Uruguay 1997


Torneo Apertura
===============

Table:

 1.Nacional          11  8  1  2  26-11  25 
 2.River Plate       11  6  4  1  24-14  22
 3.Peñarol           11  6  3  2  22-11  21
 4.Defensor Sporting 11  6  2  3  20-11  20
 5.Liverpool         11  5  4  2  15-13  19
 6.Rampla Juniors    11  4  2  5  12-18  14
 7.Wanderers         11  3  4  4  12-13  13
 8.Huracán Buceo     11  4  1  6  15-19  13
 9.Danubio           11  4  1  6  10-14  13
10.Rentistas         11  2  2  7   4-19   8
11.Cerro             11  1  4  6   8-15   7
12.Rácing            11  1  4  6   8-18   7

Nacional win Apertura 1997.

Round 1 [Mar 1,2]
Penarol     1-1 Rampla
Nacional    2-0 River Plate
Huracan     2-3 Liverpool
Rentistas   0-1 Wanderers
Racing      1-1 Cerro
Defensor    4-0 Danubio

Round 2 [Mar 8,9]
Wanderers   0-2 Defensor
Nacional    3-2 Rampla
Danubio     0-1 Rentistas
Racing      0-1 Huracan
Cerro       2-1 Liverpool
Penarol     2-3 River Plate    [Apr 9]

Round 3 [Mar 15,16]
Danubio     0-1 Nacional
Rentistas   1-4 River Plate
Defensor    1-0 Cerro
Liverpool   2-1 Wanderers
Huracan     1-2 Rampla
Penarol     4-0 Racing         [Mar 25]

Round 4 [Mar 22,23]
Penarol     3-0 Rentistas
Nacional    5-1 Huracan
Defensor    1-1 Liverpool
River Plate 3-1 Danubio
Cerro       1-1 Wanderers
Racing      0-1 Rampla         [Mar 30]

Round 5 [Apr 5,6]
Racing      1-1 River Plate
Wanderers   1-4 Penarol
Huracan     1-0 Cerro
Rentistas   0-4 Defensor
Danubio     1-0 Rampla
Liverpool   0-3 Nacional       [May 22]

Round 6 [Apr 12,13]
Penarol     2-1 Defensor
Danubio     4-1 Racing
Wanderers   2-0 Huracan
River Plate 4-0 Rampla
Liverpool   0-0 Rentistas
Nacional    5-2 Cerro          [Apr 27]

Round 7 [Apr 19,20]
Wanderers   0-2 Nacional 
Liverpool   1-1 Penarol  
Defensor    1-2 River Plate
Rampla      2-1 Cerro
Rentistas   1-2 Racing 
Huracan     1-2 Danubio 

Round 8 [May 3,4]
Nacional    1-1 Racing
Danubio     0-1 Penarol
River Plate 2-2 Liverpool
Defensor    1-0 Huracan
Cerro       0-0 Rentistas
Rampla      0-4 Wanderers

Round 9 [May 10,11]
Huracan     2-0 Rentistas
Penarol     2-0 Nacional
Defensor    2-1 Racing
Wanderers   1-1 River Plate
Danubio     1-0 Cerro
Liverpool   2-0 Rampla

Round 10 [May 17,18]
Danubio     1-1 Wanderers      [Mar 30]
Nacional    4-2 Defensor
Cerro       1-1 Penarol
River Plate 3-3 Huracan
Rampla      3-0 Rentistas
Liverpool   2-1 Racing

Round 11 [May 24,25]
Liverpool   1-0 Danubio        [Apr 27]
Racing      0-0 Wanderers      [Apr 27]
Huracan     3-1 Penarol
Rampla      1-1 Defensor
Rentistas   1-0 Nacional
River Plate 1-0 Cerro

Table:

 1.Nacional          11  8  1  2  26-11  25 
 2.River Plate       11  6  4  1  24-14  22
 3.Peñarol           11  6  3  2  22-11  21
 4.Defensor Sporting 11  6  2  3  20-11  20
 5.Liverpool         11  5  4  2  15-13  19
 6.Rampla Juniors    11  4  2  5  12-18  14
 7.Wanderers         11  3  4  4  12-13  13
 8.Huracán Buceo     11  4  1  6  15-19  13
 9.Danubio           11  4  1  6  10-14  13
10.Rentistas         11  2  2  7   4-19   8
11.Cerro             11  1  4  6   8-15   7
12.Rácing            11  1  4  6   8-18   7

Nacional win Apertura 1997.


Torneo Clausura
===============

Table:

 1.Defensor Sporting 11  7  3  1  16- 9  24
 2.Peñarol           11  7  2  2  29-15  23
 3.River Plate       11  6  1  4  12-11  19
 4.Liverpool         11  4  6  1  15-13  18
 5.Cerro             11  4  3  4  16-13  15
 6.Nacional          11  4  3  4  20-18  15
 7.Huracán Buceo     11  4  3  4  12-13  15
 8.Rentistas         11  4  2  5  10-18  14
 9.Wanderers         11  3  3  5   9-13  12
10.Rácing            11  3  3  5  14-19  12
11.Rampla Juniors    11  2  3  6  12-14   9
12.Danubio           11  0  4  7  13-22   4

Round 1 [Jul 26,27]
River Plate 3-1 Nacional
Defensor    3-2 Danubio
Liverpool   1-1 Huracan
Rentistas   2-1 Wanderers
Cerro       5-1 Racing
Penarol     awd Rampla      [abandoned at 0-0 in 48'; awarded 2-0 to Rampla]

Round 2 [Aug 2,3]
Rampla      2-2 Nacional
River Plate 0-3 Penarol
Rentistas   3-2 Danubio
Huaracan    1-1 Racing 
Liverpool   3-1 Cerro
Defensor    2-0 Wanderers

Round 3 [Aug 9,10]
Racing      1-1 Penarol
Nacional    1-1 Danubio
Wanderers   1-2 Liverpool
River Plate 1-0 Rentistas
Rampla      0-1 Huracan
Cerro       1-1 Defensor

Round 4 [Aug 23,24]
Penarol     7-1 Rentistas
Liverpool   1-1 Defensor
Racing      2-1 Rampla
Wanderers   0-0 Cerro
Nacional    4-1 Huracan
Danubio     1-1 River Plate

Round 5 [Sep 6,7]
Penarol     1-1 Wanderers
Nacional    3-3 Liverpool
River Plate 2-1 Racing
Rampla      4-2 Danubio
Cerro       3-0 Huracan
Defensor    1-0 Rentistas    [played later]

Round 6
Rampla      0-1 River
Defensor    3-2 Penarol
Rentistas   0-0 Liverpool
Nacional    2-0 Cerro
Huracan     2-0 Wanderers
Racing      3-2 Danubio

Round 7 [Sep 20,21]
Penarol     4-0 Liverpool
Danubio     1-3 Huracan
Nacional    1-2 Wanderers
River Plate 0-1 Defensor
Racing      3-1 Rentistas
Cerro       2-1 Rampla

Round 8 [Sep 27,28]
Nacional    2-1 Racing
Penarol     2-1 Danubio  
Huracan     1-1 Defensor
Liverpool   2-1 River Plate
Rentistas   1-0 Cerro
Wanderers   1-0 Rampla

Round 9 [Oct 18,19]
Penarol     4-3 Nacional
Defensor    1-0 Racing
River Plate 2-1 Wanderers
Huracan     2-0 Rentistas
Rampla      0-0 Liverpool
Cerro       0-0 Danubio

Round 10 [Oct 25-27]
River Plate 1-0 Huracan      [moved forward]
Penarol     4-3 Cerro
Defensor    0-1 Nacional
Liverpool   2-0 Racing
Danubio     0-1 Wanderers
Rentistas   1-1 Rampla

Round 11 [Nov 1,2]
Rentistas   1-0 Nacional
Danubio     1-1 Liverpool
Defensor    2-1 Rampla
Penarol     1-0 Huracan
Cerro       1-0 River Plate
Racing      1-1 Wanderers

Table:

 1.Defensor Sporting 11  7  3  1  16- 9  24
 2.Peñarol           11  7  2  2  29-15  23
 3.River Plate       11  6  1  4  12-11  19
 4.Liverpool         11  4  6  1  15-13  18
 5.Cerro             11  4  3  4  16-13  15
 6.Nacional          11  4  3  4  20-18  15
 7.Huracán Buceo     11  4  3  4  12-13  15
 8.Rentistas         11  4  2  5  10-18  14
 9.Wanderers         11  3  3  5   9-13  12
10.Rácing            11  3  3  5  14-19  12
11.Rampla Juniors    11  2  3  6  12-14   9
12.Danubio           11  0  4  7  13-22   4

Defensor Sporting win Clausura 1997.

Overall Table:

 1.Peñarol           22 13  5  4  51-26  44
 2.Defensor Sporting 22 13  5  4  36-20  44
 3.River Plate       22 12  5  5  36-25  41
 4.Nacional          22 12  4  6  46-29  40 
 5.Liverpool         22  9 10  3  30-26  37
 6.Huracán Buceo     22  8  4 10  27-32  28
 7.Wanderers         22  6  7  9  21-26  25
 8.Rampla Juniors    22  6  5 11  24-32  23
 9.Cerro             22  5  7 10  24-28  22
10.Rentistas         22  6  4 12  14-37  22
11.Rácing            22  4  7 11  22-37  19
12.Danubio           22  4  5 13  23-36  17

Relegated: Cerro and Rácing relegated directly (on points over last
           3 seasons).  Rentistas to play off against nr. 3 2nd division.  

Promoted: Bella Vista and Villa Española.

Best team overall plays off with Apertura winners for a place in
the championship final:

Playoff [Nov 5]
Penarol     3-2 Nacional

Championship Final

First Leg [Nov 9]
Penarol     1-0 Defensor
  38' Serafin Garcia

Second Leg [Nov 12]
Penarol     3-0 Defensor
  30' Pablo Bengoechea  80' Antonio Pacheco  88' Marcelo Zalayeta

Peñarol 1997 Champions of Uruguay.


Relegation Playoff

First Leg [Dec 7]
Progreso    2-2 Rentistas

Second Leg [Dec 10]
Rentistas   3-1 Progreso

Rentistas remain in first, Progreso in second division.


Liguilla Libertadores:

First Phase

Round 1 [Nov 20,21]
River Plate 2-2 Defensor
  [D.Viera(RP), R.López(DS), D.Díaz(RP), M.Abreu(DS)]
Rio Negro   1-5 Penarol
  [P.Bengoechea(P), A.Pacheco(P,2), J.Gonçalvez(P), J.Hiriart(RN), C.De Lima(P)]
Huracan     4-1 Punta Este
  [R.Bobadilla(HB,2), C.Tejera(PdE), E.Pappa(HB), L.Rodríguez(HB)]
Liverpool   0-3 Nacional
  [F.Cohelo(N), M.Barilko(N,2)]

Round 2 [Nov 22,23]
Penarol     1-0 Defensor
  [M.Zalayeta(P)]
River Plate 8-0 Rio Negro
  [M.Rodríguez(RP), G.Díaz(RP,2), P.Tiscornia(RP), D.Aguirre(RP,2),  
   R.López(RP), H.Do Santos(RP)]
Nacional    3-0 Punta Este
  [J.Delgado(N), L.Zalazar(N), M.Barilko(N)]
Huracan     2-0 Liverpool
  [L.Rodríguez(HB,2]

Round 3 [Nov 26,28]
Defensor    3-0 Rio Negro
  [M.Abreu(DS), J.Da Silva(DS), T.Silva(DS)]
Penarol     3-1 River Plate
  [L.Romero(P), R.Salazar(RP)-PK, A.Pacheco(P), M.Zalayeta(P)]
Punta Este  1-4 Liverpool
  [P.Sienra(PdE), N.Correa(L), M.Messone(L), A.González(L), F.Césaro(L)]
Nacional    4-1 Huracan 
  [M.Barilko(N,3), Carballo(HB), J.Ravera(N)]

Serie A:

 1.Peñarol            3  3  0  0   9- 2   9
 2.River Plate        3  1  1  1  11- 5   4
 3.Defensor Sporting  3  1  1  1   5- 3   4
 4.Río Negro          3  0  0  3   1-16   0

Serie B:

 1.Nacional           3  3  0  0  10- 1   9
 2.Huracán Buceo      3  2  0  1   7- 5   6
 3.Liverpool          3  1  0  2   4- 6   4
 4.Punta del Este     3  0  0  3   2-11   0

Semifinals [Dec 1,2]
Huracan     0-1 Penarol
  [42'M.Zalayeta(P)]
River Plate 1-1 Nacional   [Nacional won 4-2 on pen]
  [47'P.Gaglianone(RP), 93'J.Delgado(N)]
  Penalties: 0-0 J.R.Carrasco(N)(1)      0-1 R.Alzueta(RP)
             1-1 J.L.Zalazar(N)          1-1 P.Gaglianone(RP)(1)
             2-1 M.Barilko(N)            2-2 G.Díaz(RP)
             3-2 W.Rodríguez(N)          3-2 R.López(RP)(2)
             4-2 R.Sosa(N)
  Notes: (1): saved by C.Nicola(N) and D.Monserrat(RP)   (2): missed

Final [Dec 5]
Penarol     3-1 Nacional
  [2'M.Zalayeta(P), 32'L.Romero(P), 42'R.Sosa, 83'M.Zalayeta(P)]
  Referees: J.Nieves, H.Bonora and R.Meneses.
Peñarol: C.Flores; S.García, N.Olveira, J.Gonçalvez, R.Lima; N.Rotundo,
         R.Pereira, P.Bengoechea(73'J.Cancela); A.Pacheco(82'M.García),
         L.Romero(59'M.De Souza), M.Zalayeta.      D.T.: G.Pérez.
Nacional: C.Nicola; T.Gómez, D.Rodríguez, S.Morquio(46'J.Kanapkis),
          R.Suárez(46' W.Rodríguez); F.Cohelo, D.Tito, M.Barilko, J.L.Zalazar;
          R.Sosa, J.Ravera(76'J.R.Carrasco).   D.T.: R.Fleitas.
Yellow Cards: N: Tito, Morquio & Coehlo.
              P: Olveira, Pereira, Bengoechea & Pacheco.
Red Cards: 55'D.Tito(N), 78'D.Rodríguez(N), 89'M.Barilko(N).
Field: Estadio Centenario, Montevideo
Attendance: 36,000 spectators Collecting: U$s 171,092
Sold tickets: 32,151
Most Valuable Player: Marcelo Zalayeta(Peñarol)


Peñarol and Nacional qualified for Copa Libertadores 1998.


Uruguay Segunda División 1997

Table:

 1.Bella Vista            24 18  5  1 48-11 59  Promoted
 2.Villa Española         24 14  4  6 36-22 46  Promoted
 3.Progreso               24 11  6  7 29-22 39  Promotion Playoff
 4.Miramar Misiones       24 10  7  7 32-27 37
 5.Central Español        24 10  6  8 32-26 36
 6.Fénix                  24 10  4 10 40-42 34
 7.Juventud (Las Piedras) 24  6 11  7 28-25 29
 8.Deportivo Maldonado    24  8  5 11 29-35 29
 9.Basañez                24  8  5 13 26-34 29 
10.Colón                  24  8  3 13 23-35 27           
11.Salus                  24  6  7 11 25-30 25 
12.IA Sud América         24  6  4 14 20-38 22
13.Frontera Rivera Chico  24  6  3 15 35-56 21  

Round 1 
Central      3-0 Colon
Juventud     2-2 Fenix
Bella Vista  2-2 Salus
Deportivo M  2-0 IASA
Progreso     1-1 Miramar
Basanez      0-2 Villa Esp
Frontera free

Round 2
Frontera     1-3 Colon
Villa Esp    2-1 Central     
IASA         1-1 Juventud  
Fenix        1-4 Deportivo M 
Salus        1-2 Progreso 
Miramar      0-3 Bella Vista
Basanez free

Round 3
Juventud     0-0 Basanez
Salus        1-0 Colon
Fenix        0-3 Villa Esp
Bella Vista  3-0 Deportivo M 
Central      3-1 Frontera
IASA         1-1 Progreso 
Miramar free

Round 4
Juventud     0-1 Colon
Fenix        2-1 Progreso 
Deportivo M  0-1 Miramar
Central      1-0 Salus
Bella Vista  2-0 Basanez
Villa Esp    1-0 Frontera
IASA free

Round 5
Miramar      3-1 Basanez
Progreso     1-1 Villa Esp
Colon        0-0 Deportivo M 
IASA         1-0 Central     
Bella Vista  3-1 Fenix
Frontera     2-2 Juventud  
Salus free

Round 6
Bella Vista  1-0 IASA
Fenix        1-0 Colon
Central      0-2 Basanez
Juventud     0-1 Miramar
Progreso     1-1 Frontera
Deportivo M  2-0 Salus
Villa Esp free

Round 7
Colon        2-1 Progreso 
Deportivo M  0-1 Villa Esp
Frontera     0-4 Bella Vista
Basanez      4-0 IASA
Salus        0-0 Fenix
Central      0-0 Miramar
Juventud free

Round 8
Bella Vista  2-0 Juventud  
Basanez      1-1 Deportivo M 
Progreso     1-2 Central     
Miramar      1-2 Colon
Salus        1-2 Frontera
IASA         0-1 Villa Esp
Fenix free

Round 9 [Aug 2]
Basanez      0-3 Fenix
Villa Esp    1-1 Salus
Deportivo M  1-3 Frontera
Juventud     0-0 Progreso 
Colon        0-3 Bella Vista
IASA         0-2 Miramar
Central free

Round 10 [Aug 9]
Deportivo M  3-1 Progreso 
Bella Vista  0-0 Villa Esp
Salus        1-2 Basanez
Frontera     5-1 IASA
Fenix        0-3 Miramar
Juventud     0-0 Central     
Colon free

Round 11 [Aug 16]
Deportivo M  2-1 Central     
Colon        2-0 IASA
Miramar      0-1 Villa Esp
Basanez      1-0 Progreso 
Salus        1-3 Juventud  
Frontera     4-1 Fenix
Bella Vista free

Round 12 [Aug 23]
Colon        2-0 Basanez
Villa Esp    2-0 Juventud  
IASA         1-1 Salus
Progreso     0-1 Bella Vista
Miramar      5-1 Frontera
Central      2-1 Fenix
Deportivo M free

Round 13 [Aug 30]
Frontera     1-2 Basanez
Villa Esp    3-0 Colon
Fenix        5-1 IASA
Juventud     1-0 Deportivo M 
Salus        0-1 Miramar
Bella Vista  1-1 Central     
Progreso free

Round 14 [Sep 6]
Central      2-2 Colon
Bella Vista  1-0 Salus
Juventud     2-3 Fenix
Deportivo M  0-2 IASA
Progreso     1-1 Miramar
Basanez      1-2 Villa Esp
Frontera free

Round 15 [Sep 13]
Frontera     0-4 Colon
Villa Esp    4-1 Central     
IASA         1-2 Juventud  
Fenix        1-1 Deportivo M 
Salus        0-1 Progreso 
Miramar      2-3 Bella Vista
Basanez free

Round 16 [Sep 20]
Juventud     0-0 Basanez
Salus        2-0 Colon
Fenix        2-1 Villa Esp
Bella Vista  4-1 Deportivo M 
Central      3-1 Frontera
IASA         0-1 Progreso 
Miramar free

Round 17 [Sep 27]
Juventud     5-1 Colon
Fenix        4-1 Progreso 
Deportivo M  1-1 Miramar
Central      0-2 Salus
Bella Vista  1-0 Basanez
Villa Esp    1-3 Frontera
IASA free

Round 18 [Oct 4]
Miramar      3-2 Basanez
Progreso     2-0 Villa Esp    [suspended at 76' due to electric storm;
Colon        0-1 Deportivo M   completed Oct 6]
IASA         1-2 Central     
Bella Vista  1-0 Fenix
Frontera     0-3 Juventud  
Salus free

Round 19 [Oct 11]
Bella Vista  1-0 IASA
Fenix        1-4 Colon
Central      0-0 Basanez
Juventud     3-3 Miramar
Progreso     4-0 Frontera
Deportivo M  2-2 Salus
Villa Esp free

Round 20 [Oct 18]
Colon        0-1 Progreso 
Deportivo M  1-4 Villa Esp
Frontera     0-1 Bella Vista
Basanez      3-2 IASA
Salus        1-3 Fenix
Central      3-0 Miramar
Juventud free

Round 21 [Oct 25]
Bella Vista  0-0 Juventud  
Basanez      1-3 Deportivo M 
Progreso     1-0 Central     
Miramar      0-0 Colon
Salus        2-3 Frontera
IASA         1-0 Villa Esp
Fenix free

Round 22 [Nov 1]
Basanez      2-2 Fenix
Villa Esp    0-2 Salus
Deportivo M  4-2 Frontera
Juventud     0-1 Progreso 
Colon        0-3 Bella Vista
IASA         0-1 Miramar
Central free

Round 23 [Nov 8]
Deportivo M  0-1 Progreso 
Bella Vista  5-0 Villa Esp
Salus        1-0 Basanez
Frontera     1-2 IASA
Fenix        1-2 Miramar
Juventud     0-1 Central     
Colon free

Round 24 [Nov 15]
Deportivo M  0-3 Central     
Colon        0-2 IASA
Miramar      0-2 Villa Esp
Basanez      0-3 Progreso 
Salus        2-2 Juventud  
Frontera     1-3 Fenix
Bella Vista free

Round 25 [Nov 22]
Basanez      1-0 Colon        [also reported 0-1]
Villa Esp    1-1 Juventud  
IASA         1-1 Salus
Progreso     2-1 Bella Vista
Miramar      1-1 Frontera
Central      1-2 Fenix
Deportivo M free

Round 26 [Nov 29]
Frontera     2-3 Basanez
Villa Esp    3-0 Colon
Fenix        1-2 IASA
Juventud     1-0 Deportivo M  [Nov 26]
Salus        1-0 Miramar
Bella Vista  2-2 Central    
Progreso free

Table:

 1.Bella Vista            24 18  5  1 48-11 59  Promoted
 2.Villa Española         24 14  4  6 36-22 46  Promoted
 3.Progreso               24 11  6  7 29-22 39  Promotion Playoff
 4.Miramar Misiones       24 10  7  7 32-27 37
 5.Central Español        24 10  6  8 32-26 36
 6.Fénix                  24 10  4 10 40-42 34
 7.Juventud (Las Piedras) 24  6 11  7 28-25 29
 8.Deportivo Maldonado    24  8  5 11 29-35 29
 9.Basañez                24  8  5 13 26-34 29 
10.Colón                  24  8  3 13 23-35 27           
11.Salus                  24  6  7 11 25-30 25 
12.IA Sud América         24  6  4 14 20-38 22
13.Frontera Rivera Chico  24  6  3 15 35-56 21  

Relegated from 1st division: Cerro and Rácing.
Promoted from 3rd division: El Tanque Sisley.


Promotion Playoff

First Leg [Dec 7]
Progreso     2-2 Rentistas

Second Leg [Dec 10]
Rentistas    3-1 Progreso

Rentistas remain in first, Progreso in second division.


Uruguay LMAF 1997

Liga Metropolitana Amateur de Fúbol (Third Level)

First Stage

Table:

 1.El Tanque Sisley              9  8  1  0 18- 3 25
 2.Parque del Plata              9  4  3  2 14- 8 15
 3.Oriental de La Paz            9  4  2  3 17-10 14
 4.Villa Teresa                  9  3  5  1 14- 8 14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Cerrito                       9  3  3  3 20-16 12
 6.Albion                        9  3  3  3 11-16 12
 7.Huracán del Paso de la Arena  9  2  4  3  8- 8 10
 8.Uruguay Montevideo            9  3  1  5 11-16 10
 9.Platense Wanderers            9  3  0  6  9-22  9
10.Alto Perú                     9  0  2  7  7-23  2

Round 1 [Aug 3]
Uruguay      1-2 Huracan
Albion       0-5 El Tanque
Alto Peru    1-3 Parque
Oriental     0-1 Villa Teresa
Cerrito      5-0 Platense W

Round 2 [Aug 10]
Albion       0-0 Alto Peru
Uruguay      0-2 Parque
Villa Teresa 1-1 Cerrito
Platense W   0-1 El Tanque
Oriental     1-1 Huracan

Round 3 [Aug 17]
Huracan      0-1 El Tanque
Alto Peru    1-5 Cerrito
Uruguay      1-1 Villa Teresa
Albion       1-1 Oriental 
Parque       3-1 Platense W

Round 4 [Aug 24]
Platense W   2-1 Uruguay   
Alto Peru    1-1 Huracan
Parque       1-1 Villa Teresa
El Tanque    1-0 Oriental 
Cerrito      3-0 Albion

Round 5 [Sep 7]
Oriental     1-0 Uruguay   
Villa Teresa 2-2 Albion
Platense W   1-0 Alto Peru
El Tanque    1-0 Parque       [Sep 10]
Cerrito      0-3 Huracan

Round 6 [Sep 14]
Albion       3-1 Platense W
Alto Peru    0-1 El Tanque
Parque       2-0 Oriental 
Villa Teresa 0-0 Huracan
Cerrito      1-2 Uruguay   

Round 7 [Sep 21]
Uruguay      0-4 El Tanque
Albion       2-0 Huracan
Villa Teresa 3-1 Platense W
Oriental     4-1 Alto Peru
Cerrito      1-1 Parque

Round 8 [Sep 28]
Uruguay      3-1 Albion
Platense W   2-6 Oriental 
El Tanque    3-3 Cerrito
Villa Teresa 5-1 Alto Peru
Parque       1-1 Huracan

Round 9 [Oct 5]
Parque       1-2 Albion
Alto Peru    2-3 Uruguay   
Oriental     4-1 Cerrito
Huracan      0-1 Platense W
El Tanque    1-0 Villa Teresa 

Table:

 1.El Tanque Sisley              9  8  1  0 18- 3 25
 2.Parque del Plata              9  4  3  2 14- 8 15
 3.Oriental de La Paz            9  4  2  3 17-10 14
 4.Villa Teresa                  9  3  5  1 14- 8 14
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 5.Cerrito                       9  3  3  3 20-16 12
 6.Albion                        9  3  3  3 11-16 12
 7.Huracán del Paso de la Arena  9  2  4  3  8- 8 10
 8.Uruguay Montevideo            9  3  1  5 11-16 10
 9.Platense Wanderers            9  3  0  6  9-22  9
10.Alto Perú                     9  0  2  7  7-23  2

First four qualify for Liguilla Final.


Liguilla Final

Final Table:

 1.El Tanque Sisley              6  5  1  0 12- 3 16
----------------------------------------------------
 2.Villa Teresa                  6  1  4  1  4- 4  7
 3.Oriental de La Paz            6  1  3  2  4- 8  6
 4.Parque del Plata              6  0  2  4  5-10  2

Round 1 [Oct 19]
El Tanque    2-0 Oriental
Parque       1-1 Villa Teresa

Round 2 [Oct 26]
El Tanque    1-0 Villa Teresa
Parque       2-3 Oriental

Round 3 [Nov 2]
El Tanque    3-1 Parque
Villa Teresa 0-0 Oriental

Round 4 [Nov 9]
El Tanque    4-1 Oriental
Villa Teresa 2-1 Parque

Round 5 [Nov 16]
El Tanque    1-1 Villa Teresa
Oriental     0-0 Parque

Round 6 [Nov 23]
El Tanque    1-0 Parque
Oriental     0-0 Villa Teresa

Final Table:

 1.El Tanque Sisley              6  5  1  0 12- 3 16
----------------------------------------------------
 2.Villa Teresa                  6  1  4  1  4- 4  7
 3.Oriental de La Paz            6  1  3  2  4- 8  6
 4.Parque del Plata              6  0  2  4  5-10  2

El Tanque Sisley promoted to 2nd division.

1996

1998

list of champions

list of final tables

all-time table

all-time table liguilla

list of relegated teams

list of liguilla champions

list of 2nd division champions

list of 3rd division champions

list of ofi (interior) champions

list of winners of provincial selections championship

list of topscorers

list of foundation dates


About this document

Prepared and maintained by Javier Ferrando and David Gerardo Keszenman Pereyra for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Javier Ferrando (jferrand@varela.reu.edu.uy) and David Gerardo Keszenman Pereyra (davi@seciu.uy)
Last updated: 17 Nov 1999

(C) Copyright Javier Ferrando, David Gerardo Keszenman Pereyra and RSSSF 1999
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.