Paraguay - List of Second Division Champions

Segunda División
1910  Nacional (B) [Sol de América were promoted]
1911  Presidente Hayes
1912    not played
1913  River Plate
1914  10 de Agosto [pre-decessor of Sportivo San Lorenzo]
1915  Marte Atlético [Mariscal López were promoted]
1916  Marte Atlético
1917  Villa del Salto
División Intermedia
1918  Sastre Sport
1919  Presidente Hayes
1920  Cerro Porteño (B) [Atlético Triunfo were promoted]
1921  Sastre Sport
1922    not played
1923  Deportivo Meilicke 
1924  Sportivo Luqueño
1925  Sastre Sport
1926  Rubio Ñu 
1927  Atlántida
1928  General Caballero (Zeballos Cué)
1929  C.A.L.T. [Compañia Americana de Luz y Tracción; changed name to 
1930  Fernando de la Mora                      Atlético Corrales 1935]
1931  Sastre Sport
1932    not played
1933    not played
1934    not played
1935    not played
1936    not played
1937  12 de Octubre
1938  Atlético Sajonia
1939  24 de Septiembre
1940  Sport Colombia
1941  Rubio Ñu 
1942  24 de Septiembre
1943  24 de Septiembre
1944  Sport Colombia
1945  Sport Colombia
1946  Deportivo Pinoza
1947    not played
1948  Asunción F.B.C. 
1949  San Lorenzo
1950  Sport Colombia
Segunda División
1951  Atlántida
1952  General Genes
1953  San Lorenzo
1954  Rubio Ñu 
1955  General Genes
1956  Sportivo Luqueño
1957  River Plate
1958  Presidente Hayes
1959  Atlético Tembetary
1960  San Lorenzo
1961  Rubio Ñu 
1962  General Caballero (Zeballos Cué)
1963  Rubio Ñu 
Primera División B/Primera División de Ascenso
1964  Sportivo Luqueño
1965  Sol de América
1966  Resistencia
1967  Presidente Hayes
1968  Sportivo Luqueño
1969  Silvio Pettirossi
1970  General Caballero (Zeballos Cué)
1971  Presidente Hayes
1972  Rubio Ñu 
1973  Presidente Hayes
1974  Presidente Hayes
1975  Resistencia
1976  Atlético Tembetary
1977  Sol de América
1978  Capitán Figari
1979  Nacional
1980  Resistencia
1981  Oriental
1982  Atlético Colegiales
1983  Atlético Tembetary
1984  San Lorenzo
1985  Sport Colombia
1986  General Caballero (Zeballos Cué)
1987  San Lorenzo
1988  Atlético Tembetary
1989  Nacional
1990  Cerro Corá
1991  Presidente Hayes
1992  Sport Colombia
1993  Deportivo Humaitá
1994  San Lorenzo
1995  Atlético Tembetary
1996  Cerro Corá

NB: became 3rd level from 1997 on.

Intermedia

The Intermedia championship is the second level tournament played since 1997;  
before this tournament, the Second Level was played in different regional 
tournaments.

1997  12 de Octubre [Itaguá]
1998  Resistencia [Asunción]
1999  Universal [Encarnación]
2000  Libertad [Asunción]
2001  Recoleta [Asunción]
2002  Tacuary [Asunción]
2003  Nacional [Asunción]
2004  3 de Febrero [Ciudad del Este]
2005  2 de Mayo [Pedro Juan Caballero]
2006  Sol de América [Asunción]
2007  Silvio Pettirossi [Asunción]
2008  Rubio Ñu [Asunción]
2009  Sportivo Trinidense [Asunción]
2010  General Caballero (Zeballos Cué) [Asunción]
2011  Cerro Porteño [Presidente Franco]
2012  General Díaz [Luque]
2013  3 de Febrero [Ciudad del Este]

About this document

Prepared and maintained by Juan Pablo Andrés, Eli Schmerler and Frank Ballesteros for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Juan Pablo Andrés, Eli Schmerler and Frank Ballesteros
Last updated: 30 Jan 2014

(C) Copyright Juan Pablo Andrés, Eli Schmerler, Frank Ballesteros and RSSSF 2000/14
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.