Russia 1996 Women

Premier Division 1996

Final Table: 

 1.CSK VVS Samara                22  20  1  1  82-12  61
 2.Energiya Voronezh             22  20  0  2  87- 6  60
 3.Lada Togliatti                22  18  1  3  62-19  55
 4.Kaluzhanka Kaluga             22  13  2  7  45-23  41
 5.Sibiryachka Krasnoyarsk       22  10  2 10  40-36  32
 6.Kubanochka Krasnodar          22   9  2 11  33-43  29
 7.KamAZ Naberezhnye Chelny      22   9  1 12  27-39  28
 8.Idel Ufa                      22   7  4 11  20-34  25 
 9.Tekstilshchik-SiM Moskva      22   5  5 12  24-37  20
10.SKIF Moskva                   22   5  4 13  24-44  19
11.Volzhanka Cheboksary          22   3  3 16  11-51  12
12.Syuyumbike-Zilant Zelenodolsk 22   0  1 21   2-113  3

NB: Tekstilshchik-SiM = Tekstilshchik Ramenskoye + SiM Moskva

Disappeared for 1997: KamAZ, Tekstilshchik-DiM, Volzhanka and
                      Syuyumbike-Zilant
Promoted: KMV Pyatigorsk (apparently moved to Kislovodsk for 1997 season)
          and Marsel Ryazan (renamed VDV Ryazan for 1997)

Top Scorers:

1.Bosikova (Energiya)     39
2.Kononova (CSK VVS)      32
3.Khalimdarova (Energiya) 16
4.Barbashina (Energiya)   15

5th Cup 1996

1st round

Group A (in Voronezh)

1 Energiya Voronezh		xxx	3-1	2-0	2	0	0	5-1	6
2 Tekstilshchik-SiM Ramenskoye	1-3	xxx	1-1	0	1	1	2-4	1
3 Idel Ufa			0-2	1-1	xxx	0	1	1	1-3	1

Tekstilshchik-SiM Ramenskoye	1-1	Idel Ufa
  [Polikarpova  Rapanovich]
Energiya Voronezh		3-1	Tekstilshchik-SiM Ramenskoye
  [Denshchik, Poryadina, Khalimdarova  Polikarpova]
Energiya Voronezh		2-0	Idel Ufa
  [Khalimdarova, Kostraba]

Group B (in Togliatti)

1 Lada Togliatti		xxx	2-0	8-0	4-0	3	0	0	14-0	9
2 KAMAZ Naberezhnyye Chelny	0-2	xxx	2-0	6-0	2	0	1	8-2	6
3 Syuyumbike-Zilant Zelenodolsk	0-8	0-2	xxx	1-0	1	0	2	1-10	3
4 CSK VVS-2 Samara		0-4	0-6	0-1	xxx	0	0	3	0-11	0
  Kaluzhanka Kaluga  withdrew.

Lada Togliatti			2-0	KAMAZ Naberezhnyye Chelny
  [Yeryomina, Skotnikova]
Syuyumbike-Zilant Zelenodolsk	1-0	CSK VVS-2 Samara
  [Feoktistova]
CSK VVS-2 Samara		0-6	KAMAZ Naberezhnyye Chelny
  [Dorosheva-3, Novikova, Antonova, Zhandarova]
Lada Togliatti			8-0	Syuyumbike-Zilant Zelenodolsk
  [Vasilyeva-3, Osipova-2, Malchikova, Lisachyova, Skotnikova]
KAMAZ Naberezhnyye Chelny	2-0	Syuyumbike-Zilant Zelenodolsk
  [Dorosheva, Antonova]
Lada Togliatti			4-0	CSK VVS-2 Samara
  [Sedakova, Korotayeva, Lisachyova, Vasilyeva]

Group C (in Krasnodar)

1 Sibiryachka Krasnoyarsk	xxx	1-0	0-0	2-2	1	2	0	3-2	5
2 Marsel Ryazan			0-1	xxx	2-2 [*]	3-1	1	1	1	5-4	4
3 Kubanochka Krasnodar		0-0	2-2 [*]	xxx	1-1	0	3	0	3-3	3
4 Chertanovo-SKIF Moscow	2-2	1-3	1-1	xxx	0	2	1	4-6	2

[*] match finished 2-2, but the official documents mistakenly list 0-0.

Marsel Ryazan			3-1	Chertanovo-SKIF Moscow
  [Sazonova-2, Bogomolova  Kapkova]
Kubanochka Krasnodar		0-0	Sibiryachka Krasnoyarsk
Sibiryachka Krasnoyarsk		2-2	Chertanovo-SKIF Moscow
  [Kremlyova  Panyushkina, Avdonchenko]
Kubanochka Krasnodar		2-2 [*]	Marsel Ryazan
  [Benzik-2  Khutsishvili, Zarenina]
Sibiryachka Krasnoyarsk		1-0	Marsel Ryazan
  [Kremlyova]
Kubanochka Krasnodar		1-1	Chertanovo-SKIF Moscow
  [Fedchenko  Nemova]

Group D (in Pyatigorsk)

Volzhanka Cheboksary and Sila Saint-Petersburg withdraw. 
CSK VVS Samara and KMV Pyatigorsk to quarterfinals.

Quarterfinals

CSK VVS Samara			w/o	Tekstilshchik-SiM Ramenskoye	[withdrew]
Energiya Voronezh		w/o	KAMAZ Naberezhnyye Chelny	[withdrew]
Lada Togliatti			2-0	Marsel Ryazan			[aet]
  [Skotnikova, Sergayeva]
KMV Pyatigorsk			0-1	Sibiryachka Krasnoyarsk
  [Dikareva]

Semifinals

First Legs
Energiya Voronezh		9-0	Lada Togliatti
[Bosikova-5, Barbashina-2, Lukyanova-2]
Sibiryachka Krasnoyarsk		1-3	CSK VVS Samara
  [Kremlyova  Komarova, Dzharbolova, Savina]

Second Legs
Lada Togliatti			o/w	Energiya Voronezh		[withdrew]
CSK VVS Samara			4-0	Sibiryachka Krasnoyarsk
  [Grigoryeva-2, Kononova, Nurkenova]

Final

First Leg [in Samara, Sep 8]
CSK VVS Samara			1-3	Energiya Voronezh
  [Yegorova 27 - Barbashina 13, 30, 81]
CSK VVS: Petko, Nurkenova, Oznobikhina (Kozelskaya 70), Daurenbekova,
  Dzharbolova, Komarova (Sukhorukova 55), Grigoryeva, Yegorova,
  Svetlitskaya, Kononova, Golovko.
ENERGIYA: Volkova, Dmitriyenko, Cheverda, Gedroyts, Kostraba, Denshchik,
  Khalimdarova, Burakova, Kolomiyets, Lukyanova (Bosikova 75), Barbashina.

Second Leg [in Voronezh, Sep 28]
Energiya Voronezh		4-1	CSK VVS Samara
  [Lukyanova 37, Barbashina 49, Bosikova 64, 79 pen; Kononova 29]
ENERGIYA: Volkova, Dmitriyenko (Shenshina 85), Cheverda, Gedroyts
  (Strukova 77), Kostraba, Kolomiyets (Shchigoleva 87), Khalimdarova,
  Burakova, Bosikova, Barbashina, Lukyanova (Denshchik 58 (Poryadina 76)).
CSK VVS: Morozova, Kononova, Nurkenova, Litvinova (Dzharbolova 46),
  Daurenbekova, Oznobikhina (Botasheva 56), Komarova, Golovko
  (Sukhorukova 66), Svetlitskaya, Filippova, Savina (Kozelskaya 63).


Second level (First league)

 1.KMV Pyatigorsk		 10   7  3  0  21- 4  24  Promoted
 2.Marsel Ryazan		 10   7  1  2  38- 6  22  Promoted
 3.Sila Sankt-Peterburg		 10   4  4  2  15-10  16
 4.Anna Novovoronezh		 10   4  1  5  13-15  13
 5.Rus-Chertanovo Moscow	 10   2  1  7  10-29   7
 6.Vologzhanka Vologda		 10   0  2  8   4-37   2
 -.CSK VVS-2 Samara              withdrew after 2 games; all results annulled


1995

1997

list of champions

list of cup finals


About this document

Partial source: FC Energiya Voronezh page

Prepared and maintained by Mike Dryomin, Sergey Fadeyev and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Mike Dryomin (mike.d@g23.relcom.ru), Sergey Fadeyev (Fadeev_SO@adm.kaluga.ru) and Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 5 Jun 2006

(C) Copyright Mike Dryomin, Sergey Fadeyev, Karel Stokkermans and RSSSF 2003/06
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.