 - 1 3 - 3 3 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 0       0 - 1 3 - 1 3 - 1                 NSVV FC Kunde    22  7  8  7  29  42- 37
SCP                5 - 2 2 - 2 1 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 2 4 - 1 1 - 1 1 - 0       4 - 1 4 - 1                 SCE              22  8  5  9  29  46- 51 P2
SJN                3 -10 0 - 3 1 - 3 4 - 5 2 - 2 1 - 4 0 - 1 2 - 4 2 - 6 3 - 2       2 - 5                 Victoria '25     22  5  4 13  19  36- 64 rel
Victoria '25       1 - 0 0 - 8 4 - 3 1 - 2 1 - 2 1 - 1 4 - 4 2 - 2 3 - 3 3 - 2 2 - 1                       SJN              22  1  2 19   5  34- 87 rel

4th class F
Angeren                  3 - 3 0 - 3 2 - 3 1 - 4 3 - 1 1 - 1 1 - 2 3 - 0 2 - 3 7 - 1 2 - 2                 DVOL             22 17  2  3  53  57- 24 P2 prom
Arnhemia           2 - 0       1 - 5 3 - 1 1 - 0 4 - 2 1 - 2 1 - 5 3 - 0 2 - 3 7 - 0 2 - 2                 Eldenia          22 16  3  3  51  71- 16 P3
RKSV Driel         3 - 2 6 - 3       1 - 2 2 - 1 4 - 1 5 - 0 1 - 2 2 - 1 4 - 0 6 - 0 4 - 0                 RKSV Driel       22 16  2  4  50  66- 22 P1
DVOL               3 - 0 3 - 1 2 - 2       0 - 0 2 - 0 1 - 0 4 - 2 3 - 0 0 - 1 7 - 1 1 - 0                 Fortissimo       22 12  4  6  40  52- 34 (P2)
Eldenia            3 - 1 3 - 1 2 - 0 3 - 0       5 - 0 5 - 0 4 - 0 2 - 2 7 - 1 6 - 0 6 - 0                 OVC '85          22 12  3  7  39  43- 44
Elistha            2 - 2 0 - 6 1 - 4 2 - 4 0 - 5       2 - 6 0 - 2 3 - 4 2 - 6 7 - 4 1 - 3                 Arnhemia         22 10  3  9  33  51- 43
Fortissimo         0 - 3 3 - 2 2 - 2 1 - 2 3 - 0 2 - 1       1 - 1 6 - 0 3 - 1 2 - 0 1 - 1                 HAVO             22 10  3  9  33  39- 35
HAVO               0 - 0 1 - 2 0 - 3 0 - 2 0 - 1 5 - 2 1 - 4       1 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 1                 Angeren          22  7  6  9  27  45- 38
MASV               0 - 6 3 - 0 0 - 3 2 - 4 1 - 5 3 - 3 1 - 5 1 - 2       2 - 3 3 - 1 3 - 2                 MASV             22  5  3 14  18  33- 67
OVC '85            1 - 2 0 - 3 0 - 1 1 - 3 2 - 2 5 - 3 3 - 2 1 - 1 3 - 1       1 - 0 2 - 1                 SDOO             22  4  5 13  17  27- 55
RVW                1 - 1 0 - 2 1 - 0 1 - 6 1 - 2 2 - 0 1 - 4 1 - 3 3 - 3 2 - 4       2 - 0                 RVW              22  3  2 17  11  23- 77 rel
SDOO               0 - 3 1 - 1 1 - 5 1 - 4 0 - 5 4 - 0 0 - 4 1 - 4 4 - 1 0 - 0 3 - 1                       Elistha          22  1  2 19   5  33- 85 rel

Period championship 4E / 4F
Round 1: SCD '33-Fortissimo          1-1 and 0-6     Millingen-Driel     0-2 and 2-2     Eldenia-SCE    3-2 and 2-1
Round 2: Overasseltse B.-Fortissimo  2-0 and 2-1     Driel-Eldenia       1-1 and 2-2
Round 3: Overasseltse Boys-Eldenia   1-1  Overass. B wins on penalties    Overasseltse Boys keeps their place in the 3rd class

4th class G
Activia                  3 - 0 3 - 2 3 - 0 3 - 0 3 - 0 3 - 0 2 - 0 4 - 1 2 - 4 3 - 2 1 - 0                 ZVV '56          22 16  4  2  52  68- 24 P1 prom
Cupa               2 - 2       0 - 5 1 - 3 0 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 5 1 - 4 0 - 1 0 - 2 1 - 6                 Activia          22 15  2  5  47  52- 25 P2
Eerbeekse Boys     2 - 0 5 - 0       3 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 2 5 - 0 0 - 2 6 - 1 9 - 0 1 - 2                 Eerbeekse Boys   22 15  1  6  46  68- 22 (P1)
Groen Wit '62      1 - 1 3 - 0 0 - 4       1 - 4 3 - 2 4 - 3 1 - 4 1 - 1 2 - 1 5 - 2 1 - 5                 Hattem           22 11  3  8  36  51- 34
Hattem             3 - 1 6 - 1 3 - 4 2 - 2       3 - 1 0 - 0 2 - 1 3 - 2 6 - 0 4 - 1 0 - 3                 Loenermark       22  9  5  8  32  43- 40
KCVO               1 - 4 2 - 2 1 - 0 4 - 4 1 - 1       0 - 3 0 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 2 2 - 3                 SC Klarenbeek    22  9  5  8  32  38- 40
SC Klarenbeek      1 - 3 2 - 0 1 - 3 5 - 1 1 - 5 1 - 3       3 - 2 2 - 1 5 - 1 2 - 1 1 - 1                 Wilp             22  8  5  9  29  43- 60 P3
Loenermark         1 - 2 4 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 1 0 - 0 2 - 2       4 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 0                 Victoria Boys    22  8  3 11  27  35- 40
Victoria Boys      2 - 0 4 - 0 2 - 1 1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 1 2 - 3       1 - 3 2 - 1 2 - 1                 KCVO             22  7  5 10  26  39- 42
Wilp               1 - 6 0 - 5 2 - 3 3 - 2 3 - 2 1 - 2 1 - 1 5 - 0 4 - 1       2 - 2 2 - 2                 Groen Wit '62    22  6  7  9  25  43- 60
WWNA               0 - 2 1 - 1 1 - 8 3 - 3 0 - 3 0 - 5 1 - 1 0 - 3 2 - 2 1 - 2       3 - 6                 Cupa             22  3  3 16  12  21- 65 rel
ZVV '56            2 - 1 3 - 0 0 - 0 5 - 1 3 - 1 4 - 3 5 - 0 3 - 1 3 - 0 8 - 3 3 - 0                       WWNA             22  1  5 16   8  26- 75 rel

4th class H
ABS                      3 - 3 1 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 1 3 - 0 1 - 1 0 - 0 5 - 0 4 - 3 6 - 1                 Overwetering     22 15  4  3  49  52- 27 P1 prom
AZC                3 - 1       0 - 2 2 - 1 1 - 1 4 - 0 4 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 3 2 - 1 4 - 1                 ABS              22 14  5  3  47  60- 26 (P1)
Colmschate         1 - 2 1 - 0       4 - 0 0 - 1 0 - 1 3 - 5 1 - 1 0 - 1 7 - 1 3 - 0 10- 3                 AZC              22 12  4  6  40  50- 31
DAVO               1 - 1 3 - 4 5 - 0       2 - 4 3 - 3 5 - 0 0 - 5 4 - 4 4 - 1 2 - 1 4 - 2                 IJsselstreek     22 12  4  6  40  61- 44 P2
Diepenveen         1 - 5 1 - 3 0 - 4 2 - 4       2 - 1 4 - 3 1 - 3 0 - 3 2 - 1 4 - 3 0 - 1                 Colmschate       22 12  1  9  37  52- 31
FC Zutphen         1 - 2 2 - 2 2 - 1 5 - 1 5 - 0       2 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 0 1 - 4 3 - 1                 DAVO             22 10  5  7  35  61- 58
Haarle             0 - 1 4 - 2 0 - 3 3 - 3 2 - 2 8 - 3       1 - 3 0 - 3 4 - 1 3 - 2 1 - 3                 Diepenveen       22  9  2 11  29  36- 54
IJsselstreek       1 - 5 1 - 1 3 - 1 2 - 4 6 - 3 4 - 2 5 - 3       4 - 0 6 - 0 4 - 2 0 - 3                 FC Zutphen       22  8  4 10  28  49- 51 P3
Overwetering       1 - 0 2 - 0 1 - 3 0 - 1 4 - 0 5 - 3 4 - 2 3 - 2       3 - 0 3 - 2 1 - 1                 Haarle           22  7  3 12  24  49- 60
Raalte             0 - 5 0 - 2 1 - 0 3 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 2 3 - 3 1 - 3       1 - 1 1 - 1                 Warnsveldse Boys 22  6  5 11  23  48- 61
Turkse Kracht      2 - 4 0 - 6 1 - 2 4 - 4 1 - 3 0 - 7 2 - 4 6 - 1 1 - 4 5 - 0       1 - 4                 Raalte           22  3  3 16  12  20- 69 rel
Warnsveldse Boys   3 - 3 2 - 3 2 - 4 5 - 6 0 - 1 2 - 2 2 - 2 1 - 2 1 - 4 5 - 1 4 - 2                       Turkse Kracht    22  3  2 17   9  44- 70 rel -2 pnts

Period championship 4G / 4H
Round 1: Eerbeekse B.-IJsselstreek   1-3 and 1-3     Wilp-ABS            2-0 and 2-3     FC Zutphen-Activia 0-2 and 0-6
Round 2: Heerde-IJsselstreek         1-1 and 4-3     Wilp-Activia        1-1 and 0-1
Round 3: Heerde-Activia              3-2  aet        Heerde keeps their place in the 3rd class

5th class A
Barbaros                 4 - 0 3 - 0 5 - 1 1 - 0 6 - 0 3 - 0 5 - 4 2 - 1 9 - 3 5 - 2                       MVV '29          20 16  1  3  49  78- 17 P1 prom
Bornerbroek        0 - 0       2 - 1 1 - 3 2 - 3 4 - 0 1 - 0 0 - 8 1 - 2 5 - 4 3 - 4                       Barbaros         20 13  3  4  42  60- 30 P2 prom
Fleringen          1 - 1 1 - 3       0 - 1 2 - 0 7 - 0 2 - 2 1 - 1 5 - 1 3 - 1 5 - 0                       Heracles         20 12  3  5  39  45- 31 (P1)
Heracles           5 - 4 3 - 2 1 - 2       2 - 0 1 - 0 2 - 2 2 - 0 0 - 0 2 - 2 6 - 2                       Bornerbroek      20 10  2  8  32  34- 37
La Première        1 - 3 0 - 0 2 - 1 3 - 2       1 - 0 5 - 2 1 - 2 4 - 3 2 - 0 1 - 2                       Fleringen        20  8  6  6  30  36- 22
Langeveen          0 - 2 0 - 2 1 - 1 1 - 5 0 - 1       0 - 4 0 - 6 0 - 4 1 - 1 4 - 2                       La Premiere      20  9  2  9  28  31- 34 P3 -1 pnt
Losser             1 - 1 0 - 3 0 - 0 2 - 4 2 - 3 3 - 3       0 - 6 2 - 1 0 - 1 1 - 3                       RSC              20  7  5  8  26  38- 34
MVV '29            5 - 1 3 - 0 0 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 1 3 - 2       3 - 1 6 - 0 9 - 0                       Spcl. Overdinkel 20  7  3 10  24  33- 45
RSC                4 - 2 0 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 0 5 - 0 0 - 4       3 - 0 3 - 3                       Sportlust Vr.    20  5  4 11  19  30- 58
Spcl.Overdinkel    1 - 3 1 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 4 3 - 0       4 - 1                       Losser           20  3  5 12  14  25- 51
Sportlust Vr.      1 - 0 0 - 1 1 - 2 0 - 3 4 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 4 1 - 1 2 - 2                             Langeveen        20  1  4 15   7  12- 63 rel

5th class B
Bentelo                  3 - 3 1 - 0 4 - 2 2 - 1 4 - 3 2 - 0 3 - 3 0 - 2 4 - 2 2 - 2                       TVO              20 15  3  2  48  73- 20 P2 prom
BSC Unisson        0 - 1       0 - 0 5 - 2 3 - 2 4 - 2 6 - 1 4 - 0 1 - 1 2 - 4 2 - 4                       VIOS B.          20 11  6  3  39  55- 28 P1
't Centrum         0 - 1 3 - 1       1 - 3 1 - 0 2 - 0 1 - 0 1 - 2 0 - 1 2 - 0 3 - 1                       Bentelo          20 11  4  5  37  43- 39 P3
DEO                3 - 2 2 - 2 0 - 0       1 - 2 2 - 3 5 - 1 1 - 2 0 - 6 1 - 4 1 - 2                       UDI              20 11  0  9  33  55- 41 (P2)
Erix               0 - 3 1 - 0 4 - 2 3 - 2       1 - 0 4 - 1 0 - 1 1 - 1 3 - 5 2 - 7                       Rekken           20  9  5  6  32  32- 28
Hoeve Vooruit      3 - 4 4 - 1 0 - 2 1 - 3 1 - 3       4 - 1 1 - 5 1 - 2 2 - 1 3 - 3                       't Centrum       20  9  2  9  29  24- 24
Phenix             1 - 3 0 - 6 0 - 5 0 - 1 4 - 0 3 - 2       2 - 1 3 - 0 2 - 0 2 - 2                       Erix             20  7  4  9  25  31- 40
Rekken             0 - 0 3 - 1 0 - 1 3 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 0       1 - 2 2 - 1 1 - 1                       BSC Unisson      20  6  4 10  22  44- 49
TVO                5 - 1 4 - 1 4 - 0 5 - 0 3 - 3 8 - 0 13- 0 3 - 1       5 - 1 2 - 1                       DEO              20  5  2 13  17  31- 54
UDI                4 - 2 7 - 1 2 - 0 6 - 0 2 - 0 5 - 4 9 - 0 1 - 3 0 - 5       0 - 3                       Hoeve Vooruit    20  5  1 14  16  39- 58
VIOS B.            5 - 1 5 - 1 4 - 0 2 - 1 1 - 1 3 - 1 3 - 2 1 - 1 5 - 1 0 - 1                             Phenix           20  5  1 14  16  23- 69 rel

Period championship 5A / 5B:
Round 1: Buurse-Bornerbroek        0-2 and 1-2       Barbaros-Heracles   2-0 and 4-6
         De Tukkers-VIOS B.        4-1 and 3-1       UDI-Bentelo         4-4 and 0-3
Round 2: Bornerbroek-Barbaros      1-2 and 2-2       De Tukkers-Bentelo  3-1 and 1-1  Barbaros promoted, Buurse relegated, De Tukkers keeps their place in 4th class

5th class C
Bredevoort               2 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 1 2 - 0 1 - 3 0 - 2 3 - 2 2 - 0                 Keijenburgse Boys22 13  5  4  44  61- 38 P1 prom
GWVV               4 - 6       1 - 3 2 - 2 1 - 1 3 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 2 - 1 1 - 3                 MEC              22 12  5  5  41  58- 33 P2 prom
Keijenburgse Boys  5 - 1 1 - 4       0 - 4 2 - 1 4 - 2 3 - 3 5 - 1 4 - 3 3 - 3 6 - 0 2 - 0                 Ulftse Boys      22 11  7  4  40  53- 34 (P1)
KSH                2 - 0 1 - 1 0 - 3       1 - 4 3 - 1 2 - 2 4 - 1 2 - 3 1 - 2 1 - 1 4 - 1                 Stokkum          22 10  7  5  37  51- 38
MEC                2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 2       7 - 0 1 - 1 3 - 0 6 - 1 2 - 5 3 - 1 4 - 0                 Vosseveld        22 10  4  8  34  46- 48
MvR                4 - 1 5 - 1 3 - 3 5 - 2 1 - 3       2 - 0 5 - 1 3 - 3 1 - 2 5 - 1 4 - 0                 KSH              22  7  8  7  29  50- 39
Stokkum            3 - 0 1 - 1 2 - 0 0 - 5 5 - 0 0 - 0       5 - 1 4 - 3 3 - 3 3 - 4 3 - 1                 MvR              22  8  4 10  28  53- 47
SVGG               0 - 0 0 - 1 1 - 4 0 - 5 1 - 3 0 - 4 1 - 4       1 - 0 0 - 0 1 - 4 0 - 1                 Bredevoort       22  7  6  9  27  33- 40
Terborg            1 - 4 0 - 1 0 - 3 2 - 1 0 - 2 3 - 2 0 - 1 4 - 1       2 - 1 4 - 3 0 - 1                 Zelhem           22  8  3 11  27  31- 54 P3
Ulftse Boys        1 - 1 2 - 2 2 - 3 2 - 2 1 - 4 2 - 1 3 - 2 4 - 0 3 - 2       3 - 0 7 - 0                 GWVV             22  6  8  8  26  36- 42
Vosseveld          1 - 0 4 - 1 2 - 2 3 - 2 3 - 3 2 - 1 3 - 3 3 - 1 1 - 0 2 - 1       3 - 0                 Terborg          22  8  2 12  26  39- 47
Zelhem             1 - 3 0 - 3 3 - 3 2 - 2 3 - 1 4 - 1 4 - 3 1 - 0 1 - 4 2 - 2 3 - 2                       SVGG             22  1  3 18   6  12- 63 rel

5th class D
Be Quick Z.              4 - 1 5 - 1 4 - 1 1 - 1 7 - 1 8 - 0 3 - 2 4 - 2 5 - 1 4 - 1                       Be Quick Z.      20 15  4  1  49  76- 26 P2 prom
Carvium            2 - 7       4 - 2 1 - 5 0 - 4 3 - 2 1 - 0 0 - 2 0 - 2 5 - 1 0 - 1                       GVA              20 14  3  3  45  61- 17 P1
Dierense Boys      0 - 2 8 - 2       1 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 2 0 - 3 0 - 0 3 - 2 2 - 1                       Loo              20 11  5  4  38  47- 29 P3
GVA                3 - 0 6 - 1 0 - 0       1 - 1 4 - 0 7 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 0 4 - 2                       Sprinkhanen      20  8  8  4  32  38- 17 (P2) prom
Loo                1 - 1 4 - 0 3 - 1 1 - 4       4 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 2 0 - 1 0 - 1                       Westervoort      20  7  6  7  27  28- 36
Rijnland           0 - 5 2 - 1 3 - 4 2 - 1 2 - 4       5 - 1 2 - 2 1 - 5 2 - 1 3 - 1                       Rijnland         20  7  3 10  24  38- 54
SDZZ               3 - 7 2 - 5 2 - 1 0 - 4 0 - 4 2 - 4       0 - 7 4 - 0 4 - 1 1 - 2                       Zutphania        20  7  2 11  23  30- 40
Sprinkhanen        2 - 2 2 - 0 0 - 0 1 - 3 7 - 1 0 - 0 2 - 0       0 - 0 1 - 1 3 - 0                       Steenderen       20  5  6  9  21  25- 36
Steenderen         2 - 3 0 - 0 0 - 0 0 - 5 2 - 4 1 - 1 4 - 2 1 - 0       1 - 2 1 - 0                       Dierense Boys    20  5  5 10  20  27- 40
Westervoort        2 - 2 1 - 0 0 - 0 1 - 0 2 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 2 3 - 2       1 - 1                       Carvium          20  5  2 13  17  27- 56
Zutphania          0 - 2 1 - 1 5 - 1 1 - 5 1 - 6 4 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 0 0 - 1                             SDZZ             20  4  0 16  12  27- 73 rel

Period championship 5C / 5D:
Round 1: VVC '25-Ulftse Boys   1-2 and 0-2     MEC-Zelhem          2-0 and 2-1
         Kilder-GVA            2-2 and 3-1     Sprinkhanen-Loo     2-0 and 2-1
Round 2: Ulftse Boys-MEC       1-3 and 2-3     Kilder-Sprinkhanen  1-1 and 0-1 aet MEC and Sprinkhanen promoted, VVG '25 and Kilder relegated

5th class E
AAC-Olympia              1 - 1 3 - 2 2 - 1 0 - 6 1 - 5 1 - 4 2 - 4 0 - 3 1 - 5 1 - 1                       OSC              20 13  3  4  42  56- 26 P1 prom
Brakkenstein       3 - 1       0 - 5 3 - 3 0 - 5 4 - 0 3 - 3 4 - 2 1 - 2 0 - 0 1 - 3                       Nijmegen         20 10  6  4  36  45- 29 P3 prom
BVC '12            1 - 0 0 - 1       2 - 4 0 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 3 - 2 0 - 0 1 - 4                       Kolping-Dynamo   20  9  5  6  32  38- 28 P2
DIOSA              1 - 0 2 - 0 2 - 1       1 - 0 0 - 0 4 - 2 1 - 3 0 - 1 3 - 2 3 - 1                       DIOSA            20  9  5  6  32  31- 29 (P1)
Eendracht '30      0 - 0 1 - 1 7 - 1 3 - 1       0 - 0 1 - 2 1 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 1                       Unitas '28       20  8  6  6  30  31- 28
Kolping-Dynamo     4 - 0 1 - 0 4 - 0 0 - 1 1 - 1       3 - 2 2 - 1 3 - 5 2 - 0 1 - 1                       Eendracht '30    20  7  8  5  29  36- 23
Niftrik            1 - 2 4 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 0 2 - 2       1 - 2 1 - 3 1 - 3 2 - 4                       WVW              20  8  3  9  27  48- 46
Nijmegen           6 - 0 2 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 5 2 - 0       1 - 3 1 - 1 2 - 0                       Niftrik          20  5  6  9  21  38- 47
OSC                2 - 5 5 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 2 2 - 0 7 - 1 2 - 2       0 - 1 4 - 1                       BVC '12          20  4  6 10  18  28- 45
Unitas '28         0 - 1 1 - 0 3 - 0 1 - 1 3 - 1 0 - 4 2 - 5 0 - 0 1 - 4       2 - 2                       AAC-Olympia      20  5  3 12  18  25- 56
WVW                6 - 4 4 - 2 4 - 2 3 - 0 3 - 4 3 - 1 2 - 3 3 - 4 1 - 5 1 - 2                             Brakkenstein     20  4  5 11  17  26- 45 rel

5th class F
AZ 2000                  1 - 0 1 - 1 0 - 5 3 - 2 2 - 3 6 - 1 0 - 8 3 - 0 3 - 1 3 - 3                       Ewijk            20 17  1  2  52  88- 23 P2 prom
Barneveld          2 - 1       1 - 4 1 - 1 0 - 5 4 - 0 4 - 0 3 - 7 2 - 2 3 - 3 1 - 3                       De Paasberg      20 16  2  2  50  87- 22 P1
CHRC               0 - 3 6 - 1       0 - 1 0 - 5 0 - 6 2 - 1 0 - 5 3 - 0 0 - 2 3 - 4                       FC Jeugd         20 13  3  4  42  51- 23 P3 prom
ESCA               2 - 1 6 - 2 2 - 0       2 - 5 1 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 0 2 - 2 6 - 1                       ESCA             20  9  6  5  33  45- 32 (P2)
Ewijk              10- 0 6 - 1 5 - 2 4 - 0       3 - 0 5 - 2 2 - 1 4 - 1 5 - 1 5 - 0                       Uchta            20  7  5  8  26  45- 66
FC Jeugd           2 - 1 6 - 0 2 - 0 2 - 2 2 - 1       2 - 0 0 - 0 3 - 0 4 - 0 0 - 2                       SC Oranje        20  7  3 10  23  49- 60 -1 pnt
SC Oranje          7 - 6 8 - 1 3 - 1 2 - 2 2 - 6 0 - 4       2 - 2 5 - 3 5 - 3 1 - 2                       AZ 2000          20  6  4 10  22  41- 57
De Paasberg        4 - 2 2 - 1 6 - 1 4 - 1 1 - 2 4 - 3 4 - 0       8 - 1 8 - 0 6 - 2                       CHRC             20  6  2 12  20  30- 51
RODA '28           3 - 2 0 - 2 1 - 3 1 - 2 1 - 1 1 - 4 3 - 1 1 - 3       2 - 4 2 - 2                       SVHA             20  4  5 11  17  35- 67
SVHA               1 - 1 3 - 2 1 - 3 1 - 1 2 - 6 1 - 1 1 - 3 1 - 7 3 - 0       1 - 4                       Barneveld        20  4  4 12  16  35- 68 rel
Uchta              2 - 2 4 - 4 1 - 1 0 - 5 2 - 6 1 - 5 2 - 5 0 - 4 3 - 2 7 - 4                             RODA '28         20  2  3 15   9  24- 61

Period championship 5E / 5F:
Round 1: Victoria '25-DIOSA        2-0 and 2-2       Kolping Boys-Nijmegen  0-3 and 3-2
         RVW-De Paasberg           2-3 and 0-5       ESCA-FC Jeugd          1-3 and 2-4
Round 2: Victoria '25-Nijmegen     2-2 and 1-1       De Paasberg-FC Jeugd   3-2 and 1-3  De Paasberg and FC Jeugd promoted, Victoria '25 and RVW relegated

5th class G
Alexandria               4 - 2 4 - 0 2 - 0 5 - 1 6 - 1 2 - 1 1 - 3 8 - 1 5 - 1 4 - 1                       TKA              20 16  1  3  49  83- 37 P2
Apeldoornse Boys   2 - 1       13- 1 4 - 1 4 - 1 6 - 0 2 - 1 2 - 1 2 - 3 0 - 1 7 - 0                       Alexandria       20 16  1  3  49  70- 29 P3 prom (champ)
Deventer           2 - 5 0 - 3       2 - 2 5 - 0 1 - 2 2 - 1 3 - 0 2 - 2 3 - 9 2 - 1                       Apeldoornse Boys 20 14  3  3  45  66- 22 P1 prom
Emst               1 - 1 1 - 3 1 - 2       3 - 1 1 - 3 0 - 2 3 - 2 1 - 2 3 - 5 1 - 2                       Sallandia        20 11  5  4  38  66- 47 (P2)
Go Ahead D.        1 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 4       0 - 2 2 - 0 0 - 1 3 - 3 2 - 8 1 - 2                       SC Twello        20  8  3  9  27  36- 46
Gorssel            2 - 4 0 - 3 4 - 2 1 - 5 0 - 4       0 - 4 6 - 1 2 - 7 1 - 6 2 - 2                       Deventer         20  6  3 11  21  38- 67
Orderbos           1 - 3 2 - 2 4 - 1 3 - 3 2 - 0 4 - 4       7 - 1 2 - 4 0 - 4 2 - 4                       Orderbos         20  5  4 11  19  40- 50
Reaal Dronten      1 - 6 1 - 3 3 - 1 0 - 4 0 - 1 1 - 1 6 - 1       3 - 2 1 - 3 3 - 4                       Gorssel          20  5  4 11  19  34- 66
Sallandia          5 - 1 2 - 2 4 - 2 8 - 1 4 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 2       3 - 4 2 - 2                       Emst             20  5  3 12  18  37- 48
TKA                2 - 4 0 - 3 3 - 3 3 - 1 5 - 1 5 - 1 5 - 1 7 - 3 6 - 0       2 - 1                       Reaal Dronten    20  5  1 14  16  33- 61
SV Twello          1 - 2 1 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 1 4 - 1 1 - 0 1 - 5 1 - 4                             Go Ahead D.      20  4  2 14  14  25- 55 rel
Playoff for 1st place : TKA-Alexandria 0-1

5th class H
Broekland                3 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 4 3 - 7 5 - 0 0 - 0 4 - 0                       OVC '21          20 14  1  5  43  57- 22 P2 prom
Dalfsen            0 - 0       0 - 2 7 - 0 4 - 2 3 - 1 3 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 2 2 - 2                       USV              20 10  6  4  36  40- 23 P1 prom
Holten             1 - 1 5 - 2       1 - 3 0 - 2 0 - 0 0 - 5 4 - 1 4 - 1 0 - 3 2 - 0                       Broekland        20 10  6  4  36  43- 29 P3
Hoonhorst          0 - 2 0 - 3 0 - 2       0 - 1 3 - 0 0 - 2 4 - 4 3 - 0 1 - 2 1 - 4                       Holten           20 11  3  6  36  40- 27 (P2)
Marienheem         3 - 2 1 - 0 2 - 1 1 - 1       0 - 1 2 - 5 1 - 2 8 - 2 2 - 2 2 - 2                       Dalfsen          20 10  3  7  33  47- 29
Nieuw Heeten       1 - 1 1 - 3 2 - 2 4 - 0 2 - 2       2 - 0 4 - 3 3 - 1 2 - 1 4 - 3                       Marienheem       20  9  5  6  32  40- 32
OVC '21            3 - 3 3 - 1 1 - 2 3 - 0 0 - 3 5 - 1       6 - 0 1 - 0 2 - 0 4 - 1                       Nieuw Heeten     20  8  5  7  29  36- 38
SDOL               3 - 1 3 - 1 0 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 0 0 - 1       5 - 0 2 - 2 1 - 1                       SDOL             20  8  4  8  28  47- 40
FC Ulu Spor        1 - 5 0 - 6 3 - 8 2 - 3 1 - 3 3 - 1 1 - 9 1 -10       3 - 4 1 - 5                       Wesepe           20  5  4 11  19  33- 49
USV                0 - 0 1 - 1 0 - 1 2 - 0 1 - 1 5 - 3 1 - 2 3 - 0 4 - 1       4 - 1                       Hoonhorst        20  4  2 14  14  24- 49
Wesepe             1 - 3 1 - 2 0 - 4 3 - 2 3 - 1 1 - 3 1 - 0 1 - 3 3 - 3 0 - 3                             FC Ulu Spor      20  1  1 18   4  25- 94 rel

Period championship 5G / 5H:
Round 1: Cupa-Apeldoornse Boys     0-0 and 0-8       TKA-Sallandia       1-2 and 2-3
         Raalte-USV                0-0 and 0-1 aet   Holten-Broekland    0-1 and 0-2
Round 2: Apeldoornse B.-Sallandia  4-1 and 0-1       USV-Broekland       2-2 and 2-1   Apeldoornse Boys and USV promoted, Cupa and Raalte relegated

6th class A
Balkbrug                 1 - 2 1 - 6 1 - 2 1 - 7 1 - 8 1 - 2 1 - 1 0 - 3 3 - 1                             LSV              18 15  1  2  46  75- 23 P1 prom
Delden             4 - 1       3 - 3 2 - 3 3 - 3 3 - 4 2 - 4 3 - 2 2 - 2 1 - 2                             Lettele          18 11  4  3  37  59- 24 P2 prom
DTC '07            3 - 2 0 - 3       3 - 1 1 - 2 3 - 3 2 - 3 1 - 4 1 - 0 7 - 0                             FC Aramea        18 12  2  4  37  58- 29 P3 prom -1 pnt
FC Aramea          6 - 2 3 - 1 4 - 4       2 - 2 5 - 1 3 - 0 4 - 1 6 - 1 7 - 1                             Vasse            18  8  4  6  28  35- 27 (P1) prom
Lettele            7 - 2 4 - 0 7 - 1 3 - 2       1 - 2 1 - 1 2 - 2 2 - 0 4 - 1 6 - 0                       SVV '91          18  7  6  5  26  34- 39 -1 pnt
LSV                9 - 0 6 - 1 1 - 0 0 - 1 4 - 1       3 - 0 8 - 0 2 - 0 9 - 1                             DTC '07          18  6  4  8  22  41- 46
Manderveen         1 - 1 1 - 1 5 - 1 1 - 4 0 - 6 2 - 5       0 - 1 0 - 2 1 - 2                             Delden           18  4  5  9  17  37- 47
SVV '91            1 - 1 4 - 3 1 - 1 3 - 1 2 - 1 0 - 1 5 - 2       1 - 1 3 - 2                             Vilsteren        18  5  2 11  17  29- 63
Vasse              3 - 0 0 - 0 6 - 2 1 - 0 0 - 2 2 - 3 4 - 1 5 - 1       3 - 3                             Manderveen       18  4  3 11  15  25- 46
Vilsteren          3 - 1 4 - 3 0 - 2 2 - 4 0 - 4 2 - 6 2 - 1 2 - 2 1 - 2                                   Balkbrug         18  1  3 14   6  20- 69
Rijssen Vooruit
Rijssen Vooruit withdrawn

6th class B
Diepenheim               2 - 1 6 - 3 1 - 0 2 - 1 2 - 2 1 - 0 2 - 0 1 - 1 0 - 1 1 - 2                       SVBV             20 13  6  1  45  51- 19 P2 prom
EGVV               0 - 5       3 - 1 1 - 4 0 - 3 2 - 2 3 - 3 5 - 4 1 - 2 1 - 1 3 - 2                       Rietmolen        20 11  8  1  41  42- 20 P1 prom
GSV '63            0 - 1 3 - 1       2 - 3 7 - 1 1 - 2 3 - 1 5 - 1 2 - 0 1 - 4 0 - 2                       Diepenheim       20 12  3  5  39  36- 21 P3 prom
Klein Dochteren    0 - 3 3 - 3 3 - 1       1 - 2 5 - 0 4 - 1 0 - 2 0 - 0 0 - 4 0 - 2                       Winterswijk      20 10  5  5  35  42- 27 (P2) prom
Lochuizen          0 - 2 2 - 5 0 - 5 1 - 3       1 - 1 3 - 0 3 - 2 4 - 4 2 - 3 0 - 5                       SC Meddo         20  7  9  4  30  31- 29
Meddo SC           3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 1       2 - 0 2 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 1                       Klein Dochteren  20  7  5  8  26  34- 31
Noordijk           0 - 2 1 - 2 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0       2 - 1 1 - 4 1 - 2 0 - 2                       GSV '63          20  6  4 10  22  39- 43
Ratti              0 - 2 0 - 1 1 - 1 2 - 1 5 - 0 1 - 1 3 - 1       0 - 3 0 - 2 2 - 3                       EGVV             20  6  4 10  22  34- 51
Rietmolen          2 - 1 3 - 0 3 - 0 2 - 2 1 - 1 2 - 1 1 - 0 3 - 0       2 - 2 2 - 0                       Lochuizen        20  6  3 11  21  30- 53
SVBV               4 - 0 4 - 0 2 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 0 1 - 1 5 - 1 1 - 1       6 - 2                       Ratti            20  4  2 14  14  26- 46
Winterswijk        1 - 1 2 - 1 7 - 0 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 0 4 - 1 1 - 4 1 - 1                             Noordijk         20  1  5 14   8  15- 40

6th class C
Aerdt                    3 - 3 2 - 2 2 - 1 1 - 1 1 - 2 1 - 6 0 - 3 2 - 0 0 - 1 1 -12 3 - 4                 Worth Rheden     22 18  3  1  57  76- 24 P1 prom
Den Dam            5 - 1       2 - 2 0 - 2 4 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 3 3 - 2 2 - 1 1 - 3 3 - 3                 VVL              22 13  3  6  42  40- 22 (P1) prom
SC Doesburg        9 - 0 7 - 2       2 - 2 1 - 1 3 - 0 0 - 0 3 - 1 5 - 2 1 - 1 3 - 0 1 - 1                 Zeddam           22 11  4  7  37  47- 50
Halle              7 - 1 0 - 0 2 - 1       7 - 0 2 - 3 1 - 0 0 - 1 1 - 2 1 - 1 1 - 1 4 - 2                 Halle            22 10  5  7  35  48- 25 P3 prom
Marienveld         3 - 0 0 - 2 3 - 0 3 - 1       1 - 1 2 - 0 0 - 0 4 - 1 6 - 0 0 - 0 2 - 3                 Marienveld       22  9  6  7  33  42- 32 P2 prom
NVC                3 - 1 0 - 1 4 - 2 0 - 3 2 - 5       3 - 1 0 - 1 3 - 1 5 - 2 0 - 4 4 - 2                 NVC              22 10  2 10  32  37- 48
Sint Joris         0 - 1 0 - 0 0 - 0 0 - 4 1 - 2 0 - 1       0 - 5 4 - 2 2 - 1 3 - 5 2 - 2                 SC Doesburg      22  7 10  5  30  50- 32 -1 pnt
VVL                3 - 2 2 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 1 2 - 0 0 - 1 2 - 3                 Den Dam          22  8  6  8  30  39- 40
Westendorp         2 - 0 3 - 1 2 - 3 1 - 4 0 - 5 4 - 3 2 - 0 0 - 1       2 - 0 1 - 1 2 - 3                 Wolfersveen      22  8  5  9  29  27- 37
Wolfersveen        3 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 0 1 - 1 3 - 0 1 - 0 1 - 0 4 - 1       0 - 6 1 - 3                 Westendorp       22  6  1 15  19  32- 52
Worth Rheden       5 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 1 3 - 2 8 - 0 2 - 0 4 - 3 1 - 0 2 - 1       7 - 1                 Sint Joris       22  3  4 15  13  20- 43
Zeddam             3 - 0 1 - 3 3 - 2 3 - 2 1 - 0 0 - 0 4 - 1 0 - 3 2 - 1 1 - 2 2 - 5                       Aerdt            22  3  3 16  12  25- 78

6th class D
Baakse Boys              5 - 3 2 - 4 4 - 2 3 - 6 2 - 0 1 - 1 3 - 1 4 - 0 1 - 4 2 - 1 6 - 1                 Socii            22 17  3  2  54  65- 21 P1 prom
Beatrix            0 - 4       1 - 3 4 - 3 4 - 2 4 - 1 0 - 2 4 - 4 1 - 4 1 - 2 1 - 2 4 - 4                 Voorst           22 17  2  3  53  79- 32 P3 prom
Edesche Boys       6 - 9 2 - 3       0 - 5 6 - 2 2 - 5 1 - 3 5 - 3 1 - 2 3 - 3 1 - 0 1 - 4                 De Hoven         22 14  2  6  44  71- 55 (P1) prom
Epse               2 - 4 6 - 0 2 - 1       2 - 2 3 - 3 2 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 6 9 - 0 5 - 1                 Baakse Boys      22 12  3  7  39  73- 57
De Hoven           4 - 3 3 - 4 2 - 1 2 - 1       3 - 2 0 - 1 3 - 1 4 - 3 4 - 2 8 - 1 5 - 5                 Epse             22 11  4  7  37  66- 41 P2 prom
SHE                3 - 1 2 - 1 4 - 1 2 - 2 5 - 1       1 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3 5 - 2 3 - 2                 SHE              22  9  6  7  33  53- 44
Socii              2 - 0 4 - 1 5 - 2 4 - 1 4 - 1 3 - 0       2 - 0 2 - 0 3 - 0 4 - 0 10- 1                 Beatrix          22  8  2 12  26  48- 66
Terwolde           3 - 3 2 - 1 1 - 1 2 - 1 2 - 7 4 - 4 0 - 2       2 - 2 2 - 9 0 - 3 6 - 1                 Edesche Boys     22  6  3 13  21  45- 68
V en L             2 - 2 0 - 4 0 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 3 2 - 2 2 - 0       2 - 3 1 - 1 2 - 2                 Wissel           22  6  3 13  21  36- 67
Voorst             4 - 3 7 - 0 8 - 0 2 - 2 0 - 2 2 - 1 7 - 2 3 - 2 2 - 0       3 - 2 3 - 0                 V en L           22  5  5 12  20  34- 47
Wissel             2 - 4 3 - 4 2 - 0 0 - 5 1 - 3 3 - 3 0 - 6 2 - 0 3 - 1 1 - 3       4 - 1                 Terwolde         22  4  6 12  18  40- 62
WWV                6 - 7 1 - 3 2 - 2 1 - 4 3 - 5 2 - 4 1 - 2 1 - 3 0 - 7 0 - 3 3 - 3                       WWV              22  1  5 16   7  42- 92 -1 pnt

6th class E
Aquila                   3 - 2 4 - 2 3 - 0 2 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 0 - 2 4 - 3 2 - 1                       Krayenhoff       20 16  2  2  50  74- 28 P1 prom
Batavia            0 - 2       1 - 3 1 - 6 1 - 1 2 - 5 0 - 1 3 - 2 0 - 2 2 - 4 3 - 1                       DSZ              20 13  2  5  41  64- 34 P2 prom
DBV                3 - 1 0 - 3       0 - 6 3 - 1 4 - 1 1 - 8 3 - 5 2 - 1 4 - 2 2 - 2                       Aquila           20 12  1  7  37  50- 34 P3 prom
DSZ                3 - 1 4 - 2 2 - 1       3 - 2 5 - 3 1 - 2 6 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 1                       VVLK             20 11  4  5  37  45- 35
DVSG               0 - 7 5 - 0 0 - 2 1 - 4       1 - 2 1 - 2 5 - 1 0 - 4 2 - 1 3 - 4                       UHC              20 10  5  5  35  46- 29 (P1) prom
Elsweide           3 - 1 1 - 2 4 - 1 5 - 5 4 - 0       3 - 3 1 - 0 0 - 3 2 - 3 2 - 4                       Elsweide         20  9  2  9  29  48- 52
Krayenhoff         6 - 2 5 - 1 3 - 0 3 - 2 5 - 1 7 - 1       1 - 3 5 - 2 4 - 3 2 - 4                       DBV              20  7  3 10  24  35- 55
SVO '68            0 - 5 1 - 1 1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 2 0 - 5       1 - 2 1 - 1 1 - 2                       Valburg          20  5  2 13  17  39- 60
UHC                1 - 1 5 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 3 3 - 4 1 - 1 4 - 2       4 - 0 2 - 2                       Batavia          20  5  2 13  17  29- 58
Valburg            1 - 6 2 - 4 5 - 1 0 - 2 2 - 2 1 - 2 2 - 6 2 - 1 1 - 4       2 - 4                       DVSG             20  4  3 13  15  31- 52
VVLK               3 - 1 5 - 0 3 - 0 4 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 4 0 - 2 0 - 0 0 - 3                             SVO '68          20  3  4 13  13  26- 50
Eendracht A              0 - 2 4 - 1 1 - 1             2 - 0             3 - 4 1 - 2
Eendracht A withdrawn

Playoff between winners of periods + 1 on 11th place ended team of the only 5th class competition with 12 teams (5C)
Winners promoted/keep place in 5th class
Vasse-Winterswijk     4-2 and 5-3   FC Aramea-Rietmolen 3-0 and 0-3   Rietmolen wins on penalties        Vasse and Rietmolen promoted
Lettele-Diepenheim    3-0 and 3-1   VVL-Epse            2-2 and 3-3   Epse wins on penalties             Lettele and Epse promoted
Terborg-Halle         4-2 and 2-2   Aquila-Marienveld   0-1 and 0-0                                      Marienveld promoted, Terborg keeps place in 5th class
Voorst-UHC            1-1 and 2-1   DSZ-De Hoven        4-3 and 3-0                                      Voorst and DSZ promoted

Extra promotion playoff for 4 places between losers of 1st playoff
Winterswijk-FC Aramea 1-0 and 2-1   Diepenheim-VVL      0-1 and 1-4                                      Winterswijk and VVL promoted
Halle-Aquila          0-3 and 1-2   UHC-De Hoven        1-2 and 2-2                                      Aquila and De Hoven promoted
Later was decided that also the 4 losing teams will play in 5th class next season.


District North
1st class F
Achilles 1894            0 - 0 4 - 0 5 - 1 2 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 0 1 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 0 2 - 0 4 - 4     Nieuw Buinen     26 17  5  4  56  75- 34 P2 prom
Bergum             1 - 0       2 - 1 0 - 1 0 - 7 1 - 1 3 - 3 4 - 0 2 - 3 0 - 1 0 - 6 4 - 3 3 - 4 2 - 3     FVC              26 16  7  3  55  65- 36 P1
Dalen              2 - 3 0 - 1       2 - 1 0 - 3 2 - 7 1 - 2 3 - 2 3 - 3 1 - 1 0 - 4 0 - 0 1 - 2 1 - 4     SC Erica         26 14  5  7  47  65- 33 (P2)
DIO Oosterwolde    0 - 5 0 - 1 0 - 2       1 - 1 0 - 0 0 - 5 3 - 2 0 - 1 1 - 3 1 - 5 1 - 5 0 - 1 0 - 4     SC Joure         26 12  7  7  43  55- 45 P3
Emmen              2 - 2 4 - 1 3 - 0 3 - 1       1 - 1 1 - 2 1 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 4 3 - 1 1 - 1 0 - 0     FC Wolvega       26 12  6  8  42  68- 47
SC Erica           1 - 1 2 - 1 1 - 2 7 - 1 4 - 2       1 - 2 2 - 0 4 - 0 3 - 1 2 - 5 0 - 2 4 - 1 3 - 2     Emmen            26 11  7  8  40  57- 36
FVC                3 - 1 4 - 3 2 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 2       4 - 0 2 - 0 0 - 3 2 - 2 3 - 2 1 - 3 5 - 2     Achilles 1894    26 10  7  9  37  46- 32
Gronitas           0 - 3 2 - 4 8 - 0 2 - 2 1 - 7 1 - 0 0 - 3       2 - 3 2 - 3 4 - 2 0 - 3 1 - 3 2 - 6     Stevo            26 11  5 10  37  42- 38 -1 pnt
GVAV-Rapiditas     1 - 0 1 - 2 2 - 2 9 - 1 1 - 2 0 - 6 1 - 1 2 - 1       3 - 2 1 - 2 0 - 1 1 - 1 1 - 4     Bergum           26 10  4 12  34  45- 54
SC Joure           3 - 2 2 - 1 5 - 0 2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 2 1 - 1 0 - 3       0 - 3 1 - 1 5 - 1 3 - 0     GVAV-Rapiditas   26  9  5 12  32  45- 55
Nieuw Buinen       2 - 1 2 - 4 5 - 0 4 - 0 1 - 0 3 - 2 1 - 1 4 - 1 1 - 1 6 - 3       1 - 1 0 - 2 3 - 2     Velocitas 1897   26  9  5 12  32  46- 65
Stevo              2 - 1 2 - 1 3 - 1 0 - 1 2 - 1 2 - 4 0 - 3 1 - 2 3 - 1 1 - 2 1 - 5       3 - 1 0 - 0     Dalen            26  5  4 17  19  30- 79 rel
Velocitas 1897     2 - 2 1 - 1 3 - 4 3 - 5 1 - 5 0 - 3 1 - 1 3 - 2 4 - 3 3 - 5 0 - 2 2 - 1       2 - 6     Gronitas         26  5  3 18  18  39- 69 rel
FC Wolvega         0 - 0 1 - 3 8 - 1 3 - 2 2 - 0 0 - 4 3 - 4 1 - 1 6 - 1 3 - 1 1 - 1 0 - 2 3 - 1           DIO Oosterwolde  26  4  4 18  16  25- 80 rel

Period championship see District East

2nd class K
Actief                   1 - 2 3 - 2 2 - 0 4 - 4 1 - 2 4 - 1 0 - 0 3 - 0 3 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 1     Steenwijk        26 18  3  5  57  70- 38 P1 prom
St. Annaparochie   2 - 5       0 - 0 1 - 3 4 - 2 1 - 0 2 - 1 0 - 0 0 - 3 2 - 2 1 - 2 0 - 1 0 - 4 5 - 0     ONB              26 15  4  7  49  54- 36 (P1) prom
Drachten           5 - 0 2 - 2       3 - 2 2 - 2 4 - 1 0 - 0 0 - 1 2 - 2 0 - 4 4 - 3 2 - 6 5 - 0 4 - 0     LSC 1890         26 14  7  5  49  44- 27 P3
Frisia             4 - 3 5 - 0 4 - 2       4 - 1 6 - 1 9 - 1 1 - 1 3 - 0 2 - 2 4 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 1     Frisia           26 15  3  8  48  74- 38 P2 prom
GAVC               0 - 3 5 - 1 2 - 6 2 - 1       3 - 0 0 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 2 0 - 0 1 - 1 2 - 5 2 - 2     Drachten         26 14  5  7  47  64- 44
Gomos              0 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 7 2 - 6       0 - 2 3 - 2 1 - 3 2 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 4 1 - 1     Peize            26 12  7  7  43  44- 38
Harkema Opeinde    2 - 4 1 - 7 1 - 3 1 - 4 1 - 2 1 - 4       2 - 1 0 - 3 3 - 5 4 - 1 1 - 4 1 - 3 0 - 4     Actief           26 10  6 10  36  50- 47
Leeuwarden         1 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 0 1 - 1 0 - 2 4 - 2       1 - 3 0 - 4 1 - 1 1 - 1 2 - 7 1 - 2     Roden            26 10  5 11  35  52- 42
LSC 1890           1 - 1 3 - 2 2 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 0 3 - 0 2 - 0       3 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 0 - 0     GAVC             26  8  8 10  32  49- 51
ONB                3 - 2 4 - 0 0 - 2 2 - 1 1 - 0 2 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 3       0 - 1 0 - 0 1 - 4 2 - 1     VC Trynwalden    26  7  7 12  28  38- 56
Peize              1 - 0 3 - 2 3 - 4 1 - 0 1 - 4 4 - 1 2 - 1 3 - 3 0 - 1 0 - 2       3 - 1 0 - 0 2 - 0     Leeuwarden       26  5 11 10  26  33- 46
Roden              2 - 2 5 - 1 0 - 1 0 - 2 4 - 1 3 - 1 8 - 1 1 - 2 0 - 1 1 - 0 0 - 3       0 - 4 7 - 2     St. Annaparochie 26  7  4 15  25  38- 61 rel
Steenwijk          2 - 0 3 - 1 2 - 1 4 - 1 1 - 0 5 - 1 3 - 3 3 - 1 0 - 2 1 - 3 0 - 3 4 - 1       2 - 2     Gomos            26  6  3 17  21  32- 64 rel
VC Trynwalden      6 - 2 2 - 0 2 - 5 2 - 5 1 - 4 1 - 1 2 - 1 1 - 1 0 - 2 0 - 2 2 - 2 2 - 0 1 - 3           Harkema Opeinde  26  3  3 20  12  32- 86 rel

2nd class L
Annen                    1 - 0 1 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 3 1 - 0 3 - 2 1 - 3 2 - 1 4 - 1 2 - 1     Annen            26 17  4  5  55  50- 27 P3 prom
CEC                0 - 3       1 - 1 0 - 2 1 - 4 1 - 3 3 - 1 0 - 3 1 - 0 3 - 4 1 - 2 1 - 4 2 - 4 1 - 1     Hoogezand        26 16  5  5  53  80- 39 P1
Germanicus         0 - 0 3 - 0       1 - 1 3 - 3 0 - 2 2 - 0 2 - 4 1 - 0 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 3 2 - 7     VKW              26 16  5  5  53  73- 45 (P3)
HODO               2 - 0 2 - 0 0 - 2       4 - 2 4 - 2 3 - 0 3 - 1 1 - 3 7 - 0 6 - 2 2 - 3 3 - 5 2 - 0     ZBC              26 14  5  7  47  60- 44
Hoogezand          2 - 0 3 - 0 4 - 0 5 - 0       5 - 1 1 - 1 5 - 1 4 - 0 6 - 2 5 - 3 0 - 1 3 - 2 6 - 1     SVBO             26 13  6  7  45  55- 31 P2
Noordster          1 - 2 5 - 5 4 - 3 2 - 4 2 - 3       2 - 5 2 - 1 0 - 4 7 - 5 5 - 5 1 - 4 2 - 1 0 - 2     HODO             26 14  2 10  44  61- 51
Raptim             0 - 1 1 - 1 1 - 1 3 - 5 0 - 0 2 - 0       1 - 2 1 - 1 5 - 1 2 - 3 2 - 5 0 - 3 3 - 1     Rolder Boys      26 13  0 13  39  73- 64
Rolder Boys        2 - 4 6 - 2 2 - 3 3 - 0 1 - 3 6 - 1 7 - 1       3 - 1 2 - 3 8 - 3 0 - 4 2 - 0 2 - 3     Valthermond      26 10  7  9  37  62- 71
SVBO               1 - 0 5 - 1 1 - 1 5 - 0 2 - 2 5 - 0 4 - 0 3 - 0       3 - 0 3 - 1 1 - 1 0 - 4 1 - 1     Germanicus       26  8 10  8  34  44- 48
FC Ter Apel '96    1 - 2 3 - 2 4 - 2 3 - 3 6 - 3 3 - 2 5 - 4 4 - 2 1 - 2       2 - 2 2 - 3 2 - 2 4 - 2     FC Ter Apel '96  26  9  4 13  31  61- 82
Valthermond        0 - 0 4 - 1 3 - 3 2 - 1 4 - 3 1 - 1 3 - 0 2 - 4 2 - 5 2 - 2       3 - 6 1 - 1 7 - 2     Noordster        26  6  4 16  22  49- 79
VKW                2 - 5 2 - 1 1 - 1 0 - 3 2 - 1 2 - 1 2 - 4 6 - 4 0 - 0 3 - 1 5 - 0       2 - 2 6 - 2     Raptim           26  5  6 15  20  39- 62 rel -1 pnt
ZBC                0 - 4 1 - 0 2 - 2 3 - 1 1 - 4 2 - 1 2 - 0 5 - 2 3 - 2 4 - 0 0 - 2 4 - 1       3 - 1     Zuidwolde        26  5  4 17  19  41- 67 rel
Zuidwolde          1 - 3 2 - 4 1 - 2 1 - 2 0 - 2 3 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 0 0 - 1 1 - 6 2 - 2           CEC              26  3  4 19  12  32- 70 rel -1 pnt

Period-championship 2K / 2L:
Round 1: Velocitas 1897-VKW  0-3 and 6-0    ONB-SVBO                 2-1 and 1-1
         Dalen-Frisia        1-4 and 0-2    LSC 1890-Hoogezand       1-1 and 0-1
Round 2: Velocitas 1897-ONB  1-2            Fisia-Hoogezand          2-1
Playoff for 1 extra promotion place :       Velocitas 1897-Hoogezand 3-1            ONB and Frisia promoted, Dalen relegated

3rd class A
Akkrum                   4 - 0 0 - 2 3 - 3 0 - 1 1 - 3 1 - 1 0 - 1 0 - 1 1 - 3 3 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 3     Heerenveen       26 19  3  4  60  78- 36 P1 prom
Bakkeveen          0 - 2       1 - 2 1 - 2 3 - 0 0 - 2 0 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 6 3 - 1 1 - 5 2 - 3     DTD              26 15  6  5  50  56- 28 (P1) -1 pnt
DTD                4 - 2 4 - 1       2 - 2 1 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 1 1 - 2 1 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 0     Oerterp          26 13  5  8  44  56- 49
SC Emmeloord       4 - 0 3 - 2 3 - 3       2 - 2 7 - 1 6 - 0 1 - 1 6 - 1 0 - 3 2 - 0 4 - 2 3 - 1 5 - 2     SC Emmeloord     26 11  9  6  42  66- 44
Friesland          6 - 3 5 - 1 1 - 2 0 - 0       3 - 2 3 - 3 2 - 3 1 - 1 2 - 2 3 - 1 4 - 0 1 - 1 6 - 5     Lemmer           26 13  3 10  42  76- 57 P3
Geel Wit           3 - 2 5 - 1 1 - 0 2 - 2 3 - 3       2 - 1 1 - 2 2 - 1 2 - 1 1 - 3 2 - 4 2 - 3 0 - 6     Friesland        26 10 10  6  40  58- 52
Harlingen          1 - 0 7 - 2 2 - 4 3 - 1 1 - 1 3 - 0       1 - 3 5 - 2 2 - 2 0 - 2 6 - 3 3 - 2 0 - 2     Harlingen        26 11  6  9  38  59- 54 -1 pnt
Heerenveen         9 - 0 7 - 1 1 - 1 2 - 1 0 - 1 5 - 3 2 - 3       4 - 2 6 - 2 1 - 1 2 - 3 3 - 1 4 - 0     Oosterlittens    26 10  6 10  36  39- 43 P2
Lemmer             1 - 3 11- 1 1 - 5 5 - 2 6 - 0 3 - 0 0 - 3 4 - 0       4 - 0 5 - 3 5 - 1 2 - 2 5 - 3     Zwaagwesteinde   26 11  2 13  35  54- 53
Oerterp            3 - 1 3 - 1 3 - 0 2 - 5 3 - 3 4 - 2 1 - 2 1 - 2 2 - 3       0 - 0 4 - 1 1 - 0 3 - 2     Geel Wit         26 10  3 13  33  43- 63
Oosterlittens      3 - 2 3 - 1 0 - 2 1 - 1 1 - 4 0 - 0 0 - 2 0 - 2 4 - 1 2 - 1       2 - 1 1 - 1 1 - 0     Warga            26  9  5 12  32  46- 47
SC Stiens          1 - 3 3 - 0 0 - 1 2 - 0 3 - 0 1 - 2 5 - 4 1 - 5 2 - 3 3 - 4 6 - 1       1 - 4 4 - 2     SC Stiens        26  9  1 16  28  51- 68
Warga              0 - 2 4 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 2 0 - 1 6 - 3 2 - 5 1 - 5 1 - 2 1 - 2 4 - 1       1 - 1     Akkrum           26  6  3 17  21  35- 57 rel
Zwaagwesteinde     1 - 0 7 - 0 0 - 6 1 - 1 3 - 2 3 - 1 3 - 2 2 - 3 3 - 1 1 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 1           Bakkeveen        26  3  2 21  11  29- 95 rel

3rd class B
FC Assen                 4 - 0 0 - 1 2 - 2 3 - 1 0 - 3 4 - 2 1 - 1 2 - 1 3 - 5 4 - 3 0 - 1 2 - 2 3 - 1     Olyphia          26 15  6  5  51  81- 38 P3 prom
Asser Boys         0 - 1       1 - 4 5 - 0 2 - 1 3 - 1 1 - 1 5 - 1 0 - 5 0 - 3 1 - 0 3 - 3 5 - 1 2 - 0     Beilen           26 15  4  7  49  66- 45 (P3)
Beilen             3 - 2 2 - 1       1 - 2 2 - 1 1 - 3 5 - 0 6 - 3 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 4 6 - 2 6 - 0     Assen FC         26 13  5  8  44  57- 47
De Blesse          1 - 1 1 - 2 3 - 5       3 - 0 2 - 2 6 - 0 0 - 3 5 - 5 2 - 1 1 - 2 4 - 1 0 - 1 3 - 4     Ruinerwold       26 11 10  5  43  54- 34 P2
Boyl               1 - 3 4 - 0 3 - 1 2 - 1       2 - 0 4 - 1 0 - 0 0 - 3 1 - 3 1 - 3 1 - 0 3 - 2 0 - 5     Dwingeloo        26 10  8  8  38  73- 50 P1
Dwingeloo          2 - 3 4 - 0 1 - 2 6 - 1 8 - 0       9 - 1 2 - 2 0 - 5 0 - 0 2 - 2 4 - 0 1 - 2 4 - 4     FC Oldemarkt     26 10  8  8  38  58- 53
LEO (Loon)         0 - 5 2 - 1 2 - 2 4 - 2 3 - 1 1 - 1       1 - 4 1 - 4 1 - 1 2 - 2 2 - 1 2 - 2 2 - 2     Steenwijkerwold  26  8 10  8  34  43- 50
Oldemarkt FC       1 - 4 0 - 2 2 - 4 1 - 2 3 - 0 5 - 4 2 - 2       2 - 3 2 - 1 2 - 0 1 - 1 7 - 1 5 - 2     Asser Boys       26 10  4 12  34  45- 53
Olyphia            3 - 0 4 - 4 4 - 0 2 - 0 3 - 0 1 - 4 5 - 0 2 - 3       2 - 3 6 - 1 1 - 1 1 - 0 7 - 3     Smilde '94       26  9  6 11  33  60- 56
Ruinerwold         5 - 1 2 - 0 1 - 2 1 - 1 4 - 1 2 - 2 4 - 0 2 - 2 1 - 1       4 - 2 0 - 1 1 - 2 0 - 0     Wacker           26  9  6 11  33  54- 59
Smilde'94          2 - 2 1 - 3 2 - 0 6 - 2 2 - 3 2 - 3 6 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 2       4 - 0 1 - 1 4 - 1     De Blesse        26  7  7 12  28  50- 62
Steenwijkerwold    1 - 2 3 - 3 1 - 1 2 - 2 2 - 0 2 - 4 3 - 2 1 - 1 0 - 3 1 - 1 3 - 2       3 - 3 4 - 1     VENO             26  7  7 12  28  47- 64
VENO               1 - 2 3 - 1 2 - 3 0 - 1 3 - 0 3 - 3 1 - 2 3 - 5 2 - 2 2 - 3 3 - 2 3 - 3       2 - 1     Boyl             26  8  1 17  25  30- 63 rel
Wacker             4 - 3 2 - 0 0 - 3 3 - 3 3 - 0 4 - 0 3 - 0 0 - 0 1 - 4 2 - 2 4 - 1 0 - 1 4 - 0           LEO (Loon)       26  5  8 13  23  37- 81 rel

Period-championship 3A / 3B:
Round 1: Leeuwarden-DTD             0-2 and 2-2    Lemmer-Dwingeloo         5-3 and 3-2
         St.Annaparochie-Ruinerwold 1-1 and 3-0    Beilen-Oosterlittens     3-0 and 2-4
Round 2: DTD-Beilen                 2-0 and 0-0    St.Annaparochie-Lemmer   1-1 and 3-2    DTD promoted, Leeuwarden releg., St.Annaparochie keeps 3rd class place

3rd class C
Amicitia VMC             5 - 0 4 - 0 3 - 6 0 - 1 5 - 2 2 - 1 3 - 2 0 - 2 0 - 4 1 - 1 8 - 0 3 - 0 1 - 1     Groninger Boys   26 18  3  5  57  86- 40 P1 prom
BNC                0 - 2       2 - 2 2 - 1 3 - 2 1 - 5 1 - 4 0 - 3 0 - 4 1 - 3 1 - 4 0 - 2 1 - 5 2 - 2     GRC Groningen    26 18  2  6  56  73- 35 (P1) prom
Forward            0 - 2 2 - 2       2 - 3 1 - 3 3 - 3 1 - 3 0 - 4 0 - 1 4 - 1 3 - 3 5 - 1 5 - 1 1 - 1     HSC              26 17  5  4  56  61- 36 P3
GRC Groningen      3 - 1 4 - 0 0 - 2       2 - 3 1 - 1 2 - 0 2 - 3 4 - 2 4 - 1 0 - 0 4 - 0 2 - 0 5 - 1     De Vogels        26 15  5  6  50  76- 49 P2
Groninger Boys     4 - 1 7 - 2 6 - 0 1 - 4       3 - 2 0 - 0 1 - 5 2 - 2 3 - 0 3 - 2 8 - 1 6 - 1 7 - 2     Amicitia VMC     26 14  5  7  47  60- 38
Gruno              1 - 3 7 - 3 0 - 3 3 - 4 1 - 3       3 - 1 2 - 8 3 - 3 2 - 2 1 - 3 3 - 0 1 - 2 2 - 2     Helpman          26 12  6  8  42  71- 51
Haren              2 - 5 5 - 0 2 - 1 1 - 6 0 - 2 4 - 2       1 - 0 1 - 2 3 - 1 4 - 4 2 - 5 1 - 3 4 - 1     ZFC Zuidlaren    26 10  5 11  35  42- 51
Helpman            1 - 1 4 - 0 5 - 2 0 - 2 3 - 3 3 - 3 3 - 1       0 - 4 1 - 4 1 - 1 7 - 2 0 - 3 2 - 0     WVV              26 11  2 13  35  44- 77
HSC                4 - 1 3 - 1 4 - 2 2 - 1 2 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 0       4 - 3 1 - 3 2 - 4 1 - 1 3 - 1     FC Lewenborg     26 10  3 13  33  56- 55
FC Lewenborg       1 - 2 7 - 1 4 - 2 1 - 3 1 - 0 3 - 1 3 - 2 2 - 2 1 - 2       1 - 4 6 - 0 2 - 4 3 - 0     Haren            26  9  4 13  31  48- 55
De Vogels          1 - 3 10- 2 5 - 3 2 - 3 2 - 4 2 - 5 2 - 0 6 - 4 3 - 1 4 - 0       3 - 0 3 - 2 4 - 2     Forward          26  8  5 13  29  56- 63
WVV                0 - 0 4 - 1 2 - 4 2 - 1 2 - 8 1 - 1 2 - 1 1 - 3 1 - 3 3 - 0 2 - 0       1 - 2 3 - 2     Gruno            26  6  7 13  25  59- 70 rel
ZFC Zuidlaren      1 - 1 2 - 0 1 - 5 0 - 3 1 - 3 2 - 1 2 - 2 1 - 4 1 - 1 1 - 0 1 - 2 1 - 2       3 - 0     BNC              26  2  4 20  10  27-100 rel
Zuidhorn           0 - 3 1 - 1 0 - 3 2 - 3 0 - 2 3 - 4 0 - 1 3 - 3 0 - 1 2 - 2 1 - 2 2 - 3 1 - 1           Zuidhorn         26  0  8 18   8  30- 69 rel

3rd class D
ASVB                     2 - 0 5 - 2 4 - 0 0 - 0 6 - 3 2 - 2 4 - 5 4 - 2 3 - 1 6 - 1 3 - 0 6 - 1 1 - 2     Musselkanaal     26 18  4  4  58  43- 22 P3 prom
Bargeres           0 - 0       3 - 1 3 - 4 2 - 2 1 - 1 0 - 1 0 - 0 0 - 1 3 - 5 1 - 1 2 - 2 4 - 1 0 - 0     ASVB             26 17  6  3  57  72- 35 P2
Bellingwolde       0 - 2 5 - 1       0 - 1 2 - 0 1 - 1 0 - 1 0 - 3 0 - 3 3 - 2 5 - 0 1 - 0 3 - 1 1 - 2     Stadskanaal      26 16  4  6  52  69- 32 P1
Musselkanaal       3 - 1 0 - 1 1 - 0       1 - 0 0 - 2 0 - 0 4 - 1 2 - 2 2 - 1 3 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 1     Zwartemeer       26 14  5  7  47  50- 29 (P3) prom
Sleen              1 - 4 0 - 3 4 - 1 0 - 1       0 - 0 2 - 0 3 - 2 0 - 3 5 - 0 1 - 1 1 - 1 1 - 1 0 - 3     Titan            26 13  7  6  46  68- 38
Stadskanaal        1 - 2 6 - 0 2 - 0 0 - 1 5 - 1       2 - 0 4 - 1 3 - 0 4 - 2 5 - 0 2 - 3 3 - 2 4 - 3     Wildervank       26  9 11  6  38  50- 45
SVV '04            2 - 3 3 - 2 4 - 5 0 - 0 3 - 0 1 - 4       1 - 1 3 - 7 1 - 3 6 - 1 3 - 3 1 - 1 0 - 2     TEVV             26 10  7  9  37  59- 49
TEVV               1 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 2 1 - 0 2 - 1 3 - 0       1 - 1 3 - 1 8 - 1 3 - 3 4 - 2 1 - 3     SVV'04           26  9  8  9  35  44- 45
Titan              0 - 0 1 - 3 2 - 1 0 - 1 4 - 1 5 - 3 1 - 1 3 - 3       7 - 2 6 - 0 1 - 3 4 - 0 2 - 1     Bargeres         26  7  8 11  29  39- 47
Veelerveen         2 - 2 1 - 4 1 - 2 0 - 2 2 - 2 0 - 3 1 - 1 3 - 3 0 - 7       6 - 1 2 - 2 0 - 4 1 - 2     Bellingwolde     26  8  4 14  28  38- 47
Weerdinge          1 - 3 1 - 2 0 - 0 0 - 4 1 - 2 0 - 2 1 - 4 2 - 1 0 - 1 1 - 1       0 - 1 1 - 4 0 - 6     Zwartemeerse B.  26  6  6 14  24  40- 55
Wildervank         3 - 3 3 - 1 1 - 1 1 - 3 0 - 0 0 - 4 0 - 1 1 - 4 2 - 2 5 - 1 5 - 0       4 - 4 2 - 1     Sleen            26  5  9 12  24  27- 43
Zwartemeerse Boys  1 - 2 3 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 1 1 - 4 1 - 4 2 - 0 2 - 2 1 - 1 4 - 1 0 - 2       1 - 2     Veelerveen       26  4  7 15  19  42- 75 rel
Zwartemeer         1 - 2 1 - 0 2 - 2 0 - 0 1 - 0 0 - 0 0 - 1 2 - 1 2 - 1 2 - 3 9 - 1 1 - 1 1 - 0           Weerdinge        26  1  4 21   7  17- 96 rel

Period-championship 3C / 3D:
Round 1: Noordster-HSC           2-3 and 4-1    Raptim-Stadskanaal       1-3 and 1-2
         ASVB-GRC Groningen      0-4 and 2-4    De Vogels-Zwartemeer     2-3 and 2-2
Round 2: Noordster-GRC Groningen 0-0 and 1-5    Stadskanaal-Zwartemeer   0-2 and 2-2    GRC Groningen and Zwartemeer promoted, Raptim relegated

Extra playoff for 2 promotion place between losers of round 2 matches
         Noordster-Stadskanaal   5-2            Beilen-Lemmer            4-0            Beilen promoted, Noordster keeps place in 2nd class


4th class A
Aengwirden               2 - 7 1 - 0 1 - 5 2 - 5 4 - 3 2 - 2 2 - 6 3 - 0 3 - 1 3 - 1 1 - 5 5 - 2           MKV '29          24 19  1  4  58  84- 34 P2 prom
Dronrijp           2 - 8       2 - 0 1 - 0 4 - 1 5 - 2 4 - 1 1 - 1 2 - 4 2 - 0 1 - 1 1 - 0 2 - 2           Renado           24 15  5  4  50  73- 39 P1
FFS                1 - 2 1 - 3       1 - 5 7 - 0 3 - 0 5 - 1 2 - 3 4 - 1 6 - 1 1 - 4 1 - 5 3 - 3           Dronrijp         24 14  5  5  47  60- 39 P3 prom
SC Franeker        3 - 3 2 - 4 1 - 4       6 - 1 5 - 2 4 - 3 0 - 1 5 - 1 0 - 0 4 - 4 2 - 2 3 - 2           SC Franeker      24 11  6  7  39  70- 52 (P2)
Giethoorn          1 - 5 1 - 5 2 - 1 0 - 4       1 - 4 1 - 1 1 - 5 3 - 1 3 - 2 1 - 1 1 - 4 4 - 2           Aengwirden       24 12  3  9  39  65- 68
Irnsum             2 - 2 3 - 1 1 - 2 7 - 2 1 - 3       1 - 1 2 - 3 5 - 3 5 - 1 0 - 0 3 - 3 4 - 1           Read Swart       24 10  6  8  36  44- 45
FC Kraggenburg     4 - 5 4 - 2 4 - 2 2 - 2 3 - 3 0 - 3       0 - 4 2 - 1 4 - 1 0 - 2 3 - 1 1 - 1           Nieuweschoot     24  8  4 12  28  57- 60
MKV '29            6 - 1 1 - 4 4 - 3 1 - 2 7 - 1 4 - 1 2 - 1       2 - 1 7 - 0 4 - 0 4 - 5 5 - 0           Irnsum           24  7  6 11  27  58- 57
Nieuweschoot       4 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 4 1 - 2 4 - 2 5 - 2 2 - 5       7 - 1 2 - 1 2 - 4 5 - 2           Giethoorn        24  8  3 13  27  43- 77
Oldeboorn          1 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 2 5 - 2 1 - 0 0 - 1 0 - 3 3 - 3       2 - 4 1 - 2 4 - 2           Oldeboorn        24  7  4 13  25  35- 65
Read Swart         1 - 3 0 - 0 1 - 0 0 - 5 2 - 1 3 - 2 6 - 2 2 - 0 2 - 1 2 - 3       1 - 1 3 - 5           FFS              24  7  3 14  24  50- 51
Renado             4 - 1 1 - 2 4 - 1 4 - 1 2 - 0 2 - 2 3 - 1 3 - 5 1 - 1 4 - 0 4 - 0       5 - 4           FC Kraggenburg   24  6  6 12  24  45- 67
Robur              2 - 4 2 - 4 1 - 0 4 - 3 2 - 5 3 - 3 7 - 2 0 - 1 1 - 4 2 - 4 0 - 3 1 - 4                 Robur            24  4  4 16  16  51- 81 rel

4th class B
Boornbergum '80          3 - 2 1 - 1 2 - 3 0 - 2 4 - 2 3 - 4 1 - 3 0 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 2 0 - 4 2 - 3     Jubbega          26 19  4  3  61  85- 25 P1 prom
Donkerbroek        2 - 1       1 - 1 1 - 7 1 - 4 1 - 1 2 - 2 6 - 2 0 - 2 1 - 0 3 - 1 3 - 3 1 - 1 3 - 3     Hoogkerk         26 16  6  4  54  97- 50 (P1)
Haulerwijk         1 - 0 0 - 4       1 - 3 0 - 4 0 - 3 3 - 5 3 - 5 1 - 1 0 - 0 1 - 3 2 - 5 0 - 0 0 - 0     Thor             26 17  2  7  53  75- 43
Hoogkerk           7 - 0 5 - 1 6 - 1       1 - 5 3 - 2 1 - 2 14- 1 2 - 2 1 - 3 3 - 2 6 - 2 2 - 2 5 - 2     Niekerk          26 15  5  6  50  84- 47 P3 prom
Jubbega            4 - 1 3 - 0 4 - 0 6 - 1       3 - 3 2 - 2 10- 0 1 - 0 4 - 0 1 - 0 5 - 2 1 - 2 2 - 0     VAKO             26 13  7  6  46  66- 37
Niekerk            5 - 2 5 - 2 4 - 1 0 - 2 3 - 3       3 - 0 8 - 1 1 - 1 1 - 1 1 - 2 5 - 2 2 - 3 2 - 1     ODV              26 13  6  7  45  80- 63 P2
ODV                5 - 3 2 - 2 2 - 1 2 - 2 4 - 1 3 - 7       10- 2 3 - 0 2 - 4 2 - 1 6 - 1 2 - 2 7 - 3     Surhuisterveen   26  9  7 10  34  54- 48
Oosterparkers      3 - 1 0 - 4 1 - 4 1 - 5 2 - 8 0 - 7 2 - 2       2 - 6 1 - 9 0 - 4 1 - 3 0 - 9 4 - 3     Stanfries        26 10  4 12  34  52- 53
Stanfries          2 - 1 1 - 2 2 - 0 3 - 4 0 - 4 3 - 4 1 - 0 5 - 1       1 - 2 1 - 1 6 - 2 2 - 3 5 - 2     Donkerbroek      26  7 10  9  31  50- 59
Surhuisterveen     0 - 1 1 - 1 0 - 1 1 - 1 0 - 2 2 - 4 1 - 4 4 - 1 5 - 1       2 - 5 6 - 2 3 - 3 0 - 0     VVK              26  8  5 13  29  59- 70
Thor               1 - 1 4 - 2 7 - 3 3 - 6 2 - 0 1 - 2 2 - 1 8 - 1 4 - 1 4 - 2       2 - 1 1 - 0 2 - 1     Tolbert          26  6  6 14  23  57- 85 -1 pnt
Tolbert            3 - 2 2 - 2 0 - 3 2 - 2 0 - 0 1 - 4 4 - 5 5 - 1 3 - 0 2 - 3 3 - 6       0 - 1 5 - 4     Boornbergum '80  26  5  3 18  18  38- 67 rel
VAKO               3 - 2 0 - 0 3 - 0 1 - 3 0 - 2 4 - 1 3 - 2 6 - 1 2 - 3 2 - 2 1 - 3 6 - 0       3 - 1     Haulerwijk       26  4  6 16  18  28- 66 rel
VVK                3 - 1 5 - 3 2 - 0 2 - 2 1 - 4 1 - 4 7 - 1 4 - 1 3 - 2 1 - 3 2 - 5 2 - 2 3 - 2           Oosterparkers    26  4  1 21  13  37-149 rel
Playoff for 12th place: Boornbergum '80-Haulerwijk 2-1

Period-championship 4A / 4B :
SC Stiens-Renado     2-1 and 2-2    VENO-ODV             3-3 and 5-2                             VENO and SC Stiens keep their place in 3rd class
Dronrijp-Hoogkerk    3-1 and 2-1    SC Franeker-Niekerk  3-1 and 0-2  Niekerk wins on penalties  Dronrijp and Niekerk promoted

4th class C
Alteveer                 1 - 4 1 - 2 5 - 2 1 - 4 1 - 7 3 - 3 1 - 2 3 - 0 1 - 2 2 - 3 3 - 4 1 - 3           Muntendam        24 19  2  3  59  71- 19 P2 prom
BATO               1 - 2       3 - 1 4 - 2 5 - 0 3 - 3 4 - 0 0 - 3 4 - 0 3 - 2 2 - 2 0 - 1 4 - 1           ZNC              24 19  2  3  59  79- 30 P1 prom
Bedum              3 - 2 1 - 4       3 - 3 2 - 1 1 - 4 2 - 3 1 - 4 4 - 2 4 - 0 1 - 4 0 - 1 0 - 0           Veendam 1894     24 16  4  4  52  61- 36 P3 prom
Harkstede          3 - 0 3 - 0 0 - 5       1 - 5 2 - 5 1 - 4 2 - 1 0 - 4 5 - 2 3 - 3 2 - 2 1 - 7           Hunsingo         24 12  5  7  41  70- 35 (P2)
Heiligerlee        2 - 1 3 - 0 2 - 3 3 - 1       0 - 1 3 - 3 1 - 6 0 - 3 2 - 0 3 - 1 0 - 2 4 - 0           BATO             24 11  4  9  37  55- 48
Hunsingo           3 - 0 4 - 0 1 - 2 1 - 2 4 - 3       2 - 2 1 - 2 6 - 0 3 - 0 1 - 1 1 - 3 1 - 5           Bedum            24 10  3 11  33  48- 47
MOVV               5 - 7 5 - 0 2 - 4 3 - 5 2 - 5 0 - 5       1 - 6 7 - 1 4 - 1 2 - 2 2 - 6 2 - 5           Heiligerlee      24 10  3 11  32  54- 53 -1 pnt
Muntendam          5 - 0 2 - 1 1 - 0 3 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0       2 - 0 5 - 1 4 - 0 4 - 1 3 - 0           Pekelder Boys    24  9  3 12  30  50- 56
Pekelder Boys      1 - 2 1 - 5 1 - 0 0 - 2 3 - 3 1 - 1 3 - 3 3 - 1       6 - 0 2 - 0 3 - 1 2 - 4           Harkstede        24  8  3 13  27  51- 71
PJC                1 - 4 0 - 3 1 - 4 1 - 6 3 - 7 0 - 8 2 - 3 0 - 9 0 - 8       2 - 0 1 - 5 1 - 7           Siddeburen       24  6  8 10  26  40- 48
Siddeburen         2 - 2 1 - 1 1 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 5 6 - 1 1 - 1 0 - 1 5 - 2       0 - 1 0 - 4           MOVV             24  6  5 13  23  60- 81 rel
Veendam 1894       4 - 1 3 - 3 4 - 3 5 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 1 5 - 4 4 - 1 2 - 1       0 - 1           Alteveer         24  6  2 16  20  44- 75
ZNC                9 - 0 7 - 1 2 - 1 3 - 2 5 - 1 1 - 1 4 - 2 2 - 0 3 - 1 2 - 1 3 - 1 1 - 0                 PJC              24  2  0 22   6  24-108 rel
Playoff for 1st place: Muntendam-ZNC 3-1

4th class D
Diever-Wapse             2 - 1 5 - 0 0 - 4 3 - 5 1 - 2 1 - 5 2 - 2 4 - 2 1 - 5 2 - 2 2 - 5 5 - 2 2 - 1     Twedo            26 19  2  5  59  90- 27 P1 prom
DVC '59            2 - 4       1 - 7 1 - 2 1 - 1 1 - 3 1 - 2 4 - 0 4 - 1 0 - 6 1 - 6 0 - 6 5 - 3 1 - 1     Protos           26 16  2  8  50  75- 45 P3 prom
Eext               3 - 2 2 - 4       4 - 2 3 - 2 1 - 1 4 - 3 5 - 4 3 - 2 2 - 2 4 - 1 1 - 0 0 - 1 1 - 2     Schoonebeek      26 14  6  6  48  58- 38 (P1)
EHS '85            2 - 0 1 - 0 2 - 2       4 - 4 3 - 2 0 - 3 5 - 0 1 - 4 1 - 3 0 - 2 1 - 0 1 - 3 0 - 2     Ruinen           26 13  4  9  43  70- 59 P2
Gasselternyveen    3 - 3 2 - 0 2 - 0 1 - 3       2 - 0 1 - 0 2 - 0 2 - 6 0 - 2 0 - 1 1 - 4 4 - 1 2 - 2     SVBC             26 12  5  9  41  55- 46
Gieten             2 - 2 1 - 1 0 - 0 6 - 0 0 - 0       1 - 3 3 - 3 0 - 3 5 - 0 4 - 5 1 - 3 3 - 0 0 - 1     Valther Boys     26 12  5  9  41  50- 46
Protos             7 - 2 5 - 0 3 - 0 1 - 0 5 - 2 2 - 1       4 - 0 3 - 4 1 - 3 2 - 1 1 - 5 1 - 3 3 - 3     EHS '85          26 13  2 11  41  45- 48
SC Roswinkel       3 - 2 4 - 3 0 - 3 1 - 6 0 - 2 1 - 2 1 - 2       0 - 3 0 - 6 0 - 5 2 - 0 0 - 0 1 - 3     Wijster          26 11  7  8  40  43- 35
Ruinen             3 - 4 3 - 2 5 - 2 0 - 1 3 - 1 3 - 3 2 - 5 5 - 2       2 - 0 5 - 2 0 - 3 0 - 2 4 - 3     Eext             26 10  5 11  35  48- 57
Schoonebeek        3 - 1 1 - 1 0 - 0 1 - 2 2 - 2 4 - 2 3 - 2 3 - 2 3 - 3       2 - 1 1 - 4 2 - 2 2 - 0     Gasselternyveen  26  9  6 11  33  45- 57
SVBC               6 - 3 0 - 0 4 - 0 3 - 1 1 - 2 3 - 1 0 - 5 1 - 0 1 - 3 1 - 0       1 - 1 1 - 3 0 - 1     Gieten           26  7  7 12  28  45- 47 rel
Twedo              6 - 2 3 - 1 5 - 1 4 - 0 9 - 1 3 - 0 4 - 1 5 - 1 5 - 1 2 - 0 2 - 2       6 - 0 2 - 0     Diever-Wapse     26  7  4 15  24  57- 90 rel -1 pnt
Valther Boys       10- 2 1 - 0 2 - 0 0 - 1 2 - 0 1 - 2 0 - 3 4 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 3 3 - 2       0 - 0     DVC '59          26  4  5 17  17  36- 71 rel
Wijster            4 - 0 4 - 1 2 - 0 1 - 2 2 - 1 1 - 0 3 - 3 1 - 1 2 - 2 0 - 2 1 - 2 3 - 1 0 - 2           SC Roswinkel     26  3  4 19  12  30- 81 rel -1 pnt

Period-championship 4C / 4D :
Gruno-Veendam 1894   2-2 and 1-3      Sleen-Schoonebeek    4-0 and 2-2    Veendam 1894 promoted, Gruno relegated, Sleen keeps place in 3rd class
Ruinen-ZNC           3-4 and 2-4 aet  Protos-Hunsingo      3-1 and 0-0    ZNC and Protos promoted

5th class A
Bakhuizen                2 - 3 3 - 2 6 - 2 3 - 0 4 - 0 0 - 1 0 - 3 4 - 2 2 - 1 1 - 6 2 - 2                 RES              22 17  3  2  54  65- 22 P1 prom
Black Boys         4 - 2       9 - 1 1 - 2 3 - 1 9 - 0 1 - 1 1 - 2 0 - 0 3 - 0 4 - 1 1 - 3                 Terschelling     22 17  1  4  52  81- 37 P2
Blauwhuis          3 - 4 2 - 2       1 - 6 6 - 1 1 - 1 3 - 1 1 - 6 1 - 4 1 - 1 2 - 6 3 - 1                 CAB              22 12  3  7  39  57- 46 (P1)
CAB                0 - 1 7 - 3 5 - 2       4 - 1 4 - 2 2 - 3 0 - 6 0 - 1 3 - 1 2 - 3 4 - 2                 Black Boys       22 11  3  8  36  73- 38
St. Jacob          1 - 1 0 - 5 3 - 1 1 - 3       1 - 2 1 - 3 0 - 4 2 - 1 1 - 5 0 - 4 1 - 1                 RKO              22 10  6  6  36  47- 35
Langweer           4 - 2 0 - 5 2 - 7 0 - 3 0 - 0       3 - 1 2 - 5 0 - 6 4 - 2 2 - 4 0 - 4                 Nicator          22  9  5  8  32  55- 63
Nicator            3 - 0 1 - 6 5 - 2 4 - 5 3 - 2 5 - 3       2 - 2 3 - 4 2 - 1 3 - 3 4 - 4                 Sparta '59       22  9  3 10  30  45- 43
RES                2 - 1 2 - 0 5 - 0 0 - 2 2 - 0 2 - 1 4 - 1       3 - 3 2 - 1 6 - 1 0 - 0                 Bakhuizen        22  9  3 10  30  45- 51
RKO                6 - 0 0 - 8 3 - 1 0 - 0 4 - 1 0 - 0 3 - 3 1 - 2       3 - 1 0 - 1 3 - 1                 VWC              22  6  6 10  24  43- 45
Sparta '59         1 - 1 4 - 2 5 - 2 1 - 1 4 - 0 3 - 2 4 - 1 1 - 4 1 - 3       2 - 1 2 - 1                 Blauwhuis        22  4  3 15  15  46- 81
Terschelling       4 - 3 3 - 1 4 - 3 5 - 0 4 - 0 10- 2 8 - 2 1 - 2 3 - 0 3 - 1       3 - 0                 Langweer         22  4  3 15  15  30- 82
VWC                1 - 3 4 - 2 4 - 1 2 - 2 2 - 4 4 - 0 2 - 3 3 - 1 0 - 0 1 - 3 1 - 3                       St. Jacob        22  3  3 16  12  21- 65

5th class B
AVV                      0 - 9 0 - 2 2 - 2 3 - 3 1 - 5 0 - 3 0 - 5 0 -12 0 - 2 3 - 1 2 - 5                 Steenwijker Boys 22 15  3  4  48  76- 31
Gorredijk          3 - 0       1 - 3 3 - 2 1 - 1 1 - 3 4 - 1 4 - 1 2 - 2 9 - 0 9 - 0 7 - 0                 Udiros           22 14  5  3  47  92- 23
Kuinre             2 - 1 0 - 3       6 - 2 0 - 5 1 - 1 0 - 3 0 - 6 3 - 1 2 - 1 4 - 2 0 - 1                 Gorredijk        22 14  5  3  47  86- 23 P1 prom
Langezwaag         2 - 4 1 - 4 3 - 1       1 - 6 1 - 2 0 - 3 0 - 5 1 - 3 4 - 0 2 - 2 2 - 3                 Mildam           22 14  4  4  46  84- 30
Mildam             10- 0 0 - 1 6 - 3 9 - 1       3 - 1 1 - 1 4 - 2 4 - 1 2 - 0 4 - 0 3 - 1                 Zandhuizen       22 14  4  4  46  56- 30 P2
Scheerwolde        2 - 0 2 - 0 0 - 4 9 - 2 3 - 2       2 - 5 6 - 3 2 - 2 11- 0 6 - 1 1 - 2                 Scheerwolde      22 12  2  8  38  76- 45
Steenwijker Boys   6 - 1 2 - 2 4 - 1 6 - 0 4 - 2 2 - 1       3 - 2 1 - 6 8 - 0 4 - 1 5 - 2                 Tijnje           22 12  2  8  38  63- 36
Tijnje             5 - 1 2 - 2 3 - 0 1 - 0 1 - 2 3 - 2 2 - 0       0 - 3 7 - 0 5 - 1 1 - 2                 Kuinre           22 10  1 11  31  38- 52
Udiros             9 - 2 2 - 3 5 - 0 9 - 0 2 - 2 5 - 0 2 - 0 4 - 2       4 - 0 7 - 1 0 - 0                 AVV              22  4  2 16  14  27- 95
Willemsoord        4 - 6 0 - 8 1 - 4 1 - 3 1 - 6 0 - 5 0 - 6 1 - 1 0 - 8       0 - 6 1 - 3                 Langezwaag       22  3  3 16  12  30- 85
Wispolia           0 - 1 0 - 9 0 - 1 1 - 1 1 - 8 1 -11 2 - 9 1 - 4 0 - 5 1 - 7       1 - 5                 Willemsoord      22  2  1 19   7  19-109
Zandhuizen         3 - 0 1 - 1 3 - 1 5 - 0 2 - 1 6 - 1 0 - 0 0 - 2 0 - 0 5 - 0 7 - 1                       Wispolia         22  1  2 19   5  24-112

5th class C
BEW                      8 - 1 6 - 0 0 - 3 2 - 3 3 - 1 0 - 1 3 - 0 2 - 3 1 - 2 0 - 4 4 - 1 1 - 2           Havelte          23 18  3  2  57  84- 15 P1 prom
DVSV               1 - 1       1 - 2 1 - 4 1 - 5 1 - 2 0 - 5 2 - 4 3 - 2 0 - 8 1 - 5 1 - 1 1 - 1           Spcl. Makkinga   24 17  2  5  53  72- 24 P2
FC FochteLoo       1 - 1 4 - 0         -   1 - 5 0 - 3 0 - 2 0 - 2 1 - 4 0 - 8 1 - 6 1 - 2 2 - 1           Oosterstreek     24 17  2  5  53  64- 34 (P1) prom
Havelte            5 - 0 6 - 0 6 - 0       2 - 2 5 - 1 2 - 2 4 - 0 5 - 1 1 - 2 2 - 0 1 - 0 5 - 1           BEW              24 13  3  8  42  59- 35
Old Forward        2 - 5 4 - 1 3 - 1 0 - 1       1 - 2 2 - 2 1 - 4 5 - 1 6 - 1 2 - 3 4 - 0 3 - 2           Old Forward      24 12  3  9  39  74- 48
Oldeholtpade       1 - 4 2 - 1 0 - 2 0 - 4 0 - 4       4 - 3 2 - 3 3 - 3 1 - 1 0 - 2 4 - 3 4 - 1           Sport Vereent    23 10  4  9  34  55- 51
Oosterstreek       1 - 4 3 - 1 3 - 1 2 - 1 5 - 3 4 - 1       4 - 2 1 - 2 2 - 1 2 - 1 4 - 0 4 - 0           Wapserveen       24  9  6  9  33  39- 47
Oranje Zwart       0 - 2 0 - 2 3 - 2 0 - 9 3 - 1 2 - 2 1 - 2       1 - 1 1 - 1 0 - 0 4 - 0 1 - 1           Oldeholtpade     24 10  3 11  33  46- 61
OZC                0 - 2 4 - 0 0 - 1 0 - 3 4 - 1 1 - 4 0 - 3 0 - 1       1 - 1 0 - 2 5 - 1 3 - 1           Oranje Zwart     24  9  5 10  32  38- 50
Sport Vereent      0 - 4 4 - 2 3 - 1 0 - 6 2 -10 3 - 4 3 - 2 5 - 0   -         0 - 3 5 - 0 0 - 2           OZC              23  9  3 11  30  43- 46
Sportclub Makkinga 1 - 2 4 - 1 2 - 0 1 - 4 1 - 0 4 - 1 1 - 2 3 - 1 5 - 3 2 - 0       9 - 0 7 - 1           FC Fochteloo     23  5  2 16  15  22- 64 -2 pnts
Uffelte            0 - 2 4 - 0 1 - 1 1 - 4 3 - 3 2 - 3 0 - 4 1 - 4 0 - 2 1 - 4 1 - 6       0 - 2           Uffelte          24  2  3 19   9  23- 81
Wapserveen         2 - 2 3 - 1 2 - 0 1 - 1 1 - 4 4 - 1 4 - 1 2 - 1 0 - 3 1 - 1 0 - 0 4 - 1                 DVSV             24  2  3 19   9  23- 86

5th class D
Amelandia                1 - 4 2 - 2   -   2 -10 2 - 2 0 - 6 0 - 4 1 - 6 1 - 2 1 - 4                       Leek-Rodenburg   20 15  2  3  47  74- 27 P1 prom
Groen Geel         3 - 4       2 - 0 3 - 1 0 - 4 0 - 2 1 - 2 3 - 2 2 - 2 1 - 4 2 - 1                       Nieuw Roden      20 12  4  4  40  60- 22 P2
GVB                5 - 1 3 - 1       2 - 0 4 - 3 1 - 3 1 - 2 2 - 2 0 - 1 0 - 1 1 - 3                       De Sweach        20 11  5  4  38  66- 33 (P1)
Houtigehage        5 - 1 0 - 2 1 - 6       0 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 1 1 - 1 0 - 1 3 - 3                       De Wilper Boys   20 12  2  6  38  48- 27
Leek-Rodenburg     10- 1 3 - 1 4 - 0 3 - 1       2 - 2 6 - 1 2 - 3 2 - 0 3 - 1 5 - 2                       De Walden        20  8  8  4  32  49- 29
Nieuw Roden        8 - 1 3 - 0 4 - 0 6 - 0 1 - 2       8 - 0 3 - 1 1 - 2 2 - 2 4 - 1                       SVMH             20  8  4  8  28  47- 60
SVMH               7 - 4 1 - 0 2 - 0 2 - 2 0 - 2 3 - 0       3 - 4 3 - 3 1 - 6 2 - 2                       Groen Geel       20  7  3 10  24  31- 41
De Sweach          6 - 0 1 - 1 9 - 0 7 - 0 1 - 3 3 - 2 8 - 3       3 - 3 2 - 1 5 - 2                       GVB              20  7  3 10  24  34- 46
De Walden          8 - 0 2 - 2 1 - 2 1 - 1 2 - 2 0 - 1 5 - 1 0 - 2       1 - 0 6 - 2                       Zevenhuizen      19  4  4 11  15  35- 55 -1 pnt
De Wilper Boys     5 - 0 3 - 0 3 - 3 4 - 1 1 - 4 0 - 2 4 - 2 2 - 0 1 - 3       4 - 0                       Houtigehage      19  1  7 11  10  21- 50
Zevenhuizen          -   2 - 3 1 - 2 1 - 0 4 - 2 0 - 4 2 - 4 2 - 2 2 - 2 1 - 3                             Amelandia        18  1  2 15  -1  22- 97 -6 pnts

5th class E
Blauw Geel '15           2 - 3 2 - 0 1 - 4 1 - 2 2 - 1 1 - 0 0 - 3 3 - 0 3 - 0 0 - 0 2 - 0 3 - 0           FVV              24 20  2  2  62  98- 24 P2 prom
Eenrum             0 - 0       1 - 2 8 - 0 1 - 3 2 - 3 3 - 1 3 - 1 7 - 2 8 - 1 2 - 0 1 - 2 6 - 1           Engelbert        24 19  0  5  57  80- 24 (P2)
Engelbert          5 - 2 4 - 0       4 - 2 0 - 2 7 - 1 4 - 0 4 - 1 1 - 0 11- 2 1 - 2 2 - 0 4 - 1           Kloosterburen    24 15  4  5  49  86- 40 P1 prom
Froombosch         2 - 4 4 - 3 0 - 4       1 - 2 1 - 2 6 - 0 3 - 2 1 - 1 6 - 0 1 - 3 6 - 2 3 - 4           Warffum          24 15  3  6  48  58- 23
FVV                4 - 1 3 - 1 1 - 2 3 - 0       0 - 0 6 - 1 6 - 1 5 - 1 11- 1 3 - 3 4 - 0 5 - 0           Eenrum           24 13  2  9  41  76- 44
Kloosterburen      2 - 2 5 - 2 3 - 1 2 - 2 4 - 5       8 - 0 0 - 2 3 - 2 9 - 0 1 - 1 6 - 2 10- 2           SVZ              24 13  2  9  41  47- 39
Kwiek              5 - 3 1 - 8 0 - 3 1 - 5 0 - 9 1 - 3       1 - 4 4 - 1 4 - 3 0 - 3 1 - 2 0 - 3           Blauw Geel '15   24 12  3  9  39  53- 45
SVZ                2 - 1 0 - 2 0 - 3 3 - 2 0 - 2 1 - 4 1 - 0       1 - 0 6 - 0 4 - 0 2 - 0 5 - 5           Tynaarlo         24 12  1 11  37  55- 50
Tynaarlo           1 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 1 3 - 1 2 - 5 5 - 1 2 - 0       4 - 0 0 - 4 6 - 0 6 - 1           Froombosch       24  9  3 12  30  65- 58
Usquert            2 - 9 4 - 4 1 - 8 0 - 4 1 - 7 1 - 5 2 - 3 0 - 4 2 - 3       0 - 7 5 - 1 0 - 3           Woltersum        24  6  3 15  21  33- 77
Warffum            5 - 0 2 - 1 1 - 2 5 - 1 1 - 2 2 - 1 4 - 1 0 - 1 1 - 2 3 - 0       3 - 0 5 - 0           Kwiek            24  5  0 19  15  27- 89
Westerbroek        4 - 7 0 - 1 0 - 3 1 - 9 1 - 8 0 - 5 0 - 2 1 - 3 1 - 4 8 - 1 0 - 2       1 - 0           Westerbroek      24  4  0 20  11  28- 86 -1 pnt
Woltersum          0 - 2 3 - 5 0 - 4 1 - 1 0 - 4 0 - 3 2 - 0 0 - 0 1 - 6 3 - 1 0 - 1 3 - 2                 Usquert          24  1  1 22   4  27-134

5th class F
Drieborg                 0 - 1 6 - 0 1 - 0 6 - 1 2 - 0 4 - 1 2 - 0 2 - 1 2 - 0 2 - 0 1 - 1                 Farmsum          22 20  1  1  61 123- 22 P1 prom
Farmsum            3 - 0       5 - 0 10- 1 14- 0 9 - 0 4 - 2 4 - 1 10- 0 6 - 4 4 - 0 3 - 1                 Drieborg         22 19  1  2  58  75- 20 P2
JVV                1 - 6 0 -11       2 - 1 2 - 4 2 - 1 0 -10 1 - 7 2 - 3 0 - 7 3 - 4 4 - 4                 WEO              22 14  5  3  47  74- 35 (P1)
Meeden             2 - 8 0 - 9 0 - 1       2 - 1 3 - 5 2 - 7 2 - 5 1 - 1 0 - 2 0 - 6 2 - 4                 Westerwolde      22 12  4  6  40  70- 44
Nieuweschans       1 - 6 0 - 2 5 - 1 2 - 5       4 - 3 1 - 2 2 - 4 0 - 5 2 - 3 2 - 3 1 - 2                 Wedde            22 12  1  9  37  67- 44
Oldambtster Boys   2 - 7 1 -12 2 - 4 0 - 1 2 - 4       3 - 5 3 - 8 5 - 3 1 - 3 2 - 2 0 - 5                 SC Scheemda      22 10  2 10  32  63- 53
Oosterhoek         1 - 2 1 - 2 2 - 1 1 - 0 10- 3 5 - 1       5 - 2 5 - 3 0 - 1 0 - 5 2 - 4                 Oosterhoek       22 10  1 11  31  67- 52
SC Scheemda        0 - 5 1 - 4 2 - 2 5 - 1 0 - 2 5 - 0 3 - 2       7 - 0 1 - 4 0 - 2 2 - 3                 THOS             22  8  5  9  29  57- 69
THOS               1 - 4 3 - 0 7 - 1 1 - 3 5 - 4 3 - 0 3 - 2 3 - 3       4 - 1 2 - 2 1 - 7                 Nieuweschans     22  5  0 17  15  42-101
Wedde              2 - 3 3 - 5 5 - 1 8 - 1 9 - 1 5 - 2 1 - 1 0 - 2 3 - 1       0 - 1 2 - 1                 JVV              22  4  2 16  14  31-105
WEO                2 - 3 2 - 2 10- 1 5 - 2 7 - 2 6 - 0 4 - 2 3 - 0 3 - 3 3 - 2       2 - 1                 Meeden           22  4  1 17  13  30- 87
Westerwolde        0 - 3 2 - 3 3 - 2 3 - 1 8 - 0 3 - 1 3 - 1 3 - 5 4 - 4 6 - 2 2 - 2                       Oldambtster Boys 22  2  1 19   7  34-101

5th class G
Amboina                  0 - 6 3 - 1 1 - 1 2 - 0 0 - 2 2 - 2 2 - 2 1 - 3 2 - 2 4 - 1 0 - 5                 Bareveld         22 20  1  1  61  92- 16 P1 prom
Bareveld           3 - 0       3 - 0 2 - 1 5 - 2 1 - 0 7 - 2 5 - 0 5 - 2 6 - 0 1 - 1 3 - 2                 Zuidlaarderveen  22 17  2  3  53  74- 22 P2 prom
Buinen             2 - 2 2 - 8       1 - 0 3 - 0 0 - 0 3 - 2 2 - 1 2 - 0 4 - 6 3 - 4 0 - 7                 Kielwindeweer    22 14  2  6  44  63- 35 (P1)
Buinerveen         1 - 0 0 - 2 1 - 1       4 - 4 0 - 4 5 - 2 1 - 1 1 - 2 3 - 2 2 - 1 0 - 4                 EEC              22 12  5  5  41  48- 23
DWZ                2 - 1 0 - 8 3 - 3 0 - 4       1 - 6 2 - 1 3 - 2 1 - 0 3 - 6 3 - 4 2 - 5                 SPW              22 13  1  8  40  60- 47
EEC                3 - 0 0 - 3 5 - 0 2 - 1 2 - 0       6 - 1 4 - 0 2 - 2 3 - 0 1 - 0 0 - 6                 Sellingen        22  9  3 10  30  48- 56
Gieterveen         1 - 3 1 - 6 0 - 3 0 - 4 2 - 1 2 - 1       4 - 1 1 - 4 3 - 1 2 - 8 2 - 2                 Buinerveen       22  7  4 11  25  35- 46
GKC                0 - 1 0 - 2 5 - 1 1 - 4 3 - 2 2 - 4 0 - 1       2 - 0 1 - 1 0 - 2 0 - 4                 Buinen           22  6  4 12  22  33- 67
Kielwindeweer      5 - 3 2 - 1 4 - 0 3 - 1 4 - 2 1 - 1 6 - 0 7 - 1       5 - 2 1 - 2 0 - 2                 Amboina          22  5  5 12  17  29- 55 -3 pnts
Sellingen          5 - 0 0 - 7 3 - 1 3 - 0 5 - 1 1 - 1 3 - 1 2 - 1 1 - 4       3 - 2 1 - 2                 Gieterveen       22  5  2 15  17  33- 75
SPW                3 - 1 0 - 6 4 - 0 6 - 1 3 - 1 1 - 0 5 - 2 3 - 1 2 - 5 3 - 1       3 - 4                 DWZ              22  4  2 16  14  33- 74
Zuidlaarderveen    5 - 1 1 - 2 6 - 1 4 - 0 1 - 0 1 - 1 2 - 1 1 - 0 2 - 3 3 - 0 5 - 2                       GKC              22  3  3 16  12  24- 56

5th class H
DOS '63                  2 - 0 1 - 3 1 - 0 0 - 6 3 - 2 1 - 2 2 - 5 3 - 3 1 - 0 1 - 6 1 - 2                 KSC              22 16  4  2  52  78- 20 P1 prom
DSC '65            10- 1       2 - 2 3 - 0 0 - 8 1 - 1 0 - 1 3 - 0 5 - 2 1 - 2 5 - 2 3 - 3                 SV Hoogersmilde  22 14  4  4  46  65- 37 P2 prom
HHCombi            11- 2 2 - 3       3 - 2 0 - 3 1 - 2 2 - 1 2 - 5 6 - 2 0 - 1 1 - 2 6 - 3                 Weiteveense Boys 22 11  5  6  38  36- 28 (P1)
IJhorst            4 - 0 1 - 3 2 - 2       0 - 5 0 - 5 4 - 3 1 - 2 3 - 1 0 - 1 2 - 1 4 - 3                 DSC '65          22 11  3  8  36  51- 42
KSC                2 - 1 3 - 0 2 - 0 3 - 2       7 - 1 3 - 0 1 - 2 4 - 0 4 - 0 1 - 2 5 - 0                 Witteveense B'87 22 11  2  9  35  59- 45
Oring              3 - 2 0 - 1 2 - 2 1 - 2 1 - 1       5 - 1 0 - 1 0 - 0 2 - 1 4 - 3 4 - 0                 HHCombi          22 10  3  9  33  57- 44
Pesse              0 - 6 3 - 1 3 - 1 4 - 1 1 - 1 1 - 1       1 - 4 6 - 1 1 - 1 2 - 5 2 - 1                 Oring            22  8  7  7  31  43- 42
SV Hoogersmilde    3 - 2 3 - 1 1 - 2 3 - 1 4 - 4 3 - 3 5 - 1       5 - 0 1 - 1 3 - 1 3 - 2                 Pesse            22  8  6  8  30  39- 48
VIOS (O)           2 - 2 0 - 4 2 - 1 2 - 2 2 - 5 1 - 3 1 - 1 1 - 7       1 - 4 1 - 3 1 - 4                 IJhorst          22  7  3 12  24  38- 52
Weiteveense Boys   2 - 1 1 - 2 0 - 1 3 - 2 1 - 1 2 - 0 1 - 1 3 - 2 3 - 1       1 - 3 3 - 2                 DOS '63          22  6  2 14  20  38- 72
Witteveense B.'87  1 - 2 5 - 2 2 - 3 1 - 1 1 - 4 7 - 1 2 - 2 3 - 1 5 - 0 0 - 4       3 - 2                 Zandpol          22  5  4 13  19  44- 64
Zandpol            5 - 3 0 - 1 1 - 6 2 - 4 2 - 5 2 - 2 1 - 2 2 - 2 4 - 2 1 - 1 2 - 1                       VIOS (O)         22  1  5 16   8  26- 80

Playoff's between winners of periods + teams ended on places 11 and 12 in 4th class
FFS-CAB                      4-1  CAB-Zandhuizen                4-1  Zandhuizen-FFS                1-1    FFS keeps place in 4th class
Kraggenburg-Terschelling     3-2  Terschelling-Gorredijk        2-3  Gorredijk-Kraggenburg         3-0    Gorredijk promoted, Kraggenburg relegated
Tolbert-De Sweach            2-0  De Sweach-Spcl.Makkinga       2-2  Spcl.Makkinga-Tolbert         1-3    Tolbert keeps place in 4th class
MOVV-Kloosterburen           2-4  Drieborg-MOVV                 0-4  Kloosterburen-Drieborg        3-1    Kloosterburen promoted, MOVV relegated
Alteveer-Engelbert           6-2  Engelbert-WEO                 2-2  WEO-Alteveer                  1-1    Alteveer keeps place in 4th class
Gieten-Weiteveense Boys      1-0  Weiteveense B-Zuidlaarderveen 3-5  Zuidlaarderveen-Gieten        2-1    Zuidlaarderveen promoted, Gieten relegated
Diever Wapse-SV Hoogersmilde 3-4  Kielwindeweer-Diever Wapse    2-4  SV Hoogersmilde-Kielwindeweer 12-2   SV Hoogersmilde promoted, Diever relegated
Boornbergum '80-Nieuw Roden  2-0  Nieuw Roden-Oosterstreek      0-0  Oosterstreek-Boornbergum'80   3-2    Oosterstreek promoted, Boornbergum '80 relegated




Extra information:

All matches won :           De Ster               sun West 2 4th class

All matches lost :          Sloterdijk            sat West 1 5th class     SMVC Fair Play        sat West 1 5th class
                            WIK’57                sat South 1 4th class    Haaksbergen           sat East 4th class
                            Leidse Boys           sun West 2 4th class     SAB                   sun South 1 3rd class
                            White Boys            sun South 1 5th class 

Most draws :                Zwaluwe  (12)         sat South 1 2nd class    DWOW   (12)           sun West 1 4th class 

Most goals scored :         GRC Groningen (134)   sat North 5th class      Grootegast (129)      sat North   5th class   21 times 100 goals and more
                            Quick Steps (128)     sat West 2 4th class                                                   15 out of these 21 teams got promoted

Highest goaldifference :    Grootegast (113; 129-16) sat North 5th class, de Vecht (109; 126-17) sat West 1 5th class,
                            Quick Steps (108; 128-20) sat West 2 4th class

Most goals conceded :       ‘t Zandt (233) sat North 5th class            SMVC Fair Play (170) sat West 1 5th class  Total 59 times 100 goals and more
                            DIO Groningen (166) sat North 5th class     	  Sloterdijk (158) sat West 1 5th class
                            ‘t Zandt(-204), SMVC Fair Play(-167) and Sloterdijk(-155) had the worst goaldifference   Total 17 times -100 and worse

Fewest goals scored :       Sloterdijk (3) sat West 1 5th class           OFB (7) sat West 2 4th class

Fewest goals conceded :     SNA (10) sat South 2 6th class                Naaldwijk (11) sat West 1 3rd class

Highest scores home :       1 x 19-1, 1 x 19-0, 2 x 18-1, 1 x 18-0, 2 x 17-0                                         Total 146 times 10 and more

Highest scores away :       1 x 1-22, 1 x 0-21, 1 x 0-20, 1 x 0-18                                                   Total  93 times 10 and more

Merges after the season:
Heerlen Sport and Heerlen/IDB  --> Sporting Heerlen
VKC'89 and Passart             --> Passart-VKC
Spcl. WVV '28 and RAPID        --> Geusselt Sport
KOC and Grathem                --> vv GKC (Grathem KOC Combinatie)
Polanen and vv Monster         --> Sportclub Monster
Wierden and Omhoog             --> Juventa'12
DOS’19 and SC Denekamp         --> SDC’12 (Sportclub DOS Combinatie)
DVO’71 and Rietvogels          --> DRC 2012 (De Riet Combinatie)
Oring and Hunso                --> SVO HOC  (Hunso Oring Comb.)
Gazelle Nieuwland and Erica’76 --> vv Dieren
Concordia H and vv Hillegom    --> SV Hillegom
SVAP'74 and BKC                --> SV Kleine Sluis
Quick Boys ’31 and Venlo       --> Quick Boys ‘31/Venlo
GWS stopped, teams switched to Warmunda

Nieuwe vereniging : HVV Hercules (Den Haag)



Amateur Cup
-----------
Final matches between winners of the 6 districts
1/4 final
SC Genemuiden - FC Chabab 2-3 aet        Kozakken Boys-Leonidas     2-5
  
1/2 final
FC Chabab - Gemert        3-2            Leonidas  - HHC Hardenberg 4-2

Final, June 16, ground Blauw Wit Amsterdam
Chabab - Leonidas         0-2

Amateur Supercup, Aug. 11, ground Achilles '29 (Groesbeek)
Achilles '29 - Leonidas  2-1


Cup championship in the 6 districts

(wd means withdrawn, zo means playing on Sunday, za means playing on Saturday,
character after zo and za indicates the class they play in (where r means class with reserve teams))
In 1st round and further character(s) after result indicate who won on penalties)

District West I                                                
Preliminary round
Zwaluwen '30zaH *** 3-0     2-0    EDO         zo1 *** 0-0     2-3    Young Boys  zaH *** 4-0     1-3
DVVA        za1     *** 0-0        Kon. HFC    zoH     *** 1-3        Marken      za1     *** 1-6
ZAP         zo1 0-1     *** 3-6    Kennemers   zo1 1-2     *** 0-6    Blauw Wit Adzo1 1-3     *** 0-0
ADO '20     zoH     5-0     ***    Ajax        za1     0-0     ***    AFC '34     zoH     5-2     ***

Volendam    zaH *** 3-3     2-2    JOS/Watergrmzo1 *** 0-3     0-2    De Dijk     zo1 *** 1-2     3-1
Swift       za1     *** 1-4        Huizen      zaH     *** 3-2        ODIN '59    zaH     *** 2-2
De Zouaven  zoH 3-1     *** 5-1    Stormvogels zo1 3-1     *** 2-6    DEM         zo1 1-1     *** 4-3
Pancratius  zo1     1-0     ***    Chabab      zoH     5-2     ***    Eemdijk     za1     0-3     ***

FC Breukelenza1 *** 3-1     6-1    Elinkwijk   zoH *** 4-0     1-2    De Meern    zo1 *** 5-1     2-0
CSW         za1     *** 1-2        Roda '46    za1     *** 2-2        HBOK        za1     *** 1-0
PurmersteijnzoH 0-1     *** 6-0    VVH         zo1 0-3     *** 1-3    Hoogland    zo1 0-4     *** 1-0
DWV         zo1     8-1     ***    VVZ '49     za1     3-0     ***    Zuidvogels  za1     1-2     ***

Hercules    zo1 *** 1-2     1-1    SRC         zo3 *** 3-3     5-2    Texel '94   zo4 *** 0-2
DOVO        zaH     *** 5-2        BKC         zo3     *** 2-2        Wiron       zo5     ***
VVA '71     za1 4-1     *** 7-0    HCSC        za3 1-2     *** 1-1    Oosterend wdza5         ***
Zwart Wit'63za1     0-1     ***    Den Helder  zo2     5-4     ***    Con Zelo  wdzo4             ***

Kaagvogels  zo5 *** 0-9     1-1    Zeemacht    za4 *** 3-5     3-2    Dirkshorn   zo5 *** 1-2     0-4
Schagen     zo4     *** 2-1        Hollandia T zo4     *** 0-5        Winkel      zo4     *** 3-3
Nwe Niedorp zo5 2-2     *** 3-3    VIOS W      zo4 4-0     *** 3-1    JVC         zo4 2-1     *** 4-0
SVAP '74    za4     0-8     ***    SRC         za4     2-2     ***    VZV         zo4     0-1     ***

De Koog     zo5 *** 3-1     2-1    DWB         zo5 *** 6-0     2-7    De Blokkers zo3 *** 1-2     4-1
Wieringerwrdzo6     *** 4-4        Medemblik   za4     ***            Westfriezen zo2     *** 10-1
Xallantsoog zo6 1-3     *** 1-8    Flevo       zo6         ***        Asonia      za3 0-14    *** 1-1
Watervogels zo5     6-0     ***    Alw. Forwardzo4     6-2     ***    Opperdoes   za2     0-0     ***

Dindua      za3 *** 2-2     0-7    Spartanen   zo3 *** 3-0     0-1    Spirit '30  zo3 *** 5-0     7-1
SEW         zo2     *** 5-1        Andijk      zo3     *** 7-3        Woudia      zo3     *** 3-1
VVS '46     zo3 4-0     *** 1-1    Hollandia   za3 0-3     *** 2-1    Medemblik   zo4 1-4     *** 3-1
KGB         zo3     1-4     ***    VVW         zo2     2-2     ***    De Blokkers za4     2-4     ***

ALC         zo4 *** 4-0     5-1    ASV '55     zo5 *** 4-1     1-2    Oosthuizen  zo5 *** 1-1    10-3
De X`uaven  za4     *** 10-2       Hauwert '65 zo4     *** 1-6        HSVSport1889zo4     *** 2-2
AGSV        zo5 0-2     *** 1-3    Strandvogelszo4 10-2    *** 5-1    W Frisia DP zo4 3-1     *** 10-3
Zwaagdijk   zo5     0-10    ***    WSW         zo6     0-5     ***    MOC         zo5     0-8     ***

DZS         za4 *** ---     2-2    AFC '34     za3 *** 1-3    2-11    Jong Hollandza3 *** 3-4     1-3
Twisk       zo6     *** 0-4        Limmen      zo3     *** 3-0        Vitesse '22 zo2     *** 9-2
Grashoppers zo4 5-2     *** 2-0    Flamingo's64ao2 4-1     *** 3-2    BOL         za2 2-4     *** 1-1
De Valken   zo4     6-1     ***    Castricum   za2     0-3     ***    Meervogels31zo3     1-2     ***

Uitgeest    zo2 *** 2-4     5-1    HSV         zo3 *** 1-4    14-0    Apollo '68  zo3 *** 3-1     1-2
Hellas Sportza2     *** 0-7        De Foresterszo2     *** 3-2        AlkmaarscheBzo3     *** 6-1
Kolping Boyszo3 2-0     *** 6-0    ZOB         za2 2-1     *** 0-3    Vrone       zo3 3-1     *** 1-4
ZCFC        za3     0-6     ***    Beemster    zo3     0-3     ***    SVW '27     zo2     4-2     ***

Alcm.Victr. za4 *** 1-7     1-4    JongHerculesza3 *** 5-2     6-1    Berdos      zo5 ***         3-3
Koedijk     zo3     *** 1-2        LSVV        zo3     *** 1-6        Flamingo's64za5     ***
de Rijp     zo4 2-1     *** 2-2    KFC         zo2 3-0     *** 1-1    AlkmaarscheBza4 1-3     *** 3-3
DTS         zo4     4-8     ***    Volendam    zo3     2-1     ***    Alcm.Victrixzo4             ***

Zuidermeer  zo6 *** 1-3     1-2    Egmondia    zo5 *** 1-7     3-4    Bergen      zo5 *** 1-4     0-4
St.Adelbert zo4     *** 1-4        Blauw Wit W za4     *** 6-1        Hugo Boys   zo4     *** 5-0
Duinrand S  zo5 12-1    *** 3-1    OFC         za4 4-3     *** 1-3    Reiger Boys za4 2-2     *** 0-4
Berdos      za5     0-2     ***    Zeevogels   zo4     3-0     ***    ESV         zo4     3-1     ***

WMC         zo4 *** 3-2     3-1    Zaanlandia  za4 *** 1-1     5-1    Zilvermeeuw.za5 *** 0-4     1-1
RKEDO       zo5     *** 4-0        Zaandijk    zo4     *** 2-0        Victoria O  zo5     *** 1-0
Berkhout    zo5 3-2     *** 1-6    St. George  zo5 3-4     *** 1-2    Saenden     zo4 3-0     *** 4-0
Kwiek '78   zo4     1-0     ***    Sporting S  zo5     0-2     ***    SSV         zo5     5-1     ***

Monnickendamza2 *** 0-3     0-0    ZTS         zo3 *** 0-1     1-0    Sp.Krommeniezo4 *** 2-3     1-4
Purmerend   zo3     *** 2-3        OFC         zo3     *** 2-2        SVA         zo4     *** 2-3
Assendelft  zo3 0-3     *** 0-3    Hellas Sportzo2 1-1     *** 3-1    WSV '30     zo3 2-4     *** 3-2
Zilvermeeuw.zo2     2-2     ***    Zaanlandia  zo2     0-1     ***    IVV         zo3     4-1     ***

PSZ         za4 *** 2-4     0-5    Kwadijk wd  zo5 ***         0-2    Purmerland  zo5 *** 2-4     1-5
Fortuna Wormzo4     *** 2-0        Westzaan    zo5     *** 1-5        RCZ         zo5     *** 1-0
Hercules Zndzo4 6-1     *** 5-0    Jisp        zo6 1-8     *** 2-3    Graftdijk   zo5 7-1     *** 2-2
EVC         za4     0-3     ***    Knollendam  zo6     1-7     ***    SDOB        zo4     4-1     ***

New Amsterd.za5 *** 0-1     1-5    VSV         zo2 *** 8-2     5-1    Hoofddorp   zo2 *** 4-2     4-2
WBSV        zo6     *** 1-4        OnzeGezellenzo3     *** 6-1        Velsen      zo3     *** 4-2
Wherevogels zo4 1-1     *** 2-3    IJmuiden    za3 1-5     *** 1-4    Haarlem Kennza3 0-5     *** 2-2
Ilpendam    zo4     3-0     ***    EDO         za3     1-2     ***    Overbos     za2     0-1     ***

DSS         zo3 *** 1-1     2-1    Schoten     zo4 *** 4-2     4-3    VVH Velserbrzo5 ***         1-1
Concordia   zo2     *** 3-0        Bloemendaal zo3     *** 3-1        Stormvogels za5     ***
Zandvoort   za2 2-2     *** 3-1    Kon HFC     za3 2-6     *** 3-3    Bloemendaal za4 2-8     *** 3-10
Velsenoord  zo3     2-2     ***    Hoofddorp   za4     2-2     ***    Spaarnwoude zo4             ***

Alliance '22za4 *** 2-4     2-3    Beverwijk   zo4 *** 2-3     5-2    Hillegom    zo3 ***         5-4
Waterloo    zo5     *** 4-0        Terrasvogelszo5     *** 2-5        Kadoelen    za3     ***
SVIJ        zo4 9-0     *** 2-0    Wijk aan Zeezo4 3-0     *** 9-0    VVC         za3 1-3     *** 3-1
VVH Velserbrza5     0-2     ***    VEW         za4     3-5     ***    TO
                                                                        B         za2             ***
Zwanenburg  zo3 *** 5-2     3-4    DIO         zo4 *** 6-1     4-1    Geel Wit    zo5 *** 6-0     4-0
United/DAVO zo3     *** 1-6        Olympia Hrlmza4     *** 3-1        Heemstede   zo6     *** 0-7
Zeeburgia   zo2 8-3     *** 2-0    United/DAVO za5 0-2     *** 1-1    Olympia Hrl zo4 4-2     *** 2-6
Sport. Noordza3     3-0     ***    Alliance '22zo4     1-1     ***    SIZO        za4    10-1     ***

RCH         zo4 *** 5-3     6-0    DSK         zo4 *** 3-2     2-5    DWS         za5 ***
UNO         za4     *** 3-0        Fortius     zo4     *** 13-1       Vogelenzang zo5     *** 0-6
HBC         zo4 0-0     *** 4-1    THB         zo5 0-10    *** 2-18   DSOV        zo4         *** 5-1
DIOS        zo5     0-1     ***    De Dijk     za4     3-6     ***    CTO '70     za5     3-1     ***

VVC         zo2 *** 5-1     2-1    DCG         zo3 *** 2-2     0-1    Diemen      za4 *** 1-5     1-4
Sp.Martinus za2     *** 1-1        PSV         za3     *** 2-2        De Meer     zo4     *** 0-3
UNO         zo3 0--1    *** 3-5    ZSGO/WMS    zo2 6-2     *** 1-2    OSV         zo4 2-2     *** 2-3
Young Boys  zo3     1-5     ***    Beursbengelsza2     5-2     ***    New Amsterd.zo5     2-2     ***

DRC         zo5 *** 1-2     1-0    Abcoude     zo2 *** 3-1     2-1    GeuzenMiddmrza3 *** 0-5     0-2
Meteoor     zo4     *** 5-3        WV-HEDW     za2     *** 4-1        NFC/Brommer zo3     *** 1-0
Wartburgia  za4 6-3     *** 1-1    Fortius     za3 2-2     *** 4-5    VVA/Spartaanzo3 3-1     *** 3-4
JOS/Watergrmza4     2-1     ***    DWS         zo3     2-4     ***    AFC         za2     4-1     ***

TOG         zo4 *** 0-6     1-4    Volewijckerszo4 *** 0-3     3-4    CTO'70      zo4 *** 8-2     0-1
Voorland    za3     *** 3-0        Overamstel  za5     *** 5-3        TOS-Actief  zo5     *** 6-4
De Meer     za4 0-1     *** 0-5    Meteoor     za4 7-5     *** 4-3    Voorland    zo5 1-7     *** 5-2
Real Sranangza4     5-2     ***    Geinburgia  zo4     7-0     ***    TOG         za5     2-4     ***

APGS        zo5 *** 0-3     1-4    Ankaraspor  zo4 *** 1-0     1-1    Real Seanangzo5 *** 1-4     1-6
FIT         zo5     *** 4-0        TABA        zo5     *** 4-2        VVA/Spartaanza4     *** 0-4
Overamstel  zo6 0-1     *** 0-5    WV-HEDW     zo6 0-10    *** 1-4    SDZ         zo4 4-1     *** 4-2
Diemen      zo4     5-2     ***    GeuzenMiddmrzo5     1-1     ***    Parkstad    za5     5-1     ***

Legmeervog. zo3 *** 2-0     2-1    De Germaan  zo5 *** 6-1     4-3    OSC         zo5 ***         2-0
AGB         zo3     *** 2-5        ZSGO/WMS    za4     ***            ZuidoostU wdza4     *** 7-3
Ouderkerk   za3 0-5     *** 6-3    Portugal Ad.zo4         ***        ZRC/Herenm. zo6 0-8     *** 0-5
Vlug&Vaardigza3     0-2     ***    DCG         za5     1-2     ***    P en T      zo4             ***

P en T      za5 *** ---     1-1    Parkstad    zo5 *** 1-1     5-1    Roda '23    zo2 *** 4-1     3-3
Sloterdk.wd zo5     *** 3-6        FC Amsterdamzo4     *** 4-3        Sp.Martinus zo3     ***
Swift       zo4 10-1    *** 9-1    Zuidoost Utdzo4 0-5     ***        Abcoude     za3         ***
DEVO'58     zo6     ---     ***    Adam Seref Szo5 wd          ***    Aalsmeer    za2     0-1     ***

RKDES       zo3 *** 2-2     0-2    FC Weesp    zo2 *** 7-1     3-3    Waterwijk   zo3 *** 2-4     2-3
Amstelveen  za2     *** 1-1        SCW         za3     *** 8-1        Loosdrecht  za2     *** 3-1
AH '78      za2 7-2     *** 0-0    AMVJ        za2 1-4     *** 3-2    NFC/Brommer za3 3-6     *** 3-6
NVC         zo2     6-0     ***    SDO         zo3     2-3     ***    Argon       za3     2-0     ***

ABN AMRO    za4 *** 5-3     2-0    BVV '31     zo4 *** 2-6     3-1    AS '80      zo4 *** 14-0    4-3
Buitenveld. zo4     *** 3-1        KDO         zo4     ***            's-Gravelandzo3     *** 2-0
RODA '23    za3 1-2     *** 2-3    Sloten/Rivalzo5         *** 2-5    Bloemenkwartza4 0-1     *** 0-7
RKAVIC      za3     0-4     ***    Legmeervog. za4             ***    FC Almere   za3     2-1     ***

ASV Arsenal zo4 *** 2-3     3-1    Nederhorst  zo3 *** 3-5     2-0    Buitenboys  za5 ***'        4-2	
RKAV        zo4     *** 1-4        Altius      za3     *** 1-2        Forza Almereza5     ***
Buitenveld. za4 0-3     *** 2-5    BFC         zo4 2-4     *** 2-1    Muiden      zo6 2-4     *** 1-7
FC Weesp    za3     2-2     ***    Waterwijk   za3     3-2     ***    Batavia '90 zo5             ***

Muiderberg  za5 *** 1-5    1-11    Hertha      za4 *** 0-5            CJVV        za2 *** 2-2     1-6
NVC         za5     *** 8-0        Laren '99   zo4     *** 0--0       Wasmeer     zo3     *** 4-5
Sport.Almereza5 2-5     *** 1-8    Forza Almerezo5 3-2     ***        TOV         za3 4-2     *** 1-4
Buitenboys  zo5     1-3     ***    Muiderberg  zo5             ***    SO Soest    zo2     4-2     ***

De Vecht    za5 *** 4-1     6-0    Victoria    zo4 ***                Olympia '25 zo5 *** 1-5     2-0
't Gooi     zo4     *** 5-0        HSV '69     zo6     *** 0-4        Maarssen    za4     *** 2-2
DOB         za4 0-6     *** ---    FC Hilversumza4         *** 1-3    DWSM        za4 3-2     *** 4-2
OSO         za5     0-2     ***    ASV '56     zo5     5-1     ***    Allen Weerb.zo5     2-4     ***

Nieuwland   za2 *** 2-0     0-0    VOP         za3 *** 0-6     2-2    de Posthoornza3 *** 0-3     1-3
Cobu Boys   za3     *** 2-5        Valleivogelsza2     *** 5-0        CDW         zo2     *** 3-1
VVZA        zo2 3-3     *** 3-1    Candis '66  za3 5-0     *** 2-2    Jonathan    za3 1-5     *** 1-0
Quick 1890  zo3     5-1     ***    't Vliegdorpza3     1-3     ***    Hercules    za2     2-3     ***

HVC         zo4 *** 7-0     2-1    KVVA        zo4 *** 0-1     0-3    Amsvorde    zo4 *** 5-3     1-1
SEC         zo5     *** 1-3        Achterveld  zo5     *** 4-1        SVP         za4     *** 1-2
DOSC        za4 2-0     *** 2-2    Hees        za4 7-0     *** 3-0    HDS         zo4 3-1     *** 2-2
Eemboys     za4     7-2     ***    Eemnes      za4     1-1     ***    DVSA        za5     1-3     ***

Baarn       zo4 *** 3-3     4-3    PVCV        zo3 *** 1-5     2-5    DESTO       za2 *** 5-1     0=0
De Bilt     zo3     *** 1-1        DHSC        zo2     *** 4-0        Driebergen  za3     *** 2-3
Hooglandervnzo4 3-5     *** 1-7    Delta Sportsza3 6-1     *** 1-0    Renswoude   za3 3-2     *** 5-0
VRC         za3     2-3     ***    Scherpenzeelza3     2-6     ***    Musketiers  za3     1-0     ***

't Goy      zo4 *** 4-3     4-3    Magreb '90  zo2 *** 1-2            SV Zeist    zo4 *** 2-0     3-1
SVF         zo5     *** 4-3        Odysseus '91za2     *** 1-1        Patria      zo5     *** 0-1
Veenendaal  za5 2-3     ***37-0    DEV Doorn   za3 1-4     *** 1-4    FZO         za4 5-1     *** 4-3
SVMM        za4     4-2     ***    Woudenberg  za3 1-6 1-2     ***    Sporting '70zo4     4-1     ***

Schalkwijk  zo4 *** 2-1     4-0    DVSU        za4 *** 0-2     6-1    Austerlitz  za4 *** 6-1     1-8
Saestum     zo4     *** 7-2        RUC         zo4     *** 4-1        VIOD        za4     ***
Bunnik '73  za4 1-2     *** 1-3    De Bilt     za4 4-3     *** 1-3    Voorwaarts  za5         ***
Odijk       zo5     1-5     ***    Aurora      zo4     0-5     ***    DWSV        zo4     5-0     ***

Houten      zo2 *** 0-0     0-1    Geinoord Nwgza2 *** 5-0    10-0    Kampong     zo3 *** 1-2     6-1
UVV         za2     *** 8-1        JSV Nieuwegnzo3     *** 5-2        Benschop    za2     *** 4-0
Maarssen    zo3 1-4     *** 0-3    OSM '75     zo3 2-1     *** 8-2    DHSC        za3 0-1     *** 3-0
De Meern    za3     5-1     ***    Sterrenwijk za3     1-6     ***    Nita        za3     1-1     ***

IJFC        za2 *** 5-2     6-0    SCH '44     zo4 *** 0-2     1-1    Zwal. Utr.11za4 *** 6-3     3-5
SMVC Fair Plzo3     *** 3-4        Lopik       za3     *** 0-1        VSC         za5     *** 0-3
SVM         za3 0-4     *** 3-2    Vianen      za4 1-0     *** 2-5    UVV         zo4 1-5     *** 0-0
Elinkwijk   za3     1-6     ***    Nw. Utrecht zo3     2-2     ***    VVJ         za4     3-1     ***

FajaLobi KDSzo5 *** 2-2     0-3    MSV '19     zo4 *** 9-0     1-1    Focus '07   zo5 *** 3-2
OSM '75     za5     *** 5-1        Kismet      zo6     *** 3-3        Brederodes  zo4     *** 7-0
Kockengen   za4 2-3     *** 3-1    Eminent Boysza5 4-4     *** 2-6    VVU Ardah.spzo5 2-5     ***
Zwal. Utr.11zo4     5-2     ***    DSO Ultraj. zo5    10-1     ***    Magreb '90  za5             ***

PVC         zo5 *** 5-2     1-2    Hoograven   zo5 *** 4-4     6-4
Vreeswijk   zo4     *** 12-1       Vriendenschrzo4     *** 7-0
SVMC Fair Plza5 0-18    *** 0-7    Brederodes  za5 0-4     *** 0-5
Focus '07   za4     6-1     ***    de Dreef    zo6     2-8     ***

1st round
DEM         -SCR           4-4 D Voorland      -Roda '23       3-5   Laren '99  -DOVO           1-6
Zilvermeeuw.-Saenden       2-0   DSOV          -Diemen         0-3   Focus'07 za-FZO            2-1
Duinrand S. -SVW '27       3-3 D OSC           -EDO            3-2   Valleivog. -VVJ            8-0
ALC         -Grashoppers   3-2   Wijk aan Zee  -ASV Arsenal    5-3   Huizen     -FC Hilversum   0-0 Huizen
ODIN '59    -Zaanlandia    9-1   De Fermaan    -De Meteoor     1-7   Schalkwijk -DSO/Ultraj.    1-2
Zwaluwen'30 -Kwiek '78     3-1   DIO           -SIZO       SIZO wd   ASV '65    -Spakenburg     1-13
De Foresters-JVV           2-2 F KDO           -Swift zo       1-2   Geinoord   -NVC zo         2-3
Berdos      -Schagen       1-3   Abcoude       -SDZ            1-0   Hoogland   -               3-1
Limmen      -SDOB          5-0   Nieuw West    -Hoofddorp      0-0   Vriendensch-Baarn          3-4
Jisp        -SEW           0-10  Pancratius    -Zeeburgia      1-1 P Achterveld -DWSV           2-2 Acht.
ADO '20     -Always Forw.  9-4   Waterloo      -New Amsterdam  2-5   IJsselmeerv-De Meern za    4-0
Strandvogels-Fortuna Worm. 3-1   Concordia     -VSV            3-1   Breukelen  -Nederhorst     8-2
OFC         -Spartanen    11-2   RCH           -Spaarnwoude    3-3 S DOSC       -NFC za         3-0
Zeevogels   -Purmersteijn  0-3   Parkstad      -Blauw Wit Asd  0-5   VVZA       -AS '80         1-3
WestFrisiaDP-Hollandia     0-9   CTO '70       -FC Chabab      2-6   HDS        -Buitenboys     8-0
Kolping Boys-Vitesse '22   4-0   Legmeervogels -Fortius        7-0   De Merino's-Nieuw Utrecht  4-3
KFC         -JVC           3-0   Schoten       -Ajax           0-12  DHSC       -Focus '07 zo   5-1
De Rijp     -De Koog       6-1   Hillegom      -Ankaraspor     0-1   't Goy     -De Meern zo    1-4
Westfriezen -VIOS W        0-1   ABN AMRO      -AFC zo         0-9   IJFC       -De Vecht       4-0
Spirit '30  -Wiron         2-4   Montfoort     -SO Soest       2-0   Odysseus'91-RUC        RUC wd
Ilpendam    -KSV           2-2 K Argon za      -Zwaluwen Utr.  3-1   Argon zo   -Maarssen       7-1
FC Weesp    -VVC           5-2   Benschop      -VVA '71        2-1   de Zouaven                 bye
Young Boys  -AFC za        0-1   Renswoude     -GVVV           0-3
Beursbengels-Geinburgia    3-5   CDW           -VVZ '49        1-0

2nd round
Argon za    -Huizen        0-3   Pancratius    -Blauw Wit Asd  2-4   Abcoude zo -HDS            1-1 A
DIO         -AFC za        2-4   Hoogland      -Concordia      5-3   IJsselmeerv-KFC            1-0
Benschop    -Odysseus'91   2-2 O Legmeervogels -Wiron          0-2   DEM        -SEW            2-3
IJFC        -Achterveld    9-0   Strandvogels  -De Rijp        1-1 S Breukelen  -Hollandia      2-0
Roda '23    -ODIN'59       1-1 O DHSC          -Ankaraspor     5-4   AS '80     -Montfoort      1-3
ASV Arsenal -Focus '07     4-3   OFC           -ADO '20 zo     1-1 O Geinburgia -Valleivogels   1-6
KSV         -De Merino's   0-0 K OSC           -Duinrand S     1-1 O NVC  zo    -Spaarnwoude    5-0
DOSC        -CDW           3-2   De Zouaven    -DSO/Ultraj.   11-0   FC Weesp   -Spakenburg     2-9
Zwaluwen'30 -ALC           5-0   VIOS-W        -De Meern zo    0-2   Kolping B. -Foresters      1-2
Chabab      -Ajax          4-2   GVVV          -Schagen   Schagen wd Nieuw  West-AFC zo         2-7
DOVO        -Swift zo      4-1   Diemen        -Limmen         2-5   De Meteoor -Argon zo       0-15
Purmerst. zo-Baarn         1-2   Zilvermeeuwen -New Amsterdam  4-0

Intermediate round
De Meern zo -Strandvogels  9-0   Valleivogels  -Huizen         2-2 V Hoogland   -OFC            2-5

3rd round
Valleivogels-GVVV          3-3 G Zwaluwen'30   -De Zouaven     0-2   Blauw Wit A-AFC (zo)       2-3
DOSC        -NVC           1-4   De Meern      -DOVO           3-1   Limmen     -OSC            3-0
ODIN '59    -Argon (zo)    1-1 A Zilvermeeuwen -SEW            3-1   ASV Arsenal-FC Breukelen   1-1 B
IJFC        -De Foresters  7-2   FC Abcoude    -OFC            4-2   Montfoort  -KSV            2-0
AFC         -Baarn         3-5   Wiron         -DHSC           0-1   FC Chabab  -Spakenburg     2-2 C
IJsselmeervg-Odysseus '91  6-0

4th round
IJFC        -Montfoort     1-3   Zilvermeeuwen -GVVV           1-3   IJsselmeerv-De Zouaven     1-2
FC Breukelen-FC Chabab     0-0 C De Meern      -AFC            0-2   Argon      -DHSC           6-1
NVC         -Limmen        3-0   Baarn         -FC Abcoude     1-2

1/4 final
Abcoude     -AFC           1-5   Montfoort     -NVC            0-0 M GVVV       -Chabab         0-2
Argon       -De Zouaven    0-1

1/2 final
FC Chabab   -AFC           3-0   Montfoort     -De Zouaven     3-1

Final, May 19, ground Montfoort
Montfoort   -Chabab        0-2


District West II
Group 1 contains Hoofdklasse and 1st until 3rd class teams. Group 2 contains most of 4th class teams
Preliminary round
Group 1
RCL         za1 *** 1-4     1-2    Quick Boys  zaH *** 3-1     1-2    DSO         za1 *** 1-5     1-2
Ter Leede   zaH     *** 2-0        RKAVV       zoH     *** 1-1        Sportlust'46zaH     *** 1-1
Boshuizen   zo1 4-1     *** 4-5    UVS         zo1 1-3     *** 2-2    Alphense B  zoH 2-3     *** 1-1
DHC         zoH     1-0     ***    Rijnvogels  za1     0-3     ***    SJC         zo1     4-0     ***

ADO den HaagzoH *** 3-2     2-2    GDA         zo1 *** 2-3     2-2    Feyenoord   zoH *** 4-1     2-1
Westlandia  zoH     *** 3-6        Voorschot.97zaH     *** 0-3        Quich Hg    zo1     *** 3-0
Jodan Boys  zaH 5-3     *** 5-1    GHC         za1 4-2     *** 1-2    Nootdorp    za1 1-3     *** 1-2
Vitesse Dlftza1     3-2     ***    Excelsior'20zo1     1-2     ***    ScheveningenzaH     4-2     ***

Leonidas    zoH *** 5-3     0-1    VUC         zo1 *** 4-6     4-2    HVV         zo1 *** 0-3     1-4
VELO        zo1     *** 2-0        XerxesDZB   zaH     *** 4-2        Alexandria66za1     *** 0-4
Spijkenisse za1 1-4     *** 2-2    's-Gravenza.za1 4-2     *** 2-1    Zwaluwen    zaH 2-1     *** 7-2
Excelsior M zaH      5-0    ***    BVCB        za1     4-2     ***    Leonidas    za1     3-2     ***

Nept.-Schiebzo1 *** 2-0     0-1    Smitshoek   za1 *** 4-2     5-2    Voorschot.97zo3 *** 3-2     1-3
RVVH        zaH     *** 2-0        Nieuwerkerk zo1     *** 0-2        Wilhelmus   zo2     *** 4-5
Deltasport  za1 5-1     *** 0-2    ASWH        zaH 4-2     *** 5-0    Valken '68  za2 3-1     *** 2-1
NieuwenhoornzoH     0-1     ***    Heinenoord  za1     0-1     ***    Quick Boys 2zar     4-1     ***

Rijnvogels 2zar *** 4-0     0-2    UVS 2       zor *** 1-2     2-4    RKAVV 2     zor *** 0-1
Kagia       za3     *** 0-4        Lisse       zo3     *** 2-2        Foreholte   zo3     *** 0-2
Teylingen   zo3 3-2     *** 4-2    Oegstgeest  za2 2-5     *** 0-4    Lugdunum    za3 6-5     *** 2-0
UDO         zo2     5-0     ***    Rijnsbrg.B 2zar     1-3     ***    Roodenburg  za2 2-2 2-0     ***

Koudekerk   za3 *** 7-2     2-0    Alphen      zo2 *** 1-1     2-0    Meerburg    zo3 *** 1-3     2-3
LSVV '70    za3     *** 2-2        SJZ         zo3     *** 2-0        GONA        zo2     *** 3-2
Kickers '69 zo4 0-2     *** 1-5    BSC '68     za3 0-5     *** 3-4    SEV         za3 1-4     *** 4-4
Alkmania    zo3     6-2     ***    Leiden      za3     1-4     ***    SVC '08     za2     4-3     ***

Nieuwkoop   zo2 *** 0-0     5-0    Bodegraven  zo3 *** 0-2            Gouda       za2 *** 2-2     0-0
ROAC '79    zo3     *** 1-1        DOSR        zo3     *** 0-1        Be Fair     za3     *** 1-1
Zevenhoven  za2 1-1     *** 4-2    TAVV        za3 4-1     ***        ASW         zo3 1-4     *** 1-3
Zwammerdam  za3     1-4     ***                                       Woerden     zo2     9-3     ***

CVC Reeuwijkza3 *** 0-5     1-1    Perkouw     za3 *** 0-2     1-5    Moordrecht  zo3 *** 0-3     2-3
Spirit      za2     *** 5-1        Floreant    za3     *** 3-1        VEP         zo3     *** 2-4
DONK        zo2 1-1     *** 4-2    Groeneweg   zo3 0-1     *** 0-4    Schoonhoven za3 2-0     *** 3-1
ESTO        zo3     1-4     ***    Olympia     zo2     2-3     ***    Zestienhov. za3     2-1     ***

Moerkapelle za3 *** 2-5     2-6    De Haghe    za3 *** 1-3     1-1    DUNO        za2 *** 7-1     4-1
VVOR        za3     *** 3-1        Forum Sport za2     *** 4-4        Duindorp    za3     *** 1-1
Stolwijk    zo3 2-1     *** 2-5    HMSH        zo2 1-1     *** 3-4    Erasmus     zo3 2-2     *** ---
UNIO        zo2     4-1     ***    BMT         zo3     1-4     ***    SVLY        zo3     0-1     ***

RAS         za2 *** 2-4     1-1    Haaglandia Wza2 *** 7-3     2-4    LYRA        za2 *** 6-2     3-0
Houtwijk    za3     *** 0-1        Loosduinen  za3     *** 6-4        KMD         za3     *** 3-7
Vredenburch zo2 2-2     *** 2-3    Delfia      zo4 2-6     *** 2-3    RKDEO       zo2 1-4     *** 0-0
GSC ESDO    zo3     2-2     ***    Laakkwartierzo3     5-3     ***    DHL         zo3     4-2     ***

DSVP        za2 *** 7-0     3-1    Delft       zo2 *** ---     2-3    Full Speed  zo2 *** 1-1     2-0
VCS         za3     *** 3-3        Oranjepl.Pd.zo3     *** 3-1        TAC '90     zo3     *** 2-2
ODB         zo3 1-3     *** 2-3    Honselersdk.za3 1-3     *** 2-3    HVC '10     za2 3-1     *** 1-3
Haagland.W 2zor     6-1     ***    Monster     za3     4-2     ***    Naaldwijk   za3     1-2     ***

MVV '27     za2 *** 3-1     2-0    SEP         zo3 *** 1-3     1-4    Maasdijk    za3 *** 0-2     7-2
Polanen     za3     *** 1-0        Wateringsev.zo3     *** 2-2        VDL         za2     *** 3-2
VCS         zo3 1-3     *** 1-8    Westlandia  za3 4-3     *** 2-0    Hoekpolder  zo3 1-4     *** 2-3
Concordia   zo3     1-2     ***    MSV '71     za3     4-2     ***    Oliveo      zo2     3-5     ***

PPSC        za2 *** 3-1     2-1    Verburch    zo3 *** 3-4     4-2    Den Hoorn   zo3 *** 5-1     2-2
VVK         za3     *** 0-2        Westlandia 2zor     *** 3-2        Hermes DVS  zo3     *** 2-2
Wanica Star zo3 0-2     *** 0-3    Victoria '04za3 4-2     *** 0-1    CWO         za2 1-3     *** 1-1
Quintus     zo4     0-3     ***    Berkel      za3     2-5     ***    CION        za3     7-2     ***

AGE         zo3 *** 1-1     0-6    Maense      za3 *** 1-2     4-1    ONA         zo3 *** 1-0     2-1
SVV         zo3     *** 1-7        Soccer Boys za3     *** 1-2        Sparta      zo3     *** 1-2
Schipluiden zo3 1-1     *** 0-8    TOGB        zo2 1-2     *** 3-0    Nept.Schiebrza3 2-0     *** 2-1
VOC         zo2     7-0     ***    Mozaiek     zo3     1-4     ***    Rohda '76   za3     0-6     ***

DCV         zo2 *** 0-3     1-0    Barendrecht2zar *** 4-0     0-0    CKC         zo3 *** 1-2     1-1
Excelsior R.zo3     *** 0-4        Bolnes      za3     *** 1-5        Zwervers    zo2     *** 2-0
de Zwervers za3 6-3     *** 3-4    XerxesDZB   zo3 1-7     *** 0-4    Lombardijen za3 5-1     *** 3-2
TOGR        za2     0-0     ***    Dilettant   zo2     3-0     ***    Rhoon       za2     2-2     ***

CVV-Mercur. za3 *** 2-4     0-2    Botlek      za3 *** 2-3     1-2    Swift Boys  zo3 *** 0-2     0-6
Oude Maas   za3     *** 2-2        Pernis      za2     *** 4-1        DRL         zo2     *** 4-1
JHR         zo2 3-4     *** ---    Antibarbari zo3 2-3     *** 0-2    Oud Beijerl.za35-1      *** 1-1
VFC         zo3     0-3     ***    GLZ Delfshavzo2     1-4     ***    SHO         za2    3-1      ***

BZC '95     zo3 *** 0-3     1-1    Spartaan'20 zo2 *** 0-2     2-3    Binnenmaas  za3 *** 4-3     3-1
Kocatepe    zo2     **  6-0        LMO         zo3     *** 1-2        Strijen     za2     *** 3-2
's-Gravendl.za2 0-6     *** 2-8    NSVV        za2 2-3     *** 0-1    Meeuwenplaatzo4 1-8     *** 1-2
NBSVV       za3     1-3     ***    SSS         za3     3-0     ***    Slikkerveer zo3     3-2     ***

Poortugaal  zo2 *** 3-2     2-2    Transval.ZW zo3 *** 1-2     1-4    Rijnm.Hgvl.Sza3 *** 2-1     3-4
DHZ         zo3     *** 0-4        OVV         zo2     *** 2-1        Zinkwegse B.za3     *** 1-3
Piershil    za3 0-4     *** 2-0    Bernisse    za3 0-1     *** 3-4    SCO '63     zo2 3-0     *** 2-1
Rozenburg   za2     3-0     ***    Zuidland    za2     1-3     ***    DEHMusschen zo3     1-3     ***

WCR         zo3 *** 2-1            Hellevoetslsza3 *** 4-1     3-2    Hekelingen  zo3 *** 1-4     2-1
DBGC        za4     *** 0-2        Stellendam  za4     *** 1-4        Brielle     za3     *** 2-2
WFB         za3 1-1     ***        OHVV        zo3 4-3     *** 2-0    NTVV        za4 2-6     *** 2-3
                                   PFC         zo2     3-0     ***    Vlotbrug    za4     2-2     ***

Den Bommel  za2 *** 0-3     3-2    GSV         za4 *** 2-7
JongeSpartn.za4     *** 0-3        WDS         za3     *** 1-3
Rockanje    za3 1-2     *** 5-0    Lekkerkerk  zo4 6-1     ***
Transval.ZW za4     3-2     ***

Group 2
Marine      za4 *** ---     0-4    GWS      wd za4 ***         0-0    ASC         zo4 *** ---     4-0
LeidscheBoysza4     *** 0-3        Haagse Hout za4     *** 2-1        HMC         zo4     *** 2-7
van Nispen  zo4 4-2     *** 1-2    de Ster     zo4 6-2     *** 2-0    VVSB        za4 1-0     *** 8-0
Gr.Will.II/Vzo4     3-2     ***    Warmunda    zo4     1-1     ***    Wassenaar   za4     3-2     ***

DoCoS       zo4 *** 5-0     1-3    REMO        zo4 *** 5-3     6-5    ADS         zo4 *** 0-6     1-0
Toofan      zo4     *** 2-4        Roodenburg  zo4     *** 2-4        Rijnland    zo4     *** 3-4
UVS         za4 2-0     *** 3-3    Wilhelmus   za4 1-2     *** 1-4    Escamp      za4 5-0     *** 8-0
KSD         za4     6-1     ***    DoCoS       za4     2-3     ***    LVV Footb.F.za4     2-4     ***

Hazerswoud.Bza4 *** 5-0     1-5    te Werve    za4 *** 1-1     4-0    MMO         zo4 *** 2-3     3-3
VUC         za4     *** 1-0        Woubrugge   za4     *** 4-1        Escamp      zo4     *** 4-1
LeidscheBoyszo4 0-4     *** 1-4    Houtwijk    zo4 1-3     *** 2-2    HDV         za4 0-11    *** 3-3
WIK         zo4     2-2     ***    GOL Sport   zo4     2-3     ***    SVOW        za4     0-11    ***

Aarlandervn.za4 *** 1-3     1-5    Linschoten  za4 *** 4-2     0-1    Altior      zo4 *** 0-2     1-3
Kamerik     za4     *** 1-3        Oudewater   za4     *** 9-1        RVC '33     zo4     *** 1-1
Bernardus   zo4 5-0     *** 4-3    Soccer Boys zo4 1-7     *** 1-10   Siveo '60   za4 0-1     *** 3-1
NSV '46     zo4     1-3     ***    NicolaasBoyszo4     3-0     ***    Sportief    za4     1-4     ***

Alphia      za4 *** 8-0     4-0    Ammerstol   zo4 *** 2-3     2-8    Cabauw      zo4 *** 3-1     3-3
GGK         za4     *** 2-1        Ommoord     zo4     *** 1-1        Zwarte Pijl zo4     *** 6-0
Floreant    zo4 2-3     *** 2-1    Rijnstreek  za4 1-1     *** 2-3    RFC 2000    za4 3-0     *** 3-2
HOVDJSCR    zo4     2-1     ***    Real Parbo  za4     3-3     ***    SPV '81     za4     3-4     ***

Bergambacht zo4 *** 1-3     0-3    Haastrecht  zo4 *** ---     4-3    Blauw Zwart za4 *** 0-5     1-1
NOCKralingenzo4     *** 3-3        Hillegersbrgzo4     *** 2-2        Semper Alt. za4     *** 3-0
DCV         za4 4-0     *** 0-1    SVS         za4 2-3     *** 2-2    Celeritas   zo4 2-2     *** ---
Zuiderpark  za4     2-0     ***    Egelantier Bza4     3-1     ***    Zoetermeer  zo4     2-2     ***

RVA Anadolu zo4 *** 2-1     4-1    Naaldwijk   zo4 *** 3-3     0-4    Wippolder   zo4 *** 2-0     2-2
JuVentaS    zo4     *** 8-1        SVH         zo4     *** 6-1        CWO         zo4     *** 6-3
TAC '90     za4 1-14    *** ---    HPSV        za4 3-7     *** 3-2    DVC         za4 0-3     *** 0-5
Verburch    za4      1-1    ***    Ariston '80 za4     3-3     ***    GDA         za4     5-2     ***

HBSS        za4 *** 4-4            Taurus      zo4 *** 1-10    1-3    HMSH        za4 *** 1-9     0-18
Quick Steps za4     *** 7-0        HWD         zo4     *** 2-2        SDV         za4     *** 1-5
VOB         zo4 2-0     ***        Hargasport  za4 5-1     *** 3-0    St. Hooger  zo4 4-3     *** 2-5
MSV '71     zo4             ***    PGS/VOGEL   za4     3-4     ***    SVDPW       zo4     6-1     ***

BMT         za4 *** 0-7     3-2    Oosterheem  za4 *** 1-0     1-7    Hermandad   za4 *** 7-0
DWO         za4     *** 2-4        Wanica Star za4     *** 0-7        Vredenburch za4     *** 5-1
DRGS        zo4 4-2     *** 5-1    Stompwijk   zo4 5-2     *** 6-1    Spaland     zo4 1-2     ***
Voorwaarts  zo4     2-8     ***    Gouda       zo4     4-1     ***    GSV         zo4             ***

Pretoria    zo4 *** ---     0-3    Blijdorp    zo4 *** 2-2     2-0    DEHMusschen za4 *** 3-1     3-4
SVS         zo4     *** 4-0        Overmaas    zo4     *** 3-1        DVV '09     za4     *** 0-3
DRL         za4 2-4     *** 0-3    ZBVH        za4 5-2     *** 2-0    Coal        zo4 3-0     *** 1-2
GOZ         za4     5-0     ***    Goudsw. Boysza4     3-4     ***    Abbenbroek  zo4     1-3     ***

FIOS        zo4 *** 2-1     2-0    Besiktas    zo4 *** 1-3     0-3    Melissant   za4 *** 3-3     3-2
Maasstad Tedzo4     *** 3-3        Blankenburg zo4     *** 3-4        Simonshaven za4     *** 2-3
WCR         za4 3-0     *** 2-0    SNS         za4 5-2     *** 2-0    RDM         zo4 2-2     *** 4-0
OFB         za4     1-5     ***    Poortugaal  za4     3-4     ***    Vierpolders zo4     4-4     ***

Herkingen   za4 *** 2-2            Gouderak    zo4 *** ---     2-6
Zwartewaal  za4     *** 1-1        Hargasport  zo4     *** 2-6
Flakkee     zo4 4-0     ***        Aeolus      zo4 3-0     *** 4-0
                                   Real Zoetermzo4     2-2     ***

1st round
Group 1
MVV '27     -OHVV          2-4   PPSC          -DCV zo         0-1   SVC '08    -Barendrecht 2  3-1
Spirit      -Valken '68    2-2 V GSC ESDO      -Scheveningen   0-2   HBS        -SC Feyenoord   1-1 Fey
Brielle     -Noordwijk     2-8   Den Hoorn     -Leonidas zo    3-4   VOC        -ARC            1-1 VOC
Nieuwenhoorn-Koudekerk     6-0   Leonidas za   -VDL            1-1 V Ter Leede  -Kocatepe       4-2
TAC '90     -Poortugaal zo 3-4   SCO '63       -SJC            1-4   RVVH       -Lyra           3-0
RijnsburgseB-Westlandia    7-2   Woerden       -ADO den Haag   0-6   Gravenzande-Lugdunum       4-2
Forum Sport -DHC           2-3   Sportlust'46  -DSVP           3-0   XerxesDZB  -Nieuwkoop      6-2
DUNO        -Oude Maas     4-3   Soccer Boys   -Katwijk        0-6   Monster    -Pernis         3-2
TAVV        -SHO           0-2   GHC           -Capelle        5-1   Quick Boys -Alphen         7-1
WFB         -Teylingen     3-3   Lekkerkerk    -Zwervers       2-2 L Laakkwartr.-UNIO           3-1
Voorschot.97-TAVV          2-0   Zwaluwen      -Westlandia zo  3-1   Barendrecht-FC Lisse za    1-0
VVSB        -Jodan Boys    2-2 V Floreant      -FC Lisse       5-0   Haagland.zo-Rockanje      11-1
Binnenmaas  -Schoonhoven   4-1   SSS           -Excelsior M.   0-8   Netptun.Sch-OVV            3-3 Nept.
Group 2
HWD         -SVDPW         2-3   Overmaas      -Bernardus      2-2 O Gr.Wil.II V-Alphia         3-1
SVH         -Zwarte Pijl   1-4   Semper Altius -Nicolaas B     3-0   Escamp zo  -Haastrecht     1-4
Zuiderpark  -KSD           7-2   RDM za        -Escamp         4-0   Quick Steps-GDA            2-2 Q
GDZ         -SNS           1-1 S Te Werve      -VVSB           5-1   Real Parbo -REMO           2-2 RP
SVA Anadolu -DRGS     beide wd   Aeolus        -WIK            7-1   Coal en Stompwijk'92       bye
Hermandad   -RVC '33       3-3 H Haagse Hout   -WCR            5-2   Flakkee withdrawn

2nd round
Group 1
DCV zo      -Valken '68    0-2   Nieuwenhoorn  -SVC '08        3-1   SHO        -Nept.-Schiebr. 6-1
Scheveningen-OHVV          1-1 O Haaglandia zo -SC Feyenoord   1-1 F Voorsch. 97-Quick Boys     1-2
Floreant    -WFB       WFB wd    Leonidas zo   -Monster        4-3   VOC        -SJC            4-0
Excelsior M -Katwijk       3-2   GHC           -ADO den Haag   3-2   Barendrecht-Zwaluwen       1-3
Noordwijk   -Rijnsburgse B 0-1   RVVH          -Ter Leede      3-0   Sportlust46-Binnenmaas     1-2
Xerxes DZB  -Lekkerkerk    9-0   Smitshoek     -VDL            3-0   Laakkwart. -DUNO           2-2 Lkw.
VVSB        -DHC           2-1   Poortugaal    -'s-Gravenzande 2-5
Group 2
Overmaas    -Zwarte Pijl  13-2   Zuiderpark    -Gr.Will.II/VAC 0-0 G

3rd round
Group 1
OHVV        -Rijnsburgse B.1-5   VVSB          -SC Feyenoord   1-2   Laakkwart. -Leonidas (zo)  1-5
SHO         -Binnenmaas    3-1

4th round
Group 1
VOC         -Feyenoord     1-3   Rijnsburgse B -RVVH           0-1   Excelsior M-SHO            2-1
XerxesDZB   -Nieuwenhoorn  2-2 X 's-Gravenzande-Quick Boys     5-4   Zwaluwen   -Valken'68      2-1
GHC         -Smitshoek     2-2 G Leonidas      -Floreant       6-0
Group 2
Gr.Will.II V-SVDPW         4-0   SNS           -Haagse Hout    3-2   Quick Steps-RDM za         2-0
Real Parbo  -Stompwijk '92 2-5   Te Werve      -Hermandad      1-4   Haastrecht                 bye
Aeolus      -Overmaas      2-3   Coal          -Semper Altius  2-2

1/4 final
Group 1
Leonidas zo -GHC           4-2   Feyenoord     -Excelsior M    1-0   Zwaluwen V -RVVH           2-2 RVVH
XerxesDZB za-'sGravenzande 8-1
Group 2
Hermandad   -Haastrecht    1-3   SNS           -Overmaas       3-3 S Stompwijk92-Gr.Will.II VAC 2-2 St
Semper Alt. -Quick Steps   1-0

1/2 final
Group 1
RVVH        -Leonidas      1-1 L Feyenoord     -Xerxes         6-2
Group 2
Haastrecht  -SNS           6-2   Semper Altius -Stompwijk'92   0-2

Finals, May 19, ground DoCoS
Group 1
Leonidas    -Feyenoord     2-1
Group 2
Haastrecht  -Stompwijk'92  0-3


District South I
Preliminary round
Heerjansdam zaH *** 5-3 1-1        LRC         zaH *** 3-0            Kozakken B. zaH *** 2-1
IFC         zo1     *** 3-2 3-2    Everstein   za1     *** 1-1 2-6    Oranje Wit  za1     *** 0-2
Rijsoord    za1         *** 5-3    Stedoco     za1 2-0     ***        Papendrecht zo1 1-1     *** 1-0
Roda Boys/B.za1 0-2         ***    SVL         za1 1-2     1-3 ***    VVGZ        za1 1-4 3-2     ***

Achilles Vn.zaH *** 4-2     0-0    HSV Hoek    zaH ***     2-3 4-0    Goes        zo1 *** 4-1     6-0
Alblasserdamza1     *** 1-1        Terneuzen   zo1 0-3 ***            GPC Vlissingza1     *** 0-4
De Zwerver  za1 1-0     ***        Vlissingen  zo1     3-3 *** 6-2    Kloetinge   zaH 0-2     ***
Dongen      zoH     4-2 6-1 ***    Zaamslag    za1     3-0     ***    VVC '68     za1     3-0 2-3 ***

Almkerk     za1 *** 1-2 1-3        JEKA        zo1 ***     2-0 3-2    Best Vooruitzo1 *** 3-3     1-2
Baronie     zoH     ***     0-1    Nemelaer    zo1 2-0 ***     4-3    DESK        zoH     ***     0-1
LONGA       zo1     1-3 ***        Nw.LekkerlndzaH     2-4 ***        Scijndel/VITzo1 3-1 4-2 ***
Nivo Sparta zaH 1-4     1-1 ***    Sliedrecht  za1         1-2 ***    WSC         zo1         1-1 ***

De Valk     zoH ***         3-1    Brabantia   zo1 ***         4-1    Aardenburg  zo2 ***     6-3 1-3
Geldrop/HB  zo1 3-3 ***            HVCH        zo1 3-1 *** 1-3        Dauwendaele za2 1-4 ***
OSS '20     zo1 3-4 2-4 ***        OJC RosmalenzoH 1-0     *** 3-1    Heinkenszandza3     2-1 ***
Rood Wit V. zo1     0-3 0-5 ***    PSV         zo1     0-3     ***    Ria W       zo3     3-2 2-0 ***

Axel        zo3 ***         7-1    AZVV        za3 *** 1-2            Arnemuiden  za2 *** 2-2     2-2
De Meeuwen  za3 2-4 ***            HVV '24     zo3     *** 3-0        Domburg     za3     ***     0-3
RCS         zo2 2-1 6-0 ***        Kapelle     za3 0-1     *** 2-6    NOAD '67    za3 1-3 0-8 ***
Serooskerke za2     0-3 0-4 ***    SSV '85     za2 6-0 3-2     ***    Zeelandia Mbzo3         2-3 ***

Bevelanders za3 ***     1-5 2-2    BVV '63     zo3 ***     1-3        DOSKO       zo2 *** 3-0     3-1
DFS         za2 1-1 *** 0-1        Hoedekenskrkza3 3-3 ***     2-5    Nieuwdorp   za2     *** 2-3
FC Bergen   zo3         *** 2-1    MZC '11     za3     3-0 *** 4-0    VCK         za3 1-2     ***
Rillandia   za3     2-3     ***    Yerseke     za2 4-3         ***    Victoria '03zo3     0-4 8-1 ***

Bruse Boys  za2 *** 1-2 5-1        DeNoormannenza3 ***         1-3    Alliance    zo3 ***     5-0 12-0
Internos    zo3     ***     12-1   Halsteren   zo2 6-0 *** 3-0        Dinteloord  za2 7-2 ***     6-2
Nieuwland   za3     1-5 *** 15-2   TerneuzenseBza2 3-1     ***        HeerArendsk,za3     2-4 ***
Vosmeer     za3 0-5         ***    Tholense B. za3     1-6 0-3 ***    Krabbendijkeza3         4-3 ***

Duiveland   za2 *** 5-0            BSC         zo2 *** 10-4           Boeimeer    zo3 *** 3-4
Veere       za3     *** 3-6        Internos    za2     *** 0-6        DHV         za3     *** 1-6
WHS         za3 1-5     ***        Oostkapelle za3 2-2     *** 2-0    Moerse Boys zo2 4-3     *** 0-2
                                   SC Gastel   zo3 1-0 2-1     ***    Unitas '30  zo3 2-4 2-0     ***

Cluzona     zo3 *** 2-1 4-0        Baardwijk   zo3 *** 3-1 0-2        GJS         za2 ***     5-2 2-2
NEO '25     za3     *** 6-3        DIA         zo3     ***     0-3    Madese Boys zo2 1-1 ***
SAB         zo3         *** 1-4    Klundert    za2     3-5 ***        Oosterhout  zo3     0-3 ***
The Gunners za3 1-0 8-1     ***    TSC         zo2 1-1     1-1 ***    Unitas      za3     5-6 2-2 ***

Schelluinen za2 *** 2-0     5-3    Drechtstreekza2 ***         1-0    DFC         za2 *** 3-0     2-0
SCO/TOFS    zo3     *** 0-2 1-3    Streefkerk  za3 1-5 ***            Good luck   za3     *** 1-4
SVW         za3 1-1     ***        Terheijden  zo3 1-1 5-1 ***        Groen Wit   zo3 3-3     ***
Tricht      za3         5-0 ***    Wilhelmina26za3     2-1 0-2 ***    GrootAmmers za3     4-1 0-4 ***

EBOH        za3 *** 1-4            Altena      za2 *** 4-2 5-0        EBOH        zo2 ***         2-2
Groote Lindtza2     *** 2-3 3-2    De Alblas   za3     ***     2-1    LeerdamSp'55za3 2-3 ***     2-2
RKsv RCD    zo3 2-6     *** 1-1    Dubbeldam   zo3     6-3 ***        Rijswijkse Bza3 0-1 1-3 ***
Roosendaal  zo2 6-0         ***    Sparta '30  za3 3-2     1-2 ***    Wieldrecht  za2        10-2 ***

Ameide      za2 *** 2-1            GVV '63     za3 *** 1-1     1-2    Hardinxveld za2 *** 2-0     1-1
Heukelum    za3     *** 0-0 0-4    Herovina    za3     *** 3-2 0-5    SC Amstelwckza3     ***     2-2
NOAD '32    za3 5-0     *** 3-4    Pelikaan    za2 3-0     ***        Sleeuwijk   za3 1-4 2-3 ***
TEC         zo2 3-2         ***    Unitas      zo2         4-1 ***    Zwaluwe     za2         2-1 ***

ASH         za3 *** 3-2 3-6        Rijen       zo3 *** 1-1     1-0    BVV         zo2 ***     5-1
Giessen     za3     ***     0-2    Sarto       zo3     *** 0-1 2-1    ODC         zo3 1-3 ***     2-4
Seolto      za3     3-1 ***        St.Michielsgzo2 2-2     ***        WNC         za2     4-1 ***
Meerkerk    za2 5-1     2-1 ***    VOAB        zo3         4-0 ***    Zwaluw VFC  zo3 0-6     7-4 ***

Gilze       zo3 ***     4-3 0-2    Boxtel      zo3 ***     6-1 0-1    Beerse Boys zo3 ***     1-4 1-1
GSBW        zo3 3-0 *** 5-1        Emplina     zo3 4-1 *** 5-2        DSC         zo3 5-1 ***
SSC '55     za3         *** 2-6    MVV '58     za3         *** 0-6    GDC         za2     1-1 ***
Taxandria   zo2     3-0     ***    Theole      zo2     1-2     ***    Oisterwijk  zo2     2-5 3-0 ***

Acht        zo3 ***     4-4 3-2    Maliskamp   zo3 *** 3-4 0-6        BVV         za3 ***         0-3
RKJVV/v D.  zo2 2-0 *** 5-3        SC 't Zand  zo2     ***     9-1    Gestel      zo2 6-2 *** 7-1
Vlijmense B.zo3         *** 2-2    SV Capelle  za2     1-6 ***        Nevelo      zo3 8-1     ***
Waspik      zo3     2-4     ***    Unitas '59  zo3 2-1     2-2 ***    SBC         zo3     2-3 3-1 ***

Marvilde    zo2 ***    12-1        BMC         zo3 *** 0-1            Helvoirt    zo3 ***         2-2
Nw. Woensel zo3 1-3 ***            Reusel Sportzo2     *** 3-0 1-1    RKVVO       zo2 4-1 ***     3-3
NOAD        zo3     3-7 ***        RKDVC       zo2 1-1     ***        Valkenswaardzo3 2-0 0-2 ***
                                   RKSV Heeze  zo3 2-0     2-1 ***    Uno Animo   zo2         6-2 ***

Bladella    zo2 *** 1-1            Biervliet   zo4 ***                Graauw      zo5 ***     0-2 0-3
Haarsteeg   zo2     *** 5-1 1-1    Cadzand  TT za4     ***            IJzendijke  zo4 1-1 *** 3-1
RPC         zo3 2-2     ***        Groede      zo5 1-4     *** 7-2    Spui        za4         *** 2-3
Wilhelmina  zo3 2-3     3-2 ***    HansweertseBzo5 2-7         ***    Walcheren   zo4     0-3     ***

Corn Boys   zo4 *** 4-0     0-7    Breskens    zo4 ***     3-2 1-0    Kloetinge 2 zar ***         8-0
Renesse     zo5     *** 2-2        Hoofdplaat  zo5 0-4 ***     0-2    Oostburg    zo4 0-6 ***     5-0
Schoondijke zo5 1-3     *** 3-3    Kwadendamme zo5     2-2 ***        PhilippineTTzo5         ***
Wemeldinge  za4     3-0     ***    Vlissingen  za4         1-1 ***    SVD         za4         3-4 ***

Apollo '69  za4 *** 0-7            MZVC        za4 ***     3-5 0-4    Hulsterloo  zo4 *** 4-1
Clinge      zo4     *** 1-1        Robur       zo5 0-5 ***            Lewedorpse Bza5     *** 5-2 7-1
Koewacht    zo5 3-0     ***        SKNWK       za4     5-2 *** 1-5    Sluis       zo5 0-6     ***
Luctor'88 TTzo4             ***    Zeeland Sp. zo4     5-2     ***    WIK '57     za4 1-8     3-5 ***

Colijnspl.B.za4 *** 9-1     2-2    Steen       zo4 *** 8-1 8-1        Borssele    za4 ***     0-4
DZC '09     zo5     *** 0-8 1-7    Vogelwaarde zo5     *** 1-3 3-6    Brouwershavnza4 3-2 ***     2-2
Hontenisse  zo4 5-1     ***        Wolfaartsdk.za4         *** 4-1    Patrijzen   zo4    13-0 ***
Sluiskil    zo5         2-4 ***    ZSC '62     za4 2-2         ***    Volhareding zo5 0-2     1-5 ***

Jong Ambon  zo4 ***    15-2        Grenswacht. zo4 *** 4-0 7-0        Halsteren   za4 ***         0-7
Vivoo       zo4 1-5 ***     3-1    Kruiningen  za4     *** 5-1 1-0    MOC '17     zo4 7-0 *** 4-0
Waarde      za4     0-4 ***        Stavenisse  za4         *** 2-3    Nw Borgvlietzo5 3-3     *** 1-4
WVV '67     zo5 0-1     3-2 ***    SC Welberg  zo5 2-1         ***    Virtus      zo4     3-2     ***

Moerstraten zo5 *** 0-6     2-1    Advendo     zo4 ***     1-0 2-1    De Fendert  za4 *** 2-7
METO        zo4     ***     9-2    Chrislandia za4 0-9 ***     0-1    ODIO        zo4     *** 5-1
Sprundel    zo4 4-2 1-3 ***        HSC '28     zo4     9-0 ***        Vosmeer     zo5 1-6     ***
Vrederust   za4         0-4 ***    Rimboe      zo5        1-13 ***

Hoeven      zo4 ***                Kogelvangersza4 ***     4-1        Lepelstr. B.zo5 ***         1-0
Rood Wit W. zo4 3-2 ***  6-0       Oudemolen   zo5 0-5 ***            Noordhoek   zo4 2-0 *** 3-2
SPS         za4     2-4  **        RSV         zo4     5-0 *** 0-4    Smerdiek    za4 q-q     ***
                                   SC Kruislandzo4 3-2 3-2     ***    Steenbergen zo4     1-2 0-1 ***

Madese B. 2 zor ***         4-0    NVS         zo5 ***     0-1 1-2    Asperen     za4 ***     4-0 0-0
PCP         zo4 2-1 ***     8-0    SVC         zo5 5-0 ***     2-2    ODS         za4 3-3 ***
Right'Oh    zo4 2-1 2-1 ***        TVC Breda   zo4     3-1 ***        Opijnen     zo5     0-8 *** 0-7
Val Aan     zo5         0-2 ***    Veerse Boys zo4         1-0 ***    Raptim      zo4     2-0     ***

Arkel       za4 *** 2-1            Brakel      za4 *** 5-2            Buren       zo4 ***11-0 4-0
J v Arckel  zo4     *** 6-0 5-1    Hedel       zo4     *** 4-1        Heerewaardenzo5     *** 2-1
Ophemert    zo5 1-4     *** 0-4    Hurwenen    zo5 0-4     *** 1-2    RKVSC       zo5         ***
Well        za4 3-4         ***    Rossum      zo5 1-9 2-3     ***    SVS '65     za4 0-7         ***

HSSC '61    za4 *** 3-0 5-0        BZS         zo5 ***     2-0 2-4    Haaften     za4 *** 3-2     1-2
ISC         zo5     ***     1-1    Papendrecht za4 10-3***            MEC '07     zo5     *** 2-1
Rhelico     za4     3-2 *** 3-3    Rhelico     zo4     0-2 ***        SC Emma     zo5 3-3     *** 2-4
SCR         zo5 2-1         ***    TEC         za4     4-6 1-2 ***    ZBC '97     za4     4-0     ***

Beesd       zo4 ***     1-0        Peursum     za4 ***         4-1    Kozakken B.2zar *** 3-1     2-0
Dubbeldam   za4 0-2 *** 1-3        SCZ         zo5 2-8 ***     3-0    Noordeloos  za4     *** 2-5
RKTVC       zo5         *** 3-1    Teisterband.zo4 2-1 1-0 ***        OMC         zo4 2-3     *** 5-2
Vuren       za4 3-3 4-0     ***    Zuilichem   za4         5-1 ***    Waalkanters zo4     0-6     ***

Lekvogels   za4 ***     2-3 4-2    ASWH 2      zar ***     7-0        Achtmaal    zo5 ***
SSW         zo4 4-2 ***            GSC         zo4 0-6 ***            Chaam       zo5 2-0 ***
VVGZ 2      zrr     1-3 ***        VVAC        za4     2-3 *** 2-1    Ulicoten  TTzor         ***
Wadenoijen  z55     0-2 5-1 ***    WoudrichemTTza4     3-6     ***    VVR         zo4 3-1 2-1     ***

Beek Vooruitzo4 ***     4-0 0-1    Beek Vooruitza4 *** 1-0            Bavel       zo4 *** 7-3     2-3
De Schutterszo5 1-6 ***     2-3    DEVO        zo4     2-0      1-2   DIOZ        zo5     *** 0-5
DVO '60     za4     2-2 ***        DVVC        zo5 6-3     1-3        Rimboe      za4 0-3     ***
Irene '58   zo4         2-0 ***    Molenschot  zo5 2-1         ***    WDS '19     zo4     6-2 4-4 ***

DIVO        zo5 ***     1-4        Alliance    za4 ***     3-1        Schijf      zo5 ***     1-0
JEKA 2      zor 4-0 ***            Gesta       zo5 2-1 *** 3-3        TVC Breda   za4 0-5 ***     1-6
Raamsdonk   zo4     2-6 *** 5-1    NSV         zo5         *** 0-5    UVV '50     zo5     5-1 ***
VCW         zo5 1-3 0-4     ***    Zundert     zo4 5-1 1-0     ***    Wernhout    zo4 2-3     3-2 ***

Barca       za4 ***     3-1 7-1    DSE         zo4 *** 4-1 2-1        Neerlandia31zo4 *** 5-2     3-1
Dussense B  zo4 5-3 *** 5-3        Olympia '60 za4     ***     1-1    OVV '67     zo5     *** 0-2
SC Elshout  zo5         *** 6-0    ONI         za4     1-1 *** 5-4    TSC         za4 2-5     ***
The White B.zo5     2-4     ***    TPO         zo5 1-2         ***    Viola       zo4     3-0 6-2 ***

Gloria UC   zo4 *** 4-3     3-1    FC Drunen   zo4 *** 2-3            Essche Boys zo4 ***         6-0
SC Olympus  zo5     *** 3-4        Jong Brabantzo4     *** 5-1        RKTVV       zo4 3-1 *** 5-1
TSVV Merlijnza4 5-1     *** 3-0    Nordea      zo5 2-3     *** 1-2    SV Reeshof  zo5 2-6     *** 6-2
Willem II   zo5     3-2     ***    ZIGO        zo5 3-4 3-3     ***    SVG         zo5    1-9      ***

Berkdijk    zo5 *** 1-1     7-3    Blauw Wit'81zo4 *** 2-4            Broekhoven  zo5 *** 3-1
Nieuwkuijk  zo5     ***     3-1    Hilvaria    zo4     ***     1-5    Nordea      za4     *** 0-3
SVSSS       zo4 1-1 1-1 ***        Ons VIOS    zo5 3-1 2-1 ***        Real Lunet  zo4 7-4     ***v0-3
TSVV Merlijnzo5         1-3 ***    TSV Gudok   zo4 10-0    3-2 ***    Were Di     zo4 5-0 2-1     ***

Riel        zo5 *** 1-6            Be Ready    zo5 *** 2-2 3-3        FC Engelen  zo4 ***     1-8
VCB         zo5     *** 6-1        Den Dungen  zo4     ***     3-2    RKKSV       zo5 3-3 ***     3-1
VVSJ        zo4 3-2     ***        HHC '09     zo4     2-4 *** 7-2    RWB         zo4     7-1 ***
                                   TGG         zo5 2-5         ***    Sv BLC      za4 4-2     2-0 ***

CHC/Orka TT za4 ***                Alem        zo5 ***     3-3 6-2    Audacia     zo4 ***         1-2
LSV         zo5     ***     2-2    CHC/Orka    zo4 4-1 ***            DEES        zo4 2-2 *** 3-2
OSC '45     zo5     2-4 ***        GVV         zo4     2-2 ***        Tuldania    zo4 2-3     ***
SCI/GIBO Gr.zo4         2-0 ***    Kerkwijk    za4     0-2 3-3 ***    ZSC         zo5     1-2 3-0 ***

DBS         zo5 ***         0-2    Oirschot V. zo4 *** 4-1     1-2    DOSL        zo4 *** 4-0
De Weeboischzo5 3-2 ***     4-3    Riethoven   zo5     *** 1-4 0-4    Hulsel      zo5     *** 0-3 2-3
EDN '56     zo5 2-5 2-2 ***        RKDSV       zo4 0-2     ***        Tivoli      zo5 2-3     *** 1-18
Rust Roest  za4         1-3 ***    UNA 2       zor         4-0 ***    WODAN       zo4 2-0         ***

Bergeijk    zo4 *** 2-2     1-0    Dommelen    zo4 *** 3-1     1-2    BES         zo4 *** 3-0 0-3
Braakhuizen zo4     *** 9-1        Netersel    zo5     *** 2-1        de Raven    zo5     *** 1-2 3-2
Knegselse B.zo5 1-6     *** 0-3    Pusphaira   zo5 2-6     *** 1-3    LEW         zo5         *** 4-1
Nederwetten zo5     1-2     ***    Tongelre    zo4         8-1 ***    RKGSV       zo4 1-1         ***

Eindhoven   zo5 *** 0-2 5-3        Casteren    zo5 ***     0-5        EFC 2       zor ***     3-0 3-1
HMVV        zo4     *** 2-2        EMK         zo4 9-1 ***            Hapert      zo5 2-0 *** 0-1
SDO '39     zo5         *** 0-1    Hoogeloon   zo4     2-2 *** 1-1    Steensel    zo4         *** 1-1
Woenselse B.zo4 2-3 1-5     ***    SVSOS       zo5 5-0 1-4     ***    Sterksel    zo5    2-10     ***

De Bocht '90zo5 *** 1-0     4-0    DVS         zo5 *** 2-1     1-4
DOSKO '32   zo4     ***     1-3    Vessem      zo5     *** 1-6
SpoordonkseBzo4 2-0 3-1 ***        Waalre      zo4 5-1     *** 1-5
Terlo       zo5         0-2 ***    Wilhelmina Bzo4     6-0     ***

1st round
MZC'11      -Wemeldinge    5-3   Schijf        -VVR            3-2   TSV Gudok  -TSVV Merlijn   4-2
Kloetinge   -Arnemuiden    4-1   Zundert       -WDS '19        3-1   VCB        -Jong Brabant   0-2
SSV '65     -Kloetinge 2   0-2   Dongen        -JEKA           1-2   SC 't Zand -WSC            2-0
Breskens    -Vlissingen zo 0-5   Advendo       -TSC            1-3   LONGA      -Reusel Sp.     3-1
Zeeland Sp. -Ria W         3-5   Dussense Boys -Terheijden     1-3   RWB        -RKTVV          4-7
Clinge      -Hulsterloo    3-1   Right'Oh      -DVVC           2-1   Spoordonk.B-CHC/Orka       0-4
DOSKO       -IJzendijke    8-0   ASWH 2        -Groote Lindt   5-1   Gestel     -EMK            2-0
Hontenisse  -RCS           1-2   Stedoco       -Heerjansdam    4-0   Nuenen     -RKJVV/vD       3-1
Grenswacht. -Patrijzen     0-4   Kozakken B.   -Altena         9-0   HMVV       -DEES           1-2
METO        -Jong Ambon    1-2   Papendrecht za-Kozakken B. 2  2-5   De Weebosch-LEW            1-4
Steen       -ODIO          6-1   Arkel         -Schelluinen    4-1   Tongelre   -Marvilde       0-11
Hoek        -Goes          0-0 H Beesd         -Emplina        1-1 E Braakhuizen-RKVVO          2-4
Oostkapelle -Duiveland     2-2 O Meerkerk      -LRC Leerdam    0-1   WODAN      -LSV            2-1
Biervliet   -FC Bergen     1-1 B TEC           -EBOH           2-1   UNA 2      -Nemelaer       3-1
Virtus      -SC Kruisland  8-1   Unitas        -Papendrecht zo 4-1   De Valk    -UNA            2-3
Halsteren   -Rood Wit W    3-1   Peursum       -SSW            0-2   WilhelminaB-Hapert         2-3
Internos    -Baronie       0-0 B DSC           -Buren          6-3   Geldrop/HB -Rijen          2-1
Dinteloord  -The Gunners   6-2   HSSC '61      -ZBC '97        1-1 Z Brakel     -Achilles Veen  1-6
Madese Boys -Irene '58     1-1 I Hardinxveld   -ASWH           0-4   Raptim     -IFC            2-4
Noordhoek   -DSE           2-3   Neerlandia'31 -Berkdijk       5-5 B Den Dungen -Were Di        1-1 WD
JEKA 2      -Groen Wit     4-2   BVV           -OJC Rosmalen   2-1
Veerse Boys -Moerse Boys   2-1   Haarsteeg     -Taxandria      1-0

2nd round
ZBC '97     -Patrijzen     1-2   Halsteren     -Jong Ambon     2-2JA DSC        -Stedoco        0-2
Oostkapelle -Vlissingen    2-3   Schijf        -Biervliet      4-4 B Hapert     -SC 't Zand     0-5
Zundert     -Clinge        0-1   Right'Oh      -Dinteloord     2-5   Kozakken B -CHC/Orka       4-3
Kloetinge   -Kloetinge     2-1   DOSKO         -Veerse Boys    1-2   DEES       -Marvilde       0-6
DSE         -Internos      1-1 I Terheiden     -ASWH           1-1 T Unitas     -Kozakken B. 2  7-2
Hoek        -Virtus        6-2   Were Di       -TEC            1-2   UNA        -ASWH 2         1-1 UNA
SSW         -MZC '11       1-5   Nuenen        -LEW            6-0   JongBrabant-RKVVO          4-7
RCS         -IFC           1-1 R Gestel        -LRC Leerdam    2-2 G LONGA      -BVV            2-2 LONGA
Ria W.      -JEKA 2        2-3   UNA 2         -Geldrop/HB     2-3   Berkdijk   -Emplina        1-8
JEKA        -Irene '58     4-1   Haarsteeg     -WODAN          3-0   Achilles V.-RKTVV          9-1
Steen       -TSC           3-0   TSV Gudok     -Arkel          5-1

3rd round
Jong Ambon  -Internos      2-2 I Kloetinge     -Clinge        11-1   TEC        -Kozakken Boys  1-4
Biervliet   -Patrijzen     1-0   Hoek          -Terheijden     0-0 T Gestel     -Haarsteeg      3-2
MZC '11     -JEKA          0-1   Achilles Veen -UNA            0-1   LONGA      -Unitas         2-4
RCS         -JEKA 2        2-0   Geldrop/HB    -SC 't Zand     1-3   Stedoco    -Nuenen         1-3
Dinteloord  -Vlissingen zo 2-6   Marvilde      -TSV Gudok      4-3   Emplina    -RKVVO          1-5
Veerse Boys -Steen         0-0 S

4th round
Terheijden  -Biervliet     4-1   RCS           -Internos       0-1   Kozakken B.-SC 't Zand     2-0
Steen       -Vlissingen    2-1   Unitas        -Gestelse Boys  4-1   RKVVO      -Marvilde       2-1
JEKA        -Kloetinge     1-1 K UNA           -Nuenen         2-0

1/4 final
Kloetinge   -Terheijden    2-1   Kozakken Boys -Unitas         2-0   UNA        -RKVVO          5-2
Internos    -Steen         2-1

1/2 final
Internos    -Kloetinge     0-1   Kozakken Boys -UNA            2-0

Final, May 19, ground Veerse Boys
Kloetinge   -Kozakken Boys 2-4 aet


District South II
Preliminary round
EVVC        zo4 *** 5-3     0-1    DAW         zo4 *** 3-0     1-1    Maaskantse Bzo5 *** 2-3     5-1
PrinsesIrenezo3     *** 7-2        Margriet    zo2     *** 1-1        Berghem Sp. zo3     *** 3-1
SBV         zo5 1-8     *** 2-3    Cito        zo4 2-1     *** 3-1    OVC '63     zo6 0-4     *** 2-4
Estria      zo5     0-3     ***    NooitGedachtzo3     0-3     ***    SES         zo4     2-3     ***

Vianen Vrt. zo4 *** 1-2     3-1    AchillesReekzo6 *** 1-3     3-3    GVV '57     zo5 *** 1-8     4-3
Festilent   zo2     *** 0-1        Gassel      zo5     *** 1-0        Ruwaard     zo3     *** 3-1
Herpinia    zo3 0-0     *** 3-1    Ravenstein  zo5 4-0     *** 3-2    HBV         zo4 7-0     *** 2-0
Schadewijk  zo4     2-3     ***    SDDL        zo5     2-2     ***    OKSV        zo6     1-1     ***

NLC '03     zo4 *** 1-2     0-6    Macharen    zo6 *** 2-3     2-2    FC de Rakt  zo6 *** 1-1     0-0
Nulandia    zo2     *** 1-2        VCA         zo5     *** 6-2        Avesteyn    zo4     *** 1-0
DESO/vd H   zo3 4-1     *** 7-1    Ulysses     zo5 4-0     *** 6-5    St. Hubert  zo6 1-5     *** 3-3
Blauw Geel 2zor     2-4     ***    De Zwaluw   zo5     1-3     ***    SCMH        zo5     2-2     ***

Heijen      zo5 *** 0-4     0-3    Milsbeek    zo4 *** 3-1     3-1    VCO         zo6 *** 3-6     7-3
Volharding  zo2     *** 5-3        Achates     zo2     *** 2-0        Constantia  zo5     *** 6-0
Hapse Boys  zo4 1-1     *** 1-1    Volkel      zo3 0-1     *** 3-2    De Willy's  zo6 4-0     *** 5-0
Vitesse '08 zo3     3-4     ***    UDI'19 BB 2 zor     7-3     ***    Menos       zo6     2-4     ***

Astrantia   zo6 *** 4-0     1-1    Toxandria   zo5 *** 0-1     3-2    SCV '58     zo6 *** 1-3     2-5
Excellent   zo5     *** 0-1        Juliana Millzo4     ***            Montagnards zo4     *** 2-0
SIOL        zo6 7-2     *** 1-2    Holthees    zo6         ***        VIOS '38    zo6 1-0     *** 0-6
EWC '47     zo5     0-0     ***    Sambeek     zo6     0-6     ***    Stormvog.'28zo5     1-1     ***

Merselo     zo6 *** 1-3     3-2    FC Uden     zo6 *** 2-1     0-1    Rhode       zo3 *** 3-0     3-1
Olympia '18 zo4     *** 4-0        Vorstenb. B.zo4     *** 1-0        Elsendorp   zo5     *** 1-3
Resia       zo5 5-0     *** 1-2    WHV         zo5 1-2     *** 3-0    DSV         zo5 1-3     *** 3-1
HRC '27     zo5     3-3     ***    Odiliapeel  zo5     1-6     ***    Handel      zo4     2-3     ***

Keldonk     zo5 *** 2-0     4-6    Mariahout   zo4 *** 1-4     2-2    Irene       zo6 *** 1-3     4-1
Boekel Sportzo3     *** 1-2        Heeswijk    zo2     *** 2-1        Nijnsel     zo4     *** 5-1
Venhorst    zo4 4-1     *** 4-1    Avanti '31  zo3 3-3     *** 3-0    WEC         zo5 2-3     *** 3-2
Boskant     zo4     1-1     ***    Schijndel 2 zor     1-1     ***    RKPVV       zo5     4-3     ***

Brandevoort zo6 *** 0-8     0-3    Oranje Zw.H.zo6 *** 1-8     1-6    Racing Boys zo6 *** 1-7     3-4
DVG         zo4     *** 7-2        ELI         zo4     *** 6-2        MULO        zo4     *** 2-2
Boerdonk    zo6 2-1     *** 2-3    Fiducia     zo6 10-1    *** 0-3    Liessel     zo5 0-0     *** 1-2
Ollandia    zo5     2-2     ***    Milheezer B.zo5     3-0     ***    VOW         zo5     1-2     ***

Helmondia   zo4 *** 0-2     1-7    Lierop      zo5 *** 1-3     1-5    Bruheze     zo4 *** 1-4     0-4
Mierlo Hout zo2     *** 3-3        Mifano      zo3     *** 3-3        Rood Wit '62zo3     *** 3-0
ASV '33     zo4 4-3     *** 1-2    Bavos       zo5 1-3     *** 5-4    ONDO        zo5 2-1     *** 4-0
Gemert 2    zor     2-1     ***    Erp         zo3     4-0     ***    Stiphout Vrtzo3     1-1     ***

Leunen      zo4 *** 2-1     0-4    Griendtsveenzo6 *** 3-6     1-1    RKDSO       zo6 *** 0-6     2-0
SSS '18     zo2     *** 4-2        Ysselsteyn  zo4     *** 3-0        Melderslo   zo4     *** 5-2
MVC         zo4 0-1     *** 3-3    BVV '27     zo6 1-2     *** 0-4    SVOC '01    zo6 7-2     *** 2-0
ZSV         zo3     2-0     ***    SV Oostrum  zo5     0-3     ***    SV United   zo5     0-5     ***

SPV         zo5 *** 2-0            SV Lottum   zo6 *** 0-3     2-4    Helenaveen  zo6 *** 1-6     0-3
Kronenberg  zo5     *** 3-0        Hegelsom    zo5     *** 0-2        Sparta '18  zo4     *** 3-0
Olympia B.  zo6 1-2     ***        Meterik     zo5 2-5     *** 0-3    Neerkandia  zo5 2-1     *** 1-1
                                   SJVV        zo6     2-1     ***    America     zo5     0-4     ***

Sport. S.T. zo4 *** 0-2     0-4    GFC '33     zo6 *** 1-2     2-2    FCV Venlo   zo5 *** 1-5     0-0
SVEB        zo3     *** 0-5        HBSV        zo4     *** 0-1        Spcl. Irene zo3     *** 2-0
BEVO        zo4 7-2     *** 2-1    DEV-Arcen   zo5 3-1     *** 2-2    Koningslust zo5 1-5     *** 1-3
Wittenhorst zo2     3-1     ***    Reuver      zo4     3-1     ***    VVV '03     zo4     1-1     ***

TSC '04     zo5 *** 1-1     5-5    VCH         zo4 *** 2-4     0-2    Belfeldia   zo4 *** 4-7     1-5
RKMSV       zo3     *** 2-0        Blerick     zo2     *** 5-1        Venlosche B.zo2     *** 4-1
Grashoek    zo5 1-2     *** 2-6    Quick Boys31zo5 2-1     *** 3-2    vv VOS      zo4 9-7     *** 0-6
Venlo       zo4     2-1     ***    IVO         zo3     4-1     ***    Baarlo      zo3     5-2     ***

MVC '19     zo4 *** 2-8     3-2    Eindse Boys zo6 *** 2-6     0-7    Crescentia  zo6 *** 3-6     0-8
Kelden      zo2     *** 2-1        Maarheeze   zo4     *** 4-1        SSE         zo4     *** 4-0
Kessel      zo4 2-1     *** 2-2    Leveroy     zo5 1-0     *** 1-1    RKHVC       zo6 3-1     *** 0-2
RKSVO       zo4     3-4     ***    Panningen   zo3     3-0     ***    RKSVN       zo5     3-0     ***

SVSH        zo6 *** 0-3     4-4    Haelen      zo5 *** 2-2     3-0    SVVH        zo6 *** 2-3     1-0
Cranendonck zo4     *** 7-0        Merefeldia  zo3     *** 0-1        Roggel      zo4     *** 4-0
Altweerterh.zo6 0-1     *** 3-4    Laar        zo4 3-2     *** 1-0    RKSVV       zo6 1-14    *** 2-2
Rood Wit '67zo5     1-2     ***    Egchel      zo4     0-3     ***    KOC         zo5     1-5     ***

Slekker B.  zo5 *** 0-7     3-1    Brachterbeekzo6 *** 2-9     1-9    Linne       zo4 *** 2-5     1-2
FC Oda      zo4     *** 8-2        RKSES       zo4     *** 7-0        Veritas     zo2     *** 5-1
St.Odilienb.zo6 3-5     *** 0-1    Stevensweertzo6 5-1     *** 0-8    Brevendia   zo3 7-0     *** 2-4
RKESV       zo5     1-5     ***    RKVB        zo5     3-2     ***    MMC Weert   zo3     1-4     ***

Roosteren   zo4 *** 1-2     0-3    RKAVC       zo6 *** 4-3     3-6    Armada      zo5 *** 0-1     3-0
Wilhelmina08zo2     *** 6-0        Spcl.Leeuwenzo4     *** 3-0        PSV '35     zo3     *** 4-0
FC Maasgouw zo4 2-5     *** 0-2    Vesta       zo5 3-1     *** 0-5    Grathem     zo5 1-2     *** 2-2
RKSV Budel  zo3     1-3     ***    Heythuysen  zo4     2-4     ***    SVH '39     zo4     1-2     ***

Vlodrop     zo6 *** 3-2     3-3    Conventus'03zo5 *** 1-10    3-8    St. Joost   zo6 *** 5-1     0-3
Horn        zo5     *** 1-2        DESM        zo3     *** 0-0        Boekoel     zo6     *** 0-2
HBC '09     zo5 5-0     *** 4-2    RIOS '31    zo5 1-0     *** 1-3    Swalmen     zo4 9-0     *** 4-1
Bieslo      zo5     1-4     ***    SHH         zo4     0-0     ***    Roermond    zo5     0-1     ***

EMS         zo4 *** 2-7     1-4    Obbicht     zo6 *** 0-10    1-5    GeulscheBoyszo6 *** 1-3     0-2
SpclSusterenzo2     *** 4-0        Maasbracht  zo4     *** 1-2        GVCG        zo5     *** 4-2
Walburgia   zo4 1-4     *** 0-4    SNA         zo6 11-0    *** 3-2    FC RIA      zo6 5-3     *** 0-1
SVC 2000    zo2     0-0     ***    Born        zo5     0-1     ***    SusterseBoyszo4     0-2     ***

SV Hulsberg zo6 *** ---     0-3    Amstenrade  zo5 *** 7-2            Doenrade    zo5 *** 5-0     3-1
Havantia    zo5     *** 1-3        Mariarade   zo6     *** 2-3        Abdissenb.  zo5     *** 1-6
SVE         zo6 1-1     *** 2-1    BVC '28     zo6 2-4     ***        Schinveld   zo6 1-1     *** 2-2
Rimburg     zo5     4-4     ***                                       Struchter B.zo5     1-0     ***

IVS         zo4 *** 3-3            Urmondia    zo4 *** 1-5     0-0    NEC '92     zo4 *** 0-1     0-4
Almania     zo3     *** 5-2        Kerkrade-W. zo2     *** 3-3        Hoensbroek  zo2     *** 16-0
IASON       zo5 5-2     ***        Sylvia      zo4 2-2     *** 0-2    SSOC        zo4 0-1     *** 4-3
            zo              ***    RKTSV       zo3     1-3     ***    Vaesrade    zo3     4-2     ***

Passart     zo4 *** 1-2     5-1    Schinnen    zo4 *** 1-1     0-4    Heerlen Sp. zo4 *** 1-4     0-6
DVO         zo2     *** 2-3        Heerlen/IDB zo2     *** 2-3        Chevremont  zo2     *** 1-2
MSP '03     zo4 3-2     *** 3-1    Weltania    zo4 3-3     *** 2-6    ADVEO       zo4 6-3     *** 3-1
De Ster     zo3     1-0     ***    Sittard     zo3     4-1     ***    Langeberg   zo3     3-1     ***

Centrum Boyszo5 *** 0-7     3-2    KVC Oranje  zo2 *** 4-1            vv Puth     zo6 *** 5-4     1-9
RKHBS       zo3     *** 2-1        Spaubeek    zo3     *** 1-2        Heksenberg  zo4     *** 3-1
De Leeuw    zo5 4-1     *** ---    Rood Gr.LVC zo4 0-8     ***        FC Gulpen   zo6 2-4     *** 0-7
Neerbeek    zo4     5-4     ***                                       Kakertse B. zo5     2-0     ***

SVA         zo6 *** 0-2     1-2    RKVCL       zo4 *** ---     1-3    IBC '03     zo5 *** 0-2     4-0
RKMVC       zo5     *** 3-1        Geleen Zuid zo3     *** 4-0        Sportclub'25zo3     *** 2-0
SV Brunssum zo6 3-2     *** 1-2    Spcl. WVV'28zo5 7-1     *** 1-0    RKDFC       zo5 3-5     *** 2-3
SVM         zo5     5-3     ***    Wijnandia   zo5     0-2     ***    RKSVB       zo5     1-4     ***

RKVVL/Polar.zo4 *** 1-1     0-4    Jabeek      zo6 *** 2-2     6-4    Daalhof     zo5 *** 0-6     1-2
Limburgia   zo2     *** 2-1        Eikenderveldzo5     *** 7-0        Simpelveld  zo3     *** 8-0
Walram      zo4 2-1     *** 2-3    SV Epen     zo6 3-1     *** 0-1    Klimmania TCzo5 5-1     *** 2-5
OVCS        zo3     2-2     ***    SV Nyswillerzo5     2-2     ***    UOW '02     zo4     1-0     ***

De Heeg     zo4 *** 0-0     1-4    Vijlen      zo4 *** 1-4     1-2    Sanderbout  zo5 *** 1-4     2-5
Minor       zo2     *** 4-1        RKHSV       zo3     *** 0-0        Willem I    zo3     *** 2-3
Lindenheuvelzo4 7-1     *** 4-1    VV Noorbeek zo4 1-2     *** 1-8    FC Bemelen  zo5 3-3     *** 1-5
Voerendaal  zo3     3-1     ***    Vinkenslag  zo2     7-1     ***    SpclJekerdalzo4     3-0     ***

Limbricht   zo6 *** 3-6     3-4    Partij      zo5 *** 1-3     1-3    Keer        zo6 *** 0-0     0-2
SCH         zo4     *** 8-1        Leonidas W. zo3     *** 4-0        GeertruidseBzo5     *** 3-8
Wijlre      zo6 1-4     *** 4-3    Schimmert   zo5 3-3     *** 2-0    Oranje boys zo6 8-1     *** 6-2
RKBFC       zo5     3-4     ***    Heer        zo4     0-8     ***    Haanrade    zo5     3-1     ***

SCKR        zo5 *** 1-1     1-2    Rapid       zo4 *** 1-3     1-3    RKVVM       zo4 *** 0-4     2-4
Bunde       zo3     *** 8-0        SVME        zo2     *** 0-2        Caesar/VosIGzo2     *** 1-1
Vilt        zo5 0-0     *** ---    Zwart Wit'19zo4 1-1     *** 0-2    Berg '28    zo4 3-3     *** 1-3
Spcl.Caberg zo4     0-6     ***    WDZ         zo3     1-3     ***    RKASV       zo3     2-4     ***

BMR         zo4 *** 3-4     3-2    RKUVC       zo4 *** 0-5     2-4    Deurne      zoH *** 0-1     5-1
Scharn      zo2     *** 2-2        RVU         zo2     *** 5-0        NWC         zo1     *** 1-1
Eijsden     zo3 3-2     *** 3-3    DBSV        zo4 103     *** ---    Sparta '25  zo1 0-4     *** 4-1
Haslou      zo3     1-4     ***    Standaard   zo3     0-5     ***    EFC         zo1     2-3     ***

Gemert      zoH *** 4-2     2-0    Nuenen      zoH *** 2-2     3-0    Dijkse Boys zoH *** 1-1     2-1
Bekkerveld  zo1     *** 2-0        Groene Ster zoH     *** 5-1        EHC/Heuts   zoH     *** 6-0
Laura HopelCzo1 1-2     *** 2-2    GSV '28     zo1 1-3     *** ---    HVV Helmond zo1 0-1     *** 5-0
SV Meerssen zoH     1-0     ***    Schaesberg  zo1     0-5     ***    SVN/Vossenb.zo1     1-4     ***

Heidebloem  zo1 *** 3-3     3-2    AWC         zo1 *** 3-3     4-2
Someren     zo1     *** 3-2        Babberich   zoH     *** 0-1
Venray      zoH 6-0     *** 3-3    Blauw Geel38zoH 0-1     *** 2-4
UDI'19/bb   zoH     0-1     ***    TOP         zo1     3-0     ***

1st round
EVVC        -Berghem Sp.   3-4   ZSV           -FC Oda         3-3 Z GVCG       -Vinkenslag     1-5
Ruwaard     -TOP           5-3   Venray        -IJsselstein    5-0   SVE        -Sittard        1-8
Herpinia    -Gemert        0-4   Cranendonck   -SPV            4-1   Amstenrade -Caesar         1-3
Gassel      -DESO/vd H     0-12  SJVV          -Deurne         0-4   Doenrade   -Meerssen       0-10
VCA         -SIOL          3-0   NWC           -IVO            3-0   Kerkrade W -RKHBS          2-3
Milsbeek    -Cito          3-2   Sparta '18    -Helden         3-1   EHC        -Hoensbroek     3-1
Constantia  -Olympia '18   2-1   BEVO          -RKSVN          1-1 R KVC Oranje -Bunde          2-0
Stormvog'28 -Volharding    1-2   Reuver        -Venlo          1-2   SVM        -RVU            1-3
Vorstenb. B.-Rood Wit '62  6-3   Baarlo        -RKVB           3-0   Geleen Z.  -Lindenheuvel   2-3
Venhorst    -Rhode         2-3   Panningen     -Swalmen        5-2   Sportcl.'25-EVV            0-7
Nijnsel     -Heeswijk      0-2   Laar          -Wilhelmina'08  2-3   UOW '02    -Oranje B.      2-2 UOW
DVG         -de Rakt       8-4   SNA           -Roggel         3-1   Sp.Jekerdal-Adveo          3-4
Schijndel   -Dijkse Boys   2-2 S Veritas       -Someren        0-2   SCG        -Kakertse B.    1-1 K
MULO        -Gemert 2      0-4   Heythuysen    -Spcl. Irene    2-1   Leonidas W -Groene Ster    1-3
Erp         -Juliana M     4-1   SHH           -PSV '35        5-1   SVME       -SV MSP '03     5-2
JVC Cuijk   -HVCH          2-2 J Spcl Susteren -OVCS           8-0   Scharn     -Eikenderveld   4-1
Milheezer B.-Melderslo     1-1Mi HBC '09       -Almania        3-0

2nd round
EHC         -SVME          4-1   Constantia    -Heeswijk       0-1   Susteren   -Panningen      1-1 P
EVV         -SHH           7-0   Rhode         -DVG            2-0   HBC '09    -Sittard        1-3
Someren     -Venray        1-1 S Berghem Sp    -Schijndel      2-2 B Caesar     -Vinkenslag     3-3 V
DESO/vd H   -Vorstenb B    8-2   ZSV           -Wilhelmina 08  0-0 Z Meerssen   -Adveo          3-0
Gemert 2    -Gemert        2-8   Cranendonck   -Milheezer B    2-2 M KVC Oranje -Kakertse B    11-1
VCA         -Volharding    3-1   Baarlo        -RKSVN          3-1   RVU        -UOW '02        3-2
bye: RKHBS, Lindenheuvel, Sparta '18, Heythuysen, Venlo, NWC, Ruwaard, JVC Cuijk

3rd round
Scharn      -Groene Ster   2-5   Erp           -Milsbeek       5-1   Deurne     -SNA           12-0
Someren     -Sparta '18    5-2   Berghem Sp    -DESO/vd H      0-3   VCA        -Ruwaard        0-3
Heeswijk    -Rhode         2-2   EVV           -Baarlo         7-2   EHC/H      -Meerssen       3-0
Lindenheuvel-RVU           1-3   Vinkenslag    -Sittard        1-4   RKHBS      -KVC/Oranje     2-1
NWC         -ZSV           0-3   Venlo         -Milheezer Boys 1-2   Gemert     -JVC Cuijk      2-1
Panningen   -Heythuysen    5-0

4th round
Someren     -EVV           1-1 S Erp           -Deurne         3-3 E Ruwaard    -Gemert         1-1 G
ZSV         -Heeswijk      2-5   DESO/vd H     -Milheezer Boys 7-2   RVU        -Sittard        0-0 Sitt.
EHC/Heuts   -Panningen     4-1   RKHBS         -Groene Ster    1-3

1/4 final
Erp         -Gemert        3-4   Heeswijk      -DESO/vd H      0-2   Sittard    -Someren        2-0
EHC/Heuts   -Groene Ster   1-2

1/2 final
Gemert      -DESO/vd H     2-0   Sittard       -Groene Ster    0-3

Final, May 20, ground Spcl. Irene
Gemert      -Groene Ster   3-1


District East
Preliminary round
Roda '46    za1 *** 1-2     1-0    Germania    zo1 *** 1-2     4-0    SDV Barnevldza1 *** 3-1     5-1
de Merino's za1     *** 1-7        FC Zutphen  za1     *** 1-1        Rheden      zo1     *** 0-3
Sparta Nijk.zaH 2-0     *** 2-2    NEC         zoH 1-1     *** 4-2    CSVApeldoornzaH 2-2     *** 0-2
DTS '35     za1     1-1     ***    SDOUC       zo1     4-0     ***    RKHVV       zoH     3-2     ***

Juliana '31 zoH *** 1-0            ESC         zaH *** 2-3            DOS Kampen  za1 *** 1-2     1-2
DZC '68     za1     *** 1-8        Longa '30   zo1     *** 3-2        NSC         zo1     *** 1-5
Bataven     zo1 1-1     ***        Voorwaarts Tzo1 0-0     ***        Lelystad '67za1 3-2     *** 0-6
                                                                      DVS '33 Erm.zaH     4-3     ***

Tubantia    zo1 *** 4-0     0-4    Jonge Krachtzo1 *** 5-2     1-3    DOS '37     za1 *** 1-0
WVF         za1     *** 0-3        Go Ahead K. za1     *** 0-2        Achilles '12zo1     *** 2-3
AZSV        za1 4-0     *** 2-2    SDC Putten  zaH 3-2     *** 0-3    Stevo       zo1 3-1     ***
Rohda R.    zoH     2-1     ***    VVOG        zoH     4-1     ***

Be Quick'28 za1 *** 2-2     0-5    Hoogeveen   zoH *** 1-0     2-2    Hoevelaken  za3 *** 0-2     3-0
RigtersbleekzoH     *** 0-2        FC Meppel   za1     *** 2-5        SKV         za3     *** 1-2
WHC         zaH 4-1     *** 3-1    Nunspeet    zaH 3-1     *** 2-0    Advendo '57 za2 2-0     *** 3-4
Glanerbrug  zo1     2-3     ***    PH          zo1     0-1     ***    FC Jeugd    zo5     1-2     ***

Hierden     za2 *** 2-0     3-2    TerschuurseBza3 ***         2-1    Unicum      za2 *** 6-0     3-1
Hulshorst   za3     *** 0-1        Barneveld wdzo5     ***            De Kieviten za4     *** 0-3
SVI         za3 1-3     *** 2-5    Harskamp    za4 1-4     *** 0-8    VVOP        za3 0-2     *** 1-1
Dieze West  zo3     8-0     ***    Veensche B  za2             ***    Zeewolde    za2     10-1    ***

FC Horst    za2 *** 7-1     2-0    Lunteren    za2 *** 1-0     4-0    Arnhemse B  zo3 *** 1-2     3-0
de Glind    za4     *** 2-2        Lienden     za3     *** 1-3        DIO '30     zo2     *** 1-3
EFC '58     za3 0-3     *** 1-1    Leones      zo2 1-3     *** 2-0    DFS         za2 4-1     *** 2-1
SDS '55     za3     2-0     ***    ONA '53     zo3     8-1     ***    Kesteren    za3     2-6     ***

ESA         za2 *** 2-3     3-0    Brakkensteinza3 *** 2-3     1-1    Rood Wit    zo2 *** 2-0     1-0
BlauwGeel'55za2     *** 5-1        Avios       zo4     *** 1-4        SC Woezik   zo3     *** 3-0
VDZ         zo3 2-2     *** 0-4    Orion       zo2 6-0     *** 3-1    Uni VV      za3 4-7     *** 1-0
SC Bemmel   zo2     5-1     ***    Beuningse B zo3     9-1     ***    SCE         zo4     0-7     ***

Trekvogels  zo3 *** 7-0     3-3    Presikhaaf  zo2 *** 3-1     5-2    Redichem    za3 *** 1-5     1-3
Dodewaard   za3     *** 1-3        AVW '66     za2     *** 2-2        DVV         zo2     *** 2-2
SCD '33     zo4 2-1     *** 0-1    Spero       zo3 3-7     *** 1-4    Zazelle Nwl.za2 2-1     *** 3-1
Quick 1888  zo2     2-0     ***    Eldenia     zo4     1-2     ***    Groessen    zo3     0-4     ***

Doetinchem  zo3 *** 0-2     1-6    WVC         zo3 *** 3-0     2-0    Dinxperlo   zo4 *** 2-2     3-5
DCS         zo2     *** 1-2        Concordia W zo2     *** 3-1        Varsseveld  zo2     *** 2-2
Gendringen  zo4 6-1     *** 1-2    AD '69      zo4 1-3     *** 8-1    Angerlo Vrt.zo4 4-2     *** 2-2
Elsweide    za3     3-2     ***    DZSV        za3     1-4     ***    DVC '26     zo3     1-1     ***

Neede       zo3 *** 4-1     2-4    Grol        zo2 *** 7-1     1-0    Eilermark   zo3 *** 0-3     2-1
FC Eibergen za3     *** 1-4        Drienerlo   za2     *** 0-3        TVC '28     zo2     *** 1-1
Bon Boys    zo4 0-1     *** 2-1    Victoria '28zo2 2-3     *** 3-1    OranjeNassauza2 6-2     *** 3-2
Silvolde    zo2     2-1     ***    WVV '34     zo3     0-2     ***    Berghuizen zo4     1-5     ***

NEO         zo4 *** 1-3     1-4    Sparta E.   za2 *** 3-2     4-2    SVV '56     za3 *** 0-8     0-4
Rood Zwart  zo4     *** 2-4        ATC '65     zo2     *** 4-0        AJC '96     zo2     *** 3-4
Hengelo     zo3 2-1     *** 3-2    de Lutte    zo4 1-5     *** 2-1    De Esch     za2 3-1     *** 0-2
Enter Vrt.  za2     2-1     ***    Avanti W.   zo3     1-4     ***    KOSC        zo3     1-1     ***

DSVD        zo3 *** 2-6     5-2    Hulzense B. za3 *** 3-5     2-3    Hellendoorn za3 *** 4-4     1-2
Luctor et Emzo2     *** 3-0        Den Ham     za2     *** 1-1        Koninkl.UD  zo3     *** 1-2
VroomshoopsBza2 4-0     *** 0-1    Markelo     zo2 1-1     *** 0-1    Heeten      zo2 5-0     *** 3-4
SP Denekamp za3     0-3     ***    vv Twenthe  zo3     3-1     ***    SVVN        za2     4-1     ***

Blauw Wit'66za3 *** 0-3     1-3    ZVV '56     zo4 *** 4-2     1-0    SP Teuge    za3 *** 0-5     1-1
Haarle      zo4     *** 3-5        RDC         zo3     *** 0-4        AGOVV       zo2     *** 6-0
Helios      zo3 4-1     *** 1-1    De CJV'ers  za3 2-0     *** 2-3    WWNA        zo4 2-2     *** 1-7
Heino       zo2     5-0     ***    Columbia    zo2     7-1     ***    De Gazelle  zo3     1-6     ***

WSV         zo2 *** 2-2     1-1    Wijhe '92   zo2 *** 5-0     3-2    KHC         za2 *** 5-3     7-1
Activia     zo4     *** 1-3        Lemelerveld zo3     *** 2-1        Dedemsvaart zo4     *** 3-3
Schalkhaar  zo3 1-0     *** 1-2    DES         za3 2-3     *** 1-5    Nieuwleuse  za2 1-2     *** 2-0
Albatross   zo2     2-2     ***    OZC         za2     8-3     ***    Avereest    za3     0-3     ***

SC Lutten   za3 *** 3-3     2-0    Vaassen     zo2 *** 4-3     3-3    Oene        za3 *** 1-0     0-3
ASC '62     za2     *** 2-2        OWIOS       za2     *** 3-3        VSCO '61    za2     *** 5-5
Zwolsche B. za2 2-1     *** 1-1    Heerde      zo3 2-0     *** 3-1    HTC         za3 2-1     *** 0-2
EMMS        zo3     4-2     ***    DSV '61     za3     1-6     ***    Epe         zo2     1-2     ***

't Harde    za2 *** 3-1     3-1    SV Zwolle   zo3 *** 14-0    1-5    Rood Wit '58za4 *** 0-2     3-0
Robur et Velzo3     *** 5-1        VSW         za4     *** 1-10       Stroe       za3     *** 7-2
Hattem      zo4 3-1     *** 0-4    KCVO        zo4 7-2     *** 1-4    Edesche Boyszo6 1-4     *** 2-3
VIOS V.     za3     3-1     ***    asv Dronten za2     12-0    ***    Otterlo     za3     0-1     ***

Fortissimo  zo4 *** 2-2     7-1    WZVV        zo3 *** 0-1     2-2    de treffers za3 *** 0-6     4-2
Bennekom 2  zar     *** 3-0        Ostrabeke   za4     *** 6-2        HAVO        zo4     *** 0-1
SML         zo3 3-0     *** 7-1    SDOO        zo4 0-3     *** 0-5    GroesbeekseBzo3 2-0     *** 3-0
EDE/Victoriaza4     1-4     ***    VVO         zo4     1-2     ***    Millingen   zo4     2-0     ***

OverasseltsBzo3 ***         1-1    RKSV Driel  zo4 *** 6-0     3-1    Eendracht'30zo5 *** 0-4     3-3
NSVVKunde wdzo4     ***            Echteld     zo4     *** 1-2        Angeren     zo4     *** 1-4
BVC '12     zo5 1-0     *** 1-4    Excelsior Z za3 2-2     *** 4-1    Union       zo3 4-1     *** 4-4
AWC 2       zor     3-0     ***    Hatert      zo3     5-2     ***    Blauw Wit   zo4     2-1     ***

DVC '26     zor *** 5-0     3-2    SC Brummen  zo4 ***         0-2    Kilder      zo4 *** 0-0     2-3
SP Rijnland zo5     *** 1-2        Zelhem      zo5     ***            VIOD        zo3     *** 4-1
DVV         za4 2-3     *** 2-7    VVG '25     zo4 2-0     *** 0-6    KSV         zo4 6-3     *** 4-2
Loil        zo4     4-1     ***    Pax         zo3             ***    Varsseveld 2zor     0-3     ***

Etten       zo4 *** 3-1     1-1    VIOS B.     zo5 *** 0-7     1-3    ABS         zo4 *** 5-1     0-3
Ajax B.     zo4     *** 1-2        RKZVC       zo3     *** 4-0        GFC         zo4     *** 4-6
Erix        zo5 1-1     *** 1-1    Buurse      zo4 5-2     *** 2-1    FC Eibergen zo4 0-1     *** 1-1
FC Trias    zo3     1-0     ***    SP Lochem   zo4     3-6     ***    Ruurlo      zo3     5-1     ***

Enter       zo4 *** 1-3     1-1    Hector      zo3 *** 6-1     2-0    UD W.       zo4 *** 2-0     3-1
Grolse Boys za4     *** 3-1        Sportlust Vrzo5     *** 1-3        Enschedese Bzo4     *** 4-3
Hoeve Vrt.  zo5 1-7     *** 0-6    Voorwaarts Vza3 3-2     *** 8-1    Tubant. 1897zo3 5-0     *** 6-3
Reunie      zo4     5-0     ***    Almelo      zo4     2-0     ***    BSC Unisson zo5     0-3     ***

Zenderen Vrtzo4 *** 3-1     2-1    Oldenzaal   zo3 *** 1-4     1-8    Quick '20 2 zor *** 1-0     1-0
Vogido      zo3     *** 4-0        BWO         zo4     *** 7-2        Borne       zo4     *** 1-4
Wilhelm.schlzo4 5-1     *** 2-2    BZSV Blauww.za3 3-2     *** 2-9    EMOS        zo4 6-2     *** 1-1
DVO '71     za3     0-10    ***    Saasveldia  zo4     9-3     ***    DOS '19     zo3     4-0     ***

ENC '09     za4 *** 2-15    2-4    Achilles E. za4 *** 2-3     0-4    Vosta       zo4 *** 3-0     2-2
Survoye Med.zo      *** 4-3        TVV         zo4     *** 4-4        Phenix      zo5     *** 1-4
Reutum      zo  6-0     *** 2-5    UDI         zo5 10-2    *** 1-1    SC Overdink.zo5 2-5     *** 2-4
Heracles    zo      1-3     ***    Losser      zo5     0-5     ***    Quick '20   za4     8-0     ***

Fleringen   zo5 *** 1-2            Omhoog      zo4 ***         1-0    MVV '29     zo5 *** 6-0     2-0
Manderveen  zo6     *** 1-1        Raalte      zo4     *** 3-0        Daarle      za4     *** 0-5
Wierden     zo4 3-3     ***        Marienberg  za3 2-4     *** 4-0    Bergentheim za3 1-3     *** 1-5
                                   Nw. Heeten  zo5             ***    Excels.'31 2zar     7-0     ***

Gramsbergen za3 *** 1-1     1-2    SVZW 2      zar *** 5-4     2-0    Hatto Heim  za3 ***         0-3
SC Rijssen  za4     *** 0-9        Kloosterhaarza4     *** 1-6        Emst        zo5     *** 1-2
HHC 2       zar 3-1     *** 4-1    de Tukkers  zo4 0-6     *** 2-2    V en L      zo6 1-3     *** 1-6
SDOL        zo5     2-1     ***    Hardenberg85za3     1-1     ***    Apeldoorn 2 zar     4-0     ***

Go Ahead D. zo5 *** 0-2     2-7    Beekbergen  zo3 *** 6-0     5-0    Pr. Bernhardza4 *** 2-1     5-6
AZC         zo4     *** 6-4        Vorden      zo4     *** 2-3        GroenWit '62zo4     *** 4-2
Wilp        zo4 10-2    *** 5-2    Erica '76   zo3 0-10    *** 5-1    Veluwse Boysza4 3-2     *** 0-1
Witkampers  zo4     3-1     ***    Cupa        zo4     1-1     ***    Orderbos    zo5     0-3     ***

Alexandria  zo5 *** 3-2     9-2    Oranje Blauwza4 *** 2-2     3-4    DIOSA       zo5 *** 4-2     4-1
Elspeet     za4     *** 4-2        Unitas '28  zo5     *** 2-2        VVLK        zo6     *** 0-3
Victoria B. zo4 3-1     *** 3-0    UHC         zo6 4-3     *** 1-3    Heumen      zo4 2-2     *** 0-1
Vierhouten82za3     0-5     ***    OSC         zo5     1-1     ***    WVW         zo5     4-2     ***

Valburg     zo6 *** 0-9     1-4    DVSG        zo6 *** 1-0     0-5    Victoria '25zo4 *** 4-5     2-3
SCP         zo4     *** 6-2        Elistha     zo4     *** 3-3        SVO '68     zo6     *** 0-3
Uchta       zo5 3-0     ***2-10    SJN         zo4 7-1     *** 1-4    Nijmegen    zo5 4-3     *** 1-4
Kolping-Dyn.zo5     2-0     ***    Ewijk       zo5     2-2     ***    DVOL        zo4     2-1     ***

SVHA        zo5 *** 1-5            Alverna     za4 *** 3-2     3-1    Niftrik     zo5 *** 6-1     7-2
DSZ         zo6     *** 2-0        Aquila      zo6     *** 3-1        Germania    za4     *** 1-4
Wageningen  za4 1-2     ***        DBV         zo6 1-5     *** 2-1    SCH         zo4 1-3     *** 13-0
                                   Brakkensteinzo5     3-1     ***    Batavia     zo6     3-3     ***

Krayenhoff  zo6 *** 5-0     2-2    Worth Rhedenzo6 *** 2-4     2-2    Elsweide    zo6 *** 1-3     3-2
Roda '28    zo5     *** 1-2        Wodanseck   za4     *** 0-2        CHRC        zo5     *** 2-1
DVE-Trajanusza4 3-1     *** 3-3    MASV        zo4 8-2     *** 2-1    EMM         za4 2-1     *** 4-2
AAC/Olympia zo5     2-0     ***    Eendracht A zo6     2-1     ***    Duno D      za4     2-2     ***

GVA         zo5 *** 1-2     2-0    DVOV        za4 *** 2-5     2-3    ESCA        za4 *** 6-3     3-1
OBW         zo4     *** 3-0        SC Oranje   za4     *** 3-0        AZ 2000     zo5     *** 1-4
SC Oranje   zo5 1-2     *** 3-8    OVC '85     zo4 2-1     *** 6-3    Arnhemia    zo4 1-0     *** 3-1
RVW         zo4     3-0     ***    ESCA        zo5     2-1     ***    Doesburg    zo6     4-3     ***

de Paasberg zo5 *** 8-0     2-2    MvR         zo5 *** 1-0     2-0    Stokkum     zo5 *** 3-1     9-1
SDZZ        zo5     *** 3-3        Westervoort zo5     *** 6-0        Carvium     zo5     *** 1-2
AZ 2000     za4 1-2     *** 0-7    Aerdt       zo6 0-7     *** 0-11   RKPSC       zo4 3-1     *** 4-0
Veluwezoom  zo4     6-1     ***    't Peeske   zo4     3-0     ***    Den Dam     zo6     1-2     ***

Zeddam      zo6 *** 2-1     2-1    WarnsveldseBzo4 *** 2-2     2-1    Ratti       zo6 *** 1-0     0-4
Sint Joris  zo6     *** 1-6        Eerbeekse B.zo4     *** 6-0        Dierense B. zo5     *** 2-1
Loo         zo5 6-1     *** 3-2    Gorssel     zo5 2-4     *** 2-8    Oeken       za4 1-3     *** 0-4
SVGG        zo5     0-2     ***    HC '03      zo4     2-1     ***    KeijenburgsBzo5     9-0     ***

VVL         zo6 *** 0-7     2-4    SVDW '75 wd za4 ***         2-0    Rietmolen   zo6 *** 2-4     4-2
Sprinkhanen zo5     *** 0-3        Halle       zo6     *** 3-3        GWVV        zo5     *** 5-1
GSV '38     zo4 3-2     *** 3-2    Meddo       zo6         *** 0-7    Zelos       za4 8-1     *** 9-1
Terborg     zo5     0-3     ***    Ulftse Boys zo5     1-2     ***    Marienveld  zo6     0-5     ***

Winterswk.wdzo6 ***                Bredevoort  zo5 *** 4-2     5-0    KSH         zo5 *** 1-2     4-0
Wolfersveen zo6     *** 0-1        DEO         zo5     *** 6-0        SP Rekken   zo5     *** 4-0
MEC         zo5         *** 2-2    EGVV        zo6 1-4     *** 1-1    GSV '63     zo6 0-0     *** 4-4
Haarlo      za4     1-2     ***    Lochuizen   zo6     1-7     ***    SKVW        za4     2-3     ***

Noordijk    zo6 *** 0-10    1-1    SVV '91     zo6 *** 0-3     2-7    Sportlust Glza4 *** 4-4     2-4
Bentelo     zo5     *** 4-0        La Premiere zo5     *** 2-0        LSV         zo6     *** 2-2
Delden      zo6 1-2     *** 4-1    Diepenheim  zo6 2-5     *** 3-1    "t Centrum  zo5 2-1     *** 1-3
Haaksbergen za4     0-13    ***    Z.Eschmarke za4     0-3     ***    Barbaros    zo5     3-0     ***

FC Aramea   zo6 *** 3-1     1-4    Holten      zo5 *** 8-0     2-1    Vasse       zo5 *** 2-1     1-4
TVO         zo5     *** 1-0        DTC '07     zo6     *** 1-7        Langeveen   zo5     *** 1-2
PW          za4 4-3     *** 1-1    Juliana '32 za4 1-2     *** 5-1    ASV '57     za4 2-1     *** 8-0
RSC         zo5     2-5     ***    Bornerbroek zo5     4-1     ***    Bruchterveldza4     4-3     ***

SHE         zo6 *** 2-0     3-0    Kl.Dochterenzo6 *** 2-7     4-5    Baakse Boys zo6 *** 3-5     3-1
SV Twello   zo5     *** 2-7        DAVO        zo4     *** 3-2        SP Eefde    za4     *** 1-6
Loenermark  zo4 9-2     *** 3-1    Harfsen     za4 0-2     *** 0-5    Colmschate33zo4 10-0    *** 1-0
Steenderen  zo5     1-1     ***    Socii       zo6     5-2     ***    Zutphania   zo5     4-2     ***

Be Quick Z. zo5 *** 4-1     4-2    Wesepe      zo5 *** 1-4     1-6    Broekland   zo5 *** 2-4     2-2
Almen       za4     *** 2-3        Voorst      zo6     *** 4-6        Epse        zo6     *** 1-2
Turkse Kr.  zo4 0-2     *** 2-2    Sallandia   zo5 4-2     *** 1-6    Lettele     zo6 1-4     *** 2-0
De Hoven    zo6     2-2     ***    IJsselstreekzo4     7-1     ***    Diepenveen  zo4     3-5     ***

TKA         zo5 *** 5-2     2-4    Deventer    zo5 *** 3-1     1-1    Wissel      zo6 *** 3-4     1-2
ApeldoornseBzo5     *** 2-1        Lemele      za4     *** 1-4        SP Terwolde zo6     *** 0-8
Beatrix     zo6 3-4     *** 1-1    Marienheem  zo5 2-2     *** 8-2    Overweteringzo4 7-0     *** 4-1
Klarenbeek  zo4     0-1     ***    WWV         zo6     1-2     ***    VeVo        za4     2-3     ***

Hoonhorst   zo5 *** 2-0     3-0    Zalk        za4 *** 1-3     1-1    FC Ulu Spor zo5 *** 2-2
DKB         za4     *** 3-1        ZAC         za4     *** 5-2        Heerenbroek za4     *** 2-2
SCD '83     za4 1-1     *** 3-0    Dalfsen     zo5 1-2     *** 1-3    EZC '84     za4 11-1    ***
Vilsteren   zo6     3-2     ***    WZC Wapenv. za4     3-3     ***

USV         zo5 *** 2-2     3-1    OVC '21     zo5 *** 7-0            BAS         za3 *** 4-1     6-1
SEH         za4     *** 2-0        Balkbrug    zo6     *** 0-3        CSV '28     za3     *** 5-0
Wilsum      za4 1-3     *** 4-1    Wijthmen    za4 1-7     ***        Reaal Dront.zo5 2-8     *** 4-2
EDON        za4     2-2     ***                                       Kampen      za4     2-5     ***

IJVV        za3 *** 8-1     16-0
Storica     za4     *** 2-5
Swift '64   za3 2-0     *** 11-1
Wapenveld   za4     1-5     ***

1st round
AGOVV       -Nunspeet      5-1   TVC '28       -HHC Hardenberg 1-4   MvR        -Halle          5-0
ASV '57     -Voorwaarts Vr.3-4   VIOS V        -TKA            6-3   Orion      -De Treffers zo 1-1 Tref.
asv Dronten -BAS           0-1   Voorwaarts T  -KHC            4-4 K OSC        -DSZ            5-3
AWC 2       -DVE Trajanus  1-1   VVOG          -Terschuurse B. 5-2   OVC '21    -SC Overwetering1-5
Bennekom    -Stroe         2-0   ZAC           -USV            2-1   Reunie     -TVO            3-4
Berkum      -Heerde        8-2   Zwolsche Boys -Hoonhorst      7-0   Rigtersblk.-EMOS           8-0
CSV Apeld. 2-Wilp          5-3   Alverna zo    -RKSV Driel     0-1   RKHVV      -Rood Wit       4-2
DOS '37     -Luctor et Em. 1-3   Arnhemia      -Veluwezoom     7-4   RKZVC      -WVC            1-1 WVC
DVS '33 Erm.-Hierden       3-1   Barbaros      -Omhoog         1-5   RVW        -CHRC           3-2
Epe         -WHC           0-3   Be Quick Z.   -Loenermark     4-4 B SV Bemmel  -AWC            4-5
Presikhaaf  -Elsweide      4-0   de Bataven    -Angerlo Vrt.   4-1   Sp Rekken  -Bredevoort     2-0
HHC Hard. 2 -MVV '29       1-5   Tubanters 1897-Quick '20 zo   2-3   Survoye Med-Saasveldia     6-1
Holten      -SVZW 2        2-4   DVOL          -Niftrik        2-5   TVV        -Bentelo        4-3
Kolping Dyn.-Alverna za    3-1   DVV zo        -Achilles '29   0-9   Union      -Juliana '31    0-5
KOSC        -Excelsior'31  0-4   Epse          -Colmschat '33  5-2   vv Twenthe -Longa '30      2-3
Lunteren    -Sparta N.     0-1   Etten         -Silvolde       1-0   VIOD       -DVC '26        2-1
MASV        -Bennekom 2    0-4   Germania      -Quick 1888     2-1   Vogido     -La Premiere    9-1
Pax         -AZSV          0-1   Groen Eit'62  -Beekbergen     0-2   Warnsveld.B-Socii          4-1
Quick '20   -Manderveen    1-1 Q Groesbeekse B -NEC            0-5   Wijhe '92  -Rohda R.       0-4
SC Oranje   -Ostrabeke     1-1 O Grol          -HSC '21        0-5   Lelystad'67-FC Horst       4-2
SDVBarneveld-DFS           1-1 S GWVV          -RKPSC          1-2   Ewijk      -70             4-2
Stevo       -Sparta E      1-1St Heino         -Schalkhaar     4-1   EZC '84    -Alexandria     2-3
SVVN        -DETO          0-3   IJsselstreek  -Marienheem     3-2   Lienden    -Advendo '57    5-1
SVZW        -Hengelo       3-2   Keijenburgse B-Ruurlo         0-5   ZVV'56     -SDC Putten     1-1 Putten
Swift '64   -Unicum        1-0   Loo           -GSV '28        2-5   MEC                        bye

2nd round
Beekbergen  -AGOVV         2-4   DETO          -Overwetering   6-1   WVC        -Juliana '31    1-4
Bennekom    -CSV Apeld. 2  2-4   TVO           -Rigtersbleek   1-3   RKSV Driel -Niftrik        2-3
Swift '64   -DVS '33 Erm.  0-2   Luctor et Em. -Rohda R.       3-2   Warnsveld.B-HSC '21        0-7
KHC         -VIOS V.       5-2   Heino         -Stevo          2-1   Germania   -AZSV           2-2 G
ZAC         -Lelystad'67   0-4   HHC Hardenb.  -Quick '20 za   3-0   AWC        -Kolping Dynamo 3-2
Alexandria  -Zwolsche B.   1-6   Excelsior '31 -Voorwaarts V.  8-0   Lienden zo -Arnhemia       9-0
SDV Barnev. -Berkum        4-4 S SVZW          -SVZW 2        10-1   RKPSC      -Ostrabeke      3-3 O
Sparta N.   -WHC           2-2 S GSV '38       -DVE-Trajanus   0-3   VIOD       -De Treffers zo 1-3
Bennekom 2  -VVOG          1-1 V Be Quick Z.   -RKHVV          0-5   NEC        -Achilles '29   2-3
BAS         -IJsselstreek  5-4   RVW           -SP Rekken      3-1   Ewijk      -OSC            3-2
Survoye Med.-Quick '20 zo  0-4   Ruurlo        -MvR            5-3   Epse       -De Bataven     1-4
Omhoog      -TVV           1-2   MEC           -FC Presikhaaf  0-8   SDC Putten                 bye
MVV '29     -Vogido        0-2   Etten         -Longa '30      2-5

Intermediate round
Quick '20   -Excelsior '31 0-2   Apeldoorn 2   -Luctor et Em.  3-2   TVV        -SDC Putten     0-6
AWC         -Ewijk         4-1   KHC           -Niftrik        6-0   RVC        -Achilles '29   0-5

3rd round
HHC Hardenb.-FC Presikhaaf 4-4 H SDC Putten    -FC Lienden (zo)1-2   Apeldoorn 2-SVZW           0-3
SDV Barnev. -KHC           3-0   Achilles '29  -RKHVV          3-3 R Zwolsche B.-Longa '30      2-2 Zw
Lelystad'67 -Juliana '31   1-1 L Sparta Nijk.  -De Bataven     3-1   Rigtersbl. -DETO           3-3 DETO
Excelsior'31-AGOVV         3-0   Germania      -Ostrabeke      8-1   AWC        -HSC '21        0-4
BAS         -Treffers (zo) 2-5   Heino         -DVS '33 Erm.   1-1 D DVE Trajan.-Vogido         1-2
Ruurlo      -VVOG          2-6

4th round
Excelsior31 -SDV Barneveld 3-1   Treffers (zo) -HSC '21        4-3   DVS '33    -SVZW           5-1
HHC         -Lelystad '67  1-1 H Germania      -RKHVV          0-0 R DETO       -VVOG           1-4
Lienden (zo)-Vogido        4-0   Zwolsche Boys -Sparta N.      0-3

1/4 final
VVOG        -HHC Hardenbg. 2-4   FC Lienden    -DVS '33        2-1   RKHVV      -Sparta Nijkerk 0-3
De Treffers -Excelsior '31 2-1

1/2 final
Sparta Nijk -HHC Hardenbg. 2-0   Lienden       -de Treffers    2-2 L

Final, May 19 in Hardenberg
HHC Hardenberg - Lienden   4-1 aet


District North
Preliminary round
Balk        za2 *** 4-2     2-2    Foarut      za4 *** 0-3     1-3    Ternaard    za3 *** 1-6     3-7
CVVO        za3     *** 4-2        SC Stiens   za3     *** 2-1        Be Quick D. za2     *** 4-2
de Walde    za4 0-4     *** 0-3    BCV         za2 12-1    *** 2-1    Rood Geel   za4 2-1     *** 3-2
Bant        za2     3-0     ***    Waterpoort Bza3     2-6     ***    Friese Boys za4     2-3     ***

Blue Boys   za4 *** 1-4     0-7    Oudehaske   za3 *** 0-8     3-1    Minnertsga  za2 *** 0-0     1-1
Haulerw.Boysza4     *** 0-2        Heerenv. B. za2     *** 5-1        Zeerobben   za3     *** 3-2
Broekster B.za2 10-2    *** 3-2    AVC         za3 6-2     *** 2-0    Workum      za4 2-2     *** 2-1
Hardegarijp za3     8-0     ***    Arum        za4     1-4     ***    SC Joure    za3     3-2     ***

ONR         za2 *** 3-0     0-1    ONT         za2 *** 9-0     3-1    Marrum      za4 *** ---     0-2
Gronitas    za4     *** 2-2        Opende      za3     *** 2-1        Beetgum     za4     *** 1-2
DeHeraclidenza3 1-5     *** 0-6    Aduard 2000 za2 1-3     *** 3-0    SC Berlikum za2 6-0     *** 3-1
Knickerbock.za2     5-1     ***    Zwaagwestendza4     2-1     ***    Oostergo    za3    12-2     ***

Veenwouden  za2 *** 7-1     6-1    SDS         za2 *** 2-1    13-1    Delftrahuiz.za3 *** 4-0     2-5
De Sweach   za4     *** 3-5        Bolswardia  za3     *** 4-2        Drogeham wd za4     ***
FC LEO      za3 0-2     *** 7-1    Wykels Hal. za3 2-1     *** 4-0    DESZ        za4 4-0     *** 1-9
Anjum       za3     2-1     ***    FC Birdaard za4     2-4     ***    VVI         za2             ***

Gorecht     za3 *** 1-1     1-1    GSVV        za4 *** 1-1     0-2    Klazienaveenza3 *** 5-0     4-3
Veendam 1894za4     *** 1-3        't Fean'58  za2     *** 4-0        Pesse       za4     *** 1-6
VEV '67     za2 2-1     *** 1-2    RWF         za3 3-0     *** 2-3    DZOH        za2 1-3     *** 1-4
Lycurgus    za2     7-4     ***    Marum       za3     2-4     ***    Glimmen     za3     2-0     ***

Ens         za3 ***         2-0    Noordscheschza2 *** 3-1     2-1    SCN         za3 *** 7-1     2-2
WWS      wd za4     ***            Hollandschevza3     *** 4-2        Espel       za4     *** 0-6
Tollebeek   za4 1-5     *** 3-9    SVM         za4 1-4     *** 2-4    SC Rouveen  za2 2-2     *** 3-0
De Weide    za2             ***    Olde V.'54 2zar     ---     ***    CSVC        za4     ---     ***

Omlandia    za2 ***         1-1    Genemuiden 2zar *** 1-3     3-3    De Fivel    za4 *** 2-2     3-4
Scheemda wd za3     *** 2-4        Olympia '28 za2     *** 4-1        Helpman     za4     *** 3-3
VVS         za4 0-3     *** 1-4    Tonego      za4 3-2     *** 5-1    Onstwedder Bza3 2-1     *** 0-3
Be Quick1887za4     2-7     ***    ZZVV        za3     3-6     ***    ZFC Zuidl.  za2     3-0     ***

Sleen       za4 *** 2-2     1-3    VVK         za4 *** 3-6     1-2    Nw. Balinge za5 *** 1-4     3-0
Vitesse'63  za3     *** 1-3        Groen Geel  za4     *** 2-1        FC Wolvega  za3     *** 3-2
ACV 2       zar 5-0     *** 7-2    Eems Boys   za3 ---     *** 1-2    De Griffioenza3 5-1     *** 5-0
SVN '69     za2     1-4     ***    SC Loppersumza2     3-3     ***    TFS         za5     0-4     ***

VVT         za4 *** 4-0     2-2    VHK         za2 *** 3-3            Makkum      za3 ***         7-1
Tzummarum   za5     *** 0-4        Nagele      za3     *** 0-1        EBC      wd za5     ***
Mulier      za3 4-0     *** 3-0    Urk 2       zar 5-0     ***        DWP         za4 2-2     *** 11-1
VIOD        za3    17-0     ***                                       SC Flamingo za5             ***

Creil       za4 ***2-2      4-1    TOP '63     za4 *** 7-2     9-0    Noordbergum za4 *** 0-6     0-6
Nijland     za3     *** 8-0        IJVC        za5     *** 2-8        Rijperkerk  za3     *** 4-0
Blokzijl    za5 1-5     *** 4-1    NOK         za3 1-2     *** ---    Heeg        za5 1-0     *** 1-7
SVBS '77    za5     0-5     ***    SSS '68     za5     1-15    ***    QVC         za3     1-4     ***

Wardy       za4 *** 4-4     2-7    Scharnegout.za5 *** 3-3     2-2    Holwerd     za5 *** 1-11    0-10
Leeuwarden  za5     *** 1-0        Blija       za5     *** 0-6        Rottevalle  za3     *** 5-2
Ouwe Syl    za5         *** 1-4    Dokkum      za3 3-1     *** 5-1    ASC         za5 1-0     *** 1-6
Kollum      za3  2-1        ***    Ropta Boys  za4     3-1     ***    WTOC        za4     1-4     ***

OKVC        za4 *** 1-0     3-1    Corenos     za3 *** 3-0     2-1    SC Angelslo za4 *** 4-1     6-1
VAKO        za5     *** 0-10       't Zandt    za5     *** 0-14       Twedo       za5     *** 2-3
Fit Boys    za3 5-1     *** 3-4    Poolster    za4 3-1     *** 2-2    Wildervank  za5 0-0     *** 1-6
CSVH        za3     9-0     ***    Westerlee   za3     ---     ***    Borger      za3     5-2     ***

TEO         za4 *** 2-5     1-3    SJS         za3 *** 0-0            De Vogels   za4 *** 5-0
Amicitia VMCza5     *** 0-5        Middelstum  za3     *** 7-1        Veenhuizen  za4     *** 2-8
BSVV        za3 7-0     *** 4-2    Damacota    za5 3-4     ***        Noordwolde  za3 1-2     ***
HS '88      za3     3-2     ***    .                           ***

Elim        za5 *** 4-4     2-1    Mussel      za3 *** 7-0            Meeden      za5 *** 5-1     4-2
Tolbert     za5     *** 1-3        SVBO        za5     *** 1-2        Westerwolde za5     *** 0-7
Smilde '94  za3 0-1     *** 4-1    Sp.Zweeloo  za4 1-1     *** 3-3    GEO         za4 0-1     *** 12-1
SGV         za3     2-1     ***    NKVV     wd za5     3-3     ***    Oosterpark. za5     5-4     ***

SIOS        za5 *** 1-3     1-0    WKE         za5 *** 0-8     1-13   WVV         za5 *** 6-4     7-1
De Pelikanenza4     *** 10-0       Erica '86   za5     *** 7-0        Stedum      za4     *** 5-2
ZEC         za5 2-3     *** 0-7    Germanicus  za5 4-3     *** 0-2    UFCNoordpoolza5 3-1     *** 2-2
Siddeburen  za5     1-4     ***    VVAK        za4     3-3     ***    GVAV-Rapiditza5     5-3     ***

Tiendeveen  za5 *** 7-4     6-1    Niekerk     za5 *** 2-8     0-6    Potetos     za5 *** 1-1     4-1
VCG         za5     *** 1-3        Godlinze    za4     *** 0-12       Ezinge      za4     *** 0-4
NWVV        za4 0-2     *** 5-0    Appingedam  za5 2-0     *** 2-2    Pelikaan S  za5 3-4     *** 1-6
VEV         za5     ---     ***    Grootegast  za5     3-2     ***    VVSV '09    za5     2-2     ***

Zuidhorn    za4 *** 2-1            Kootstertil.za5 *** 2-2     6-0    Suameer     za5 *** ---
RoodZw.Bafloza5     *** 2-3        Woudsend    za5     *** 6-3        Harkema Op. za5     *** 1-1
Mamio       za4 2-2     ***        Lions '66   za5 2-0     *** 5-2    CVO         za5 ---     ***
                            ***    Oudega      za5     1-7     ***    Suameer naar volgende ronde

Suawoude wd za5 *** 2-4            GRC Groning.za5 *** 2-3            Engelbert   za5 *** ---    2-11
VCR         za5     *** 11-1       Neptunia    za5     *** 4-1        De Lauwers  za5     *** 4-3
Jistrum     za5 1-2     *** 0-5    WagenborgerBza5 1-4     ***        Velocit.1897za5 1-4     *** 4-4
V. en V. '68za5     2-2     ***                                       VV Groningenza5     2-1     ***


Sleat    wd za5 ***                Boornberg.80za5 *** 6-3     0-4    HSC         zo3 *** 1-3     1-5
Hielpen     za5     *** 0-5        SC Twijzel  za5     *** 2-6        TEVV        zo3     *** 4-8
ODV         za5 1-0     *** 2-4    Waskemeer   za5 2-2     *** 2-3    Actief      zo2 2-4     *** 1-4
Eastermar   za5     2-2     ***    Boerakker   za5     3-3     ***    Rolder Boys zo2     6-3     ***

Friesland   zo3 *** 3-5     7-2    Irnsum      zo4 *** 1-4     1-1    LEO (Loon)  zo3 *** 1-1     2-6
Drachten    zo2     *** 5-1        GAVC        zo2     *** 0-3        Annen       zo2     *** 1-0
Zuidhorn    zo3 0-4     *** 4-1    Thor        zo4 3-2     *** 1-1    Gomos       zo2 9-2     *** 4-1
Surhuistervnzo4     3-4     ***    Akkrum      zo3     3-5     ***    GRC Groning.zo3     1-1     ***

Olyphia     zo3 *** 2-2     2-1    Frisia 1883Lzo2 *** 7-0            Leeuwarden  zo2 *** 7-0     1-4
Donkerbroek zo4     *** 2-2        Geel Wit    zo3     *** 5-1        Giethoorn   zo4     *** 0-6
Bakkeveen   zo3 2-1     *** 0-1    SC Franeker zo4 0-3     ***        FC Oldemarktzo3 2-1     *** 1-2
Harkema Op. zo2     3-0     ***                                       Heerenveen  zo3    10-1     ***

De Blesse   zo3 *** 1-3     4-2    Jubbega     zo4 *** 2-2     1-1    Amicitia VMCzo3 *** 0-0     0-5
LSC 1890    zo2     *** 1-1        Oerterp     zo3     *** 6-2        Hoogezand   zo2     *** 4-2
Lemmer      zo3 4-2     *** 12-0   Boyl        zo3 2-4     *** 0-2    Be Quick87 2zor 7-0     *** 1-0
Kraggenburg zo4     2-3     ***    ONB         zo2     3-2     ***    Peize       zo2      1-1    ***

VKW         zo2 *** 3-0     9-0    MKV '29     zo4 *** 3-4     3-3    HODO        zo2 ***
Roden       zo2     *** 4-1        FVC 2       zor     *** 2-1        Weerdinge wdzo3     *** 0-4
Forward     zo3 4-6     *** 0-1    St.Annapar. zo2 8-4     *** 5-1    VENO        zo3 2-4     ***
Gieten      zo4     3-3     ***    Harlingen   zo3     2-1     ***

Robur       zo4 *** 1-6    3-14    Sp.Roswinkelzo4 *** 1-7     3-3    Ter Apel '96zo2 *** 4-1     5-1
SC Stiens   zo3     *** 4-0        CEC         zo2     *** 2-2        Valther Boyszo4     *** 2-2
Haulerwijk  zo4 2-1     *** 1-4    WKE 2       zor 5-2     *** 7-1    Musselkanaalzo3 1-1     *** ---
VCTrynwaldenzo3     4-1     ***    Zwartemrse Bzo3     0-4     ***    SVBO 2      zor     4-1     ***

Germanicus  zo2 *** 2-3     6-1    Zuidwolde   zo2 *** 3-5     1-1    Wildervank  zo3 *** 0-0     5-1
Smilde '94  zo3     *** 2-6        Steenwijk   zo2     *** 7-4        Veendam 1894zo4     *** 1-4
Zwartemeer  zo3 0-2     *** ---    Emmeloord   zo3 2-0     *** 5-3    Noordster   zo2 4-2     *** 4-2
Ruinen   wd zo4     3-8     ***    Steenwijkerwzo3     4-1     ***    Haren       zo3     5-1     ***

Ruinerwold  zo3 *** 8-0     2-2    SVBO        zo2 *** 3-1     4-1    ZFC Zuidlar.zo3 *** 1-2     1-2
Diever Wapsezo4     *** 1-4        Bargeres    zo3     *** 5-1        Stadskanaal zo3     *** 2-2
Raptim      zo2 6-0     *** 5-2    Beilen      zo3 1-4     *** 5-3    Valthermond zo2 4-0     *** 5-1
SVV '04     zo3     ---     ***    Protos      zo4     3-2     ***    Pekelder B. zo4     3-12    ***

Wacker      zo3 *** 7-0    1-10    Titan       zo3 *** 2-3     4-3    Aengwirden  zo4 *** 0-2     3-3
Wijster     zo4     *** 0-3        KSC         zo5     *** 2-4        Warga       zo3     *** 1-3
Sleen       zo3 4-2     *** 1-4    Gasselternyvzo4 2-1     *** 1-2    RKO         zo5 ...     *** 4-2
ZBC         zo2     6-0     ***    Dwingeloo   zo3     3-3     ***    Tijnje      zo5     1-2     ***

Zwaagwestendzo3 ***     8-0        RES         zo5 *** 6-1     0-4    FFS         zo4 *** 3-4     2-3
Terschellingzo5 3-2 ***            Langezwaag  zo5     *** 2-5        Gorredijk   zo5     *** 4-0
Dronrijp    zo4     3-3 ***        Nieuweschootzo4 7-0     *** 0-3    Bakhuizen   zo5 0-1     *** 0-9
                            ***    DTD         zo3     7-2     ***    Oosterlitt. zo3     5-0     ***

Asser Boys  zo3 *** 10-1    3-0    Oosterpark. zo4 *** 1-8     2-11   BNC         zo3 *** 5-1     0-2
SVZ         zo5     *** 1-5        Groninger B.zo3     *** 12-0       BATO        zo4     *** 1-2
Hoogkerk    zo4 0-2     *** 4-1    Tynaarlo    zo5 4-3     *** 0-5    Farmsum     zo5 1-0     *** 0-7
Helpman     zo3     9-1     ***    FC Assen    zo3     4-1     ***    ASVB        zo3     8-0     ***

Bedum       zo4 *** 1-8     1-2    Alteveer    zo4 *** 3-2            Veelerveen  zo3 *** 2-1     1-1
de Vogels   zo3     ***20-0        Bellingwoldezo3     *** 1-4        Heiligerlee zo4     *** ---
Westerbroek zo5 wd      ***        WVV         zo3 ...     ***        Meeden      zo5 0-2     *** 0-8
Tolbert     zo4         1-9 ***                                       FC Lewenborgzo3     8-0     ***

Muntendam   zo4 *** 4-1     4-0    Kuinre      zo5 *** 1-4     1-4    SportVereentzo5 *** 2-1     0-3
Bareveld    zo5     *** 0-5        Oldeholtpadezo5     *** 2-3        Udiros      zo5     *** 3-1
Gruno       zo3 4-6     *** 2-2    Read Swart  zo4 5-1     *** 3-0    Stanfries   zo4 3-0     *** 2-2
Eext        zo4     0-3     ***    Langweer    zo5     3-8     ***    Boornberg.80zo4     0-2     ***

OZC         zo5 *** 2-1     2-0    Renado      zo4 *** 4-1     5-1    SC Scheemda zo5 *** 2-5     3-5
Wapserveen  zo5     *** 0-2        Mildam      zo5     *** 7-1        Leek Rodenb,zo5     *** 2-0
Oldeboorn   zo4 4-2     *** 3-4    Uffelte     zo5 1-5     *** 2-1    Niekerk     zo4 0-0     *** 9-0
Blauwhuis   zo5     0-4     ***    Fochteloo   zo5     1-4     ***    Kloosterbur.zo5     2-3     ***

Spc.Makkingazo5 *** 5-2     2-4    Nieuw Roden zo5 *** 3-3     5-0    BlauwGeel'15zo5 *** 1-2
Nicator     zo5     *** 2-4        GKC         zo5     *** 2-4        VVK         zo4     *** 9-0
Zandhuizen  zo5 2-0     *** 1-3    VAKO        zo4 1-0     *** 7-0    Nieuweschanszo5 1-6     ***
ODV         zo4     4-4     ***    Kwiek       zo5     4-0     ***

Kielwindewr.zo5 *** 4-3     2-0    DWZ         zo5 *** 3-3     1-10   MOVV        zo4 *** 0-0
Froombosch  zo5     *** 3-5        OldambtsterBzo5     ***0-17        Oosterhoek  zo5     *** 1-6
Harkstede   zo4 4-3     *** 1-2    Hunsingo    zo4 10-1    *** 5-0    Zuilaardervnzo5 0-1     ***
Drieborg    zo5     3-2     ***    Engelkbert  zo5     16-1    ***

Gieterveen  zo5 *** 1-1     1-6    EEC         zo5 *** 0-2            Usquert     zo5 *** ---     1-4
Oring       zo5     *** 5-2        WEO         zo5     *** 1-6        THOS        zo5     ***0-10
Twedo       zo4 13-0    *** 8-2    Siddeburen  zo4 4-2     ***        ZNC         zo4 19-0    *** 2-1
PJC         zo4     4-4     ***                                       Groen Geel  zo5     6-0     ***

EHS '85     zo4 *** 7-0     4-0    DOS '63     zo5 *** 4-2     0-6    Schoonebeek zo4 *** 5-5     6-2
Buinerveen  zo5     *** 2-1        Buinen      zo5     *** 2-3        Zandpol     zo5     *** 4-3
Amboina     zo5 2-2     *** 2-2    Hoogersmildezo5 5-4     *** 6-1    SPW         zo5 1-4     *** 2-1
Pesse       zo5     0-3     ***    DVC '59     zo4     4-2     ***    Westerwolde zo5     1-1     ***

SVBC        zo4 *** 2-1     7-0    Wispolia    zo5 *** 2-9            St. Jacob   zo5 *** 1-2     0-0
WeiteveenseBzo5     *** 1-4        Black Boys  zo5     *** 2-2        Sparta '59  zo5     *** 1-2
DSC '65     zo5 0-4     *** 2-3    CAB         zo5 10-0    ***        De Sweach   zo5 1-1     *** 2-1
Sellingen   zo5     3-0     ***    Willemsoord zo5 wd          ***    De Walden   zo5     6-0     ***

De Wilper B.zo5 *** 2-1     2-5    BEW         zo5 *** 3-1     5-3    Oosterstreekzo5 *** 4-4     6-1
Houtigehage zo5     *** 1-4        VIOS O      zo5     *** 1-5        HHCombi     zo5     *** 2-7
SteenwijkerBzo5 1-5     *** 1-2    IJhorst     zo5 8-0     *** 1-1    WitteveenseBzo5 1-4     *** 5-1
Havelte     zo5     8-0     ***    DVSV        zo5     3-4     ***    Oranje Zwartzo5     1-1     ***

Eenrum   wd zo5 ***         5-1    FVV         zo5 *** 7-1            Old Forward zo5 *** 3-1
SVMH        zo5     *** 0-3        Zevenhuizen zo5     *** 3-4        Scheerwolde zo5     *** 2-5
Warffum     zo5 5-0     *** 8-1    Wedde       zo5 0-1     ***        VWC         zo5 2-0     ***
GVB         zo5     0-5     ***

Staphorst   zoH *** 3-2            Holwierde   zo1 *** 2-3     1-2    CVVB        zo1 *** 1-3     5-0
HZVV        zo1     *** 3-0        Gronitas    zo1     *** 3-2        ACV         zo1     *** 7-4
De Zweef    zo1 0-2     ***        Grijpskerk  zo1 0-2     *** 7-3    FC Wolvega  zo1 4-0     *** 6-2
SC Enschede zo1 wd          ***    Nieuw Buinenzo1     2-1     ***    DIO Oosterw.zo1     0-6     ***

DETO        zoH *** 4-0            Velocitas'97zo1 *** 1-5     3-3    MSC         zo1 *** 5-2
LTC         zo1     *** 3-1        Viboa       zo1     *** 1-5        Emmen       zo1     *** 3-0
Dalen       zo1 4-2     ***        ONS Sneek   zoH 5-1     *** 2-0    Drenthina   zo1 0-3     ***
                            ***    Achilles1894zo1     5-1     ***

OldeVeste'54zo1 *** 4-2     1-4    Bergum      zo1 *** 2-4     2-0    GVAV-Rapiditzo1 *** 1-5     1-5
PKC '83     zo1     *** 1-3        Urk         zoH     *** 2-0        Flevo Boys  zoH     *** 7-2
FVC         zo1 1-2     *** 0-2    VCTrynwaldenzo1 0-1     *** 0-0    Oeverzwaluw.zo1 3-0     *** 1-3
Alcides     zoH     5-1     ***    Blauw Wit'34zo1     3-0     ***    SWZ Boso SnkzoH     1-1     ***

Drachtster BzoH ***         2-0    OranjeNassauzoH *** 3-2     2-2
DIO Groning.zoH wd  *** 1-1        Be Quick1887zoH     *** 3-0
Leeuw.Zwal. zo1 2-2     *** 1-1    Buitenpost  zo1 5-1     *** 1-2
SC Joure    zo1     4-0     ***    SC Erica    zo1     3-3     ***

1st round
BSVV        -Boerakker     3-4   Workum        -ONS Sneek      0-9   Asser Boys -FVV            3-1
Lycurgus    -Potetos       7-0   Harkemase Boys-SDS            4-1   DTD        -Renado         1-1 Renado
CAB         -Read Swart    3-2   Heerenveense B-Be Quick D.    2-0   RKO        -Dalen          0-7
Bergum      -Frisia        3-3 B Tiendevceen   -SC Genemuiden  0-7   Gomos      -ZNC      ZNC teruggetr
ZBC         -EHS '85       7-0   Broekster Boys-Woudsend       6-1   Havelte    -SVBO           1-4
Wildervank  -Ter Apel '96  3-0   VVI           -Dokkum         4-2   Warffum    -Harkstede      1-3
ACV 2       -Mussel       10-0   Ens           -Noorscheschut  0-4   Hoogeveen  -Twedo          5-2
ODV         -'t Fean '58   2-3   Fit Boys      -SC Loppersum   3-3 L Lemmer     -SWZ Boso Sneek 1-9
ONT         -VCR           5-0   Kollum        -Mulier         0-9   Leek Rodenb-VKW            1-11
SC Angelslo -Olympia '28   2-2 A TOP '6        -FC Wolvega za  5-2   Zwartemeer -MSC            0-9
Erica '86   -Urk           1-10  Poolster      -ZFC Zuidlaren  6-4   Siddeburen -Nieuw Buinen   0-11
DWP         -Berlikum      4-1   Klazienaveen  -Flevo Boys     0-10  Wolvega zo -ODV            5-0
Suameer     -Balk          1-4   De Vogels za  -De Pelikanen   1-2   Steenwijk  -Raptim         1-1 Raptim
ACV         -Groningen    12-0   Harkema Opende-WTOC           2-3   SC Erica   -WKE            2-0
Neptunia    -WVV zo        4-2   FC Lewenborg  -FC Assen       2-0   Hoogersmild-de Vogels zo   4-3
Veenwouden  -Leeuw. Zwal.  1-4   Heerenveen    -St.Annaparochie3-2   Oosterstr. -SVBC           1-2
Urk 2       -Olde Veste'54 1-1 O Gronitas      -BwQuick 1887 2 1-3   Oosterlitt.-ONB            0-1
Rijperkerk  -Nijland       1-3   Drachten      -VWC            5-0   De Sweach  -Thor           1-2
Elim        -Staphorst     0-9   Hunsingo      -Rolder Boys    3-6   Gasselternv-Muntendam      0-7
Knickerbock.-Appingedam    8-2   Schoonebeek   -Emmen          0-3   VVK        -VAKO           1-1 VAKO
HZVV        -SC Rouveen    5-1   Stadskanaal   -ASVB           1-2   Udiros     -Zwaagwesteinde 0-1
SC Stiens   -Drachtster B. 0-6   Achilles 1894 -Be Quick 1887  2-0   Oldeboorn  -VC Trynwalden  3-8
Middelstum  -BeQuick 1887  6-1   Alcides       -HODO           8-0   MOVV       -WVV za         4-1
Meeden      -Mamio         3-4   IJhorst       -CEC            0-2

2nd round
SC Loppersum-Nijland       0-0 N Olde Veste'54 -Flevo Boys     1-4   Zwaagw.eind-Achilles 1894  1-4
WTOC        -Poolster      0-2   Dalen         -Bergum         0-4   FC Wolvega -Drachten       3-2
DWP         -VVI           0-5   VC Trynwalden -ASVB           2-4   FCLewenborg-VAKO           3-3 V
't Fean '58 -ACV 2         3-0   SVBC          -VKW            0-6   CEC        -Gomos          3-1
Staphorst   -Lycurgys      7-1   BeQuick 1887 2-Raptim         6-0   ONB        -MOVV           3-0
De Pelikanen-ACV           0-5   Alcides       -Renado         9-1   Muntendam  -SWZ Boso Sneek 0-1
TOP '63     -Broekster B.  1-2   Harkstede     -Thor           2-2 T Hoogersmild-Nieuw Buinen   1-3
Drachtster B-Mulier        3-1   Heerenveen    -ZBC            6-0   Genemuiden -HZVV           5-1
SC Angelslo -Mamio    Mamio wd   Wildervank    -Hoogeveen      0-5   Knickerbock-Boerakker      7-1
Balk        -Leeuwarder Zw.2-3   Emmen         -CAB            2-0   Harkemase B-Neptunia      12-0
Urk         -Noorscheschut 5-3   MSC           -Rolder Boys    5-1   ONT        -Heerenveense B 0-2
ONS Sneek   -Middelstum   10-0   SVBO          -SC Erica       2-2 E Asser Boys                 bye

3rd round
Harkemase B -Achilles 1894 2-0   Asser Boys    -CEC            4-2   Staphorst  -Flevo Boys     2-0
Genemuiden  -Knickerbock.  4-1   SC Erica      -Drachtster B   0-0 D ACV        -BeQuick 1887 2 1-1 BQ
Thor        -Bergum        1-5   ONS Sneek     -Heerenveen     7-0   VAKO (zo)  -Urk            0-5
Hoogeveen   -Emmen         4-0   ONB           -'t Fean '58    2-1   VKW        -MSC            1-3
SC Angelslo -Nieuw Buinen  0-8   ASVB          -Alcides        2-2Al Broekster B-VVI            0-0 BB
Poolster    -Nijland       2-4   FC Wolvega zo -Leeuw. Zwal.   0-0 W Heerenv. B -SWZ Boso Sneek 1-2

Intermediate round
MSC         -FC Wolvega(zo)4-0   Asser Boys    -Bergum         1-5

4th round
ONB         -MSC           1-1 O SC Genemuiden -Nieuw Buinen   6-0   Hoogeveen  -Broekster B.   1-1 Hoog
Sneek Wit Zw-ONS Sneek     0-2   Harkemase B   -Drachtster B.  1-1 D Alcides    -Bergum         3-0
Staphorst   -Nijland       5-0   Be Quick'87 2 -Urk            0-0 BQ

1/4 final
Alcides     -SC Genemuiden 1-4   Staphorst     -ONB            5-1   Be Q. 87 2 -ONS            0-4
Drachtster B-Hoogeveen     0-1

1/2 final
Genemuiden  -ONS Sneek     3-0   Staphorst     -Hoogeveen      3-1

Final, May 19 in Genemuiden
SC Genemuiden-Staphorst    4-2





2010/11 (amateur football).

2011/12 (professional football).

2012/13 (amateur level).

list of champions.

all-time table from 1956 onwards.

list of 2nd division champions.

list of first class champions.

list of cup finals.

list of super cup finals.


About this document

Prepared and maintained by Jan Schoenmakers the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Jan Schoenmakers (Jan.Schoenmakers@atosorigin.com)
Last updated: 6 Nov 2013

(C) Copyright Jan Schoenmakers and RSSSF 2013
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.