Tunisia 2015/16


Ligue Professionnelle 1
Coupe de Tunisie
Coupe de la Ligue
Ligue Professionnelle 2
Ligue III

Ligue Professionnelle 1

Final Table:

 1.Etoile du Sahel       30  24  5  1  57-17  77  Champions
 2.Espérance de Tunis    30  23  3  4  60-21  72  [2 1 0 1 2-2 3]
 3.CS Sfaxien            30  23  3  4  57-21  72  [2 1 0 1 2-2 3]
 4.ES Métlaoui           30  15  4 11  36-26  49
 5.CA Bizertin           30  11  8 11  21-21  41
 6.Club Africain         30  11  6 13  42-38  39  [C]
 7.EO Sidi Bouzid        30  11  4 15  25-38  37  [P]
 8.CS Hammam-Lif         30  10  6 14  27-32  36  [2 1 1 0 2-1 4]
 9.JS Kairouanaise       30  10  6 14  27-37  36  [2 0 1 1 1-2 1]
10.AS La Marsa           30   9  4 14  25-35  34
11.US Ben Guerdane       30   8  9 13  21-30  33  [4 2 0 2 4-4 6]  [P]
12.Stade Gabésien        30   8  9 13  28-35  33  [4 1 2 1 7-7 5]
13.Espérance de Zarzis   30   8  9 13  30-39  33  [4 1 2 1 7-7 5]
------------------------------------------------
14.El-Gawafel de Gafsa   30   6 12 12  31-41  30  Relegated
15.Avenir S Kasserine    30   5  8 17  17-49  23  [P]  Relegated
16.Stade Tunisien        30   4  9 17  17-41  18  [-3]  Relegated

NB: Stade Tunisien 3 points deducted (1 for each no show in rounds 28-30);
    first ever relegation for Stade Tunisien

Round 1
[Sep 12]
CS Hammam-Lif       1-0 EO Sidi Bouzid      
[Sep 13]
AS Kasserine        0-2 CA Bizertin         
Club Africain       4-0 Stade Tunisien      
El-Gawafel de Gafsa 2-3 Espérance de Zarzis 
US Ben Guerdane     2-0 JS Kairouanaise     
[Sep 16]
AS La Marsa         3-1 Espérance de Tunis  
ES Métlaoui         2-0 Etoile du Sahel     
[Sep 17]
CS Sfaxien          2-1 Stade Gabésien      

Round 2
[Sep 19]
EO Sidi Bouzid      2-0 Club Africain       
Stade Tunisien      0-0 AS Kasserine        
[Sep 20]
CA Bizertin         0-1 CS Sfaxien          
Espérance de Zarzis 0-0 AS La Marsa         
Espérance de Tunis  1-0 ES Métlaoui         
Etoile du Sahel     4-0 US Ben Guerdane     
JS Kairouanaise     1-1 CS Hammam-Lif       
Stade Gabésien      1-0 El-Gawafel de Gafsa 

Round 3
[Sep 26]
AS La Marsa         0-2 Stade Gabésien      
CA Bizertin         1-0 Stade Tunisien      
US Ben Guerdane     0-2 Espérance de Tunis  
[Sep 27]
AS Kasserine        0-1 EO Sidi Bouzid      
Club Africain       5-0 JS Kairouanaise     
CS Sfaxien          3-1 El-Gawafel de Gafsa 
ES Métlaoui         1-0 Espérance de Zarzis 
[Oct 28]
CS Hammam-Lif       0-1 Etoile du Sahel     

Round 4
[Oct 2]
EO Sidi Bouzid      2-0 CA Bizertin         
Espérance de Tunis  2-1 CS Hammam-Lif       
[Oct 3]
El-Gawafel de Gafsa 1-2 AS La Marsa         
Espérance de Zarzis 2-1 US Ben Guerdane     
JS Kairouanaise     1-2 AS Kasserine        
Stade Gabésien      0-0 ES Métlaoui         
Stade Tunisien      0-1 CS Sfaxien          
[Dec 13]
Etoile du Sahel     1-0 Club Africain       

Round 5
[Oct 13]
CS Hammam-Lif       3-1 Espérance de Zarzis 
ES Métlaoui         1-0 El-Gawafel de Gafsa 
Stade Tunisien      1-2 EO Sidi Bouzid      
[Oct 14]
AS Kasserine        0-1 Etoile du Sahel     
CS Sfaxien          3-0 AS La Marsa         
US Ben Guerdane     1-0 Stade Gabésien      
Club Africain       0-2 Espérance de Tunis  
[Oct 16]
CA Bizertin         awd JS Kairouanaise     [awarded 2-0, originally 1-1; Kairouan used
                                             ineligible player]
Round 6
[Oct 31]
AS La Marsa         0-0 ES Métlaoui         
El-Gawafel de Gafsa 0-0 US Ben Guerdane     
Espérance de Zarzis 1-0 Club Africain       
[Nov 1]
EO Sidi Bouzid      0-1 CS Sfaxien          
Espérance de Tunis  5-0 AS Kasserine        
Etoile du Sahel     2-1 CA Bizertin         
JS Kairouanaise     0-1 Stade Tunisien      
Stade Gabésien      2-0 CS Hammam-Lif       

Round 7
[Nov 7]
CA Bizertin         1-3 Espérance de Tunis  
Club Africain       1-1 Stade Gabésien      
CS Sfaxien          3-1 ES Métlaoui         
EO Sidi Bouzid      0-2 JS Kairouanaise     
Stade Tunisien      0-0 Etoile du Sahel     
[Nov 8]
AS Kasserine        1-1 Espérance de Zarzis 
CS Hammam-Lif       2-0 El-Gawafel de Gafsa 
US Ben Guerdane     0-0 AS La Marsa         

Round 8
[Nov 20]
AS La Marsa         1-0 CS Hammam-Lif       
El-Gawafel de Gafsa 1-1 Club Africain       
ES Métlaoui         0-1 US Ben Guerdane     
Espérance de Zarzis 0-0 CA Bizertin         
JS Kairouanaise     2-2 CS Sfaxien          
Stade Gabésien      0-1 AS Kasserine        [award of 2-0 later revoked]
Espérance de Tunis  4-1 Stade Tunisien      
[Dec 9] 		
Etoile du Sahel     1-0 EO Sidi Bouzid      

Round 9
[Dec 16]
CS Hammam-Lif       0-1 ES Métlaoui         
CS Sfaxien          1-0 US Ben Guerdane     
EO Sidi Bouzid      awd Espérance de Tunis  [awarded 0-2; abandoned at 0-2]
JS Kairouanaise     1-3 Etoile du Sahel     
Stade Tunisien      1-1 Espérance de Zarzis 
[Dec 17]
AS Kasserine        1-1 El-Gawafel de Gafsa 
CA Bizertin         1-0 Stade Gabésien      
Club Africain       1-0 AS La Marsa         

Round 10 [Dec 20]
AS La Marsa         2-0 AS Kasserine        
El-Gawafel de Gafsa 0-0 CA Bizertin         
ES Métlaoui         1-0 Club Africain       
Espérance de Zarzis 0-2 EO Sidi Bouzid      
Espérance de Tunis  2-1 JS Kairouanaise     
Etoile du Sahel     3-1 CS Sfaxien          
Stade Gabésien      1-0 Stade Tunisien      
US Ben Guerdane     2-0 CS Hammam-Lif       

Round 11
[Dec 23]
CS Sfaxien          2-1 CS Hammam-Lif       
Stade Tunisien      1-1 El-Gawafel de Gafsa 
[Dec 24]
AS Kasserine        1-2 ES Métlaoui         
CA Bizertin         1-0 AS La Marsa         
Club Africain       2-1 US Ben Guerdane     
EO Sidi Bouzid      0-3 Stade Gabésien      
Etoile du Sahel     3-0 Espérance de Tunis  
JS Kairouanaise     1-0 Espérance de Zarzis 

Round 12 [Dec 27]
AS La Marsa         1-0 Stade Tunisien      
CS Hammam-Lif       2-2 Club Africain       
El-Gawafel de Gafsa 2-1 EO Sidi Bouzid      
ES Métlaoui         0-1 CA Bizertin         
Espérance de Zarzis 0-1 Etoile du Sahel     
Espérance de Tunis  2-1 CS Sfaxien          
Stade Gabésien      0-1 JS Kairouanaise     
US Ben Guerdane     2-2 AS Kasserine        

Round 13 [Dec 30]
AS Kasserine        0-0 CS Hammam-Lif       
CA Bizertin         0-0 US Ben Guerdane     
CS Sfaxien          3-1 Club Africain       
EO Sidi Bouzid      3-2 AS La Marsa         
Espérance de Tunis  1-2 Espérance de Zarzis 
Etoile du Sahel     5-2 Stade Gabésien      
JS Kairouanaise     1-0 El-Gawafel de Gafsa 
Stade Tunisien      2-0 ES Métlaoui         

Round 14 [Jan 3]
Stade Gabésien      0-1 Espérance de Tunis  
AS La Marsa         0-2 JS Kairouanaise     
Club Africain       2-0 AS Kasserine        
CS Hammam-Lif       0-0 CA Bizertin         
El-Gawafel de Gafsa 1-1 Etoile du Sahel     
ES Métlaoui         3-1 EO Sidi Bouzid      
US Ben Guerdane     1-0 Stade Tunisien      
CS Sfaxien          2-0 Espérance de Zarzis 

Round 15 [Jan 6]
AS Kasserine        0-3 CS Sfaxien          
Espérance de Tunis  3-0 El-Gawafel de Gafsa 
CA Bizertin         0-0 Club Africain       
EO Sidi Bouzid      1-0 US Ben Guerdane     
Espérance de Zarzis 3-3 Stade Gabésien      
JS Kairouanaise     1-0 ES Métlaoui         
Stade Tunisien      0-1 CS Hammam-Lif       
Etoile du Sahel     3-0 AS La Marsa         

Table:

 1.Etoile du Sahel       15  12  2  1  29- 8  38
 2.CS Sfaxien            15  12  1  2  29-12  37
 3.Espérance de Tunis    15  12  0  3  31-13  36
 4.CA Bizertin           15   6  5  4  10- 8  23
 5.ES Métlaoui           15   7  2  6  12-11  23
 6.EO Sidi Bouzid        15   7  0  8  15-18  21  [P]
 7.JS Kairouanaise       15   6  2  7  14-20  20
 8.Club Africain         15   5  4  6  19-15  19  [C]
 9.US Ben Guerdane       15   5  4  6  11-14  19  [P]
10.Stade Gabésien        15   5  3  7  16-16  18
11.AS La Marsa           15   5  3  7  11-17  18
12.Espérance de Zarzis   15   4  5  6  14-19  17
13.CS Hammam-Lif         15   4  4  7  12-15  16
------------------------------------------------
14.Avenir S Kasserine    15   2  5  8   8-23  11  [P]
15.Stade Tunisien        15   2  4  9   7-18  10
16.El-Gawafel de Gafsa   15   1  6  8  10-21   9

Round 16
[Feb 13]
Espérance de Tunis  1-0 AS La Marsa
Etoile du Sahel     1-0 ES Métlaoui
[Feb 14]
EO Sidi Bouzid      0-1 CS Hammam-Lif
JS Kairouanaise     0-0 US Ben Guerdane
Espérance de Zarzis 1-1 El-Gawafel de Gafsa
CA Bizertin         1-0 AS Kasserine
[Feb 17]
Stade Gabésien      0-2 CS Sfaxien
Stade Tunisien      4-2 Club Africain

Round 17
[Feb 20]
CS Hammam-Lif       1-0 JS Kairouanaise
ES Métlaoui         1-2 Espérance de Tunis
[Feb 21]
Club Africain       1-0 EO Sidi Bouzid
AS La Marsa         2-0 Espérance de Zarzis
El-Gawafel de Gafsa 2-0 Stade Gabésien
AS Kasserine        0-0 Stade Tunisien
CS Sfaxien          1-0 CA Bizertin
[Feb 25]
US Ben Guerdane     0-2 Etoile du Sahel

Round 18
[Feb 28]
Espérance de Tunis  2-1 US Ben Guerdane
Etoile du Sahel     2-0 CS Hammam-Lif
Stade Tunisien      1-0 CA Bizertin
El-Gawafel de Gafsa 1-4 CS Sfaxien
Espérance de Zarzis 1-3 ES Métlaoui
EO Sidi Bouzid      0-0 AS Kasserine
[Mar 2]
Stade Gabésien      1-1 AS La Marsa
JS Kairouanaise     2-1 Club Africain

Round 19
[Mar 5]
CA Bizertin         0-1 EO Sidi Bouzid
CS Hammam-Lif       0-1 Espérance de Tunis
[Mar 6]
AS La Marsa         2-2 El-Gawafel de Gafsa
CS Sfaxien          3-1 Stade Tunisien
Club Africain       1-2 Etoile du Sahel
US Ben Guerdane     1-0 Espérance de Zarzis
AS Kasserine        1-0 JS Kairouanaise
ES Métlaoui         1-0 Stade Gabésien

Round 20
[Mar 13]
El-Gawafel de Gafsa 2-2 ES Métlaoui
AS La Marsa         0-1 CS Sfaxien
EO Sidi Bouzid      0-0 Stade Tunisien
JS Kairouanaise     0-1 CA Bizertin
[Apr 2]
Etoile du Sahel     1-0 AS Kasserine
Espérance de Zarzis 2-1 CS Hammam-Lif
Stade Gabésien      2-1 US Ben Guerdane
[Apr 3]
Espérance de Tunis  2-1 Club Africain

Round 21
[Apr 10]
ES Métlaoui         1-0 AS La Marsa
Club Africain       1-1 Espérance de Zarzis
CS Sfaxien          3-1 EO Sidi Bouzid
Stade Tunisien      1-1 JS Kairouanaise
[Apr 11]
US Ben Guerdane     1-1 El-Gawafel de Gafsa
[Apr 14]
AS Kasserine        0-4 Espérance de Tunis
CA Bizertin         0-2 Etoile du Sahel
CS Hammam-Lif       1-1 Stade Gabésien

Round 22
[Apr 17]
ES Métlaoui         0-1 CS Sfaxien
JS Kairouanaise     1-1 EO Sidi Bouzid
Espérance de Zarzis 3-1 AS Kasserine
El-Gawafel de Gafsa 2-1 CS Hammam-Lif
AS La Marsa         1-0 US Ben Guerdane
[Apr 27]
Espérance de Tunis  2-0 CA Bizertin
Stade Gabésien      1-3 Club Africain
Etoile du Sahel     4-1 Stade Tunisien

Round 23 
[Apr 23]
CS Hammam-Lif       1-1 AS La Marsa
CA Bizertin         1-1 Espérance de Zarzis
Stade Tunisien      0-0 Espérance de Tunis
[Apr 24]
Club Africain       2-1 El-Gawafel de Gafsa
US Ben Guerdane     2-2 ES Métlaoui
CS Sfaxien          1-0 JS Kairouanaise
AS Kasserine        3-2 Stade Gabésien
EO Sidi Bouzid      1-2 Etoile du Sahel

Round 24 [May 1]
ES Métlaoui         1-0 CS Hammam-Lif
US Ben Guerdane     0-0 CS Sfaxien
Espérance de Tunis  5-1 EO Sidi Bouzid
Etoile du Sahel     2-1 JS Kairouanaise
Espérance de Zarzis 3-1 Stade Tunisien
El-Gawafel de Gafsa 2-1 AS Kasserine
Stade Gabésien      0-0 CA Bizertin
AS La Marsa         2-3 Club Africain

Round 25
[May 7]
CS Hammam-Lif       2-0 US Ben Guerdane
[May 8]
AS Kasserine        awd AS La Marsa         [awarded 0-2; originally 3-1; AS Kasserine
CA Bizertin         1-1 El-Gawafel de Gafsa  fielded ineligible player]
Club Africain       0-2 ES Métlaoui
EO Sidi Bouzid      1-0 Espérance de Zarzis
[May 11]
CS Sfaxien          1-1 Etoile du Sahel
JS Kairouanaise     0-4 Espérance de Tunis
[May 12]
Stade Tunisien      0-1 Stade Gabésien

Round 26
[May 15]
CS Hammam-Lif       2-1 CS Sfaxien
El-Gawafel de Gafsa 2-0 Stade Tunisien
ES Métlaoui         2-1 AS Kasserine
AS La Marsa         1-0 CA Bizertin
US Ben Guerdane     0-2 Club Africain
Espérance de Zarzis awd JS Kairouanaise     [awarded 0-2; originally 0-0; Espérance de Zarzis
[May 25]                                     fielded ineligible player]
Stade Gabésien      1-0 EO Sidi Bouzid
Espérance de Tunis  2-2 Etoile du Sahel

Round 27 [May 22]
Stade Tunisien      1-1 AS La Marsa
Club Africain       3-1 CS Hammam-Lif
EO Sidi Bouzid      2-1 El-Gawafel de Gafsa
CA Bizertin         3-2 ES Métlaoui
Etoile du Sahel     1-0 Espérance de Zarzis
CS Sfaxien          1-0 Espérance de Tunis
JS Kairouanaise     0-0 Stade Gabésien
AS Kasserine        1-0 US Ben Guerdane

Round 28 [May 29]
CS Hammam-Lif       2-0 AS Kasserine
US Ben Guerdane     1-0 CA Bizertin
Club Africain       2-3 CS Sfaxien
AS La Marsa         0-1 EO Sidi Bouzid
Espérance de Zarzis 1-2 Espérance de Tunis
Stade Gabésien      1-1 Etoile du Sahel
El-Gawafel de Gafsa 2-1 JS Kairouanaise
ES Métlaoui         awd Stade Tunisien      [awarded 2-0, Stade dns]

Round 29 [Jun 9]
Espérance de Tunis  2-0 Stade Gabésien
JS Kairouanaise     3-1 AS La Marsa
AS Kasserine        1-1 Club Africain
CA Bizertin         3-0 CS Hammam-Lif
Etoile du Sahel     2-1 El-Gawafel de Gafsa [protest Gafsa]
EO Sidi Bouzid      0-4 ES Métlaoui         
Stade Tunisien      awd US Ben Guerdane     [awarded 0-2, Stade dns]
Espérance de Zarzis 1-0 CS Sfaxien

Round 30 [Jun 12]
CS Sfaxien          6-0 AS Kasserine
El-Gawafel de Gafsa 0-0 Espérance de Tunis
Club Africain       0-1 CA Bizertin
US Ben Guerdane     1-1 EO Sidi Bouzid
Stade Gabésien      2-2 Espérance de Zarzis
ES Métlaoui         1-2 JS Kairouanaise
CS Hammam-Lif       awd Stade Tunisien      [awarded 2-0, Stade dns]
AS La Marsa         0-3 Etoile du Sahel

Final Table:

 1.Etoile du Sahel       30  24  5  1  57-17  77  Champions
 2.Espérance de Tunis    30  23  3  4  60-21  72  [2 1 0 1 2-2 3]
 3.CS Sfaxien            30  23  3  4  57-21  72  [2 1 0 1 2-2 3]
 4.ES Métlaoui           30  15  4 11  36-26  49
 5.CA Bizertin           30  11  8 11  21-21  41
 6.Club Africain         30  11  6 13  42-38  39  [C]
 7.EO Sidi Bouzid        30  11  4 15  25-38  37  [P]
 8.CS Hammam-Lif         30  10  6 14  27-32  36  [2 1 1 0 2-1 4]
 9.JS Kairouanaise       30  10  6 14  27-37  36  [2 0 1 1 1-2 1]
10.AS La Marsa           30   9  4 14  25-35  34
11.US Ben Guerdane       30   8  9 13  21-30  33  [4 2 0 2 4-4 6]  [P]
12.Stade Gabésien        30   8  9 13  28-35  33  [4 1 2 1 7-7 5]
13.Espérance de Zarzis   30   8  9 13  30-39  33  [4 1 2 1 7-7 5]
------------------------------------------------
14.El-Gawafel de Gafsa   30   6 12 12  31-41  30  Relegated
15.Avenir S Kasserine    30   5  8 17  17-49  23  [P]  Relegated
16.Stade Tunisien        30   4  9 17  17-41  18  [-3]  Relegated

NB: Stade Tunisien 3 points deducted (1 for each no show in rounds 28-30);
    first ever relegation for Stade Tunisien


Coupe de Tunisie

Round 1

NB: Only amateur teams enter.

[Oct 10]
VS Manzel Abderrahmane	2-1 AS Soukra
OC Kerkennah 		1-0 SS Gafsa
ES Jammel 		1-1 ES Beni Khalled		[1-1 aet; 4-5 pen]
[Oct 11]
CO Transports		0-1 AS Mohamédia
SC Moknine 		1-1 CS Chebba			[1-2 aet]
ES Rades 		3-0 Jeunesse Sportive Omrane
Hilal Redeyef 		1-2 CO Médenine
CS Makthar 		1-0 CS Hajeb Layoun
ES Fahs			1-1 ES Haffouz			[1-1 aet; 11-10 pen]
Enfidha Sport 		2-1 HS Kalaa Kobra
Stade Nabeulien		0-0 AS Jelma			[aet; 7-6 pen]
JS Soukra 		1-0 Safia Sport Ksour
NA Bouhjar		1-1 CS Hilalien			[1-1 aet; 2-4 pen]
Club Sportif Dehmani 	1-0 Club Medjezien
AS Slimane 		3-4 Stade Africain Menzel Bourguiba
FC Mdhila 		2-4 LPS Tozeur
CS Bembla		1-1 Kalaa Sport			[1-1 aet; 5-4 pen]
US Metouia 		2-0 ES Djerba
ES Feriana 		1-0 PS Sakiet Eddayer

Round 2

Amateur teams

[Nov 28]
CF Menzel Tmime		2-6 Stade Africain Menzel Bourguiba
VS Manzel Abderrahmane	3-1 Tinja Sports
ES Mezzouna 		0-3 CS Chebba
CO Ghorghar		3-1 Oasis Chnenni
FC Hammamet		2-0 Grombalia Sport
ZS Chammakh 		1-2 US Metouia
ES Regueb 		1-0 WS Hamma
ES Bouhajla 		0-5 Kalaa Sport
AS Mohamédia		1-1 Club Sportif Dehmani	[1-1 aet; 4-2 pen]
Club S Jbeniana		0-0 CO Médenine			[aet; 4-3 pen]
Espoir Bouficha		0-0 Mouloudia Manouba		[aet; 3-2 pen]
CS Ouerdanine		1-1 AS Jelma			[1-2 aet]
AS Sbikha 		0-1 ES Eljam
AS Rejiche		0-0 BS Bennan			[aet; 2-4 pen]
Union Ksour Essef	awd JS Tozeur			[2-0 awarded; 0-0 abd 60']
ES Feriana 		0-1 LPS Tozeur
El Tadhamon Sport 	0-1 AS Oued Ellil
FS Ksar Gafsa		1-0 OC Kerkennah
Enfidha Sport 		0-4 NA Bouhjar
FS Ras Jebel 		0-2 ES Rades
S Soussien		2-3 ES Beni Khalled
CS Makthar 		0-1 ES Fahs
ASK Barnoussa		1-1 JS Soukra			[2-1 aet]

2nd level teams

[Nov 28]
SS Zarzouna		0-0 US Monastir			[aet; 3-1 pen]
AS Ariana		1-3 US Siliana
Olympique du Kef	1-1 Sfax Railways Sports	[1-1 aet; 3-4 pen]
SS Sfaxien 		0-1 Olympique Beja
CS Korba		3-0 US Sbeïtla
EM Mahdia		0-0 ES Hamam-Sousse		[aet; 6-5 pen]
Sporting Club Ben Arous 0-1 AS Djerba
US Tataouine		0-0 Croissant Msaken		[aet; 1-3 pen]
Jendouba Sports		bye

Round 3
[Dec 19]
AS Jelma		0-0 SS Zarzouna			[aet; 5-6 pen]
ES Rades		2-0 EM Mahdia
Club S Jbeniana 	0-1 Sfax Railways Sports
ES Fahs			1-2 CO Ghorghar
[Dec 20]
FS Ksar Gafsa 		2-0 Stade Africain Menzel Bourguiba
Union Ksour Essef	0-0 LPS Tozeur			[aet; 7-6 pen]
Jendouba Sport		1-0 VS Manzel Abderrahmane
ASK Barnoussa		1-2 US Siliana
Olympique Beja		2-0 AS Djerba
FC Hammamet		5-1 ES Beni Khalled
Croissant Msaken	4-3 AS Mohamédia
CS Korba		2-2 NA Bouhjar			[2-3 aet]
ES Regueb		2-1 ES Eljam
AS Oued Ellil		2-0 US Metouia			[aet]
Kalaa Sport		5-3 Espoir Bouficha
BS Bennan 		awd CS Chebba			[0-2 awarded]

Round 4

NB: 1st level teams enter.

[Jan 30]
ES Sahel		4-2 FC Hammamet
Club Africain		2-1 US Ben Guerdane
CS Sfaxien 		0-1 AS Marsa
Olympique Beja		0-0 Stade Tunisien		[aet; 4-1 pen]
CA Bizertin		3-0 US Siliana
SS Zarzouna		3-1 NA Bouhjar
Stade Gabesien		1-0 ES Zarzis
ES Rades		1-1 JS Kairouanaise		[2-2 aet; 5-6 pen]
Kalaa Sport		2-0 Sfax Railways Sports
ES Regueb 		0-3 O Sidi Bouzid
ES Fahs			1-0 EGS Gafsa
Croissant Msaken	2-0 AS Oued Ellil
CS Chebba		2-0 Jendouba Sport
Union Ksour Essef 	0-4 ES Tunis
FS Ksar Gafsa		1-0 CS Hammam Lif
ES Métlaoui		bye

Round 5
[Feb 5]
SS Zarzouna		3-1 Stade Gabesien
[Feb 6]
Croissant Msaken 	0-2 Club Africain
CS Chebba		1-2 O Sidi Bouzid
[Feb 7]
ES Sahel		4-1 Olympique Beja
ES Fahs 		0-3 AS Marsa
Kalaa Sport		0-0 CA Bizertin		[aet; 4-3 pen]
ES Metlaoui		2-1 JS Kairouanaise
FS Ksar Gafsa 		0-5 ES Tunis

1/4 final
[Aug 15]
Stade Gabesien		awd O Sidi Bouzid	[2-0 awarded; O Sidi Bouzid dns]
[Aug 16]
Kalaa Sport		0-4 AS Marsa
ES Sahel		0-1 ES Tunis
Club Africain		2-0 ES Metlaoui

Semifinals [Aug 20]
Stade Gabesien		1-2 ES Tunis
AS Marsa		1-1 Club Africain	[1-1 aet; 5-6 pen]

Final [Aug 27, Stade Olympique de Rades, Tunis]
ES Tunis		2-0 Club Africain
 [Taha Yassine Khenissi 50', Edem Rjaibi 54']

Coupe de la Ligue

Round 1
[Feb 20]
VS Manzel Abderrahmane 	 	2-0 Safia Sport Ksour
[Feb 21]
Espoir Sportif de Jerba Midoun 	awd SC Moknine		[2-0 awarded; SC Moknine dns]
AS Mohamédia 		 	1-0 Stade Africain Menzel Bourguiba
AS Oued Ellil 		 	awd El Alia Sport	[2-0 awarded; El Alia Sport dns]
Hilal Redaief 		 	1-0 SS Gafsa    
CO Médenine 		 	2-1 ES Feriana    
Étoile Sportive d'El Fahs 	4-0 NA Bouhjar    
Mouloudia Manouba 	 	4-1 ES Rades    
HS Kalaa Kobra 		 	2-0 AS Sbikha    
Jeunesse Sportive Omrane 	2-4 AS Soukra    
OC Kerkennah 		 	7-0 CO Ben Guerdane    
CS Chebba 		 	0-1 US Metouia    
CS Hilalien 		 	1-1 AS Jelma		[1-2 aet]
Stade Nabeulien 	 	3-0 ES Jammel    
Etoile Sportive d'El Jem 	2-0 CS Makthar    
JS Soukra 		 	2-0 JS Tébourba    
Club Sportif Dehmani 	 	2-1 Club Medjezien    
Club S Jbeniana 	 	awd FC Mdhila		[0-2 awarded; Club S Jbeniana dns]
AS Rejiche 		 	4-0 CS Hajeb Layoun    
Union Ksour Essef 	 	awd GS Moulares		[2-0 awarded; GS Moulares dns]
AS Slimane 		 	1-1 CF Menzel Tmime	[2-2 aet; 2-3 pen]
Association Sportive de Mareth  0-1 ZS Chammakh    
CS Bembla 			9-1 FS Zaremdine    
ES Oueslatia 			1-2 Union Sportive Bousalem
US Ajim Djerba 			1-1 LPS Tozeur		[1-1 aet; 13-12 pen]
US Sidi Ameur 			2-1 Espoir Bouficha    
ES Hazoua 			awd PS Sakiet Eddayer	[0-2 awarded; ES Hazoua dns]
AS Battan 			0-2 CS Ouerdanine    
Thala Sports 			2-1 RS Sbiba    

Round 2
[Mar 12]
AS Soukra			3-2 VS Manzel Abderrahmane    
Kalaa Sport			1-3 CS Ouerdanine    
Stade Nabeulien			5-0 Thala Sports    
[Mar 13]
Mouloudia Manouba		2-0 CF Menzel Tmime    
AS Mohamédia			2-1 JS Soukra    
Union Sportive Bousalem		2-0 Club Sportif Dehmani    
Etoile Sportive d'El Jem	1-1 CS Bembla    	[1-1 aet; 4-2 pen]
ES Hazoua			0-3 CO Médenine    
HS Kalaa Kobra			1-0 AS Jelma    
US Sidi Ameur			2-3 Étoile Sportive d'El Fahs
Hilal Redaief			0-0 OC Kerkennah	[1-1 aet; 5-4 pen]
[Apr 6]
US Ajim Djerba			1-1 US Metouia    	[1-1 aet; 5-4 pen]
ZS Chammakh			0-1 GS Moulares    
[Apr 13]
Espoir Sportif de Jerba Midoun	3-1 Club S Jbeniana 
AS Rejiche			bye  
AS Oued Ellil			bye

Round 3
[Apr 27]
GS Moulares    			2-3 Union Sportive Bousalem
AS Mohamédia 			3-0 AS Rejiche
AS Oued Ellil 			4-2 Stade Nabeulien
CO Médenine 			0-1 Hilal Redaief
Mouloudia Manouba 		2-2 Étoile Sportive d'El Fahs	[2-2 aet; 4-5 pen]
AS Soukra 			2-1 CS Ouerdanine
[May 4]
HS Kalaa Kobra 			0-2 Espoir Sportif de Jerba Midoun
US Ajim Djerba			1-1 Etoile Sportive d'El Jem	[1-1 aet; 3-4 pen]

1/4 final [May 25]
AS Oued Ellil			2-0 Etoile Sportive d'El Jem
Hilal Redaief			2-2 Étoile Sportive d'El Fahs	[2-2 aet; 1-3 pen]
Union Sportive Bousalem		1-0 AS Mohamédia
AS Soukra			1-0 Espoir Sportif de Jerba Midoun

Semifinals [May 29]
AS Oued Ellil			0-1 AS Soukra
Étoile Sportive d'El Fahs	6-1 Union Sportive Bousalem

Final [Jun 4, Stade El Menzah, Tunis]
Étoile Sportive d'El Fahs	1-0 AS Soukra			[aet]



Ligue Professionnelle 2

Groupe A | Groupe B | Promotion Playoff | Relegation Playoff

Groupe A

Final Table:

 1.Union Sportive Monastirienne      18  11  1  6  31-20  34  Qualified  [R]
 2.Football Club Hammamet            18   9  6  3  22-13  33  Qualified
 3.Jendouba Sports                   18   8  7  3  25-16  31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Grombalia Sports                  18   8  6  4  23-16  30
 5.Stade Sportif Sfaxien             18   6  4  8  20-22  22
 6.Club Sportif de Korba             18   5  7  6  16-18  22
 7.Olympique du Kef                  18   5  5  8  20-28  20
 8.Association Sportive de Djerba    18   4  6  8  16-23  18  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.STIR Sportive de Zarzouna         18   4  6  8  14-20  18  Relegation Playoff  [P]
------------------------------------------------------------
10.Union Sportive de Sbeïtla         18   4  4 10  20-31  16  Relegated

Round 1 [Oct 4]
FC Hammamet	 1-2 US Monastir
Olympique du Kef 3-2 Grombalia Sports
Jendouba Sport	 2-1 US Sbeitla
AS Djerba  	 1-3 CS Korba  
SS Zarzouna  	 1-1 SS Sfaxien 

Round 2 [Oct 11]
US Sbeitla       3-1 AS Djerba  
Grombalia Sports 1-0 CS Korba  
US Monastir	 2-1 Jendouba Sport  
Olympique du Kef 1-0 SS Sfaxien  
FC Hammamet      1-0 SS Zarzouna 

Round 3 [Oct 18]
SS Sfaxien  	 2-1 FCHammamet  
AS Djerba  	 1-1 Grombalia Sports  
CS Korba  	 0-1 US Monastir
Jendouba Sport   2-1 Olympique du Kef  
SS Zarzouna  	 1-0 US Sbeitla 

Round 4
[Oct 24]
SS Sfaxien  	 1-1 CS Korba  
[Oct 25]
FC Hammamet  	 3-0 Olympique du Kef  
Grombalia Sports 2-1 Jendouba Sport  
US Sbeitla  	 1-3 US Monastir
AS Djerba  	 1-0 SS Zarzouna 

Round 5
[Oct 31]
Olympique du Kef 3-1 US Sbeitla  
[Nov 1]
CS Korba  	 1-1 FC Hammamet  
US Monastir	 3-1 SS Sfaxien  
Jendouba Sport   1-0 AS Djerba  
Grombalia Sports 0-0 SS Zarzouna 

Round 6 [Nov 8]
FC Hammamet  	 2-2 Jendouba Sport  
US Sbeitla       0-1 Grombalia Sports  
US Monastir	 5-2 Olympique du Kef  
AS Djerba  	 1-0 SS Sfaxien  
SS Zarzouna  	 3-1 CS Korba 

Round 7
[Nov 14]
CS Korba  	 0-1 US Sbeitla  
[Nov 15]
Grombalia Sports 0-1 FC Hammamet  
Olympique du Kef 2-1 AS Djerba  
SS Sfaxien  	 1-0 Jendouba Sport  
SS Zarzouna      2-1 US Monastir

Round 8
[Nov 21]
SS Sfaxien  	 2-0 Grombalia Sports  
[Nov 22]
FC Hammamet  	 1-0 US Sbeitla  
AS Djerba  	 0-1 US Monastir
Olympique du Kef 0-1 CS Korba  
Jendouba Sport   2-0 SS Zarzouna 

Round 9 [Dec 6]
Jendouba Sport   0-0 CS Korba  
US Monastir	 1-1 Grombalia Sports  
FC Hammamet  	 2-0 AS Djerba  
US Sbeitla  	 0-3 SS Sfaxien  
SS Zarzouna  	 1-0 Olympique du Kef 

Round 10
[Jan 2]
CS Korba  	 2-2 AS Djerba  
SS Sfaxien  	 1-0 SS Zarzouna  
[Jan 3]
US Monastir	 0-2 FC Hammamet  
Grombalia Sports 0-0 Olympique du Kef  
US Sbeitla  	 2-2 Jendouba Sport 

Round 11
[Jan 9]
Jendouba Sport   2-0 US Monastir
CS Korba  	 1-1 Grombalia Sports  
[Jan 10]
AS Djerba  	 1-1 US Sbeitla  
SS Sfaxien  	 1-1 Olympique du Kef  
SS Zarzouna  	 0-1 FC Hammamet 

Round 12
[Jan 16]
US Sbeitla  	 1-1 SS Zarzouna
[Jan 17]
FC Hammamet  	 2-0 SS Sfaxien  
Grombalia Sports 2-0 AS Djerba  
US Monastir	 0-1 CS Korba  
Olympique du Kef 1-1 Jendouba Sport  

Round 13
[Jan 21]
US Monastir	 2-1 US Sbeitla  
CS Korba  	 1-1 SS Sfaxien  
SS Zarzouna  	 1-1 AS Djerba 
[Feb 14]
Olympique du Kef 1-1 FC Hammamet  
Jendouba Sport   3-1 Grombalia Sports  

Round 14
[Feb 20]
AS Djerba  	 0-0 Jendouba Sport  
SS Sfaxien  	 0-2 US Monastir
US Sbeitla  	 2-1 Olympique du Kef  
[Feb 21]
FC Hammamet  	 0-0 CS Korba  
SS Zarzouna  	 1-2 Grombalia Sports 

Round 15 [Feb 24]
Jendouba Sport   0-0 FC Hammamet  
Grombalia Sports 1-1 US Sbeitla  
Olympique du Kef 2-1 US Monastir
SS Sfaxien  	 0-2 AS Djerba  
CS Korba  	 1-0 SS Zarzouna 

Round 16 [Feb 28]
US Sbeitla  	 2-1 CS Korba
FC Hammamet	 0-3 Grombalia Sports
AS Djerba	 3-0 Olympique du Kef
Jendouba Sport   2-1 SS Sfaxien
US Monastir	 3-0 SS Zarzouna

Round 17 [Mar 24]
Grombalia Sports 2-0 SS Sfaxien
US Sbeitla	 1-2 FC Hammamet
US Monastir	 3-0 AS Djerba
CS Korba 	 2-1 Olympique du Kef
SS Zarzouna 	 2-2 Jendouba Sport

Round 18 [Mar 30]
CS Korba  	 0-2 Jendouba Sport
Grombalia Sports 3-1 US Monastir
AS Djerba  	 1-1 FC Hammamet
SS Sfaxien 	 5-2 US Sbeitla
Olympique du Kef 1-1 SS Zarzouna

Final Table:

 1.Union Sportive Monastirienne      18  11  1  6  31-20  34  Qualified  [R]
 2.Football Club Hammamet            18   9  6  3  22-13  33  Qualified
 3.Jendouba Sports                   18   8  7  3  25-16  31  Qualified
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Grombalia Sports                  18   8  6  4  23-16  30
 5.Stade Sportif Sfaxien             18   6  4  8  20-22  22
 6.Club Sportif de Korba             18   5  7  6  16-18  22
 7.Olympique du Kef                  18   5  5  8  20-28  20
 8.Association Sportive de Djerba    18   4  6  8  16-23  18  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.STIR Sportive de Zarzouna         18   4  6  8  14-20  18  Relegation Playoff  [P]
------------------------------------------------------------
10.Union Sportive de Sbeïtla         18   4  4 10  20-31  16  Relegated

Groupe B

Final Table:

 1.Olympique de Béja           	     18   8  6  4  25-18  30  Qualified
 2.Union Sportive de Tataouine 	     18   7  8  3  20-14  29  Qualified  [P]
 3.Avenir Sportif de Gabès     	     18   6  9  3  21-13  27  Qualified  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Croissant Sportif de M'saken	     18   5  9  4  19-15  24
 5.Sporting Club de Ben Arous        18   5  8  5  17-17  23
 6.Association Sportive de l'Ariana  18   6  5  7  23-24  23
 7.Union Sportive de Siliana   	     18   5  7  6  17-18  22  [P]
 8.Espoir Sportif de Hammam-Sousse   18   5  7  6  16-16  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Sfax Railways Sports	       	     18   5  4  9  15-27  19  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
10.El Makarem de Mahdia        	     18   3  7  8  18-29  16  Relegated

Round 1 [Oct 4]
Sfax RS		 1-0 US Tataouine  
AS Gabès  	 1-1 SC Ben Arous  
Olympique Béja   1-1 US Siliana  
AS Ariana  	 1-1 CS Msaken  
EM Mahdia  	 1-1 ES Hammam-Sousse 

Round 2 [Oct 11]
US Siliana	 4-1 AS Ariana  
SC Ben Arous     0-0 CS Msaken  
US Tataouine     0-0 Olympique Béja  
AS Gabès  	 1-0 ES Hammam-Sousse  
Sfax RS		 1-2 EM Mahdia 

Round 3 [Oct 18]
ES Hammam-Sousse 2-1 Sfax RS
AS Ariana  	 2-0 SC Ben Arous  
CS Msaken  	 1-1 US Tataouine  
Olympique Béja   2-2 AS Gabès  
EM Mahdia  	 1-1 US Siliana 

Round 4
[Oct 24]
AS Ariana  	 2-0 EM Mahdia  
[Oct 25]
Sfax RS		 1-0 AS Gabès  
SC Ben Arous     0-2 Olympique Béja  
US Siliana       1-1 US Tataouine  
ES Hammam-Sousse 1-0 CS Msaken 

Round 5
[Oct 31]
AS Gabès  	 0-0 US Siliana  
[Nov 1]
CS Msaken  	 1-1 Sfax RS
US Tataouine     1-1 ES Hammam-Sousse  
Olympique Béja   0-1 AS Ariana  
SC Ben Arous     0-2 EM Mahdia 

Round 6
[Nov 7]
AS Ariana  	 3-2 ES Hammam-Sousse  
[Nov 8]
Sfax RS	 	 1-1 Olympique Béja  
US Siliana       0-0 SC Ben Arous  
US Tataouine     0-0 AS Gabès  
EM Mahdia  	 1-5 CS Msaken 

Round 7
[Nov 14]
CS Msaken  	 2-0 US Siliana  
[Nov 15]
SC Ben Arous     2-1 Sfax RS
AS Gabès  	 2-1 AS Ariana  
ES Hammam-Sousse 0-0 Olympique Béja  
EM Mahdia  	 1-1 US Tataouine 

Round 8
[Nov 21]
AS Ariana  	 1-1 US Tataouine  
[Nov 22]
Sfax RS		 2-1 US Siliana  
ES Hammam-Sousse 1-1 SC Ben Arous  
AS Gabès  	 1-1 CS Msaken  
[Nov 23]
Olympique Béja   3-1 EM Mahdia 

Round 9 [Dec 6]
Olympique Béja   0-1 CS Msaken  
US Tataouine     2-1 SC Ben Arous  
Sfax RS		 2-1 AS Ariana  
US Siliana  	 2-0 ES Hammam-Sousse  
EM Mahdia  	 1-1 AS Gabès 

Round 10
[Jan 2]
CS Msaken  	 0-0 AS Ariana  
[Jan 3]
US Tataouine     2-0 Sfax RS
SC Ben Arous     1-0 AS Gabès  
US Siliana  	 1-0 Olympique Béja  
ES Hammam-Sousse 3-0 EM Mahdia 

Round 11
[Jan 9]
AS Ariana  	 3-0 US Siliana  
CS Msaken  	 2-2 SC Ben Arous  
[Jan 10]
Olympique Béja   1-0 US Tataouine  
ES Hammam-Sousse 1-1 AS Gabès  
EM Mahdia  	 2-0 Sfax RS

Round 12
[Jan 16]
AS Gabès  	 4-0 Olympique Béja  
[Jan 17]
Sfax RS		 1-0 ES Hammam-Sousse  
SC Ben Arous     3-0 AS Ariana  
US Tataouine     1-0 CS Msaken  
US Siliana       1-0 EM Mahdia

Round 13
[Jan 21]
US Tataouine     4-2 US Siliana  
CS Msaken  	 0-2 ES Hammam-Sousse  
[Feb 14]
AS Gabès  	 3-0 Sfax RS
Olympique Béja   3-2 SC Ben Arous  
EM Mahdia  	 2-2 AS Ariana 

Round 14
[Feb 20]
Sfax RS		 1-2 CS Msaken  
ES Hammam-Sousse 0-1 US Tataouine  
AS Ariana  	 2-3 Olympique Béja  
[Feb 21]
US Siliana  	 0-1 AS Gabès  
EM Mahdia  	 0-0 SC Ben Arous 

Round 15 [Feb 24]
Olympique Béja   4-0 Sfax RS
SC Ben Arous     1-0 US Siliana  
AS Gabès  	 2-2 US Tataouine  
ES Hammam-Sousse 2-1 AS Ariana  
CS Msaken  	 2-1 EM Mahdia 

Round 16 [Feb 28]
US Siliana  	 1-1 CS Msaken
Sfax RS		 1-1 SC Ben Arous
AS Ariana  	 1-0 AS Gabès
Olympique Béja   2-0 ES Hammam-Sousse
US Tataouine 	 2-0 EM Mahdia

Round 17 [Mar 24]
US Tataouine  	 1-0 AS Ariana
US Siliana	 2-0 Sfax RS
SC Ben Arous	 0-0 ES Hammam-Sousse
CS Msaken  	 0-1 AS Gabès
EM Mahdia	 2-3 Olympique Béja

Round 18 [Mar 30]
CS Msaken  	 0-0 Olympique Béja
SC Ben Arous  	 2-0 US Tataouine
AS Ariana  	 1-1 Sfax RS
ES Hammam-Sousse 0-0 US Siliana
AS Gabès 	 1-1 EM Mahdia

Final Table:

 1.Olympique de Béja           	     18   8  6  4  25-18  30  Qualified
 2.Union Sportive de Tataouine 	     18   7  8  3  20-14  29  Qualified  [P]
 3.Avenir Sportif de Gabès     	     18   6  9  3  21-13  27  Qualified  [R]
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 4.Croissant Sportif de M'saken	     18   5  9  4  19-15  24
 5.Sporting Club de Ben Arous        18   5  8  5  17-17  23
 6.Association Sportive de l'Ariana  18   6  5  7  23-24  23
 7.Union Sportive de Siliana   	     18   5  7  6  17-18  22  [P]
 8.Espoir Sportif de Hammam-Sousse   18   5  7  6  16-16  22
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 9.Sfax Railways Sports	       	     18   5  4  9  15-27  19  Relegation Playoff
------------------------------------------------------------
10.El Makarem de Mahdia        	     18   3  7  8  18-29  16  Relegated


Promotion Playoff

Final Table:

 1.Avenir Sportif de Gabès     	     10   5  3  2  13- 7  18  [R]  Promoted
 2.Union Sportive de Tataouine 	     10   5  1  4  10-12  16  [P]  [4 2 1 1 3-2 7]  Promoted
 3.Olympique de Béja           	     10   4  4  2  15-11  16       [4 1 2 1 5-5 5]  Promoted
------------------------------------------------------------
 4.Football Club Hammamet            10   4  4  2  12-10  16       [4 0 3 1 3-4 3]
 5.Union Sportive Monastirienne      10   3  2  5   9-12  11  [R]
 6.Jendouba Sports                   10   2  0  8   8-15   6

Round 1 [Apr 15]
Olympique Béja	 1-2 US Tataouine  
AS Gabès         0-0 US Monastir
Jendouba Sport	 3-2 FC Hammamet

Round 2 [Apr 20]
US Monastir	 1-0 Jendouba Sport
FC Hammamet	 3-3 Olympique Béja
US Tataouine     awd AS Gabès         [awarded 0-2; abandoned at 1-1 in 55']

Round 3 [Apr 25]
Olympique Béja	 2-2 AS Gabès
Jendouba Sport	 4-1 US Tataouine
FC Hammamet	 1-0 US Monastir

Round 4 [May 2]
AS Gabès	 1-0 Jendouba Sport
US Tataouine	 1-0 FC Hammamet
Olympique Béja	 2-0 US Monastir

Round 5 [May 6]
Jendouba Sport	 0-1 Olympique Béja
FC Hammamet 	 1-0 AS Gabès
US Monastir	 1-3 US Tataouine

Round 6 [May 9]
US Tataouine     0-1 Olympique Béja
US Monastir	 2-1 AS Gabès
FC Hammamet	 1-0 Jendouba Sport

Round 7 [May 13]
Jendouba Sport	 0-2 US Monastir
Olympique Béja	 0-0 FC Hammamet
AS Gabès	 2-0 US Tataouine

Round 8 [May 20]
AS Gabès	 2-0 Olympique Béja
US Tataouine	 2-1 Jendouba Sport
US Monastir	 1-2 FC Hammamet

Round 9 [May 27]
Jendouba Sport	 0-1 AS Gabès
FC Hammamet	 0-0 US Tataouine
US Monastir	 2-2 Olympique Béja

Round 10 [Jun 3]
Olympique Béja	 3-0 Jendouba Sport
AS Gabès	 2-2 FC Hammamet
US Tataouine	 1-0 US Monastir

Final Table:

 1.Avenir Sportif de Gabès     	     10   5  3  2  13- 7  18  [R]  Promoted
 2.Union Sportive de Tataouine 	     10   5  1  4  10-12  16  [P]  [4 2 1 1 3-2 7]  Promoted
 3.Olympique de Béja           	     10   4  4  2  15-11  16       [4 1 2 1 5-5 5]  Promoted
------------------------------------------------------------
 4.Football Club Hammamet            10   4  4  2  12-10  16       [4 0 3 1 3-4 3]
 5.Union Sportive Monastirienne      10   3  2  5   9-12  11  [R]
 6.Jendouba Sports                   10   2  0  8   8-15   6

Relegation Playoff

[Apr 16, Korba]
SS Zarzouna	1-2 Sfax RS

NB: SS Zarzouna relegated.

Classification Matches

7th/8th [Apr 17]
Grombalia Sports  -  CS Msaken

9th/10th [Apr 17]
AS Ariana 	  -  SS Sfaxien

11th/12th [Apr 17]
SC Ben Arous 	  -  CS Korba

13th/14th [Apr 17]
US Siliana 	  -  Olympique du Kef

15th/16th [Apr 17]
AS Djerba	  -  ES Hammam-Sousse

19th/20th [Apr 17]
EM Mahdia 	  -  US Sbeitla


Championnat de troisième division (aka Ligue III)

Poule Nord

Final table:

 1.Stade Africain de Menzel Bourguiba	 26 16  5  5  36-18 53  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.Avenir Populaire de Soliman		 26 14	5  7  40-26 47
 3.Avenir Sportif d'Oued Ellil		 26 11	7  8  41-29 40  [R]
 4.Avenir Sportif de Mohamedia		 26 12	4 10  37-28 40
 5.Étoile Sportive de Radès		 25 10	9  6  32-22 39
 6.Jeunesse Sportive d'El Omrane	 26 12	3 11  29-28 39
 7.Avenir Sportif de La Soukra		 26 11	5 10  28-35 38  [P]
 8.Club Olympique des Transports	 26 10	6 10  24-25 36
 9.Union Sportive de Bousalem		 26 10	6 10  22-24 36
10.Vague Sportive de Menzel Abderrahmane 26 10	6 10  23-27 36
11.Club Sportif de Dahmani		 26 10	5 11  30-36 35
--------------------------------------------------------------
12.Jeunesse Sportive de La Soukra	 26  8	7 11  28-30 31  Relegated
13.Club Medjezien		         26  4	9 13  14-27 21  Relegated  [P]
14.Safia Sportive de Ksour		 25  2	5 18  18-47 11  Relegated  [P]

Poule Centre

Final table:

 1.Stade Nabeulien			 26 17	3  6  44-16 54  Promoted  [P]
--------------------------------------------------------------
 2.Étoile Sportive du Fahs		 26 15	3  8  44-27 47  [-1]
 3.Hirondelle Sportive de Kalâa Kebira   26 12	5  9  38-33 41
 4.Club Sportif Hilalien		 26 12	3 11  27-26 39
 5.Aigle Sportif de Jelma		 26 11	6  9  33-33 39  [P]
 6.Étoile Sportive de Béni Khalled	 26 10	7  9  29-20 37
 7.Club Sportif de Bembla		 26 11	4 11  34-34 37  [P]
 8.Kalâa Sport				 26 11	4 11  38-40 37  [P]
 9.Espoir Sportif de Haffouz		 26 11	3 12  29-32 36
10.Club Sportif de Makthar		 26 10	5 11  30-30 35
11.En-Nadi Ahli Bouhjar			 26 10	5 11  29-40 35
--------------------------------------------------------------
12.Enfida Sports			 26  9	3 14  28-39 30  Relegated  [R]
13.Club Sportif de Hajeb El Ayoun	 26  6  7 13  23-29 24  [-1]  Relegated  [P]
14.Essor Sportif de Jemmal		 26  5  6 15  21-48 21  Relegated

Poule Sud

Final table:

 1.Club Olympique de Médenine		 26 13 11  2  35-16 50  Promoted
--------------------------------------------------------------
 2.La Palme Sportive de Tozeur		 26 13 10  3  38-17 49  [R]
 3.Océano Club de Kerkennah		 26 14	6  6  58-29 48
 4.Croissant Sportif de Chebba		 26 11	7  8  35-27 40  [P]
 5.Sporting Club de Moknine		 26 12	3 11  33-32 39
 6.Espoir Sportif de Jerba Midoun	 26 10	6 10  29-34 36
 7.Croissant Sportif de Redeyef	 	 26 10	4 12  30-37 34
 8.Progrès Sportif de Sakiet Eddaïer	 26  8	9  9  29-23 33
 9.Union Sportive de Métouia		 26  9	5 12  28-38 32  [P]
10.Étoile Sportive de Fériana		 26  7 10  9  27-29 31
11.Union Sportive de Ksour Essef	 26  7	9 10  28-32 30
--------------------------------------------------------------
12.Union Sportive de Djerba-Ajim	 26  7	9 10  27-33 30  Relegated  [P]
13.Football M'Dhilla Club		 26  7	6 13  29-43 27  Relegated  [P]
14.Stade Sportif Gafsien		 26  4	5 17  20-56 17  Relegated  


2014/15

2016/17

list of champions

list of final tables

all-time table

list of topscorers

list of cup finals


About this document

Prepared and maintained by José Batalha for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: José Batalha
Last updated: 1 Sep 2016

(C) Copyright José Batalha and RSSSF 2015/16
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.