Swaziland 2008/09

MTN Premier League

Final Table:

 1.Mbabane Swallows                 22  14  4  4  52-32  46  Champions
 2.Royal Leopards                   22  13  5  4  41-22  44
 3.Mbabane Highlanders              22  12  3  7  31-19  39
 4.Manzini Wanderers                22   9  8  5  26-20  35
 5.Mhlambanyatsi Rovers             22  11  2  9  30-31  35
 6.Young Buffaloes                  22   9  4  9  28-28  31
 7.Green Mamba FC (Matsapha)        22   8  6  8  23-23  30
 8.Malanti Chiefs (Pigg's Peak)     22   5 10  7  30-29  25
 9.Umbelebele/Jomo Cosmos (Mhlume)  22   7  2 13  17-28  23
10.Eleven Men In Flight (Siteki)    22   5  6 11  19-35  21
-----------------------------------------------------------
11.Manzini Sundowns                 22   5  5 12  17-29  20  Relegated
12.Manchester United                22   4  5 13  18-36  17  Relegated

Round 1 
[Sep 27]
Manzini Wanderers      0-0 Royal Leopards
Mbabane Swallows       2-1 Mbabane Highlanders  
  [Manqoba Kunene 17, Sizwe Shabangu 27; Mfanfikile Ndzimandze 53]
[Sep 28]  
Mhlambanyatsi Rovers   0-1 Manzini Sundowns
  [Barry Steenkamp 70]
Green Mamba            2-0 Eleven Men In Flight
  [Clement Sibandze 12, Mbuso Gina 60]
Young Buffaloes        2-1 Manchester United
  [Jabulani Dlamini 27, 77; Celumusa Dlamini 58]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-0 Malanti Chiefs
  [Ncamiso Matsebula 14]

Round 2
[Oct 11]
Malanti Chiefs         3-0 Mbabane Swallows   
  [Dumisani Kunene 30, Sabelo Hlatjwako 36, Vusumuzi Madinane 79]
Mhlambanyatsi Rovers   3-0 Green Mamba
  [Bongani Khumalo 21, 90+2, Mzwandile Ndzimandze 71]
[Oct 12]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-2 Young Buffaloes 
  [Muzi Dlamini 60; Nasiru Abdul Almah 22, 80]
Manchester United      0-1 Manzini Wanderers  
  [Manqoba Mahlindza 74]
[Oct 29]
Manzini Sundowns       0-4 Royal Leopards
  [Comfort Mkoko 29og, Mfan'zile Dlamini 45, 69, Dennis Fakudze 60]
[Nov 12]
Eleven Men In Flight   1-2 Mbabane Highlanders 
  [Doctor Nxumalo 55; Mfan'fikile Ndzimandze 50, 1-2]

Round 3 
[Oct 24]
Mbabane Highlanders    0-0 Mhlambanyatsi Rovers   
[Oct 25]
Young Buffaloes        1-2 Green Mamba
  [Sdumo 35; "Kanu" 12, Mphile Dlamini 24]
Mbabane Swallows       2-2 Manzini Wanderers 
  [Stanford Ncube 34, Manqoba Kunene 77; Felix Badenhorst 46,
   Ndoda Mthethwa 64]
[Oct 26]
Manzini Sundowns       1-0 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Comfort Mkoko 27]
Manchester United      1-2 Eleven Men In Flight
Royal Leopards         1-1 Malanti Chiefs 
  [Dennis Fakudze 81; Sabelo Hlatjwako 58]

Round 4
[Nov 8]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-0 Eleven Men In Flight
  [Msimisi Ncanywa 40]
Mbabane Highlanders    2-1 Royal Leopards
  [Mfan'fikile Ndzimandze 30, Mpendulo Kunene 36; Mfanzile Dlamini 88]
[Nov 9]
Young Buffaloes        2-1 Manzini Wanderers
 [Sanele Nkambule 43og, S'dumo Dlamini 90; Ndoda Mthethwa 36]
Green Mamba            0-1 Mbabane Swallows  
  [Etienne Hiver Massoye 87] 
Malanti Chiefs         2-3 Mhlambanyatsi Rovers 
  [Sabelo Hlatjwako 46, Vusi Shiba 2-3; Sifiso Gama 1,
   Mxolisi Thole 33, Mzwandile Ndzimandze 75]
Manchester United      0-0 Manzini Sundowns  

Round 5
[Nov 15]
Mbabane Swallows       3-2 Royal Leopards 
  ["Dunga" 43, Etienne Massoye 49, Stanford Ncube 76;
   Juries Gama 42, Mxolisi Mtsetfwa 78]
Eleven Men In Flight   2-1 Young Buffaloes
  [Mustafa Masinga 46, Doctor Nxumalo 49; Jabulani Dlamini 28]
Mbabane Highlanders    5-1 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Karas 24, Cisse Boungat 59, Mbaya Katala 74,
   Mfan'fikile Ndzimandze 76, Msizi Lukhele 90; Ncamiso Matsebula 15]
Malanti Chiefs         1-1 Manchester United
Mhlambanyatsi Rovers   0-2 Manzini Wanderers
  [Ndoda Mthethwa 16, 75]
[Nov 16]
Green Mamba            0-0 Manzini Sundowns 

Round 6
[Nov 29]
Royal Leopards         2-1 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Mfanzile Dlamini 79, Bongani Sibandze 84; Sandile Sacolo 66]
Manzini Wanderers      2-4 Malanti Chiefs      
  [Thabiso Manzini 11, Ndoda Mthethwa 84; Vusi Madinane 13,
   Phumlani Mkhize 19, Vusi Shiba 51, Mfundo Dlamini 77]
Mhlambanyatsi Rovers   2-0 Manchester United
  [Mxolisi Thole 44, Bongani Khumalo 52pen]
[Nov 30]  
Green Mamba            1-3 Mbabane Highlanders
  [Sabelo Hlophe  77; Talos Vilakati 33og, Mfanfikile Ndzimandze 67,
   Cisse Bongouta 0-3]
[Jan 21] 
Mbabane Swallows       1-0 Young Buffaloes
  [Ettiene Massoye 20]
[Feb 25]
Manzini Sundowns       2-2 Eleven Men In Flight

NB: break in December due to ongoing national prayer (Incwala)

Round 7 
[Jan 16]
Mbabane Swallows       6-0 Manchester United
  [Etienne Massoye 25, 27, Sizwe Shabangu 39, 74, Mciniseli Dlamini 45,
   Mpendulo Dlamini 67og]
[Jan 17]
Young Buffaloes        2-2 Royal Leopards
  [Sithembiso Ngcamphalala 47, 76; Gcina Mazibuko 52, 61]
Malanti Chiefs         0-0 Green Mamba
[Jan 18]
Umbelebele/Jomo Cosmos 0-1 Mhlambanyatsi Rovers 
  [Zwakele Khumalo 60]
Manzini Sundowns       1-1 Mbabane Highlanders
  [Carlos Mathunjwa 28; Cissé 1]
Manzini Wanderers      0-0 Eleven Men In Flight

Round 8 
[Jan 23]
Mbabane Highlanders    1-1 Malanti Chiefs
[Jan 24]
Mbabane Swallows       abd Manzini Sundowns        [abandoned at 1-0 in 41'
  [Massoye 15]                                      due to faulty lights]
Manchester United      0-1 Green Mamba
  [Bongikhosi Simelane 47]
Manzini Wanderers      0-1 Umbelebele/Jomo Cosmos 
  [Msimisi Ncanywa 11]
[Jan 25]
Mhlambanyatsi Rovers   0-2 Young Buffaloes 
  [S'thembiso Ngcamphala 35, Vusi Thumbatha 86]
Royal Leopards         1-0 Eleven Men In Flight
  [Manqoba Dlamini 55]
[Mar 12]
Mbabane Swallows       0-0 Manzini Sundowns        [replay]

Round 9 
[Jan 30]
Mbabane Highlanders    1-0 Young Buffaloes
  [Msizi Lukhele 84]
[Jan 31]
Manzini Wanderers      1-0 Green Mamba
[Feb 1]
Manchester United      0-0 Umbelebele/Jomo Cosmos 
Eleven Men In Flight   2-2 Mbabane Swallows
  [Talos Mmema 29, Ricky Sibiya 70pen; Stanford Ncube 64pen,
   Etienne Massoye 84]
[Feb 18]
Mhlambanyatsi Rovers   0-2 Royal Leopards
  [Barry Steenkamp 50, Mzwandile Mamba 67]
[Mar 5]
Malanti Chiefs         4-1 Manzini Sundowns
  [Sabelo Hlatshwako 39, 88, Nhlanhla Kunene 69, Vusi Madinane 90+1;
   Thokozani Mkhulisi 1pen]

Round 10
[Feb 12]
Manzini Sundowns       1-2 Young Buffaloes
  [Carlos Mathunjwa 34; S'thembiso Ngcamphalala 47, Malungisa Dlamini 1-2]
[Feb 13]
Mbabane Swallows       2-3 Mhlambanyatsi Rovers  
Manzini Wanderers      0-3 Mbabane Highlanders
  [Nana Dlamini 13, Khayelihle Dlamini 76, Cisse Bounganta 90]
[Feb 14]
Umbelebele/Jomo Cosmos 0-1 Green Mamba
  [Nkhosing'phile Dlamini 90]
[Mar 11]
Royal Leopards         3-1 Manchester United 
  [Bongani Sibandze 53, Mfan'zile Dlamini 60, 90; Nkhosing'phile Vilane 80]
[Mar 24]
Eleven Men In Flight   1-1 Malanti Chiefs

Round 11 
[Feb 28]
Young Buffaloes        1-1 Malanti Chiefs
  [Zwelithini Msibi 46; Nhlanhla Kunene 25]
Manzini Sundowns       0-2 Manzini Wanderers
  [Timothy Mathonsi 27, Felix Badenhorst 94]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-2 Mbabane Swallows
Eleven Men In Flight   0-2 Mhlambanyatsi Rovers
  [Bongani Khumalo, Lwazi Maziya]
[Mar 1]
Green Mamba            2-3 Royal Leopards
  [Nkosingiphile Dlamini 27, 48; Barry Steenkamp 12,
   Bongani Sibandze 75, Mfanzile Dlamini 80]
Mbabane Highlanders    1-2 Manchester United

Round 12 
[Mar 20]
Green Mamba            2-2 Malanti Chiefs
  [Sipho Gumbi 38pen, Eric Olembe 68; Phumlani Mkhize 74,
   Sandile Motsa 76]
Eleven Men In Flight   1-3 Manchester United  
[Mar 24]
Young Buffaloes        0-1 Manzini Sundowns 
  [Sizwe Khumalo 90+2]
[Mar 25]
Mhlambanyatsi Rovers   1-1 Mbabane Swallows
Royal Leopards         1-0 Mbabane Highlanders    
  [Mfanzile Dlamini]
[Apr 22]
Umbelebele/Jomo Cosmos awd Manzini Wanderers       [awarded 0-2; Umbelebele dns]

Round 13
[Mar 28]
Royal Leopards         4-1 Mhlambanyatsi Rovers 
  [Bongani Sibandze 34, Sihle Sukati 41, 82,
   Mathokoza Thwala 80; Muntu Mamba 74]
Manzini Sundowns       0-1 Manchester United  
  [Suleman Nurudeen 34]
[Mar 29]
Manzini Wanderers      0-0 Young Buffaloes
Mbabane Swallows       3-2 Umbelebele/Jomo Cosmos 
  [Mfanafuthi Bhembe 55, Stanford Ncube 66, 90; Balindile Mabuza 32,
   Wandile Dlamini 72]
Mbabane Highlanders    1-0 Green Mamba  
  [Mfanfikile Ndzimandze 47]   
Malanti Chiefs         0-1 Eleven Men In Flight 

Round 14 
[Apr 18]
Royal Leopards         2-3 Mbabane Swallows
  [Mathokoza Thwala 15, Absalom Dlamini 23; Mfanafuthi Bhembe 43, 
  Etienne Massoye 59, Elias Makako 71]
Manchester United      0-1 Mbabane Highlanders  
  ['Fash' 61pen]  
Eleven Men In Flight   0-4 Manzini Sundowns
Mhlambanyatsi Rovers   0-1 Umbelebele/Jomo Cosmos 
Green Mamba            1-1 Manzini Wanderers
[Apr 20]
Malanti Chiefs         1-1 Young Buffaloes

Round 15 
[Apr 23] 
Manzini Sundowns       0-2 Malanti Chiefs
[Apr 25]
Manzini Wanderers      3-1 Mhlambanyatsi Rovers   
  [Ndoda Mthethwa 8, 18, Manqoba Tsabedze 53; Zwakele Khumalo 30]
Young Buffaloes        2-1 Eleven Men In Flight 
Manchester United      1-1 Royal Leopards
Green Mamba            1-0 Umbelebele/Jomo Cosmos
[Apr 26]
Mbabane Highlanders    4-2 Mbabane Swallows

Round 16
[May 1]
Manzini Sundowns       0-3 Mhlambanyatsi Rovers
  [Lwazi Maziya 6, 89, Muntu Mamba 52]
[May 2]
Young Buffaloes        1-0 Mbabane Highlanders
  [Sdumo Dlamini 87]
Mbabane Swallows       4-2 Green Mamba
  [Welile Maseko 5, Mfanafuthi Bhembe 41, Etienneh Massoye 52, 84;
   Mbuso Gina 69, Mandla Mkhwanazi 89]
Manchester United      2-0 Malanti Chiefs 
  [Martey Samuel 77, Mfanifikile 84]
[May 3]
Eleven Men In Flight   0-1 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Sandile Sacolo 51]
Royal Leopards         2-1 Manzini Wanderers
  [Linda Msibi 29, Gcina Mazibuko 35; Timothy Mathonsi 62]

Round 17 
[May 8]
Eleven Men In Flight   2-2 Manzini Wanderers
  [Dal'colo Dlamini 18, Nkululeko Simelane 36; Ndoda Mthethwa 2,
   Manqoba Tsabedze 92pen]
[May 9]
Young Buffaloes        2-3 Mhlambanyatsi Rovers
  [Sifiso Maseko 85, Sdumo Dlamini 91; Lwazi Masiya 64,
   Muntu Mamba 79, 86]
[May 10]
Malanti Chiefs         0-2 Mbabane Highlanders
  [Nana Dlamini 48, Cissé Bongouta 60]
Umbelebele/Jomo Cosmos 2-1 Royal Leopards
  [Balindile Mabuza 36, Msimisi Ncanywa 80; Mfan'zile Dlamini 31pen]
Manzini Sundowns       1-2 Green Mamba
  [Goodwill Magagula 15; Mphushana Manyatsi 5, Nkosing'phile Dlamini 64]
Manchester United      1-3 Mbabane Swallows
  [Mfundo Magaya 69; Sizwe Shabangu 19, Mandla Palma 56,
   Mfanafuthi Bhembe 58]

Round 18 
[May 13]
Manzini Wanderers      2-1 Mbabane Swallows
  [Thami Mofokeng 10, Felix Badenhorst; Etiene Massoye 31pen]
Green Mamba            4-0 Manchester United
  [Mphile Dlamini (2), Talos Vilakati, Mphushana Manyatsi]
Mhlambanyatsi Rovers   1-2 Eleven Men In Flight
  [Mzwandile Nzimandze 58; Thandokuhle Mdluli 70, Mduduzi Mdluli 80]
[May 14]
Mbabane Highlanders    1-0 Manzini Sundowns
  [Mxolisi Dlamini 38]
Royal Leopards         2-1 Young Buffaloes 
Malanti Chiefs         2-2 Umbelebele/Jomo Cosmos

Round 19
[May 16]
Eleven Men In Flight   0-0 Green Mamba 
Mbabane Swallows       4-2 Young Buffaloes 
  [Mfanafuthi Bhembe 5, 68, Etienne Massoye 8, 75;
   Sithembiso Ngcamphalala 79, Mgonodi Sidel 84og]
[May 17]
Umbelebele/Jomo Cosmos 2-1 Manchester United  
  [Muzi Dlamini 59, Phumlani Motsa 72; Mfundo Magaya 81]
Malanti Chiefs         0-3 Royal Leopards 
  [Mfanzile Dlamini 14, Mzwandile Mamba 51, Mxolisi Mtsetfwa 60]
Manzini Wanderers      2-1 Manzini Sundowns 
  [Felix Badenhorst 31, 36; Goodwill Magugula 40]
Mhlambanyatsi Rovers   2-1 Mbabane Highlanders 
  [Mxolisi Thole 3, 80; Mfanifikile Ndzimandze 20]

Round 20 
[May 23] 
Manchester United      2-3 Mhlambanyatsi Rovers 
  [Mpendulo Dlamini 10, Simanga Dlamini 59; Lawrence Mncina 38,
   Lwazi Maziya 40, 55]
Umbelebele/Jomo Cosmos 0-1 Mbabane Highlanders
Manzini Sundowns       0-1 Mbabane Swallows
Eleven Men In Flight   0-2 Royal Leopards
  [Mfanzile Dlamini 38, Barry Steenkamp 75]
Green Mamba            2-1 Young Buffaloes 
[May 24]
Malanti Chiefs         0-0 Manzini Wanderers  

Round 21
[May 30]
Umbelebele/Jomo Cosmos 0-2 Manzini Sundowns
Manchester United      1-2 Young Buffaloes
Royal Leopards         0-0 Green Mamba
Mbabane Swallows       5-1 Eleven Men In Flight 
[May 31]
Mhlambanyatsi Rovers   0-4 Malanti Chiefs
Mbabane Highlanders    0-2 Manzini Wanderers
  [Felix Badenhorst (2); protest Highlanders who claim Badenhorst
   was suspended for having accumulated three yellow cards; two of 
   those cards were collected in the cup tournament and the last on 
   April 5, which would imply Badenhorst should already have been
   suspended for the match against Green Mamba on April 18]

Round 22
[Jun 6]
Manzini Wanderers      0-0 Manchester United
Green Mamba            0-1 Mhlambanyatsi Rovers
  [Lwazi Maziya 72pen]
Young Buffaloes        1-0 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Sdumo Dlamini 68]
[Jun 7]
Mbabane Highlanders    0-1 Eleven Men In Flight 
  [Thamsanqa Mzimela 39]
Mbabane Swallows       4-1 Malanti Chiefs
  [Mfanafuthi Bhembe 21, Welile Maseko 50, 83,
   Ettienne Massoye 78; Phumlani Mkhize 11]
Royal Leopards         2-1 Manzini Sundowns
  [Mxolisi Mthethwa 22, 79; Comfort Mkoko 65]

Final Table:

 1.Mbabane Swallows                 22  14  4  4  52-32  46  Champions
 2.Royal Leopards                   22  13  5  4  41-22  44
 3.Mbabane Highlanders              22  12  3  7  31-19  39
 4.Manzini Wanderers                22   9  8  5  26-20  35
 5.Mhlambanyatsi Rovers             22  11  2  9  30-31  35
 6.Young Buffaloes                  22   9  4  9  28-28  31
 7.Green Mamba FC (Matsapha)        22   8  6  8  23-23  30
 8.Malanti Chiefs (Pigg's Peak)     22   5 10  7  30-29  25
 9.Umbelebele/Jomo Cosmos (Mhlume)  22   7  2 13  17-28  23
10.Eleven Men In Flight (Siteki)    22   5  6 11  19-35  21
-----------------------------------------------------------
11.Manzini Sundowns                 22   5  5 12  17-29  20  Relegated
12.Manchester United                22   4  5 13  18-36  17  Relegated



SwaziBank Cup 2009

Played by all 24 first and second level clubs as well as 2 clubs from
each of the 4 regional FAs.

Regional representatives (8):

Hhohho:     JVP Stars and Russian Bombers
Lubombo:    White Killers (also listed as Mahashulane) and Red Lions
Manzini:    Sea Birds and Malkerns FC
Shiselweni: Amagagasi and Black Terrors

Round 1
[Feb 6]
Zwicle FC              3-3 Midas Mbabane City     [5-3 pen (no extra time)]
Juventus               0-3 Royal Leopards     
[Feb 7]
Illovo                 2-3 Mbabane Swallows    
White Killers          1-5 Young Buffaloes       
JVP Stars              0-1 Mhlambanyatsi Rovers    
Izigi                  0-3 Green Mamba             
Red Lions              0-6 Manzini Wanderers
Amagagasi              1-6 Manzini Sundowns      
PP Black Swallows      1-2 Umbelebele/Jomo Cosmos      
Russian Bombers        2-2 Eleven Men in Flight   [2-4 pen (no extra time)]
Tambankulu Callies     0-1 Manchester United          
Malkerns FC            3-1 Hellenic FC             
Black Terrors          0-2 Hub Sundowns        
Sea Birds              2-1 RSSC United             
[Feb 8]
Moneni Pirates         0-4 Mbabane Highlanders     
Pigg's Peak Bush Bucks 1-0 Malanti Chiefs          

Round 2 
[Feb 21]
Sea Birds              1-7 Royal Leopards
Green Mamba            0-2 Young Buffaloes
Zwicle FC              1-3 Mbabane Swallows
Eleven Men in Flight   0-1 Bush Bucks
[Feb 22]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-0 Hub Sundowns
Mhlambanyatsi Rovers   2-1 Malkerns FC
Manzini Wanderers      2-0 Manzini Sundowns
Manchester United      1-4 Mbabane Highlanders 

NB: starting from the quarterfinals, extra time is being played
    if matches are drawn after 90 minutes; in the first two
    rounds, such matches were decided by penalty kicks without
    extra time being played.

Quarterfinals [all matches at Somhlolo Stadium]
[Mar 7]
Young Buffaloes        3-3 Royal Leopards         [aet, 3-4 pen]
  [Bhiya Mazibuko 7, Stopper Msibi 51, Malungisa Dlamini 88;
   Gcina Mazibuko 43, 64, Mfanzile Dlamini 55]
Manzini Wanderers      abd Mhlambanyatsi Rovers   [abandoned at 3-3 in 98']
  [Timothy Mathonsi 50, Sphiwe Khanyile 85, Ndoda Mthethwa 88;
   Mcolisi Thole 54, Mzwandile Ndzimandze 75, Lwazi Maziya 90]
[Mar 8]
Bush Bucks             0-1 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Celani Dlamini 87]
Mbabane Highlanders    3-2 Mbabane Swallows
  [Cissé Boungata 12, Mfanfikile Ndzimandze 67, Nana Dlamini 90+2;
   Stanford Ncube 14, 71]
[Mar 17, replay, Trade Fair Ground]
Manzini Wanderers      1-0 Mhlambanyatsi Rovers  
  [Ndoda Mthethwa 12]

Semifinals 
[Mar 21]
Mbabane Highlanders    1-0 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Mfanfikile Ndzimandze 13]
[Mar 22]
Royal Leopards         0-2 Manzini Wanderers  
  [Paco Lamu 24, Felix Badenhorst 76]   

Final [Apr 5, Somhlolo Stadium; att: 18,000]
Mbabane Highlanders    2-1 Manzini Wanderers     
  [Khayelihle Dlamini 23, 85; Ndoda Mthethwa 29]



PLS Cup 2008 (apparently replaces Trade Fair Cup)

Qualifying Stage

Round 1 
[Sep 13]
Midas Mbabane City     2-1 Hellenic FC
Illovo FC              1-0 PP Bush Bucks
RSSC United            2-2 Moneni Pirates
[Sep 15?]
Tambankulu Callies     0-5 Hub Sundowns

Round 2 
[Sep 16]
Midas Mbabane City     3-0 Izigi Zendoda
Illovo FC              1-0 Juventus
Hub Sundowns           2-0 PP Black Swallows       
[Sep 17]
RSSC United            4-0 Zwicle    

Round 3 
[Sep 17]
Hellenic FC             -  Izigi Zendoda
Juventus                -  PP Bush Bucks
Tambankulu Callies      -  PP Black Swallows    
[Sep 18]
Moneni Pirates         drw Zwicle       

Tables:

Group A
 1.Midas Mbabane City                2   2  0  0   5- 1   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Hellenic FC                       1   0  0  1   1- 2   0 
 3.Izigi Zendoda                     1   0  0  1   0- 3   0

Group B
 1.Illovo FC                         2   2  0  0   2- 0   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Juventus                          1   0  0  1   0- 1   0  
 3.Pigg's Peak Bush Bucks            1   0  0  1   0- 1   0

Group C
 1.RSSC United                       2   1  1  0   6- 2   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Moneni Pirates                    2   0  2  0   2- 2   2
 3.Zwicle                            2   0  1  1   0- 4   1  
NB: missing goals Pirates        -  Zwicle match

Group D   
 1.Hub Sundowns                      2   2  0  0   7- 0   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 2.Pigg's Peak Black Swallows        1   0  0  1   0- 2   0
 3.Tambankulu Callies                1   0  0  1   0- 5   0   

Group Stage

[Sep 20,21]
Umbelebele/Jomo Cosmos 2-0 Illovo FC
Eleven Men in Flight   3-0 RSSC United
Mbabane Highlanders    0-1 Young Buffaloes
Malanti Chiefs         2-1 Royal Leopards

[dates?]
Manzini Sundowns       2-2 Mbabane Swallows
Manzini Wanderers      2-1 Manchester United  
Mhlambanyatsi Rovers   1-0 Manchester United  
Midas Mbabane City     1-1 Manchester United    

[Sep 30]
Mhlambanyatsi Rovers   1-1 Midas Mbabane City
[Oct 1]
Manzini Sundowns       1-1 Illovo FC
[Oct 2]
Green Mamba            2-1 Malanti Chiefs
Mbabane Swallows       1-4 Umbelebele/Jomo Cosmos
[Oct 4]
Manzini Wanderers      abd Midas Mbabane City     [abandoned at 1-0 due
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-1 Manzini Sundowns        to faulty lights]
Green Mamba            0-0 Hub Sundowns
[Oct 7]
Mbabane Swallows       0-0 Illovo FC
[Oct 9]
Hub Sundowns           0-0 Malanti Chiefs
Mhlambanyatsi Rovers   1-0 Manzini Wanderers  
[Oct 15]
Royal Leopards         1-0 Green Mamba
RSSC United            0-3 Mbabane Highlanders
[Oct 18]
Manzini Wanderers      1-1 Midas Mbabane City     [replay]
Eleven Men in Flight   1-2 Mbabane Highlanders
[Oct 19]
Royal Leopards         2-0 Hub Sundowns 
Young Buffaloes        2-0 RSSC United
[Oct 22]
Young Buffaloes        1-0 Eleven Men in Flight  

Final Tables:

Group A
 1.Mhlambanyatsi Rovers              3   2  1  0   3- 1   7  Qualified
 2.Manzini Wanderers                 3   1  1  1   3- 3   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Midas Mbabane City                3   0  3  0   3- 3   3
 4.Manchester United                 3   0  1  2   2- 4   1

Group B
 1.Umbelebele/Jomo Cosmos            3   2  1  0   7- 2   7  Qualified
 2.Manzini Sundowns                  3   0  3  0   4- 4   3  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Illovo FC                         3   0  2  1   1- 3   2
 4.Mbabane Swallows                  3   0  2  1   3- 6   2

Group C
 1.Young Buffaloes                   3   3  0  0   4- 0   9  Qualified
 2.Mbabane Highlanders               3   2  0  1   5- 2   6  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Eleven Men in Flight              3   1  0  2   4- 3   3
 4.RSSC United                       3   0  0  3   0- 8   0  

Group D
 1.Royal Leopards                    3   2  0  1   4- 2   6  Qualified
 2.Malanti Chiefs                    3   1  1  1   3- 3   4  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
 3.Green Mamba                       3   1  1  1   2- 2   4 
 4.Hub Sundowns                      3   0  2  1   0- 2   2

Quarterfinals
[Nov 1]
Malanti Chiefs         2-2 Young Buffaloes        [aet, 3-2 pen]
  [Phumlani Mkhize 23, Vusi Shiba 120+5; Sdumo Dlamini 27, 103]
Manzini Wanderers      0-3 Umbelebele/Jomo Cosmos 
  [Balindile Mabuza 31, 57, Msimisi Ncanywa 65]
[Nov 2]
Mhlambanyatsi Rovers   0-1 Manzini Sundowns       [aet]
  [Goodwill Magagula 108]
Royal Leopards         0-1 Mbabane Highlanders
  [Khayelihle Dlamini’s 90+]

Semifinals [Nov 23, Somhlolo National Stadium]
Umbelebele/Jomo Cosmos 1-0 Malanti Chiefs
  [Sandile Sacolo 51]
Mbabane Highlanders    1-0 Manzini Sundowns
  [Mfan'fikile Ndzimandze 70]

Final [Dec 7, Somhlolo National Stadium]
Mbabane Highlanders    0-1 Umbelebele/Jomo Cosmos
  [Balindile Mabuza 28]




SwaziTelecom Charity Cup 2009

Participation (of 4 top flight clubs) after public voting process

Semifinals [Aug 2]
Moneni Pirates         2-1 Manzini Wanderers
  [Menzi Simelane 1, Bongani Dlamini 25; Manqoba Tsabedze 79]
Mbabane Highlanders    1-0 Mbabane Swallows
  [Msizi Lukhele]

Final [Aug 2]
Moneni Pirates         2-1 Mbabane Highlanders
  [Misasive Mamba 42, Menzi Simelane 79; Msizi Lukhele 63]



Second Level
============


National First Division League

Official Final Table (reported Jun 10):

 1.Moneni Pirates (Manzini)         22  12  6  4  47-22  42  Promoted
 2.Hub Sundowns                     22  13  3  6  43-20  42  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.RSSC United (Mhlume)             22  12  6  4  47-27  42
 4.Hellenic FC                      22  10  7  5  36-24  37
 5.Midas Mbabane City               22  10  6  6  34-26  36
 6.Tambankulu Callies               22  10  5  7  28-28  35
 7.Illovo FC (Ubombo)               22   9  6  7  30-29  33
 8.Bush Bucks (Pigg's Peak)         22   7  7  8  26-27  28
-----------------------------------------------------------
 9.Juventus                         22   7  4 11  28-44  25  Relegated
10.Zwicle                           22   5  4 13  24-38  19  Relegated
11.Pigg's Peak Black Swallows       22   3  7 12  26-46  16  Relegated
12.Izigi Zendoda                    22   2  3 17  32-70   9  Relegated

NB: this table appears to include the match between Illovo and 
    Tambankulu Callies from round 7, reportedly awarded to Callies
    as Illovo did not have the field prepared, as a win for Illovo

Table (reported Jun 9):

 1.Moneni Pirates (Manzini)         22  12  6  4  47-23  42
 2.RSSC United (Mhlume)             22  12  6  4  48-25  42
-----------------------------------------------------------
 3.Hub Sundowns                     22  13  3  6  43-20  42
 4.Tambankulu Callies               22  11  5  6  28-24  38
 5.Hellenic FC                      22  10  7  5  36-24  37
 6.Midas Mbabane City               22   9  6  7  35-31  33
 7.Illovo FC (Ubombo)               22   8  6  8  29-30  30
 8.Bush Bucks (Pigg's Peak)         21   6  7  8  24-27  25
-----------------------------------------------------------
 9.Juventus                         22   7  4 11  28-44  25  Relegated
10.Zwicle                           22   6  4 12  26-40  22  Relegated
11.Pigg's Peak Black Swallows       22   3  7 12  27-45  16  Relegated
12.Izigi Zendoda                    21   2  3 16  32-68   9  Relegated

NB: total goal difference +2; table does not include the match
    from round 14 between Bush Bucks and Izigi, which apparently
    was not played, presumably because Izigi did not show, and
    was later awarded 2-0 to Bucks

Round 1 
[Sep 27]
Bush Bucks             1-2 Hellenic FC        
[Sep 28]
Izigi                  1-1 Illovo FC              [Illovo used
Tambankulu Callies     0-1 Midas Mbabane City      suspended player]

Round 2
[Oct 10]
Hellenic FC            1-1 Midas Mbabane City
[Oct 11]
Zwicle FC              1-0 Bush Bucks
Illovo FC              1-1 Moneni Pirates
Tambankulu Callies     0-3 Hub Sundowns    
RSSC United            2-2 Izigi 
Black Swallows         2-3 Juventus 

Round 3
[Oct 24]
Midas Mbabane City     0-1 Juventus
[Oct 25]
Illovo                  -  Zwicle
Izigi                   -  Hub Sundowns    

Round 4 [Nov 8,9]
Midas Mbabane City     3-0 Izigi           
Hellenic               2-0 Illovo
Zwicle                 3-2 Moneni Pirates 
Hub Sundowns           1-2 Juventus 
RSSC United            2-0 Bush Bucks 
Tambankulu Callies     0-0 Black Swallows 

Round 5 [Nov 16]
Black Swallows         0-2 RSSC United
Bush Bucks             2-3 Midas Mbabane City   
Tambankulu Callies     bt  [?]

Round 6 
[Nov 28]
Hellenic               n/p Black Swallows
[Nov 29]
Tambankulu Callies      -  Izigi
Illovo                  -  Juventus
Midas Mbabane City      -  Hub Sundowns
Bush Bucks             2-2 Moneni Pirates 
Zwicle                 ppd RSSC United

Round 7
[Jan 16]
Hellenic                -  Juventus 
RSSC United             -  Moneni Pirates
[Jan 17]
Midas Mbabane City      -  Black Swallows 
Bush Bucks             0-3 Hub Sundowns 
Illovo                 awd Tambankulu Callies     [awarded 0-2; field not prepared]
Zwicle                  -  Izigi

Round 8
[Jan 23]
RSSC United            1-0 Hellenic
[Jan 24]
Midas Mbabane City     2-0 Illovo 
Black Swallows         1-4 Hub Sundowns 
Tambankulu Callies     1-3 Moneni Pirates
Juventus               0-1 Zwicle
Izigi                  2-3 Bush Bucks 

Round 9
[Jan 31]
Black Swallows          -  Zwicle
Bush Bucks              -  Illovo
Hellenic                -  Hub Sundowns 
Moneni Pirates          -  Izigi
RSSC United            bt  Midas Mbabane City   
[Feb 1]
Juventus                -  Tambankulu Callies

[Feb 11]
Moneni Pirates         1-1 Midas Mbabane City 
Hub Sundowns           abd RSSC United 
[Feb 12]
Hellenic               3-2 Zwicle 
[Feb 13]
Tambankulu Callies     3-2 Bush Bucks 
Illovo                 3-2 Black Swallows 

[Feb 27]
Hub Sundowns           0-1 Moneni Pirates
Hellenic               1-2 Tambankulu Callies   
[Feb 28]
Juventus               1-1 Bush Bucks 
Zwicle                 3-2 Midas Mbabane City
Illovo                 0-4 RSSC United  
[Mar 1]
Izigi                  3-3 Black Swallows

[Mar 5]
Hub Sundowns           2-2 RSSC United 
[Mar 11]
Zwicle                 0-0 RSSC United 

Round 12 [Mar 21]
Zwicle                 0-1 Moneni Pirates
Tambankulu Callies     3-2 Izigi                  [inferred]
RSSC United            5-1 Black Swallows  
Illovo                 0-1 Hub Sundowns 
Midas Mbabane City     0-3 Hellenic  
Bush Bucks             3-0 Juventus 

Round 13
[Mar 27]
Moneni Pirates         3-2 Black Swallows 
[Mar 28]
Bush Bucks             1-2 RSSC United     
Zwicle                 3-2 Hub Sundowns
Illovo                 0-1 Tambankulu Callies 
Juventus               2-3 Hellenic 
[Mar 29]
Izigi                  1-3 Midas Mbabane City 

Round 14
[Apr 3]
RSSC United            0-2 Hub Sundowns 
Moneni Pirates         1-2 Illovo FC
[Apr 4]
Hellenic               1-2 Zwicle                 [1-3?]
Bush Bucks             awd Izigi                  [awarded 2-0]
Tambankulu Callies     2-2 Black Swallows 
[May 6]
Juventus               2-2 Midas Mbabane City 

Round 15
[Apr 17]
Juventus               1-1 RSSC United
Moneni Pirates         1-0 Hub Sundowns 
[Apr 18]
Izigi                  3-2 Zwicle  
Midas Mbabane City     1-2 Tambankulu Callies
Illovo                 2-1 Bush Bucks  
[Apr 20]
Black Swallows         0-0 Hellenic 

Round 16 
[Apr 23]
Hellenic               0-1 Bush Bucks 
[Apr 24]
Juventus               1-3 Black Swallows
Moneni Pirates         awd RSSC United            [awarded 2-0, originally 0-0;
[Apr 25]                                           RSSC used suspended player]
Hub Sundowns           1-2 Tambankulu Callies
Illovo                 5-2 Izigi
Midas Mbabane City     1-0 Zwicle 

Round 17 
[Apr 30]
Moneni Pirates         3-0 Juventus
[May 1] 
Illovo                 2-1 Zwicle     
[May 2]
Hub Sundowns           2-0 Bush Bucks
Tambankulu Callies     0-0 Hellenic
[May 3]
Izigi                  2-3 RSSC United
Black Swallows         0-2 Midas Mbabane City  

Round 18
[May 7]
Zwicle                 0-0 Black Swallows
[May 9]
Illovo                 n/p Hellenic               [referees dns]
  [referees are boycotting Hellenic games following an incident
   in which a Hellenic official threatened a referee at gun point] 
Tambankulu Callies     0-0 Juventus
Bush Bucks             1-0 Moneni Pirates
[May 10]
Midas Mbabane City     3-3 RSSC United
Hub Sundowns           3-0 Izigi
[May 20?]
Illovo                 0-0 Hellenic  

Round 19
[May 15]
RSSC United            3-1 Illovo  
Moneni Pirates         2-0 Tambankulu Callies 
[May 16]
Midas Mbabane City     0-0 Bush Bucks  
Hellenic               5-1 Izigi 
Zwicle                 1-2 Juventus   
Hub Sundowns           3-1 Black Swallows  

Round 20
[May 22]
Hub Sundowns           1-0 Midas Mbabane City
[May 23]
Bush Bucks             0-0 Zwicle
[May 24]
Hellenic               2-1 Moneni Pirates
Black Swallows         0-0 Illovo
Izigi                  2-5 Juventus
Tambankulu Callies     1-0 RSSC United

Round 21
[May 30]
Hub Sundowns           2-0 Hellenic
Midas Mbabane City     1-1 Moneni Pirates
RSSC United            6-1 Zwicle
[May 31]
Juventus               2-1 Illovo
Bush Bucks             3-1 Tambankulu Callies
Black Swallows         1-5 Izigi

Round 22
[Jun 6]
Illovo                 2-1 Midas Mbabane City
Black Swallows         0-1 Bush Bucks
Tambankulu Callies     2-0 Zwicle
Juventus               0-3 Hub Sundowns
[Jun 7]
Hellenic               2-2 RSSC United
Izigi                  0-7 Moneni Pirates

Table (reported Jun 9):

 1.Moneni Pirates (Manzini)         22  12  6  4  47-23  42
 2.RSSC United (Mhlume)             22  12  6  4  48-25  42
-----------------------------------------------------------
 3.Hub Sundowns                     22  13  3  6  43-20  42
 4.Tambankulu Callies               22  11  5  6  28-24  38
 5.Hellenic FC                      22  10  7  5  36-24  37
 6.Midas Mbabane City               22   9  6  7  35-31  33
 7.Illovo FC (Ubombo)               22   8  6  8  29-30  30
 8.Bush Bucks (Pigg's Peak)         21   6  7  8  24-27  25
-----------------------------------------------------------
 9.Juventus                         22   7  4 11  28-44  25  Relegated
10.Zwicle                           22   6  4 12  26-40  22  Relegated
11.Pigg's Peak Black Swallows       22   3  7 12  27-45  16  Relegated
12.Izigi Zendoda                    21   2  3 16  32-68   9  Relegated

NB: total goal difference +2; table does not include the match
    from round 14 between Bush Bucks and Izigi, which apparently
    was not played, presumably because Izigi did not show, and
    was later awarded 2-0 to Bucks

Official Final Table (reported Jun 10):

 1.Moneni Pirates (Manzini)         22  12  6  4  47-22  42  Promoted
 2.Hub Sundowns                     22  13  3  6  43-20  42  Promoted
-----------------------------------------------------------
 3.RSSC United (Mhlume)             22  12  6  4  47-27  42
 4.Hellenic FC                      22  10  7  5  36-24  37
 5.Midas Mbabane City               22  10  6  6  34-26  36
 6.Tambankulu Callies               22  10  5  7  28-28  35
 7.Illovo FC (Ubombo)               22   9  6  7  30-29  33
 8.Bush Bucks (Pigg's Peak)         22   7  7  8  26-27  28
-----------------------------------------------------------
 9.Juventus                         22   7  4 11  28-44  25  Relegated
10.Zwicle                           22   5  4 13  24-38  19  Relegated
11.Pigg's Peak Black Swallows       22   3  7 12  26-46  16  Relegated
12.Izigi Zendoda                    22   2  3 17  32-70   9  Relegated

NB: this table appears to include the match between Illovo and 
    Tambankulu Callies from round 7, reportedly awarded to Callies
    as Illovo did not have the field prepared, as a win for Illovo



Third Level
===========

NB: played in 4 regional Super Leagues


Hhohho Super League 2008/09

Northern Zone

[Jan 31]
19 Celtics            -  Mhlathuze 
Vusweni Cosmos        -  Professionals
Barcelona             -  Hhohho Pirates 
Russian Bombers       -  Mawombe 
Seven Up              -  Skom Boys 
Young Brothers        -  Mvuma Hotspurs

[Feb 7]
M. Hotspurs           -  V. Cosmos 
M. Arsenal            -  Y. Brothers
19 Celtics            -  Skom Boys 
Seven Up              -  H. Pirates 

[Feb 14]
R. Bombers            -  M. Arsenal
Proffessionals        -  Mhlathuze 
Young Brothers        -  19 Celtics
Skom Boys             -  V. Cosmos
M. Hotspurs           -  Barcelona 

[Feb 28]
Vusweni Cosmos       0-3 Hho. Pirates 
Barcelona            3-1 M. Arsenal 
Proffessionals       3-0 19 Celtics
Mvuma Hotspurs       3-2 Seven Up  
Skom Boys            7-1 Mhlathuze  
Russian Bombers      4-2 Young Brothers

[Mar 14]
Mawombe Arsenal       -  M. Hotspurs 
Russian Bombers       -  Skom Boys 
Young Brothers        -  Mhlathuze
19 Celtics            -  Seven Up 
Vusweni Cosmos        -  Barcelona 
Hhohho Pirates        -  Professionals 

[Mar 21,22]
19 Celtics           0-1 Barcelona  
Mvuma Hotspurs       0-0 R. Bombers  
Hhohho Pirates       2-2 Skom Boys  
Vusweni Cosmos       3-2 Mhlathuze  
Seven Up             1-0 Y. Brothers  
Proffessionals       1-2 M. Arsenal  

[Apr 4]
Mhlathuze             -  M. Hotspurs 
Vusweni Cosmos        -  Seven Up
Barcelona             -  Professionals
Skom Boys             -  Y. Brothers 
Russian Bombers       -  H. Pirates 
[Apr 5]
Mawombe Arsenal       -  19 Celtics

[Apr 18]
V. Cosmos             -  R. Bombers  
Mhlathuze             -  M. Arsenal  
Skom Boys             -  Barcelona  
Seven-up              -  Professionals 
M. Hotspurs           -  19 Celtics 
Y. Brothers           -  Hho. Pirates 

[Apr 25,26]
Hhohho Pirates       2-1 10 Celtics 
Mhlathuze            0-1 Russian Bombers 
Mawombe              0-1 Skom Boys 

[May 1-3]
Professionals         -  Mvuma Hotspurs
Vusweni Cosmos        -  Russian Bombers
Young Brothers        -  Vusweni Cosmos  

Reported Table (May 6):

 1.Russian Bombers                  22  14  6  2  50-22  48
 2.Skom Boys                        22  12  4  6  43-23  40
 3.Hhohho Pirates                   22  11  6  5  33-25  39
 4.Mvuma Hotspurs                   22  10  7  5  41-30  37
 5.Mawombe Arsenal                  22   9  7  6  33-27  34
 6.Mhlathuze                        22  10  3  9  44-42  33
 7.19 Celtics                       22  10  2 10  27-31  32
 8.Barcelona                        21   9  4  8  43-43  31
 9.Seven Up                         21   5  4 12  20-28  19
10.Vusweni Cosmos                   21   5  4 12  28-40  19 
11.Professionals                    22   4  5 13  15-40  17
12.Young Brothers                   21   4  2 15  23-43  14

NB: winners play off against southern zone winners for one promotion spot

Southern Zone

[Jan 31]
Swazi Sun             -  Young Killers
Total Academy         -  Motshane
Tinyosi               -  JVP Stars 
Never Die             -  Community 
Gordon Stars          -  High Voltage 
United Brothers       -  L. Wanderers 

[Feb 7]
U. Brothers           -  L. Wanderers 
T. Academy            -  Never Die

[Feb 14]
Total Academy         -  Community 
Tinyosi               -  Y. Killers 
Motshane              -  L. Wanderers
Never Die             -  Swazi Sun 
Highvoltage           -  JVP Stars
[Feb 15]
Gordon Stars          -  U. Brothers 

[Feb 28]
Tinyosi              1-0 Gordon Stars
United Brothers      0-1 Never Die 
Young Killers        0-2 Motshane 
L. Wanderers         1-1 Community
JVP Stars            2-0 Swazi Sun  
Highvoltage          5-1 T. Academy 

[Mar 14]
Tinyosi               -  U. Brothers 
Never Die             -  T. Academy
Highvoltage           -  L. Wanderers
Motshane              -  Swazi Sun 
Young Killers         -  Gordon Stars
Community             -  JVP Stars 

[Mar 21,22]
L. Wanderers         0-1 Gordon Stars  
Swazi Sun            1-3 Community  
JVP Stars            1-0 T. Academy  
Tinyosi              2-0 Highvoltage  
Young Killers        0-0 U. Brothers  

[Apr 4]
Gordon Stars          -  Community 
JVP Stars             -  Never Die 
SwaziSun              -  Tinyosi 
Total Academy         -  L. Wanderers 
Young Killers         -  High Voltage 
United Brothers       -  Motshane 

[Apr 18]
Y. Killers            -  H. Never Die 
Motshane              -  Tinyosi 
JVP STARS             -  L. Wanderers 
Community             -  High Voltage 
[Apr 20]
T. Academy            -  G. Stars 

[Apr 25,26]
L. Wanderers         2-2 Tinyosi 
Total Academy        3-6 Young Killers 
Highvoltage          1-0 Swazi Sun 
Community            5-0 United Brothers 
Never Die            2-2 Gordon Stars 
JVP Stars            2-2 Motshane 

Top of Table (Apr 17):

 1.Motshane                         20                   39
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.JVP Stars                        20                   38
 3.Highway Never Die                20                   35
  .
 7.Tinyosi FC

NB: JVP Stars won zone and play off against northern zone winners
    for one promotion spot

Hhohho Promotion Playoff

First Leg [May 16, Rocklands Stadium]
Russian Bombers      0-1 J.V.P. Stars

Second Leg [May 23, Prince of Wales Ground]
J.V.P. Stars         1-2 Russian Bombers

NB: no penalty shoot-out after 2nd leg due to confusion over rules
    in case of egality in goals after 2 legs

Replay [Jun 6, Somhlolo National Stadium]
J.V.P. Stars         1-1 Russian Bombers         [3-4 pen]
  [Mphumelelo Maseko 58; Majahonkhe Dlamini 80]

NB: Russian Bombers promoted


Lubombo Super League 2008/09

[Jan 24]
Topmates              -  Sea Birds 
Mahashulane           -  Mandela
[Jan 25]
Bush Bucks            -  Matata  
Sikhalo               -  Y. Zebras
Revelation            -  Red Lion  
Liverpool             -  Magwanyama
Samampela             -  Tambuti       

[Mar 7,8]
Mandela XI           1-2 Bush Bucks 
Sikhalo              1-0 Tambuti 
Revelation           3-3 Hungry Vultures 

[Mar 28,29]
Tambuti              1-2 Sikhalo 
Mahashulane          0-0 Revelation 
Y. Zebras            2-4 Magwanyane 
Vultures             0-1 Sea Birds 
Samampela            1-1 Liverpool 
Topmates             0-1 Tabankulu 
Matata               1-2 Red Lions 
Bush Bucks           1-2 Mandela 

[Apr 3]
Tambuti              2-0 Matata  
Vultures             1-2 Mahashulane 
[Apr 4]
Bush Bucks           0-0 Tabankulu
Sikhalo               -  Samampela 
Mandela XI           1-0 Y. Zebras
Magwanyane           2-1 Sea Birds 
Red Lions             -  Topmates 
Liverpool            2-7 Revelation 

[Apr 17]
Sea-Birds             -  Mandela XI 
Sikhalo               -  H. Vultures 
[Apr 18]
Simampela XI          -  Topmates 
Y.Zebras              -  Red Lion 
[Apr 20]
B. Bucks              -  Tambuti 
Revelation            -  Matata  
Mahashulane           -  Liverpool  
H. Vultures           -  Sikhalo 
Magwanyane            -  Tabankulu  

[Apr 25,26]
Tambuti              2-0 Matata 
H. Vultures          1-2 Mahashulane 
Bush Bucks           0-0 Tabankulu 
Mandela              1-0 Y. Zebras 
Magwanyane           2-1 Sea Birds 
Liverpool            2-7 Revelation 

[May 1-3]
Revelation            -  Bush Bucks 
Tambankulu            -  Sea Birds
H. Vultures           -  Topmates 
Mahashulane           -  Matata 
Mandela XI            -  Red Lions  
Y. Zebras             -  Samampela 
Liverpool             -  Sikhalo  
Magwanyane            -  Tambuti 
Topmates              -  H. Vultures 

[May 9,10]
Red Lions            2-0 Tabankulu 
Sikhalo              2-2 Sea Birds 
H. Vultures          0-2 Bush Bucks 
Y. Zebras            2-2 Revelation 
Magwanyane           1-2 Samampela 
Tambuti              2-0 Mandela 
Topmates             0-4 Mahashulane 
Bush Bucks           1-0 H. Vultures 

[May 15-17]
Sikhalo              0-3 Matata  
H. Vultures          3-1 Y. Zebras  
Magwanyane           0-1 Revelation  
Sea Birds            1-5 Red Lions  
Liverpool            4-2 Topmates  
Y. Zebras            2-0 H. Vultures  
Mandela              1-1 Samampela  
Mahashulane          2-1 Bush Bucks  

[May 22]
Magwanyane            -  H. Vultures 
Mandela XI            -  Revelation  
Red Lions             -  Tambuti 
Tabankulu             -  Samampela 
[May 23]
H. Vultures           -  Magwanyana
[May 24]
Sikhalo               -  Topmates 
Mahashulane           -  Y. Zebras

[Jun 5]
Magwanyana            -  Liverpool
Tambuti               -  Samampela XI   
[Jun 7]
Mandela XI            -  Mahashulane 
Matata                -  Bush Bucks
Y. Zebras             -  Sikhalo
Sea Birds             -  Topmates
Revelation            -  Tabankulu

[Jun 12]
Red Lions             -  H. Vultures 
Tambuti               -  Samampela XI 
[Jun 13]
Tambuti               -  Revelation 
Sea Birds             -  Samampela 
[Jun 14]
H. Vultures           -  Red Lions  
Tabankulu             -  Mahashulane 
Sikhalo               -  Magwanyane  
Liverpool             -  Mandela XI 
Topmates              -  Bush Bucks 

[Jun 20,21]
H. Vultures          2-2 Tambuti 
Magwanyana           2-0 Matata  
Y. Zebras            0-1 Topmates 
Mahashulane          1-2 Red Lions 
Bush Bucks           1-0 Sea Birds 
Revelation           0-1 Samampela 
Mandela              1-3 Sikhalo  
Tambuti              1-0 Vultures 

[Jun 26]
Mahashulane          2-0 Tambuti
Red Lions            4-1 Liverpool 
[Jun 27]
Sikhalo              1-0 Tabankulu 
H. Vultures          0-3 Samampela 
[Jun 28]
Bush Bucks           1-0 Y. Zebras 
Matata               1-3 Mandela 

[Jul 4]
Sea Birds             -  Topmates 
Vultures              -  Revelation 
Y. Zebras             -  Sikhalo
Liverpool             -  Red Lions
[Jul 5]
Matata                -  Bush Bucks

[Jul 11,12]
Mandela XI           0-1 Mahashulane 
Sea Birds            1-1 H. Vultures 
Tambuti              0-1 Liverpool  
Bush Bucks           2-3 Samampela  
Tabankulu            4-1 Matata 
Topmates             0-3 Magwanyana 

[Jul 18]
Samampela             -  Topmates 
Sea Birds             -  Revelation 
Liverpool             -  Sikhalo  
Red Lions             -  Hungry Vultures 

Reported Table (Jul 15):

 1.Revelation                       29  19  6  4  56-23  63
-----------------------------------------------------------
 2.Red Lions                        28  18  5  5  59-28  59
 3.Mahashulane                      30  17  8  5  57-31  59
 4.Magwanyana                       30  14  9  6  46-28  54
 5.Sikhalo SeAfrica                 27  14  4  9  36-32  46
 6.Samampela XI                     28  11  8  8  47-35  44 
 7.Tambuti                          29  11  7 11  41-30  40
 8.Bush Bucks                       28  11  5 12  36-40  38
 9.Hungry Vultures                  29   9  7 13  29-39  34
10.Mandela XI                       29   8  9 12  29-35  33
11.Matata                           30   8  8 14  38-46  32
12.Tambankulu                       27   7 11  9  30-30  32
-----------------------------------------------------------
13.Young Zebras                     29   7  7 15  31-47  28  Relegated
14.Liverpool                        27   8  4 14  44-65  28  Relegated
15.Sea Birds                        27   6  4 17  37-59  22  Relegated
16.Top Mates                        27   7  4 16  14-64  19  Relegated

NB: Red Lions promoted

Manzini Super League 2008/09

NB: aka Cort & Fred Super League

[Sep 21]
Bakers Pride          -  Mahlanya
Red Swallows          -  Power Sparks
Luhleko               -  Ngwazini 
Y. Cannibals          -  Power Cosmos 
Bad Boys              -  Internationals
Sacrament             -  Kukhanyeni
Luyengo Heroes        -  Royal Tigers 
Malkerns              -  Sea Birds 

[Jan 31]
Kukhanyeni            -  Young Cannibals 
Ngwazini              -  Bakers Pride 
Power Cosmos          -  Red Swallows 
Royal Tigers          -  Bad Boys 
Sea Birds             -  Sacrament
Mahlanya              -  Luyengo Heroes 
Power Sparks          -  Malkerns
Internationals        -  Luhleko 

[Feb 15]
Ngwazini              -  Royal Tigers
Kukhanyeni            -  Power Sparks
Power Cosmos          -  Sea Birds
Bad Boys              -  Bakers Pride
Malkerns              -  Y. Cannibals
Luyengo Heroes        -  Luhleko FC 
Sacrament             -  Swallows
Internationals        -  Mahlanya

[Feb 21]
Internationals        -  Bakers Pride 
Mahlanya United       -  Bad Boys
Power Sharks          -  Sacrament 
Royal Tigers          -  Luhleko 
Sea Birds             -  Young Cannibals 
Power Cosmos          -  Malkerns FC 
Kukhanyeni            -  Swallows 
Ngwazini              -  Heroes  

[Mar 1]
Young Cannibals       -  Mahlanya  
Bad Boys              -  Power Sparks 
Bakers Pride         2-0 Kukhanyeni
Sacrament            0-4 Ngwazini 
Red Swallows         1-1 Royal Tigers 
Malkerns             3-0 Internationals
Luyengo Heroes       2-0 Power Cosmos
Luhleko              1-1 Sea Birds 

[Mar 7]
Internationals        -  Sacrament 
Bad Boys              -  Power Sparks 
P. Cosmos             -  Malkerns  
Luhleko               -  Y. Cannibals
[Mar 8]
Sea Birds             -  Cannibals 
Luhleko               -  Internationals 

[Mar 14,15]
Young Cannibals      2-1 Bad Boys  
Power Cosmos         2-1 Royal Tigers  
Sea Birds            3-0 International  
Malkerns             2-1 Luhleko  
Power Sparks         2-2 Ngwazini  
Bakers Pride         6-1 Sacrament 
Royal Tigers         1-0 Luhleko  

[Mar 21]
Y. Cannibals          -  Red Swallows 
Mahlanya United      2-1 Royal Tigers
Luyengo Heroes       1-1 Bad Boys 
Malkerns FC          2-0 Sacrament 
Kukhanyeni           4-2 Power Cosmos 
Power Sharks         1-2 Sea Birds  
International        2-3 Ngwazini 
Luhleko              0-3 Bakers Pride  
[Mar 22]
Red Swallows         3-1 Luyengo Heroes   
Y. Cannibals         1-1 Mahlanya United 

[Mar 28]
Power Sparks         1-3 Mahlanya United 
Kukhanyeni           1-3 Internationals
[Mar 28,29]
Y. Cannibals         4-1 Luhleko 
[Mar 29]
Mahlanya             1-0 Kukhanyeni
Red Swallows         0-1 Bakers Pride 
Malkerns             4-0 Luyengo Heroes 
Sea Birds            3-1 Royal Tigers
Bad Boys             1-0 Sacrament

[Apr 4]
Sacrament            0-2 Royal Tigers
Bakers Pride         2-0 Power Sparks
Bad Boys             1-0 Kukhanyeni 
Red Swallows         2-1 Ngwazini
Luyengo Heroes        -  Sea Birds 
Malkerns             3-1 Mahlanya United 
Luhleko               -  P. Cosmos 
Y. Cannibals         1-0 Internationals

[Apr 11]
Bakers Pride          -  P. Cosmos 
Bad Boys              -  Sea Birds 
R. Swallows           -  Intern.
L. Heroes             -  P. Sparks
Malkerns              -  Ngwazini 3
Luhleko               -  Kukhanyeni
Y. Cannibals          -  R. Tigers 
Sacrament             -  Mahlanya 

[Apr 25,26]
Power Cosmos          -  Internationals 
Bad Boys              -  Malkerns 

[May 1-3]
Luhleko               -  Sacrament  
Red Swallows          -  Bad Boys  
Malkerns              -  Bakers Pride 
Young Cannibals       -  Luyengo Foxes
Royal Tigers          -  Kukhanyeni
Sea Birds             -  Ngwazini  
Power Sparks          -  International 
Red Swallows          -  Luhleko 
Mahlanya United       -  Power Cosmos 

[May 16,17]
Malkerns              -  Royal Tigers
Y. Cannibals         4-1 Ngwazini 
Sea Birds            2-0 Bakers Pride  
Mahlanya             1-0 Red Swallows 
Kukhanyeni           3-0 Luyengo Heroes 
Luhleko              4-2 Power Sparks 
Bad Boys             1-0 Power Cosmos  

[May 23]
Royal Tigers          -  Malkerns 
Ngwazini              -  Kukhanyeni 

[May 30,31]
Sea Birds            2-1 Malkerns FC 
Mahlanya United      4-2 Bakers Pride 
Power Sparks         6-2 Red Swallows 
Luhleko FC           4-1 Ngwazini 
Kukhanyeni           3-0 Sacrament 
Power Cosmos         1-0 Young Cannibals 
Internationals       1-1 Bad Boys 
Royal Tigers         5-2 Luyengo Heroes 

Reported Final Table:

 1.Malkerns                         30  22  5  3  47-15  71  
----------------------------------------------------------- 
 2.Sea Birds                        30  21  7  2  57-22  70  [*]  Promoted
 3.Bakers Pride                     30  16  6  8  45-28  54
 4.Cannibals                        30  14  8  8  42-24  50
 5.Ngwazini                         30  13  7 10  47-31  46
 6.Bad Boys                         30  13  6 11  32-32  45
 7.Mahlanya United                  30  12  7 11  45-45  43
 8.Kukhanyeni                       30  12  4 14  46-38  40
 9.Royal Tigers                     30  11  7 12  40-38  40
10.Luhleko                          30  11  5 14  54-46  38
11.Power Cosmos                     30  11  5 14  36-42  38
12.Luyengo Heroes                   30  10  8 12  44-52  38
13.M. Red Swallows                  30   7  5 18  27-46  26
14.Internationals                   30   7  4 19  38-53  25
15.Power Sparks                     30   5 10 15  30-52  25 
16.Sacrament                        30   4  4 22  26-77  16 

NB: 4 more losses than wins; total goal difference +15;

[*] Sea Birds later won an appeal against the award of a match 
      against Bakers Pride against them and were promoted instead
      of Malkerns


Shiselweni Super League 2008/09

[Jan 24]
Hluti Terrors         -  H. Tycoons
Nhlangano Sun         -  Golden Hawks
Fast XI               -  N. Birds
[Jan 25]
Pieterse              -  Never Die 
Kontshingila          -  Mfishane  
Masibini              -  Makhondza  
Black Terrors         -  Amalanda  
Shiselweni Lions      -  Amagagasi      

[Feb 14]
Amagagasi             -  Black Terrors
Makhonza United       -  Hluti Terrors 
Pieterse XI           -  Mfishane 
[Feb 15]
Kontshingila          -  Never Die

[Feb 22]
Hluti Terrors         -  Nhl. Birds 
Golden Hawks          -  Amagagasi 
Makhonza              -  Pieterse  
Black Terrors         -  Nhl. Sun

[Feb 28, Mar 1]
Never Die            3-2 Amagagasi  
Black Terrors        3-1 Masibini  
Hluti Terrors        3-0 Pieterse  
Mfishane Pirates     1-1 Nhl. Birds  

[Mar 21]
Pieterse             1-1 Golden Hawks 
Hluti Terrors         -  Shiselweni Lions

[Apr 4]
Hluti Terrors        3-0 Shiselweni Lions
Makhondza            0-0 Nhlangano Birds 
Fast XI              2-3 Nhlangano Sun  
H. Tycoons           1-2 Black Terrors
Kontshingila         6-1 Masibini 

[Apr 25,26]
Amagagasi            3-2 Tycoons 
Never Die            2-0 Fast XI 
Pieterse XI          awd Masibini United         [awarded 3-0]
N. Birds             3-0 Golden Hawks 
H. Terrors           3-0 H. Sun 
Mfishane             3-0 S. Lions 
Amalanda             3-0 Makhonza 
Kontshingila         3-0 Black Terrors   

[May 9,10]
Nhlangano Birds      2-0 Nhlangano Sun 
Amalanda             awd Masibini United         [awarded 3-0]
Hl. Tycoons          2-1 Kontshingila 
Makhonza             2-0 Golden Hawks 
Black Terrors        2-0 Hluti Terrors 
Never Die            3-0 Shiselweni Lions 
Mfishane Pirates     1-1 Pieterse XI 
Fast XI              1-1 Amagagasi 

[May 16,17]
Nhlangano Sun        1-0 Mfishane Pirates 
Never Die            1-0 Black Terrors  
Amagagasi            awd Masibini United         [awarded 3-0]
Makhonza             1-0 Fast XI  
Shiselweni Lions     2-1 Pieterse  
Amalanda             3-1 Kontshingila  
H. Tycoons           3-0 Nhlangano Birds 
Hluti Terrors        5-0 Goldern Hawks 

[May 30,31]
Amalanda             1-0 Nhlangano Sun 
Makhonza             2-0 Mfishane Pirates 
Hluti Terrors        2-0 Never Die 
Black Terrors        2-1 Nhl. Birds 
Fast XI              1-0 Pieterse XI 
Hl. Tycoons          4-2 Golden Hawks 
Amagagasi            2-1 Kontshingila 
Shiselweni Lions     awd Masibini United         [awarded 3-0]

[Jun 6]
Never Die            4-1 Nhlangano Sun 
Golden Hawks         1-2 Pieterse XI
Nhlangano Birds      0-1 Kontshingila
[Jun 7]
Black Terrors        0-5 Amagagasi 
Hluti Terrors        1-3 Makhonza
Amalanda             2-3 Shiselweni Lions 
Fast XI              2-3 Hlatikhulu Tycoons 

[Jun 20,21]
Mfishane Pirates     2-1 Nhlangano Birds 
Never Die            5-0 Makhonza 
Amalanda             6-4 Hluti Terrors 
Goldern Hawks        2-0 Fast XI  
Hlatikulu Tycoons    awd Masibini United         [awarded 3-0]
Shiselweni Lions     3-2 Black Terrors 
Kontshingila         2-2 Nhlangano Sun 
Pieterse             1-1 Amagagasi 

[Jun 27]
Amagagasi            3-0 Golden Hawks 
Nhlangano Sun        1-1 Black Terrors 
Hluti Terrors        3-1 Pieterse XI 
Nhlangano Birds      awd Masibini United         [awarded 3-0]
[Jun 28]
Fast XI              1-1 Amalanda  
Makhonza United      1-0 Shiselweni Lions
Never Die            2-3 Kontshingila
Mfishane Pirates     1-2 H. Tycoons

[Jul 4]
Amalanda             3-2 Nhlangano Birds   
Mfishane Pirates     7-0 Golden Hawks
[Jul 5]
Hlatikhulu Tycoons   4-1 Pieterse XI
Never Die            2-4 Amagagasi
Kontshingila         2-1 Makhonza
Shiselweni Lions     1-2 Nhlangano Sun 
Fast XI              1-2 Hluti Terrors
Black Terrors        awd Masibini United         [awarded 3-0]

[Jul 11,12]
Kontshingila United  2-0 Mfishane Pirates 
Hlathikulu Tycoons   2-0 Hluti Terrors 
Amagagasi            1-0 Shiselweni Lions 
Nhlangano Sun        2-0 Golden Hawks 
Makhonza United      awd Masibini United         [awarded 3-0]
Nhlangano Birds      4-0 Fast XI  
Amalanda             3-3 Black Terrors 
Never Die            1-1 Pieterse XI 

Final Table:

 1.Mfishane Never Die               30  20  4  6  58-26  64  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Amagagasi                        30  18  6  6  60-32  60
 3.Hlathikhulu Tycoons              30  18  3  9  54-36  57
 4.Black Terrors                    30  16  7  7  43-36  55
 5.Kontshingila United              30  15  6  9  50-37  51
 6.Makhonza United                  30  12 10  8  37-33  46
 7.Fast XI                          30  13  5 12  57-49  44
 8.Amalanda                         30  11  9 10  53-49  42
 9.Hluthi Terrors                   30  12  5 13  46-43  41
10.Nhlangano Sun                    30  11  7 12  39-36  40
11.Shiselweni Lions                 30  11  6 13  39-38  39
12.Nhlangano Birds                  30  10  8 12  49-41  38
13.Mfishan Pirates                  30  10  6 14  42-35  36
14.Pieterse XI                      30  10  6 14  39-50  36
15.Golden Hawks                     30   2  6 22  18-83  12 
16.Masibini United                  30   1  5 24  11-75   8
 
NB: one more loss than win; odd number of draws; 
    total goal difference -4


Lower Levels 
============

Hhohho Pyramid
--------------

Sentra Trading Mbabane Promotion League

[Jan 17]
C & M                 -  R. Dynamos 
Pot 'O' Gold          -  Mpolonjeni
Pine Valley           -  M. Rebels 
Imbumbe               -  Veni Cosmos
[Jan 18]
Academy               -  Real Tec 
Thembelihle           -  Manzana
J. Tigers             -  Rockville  
Wizards               -  Sandla 
Silver Stars          -  Junction 
D. Action             -  Movers
Mosquetoes            -  Malagwane

[Jan 31]
Pot 'O' Gold          -  Classic
Cooparation           -  Pine Valley

[Feb 7]
Classic               -  Mpolonjeni  
R. Dynamos            -  Amawele  
Pot 'O' Gold          -  Arsenal 
Veni Cosmos           -  M. Rebels 
[Feb 8]
Imbumbe               -  Corporation 
N. Rangers            -  R. Dynamos 
Pine Valley           -  Celtics  
M. United             -  D. Darkies 

[Feb 14]
Corporation           -  Mbabane United
Arsenal               -  M. Rebels
Mpolonjeni            -  Celtics 
Imbumbe               -  D. Darkies 
[Feb 15]
C & M                 -  Classic
Amawele               -  Pine Valley 
R. Dynamos            -  Veni Cosmos
N. Rangers            -  Pot 'O' Gold 

[Mar 7]
Classic              3-2 Veni Cosmos 
Pot 'O' Gold         4-1 M. Rebels  
Mbabane  United      0-4 Pine Valley 
C & M                1-1 D. Darkies  
[Mar 8]
Imbumbe              2-3 R. Dynamos  
N. Rangers           2-0 Celtics 
Amawele              1-2 Arsenal 
Corporation          0-1 Mpolonjeni

[Mar 14]
Amawele              6-1 D. Darkies
Pine Valley          0-0 Pot 'O' Gold
M. Rebels            4-0 C & M
Veni Cosmos          3-4 N. Rangers
[Mar 15]
Celtics              1-2 Corporation
Imbumbe              1-2 Arsenal 
Mbabane United       1-0 Classic
Mpolonjeni United    3-0 R. Dynamos 

[Mar 21,22]
C & M                2-1 Imbumbe  
Classic              2-3 R. Dynamos  
Veni Cosmos          1-2 D. Darkies 
M. Rebels            1-0 Celtics 
Mbabane United       1-3 Arsenal 
Pine Valley          2-3 Mpolonjeni 
N. Rangers           0-1 Corporation 
Pot 'O' Gold         2-1 Amawele  

[Mar 28,29]
Pot 'O' Gold         4-3 Veni Cosmos 
Mbabane United       2-1 Imbube 
D. Darkies           2-3 Corporation 
M. Rebels            2-1 N. Rangers 
Mpolonjeni United    4-2 Amawele 
Celtics              1-0 C & M 
Arsenal              1-2 R. Dynamos 
Pine Valley          0-0 Classic 

[Apr 4]
Amawele               -  N. Rangers 
Arsenal               -  Classic  
M. Rebels             -  Imbumbe
D. Darkies            -  Pine Valley 
[Apr 5]
Celtics               -  Veni Cosmos 
Corporation           -  C & M 
Mpolonjeni            -  Mb. United
R. Dynamos            -  Pot 'O' Gold

[Apr 18]
Celtics               -  Arsenal
Veni Cosmos           -  Amawele  
D. Darkies            -  M. United 
[Apr 20]
Mb. United            -  C&M  
Pot 'O' Gold          -  Imbube  
Classic               -  N. Rangers 
M Rebels              -  R. Dynamos

[Apr 25,26]
Mbabane United       0-2 Pot 'O' Gold
Pine Valley          2-2 N. Rangers 
Veni Cosmos          3-0 C & M  
M. Rebels            2-2 Corporation 
D. Darkies           1-4 R. Dynamos 
Mpolonjeni           1-2 Arsenal 
Classic              1-0 Imbumbe 
Celtics              1-7 Amawele 

[May 1-3]
Arsenal               -  N. Rangers 
Celtics               -  Mbabane United 
Veni Cosmos           -  Imbube  
D. Darkies            -  Classic  
R. Dynamos            -  C&M 
Amawele               -  Corporation  
M. Rebels             -  Pine Valley 
Mpolonjeni Utd        -  Pot 'O' Gold

Champions: Pot 'O' Gold

NB: Pot 'O' Gold qualified for promotion playoff

Sentra B Division League

[Jan 31]
Y. Tigers             -  Mphalati
Silver Stars          -  Academy 
Real Masters          -  Wizzards
Mosquitos             -  Manzana 
[Feb 1]
Y. Tigers             -  Malangwane
Mphalati              -  Junction
Thembelihle           -  Movers 
Double Action         -  Junior Aces
Mosquitoes            -  Rockville 
Silver Stars          -  Lusoti
Acedamy               -  Sandla 
Wizards               -  Real Tec 

[Feb 7]
Real Tec              -  Junction 
Thembelihle           -  Junior Aces 
[Feb 8]
Real Tec              -  Mosquitoes 
Lusoti                -  Real Masters 
Malangwane            -  D. Action 
Rockville             -  Manzana
Junction              -  Wizards 
Academy               -  Movers  

[Feb 14] 
Wizards               -  Manzana
Y. Tigers             -  D. Action 
[Feb 15]
Real Tech             -  Rockville 
Mosquitos             -  Junction 
Real Masters          -  Thembelihle 
Silver Stars          -  Mphalati 
D. Action             -  Sandla 
Academy               -  J. Aces
Manzana               -  Movers 

[Mar 7]
Manzana              3-2 Tigers  
Rockville            0-2 Wizards 
Movers               3-2 Mosquitoes 
Lusoti               0-1 Thembelihle 
Sandla               4-7 Silver Stars  
Junction             2-2 D. Action 
J.Aces               0-2 Real Tec 
Real Masters         2-1 Mphalati 
Malangwane           2-2 Acameny 

[Mar 14]
Mphalati             3-4 Manzana  
D. Action             -  Malagwane 
[Mar 15]
Y. Tigers            8-0 Sandla 
Mosquitos            2-4 Real Tec
Real Masters         3-1 Lusito 
Wizards              1-1 Junction  
Thembelihle          4-2 Rockville 
J. Aces              2-3 Academy
Silver Stars         2-1 Movers

[Mar 21,22]
Mphalati             0-5 Real Tec  
Real Master          2-0 Malagwane  
Lusito               4-2 Movers  
Rockville            9-0 Sandla  
Y. Tigers            5-1 Mosquetos  
Manzana              4-1 Junction  
Wizards              2-2 D. Action

[Mar 28,29]
J. Aces              2-2 Wizzards 
D. Action            0-0 Thembelihle 
Junction             9-0 Sandla 
Silver Stars         0-5 Y. Tigers 
Real Tec             3-1 Lusito 
Academy              2-1 Real Masters 
Malangwane           1-6 Manzana 
Movers               2-0 Rockville 
Mosquitos            2-1 Mphalati 

[Apr 4]
Junction              -  Movers
Manzana               -  Academy 
[Apr 5]
Mosquitoes            -  Lusoti 
Sandla                -  Malagwane
Real Masters          -  D. Action 
Mphalati              -  Silver Stars 
Rockville             -  Real Tec 
Y. Tigers             -  J. Aces  
Thembelihle           -  Wizards

[Apr 11]
D. Action             -  Rockville 
Thembelihle           -  Mphalati 
Arsenal               -  D. Darkies 
[Apr 12]
Real Tec              -  R. Masters
Silvers Stars         -  Wizards 
Pot 'O' Gold          -  Pine Valley 
[Apr 13]
Sandla                -  J. Aces 
Academy               -  Mphalati 
Junction              -  Rockville 
Malagwane             -  Lusoti
Mosq.                 -  Themb. 
D. Action             -  Y. Tigers
Movers                -  Manzana 

[Apr 18]
Mphalati              -  Wizards 
Thembelihle           -  Y. Tigers 
[Apr 20]
Manzana               -  Mosquitoes  
Lusoti                -  D.Action  
R.Masters             -  Silver Stars  
Sandla                -  Real Tec
Rockville             -  Academy  
Junction              -  Malangwane  
J. Aces               -  Movers 

[Apr 25,26]
Mosquitos            1-2 J. Aces 
Lusito               3-0 Manzana 
D. Action            2-1 Malagwane 
Real Masters         5-4 Rockville 
Sandla               2-6 Academy 
Mphalati             2-9 Y. Tigers 
Mosquitos            5-5 Rockville 
Lusito               0-0 Silver Stars 
Manzana              2-2 D. Action 
Real Masters         3-1 Wizards 
Thembelihle          0-0 J. Aces 
Junction             1-2 Real Tec 
Movers               2-2 Malagwane

[May 1-3]
Mosquitoes            -  Junction 
Manzana               -  Wizards  
Mlangwane             -  Real Tec  
Lusoti                -  Young Tigers 
Mphalati              -  J. Aces  
Real Masters          -  Thembelihle
Movers                -  Academy  
Rockville             -  Silver Stars  
Sandla                -  D. Action  
Thembelihle           -  Malagwane
Lusoti                -  Sandla  
Wizards               -  Academy 
Mphalati              -  Movers  
J. Aces               -  Double Action 
Junction Stars        -  Real Masters 
Silver Stars          -  Mosquitoes  
Yellow Tigers         -  Real Tec 
Rockville             -  Manzana 

Top of Final Table:

 1.Real Tec
 2.Thembelihle 

NB: Real Tec qualified for promotion playoff

Lobamba Promotion League

[Jan 24]
Young Killers         -  Classic 
Rangers               -  Cosmos
Vutha                 -  Invaders 
Stone Ginger          -  E. United 
Emajukujuku           -  Teddy 
Sunrise               -  Prime Spurs 
Fast Reaction         -  Young Stars 
S. U. B               -  Buka United
[Jan 25]
Buka United           -  Vutha 
Young Stars           -  E. United
City Stars            -  Young Killers
Stone Ginger          -  Teddy
Sunrise               -  Classic 
Cosmos                -  Fast Reaction  
Emajukujuku           -  Invaders  
S. U. B               -  Super Warriors    

NB: Lobamba Sunrise qualified for promotion playoff

Maphalaleni Sibuyeni Construction Regional League

[May 9,10]
Thuluzobona          2-1 Khula Ngwane 
Junior Stars         2-3 Mighty Birds 
Pirates              2-1 Young Lovers 
Happy Fighters       0-5 Hot Spurs 
Blue Birds           4-2 Experience 
Killers              0-2 Hill Stars 
Billy Oceans         1-2 Sunset  

[May 16]
Billy Ocean           -  Hot Spurs 
Experience            -  Lovers 
Blue Birds            -  Sunset   
Mighty Birds          -  Hill Stars
[May 17]
Manchester            -  Junior Stars 
Happy Fighters        -  Khulangwane 
Mfeni                 -  Movers 
Thuluzobona           -  Killers

NB: Hot Spurs qualified for promotion playoff

Mbabane East League

[Mar 8]
Police               1-4 Down Town 
B. Mashuba           0-1 Fonteyn 
Mgababa              0-0 Izimvu
Coo-ee               0-0 Garage XI 
Dullas               0-2 Benguni

[Apr 4]
Mgababa               -  Coo ee 
Garage                -  Dullas  
Benguni               -  Fonteny 
Macobolwane           -  Izimvu  

Reported Final Table (Nov 25):

 1.Down Town                        22  17  4  1  61-17  55
 2.Garage XI                        22  17  3  2  59-18  54
 3.Izimvu                           22  13  3  6  41-34  42 
 4.Benguni                          22  13  3  6  26-19  42
 5.Fonteyn                          22  12  2  8  40-33  38
 6.Sandla                           22  11  1 10  29-30  31
 7.Mgababa                          22   8  5  9  26-27  29
 8.Coo ee                           22   6  6 10  32-29  24
 9.Police                           22   6  5 11  34-35  23
10.Dullas                           22   6  2 14  19-27  20 
11.Black Mashuba                    22   5  4 13  16-24  19
12.Macobolwane                      22   1  3 18  21-57   6
 
NB: 5 more wins than losses; odd number of draws

Nkhaba Regional Football League

[Jan 17]
Rebels                -  AC Milan
Bafana                -  Shooting Stars 
Nkaba Movers          -  Real Touch 
[Jan 18]
Manyisa               -  Celtics
Mpolonjeni            -  Tycoons 
Dynamos               -  Crocodiles
Super Stars           -  Barcelona 

[Feb 14]
Bafana                -  Real Touch 
Dynamos               -  Barcelona 
Super Stars           -  Shooting Stars
[Feb 15]
Crocodiles            -  Mpolonjeni 
Rebels                -  Manyisa 
Movers                -  Celtics 
AC Milan              -  Tycoons 

[Mar 14]
Manyisa United        -  Real Touch
Shooting Stars        -  Celtics
[Mar 15]
Rebels                -  Dynamos 
Crocodiles            -  Bantfwana
Super Stars           -  Tycoons

Sigangeni Regional Football League 

[Mar 7]
L. Nationals          -  Ncabaneni 
Tipikili              -  Embo 
Swazi Aces            -  United Express
[Mar 8]
Real Toasters         -  Lusushwana Eagles 
Ntsetse Flyers        -  Sigangeni XI 
Village Stars         -  Young Stars  

NB: Sigangeni XI qualified for promotion playoff

Sigangeni B Division League

[Feb 28]
Trouble Makers        -  Real United 
Russian Bombers       -  Young Heroes
[Mar 1]
Junior Stars          -  Makhwane 
Sibovini              -  Huricane 

Reported Table (May 27):

 1.Sibovini                         14   9  2  3  32-12  30 
 2.Real United                      13   8  3  2  34-12  28
 3.Junior Stars                     14   7  3  4  29-16  25
 4.Makhwane                         13   3  1  4  23-12  25 
 5.Bombers                          14   5  4  5  27-27  19
 6.Hurricane Stars                  14   4  5  4  13-16  17
 7.Young Heroes                     14   2  1 11  13-37  10
 8.B. Troublemakers                 14   1  0 13   3-37   3

Timphisini Regional Promotion League

[Feb 28] 
Red Lions            3-2 AK 47 
M. Sundowns           -  Ngonini 
Mbha Swallows        2-0 Golden Arrows
Zamalek              1-5 Matsamo Swa.
[Mar 1]
Msaweni               -  Stone Break 
Star Wanderers       1-1 All Stars 
Young Stars          1-0 Horo Spinners 
Soccer Rose          1-4 Blue Birds  

[Mar 7,8]
All Stars            3-1 Horo Spinners 
Stone Breaker        2-2 M. Swallows 
Red Lions            3-1 Soccer Rose 
Ngonini              1-1 Msahweni 
M. Sundowns          0-2 Blue Birds 
Young Stars          6-0 Zamalek 
Golden Arrows        2-3 Star Wanderers 

[Mar 14]
Star Wanderers        -  Red Lions
Blue Birds            -  Horo Spinners  
All Stars             -  Young Stars 
AK 47                 -  Stone Breakers 
[Mar 15]
Matsamo               -  Golden Arrows
Zamalek               -  Ngonini
Mbasheni              -  M. Sundowns 
Msahweni              -  Soccer Rose 

Reported Table (May 20):

 1.Mbasheni Swallow                 29  17  8  4  58-33  59
 2.Red Lions                        28  17  7  4  59-32  57
 3.Young Stars                      29  16  7  6  67-38  57
 4.Ngonini                          28  13 11  4  71-39  50
 5.Matsamo Swallow                  28  15  5  8  69-46  50
 6.Blue Birds                       28  13 11  4  62-32  50
 7.Msahweni                         28  11 10  7  65-48  43
 8.Soccer Rose                      29  11  6 12  58-51  39
 9.Mvembili Sundown                 27  11  4 12  49-54  37
10.All Stars                        28   9 10 10  33-41  37
11.Stone Breakers                   28  10  4 14  44-55  34
12.Star Wanderers                   29   8  8 13  44-66  32
13.Zamalek                          29   9  2 18  56-96  29
14.A.K. 47                          28   5  8 17  46-69  23
15.Horo Spinners                    28   4  3 21  38-84  15
16.Golden Arrows                    29   3  4 22  30-83  10


Hhohho Promotion Playoff

Rounds 1,2 [inferred]
Pot O Gold           1-1 Lombaba Sunrise
Sigangeni            1-0 All Stars          
Real Tec             2-1 Hot Spurs          
Pot O Gold           5-0 Hot Spurs          
Lombaba Sunrise      4-3 All Stars              
Real Tec             2-1 Sigangeni           

Round 3 [Jun 27,28]
Pot O Gold           1-2 Real Tec
Lombaba Sunrise      3-1 All Stars 
Sigangeni            3-0 Hot Spurs 

Round 4 [Jul 4,5]
Lobamba Sunrise      1-1 Real Tec
Sigangeni            3-1 Pot O Gold  
Hot Spurs            2-0 All Stars  

Table (Jul 8):

 1.Real Tec                          4   3  1  0   7- 4  10  [Real Touch?]
 2.Sigangeni                         4   3  0  1   8- 3   9  [9-6?]
 3.Lobamba Sunrise                   4   2  2  0   9- 6   8  [8-3?]
 4.Pot O Gold                        4   1  1  2   8- 6   4  [8-6?]
 5.Hot Spurs                         4   1  0  3   3-10   3
 6.All Stars                         4   0  0  4   4-10   0

NB: reported (but apparently incorrect) goal records between square brackets


Lubombo Pyramid
---------------

Lubombo Eastern Zone First Division

Reported Table (Jun 11):

 1.Mpholonjeni United               22  15  4  3  43-24  49
 2.Rail United                      22  15  3  4  43-17  48
 3.Impumelelo                       21  14  5  2  48-25  47 
 4.Wanela Pirates                   22  11  5  6  41-24  38
 5.Home Sparrow                     22  10  3  8  37-29  36
 6.Boyz to Men                      21  11  1  9  30-28  34
 7.Real Madrid                      19   8  5  6  29-27  28
 8.Young Heroes                     22   7  4 11  31-27  25
 9.Hot Chillies                     22   5  3 14  21-48  18
10.Six to Six                       21   3  5 13  17-44  14
11.Real Galaticos                   20   3  4 13  20-38  13
12.Matsetsa  Chiefs                 20   3  2 15  21-44  11

Lubombo Eastern Zone Second Division

Reported Table (Apr 22):

 1.E. Pirates                       12   8  3  1  34-12  27
 2.City Rollers                     14   8  3  3  27-26  27
 3.Happy Time                       13   8  3  2  25-15  27
 4.Bush Rangers                     14   8  2  4  27-26  26
 5.D. Darkies                       13   4  4  5  15-18  16
 6.Purity Barcelona                 14   2  4  8  20-30  10
 7.Luter Lobamba                    13   1  3  9  20-34   6
 8.Myconz                           13   1  3  9  15-31   6

Hlane Regional Football League

[Feb 24]
Mthambo               -  Zamalek  
Motivators            -  Ben Ben  
Khuphuka              -  Cyclone 
Winners               -  Emasiko  
Mnjoli                -  Congo  
Barcelona             -  LongField 
Fighters              -  Kitiza  

Malindza Brick & Clay League

[Feb 14]
Malahleni             -  Sigodlo 
Liverpool             -  Emankentjane 
Zamalek               -  Brick & Clay
Mpaka Sundowns        -  Bhelebane
[Feb 15]
Black Mamba           -  Lubhuku
Home Sweepers         -  Mshana
Siweni                -  Young Aces
Malindza              -  Gabi Gabi

[Feb 21]
Gabi gabi             -  Bhelebane
Lubhuku               -  Mshana 
Black Mamba           -  Sigodlo
Malindza Utd          -  Liverpool
[Feb 22]
Home Sweepers         -  Siweni utd 
Mpaka Sundowns        -  Zamalek 
Malahleni             -  Brick & Clay  
Young Aces            -  Emankentjane 

[Mar 7]
Sigodlo              5-1 Brick & Clay 
Malahleni            2-0 Zamalek 
Liverpool            2-0 Home Sweepers
Siweni               4-0 Gab,gabi 
M.Sundowns           1-2 Mshana 
[Mar 8]
Young Aces           2-2 Malindza 
Lubhuku              1-2 Bhelebane  
Emankentjane         2-4 Black Mamba

[Mar 14]
Emankentjane          -  Mshana
Liverpool            0-1 Malahleni 
S’godlo              1-2 Bhelebane  
Malindza             0-0 Siweni 
[Mar 15]
Black Mamba          0-0 M. Sundowns
Gabi Gabi            0-1 Young Aces
Home Sweepers        0-1 Zamalek
Brick & Clay         0-0 Lubhuku 

[Mar 21]
Mpaka Sundowns       1-1 Home Sweepers 
Mshana               1-4 Liverpool  
Bhelebane            0-1 Malahleni 
Emankentjane         3-0 Zamalek 
[Mar 22]
Young Aces           2-0 Lubhuku 
Malindza             3-1 Black Mamba  
Siweni               2-3 S’godlo  
Brick & Clay         1-0 Gab’ Gabi 

[Mar 28]
Malahleni            7-0 Gabi Gabi
Home Sweepers        2-1 Sigodlo 
Young Aces            -  Black Mamba 
[Mar 28,29]
Siweni               5-1 Lubhuku 
Brick & Clay         2-0 Malindza 
[Mar 29]
Liverpool            4-1 Zamalek
Bhelebane            1-0 Mshana 
Mpaka Sundowns       1-2 Emankentjane 
Young Aces           2-1 Black Mamba 

[Apr 4]
Sigodlo               -  Malindza 
Young Aces            -  Mshana 
Liverpool             -  Gabi Gabi
M. Sundowns           -  Malahleni 

[Apr 11]
Bhelebane             -  Liverpool 
Malindza              -  Emanketjane 
Malahleni             -  Siweni 
Home Sweepers         -  Brick & Clay
[Apr 12]
Sgodlo                -  Young Aces 
Black Mamba           -  Gabi Gabi 
Mshana                -  Zamalek 
Lubhuku               -  M. Sundowns 
[Apr 13]
Siweni                -  Zamalek
Home Sweepers         -  Black Mamba
Bhelebane             -  Liverpool

[Apr 18]
Malindza Utd          -  Mshana FC 
Lubhuku               -  Malahleni Utd 
S, godlo              -  Gabi Gabi 
Siweni Utd            -  Bhelebane  
[Apr 19]
H. Sweepers           -  Emankentjane 
Zamalek               -  Black Mamba 
Brick & Clay          -  Mpaka Sundowns 
[Apr 20]
Brick & Clay          -  Bhelebane  
Lubhuku               -  Liverpool  

[Apr 25,26]
M. Sundowns          3-0 S’godlo 
Malahleni            2-0 Mshana 
Siweni               2-1 Brick & Clay 
Malindza             1-0 H. Sweepers 
Young Aces           1-1 Zamalek 
Gab’ Gabi            1-1 Emankentjane 

[May 1-3]
Bhelebane             -  Zamalek 
Home Sweepers         -  Gab’Gabi  
Young Aces            -  Malahleni Utd  
Mpaka Sundowns        -  Siweni Utd 
Lubhuku               -  Malindza Utd  
S’godlo               -  Emankentjane  
Brick & Clay          -  Liverpool 
Black Mamba           -  Mshana  

[May 16,17]
Bhelebane            4-0 Home Sweepers 
Liverpool            4-1 Black Mamba 
Mahlalini            4-2 Emankentjane 
Young Aces           3-1 Brick & Clay  
Malindza             2-0 Mpaka Sundowns 
Gabi Gabi            2-1 Lubhuku  
Zamalek              2-2 Sigodlo  

[May 23]
Gab’ Gabi             -  Mshana
Zamalek               -  Malindza 
Home Sweepers         -  Malahleni 
Mpaka Sundowns        -  Liverpool 
[May 24]
Lubhuku               -  S’godlo 
Brick & Clay          -  Black Mamba
Emankentjane          -  Siweni
Bhelebane             -  Young Aces

[Jun 6]
Liverpool            0-3 Zamalek
Malahleni            2-0 Emankentjane
Siweni               3-3 Mpaka Sundowns 
Gab’ Gabi            0-1 Lubhuku
[Jun 7]
Bhelebane            1-0 Mshana 
S’godlo              1-0 Home Sweepers 
Black Mamba          0-1 Young Aces
Malindza             0-0 Brick & Clay 

[Jun 13]
Siweni                -  S’godlo 
Mshana                -  Liverpool 
Home Sweepers         -  Mpaka Sundowns
Malahleni             -  Bhelebane 
[Jun 14]
Brick & Clay          -  Gabi Gabi  
Young Aces            -  Lubhuku  
Emankentjane          -  Zamalek
Malindza              -  Black Mamba 

[Jun 20,21]
M. Sundowns          7-0 Mshana  
Malahleni            3-0 Zamalek 
Emankentjane         3-0 Black Mamba 
Sigodlo              3-1 Brick & Clay 
Young Aces           2-0 Malindza 
Siweni               2-0 Gab’ Gabi 
Liverpool            1-0 Home Sweepers 
Bhelebane            1-1 Lubhuku 

[Jun 27]
Malahleni            3-1 Brick & Clay 
Bhelebane            1-0 Gab’ Gabi  
Liverpool            0-0 Malindza 
S’godlo              1-0 Black Mamba
[Jun 28]
Lubhuku              5-1 Mshana  
Siweni               4-1 Home Sweepers 
Emankentjane         0-2 Young Aces  
Mpaka Sundowns       3-0 Zamalek  

[Jul 4]
Malindza United      3-1 Emankentjane 
Mshana               0-0 H. Sweepers
M. Sundowns          1-2 Lubhuku 
Malahleni            1-0 Siweni
[Jul 5]
Black Mamba          1-0 Gab’ Gabi 
S’godlo              4-2 Young Aces 
Brick & Clay         5-1 Zamalek 
Liverpool            0-1 Bhelebane

[Jul 11,12]
Malahleni            2-0 Young Aces   
Emankentjane         3-2 Gabi Gabi 
Black Mamba          2-1 Mshana 
Siweni               2-1 Brick & Clay
Bhelebane            2-0 Zamalek                  
Malindza             1-0 Home Sweepers  
Mpaka Sundowns       1-0 S’godlo                        
Lubhuku              1-0 Liverpool                   

[Jul 18]
Malahleni             -  Home Sweepers 
Gab’ Gabi             -  Mshana  
Emankentjane          -  Siweni  
Liverpool             -  Mpaka Sundowns
[Jul 19]
Black Mamba           -  Lubhuku  
Zamalek               -  S’godlo  
Young Aces            -  Brick & Clay 
Bhelebane             -  Malindza  

[Aug 29]
Gab’Gabi              -  Sigodlo  
Lubhuku               -  Malahleni United 
Zamalek               -  Black Mamba 
Siweni United         -  Bhelebane  
[Aug 30]
Young Aces            -  Liverpool 
Mpaka Sundowns        -  Brick & Clay  
Malindza United       -  Mshana 
Home Sweepers         -  Emankentjane  

[Sep 5] 
Gab’Gabi              -  Liverpool 
S’godlo               -  Emankentjane 
Black Mamba           -  Home Sweepers 
Mpaka Sundowns        -  Malahleni United  
[Sep 6] 
Zamalek               -  Siweni United
Mshana                -  Young Aces 
Brick & Clay          -  Bhelebane 
Lubhuku               -  Malindza United 

[Sep 12]
S’godlo               -  Malahleni 
Lubhuku               -  Home Sweepers 
Liverpool             -  Black Mamba 
M. Sundowns           -  Malindza 
[Sep 13]
Brick & Clay          -  Mshana  
Gabi Gabi             -  Zamalek 
Bhelebane             -  Emankentjane  
Young Aces            -  Siweni  

[Sep 19,20]
Gabi Gabi            4-0 M. Sundowns 
Home Sweepers        3-0 Brick & Clay 
Black Mamba          2-0 Young Aces 
Sigodlo              2-2 Lubhuku Stars 
Emankentjane         1-1 Liverpool 
Malindza             1-1 Malahleni 
Mshana               0-0 Zamalek 

[Sep 26,27]
Mshana               2-0 Emankentjane 
S’godlo              2-0 Bhelebane 
Malindza             2-0 Mpaka Sundowns 
Mshana               1-0 Young Aces 
Young Aces           2-0 Siweni 

Reported Final Table (Sep 30, 2009):

 1.Malahleni United                 30  26  3  1  75-11  83
 2.Bhelebane                        30  20  5  5  61-16  65
 3.Malindza United                  30  19  8  3  48-16  65
 4.Siweni United                    30  17  5  8  64-31  56
 5.Young Aces                       30  17  5  8  56-34  56
 6.Lubhuku Young Stars              30  13  6 11  50-44  45
 7.Sigodlo                          30  13  5 12  61-48  44
 8.Home Sweepers                    30  11  7 12  47-51  40
 9.Liverpool                        30   8 11 11  35-38  35
10.Mpaka Sundowns                   30   9  7 14  36-51  34
12.Brick & Clay                     30   9  6 15  44-48  33
13.Black Mamba                      30   7  5 18  31-67  26
14.Gabi Gabi                        30   5  7 18  21-51  24
15.Mshana                           30   5  6 19  24-70  21 
16.Zamalek                          30   5  4 21  19-68  19

NB: 8 more wins than losses

Malindza Sicusha Central Meat Wholesalers League

[Feb 7]
Young Lovers          -  FC Chaos 
Red Stars             -  Mshana 
Highway               -  Holland 
[Feb 8]
M. Queens             -  Stone City 
Kobieteyk             -  Rumba Stars
Skyline               -  Dvokodvweni  
All Stars             -  Promising Stars

[Feb 14]
Stone City            -  Highway
Promising Stars       -  FC Chaos 
Rumba Stars           -  Skyline 
[Feb 15]
All Stars             -  Red Stars 
Dvokodvweni           -  Mighty Queens  
Holland               -  Young Lovers 
Mshana                -  Kobieteyk 

[Mar 7,8]
Highway              1-0 M. Queens 
Skyline              2-0 Y. Lovers 
Dvokodvweni          2-0 Holland 
Promising Stars      7-0 Kobieteyk 
Red Stars            0-0 Stone City  
N. Generation        1-1 All Stars 
Rhumba               4-1 FC Chaos 

[Mar 21]
Red Stars             -  Promising Stars 
Mighty Queens         -  Holland 
All Stars             -  Young Lovers 
[Mar 22]
Rumba Stars           -  Mshana  
Highway               -  FC Chaos  
Kobietyk              -  Dvokodvweni 
Stone City            -  Skyline  

[Mar 28]
Kobieteyk             -  Red Stars 
Promising Stars       -  Holland 
Young Lovers          -  Stone City 
[Mar 29]
All Stars             -  FC Chaos 
Skyline               -  Mshana 
Rumba Stars           -  Mighty Queens 
Highway               -  Dvokodvweni 

[Apr 4]
Mighty Queens        1-3 FC Chaos
Mshana (Generation?) 1-3 Dvokodvweni 
Young Lovers         1-3 Promising Stars
[Apr 5]
Red Stars            2-6 Rumba Stars
Stone City            -  Kobieteyk 
Skyline               -  Holland 
Highway               -  All Stars 

[Apr 25,26]
All Stars            2-1 M. Queens 
S. City              1-1 Generations 
Dvokolwako           0-1 Y. Lovers
Red Stars            1-3 Holland 
Kobieteyk            1-2 Skyline 
Promising            1-0 Highway  
 
[Jun 20,21]
Red Stars            4-1 Kobieteyk
Highway              1-1 M. Queens 
Y. Lovers            0-2 Holland  
Dvokodvweni          0-0 Skyline  
Chaos                0-4 Promising 
All Stars            3-2 Rhumba 
Generation           3-1 Stone City 

[Jun 27]
New Generation       0-1 Rhumba Stars 
Promising Stars      1-0 Red Stars  
FC Chaos             1-0 Highway Never Die 
[Jun 28]
Young Lovers         2-0 Mighty Queens
Kobieteyk            1-2 All Stars 
Holland              0-0 Dvokodvweni  
Skyline              5-3 Stone City  

[Jul 4]
Kobieteyk            0-5 Stone City 
Highway              4-0 New Generation 
Skyline              1-0 Promising Stars
[Jul 5]
Young Lovers         1-1 All Stars
Red Stars            0-1 Holland
FC Chaos             2-1 Mighty Queens
Dvokodvweni          0-1 Rhumba Stars 

[Jul 11,12]
Chaos                2-2 Dvokodvweni 
Young Lovers         1-2 Red Stars 
Rhumba               2-3 Holland 
Never Die            1-0 P. Stars 
Stone City           0-2 M. Queens 
Kobieteyk            2-1 New Generation
All Stars            1-0 Skyline 

[Jul 18]
Rhumba Stars          -  FC Chaos 
Holland               -  New Generations
Stone City            -  Red Stars 
Promising Stars       -  Dvokodvweni  
[Jul 19]
Kobieteyk             -  Skyline  
Mighty Queens         -  All Stars 
Never Die             -  Young Lovers  

Reported Table (Jul 29):

 1.Promising Stars                  22  17  3  2  49-10  54
 2.Rhumba Stars                     22  14  5  3  46-20  47
 3.Skyline                          22  13  3  7  42-31  39 
 4.Highway Never Die                22  10  4  5  37-26  34
 5.Holland                          21  10  4  7  31-24  34
 6.All Stars                        22  10  5  6  32-31  34
 7.Chaos                            22   8  4  9  38-37  31
 8.Dvokodvweni United               22   8  6  8  24-27  30
 9.Mpaka Red Stars                  22   8  5  9  25-32  29
10.Stone City                       22   7  6  9  26-30  27
11.New Generation                   20   6  3 11  23-38  21
12.Young Lovers                     21   4  7 10  23-31  19
13.Mighty Queens                    22   4  3 15  19-29  15
14.Kobieteyk                        22   4  1 17  23-55  13

Hlathikhulu Promotion League

Table (Apr 16):

 1.Blue Birds                       15  10  3  2  39-23  33
 2.Nyanyali Celtics                 15  10  3  2  35-16  31
 3.White Killers                    15   7  3  5  35-22  27
 4.Mbotjeni                         15   7  6  2  29-18  27
 5.Young Movers                     16   6  3  5  31-24  21
 6.Young Killers                    15   5  6  4  22-20  21
 7.Likolishi                        15   5  4  6  26-29  19
 8.Nkwene Sundowns                  15   5  2  8  29-29  17
 9.Ndlala United                    15   4  4  7  20-35  16
10.Invaders                         14   2  7  5  14-19  13
11.Young Stars                      15   3  2 10  22-39  11
12.Real Tigers                      15   2  2 11  16-37   8

NB: table contains arithmetical inconsistencies

Nkalashane Tsendzebetane League

[Jan 17]
Cosmos                -  Junior Pirates 
UNISWA                -  Shoka 
[Jan 18]
Rovers                -  Sparrows  
Barcelona             -  M. United 

[Jan 24]
Hhalane               -  Small Boys 
Five Mabona           -  Rovers   
Classic               -  Sparrows   
[Jan 25]
Barcelona             -  UNISWA
Shoka                 -  Cosmos    
    
[Feb 14]
Cosmos                -  Junior Pirates
UNISWA                -  Shoka
[Feb 15]
Rovers                -  Sparrows 
Barcelona             -  M. United                           

[May 30,31]
Five Mabona          4-1 Sparrows  
Small Boys           1-2 UNISWA 
Hhalane              0-2 Junior Pirates 
Rovers               2-1 Shoka 
Classic              7-1 Cosmos 

[Jun 6]
M. United             -  Sparrows 
Hhalane               -  Cosmos 
[Jun 7]
Shoka                 -  UNISWA
Five Mabona           -  Barcelona
Rovers                -  Junior Pirates 

[Jun 13]
J. Pirates            -  Cosmos 
Five Mabona           -  Classic
[Jun 14]
Mt. United            -  Rovers  
Barcelona             -  Sparrows  
Small Boys            -  Shoka  

[Jun 20,21]
Mt. United           0-3 Classic  
Small Boys           4-0 Rovers  
Junior Pirates       3-2 Sparrows 
Five Mabona          1-0 UNISWA 

[Jun 27]
Mt. United            -  UNISWA 
Cosmos               2-3 Sparrows  
[Jun 28]
Barcelona            3-4 Junior Pirates 
Classic              4-0 Shoka  
Rovers               0-6 Five Mabona 

Ntfonjeni Promotion League

[Mar 21,22]
Arsenal              2-2 Black Stone 
Liverpool            1-1 Mbabatane 
Vultures             0-0 Zibonele  
Suncity              4-2 Chelsea  
Hellenic             4-1 Pirates  
Express              3-1 Nkonjaneni  
Royal Madrid         2-0 United Aces

[Apr 4,5]
Mbabatane            3-0 Lomahhasha 
Arsenal              2-2 Hellenic  
Zibonele             3-2 Trounge United 
Black Stone          2-1 Vultures 
Suncity              3-1 United Aces 
Royal Madrid         9-1 Liverpool 
Chelsea              0-0 Express  

[Apr 25,26]
Mbabatane            3-0 Lomahhasha
Arsenal              2-2 Hellenic 
Zibonele             3-2 Trounge United 
Black Stone          2-1 Vultures 
Suncity              3-1 United Aces 
Royal Madrid         9-1 Liverpool 
Chelsea              0-0 Express 

[May 9,10]
Lomahashane          1-0 Suncity 
Mbabatane            5-0 United Aces 
Arsenal              6-0 Vultures 
Express              1-0 Vultures 
Hellenic             5-1 Nkonjaneni 
Royal Madrid         4-0 Black Stone 
Liverpool            8-2 Chelsea 
Pirates              1-1 Trounge United 
United Aces          2-1 Nkonjaneni 
Mbabatane            4-2 Zibonele 
Trounge United       2-1 Vultures 

[May 16,17]
Chelsea              4-3 United Aces  
Royal Madrid         3-0 Nkonjaneni  
Liverpool            1-1 Trounge  
Mbabatane            2-0 Blackstone  
Zibonele             3-2 Suncity  
Lomahasha            2-0 Hellenic  
Pirates              3-0 Vultures  
Express              1-1 Arsenal 

Reported Table (May 20):

 1.Express                          30  20  7  3  84-26  67
 2.Trounge United                   30  18  7  5  75-32  61
 3.Royal Madrid                     29  16  7  6  67-38  57
 4.Arsenal                          28  16  8  4  74-44  56
 5.Mbabatane                        29  16  7  7  61-32  55
 6.Hellenic                         29  12 11  6  71-42  49
 7.Lomahashane                      29  14  4 11  50-45  46
 8.Pirates                          29  12  9  8  49-39  45
 9.Chelsea                          29  12  8  9  64-58  44
10.Liverpool                        30  11 10  9  54-42  43
11.Blackstone                       30  11  7 12  47-52  40
12.Zibonele                         30  10  5 15  51-75  35
13.Vultures                         29  10  4 15  38-37  34
14.Sun City                         30   5  3 22  55-70  16
15.United Aces                      30   2  0 28  31-126  6
16.Nkonjaneni                       28   1  1 26  21-117  4

Sigcaweni Union Suppliers League

[Mar 7,8]
Aces                 2-0 Bombers 
Wizard               2-0 Lubhuku 
Zamazama             2-0 H. Lions 
Aces                 2-0 Lubhuku 

[Mar 14,15]
XI Experience        1-0 Killer Wizard  
Powerful Heroes      1-1 Lubhuku  
Hungry Lions         2-2 Zama Zama 
Warriors             2-1 Young Bombers 
Mdumezulu United     1-1 Sigcaweni Aces 

[Mar 21,22]
Lubhuku              2-2 XI Experience 
Mdumezulu            3-1 Wizard  
Young Bombers        2-2 Emahlokohloko 
Warriors             2-2 Zama Zama  
Hungry Lions         1-1 Powerful Heroes

[Mar 28]
Emahlokohloko        0-1 Powerful Heroes 
Lubhuku              0-0 Warriors 
[Mar 29]
Young Bombers         -  XI Experience
Zama Zama            0-2 Mdumezulu United 
Hungry Lions         4-2 Sigcaweni Aces 

[Apr 4]
Killer Wizards        -  Zama Zama 
Emahlokohloko         -  Hungry Lions 
[Apr 5]
Lubhuku               -  Mdumezulu 
Young Bombers         -  P. Heroes
Warriors              -  Sigcaweni  

[Apr 18]
Y. Bombers            -  Zamazama  
H. Lions              -  MD. United  
[Apr 19]
Emahlokohla           -  XL Experience
S. Aces               -  P. Heroes 
K. Wizard             -  Lubhuku 

[Apr 25,26]
Sigcaweni Aces       1-1 XI Experience
Killer Wizards       1-3 Warriors 
Lubhuku              7-1 Zamazama 
Emahlokohloko        3-1 Mdumezulu United  

[May 9,10]
Emahlokohloko        2-0 Sigcaweni 
Killer Wizards       2-3 Young Bombers 
XI Experience        4-3 Powerful Heroes 
Warriors             1-1 Mdumezulu 

[May 23]
Emahlokohloko         -  Zama Zama
Lubhuku               -  Y. Bombers
[May 24]
XI Experience         -  Warriors 
Mdumezulu             -  P. Heroes 
Young Lovers          -  PG Rangers 
Sigcaweni Aces        -  Killer Wizard 

[May 30,31]
Young Bombers        1-0 Hungry Lion 
Powerful Heroes      3-3 Zama Zama 
Emahlokohloko        2-1 Killer Wizard 
Mdumezulu            2-1 XI Experience 
Sigcaweni Aces       1-1 Lubhuku 

Reported Table (May 13):

 1.Aces                             17   9  5  3  29-17  32
 2.M. United                        18   9  5  4  37-30  32
 3.Warriors                         18   8  7  3  34-23  31
 4.Emahlokohloko                    18   7  5  6  29-28  26
 5.Heroes                           18   6  7  5  28-29  25 
 6.XI Experience                    17   5  9  3  31-30  24 
 7.Bombers                          16   6  4  6  26-25  22
 8.Lubhuku                          17   4  6  7  21-21  18
 9.Wizards                          18   5  3 10  28-37  18
10.Hungry Lions                     17   4  4  9  26-33  16 
11.Zamazama                         18   4  3 11  22-35  15

Sigcaweni Once Always League

[Mar 7,8]
Thuluzobona          4-3 Lusikinyane 
PG Rangers           2-0 Young Lovers 
Bombers              2-0 Young Lovers 

[Mar 14,15]
Lusikinyane          3-0 Easy Choppers 
PG Rangers           2-0 Bombers II
Thuluzobona          2-2 XI Experience II 
Emashekeshe          1-1 Young Lovers 
TK Zee               1-1 Classic XI   

[Mar 21,22]
Easy Choppers        6-4 Thuluzobona 
TK Zee               3-1 Emashekeshe 
Lusikinyane          3-1 Classic
Bombers II           1-1 Young Lovers
PG Rangers           3-1 XI Experience

[Mar 28]
Bombers              2-1 Emashekeshe 
[Mar 29]
Lusikinyane          2-0 XI Experience 
TK Zee               2-2 Thuluzobona 
Easy Choppers        1-0 Young Lovers
PG Rangers           3-0 Classic XI

[Apr 4]
TK Zee                -  XI Experience
[Apr 5]
PG Rangers            -  Easy Choppers
Bombers               -  Thuluzobona 
Lusikinyane           -  Young Lovers 
Emashekeshe           -  Classic  

[Apr 18]
Lusikinyane           -  P.G Rangers 
[Apr 19]
Emashekehse           -  Thuluzobona
Y. Lovers             -  Classic XI 
XI Exp II             -  Choppers 

[Apr 25,26]
PG Rangers           4-0 Emashekeshe 
Classic XI           2-3 XI Experience 
Bombers              1-0 Easy Choppers 
Young Lovers         1-0 Thuluzobona 
TK Zee               4-1 Lusikinyane 

[May 9,10]
Lusikinyane          4-1 Emashekeshe 
PG Rangers           2-0 Thuluzobona 
XI Experience        2-1 Bombers II
TK Zee               4-0 Young Lovers 
Easy Choppers        2-0 Classic XI 

Reported Table (May 27):

 1.Bombers II                       18  12  1  5  34-18  37 
 2.Thul'uzobona                     18  11  3  4  35-24  36
 3.TK Zee                           18  10  5  3  42-16  34
 4.PG Rangers                       18   8  7  3  36-28  31
 5.Choppers                         18   8  2  8  33-39  26
 6.Lusikinyane                      17   5  5  7  37-36  20
 7.Young Lovers                     17   4  5  8  16-31  17
 8.Classic                          18   5  1 12  27-46  14  [?!]
 9.XI Experience II                 18   2  7  9  20-36  13
10.Emashekeshe                      18   2  7  9  22-40  13


Manzini Pyramid
---------------

Double Solution Manzini Promotion League

NB: aka Cort & Fred Promotion League

[Sep 20]
Combine Stars         -  Maliyaduma 
Captain XI            -  Chaos 
Desert                -  Lwandle 
[Sep 21]
Milling               -  Wise Kids 
Sisonkhe              -  Dynamos 
Villa Stars           -  Sicelwini 
Makholweni            -  Zakhele Legends

[Jan 31]
Villa Stars           -  Combine Stars
Maliyaduma            -  Dynamos 
Hot Spurs             -  Sisonkhe 
Desert Fox            -  Captain XI 
[Feb 1]
Hot Spurs             -  Desert Fox 
Sicelwioni            -  Wise Kids 
Chaos                 -  Gensha 
Makholweni            -  Silver Stars 
Lwandle Classic       -  Wise Kids 
Captain               -  Dynamos 

[Feb 14]
Combine Stars         -  Lwandle Classic 
Desert Fox            -  Captain XI
 
[Feb 21]
Silver Stars          -  Sicelwini United 
Sisonkhe              -  Lwandle Classic  
Zakhele Legends       -  Combine Stars
[Feb 22]
Villa Stars           -  Gensha 
Wise Kids             -  Captain XI 

[Feb 28]
Villa Stars          3-0 Dynamos  
Captain XI           1-0 Zakhele Legends
[Mar 1]
Makholweni           0-3 Sicelwini U 
Sisonkhe              -  Wise Kids
Chaos                 -  Desert Fox
Combine Stars        3-0 Gensha 
Milling Hot Spurs    5-0 Maliyaduma 
Silver Stars          -  Classic 

[Mar 7]
Silver Stars          -  Wise Kids 
Chaos                 -  Villa Stars 
Z. Legends            -  Sisonkhe 
[Mar 8]
Desert Fox            -  Maliyaduma 
Captain               -  Gensh
Classic               -  Makholweni  
Milling Hot Spurs     -  Sicelwini 
Dynamos               -  Combine Stars 

[Mar 14]
Maliyaduma           2-3 Captain XI
Dynamos              0-2 Silver Stars
Sicelwini            2-0 Combine Stars
Makholweni           3-0 Gensha 
[Mar 15]
Desert Fox           1-0 Wise Kids 
Milling Hot Spurs    2-1 Zakhele Legends 
Villa Stars          2-1 Lwandle Classic
Chaos                0-0 Sisonkhe

[Mar 21]
Desert Fox           2-1 Manpower
Milling Hot Spurs    2-1 Chaos  
[Mar 22]
Maliyaduma            -  Makholweni
Sisonkhe             1-1 Zakhele Legends 
Chaos                2-0 Desert Fox
Silver Stars         5-2 Lwandle Classic

[Mar 28,29]
Chaos                2-0 Desert Fox 
Desert Fox           2-1 Manpower  
Milling Hot Spurs    2-1 Chaos  
Sisonkhe             1-1 Zakhele Legends 
Silver Stars         5-2 Lwandle Classic 

[Apr 4]
Sisonkhe             1-0 Wise Kids 

[Apr 11]
Chaos                 -  C. Stars 
[Apr 13]
Wise Kids             -  Makholweni 
Dynamos               -  Captain XI 
Villa Stars           -  Maliyaduma 
Hot Spurs             -  Lwandle  
Zakhele               -  S. Stars 
Desert Fox            -  Sicelwini 

[Apr 18]
Desert Fox            -  Z. Legends 
Villa Stars           -  Wise Kids 
Captain XI            -  S. United 
[Apr 20]
Sisonkhe              -  Maliyaduma  
Makholweni            -  Dynamos 

[Apr 25,26]
Desert Fox            -  Classic XI
Hot Spurs             -  Wise Kids 
Captain XI            -  Chaos  
Villa Stars           -  Sicelwini 
Sisonkhe              -  Dynamos 

[May 1-3]
Zakhele Legends       -  Villa Stars 
Wise Kids             -  Combine Stars 
Maliyaduma            -  Silver Stars 
Lwandle Classic       -  Captain XI  
Chaos LTD             -  Makholweni  
Dynamos               -  Milling Hotspurs 
Sisonkhe              -  Sicelwini  

[May 16,17]
Silver Stars         2-0 Makholweni  
Desert Fox           1-1 Captain XI 
Dynamos              2-2 Wise Kids  
Villa Stars          1-1 Combine Stars 
Milling              3-1 Sisonkhe 
Sicelwini            2-0 Maliyaduma 
Lwandle              1-0 Chaos  

[May 23]
Chaos                 -  Sicelwini 
[May 24]
Lwandle Classic       -  Maliyaduma
Captain XI            -  Villa Stars 
Hot Spurs             -  Silver Stars
Zakhele Legends       -  Dynamos 
Makholweni            -  Sisonkhe
Desert Fox            -  Combine Stars

[May 30,31]
Desert Fox           1-0 Silver Stars 
Zakhele Legends      3-1 Chaos 
Captain XI           1-0 Makholweni 
Combine Stars        3-3 Milling  
Sicelwini            2-1 Dynamos 
Wise Kids            5-2 Maliyaduma  
Sisonkhe             2-2 Villa Stars 

[Jun 6]
Captain XI            -  Sisonkhe
Villa Stars           -  Desert Fox 
Chaos                 -  Maliyaduma 
Lwandle Classic       -  Sicelwini 
Silver Stars          -  Combine Stars 
Zakhele Legends      0-1 Wise Kids 
[Jun 7]
Sisonkhe              -  Combine Stars
Captain XI           3-3 Silver Stars
Desert Fox            -  Makholweni 
Lwandle Classic       -  Zakhele Legends 
Dynamos               -  Maliyaduma
Sicelwini             -  Wise Kids
Villa Stars          2-2 Milling

Reported Table (Jun 10):

 1.Milling Hotspurs                 29  17  7  5  55-24  58
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Desert Fox                       29  17  7  5  56-26  58
 3.Silver Stars                     29  14 13  2  45-23  55 
 4.Villa Stars                      29  15 10  4  42-27  55
 5.Combine Stars                    29  12 13  4  47-33  49
 6.Legends                          29  13  9  7  37-34  48
 7.Sisonkhe                         29  12 11  6  46-25  47
 8.Captain XI                       29  10 13  6  36-27  43
 9.Chaos LTD                        29   9 15  5  40-30  42
10.Wise Kids                        29   9  8 12  41-28  35
11.Makholweni                       29   9  6 14  28-40  33
12.Sicelwini                        28   8  8 12  26-32  32
13.Maliyaduma                       29   5  5 19  38-55  20
14.Classic                          28   5  3 20  20-71  18
15.M. Power Cos.                    29   2  9 18  24-40  15
16.Gensha                           29   1  6 22  20-61   9

NB: Desert Fox qualified for promotion playoff

Manzini First Division League

[Sep 20]
Young Tigers          -  N. Callies
F.C. North            -  Rockers Rollers 
Manzini United        -  S. Combrades 
[Sep 21]
Appolo XI             -  Sishingishane 
Fairview Chiefs       -  Rebellions
African Chiefs        -  F. C Bayern 
Fairview Cosmos       -  Manzini Classic 
Home Sparrows         -  Indida 
Silver Stars          -  Gensha 

[Feb 14]
Manzini United        -  H. Sparrows
Young Tigers          -  Appollo XI
Fairview Chiefs       -  Sishingishane
Silver City           -  Sidzakeni 
[Feb 15]
FC Bayern             -  Rock Rollers
Indida                -  Sishingishane
African Chiefs        -  H. Sparrows 
Rebellion             -  Silver City 
N. Callies            -  Manzini Classic
Manzini United        -  Fairview Chiefs 

[Feb 21]
Appolo                -  Manzini United
Manzini Classic       -  Rock Rollers  
Nkonkwane Callies     -  Rebellion 
[Feb 22]
FC Bayern             -  Silver City 
Tigers                -  African Chiefs 
Rock Rollers          -  Nkonkwane 
H. Sparrows           -  FC North 
Fairview Cosmos       -  Appolo  

[Feb 28]
Sidzakeni            1-3 Indida
Home Sparrows        1-3 Manzini Classic 
Rock Rollers         0-3 Silver City 
[Mar 1]
Tigers                -  Silver City  
FC Bayern             -  Home Sparrows
Rebellion             -  Sishingishane 
Fairview Chiefs       -  Fairview Cosmos 

[Mar 7]
H. Sparrows           -  Sidzakeni 
[Mar 8]
N. Callies            -  Sidzakeni  
Y. Tigers             -  Silver City 
Rebellion             -  Sishingishane

[Mar 14,15]
Manzini Classic      1-0 Fairview Chiefs
Manzini United       2-1 Rebellions  
Fairview Chiefs      1-1 Nkonkwane Callies 
Fairview Cosmos      1-1 Fairview Chiefs
Young Tigers         2-1 Indida   
Sidzakeni            1-0 FC North 
FC Bayern            2-1 Appolo  
African Chiefs       3-0 Home Sparrows
FC Bayern            2-1 Home Sparrows

[Mar 21]
Indida               0-4 FC North 
Sidzakeni            1-2 Appolo 
[Mar 22]
Home Sparrows        3-5 Manzini Classic
Fairview Chiefs      0-1 Silver City 
Fairview Cosmos      0-1 African Chiefs  
FC Bayern            0-3 Manzini United  
Rebellion            0-3 Nkonkwane 

[Mar 29]
Home Sparrows         -  Appolo XI 
African Chiefs        -  Sidzakeni 

[Apr 11]
Silver City           -  FC Bayern
Sidzakeni             -  M. Classic
[Apr 12]
Mnz. United           -  F. Chiefs
Rebellion             -  Yng Tigers
H. Sparrows           -  Appolo 
Afr. Chiefs           -  Indida 

[Apr 18]
S. City               -  Rebellion 
Y. Tigers             -  F. Cosmos  
[Apr 20]
N. Callies            -  Indida 
FC North              -  H. Sparrows
African Chiefs        -  S. Comrades 
Mnz. Classic          -  FC Bayern 
F. Cosmos             -  Mnz. United 

[Apr 25,26]
F. Cosmos             -  Manzini United
Appolo                -  Rebellions
Sidzakeni             -  Young Tigers
FC North              -  FC Bayern 
African Chiefs        -  F. Chiefs 

[May 1-3]
Apollo XI             -  Fairview Cosmos 
Manzini Utd           -  Home Sparrow  
Nkonkwane Callies     -  Fairview Chiefs 
Silver City           -  Sidzakeni Cosmos  
Manzini Classic       -  Indinda 
Young Tigers          -  Bayern 
North                 -  Rebellion  

[May 16,17]
Appolo XI             -  M. Classic
FC North              -  African Chiefs 
F. Chiefs             -  FC Bayern  
Indida                -  F. Chiefs  
Young Tigers          -  Nkonkwane 
Sidzakeni Comrades    -  H. Sparrows  
Logoba                -  Rock Rollers 
Fairview Cosmos       -  Indida

[May 23]
Indida                -  H. Sparrows
African Chiefs        -  Tigers 
[May 24]
Rebellions            -  F. Chiefs
Nkonkwane             -  Mnz. United 
Manzini Classic       -  FC North  
Silver Stars          -  Appolo 

[May 30,31]
Rebellion            3-1 African Chiefs 
Manzini Classic      2-1 Fairview Cosmos 
Young Tigers         3-1 Fairview Chiefs 
Manzini United       1-0 Sidzakeni Comrades 

[Jun 7]
Manzini United        -  Appolo  
Silver City           -  FC North  
Rebellion             -  Manzini Classic 
African Chiefs        -  Nkonkwane 
Fairview Chiefs      5-2 Sidzakeni Comrades 
Indida               0-0 FC Bayern 
Silver City          2-0 Home Sparrows 
Young Tigers         2-1 Appolo 

[Jun 20,21]
FC Bayern            3-0 Home Sparrows 
Fairview Cosmos      1-1 Fairview Chiefs 
FC North             2-2 Nkonkwane Callies

[Jun 27]
Indida               0-5 Silver City
FC Bayern            1-1 Logoba Rebellion
Young Tigers         2-0 FC North 
African Chiefs       3-0 Manzini Classic
[Jun 28]
African Chiefs       3-0 Silver City 
Appolo               1-3 Nkonkwane Callies 
Home Sparrows        0-3 Fairview Chiefs 
Fairview Cosmos      3-0 FC Bayern 

[Jul 4]
FC North             0-1 Appolo 
Cosmos               0-3 Comrades
Rebellions           3-0 Home Sparrows
[Jul 5]
Appolo XI            3-3 Fairview Chiefs 
Callies              4-2 Manzini Classic
Rebellions           3-1 Cosmos 

Reported Table (Jul 1):

 1.Young Tigers                     32  27  4  1  79-20  85 
 2.FC North                         31  22  5  4  86-25  71
 3.Nkonkwane Callies                31  19  7  5  60-40  64
 4.Manzini United                   32  18  6  8  70-46  60
 5.African Chiefs                   32  18  6  8  64-41  60
 6.Appolo XI                        31  17  7  6  64-35  58 
 7.Silver City                      32  17  4 11  63-44  55 
 8.Manzini Classics                 31  15  3 13  50-54  48
 9.Indida                           32  13  6 13  50-49  45
10.FC Bayern                        32  12  6 14  53-39  42 
11.Sidzakeni                        31  12  2 17  61-52  38
12.Fairview Cosmos                  30  10  5 15  49-45  35
13.Fairview Chiefs                  31   9  7 14  57-61  34 
14.Logoba Rebellion                 31   7  8 16  42-54  29
15.Rock Rollers                     32   6  2 24  21-78  20
16.Home Sparrows                    31   3  2 26  33-119 11
17.Sishingishane                    32   0  3 29  17-97   3

Kukhanyeni Promotion League

[Feb1 4]
Mountain United       -  Nkiliji  
Ntunja                -  Submarine 
Young Killers         -  Nyakeni Trompies 
[Feb 15]
Louis XI              -  B.O.P.
Nyakeni Ravens        -  Mbhijwane Rovers

[Feb 22]
Nyakeni Ravens        -  Trompies
Submarine             -  Nkiliji Warriors
Ntunja Arsenal        -  Louis XI
Mountain United       -  Young Killers 
B.O.P.                -  Mbhijwane Rovers

[Feb 28]
Nyakeni Trompies     3-0 Nkiliji Warriors
Nyakeni Ravens      11-2 Young Killers 
[Mar 1]
Louis XI             2-0 Mbhijwana
Ntunja Arsenal       3-1 Mountain United 
B.O.P.               2-2 Submarine 

[Mar 7]
Y. Killers            -  Nkiliji  
N. Raverns            -  Loius XI 
Ntunja                -  N. Trompies  
[Mar 8]
Mbhijwana             -  Submarine 
B.O.P.                -  Mountain 

[Mar 21]
Nyakeni Trompies     1-1 B.O.P.
Mbhijwana Rovers      -  Mountain United
[Mar 22]
Nyakeni Ravens        -  Nkiliji Warriors 
Louis XI              -  Submarine  
Young Killers         -  Ntunja Arsenal 

[Mar 28]
Young Killers        2-6 B.O.P.
[Mar 29]
Louis XI             3-0 Mountain United
Nkiliji Warriors     0-3 NtunjaArsenal 
Mbhijwane Rovers     0-1 Nyakeni Trompies
Nyakeni Ravens       3-2 Submarine 

[May 16,17]
Submarine             -  Nyakeni 
Ntunja Arsenal        -  B.O.P.
Louis XI              -  Young Killers

NB: Nyakeni Ravens qualified for promotion playoff 

Kwaluseni Promotion League

NB: aka Insika Promotion League

[Sep 20]
Amajita               -  Zama United
Trompies              -  Fletchers 
Junior Aces           -  L. Brothers
K. Rebels             -  Sihhohhweni
Brave Tigers          -  MReal Professionals
[Sep 21]
Mbekelweni            -  Dark City 
Sigombeni             -  B.O.P.
L. Killers            -  Young Stars 

[Jan 31]
Amajita               -  Trompies 
Brothers              -  B.O.P.
[Feb 1]
Sihhohhweni           -  Brave Tigers
Killers               -  Amajita 
Fletchers             -  Dark City
B.O.P.                -  Trompies 

[Feb 14]
Sockers               -  Sihhohhweni  
Zama United           -  L. Brothers  
Fletchers             -  B.O.P.
Mbekelweni            -  Amajita 
[Feb 15]
Fletchers             -  Dark City

[Feb 28]
Sihhohhweni          1-2 Brave Tigers 
L. Brothers          2-1 Mbekelweni  
Dark City             -  L. Killers 
B.O.P.                -  Fletchers  
[Mar 1]
Gocweni Trompies      -  Zama United
Sigombeni             -  Amajita

[Mar 14,15]
Gocweni              2-1 Amajita 
Ludzeludze Killers   6-1 Sihhohhweni  
Zama United          1-1 Sockers  
B.O.P.               5-3 Mbekelweni  

[Mar 21,22]
Amajita              4-2 Gum Valley 
Sigombeni            1-0 Gocweni Trompies 
L. Killers           2-0 Fletchers 
Zama United          4-3 L. Brothers 

[Mar 28]
Zama United          1-3 Brave Tigers
Amajita              1-2 Ludzeludze Killers 
Mbekelweni           1-2 Fletchers 
[Mar 29]
Gocweni Trompies     1-1 Sihhohhweni
L. Brothers          3-0 B.O.P.
Dark City             -  S’gombeni Sockers

[Apr 4,5]
Sigombeni Sockers    1-0 Amajita  
Ludzeludze Killers   2-1 Mbekelweni  

[Apr 11]
Fletchers             -  L. Brothers
[Apr 13]
Sihhohhweni           -  B.O.P.
Amajita               -  Brave Tigers
L. Killers            -  Zama United 
S. Sockers            -  Mbekelweni
Fletchers             -  Gocweni 

[Apr 25,26]
Sihhohhweni           -  Amajita 
Gocweni               -  L. Brothers 
B.O.P.                -  Sigombeni 
Fletchers             -  Brave Tigers 
Mbekelweni            -  L. Killers

[May 1-3]
Mbekelweni            -  Trompies  
Sihhohhweni           -  Zama United 
Fletchers United      -  Sigombeni Sockers 
Brave Tigers          -  Ludzeludze Brothers  
B.O.P.                -  Ludzeludze Killers 

[May 16, 17]
L. Brothers           -  L. Killers
Sigombeni Sockers     -  Gocweni
B.O.P.                -  Brave Tigers 
Mbekelweni United     -  Sihhohweni 
Gocweni               -  L. Brothers
Fletchers             -  Amajita 
B.O.P.                -  L. Killers 

[May 24]
Zama United           -  Amajita
Sihhohhweni           -  Fletchers  
Mbekelweni            -  Gocweni 

[May 30,31]
Brave Tigers         3-1 Sigombeni Sockers 
Sigombeni Sockers    1-0 Gocweni Trompies 

[Jun 6]  
Amajita              1-4 B.O.P.
L. Brothers          2-2 Zama United 
L. Killers           4-0 Sigombeni Sockers 
Gocweni Trompies     0-3 Brave Tigers 
[Jun 7]
Zama United          3-9 Mbekelweni
Gocweni Trompies     1-3 L. Killers 
B.O.P.               1-3 Brave Tigers 

Reported Final Table:

 1.Ludzeludze Killers               22  17  2  3  52-18  53  Promoted
-----------------------------------------------------------
 2.Brave Tigers                     22  15  4  3  46-18  49
 3.Ludzeludze Brothers              22  14  4  4  55-26  46
 4.B.O.P.                           22  12  3  7  43-33  39
 5.Gocweni Trompies                 22  12  3  7  34-27  37
 6.Sigombeni Sockers                22  11  4  7  34-27  37
 7.Fletchers United                 22  10  4  8  37-31  34
 8.Sihhohhweni                      22   6  3 13  42-65  21
 9.Zama United                      22   5  5 12  34-45  20
10.Mbekelweni                       22   5  3 14  25-59  18
11.Amajita                          22   4  5 13  29-42  17
12.Dark City                        22   0  2 20  10-61   2

NB: total goal difference -11 (goal record Trompies presumably incorrect)

Kwaluseni (Insika) Knockout Tournament

Final [May 23, Ludzeludze Sport Ground]
Sigombeni Sockers     -  Brave Tigers 

Kwaluseni First Division League

NB: aka Insika First Division League

[Sep 21]
Kudzeni United        -  C 47
Qwa-Qwa Stars         -  Comrades
Boyane                -  Gam Valley 
Soul Friends          -  Lozitha Spurs
Island XI             -  Juventus

[Feb 1]
Gum Valley            -  Lozitha Spurs
Real Heroes           -  Soul Friends
Island                -  Comrades

[Mar 1]
Comrades              -  Qwa Qwa  
Juventus             3-0 Logoba
Island                -  Gun Valley 
Real Heroes           -  Lozitha Spurs
Soul Friends          -  Boyane Aces 

[Mar 14,15]
Gum Valley           1-0 Logoba C47  
Comrades             4-0 Real Heroes  
Kudzeni United       1-0 Boyane Aces  
Island XI            3-1 Juventus  

[Mar 28]
Boyane Aces          4-1 Juventus 
Real Heroes           -  Gum Valley 
Island XI             -  Lozitha Spurs 
[Mar 29]
Kudzeni United       3-1 Soul Friends
Nsenga Comrades      3-3 Logoba 

[Apr 4,5]
Juventus             3-0 Logoba  

[Apr 11]
Lozitha Spurs         -  Real Heroes
Soul Friends          -  Boyane Aces 
[Apr 13]
Gum Valley            -  Real Heroes
Island XI             -  Lozitha Spurs 

[Apr 18]
S Friends             -  Lozitha  
R Heroes              -  Logoba C47 
[Apr 20]
B Aces                -  G V United 
N Comrades            -  K. United 

[Apr 25,26]
Island                -  Comrades 
Gum Valley            -  Kudzeni United 
Logoba                -  Lozitha Spurs 
Juventus              -  Real Heroes 
Island                -  Comrades 
Gum Valley            -  Kudzeni

[May 1-3]
Real Heroes           -  Buyane Aces 
Lozitha Spurs         -  Kudze United 
Comrades              -  Soul Friends  
Gum Valley            -  Juvetus  
Islands               -  C47 

[May 16,17]
Island XI             -  Kudzeni 
Logoba C47            -  Boyane Aces 
Gum Valley            -  Lozitha Spurs  
Soul Friends          -  Juventus

[May 24]
Kudzeni United        -  Juventus 
Nsenga Comrade        -  Lozitha 
Real Angels           -  Soul Friends 
Island                -  Boyane Aces 

[May 30,31]
Real Heroes          2-2 Kudzeni United 

[Jun 7]
Logoba C47           0-2 Soul Friends
Island XI            0-3 Real Heroes 
Gum Valley           1-3 Nsenga Comrades 
Lozitha Spurs        1-1 Boyane Aces

Reported Final Table (Jun 10):

 1.Lozitha Spurs                    20  12  6  2  48-23  42  Promoted
 2.Nsenga Comrades                  20  13  3  4  49-22  42  Promoted
 3.Boyane Aces                      20  11  4  5  43-22  37  Promoted
-----------------------------------------------------------
 4.Gum Valley                       20  11  2  7  41-31  35
 5.Juventus                         20  10  4  6  46-32  34
 6.Kudzeni United                   20  10  4  6  34-34  34
 7.Soul Friends                     20   8  5  7  32-30  29 
 8.Island XI                        20   5  5 10  40-43  20
 9.Logoba C47                       20   4  4 12  21-37  16
10.Real Heroes                      20   4  3 13  27-55  15
11.Qwaqwa                           20   2  0 18  12-66   6

NB: total goal difference -2

KPMG Mafutseni Promotion League

[Sep 20]
Supersport            -  Sicamelo
Mahlabane             -  Ndabeni CoS.
M. Classic            -  Freedom 
Bhudla United         -  M. Terrors

[Jan 31]
Classic               -  Timbutini
Madubula              -  Nkonga 
Junction              -  Bhudla 
[Feb 1]
Ntabamhloshana        -  Mahlabane 
BFS                   -  Junction  
Mafutseni Terrors     -  Supersport 
Vultures              -  BFS Gunners
Nkonga                -  Trompies

[Feb 14]
Vultures              -  Junction Comrades 
Nkonga Pirates        -  Mafutseni Terrors 
Bhudla Celtics        -  Madubula Rovers 
[Feb 15]
Supersport            -  Timbutini United
Sicamelo              -  Classic XI  
Black Dynamos         -  Vultures
BFS Gunners           -  Junction Comrades 

[Feb 21]
Classic               -  Ntabamhloshana 
Vultures              -  Khamatfo  

[Feb 28]
Vultures              -  Black Dynamos 
Mafutseni Terrors    4-1 Supersport 
Junction              -  Madubula 
BFS Gunners          1-1 Ngculwini 
[Mar 1]
Sicamelo              -  Nkonga 
Ntabamhloshana        -  Mahlabane 
Khamatfo              -  Bhudla Celtics 
Timbutini United      -  Classic 
 
[Mar 7]
Mahlabane             -  Timbutini 
Ngculwini             -  B. Dynamos
Ntabamhloshana        -  Vultures 
[Mar 8]
N. Pirates            -  Khamatfo 
Classic               -  M. Terrors 
Supersport            -  Sicamelo 
B. F. S               -  M. Rovers 
Bhudla Celtics        -  J. Comrades 

[Mar 14]
Nkonga Pirates       0-2 Mafutseni Terrors 
BFS Gunners          5-0 Vultures 
Ntabamhloshana       0-3 Classic XI 
[Mar 15]
Mahlabane             -  B. Dynamos
Supersport            -  Timbutini 
Madubula Rovers      1-0 Khamatfo 
Ngculwini Trompies    -  J. Comrades
Bhudla Celtics       3-2 Sicamelo 

[Mar 21]
Madubula Rovers      3-3 Sicamelo 
Budla Celtics        1-0 Mafutseni Terrors 
Junction Comrades    2-2 Vultures  
[Mar 22]
SuperSport           3-0 Ntabamhloshana (Ntabamhlophe?)
Nkonga Pirates       3-1 Timbutini 
Mahlabane            1-3 BFS Gunners 
Ngculwini Trompies   1-0 Khamatfo  
Classic              3-4 Black Dynamos  

[Mar 28]
Supersport           1-3 Black Dynamos 
Classic XI           1-4 BFS Gunners
Ngculwini Trompies   3-2 Sicamelo 
Junction Comrades    3-0 Mahlabane 
[Mar 29]
Khamatfo             2-1 Vultures 
M. Terrors           2-1 Madubula 
Ntabamhloshana       1-1 Nkonga Pirates 
Timbitini            0-2 Bhudla Celtics 

[Apr 4]
Ngculwini Trompies   2-2 Black Dynamos 
Junction Comrades    1-4 Madabula Rovers    
Nkonga Pirates       6-0 Amajita

[Apr 11]
Madubula Rovers       -  Ntabamhlophe
Blk Dyn.              -  B. Celtics 
J. Dynamos            -  SuperSport 
[Apr 13]
M. Terrors            -  Vultures
Sicamelo              -  Mahlabane
Timbutini             -  N. Trompies 
BFS Gunners           -  Nkonga Pirates 
Khamatfo              -  Classic 

[May 1-3]
Mahlabane             -  Supersport 
Vultures              -  Classic XI  
Khamatfo              -  BFS Gunners  
Timbutini United      -  Sicamelo  
Nkonga Pirates        -  Madubula Rovers 
Ntabamhloshana        -  Mafutseni Terrors 
Junction Comrades     -  Black Dynamos
Bhudla Celtics        -  Ngculwini Trompies 

[May 16,17]
Bhudla Celtics       7-0 Vultures  
Sicamelo             1-0 Khamatfo  
Madubula Rovers      0-0 Mahlabane  
Classic              4-2 Trompies  
Nkonga Pirates       1-1 Supersport  
Black Dynamos        1-0 Mafutseni Terrors 
Ntabamhloshana       2-1 Junction Comrades 
Timbutini            2-1 BFS Gunners 

[May 23]
BFS Gunners           -  Sicamelo
Bhudla Celtics        -  Classic XI
Vultures              -  Ngculwini
[May 24]
Madubula Rovers       -  Supersport 
N. Trompies           -  Mahlabane
Khamatfo              -  Timbutini 
Black Dynamos         -  Ntabamhloshana
J. Comrades           -  M. Terrors 

[May 30,31]
Madubula Rovers      3-0 Classic 
Supersport           3-0 Trompies 
Timbutini            3-2 Comrade 
Nkonga Pirates      10-0 Vultures 
Sicamelo             5-1 Black Dynamos 
BFS Gunners          4-2 Mafutseni Terrors 
Bhudla Celtics       3-2 Mahlabane  
Ntabamhloshana       2-1 Khamatfo 

[Jun 6]
Ngculwini Trompies   0-1 Ntabamhloshana 
Timbutini United     1-0 Vultures 
Madubula Rovers      1-0 Black Dynamos
Mahlabane            2-2 Terrors 
[Jun 7]
Classic              4-3 Sicamelo 
Vultures             2-4 Mafutseni Terrors
Bhudla Celtics       5-1 BFS Gunners
Madubula Rovers      4-3 Ntabamhloshana 
Timbutini United     3-1 Ngculwini Trompies
Junction Comrades    0-2 Nkonga Pirates 
Supersport           6-1 Khamatfo

[Jun 20,21]
Black Dynamos        5-3 BFS Gunners 
Mahlabane            2-1 Sicamelo 

Reported Final Table:

 1.Nkonga Pirates                   30  25  2  3  91-34  77  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Bhudla Celtics                   30  24  5  2  83-32  74
 3.Madubula Rovers                  30  17  9  4  75-32  60
 4.Mahlabane                        30  20  2  8  78-38  59
 5.BFS Gunners                      30  18  2 10  80-44  56
 6.Black Dynamos                    30  17  2 11  55-38  53
 7.Mafutseni Terrors                30  14  7  9  63-44  49
 8.Super Sport                      30  14  4 12  68-56  46
 9.Classic XI                       30  12  5 13  47-55  41
10.Ntabamhloshana                   30  10  5 15  37-57  35
11.Trompies                         30   8  8 14  42-49  32
12.Sicamelo                         30   9  5 16  54-72  32
13.Timbutini United                 30   8  4 18  45-67  28
14.Junction Comrades                30   7  5 17  49-80  26
15.Khamatfo                         30   1  5 24  26-87   8
16.Vultures                         30   0  2 28  15-106  2 

NB: goal records do not add up

Malkerns Promotion League

[Sep 20]
Current Tosters       -  Star Point 
Home Rangers          -  Trouble Makers
[Sep 21]
Mphini                -  Stumbos 
Ritz All Stars        -  Swazican United
Sporting              -  Gebeni 
Vuka Aces             -  Ntontozi 
Ndida Volcanoe        -  Luyengo Foxes 
Don Don               -  Malkerns Celtics

[Feb 14]
FC Sporting           -  Malkerns Celtics  
Luyengo Foxes         -  Vuka Aces 
Mphini                -  Swazican  
Gebeni                -  Star Point 
Ndida                 -  Home Rangers 
Ntontozi              -  Stumbo 
[Feb 15]
Troublemakers         -  Don Don 
Ritz All Stars        -  Current Toasters  

[Feb 21]
Home Rangers          -  Luyengo Foxes 
Ndida Volcanoes       -  Trouble Makers
[Feb 22]
Star Point            -  Malkerns Celtics 
Ritz All Stars        -  Stumbos  
Current Toasters      -  Gebeni
Ntontozi              -  Mphini  
Swazican              -  Don Don 
FC Sporting           -  Vuka Aces  

[Feb 28]
Ntontozi              -  Star Point 
Current Toasters      -  Swazican
Don Don              8-1 Vuka Aces  
Stumbos XI            -  Troublemakers
FC Sporting           -  Ritz All Stars 
[Mar 1]
Ndida Volcanoes       -  Malkerns Celtic
Luyengo Foxes         -  Gebeni
Mphini                -  Home Range 

[Mar 7]
Ntontozi              -  Ndida 
Vuka Aces             -  C. Toasters  
Swazican              -  Luyengo Foxes 
Stumbos               -  Malkerns 
Don Don               -  Ritz All Stars  
Gebeni                -  Mphini 
Troublemakers         -  FC Sporting

[Mar 14,15]
Ritz All Stars       1-1 Mphini   
Ndida Volcanoes      2-2 Swazican  
Current Toasters     4-1 Celtics
Ntondozi             3-3 Don Don 
Home Rangers         1-0 FC Sporting  
Luyengo Foxes        2-0 Trouble Makers
[Mar 15]
Dwaleni Star Point    -  Malkerns Celtics 
Luyengo Foxes        1-1 Home Rangers 

[Mar 21]
Ntontozi FC          2-3 Vuka Aces 
Current Toasters     4-0 Ndida Volcanoe 
Mphini FC             -  FC Sporting 
[Mar 22]
Luyengo Foxes        3-3 Stumbos XI 
Home Rangers         2-0 Ritz All Stars  
Malkerns Celtics     0-0 Swazican United  
Gebeni FC            0-1 Troublemakers 

[Mar 28]
Mphini                -  Malkerns Celtics
Swazican United       -  FC Sporting 
Ritz All Stars       5-2 Ndida Volcanoes 
Current Toasters     3-0 Home Rangers 
[Mar 29]
Gebeni                -  Don Don 
Ntontozi             2-1 Luyengo Foxes 
Troublemakers        1-2 Dwaleni Star Point
Ndida Volcanoes      4-0 Malkerns Celtics 
Vuka Aces             -  Stumbo XI 

[Apr 18]
FC Sporting           -  Ntontozi FC 
Mal. Celtics          -  Don Don FC
C. Tosters            -  Troublemakers
Vuka Aces             -  Mphini FC 
[Apr 20]
Nd. Volcanoes         -  Gebeni FC
Ritz all Star         -  L.Foxes
H. Rangers            -  Stumbos XI 
Swazican Utd          -  D.S Point 

[Apr 25,26]
Gebeni                -  Malkerns 
Mphini                -  Don Don 
Swazican              -  Ntontozi 
FC Sporting           -  Luyengo Foxes 
Troublemakers         -  Ritz All Stars
Ndida                 -  Stumbos 
Dwaleni               -  C. Toasters
M. Celtics            -  Gebeni  

[May 1-3]
Don Don               -  Current Toasters 
Home Rangers          -  Ntondozi 
Malkerns Celtics      -  Troublemakers 
Gebeni                -  Swazican United  
Star Point            -  Ndinda Volcanoes 
Ritz All Stars        -  Vuka Aces  
Dwaleni Star Point    -  Malkerns Celtics 
Luyengo Foxes         -  Mhimi 
Sporting              -  Stumbo XI  

[May 16,17]
Swazican             3-1 Vuka Aces  
Troublemakers        1-1 Home Rangers 

[May 23]
Mphini                -  C. Toasters 
Home Rangers          -  Swazican
FC Sporting           -  Ndida
Don Don               -  Luyengo Foxes 
Vuka Aces             -  Troublemakers 
Ritz All Stars        -  M. Celtics
[May 24]
Current Toasters      -  Luyengo Foxes
Gebeni FC             -  Ntontozi
Dwaleni               -  Stumbos 

[May 30,31]
Ritz All Stars       1-0 Swazican United 
Malkerns Celtics     1-0 Home Rangers 

Reported Final Table (Jun 10):

 1.Current Toasters                 30  22  4  4  60-20  70
 2.Stumbo XI                        30  17  9  4  57-34  60
 3.Don Don                          30  16  8  6  64-31  56
 4.Sporting                         30  16  6  8  55-33  54
 5.Mphini                           30  16  5  9  45-36  53
 6.Gebeni                           30  14  7  9  53-33  49
 7.Ndinda Volcanoes                 30  15  4 11  56-38  49
 8.Dwaleni Star Point               30  13  6 11  48-55  45
 9.Luyengo Foxes                    30  11  7 12  35-38  40
10.Troublemakers                    30  10  6 14  27-39  36
11.Vuka Aces                        30   8  7 15  36-38  31
12.Ntondozi                         30   9  3 18  32-51  30
13.Ritz All Stars                   30   8  5 17  40-57  29
14.Home Rangers                     30   6  7 17  21-49  25
15.Swazican United                  30   6  5 20  26-51  23
16.Malkerns Celtics                 30   4  8 18  30-72  20

NB: 2 more losses than wins

Malkerns First Division League

[Sep 20]
Mahlanya Pillars      -  Lukhozi
Ngonini All Stars     -  Cutter Cos.
Phondo                -  Burning Spear
Skom Boys             -  Ngonini 
[Sep 21]
Usuthu Rangers        -  Ntontozi Combrades
United Brothers       -  Swazi Wire
Iyashisa Bhe          -  Happy Masters

[Feb 15]
United Brothers       -  Skom Boys  
Young Comrades        -  Mahlanya Pillers  
Happy Masters         -  Usuthu Rangers 
Ngonini               -  Swazi Wire 
Phondo                -  Iyashisa Bhe 

[Feb 21]
Brothers              -  Iyashisa Bhe 
Skom Boys             -  Mahlanya
Happy Masters         -  Ngonini 
[Feb 22]
Young Comrades        -  Usuthu Rangers
Cutter Cosmos         -  Phondo  

[Feb 28]
Ngonini               -  Utd Brothers 
Happy Masters         -  C Cosmos 
Mahlanya Pillers     3-0 Usuthu Rangers
Young Comrades        -  Iyashisa Bhe 
[Mar 1]
Phondo                -  Swazi Wire 

[Mar 7]
Swazi Wire            -  Cutter Cosmos  
[Mar 8]
U. Brothers           -  Skom Boys 
Usuthu                -  Y. Comrades 
Phondo                -  Ngonini  
H. Masters            -  Iyashisa Bhe 

[Mar 14]
United Brothers      3-1 Swazi Wire 
Young Comrades       3-5 Cutter Cosmos
[Mar 14,15]
Skom Boys            1-0 Iyashisa Bhe  
[Mar 15]
H. Masters           3-0 Phondo FC
Ngonini FC            -  Mahla. Pillers

[Mar 21]
Cutter Cosmos        1-1 United Brothers  
[Mar 22]
Skom Boys            3-0 Usuthu Rangers 
Iyashisa Bhe         5-1 Mahlanya Pillers
Ngonini               -  Young Comrades
Swazi Wire            -  Happy Masters

[Mar 28]
Cutter Cosmos         -  Usuthu Rangers 
Iyashisa Bhe          -  Ngonini 
[Mar 29]
Happy Masters         -  Young Comrades 
Swazi Wire            -  Skom Boys 

[Apr 18]
Skom Boys             -  H. Masters 
M. Pillars            -  Utd. Brothers 
[Apr 20]
Y. Comrades           -  Skom Boys 

[Apr 25,26]
U. Brothers           -  Happy Masters
Swazi Wire            -  M. Pillers 
Skom Boys             -  Cutter Cosmos

[May 1-3]
Iyashisa Bhe          -  Cutter Cosmos
Skom Boys             -  Young Comrades 

Reported Final Table:

 1.Cutter Cosmos                    20  15  2  3  46-16  47 
 2.Iyashisa Bhe                     20  12  4  4  35-18  40
 3.Ngonini                          20  12  3  5  34-22  39
 4.Skom Boys                        20  11  5  4  31-19  38
 5.Mahlanya Pillers                 20   9  4  7  34-35  31
 6.United Brothers                  20   7  7  6  36-34  28
 7.Happy Masters                    20   7  5  8  31-28  26
 8.Ntondozi Com                     20   7  3 10  31-33  24
 9.Usuthu Rangers                   20   4  2 14  16-44  14
10.Swazi Wire                       20   2  3 15  18-44   9
11.Phondo                           20   1  2 17  13-52   5

NB: 6 more losses than wins; total goal difference -20

Mankayane Promotion League

[Jan 31]
Celtics               -  Seven Dreams 
Juventus              -  Pro Touch
[Feb 1]
Seven Dreams          -  Khabonina
Home Rangers          -  Juventus

[Feb 14]
Velezizweni           -  Juventus 
Barcelona             -  Seven Dreams 
Home Rangers          -  Mapoweni 
[Feb 15]
Mzabalazo             -  Real Rangers  
Celtics               -  Pro Touch  
Brazilians            -  Khabonina 
Boca Juniors          -  All Blacks 
 
[Feb 21]
Khabonina             -  Boca Juniors  
Real Angles           -  Pro-Touch  
Juventus              -  Brazzillians  
[Feb 22]
Mapoweni              -  Seven Dreams 
Celtics               -  H. Rangers 
All Blacks            -  Barcelona  
Mzabalazo             -  Velezizweni

[Feb 28]
Mzabalazo             -  Juventus 
Mapoweni              -  All Blacks 
Barcelona             -  Khabonina 
[Mar 1]
Home Rangers          -  Real Angels 
Brazzilians           -  Celtics  
Pro Touch             -  Velezizweni  
Boca Juniors          -  Seven Dreams

[Mar 14]
Celtics               -  Brazillians
Home Rangers          -  Real Angels
[Mar 15]
Boca Juniors          -  Seven Dreams 
Pro Touch             -  Velezizweni 
Khabonina             -  Mapoweni 

[Mar 21]
Mzabalazo             -  Celtics  
Brazzilians           -  Barcelona 
Velezizweni           -  Mapoweni  
[Mar 22]
Pro Touch             -  Seven Dreams 
All Blacks            -  Khabonina 
Boca Juniors          -  Juventus 

[Mar 28]
Velezizweni           -  All Blacks 
Celtics               -  Boca Juniors 
Home Rangers          -  Khabonina 
[Mar 29]
Juventus              -  Seven Dream
Barcelona             -  Real Angels
Brazzillians          -  Pro Touch 
Mapoweni              -  Mzabalazo 

[Apr 4]
Real Angels           -  Brazzillians 
Barcelona             -  Velezizweni
Pro Touch             -  Juventus 

[Apr 11]
Pro Touch             -  All Blacks 
Home Rangers          -  Brazilians 
Khabonina             -  Velezizweni 
[Apr 13]
Celtics               -  Real Angels 
Boca Juniors          -  Mapoweni
Barcelona             -  Juventus 

[Apr 18]
Mzabalazo             -  H. Rangers 
Pro-Touch             -  Khabonina
Boca Jrn              -  Barcelona
[Apr 20]
Velezizweni           -  Celtics 
R Angels              -  Mapoweni  
All Blacks            -  Juventus  

[Apr 25,26]
Juventus              -  Real Angels
Velezizweni           -  Brazzillians 
Pro - Touch           -  Barcelona 
All Blacks            -  Celtics  
Boca Juniors          -  Home Rangers 
Khabonina             -  Mzabalazo 

[May 1-3]
Mapoweni              -  Juventus 
Celtics               -  Khabonina  
Boca Juniors          -  Mzabalazo 
Barcelona             -  Home Rangers 
Brazilians            -  Mapoweni  

[May 16,17]
Barcelona             -  Mapoweni 
All Blacks            -  Real Angels 
Juventus              -  Khabonina 
Brazillians           -  Mzabalazo 
Home Rangers          -  Pro Touch 

[May 23]
Boca Juniors          -  Velezizweni 
All Blacks            -  Real Angels
Celtics               -  Khabonina
[May 24]
Mapoweni              -  Barcelona 
Brazillians           -  Mzabalazo
Home Rangers          -  Pro Touch 

Reported Final Table:

 1.Celtics                          26  19  2  5  64-26  59  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Pro Touch                        26  18  3  5  56-25  57
 3.Mapoweni                         26  17  5  4  64-26  56
 4.Boca Juniors                     26  17  1  8  59-39  52
 5.Khabonina                        26  15  5  6  57-32  50
 6.Juventus                         26  12  6  8  50-38  42
 7.Barcelona                        26  12  6  8  51-40  42
 8.Real Angels                      26   9  5 12  43-48  32
 9.Mzabalazo                        26   7  8 11  35-41  29
10.Velezizweni                      26   8  4 14  33-46  28
11.All Blacks                       26   7  6 13  47-62  27
12.Home Rangers                     26   7  2 17  24-49  23
13.Brazilians                       26   4  1 21  32-75  13
14.Seven Dreams                     26   2  0 24   6-77   6

NB: 2 more losses than wins; total goal difference -3

Mkhiweni Promotion League (aka Liyakobha Mkhiweni Promotion League
                           or Liyakobha Liyabhakela Promotion League)

[Sep 21]
Colani United         -  Mantshonga 
S. Swallows           -  Manchester
Sundowns              -  Step Ahead 
Crydon                -  Sangcotfo
Luve Cosmos           -  Bantu City 
Suncity               -  XI Attackers 
Young Aces            -  Florentine
Zama United           -  Luve Classic

[Feb 14]
Crydon                -  Arsenal 
Challengers           -  White Killers
Step Ahead            -  Young XI  
Bantu City            -  Manchester 
Sangcotfo             -  S. Swallows 
XI Attackers          -  Colani United 
Classic XI            -  Liverpool 
Five Kisses           -  Florentine 
[Feb 15]
White Killers         -  Arsenal 
Liverpool             -  Five Kisses 
Young XI              -  Crydon  
Zama United           -  Cosmos 
Classic XI            -  Challengers 
Youngt Aces           -  Suncity  

[Feb 21]
Challengers           -  Crydon 
Bantu City            -  White Killer
Sangcotfo             -  Zama United
Young Aces            -  Colani United 
[Feb 22]
Step Ahead            -  Liverpool 
Young XI              -  Florentine 
Arsenal               -  XI Attackers  
Classic               -  Suncity  
S. Swallows           -  Cosmos  

[Feb 28]
Challengers           -  Young XI  
Manchester            -  White Killers 
Zama United           -  Colani United
Five Kisses           -  Classic  
[Mar 1]
Young Aces            -  Southern Swallows 
XI Attackers          -  Florentine  
Liverpool             -  Arsenal  

[Mar 7]
Croydon               -  White Killers 
Bantu City            -  Florentine
Manchester            -  Liverpool  
Young XI              -  S. Swallows 
Classic               -  Luve Cosmos  
Colani United         -  Suncity  
[Mar 8]
Liverpool             -  Croydon 
XI Attackers          -  Challengers
Arsenal               -  Classic  
Young Aces            -  Sangcotfo
Florentine            -  Young XI 

[Mar 14,15]
Step Ahead           2-2 White Killers  
Classic              3-1 Bantu City  
Florentine           5-2 Challengers  
XI Attackers         3-0 Five Kisses 

[Mar 21]
Croydon               -  Luve Cosmos 
Liverpool             -  Luve Classic 
Bantu City            -  Challengers  
Manchester            -  Zama United  
Sangcotfo             -  Young XI 
XI Attackers          -  Step Ahead  
Five Kisses           -  Southern Swallow
Colani United         -  White Killers 
Young Aces            -  Mcozini Arsenal  
Florentine            -  Suncity 
[Mar 22]
Croydon               -  Young Aces  

[Mar 28]
Challengers           -  Luve Classic
Moyeni Young          -  White Killers 
Step Ahead            -  Bantu City 
XI Attackers          -  Mcozini Arsenal
Manchester            -  Young Aces 
[Mar 29]
Young XI              -  Colani United
Zama United           -  Challengers
Sangcotfo             -  Step Ahead
Florentine            -  Arsenal 
S. Swallows           -  White Killers
Five Kisses           -  Bantu City
Suncity               -  Luve Classic

[Apr 4]
Challengers           -  Colani United 
Liverpool             -  Mcozini 
Manchester            -  S. Swallows
Young XI              -  Ngonini Aces 
Zama United           -  Step Ahead
Five Kisses           -  Sangcotfo 
Luve Cosmos           -  Florentine

[Apr 11]
Challengers           -  Young Aces 
White Killers         -  Bantu City 
Liverpool             -  S. Swallows 
Zama United           -  Step Ahead 
Sangcotfo             -  Mcozini 
XI Attackers          -  Manchester 
Luve Classic          -  Five Kisses 
Colane                -  Suncity 
[Apr 13]
White Killers         -  Florentine 
Bantu City            -  Sangcotfo 
XI Attackers          -  Liverpool
Mcozini               -  Luve Classic 
Five Kisses           -  Zama United
Suncity               -  Luve Cosmos

[Apr 18]
Challengers           -  XI Attackers 
Manchester            -  Sangcotfo
Liverpool             -  Bantu City 
Luve Classic          -  White Killers  
Young XI              -  Florentine 
Luve Cosmos           -  Five Kisses 
C.United              -  M Arsenal 
Swalows               -  Sun City  
[Apr 20]
Liverpool             -  Florentine 
Colane                -  Five Kisses 
Young XI              -  XI Attackers  
M. Arsenal            -  Zama United  
Luve Cosmos           -  Step Ahead  
Young Aces            -  Sun City  

[Apr 25,26]
Challengers           -  Five Kisses 
Bantu City            -  Luve Cosmos 
Step Ahead            -  Suncity 
White Killers         -  Swallows 
Mcozini               -  Young XI 
XI Attackers          -  Swallows
Luve Classic          -  Zama United
C.United              -  Sagcotfo 
Florentine            -  Young Aces
Manchester            -  Luve Classic
Bantu City            -  Young XI
White Killers         -  Zama United 
Sangcotfo             -  Liverpool 
XI Attackers          -  Suncity  
Young Aces            -  Five Kisses 
Swallows              -  Step Ahead 
Luve Cosmos           -  Mcozini 

[May 1-3]
Manchester            -  Mcozini Arsenal 
White Killers         -  Challengers 
Bantu City            -  Swallows  
Young XI              -  Step Ahead 
Zama United           -  Florentine  
Sangcotfo             -  Young Aces 
Luve Cosmos           -  Luve Classic 
Five Kisses           -  Liverpool 
Colani United         -  XI Attackers 
Challengers           -  Step Ahead 
Zama United           -  XI Attackers
Young XI              -  Five Kisses 
Luve Cosmos           -  Sangcotfo 
Colani United         -  Luve Classic
Swallows              -  Florentine  

[May 16,17]
Challengers           -  Mcozini  
Bantu City            -  Colani United
Liverpool             -  Young XI 
Step Ahead            -  Manchester
Swallows              -  Luve Classic 
Florentine            -  Sangcotfo 
Young Aces            -  XI Attackers 
Five Kisses           -  Suncity 
Luve Cosmos           -  Zama United
Manchester            -   Challengers 
Liverpool             -  XI Attackers  
Colane United         -  White Killers  
Zama United           -  Moyeni  
Arsenal               -  Step Ahead 
XI Attackers          -  Florentine

[May 23]
Bantu City            -  XI Attackers 
Liverpool             -  Colani United 
Luve Classic          -  Ahead XI 
Sangcotfo             -  Challengers 
Swallows              -  Luve Classic 
Five Kisses           -  Florentine
Young Aces            -  White Killers 
Suncity               -  Manchester
[May 24]
Step Ahead            -  Colani United 
Bantu City            -  Classic 
White Killers         -  Five Kisses 
Moyeni Young XI       -  Swallows  
XI Attackers          -  Sangcotfo 
Suncity               -  Zama United 
Young Aces            -  Liverpool 
Florentine            -  Manchester 

[Jun 6]
White Killers        0-1 Step Ahead
Challengers          2-1 Classic
Bantu City           1-2 Manchester
Zama United          3-1 Colani United 
Five Kisses           -  Arsenal
Suncity               -  Liverpool
Cosmos                -  Swallows
[Jun 7]
Liverpool             -  Challengers

Reported Final Table:

 1.Luve Cosmos                      38  29  7  2  99-41  94  Promotion Playoff
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 2.Southern Swallows                38  29  6  3 102-38  93
 3.Ngonini Young Aces               38  28  6  4 101-27  90
 4.Colani                           38  23  8  7  75-41  77
 5.Florentine                       38  20 10  8  71-47  70
 6.Arsenal                          38  17 10 11  67-55  61
 7.Sun City                         38  16 11 11  73-46  59
 8.Manchester United                38  16  9 13  50-43  57
 9.Step Ahead                       38  14 11 13  51-56  53
10.Sangcotfo                        38  13 10 15  53-55  49
11.Zama United                      38  12 12 14  51-56  48
12.XI Attackers                     38  13  9 16  51-60  48
13.Luve Classic                     38  12  9 17  53-76  45
14.Bantu City                       38  10 10 18  54-60  40
15.White Killers                    38  10 10 18  49-73  40
16.Challengers                      38  10  7 21  54-73  37
17.Young XI                         38   9  9 20  50-83  36
18.Liverpool                        38   7  9 22  38-77  30
19.Five Kisses                      38   6  3 29  29-79  21
20.Croydon                          38   1  5 32  21-102  8

NB: 1 more win than loss; odd number of draws

Nsingweni Zonal League

[Feb 14] 
Red Lions             -  Young Madrid 
Zama Pirates          -  Nsuka  
[Feb 15]
Mcengeni              -  Highland Blues 
Taliban               -  Madzantsantsa 
Super Stars           -  All Stars  
France                -  Young Lovers  

[Feb 21]
Young Lovers          -  Young Madrid  
All Stars             -  Taliban
[Feb 22]
Nsuka                 -  Red Lions
Young Madrid          -  France  
Madzantsantsa         -  Mcengeni  
Highland Blues        -  Zama Pirates 

[Feb 28]
France               0-2 Nsuka 
Super Stars          2-1 Young Madrid 
[Mar 1]
Taliban              1-0 Young Lovers
Mcengeni             1-4 All Stars
Zama Pirates         1-2 Madzantsantsa 
Red Lions            5-0 Highland Blues 

[Mar 7]
Madzantsantsa         -  Red Lions 
All Stars             -  Zama United  
[Mar 8]
Y. Lovers             -  Mcengeni  
Y. Madrid             -  Taliban 
Nsuka                 -  Super Stars 
Highland              -  France 

[Mar 14]
Madzantsantsa        2-1 France 
Taliban              0-0 Nsuka
Mcengeni             3-1 Young Madrid 
[Mar 15]
Super Stars          5-0 Highland Blues
Zama United          3-2 Young Lovers 
Red Lions            1-0 All Stars  

[Mar 21]
Young Madrid         1-1 Zama United 
Madzantsantsa        3-2 Superstars 
Nsuka                0-2 Mcengeni 
[Mar 22]
Red Lions            4-0 Young Lovers 
Taliban              4-2 Highland Blues 
All Stars            2-0 France 

[Mar 28]
Super Stars          1-1 France 
Madzantsantsa        1-2 Highland Blues
Nsuka (Fighters?)    0-0 Young Madrid 
[Mar 29]
Mcengeni             2-5 Taliban 
Red Lions            1-2 Zama Pirates
Young Lovers         2-6 All Stars

[Apr 4,5]
Highland Blues       1-1 Young Madrid
All Stars            5-1 Nsuka Fighters

[Apr 18]
Mandzanstansta        -  Lovers 
Highlanders           -  Fighters 
All Stars             -  Madrid 
[Apr 20]
France                -  Taliban 
Super Star            -  Zama 
Lovers                -  Madrid 

[Apr 25,26]
Madrid                -  Madzantsantsa
Zama                  -  France  
Blues                 -  Lovers  
Taliban               -  Super Stars

[May 1-3]
Mcengeni              -  France  
Blues                 -  Zama  
Superstars            -  Red Lions
Lovers                -  Fighters  
All Stars             -  Madzantsantsa 

[May 16,17]
Mcengeni              -  Zama  
Taliban               -  Red Lions 

Reported Final Table (May 27):

 1.Mlindzave All Stars              11   9  1  1  31-10  28 
 2.Taliban                          11   7  4  0  18- 6  25
 3.Super Stars                      11   5  4  2  19-14  19
 4.Red Lions                        11   5  3  3  19- 8  18 
 5.Madzantsantsa                    11   5  1  5  15-16  16
 6.Nsuka Fighters                   11   4  2  5   8-15  14
 7.Young Lovers                     11   3  3  5  14-22  12
 8.Blues                            11   3  3  5  17-28  12
 9.Mcengeni Celtics                 11   2  5  4  15-19  11
10.Young Madrid                     11   1  7  3  11-15  10
11.France                           11   2  3  6   8-15   9
12.Zama Pirates                     11   1  5  5   9-14   8

NB: 3 more wins than losses; odd number of draws;
    total goal difference +2

Usuthu Promotion League

[Feb 14]
Black Rhinos          -  Zamalek  
Revengers             -  Black Aces 
Bhunya Celtics        -  Luhleko Flyers
Sappi Lusitanno       -  Usuthu Warriors
[Feb 15]
Luhleko Classic       -  Sundowns 
Buffaloes             -  Swallows  
Africa 2010           -  Super Stars 
[Feb 21]
Black Aces            -  Sappi Lusitanno 

[Apr 4]
Buffaloes             -  Celtics 
Sundowns              -  Revengers
Warriors              -  Africa 2010 

[Apr 18]
Buffaloes             -  Sundowns 
Zamalek               -  Revengers 
Swallows              -  Celtics  
Africa 2010           -  Lusitanno 
Classic               -  Black Rhinos  
Luhleko Flyers        -  Superstars 
Black aces            -  Utd. Warriors  
[Apr 20]
Zamalek               -  Luhleko Flyers 
Black Rhinos          -  Black aces 
S. Lusitanno          -  Super Star
Classic               -  Swallows 

[Apr 25]
Black Aces            -  U. Warriors 

[May 16,17]
Warriors              -  Swallows 
Classic               -  Africa 2010
Revengers             -  Lusitano 
Flyers                -  Black Rhino
Buffaloes             -  Komandi 
Sundowns              -  Celtics 
Zamalek               -  Black Aces 

[Jun 6]
Rhinos                -  Celtics 
Black Aces            -  Africa 2010 
Zamalek              0-0 Swallows 
Usuthu Warriors      1-0 Sundowns 
Luhleko               -  SAPPI 
[Jun 7]
Komandi              1-2 Classic XI
Zamalek              3-1 Africa 2010 
Revengers            2-1 Buffaloes 
Lusitano             2-1 Flyers

NB: Sappi Lusitano qualified for Mankayane/Usuthu Playoff 

Manzini Promotion Playoff

[Jun 20,21]
Nkonga Pirates       2-0 Nyakeni Ravens 
Desert Fox           3-0 Luve Cosmos 
[Jun 27]
Desert Fox           0-0 Nkonga Pirates 
Nyakeni Ravens       4-2 Luve Cosmos
[Jun 28]
Nkonga Pirates       0-1 Luve Cosmos 
Desert Fox           4-0 Nyakeni Ravens 
[Jul 5]
Nyakeni Ravens       2-1 Desert Fox 
Luve Cosmos          2-2 Nkonga Pirates
[Jul 11,12]
Nkonga Pirates       1-0 Nyakeni Ravens 
Desert Fox           1-0 Luve Cosmos 
Nkonga Pirates       3-0 Desert Fox 
Luve Cosmos          2-2 Nyakeni Ravens 

Final Table:

 1.Nkonga Pirates                    6   3  2  1   8- 3  11
 2.Desert Fox                        6   3  1  2   9- 5  10
 3.Nyakeni Ravens                    6   2  1  3   8-12   7
 4.Luve Cosmos                       6   1  2  3   7-12   5

Mankayane/Usuthu Playoff [Jul 11,12]
Sappi Lusitano       3-0 M. Celtics 


Shiselweni Pyramid
------------------

Nhlangano Promotion League

[Jan 24]
Nyamane Enhle         -  Young Movers 
Kabasa                -  S. U. B        
[Jan 25]
Y2 XI                 -  Tingulube   
Hunters               -  Mahlalini
Fraser                -  Induku XI     
JB Tigers             -  Young Killers  
Makhosini             -  Richifield              

[Feb 14]
JB Tigers             -  Nkofeni
Hunters               -  Y. Killers
[Feb 15]
Kabasa                -  Induku
Nyamane Enhle         -  Tingulube
Makhosini             -  Young Movers
Riverside             -  Fraser 
Richfield             -  SUB 
Mahlalini             -  Y2K

[Feb 22]
Riverside             -  Induku 
Young Movers          -  Hunters 
Kabasa                -  JB Tigers
Young Killers         -  Makhosini 

[Feb 28, Mar 1]
Richfield            4-1 Tingulube  
Mahlalini            3-1 Induku  
Richfield            2-1 Riverside  
Young Killers        4-2 Nkofeni  
JB Tigers            3-0 Y2 XI   
Kabasa               3-1 Hunters  
  
[Mar 21]
Nkofeni              0-1 Hunters 
Fraser               0-1 Young Movers 
Makhosini            4-0 SUB Roses 
Nyamane Enhle        5-1 Mahlalini 
[Mar 22]
Y. Movers            0-1 Kabasa 
Mahlalini            1-2 Richfield  
Y. Killers           3-2 Fraser 
Y2 XI                0-3 Induku XI 
Nkofeni               -  Nyamane  
Riverside            0-2 Hunters  

[Mar 28]
Riverside            3-0 Y2 XI 
Young Movers         2-2 Tingulube 
JB Tigers            5-1 Induku 
Mahlalini            1-1 Kabasa 
[Mar 29]
SUB Roses            0-3 Fraser
Young Killers        1-2 Richfield
Nkofeni              3-0 Tingulube 
Makhosini            3-0 JB Tigers

[Apr 4]
Young Movers         0-3 Nkofeni 
Induku               1-2 SUB Roses 
[Apr 5]
Nkofeni               -  Nyamane  

[May 9,10]
Mahlalini            3-1 Young Movers 
Induku               1-0 Hunters
Makhosini            2-1 Nkofeni
Richfield            2-0 Kabasa 
JB Tigers            1-0 Tingulube 
Young Killers        awd Riverside               [awarded 3-0]

[May 16,17]
Fraser               3-0 Hunters  
Tingulube            awd Riverside               [awarded 3-0]
Kabasa               1-0 Makhosini  
Nkofeni              1-0 Mahlalini  
Young Killers        4-0 SUB Roses  
Young Movers         awd Y2 XI                   [awarded 3-0]
Induku XI            4-0 Richfield  
JB Tigers            1-1 Nyamane  

[May 30,31]
Richfield            2-0 Makhosini 
Induku XI            2-0 Fraser  
JB Tigers            1-0 Young Killers 
Young Movers         2-1 Nyamane Enhle 
Tingulube            awd Y2 XI                   [awarded 3-0]
Kabasa               3-0 SUB Roses 
Mahlalini            2-2 Hunters  

[Jun 6]  
Nkofeni              1-0 Young Movers
[Jun 7]
Tingulube            1-0 Nyamane Enhle 
Young Movers         3-1 Makhosini 
SUB Roses            1-5 Richfield 
Nkofeni               -  JB Tigers
Young Killers        0-0 Hunters 
Induku               2-1 Kabasa 
Fraser               awd Riverside               [awarded 3-0]
Mahlalini            awd Y2 XI                   [awarded 3-0] 

[Jun 20,21]
Tingulube            3-1 Mahlalini 
SUB Roses            awd Y2 XI                   [awarded 3-0]
Young Movers         awd Riverside               [awarded 3-0]
Kabasa               2-0 Nkofeni  
Young Killers        2-0 Kabasa 
Richfield            1-0 Nkofeni  
JB Tigers            4-2 Fraser  
Makhosini            0-0 Nyamane Enhle 

[Jun 27]
Nkofeni              0-2 Induku XI
Young Movers         2-1 Richfield 
[Jun 28]
Kabasa               0-2 Tingulube  
Hunters              3-0 SUB Roses 
Makhosini            3-1 Fraser 
Mahlalini            0-1 Young Killers 
Nyamane Enhle        awd Riverside               [awarded 3-0]

[Jul 4]
Kabasa               2-2 Fraser 
JB Tigers            1-2 Mahlalini 
Hunters              1-2 Makhosini 
Young Movers         2-3 Young Killers 
[Jul 5]
Nyamane Enhle        0-1 Induku XI 
Richfield            awd Y2 XI                   [awarded 3-0]

[Jul 11,12]
Makhosini            5-1 Mahlalini 
Nyamane Enhle        6-1 Fraser  
Induku XI            3-0 Young Killers 
Young Movers         2-1 Hunters 
Nkofeni              awd Y2 XI                   [awarded 3-0]
Tingulube            3-0 SUB Roses  

Reported Table (Jul 29):

 1.Induku XI                        30  20  5  5  61-31  65 
 2.Makhosini                        30  18  6  6  61-28  60
 3.Young Killers                    30  18  5  7  75-33  59
 4.Richfield                        30  17  5  8  57-36  56
 5.Kabasa                           29  16  8  5  53-27  56
 6.Mahlalini                        29  15  5  9  55-44  50
 7.Hunters                          30  13  5 12  41-37  44
 8.Nkofeni                          29  15  1 13  48-41  46
 9.J.B. Tigers                      30  12  8 10  46-36  44
10.Young Movers                     30  12  4 14  39-46  40
11.Tingulube                        29  11  4 14  42-45  37
12.Nyamane Enhle                    30   7 12 11  50-54  33
13.S.U.B. Roses                     30   7  3 20  29-66  24
14.Fraser                           30   6  4 20  36-56  22
15.Y2 XI                            30   2  5 23  17-71  11
16.Riverside                        30   1  4 25  11-65   7 

Nhlangano Zonal League

[Jan 25]
Homeboyz              -  Moya Cosmos  
Mbondzela             -  Mahlalini    
All Nations           -  Sprinters 
Matimatima            -  Town Council 
Rovers                -  Pirates  
Santos                -  Gidas   

[Feb 22]
Moya Cosmos           -  Rovers 
Pirates               -  Rebels 
Town Council          -  Homeboyz  
Sprinters             -  Mbondzela 
Young Aces            -  Matimatima
All Nations           -  Santos
Gidas                 -  Trench 

[Mar 8]
Rebels                -  Santos  
Home Boyz             -  Trench  
Pirates               -  Town Council 
Young Aces            -  Gidas 
M. Cosmos             -  Matimatima 
Sprinters             -  Rovers  
Mbondela              -  All Nations  

[Mar 21,22]
Trench               2-0 Mbombela  
Rovers               3-2 All Nations 
Matimatima           4-1 Home Boyz  
Moya Cosmos          2-0 Rebels  
Pirates              3-0 Santos  
Town Council         3-3 Young Aces  
Sprinters            1-1 Gidas   

[Mar 28]
Santos               0-3 Rovers
Young Aces           2-1 All Nation
Trench               1-2 Town Council
Moya Cosmos          0-2 Gidas 
Matimatima           0-1 Rebels
Homeboyz             1-3 Sprinters 
Pirates              3-2 Mbombela (aka Mbondzela)

[Apr 4,5]
Trench               3-0 Santos  
Gidas                5-1 Matimatima 
Pirates              2-1 Home Boyz 
Young Aces           2-1 Rebels  
Town Council         2-0 Rovers  
Mbondzela            4-2 Moya Cosmos 
Sprinters            1-1 All Nation 

[Apr 25,26]
Moya Cosmos          3-2 Trench 
Rovers               5-3 Matimatima 
Town Council         2-0 Mbombela 
Gidas                3-0 All Nations 
Pirates              2-1 Young Aces 
Home Boys            3-0 Santos 

[May 16,17]
Matimatima           3-0 Santos  
Mbombela             6-1 Homeboyz  
All Nations          3-0 Trench  
Young Aces           3-1 Rovers  
Town Council         4-0 Moya Cosmos 
Rebels               3-2 Gidas  
Sprinters            1-1 Pirates  

[Jun 6,7]
Sprinters            3-2 Rebels 

Reported Final Table (Jun 10):

 1.Gidas                            26  19  4  3  88-32  61 
 2.Sprinters                        26  13 10  3  58-29  49
 3.Town Council                     26  14  7  5  48-26  49
 4.All Nations                      26  13  3 10  53-36  42
 5.Rebels                           26  12  6  8  45-33  42
 6.Rovers                           26  12  5  9  48-33  41
 7.Pirates                          26  11  6  9  52-34  39
 8.Mbondela                         26  11  3 12  48-50  36
 9.Moya Cosmos                      26   9  8  9  40-52  35
10.Trench                           26  10  2 14  37-55  32
11.Matimatima                       26   9  4 13  48-62  31
12.Young Aces                       26   8  6 12  42-58  30
13.Home Boyz                        26   6  3 17  46-73  21
14.Santos                           26   1  1 24  12-63   4

NB: goal records do not add up

Blue Waters Garage & NATICC Bhahhwini Zonal League

[Mar 7]
Sibovu                -  Mhlaba  
Baffaloes             -  Mbabala  
[Mar 8]
Inter Milan           -  City Press 
Ngwabi                -  Mashekeshe 
Brazilians            -  Arsenal 
 
[Mar 28]
Young Stars          4-0 Mhlaba 
Ngwabi               3-0 Mbabala 
[Mar 29]
Mash United          1-0 Arsenal 
Intermilan           1-0 Brazzillians 
Baffoe               1-0 City Press 

[Apr 5]
Mhlaba                -  Mbabala
Ngwabi                -  Young Stars 
Brazillians           -  Mash United 

[May 17]
Ngwabi                -  Sibozu 
City Press            -  Arsenal 
Mhlaba                -  Baffoe 
Inter Milan           -  Young Stars 

Reported Table (May 20): 

 1.Mash United                      19  15  2  2  54- 9  47
 2.Sibovu                           19  14  1  4  66-15  43
 3.Young Stars                      20  12  3  5  35-17  39
 4.Inter Milan                      18  12  3  3  50-15  39
 5.Brazilians                       19  11  3  5  46-13  36
 6.Arsenal                          19  11  3  5  35-20  36
 7.Ngwabi                           18   7  2  9  21-28  23
 8.Baffoe                           19   6  3 10  27-45  21
 9.Mhlaba                           19   6  0 13  20-43  18
10.City Press                       19   0  1 18  15-58   1
11.Mbabala                          20   0  0 20   4-75   0

MABGGS Investment Buseleni Zonal League

[May 16,17]
XI Stars              -  Young Aces 
Mhlumeni              -  Hotline 
Msoko Zebras          -  H. Fighters
Red Swallows          -  Flying Squad  
Arsenal               -  Shoe Shine 
Assegal Killers       -  Shine 
Power Stars           -  N. United 
Bravers               -  Danyini 

[May 24]
Shoe Shine            -  Fighters 
Flying Squad          -  Shine 
Hotline               -  Arsenal 
Mhlumeni              -  P. Stars 
Express               -  Ngabini 
R. Swallows           -  XI Stars 
Zebras                -  Aces 

[Jun 6]
Shine                 -  Power Stars 
Mhlumeni Soccers      -  Shoe Shine
XI Stars              -  Express
Hotline               -  Msoko Zebras
Ngabini United        -  Young Aces
Arsenal               -  Red Swallows
Flying Squad          -  Assegai Killers 
 
Reported Table (May 20): 

 1.Flying Squad                     23  16  6  1  59-17  54
 2.Red Swallows                     23  16  4  3  12-20  52
 3.Aces                             24  14  7  4  51-34  51
 4.Ngabini                          24  14  6  4  53-27  48
 5.Hotline                          24  13  5  6  36-16  44
 6.Express                          24  12  3  9  45-29  39
 7.Zebras                           23  11  5  7  46-34  38
 8.Shoeshine                        22  11  5  6  43-36  32
 9.XI Stars                         24   9  5 10  33-36  32
10.Killers                          23   8  7  9  36-47  31
11 P. Stars                         22   8  4 10  32-40  28
12.Shine                            23   6  4 13  29-65  22
13.Arsenal                          23   5  3 15  33-45  18
14.Fighters                         23   5  2 16  25-78  17
15.Mhlumeni                         23   3  6 14  29-62  15
16.Bravers                          23   2  3 18  20-77   9

Etjendlovu Zonal League

[Jan 24]
United                -  Bombers 
Blue Ocean            -  R. D. A  
Proffessional         -  Sparrows 
[Jan 25]
R. D. A               -  Flyers 
Jerusalem             -  Mbeka   

Hlathikhulu Promotion League

[May 9,10]
Young Killers        1-0 Young Stars          
Blue Birds           3-2 White Killers          
Mbotjeni             2-1 Lilokishi          
Invaders             2-1 Young Movers     
Celtics              2-1 N. Sundowns       
Real Tigers          0-0 Ndlala United      

[May 16,17]
Young Killers        4-1 Lilokishi 
Ndlala               1-0 Young Movers 
White Killer         5-2 Real Tigers 
Invaders             2-1 Mbotjeni
Nkwene               1-1 Celtics 

Reported Table (May 20):

 1.Blue Birds                       19  13  4  2  50-28  43
 2.Nyanyali Celtics                 19  12  5  2  42-21  39
 3.White Killers                    20  10  4  6  54-34  37
 4.Mbotjeni Sundowns                20  10  6  4  40-28  36
 5 Young Movers                     19   8  4  7  38-30  28
 6.Young Killers                    20   7  7  6  29-25  28 
 7.Invaders                         19   5  8  6  25-27  23
 8.Lilokishi                        20   6  4 10  37-45  22
 9.Ndlala United                    19   5  5  9  24-43  20
10.Nkwene Sundowns                  20   5  3 12  37-45  18
11.Young Stars                      19   4  3 12  27-44  15
12.Real Tigers                      20   3  4 13  21-46  13 

Blue Waters Garage Hlathikhulu Zonal League

[Mar 28]
Magelweni             -  Power Stars 
Sanibonani            -  Red Swallows 
[Mar 29]
Ngololweni            -  Manchester 
Teenagers             -  Villa Sports 
Red Spades            -  Rabbits 
Manchester            -  Rebels 

[Apr 4]
Manchester            -  Power Stars 
Ngobolweni            -  Red Swallows 
[Apr 5]
Rebels                -  Teenagers 
Villa Sports          -  Sanibonani 
Classic               -  Red Spades 
Rabbits               -  Ngobolweni 
 
Hluti Promotion League

[May 30,31]
Young Movers         3-1 Msila 
Mavaravara           2-1 Kitaza 
Ghezzah              2-1 Nsingizini Spurs 
Southern Aces        2-2 Kabasa 
Arsenal              1-1 Mantambe Spurs

[Jun 27] 
Kitaza                -  Nsingizini 
Msila                 -  Mantambe  

J. M Trust Hluti Zonal League

[May 16,17]
Young Chiefs          -  Hluti 
Baccaneers            -  Red Devils 
Shisizwe              -  Dwaleni 
Homeboyz              -  Piano 
Pukstingers           -  Slow Poison 

Matsanjeni Zonal Football League

[May 16,17]
Gonxo                4-3 Cosmos  
Golden Chiefs        2-1 Peace Makers
Swazi Sun            1-1 Amalanda  

[May 30,31]
Amalanda             4-2 Cosmos  
Swazi Sun            7-5 Swallows 
Gonqo                1-1 Peace Makers 

[Jun 6,7]
Amalanda             5-2 Peace Makers
Gonqo                3-0 Swallows

Mpatheni Zonal League

[Jan 24]
Black Stars           -  Manchester 
Umshuku               -  TP Mazembe
Inhlala               -  Mpatheni Cosmos
[Jan 25]
TP Mazembe            -  Bombers  
Black Stars           -  Mpatheni Cosmos 
Manchester            -  Msuku United  
  
Zombodze Zonal League

[Mar 7]
Celtics               -  XI Men 
XI Peace              -  Sgcuma  
[Mar 8]
Thunzini              -  Liverpool  
Leopards              -  Chiefs 
Mahosha               -  Juventus 
Cosmos                -  Arsenal  
Mvela                 -  Eagles 
Bambatha              -  Happy Stars 
XI Peace              -  Ocean Current 
Experience            -  J. Aces 
Mazomba               -  Pirates  
Chelsea               -  Sgcuma  

[Jun 6,7]
Chelsea              3-0 Happy Stars  
Mazomba              3-0 Cosmos 
Pirates              2-6 Experience 

Reported Table (Jun 24):

 1.Sgcuma                           31  25  4  2  96-21  79 
 2.Mazomba                          31  20  7  4  81-35  67
 3.Mvela                            31  20  7  4  76-30  67
 4.Leopards                         31  20  5  6  72-41  65
 5.Experience                       31  20  3  8  97-61  63
 6.Bambata                          31  19  2 10  78-44  59
 7.Thunanzi                         31  18  2 11  70-38  56
 8.Eagles                           31  17  5  9  64-37  56
 9.Chelsea                          30  17  4  9  73-41  55
10.XI Peace                         30  16  5  9  76-47  53
11.J. Aces                          31  11  4 16  56-58  37
12.XI Men                           30  10  7 13  51-50  37
13.Chiefs                           28  11  0 17  40-72  33
14.Pirates                          31   9  5 17  61-73  32
15.Celtics                          30   9  4 17  47-67  31 
16.Cosmos                           31   9  2 20  40-63  29
17.Juventus                         29   8  4 17  29-58  28
18.Ocean Current                    29   3  3 23  21-83  12
19.Happy Stars                      30   3  2 25  23-76  11
20.Mahasha                          31   3  2 26  18-88  11
21.Liverpool                        31   1  1 29  12-98   4


2007/08.

2009/10.

list of champions.

list of cup winners.


About this document

Sources: Times of Swaziland, Swazi Observer

Prepared and maintained by Karel Stokkermans for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Karel Stokkermans (karel@rsssf.com)
Last updated: 5 Feb 2010

(C) Copyright Karel Stokkermans and RSSSF 2008/10
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.