Senegal 2021/22


Ligue 1
Cup Tournaments
Ligue 2

Ligue 1

Table:

 1.Casa Sports (Ziguinchor)      23  11 10  2  25-13  43
 2.ASC Jaraaf                    23  10  8  5  25-17  38
 3.Génération Foot               23  10  7  6  31-17  37
 4.Guédiawaye FC                 23   9  8  6  25-24  35  [P]
 5.AS des Douanes                23  10  4  9  19-21  34
 6.AS Pikine                     23   8  9  6  23-18  33
 7.Teungueth FC                  23   7 10  6  23-16  31  [C]
 8.Diambars de Saly              23   8  6  9  22-17  30
 9.ASC La Linguère (Saint-Louis) 23   7  9  7  12-14  30 [P]
10.Dakar Sacré-Cœur              23   6  9  8  14-14  27
11.US Gorée                      23   6  8  9  14-20  26
12.ASEC Ndiambour (Louga)        23   6  7 10  13-25  25
--------------------------------------------------------
13.CNEPS Excellence (Thiès)      23   6  6 11  12-22  24
14.Mbour Petite Côte             23   4  5 14  12-32  17

Round 1
[Nov 20]
Pikine          0-0 Guédiawaye      
[Nov 21]
Génération Foot 2-0 Jaraaf          
Gorée           1-1 CNEPS           
Casa Sports     1-1 Sacré-Cœur      
Linguère        2-0 Mbour PC        
Diambars        3-0 Ndiambour       
Douanes         0-2 Teungueth       

Round 2
[Nov 27]
Sacré-Cœur      1-1 Pikine          
Teungueth       0-0 Diambars        
Jaraaf          2-0 Linguère        
Mbour PC        0-0 Casa Sports     
[Nov 28]
CNEPS           0-0 Génération Foot 
Guédiawaye      1-2 Douanes         
Ndiambour       1-1 Gorée           

Round 3
[Dec 11]
Douanes         1-1 Sacré-Cœur      
Diambars        0-3 Guédiawaye      
Casa Sports     1-1 Jaraaf          
[Dec 12]
Gorée           1-1 Teungueth       
Pikine          0-1 Mbour PC        
CNEPS           1-0 Ndiambour       
Linguère        0-0 Génération Foot 

Round 4
[Dec 18]
Sacré-Cœur      0-0 Diambars        
Teungueth       2-0 Ndiambour       
Jaraaf          awd Pikine          [awarded 0-2; abandoned at 1-0
Génération Foot 1-2 Casa Sports      in 90+5' due to crowd trouble]
[Dec 19]
Linguère        1-0 CNEPS           
Guédiawaye      1-0 Gorée           
Mbour PC        1-0 Douanes         

Round 5 [Dec 22]
Pikine          2-1 Génération Foot 
CNEPS           1-0 Teungueth       
Ndiambour       1-1 Guédiawaye      
Douanes         1-3 Jaraaf          
Diambars        0-0 Mbour PC        
Casa Sports     1-0 Linguère        
Gorée           2-0 Sacré-Cœur      

Round 6 [Dec 26]
Sacré-Cœur      2-0 Ndiambour       
Casa Sports     1-0 CNEPS           
Jaraaf          2-0 Diambars        
Mbour PC        1-4 Gorée           
Génération Foot 1-0 Douanes         
Linguère        2-1 Pikine          
Guédiawaye      0-3 Teungueth       

Round 7
[Jan 2]
Pikine          1-1 Casa Sports     
CNEPS           1-2 Guédiawaye      
Douanes         1-0 Linguère        
Diambars        1-1 Génération Foot 
Teungueth       0-1 Sacré-Cœur      
Gorée           0-1 Jaraaf          
[Jan 3]
Ndiambour       1-0 Mbour PC        

Round 8
[Jan 7]
Sacré-Cœur      0-1 Guédiawaye      
[Jan 8]
Génération Foot 2-0 Gorée           
Pikine          2-0 CNEPS           
Casa Sports     2-1 Douanes         
Jaraaf          0-0 Ndiambour       
Mbour PC        2-2 Teungueth       
Linguère        1-0 Diambars        

Round 9
[Feb 12]
Douanes         1-1 Pikine          
Diambars        0-0 Casa Sports     
Teungueth       1-1 Jaraaf          
[Feb 13]
Gorée           1-0 Linguère        
CNEPS           0-0 Sacré-Cœur      
Ndiambour       0-2 Génération Foot 
Guédiawaye      1-0 Mbour PC        

Round 10
[Feb 19]
Jaraaf          3-3 Guédiawaye      
Mbour PC        1-0 Sacré-Cœur      
Douanes         0-0 CNEPS           
Casa Sports     0-0 Gorée           
[Feb 20]
Génération Foot 1-0 Teungueth       
Linguère        0-0 Ndiambour       
Pikine          0-0 Diambars        

Round 11
[Feb 26]
Diambars        0-1 Douanes         
Teungueth       0-0 Linguère        
[Feb 27]
Gorée           0-4 Pikine          
CNEPS           0-0 Mbour PC        
Ndiambour       0-0 Casa Sports     
Guédiawaye      1-1 Génération Foot 
Sacré-Cœur      0-0 Jaraaf          

Round 12
[Mar 5]
Jaraaf          2-0 Mbour PC        
Diambars        3-0 CNEPS           
Douanes         0-2 Gorée           
Casa Sports     1-1 Teungueth       
Génération Foot 0-0 Sacré-Cœur      
[Mar 6]
Linguère        0-1 Guédiawaye      
Pikine          1-0 Ndiambour       

Round 13
[Mar 12]
Mbour PC        1-4 Génération Foot 
Teungueth       1-1 Pikine          
Sacré-Cœur      0-0 Linguère        
[Mar 13]
Gorée           0-2 Diambars        
Ndiambour       1-1 Douanes         
Guédiawaye      0-2 Casa Sports     
[Mar 14]
CNEPS           1-0 Jaraaf          

Halfway Table:

 1.Génération Foot               13   6  5  2  16- 7  23
 2.Casa Sports (Ziguinchor)      13   5  8  0  12- 6  23
 3.Guédiawaye FC                 13   6  4  3  15-13  22  [P]
 4.AS Pikine                     13   5  6  2  16- 8  21
 5.ASC Jaraaf                    13   5  5  3  15-11  20
 6.Teungueth FC                  13   3  7  3  13- 9  16  [C]
 7.ASC La Linguère (Saint-Louis) 13   4  4  5   6- 7  16  [P]
 8.US Gorée                      13   4  4  5  12-14  16
 9.Diambars de Saly              13   3  6  4   9- 8  15
10.Dakar Sacré-Cœur              13   2  8  3   6- 7  14
11.CNEPS Excellence (Thiès)      13   3  5  5   5-10  14
12.AS des Douanes                13   3  4  6   9-15  13
--------------------------------------------------------
13.Mbour Petite Côte             13   3  4  6   7-16  13
14.ASEC Ndiambour (Louga)        13   1  6  6   4-14   9

Round 14
[Mar 19]
Teungueth       0-1 Douanes         
Mbour PC        0-2 Linguère        
Sacré-Cœur      0-1 Casa Sports     
[Mar 20]
CNEPS           0-1 Gorée           
Ndiambour       0-1 Diambars        
Jaraaf          1-2 Génération Foot 
[Mar 23]
Guédiawaye      0-0 Pikine          

Round 15
[Mar 26]
Diambars        1-2 Teungueth       
Génération Foot 3-1 CNEPS           
Casa Sports     3-1 Mbour PC        
[Mar 27]
Linguère        1-1 Jaraaf          
Gorée           0-1 Ndiambour       
Douanes         1-0 Guédiawaye      
Pikine          0-2 Sacré-Cœur      

Round 16
[Apr 2]
Teungueth       0-0 Gorée           
Sacré-Cœur      0-1 Douanes         
Génération Foot 0-0 Linguère        
Jaraaf          1-0 Casa Sports     
[Apr 3]
Mbour PC        2-2 Pikine          
Guédiawaye      1-3 Diambars        
Ndiambour       1-1 CNEPS           

Round 17
[Apr 9]
Gorée           0-1 Guédiawaye      
Diambars        1-0 Sacré-Cœur      
Casa Sports     1-0 Génération Foot 
Douanes         1-0 Mbour PC        
CNEPS           0-1 Linguère        
[Apr 10]
Pikine          2-0 Jaraaf          
Ndiambour       2-1 Teungueth       

Round 18 [Apr 16]
Teungueth       0-1 CNEPS           
Mbour PC        1-0 Diambars        
Sacré-Cœur      1-0 Gorée           
Génération Foot 2-0 Pikine          
Jaraaf          1-0 Douanes         
Guédiawaye      2-1 Ndiambour       
Linguère        1-1 Casa Sports     

Round 19
[Apr 23]
Gorée           1-0 Mbour PC        
Douanes         3-2 Génération Foot 
Diambars        0-1 Jaraaf          
Teungueth       1-1 Guédiawaye      
[Apr 24]
CNEPS           0-1 Casa Sports     
Ndiambour       1-0 Sacré-Cœur      
Pikine          0-0 Linguère        

Round 20 [Apr 30]
Sacré-Cœur      0-2 Teungueth       
Mbour PC        0-1 Ndiambour       
Casa Sports     3-1 Pikine          
Génération Foot 1-3 Diambars        
Jaraaf          3-0 Gorée           
Guédiawaye      1-3 CNEPS           
Linguère        1-0 Douanes         

Round 21
[May 7]
Gorée           0-0 Génération Foot 
Diambars        3-0 Linguère        
Douanes         2-1 Casa Sports     
[May 8]
Teungueth       3-1 Mbour PC        
CNEPS           1-0 Pikine          
Ndiambour       0-1 Jaraaf          
Guédiawaye      1-1 Sacré-Cœur      

Round 22
[May 14]
Jaraaf          0-0 Teungueth       
Sacré-Cœur      3-0 CNEPS           
[May 15]
Mbour PC        0-2 Guédiawaye      
Linguère        0-0 Gorée           
Pikine          1-0 Douanes         
Casa Sports     2-1 Diambars        
Génération Foot 5-0 Ndiambour       

Round 23
[May 21]
Sacré-Cœur      1-0 Mbour PC        
Guédiawaye      1-1 Jaraaf          
[May 22]
Diambars        0-1 Pikine          
Teungueth       1-0 Génération Foot 
Gorée           0-0 Casa Sports     
CNEPS           0-1 Douanes         
Ndiambour       2-0 Linguère        

Table:

 1.Casa Sports (Ziguinchor)      23  11 10  2  25-13  43
 2.ASC Jaraaf                    23  10  8  5  25-17  38
 3.Génération Foot               23  10  7  6  31-17  37
 4.Guédiawaye FC                 23   9  8  6  25-24  35  [P]
 5.AS des Douanes                23  10  4  9  19-21  34
 6.AS Pikine                     23   8  9  6  23-18  33
 7.Teungueth FC                  23   7 10  6  23-16  31  [C]
 8.Diambars de Saly              23   8  6  9  22-17  30
 9.ASC La Linguère (Saint-Louis) 23   7  9  7  12-14  30 [P]
10.Dakar Sacré-Cœur              23   6  9  8  14-14  27
11.US Gorée                      23   6  8  9  14-20  26
12.ASEC Ndiambour (Louga)        23   6  7 10  13-25  25
--------------------------------------------------------
13.CNEPS Excellence (Thiès)      23   6  6 11  12-22  24
14.Mbour Petite Côte             23   4  5 14  12-32  17


Cup Tournaments

Coupe du Sénégal | Coupe de Haut Conseil des Collectivités Territoriales 

Coupe du Sénégal 2022

NB: 61st edition

Preliminary Round 1
[Mar 23]
Pegasus FC                  0-1 ASC Khandalou
Espoirs de Guediawaye        bt  Ravin FC
Sahel FC                     bt  ACAPES
Académie Darou Salam         bt  Cheman
ES Keur Massar               bt  Golf Sport Center
Almadies FC                  bt  Lumière 
Diamono                      bt  SONAM
Iseg Sport Club              lt  Zone B
Wallidan FC de Thiès         bt  Inter de Dakar
[Mar 24]
Challenge FC                 2-0 COSED
Rufisque Olympique Sport     1-1 Xayaane                      [Xayaane on pen]
UF Yeumbeul                  4-2 ACAFOOP
AS Thiossane                 1-2 Bloc 16 Académie Diamaguene
Académie Mawade              2-0 Agora
Medina FC                    1-0 FC Ocean
[Mar 26]
Bargny MS                     -  Club Sportif et Athlétique de Dakar 
[Mar 28]
Zenith Guez                  0-3 Builders FC
 
Preliminary Round 2
[Apr 5]
Bloc 16 Académie Diamaguene  2-1 UF Yeumbal    
Builders FC                  1-1 Medina FC                    [4-3 pen]
ASC Khandalou                0-0 AS Police Dakar              [Police on pen]                
Espoirs de Guediawaye        bt  Xayaane
Almadies FC                   -  Académie Mawade
[Apr 6]
ES Keur Massar               0-3 Malika AC Ndiaye
Zone B                       4-2 Challenge FC
Diamono                      0-3 Wallidan FC de Thiès
Académie Darou Salam         0-0 Sahel FC                                                    [Darou Salam on pen]
Bargny MS/CSAD               bye
                      
Preliminary Round 3
[Apr 13]
JS Kassa                     lt  ZIG Inter-Académie Zchor            
Finthiock                    bt  FC Bignona 
[Apr 14]
Builders FC                  2-0 HML Grand Yoff 
[Apr 15]
Bloc 16 Académie Diamaguene  bt  Zone B
 
Preliminary Round 4
[Mar 26]
Builders FC                  drw Bloc 16 Académie Diamaguene  [4-3 pen]
[Apr 22]
FC Dakar                     bt  Malika AC Ndiaye
Wallidan FC de Thiès          -  Espoirs de Guediawaye               
 
Preliminary Round 5 [May 3]
Builders FC                  1-3 FC Dakar
Dekkendo de Louga            lt  AS Dagana
Olympique de Mbour           bt  Saly SC
 
Round 1 [May 4,5]
Darou Salam Sebikotane       0-1 ASC Yeggo Foot Pro
Finthiock                    o/w La Linguère AS
Kafrine FA                   0-3 Stade de Mbour
Etoile Lusitana              1-0 Guediawaye FC
Université de Saint-Louis    1-0 Stade de Thiaroye
Génération Foot              6-0 Don Bosco
Espoirs de Guediawaye        4-2 Dakar Université Club
Diamono de Faitick           0-1 RS Yoff
AS Kolda                     1-0 Keur Madior
Fatick FC                    0-2 Diambars FC
ZIG Inter-Académie Zchor     0-0 Mbour Petite Côte            [4-2 pen]
Coton Sport de Tambacounda   1-0 AS Pikine
CNEPS Excellence             w/o Gazelle de Kedougou 
Niarry Tally                 1-2 ASSUR de Richard Toll
AJEL Rufisque                3-0 ASCASE Louga
Noyau FC Yan                 o/w Thiès FC
Oslo Foot Académie           w/o Olympique de Ziguinchor
ETICS de Mboro               0-1 AS Douanes   
US Rail                      2-1 US Gorée
Africa Promo Foot            0-1 Casa Sports
Walidan FC de Thiès          bt  Olympique de Ngor
Amitié FC                    2-0 Avenir de Mbacké
Renaissance de Dakar         0-2 EJ Fatick
ASC HLM de Dakar             2-1 Jeanne d'Arc de Dakar
Almamy de Saint-Louis        0-0 ASAC de Ndiambour            [2-3 pen] 
Dagana                       0-5 Teungueth FC
ASC Saloum                   2-0 US Ouakam
Académie Darou Salam         3-1 Dakar Sacre Coeur
Sandiara FC                  0-1 Demba Diop de Mbour            
Jaraaf de Dakar              1-2 Cayor Foot
Olympique de Mbour           0-2 USC Port 
[May ?]   
FC Dakar                     bt  SONACOS de Diourbel
 
Round 2 [May 11]
Etoile Lusitana              2-2 CNEPS Excellence             [6-5 pen]
Espoirs de Guediawaye        0-0 La Linguère AS               [4-5 pen]
Teungueth FC                 0-0 ASC Saloum                   [6-5 pen]
AJEL de Rufisque             2-0 Demba Diop de Mbour
AS Kolda                     1-1 Walidan  FC de Thiès         [1-2 pen]
Académie Darou Salam         1-1 Amitiè FC                    [2-4 pen]
Casa Sports                  3-3 ASC HLM de Dakar             [6-5 pen]
Oslo Foot Académie           1-1 ASSUR de Richard Toll        [2-1 pen] 
Génération Foot              0-0 RS Yoff                      [4-3 pen] 
[May 12]
Cayor Foot                   0-2 Diambars FC
Université de Saint-Louis    1-0 AS Douanes    
Thiès FC                     1-1 Coton Sports de Tambacounda  [8-7 pen]
Stade de Mbour               2-2 ASC Yeggo Foot Pro           [3-4 pen]
ZIG Inter-Académie Zchor     0-0 USC Port                     [2-4 pen]        
EJ Fatick                    0-1 ASAC Ndiambour
[date ?]
FC Dakar                      -  US Rail
 
Round 3 [May 18,19]
ASC Yeggo Pro Foot            -  Thiès FC
AJEL Rufisque                 -  Génération Fot
USC Saint-Louis               -  Teungueth FC
Casa Sports                   -  Walidan FC de Thiès
Etoile Lusitana               -  Oslo Foot Académie
ASAC Ndiambour                -  USC Port
Diambars FC                   -  FC Dakar/US Rail
Amitié FC                     -  La Linguère AS   

Coupe de Haut Conseil des Collectivités Territoriales 2021/22

NB: 4th edition; contested by 32 clubs from regional leagues (14),
    National 1 (10) and National 2 (8).

1/16 Finals
[Dec 7]
ASUR Richard Toll            4-0 AS Koumpentoum  
AS Saloum                    0-0 US Matam                     [2-4 pen]
Jeanne d'Arc Dakar           bt  Ndar Guedj
ETICS Mboro                  1-0 Keur Yelly                         
[Dec 8]
AS Kolda                     0-0 AS Sokoné                    [4-5 pen]
AS Yeggo                     4-1 Djolof FC
AS Kaffrine                  0-2 FC Dakar
AJEL de Rufisque            11-0 US Mbirkilane
HLM Dakar                    2-0 Saly SC
Olympique de Zig             0-1 Foyer de MPAL
Avenir de Mbacké             0-1 AS Bambey
[Dec 9]
Don Bosco                    1-0 Olympique de Kédougou
[Dec ?]
HLM Grand Yoff               o/w Jeunesse de GOUDOMP          [HLM Grand Yoff dns] 
Kayor FC                     3-0 Gazelle de Bignona
Coton Sports                 1-0 Zénith FC
ASCASE Louga                 1-0 Deggo de Diaobé 
 
1/8 Finals
[Dec 18]
Don Bosco                    2-2 US Matam                     [5-3 pen]
[Dec 19]
ETICS Mboro                  3-1 Foyer de MPAL
Jeunesse de GOUDOMP          0-1 AS Bambey
AS Sokoné                    3-5 AS Yeggo
ASCASE Louga                 1-1 FC Dakar                     [3-2 pen]
AJEL de Rufiqsque            0-0 Jeanne d'Arc Dakar           [3-2 pen]
[Dec 20]
Coton Sports                 bt  ASUR Richard Toll
[Dec 21]
Kayor FC                     lt  HLM Dakar
 
Quarterfinals
[Dec 23]
ASCASE Louga                 1-1 AJEL de Rufisque             [8-7 pen]
AS Yeggo                     0-1 Don Bosco
AS Bambey                    2-1 Coton Sports
[Dec 26]
ETICS Mboro                  0-0 HLM Dakar                    [4-5 pen]
 
Semifinals [Dec 31]
AS Bambey                    0-1 HLM Dakar
Don Bosco                    1-3 ASCASE Louga
 
Final [Jan 2]
HLM Dakar                    1-0 ASCASE Louga


Ligue 2

Table:

 1.Sonacos BFP (Diourbel)        23  10 10  3  28-14  40
 2.Wallydan Thiès                23  10  9  4  21-13  39  [P]
--------------------------------------------------------
 3.Stade de Mbour                23   9 11  3  16-11  38  [R]
 4.US Ouakam                     23   8 10  5  19-13  34
 5.Demba Diop FC (Mbour)         23   9  6  8  21-16  33
 6.UCST Port Autonome Dakar      23   8  8  7  19-22  32
 7.Oslo FA                       23   7 10  6  17-18  31  [P]
 8.Keur Madior FC                23   6 11  6  18-16  29
 9.DUC (Dakar)                   23   7  7  9  20-24  28
10.Thiès FC                      23   6  8  9  19-22  26
11.Jamono Fatick                 23   5 12  8  14-17  25
12.Amitié FC (Thiès)             23   6  7 10  21-28  25
--------------------------------------------------------
13.ASC Niary Tally (Dakar)       23   4  9 10   9-19  21  [R]
14.Renaissance de Dakar          23   2 12  9  16-25  18

Round 1
[Nov 21]
Oslo            0-0 Keur Madior     
Wallydan        1-0 Demba Diop      
Jamono          0-0 Niary Tally     
DUC             0-0 Thiès           
Amitié          1-0 Port            
[Nov 22]
Renaissance     2-1 Sonacos         
Stade Mbour     2-1 Ouakam          

Round 2
[Nov 27]
Keur Madior     4-2 Amitié          
Sonacos         0-0 Wallydan        
[Nov 28]
Niary Tally     2-0 DUC             
Port            1-1 Renaissance     
Demba Diop      0-2 Jamono          
[Nov 29]
Ouakam          0-0 Oslo            
Thiès           0-1 Stade Mbour     

Round 3
[Dec 11]
Amitié          1-2 Oslo            
DUC             1-0 Demba Diop      
Jamono          0-1 Sonacos         
Renaissance     1-1 Keur Madior     
Wallydan        1-1 Port            
[Dec 12]
Stade Mbour     2-0 Niary Tally     
Ouakam          1-0 Thiès           

Round 4
[Dec 18]
Sonacos         2-1 DUC             
Demba Diop      0-0 Stade Mbour     
Niary Tally     0-2 Thiès           
Oslo            0-0 Renaissance     
[Dec 19]
Keur Madior     0-0 Wallydan        
Port            0-0 Jamono          
Amitié          0-1 Ouakam          

Round 5 [Dec 23]
Wallydan        2-0 Oslo            
Ouakam          0-1 Niary Tally     
Jamono          0-0 Keur Madior     
Stade Mbour     0-0 Sonacos         
DUC             1-0 Port            
Renaissance     3-0 Amitié          
Thiès           1-3 Demba Diop      

Round 6
[Dec 26]
Renaissance     1-1 Ouakam          
Sonacos         2-0 Thiès           
Keur Madior     0-1 DUC             
[Dec 27]
Demba Diop      0-0 Niary Tally     
Port            1-2 Stade Mbour     
Amitié          1-1 Wallydan        
Oslo            0-0 Jamono          

Round 7
[Jan 2]
Jamono          1-0 Amitié          
Niary Tally     0-0 Sonacos         
[Jan 3]
Thiès           0-1 Port            
Stade Mbour     0-0 Keur Madior     
DUC             0-1 Oslo            
Ouakam          0-0 Demba Diop      
Wallydan        2-0 Renaissance     

Round 8
[Jan 7]
Oslo            0-1 Stade Mbour     
Wallydan        1-0 Ouakam          
Amitié          3-1 DUC             
[Jan 8]
Keur Madior     0-0 Thiès           
Sonacos         0-1 Demba Diop      
Renaissance     0-0 Jamono          
Port            0-2 Niary Tally     

Round 9
[Feb 12]
Thiès           0-0 Oslo            
Ouakam          0-0 Sonacos         
Jamono          0-1 Wallydan        
DUC             0-0 Renaissance     
[Feb 13]
Niary Tally     0-2 Keur Madior     
Stade Mbour     1-0 Amitié          
[Feb 14]
Demba Diop      1-2 Port            

Round 10
[Feb 19]
Wallydan        1-0 DUC             
Keur Madior     0-3 Demba Diop      
Renaissance     0-0 Stade Mbour     
Oslo            2-0 Niary Tally     
Jamono          2-0 Ouakam          
[Feb 20]
Port            1-0 Sonacos         
Amitié          1-0 Thiès           

Round 11
[Feb 26]
Sonacos         2-1 Keur Madior     
Thiès           3-2 Renaissance     
DUC             0-0 Jamono          
Ouakam          1-1 Port            
[Feb 27]
Niary Tally     2-1 Amitié          
Demba Diop      3-1 Oslo            
Stade Mbour     0-1 Wallydan        

Round 12
[Mar 5]
Renaissance     0-0 Niary Tally     
Oslo            1-2 Sonacos         
Jamono          1-1 Stade Mbour     
[Mar 6]
Amitié          0-1 Demba Diop      
DUC             0-1 Ouakam          
Keur Madior     2-0 Port            
Wallydan        1-2 Thiès           

Round 13
[Mar 11]
Thiès           2-2 Jamono          
Demba Diop      3-1 Renaissance     
[Mar 12]
Ouakam          1-1 Keur Madior     
Niary Tally     0-0 Wallydan        
Stade Mbour     2-1 DUC             
Sonacos         3-1 Amitié          
[Mar 13]
Port            0-1 Oslo            

Halfway Table:

 1.Wallydan Thiès                13   7  5  1  12- 4  26  [P]
 2.Stade de Mbour                13   7  5  1  12- 5  26  [R]
--------------------------------------------------------
 3.Sonacos BFP (Diourbel)        13   6  4  3  13- 8  22
 4.Demba Diop FC (Mbour)         13   6  3  4  15- 9  21
 5.Jamono Fatick                 13   3  8  2   8- 5  17
 6.Oslo FA                       13   4  5  4   8- 9  17  [P]
 7.ASC Niary Tally (Dakar)       13   4  5  4   7- 9  17  [R]
 8.Keur Madior FC                13   3  7  3  11-10  16
 9.US Ouakam                     13   3  6  4   7- 9  15
10.Renaissance de Dakar          13   2  8  3  11-12  14
11.Thiès FC                      13   3  4  6  10-14  13
12.UCST Port Autonome Dakar      13   3  4  6   8-13  13
--------------------------------------------------------
13.DUC (Dakar)                   13   3  3  7   6-12  12
14.Amitié FC (Thiès)             13   3  1  9  11-20  10

Round 14
[Mar 19]
Demba Diop      0-1 Wallydan        
Niary Tally     0-1 Jamono          
Sonacos         3-0 Renaissance     
[Mar 20]
Ouakam          2-0 Stade Mbour     
Keur Madior     0-0 Oslo            
Port            0-3 Amitié          
[Mar 21]
Thiès           1-2 DUC             

Round 15
[Mar 26]
Jamono          0-2 Demba Diop      
Oslo            0-1 Ouakam          
Renaissance     1-2 Port            
Wallydan        0-0 Sonacos         
[Mar 27]
Amitié          1-1 Keur Madior     
DUC             0-0 Niary Tally     
Stade Mbour     0-0 Thiès           

Round 16
[Apr 2]
Keur Madior     1-0 Renaissance     
Sonacos         2-1 Jamono          
Niary Tally     0-0 Stade Mbour     
Oslo            0-0 Amitié          
[Apr 3]
Port            1-0 Wallydan        
Demba Diop      2-0 DUC             
Thiès           0-0 Ouakam          

Round 17
[Apr 9]
Jamono          1-2 Port            
DUC             2-2 Sonacos         
Renaissance     1-1 Oslo            
[Apr 10]
Thiès           2-1 Niary Tally     
Wallydan        1-0 Keur Madior     
Ouakam          0-1 Amitié          
Stade Mbour     1-0 Demba Diop      

Round 18
[Apr 16]
Demba Diop      1-0 Thiès           
Amitié          1-0 Renaissance     
Sonacos         0-0 Stade Mbour     
[Apr 17]
Oslo            1-0 Wallydan        
[Apr 18]
Niary Tally     0-2 Ouakam          
Port            1-1 DUC             
Keur Madior     2-0 Jamono          

Round 19
[Apr 23]
Jamono          1-2 Oslo            
Niary Tally     0-0 Demba Diop      
Wallydan        1-1 Amitié          
Thiès           0-3 Sonacos         
DUC             1-0 Keur Madior     
[Apr 24]
Ouakam          1-1 Renaissance     
Stade Mbour     1-1 Port            

Round 20
[Apr 29]
Port            0-0 Thiès           
Oslo            1-3 DUC             
Keur Madior     2-0 Stade Mbour     
[Apr 30]
Sonacos         2-0 Niary Tally     
Renaissance     2-2 Wallydan        
Demba Diop      0-3 Ouakam          
Amitié          0-0 Jamono          

Round 21
[May 7]
Jamono          0-0 Renaissance     
Niary Tally     0-1 Port            
[May 8]
Demba Diop      0-0 Sonacos         
Ouakam          1-1 Wallydan        
DUC             3-3 Amitié          
Stade Mbour     1-1 Oslo            
[May 9]
Thiès           2-0 Keur Madior     

Round 22
[May 14]
Keur Madior     0-0 Niary Tally     
[May 15]
Oslo            1-1 Thiès           
Amitié          0-0 Stade Mbour     
Sonacos         1-1 Ouakam          
[May 16]
Port            1-0 Demba Diop      
Wallydan        1-2 Jamono          
Renaissance     0-1 DUC             

Round 23
[May 21]
Thiès           3-0 Amitié          
Demba Diop      1-1 Keur Madior     
Ouakam          1-0 Jamono          
[May 22]
Sonacos         2-2 Port            
DUC             1-2 Wallydan        
Niary Tally     1-2 Oslo            
Stade Mbour     1-0 Renaissance     

Table:

 1.Sonacos BFP (Diourbel)        23  10 10  3  28-14  40
 2.Wallydan Thiès                23  10  9  4  21-13  39  [P]
--------------------------------------------------------
 3.Stade de Mbour                23   9 11  3  16-11  38  [R]
 4.US Ouakam                     23   8 10  5  19-13  34
 5.Demba Diop FC (Mbour)         23   9  6  8  21-16  33
 6.UCST Port Autonome Dakar      23   8  8  7  19-22  32
 7.Oslo FA                       23   7 10  6  17-18  31  [P]
 8.Keur Madior FC                23   6 11  6  18-16  29
 9.DUC (Dakar)                   23   7  7  9  20-24  28
10.Thiès FC                      23   6  8  9  19-22  26
11.Jamono Fatick                 23   5 12  8  14-17  25
12.Amitié FC (Thiès)             23   6  7 10  21-28  25
--------------------------------------------------------
13.ASC Niary Tally (Dakar)       23   4  9 10   9-19  21  [R]
14.Renaissance de Dakar          23   2 12  9  16-25  18


2021

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Hans Schöggl
Last updated: 25 May 2022

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2021/22
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.