Wales 2019/20


Uwch Gynghrair Cymru (Cymru Premier)
Cup Tournaments
Second Level

Uwch Gynghrair Cymru (Cymru Premier)

Regular Stage | Championship Playoff | Relegation Playoff

Regular Stage

Final Table:

 1.The New Saints                  22  16  2  4  65-21  50  [C]  Championship Playoff
 2.Connah's Quay Nomads            22  13  7  2  39-17  46       Championship Playoff
 3.Bala Town                       22  13  2  7  46-18  41       Championship Playoff
 4.Barry Town United               22  12  4  6  32-25  40       Championship Playoff
 5.Caernarfon Town                 22  10  4  8  31-30  34       Championship Playoff
 6.Newtown                         22   9  5  8  21-24  32       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cardiff Metropolitan University 22   8  7  7  26-25  31       Relegation Playoff
 8.Cefn Druids                     22   9  4  9  32-34  31       Relegation Playoff
 9.Aberystwyth Town                22   6  5 11  28-46  23       Relegation Playoff
10.Pen-y-Bont                      22   3  6 13  25-46  15  [P]  Relegation Playoff
11.Airbus UK Broughton             22   3  4 15  19-57  13  [P]  Relegation Playoff
12.Carmarthen Town                 22   2  6 14  24-45  12       Relegation Playoff

Round 1
[Aug 16]
Aberystwyth     3-2 Carmarthen      
Airbus UK       1-2 Bala            
Newtown         0-0 Cefn Druids     
Pen-y-Bont      1-2 Barry           
[Aug 17]
Connah's Quay   1-1 Cardiff Met     
[Aug 18]
The New Saints  1-0 Caernarfon      

Round 2 [Aug 23]
Bala            3-1 The New Saints  
Barry           3-1 Aberystwyth     
Caernarfon      0-0 Connah's Quay   
Cefn Druids     3-1 Airbus UK       
Pen-y-Bont      1-3 Cardiff Met     
Carmarthen      1-2 Newtown         

Round 3 [Aug 26]
Aberystwyth    1-10 The New Saints  
Barry           2-2 Bala            
Caernarfon      1-1 Cefn Druids     
Cardiff Met     1-0 Airbus UK       
Connah's Quay   1-1 Carmarthen      
Newtown         1-1 Pen-y-Bont      

Round 4
[Aug 30]
Bala            0-1 Connah's Quay   
Cardiff Met     1-0 Newtown         
Carmarthen      0-1 Barry           
Cefn Druids     1-2 Aberystwyth     
Airbus UK       2-3 Caernarfon      
[Aug 31]
The New Saints  2-1 Pen-y-Bont      

Round 5
[Sep 7]
Aberystwyth     1-2 Airbus UK       
Barry           0-0 Caernarfon      
Carmarthen      2-2 Cardiff Met     
Pen-y-Bont      1-6 Bala            
[Sep 10]
Connah's Quay   1-0 Cefn Druids     
The New Saints  2-1 Newtown         

Round 6
[Sep 13]
Connah's Quay   4-1 Aberystwyth     
[Sep 14]
Airbus UK       0-1 Barry           
Caernarfon      3-2 Pen-y-Bont      
Cefn Druids     3-3 Carmarthen      
Newtown         1-0 Bala            
[Sep 16]
Cardiff Met     1-1 The New Saints  

Round 7
[Sep 20]
Aberystwyth     2-3 Caernarfon      
Newtown         1-1 Connah's Quay   
[Sep 21]
Bala            1-2 Cardiff Met     
Carmarthen      2-6 The New Saints  
Pen-y-Bont      3-1 Airbus UK       
[Sep 22]
Barry           1-0 Cefn Druids     

Round 8
[Sep 27]
Bala            2-0 Aberystwyth     
Caernarfon      1-0 Newtown         
[Sep 28]
Airbus UK       1-0 Carmarthen      
The New Saints  0-1 Barry           
[Sep 29]
Connah's Quay   3-1 Pen-y-Bont      
[Nov 23]	
Cardiff Met     2-1 Cefn Druids     

Round 9
[Oct 4]
Caernarfon      1-0 The New Saints  
Pen-y-Bont      1-1 Aberystwyth     
Cefn Druids     0-3 Bala            
[Oct 5]
Airbus UK       1-1 Cardiff Met     
Carmarthen      1-2 Connah's Quay   
Newtown         2-3 Barry           

Round 10
[Oct 11]
Cefn Druids     1-2 Newtown         
[Oct 12]
Aberystwyth     2-2 Cardiff Met     
Bala            2-1 Carmarthen      
The New Saints  6-2 Airbus UK       
[Oct 15]
Connah's Quay   4-2 Caernarfon      
[Nov 22]
Barry           3-0 Pen-y-Bont      

Round 11
[Oct 18]
Cefn Druids     3-1 Caernarfon      
Carmarthen      0-0 Aberystwyth     
[Oct 19]
Airbus UK       2-0 Newtown         
Bala            1-1 Barry           
Cardiff Met     0-1 Connah's Quay   
Pen-y-Bont      2-3 The New Saints  

Round 12
[Oct 25]
Aberystwyth     1-1 Connah's Quay   
Newtown         1-0 Cardiff Met     
The New Saints  1-0 Bala            
[Oct 26]
Barry           2-0 Airbus UK       
Caernarfon      2-0 Carmarthen      
[Oct 27]
Pen-y-Bont      2-3 Cefn Druids     

Round 13
[Nov 1]
Bala            4-0 Newtown         
Cardiff Met     1-1 Pen-y-Bont      
Connah's Quay   1-1 The New Saints  
[Nov 2]
Carmarthen      1-2 Cefn Druids     
Caernarfon      4-1 Barry           
Airbus UK       1-5 Aberystwyth     

Round 14
[Nov 8]
Newtown         3-1 Caernarfon      
Aberystwyth     0-5 Bala            
[Nov 9]
Barry           0-4 Connah's Quay   
Airbus UK       1-2 Pen-y-Bont      
[Dec 3]
The New Saints  1-0 Carmarthen      
Cefn Druids     2-1 Cardiff Met     

Round 15
[Nov 15]
The New Saints  2-0 Aberystwyth     
Connah's Quay   3-1 Newtown         
Bala            1-0 Airbus UK       
[Nov 16]
Cardiff Met     0-3 Carmarthen      
Cefn Druids     1-0 Barry           
[Jan 4]
Pen-y-Bont      0-0 Caernarfon      

Round 16
[Nov 29]
Aberystwyth     1-3 Cefn Druids     
Caernarfon      2-1 Cardiff Met     
[Nov 30]
Airbus UK      0-12 The New Saints  
Pen-y-Bont      0-0 Connah's Quay   
Barry           0-1 Newtown         
Carmarthen      0-3 Bala            

Round 17
[Dec 13]
Cefn Druids     2-0 Connah's Quay   
Caernarfon      5-0 Airbus UK       
Barry           1-4 The New Saints  
[Dec 14]
Cardiff Met     1-2 Aberystwyth     
Newtown         1-0 Carmarthen      
[Dec 17]
Bala            4-0 Pen-y-Bont      

Round 18
[Dec 20]
Connah's Quay   2-1 Bala            
Aberystwyth     0-1 Barry           
The New Saints  1-2 Cardiff Met     
[Dec 21]
Pen-y-Bont      0-2 Newtown         
Carmarthen      0-1 Caernarfon      
Airbus UK       1-1 Cefn Druids     

Round 19 [Dec 26]
Newtown         0-0 Aberystwyth     
Carmarthen      3-2 Pen-y-Bont      
Barry           1-1 Cardiff Met     
Connah's Quay   2-1 Airbus UK       
Cefn Druids     0-5 The New Saints  
Caernarfon      1-2 Bala            

Round 20
[Dec 30]	
Aberystwyth     1-2 Newtown         
Airbus UK       0-4 Connah's Quay   
Bala            3-0 Caernarfon      
Cardiff Met     0-1 Barry           
The New Saints  2-1 Cefn Druids     
[Jan 1]
Pen-y-Bont      1-1 Carmarthen      

Round 21
[Jan 10]
Caernarfon      0-3 Aberystwyth     
Newtown         0-2 The New Saints  
[Jan 11]
Cardiff Met     1-0 Bala            
Carmarthen      2-2 Airbus UK       
Cefn Druids     2-3 Pen-y-Bont      
Connah's Quay   2-0 Barry           

Round 22 [Jan 18]
Aberystwyth     1-0 Pen-y-Bont      
Bala            1-2 Cefn Druids     
Barry           7-1 Carmarthen      
Cardiff Met     2-0 Caernarfon      
Newtown         0-0 Airbus UK       
The New Saints  2-1 Connah's Quay   

Final Table:

 1.The New Saints                  22  16  2  4  65-21  50  [C]  Championship Playoff
 2.Connah's Quay Nomads            22  13  7  2  39-17  46       Championship Playoff
 3.Bala Town                       22  13  2  7  46-18  41       Championship Playoff
 4.Barry Town United               22  12  4  6  32-25  40       Championship Playoff
 5.Caernarfon Town                 22  10  4  8  31-30  34       Championship Playoff
 6.Newtown                         22   9  5  8  21-24  32       Championship Playoff
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 7.Cardiff Metropolitan University 22   8  7  7  26-25  31       Relegation Playoff
 8.Cefn Druids                     22   9  4  9  32-34  31       Relegation Playoff
 9.Aberystwyth Town                22   6  5 11  28-46  23       Relegation Playoff
10.Pen-y-Bont                      22   3  6 13  25-46  15  [P]  Relegation Playoff
11.Airbus UK Broughton             22   3  4 15  19-57  13  [P]  Relegation Playoff
12.Carmarthen Town                 22   2  6 14  24-45  12       Relegation Playoff

Championship Playoff

Final Table:

 1.Connah's Quay Nomads            26  16  8  2  47-19  56  2.15       Champions
 2.The New Saints                  26  16  4  6  69-27  52  2.00  [C]
 3.Bala Town                       26  15  4  7  53-23  49  1.88
 4.Barry Town United               25  12  6  7  35-29  42  1.68
 5.Caernarfon Town                 26  11  5 10  36-38  38  1.46
 6.Newtown                         25  10  5 10  25-30  35  1.40

NB: final ranking based on points/match average; Connah's Quay Nomads declared champions

Round 23
[Feb 7]
The New Saints  1-2 Newtown         
Caernarfon      1-2 Bala            
[Feb 8]
Barry           0-1 Connah's Quay   

Round 24
[Feb 14]
Connah's Quay   4-0 Caernarfon      
Bala            1-1 The New Saints  
[not played]
Newtown          -  Barry           

Round 25
[Feb 21]
Connah's Quay   1-0 The New Saints  
[Feb 22]
Barry           1-1 Caernarfon      
Newtown         1-2 Bala            

Round 26 [Mar 6]
Bala            2-2 Connah's Quay   
Caernarfon      3-1 Newtown         
The New Saints  2-2 Barry           

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 19

Final Table:

 1.Connah's Quay Nomads            26  16  8  2  47-19  56  2.15       Champions
 2.The New Saints                  26  16  4  6  69-27  52  2.00  [C]
 3.Bala Town                       26  15  4  7  53-23  49  1.88
 4.Barry Town United               25  12  6  7  35-29  42  1.68
 5.Caernarfon Town                 26  11  5 10  36-38  38  1.46
 6.Newtown                         25  10  5 10  25-30  35  1.40

NB: final ranking based on points/match average; Connah's Quay Nomads declared champions

Relegation Playoff

Final Table:

 7.Cardiff Metropolitan University 25   9  8  8  30-29  35  1.40
 8.Cefn Druids                     25  10  5 10  37-39  35  1.40
 9.Aberystwyth Town                26   7  6 13  36-55  27  1.04
10.Pen-y-Bont                      25   5  6 14  29-48  21  0.84  [P]
----------------------------------------------------------
11.Carmarthen Town                 25   4  6 15  28-49  18  0.72       Relegated
12.Airbus UK Broughton             26   4  5 17  28-67  17  0.65  [P]  Relegated

NB: final ranking based on points/match average

Round 23
[Feb 7]
Airbus UK       2-3 Cefn Druids     
Pen-y-Bont      1-2 Carmarthen      
[Feb 8]
Cardiff Met     3-1 Aberystwyth     

Round 24
[Feb 14]
Aberystwyth     5-3 Airbus UK       
[not played]
Carmarthen       -  Cardiff Met     
Cefn Druids      -  Pen-y-Bont      

Round 25
[Feb 21]
Aberystwyth     0-1 Pen-y-Bont      
[Feb 22]
Cardiff Met     1-1 Airbus UK       
Carmarthen      1-0 Cefn Druids     

Round 26
[Mar 6]
Cefn Druids     2-2 Aberystwyth     
Pen-y-Bont      2-0 Cardiff Met     
[Mar 7]
Carmarthen      1-3 Airbus UK       

NB: league suspended due to Covid-19 pandemic and abandoned on May 19

Final Table:

 7.Cardiff Metropolitan University 25   9  8  8  30-29  35  1.40
 8.Cefn Druids                     25  10  5 10  37-39  35  1.40
 9.Aberystwyth Town                26   7  6 13  36-55  27  1.04
10.Pen-y-Bont                      25   5  6 14  29-48  21  0.84  [P]
----------------------------------------------------------
11.Carmarthen Town                 25   4  6 15  28-49  18  0.72       Relegated
12.Airbus UK Broughton             26   4  5 17  28-67  17  0.65  [P]  Relegated

NB: final ranking based on points/match average

Cup Tournaments

Welsh Cup | League Cup | Welsh Amateur Cup 

Welsh Cup 2019/20

Round 1
Northern section
[Oct 19]
Bangor 1876             3-3 Penycae                 [aet, 3-2 pen]
Blaenau Ffestiniog Am.  0-2 Buckley Town  
Chirk AAA               0-3 Llannefydd  
Coedpoeth United        0-5 Gresford Athletic  
Conwy Borough           1-2 Ruthin Town  
Corwen                  2-3 Colwyn Bay  
Flint Town United       9-0 Four Crosses  
Greenfield              3-1 Caersws  
Guilsfield              2-1 Brymbo  
Holyhead Hotspur        4-2 Montgomery Town  
Holywell Town           2-3 Llandudno  
Llanrhaeadr             1-4 Prestatyn Town  
Nantlle Vale            2-0 Rhydymwyn  
Nefyn United            0-2 Bangor City  
Prestatyn Sports        2-3 FC Queens Park  
Rhyl                    2-0 Llangefni Town  
Waterloo Rovers         1-8 Mold Alexandra  
[Oct 29]
Porthmadog              7-0 Llanberis  
[Nov 2]
Aberffraw               0-1 Llanrug United  
Llanfair United         5-3 Myndd Isa Spartans  
Southern section
[Oct 18]
Cambrian BGC            7-3 Ynyshir Albions  
[Oct 19]
Aberbargoed Buds        3-1 Aberaeron  
Abertillery Bluebirds   3-1 Penparcau  
Afan Lido               3-1 Monmouth Town  
Ammanford               4-1 Cardiff Draconians  
Briton Ferry Llansawel  2-2 Undy Athletic           [aet, 3-4 pen]
Builth Wells            2-3 Ton Pentre  
Cefn Cribwr             2-1 Tredegar Town           [aet]
Chepstow Town           3-2 Taffs Well  
Croesyceiliog           2-1 Abergavenny Town  
Cwmbran Celtic          2-3 Pontardawe Town         [aet]
FC Cwmaman              2-6 STM Sports  
Garden Village          1-3 Goytre United  
Haverfordwest County    5-3 Penlan Social  
Llanwit Major           0-1 Llandrindod Wells  
Penrhyncoch             2-1 Cardiff Corinthians     [aet]
Pontypridd Town         3-1 Caerau (Ely)  
Swansea University      4-1 Caerleon  
Trefelin BGC            2-2 Llanidloes Town         [aet, 3-4 pen]
[Oct 23]
Llanelli Town           2-1 Cwmamman United  

Round 2
Northern section [Nov 9]
Bangor 1876             0-2 Ruthin Town  
Bangor City             0-3 Prestatyn Town  
Llannefydd              1-5 Guilsfield  
Greenfield              1-3 Flint Town United  
Holyhead Hotspur        0-3 Buckley Town  
Porthmadog              4-1 Gresford Athletic  
Llandudno               4-1 Llanfair United  
Mold Alexandra          8-1 Llanrug United  
Nantlle Vale            0-1 Colwyn Bay  
Rhyl                    3-0 FC Queens Park  
Southern section
[Nov 9]
Abertillery Bluebirds   4-3 Llanidloes Town  
Afan Lido               2-1 Aberbargoed Buds  
Ammanford               3-1 Ton Pentre  
Goytre United           6-4 Cefn Cribwr  
Haverfordwest County    1-2 Cambrian & Clydach Vale  
Llanelli Town           0-1 Penrhyncoch  
Pontypridd Town         1-0 Llandrindod Wells  
Undy Athletic           5-6 Swansea University  
[Nov 16]
Chepstow Town           0-5 STM Sports  
Pontardawe Town         6-1 Croesyceiliog  

Round 3
[Dec 6]
Carmarthen Town         0-4 Ammanford               
Colwyn Bay              1-0  Airbus UK Broughton    [aet]
[Dec 7]
Abertillery Bluebirds   0-3 Connah's Quay Nomads    
Aberystwyth Town        2-1 Ruthin Town             
Afan Lido               5-1 Llandudno               
Barry Town United       0-1 Newtown                 
Cardiff Metropolitan    1-0 Pontypridd Town         
Cefn Druids             2-0 Guilsfield              
Flint Town United       2-0 Bala Town               
Goytre United           0-4 Caernarfon Town         
Penrhyncoch             1-2 Prestatyn Town          
Pen-y-Bont              abd Porthmadog              [abandoned at 2-2 in extra time due to
Pontardawe Town         3-1 Buckley Town             injury to Pen-y-Bont 'keeper]
Rhyl                    2-0 STM Sports              
Swansea University      3-0 Cambrian & Clydach Vale 
The New Saints          9-0 Mold Alexandra          
[Dec 14]
Pen-y-Bont              6-1 Porthmadog              [replay]

Round 4
[Jan 24]
Ammanford               0-4 Caernarfon Town         
Flint Town United       3-2 Colwyn Bay              
Pen-y-Bont              1-2 Cardiff Metropolitan    
[Jan 25]
Cefn Druids             2-0 Pontardawe Town         
Connah's Quay Nomads    8-0 Afan Lido               
Newtown                 4-1 Rhyl                    
Swansea University      0-1 Prestatyn Town          
The New Saints          3-0 Aberystwyth Town        

Quarterfinals
[Feb 28]
Caernarfon Town         4-0 Cefn Druids             
[Mar 1]
Connah's Quay Nomads    1-2 Cardiff Metropolitan    
The New Saints          6-1 Newtown                 
[Mar 3]
Flint Town United       0-1 Prestatyn Town          

Semifinals [tba]
Caernarfon Town          -  Cardiff Metropolitan    
Prestatyn Town           -  The New Saints          

League Cup 2019/20

Round 1
Northern section
[Aug 3]
Buckley Town            0-2 Rhyl
Ruthin                  0-3 Guilsfield
Prestatyn Town          4-2 Llanrhaeadr
Llanfair United         3-1 Llangefni Town
Berriew                 0-2 Corwen
[Aug 4]
Gresford Athletic       1-0 Colwyn Bay
[Sep 4]
Conwy Borough           0-1 Bangor City
Southern section
[Aug 2]
Briton Ferry Llansawel  3-1 Taffs Well
[Aug 3]
Afan Lido               0-1 Cwmbran Celtic
Pontypridd Town         2-3 STM Sports
Undy Athletic           2-2 Cwmamman United         [aet, 4-5 pen]
Swansea University      0-1 Llantwit Major
Goytre United           3-0 Caerau (Ely)
Ammanford               2-1 Penrhyncoch

Round 2
Northern section
[Aug 9]
Bala Town               7-0 Gresford Athletic
[Aug 10]
Corwen                  0-2 Caernarfon Town         
Rhyl                    0-2 Connah's Quay Nomads    
Airbus UK Broughton     4-0 Llanfair United
Cefn Druids             1-2 Prestatyn Town          
Flint Town United       5-1 Portmadog
Guilsfield              1-0 Llandudno
[Sep 24]
Bangor City             1-1 The New Saints          [aet, 4-2 pen]
Southern section
[Aug 9]
Pen-y-Bont              4-1 Goytre United
[Aug 10]
Cambrian & Clydach Vale 3-4 Aberystwyth Town        
Haverfordwest County    1-1 Barry Town United       [aet, 5-4 pen]
Newtown                 2-0 Ammanford
Carmarthen Town         4-1 Cwmamman United
Llanwit Major           1-2 Cardiff Metropolitan    
Briton Ferry Llansawel  1-1 Llanelli Town           [aet, 4-1 pen]
STM Sports              4-0 Cwmbran Celtic

Round 3
[Sep 24]
Briton Ferry Llansawel  0-2 Carmarthen Town         
Cardiff Metropolitan    0-1 Aberystwyth Town        
Caernarfon Town         1-4 Prestatyn Town          
Flint Town United       2-1 Airbus UK Broughton     
Newtown                 2-1 Pen-y-Bont              
[Sep 25]
Guilsfield              1-1 Connah's Quay Nomads    [aet, 3-5 pen]
[Oct 1]
STM Sports              1-1 Haverfordwest County    [aet, 7-6 pen]
[Oct 8]
Bala Town               1-1 Bangor City             [aet, 7-6 pen]

Quarterfinals [Oct 29]
Newtown                 2-2 STM Sports              [aet, 3-4 pen]
Carmarthen Town         0-3 Aberystwyth Town        
Connah's Quay Nomads    4-1 Flint Town United       
Prestatyn Town          1-2 Bala Town               

Semifinals [Nov 23]
Connah's Quay Nomads    2-0 Bala Town               
STM Sports              2-1 Aberystwyth Town        

Final [Feb 1, Newtown]
Connah's Quay Nomads    3-0 STM Sports              

Welsh Amateur Cup 2019/20

Round 1 [Aug 17]
Bangor 1876             5-1 CPD Sychdyn
Bro Goronwy             3-4 Chirk Town
Caerwys                 2-3 Nefyn United
Llangoed and District   1-4 Acton
Pentraeth               1-2 Waunfawr
Aberfan Social          1-2 Clwb Cymric
AC Pontymister          2-0 Port Tennant Colts
Caerphilly Athletic     3-4 Abercarn United
Canton Liberal          5-0 Gilwern and District
Cardiff Cosmopolitan    1-5 Newport Saints
CRC Olympic             4-8 West End Rangers
Cwmcarn Athletic        5-3 Malpas
Gorseinon Athletic      6-3 Bonymaen Colts                               
Lucas Cwmbran           2-2 AFC Whitchurch          [aet, 5-4 pen]
Morriston Town          3-2 Rockspur
Pencoed Athletic BGC    5-1 Vale United
Pontnewydd United       4-6 Aberystwyth Exiles   
Quar Park Rangers       0-5 Trebanog
Ynysddu Welfare         2-1 Lliswerry
Ynystawe Athletic       1-8 Seven Sisters            
 
Round 2
[Sep 7]
FC Cwmaman              2-1 Abercarn United
Aberdare Town           1-0 Llandrindod Wells
Abertillery Bluebirds   2-0 Merthyr Saints  
Aberystwyth Exiles     0-15 Ely Rangers
Acton                   2-8 Mynydd Isa Spartans
Amlwych Town            5-6 Llandudno Athletic
Baglan Dragons          1-0 West End
Bangor 1876             3-1 Pwllheli
Barmouth & Dyffrin      2-1 Gwalchmai
Bodedern Athletic       3-0 Glantraeth
Bow Street              6-1 Rhayader Town
Brickfield Rangers      4-2 Rhydymwyn
Brymbo                  8-0 Llandyrnog United
Bryn Rovers             3-8 Cefn Cribbwr
Canton Liberal          4-2 Ynysddu Welfare
Cardiff Corinthians     5-0 AC Pontymister
Chirk AAA               1-4 Queens Park
Chirk Town              1-2 Llanuwchllyn
Churchstoke             0-5 Berriew
Clwb Cymric             0-2 Blaenrhondda
Clydach Wasps           3-2 Morristown Town
Coedpoeth United        4-2 Prestatyn Sports
CPD Llannefydd          bt  Holyhead Town
Cwmbran Town            5-0 Sully Sports
Cwmcarn Athletic        0-4 Newport Saints
Dyffrin Nanttle         2-1 Blaenau Amateurs
Four Crosses            9-2 Tywyn Bryncrug
Gaerwen                 2-0 Glan Conwy
Garden Village          2-3 Ynystawe Athletic
Gorseinon Athletic      3-4 Port Talbot Town
Grange Albion           2-4 Trebanog
Greenfield              3-2 Penycae
Halkyn & Flint Mountain 1-2 Denbigh Town
Hawarden Rangers        0-7 Holywell Town
Holyhead Hotspur        2-1 Aberffraw 
Llanberis               2-2 Waunfawr                [aet, 4-3 pen] 
Llanfairpwll            0-5 Llandudno Junction
Llangollen Town         1-6 Cefn Mawr Rangers
Llanidloes Town         1-2 Carno                   [aet]
Llanrwst United         2-0 Kinmel Bay Sports
Machynlleth             1-2 Radnor Valley
Maltsters Sports        1-0 Tata Steel United
Myndd Llandegai         2-3 Menai Bridge Tigers
Overton Recreational    1-4 New Brighton Villa                                        
Pencoed Athletic        4-2 Penlan  
Nefyn                   3-2 Penmaenmawr Phoenix     [aet]
Penparcau               2-0 Montgomery Town
Penrhiceiber Rangers    bt  Trethomas Bluebirds
Penydarren BGC          3-1 Aberbargoed Buds
Pill YMCA               4-1 Ton & Gelli PC
Plas Madoc              1-3 Llay Welfare
Pontadawe Town          9-0 Ragged School
Presteigne             0-12 Caersws     
Rhos Aelwyd             2-0 Castell Alun Colts
Rhostyllen             10-0 Rhosllangerchrugog
Risca United            5-3 Lucas Cwmbran
Saltney Town            1-3 Mold Alexandra
St Asaph City           2-4 Llandudno Albion
Treowen Stars           2-6 Cardiff Draconians
Waterloo Rovers         0-6 Welshpool Town     
West End Rangers        3-0 Ynysygerwin
Y Felinheli             2-4 Llanrug United
[Sep 13]
Cefn Albion             1-2 Lex XI
 
Round 3
[Oct 26]
Bleanrhondda            2-0 Pencoed Athletic
Cwmbran Town            2-0 West End Rangers
Denbigh Town            2-1 Queens Park
Dyffryn Nanttle         1-0 Coedpoeth United
Llandudno Junction      0-4 Barmouth & Dyffrin
[Oct 30]
Aberdare Town           0-4 Penydarren BGC
Ely Rangers             2-3 Pontardawe Town
Welshpool Town          6-1 Four Crosses
[Nov 2]
Berriew                 3-2 Penparcau
Bodedern Athletic       4-2 Llanberis
Brymbo                  4-2 Holywell Town
Caersws                 4-5 Radnor Valley           [aet]
Canton Liberal         10-0 Maltsters Sports
Carno                   3-2 Bow Street              [aet]
Clydach Wasps           4-3 FC Cwmaman
Gaerwen                 4-2 Brickfield Rangers      [aet]
Greenfield              0-2 Cefn Mawr Rangers
Lex XI                  3-1 Menai Bridge Tigers  
Llanrwst United         4-1 Bangor 1876
Llay Welfare            9-1 Llandudno Junction
Mold Alexandra          4-1 New Brighton Villa
Port Talbot Town        1-0 Abertillery Bluebirds 
Rhostyllen              2-4 Rhos Aelwyd
Trebanog FC             3-4 Risca United
[Nov 6]
Holyhead Hotspur        8-1 Penrhyndeudraeth
[Nov 9}
Baglan Dragons          4-1 Pill YMCA
Penrhiwceiber Rangers   2-1 Cardiff Corinthians
Ynystawe Athletic       3-1 Newport Saints
[Nov 13]
Llandudno Albion        3-2 Manydd Isa Spartans     [aet]
[Nov 16]
Cardiff Draconians      2-1 Cefn Cribwr
CPD Llannefydd          2-3 Nefyn United
Llanuwchlynn            1-5 Llanrug United
 
Round 4
[Nov 4]
Bodedern Athletic       0-2 Holyhead Hotspur
Carno                   2-5 Llandudno Albion
Cefn Mawr Rangers       1-4 Welshpool Town  
Cwmbran Town            1-5 Baglan Dragons
Dyffryn Nantlle         5-0 Barmouth & Dyffryn
Lex XI                  0-7 Berriew
Llanrug United          0-1 Brymbo
Llay Welfare            1-3 Llanrwst United
Nefyn United            1-5 Denbigh Town
Penrhiwceiber Rangers   6-3 Cardiff Draconians
Port Talbot Town        4-1 Blaenrhondda
Radnor Valley           4-3 Mold Alexandra  
Rhos Aelwyd             2-0 Gaerwen
Ynystawe Athetic        1-2 Penydarren BGC
[Nov 30]
Canton Liberal          5-2 Pontadawe Town
Clydach Wasps           1-3 Risca United
 
Round 5 [Feb ?]
Berriew                 1-1 Llandudno Albion        [aet, 2-4 pen]
Canton Liberal          3-4 Penydarren BGC
Denbigh Town            2-1 Rhos Aelwyd
Dyffryn Nantlle         1-3 Brymbo
Radnor Valley           2-4 Welshpool Town
Baglan Dragons          3-1 Penrhicweiber Rangers
Port Talbot Town        1-1 Risca United            [aet, 1-4 pen]
Llanrwst                lt  Holyhead Hotspur
 
Quarterfinals [Feb ?]
Welshpool Town          0-3 Holyhead Hotspur
Llandudno Albion        2-0 Risca United
Brymbo                  1-2 Penydarren BGC
Baglan Dragons          4-0 Denbigh Town
 
Semifinals [Mar 7?]
Penydarren BGC          3-1 Baglan Dragons
Llandudno Albion        1-1 Holyhead Hotspur        [aet, 4-3 pen]
 
Final [tba]
Llandudno Albion         -  Penydarren BGC


Second Level

Cymru North | Cymru South

Cymru North

Final Ranking (based on points/match average):

 1.Prestatyn Town                  24  21  2  1  84-18  65  2.71       Denied License
----------------------------------------------------------
 2.Flint Town United               22  15  4  3  59-22  49  2.23       Promoted
 3.Guilsfield                      21  13  4  4  44-26  43  2.05  
 4.Colwyn Bay                      24  14  5  5  44-30  47  1.96  [N]
 5.Bangor City                     22  10  7  5  27-25  37  1.68
 6.Conwy Borough                   23   9  6  8  43-44  33  1.43
 7.Llanrhaeadr-ym-Mochnant         21   9  3  9  35-34  30  1.43
 8.Penrhyncoch                     23  10  2 11  29-35  32  1.39
 9.Ruthin Town                     23   7  7  9  29-34  28  1.22
10.Buckley Town                    20   7  3 10  24-41  24  1.20
11.Gresford Athletic               22   7  5 10  34-34  26  1.18
12.Llandudno                       21   6  4 11  32-38  22  1.05  [R]
13.Llangefni Town                  24   5  6 13  22-47  21  0.88  [P]
----------------------------------------------------------
14.Porthmadog                      23   4  6 13  28-46  18  0.78       Relegated
15.Corwen                          22   3  5 14  26-51  14  0.64  [P]  Relegated
16.Llanfair United                 21   2  3 16  23-58   9  0.43  [P]  Relegated
 -.Rhyl                            excluded Apr 2020 for financial reasons;
   results annulled; record:       25  11  2 12  45-38  35

Cymru South

Final Ranking (based on points/match average):

 1.Swansea University              25  17  5  3  56-31  56  2.24  [P]  Denied License
----------------------------------------------------------
 2.Haverfordwest County            25  17  4  4  58-26  55  2.20       Promoted
 3.Briton Ferry Llansawel          24  15  2  7  65-36  47  1.96
 4.STM Sports                      22  12  3  7  51-34  39  1.77  [P]
 5.Cambrian & Clydach Vale         23  11  7  5  41-31  40  1.74
 6.Llanelli Town                   26  12  4 10  47-51  40  1.54  [R]
 7.Ammanford                       25  12  1 12  44-47  37  1.48
 8.Goytre United                   25  10  6  9  40-41  36  1.44
 9.Pontypridd Town                 25   9  8  8  52-41  35  1.40
10.Afan Lido                       25  10  4 11  47-47  34  1.36
11.Llantwit Major                  24   7  6 11  34-39  27  1.13
12.Undy Athletic                   21   7  2 12  29-38  23  1.10
13.Cwmbran Celtic                  22   6  4 12  29-44  22  1.00
----------------------------------------------------------
14.Taff's Well                     25   6  3 16  40-64  21  0.84       Relegated
15.Cwmamman United                 22   5  2 15  22-55  17  0.77       Relegated
16.Caerau (Ely)                    21   1  5 15  22-52   8  0.38  [P]  Relegated


2018/19.

2020/21.

list of champions.

list of cup finals.

list of league cup finals.

list of topscorers.


About this document

Prepared and maintained by Hans Schöggl and Karel Stokkermans the Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation

Authors: Hans Schöggl and Karel Stokkermans
Last updated: 17 Sep 2020

(C) Copyright Hans Schöggl, Karel Stokkermans and RSSSF 2019/20
You are free to copy this document in whole or part provided that proper acknowledgement is given to the authors. All rights reserved.