Venezuela 1988/89

Final Table:

 1.Mineros de Guayana     30   18  10   2   68-26  46  Champions
 2.Pepeganga Margarita    30   19   7   4   54-24  45 
 3.CS Marítimo            30   17   7   6   40-23  41 
 4.Atlético Zamora        30   13  10   7   45-20  36 
 5.UA Táchira             30   13   9   8   68-34  35 
 6.ULA Mérida             30   13   8   9   38-40  34 
 7.Minervén FC            30    9  15   6   37-32  33 
 8.Caracas FC             30   11  10   9   51-39  32 
 9.Portuguesa FC          30   12   6  12   36-35  30 
10.Deportivo Italia       30   11   7  12   37-40  29 
11.Estudiantes de Mérida  30    9  10  11   39-32  28 
12.UD Lara                30   10   7  13   35-37  27 
13.Galicia de Caracas     30    5  14  11   25-40  24 
14.Deportivo Anzoategui   30    7   8  15   20-45  22 
15.Arroceros de Calabozo  30    2   5  23   26-90   9 
16.Peninsulares de Araya  30    2   5  23   21-83   9 

NB: Arroceros beat Peninsulares in a playoff against 16th place
   
02.10  CS Marítimo                1-0      UD Lara                   
02.10  ULA Mérida                 1-3      Caracas FC             
02.10  Galicia de Caracas         1-1      Estudiantes de Mérida      
02.10  UA Táchira                 2-1      Deportivo Italia                   
02.10  Arroceros de Calabozo      1-2      Pepeganga Margarita       
02.10  Peninsulares de Araya      0-2      Minervén FC                                  
02.10  Atlético Zamora            3-0      Portuguesa FC                   
26.10  Mineros de Guayana         4-0      Atlético Anzoátegui                       

09.10  Deportivo Italia           1-1      CS Marítimo            
09.10  UD Lara                    2-0      UA Táchira              
09.10  Caracas FC                 1-1      Galicia de Caracas            
09.10  Pepeganga Margarita        0-0      Atlético Zamora                  
09.10  Minervén FC                1-3      Mineros de Guayana        
09.10  Atlético Anzoátegui        2-0      Peninsulares de Araya     
09.10  Portuguesa FC              4-1      Arroceros de Calabozo
30.10  Estudiantes de Mérida      2-3      ULA Mérida             

12.10  CS Marítimo                2-1      Estudiantes de Mérida      
12.10  ULA Mérida                 0-2      Deportivo Italia                   
12.10  Galicia de Caracas         0-0      UD Lara                               
12.10  UA Táchira                 1-1      Caracas FC                           
12.10  Mineros de Guayana         2-2      Pepeganga Margarita       
12.10  Peninsulares de Araya      0-1      Portuguesa FC                        
12.10  Atlético Zamora            1-1      Minervén FC                                  
30.10  Arroceros de Calabozo      1-3      Atlético Anzoátegui                       

16.10  Caracas FC                 3-1      CS Marítimo                        
16.10  UD Lara                    1-0      ULA Mérida                         
16.10  Estudiantes de Mérida      1-1      UA Táchira                          
16.10  Minervén FC                4-1      Arroceros de Calabozo     
16.10  Pepeganga Margarita        2-2      Peninsulares de Araya     
16.10  Portuguesa FC              1-1      Mineros de Guayana        
16.10  Atlético Anzoátegui        0-1      Atlético Zamora
30.10  Deportivo Italia           0-2      Galicia de Caracas

23.10  CS Marítimo                1-1      ULA Mérida                         
23.10  Caracas FC                 3-1      UD Lara                   
23.10  UA Táchira                 5-1      Galicia de Caracas            
23.10  Estudiantes de Mérida      2-3      Deportivo Italia                   
23.10  Peninsulares de Araya      0-0      Arroceros de Calabozo     
23.10  Minervén FC                1-1      Pepeganga Margarita                   
23.10  Atlético Zamora            1-1      Mineros de Guayana        
23.10  Atlético Anzoátegui        0-3      Portuguesa FC                   

06.11  Galicia de Caracas         0-3      CS Marítimo 
06.11  UD Lara                    0-0      Estudiantes de Mérida      
06.11  ULA Mérida                 2-1      UA Táchira                          
06.11  Deportivo Italia           2-3      Caracas FC                         
06.11  Mineros de Guayana         6-0      Arroceros de Calabozo     
06.11  Pepeganga Margarita        1-0      Atlético Anzoátegui                       
06.11  Peninsulares de Araya      1-4      Atlético Zamora                  
06.11  Portuguesa FC              0-0      Minervén FC

13.11  UA Táchira                 1-1      CS Marítimo                        
13.11  Deportivo Italia           0-0      UD Lara        
13.11  Galicia de Caracas         1-1      ULA Mérida 
13.11  Estudiantes de Mérida      1-2      Caracas FC 
13.11  Arroceros de Calabozo      0-0      Atlético Zamora      
13.11  Portuguesa FC              1-2      Pepeganga Margarita       
13.11  Mineros de Guayana         1-1      Peninsulares de Araya     
13.11  Atlético Anzoátegui        1-0      Minervén FC           

20.11  CS Marítimo                1-0      Pepeganga Margarita       
20.11  UD Lara                    1-0      Mineros de Guayana        
20.11  ULA Mérida                 1-0      Atlético Anzoátegui                       
20.11  Caracas FC                 6-0      Peninsulares de Araya
20.11  Minervén FC                0-0      Galicia de Caracas
20.11  Atlético Zamora            0-0      Estudiantes de Mérida      
20.11  Arroceros de Calabozo      1-2      Deportivo Italia                   
30.11  UA Táchira                 5-1      Portuguesa FC       

27.11  Pepeganga Margarita        3-0      UD Lara        
27.11  Peninsulares de Araya      0-1      ULA Mérida 
27.11  Atlético Anzoátegui        0-0      Caracas FC             
27.11  Galicia de Caracas         1-0      Arroceros de Calabozo     
27.11  Estudiantes de Mérida      1-0      Portuguesa FC                   
27.11  Atlético Zamora            1-0      UA Táchira                          
27.11  Deportivo Italia           1-0      Minervén FC                       
27.11  Mineros de Guayana         4-0      CS Marítimo 

11.12  CS Marítimo                3-1      Atlético Anzoátegui           
11.12  UD Lara                    2-0      Peninsulares de Araya     
11.12  ULA Mérida                 0-2      Pepeganga Margarita       
11.12  Caracas FC                 2-2      Mineros de Guayana        
11.12  Atlético Zamora            3-0      Galicia de Caracas            
11.12  Arroceros de Calabozo      0-1      Estudiantes de Mérida      
11.12  UA Táchira                 0-1      Minervén FC                                  
11.12  Portuguesa FC              4-2      Deportivo Italia                   

18.12  Peninsulares de Araya      0-1      CS Marítimo                        
18.12  Atlético Anzoátegui        0-1      UD Lara                   
18.12  Mineros de Guayana         1-1      ULA Mérida                         
18.12  Pepeganga Margarita        2-0      Caracas FC                         
18.12  Galicia de Caracas         1-0      Portuguesa FC                        
18.12  Estudiantes de Mérida      2-2      Minervén FC                           
18.12  UA Táchira                10-0      Arroceros de Calabozo
18.12  Deportivo Italia           1-0      Atlético Zamora

08.01  CS Marítimo                2-1      Arroceros de Calabozo     
08.01  UD Lara                    0-0      Minervén FC                                  
08.01  ULA Mérida                 3-0      Portuguesa FC                   
08.01  Caracas FC                 0-0      Atlético Zamora                  
08.01  Mineros de Guayana         1-0      Galicia de Caracas            
08.01  Peninsulares de Araya      0-2      UA Táchira                          
08.01  Pepeganga Margarita        2-1      Deportivo Italia                   
01.02  Atlético Anzoátegui        2-1      Estudiantes de Mérida

15.01  Minervén FC                0-1      CS Marítimo            
15.01  Arroceros de Calabozo      3-3      UD Lara                               
15.01  Atlético Zamora            4-1      ULA Mérida                         
15.01  Portuguesa FC              2-0      Caracas FC                         
15.01  Galicia de Caracas         0-0      Pepeganga Margarita       
15.01  Estudiantes de Mérida      3-0      Peninsulares de Araya     
15.01  UA Táchira                 2-0      Atlético Anzoátegui                       
15.01  Deportivo Italia           1-1      Mineros de Guayana        


29.01  CS Marítimo                0-0      Portuguesa FC       
29.01  UD Lara                    1-1      Atlético Zamora      
29.01  ULA Mérida                 3-2      Arroceros de Calabozo     
29.01  Caracas FC                 2-2      Minervén FC           
29.01  Peninsulares de Araya      1-1      Galicia de Caracas
29.01  Pepeganga Margarita        1-0      Estudiantes de Mérida      
29.01  Mineros de Guayana         4-0      UA Táchira  
29.01  Atlético Anzoátegui        2-1      Deportivo Italia        

05.02  Atlético Zamora            0-1      CS Marítimo            
05.02  Portuguesa FC              1-0      UD Lara        
05.02  Minervén FC                2-2      ULA Mérida             
05.02  Arroceros de Calabozo      4-3      Caracas FC 
05.02  Galicia de Caracas         0-0      Atlético Anzoátegui           
05.02  Estudiantes de Mérida      0-2      Mineros de Guayana        
05.02  UA Táchira                 1-1      Pepeganga Margarita       
05.02  Deportivo Italia           6-1      Peninsulares de Araya

12.02  UD Lara                    1-0      CS Marítimo            
12.02  Caracas FC                 5-0      ULA Mérida 
12.02  Estudiantes de Mérida      1-1      Galicia de Caracas
12.02  Deportivo Italia           1-1      UA Táchira              
12.02  Pepeganga Margarita        4-1      Arroceros de Calabozo                 
12.02  Minervén FC                3-1      Peninsulares de Araya     
12.02  Atlético Anzoátegui        0-0      Mineros de Guayana        
12.02  Portuguesa FC              1-0      Atlético Zamora

08.02  UA Táchira                 5-1      UD Lara                   
19.02  ULA Mérida                 1-1      Estudiantes de Mérida      
19.02  Galicia de Caracas         1-1      Caracas FC                         
19.02  Atlético Zamora            2-1      Pepeganga Margarita       
19.02  Mineros de Guayana         6-2      Minervén FC                                  
19.02  Peninsulares de Araya      2-2      Atlético Anzoátegui           
19.02  Arroceros de Calabozo      1-2      Portuguesa FC
22.02  CS Marítimo                0-1      Deportivo Italia        

26.02  Deportivo Italia           0-0      ULA Mérida             
26.02  UD Lara                    3-1      Galicia de Caracas
26.02  Atlético Anzoátegui        1-0      Arroceros de Calabozo     
26.02  Pepeganga Margarita        3-2      Mineros de Guayana        
26.02  Portuguesa FC              4-0      Peninsulares de Araya     
26.02  Minervén FC                0-0      Atlético Zamora
08.03  CS Marítimo                1-0      Caracas FC
16.03  UA Táchira                 1-1      Estudiantes de Mérida

22.01  Galicia de Caracas         0-2      UA Táchira
12.03  UD Lara                    2-1      Caracas FC 
12.03  Deportivo Italia           0-2      Estudiantes de Mérida      
12.03  Arroceros de Calabozo      2-1      Peninsulares de Araya     
12.03  Pepeganga Margarita        4-0      Minervén FC                       
12.03  Mineros de Guayana         3-2      Atlético Zamora                  
12.03  Portuguesa FC              4-0      Atlético Anzoátegui           
06.04  ULA Mérida                 2-1      CS Marítimo            

18.01  CS Marítimo                0-0      Galicia de Caracas
18.03  Estudiantes de Mérida      2-1      UD Lara
19.03  UA Táchira                 1-0      ULA Mérida 
19.03  Caracas FC                 1-1      Deportivo Italia                   
19.03  Arroceros de Calabozo      1-1      Mineros de Guayana        
19.03  Atlético Anzoátegui        1-1      Pepeganga Margarita       
19.03  Atlético Zamora            4-0      Peninsulares de Araya     
19.03  Minervén FC                0-0      Portuguesa FC       

02.04  UD Lara                    0-1      Deportivo Italia        
02.04  ULA Mérida                 2-1      Galicia de Caracas
02.04  Caracas FC                 1-2      Estudiantes de Mérida      
02.04  Atlético Zamora            6-1      Arroceros de Calabozo     
02.04  Pepeganga Margarita        3-1      Portuguesa FC                   
02.04  Peninsulares de Araya      1-2      Mineros de Guayana        
02.04  Minervén FC                3-0      Atlético Anzoátegui           
03.05  CS Marítimo                2-1      UA Táchira

09.04  Pepeganga Margarita        0-1      CS Marítimo 
09.04  Mineros de Guayana         2-0      UD Lara        
09.04  Atlético Anzoátegui        0-2      ULA Mérida 
09.04  Peninsulares de Araya      1-2      Caracas FC 
09.04  Galicia de Caracas         1-1      Minervén FC           
09.04  Estudiantes de Mérida      0-1      Atlético Zamora      
09.04  Portuguesa FC              0-1      UA Táchira              
09.04  Deportivo Italia           1-0      Arroceros de Calabozo

16.04  UD Lara                    2-3      Pepeganga Margarita       
16.04  ULA Mérida                 2-0      Peninsulares de Araya     
16.04  Caracas FC                 0-1      Atlético Anzoátegui                       
16.04  Arroceros de Calabozo      1-1      Galicia de Caracas
16.04  Portuguesa FC              0-0      Estudiantes de Mérida      
16.04  UA Táchira                 1-1      Atlético Zamora                  
16.04  Minervén FC                2-0      Deportivo Italia                   
16.04  CS Marítimo                0-1      Mineros de Guayana

15.03  ULA Mérida                 1-0      UD Lara
19.04  Caracas FC                 1-1      UA Táchira              
19.04  Estudiantes de Mérida      0-0      CS Marítimo 
19.04  Galicia de Caracas         2-1      Deportivo Italia        
19.04  Arroceros de Calabozo      0-2      Minervén FC                       
19.04  Mineros de Guayana         2-0      Portuguesa FC       
19.04  Atlético Zamora            0-0      Atlético Anzoátegui           
19.04  Peninsulares de Araya      1-0      Pepeganga Margarita       

22.04  Minervén FC                0-0      UA Táchira              
23.04  Atlético Anzoátegui        1-4      CS Marítimo            
23.04  Peninsulares de Araya      2-0      UD Lara        
23.04  Pepeganga Margarita        3-1      ULA Mérida 
23.04  Mineros de Guayana         5-2      Caracas FC 
23.04  Galicia de Caracas         0-3      Atlético Zamora      
23.04  Estudiantes de Mérida      7-0      Arroceros de Calabozo     
23.04  Deportivo Italia           1-0      Portuguesa FC       

30.04  CS Marítimo                2-0      Peninsulares de Araya     
30.04  UD Lara                    5-0      Atlético Anzoátegui           
30.04  ULA Mérida                 1-1      Mineros de Guayana        
30.04  Caracas FC                 1-2      Pepeganga Margarita       
30.04  Portuguesa FC              2-1      Galicia de Caracas
30.04  Minervén FC                3-1      Estudiantes de Mérida      
30.04  Arroceros de Calabozo      2-5      UA Táchira                          
30.04  Atlético Zamora            2-0      Deportivo Italia        

07.05  Arroceros de Calabozo      0-4      CS Marítimo            
07.05  Minervén FC                1-1      UD Lara        
07.05  Portuguesa FC              1-1      ULA Mérida             
07.05  Atlético Zamora            0-1      Caracas FC             
07.05  Galicia de Caracas         0-1      Mineros de Guayana        
07.05  Estudiantes de Mérida      2-0      Atlético Anzoátegui           
07.05  UA Táchira                13-2      Peninsulares de Araya
07.05  Deportivo Italia           0-3      Pepeganga Margarita       

13.05  Caracas FC                 3-2      Portuguesa FC
14.05  CS Marítimo                2-2      Minervén FC           
14.05  UD Lara                    6-1      Arroceros de Calabozo
14.05  ULA Mérida                 2-1      Atlético Zamora      
14.05  Pepeganga Margarita        3-0      Galicia de Caracas
14.05  Peninsulares de Araya      0-2      Estudiantes de Mérida      
14.05  Atlético Anzoátegui        1-3      UA Táchira                          
14.05  Mineros de Guayana         3-0      Deportivo Italia

21.05  Portuguesa FC              1-2      CS Marítimo            
21.05  Atlético Zamora            4-1      UD Lara        
21.05  Arroceros de Calabozo      1-2      ULA Mérida 
21.05  Minervén FC                0-0      Caracas FC 
21.05  Galicia de Caracas         6-2      Peninsulares de Araya     
21.05  Estudiantes de Mérida      1-2      Pepeganga Margarita       
21.05  UA Táchira                 2-4      Mineros de Guayana        
21.05  Deportivo Italia           1-1      Atlético Anzoátegui           

28.05  CS Marítimo                2-0      Atlético Zamora      
28.05  UD Lara                    0-1      Portuguesa FC       
28.05  ULA Mérida                 1-2      Minervén FC                       
28.05  Caracas FC                 3-0      Arroceros de Calabozo     
28.05  Atlético Anzoátegui        1-1      Galicia de Caracas            
28.05  Mineros de Guayana         2-1      Estudiantes de Mérida      
28.05  Pepeganga Margarita        1-0      UA Táchira  
28.05  Peninsulares de Araya      2-5      Deportivo Italia                   

Final Table:

 1.Mineros de Guayana     30   18  10   2   68-26  46  Champions
 2.Pepeganga Margarita    30   19   7   4   54-24  45 
 3.CS Marítimo            30   17   7   6   40-23  41 
 4.Atlético Zamora        30   13  10   7   45-20  36 
 5.UA Táchira             30   13   9   8   68-34  35 
 6.ULA Mérida             30   13   8   9   38-40  34 
 7.Minervén FC            30    9  15   6   37-32  33 
 8.Caracas FC             30   11  10   9   51-39  32 
 9.Portuguesa FC          30   12   6  12   36-35  30 
10.Deportivo Italia       30   11   7  12   37-40  29 
11.Estudiantes de Mérida  30    9  10  11   39-32  28 
12.UD Lara                30   10   7  13   35-37  27 
13.Galicia de Caracas     30    5  14  11   25-40  24 
14.Deportivo Anzoategui   30    7   8  15   20-45  22 
15.Arroceros de Calabozo  30    2   5  23   26-90   9 
16.Peninsulares de Araya  30    2   5  23   21-83   9 

NB: Arroceros beat Peninsulares in a playoff against 16th place

Topscorer: Johny Castellanos (Mineros) 24



1987/88

1989/90

list of champions

list of cup winners


About this document

Thanks to Ian King

Source: [PeC -]

Prepared and maintained by Eliézer Sebastián Pérez Pérez for the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Author: Eliézer Sebastián Pérez Pérez
Last updated: 31 Mar 2011

(C) Copyright Eliézer Sebastián Pérez Pérez and RSSSF 2000/11
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the author. All rights reserved.