San Marino 2021/22


Campionato Dilettanti 2021/22
Coppa Titano 2021/22

Campionato Dilettanti 2021/22

Regular Stage | Playoff Stage

Regular Stage

Final Table:

 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 28  17  9  2  43-16  60  Quarterfinals
 2.SP Tre Penne (San Marino)     28  17  8  3  65-29  59  Quarterfinals
 3.Tre Fiori (Fiorentino)        28  14 10  4  46-28  52  Quarterfinals
 4.Virtus (Acquaviva)            28  15  7  6  32-18  52  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Pennarossa (Chiesanuova)      28  12 11  5  30-22  47  Playoff Round 1
 6.SC Faetano                    28  13  7  8  39-26  46  Playoff Round 1
 7.SP Libertas (Borgo Maggiore)  28  13  5 10  48-40  44  Playoff Round 1
 8.SS Folgore/Falciano           28  10 10  8  36-23  40  Playoff Round 1
 9.Fiorentino                    28   9  9 10  43-37  36  Playoff Round 1
10.SP Domagnano                  28   8  6 14  28-40  30  Playoff Round 1
11.SS San Giovanni               28   6 11 11  29-34  29  Playoff Round 1
12.SS Murata                     28   5 10 13  20-32  25  Playoff Round 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
13.SP Cailungo                   28   4 10 14  26-46  22
14.Juvenes/Dogana                28   5  6 17  24-63  21
15.Cosmos (Serravalle)           28   0  5 23   9-64   5

Round 1
[Sep 18]
Cailungo         0-3 Fiorentino       
La Fiorita       5-0 Libertas         
Tre Fiori        2-1 Murata           
Folgore/Falciano 0-1 Domagnano        
[Sep 19]
Faetano          0-1 Pennarossa       
Tre Penne        2-0 Virtus           
San Giovanni     4-0 Juvenes/Dogana   
Cosmos           bye

Round 2
[Sep 24]
Virtus           2-0 Cosmos           
[Sep 25]
Domagnano        3-0 Cailungo         
Fiorentino       1-1 Folgore/Falciano 
Juvenes/Dogana   0-1 Tre Penne        
Pennarossa       1-0 San Giovanni     
[Sep 26]
Libertas         4-2 Faetano          
Murata           0-1 La Fiorita       
Tre Fiori        bye

Round 3
[Oct 2]
Cosmos           0-2 La Fiorita       
Faetano          1-2 Virtus           
Tre Fiori        1-2 Libertas         
Tre Penne        3-0 Murata           
[Oct 3]
Cailungo         1-2 Pennarossa       
Domagnano        3-0 Fiorentino       
Folgore/Falciano 2-1 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     bye

Round 4
[Oct 16]
Cosmos           0-3 Faetano          
Libertas         2-0 San Giovanni     
Pennarossa       0-0 Juvenes/Dogana   
Virtus           1-2 Domagnano        
[Oct 17]
La Fiorita       2-1 Tre Fiori        
Murata           0-0 Fiorentino       
Tre Penne        2-1 Cailungo         
Folgore/Falciano bye

Round 5
[Oct 19]
Faetano          0-1 San Giovanni     
Juvenes/Dogana   2-1 Domagnano        
[Oct 20]
Cailungo         1-2 Folgore/Falciano 
Fiorentino       0-0 Cosmos           
La Fiorita       1-0 Tre Penne        
Murata           1-0 Libertas         
Tre Fiori        2-1 Pennarossa       
Virtus           bye

Round 6
[Oct 23]
Domagnano        2-4 Tre Fiori        
Juvenes/Dogana   0-1 Fiorentino       
San Giovanni     0-0 Cailungo         
Virtus           0-0 La Fiorita       
[Oct 24]
Cosmos           0-2 Murata           
Folgore/Falciano 0-0 Faetano          
Libertas         2-3 Tre Penne        
Pennarossa       bye

Round 7
[Oct 30]
Faetano          2-1 Domagnano        
Fiorentino       2-3 Pennarossa       
Murata           2-1 Cailungo         
Tre Penne        2-0 Cosmos           
[Oct 31]
La Fiorita       2-2 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        4-2 San Giovanni     
Virtus           1-0 Folgore/Falciano 
Libertas         bye

Round 8
[Nov 6]
Fiorentino       2-2 Faetano          
Juvenes/Dogana   0-0 Murata           
Libertas         6-0 Cosmos           
Tre Fiori        0-3 Tre Penne        
[Nov 7]
Domagnano        0-1 Pennarossa       
Folgore/Falciano 2-0 La Fiorita       
San Giovanni     0-2 Virtus           
Cailungo         bye

Round 9
[Nov 20]
Murata           2-0 Domagnano        
Pennarossa       1-1 Folgore/Falciano 
Tre Penne        3-3 San Giovanni     
[Nov 21]
La Fiorita       2-1 Cailungo         
Cosmos           0-5 Tre Fiori        
Virtus           0-1 Libertas         
Faetano          3-1 Juvenes/Dogana   
Fiorentino       bye

Round 10
[Nov 27]
Faetano          0-0 La Fiorita       
Pennarossa       1-1 Murata           
Cailungo         2-3 Tre Fiori        
Folgore/Falciano 2-4 Tre Penne        
[Nov 28]
Juvenes/Dogana   1-2 Virtus           
San Giovanni     5-1 Cosmos           
Fiorentino       3-2 Libertas         
Domagnano        bye

Round 11
[Dec 4]
Cosmos           0-0 Domagnano        
Libertas         1-1 Cailungo         
Tre Penne        3-0 Pennarossa       
Virtus           2-1 Fiorentino       
La Fiorita       1-1 San Giovanni     
[Dec 5]
Tre Fiori        3-0 Faetano          
Murata           0-3 Folgore/Falciano 
Juvenes/Dogana   bye

Round 12
[Dec 11]
San Giovanni     1-1 Murata           
Pennarossa       0-1 Virtus           
Folgore/Falciano 0-0 Tre Fiori        
Domagnano        1-2 La Fiorita       
Juvenes/Dogana   1-7 Libertas         
[Dec 12]
Fiorentino       2-5 Tre Penne        
Cailungo         2-1 Cosmos           
Faetano          bye

Round 13
[Dec 18]
Virtus           0-0 Cailungo         
Cosmos           1-1 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        3-1 Fiorentino       
San Giovanni     0-0 Folgore/Falciano 
[Dec 19]
Libertas         1-1 Pennarossa       
Tre Penne        6-0 Domagnano        
Murata           1-2 Faetano          
La Fiorita       bye

NB: round 14 played after round 22; round 15 played after round 26;
    rounds 16 and 17 played after round 27

Round 18
[Jan 29]
Juvenes/Dogana   0-4 Folgore/Falciano 
La Fiorita       2-0 Cosmos           
Virtus           0-0 Faetano          
Libertas         1-3 Tre Fiori        
[Jan 30]
Pennarossa       1-1 Cailungo         
Fiorentino       1-3 Domagnano        
Murata           1-1 Tre Penne        
San Giovanni     bye

Round 19
[Feb 5]
Cailungo         1-2 Tre Penne        
Faetano          1-0 Cosmos           
Tre Fiori        3-3 La Fiorita       
Fiorentino       3-2 Murata           
[Feb 6]
Juvenes/Dogana   0-2 Pennarossa       
San Giovanni     0-1 Libertas         
Domagnano        0-0 Virtus           
Folgore/Falciano bye

Round 20
[Feb 12]
Libertas         3-0 Murata           
Folgore/Falciano 0-1 Cailungo         
Domagnano        0-2 Juvenes/Dogana   
San Giovanni     1-2 Faetano          
[Feb 13]
Cosmos           0-3 Fiorentino       
Tre Penne        2-3 La Fiorita       
Pennarossa       1-1 Tre Fiori        
Virtus           bye

Round 21
[Feb 15]
Cailungo         1-1 San Giovanni     
Faetano          0-1 Folgore/Falciano 
[Feb 16]
Fiorentino       5-0 Juvenes/Dogana   
La Fiorita       0-2 Virtus           
Murata           3-0 Cosmos           
Tre Fiori        1-1 Domagnano        
Tre Penne        1-1 Libertas         
Pennarossa       bye

Round 22
[Feb 19]
Cailungo         0-0 Murata           
Cosmos           1-3 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   0-4 La Fiorita       
Pennarossa       2-1 Fiorentino       
[Feb 20]
Domagnano        1-3 Faetano          
Folgore/Falciano 1-2 Virtus           
San Giovanni     0-1 Tre Fiori        
Libertas         bye

Round 14
[Feb 22]
Juvenes/Dogana   0-4 Cailungo         
Pennarossa       0-0 La Fiorita       
[Feb 23]
Domagnano        3-1 Libertas         
Faetano          0-0 Tre Penne        
Fiorentino       0-1 San Giovanni     
Folgore/Falciano 2-0 Cosmos           
Virtus           1-1 Tre Fiori        
Murata           bye

Round 23
[Feb 26]
Faetano          2-0 Fiorentino       
Pennarossa       1-0 Domagnano        
Tre Penne        1-1 Tre Fiori        
Virtus           1-2 San Giovanni     
[Feb 27]
Cosmos           0-1 Libertas         
La Fiorita       1-0 Folgore/Falciano 
Murata           0-1 Juvenes/Dogana   
Cailungo         bye

Round 24
[Mar 5]
Domagnano        0-0 Murata           
Juvenes/Dogana   1-2 Faetano          
Libertas         0-3 Virtus           
San Giovanni     1-2 Tre Penne        
Folgore/Falciano 1-1 Pennarossa       
[Mar 6]
Cailungo         0-2 La Fiorita       
Tre Fiori        0-0 Cosmos           
Fiorentino       bye

Round 25
[Mar 8]
Tre Penne        0-0 Folgore/Falciano 
Virtus           0-0 Juvenes/Dogana   
[Mar 9]
Cosmos           0-0 San Giovanni     
La Fiorita       0-0 Faetano          
Libertas         1-3 Fiorentino       
Murata           0-0 Pennarossa       
Tre Fiori        0-0 Cailungo         
Domagnano        bye

Round 26
[Mar 12]
Cailungo         1-1 Libertas         
Fiorentino       1-1 Virtus           
Folgore/Falciano 3-0 Murata           
San Giovanni     0-3 La Fiorita       
[Mar 13]
Domagnano        1-0 Cosmos           
Faetano          0-1 Tre Fiori        
Pennarossa       1-1 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   bye

Round 15
[Mar 15]
La Fiorita       0-0 Fiorentino       
Libertas         2-2 Folgore/Falciano 
Murata           1-2 Virtus           
[Mar 16]
Cailungo         0-4 Faetano          
Cosmos           0-3 Pennarossa       
San Giovanni     0-0 Domagnano        
Tre Fiori        2-0 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        bye

Round 27
[Mar 19]
Cosmos           1-3 Cailungo         
La Fiorita       2-1 Domagnano        
Tre Fiori        0-4 Folgore/Falciano 
Tre Penne        4-3 Fiorentino       
[Mar 20]
Libertas         2-1 Juvenes/Dogana   
Murata           0-0 San Giovanni     
Virtus           0-2 Pennarossa       
Faetano          bye

Round 16
[Apr 2]
Domagnano        1-0 Folgore/Falciano 
Fiorentino       4-0 Cailungo         
Libertas         awd La Fiorita       [awarded 0-3; originally 0-1]
Pennarossa       0-2 Faetano          
[Apr 3]
Juvenes/Dogana   4-1 San Giovanni     
Murata           0-0 Tre Fiori        
Virtus           2-1 Tre Penne        
Cosmos           bye

Round 17
[Apr 5]
Cailungo         1-1 Domagnano        
Faetano          1-2 Libertas         
Folgore/Falciano 0-0 Fiorentino       
[Apr 6]
Cosmos           0-2 Virtus           
La Fiorita       1-0 Murata           
San Giovanni     1-1 Pennarossa       
Tre Penne        7-1 Juvenes/Dogana   
Tre Fiori        bye
 
Round 28
[Apr 9]
Faetano          3-2 Murata           
Fiorentino       0-0 Tre Fiori        
Juvenes/Dogana   3-1 Cosmos           
Pennarossa       1-0 Libertas         
[Apr 10]
Cailungo         0-2 Virtus           
Domagnano        2-3 Tre Penne        
Folgore/Falciano 0-0 San Giovanni     
La Fiorita       bye

Round 29
[Apr 13]
Cailungo         2-2 Juvenes/Dogana   
Tre Penne        0-0 Faetano          
[Apr 14]
Cosmos           2-5 Folgore/Falciano 
La Fiorita       1-0 Pennarossa       
Libertas         1-0 Domagnano        
San Giovanni     0-3 Fiorentino       
Tre Fiori        1-0 Virtus           
Murata           bye

Round 30
[Apr 20]
Domagnano        0-4 San Giovanni     
Fiorentino       0-0 La Fiorita       
Folgore/Falciano 0-3 Libertas         
Juvenes/Dogana   0-3 Tre Fiori        
[Apr 21]
Faetano          4-1 Cailungo         
Pennarossa       2-1 Cosmos           
Virtus           1-0 Murata           
Tre Penne        bye

Final Table:

 1.SP La Fiorita (Montegiardino) 28  17  9  2  43-16  60  Quarterfinals
 2.SP Tre Penne (San Marino)     28  17  8  3  65-29  59  Quarterfinals
 3.Tre Fiori (Fiorentino)        28  14 10  4  46-28  52  Quarterfinals
 4.Virtus (Acquaviva)            28  15  7  6  32-18  52  Quarterfinals
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 5.Pennarossa (Chiesanuova)      28  12 11  5  30-22  47  Playoff Round 1
 6.SC Faetano                    28  13  7  8  39-26  46  Playoff Round 1
 7.SP Libertas (Borgo Maggiore)  28  13  5 10  48-40  44  Playoff Round 1
 8.SS Folgore/Falciano           28  10 10  8  36-23  40  Playoff Round 1
 9.Fiorentino                    28   9  9 10  43-37  36  Playoff Round 1
10.SP Domagnano                  28   8  6 14  28-40  30  Playoff Round 1
11.SS San Giovanni               28   6 11 11  29-34  29  Playoff Round 1
12.SS Murata                     28   5 10 13  20-32  25  Playoff Round 1
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
13.SP Cailungo                   28   4 10 14  26-46  22
14.Juvenes/Dogana                28   5  6 17  24-63  21
15.Cosmos (Serravalle)           28   0  5 23   9-64   5

Playoff Stage

Round 1

First Legs [May 3]
Pennarossa       1-1 Murata           
Faetano          1-1 San Giovanni     
Libertas         5-0 Domagnano        
Folgore/Falciano 0-2 Fiorentino       

Second Legs [May 7]
Murata           1-2 Pennarossa       
San Giovanni     1-2 Faetano          
Domagnano        0-3 Libertas         
Fiorentino       1-2 Folgore/Falciano 

Quarterfinals

First Legs [May 11]
La Fiorita       0-1 Fiorentino       
Tre Penne        2-0 Libertas         
Tre Fiori        1-1 Faetano          
Virtus           0-1 Pennarossa       

Second Legs [May 15]
Fiorentino       0-2 La Fiorita       
Libertas         1-0 Tre Penne        
Faetano          1-1 Tre Fiori        
Pennarossa       1-1 Virtus           

NB: Tre Fiori qualified on better record regular stage

Semifinals

First Legs [May 18]
La Fiorita       2-1 Pennarossa       
Tre Penne        1-0 Tre Fiori        

Second Legs [May 22]
Pennarossa        -  La Fiorita       
Tre Fiori         -  Tre Penne        


Coppa Titano 2021/22

Round 1

First Legs
[Sep 28]
Cosmos           2-3 Tre Penne        
Juvenes/Dogana   0-2 Pennarossa       
[Sep 29]
Fiorentino       1-1 Tre Fiori        
Domagnano        2-1 San Giovanni     
Virtus           1-2 Murata           
Folgore/Falciano 1-1 Libertas         
Faetano          0-0 Cailungo         
La Fiorita       bye

Second Legs            
[Oct 26]
Tre Fiori        2-0 Fiorentino       
San Giovanni     0-1 Domagnano        
[Ocvt 27]
Tre Penne        4-2 Cosmos           
Pennarossa       2-1 Juvenes/Dogana   
Murata           0-0 Virtus           
Libertas         1-5 Folgore/Falciano 
Cailungo         0-2 Faetano          
La Fiorita       bye

Quarterfinals

First Legs [Nov 24]
La Fiorita       3-0 Faetano          
Pennarossa       0-1 Tre Fiori        
Folgore/Falciano 0-0 Murata           
Domagnano        2-0 Tre Penne        

Second Legs [Dec 8]
Faetano          0-1 La Fiorita       
Tre Fiori        3-1 Pennarossa       
Murata           1-2 Folgore/Falciano 
Tre Penne        2-1 Domagnano        

Semifinals

First Legs [Apr 24]
La Fiorita       0-3 Tre Fiori        
Folgore/Falciano 2-0 Domagnano        
 
Second Legs [Apr 27]
Tre Fiori        2-3 La Fiorita       
Domagnano        1-1 Folgore/Falciano 
 
Final [Apr 30]
Tre Fiori        3-1 Folgore/Falciano 


2020/21.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 19 May 2022

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.