Northern Ireland 2013/14


IFA Premiership
Cup Tournaments
Championship 1
Championship 2

IFA Premiership

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.Linfield              33  22  6  5  71-36  72  Section A  [Belfast]
 2.Cliftonville          33  21  7  5  73-36  70  Section A  [Belfast]
 3.Crusaders             33  16 12  5  57-31  60  Section A  [Belfast]
 4.Portadown             33  17  7  9  71-45  58  Section A
 5.Glentoran             33  13 11  9  47-35  50  Section A  [Belfast]
 6.Glenavon              33  14  6 13  68-63  48  Section A  [Lurgan]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ballymena United      33  13  5 15  45-54  44  Section B
 8.Dungannon Swifts      33  10  6 17  43-59  36  Section B
 9.Coleraine             33   8 10 15  47-58  34  Section B
10.Ballinamallard United 33   8  6 19  28-67  30  Section B
11.Warrenpoint Town      33   8  5 20  36-66  29  Section B
12.Ards                  33   6  3 24  41-77  21  Section B  [Newtownards]

Round 1 [Aug 10]
Ballinamallard United 1-0 Crusaders             
Ballymena United      3-6 Glenavon              
Cliftonville          4-2 Ards                  
Glentoran             1-1 Coleraine             
Portadown             1-1 Linfield              
Warrenpoint Town      2-3 Dungannon Swifts      

Round 2
[Aug 16]
Ards                  1-2 Warrenpoint Town      
[Aug 17]
Coleraine             2-2 Portadown             
Crusaders             1-2 Ballymena United      
Dungannon Swifts      1-0 Ballinamallard United 
Glenavon              1-2 Glentoran             
Linfield              2-4 Cliftonville          

Round 3
[Aug 23]
Glenavon              2-2 Coleraine             
[Aug 24]
Ballymena United      2-1 Dungannon Swifts      
Crusaders             2-0 Linfield              
Glentoran             0-0 Ballinamallard United 
Portadown             2-0 Ards                  
Warrenpoint Town      2-4 Cliftonville          

Round 4
[Aug 30]
Ards                  2-0 Ballymena United      
Ballinamallard United 3-0 Warrenpoint Town      
Cliftonville          1-2 Portadown             
Coleraine             2-2 Crusaders             
Dungannon Swifts      3-3 Glenavon              
[Aug 31]
Linfield              0-0 Glentoran             

Round 5
[Sep 2]
Cliftonville          1-3 Coleraine             
[Sep 3]
Ballinamallard United 0-2 Glenavon              
Ballymena United      2-1 Portadown             
Crusaders             1-1 Dungannon Swifts      
Glentoran             5-0 Ards                  
Warrenpoint Town      0-2 Linfield              

Round 6 [Sep 7]
Ards                  1-3 Linfield              
Ballymena United      0-1 Cliftonville          
Dungannon Swifts      1-0 Coleraine             
Glenavon              3-1 Warrenpoint Town      
Glentoran             0-3 Crusaders             
Portadown            11-0 Ballinamallard United 

Round 7 [Sep 14]
Cliftonville          4-1 Glentoran             
Coleraine             1-2 Ballinamallard United 
Glenavon              4-1 Ards                  
Linfield              4-1 Ballymena United      
Portadown             2-1 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      1-1 Crusaders             

Round 8 [Sep 21]
Ballinamallard United 1-2 Linfield              
Coleraine             3-2 Warrenpoint Town      
Crusaders             2-2 Portadown             
Dungannon Swifts      1-0 Ards                  
Glenavon              1-0 Cliftonville          
Glentoran             0-0 Ballymena United      

Round 9 [Sep 28]
Ards                  4-1 Ballinamallard United 
Ballymena United      0-1 Warrenpoint Town      
Crusaders             3-0 Glenavon              
Dungannon Swifts      1-1 Cliftonville          
Linfield              1-0 Coleraine             
Portadown             2-1 Glentoran             

Round 10
[Oct 4]
Ballinamallard United 1-0 Ballymena United      
[Oct 5]
Cliftonville          0-2 Crusaders             
Coleraine             2-1 Ards                  
Glenavon              1-3 Linfield              
Glentoran             2-1 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      2-2 Portadown             

Round 11
[Oct 12]
Ballinamallard United 0-2 Cliftonville          
Ballymena United      2-2 Coleraine             
Crusaders             4-2 Ards                  
Linfield              2-0 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      0-1 Glentoran             
[Oct 14]
Portadown             2-4 Glenavon              

Round 12
[Oct 18]
Glenavon              2-3 Ballinamallard United 
[Oct 19]
Ards                  3-1 Portadown             
Cliftonville          1-1 Warrenpoint Town      
Coleraine             1-3 Glentoran             
Dungannon Swifts      2-3 Ballymena United      
Linfield              0-0 Crusaders             

Round 13
[Oct 25]
Ards                  1-2 Glenavon              
[Oct 26]
Ballinamallard United 1-1 Coleraine             
Ballymena United      1-4 Linfield              
Crusaders             2-0 Warrenpoint Town      
Dungannon Swifts      0-5 Portadown             
Glentoran             1-1 Cliftonville          
	
Round 14 [Nov 2]
Ballymena United      3-4 Glentoran             
Cliftonville          2-2 Dungannon Swifts      
Coleraine             3-2 Glenavon              
Linfield              5-2 Ards                  
Portadown             0-1 Crusaders             
Warrenpoint Town      2-2 Ballinamallard United 

Round 15 [Nov 9]
Ards                  3-1 Coleraine             
Ballinamallard United 2-1 Portadown             
Cliftonville          2-1 Ballymena United      
Dungannon Swifts      1-2 Glentoran             
Glenavon              2-2 Crusaders             
Linfield              5-1 Warrenpoint Town      

Round 16 [Nov 16]
Ballymena United      4-2 Ards                  
Coleraine             3-4 Cliftonville          
Crusaders             2-1 Ballinamallard United 
Dungannon Swifts      1-0 Linfield              
Glentoran             0-0 Glenavon              
Portadown             2-0 Warrenpoint Town      

Round 17 [Nov 23]
Ards                  2-3 Dungannon Swifts      
Ballinamallard United 1-4 Glentoran             
Crusaders             4-0 Coleraine             
Linfield              3-2 Glenavon              
Portadown             3-3 Cliftonville          
Warrenpoint Town      0-2 Ballymena United      
	
Round 18
[Nov 29]
Glenavon              1-3 Dungannon Swifts      
[Nov 30]
Ards                  1-4 Crusaders             
Ballymena United      2-0 Ballinamallard United 
Cliftonville          3-0 Linfield              
Warrenpoint Town      2-1 Coleraine             
[Dec 2]
Glentoran             0-2 Portadown             

Round 19 [Dec 7]
Ballinamallard United 1-0 Ards                  
Cliftonville          2-1 Glenavon              
Coleraine             2-3 Linfield              
Dungannon Swifts      0-1 Crusaders             
Glentoran             3-0 Warrenpoint Town      
Portadown             1-0 Ballymena United      

Round 20
[Dec 13]
Ards                  0-4 Cliftonville          
[Dec 14]
Crusaders             0-0 Glentoran             
Dungannon Swifts      1-2 Warrenpoint Town      
Glenavon              0-0 Ballymena United      
Linfield              3-0 Ballinamallard United 
Portadown             2-0 Coleraine             

Round 21
[Dec 20]
Warrenpoint Town      abd Glenavon              [abandoned at 1-0 at half-time due to
[Dec 21]                                         floodlight failure]
Ards                  0-0 Glentoran             
Ballymena United      1-0 Crusaders             
Cliftonville          1-0 Ballinamallard United 
Coleraine             0-2 Dungannon Swifts      
Linfield              3-2 Portadown             
[Mar 4]
Warrenpoint Town      1-2 Glenavon              [replay]

Round 22 [Dec 26]
Ballinamallard United 1-1 Dungannon Swifts      
Coleraine             2-3 Ballymena United      
Crusaders             1-1 Cliftonville          
Glenavon              3-2 Portadown             
Glentoran             1-2 Linfield              
Warrenpoint Town      2-0 Ards                  

Round 23
[Jan 1]
Ards                  0-0 Ballymena United      
Ballinamallard United 2-3 Warrenpoint Town      
Cliftonville          2-0 Coleraine             
Dungannon Swifts      0-1 Glentoran             
Portadown             1-1 Crusaders             
[Feb 24]
Linfield              2-1 Glenavon              

Round 24
[Jan 4]
Ballymena United      1-0 Ballinamallard United 
Coleraine             2-0 Ards                  
Glentoran             2-2 Portadown             
Warrenpoint Town      2-3 Linfield              
[Jan 6]
Crusaders             5-1 Dungannon Swifts      
[Jan 7]		
Glenavon              2-5 Cliftonville          

Round 25 [Jan 14]			
Ards                  2-3 Cliftonville          
Coleraine             3-0 Warrenpoint Town      
Dungannon Swifts      2-3 Ballymena United      
Glenavon              2-3 Glentoran             
Linfield              1-1 Crusaders             
Portadown             1-0 Ballinamallard United 

Round 26 [Jan 18]
Ards                  1-3 Dungannon Swifts      
Ballinamallard United 1-2 Glenavon              
Ballymena United      1-2 Linfield              
Cliftonville          0-1 Portadown             
Glentoran             1-1 Coleraine             
Warrenpoint Town      1-1 Crusaders             

Round 27
[Jan 24]
Linfield              3-3 Ards                  
Portadown             4-2 Dungannon Swifts      
[Feb 4]
Ballymena United      1-3 Cliftonville          
Coleraine             1-1 Ballinamallard United 
[Mar 18]
Warrenpoint Town      2-1 Glenavon              
[Mar 25]
Crusaders             2-1 Glentoran             
 
Round 28
[Feb 1]
Cliftonville          1-0 Linfield              
Glentoran             1-2 Warrenpoint Town      
Portadown             1-0 Ballymena United      
[Feb 3]
Glenavon              3-1 Ards                  
[Feb 11]
Ballinamallard United 1-2 Crusaders             
[Feb 17]
Dungannon Swifts      0-2 Coleraine             

Round 29 [Feb 15]
Ards                  2-1 Glentoran             
Ballymena United      2-2 Coleraine             
Cliftonville          4-0 Crusaders             
Glenavon              4-2 Portadown             
Linfield              6-0 Ballinamallard United 
Warrenpoint Town      0-1 Dungannon Swifts      

Round 30
[Feb 21]
Ballinamallard United 1-0 Ards                  
Crusaders             2-2 Glenavon              
Glentoran             0-1 Linfield              
[Feb 22]
Ballymena United      3-2 Warrenpoint Town      
Coleraine             2-3 Portadown             
Dungannon Swifts      1-2 Cliftonville          

Round 31
[Mar 7]
Coleraine             1-0 Crusaders             
Glentoran             3-0 Ballymena United      
[Mar 8]
Cliftonville          5-0 Ballinamallard United 
Glenavon              3-2 Dungannon Swifts      
Portadown             1-2 Linfield              
Warrenpoint Town      0-2 Ards                  

Round 32 [Mar 15]
Ards                  1-2 Portadown             
Ballinamallard United 0-3 Glentoran             
Crusaders             1-0 Ballymena United      
Glenavon              3-1 Coleraine             
Linfield              3-0 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      0-2 Cliftonville          

Round 33 [Mar 22]
Ballymena United      2-1 Glenavon              
Coleraine             0-0 Linfield              
Crusaders             4-1 Ards                  
Dungannon Swifts      1-1 Ballinamallard United 
Glentoran             0-0 Cliftonville          
Portadown             3-0 Warrenpoint Town      

Final Table:

 1.Linfield              33  22  6  5  71-36  72  Section A  [Belfast]
 2.Cliftonville          33  21  7  5  73-36  70  Section A  [Belfast]
 3.Crusaders             33  16 12  5  57-31  60  Section A  [Belfast]
 4.Portadown             33  17  7  9  71-45  58  Section A
 5.Glentoran             33  13 11  9  47-35  50  Section A  [Belfast]
 6.Glenavon              33  14  6 13  68-63  48  Section A  [Lurgan]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Ballymena United      33  13  5 15  45-54  44  Section B
 8.Dungannon Swifts      33  10  6 17  43-59  36  Section B
 9.Coleraine             33   8 10 15  47-58  34  Section B
10.Ballinamallard United 33   8  6 19  28-67  30  Section B
11.Warrenpoint Town      33   8  5 20  36-66  29  Section B
12.Ards                  33   6  3 24  41-77  21  Section B  [Newtownards]


Playoff Stage

Section A | Section B

Section A

Final Table:

 1.Cliftonville          38  26  7  5  88-39  85  Champions  [Belfast]
 2.Linfield              38  24  7  7  81-46  79  [Belfast]
 3.Crusaders             38  18 12  8  67-42  66  [Belfast]
 4.Portadown             38  18  8 12  77-53  62
 5.Glentoran             38  16 11 11  54-42  59  [Belfast]
 6.Glenavon              38  15  6 17  75-79  51  [Lurgan]

Round 34 [Mar 29]
Crusaders             3-1 Portadown             
Glentoran             0-4 Glenavon              
Linfield              1-3 Cliftonville          

Round 35 [Apr 12]
Cliftonville          2-0 Glentoran             
Crusaders             2-3 Linfield              
Portadown             3-0 Glenavon              

Round 36 [Apr 19]
Cliftonville          5-0 Glenavon              
Glentoran             3-0 Crusaders             
Linfield              1-1 Portadown             

Round 37 [Apr 22]
Glenavon              1-3 Crusaders             
Linfield              0-2 Glentoran             
Portadown             0-2 Cliftonville          

Round 38 [Apr 26]
Crusaders             2-3 Cliftonville          
Glenavon              2-5 Linfield              
Portadown             1-2 Glentoran             

Final Table:

 1.Cliftonville          38  26  7  5  88-39  85  Champions  [Belfast]
 2.Linfield              38  24  7  7  81-46  79  [Belfast]
 3.Crusaders             38  18 12  8  67-42  66  [Belfast]
 4.Portadown             38  18  8 12  77-53  62
 5.Glentoran             38  16 11 11  54-42  59  [Belfast]
 6.Glenavon              38  15  6 17  75-79  51  [Lurgan]

Section B

Final Table:

 7.Ballymena United      38  13  8 17  48-59  47
 8.Dungannon Swifts      38  12  8 18  49-66  44
 9.Coleraine             38  10 12 16  51-61  42
10.Ballinamallard United 38  10  9 19  35-70  39
11.Warrenpoint Town      38  10  6 22  43-72  36
------------------------------------------------
12.Ards                  38   6  6 26  44-83  24  Relegated  [Newtownards]

NB: no relegation playoff between Warrenpoint Town and Championship 1 runners-up
    Bangor as the latter do not possess a top level license.

Round 34
[Mar 28]
Ards                  2-2 Warrenpoint Town      
[Mar 29]
Ballinamallard United 2-1 Coleraine             
Ballymena United      1-2 Dungannon Swifts      

Round 35
[Apr 11]
Ards                  0-0 Ballinamallard United 
[Apr 12]
Coleraine             1-1 Ballymena United      
Dungannon Swifts      0-4 Warrenpoint Town      

Round 36 [Apr 19]
Ballinamallard United 0-0 Ballymena United      
Dungannon Swifts      2-0 Ards                  
Warrenpoint Town      0-1 Coleraine             

Round 37 [Apr 22]
Ards                  0-1 Coleraine             
Ballinamallard United 2-2 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      1-0 Ballymena United      

Round 38 [Apr 26]	
Ballymena United      1-1 Ards                  
Coleraine             0-0 Dungannon Swifts      
Warrenpoint Town      0-3 Ballinamallard United 

Final Table:

 7.Ballymena United      38  13  8 17  48-59  47
 8.Dungannon Swifts      38  12  8 18  49-66  44
 9.Coleraine             38  10 12 16  51-61  42
10.Ballinamallard United 38  10  9 19  35-70  39
11.Warrenpoint Town      38  10  6 22  43-72  36
------------------------------------------------
12.Ards                  38   6  6 26  44-83  24  Relegated  [Newtownards]

NB: no relegation playoff between Warrenpoint Town and Championship 1 runners-up
    Bangor as the latter do not possess a top level license.

Cup Tournaments

Irish Cup | League Cup

Irish Cup

Round 1 [Sep 7]
1st Bangor            2-3 Newtowne
18th Newtownabbey     4-2 Lurgan Town
Ardstraw              0-1 Richhill
Bangor Amateurs       2-3 Ballynahinch United
Bangor Swifts         6-1 Groomsport
Bloomfield            0-1 Shankill United        
Brantwood             2-3 Ardglass              
Carniny Amateurs      2-0 Wellington Rec.
Comber Rec.           1-3 Kilmore Rec.
Crewe United          2-5 Dollingstown          
Crumlin United        8-1 Draperstown Celtic
Crumlin Star          3-0 Newcastle
Derriaghy CC          6-2 Lower Maze
Donard Hospital       0-5 UU Jordanstown
Downpatrick           5-2 Saintfield United
Dromara Village       2-1 FC Ballynure
Dromore Amateurs      0-7 Banbridge Rangers
Drumaness Mills       6-0 Valley Rangers
Dunmurry Rec.         0-1 Newry City AFC        
Immaculata            3-1 Ballynure OB
Islandmagee           3-2 St. Mary's
Iveagh United         2-4 Mountjoy United
Killyleagh YC         1-0 Ballymacash Rangers
Lisanally Rangers     0-6 Newbuildings United
Lisburn Rangers       3-1 Dunmurry YM
Magherafelt Sky Blues 2-3 Camlough Rovers
Moneyslane            6-2 Kilroot Rec.
Mossley               1-4 Downshire YM
Nortel                5-3 Malachians
Rathfern Rangers      3-0 Broomhill
Rathfriland Rangers   2-1 Abbey Villa           
Roe Rovers            1-2 Bryansburn Rangers
Seagoe                3-0 Tandragee Rovers
Sirocco Works         3-1 Larne Tech. OB
St. Patrick's YM      2-2 Oxford United Stars   [3-5 pen]
Strabane Athletic     w/o Holywood 
Byes: Ards Rangers, Albert Foundry, Ballywalter Rec., Barn United, Dungiven,
      Oxford Sunnyside, Shorts

Round 2 [Oct 12]
Albert Foundry        1-0 Shankill United        
Ardglass              4-3 Banbridge Rangers
Ballynahinch United   0-1 Sirocco Works
Ballywalter Rec.      2-3 Rathfriland Rangers   
Carniny Amateurs      1-0 Oxford United Stars   
Crumlin Star          2-1 Dollingstown          
Crumlin United        4-4 Islandmagee           [3-2 pen]
Derriaghy CC          7-5 Ards Rangers          
Downpatrick           5-0 UU Jordanstown
Downshire YM          1-0 Mountjoy United
Dromara Village       1-4 Kilmore Rec.
Dungiven              0-1 Newbuildings United
Immaculata            w/o Camlough Rovers       
Lisburn Rangers       2-2 Barn United           [3-2 pen]
Nortel                2-0 Moneyslane
Richhill              1-3 Newry City AFC        
Oxford Sunnyside      1-5 Drumaness Mills
Rathfern Rangers      3-1 Killyleagh YC
Seagoe                0-2 Bryansburn Rangers
Shorts                0-3 Bangor Swifts
Strabane Athletic     6-2 Newtowne

Round 3 [Nov 9]
Carniny Amateurs      3-5 Ardglass              
Derriaghy CC          3-0 18th Newtownabbey     
Downshire YM          2-2 Shankill United       [4-2 pen]
Kilmore Rec.          0-0 Immaculata            [4-2 pen]
Lisburn Rangers       3-1 Bryansburn Rangers
Newbuildings United   1-2 Crumlin Star
Newry City AFC        0-0 Downpatrick           [4-3 pen]
Nortel                0-2 Drumaness Mills
Rathfern Rangers      1-2 Sirocco Works
Rathfriland Rangers   4-1 Bangor Swifts
Strabane Athletic     2-0 Crumlin United

Round 4 [Dec 7]
Armagh City           2-0 Loughgall             
Ballyclare Comrades   4-1 Larne                 
Banbridge Town        4-2 Rathfriland Rangers   
Bangor                5-2 Knockbreda Parish     
Chimney Corner        3-0 Wakehurst             
Coagh United          0-2 Carrick Rangers       
Crumlin Star          4-1 Newry City AFC        
Dergview              2-0 Drumaness Mills
Downshire YM          1-3 Kilmore Rec.
Glebe Rangers         3-2 Ardglass              
H&W Welders           8-1 Killymoon Rangers     
Institute             1-1 Lisburn Distillery    [4-5 pen]
Limavady United       2-1 Derriaghy CC
Moyola Park           2-0 Annagh United         
Newington YC          1-3 Ballymoney United     
Portstewart           2-5 Dundela               
PSNI                  2-1 Tobermore United      
Queens University     5-0 Lurgan Celtic         
Sport&Leisure Swifts  2-1 Sirocco Works
Strabane Athletic     2-0 Lisburn Rangers

Round 5 [Jan 11]
Armagh City           2-2 Ards                  
Ballinamallard United 0-0 Strabane Athletic     
Ballyclare Comrades   3-0 Kilmore Rec.
Ballymoney United     1-0 Banbridge Town        
Bangor                7-1 Glebe Rangers         
Carrick Rangers       3-2 Dundela               
Cliftonville          2-2 Coleraine             
Crusaders             2-1 Crumlin Star
Glenavon              7-0 Sport&Leisure Swifts  
H&W Welders           2-2 Ballymena United      
Linfield              5-0 Dergview              
Lisburn Distillery    0-0 PSNI                  
Moyola Park           1-5 Dungannon Swifts      
Portadown             1-3 Glentoran             
Queens University     1-0 Limavady United       
Warrenpoint Town      2-0 Chimney Corner        

Round 5 Replays [Jan 21]
Armagh City           3-1 Ards                  
Ballinamallard United 1-0 Strabane Athletic
Ballymena United      1-0 H&W Welders           
Coleraine             4-3 Cliftonville          
PSNI                  0-2 Lisburn Distillery    

1/8 Finals
[Feb 8]
Armagh City           1-1 Glentoran             
Ballyclare Comrades   2-1 Carrick Rangers       
Coleraine             2-3 Dungannon Swifts      
Crusaders             4-0 Ballymoney United     
Linfield              1-2 Ballymena United      
Lisburn Distillery    0-2 Queens University     
Warrenpoint Town      0-0 Bangor                
[Mar 1]
Ballinamallard United 0-3 Glenavon              

1/8 Finals Replays
[Feb 17]
Bangor                1-0 Warrenpoint Town      
[Mar 1]
Glentoran             2-1 Armagh City           

Quarterfinals
[Mar 1]
Ballymena United      4-1 Dungannon Swifts      
Crusaders             5-0 Ballyclare Comrades   
Queens University     3-2 Bangor                
[Mar 10]
Glentoran             1-2 Glenavon              

Semifinals [Apr 5]
Ballymena United      3-0 Queens University     
Glenavon              3-1 Crusaders             [aet]

Final [May 3, Windsor Park, Belfast]
Ballymena United      1-2 Glenavon              

League Cup

Round 1 [Aug 13]
Ballyclare Comrades   21 Annagh United         
Banbridge Town        40 Queens University     
Dergview              03 Coagh United          
H&W Welders           10 Armagh City           
Killymoon Rangers     33 Lurgan Celtic         [aet, 2-3 pen]
Knockbreda Parish     10 Carrick Rangers       
Larne                 53 Portstewart           
Limavady United       11 Sport&Leisure Swifts  [aet, 1-3 pen]
Moyola Park           23 Loughgall             
Tobermore United      01 Wakehurst             [aet]

Round 2 [Aug 26]
Ballinamallard United 30 Banbridge Town        
Ballyclare Comrades   02 Glentoran             
Ballymena United      22 Ballymoney United     [aet, 5-3 pen]
Chimney Corner        18 Dundela               
Cliftonville          30 H&W Welders           
Coagh United          13 Lisburn Distillery    
Coleraine             21 Loughgall             [aet]
Donegal Celtic        12 Lurgan Celtic         
Glenavon              60 PSNI                  
Institute             20 Glebe Rangers         
Larne                 01 Dungannon Swifts      
Linfield              20 Knockbreda Parish     
Newington YC          13 Crusaders             
Portadown             40 Sport&Leisure Swifts  
Wakehurst             05 Ards                  
Warrenpoint Town      23 Bangor                

1/8 Finals
[Oct 8]
Ballymena United      30 Ballinamallard United 
Cliftonville          50 Dundela               
Crusaders             41 Coleraine             [aet]
Dungannon Swifts      11 Ards                  [aet, 3-4 pen]
Glenavon              41 Institute             
Glentoran             00 Linfield              [aet, 2-4 pen]
Portadown             60 Lisburn Distillery    
[Oct 15]
Bangor                81 Lurgan Celtic         

Quarterfinals [Nov 12]
Ballymena United      4-0 Portadown             
Cliftonville          4-0 Bangor                
Glenavon              3-3 Ards                  [aet, 4-5 pen]
Linfield              1-1 Crusaders             [aet, 9-10 pen]

Semifinals [Dec 17]
Ards                  0-2 Cliftonville          
Crusaders             4-3 Ballymena United      [aet]

Final [Jan 25]
Cliftonville          0-0 Crusaders             [aet, 3-2 pen]

Championship 1

Final Table:

 1.Institute             26  15  9  2  72-35  54  Promoted  [Derry]
------------------------------------------------
 2.Bangor                26  16  5  5  65-39  53
 3.Knockbreda Parish     26  14  4  8  57-36  46
 4.Dundela               26  14  4  8  65-47  46  [Belfast]
 5.Carrick Rangers       26  14  4  8  52-34  46  [Carrickfergus]
 6.H&W Welders           26  11  8  7  46-34  41  [Belfast]
 7.Ballyclare Comrades   26  10  4 12  53-50  34
 8.Loughgall             26   9  6 11  48-56  33
 9.Larne                 26   9  5 12  32-47  32
10.Lisburn Distillery    26   8  7 11  43-49  31
11.Donegal Celtic        26   8  5 13  41-55  29
12.Dergview              26   6  8 12  30-46  26  [Castlederg]
------------------------------------------------
13.Coagh United          26   5  6 15  38-74  21  Relegated
14.Limavady United       26   4  3 19  19-59  15  Relegated

NB: no promotion playoff between Bangor and Warrenpoint Town as Bangor do not
    possess a top level license.


Championship 2

Final Table:

 1.Armagh City           30  25  2  3  90-26  77  Promoted
 2.PSNI                  30  20  6  4  84-28  66  Promoted  [Belfast]
------------------------------------------------
 3.Queens University     30  19  6  5  47-32  63  [Belfast]
 4.Newington Youth Club  30  15  9  6  56-32  54  [Belfast]
 5.Annagh United         30  15  7  8  75-53  52  [Portadown]
 6.Banbridge Town        30  16  2 12  60-44  50
 7.Moyola Park           30  14  4 12  61-53  46  [Castledawson]
 8.Portstewart           30  12  7 11  52-46  43
 9.Ballymoney United     30  11  6 13  61-59  39
10.Tobermore United      30  10  4 16  47-63  34
11.Glebe Rangers         30  10  3 17  48-64  33  [Ballymoney]
12.Lurgan Celtic         30   9  6 15  41-67  33
13.Wakehurst             30   7  6 17  47-75  27  [Ballymena]
14.Chimney Corner        30   7  2 21  38-75  23  Resigned  [Antrim]
15.Sport&Leisure Swifts  30   5  7 18  37-70  22  [Belfast]
------------------------------------------------
16.Killymoon Rangers     30   5  3 22  33-90  18  Relegated  [Cookstown]

NB: Chimney Corner withdrew for the 2014/15 season

Promoted: Dollingstown (Lurgan)


2012/13.

2014/15.

list of champions.

list of final tables.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of gold cup winners.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans
Last updated: 19 Feb 2015

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2013/15
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.