Sri Lanka 2015/16


Dialog Champions League 2015
FA Cup 2015/16

Dialog Champions League 2015

Group Stage | Championship Playoff (Super 8)

Group Stage

Final Tables:

Group A
 1.SL Army SC                     10   8  1  1  26- 5  25  Qualified
 2.SL Air Force SC                10   6  3  1  14- 7  21  Qualified
 3.Crystal Palace SC (Gampola)    10   5  4  1  26-14  19  Qualified
 4.Renown SC                      10   5  3  2  17-12  18  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Solid SC (Anuradhapura)        10   4  3  3  21-15  15
 6.Saunders SC (Pettah)           10   4  3  3  16-10  15
 7.Nandimithra SC                 10   4  1  5   8-16  13
 8.SL Police SC                   10   3  2  5  16-18  11
 9.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 10   1  4  5   6-12   7
---------------------------------------------------------
10.Pelicans SC (Kurunegala)       10   2  1  7  13-28   7  Relegated
11.High Landers SC (Ratnapura)    10   0  1  9   3-29   1  Relegated

Group B
 1.Colombo FC                      9   7  2  0  27- 5  23  Qualified
 2.Blue Star SC (Kalutara)         9   5  2  2  18- 3  17  Qualified
 3.Java Lane SC (Slave Island)     9   5  2  2  10- 6  17  Qualified
 4.SL Navy SC                      9   5  1  3  15-10  16  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.New Young's SC (Wennapuwa)      9   4  3  2  13-11  15
 6.Negombo Youth SC                9   4  1  4  16-20  13
 7.Super Sun SC (Beruwela)         9   3  2  4  13-12  11
 8.Matara City SC                  9   3  0  6  11-17   9
 9.Thihariya Youth SC              9   1  2  6   7-22   5
---------------------------------------------------------
10.Kalutara Park SC                9   0  1  8   2-26   1  Relegated
 -.Don Bosco SC (Negombo)          disqualified for using ineligible players;
   record at exclusion:            4   2  0  2   3- 4   6

Round 1
[Jul 25]
Super Sun                 6-2 Matara City               
Saunders                  0-0 Upcountry Lions           
Blue Star                 0-2 Colombo                   
[Jul 26]
Kalutara Park             0-0 Thihariya Youth           
SL Navy                   1-0 Negombo Youth             
New Young's               1-0 Java Lane                 
Nandimithra               3-0 Pelicans                  
Crystal Palace            1-1 SL Air Force              
SL Police                 4-3 Solid                     
[Aug 30]
High Landers              1-3 Renown                    
SL Army                   bye Don Bosco                 

Round 2
[Aug 1]
Don Bosco                 1-0 Kalutara Park             [annulled]
New Young's               0-3 Super Sun                 
Java Lane                 2-0 SL Navy                   
SL Army                   1-0 Saunders                  
SL Air Force              2-1 High Landers              
Pelicans                  awd Renown                    [awarded 0-3, originally 1-0]
Nandimithra               1-0 SL Police                 
[Aug 2]
Colombo                   1-0 Matara City               
Thihariya Youth           1-3 Negombo Youth             
Upcountry Lions           1-2 Crystal Palace            
Solid                     bye Blue Star                 

Round 3
[Aug 8]
SL Navy                   2-0 Super Sun                 
Matara City               0-2 Don Bosco                 [annulled]
Blue Star                 0-0 Java Lane                 
SL Air Force              3-1 Pelicans                  
SL Army                   3-1 Crystal Palace            
Solid                     2-0 Saunders                  
[Aug 9]
Thihariya Youth           awd New Young's               [awarded 3-0; originally 2-3;
Colombo                   6-0 Negombo Youth              New Young's used ineligible player]
Renown                    1-0 Nandimithra               
High Landers              0-0 Upcountry Lions           
SL Police                 bye Kalutara Park             

Round 4
[Aug 15]
Thihariya Youth           0-5 SL Navy                   
SL Air Force              0-0 Saunders                  
High Landers              0-1 Nandimithra               
Pelicans                  0-2 SL Police                 
[Aug 16]
Negombo Youth             awd Don Bosco                 [awarded 3-0; annulled]
Crystal Palace            3-1 Renown                    
[Aug 30]
Solid                     0-1 SL Army                   
Super Sun                 0-0 Java Lane                 
Colombo                   2-2 New Young's               
[Sep 2]
Kalutara Park             0-6 Blue Star                 
Upcountry Lions           bye Matara City               

Round 5
[Aug 22]
New Young's               1-0 Don Bosco                 [annulled]
Blue Star                 1-0 Matara City               
Pelicans                  3-0 High Landers              
Renown                    0-0 Saunders                  
Upcountry Lions           0-0 Solid                     
[Aug 23]
Super Sun                 0-0 Thihariya Youth           
SL Navy                   1-1 Colombo                   
Java Lane                 2-0 Kalutara Park             
Nandimithra               0-2 Crystal Palace            
[Aug 26]
SL Police                 0-3 SL Army                   
SL Air Force              bye Negombo Youth             

Round 6
[Sep 5]
Matara City               awd Kalutara Park             [awarded 3-0, originally 2-3]
Java Lane                 1-0 Thihariya Youth           
Upcountry Lions           0-3 SL Army                   
Pelicans                  3-3 Crystal Palace            
SL Police                 3-0 High Landers              
[Sep 6]
Blue Star                 5-0 Negombo Youth             
Don Bosco                 n/p SL Navy                   
Colombo                   2-1 Super Sun                 
Solid                     2-1 SL Air Force              
Saunders                  5-0 Nandimithra               
Renown                    bye New Young's               

Round 7
[Sep 12]
SL Army                   1-2 SL Air Force              
SL Police                 2-2 Upcountry Lions           
[Sep 13]
Thihariya Youth           1-6 Colombo                   
New Young's               0-0 Blue Star                 
Crystal Palace            7-0 High Landers              
Super Sun                 n/p Don Bosco                 
[Sep 17]
Saunders                  6-2 Pelicans                  
Renown                    3-3 Solid                     
Java Lane                 2-1 Matara City               
Negombo Youth             2-1 Kalutara Park             
Nandimithra               bye SL Navy                   

Round 8
[Sep 19]
Crystal Palace            abd SL Police                 [abandoned at 2-2]
Saunders                  2-1 High Landers              
Don Bosco                 n/p Thihariya Youth           
[Sep 20]
Java Lane                 0-2 Colombo                   
Nandimithra               3-2 Solid                     
Renown                    abd Army 		        [abandoned at 0-0 in second half]
Upcountry Lions           abd SL Air Force              [abandoned at 0-1 in 30']
SL Navy                   abd Blue Star                 [abandoned at 1-0 in second half]
Kalutara Park             abd New Young's               [abandoned at 0-1]
Matara City               abd Negombo Youth             [abandoned at 0-3]
[Sep 23]
Crystal Palace            2-2 SL Police                 [remaining time]
Renown                    1-1 Army 		        [remaining time]
SL Navy                   1-0 Blue Star                 [remaining time]
Kalutara Park             0-1 New Young's               [remaining time]
Matara City               0-3 Negombo Youth             [remaining time]
[Sep 24]
Upcountry Lions           1-2 SL Air Force              [remaining 60']
Pelicans                  bye Super Sun                 

Round 9
[Sep 26]
SL Air Force              1-0 SL Police                 
Upcountry Lions           0-1 Renown                    
New Young's               2-1 Matara City               
Kalutara Park             1-5 SL Navy                   
[Sep 27]
SL Army                   5-0 Nandimithra               
Solid                     3-1 Pelicans                  
Crystal Palace            3-1 Saunders                  
[Sep 30]
Blue Star                 2-0 Super Sun                 
Colombo                   n/p Don Bosco                 
[Oct 7]
Negombo Youth             2-3 Java Lane                 
High Landers              bye Thihariya Youth           

Round 10
[Oct 3]
High Landers              0-4 Solid                     
Don Bosco                 n/p Java Lane                 
Thihariya Youth           0-4 Blue Star                 
Super Sun                 2-0 Kalutara Park             
[Oct 4]
SL Army                   4-1 Pelicans                  
Negombo Youth             2-2 New Young's               
[Oct 7]
Nandimithra               0-1 Upcountry Lions           
Renown                    0-2 SL Air Force              
Matara City               1-0 SL Navy                   
[Oct 8]
Saunders                  2-1 SL Police                 
Crystal Palace            bye Colombo                   

Round 11
[Oct 10]
SL Police                 2-4 Renown                    
SL Air Force              0-0 Nandimithra               
Solid                     2-2 Crystal Palace            
Kalutara Park             0-5 Colombo                   
Matara City               3-2 Thihariya Youth           
SL Navy                   0-5 New Young's               
[Oct 11]
Pelicans                  2-1 Upcountry Lions           
High Landers              0-4 SL Army                   
Don Bosco                 n/p Blue Star                 
Negombo Youth             4-1 Super Sun                 
Saunders                  bye Java Lane                 

Final Tables:

Group A
 1.SL Army SC                     10   8  1  1  26- 5  25  Qualified
 2.SL Air Force SC                10   6  3  1  14- 7  21  Qualified
 3.Crystal Palace SC (Gampola)    10   5  4  1  26-14  19  Qualified
 4.Renown SC                      10   5  3  2  17-12  18  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Solid SC (Anuradhapura)        10   4  3  3  21-15  15
 6.Saunders SC (Pettah)           10   4  3  3  16-10  15
 7.Nandimithra SC                 10   4  1  5   8-16  13
 8.SL Police SC                   10   3  2  5  16-18  11
 9.Upcountry Lions (Nawalapitiya) 10   1  4  5   6-12   7
---------------------------------------------------------
10.Pelicans SC (Kurunegala)       10   2  1  7  13-28   7  Relegated
11.High Landers SC (Ratnapura)    10   0  1  9   3-29   1  Relegated

Group B
 1.Colombo FC                      9   7  2  0  27- 5  23  Qualified
 2.Blue Star SC (Kalutara)         9   5  2  2  18- 3  17  Qualified
 3.Java Lane SC (Slave Island)     9   5  2  2  10- 6  17  Qualified
 4.SL Navy SC                      9   5  1  3  15-10  16  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.New Young's SC (Wennapuwa)      9   4  3  2  13-11  15
 6.Negombo Youth SC                9   4  1  4  16-20  13
 7.Super Sun SC (Beruwela)         9   3  2  4  13-12  11
 8.Matara City SC                  9   3  0  6  11-17   9
 9.Thihariya Youth SC              9   1  2  6   7-22   5
---------------------------------------------------------
10.Kalutara Park SC                9   0  1  8   2-26   1  Relegated
 -.Don Bosco SC (Negombo)          disqualified for using ineligible players;
   record at exclusion:            4   2  0  2   3- 4   6

Championship Playoff (Super 8)

Final Table:

 1.Colombo FC                      7   4  2  1  17- 7  17  [3]  Champions
 2.Renown SC                       7   5  2  0  17- 8  17
 3.SL Army SC                      7   3  3  1  15-10  15  [3]
 4.SL Air Force SC                 7   2  2  3   8-10  10  [2]
 5.Crystal Palace SC (Gampola)     7   2  3  2  12-15  10  [1]
 6.SL Navy SC                      7   2  3  2  14-16   9
 7.Blue Star SC (Kalutara)         7   0  4  3   7-11   6  [2]
 8.Java Lane SC (Slave Island)     7   0  1  6   4-17   2  [1]

NB: bonus points first stage (based on final position in group) between square brackets

Round 1
[Oct 31]
SL Air Force              1-4 Colombo                   
Renown                    4-0 Java Lane                 
[Nov 1]
Crystal Palace            2-2 SL Navy                   
SL Army                   abd Blue Star                 [abandoned at 2-0 at half-time due to heavy rain]
[Nov 3]
SL Army                   3-2 Blue Star                 [second half]

Round 2
[Nov 7]
Colombo                   5-2 Crystal Palace            
Blue Star                 2-3 Renown                    
[Nov 8]
Java Lane                 1-4 SL Army                   
SL Air Force              2-3 SL Navy                   

Round 3
[Nov 18]
Crystal Palace            0-2 Renown                    
Colombo                   0-0 Blue Star                 
[Nov 19]
SL Army                   1-1 SL Air Force              
SL Navy                   2-1 Java Lane                 

Round 4
[Nov 21]
SL Navy                   0-0 Blue Star                 
Crystal Palace            2-2 SL Army                   
[Nov 22]
Renown                    abd SL Air Force              [abandoned at 0-0 in 48' due to incessant rain]
[Nov 24]
Renown                    0-0 SL Air Force              [remaining 42']
Java Lane                 0-3 Colombo                   [abandoned at 0-3 in 60' due to thundershowers;
                                                         result apparently stood]
Round 5
[Nov 28]
SL Army                   4-1 SL Navy                   
Crystal Palace            2-2 Blue Star                 
[Nov 29]
SL Air Force              1-0 Java Lane                 
Renown                    2-1 Colombo                   

Round 6
[Dec 1]
Java Lane                 1-2 Crystal Palace            
Blue Star                 0-2 SL Air Force              
[Dec 2]
Colombo                   2-2 SL Navy                   
SL Army                   1-1 Renown                    

Round 7
[Dec 4]
SL Air Force              1-2 Crystal Palace            
Blue Star                 1-1 Java Lane                 
[Dec 5]
Renown                    5-4 SL Navy                   
Colombo                   2-0 SL Army                   

Final Table:

 1.Colombo FC                      7   4  2  1  17- 7  17  [3]  Champions
 2.Renown SC                       7   5  2  0  17- 8  17
 3.SL Army SC                      7   3  3  1  15-10  15  [3]
 4.SL Air Force SC                 7   2  2  3   8-10  10  [2]
 5.Crystal Palace SC (Gampola)     7   2  3  2  12-15  10  [1]
 6.SL Navy SC                      7   2  3  2  14-16   9
 7.Blue Star SC (Kalutara)         7   0  4  3   7-11   6  [2]
 8.Java Lane SC (Slave Island)     7   0  1  6   4-17   2  [1]

NB: bonus points first stage (based on final position in group) between square brackets



FA Cup 2015/16

Participants: 509 teams 
Start: Nov 21

NB: 24 clubs received a bye to the 7th round (1/16 finals):
    Colombo FC, Blue Star SC (Kalutara), SL Navy SC, SL Army SC, Matara City FC,
    Solid SC (Anuradhapura), Saunders SC (Colombo), Upcountry Lions SC (Nawalapitiya),
    Java Lane SC (Colombo), Air Force SC, Singing Fish SC (Jaffna), St. Joseph SC (Mannar),
    Renown SC (Colombo), Highlanders SC (Ratnapura), SL Police SC, New Star SC (Colombo), 
    Crystal Palace SC (Gampoha), New Youngs SC (Wennappuwa), Negombo Youth SC, 
    Nandimitra SC, Super Sun SC (Beruwala), Thihariya Youth SC, Pelicans SC (Kurunegala), 
    Kalutara Park SC;
    8 clubs reached the 1/16 finals after qualifying:
    Kirulapone United SC, Red Star SC (Ratmalana), Hillary SC (Mannar), Brilliant SC (Ampara),
    St.Nicholas (Jaffna), Liverpool (Puttalam), Jet Liners (Gampoha), Comrades (Badulla).

Round 7
[Apr 23]
Jet Liners                1-1 New Star                  [5-4 pen]
[Apr 24]
Hillary SC                awd Upcountry Lions           [awarded 3-0, walkover]
Brilliant                 awd Highlanders               [awarded 3-0, walkover]
[Apr 29]
Army                      1-0 Nandimitra SC        
[Apr 30]
Singing Fish              1-1 Pelicans                  [3-5 pen]
Liverpool                 0-4 Police                    
[May 1]
Super Sun                 0-0 St Joseph                 [5-4 pen]
Kirulapone United         0-5 Solid                     
Java Lane                 4-1 Thihariya Youth
Comrades                  0-0 Saunders                  [4-5 pen]
St Nicholas               1-2 Blue Star                 
Matara City               1-1 Crystal Palace            [4-2 pen]
[May 3]
Navy                      1-1 New Youngs                [5-6 pen]
Negombo Youth             0-0 Air Force                 [3-4 pen]
[May 4]
Red Star                  1-2 Colombo FC                
[May 6]
Kalutara Park             0-3 Renown                    

1/8 Finals
[May 7]
Army                     12-1 Brilliant                 
Super Sun                 1-3 Hillary SC
Java Lane                 1-0 Matara City
Renown                    3-1 New Youngs                
[May 8]
Colombo FC                7-1 Jet Liners
Air Force                 3-0 Solid                     
Saunders                  3-0 Pelicans
Police                    0-1 Blue Star

Quarterfinals [all matches at Race Course Ground, Colombo]
[May 14]
Colombo FC               15-1 Hillary SC
Java Lane                 1-5 Renown                    
[May 24]
Army                      2-2 Air Force                 [4-3 pen]
[May 25]
Saunders                  1-0 Blue Star
 
Semifinals [Jun 1, Race Course Ground, Colombo]
Colombo FC                0-1 Army                      
Renown                    0-0 Saunders                  [4-2 pen]

Final [Jun 11, Race Course Ground, Colombo]
Army                      3-1 Renown                    


2014/15

2016/17

list of champions

list of cup winners


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 18 Aug 2016

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.