Surinam 2019/20


First Level (SVB Eerste Divisie)
Cup Tournaments
Second Level (SVB Tweede Divisie)

First Level (SVB Eerste Divisie)

Table at abandonment:

 1.Inter Moengotapoe          11   8  3  0  27- 9  27       [C]
 2.Robinhood                  11   8  1  2  29-11  25
 3.SV Notch                   11   6  2  3  26-21  20
 4.Leo Victor                 11   6  2  3  20-17  20
 5.Broki (Abra Broki)         10   5  3  2  26-16  18
 6.Transvaal                  11   5  3  3  20-19  18
 7.PVV                        10   5  2  3  16-11  17
 8.Bintang Lahir (Meerzorg)   11   5  1  5  20-22  16       [P]
 9.West United                11   3  5  3  14-13  14
10.SNL                        12   3  2  7  12-28  11
11.Voorwaarts                 11   2  4  5  22-19  10
12.ACoconut                   10   1  3  6  12-24   6
13.Inter Wanica               11   1  3  7  13-28   6       [*]
-----------------------------------------------------
14.Santos (Nickerie)          11   0  2  9  16-35   2
 -.WBC                        did not register
 -.Happy Boys (Meerzorg)      did not register              [P]

[*] Nishan 42 were renamed Inter Wanica

Round 1
[Dec 6]
Broki             1-1 PVV               
[Dec 7]
Santos            1-3 Inter Moengotapoe 
Transvaal         2-1 Notch             
SNL               2-2 Voorwaarts        
West United       1-1 Inter Wanica      
[Dec 8]
ACoconut          abd Leo Victor        [abandoned at 1-2 at half-time due to absence
Bintang Lahir     0-1 Robinhood          security personnel]
[Jan 5]
ACoconut          2-3 Leo Victor        [second half]

Round 2
[Dec 11]
Bintang Lahir     2-0 Inter Wanica      
[Dec 13]
Leo Victor        1-1 Transvaal         
[Dec 14]
Notch             3-1 Santos            
Voorwaarts        0-1 ACoconut          
[Dec 15]
Broki             0-1 Inter Moengotapoe 
PVV               1-0 West United       
Robinhood         5-1 SNL               

Round 3
[Dec 20]
Inter Wanica      0-1 SNL               
[Dec 21]
Broki             4-2 Notch             
Santos            0-1 Leo Victor        
Inter Moengotapoe 2-0 PVV               
West United       3-2 Bintang Lahir     
[Dec 22]
ACoconut          1-5 Robinhood         
Transvaal         1-1 Voorwaarts        

Round 4
[Jan 15]
PVV               2-0 Bintang Lahir     
[Jan 17]
Leo Victor        3-3 Broki             
[Jan 18]
Voorwaarts        7-0 Santos            
Notch             2-3 Inter Moengotapoe 
West United       1-0 SNL               
[Jan 19]
ACoconut          1-4 Inter Wanica      
Robinhood         4-0 Transvaal         

Round 5
[Jan 24]
Transvaal         2-0 Inter Wanica      
[Jan 25]
Broki             3-1 Voorwaarts        
Santos            2-3 Robinhood         
[Jan 26]
ACoconut          2-2 West United       
SNL               0-2 Bintang Lahir     
[Mar 11]
Leo Victor        3-4 Inter Moengotapoe 
[not played]
PVV                -  Notch             

Round 6
[Jan 29]
SNL               2-1 PVV               
[Jan 31]
Leo Victor        3-4 Notch             
[Feb 1]
Inter Moengotapoe 1-1 Voorwaarts        
Inter Wanica      4-4 Santos            
West United       1-1 Transvaal         
Bintang Lahir     2-1 ACoconut          
[Feb 2]
Robinhood         2-0 Broki             

Round 7
[Feb 5]
Leo Victor        1-0 PVV               
[Feb 7]
Robinhood         0-2 Inter Moengotapoe 
[Feb 8]
Voorwaarts        1-1 Notch             
Broki             5-1 Inter Wanica      
Santos            0-2 West United       
[Feb 9]
Transvaal         1-2 Bintang Lahir     
ACoconut          0-0 SNL               

Round 8
[Feb 12]
Voorwaarts        0-2 Leo Victor        
[Feb 14]
SNL               1-3 Transvaal         
[Feb 15]
Notch             1-0 Robinhood         
Inter Wanica      0-0 Inter Moengotapoe 
West United       2-3 Broki             
Bintang Lahir     4-3 Santos            
[Feb 16]
PVV               4-1 ACoconut          

Round 9
[Feb 19]
Leo Victor        1-3 Robinhood         
[Feb 21]
Voorwaarts        2-3 PVV               
[Feb 22]
Notch             5-2 Inter Wanica      
West United       1-1 Inter Moengotapoe 
Broki             3-3 Bintang Lahir     
Santos            2-3 SNL               
[Feb 23]
Transvaal         4-3 ACoconut          

Round 10
[Feb 26]
SNL               0-4 Broki             
[Feb 28]
Robinhood         4-1 Voorwaarts        
[Feb 29]
Notch             1-1 West United       
Inter Wanica      0-1 Leo Victor        
ACoconut          0-0 Santos            
Bintang Lahir     1-5 Inter Moengotapoe 
[Mar 1]
PVV               2-0 Transvaal         

Round 11
[Mar 4]
Voorwaarts        6-1 Inter Wanica      
[Mar 6]
Robinhood         2-2 PVV               
[Mar 7]
Leo Victor        1-0 West United       
Inter Moengotapoe 5-0 SNL               
Broki             abd ACoconut          [abandoned at 2-0 in 70']
Santos            3-5 Transvaal         
[Mar 8]
Notch             3-2 Bintang Lahir     

Round 12
[Mar 13]
SNL               2-3 Notch             
[not played]
West United        -  Voorwaarts        
Santos             -  PVV               
Transvaal          -  Broki             
Inter Wanica       -  Robinhood         
Bintang Lahir      -  Leo Victor        
ACoconut           -  Inter Moengotapoe 

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 15

Table at abandonment:

 1.Inter Moengotapoe          11   8  3  0  27- 9  27       [C]
 2.Robinhood                  11   8  1  2  29-11  25
 3.SV Notch                   11   6  2  3  26-21  20
 4.Leo Victor                 11   6  2  3  20-17  20
 5.Broki (Abra Broki)         10   5  3  2  26-16  18
 6.Transvaal                  11   5  3  3  20-19  18
 7.PVV                        10   5  2  3  16-11  17
 8.Bintang Lahir (Meerzorg)   11   5  1  5  20-22  16       [P]
 9.West United                11   3  5  3  14-13  14
10.SNL                        12   3  2  7  12-28  11
11.Voorwaarts                 11   2  4  5  22-19  10
12.ACoconut                   10   1  3  6  12-24   6
13.Inter Wanica               11   1  3  7  13-28   6       [*]
-----------------------------------------------------
14.Santos (Nickerie)          11   0  2  9  16-35   2
 -.WBC                        did not register
 -.Happy Boys (Meerzorg)      did not register              [P]

[*] Nishan 42 were renamed Inter Wanica


Cup Tournaments

SVB Bekercompetitie 2020

SVB Bekercompetitie 2020

Round 1
[Jan 4]
Maho              0-5 Kamel Dewaker     
[Jan 11]
Real Leiding      0-7 Flora             
De Ster           2-0 Slee Junior       
Black Tiger       1-7 Tahitie           
Bliksem           1-3 Deva Boys         
OSV (Para)        1-3 Sophia            
Real Bergi        2-2 Real Moengotapoe  [Real Moengotapoe on pen]
Fortuna 2000      2-3 Flamingo          
[Jan 12]
Felu              1-3 Sea Boys          
SV van Dijk        0-0 Groningen         [Groningen on pen]
De Rest           2-4 Sunny Point       

NB: the 14 top level clubs, Papatam, Botopasi and Junior are exempt from round 1

Round 2 [tba]
Sophia             -  Sea Boys          
Inter Wanica       -  Robinhood         
Junior             -  Botopasi          
Broki              -  SNL               
ACoconut           -  Transvaal         
Groningen          -  Leo Victor        
Notch              -  Flora             
Papatam            -  Deva Boys         
Bintang Lahir      -  Tahitie           
PVV                -  Kamel Dewaker     
Voorwaarts         -  Real Moengotapoe  
West United        -  Sunny Point       
Santos             -  Inter Moengotapoe 
De Ster            -  Flamingo          

NB: winners and 2 best losers qualify for round 3


Second Level (SVB Tweede Divisie)

Table at abandonment:

 1.Junior (Lelydorp)          12   9  1  2  32-10  28
 2.Slee Junior                12   8  3  1  24-12  27
 3.Flora                      12   7  3  2  25-15  24
 4.Tahitie (Brokopondo)       13   7  3  3  32-22  24
 5.Sea Boys (Lelydorp)        12   7  2  3  33-17  23
 6.Sunny Point (Wanica)       13   5  6  2  22-16  21
 7.Deva Boys                  12   4  5  3  22-23  17
 8.Groningen (Saramacca)      13   5  2  6  37-28  17
 9.Sophia (Kwatta)            12   3  3  6  12-21  12
10.Kamel Dewaker (Livorno)    11   2  3  6  15-19   9
11.Flamingo (Lelydorp)        12   2  2  8  11-26   8
12.Botopasi                   10   3  0  7  13-34   6  [-3] [R]
13.Papatam (Albina)           11   1  3  7  16-33   6       [R]
14.Real Moengotapoe (Moengo)  11   0  4  7  11-29   4

NB: Botopasi 3 points deducted for showing late in round 1

Round 1
[Nov 21]
Sophia            1-0 Sunny Point       
[Nov 22]
Flora             1-0 Sea Boys          
[Nov 23]
Kamel Dewaker     0-1 Junior            
Flamingo          3-1 Papatam           
Deva Boys         n/p Botopasi          [Botopasi showed late; 3 points deducted]
[Nov 24]
Slee Junior       2-1 Groningen         
[Jan 4]
Real Moengotapoe  1-4 Tahitie           
[Jan 5]
Deva Boys         6-3 Botopasi          

Round 2
[Nov 28]
Flora             2-0 Flamingo          
[Nov 30]
Junior            2-0 Deva Boys         
Kamel Dewaker     2-1 Groningen         
Sunny Point       3-2 Slee Junior       
Sea Boys          6-2 Real Moengotapoe  
[Dec 1]
Tahitie           1-1 Sophia            
[Jan 12]
Botopasi          3-1 Papatam           

Round 3
[Dec 5]
Sophia            0-1 Sea Boys          
[Dec 7]
Groningen         2-3 Deva Boys         
Kamel Dewaker     0-2 Sunny Point       
Slee Junior       3-1 Tahitie           
Junior            1-1 Papatam           
[not played]
Botopasi           -  Flamingo          
Real Moengotapoe   -  Flora             

Round 4
[Dec 11]
Deva Boys         1-1 Sunny Point       
[Dec 12]
Flora             2-1 Sophia            
[Dec 14]
Groningen         4-1 Papatam           
Kamel Dewaker     1-1 Tahitie           
Sea Boys          2-2 Slee Junior       
Flamingo          3-0 Real Moengotapoe  
[not played]
Botopasi           -  Junior            

Round 5
[Dec 21]
Junior            6-0 Flamingo          
Groningen         6-1 Botopasi          
Deva Boys         3-2 Tahitie           
Kamel Dewaker     3-4 Sea Boys          
Slee Junior       2-2 Flora             
[Dec 22]
Sophia            0-0 Real Moengotapoe  
Papatam           1-2 Sunny Point       

Round 6
[Jan 16]
Flora             3-1 Kamel Dewaker     
[Jan 18]
Groningen         4-5 Junior            
Sunny Point       3-0 Botopasi          
Tahitie           7-3 Papatam           
Sea Boys          5-1 Deva Boys         
Flamingo          1-2 Sophia            
[Jan 19]
Real Moengotapoe  0-2 Slee Junior       

Round 7
[Jan 23]
Deva Boys         0-0 Flora             
[Jan 25]
Groningen         2-1 Flamingo          
Slee Junior       abd Sophia            [abandoned at 2-0 in 72'; red carded player
Junior            3-0 Sunny Point        Sophia refused to leave the pitch]
[Jan 26]
Botopasi          1-3 Tahitie           
[not played]
Kamel Dewaker      -  Real Moengotapoe  
Sea Boys           -  Papatam           

Round 8
[Jan 30]
Sophia            3-2 Kamel Dewaker     
[Feb 1] 
Sunny Point       3-3 Groningen         
Tahitie           3-2 Junior            
Sea Boys          7-0 Botopasi          
Flamingo          0-3 Slee Junior       
[Feb 2] 
Flora             5-2 Papatam           
Real Moengotapoe  2-2 Deva Boys         

Round 9
[Feb 8]
Sophia            1-2 Deva Boys         
Groningen         1-2 Tahitie           
Junior            3-0 Sea Boys          
Kamel Dewaker     0-1 Slee Junior       
Botopasi          0-4 Flora             
[Feb 9]
Sunny Point       3-0 Flamingo          
Papatam           2-1 Real Moengotapoe  

Round 10
[Feb 13]
Flora             1-3 Junior            
[Feb 15]
Tahitie           1-1 Sunny Point       
Sea Boys          3-1 Groningen         
Slee Junior       1-0 Deva Boys         
Flamingo          0-0 Kamel Dewaker     
Sophia            2-2 Papatam           
[Feb 16]
Real Moengotapoe  1-2 Botopasi          

Round 11
[Feb 22]
Kamel Dewaker     3-3 Deva Boys         
Sunny Point       1-1 Sea Boys          
Groningen         4-2 Flora             
Junior            4-0 Real Moengotapoe  
[Feb 23]
Botopasi          2-0 Sophia            
Tahitie           3-2 Flamingo          
Slee Junior       2-2 Papatam           

Round 12
[Feb 29]
Sea Boys          1-3 Tahitie           
Junior            2-0 Sophia            
Slee Junior       3-1 Botopasi          
Deva Boys         1-1 Flamingo          
[Mar 1]
Sunny Point       1-1 Flora             
Kamel Dewaker     3-0 Papatam           
Real Moengotapoe  2-2 Groningen         

Round 13
[Mar 7]
Sea Boys          3-0 Flamingo          
Junior            0-1 Slee Junior       
Sunny Point       2-2 Real Moengotapoe  
Groningen         6-1 Sophia            
[Mar 8]
Tahitie           1-2 Flora             
[not played]
Botopasi           -  Kamel Dewaker     
Deva Boys          -  Papatam           

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 15

Table at abandonment:

 1.Junior (Lelydorp)          12   9  1  2  32-10  28
 2.Slee Junior                12   8  3  1  24-12  27
 3.Flora                      12   7  3  2  25-15  24
 4.Tahitie (Brokopondo)       13   7  3  3  32-22  24
 5.Sea Boys (Lelydorp)        12   7  2  3  33-17  23
 6.Sunny Point (Wanica)       13   5  6  2  22-16  21
 7.Deva Boys                  12   4  5  3  22-23  17
 8.Groningen (Saramacca)      13   5  2  6  37-28  17
 9.Sophia (Kwatta)            12   3  3  6  12-21  12
10.Kamel Dewaker (Livorno)    11   2  3  6  15-19   9
11.Flamingo (Lelydorp)        12   2  2  8  11-26   8
12.Botopasi                   10   3  0  7  13-34   6  [-3] [R]
13.Papatam (Albina)           11   1  3  7  16-33   6       [R]
14.Real Moengotapoe (Moengo)  11   0  4  7  11-29   4

NB: Botopasi 3 points deducted for showing late in round 1


2018/19.

list of champions.

list of district tournaments champions.

list of (super) cup finals.

list of foundation dates.


About this document

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com).
Last updated: 4 Jun 2020

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.