Togo 2009-2011


Championnat National de 1ère Division 2009
Deuxième Division 2009-2011

Championnat National de 1ère Division 2009

Participants:                                City        Région    Born  Stadium   
Athlétic Club Merlan                         Lomé        Maritime  1974  Oscar Anthony (10,000)
Étoile Filante de Lomé                       Lomé        Maritime        Oscar Anthony (10,000)
Association Sportive Togo-Port               Lomé        Maritime        Agoè-Nyivé (10,000)
Association Sportive des Douanes             Lomé        Maritime  1961  Agoè-Nyivé (10,000)
Dynamic Togolais [aka Dyto]                  Lomé        Maritime        Agoè-Nyivé (10,000)
Togo Télécom FC                              Lomé        Maritime        Général Eyadema (15,000)
AC Sèmassi FC                                Sokodé      Centrale        Municipal (10,000)
Tchaoudjo Athlétic Club                      Sokodé      Centrale        Municipal (10,000)
Union Sportive Koroki Metete                 Tchamba     Centrale
Maranatha Football Club de Fiokpo            Womé        Plateaux  1997  Général Ameyi (5,000)
Abou Ossé FC                                 Anié        Plateaux        Municipal (5,000)
Gomido FC                                    Kpalimé     Plateaux        Municipal (10,000)
Association Sportive de la Kozah [aka ASKO]  Kara        Kara      1976  Municipal (10,000)
Foadan                                       Dapaong     Savanes
Union Sportive de Masséda                    Masseville                  Municipal (10,000)
Kotoko FC                                    Lavié                       Municipal (5,000)

Final Table:

 1.Maranatha FC              30 19  6  5 41-16 63  [2 1 1 0 3-1 4]  Champions
 2.ASKO Kara                 30 18  9  3 39-12 63  [2 0 1 1 1-3 1]
 3.Gomido FC                 30 12 13  5 26-11 49
 4.Dynamic Togolais          30 12 10  8 27-21 46
 5.AC Sèmassi FC             30 11 12  7 24-20 45
 6.AS Douanes                30 10 11  9 22-18 41
 7.Kotoko FC                 30 10 10 10 22-23 40  [2 1 1 0 2-0 4]
 8.Étoile Filante            30  9 13  8 27-23 40  [2 0 1 1 0-2 1]
 9.Abou Ossé FC              30  9 11 10 21-22 38  [2 0 0 2 1-3 0]
10.US Masséda                30 11  5 14 23-33 38  [2 2 0 0 3-1 6]
11.US Koroki                 30  8 12 10 27-27 36
12.Tchaoudjo AC              30  8 11 11 28-31 35
-------------------------------------------------
13.Togo Télécom FC           30  7  9 14 18-38 30  Relegated
14.AS Togo-Port              30  6 10 14 26-41 28
15.Foadan                    30  5 10 15 14-28 25
16.AC Merlan                 30  5  8 17 17-38 23  Relegated

NB: after the season, Maranatha FC had about 20 matches awarded
    0-3 losses against them for fraud with a player's license
    and were relegated to the second level; the club have appealed
    this decision at the CAS in Genève where they were successful
    in Feb 2010.

NB: next season only 14 teams will participate.

Round 1
[Feb 22]
Douanes         1-0 Togo-Port 
  [Koffi Sena Fiaboe 82]
Etoile Filante  3-1 Sèmassi
  [Doumassesse Kodjo 35, Dekpoh Efoe 40, 46; Ouro Bang’ na Nadjibou 85]
[Mar 1]
ASKO            0-1 Gomido
Masséda         1-0 Foadan              [also reported 1-2]
Maranatha       2-1 Dyto  
Tchaoudjo       0-1 Togo Télécom
Merlan          1-3 Kotoko
[Mar 18]
Abou Ossé       2-1 Koroki

Round 2
[Mar 7,8]
Sèmassi		1-0 Togo-Port
Gomido		2-1 Tchaoudjo
Foadan		1-0 Maranatha
Togo Télécom	2-0 Dyto
Kotoko		1-0 Masséda
Koroki		1-0 Merlan
Douanes		0-0 ASKO
[Mar 25]
Abou Ossé       0-0 Etoile Filante

Round 3 [Mar 14,15]
Masséda         2-0 Sèmassi
Dyto            0-0 Gomido 
Maranatha       0-0 Abou Ossé 
ASKO            3-1 Togo Télécom 
Douanes         1-0 Etoile Filante 
Merlan          2-1 Foadan 
Tchaoudjo       0-0 Koroki              [also reported 1-1]
Togo-Port       1-1 Kotoko

Round 4 [Mar 21,22]
Douanes         0-0 Maranatha 
Sèmassi         0-0 Merlan 
Kotoko          1-1 Tchaoudjo    
Koroki          1-1 Etoile Filante 
Abou Ossé       1-1 ASKO 
Foadan          2-1 Dyto 
Togo Télécom    1-0 Masséda 
Gomido          2-2 Togo-Port 

Round 5
[Apr 4,5]
Togo-Port       0-0 Foadan
Masséda         1-2 Douanes
Dyto            1-0 Kotoko 
Etoile Filante  0-0 Gomido  
Maranatha       2-1 Sèmassi 
ASKO            2-0 Koroki              [also reported 1-0]
Merlan          0-0 Togo Télécom  
[Apr 7]
Tchaoudjo       1-0 Abou Ossé

Round 6
[Apr 8]
Etoile Filante  2-2 Togo-Port  
Gomido          0-0 Maranatha 
Kotoko          0-0 ASKO
Koroki          1-0 Douanes 
Masséda         1-0 Dyto   
Sèmassi         0-0 Togo Télécom 
[Apr 10]
Abou Ossé       0-0 Merlan
Foadan          1-1 Tchaoudjo 

Round 7 [Apr 11,12]
Merlan          0-2 Dyto
Togo Télécom    0-0 Gomido 
Douanes         0-1 Sèmassi 
Maranatha       2-0 Etoile Filante 
Kotoko          0-0 Abou Ossé
Tchaoudjo       2-0 Masséda 
ASKO            1-0 Foadan              [also reported 2-0]
Togo-Port       2-2 Koroki 

Round 8 [Apr 15]
Gomido		0-0 Kotoko
Abou Ossé 	2-0 Dyto
Merlan 		0-1 Maranatha
Etoile Filante  1-1 ASKO
Foadan 		0-0 Douanes
Tchaoudjo	0-1 Sèmassi
Masséda 	2-1 Togo-Port
Koroki		1-1 Togo Télécom

Round 9 [Apr 18,19]
Dyto            2-1 Koroki
Douanes         0-0 Merlan 
Sèmassi         0-0 Gomido
ASKO            2-0 Masséda 
Maranatha       1-0 Tchaoudjo	
Togo Télécom    0-1 Etoile Filante
Kotoko          1-0 Foadan 
Togo-Port       1-0 Abou Ossé 

Round 10 [Apr 22,23]
Togo Télécom    1-3 Togo-Port 
Tchaoudjo	0-1 Etoile Filante 
Koroki          0-1 Kotoko
Abou Ossé       0-0 Douanes 
ASKO            1-0 Dyto
Gomido          1-0 Merlan 
Foadan          0-0 Sèmassi
Masséda         0-1 Maranatha 

Round 11 [May 2,3]
Maranatha       2-1 Koroki
Togo Télécom    1-4 Abou Ossé
Gomido          3-0 Foadan 
Dyto            2-1 Togo-Port 
Sèmassi         0-0 ASKO
Merlan          1-3 Tchaoudjo
Etoile Filante  1-0 Masséda 
Douanes         0-1 Kotoko

Round 12 [May 9,10]
ASKO            4-0 Togo-Port 
Tchaoudjo       1-1 Dyto 
Kotoko          0-0 Maranatha
Masséda         1-1 Merlan 
Douanes         3-2 Togo Télécom
Koroki          2-0 Sèmassi 
Foadan          1-1 Etoile Filante 
Abou Ossé       awd Gomido              [awarded 0-3; abandoned at
                                         1-1 in 88']
Round 13 [May 16,17]
Maranatha       1-1 ASKO 
Masséda         0-0 Koroki 
Togo Télécom    0-1 Kotoko 
Gomido          0-0 Douanes
Tchaoudjo       1-1 Togo-Port 
Sèmassi         0-0 Dyto
Abou Ossé       1-0 Foadan
Etoile Filante  0-1 Merlan 

Round 14 [May 20]
Maranatha       0-1 Togo-Port
Merlan          0-2 ASKO
Kotoko          1-1 Sèmassi
Dyto            1-1 Etoile Filante 
Abou Ossé       0-1 Masséda 
Foadan          0-0 Togo Télécom 
Tchaoudjo       0-0 Douanes
Koroki          0-0 Gomido 

Round 15 [May 23,24]
Togo Télécom    0-2 Maranatha
ASKO            2-0 Tchaoudjo 
Gomido          1-0 Masséda 
Douanes         1-1 Dyto
Etoile Filante  0-2 Kotoko 
Sèmassi         0-0 Abou Ossé 
Koroki          1-0 Foadan 
Togo-Port       0-3 Merlan

Round 16 [Jun 6,7]
Gomido          0-1 ASKO 
Dyto            1-0 Maranatha 
Togo Télécom    1-0 Tchaoudjo 
Kotoko          1-1 Merlan 
Togo-Port       0-1 Douanes 
Sèmassi         2-1 Etoile Filante 
Koroki          3-0 Abou Ossé 
Foadan          awd Masséda             [awarded 3-0, Masséda dns]

Round 17 [Jun 13,14]
Dyto            3-0 Togo Télécom
Sèmassi         3-1 Togo-Port  
Etoile Filante  1-0 Abou Ossé
ASKO            1-0 Douanes
Tchaoudjo       0-2 Gomido 
Masséda         0-1 Kotoko
Merlan          2-1 Koroki
Maranatha       1-0 Foadan

Round 18 
[Jun 20,21]
Sèmassi         3-1 Masséda
Gomido          0-1 Dyto
Togo Télécom    1-2 ASKO
Etoile Filante  0-0 Douanes   
Foadan          2-1 Merlan
Koroki          2-1 Tchaoudjo  
Kotoko          0-1 Togo-Port 
[Jun 24]
Abou Ossé       0-1 Maranatha   

Round 19 [Jun 27,28]
Maranatha       1-0 Douanes         
Merlan          0-1 Sèmassi         
Tchaoudjo       1-0 Kotoko          
Etoile Filante  2-2 Koroki          
ASKO            1-0 Abou Ossé      
Dyto            1-0 Foadan          
Masséda         2-1 Togo Télécom    
Togo-Port       1-1 Gomido          

Round 20 [Jul 4,5]
Foadan          0-0 Togo-Port
Douanes         0-0 Masséda     
Kotoko          0-1 Dyto        
Gomido          1-0 Etoile Filante 
Sèmassi         1-0 Maranatha       
Koroki          1-1 ASKO    
Togo Télécom    1-0 Merlan
Abou Ossé       0-0 Tchaoudjo    
   
Round 21 
[Jul 9]
Togo-Port       0-3 Etoile Filante
Maranatha       1-0 Gomido              [awarded 0-3; originally 1-0,
ASKO            2-1 Kotoko               Maranatha fielded ineligible
Dyto            1-0 Masséda              player; awarded revoked by
Togo Télécom    2-0 Sèmassi              CAS in Feb 2010]
Merlan          1-1 Abou Ossé
Tchaoudjo       2-0 Foadan
[Jul 29]
Douanes         2-4 Koroki

Round 22 [Jul 11,12]
Dyto            1-0 Merlan   
Gomido          0-0 Togo Télécom 
Sèmassi         2-0 Douanes         
Etoile Filante  0-1 Maranatha           [awarded 3-0; originally 0-1,
Abou Ossé       2-1 Kotoko               Maranatha fielded ineligible
Masséda         2-2 Tchaoudjo            player; awarded revoked by  
Foadan          0-1 ASKO                 CAS in Feb 2010]      
Koroki          1-0 Togo-Port       

Round 23 [Jul 18,19]
Kotoko          0-4 Gomido
Dyto            0-1 Abou Ossé
Maranatha       4-0 Merlan
ASKO            0-0 Etoile Filante
Douanes         2-0 Foadan
Sèmassi         0-1 Tchaoudjo
Togo-Port       4-0 Masséda
Togo Télécom    0-0 Koroki

Round 24 [Jul 22]
Koroki          1-3 Dyto 
Merlan          0-3 Douanes     
Gomido          0-0 Sèmassi 
Masséda         1-0 ASKO            
Tchaoudjo	3-1 Maranatha       
Etoile Filante  2-0 Togo Télécom    
Foadan          2-0 Kotoko          
Abou Ossé       3-1 Togo-Port       

Round 25 [Jul 25,26]
Togo-Port       0-0 Togo Télécom 
Etoile Filante  2-2 Tchaoudjo
Kotoko          1-0 Koroki 
Douanes         0-1 Abou Ossé 
Dyto            0-0 ASKO 
Merlan          1-0 Gomido 
Sèmassi         3-0 Foadan 
Maranatha       3-2 Masséda 

Round 26 [Aug 1,2]
Koroki          0-0 Maranatha      
Abou Ossé       1-0 Togo Télécom    
Foadan          0-1 Gomido              [also reported 1-1]
Togo-Port       1-1 Dyto
ASKO            2-0 Sèmassi  
Tchaoudjo       2-2 Merlan
Masséda         1-0 Etoile Filante
Kotoko          0-1 Douanes             [abandoned at 0-1 in 63' due
                                         to rain; result apparently stood]
Round 27
[Aug 5]
Togo-Port       0-2 ASKO
Dyto            0-0 Tchaoudjo
Merlan          0-1 Masséda
Sèmassi         1-0 Koroki
Etoile Filante  2-0 Foadan
Gomido          1-0 Abou Ossé
[Aug 6]
Maranatha       3-2 Kotoko
Togo Télécom    1-0 Douanes

Round 28 [Aug 8,9]
ASKO            0-2 Maranatha
Koroki          0-0 Masséda
Kotoko          2-0 Togo Télécom
Douanes         1-1 Gomido              [also reported 0-1]
Togo-Port       0-2 Tchaoudjo
Dyto            1-1 Sèmassi
Foadan          0-0 Abou Ossé           [also reported 1-0]
Merlan          0-1 Etoile Filante      [also reported 1-0]

Round 29 [Aug 15,16]
Togo-Port       1-2 Maranatha
ASKO            awd Merlan              [awarded 3-0; forfait Merlan]
Sèmassi         0-0 Kotoko
Etoile Filante  1-1 Dyto
Masséda         2-1 Abou Ossé
Togo Télécom    1-1 Foadan
Douanes         3-0 Tchaoudjo
Gomido          1-0 Koroki

Round 30 [Aug 23]
Maranatha       7-0 Togo Télécom
Tchaoudjo       1-3 ASKO
Masséda         2-1 Gomido
Dyto            0-1 Douanes
Kotoko          0-0 Etoile Filante
Abou Ossé       1-1 Sèmassi
Foadan          0-0 Koroki
Merlan          0-1 Togo-Port

Final Table:

 1.Maranatha FC              30 19  6  5 41-16 63  [2 1 1 0 3-1 4]  Champions
 2.ASKO Kara                 30 18  9  3 39-12 63  [2 0 1 1 1-3 1]
 3.Gomido FC                 30 12 13  5 26-11 49
 4.Dynamic Togolais          30 12 10  8 27-21 46
 5.AC Sèmassi FC             30 11 12  7 24-20 45
 6.AS Douanes                30 10 11  9 22-18 41
 7.Kotoko FC                 30 10 10 10 22-23 40  [2 1 1 0 2-0 4]
 8.Étoile Filante            30  9 13  8 27-23 40  [2 0 1 1 0-2 1]
 9.Abou Ossé FC              30  9 11 10 21-22 38  [2 0 0 2 1-3 0]
10.US Masséda                30 11  5 14 23-33 38  [2 2 0 0 3-1 6]
11.US Koroki                 30  8 12 10 27-27 36
12.Tchaoudjo AC              30  8 11 11 28-31 35
-------------------------------------------------
13.Togo Télécom FC           30  7  9 14 18-38 30  Relegated
14.AS Togo-Port              30  6 10 14 26-41 28
15.Foadan                    30  5 10 15 14-28 25
16.AC Merlan                 30  5  8 17 17-38 23  Relegated

NB: after the season, Maranatha FC had about 20 matches awarded
    0-3 losses against them for fraud with a player's license
    and were relegated to the second level; the club have appealed
    this decision at the CAS in Genève where they were successful
    in Feb 2010.

NB: next season only 14 teams will participate.


Championnat National de 2ème Division 2009-2011

Phase de Poules | Phase Finale

Phase de Poules

NB: 33 participants; 2 teams will be promoted; 17 teams will be relegated.

Round 1 [Aug 30, 2009]
Poule A
Lomé Asfosa 	    2-1 Gbohloe-Su d’Aného
Aspoto	 	    1-0 Tigre Noir Zephyr
Caiman AC 	    2-1 Entente II
Essor                -  ASPT
Agaza de Lomé 	    bye
Poule B
Okiti FC   	    2-0 Espoir
Ifodje 	   	    0-1 Anges de Notse
US Amou    	    2–0 Arabia
Ange de Dayes 	    1-0 Volcan
Poule C
Gbikinti   	    0-1 Odalou
Unisport   	    2-0 Kassa
AS Dankpen 	    1-0 Foukpa
Agoua	   	    0-0 Lumière
Eléphants de Blitta bye
Poule D
Sarasport 	    3-0 AS Binah
Tigre Noir 	    3-0 ASCK
Danle	   	    0-0 Kakadl
Doumbé de Mango     bye

NB: league was interrupted at the end of 2009, and resumed on Jan 29,
    2011; no matches were played during 2010

Round 17 [Feb 20, 2011]
Poule A
Caiman              0-1 Gbohloesu 
Agaza               0-0 Aspoto 
Poule C
Unisport            3-0 Elephants 

Final Tables:

Poule A
 1.Agaza de Lomé             16 12  3  1 25-10 39  Qualified
 2.SNPT de Kpeme             16  7  7  2 19-10 28  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.ASFOSA                    16  8  3  5 15-12 27
 4.Tigre Noir Zéphyr         16  8  2  6 18-15 26
-------------------------------------------------
 5.Gblohoesu d'Aneho         16  6  4  6 15-12 22  Relegated
 6.Entente 2 de Lomé         16  5  4  7 14-18 19  Relegated
 7.Caïman AC de Lomé         16  4  4  8 14-17 16  Relegated
 8.ASPOTO                    16  3  3 10 10-23 12  Relegated
 9.Essor de Lomé             16  3  2 11  8-21 11  Relegated

Poule B
 1.Okiti de Badou            14 10  2  2 22- 6 32  Qualified
 2.Anges de Notse            14  9  2  3 21- 9 29  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Espoir de Tsevie          14  5  7  2 14- 7 22
 4.Arabia FC de Tabligbo     14  4  6  4 13-12 18
-------------------------------------------------
 5.Ifodjè d'Atakpamé         14  4  5  5 16-18 17  Relegated
 6.US Amou d'Amlame          14  4  4  6 10-17 16  Relegated
 7.Volcan FC de Nyamassila   14  3  3  8 10-19 12  Relegated
 8.Anges de Dayes            14  1  3 10  4-22  6  Relegated

Poule C
 1.Unisport de Sokode        16 11  2  3 25-13 35  Qualified
 2.Odalou de Kambole         16  9  3  4 18-15 30  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Agouwa FC de Koussountou  16  7  6  3 26-13 27
 4.Foukpa de Sotouboua       16  7  6  3 20-11 27
-------------------------------------------------
 5.Gbikinti de Bassar        16  7  4  5 19-14 25  Relegated
 6.AS Dankpen de G.Kouka     16  4  4  8 15-23 16  Relegated
 7.Lumière de Sokode         16  4  3  9  9-19 15  Relegated
 8.Elephant de Blitta        16  2  5  9 15-25 11  Relegated
 9.Kassa de Kabou            16  2  5  9 14-26 11  Relegated
NB: total goal difference +2

Poule D
 1.Sara FC de Bafilo         12  7  4  1 26- 8 25  Qualified
 2.Tigre Noir de Cinkasse    12  7  3  2 16- 6 24  Qualified
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 3.Doumbe de Mango           12  6  3  3 21- 9 21
 4.ASCK de Kara              12  4  2  6 10-19 14
-------------------------------------------------
 5.AS Binah                  12  3  4  5 10-19 13  Relegated
 6.Danle FC de Gando         12  3  3  6  9-16 12  Relegated
 7.Kakadl FC                 12  1  3  8  5-20  6  Relegated

Phase Final

Demi-finales régionales

Zone Sud

NB: the semifinal involving SNPT was delayed due to a protest by ASFOSA

First Legs
[Mar 13]
Anges de Notse      1-0 Agaza de Lomé
[Apr 10]
Okiti de Badou      4-3 SNPT de Kpeme

Second Legs 
[Mar 20]
Agaza de Lomé       2-1 Anges de Notse
[Apr 14]
SNPT de Kpeme       0-2 Okiti de Badou

Playoff [Apr 13]
Agaza de Lomé       4-2 Anges de Notse

Zone Nord

First Legs [Mar 13]
Tigre Noir Cinkasse 1-4 Unisport de Sokode
Odalou de Kambole   0-3 Sara FC de Bafilo

Second Legs [Mar 20]
Unisport de Sokode  3-0 Tigre Noir Cinkasse
Sara FC de Bafilo   2-0 Odalou de Kambole

Finales régionales

Zone Sud [Apr 23, stade Gal Ameyi, Womé]
Agaza de Lomé       0-3 Okiti de Badou
  [Yaya Issifou 22pen, Kondo Arimiyawou 62, 80]
Zone Nord [Apr 24, stade Gal Ameyi, Womé]
Sara FC de Bafilo   1-2 Unisport de Sokode
  [Assouma Soleani 28; Nouridine Arafat 76, 87]

Finale Nationale [Jun 5, stade Municipal, Lomé]
Okiti de Badou      1-1 Unisport de Sokode  [1-3 pen]
  [Yaya Issifou 51pen; ouro-Akpo Mounassirou 35]

NB: all four regional finalists promoted


2006/07

2011/12

list of champions

list of cup winners


About this document

Sources included: Togo Football

Prepared and maintained by José Batalha and Hans Schöggl for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: José Batalha and Hans Schöggl
Last updated: 6 Dec 2012

(C) Copyright José Batalha, Hans Schöggl and RSSSF 2009/12
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.